Бiрегей тұқымдарды өндiрудi субсидиялаудың 2003 жылға арналған ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 16 сәуірдегі N 365 қаулысы
"2003 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2002 жылғы 26 желтоқсандағы N 1379 қаулысына  сәйкес және отандық ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң бiрегей тұқымдарын өндiрушiлердi қолдау үшiн Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Бiрегей тұқымдарды өндiрудi субсидиялаудың 2003 жылға арналған ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы ресми түрде жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнің
2003 жылғы 16 сәуірдегі
N 365 қаулысымен
бекiтiлген
Бiрегей тұқымдарды өндiрудi субсидиялаудың 2003 жылға арналған ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже 2003 жылға арналған республикалық бюджетте 058 "Бiрегей тұқымдарды өндiрудi субсидиялау" бағдарламасы бойынша көзделген қаражат есебiнен және соның шегінде ауыл шаруашылығы өсiмдіктерiнiң бiрегей тұқымдарын өндiрудi субсидиялаудың тәртiбi мен шарттарын айқындайды.
2. Субсидиялар Қазақстан Республикасында пайдалануға жол берiлген және (немесе) перспективалы деп танылған ауыл шаруашылығы өсiмдiктерінiң сорттары бiрегей тұқымдарының нақты өндiрілген көлемi үшiн белгiленген тәртiппен аттестатталған бiрегей тұқымдарды өндiрушiлерге (бұдан әрi - оригинаторлар) төленедi.
3. Бiрегей тұқымдарды өндiрудi субсидиялау Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi (бұдан әрi - Ауылшарминi) белгiлеген квоталар мен тұқымдардың әрбiр түрi бойынша шығыстар шеңберiнде ағымдағы жылға арналған республикалық бюджетте осы мақсаттарға көзделген қаражаттың есебiнен және соның шегiнде жүзеге асырылады.
Квота элиталық тұқымдарды алу үшiн оларды өндiрудің ғылыми негiзделген нормаларына сәйкес бiрегей тұқымдардың әрбiр түрi бойынша әрбiр оригинаторға белгіленедi.
4. Бiрегей тұқымдықтың әрбiр түрiне арналған субсидиялар нормативтерi қосымшаға сәйкес белгіленедi.
Бiрегей тұқымдарды көбейту жылдары мен сорттары бойынша субсидиялар мөлшерiн бiрегей тұқымдардың әрбiр түрi үшiн субсидиялардың белгiленген нормативi шегiнде Ауылшарминi белгілейдi.
2. Бiрегей тұқымдарды өндiруге субсидиялар төлеу тәртiбi
5. Өндiрiлген ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң бiрегей тұқымдарына субсидия алу үшiн:
1) оригинаторлар 2003 жылғы 20 қарашаға дейiнгi мерзiмде белгiленген квоталар шегінде бiрегей тұқымдарды өндiру фактiсiн растайтын, Ауылшарминiнің облыстық аумақтық органы (бұдан әрi - облыстық аумақтық басқарма) бекiткен құжаттарды Ауылшарминiне тапсырады;

Об утверждении Правил субсидирования производства оригинальных семян на 2003 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 апреля 2003 года N 365
В соответствии с постановлением  Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2002 года N 1379 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2003 год" и в целях поддержки отечественных производителей оригинальных семян сельскохозяйственных растений Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования производства оригинальных семян на 2003 год.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 апреля 2003 года N 365
Правила субсидирования производства оригинальных
семян на 2003 год
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок и условия субсидирования производства оригинальных семян сельскохозяйственных растений за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2003 год по программе 058 "Субсидирование производства оригинальных семян".
2. Субсидии выплачиваются аттестованным в установленном порядке производителям оригинальных семян (далее - оригинаторы) за фактически произведенные объемы оригинальных семян сортов сельскохозяйственных растений, допущенных к использованию в Республике Казахстан и (или) признанных перспективными.
3. Субсидирование производства оригинальных семян осуществляется за счет и в пределах средств, предусмотренных на эти цели в республиканском бюджете на текущий год, в рамках установленных Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Минсельхоз) квот и расходов по каждому виду семян.
Квота устанавливается для каждого оригинатора по каждому виду оригинальных семян в соответствии с научно обоснованными нормами их производства для получения элитных семян.
4. Нормативы субсидий на каждый вид оригинальных семян устанавливаются согласно приложению.
Размеры субсидий по годам размножения оригинальных семян и сортам в пределах установленного норматива субсидий для каждого вида оригинальных семян устанавливаются Минсельхозом.
2. Порядок выплаты субсидий на производство
оригинальных семян
5. Для получения субсидий за произведенные оригинальные семена сельскохозяйственных растений:
1) оригинаторы в срок до 20 ноября 2003 года представляют в Минсельхоз утвержденные областным территориальным органом Минсельхоза (далее - облтеруправление) документы, подтверждающие факт производства оригинальных семян в пределах установленных квот;

2) бекiту үшiн оригинаторлар облыстық аумақтық басқармаларға мына құжаттарды:
бiрегей тұқымдардың нақты өндiрiлген көлемдерi жөнiндегi екi данадағы тiзiлiмдi: бipeуі - облыстық басқарма үшiн, екіншісі - Ауылшарминi үшiн;
бiрегей тұқымдарды кiрiске алу актiсiн;
бiрегей тұқымдардың егiстерiн сынақтан өткiзу актiлерiн;
егістіктердi сынақтан өткізу туралы eкі данадағы есептi: бipeуi - облыстық аумақтық басқарма үшiн, екiншiсi - Ауылшарминi үшiн;
тексерiлген бiрегей тұқымдардың саны мен сапасы туралы белгiленген тәртiппен атестатталған тұқым сапасын сараптау жөнiндегi зертхананың анықтамасын тапсырады;
3) облыстық аумақтық басқармалар тапсырылған құжаттарды тексередi, оригинатор нақты өндiрген бiрегей тұқымдардың көлемдерi жөніндегі тiзiлiмдi бекiтедi, облыс бойынша нақты өндiрiлген бiрегей тұқымдардың көлемдерi жөнiнде жиынтық тiзiлiм жасайды және көрсетiлген құжаттарды осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетiлген құжаттардың түпнұсқаларымен қоса Ауылшарминiне жiбередi.
Оригинатор нақты өндiрген бiрегей тұқымдардың көлемдерi жөніндегi бекiтiлген тiзiлiмнің, облыс бойынша өндірiлген бiрегей тұқымдардың көлемдерi жөнiндегi жиынтық тiзiлiмнiң, бiрегей тұқымдар егiстiгiн сынақтан өткiзу актiлерiнің және егiстiктердi сынақтан өткiзу туралы есептің бiр данасы облыстық аумақтық басқармада сақтауға қалдырылады;
4) Ауылшарминi тапсырылған құжаттарды тексередi, республика бойынша бiрегей тұқымдардың нақты өндiрiлген көлемi жөнiнде жиынтық акт жасайды және белгiленген субсидиялар нормативтерi негізiнде оригинаторларға тиесілi бюджет ақшасының көлемiн айқындайды, субсидия төлеу үшiн ведомост жасайды және республикалық бюджеттен қаражат түсуiне қарай тиесiлi сомаларды оригинаторлардың есеп айырысу шоттарына аударады.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазынашылық комитетiнің аумақтық органына Ауылшарминi мына құжаттарды:
субсидияларды төлеуге арналған ведомостi;
ақы төлеу шотын тапсырады;
5) оригинатор нақты өндiрген бiрегей тұқымдардың көлемдерi жөнiндегi тiзiлiм, облыс бойынша нақты өндiрiлген бiрегей тұқымдардың көлемдерi жөнiндегi жиынтық тiзiлiмнiң, республика бойынша нақты өндiрiлген бiрегей тұқымдардың көлемдерi жөнiндегi жиынтық тiзiлiмнiң нысандарын, тексерiлген бiрегей тұқымдардың саны мен сапасы туралы белгiленген тәртiппен атестатталған тұқым сапасын сараптау жөнiндегi зертхананың анықтамасын, бiрегей тұқымдарды кiрiске алу актiсiн, субсидия төлеуге арналған ведомостарды Ауылшарминi белгілейдi.
Ережеге
қосымша
Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi бiрегей тұқымдарының әрбiр түрiне арналған субсидиялар нормативтерi
___________________________________________________________________
|    Бiрегей      | 1 тоннаға
Өнiмнiң түрi              | тұқымдардың бiр |  арналған
|тоннасын өндіруге|  субсидия
|    арналған     |нормативтері,
|шығындарды өтеу  |    теңге
|      %-ы        |
___________________________________________________________________
Өсіру питомниктерi мен аналық нысандар
___________________________________________________________________
Жүгері мен күріштен басқа,
астық және дәндi бұршақ

2) для утверждения в облтеруправления оригинаторы представляют следующие документы:
реестр по объемам фактического производства оригинальных семян в двух экземплярах - один для облтеруправления, второй - для Минсельхоза;
акт оприходования оригинальных семян;
акты апробации на посевы оригинальных семян;
отчет об апробации посевов в двух экземплярах - один для облтеруправления, второй - для Минсельхоза;
справку аттестованной в установленном порядке лаборатории по экспертизе качества семян о количестве и качестве проверенных оригинальных семян;
3) облтеруправления проверяют представленные документы, утверждают реестр по объемам фактического производства оригинатором оригинальных семян, составляют сводный реестр по объемам фактического производства оригинальных семян по области и направляют указанные документы в Минсельхоз с приложением оригиналов документов, указанных в подпункте 2) настоящего пункта.
Один экземпляр утвержденного реестра по объемам фактического производства оригинатором оригинальных семян, сводного реестра по объемам производства оригинальных семян по области, актов апробации посевов оригинальных семян и отчета об апробации посевов оставляются на хранение в облтеруправлении;
4) Минсельхоз проверяет представленные документы, составляет сводный реестр по объемам фактически произведенных оригинальных семян по республике и на основе установленных нормативов субсидий определяет объемы причитающихся оригинаторам бюджетных денег, составляет ведомость для выплаты субсидий и перечисляет причитающиеся суммы на расчетные счета оригинаторов по мере поступления средств из республиканского бюджета.
В территориальный орган Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан Минсельхоз представляет следующие документы:
ведомость для выплаты субсидий;
счет к оплате;
5) формы реестра по объемам фактического производства оригинатором оригинальных семян, сводного реестра по объемам фактического производства оригинальных семян по области, сводного реестра по объемам фактически произведенных оригинальных семян по республике, справка аттестованной в установленном порядке лаборатории по экспертизе качества семян о количестве и качестве проверенных оригинальных семян, акта оприходования оригинальных семян, ведомости для выплаты субсидий устанавливаются Минсельхозом.
Приложение
к Правилам
Нормативы субсидий на каждый вид оригинальных семян
сельскохозяйственных растений
-------------------------------------------------------------------
! % возмещения  !   Нормативы
Вид продукции          !   затрат на   !   субсидий
!  производство !   на 1 тонну,
!  одной тонны  !     тенге
!  оригинальных !
!     семян     !
-------------------------------------------------------------------
Питомники размножения и родительские формы

дақылдары                          40-қа дейiн       36219
Жүгері                             40-қа дейiн      222000
Күріш                              40-қа дейiн       50880
Күнбағыс                           40-қа дейiн      180000
Басқа майлы дақылдар               40-қа дейiн      108000
Кaртоп                             40-қа дейiн       82890
Жоңышқа                            40-қа дейiн      381600
Басқа көп жылдық шөптер            40-қа дейiн      146400
Бiр жылдық шөптер                  40-қа дейiн       38040
Қант қызылшасы                     40-қа дейiн     1405500
Мақта                              40-қа дейiн       69960
___________________________________________________________________
Суперэлита
___________________________________________________________________
Жүгерi мен күрiштен басқа,
астық және дәндi бұршақ
дақылдары                          40-қа дейiн       7819
Жүгерi                             40-қа дейiн      47915
Күрiш                              40-қа дейiн      10982
Күнбағыс                           40-қа дейiн      38850
Басқа майлы дақылдар               40-қа дейiн      23310
Картоп                             40-қа дейiн      17890
Жоңышқа                            40-қа дейiн      82362
Басқа көп жылдық шөптер            40-қа дейiн      31598
Бiр жылдық шөптер                  40-қа дейiн       8210
Қант қызылшасы                     40-қа дейiн     303354
___________________________________________________________________

Зерновые и зернобобовые, кроме          до 40                36219
кукурузы и риса
Кукуруза                                до 40               222000
Рис                                     до 40                50880
Подсолнечник                            до 40               180000
Прочие масличные культуры               до 40               108000
Картофель                               до 40                82890
Люцерна                                 до 40               381600
Прочие многолетние травы                до 40               146400
Однолетние травы                        до 40                38040
Сахарная свекла                         до 40              1405500
Хлопок                                  до 40                69960
Суперэлита
Зерновые и зернобобовые, кроме          до 40                 7819
кукурузы и риса
Кукуруза                                до 40                47915
Рис                                     до 40                10982
Подсолнечник                            до 40                38850
Прочие масличные культуры               до 40                23310
Картофель                               до 40                17890
Люцерна                                 до 40                82362
Прочие многолетние травы                до 40                31598
Однолетние травы                        до 40                 8210
Сахарная свекла                         до 40               303354
-------------------------------------------------------------------