"Ұжымдық қауiпсiздiк туралы шарт ұйымының жарғысын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 сәуірдегі N 366 қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. "Ұжымдық қауiпсiздiк туралы шарт ұйымының жарғысын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт
ұйымының жарғысын бекіту туралы
2002 жылғы 7 қазанда Кишинев қаласында жасалған Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымның жарғысы бекітілсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
ҰЖЫМДЫҚ ҚАУІПСІЗДІК ТУРАЛЫ ШАРТ ҰЙЫМЫНЫҢ
ЖАРҒЫСЫ
1992 жылғы 15 мамырдағы Ұжымдық қауiпсiздiк туралы Шартқа (бұдан әрi - Шарт) қатысушы мемлекеттер,
БҰҰ Жарғысы бойынша өз мiндеттерiмен, БҰҰ Қауіпсiздiк Кеңесiнiң шешiмдерiмен қатаң сәйкестiкте әрекет етiп, халықаралық құқықтың жалпыға танылған принциптерiн басшылыққа ала отырып;
Шартқа қатысушы мемлекеттердi жан-жақты дамыту және олардың қауiпсiздiгiн, егемендiгi мен аумақтық тұтастығын қамтамасыз ету үшiн қолайлы және тұрақты жағдайларды жасауға ұмтыла отырып;
Шарттың және оның шеңберiнде қабылданған халықаралық шарттар мен шешімдердiң мақсаттары мен принциптерiне өзiнiң адалдығын растай отырып;
ұлттық, аймақтық және халықаралық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету және нығайту мүддесiнде әскери-саяси ынтымақтастықты одан әрі дамыту мен тереңдетуде шешiмдiлiкке бара отырып;
сыртқы саяси, әскери және әскери-техникалық салаларда сондай-ақ трансұлттық шақыруларға және мемлекеттер мен халықтардың қауiпсiздiгiне қатер төндiруге қарсы әрекет ету саласында тығыз және жан-жақты одақтық қарым-қатынастарды жалғастыру мен жетілдiрудi өзiнің алдында мақсат етiп қоя отырып;
Шарт шеңберiнде қызметiнiң тиiмдiлiгiн жоғарылату ниетiн басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келiстi:
I-тарау
Ұжымдық қауiпсiздiк туралы
шарт Ұйымын бекiту
1-бап
Шартқа қатысушы мемлекеттер Ұжымдық қауiпсiздiк туралы Шарттың халықаралық аймақтық Ұйымын бекiтедi (бұдан әрi - Ұйым).
2-бап
Шарттың және оның дамуы үшiн қабылданған халықаралық шарттардың ережелерi мен Шарттың ұжымдық қауiпсiздiк Кеңесiнiң шешiмдерi Ұйымға мүше-мемлекеттер (бұдан әрi - мүше-мемлекеттер) және Ұйымның өзi үшiн мiндеттi болып табылады.
II-тарау
Мақсаттары мен принциптерi
3-бап
Ұйымның мақсаттары бейбiтшіліктi, халықаралық және аймақтық қауiпсiздiк пен тұрақтылықты нығайту, ұжымдық негiзде мүше-мемлекеттердiң тәуелсiздігiн, аймақтық тұтастығы мен егемендiгiн қорғау болып табылады, оларға жету үшiн мүше-мемлекеттер басымдықты саяси құралдарға бередi.

О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Устава Организации Договора о коллективной безопасности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2003 года N 366
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О ратификации Устава Организации Договора о коллективной безопасности".
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О ратификации Устава Организации
Договора о коллективной безопасности
Ратифицировать Устав Организации Договора о коллективной безопасности, совершенный в городе Кишиневе 7 октября 2002 года.
Президент
Республики Казахстан
Устав
организации договора о коллективной безопасности
Государства-участники Договора о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года (далее - Договор),
действуя в строгом соответствии со своими обязательствами по Уставу ООН, решениями Совета Безопасности ООН, руководствуясь общепризнанными принципами международного права;
стремясь к созданию благоприятных и стабильных условий для всестороннего развития государств-участников Договора и обеспечения их безопасности, суверенитета и территориальной целостности;
подтверждая свою приверженность целям и принципам Договора и принятым в его рамках международным договорам и решениям;
исполненные решимости и далее развивать и углублять военно-политическое сотрудничество в интересах обеспечения и укрепления национальной, региональной и международной безопасности;
ставя перед собой цель продолжать и наращивать тесные и всесторонние союзнические отношения во внешнеполитической, военной и военно-технической областях, а также в сфере противодействия транснациональным вызовам и угрозам безопасности государств и народов;
руководствуясь намерением повышать эффективность деятельности в рамках Договора,
согласились о нижеследующем:
Глава I
Учреждение Организации
Договора о коллективной безопасности
Статья 1
Государства-участники Договора учреждают международную региональную Организацию Договора о коллективной безопасности (далее - Организация).
Статья 2
Положения Договора и принятых в его развитие международных договоров и решений Совета коллективной безопасности Договора являются обязывающими для государств-членов Организации (далее - государства-члены) и самой Организации.
Глава II
Цели и принципы
Статья 3
Целями Организации являются укрепление мира, международной и региональной безопасности и стабильности, защита на коллективной основе независимости, территориальной целостности и суверенитета государств-членов, приоритет в достижении которых государства-члены отдают политическим средствам.

4-бап
Ұйым өз қызметiнде Ұйымның мүшелерi болып табылмайтын мемлекеттермен ынтымақтастық жасайды, қауіпсiздiк саласында әрекет ететiн халықаралық үкiметаралық ұйымдармен қарым-қатынас орнатады. Ұйым халықаралық құқықтың жалпыға танылған принциптерiнде негiзделген әдiл демократиялық бейбiтшiлiк тәртiптi қалыптастыруға көмек көрсетедi.
5-бап
Ұйым тәуелсiздiктi мүлтiксiз құрметтеу, мүше-мемлекеттердiң қатысу еріктілігі, құқықтары мен міндеттерінің теңдігі, мүше-мемлекеттердің ұлттық юрисдикциясына жататын iстерге араласпау негiзiнде әрекет етедi.
6-бап
Осы Жарғы мүше-мемлекеттердiң олар қатысушылары болып табылатын басқа халықаралық шарттар бойынша құқықтары мен мiндеттерiн қозғамайды.
ІІІ-тарау
Қызметiнiң бағыты
7-бап
Ұйымның мақсаттарын iске асыру үшiн мүше-мемлекеттер оның шеңберiнде ұжымдық қауіпсiздiктiң нақты жүйесiн қалыптастыруға, коалициялық (аймақтық) әскер (күштер) топтарын және оларды басқару органдарын, әскери инфрақұрылымды құруға, қарулы күштер үшiн әскери кадрлар мен мамандар даярлауға, оларды қажет қару-жарақпен және әскери техникамен қамтамасыз етуге бiрлескен шаралар қабылдайды.
Мүше-мемлекеттер басқа мүше-мемлекеттермен шұғыл кеңестердi (келiсiмдердi) өткiзгеннен кейiн, өз аумақтарында Ұйымның мүшелерi болып табылмайтын мемлекеттердiң әскер (күштер) топтарын, әскери инфрақұрылым объектілерiн орналастыру туралы шешiм қабылдайды.
8-бап
Мүше-мемлекеттер халықаралық терроризммен және экстремизммен, есiрткiлiк заттар мен психотроптық заттардың, қару-жарақтың заңсыз айналымымен, ұйымдасқан трансұлттық қылмыспен, жасырын көшi-қонмен және мүше-мемлекеттер қауiпсiздiгiне төнетiн басқа да қатерлермен күресуде өз күштерiн үйлестiредi және бiрiктiредi.
Мүше-мемлекеттер өз қызметiн осы бағыттарда, соның iшiнде БҰҰ басшылық ролiмен барлық мүдделi мемлекеттермен және халықаралық үкiметаралық ұйымдармен тығыз ынтымақтастықта жүзеге асырады.
9-бап
Мүше-мемлекеттер қауiпсiздiктiң халықаралық және аймақтық проблемалары бойынша, соның iшiнде Ұйымның кеңес беру механизмдерi мен рәсiмдерiн пайдалана отырып өздерiнiң сыртқы саяси ұстанымын келiседi және үйлестiредi.
10-бап
Мүше-мемлекеттер ұжымдық қауiпсiздiк жүйесiнiң қызметiн регламенттейтiн шарттық-құқықтық базаны дамыту жөнiнде және қорғаныс, әскери құрылыс және қауiпсiздiк мәселелерi бойынша ұлттық заңнаманы үйлестiру жөнiнде шаралар қабылдайды.
IY-тарау
Ұйымның органдары
11-бап
Ұйымның органдары болып мыналар табылады:
а) Ұжымдық қауiпсiздiк кеңесi (бұдан әрi - Кеңес);
б) Сыртқы iстер министрлерінің кеңесi (бұдан әрi - СIМК);
в) Қорғаныс министрлерінің кеңесi (бұдан әрi - ҚМК);
г) Қауiпсiздiк кеңесi хатшыларының комитетi (бұдан әрi - ҚКХК).
Ұйымның тұрақты әрекет ететiн жұмыс органы Ұйымның Хатшылығы болып табылады (бұдан әрi - Хатшылық).
Жоғарыда көрсетiлген органдардың функциялары мен жұмыс тәртiбi осы Жарғымен, сондай-ақ Кеңес бекiткен жекелеген Ережелермен регламенттеледi.

Статья 4
В своей деятельности Организация сотрудничает с государствами, не являющимися членами Организации, поддерживает отношения с международными межправительственными организациями, действующими в сфере безопасности. Организация содействует формированию справедливого, демократического миропорядка, основанного на общепризнанных принципах международного права.
Статья 5
Организация действует на основе неукоснительного уважения независимости, добровольности участия, равенства прав и обязанностей государств-членов, невмешательства в дела, подпадающие под национальную юрисдикцию государств-членов.
Статья 6
Настоящий Устав не затрагивает прав и обязательств государств-членов по другим международным договорам, участниками которых они являются.
Глава III
Направления деятельности
Статья 7
Для реализации целей Организации государства-члены принимают совместные меры к формированию в ее рамках действенной системы коллективной безопасности, созданию коалиционных (региональных) группировок войск (сил) и органов управления ими, военной инфраструктуры, подготовке военных кадров и специалистов для вооруженных сил, обеспечению их необходимым вооружением и военной техникой.
Государства-члены принимают решение о размещении на своих территориях группировок войск (сил), объектов военной инфраструктуры государств, не являющихся членами Организации, после проведения неотложных консультаций (согласования) с другими государствами-членами.
Статья 8
Государства-члены координируют и объединяют свои усилия в борьбе с международным терроризмом и экстремизмом, незаконным оборотом наркотических средств и психотропных веществ, оружия, организованной транснациональной преступностью, нелегальной миграцией и другими угрозами безопасности государств-членов.
Государства-члены осуществляют свою деятельность на этих направлениях, в том числе в тесном сотрудничестве со всеми заинтересованными государствами и международными межправительственными организациями при главенствующей роли ООН.
Статья 9
Государства-члены согласовывают и координируют свои внешнеполитические позиции по международным и региональным проблемам безопасности, используя в том числе консультационные механизмы и процедуры Организации.
Статья 10
Государства-члены принимают меры по развитию договорно-правовой базы, регламентирующей функционирование системы коллективной безопасности, и по гармонизации национального законодательства по вопросам обороны, военного строительства и безопасности.
Глава IV
Органы Организации
Статья 11
Органами Организации являются:
а) Совет коллективной безопасности (далее - Совет);
б) Совет министров иностранных дел (далее - СМИД);
в) Совет министров обороны (далее - СМО);
г) Комитет секретарей советов безопасности (далее - КССБ).
Постоянно действующим рабочим органом Организации является Секретариат Организации (далее - Секретариат).
Функции и порядок работы указанных выше органов регламентируются настоящим Уставом, а также отдельными Положениями, утверждаемыми Советом.

12-бап
Кеңестің, СIМК, ҚМК мен ҚКХК рәсiмдiктен басқа мәселелерi бойынша шешiмдерi консенсуспен қабылданады.
Кез келген мүше-мемлекеттің дауыс беру кезiнде бiр дауысы болады. Дауыс беру, соның iшiнде рәсiмдiк мәселелер бойынша дауыс беру тәртiбi Кеңес бекiтетiн Ұйым органдары рәсiмдерiнiң ережелерiмен регламенттеледi.
Кеңестің шешiмдерi және олардың орындалуы үшiн қабылданатын СIМК, ҚМК және ҚКХК шешiмдерi мүше-мемлекеттер үшін мiндеттi болып табылады және ұлттық заңнамамен белгiленген тәртiпте орындалады.
13-бап
Кеңес Ұйымның жоғары органы болып табылады.
Кеңес ұйым қызметiнiң принциптiк мәселелерiн қарайды және оның мақсаттары мен міндеттерiн iске асыруға бағытталған шешiмдердi қабылдайды, сондай-ақ осы мақсаттарды iске асыру үшiн мүше-мемлекеттердiң бiрлескен қызметi мен оны үйлестiрудi қамтамасыз етедi.
Кеңестiң құрамына мүше-мемлекеттердің басшылары кiредi.
Кеңестің мәжiлiстерiне мүше-мемлекеттердің сыртқы iстер министрлерi, қорғаныс министрлерi, қауіпсiздік кеңесiнiң хатшылары, Ұйымның Бас хатшысы, Ұйым жанындағы мүше-мемлекеттердiң Өкiлеттi өкілдерi және шақырылған адамдар.
Кеңес тұрақты немесе уақытша негiзде Ұйымның жұмысшы және көмекшi органдарын құруға құқылы.
Егер Кеңес басқа шешiм қабылдамаса, онда Кеңестiң кезектi сессиясы өтетiн аумақ мемлекетiнің басшысы Кеңестiң Төрағасы (бұдан әрi - Төраға) болып сайланады. Оның құқығы мен мiндеттерi Кеңестiң келесi кезектi сессиясына дейiнгi кезеңге сақталады.
Егер Төраға өз функцияларын орындай алмаса, онда қалған кезеңге жаңа Төраға сайланады.
Кеңес сессияларының арасындағы кезеңде Ұйым органдары қабылдайтын шешiмдердi iске асырудағы мүше-мемлекеттердiң өзара iс-қимылын үйлестiру мәселелерiмен Ұйым жанындағы Тұрақты Кеңес (бұдан әрi - Тұрақты Кеңес) айналысады.
Тұрақты Кеңес олардың мемлекетiшілiк рәсiмдерiне сәйкес мүше-мемлекеттер тағайындайтын Өкiлеттi өкілдерден (бұдан әрi - Өкiлеттi өкілдер) тұрады, және Кеңес бекiтетiн Ережеге сәйкес әрекет етедi.
14-бап
СIМК мүше-мемлекеттердің iшкi саясат саласындағы өзара iс-қимылын үйлестiру мәселелерi жөнiндегi Ұйымның кеңес берушi және атқарушы органы болып табылады.
15-бап
ҚМК мүше-мемлекеттердің әскери саясат, әскери құрылыс және әскери-техникалық ынтымақтастық саласындағы өзара iс-қимылын үйлестiру мәселелерi жөнiндегi Ұйымның кеңес берушi және атқарушы органы болып табылады.
16-бап
ҚКХК мүше-мемлекеттердің ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласындағы өзара iс-қимылын үйлестiру мәселелерi жөнiндегi Ұйымның кеңес берушi және атқарушы органы болып табылады.
Ү-тарау
Хатшылық

Статья 12
Решения Совета, СМИД, СМО и КССБ по вопросам, кроме процедурных, принимаются консенсусом.
Любое государство-член при голосовании имеет один голос. Порядок голосования, в том числе по процедурным вопросам, регламентируется Правилами процедуры органов Организации, утверждаемыми Советом.
Решения Совета и принимаемые в их исполнение решения СМИД, СМО и КССБ являются обязывающими для государств-членов и исполняются в порядке, устанавливаемом национальным законодательством.
Статья 13
Совет является высшим органом Организации.
Совет рассматривает принципиальные вопросы деятельности Организации и принимает решения, направленные на реализацию ее целей и задач, а также обеспечивает координацию и совместную деятельность государств-членов для реализации этих целей.
В состав Совета входят главы государств-членов.
В заседаниях Совета могут принимать участие министры иностранных дел, министры обороны, секретари советов безопасности государств-членов, Генеральный секретарь Организации, Полномочные представители государств-членов при Организации и приглашенные лица.
Совет имеет право создавать на постоянной или временной основе рабочие и вспомогательные органы Организации.
Председателем Совета (далее - Председатель) является глава государства, на территории которого проходит очередная сессия Совета, если Совет не примет иного решения. Его права и обязанности сохраняются за ним на период до следующей очередной сессии Совета.
Если Председатель не может выполнять свои функции, то на оставшийся период избирается новый Председатель.
В период между сессиями Совета вопросами координации взаимодействия государств-членов в реализации решений, принимаемых органами Организации, занимается Постоянный Совет при Организации (далее - Постоянный Совет).
Постоянный Совет состоит из Полномочных представителей (далее - Полпреды), назначаемых государствами-членами в соответствии с их внутригосударственными процедурами, и действует в соответствии с Положением, утверждаемым Советом.
Статья 14
СМИД является консультативным и исполнительным органом Организации по вопросам координации взаимодействия государств-членов в области внешней политики.
Статья 15
СМО является консультативным и исполнительным органом Организации по вопросам координации взаимодействия государств-членов в области военной политики, военного строительства и военно-технического сотрудничества.
Статья 16
КССБ является консультативным и исполнительным органом Организации по вопросам координации взаимодействия государств-членов в области обеспечения их национальной безопасности.
Глава V
Секретариат

17-бап
Хатшылық Ұйым органдарының қызметiн ұйымдық, ақпараттық, талдаумен және кеңес берумен қамтамасыз етудi жүзеге асырады.
Хатшылық Тұрақты Кеңеспен өзара iс-қимыл жасау үшiн Ұйым органдарының шешiмдерi мен басқа да құжаттардың жобаларын дайындауды жүзеге асырады.
Хатшылық мүше-мемлекеттердiң Ұйымның бюджетiне үлестiк жарналарына теңдей квоталық негiзде мүше-мемлекеттердiң азаматтары (лауазымды тұлғалар) және мүше-мемлекеттердiң келiсiм-шарт бойынша конкурстық негiзде жұмысқа қабылданған азаматтары (қызметкерлер) санынан құралады.
Хатшылықтың функциялары, құрылуы мен жұмыс тәртiбi Кеңес бекiткен тиiстi Ережемен айқындалады.
Хатшылықтың орналасқан жерi Мәскеу қаласы, Ресей Федерациясы болып табылады. Хатшылықтың Ресей Федерациясының аумағында болу шарттары тиiстi халықаралық шарт негiзінде реттеледi.
18-бап
Ұйымның бас хатшысы (бұдан әрi - Бас хатшы) Ұйымның жоғары әкiмшілік лауазымды тұлғасы болып табылады және Хатшылыққа басшылық жасауды жүзеге асырады.
Бас хатшы Кеңес шешiмiмен мүше-мемлекеттердiң азаматтары санынан СIМК ұсынуы бойынша үш жыл мерзiмге тағайындалады.
Бас хатшы Кеңеске есеп бередi, Кеңестің, СIМК, ҚМК, ҚКХК және Тұрақты Кеңестiң мәжiлiстерiне қатысады.
Бас хатшы Кеңестің шешiмдерiне сәйкес Ұйым органдарының тиiстi ұсыныстары мен құжаттарының жобаларын әзiрлеудi үйлестiредi, Ұйымның мүшелерi болып табылмайтын басқа да халықаралық үкiметаралық ұйымдармен және мемлекеттермен жұмыс бабындағы қарым-қатынастарды жүзеге асырады.
Бас хатшы осы Жарғыға, Ұйымның шеңберiнде жасалатын басқа да халықаралық шарттар мен қабылданатын құжаттарға қатысты депозитарий болып табылады.
YI-тарау
Мүшелік
19-бап
Ұйымның мүшесi болып оның мақсаттары мен принциптерiн қолдайтын және осы Жарғыда және Ұйымның шеңберiнде әрекет ететiн басқа да халықаралық шарттар мен шешiмдерде көрсетiлген мiндеттемелердi өзiне ала алатын кез келген мемлекет бола алады.
Ұйымға қабылдау туралы шешiмдi Кеңес қабылдайды.
Кез келген мүше-мемлекет Ұйымнан шығуға құқылы. Ұйымның шеңберiнде өз мiндеттемелерiн реттегеннен кейiн бұл мемлекет Жарғының депозитарийiне шығу күнiне дейiнгi алты айдан кешiктiрмей шығу туралы ресми хабарландыру жiбередi.
Ұйымға қабылдану және шығу тәртiбi Кеңес бекiткен тиiстi Ережемен анықталады.
20-бап
Мүше-мемлекет осы Жарғының ережелерiн, Кеңестiң шешiмдерiн және оларды орындау үшiн қабылданған Ұйымның басқа органдарының шешiмдерiн орындамаған жағдайда Кеңес оның Ұйым органдарының қызметiне қатысуын тоқтатуы мүмкiн.
Мүше-мемлекеттің аталған мiндеттемелердi орындамауы жалғасқан жағдайда Кеңес оны Ұйымнан шығару туралы шешiм қабылдай алады.
Сондай мүше-мемлекетке қатысты осы мәселелер бойынша шешiмдер оның дауысын есепке алмастан қабылданады.
Мүше-мемлекеттердiң Ұйым органдарының қызметiне қатысуын тоқтату немесе Ұйымнан шығару тәртiбi Кеңес бекiткен тиiстi Ережемен анықталады.
YII-тарау
Бақылаушылар

Статья 17
Секретариат осуществляет организационное, информационное, аналитическое и консультативное обеспечение деятельности органов Организации.
Секретариат во взаимодействии с Постоянным Советом осуществляет подготовку проектов решений и других документов органов Организации.
Секретариат формируется из числа граждан государств-членов на квотной основе (должностных лиц) пропорционально долевым взносам государств-членов в бюджет Организации и граждан государств-членов, нанимаемых на конкурсной основе по контракту (сотрудников).
Функции, порядок формирования и работы Секретариата определяются соответствующим Положением, утверждаемым Советом.
Местом нахождения Секретариата является город Москва, Российская Федерация. Условия пребывания Секретариата на территории Российской Федерации регулируются на основе соответствующего международного договора.
Статья 18
Генеральный секретарь Организации (далее - Генеральный секретарь) является высшим административным должностным лицом Организации и осуществляет руководство Секретариатом.
Генеральный секретарь назначается решением Совета сроком на три года по представлению СМИД из числа граждан государств-членов.
Генеральный секретарь подотчетен Совету, участвует в заседаниях Совета, СМИД, СМО, КССБ и Постоянного Совета.
Генеральный секретарь в соответствии с решениями Совета координирует разработку проектов соответствующих предложений и документов органов Организации, осуществляет рабочие контакты с другими международными межправительственными организациями и государствами, не являющимися членами Организации.
Генеральный секретарь является депозитарием в отношении настоящего Устава, других заключаемых в рамках Организации международных договоров и принимаемых документов.
Глава VI
Членство
Статья 19
Членом Организации может стать любое государство, которое разделяет ее цели и принципы и готово принять на себя обязательства, содержащиеся в настоящем Уставе и других действующих в рамках Организации международных договорах и решениях.
Решение о приеме в Организацию принимается Советом.
Любое государство-член вправе выйти из Организации. После урегулирования своих обязательств в рамках Организации такое государство направляет депозитарию Устава официальное уведомление о выходе не позднее, чем за шесть месяцев до даты выхода.
Порядок приема и выхода из Организации определяется соответствующим Положением, утверждаемым Советом.
Статья 20
В случае невыполнения государством-членом положений настоящего Устава, решений Совета и принятых в их исполнение решений других органов Организации Совет может приостановить его участие в деятельности органов Организации.
В случае продолжения государством-членом невыполнения указанных обязательств Совет может принять решение о его исключении из Организации.
Решения по данным вопросам в отношении такого государства-члена принимаются без учета его голоса.
Порядок приостановки участия государства-члена в деятельности органов Организации или его исключения из Организации определяется соответствующим Положением, утверждаемым Советом.
Глава VII
Наблюдатели

21-бап
Ұйым жанындағы бақылаушының мәртебесi Ұйымның мүшесi болып табылмайтын мемлекетке, сондай-ақ Бас хатшының атына жазылған ресми жазбаша өтiнуiне сәйкес халықаралық ұйымға ұсынылуы мүмкiн. Бақылаушының мәртебесiн ұсыну, тоқтату немесе күшiн жою туралы шешiмдi Кеңес қабылдайды.
Бақылаушылардың Ұйым органдарының сессиялары мен мәжiлiстерiне қатысуы Ұйым органдары рәсiмдерiнің ережелерiмен регламенттеледi.
ҮІІІ-тарау
Құқықтық қабiлеттілiгі,
артықшылықтары мен иммунитеттер
22-бап
Ұйым әрбiр мүше-мемлекет аумағында оның мақсаттары мен мiндеттерiн iске асыру үшiн қажеттi құқықтық қабiлеттiлiктi пайдаланады.
Ұйым оның мүшесi болып табылмайтын мемлекеттермен ынтымақтастық жасай алады, қауiпсiздiк саласында әрекет ететiн халықаралық үкiметаралық ұйымдармен қарым-қатынастарды қолдайды, олармен осындай ынтымақтастық орнатуға және дамытуға бағытталған халықаралық шарттарды жасай алады.
Ұйым заңды тұлғаның құқықтарын пайдаланады.
23-бап
Ұйымның артықшылықтары мен иммунитеттерi тиiстi халықаралық шарттармен анықталады.
IX-тарау
Қаржыландыру
24-бап
Хатшылықтың қызметiн қаржыландыру Ұйымның бюджетi есебiнен жүзеге асырылады.
Ұйымның бюджетi мүше-мемлекеттердiң Кеңес бекiтетiн үлестiк жарналары есебiнен құралады.
Ұйымның бюджет тапшылығы болмауы тиiс.
Ұйымның бюджет жобасын Ұйымның бюджетiн жасау және орындау тәртiбi туралы Ережеге сәйкес мүше-мемлекеттердiң келiсуi бойынша әрбiр бюджеттік жылға Хатшылық әзiрлейдi. Ұйымның бюджетiн Кеңес бекiтедi.
Ұйымның бюджетiн жасау және орындау тәртiбi туралы Ереженi Кеңес бекiтеді.
Өкiлдерi мен сарапшыларының Ұйым органдарының кеңестерiне, мәжілiстерiне және Ұйым шеңберiнде өткiзiлетiн басқа да iс-шараларға қатысуымен байланысты, сондай-ақ Өкiлеттi өкiлдің қызметiмен байланысты шығындарды мүше-мемлекеттер дербес түрде атқарады.
25-бап
Егер мүше-мемлекеттер екi жылдың iшiнде Ұйым бюджетiнiң алдындағы қарыздарын өтеу жөніндегi міндеттемелерiн орындамаса, Кеңес Ұйым шеңберiнде квоталық лауазымдарға осы мемлекеттiң азаматтарын ұсыну құқығын тоқтату туралы, сондай-ақ қарызын толық өтегенге дейiн Ұйым органдарында дауыс беру құқығынан айыру туралы шешiм қабылдайды.
Х-тарау
Қорытынды ережелер
26-бап
Осы Жарғы бекiтуге жатады және бекiту туралы оның мемлекеттерiмен қол қойылған соңғы жазбаша хабарландыруды депозитарийге тапсырған күннен бастап күшiне енедi.
Депозитарий бекiту туралы әрбiр хабарламаны алғандығы туралы осы Жарғыға қол қойған мемлекеттердi хабарландырады.

Статья 21
Статус наблюдателя при Организации может быть предоставлен государству, не являющемуся членом Организации, а также международной организации в соответствии с официальным письменным обращением на имя Генерального секретаря. Решение о предоставлении, приостановке или аннулировании статуса наблюдателя принимается Советом.
Участие наблюдателей в сессиях и заседаниях органов Организации регламентируется Правилами процедуры органов Организации.
Глава VIII
Правоспособность, привилегии и иммунитеты
Статья 22
Организация пользуется на территории каждого государства-члена правоспособностью, необходимой для реализации ее целей и задач.
Организация может сотрудничать с государствами, не являющимися ее членами, поддерживать отношения с международными межправительственными организациями, действующими в сфере безопасности, заключать с ними международные договоры, направленные на установление и развитие такого сотрудничества.
Организация пользуется правами юридического лица.
Статья 23
Привилегии и иммунитеты Организации определяются соответствующим международным договором.
Глава IX
Финансирование
Статья 24
Финансирование деятельности Секретариата осуществляется за счет бюджета Организации.
Бюджет Организации формируется за счет долевых взносов государств-членов, утверждаемых Советом.
Бюджет Организации не может иметь дефицита.
Проект бюджета Организации на каждый бюджетный год разрабатывается Секретариатом по согласованию с государствами-членами в соответствии с Положением о Порядке формирования и исполнения бюджета Организации. Бюджет Организации утверждается Советом.
Положение о порядке формирования и исполнения бюджета Организации утверждается Советом.
Государства-члены самостоятельно несут расходы, связанные с участием их представителей и экспертов в совещаниях, заседаниях органов Организации и других мероприятиях, проводимых в рамках Организации, а также расходы, связанные с деятельностью Полпредов.
Статья 25
В случае невыполнения государствами-членами обязательств по погашению задолженности перед бюджетом Организации в течение двух лет Совет принимает решение о приостановлении права выдвижения граждан этого государства на квотные должности в рамках Организации, а также о лишении права голоса в органах Организации до полного погашения задолженности.
Глава X
Заключительные положения
Статья 26
Настоящий Устав подлежит ратификации и вступает в силу с даты сдачи депозитарию подписавшими его государствами последнего письменного уведомления о ратификации.
Депозитарий уведомляет государства, подписавшие настоящий Устав, о получении каждого уведомления о ратификации.

27-бап
Осы Жарғыға мүше-мемлекеттердiң жалпы келiсiмi бойынша жекелеген Хаттамалармен ресiмделетiн өзгерiстер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
Жарғыға өзгерiстер мен толықтырулар туралы Хаттамалар оның ажырамас бөлiгi болып табылады және осы Жарғының 26-бабында белгiленген тәртiппен күшiне енедi.
Жарғыға ескертулер жасауға жол берілмейдi.
Осы Жарғының ережелерiн түсiндiру мен қолдануға қатысты Кез келген даулар мүдделi мүше-мемлекеттер арасында кеңестер және келiссөздер жолымен шешiледi. Келiсiмге келмеген жағдайда дау Кеңестiң қарауына беріледi.
28-бап
Ұйымның ресми және жұмыс тiлi орыс тiлi болып табылады.
29-бап
Осы Жарғы Бiрiккен Ұлттар Ұйымы Жарғысының 102-бабының ережелерiне сәйкес БҰҰ Хатшылығында тiркеледi.
2002 жылғы 7 қазанда Кишинев қаласында бiр түпнұсқа данада орыс тiлiнде жасалған. Түпнұсқа данасы депозитарийде сақталады, ол осы Жарғыға қол қойған әрбiр мемлекетке куәландырылған көшiрмесiн жiбередi.
Армения Республикасы үшiн        Қырғыз Республикасы үшiн
Беларусь Республикасы үшiн       Ресей Федерациясы үшiн
Қазақстан Республикасы үшiн      Тәжiкстан Республикасы үшiн

Статья 27
В настоящий Устав с общего согласия государств-членов могут быть внесены изменения и дополнения, которые оформляются отдельными Протоколами.
Протоколы об изменениях и дополнениях в Устав являются его неотъемлемой частью и вступают в силу в порядке, установленном Статьей 26 настоящего Устава.
Оговорки к Уставу не допускаются.
Любые споры в отношении толкования и применения положений настоящего Устава решаются путем консультаций и переговоров между заинтересованными государствами-членами. В случае недостижения согласия спор передается на рассмотрение Совета.
Статья 28
Официальным и рабочим языком Организации является русский язык.
Статья 29
Настоящий Устав регистрируется в Секретариате ООН в соответствии с положениями статьи 102 Устава Организации Объединенных Наций.
Совершено в городе Кишиневе " 7 " октября 2002 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится у депозитария, который направляет каждому государству, подписавшему настоящий Устав, его заверенную копию.
За Республику Армения               За Кыргызскую Республику
За Республику Беларусь              За Российскую Федерацию
За Республику Казахстан             За Республику Таджикистан