"Мемлекеттiк құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 14 мамырдағы N 448 қаулысы
Қазақстан Pеспубликасының Yкiметi қаулы етеді:
"Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы
Осы Заң мемлекеттiк құқықтық статистиканы және арнайы есепке алуды жүргiзудi жүзеге асырудың құқықтық негiздерi мен қағидаттарын, құқықтық статистика және арнайы есепке алуды жүргiзу саласындағы статистикалық қызметтi жүзеге асыратын уәкiлеттi органның және өзге де мемлекеттiк органдардың өкiлеттiктерi мен функцияларын айқындайды.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай ұғымдар пайдалынады:
1) әкiмшiлiк-құқықтық статистика - әкiмшiлiк құқық бұзушылық пен әкiмшiлiк iс жүргiзудiң жай-күйi туралы мемлекеттiк құқықтық статистика саласы;
2) ведомстволық есепке алу - құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерi жүзеге асыратын, құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерiнiң жедел iздестiру және қызметтiк қызметiн қамтамасыз етуге арналған тұлғалар, заттар мен оқиғалар туралы олардың қылмыстық белгiлерi бойынша мәлiметтердi жинау, топтау, тiркеу, жүйеге келтiру, жiктеу, сақтау;
3) мемлекеттiк құқықтық статистика - қылмыстық-құқықтық, азаматтық-құқықтық, әкiмшiлiк-құқықтық салаларындағы ведомстволық есепке алудың орталықтандырылған жүйесiне негiзделген мемлекеттiк статистика саласы;
4) азаматтық-құқықтық статистика - азаматтық құқықтық қатынас пен азаматтық сот iсiн жүргiзудiң, осы саладағы атқарушылық iс жүргiзудiң жай-күйi туралы мемлекеттiк құқықтық статистика саласы;
5) мемлекеттiк құқықтық ақпараттық статистика жүйесi - құқықтық статистика және арнайы есепке алу уәкiлеттi органы мен субъектiлерiнiң бiрiктiрiлген статистикалық ақпараттық дерекқоры;
6) құқықтық статистикалық байқау - заңдылықтың, құқықтық тәртiптiң жалпы жай-күйiне, адам мен азаматтың, заңды тұлғалардың және мемлекеттiң құқықтары мен заңды мүдделерiнiң сақталуына әсер етушi құбылыстар мен процестер туралы статистикалық байқау;
7) құжатталған ақпарат - ұсынылған нысанына қарамастан, ақпараттық есепке алу құжатында жазылған, қылмыстық-құқықтық, азаматтық-құқықтық, әкiмшiлiк-құқықтық салалардағы тұлғалар, заттар, фактiлер, онда болатын оқиғалар, жағдайлар және басқа да құқықтық құбылыстар мен процестер туралы мәлiметтер;

О проекте Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 мая 2003 года N 448
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан  О государственной правовой статистике и специальных учетах
Настоящий Закон определяет правовые основы и принципы осуществления государственной правовой статистики и ведения специальных учетов, полномочия и функции уполномоченного органа и иных государственных органов, осуществляющих статистическую деятельность в области правовой статистики и ведения специальных учетов.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) административно-правовая статистика - отрасль государственной правовой статистики о состоянии административных правонарушений административного производства;
2) ведомственный учет - сбор, сосредоточение, регистрация, систематизация, классификация, хранение сведений о лицах, предметах и событиях по их криминальным признакам, предназначенный для обеспечения оперативно-розыскной и служебной деятельности субъектов правовой статистики и специальных учетов, осуществляемые субъектами правовой статистики и специальных учетов;
3) государственная правовая статистика - отрасль государственной статистики, основанная на централизованной системе ведомственного учета в уголовно-правовой, гражданско-правовой, административно-правовой сферах;
4) гражданско-правовая статистика - отрасль государственной правовой статистики о состоянии гражданских правоотношений и гражданского судопроизводства, исполнительного производства в этой сфере;
5) государственная правовая информационная статистическая система - объединенная статистическая информационная база данных уполномоченного органа и субъектов правовой статистики и специальных учетов;
6) правовое статистическое наблюдение - статистическое наблюдение о явлениях и процессах, оказывающих влияние на общее состояние законности, правопорядка, соблюдения прав и законных интересов человека и гражданина, юридических лиц и государства;
7) документированная информация - сведения о лицах, предметах, фактах, событиях, обстоятельствах и других правовых явлениях и процессах, происходящих в уголовно-правовой, гражданско-правовой, административно-правовой сферах, независимо от формы их представления, зафиксированные в информационном учетном документе;

8) ақпараттық есепке алу құжаты - соның негiзiнде мемлекеттiк құқықтық статистика және арнайы есепке алу мәлiметтерi қалыптастыратын белгiленген нысандағы құқықтық статистикалық ақпараттың материалдық (қағаз, магнит, оптикалық) тасушысы;
9) жедел есепке алу - құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерi жүзеге асыратын, құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерiнiң жедел iздестiру қызметiн қамтамасыз етуге арналған тұлғалар туралы мәлiметтердi жинау, топтау, тiркеу, жүйеге келтiру, жiктеу, сақтау;
10) құқықтық статистикалық ақпарат - статистикалық мақсатта пайдалану үшiн құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерi уәкiлеттi органға беретiн мәлiметтер;
11) арнайы есепке алу - мемлекеттiк құқықтық статистика саласындағы жедел және ведомстволық есепке алуды қоспағанда, құжатталған ақпаратты жинау, топтау, тiркеу, өңдеу, жинақтау, жiктеу, сақтау;
12) құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерi - мемлекеттiк құқықтық статистиканы қалыптастыру, арнайы есепке алуды жүргiзу, қылмыстық-құқықтық, азаматтық-құқықтық, әкiмшiлiк-құқықтық салаларда қолданылатын құжатталған ақпаратты зерделеу мен талдау үшiн уәкiлеттi органға Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құқықтық статистикалық ақпарат беретiн құқықтық қорғау, сот және өзге де мемлекеттiк органдар;
13) қылмыстық-құқықтық статистика - қылмыстың, жазалау мен қылмыс жасағаны үшiн өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал шараларының, қылмыстық ic жүргiзудiң, осы саладағы атқарушылық ic жүргiзудiң жай-күйi туралы мемлекеттiк құқықтық статистика саласы;
14) уәкiлеттi орган - өз құзыретi шегiнде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметтi жүзеге асыратын мемлекеттiк басқару органы.
2-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы заңдары
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы заңдары Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта, осы Заңда қамтылғаннан өзгеше ережелер белгiленсе, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
3-бап. Мемлекеттiк құқықтық статистика мен арнайы есепке алудың негiзгi мiндеттерi мен қағидаттары

8) информационный учетный документ - материальный (бумажный, магнитный, оптический) носитель правовой статистической информации установленного образца, на основании которого формируются данные государственной правовой статистики и специальных учетов;
9) оперативный учет - сбор, сосредоточение, регистрация, систематизация, классификация, хранение сведений о лицах, предназначенный для обеспечения оперативно-розыскной деятельности субъектов правовой статистики и специальных учетов, осуществляемые субъектами правовой статистики и специальных учетов;
10) правовая статистическая информация - данные, предоставляемые субъектами правовой статистики и специальных учетов уполномоченному органу для использования в статистических целях;
11) специальный учет - сбор, сосредоточение, регистрация, обработка, накопление, классификация, хранение документированной информации в сфере государственной правовой статистики, за исключением оперативных и ведомственных учетов;
12) субъекты правовой статистики и специальных учетов - правоохранительные, судебные и иные государственные органы, которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан предоставляют правовую статистическую информацию уполномоченному органу для формирования государственной правовой статистики, ведения специальных учетов, изучения и анализа документированной информации, применяемой в уголовно-правовой, гражданско-правовой, административно-правовой сферах;
13) уголовно-правовая статистика - отрасль государственной правовой статистики о состоянии преступности, наказания и иных мер уголовно-правового воздействия за совершение преступлений, уголовного судопроизводства, исполнительного производства в этой сфере;
14) уполномоченный орган - орган государственного управления, осуществляющий в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о
государственной правовой статистике и
специальных учетах
1. Законодательство Республики Казахстан о государственной правовой статистике и специальных учетах основывается на Конституции Республики Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Основные задачи и принципы формирования
государственной правовой статистики и
специальных учетов

1. Мемлекеттiк құқықтық статистика мен арнайы есепке алуды жүргiзудiң мiндеттерi:
1) бiрыңғай статистикалық қағидаттар мен стандарттардың негiзiнде елдегi заңдылық пен құқықтық тәртiптiң жай-күйi туралы мемлекеттiк органдарды, заңды және жеке тұлғаларды тиiмдi және жеткiлiктi ақпараттық қамтамасыз ету;
2) мемлекеттiк құқықтық ақпараттық статистика жүйесiн жетiлдiру мен дамыту болып табылады.
2. Мемлекеттiк құқықтық статистика және арнайы есепке алу:
1) мемлекеттiк құқықтық ақпараттық статистика жүйесiн басқару бiрлiгi;
2) құқықтық статистикалық ақпараттың тұтастығы, объективтiлiгi, жеткiлiктiлiгi, тұрақтылығы мен салыстырмалылығы;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген шекте құқықтық статистикалық ақпараттың қол жетiмдiлiгi мен ашықтығы;
4) адам мен азаматтың, заңды тұлғалар мен мемлекеттiң құқықтары мен заңды мүдделерiнiң бұлжытпай сақталуы;
5) құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерiнiң құқықтық статистикалық ақпарат алудағы сұрау салуларын қанағаттандыру қағидаттарымен жүзеге асырылады.
2-тарау. Мемлекеттiк құқықтық статистиканы және арнайы есепке алуды ұйымдастыру
4-бап. Уәкiлеттi органның құзыретi
Мемлекеттiк құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргiзу саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыру мақсатында уәкiлеттi орган:
1) мемлекеттiк құқықтық статистиканы қалыптастырады;
2) жедел, ведомстволық есепке алуды және жедел iздестiру қызметiн жүзеге асыратын органдармен құпия негiзде ынтымақтасатын тұлғаларды есепке алуды қоспағанда, арнайы есепке алуды жүргiзедi;
3) құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерi беретiн мемлекеттiк құқықтық статистика және арнайы есепке алу мәлiметтерiнiң тұтастығына, объективтiлiгiне, жеткiлiктiлiгiне қадағалауды жүзеге асырады, сондай-ақ осы саладағы ақпаратты жинау, тiркеу, өңдеу, қорлау, жинақтау және сақтау әдiстемесiн белгiлейдi;
4) құқықтық статистикалық байқауларды жүргiзедi;
5) құқықтық статистика және арнайы есепке алуды жүргiзу саласында ақпараттық-талдау қызметiн жүзеге асырады;
6) шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге жүргiзiлген барлық тексерулердiң бiрыңғай статистикалық есебiн жүргiзедi;
7) мемлекеттiк құқықтық статистика және арнайы есепке алуды дамыту жөнiндегi бағдарламаларды әзiрлейдi және iске асырады;
8) құқықтық статистика және арнайы есепке алу мәселелерi бойынша мемлекеттiк органдармен өзара iс-қимыл жасайды;
9) құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады.
5-бап. Уәкiлеттi органның функциялары
1. Уәкiлеттi орган мен оның аумақтық бөлiмшелерi өз өкiлеттiктерi шегiнде:

1. Задачами государственной правовой статистики и ведения специальных учетов являются:
1) эффективное и достаточное информационное обеспечение государственных органов, юридических и физических лиц о состоянии законности и правопорядка в стране, на основе единых статистических принципов и стандартов;
2) совершенствование и развитие государственной правовой информационной статистической системы.
2. Государственная правовая статистика и специальные учеты осуществляются на принципах:
1) единства управления государственной правовой информационной статистической системой;
2) целостности, объективности, достаточности, стабильности и сопоставимости правовой статистической информации;
3) доступности и открытости правовой статистической информации в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан;
4) неукоснительного соблюдения прав и законных интересов человека и гражданина, юридических лиц и государства;
5) удовлетворения запросов субъектов правовой статистики специальных учетов в получении правовой статистической информации.
Глава 2. Организация государственной правовой статистики и
специальных учетов
Статья 4. Компетенция уполномоченного органа
В целях реализации государственной политики в области формирования государственной правовой статистики и ведения специальных учетов уполномоченный орган:
1) формирует государственную правовую статистику;
2) ведет специальные учеты, за исключением оперативных, ведомственных учетов и учета лиц, сотрудничающих на конфиденциальной основе с органами, осуществляющими оперативно-розыскную деятельность;
3) осуществляет надзор за целостностью, объективностью, достаточностью сведений государственной правовой статистики и специальных учетов, предоставляемых субъектами правовой статистики и специальных учетов, а также определяет методику сбора, регистрации, обработки, накопления, свода и хранения информации в данной сфере;
4) проводит правовые статистические наблюдения;
5) осуществляет информационно-аналитическую деятельность в сфере правовой статистики и ведения специальных учетов;
6) ведет единый статистический учет всех проверок хозяйствующих субъектов;
7) разрабатывает и реализует программы по развитию государственной правовой статистики и специальных учетов;
8) взаимодействует с государственными органами по вопросам правовой статистики и специальных учетов;
9) осуществляет международное сотрудничество в области правовой статистики и специальных учетов.
Статья 5. Функции уполномоченного органа
1. Уполномоченный орган и его территориальные подразделения в пределах своих полномочий имеют право:

1) құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерiнен мемлекеттiк құқықтық статистика және арнайы есепке алуды жүргiзу мәселелерi жөнiнде құқықтық cтатистикалық ақпарат, ведомстволық статистикалық есептiлiк, бастапқы есепке алу құжаттары мен нысандарын, сондай-ақ статистикалық деректерді және арнайы есепке алуды жүргiзу үшін басқа да ақпаратты өтеусiз алуға;
2) құқықтық статистика субъектiлерi беретiн құқықтық статистикалық ақпараттың тұтастығына, объективтiлiгiне, жеткiлiктiлiгiне бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға;
3) Қазақстан Республикасының құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы заңдарын бұзушылықтарды анықтауға және жоюға бағытталған бақылау және қадағалау шаралары кешенiн жүзеге асыруға;
4) құқықтық статистика және арнайы есепке алу мәселелерi бойынша заңдылықтың бұзылуын анықтау мен жою үшiн прокурорлық қадағалау актiлерiн қолдануға;
5) Қазақстан Республикасының заңдарының бұзылғандығы анықталған жағдайларда шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге тексерулер жүргiзу актiлерiн тiркеуден бас тартуға;
6) оған Қазақстан Республикасының заңдарымен жүктелген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
2. Уәкiлеттi орган мен оның аумақтық бөлiмшелерi өз өкiлеттiктерi шегiнде:
1) мемлекеттiк құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында aқпаратты жинауды, өңдеудi, Жинақтауды жүргiзудi және оны жандандыруды;
2) жүргiзiлетiн құқықтық статистикалық байқаулардың бағдарламасын мемлекеттiк статистикаға басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы органмен келiсудi және бекiтудi;
3) мемлекеттiк органдарды құқықтық статистикалық ақпаратпен қамтамасыз етудi;
4) Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген шекте, көлемде және мерзiмде құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерiн құқықтық статистикалық ақпаратпен, арнайы есепке алу мәлiметтерiмен қамтамасыз етудi;
5) Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген шекте, көлемде және мерзiмде жеке және заңды тұлғаларға олардың қаражаты есебiнен ақпараттық-анықтамалық қызмет көрсетудi;
6) мемлекеттiк құпияларды құрайтын алынатын мәлiметтердiң және заңмен қорғалатын құпияның сақталуын;
7) ақпараттық жүйелердiң рұқсатсыз қол сұғудан, құқықтық статистика және арнайы есепке алу объектiлерi туралы деректердi бүлiнуден немесе жоюдан қорғауды;
8) мемлекеттiк құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргiзу кезiнде адам мен азаматтың, заңды тұлғалардың және мемлекеттiң құқықтары мен заңды мүдделерiнiң сақталуын жүзеге асыруға мiндеттi.

1) получать безвозмездно от субъектов правовой статистики и специальных учетов правовую статистическую информацию по вопросам государственной правовой статистики и ведения специальных учетов, ведомственную статистическую отчетность, документы и формы первичного учета, а также другую информацию для производства статистических данных и ведения специальных учетов;
2) осуществлять контроль и надзор за целостностью, объективностью, достаточностью правовой статистической информации, предоставляемой субъектами правовой статистики;
3) осуществлять комплекс контрольных и надзорных мер, направленных на выявление и устранение нарушений законодательства Республики Казахстан в области правовой статистики и специальных учетов;
4) для выявления и устранения нарушений законности по вопросам правовой статистики и специальных учетов принимать акты прокурорского надзора;
5) отказывать в регистрации актов проведения проверок хозяйствующих субъектов в случаях выявления нарушений законодательства Республики Казахстан;
6) осуществлять иные права, возложенные на него законодательством Республики Казахстан.
2. Уполномоченный орган и его территориальные подразделения в пределах своих полномочий обязаны осуществлять:
1) сбор, обработку, накопление, свод и актуализацию информации в сфере государственной правовой статистики и ведению специальных учетов;
2) согласование и утверждение программы проводимых правовых статистических наблюдений с центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство государственной статистикой;
3) обеспечение правовой статистической информацией государственных органов;
4) обеспечение правовой статистической информацией, сведениями специальных учетов субъектов правовой статистики и специальных учетов в пределах, объемах и сроки, установленные нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
5) информационно-справочное обслуживание физических и юридических лиц в пределах, объемах и сроки, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан, за счет их средств;
6) сохранность получаемых сведений, составляющих государственные секреты и охраняемые законом тайны;
7) защиту информационных систем от неправомерного доступа, порчи или уничтожения данных об объектах правовой статистики и специальных учетов;
8) соблюдение прав и законных интересов человека и гражданина, юридических лиц и государства при формировании государственной правовой статистики и ведении специальных учетов.

6-бап. Құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерiнiң құқықтары мен мiндеттерi
1. Құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерi өз өкiлеттiктерi шегiнде:
1) мемлекеттiк құқықтық статистика мен арнайы есепке алуды жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы ұсыныстарды енгiзуге;
2) ведомстволық құқықтық статистикалық қадағалаудағы және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жедел iздестiру қызметiн қамтамасыз етуге арналған жедел, ведомстволық есепке алуды жүргiзуге құқығы бар.
2. Құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерi:
1) Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген шекте, көлем мен мерзiмде құқықтық статистикалық ақпаратты уәкiлеттi органға беруге;
2) құқықтық статистикалық ақпараттың тұтастығын, объективтiлiгi мен жеткiлiктiлiгiн қамтамасыз етуге және өз өкiлеттiктерi шегiнде құқықтық статистикалық ақпаратты көрсетудiң толықтығы мен дұрыстығын бақылауды жүзеге асыруға;
3) мемлекеттiк құпияларды құрайтын алынатын мәлiметтердiң және заңмен қорғалатын құпияның сақталуын қамтамасыз етуге мiндеттi.
7-бап. Жеке және заңды тұлғалар құқықтарының кепiлдiгi
1. Құқықтық статистикалық ақпаратты тiркеу, жинақтау, өңдеу, сақтау және беру барысында уәкiлеттi орган мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi және заңмен қорғалатын құпияны қорғау жөнiндегi Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шараларды қабылдайды.
2. Тергеу мен анықтау деректерiн құрайтын нақты құбылыстар, процестер мен тұлғалар туралы құқықтық статистикалық ақпарат жариялауға жатпайды. Егер бұл тергеу мүдделерiне қайшы келмесе және басқа да тұлғалардың құқықтарының, бостандықтарының, заңмен қорғалатын мүдделерiнiң бұзылуына байланысты болмаса, тергеушiнiң, анықтаушының, прокурордың рұқсатымен олар мүмкiн деп танылған көлемде жариялануы мүмкiн.
3. Адам мен азаматтың, заңды тұлғалар мен мемлекеттiң құқықтары мен заңды мүдделерiн сақтау мақсатында уәкiлеттi органға берiлген барлық бастапқы құқықтық статистикалық ақпараттың сақталуы қамтамасыз етiледi.
8-бап. Статистикалық жұмыстарды қаржыландыру
Уәкiлеттi орган, құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектiлерi мен олардың аумақтық бөлiмшелерi орындайтын статистикалық жұмыстар, сондай-ақ оларды ұстау мен материалдық-техникалық қамтамасыз ету республикалық бюджеттен қаржыландырылады.
3-тарау. Құқықтық есепке алуды тiркеу, арнайы есепке алу
9-бап. Құқықтық есепке алуды тiркеу
1. Құқықтық есепке алуды тiркеудi уәкiлеттi орган мен оның аумақтық бөлiмшелерi құжатталған ақпаратты қабылдау, есепке алу және жүйелеу арқылы жүзеге асырады.

Статья 6. Права и обязанности субъектов правовой
статистики и специальных учетов
1. Субъекты правовой статистики и специальных учетов в пределах своих полномочий имеют право:
1) вносить предложения о мерах по совершенствованию государственной правовой статистики и специальных учетов;
2) проводить ведомственные правовые статистические наблюдения и вести оперативные, ведомственные учеты, предназначенные для обеспечения оперативно-розыскной деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Субъекты правовой статистики и специальных учетов обязаны:
1) предоставлять уполномоченному органу правовую статистическую информацию в пределах, объемах и сроки, установленные нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
2) обеспечивать целостность, объективность и достаточность правовой статистической информации и в пределах своих полномочий осуществлять контроль за полнотой и достоверностью отражения правовой статистической информации;
3) обеспечивать сохранность получаемых сведений, составляющих государственные секреты и охраняемые законом тайны.
Статья 7. Гарантии прав физических и юридических лиц
1. В ходе регистрации, накопления, обработки, хранения и предоставления правовой статистической информации уполномоченным органом принимаются меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан по охране сведений, составляющих государственные секреты и охраняемые законом тайны.
2. Правовая статистическая информация о конкретных явлениях, процессах и лицах, составляющих данные следствия и дознания, не подлежит разглашению. Она может быть предана гласности с разрешения следователя, дознавателя, прокурора в том объеме, в каком ими будет признано это возможным, если это не противоречит интересам расследования и не связано с нарушением прав, свобод, охраняемых законом интересов других лиц.
3. В целях соблюдения прав и законных интересов человека и гражданина, юридических лиц и государства обеспечивается сохранность всей первичной правовой статистической информации, предоставленной в уполномоченный орган.
Статья 8. Финансирование статистических работ
Статистические работы, выполняемые уполномоченным органом, субъектами правовой статистики и специальных учетов и их территориальными подразделениями, а также их содержание и материально-техническое обеспечение финансируются из республиканского бюджета.
Глава 3. Правовая учетная регистрация, специальные учеты
Статья 9. Правовая учетная регистрация
1. Правовая учетная регистрация осуществляется уполномоченным органом и его территориальными подразделениями путем приема, учета и систематизации документированной информации.

2. Құқықтық есепке алуды тiркеу қылмыстық-құқықтық, азаматтық-құқықтық және әкiмшiлiк-құқықтық түрде жүзеге асырылады.
10-бап. Арнайы есепке алуды тағайындау мен жүргiзу
1. Арнайы есепке алу:
1) мемлекеттiк органдардың құқық қолдану қызметiн;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жеке тұлғаларды ақпараттық қамтамасыз етуге арналған.
2. Уәкiлеттi орган арнайы есепке алуды жинауды, топтауды, тiркеудi, өңдеудi, жинақтауды, жiктеудi, сақтауды және пайдалануды қамтамасыз етедi.
3. Уәкiлеттi орган өз өкiлеттiгi шегiнде оған жүктелген мiндеттердi орындау үшiн жедел және ведомстволық есепке алуды қоспағанда, арнайы есепке алудың түрлерiн белгiлеуге құқылы.
4. Құқықтық статистика субъектiлерi өз құзыретiне кiретiн мiндеттердi шешу мақсатында жедел және ведомстволық есепке алуды жүзеге асырады.
5. Арнайы есепке алуды құру, қалыптастыру, сақтау және пайдалану ережесiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.
4-тарау. Құқықтық статистикалық ақпаратты пайдалану және сақтау
11-бап. Құқықтық статистикалық ақпаратты пайдалану және сақтау тәртiбi
1. Уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарын сақтай отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында статистикалық мәлiметтердi жариялауға, статистикалық жинақтарды шығаруға және құқықтық статистикалық ақпаратты практикалық және ғылыми-зерттеу мақсаттарында өзгедей пайдалануға құқылы.
2. Ақпараттық есепке алу құжаттары мен есептiлiк нысандары түрiндегi құқықтық статистикалық ақпарат сақталуы уәкiлеттi орган айқындаған талаптарға сәйкес қамтамасыз етiлетiн жағдайларда сақталады.
3. Құқықтық статистикалық ақпаратты сақтау мерзiмiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес уәкiлеттi орган белгiлейдi.
5-тарау. Осы Заңды бұзғаны үшiн жауаптылық
12-бап. Осы Заңды бұзғаны үшiн жауаптылық
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы заңдарының бұзылуына кiнәлi тұлғалар Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген тәртiппен жауап бередi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

2. Правовая учетная регистрация осуществляется в виде: уголовно-правовой, гражданско-правовой и административно-правовой.
Статья 10. Назначение и ведение специальных учетов
1. Специальные учеты предназначены для информационного обеспечения:
1) правоприменительной деятельности государственных органов;
2) физических лиц, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Уполномоченным органом обеспечивается сбор, сосредоточение, регистрация, обработка, накопление, классификация, хранение и использование специальных учетов.
3. Уполномоченный орган для выполнения возложенных на него задач в пределах своих полномочий, вправе определять виды специальных учетов, за исключением оперативных и ведомственных учетов.
4. Субъектами правовой статистики осуществляются оперативные и ведомственные учеты в целях решения задач, входящих в их компетенцию.
5. Правила создания, формирования, хранения и использования специальных учетов устанавливаются уполномоченным органом.
Глава 4. Использование и хранение правовой
статистической информации
Статья 11. Порядок использования и хранения правовой
статистической информации
1. Уполномоченный орган вправе с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан публиковать статистические сведения в средствах массовой информации, издавать статистические сборники и использовать иным образом правовую статистическую информацию для практических и научно-исследовательских целей.
2. Правовая статистическая информация в виде информационных учетных документов и отчетных форм хранится в условиях, обеспечивающих ее сохранность в соответствии с требованиями, определенными уполномоченным органом.
3. Сроки хранения правовой статистической информации устанавливаются уполномоченным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Ответственность за нарушение настоящего Закона
Статья 12. Ответственность за нарушение настоящего Закона
Лица, виновные в нарушении законодательства Республики Казахстан в области государственной правовой статистики и специальных учетов, несут ответственность в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан