Ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарын есептеу үшiн қабылданатын ай сайынғы табысты белгілеу ережесiн және Салымшылар өз қаражаты есебiнен олардың пайдасына epiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарын жүзеге асыратын қызметкерлер кәсiптерiнiң тiзбесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 15 мамырдағы N 452 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 26 тамыздағы N 849 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 26.08.2013 N 849 қаулысымен (01.01.2014 бастап қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарын есептеу үшін қабылданатын ай сайынғы табысты белгiлеу ережесi;
2) Салымшылар өз қаражаты есебiнен олардың пайдасына ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарын жүзеге асыратын қызметкерлер кәсiптерiнiң тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 15 мамырдағы
N 452 қаулысымен
бекiтiлген
Еpiкті кәсiптiк зейнетақы жарналарын есептеу үшiн
қабылданатын ай сайынғы табысты белгілеудiң
ережесi
1. Ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарын есептеу үшiн қабылданатын ай сайынғы табысты белгiлеудiң осы ережесi "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңына сәйкес әзiрлендi және жинақтаушы зейнетақы қорларына ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарын есептеу үшiн қабылданатын ай сайынғы табысты белгiлеудiң тәртібiн айқындайды.
2. Жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрi - салымшылар) ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарын есептеу үшiн қабылданатын табысты, қызметкердiң бiр айда есептелген табысының сомасына қарай есептейдi.
3. Ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарын есептеу кезiнде қызметкердiң ақшалай еңбек ақы және заттай нысан түрiнде алатын мынадай табысы: лауазымдық ақылар (тарифтiк ставкалар), қосымша ақылар, үстемеақылар, өтемақы төлемдерi, сыйлықақылар ескерiледi.
4. Ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарын есептеу кезiнде төлемдердiң мынадай түрлерi ескерiлмейдi:
1) жұмыс кестесiне және еңбек жағдайына байланысты берiлетiн өтемақы төлемдерi:
экологиялық апат немесе ядролық сынақ полигонында ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргiзiлетiн төлемдер;
далалық жағдайларда кен-барлау, топографиялық-геодезиялық және iздестiру жұмыстарымен айналысатын қызметкерлерге Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген мөлшерде берiлетін далалық жабдықталым;
тұрақты жұмысы жол үстiнде өтетiн жағдайларда немесе жүрiп-тұру сипатындағы не қызмет көрсететін учаскелер шегiндегi қызметтiк жол жүрулерге байланысты, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерде төленетiн төлемдер;

Об утверждении Правил определения ежемесячного дохода, принимаемого для исчисления добровольных профессиональных пенсионных взносов, и Перечня профессий работников, в пользу которых вкладчиками за счет собственных средств осуществляются добровольные профессиональные пенсионные взносы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2003 года № 452. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2013 года № 849
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 26.08.2013 № 849 (вводится в действие с 01.01.2014).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила определения ежемесячного дохода, принимаемого для исчисления добровольных профессиональных пенсионных взносов;
2) Перечень профессий работников, в пользу которых вкладчиками за счет собственных средств осуществляются добровольные профессиональные пенсионные взносы.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 мая 2003 года N 452
Правила
определения ежемесячного дохода,
принимаемого для исчисления добровольных
профессиональных пенсионных взносов
1. Настоящие Правила определения ежемесячного дохода, принимаемого для исчисления добровольных профессиональных пенсионных взносов разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и определяют порядок определения ежемесячного дохода, принимаемого для исчисления добровольных профессиональных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды.
2. Физические и юридические лица (далее - вкладчики) исчисляют доход, принимаемый для исчисления добровольных профессиональных пенсионных взносов, исходя из суммы начисленного дохода работника за месяц.
3. При исчислении добровольных профессиональных пенсионных взносов учитываются доходы работника, получаемые в виде оплаты труда в денежной и натуральной форме: должностные оклады (тарифные ставки), доплаты, надбавки, компенсационные выплаты, премии.
4. При исчислении добровольных профессиональных пенсионных взносов не учитываются следующие виды выплат:
1) компенсационные выплаты, связанные с режимом работы и условиями труда:
выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;
полевые довольствия работников, занятых на геологоразведочных, топографо-геодезических и изыскательских работах в полевых условиях, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
выплаты в случаях, когда постоянная работа протекает в пути или имеет разъездной характер либо в связи со служебными поездками в пределах обслуживаемых участков, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;

2) жұмыс берушiнiң қызметкерге пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін төлейтiн өтемақылары;
3) ұйым таратылған немесе жұмыс берушi қызметiн тоқтатқан, қызметкерлердiң штат саны қысқарған жағдайларда немесе қызметкер әскери қызметке шақырылған кезде жеке еңбек шарты бұзылғанда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшерде төленетiн өтемақылар есептелмейді.
5. Ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарын салымшылар өз қаражаты есебiнен Кәсiптер тiзбесiне сәйкес қызметкерлердің пайдасына жүзеге асырады.
6. Ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарының ставкасы ерiктi кәсіптiк зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан тараптар келiсiмi бойынша, бiрақ қызметкер табысының он пайызынан аспайтын болып белгiленедi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнің
2003 жылғы 15 мамырдағы
N 452 қаулысымен
бекітілген
Салымшылар өз қаражаты есебiнен ерiктi кәсiптiк
зейнетақы жарналарын пайдасына жүзеге асыратын
қызметкерлер кәсiптерiнiң
Тізбесі
1. Тау-кен жұмыстары
Пайдалы қазбаларды өндiру. Геологиялық барлау жұмыстары. Шахталарды, кенiштердi, приискiлердi, метрополитендердi, жерасты каналдарын, тонелльдер мен басқа да жерасты ғимараттарын салу, қайта жаңарту, техникалық қайта жарақтандыру және күрделi жөндеу
1) шахталардағы, кенiштер мен пайдалы қазбалар өндiру жөніндегi приисктердегі; геологиялық барлаудағы; дренаж шахталарындағы; шахталар, кенiштер, приисктер салудағы жерасты жұмыстары.
Жерасты жұмыстарында жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшілердің кәсіптерi.
Жоғарыда көрсетiлген жұмысшылар мен қызметшiлердің кәсiптерiне жерасты қызмет көрсетумен айналысатын қызметкерлердiң кәсiптерi (жерасты денсаулық сақтау пункттерiнің медицина қызметкерлерi, жерасты телефон байланысының және т.б. қызметкерлерi);
2) кен қазбасын, метрополитендер, жерасты каналдары, тоннельдер мен басқа да жерасты құрылыстарын салудағы, қайта жаңартудағы техникалық қайта жарақтандырудағы және күрделi жөндеудегi жерасты жұмыстары:
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Арматурашы
Бетоншы
Шпурларды бұрғылаушы
Жарушы
Автомобиль (самосвал) жүргiзушi
Жерасты тау-кен жұмысшысы
Оқшаулаушы
Бекiтуші
Шығыршы
Барлық атаудағы машинист
Үңгiлеулерде жұмыс iстейтiн желдету қондырғыларының моторисi
Үңгiлеушi
Жерасты жұмыстарымен айналысатын қызметшiлердің кәсiптерi
Жоғарыда көрсетiлген жұмысшылар мен қызметшiлер кәсiптерiне жерасты қызмет көрсетумен айналысатын қызметкерлердiң кәсiптерi (жерасты денсаулық сақтау пункттерiнің медицина қызметкерi, жерасты телефон байланысының және т.б. қызметкерлерi)
Жарылғыш материалдарды таратушы
Оқпаншы
Тасымалдаушы
Шекімешi
Электрмен, газбен пiсiрушi
Үңгiлеумен айналысатын қосалқы станцияларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi
Автоматтандырылған және жартылай автоматтандырылған машиналардағы электрмен пiсiрушi
Қолмен пiсiретiн электрмен пiсiрушi
Жерасты кен үңгiлеу жабдығының электр слесарь-монтажшысы
Yңгiлеудегi электр слесарь
Жабдықтарды жөндеу жөнiндегi электр слесарь (слесарь);

2) компенсации, выплачиваемые работодателем работникам за неиспользованный трудовой отпуск;
3) компенсации, выплачиваемые при расторжении индивидуального трудового договора в случаях ликвидации организации или прекращения деятельности работодателя, сокращения численности штата работников или при призыве работника на военную службу в размерах, установленных  законодательством   Республики Казахстан.
5. Добровольные профессиональные пенсионные взносы осуществляются вкладчиками за счет собственных средств в пользу работников в соответствии с Перечнем профессий.
6. Ставка добровольных профессиональных пенсионных взносов устанавливается по соглашению сторон договора о пенсионном обеспечении за счет добровольных профессиональных пенсионных взносов, но не более десяти процентов от дохода работника.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 мая 2003 года N 452
Перечень
профессий работников, в пользу которых вкладчиками за счет
собственных средств осуществляются добровольные
профессиональные пенсионные взносы
1. Горные работы
Добыча полезных ископаемых. Геологоразведочные работы. Строительство, реконструкция, техническое перевооружение и капитальный ремонт шахт, рудников, приисков, метрополитенов, подземных каналов, тоннелей и других подземных сооружений
1) подземные работы в шахтах, рудниках и на приисках по добыче полезных ископаемых; в геологоразведке; на дренажных шахтах; на строительстве шахт, рудников, приисков
Профессии рабочих и служащих, занятых на подземных работах и участках
Профессии работников, занятых под землей обслуживанием указанных выше профессий рабочих и служащих (медперсонал подземных здравпунктов, работники подземной телефонной связи и т.д.);
2) подземные работы на строительстве, реконструкции, техническом перевооружении и капитальном ремонте: горных выработок, метрополитенов, подземных каналов, тоннелей и других подземных сооружений
Профессии рабочих:
Арматурщик
Бетонщик
Бурильщик шпуров
Взрывник
Водитель автомобиля (самосвала)
Горнорабочий подземный
Изолировщик
Крепильщик
Лебедчик
Машинист всех наименований
Моторист вентиляционных установок, занятый на проходке
Проходчик
Профессии служащих, занятых на подземных работах
Профессии работников, занятых под землей обслуживанием указанных выше профессий рабочих и служащих (медперсонал подземных здравпунктов, работники подземной телефонной связи и т.д.)
Раздатчик взрывчатых материалов
Стволовой
Транспортерщик
Чеканщик
Электрогазосварщик
Электромонтер по обслуживанию подстанций, занятый на проходке
Электросварщик на автоматической и полуавтоматической машинах
Электросварщик ручной сварки
Электрослесарь-монтажник подземного горнопроходческого оборудования
Электрослесарь на проходке
Электрослесарь (слесарь) по ремонту оборудования;

3) көмiр кен орындарының көмiр өндiру разрездерi, сондай-ақ пайдалы қазбаларды өндiру жөнiндегi разрездер (карьерлер) мен рудниктер
Разрездерде, карьерлерде және кеніштерде жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi, жер бетiнде жұмыс iстейтіндерден басқа;
4) тау балауызы (қоңыр көмiр балауызы) және озокерит өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Тау балауызы өндiрiсiнiң аппаратшысы
Құю машиналарының машинисi
Озокериттi қолмен құятын жұмысшылардың кәсiптерi
Тау балауызы өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн қызметшiлердiң кәсiптерi;
5) тау-кен құтқарушылар бөлiмдерi (станциялар)
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Респираторшы
Шахталарда (кенiштерде) сынама алушы
Взводты, бөлiмшенi, жасақты, пункттi басқару жүктелген қызметшiлердiң кәсiптерi.
Көмiрдi, кендi, сланецтi, озокериттi, тальктi, каолиндi, графиттi, доломиттi, кварциттi, әктасты, мергельдi, магнезиттi, дала және плавик шпатын, гипстi, баратты, пьезокварцты, агатты, бориттi, фосфориттi, апатиттi, күкiрттi, алмасты, мәрмәрды, граниттi, андезиттi, борды, құмнан алынатын қымбат және түстi металдарды, диабазды, гранодиориттi, базальтты, құмайтты, янтарьды, слюданы, acбecтi, тұзды және басқа да зиянды заттар бар кен емес қазбаларды ашық әдiспен өндiру. Шахталар, кенiштер, разрездер, карьерлер, приисктер, драгалар, метрополитендер, тоннельдер, жерасты каналдары мен басқа да жерасты құрылыстарын салу. Жерлердi, техникалық ұңғымаларды бұрғылау, жерасты өрттерiнiң, террикондағы және жынысты үйiндiлердегi өрттердiң алдын алу және оларды сөндiру жөнiндегi тау-кен жұмыстары;
6) ашық тау-кен жұмыстары және жер үстiндегi жұмыстар:
Разрездерде, карьерлерде, приисктерде, гидравликаларда, драгаларда, жуу аспаптарында, шахталардың, кенiштер мен дренаж шахталарының бетiндегi жұмыстарда iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi;
7) шахталар, кенiштер, разрездер, карьерлер, приисктер, драгалар, метрополитендер, тоннельдер, жерасты каналдары құрылыстары мен басқа да жерасты құрылыстарының өндiрiстiк алаңдарындағы жұмыстар;
Жерлердi қайта өңдеу, техникалық ұңғымаларды бұрғылау, жер астындағы өрттердi, террикондар мен жынысты үйiндiлердегi өрттердiң алдын алу және оларды сөндiру жөнiндегi тау-кен жұмыстары. Бұрғылау-жару жұмыстары
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Бункершi
Шпурды бұрғылаушы
Вагонетшi
Аспалы-әуе жолдарының вагонетшiсi
Жарушы
Тау-кен массасын технологиялық процестерде тасымалдайтын автомобиль жүргiзушiсi
Тау-кен массасын тиейтiн тиегiштiң жүргiзушiсi
Үйiндiлердегi түсiрушi
Гидромониторшы
Өндiрiстiк телiмдерде, сондай-ақ жарылғыш материалдарды iрiктеу және жеткiзу жөнiндегi маркшейдерлiк және геологиялық жұмыстарда iстейтiн барлық атаудағы тау-кен жұмысшысы
Гүрсілдетушi
Жоғарыда санамаланған қазбалар мен жыныстарды тиеумен-түсiрумен айналысатын жүк тиеуші
Жеткiзушi
Қашау майлағыш
Шахтаға тiреу материалдарын жеткізушi
Драгер
Мирабилит өндiру жөнiндегi дренажшы
Ұсақтаушы
Забойшы
Слюда дайындаушы
Ашу және тазалау жұмыстарында жұмыс істейтiн жер қазушы
Тастарды арамен кесушi
Тас өңдеушi
Арықшы
Плиталар мен блоктарды кесушi
Концентраторшы
Деподағы паровоздың от жағушысы
Бекiтушi
Ұста-бұрғыларға май құюшы
Лампышы
Шығыршы
Карьер мен разрезде жұмыс істейтiн лента тазалаушы
Люкшi
Жарушы
Драга матросы
Барлық атаудағы машинист
Тау-кен жабдықтарының монтажшысы
Карьерде, разрезде, және үйiндiде жұмыс iстейтiн жол монтерi
Механикалық күрек моторисi
Металды алу жөнiндегi жуу аспаптарының моторисi
Yйiндiнi уатушы
Тау-кен қазбаларын жиектеушi
Озокерит өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн тауар операторы
Аударып төгушi
Сынама алушы
Шағын литражды драгалардың кесек тасшысы
Геологиялық сынамаларды жуушы
Жер бетiндегi жұмыстардағы үңгiлеушi
Скуббершi-насосшы
Сорттаушы
Жер бетiнде жұмыс iстейтiн оқпаншы
Карьерде, разрезде және үйiндіде жұмыс iстейтiн тракторшы
Слюда орауда жұмыс iстейтiн буып-түюшi
Гидромыс қондырғысының цементаторшысы
Шлихталаушы
Шлюзшы
Карьерде және разрезде диспетчерлiк жабдықтар мен телеавтоматтар электр монтерi
Карьерде, разрездерде және үйiндiде жұмыс iстейтiн контактiлi желiлердiң электр монтерi
Карьерде, разрездерде және үйiндіде жұмыс iстейтiн телефон байланысы желiлiк құрылыстарының және радиофикация электр монтерi
Карьерде, разрездерде және үйiндіде жұмыс iстейтiн электр берiлiсi желілерiн әуе жолдарын жөндеу жөнiндегi электр монтерi
Карьерде, разрездерде және үйiндiде жұмыс iстейтiн байланыс электр монтерi
Карьерде, разрездерде және үйiндiде жұмыс iстейтiн дабыл бергiш, орталықтандыру және блоктау құрылғыларының электр монтерi
Жабдықтарды жөндеу жөнiндегi электр слесарь (слесарь)
Қызметкерлердiң кәсiптерi:
Геолог
Геофизик
Гидрогеолог
Барлық атаудағы инженер;

3) разрезы по добыче угля угольных месторождений, а также разрезы (карьеры) и рудники по добыче полезных ископаемых
Профессии рабочих и служащих, занятых в разрезах, карьерах и рудниках, кроме работников, занятых на поверхности;
4) производство горного воска (воска буроугольного) и озокерита
Профессии рабочих:
Аппаратчик производства горного воска
Машинист разливочных машин
Профессии рабочих, занятых разливом озокерита вручную
Профессии служащих, занятых на производстве горного воска;
5) горноспасательные части (станции)
Профессии рабочих:
Респираторщик
Наборщик проб в шахте (руднике)
Профессии служащих, на которых возложено руководство взводом, отделением, отрядом, пунктом.
Добыча открытым способом угля, руды, сланца, озокерита, талька, каолина, графита, доломита, кварцита, известняка, мергеля, магнезита, полевого и плавикового шпата, гипса, баратов, пьезокварца, агата, боритов, фосфорита, апатитов, серы, алмазов, мрамора, гранита, андезита, мела, драгоценных и цветных металлов из песков, диабаза, гранодиорита, базальта, песчаника, янтаря, слюды, асбеста, соли и других нерудных ископаемых, содержащих вредные вещества. Строительство шахт, рудников, разрезов, карьеров, приисков, драг, метрополитенов, тоннелей, подземных каналов и других подземных сооружений. Горные работы по рекультивации земель, бурению технических скважин, профилактике и тушению подземных пожаров, пожаров на терриконах и породных отвалах;
6) открытые горные работы и работы на поверхности
Профессии рабочих, занятых на разрезах, карьерах, приисках, гидравликах, драгах, промывочных приборах, на работах на поверхности шахт, рудников и дренажных шахт;
7) работы на промышленных площадках строительства шахт, рудников, разрезов, карьеров, приисков, драг, метрополитенов, тоннелей, подземных каналов и других подземных сооружений
Горные работы по рекультивации земель, бурению технических скважин, профилактике и тушению подземных пожаров, пожаров на терриконах и породных отвалах. Буровзрывные работы
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Бункеровщик
Бурильщик шпуров
Вагонетчик
Вагонетчик воздушно-канатной дороги
Взрывник
Водитель автомобиля, занятый на транспортировании горной массы в технологическом процессе
Водитель погрузчика, занятый погрузкой горной массы
Выгрузчик на отвалах
Гидромониторщик
Горнорабочий всех наименований, занятый на производственных участках, а также на маркшейдерской и геологической работах по отбору и доставке взрывчатых материалов
Грохотовщик
Грузчик, занятый на погрузке, разгрузке перечисленных выше ископаемых и пород
Доводчик
Долотозаправщик
Доставщик крепежных материалов в шахту
Драгер
Дренажист по добыче мирабилита
Дробильщик
Забойщик
Заготовщик слюды
Землекоп, занятый на вскрышных и очистных работах
Камнераспиловщик
Камнетес
Канавщик
Кольщик плит и блоков
Концентраторщик
Кочегар паровоза в депо
Крепильщик
Кузнец-бурозаправщик
Ламповщик
Лебедчик
Лентовый уборщик, занятый в карьере и разрезе
Люковый
Взрывник
Матрос драги
Машинист всех наименований
Монтажник горного оборудования
Монтер пути, занятый в карьере, разрезе и на отвале
Моторист механической лопаты
Моторист промывочных приборов по извлечению металла
Навалоотбойщик
Оборщик горных выработок
Оператор товарный, занятый в озокеритовом производстве
Опрокидчик
Пробоотборщик
Пробуторщик малолитражной драги
Промывальщик геологических проб
Проходчик на поверхностных работах
Скрубберщик-насосчик
Сортировщик
Стволовой, занятый на поверхности
Тракторист, занятый в карьере, разрезе и на отвале
Укладчик-упаковщик, занятый на упаковке слюды
Цементаторщик гидромедьустановки
Шлиховщик
Шлюзовщик
Электромонтер диспетчерского оборудования и телеавтоматики, занятый в карьере и разрезе
Электромонтер контактных сетей, занятый на работах в разрезе, карьере и на отвале
Электромонтер линейных сооружений телефонной связи и радиофикации, занятый в карьере, разрезе и на отвале
Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи, занятый в разрезе, карьере и на отвале
Электромонтер связи, занятый в карьере, разрезе и на отвале
Электромонтер устройств сигнализации, централизации и блокировки, занятый в карьере, разрезе и на отвале
Электрослесарь (слесарь) по ремонту оборудования
Профессии служащих:
Геолог
Геофизик
Гидрогеолог
Инженер всех наименований;

8) көмiрдi жерасты газдандыру жөнiндегi жер бетiндегi жұмыстар
Күкiрт тазалау, газгенераторлы, газды үрлеу және көмiрдi жерасты газдандырудағы бұрғылау телiмдерiнде (цехтарда) жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Барлық атаудағы инженер
Механик;
9) аралық материалды өндiру, өңдеу және тасымалдау
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Бункершi
Аспалы әуе жолдарының вагонетшiсi
Жарушы
Карьерде жұмыс iстейтiн автомобиль (жүк) жүргiзушiсi
Тау-кен жұмысшысы
Гүрсілдетушi
Дозалаушы
Ұсақтаушы
Забойшы
Сындыру балғаларының забойшысы
Шығыршы
Люкшi
Жарушы
Барлық атаудағы машинист;
10) инерттi шаң өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсіптерi:
Шаң түсiрушi
Тасымалда жұмыс iстейтiн кен жұмысшысы
Ұсақтаушы
Барлық атаудағы машинист
Үйiндiнi уатушы
Сынама алушы
Жабдықтарды жөндеу жөнiндегi электр слесарь (слесарь);
11) кен балауызы (қоңыр көмiрлi балауыз), қоңыр көмiр мен озокерит базасында реагенттер өндiру
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Озокерит және озокерит өнiмдерi өндiрiсiнiң аппаратшысы
Реагенттер өндiрiсiнiң аппаратшысы
Шикiзатпен және отынмен жұмыс істейтiн жүк тасушы
Ұнтақтаушы
Конвейер машинисi
Кептiру қондырғысының машинисi
Слесарь-жөндеушi
Жабдық жөндеу жөнiндегi электр слесарь (слесарь)
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Барлық атаудағы инженер
Механик.
2. КЕН ДАЙЫНДАУ, БАЙЫТУ, КЕСЕКТЕУ (АГЛОМЕРАЦИЯЛАУ, БРИКЕТТЕУ, КЕСЕКТЕУ) КЕНДI ЖӘНЕ КЕНСIЗ ҚАЗБАЛАРДЫ КYЙДIРУ
1) агломерациялау комбинаттары, фабрикалары, цехтары, бөлiмшелерi, қондырғылары. Шекемтастар өндiру. Байыту фабрикалары мен кен, көмiр, сланец, сондай-ақ басқа да зиянды заттары бар кенсiз қазбаларды байыту жөнiндегi қондырғылар. Брикеттеу. Ауырлатқыш өндiру. Шахталардағы, разрездердегi (карьерлердегi) сорттау. Кендi, кенсiз қазбаларды күйдiру. Байыту (жеткiзу) фабрикалары, цехтары түстi, қымбат металдарды, алмастарды алу кезiндегi кендi, құмды байыту жөнiндегi, қондырғылар. Көмiрдi сусыздандыру. Түйiршiктелген көмiр ұнтағы мен шаң тәрiздi көмiр фабрикасы.
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Агломератшы
Барлық атаудағы аппаратшы
Аспираторшы
Бункершi
Ыстық агломерат пен шекемтастар беруде жұмыс iстейтiн бункершi
Аспалы-әуе жолдарының вагонетшiсi
Ваграншы
Қалдық қоймаларының дамбаларын ұзартуда, шлам, жер жынысы мен байыту және брикеттеу қалдықтарын шығаруда жұмыс iстейтiн автомобиль жүргiзушiсi
Кен массасын тиеуде жұмыс iстейтiн тиеуiштiң жүргiзушiсi
Yйiндiдегi түсiрушi
Ыстық агломерат түсiрушi
Шаң түсiрушi
Көмiр байыту қалдықтарынан брикет жасау өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн қоюшы
Газшы
Агломерациядағы және күйдiрудегi көрiкші
Үйiндiлерде (дамбаларда) және қалдық шаруашылығында жұмыс iстейтiн гидромониторшы
Гүрсiлдетушi-көсеушi
Гүрсілдетушi
Тау-кен жұмысшысы
Шикiзатпен, құммен, отынмен, реагенттермен, түстi металдар концентраттарымен жұмыс iстейтiн жүк тиеушi
Құрамында алмас бар концентраттарды жеткiзушi
Дозалаушы
Ұнтақтаушы
Вагранкалар мен пештердiң төлеушi-түсiрушiсi
Тарту денелерiн тиеушiлер
Концентраторшы
Шлам түзетушi
Шығыршы
Шаң жинауда жұмыс iстейтiн лента жинаушы
Люкшi
Барлық атаудағы машинист
Металлургиялық жабдықтарды жөндеумен айналысатын металлургия зауыттары жабдықтарының монтажшысы
Жабдықтарды жөндеумен және оларға қызмет көрсетумен айналысатын технологиялық құбыр тарту монтажшысы
Ұнтақтау-уату жабдығының және сорттау, байыту жабдықтарының монтажшысы
Жұмыс жағдайы зиянды өндiрiстердiң кiрме жолдарында жұмыс iстейтiн жол монтерi
Күйдіруші
Көмiр байыту қалдықтарынан брикет күйдiрумен айналысатын қабырғалық және байланыстыру материалдарын күйдiрушi
Графит байытушы
Ыстық жұмыстарда iстейтiн отқа төтеп берушi
Ауырлатқыш, брикеттер, препараттар мен концентраттар, оның iшінде көмiр концентраттары өндірiсiндегі басқару пультінің операторы
Шаң, газ ұстаушы қондырғыларға қызмет көрсету жөнiндегi оператор
Қалдық қоймаларында ағаш құбыр қондырғысында жұмыс iстейтiн ағаш шеберi
Сынама алушы
Механикалық електерде ұнтақ елеушi
Шағын литражды драга кесек тасшысы
Шаңында 2 % және одан да көп кристалды (бос) кремний қостотығы бар кендi және кенсiз қазбаларды шикi құрамдауда жұмыс iстейтiн (балшық кесектеу өндiрiсiндегi шикi құрамдауды қоса) жұмысшылардың кәсiптерi: бункершi, гүрсілдетушi, дозалаушы, уатушы, конвейер машинисi, диiрмен машинисi, қоректендiргіш машинисi, шихталаушы
Шаңында 2% және одан да көп кристалды (бос) кремний қостотығы бар қара металл кенін, кенсiз қазбалар мен тау-кен-химия шикiзатын уатуда, ұнтақтауда, тартуда, сорттауда және байытуда жұмыс iстейтін жұмысшылардың кәсіптерi: бункершi, гүрсілдетуші, дозалаушы, уатушы, конвейер машинисi, диiрмен машинисi, құрғақ шикiзат беруде жұмыс iстейтiн қоректендiргiш машинисi; сепараторшы (құрғақ ұнтақтауда)
Реагенттердi ерiтушi
Қалдық шаруашылығын реттеушi
Көмiр байыту қалдықтарынан брикет жасау өндiрiсiнде жұмыс iстейтін күйешi
Байытудың дымқыл циклінде жұмыс iстейтін сепараторшы
Скруббершi-сорғыш
Слесарь-жөндеушi
Сорттаушы
Кептiрушi
Брикеттi түсiрушi
Қалдық қоймаларында жұмыс iстейтiн тракторшы
Ыстық агломерат пен шекiмтастар беруде жұмыс iстейтін тасымалдаушы
Транспортершы
Буып-түюшi
Сүзгішi
Флотатор
Бүркушi
Центрифугалаушы
Барабандарды, бункерлердi, рампыларды, контрациялық столдар мен аспирациялық жүйелердi тазалаумен айналысатын тазалаушы
Шихталаушы
Шламшы-бассейншi
Шлихталаушы
Шлюзшi
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөніндегi электр монтерi
Жабдықтарды жөндеу жөніндегi электр слесарь (слесарь)
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы инженер
Механик
Техник;

8) работы на поверхности по подземной газификации углей
Профессии рабочих, занятых на участках (в цехах) сероочистки, газогенераторном, газодувном и буровом на подземной газификации угля
Профессии служащих:
Инженер всех наименований
Механик;
9) добыча, переработка и транспортировка закладочного материала
Профессии рабочих:
Бункеровщик
Вагонетчик воздушно-канатной дороги
Взрывник
Водитель автомобиля (грузового), занятый в карьере
Горнорабочий
Грохотовщик
Дозировщик
Дробильщик
Забойщик
Забойщик на отбойном молотке
Лебедчик
Люковый
Взрывник
Машинист всех наименований;
10) производство инертной пыли
Профессии рабочих:
Выгрузчик пыли
Горнорабочий, занятый на откатке
Дробильщик
Машинист вех наименований
Навалоотбойщик
Пробоотборщик
Электрослесарь (слесарь) по ремонту оборудования;
11) производство горного воска (воска буроугольного), реагентов на базе бурых углей и озокерита
Профессии рабочих:
Аппаратчик производства озокерита и озокеритовой продукции
Аппаратчик производства реагентов
Грузчик, занятый на работе с сырьем и топливом
Дробильщик
Машинист конвейера
Машинист сушильной установки
Слесарь-ремонтник
Электрослесарь (слесарь) по ремонту оборудования
Профессии служащих:
Инженер всех наименований
Механик.
2. Рудоподготовка, обогащение, окускование
(агломерация, брикетирование, окомкование),
обжиг руд и нерудных ископаемых
1) агломерационные комбинаты, фабрики, цехи, отделения, установки. Производство окатышей. Обогатительные фабрики и установки по обогащению руды, угля, сланца, а также других нерудных ископаемых, содержащих вредные вещества. Брикетирование. Производство утяжелителей. Сортировка на шахтах, разрезах (карьерах). Обжиг руд, нерудных ископаемых. Обогатительные (доводочные) фабрики, цехи, установки по обогащению руды, песков при извлечении цветных, драгоценных металлов, алмазов. Обезвоживание угля. Фабрики гранулированного угольного порошка и пылевидного угля
Профессии рабочих:
Агломератчик
Аппаратчик всех наименований
Аспираторщик
Бункеровщик
Бункеровщик, занятый на выдаче горячего агломерата и окатышей
Вагонетчик воздушно-канатной дороги
Вагранщик
Водитель автомобиля, занятый на наращивании дамб хвостохранилищ, на вывозке шлама, породы и отходов обогащения и брикетирования
Водитель погрузчика, занятый на погрузке горной массы
Выгрузчик на отвале
Выгрузчик горячего агломерата
Выгрузчик пыли
Выставщик, занятый в производстве брикетов из отходов углеобогащения
Газовщик
Горновой на агломерации и обжиге
Гидромониторщик, занятый на отвале (дамбах) и на хвостовом хозяйстве
Грохотчик-шуровщик
Грохотовщик
Горнорабочий
Грузчик, занятый на работе с сырьем, песком, топливом, реагентами, концентратами цветных металлов
Доводчик алмазсодержащих концентратов
Дозировщик
Дробильщик
Загрузчик-выгрузчик вагранки и печи
Загрузчик мелющих тел
Концентраторщик
Корректировщик шлама
Лебедчик
Лентовый уборщик, занятый на уборке пыли
Люковый
Машинист всех наименований
Монтажник оборудования металлургических заводов, занятый на ремонте металлургического оборудования
Монтажник технологических трубопроводов, занятый на ремонте и обслуживании оборудования
Монтажник дробильно-размольного оборудования и оборудования для сортировки и обогащения
Монтер пути, занятый на подъездных путях производства с вредными условиями труда
Обжигальщик
Обжигальщик стеновых и вяжущих материалов, занятый на обжиге брикетов из отходов углеобогащения
Обогатитель графита
Огнеупорщик, занятый на горячих работах
Оператор пульта управления, занятый в производствах утяжелителей, брикетов, препаратов и концентратов, в том числе угольных
Оператор по обслуживанию пылегазоулавливающей установки
Плотник, занятый устройством деревянных трубопроводов на хвостохранилище
Пробоотборщик
Просевщик порошка на механическом сите
Пробуторщик малолитражной драги
Профессии рабочих, занятых на шихтовке рудных и нерудных ископаемых (включая шихтовку в производстве окатышей), содержащих в пыли 2% и более кристаллической (свободной) двуокиси кремния: бункеровщик, грохотовщик, дозировщик, дробильщик, машинист конвейера, машинист мельницы, машинист питателя, шихтовщик
Профессии рабочих, занятых на дроблении, измельчении, помоле, сортировке и обогащении руд черных металлов, нерудных ископаемых и горно-химического сырья, содержащих в пыли 2% и более кристаллической (свободной) двуокиси кремния: бункеровщик, грохотовщик, дозировщик, дробильщик, машинист конвейера, машинист мельницы, машинист питателя, занятый на подаче сухого сырья; сепараторщик (на сухом помоле)
Растворщик реагента
Регулировщик хвостового хозяйства
Садчик, занятый в производстве брикетов из отходов углеобогащения
Сепараторщик, занятый в мокром цикле обогащения
Скрубберщик-насосчик
Слесарь-ремонтник
Сортировщик
Сушильщик
Съемщик брикета
Тракторист, занятый в хвостохранилище
Транспортировщик, занятый на выдаче горячего агломерата и окатышей
Транспортировщик
Укладчик-упаковщик
Фильтровальщик
Флотатор
Форсунщик
Центрифуговщик
Чистильщик, занятый на очистке барабанов, бункеров, рамп, контрационных столов и аспирационных систем
Шихтовщик
Шламовщик-бассейнщик
Шлиховщик
Шлюзовщик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Электрослесарь (слесарь) по ремонту оборудования
Профессии служащих:
Инженер всех наименований
Механик
Техник;

2) түстi қымбат металдар мен алмастарды алу кезiнде кендер мен құмды байыту:
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Сілтіден айыру аппаратшысы
Автоклавтарда жұмыс iстейтiн және сілтіден айырумен айналысатын аппаратшы-гидрометаллург
Құрамында алтыны бар кендердi байыту аппаратшысы
Ұнтақтау телiмiнде (бөлiмшесiнде) жұмыс iстейтiн дүрсiлдетушi
Жеткiзушi
Реагент дозалаушы
Ксантогенат дайындауды жұмыс iстейтiн дозалаушы
Ұнтақтау телiмiнде (бөлiмшесiнде) жұмыс iстейтiн дүрсiлдетушi
Ұнтақтау-диiрмен жабдығындағы тиеушi
Ұнтақтауда жұмыс iстейтiн қоректендiргiш машинисi
Кептiру қондырғысының машинисi
Күйдiрушi
Балқытушы
Цианид немесе қостотықты кристалданған (бос) кремнийi бар сынамалар алумен жұмыс iстейтiн сынама алушы
Цианид қолданылатын сынамалық және сынамалық-талдау зертханаларының, сондай-ақ алтын өндiретiн және кеннен алтын алу ұйымдарындағы жұмысшылар мен қызметшiлердің кәсiптерi
Цианидтi ерiтiндiлер қолданылатын жұмыстарда жұмыс iстейтiн (технологиялық және жөндеушi қызметшiлер) жұмысшылардың кәсіптерi
Шаңында 2% және одан да көп кристалданған (бос) кремний қосқышқылы бар рудалы, рудасыз қазбаларды байытуда жармалаумен, ұнтақтаумен, тартумен, шихталаумен айналысатын жұмысшылардың кәсіптерi: дозалаушы, конвейер машинисi, құрғақ тартатын диiрмен машинисi, шихталаушы
Шлам өңдеудегi жұмысшылардың кәсiптерi
Ксантогенатты қолданатын және дайындайтын реагенттердi ерiтушілер
Сепараторшы
Концентраттарды кептiрумен және кварттаумен айналысатын кептiруші
Цианидтi ерiтiндiлер қолданылатын жабдықтарды жөндеудегi қызметшiлердiң кәсiптерi.
3. МЕТАЛЛУРГИЯ ӨНДІРIСI (ҚАРА МЕТАЛДАР)
1) домна өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Домна пешiнiң бункершiсi
Ұнтақтаушы
Домна пешiнің жоғарғы жағында жүрушi
Домна пешiнiң су құбыршысы
Ыстық жұмыс телiмдерiнде шлакты ауыстырумен айналысатын автомобиль жүргiзушiсi
Кен ауласында электр және автоарбаны жүргізушi
Үйiндідегi түсiрушi
Газ қорғаныс жабдықтарын қолданып жұмыс жүргiзудегi газдан құтқарушы
Домна шлагын түйiршiктеушi
Кен ауласында жұмыс iстейтiн жүк тиеушi
Домна пешiнiң газшысы
Шойынды десульфурациялау көрiкшiсi
Домна пешiнің көрiкшiсi
Бункерлердегi ыстық агломератты түсiрумен айналысатын жүк тасушы
Ожаушы
Металлургия жабдықтарын жөндеумен айналысатын қазаншы
Барлық атаудағы машинист
Домна пештерiн жөндеумен айналысатын санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтардың монтажшысы
Металлургия жабдықтарын жөндеумен айналысатын металлургия зауытының жабдық монтажшысы
Металлургиялық жабдықтарды жөндеумен айналысатын технологиялық құбыр тарту монтажшысы
Кiрме жолдарында жұмыс iстейтiн жол монтерi
Ыстық жұмыстарда жұмыс iстейтiн отқа төтеп берушi
Отқа төтеп берушi
Шихта жеткiзу жүйесiн басқару постының операторы
Құю, отқа төзiмдi материалдар мен термикалық қоспаларды әзiрлеушi
Шлак үйiндiлерiнде және шлак әзiрлеуде жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Түйiршiктеу бассейнiндегi жұмысшылардың кәсiптерi
Скипшi
Ыстық жұмыстарда жұмыс iстейтiн бағаншылар
Слесарь-жөндеушi
Бумен суыту жүйесiнiң слесары
Кен ауласында шихта жеткiзуде жұмыс iстейтiн тракторшы
Толық механикаландырылмаған домна пештерiне шихта жеткiзумен айналысатын шихта тасымалдаушы
Шлакшы
Шихталаушы
Колошник шаңдарын жинаумен және газ құбырларын тазалаумен айналысатын металлургия өндiрiсi қалдықтарын жинаушы
Металлургия өндiрiсi қалдықтарын жинаушы
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi
Жабдықтар жөндеу жөнiндегi электр слесарь (слесарь):

2) обогащение руд и песков при извлечении цветных, драгоценных металлов и алмазов
Профессии рабочих:
Аппаратчик выщелачивания
Аппаратчик-гидрометаллург, занятый на автоклаве и выщелачивании
Аппаратчик обогащения золотосодержащих руд
Грохотовщик, занятый на дробильном участке (отделений)
Доводчик
Дозировщик реагента
Дозировщик, занятый на приготовлении ксантогената
Дробильщик, занятый на дробильном участке (отделений)
Загрузчик дробильно-помольного оборудования
Машинист питателя, занятый на дроблении
Машинист сушильной установки
Обжигальщик
Плавильщик
Пробоотборщик, занятый на отборе проб, содержащих цианиды или кристаллическую (свободную) двуокись кремния
Профессии рабочих и служащих пробирных и пробирно-аналитических лабораторий, занятых на работах с применением цианидов, а также золотодобывающих и золотоизвлекательных организаций
Профессии рабочих (технологический и ремонтный персонал), занятых на работах с применением цианистых растворов
Профессии рабочих, занятых в обогащении на дроблении, измельчении, помоле и шихтовке рудных и нерудных ископаемых, содержащих в пыли 2% и более кристаллической (свободной) двуокиси кремния: дозировщик, машинист конвейера, машинист мельницы при сухом помоле, шихтовщик
Профессии рабочих на обработке шламов
Растворщик реагента, занятый в приготовлении и применении ксантогената
Сепараторщик
Сушильщик, занятый на сушке и квартовке концентратов
Профессии служащих по ремонту оборудования, где применяются цианистые растворы.
3. Металлургическое производство (черные металлы)
1) доменное производство
Профессии рабочих:
Бункеровщик доменной печи
Дробильщик
Верховой доменной печи
Водопроводчик доменной печи
Водитель автомобиля, занятый перемещением шлака на горячих участках работ
Водитель электро- и автотележки, занятый на рудном дворе
Выгрузчик на отвале
Газоспасатель при проведении работ с применением газозащитной аппаратуры
Грануляторщик доменного шлака
Грузчик, занятый на рудном дворе
Газовщик доменной печи
Горновой десульфурации чугуна
Горновой доменной печи
Грузчик, занятый на разгрузке горячего агломерата на бункерах
Ковшевой
Котельщик, занятый на ремонте металлургического оборудования
Машинист всех наименований
Монтажник санитарно-технической системы и оборудования, занятый на ремонте доменной печи
Монтажник оборудования металлургического завода, занятый на ремонте металлургического оборудования
Монтажник технологического трубопровода, занятый на ремонте металлургического оборудования
Монтер пути, занятый на подъездных путях
Огнеупорщик, занятый на горячих работах
Огнеупорщик
Оператор поста управления системы шихтоподачи
Приготовитель заправочного, огнеупорного материалов и термической смеси
Профессии рабочих и служащих, занятых на шлаковых отвалах и разработке шлака
Профессии рабочих грануляционного бассейна
Скиповой
Стропальщик, занятый на горячей работе
Слесарь-ремонтник
Слесарь системы испарительного охлаждения
Тракторист, занятый на подаче шихты на рудном дворе
Транспортировщик шихты, занятый на доставке шихты в не полностью механизированную доменную печь
Шлаковщик
Шихтовщик
Уборщик отходов металлургического производства, занятый на уборке колошниковой пыли и очистке газопроводов
Уборщик отходов металлургического производства
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Электрослесарь (слесарь) по ремонту оборудования;

2) болат және ферросплав өндiрiсi. Металлургия пештерiнiң құрамын әзiрлеу және жөндеу
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Конверттерге материалдар жеткiзумен айналысатын бункершi
Сынықтар мен шлакты бөлумен айналысатын шпур бұрғылаушы
Шайыр қайнату және түптердi кептiрумен айналысатын күл қайнатушы
Ваграншы
Шихта ауласында жұмыс iстейтiн таразышы
Сынықтар мен шлак бөлумен айналысатын жарушы
Ыстық жұмыс телiмiнде шлакты ауыстыруда жұмыс iстейтiн автомобиль жүргiзушiсi
Ыстық жұмыс телiмiнде отқа төзiмдi материалдарды тасуда жұмыс iстейтiн тиеуiштiң жүргiзушісi
Пештен әк түсiрушi
Үйiндiдегi түсiрушiсi
Газдан қорғау аппаратуралары қолданылатын жұмыстар жүргiзу кезiндегi газдан құтқарушы
Газшы
Ферросплав пешiнiң көрiкшiсi
Шихта ауласында және фосфатшлакты тиеуде жұмыс iстейтiн жүк тиеушi
Дозалаушы
Ұнтақтаушы
Шихта тиеушi
Таңбалаушы
Ожаушы
Сынық пен металл қалдықтарын бөлу копровшысы
Металлургия жабдықтарын жөндеумен айналысатын қазаншы
Шығыршы
Барлық атаудағы машинист
Миксершi
Металлургия жабдықтарын жөндеумен айналысатын санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтардың монтажшысы
Металлургия жабдықтарын жөндеумен айналысатын металлургия зауытының монтажшысы
Жабдықтарды жөндеумен және оларға қызмет көрсетумен айналысатын технологиялық құбыр тарту монтажшысы
Кiрме жолында және шлак үйiндiлерiнде жұмыс iстейтiн жол монтерi
Блок тығыздаушы
Стопор терушi
Ферросплав өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн күйдiрушi
Металл бетiнiң ақауларын өңдеушi
Отқа төтеп берушi
Барлық атаудағы оператop
Қышқылсыздандырғышты балқытушы
Синтетикалық шлактарды балқытушы
Ферросплав балқытушы
Металлургия пештерiн жөндеу цехтарында металлургия агрегаттарын ыстық жөндеумен айналысатын ағаш ұстacы
Құймаға құюға құрамалар әзiрлеушi
Болат құю арналарын әзiрлеушi
Барлық атаудағы көмекшi
Құю, отқа төзiмдi материалдар мен термикалық қоспаларды әзiрлеушi
Қыздырушы
Электр балқыту пешiнiң пультшiсi
Өндiрiс процесiнде шикiзатты, жартылай шикiзаттарды және дайын өнiмдi қайта орналастыру жөнiндегi жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Шлак үйiнділерiнде және шлак әзiрлеуде жұмыс істейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Күйдiрiлген доломит пен әктi күйдiруде және түсiруде жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi
Ферросплавты сындырушы
Сынықтар мен металл қалдықтарын бөлушi
Болатты таратып құюшы
Суық металл кесушi
Шлакты бөлумен айналысатын сепараторшы
Слесарь-жөндеушi
Бу шығарып салқындату жүйесiнiң слесары
Электрод массасын әзiрлеумен айналысатын араластырушы
Күйдiрiлген доломиттi сорттаумен айналысатын сорттаушы
Вакуумды пештiң болат балқытушысы
Металл сынықтарын бөлумен айналысатын бағаншы
Ферросплав кептiрумен айналысатын кептiрушi
Ферромарганец пен феррованадийдi балқытатын ферросплав пештерiн ыстық жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеушi
Барлық атаудағы болат балқытушы
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн бағаншы
Илек пен құбыр термистi
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс icтeйтiн тасымалдаушы
Электрод массаларын қалыптаушы
Бүркушi
Ферросплав тазалаушы
Шлакшы
Шихталаушы
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi
Жабдықтарды жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр слесарь (слесарь)
Электродшы
Ферромарганец, феррованадий балқытатын ферросплав пештерiнiң сыртқы қаптарын ұзартумен айналысатын қолмен пiсiрушi электр пiсiрушi;

2) производство стали и ферросплавов. Подготовка составов и ремонт металлургических печей
Профессии рабочих:
Бункеровщик, занятый на подаче материалов в конвертер
Бурильщик шпура, занятый на разделке лома и шлака
Варщик пека, занятый на варке смолы и сушке днищ
Вагранщик
Весовщик, занятый на шихтовом дворе
Взрывник, занятый на разделке лома и шлака
Водитель автомобиля, занятый на перемещении шлака на горячем участке работы
Водитель погрузчика, занятый на перевозке огнеупорных материалов на горячем участке работы
Выгрузчик извести из печи
Выгрузчик на отвале
Газоспасатель при проведении работ с применением газозащитной аппаратуры
Газовщик
Горновой ферросплавной печи
Грузчик, занятый на шихтовом дворе и на погрузке фосфатшлаков
Дозировщик
Дробильщик
Загрузчик шихты
Клеймовщик
Ковшевой
Копровщик по разделке лома и отходов металла
Котельщик, занятый на ремонте металлургического оборудования
Лебедчик
Машинист всех наименований
Миксеровой
Монтажник санитарно-технической системы и оборудования, занятый на ремонте металлургического оборудования
Монтажник оборудования металлургического завода, занятый на ремонте металлургического оборудования
Монтажник технологического трубопровода, занятый на ремонте и обслуживании оборудования
Монтер пути, занятый на подъездном пути и шлаковом отвале
Набивщик блока
Наборщик стопора
Обжигальщик, занятый в ферросплавном производстве
Обработчик поверхностных пороков металла
Огнеупорщик
Оператор всех наименований
Плавильщик раскислителя
Плавильщик синтетических шлаков
Плавильщик ферросплавов
Плотник, занятый в цехе ремонта металлургической печи на горячем ремонте металлургического агрегата
Подготовитель составов к разливке плавок
Подготовитель сталеразливочной канавы
Подручный всех наименований
Приготовитель заправочных, огнеупорных материалов и термических смесей
Прокальщик
Пультовщик электроплавильной печи
Профессии рабочих и служащих по перемещению сырья, полуфабрикатов и готовой продукции в процессе производства
Профессии рабочих и служащих, занятых на шлаковых отвалах и на разработке шлака
Профессии рабочих, занятых на обжиге и выгрузке обожженного доломита и извести
Разбивщик ферросплава
Раздельщик лома и отходов металла
Разливщик стали
Резчик холодного металла
Сепараторщик, занятый на разделке шлака
Слесарь-ремонтник
Слесарь системы испарительного охлаждения
Смесильщик, занятый на приготовлении электродной массы
Сортировщик, занятый на сортировке обожженного доломита
Сталевар вакуумной печи
Стропальщик, занятый на разделке металлолома
Сушильщик, занятый на сушке ферросплава
Слесарь-ремонтник, занятый на горячем ремонте ферросплавных печей по выплавке ферромарганца и феррованадия
Сталевар всех наименований
Стропальщик, занятый на горячем участке работы
Термист проката и труб
Транспортировщик, занятый на горячем участке работы
Формовщик электродной массы
Форсунщик
Чистильщик ферросплава
Шлаковщик
Шихтовщик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Электрослесарь (слесарь) по ремонту оборудования
Электродчик
Электросварщик ручной сварки, занятый на наращивании кожухов у ферросплавных печей по выплавке ферромарганца и феррованадия;

3) илектеу, дөңгелек илектеу, бандаж илектеу, айыр илектеу, қаңылтыр жұқалау, қалайылау, мырыштау және қорғасындау өндiрiстерi. Рельс бекiту өндiрiсi, ыстық металл кесу және тазалау. Термикалық өңдеу. Калибрленген металл өндiрiсi.
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Алюминдеушi
Купорос өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн кристалдау аппаратшысы
Тұзды қышқылмен жұмыс iстейтiн кристалдандыру аппаратшысы
Тұзды қышқылмен жұмыс iстейтiн бейтараптандыру аппаратшысы
Тұзды қышқылмен жұмыс iстейтiн регенерациялау аппаратшысы
Купорос өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн центрифугалау аппаратшысы
Электролиттi майсыздандыру аппаратшысы
Ыстық илектеудегi калибр станының вальцовшысы
Ыстық жұмыс телiмiнде клеттердi аударумен айналысатын клеттердi жинастыру және аудару вальцовшысы
Ыстық илек станының вальцовшысы
Клеттердi жинастыру және аудару вальцовшысы
Профилдi майыстыру агрегатының вальцовшысы
Суық илек станының вальцовшысы
Күл пісіруші
Ыстық металл кесушi
Газшы
Газдан қорғану аппаратурасын қолданумен жұмысты орындау кезiндегi газдан құтқарушы
Илек шеттерiн ыстық күйiнде кесумен айналысатын газбен кесушi
Термикалық пештi толтырушы
Қолмен тиеу жұмыстарын істейтiн қыздырушы
Көмкерушi-жинақтаушы
Ыстық металл таңбалаушы
Пештiң iшi мен тоннелдi тазалайтын қазан тазалаушы
Балға мен пресс ұстасы
Ұста-штамповшы
Қыздырушы
Қышқылға төзгiш-гуммершi
Ыстық металл таңбалаушы
Қаңылтыр мен құбырды жылтыратушы
Жайманы соғушы
Ыстық тәсiлмен қалайылаушы
Электролиттi әдiспен қалайылаушы (мырыштаушы)
Барлық атаудағы машинист
Ыстық металмен жұмыс iстейтiн маркировшы
Металлургия жабдықтарын жөндеумен айналысатын санитарлық-техникалық жүйе мен жабдықтардың монтажшысы
Металлургиялық жабдықтарды жөндеумен айналысатын металлургия зауытының монтажшысы
Жабдықтарды жөндеумен және қызмет көрсетумен айналысатын технологиялық құбыр монтажшысы
Жаймалар мен құбырларды терушi
Металды қыздырушы
Металл бетiнiң ақауын өңдеушi
Ыстық жұмыс телiмiндегi отқа төтеп берушi
Барлық атаудағы оператор
Қорғасындаушы
Процезиондық болат пен балқыманы күйдiрушi
Отқа төтеп берушi
Қайталама қалайыны балқытушы
Суық прокат станы вальцовшысының көмекшiсi
Хром тотығын қолдану жұмыстарын iстейтiн жылтыратушы
Илек пен құбырларды түзетушiлер
Рельс бекiндiлерiн престеушi-көмкерушi
Ыстық прокат станы вальцовшысының көмекшiсi
Металл отырғызушы
Ыстық илек түзеу жұмыстарын iстейтiн илек және құбыр түзетушi
Ыстық жұмыстардағы дөңгелек пен бандажды престеушi
Ыстық штампылауда жұмыс iстейтiн рельс бекiмелерiн престеушi-көмкерушi
Құбырларды ыстық тәсiлмен таптап жұқартумен, июмен және жамаумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Металл мен дайын өнiмдi өңдеумен және сұрыптаумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Металл мен дайын өнiмдi қабылдаумен, өткiзумен, пакеттеумен және ораумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Шикiзатты, жартылай шикiзатты және дайын өнiмдердi өндiрiс процесiнде жылжытумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Пакеттердi айырушы
Ыстық металды белгiлеумен айналысатын илек белгiлеушi
Рельс бекiмелерiн кесумен айналысатын металды қайшымен және преспен кесушi
Суық металл кесушi
Слесарь-жөндеушi
Буландырып салқындату жүйесiндегi слесарь
Сым жүргiзушi слесарь
Майлаушы
Ыстық жұмыс телiмiнде және еңбек жағдайлары зиянды жұмыста жұмыс iстейтiн бағаншы
Жаймалар мен ленталарға ұнтақ себушi
Илек және құбыр термисті
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн тасымалдаушы
Уыттаушы
Ыстық металл жинаушы
Ыстық металл илегi кезiнде қызған жаңқаларды жинаумен айналысатын металлургия өндiрiсiнiң қалдықтарын жинаушы
Ыстық жұмыстарда жұмыс iстейтiн илек салушы
Шлакшы
Бүркушi
Бiлiктердi қырнауда жұмыс iстейтiн ыспалаушы
Салқын штамповкада жұмыс iстейтiн штамп қоюшы
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi
Жабдықтарды жөндеу жөнiндегi электр слесарь (слесарь);

3) прокатное, колесопрокатное, бандажепрокатное, вилопрокатное, жестекатальное, лудильное, оцинковальное и освинцевальное производства. Производство рельсовых скреплений, вырубка и зачистка горячего металла. Термическая обработка. Производство калиброванного металла
Профессии рабочих:
Алюминировщик
Аппаратчик кристаллизации, занятый в производстве купороса
Аппаратчик нейтрализации, занятый на работе с соляной кислотой
Аппаратчик регенерации, занятый на работе с соляной кислотой
Аппаратчик центрифугирования, занятый в производстве купороса
Аппаратчик электролитического обезжиривания
Вальцовщик калибровочных станов, занятый на горячей прокатке
Вальцовщик по сборке и перевалке клетей, занятый перевалкой клетей на горячем участке работы
Вальцовщик стана горячей прокатки
Вальцовщик по сборке и перевалке клетей
Вальцовщик профилегибочного агрегата
Вальцовщик стана холодной прокатки
Варщик пека
Резчик горячего металла
Газовщик
Газоспасатель при выполнении работы с применением газозащитной аппаратуры
Газорезчик, занятый на резке концов проката в горячем состоянии
Загрузчик термической печи
Калильщик, занятый на ручной загрузке
Кантовщик-укладчик
Клеймовщик горячего металла
Котлочист, занятый на очистке топки печи и тоннеля
Кузнец на молоте и прессе
Кузнец-штамповщик
Калильщик
Кислотоупорщик-гуммировщик
Клеймовщик горячего металла
Лакировщик жести и труб
Листобойщик
Лудильщик горячим способом
Лудильщик (оцинковщик) электролитическим методом
Машинист всех наименований
Маркировщик, занятый на работе с горячим металлом
Монтажник санитарно-технической системы и оборудования, занятый на ремонте металлургического оборудования
Монтажник оборудования металлургического завода, занятый на ремонте металлургического оборудования
Монтажник технологического трубопровода, занятый на ремонте и обслуживании оборудования
Наборщик пакета листов и труб
Нагревальщик металла
Обработчик поверхностных пороков металла
Огнеупорщик, занятый на горячей работе
Оператор всех наименований
Освинцевальщик
Оцинковщик горячим способом
Отжигальщик прецизионной стали и сплава
Огнеупорщик
Плавильщик вторичного олова
Подручный вальцовщика стана холодной прокатки
Полировщик, занятый на работе с применением окиси хрома
Правильщик проката и труб
Прессовщик-прошивщик рельсового скрепления
Подручный вальцовщика стана горячей прокатки
Посадчик металла
Правильщик проката и труб, занятый на правке горячего проката
Прессовщик колеса и бандажи, занятый на горячей работе
Прессовщик-прошивщик рельсового скрепления, занятый на горячей штамповке
Профессии рабочих, занятых на расковке, загибке и заклепке трубок горячим способом
Профессии рабочих и служащих, занятых на отделке и сортировке металла и готовой продукции
Профессии рабочих и служащих, занятых на приемке, сдаче, пакетировке и упаковке металла и готовой продукции
Профессии рабочих и служащих, занятых по перемещению сырья, полуфабрикатов и готовой продукции в процессе производства
Раздирщик пакета
Разметчик проката, занятый разметкой горячего металла
Резчик металла на ножницах и прессе, занятый рубкой рельсовых скреплений
Резчик холодного металла
Слесарь-ремонтник
Слесарь системы испарительного охлаждения
Слесарь-проводчик
Смазчик
Стропальщик, занятый на горячем участке работы и на работе с вредными условиями труда
Талькировщик листа и ленты
Термист проката и труб
Транспортировщик, занятый на горячем участке работы
Травильщик
Уборщик горячего металла
Уборщик отходов металлургического производства, занятый на уборке окалины при горячей прокатке металла
Укладчик проката, занятый на горячих работах
Шлаковщик
Форсунщик
Шлифовщик, занятый на шлифовке валков
Штамповщик, занятый на холодной штамповке
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Электрослесарь (слесарь) по ремонту оборудования;

4) құбыр өндiрiсi: құбыр прокаттау, құбыр пiсiру, құбырларды электрмен пiсiру, құбыр созу, құбыр құю, фитингті, баллонды, термикалық және мырыштандыру, металл әзiрлеу және кесу
Жұмысшылардың кәсіптерi:
Купорос өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн кристалдау аппаратшысы
Купорос өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн центрифугалау аппаратшысы
Құбырларды асфальттаушы
Ваграншы
Калибровты cтан вальцовшысы
Сынау жүргiзу машинасының вальцовшысы
Құбырларды салқын илектейтiн стан вальцовшысы
Ыстық күйiндегi баллондарды сынауда жұмыс iстейтiн сынау машиналарының вальцовшысы
Ыстық илек құбырлары станының вальцовшылары
Құбырларды пеште пiсiру стандарының вальцовшылары
Құбырларды қалыптау станының вальцовшысы
Құбыр созушы
Газшы
Құбырларды майыстырып-бүгушi
Грат түсiрушi
Шихтаны вагранка мен пештерге құлатушы
Құбыр мен баллондарды пiсiрушi
Металл құюшы
Құбыр құюшы-толтырушы
Қайнату және бөлумен айналысатын құбырлар мен баллондарды пісiруші
Жер өңдеушi
Престе құбырларды калибрлеушi
Қыздырушы
Таңбалаушы
Құбырларды бөлумен айналысатын лом және металл қалдықтарын бөлу жөнiндегi копровшы
Ыстық металды қолмен тиеуде жұмыс iстейтiн қыздырушы
Қыздыру пештерiнiң жанында жұмыс iстейтiн көмкерушi-жинақтаушы
Балға мен престе жұмыс iстейтiн ұста
Ұста-штампылаушы
Барлық атаудағы машинист
Металлургия жабдықтарын жөндеумен айналысатын санитарлық-техникалық жүйенiң және жабдықтардың монтажшысы
Металлургия жабдықтарын жөндеумен айналысатын, металлургия зауыты жабдықтарының монтажшысы
Жабдықтарды жөндеуде және оларға қызмет көрсетуде жұмыс iстейтiн технологиялық құбыр жолының монтажшысы
Жайма және құбыр пакеттерiн терушi
Металл қыздырушы
Металл бетiнiң ақауларын өңдеушi
Құйманы зiмпарамен немесе қолмен (балғамен, егеумен, пневмоқұралмен) өңдейтiн кесушi
Ыстық жұмыста жұмыс iстейтiн отқа төтеп берушi
Ыстық жұмыста жұмыс iстейтiн басқару постының операторы
Құбырлар ыстық прокаты станын басқару постының операторы
Қорғасынмен қаптаушы
Ыстық тәсiлмен мырыштаушы
Балқытушы
Құбырлар ыстық илегi станы вальцовшысының көмекшiсi
Металл орнықтырушы
Ыстық жұмыста жұмыс істейтін илек және құбыр түзетуші
Қапсыру престерiнде жұмыс iстейтiн ыстық құбырларды престеушi
Құбырлар суық илегi станы вальцовшысының көмекшiсi
Құбыр және илек түзетушi
Суыту қондырғылары жұмыстарындағы жұмысшылардың кәсiптерi
Дайын өнiм мен металды сұрыптау және өңдеу жұмыстарындағы жұмысшылар мен қызметкерлердiң кәсiптерi
Өндiрiс процесiндегi дайын өнiмдер мен жартылай шикiзаттардың орнын ауыстыру жұмыстарындағы жұмысшылар мен қызметшілердiң кәсiптерi
Баллон мен құбырларды қабылдау және тапсыруда жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Құбырлар мен дайындама кесушi
Ыстық металды кесушi
Баллондар жинаушы
Құбырларды пеште пiсiрушi
Баллон және құбырларды өңдеуде жұмыс iстейтін тесушi
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн бағаншы
Слесарь-жөндеушi
Флюс пен майлау құрамдас бөлiктерiн кептiрушi
Ыстық металды қолмен тиеуде жұмыс iстейтiн құбыр және илек термисi
Құбыр және илек термисi
Вагранкаға материал берумен айналысатын тасымалдаушы
Уыттаушы
Құбыр құюшы-қалыптаушы
Ыстық металды жинаушы
Ыстық жұмыста iстейтiн илектi жинақтаушы
Қыздыру пештерiнен шлак жинау жұмыстарындағы металлургиялық өндiрiстегi қалдық жинаушы
Құбырларды пакетке салу жұмыстарында жұмыс істейтiн илек қалыптаушысы
Флюс пiсiрушi
Бүpкуші
Құбырларды сүртумен айналысатын тазалаушы
Шлакшы
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегі электр монтерi
Құбырды жылтыратумен айналысатын электр жалтыратушысы
Жаймалар мен ленталарды электрмен пiсiрушi
Станда құбырларды электрмен пiсiрушi
Жабдықтарды жөндеу жөнiндегі электр слесарь (слесарь);

4) трубное производство: трубопрокатное, трубосварочное, электротрубо-сварочное, трубоволочильное, труболитейное, фитинговое, баллонное, термическое и цинковальное подготовка и вырубка металла
Профессии рабочих:
Аппаратчик кристаллизации, занятый в производстве купороса
Аппаратчик центрифугирования, занятый в производстве купороса
Асфальтировщик труб
Вагранщик
Вальцовщик калибровочного стана
Вальцовщик обкатной машины
Вальцовщик стана холодного проката труб
Вальцовщик обкатной машины, занятый на обкатке баллонов в горячем состоянии
Вальцовщик стана горячего проката труб
Вальцовщик стана печной сварки труб
Вальцовщик трубоформовочного стана
Волочильщик труб
Газовщик
Гибщик труб
Гратосъемщик
Завальщик шихты в вагранки и печи
Заварщик труб и баллонов
Заливщик металла
Заливщик-труболитейщик
Заварщик труб и баллонов, занятый на заварке и разбивке
Земледел
Калибровщик труб на прессе
Калильщик
Клеймовщик
Копровщик по разделке лома и отходов металла, занятый на разбивке труб
Калильщик, занятый на ручной загрузке горячего металла
Кантовщик-укладчик, занятый у нагревательной печи
Кузнец на молоте и прессе
Кузнец-штамповщик
Машинист всех наименований
Монтажник санитарно-технической системы и оборудования, занятый на ремонте металлургического оборудования
Монтажник оборудования металлургического завода, занятый на ремонте металлургического оборудования
Монтажник технологического трубопровода, занятый на ремонте и обслуживании оборудования
Наборщик пакета листов и труб
Нагревальщик металла
Обработчик поверхностных пороков металла
Обрубщик, занятый на обработке литья наждаком и вручную (молотками, зубилами, пневмоинструментом)
Огнеупорщик, занятый на горячей работе
Оператор поста управления, занятый на горячей работе
Оператор поста управления стана горячего проката труб
Освинцевальщик
Оцинковщик горячим способом
Плавильщик
Подручный вальцовщика стана горячего проката труб
Посадчик металла
Правщик проката и труб, занятый на горячей работе
Прессовщик горячих труб, занятый на прошивном прессе
Подручный вальцовщика стана холодного проката труб
Правильщик проката и труб
Профессии рабочих, занятых на охладительных установках
Профессии рабочих и служащих, занятых на отделке и сортировке металла и готовой продукции
Профессии рабочих и служащих, занятых по перемещению сырья, полуфабрикатов и готовой продукции в процессе производства
Профессии рабочих, занятых на приемке и сдаче труб и баллонов
Резчик труб и заготовок
Резчик горячего металла
Сборщик баллонов
Сварщик печной сварки труб
Сверловщик, занятый на отделке труб и баллонов
Стропальщик, занятый на горячем участке работы
Слесарь-ремонтник
Сушильщик компонентов обмазки и флюсов
Термист проката и труб, занятый на ручной загрузке горячего металла
Термист проката и труб
Транспортировщик, занятый на подаче материалов к вагранкам
Травильщик
Труболитейщик-формовщик
Уборщик горячего металла
Укладчик проката, занятый на горячей работе
Уборщик отходов металлургического производства, занятый на уборке шлака от нагревательных печей
Укладчик проката, занятый на укладке труб в пакеты
Флюсовар
Форсунщик
Чистильщик, занятый на протирке труб
Шлаковщик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Электрополировщик, занятый на полировке труб
Электросварщик листов и лент
Электросварщик труб на стане
Электрослесарь (слесарь) по ремонту оборудования;

5) метиз өндiрiсi
Сым және калибрленген металл өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Темiр купоросы өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн барлық атаудағы аппаратшы
Калибрленген металды созумен айналысатын сым созушы
Сым созушы
Қыздырушы
Ыстық тәсiлмен қалайылайтын сым қалайылаушы
Уыттау, термоөңдеу және сым созумен айналысатын кран машинисi (краншы)
Арқан есу жөнiндегi машинист
Металды жуып кептiрушi
Сым мен тростарды ораушы
Ыстық тәсiлмен мырыштаушы
Түйiстiрiп (престеп) пiсiретiн машинада пiсiрушi
Ыстық жұмыс телiмiнде және жұмыс жағдайлары зиянды телiмде жұмыс iстейтiн слесарь-жөндеушi
Құрғақ тәсiлмен түрпiлi ыспылаумен айналысатын ыспылаушы;
6) пiсiру үшiн қиын жағылатын және сапалы электродтар мен флюстердi өндiру
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Брикеттеушi
Майлайтын құрамдас бөлiктердi ұнтақтаушы
Майлайтын престердегi престеушi
Пештегi қыздырушы
Силикат кесектерiн бөлiп пiсiрушi
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн слесарь-жөндеушi
Электродтарды сорттаушы
Майлайтын заттарды құрастырушы
Майлау және флюс құрамдас бөлiктерiн кептiрушi
Электродтарды кептiрушi
Флюстеушi
Электродшы
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн электр жабдықтарын жөндеу және қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Металлургия (қара метал) өндiрiсiнде тiкелей жұмыс iстейтiн барлық атаудағы инженер
Металлургия (қара метал) өндiрiсiнде тiкелей жұмыс iстейтiн барлық атаудағы механик.
4. KOKC, ПЕКОКОКС, ТЕРМОАНТРАЦИТ ЖӘНЕ KOKC-ХИМИЯ ӨНДIРIСI
1) KOKC, пекококс және термоантрацит өндірісі
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Барилетшi
Негiзгi өндiрiс телiмiндегi бригадир
Бункершi
Таразышы
Коксхимия өндiрiсiнiң қалдықтарын шығарумен айналысатын автомобильдер жүргізуші
Көмiр дайындауда көмiрдi тасымалдаумен айналысатын жүк тиеушінің жүргізушісі
Газдан сақтандыру аппаратурасын қолданумен жұмыс жүргiзудегi газдан құтқарушы
Koкc пешiнiң газшысы
Шикiзаттарды, коксхимия мен отын өнiмдерiн тиеумен және түсiрумен айналысатын жүк тиеушi
Есiкшi
Дозалаушы
Ұнтақтаушы
Термоантрацит пешiнiң тиеп-түсiрушiсi
Кабестаншы
Кабинашы-көмкерушi
Лента тазалаушы
Люкшi
Барлық атаудағы машинист
Өндiрiстiк жабдықтарды жөндеумен айналысатын коксхимия өндiрiсi жабдықтарының монтажшысы
Коксхимия жабдықтарын жөндеумен айналысатын технологиялық құбыр жолдарының монтажшысы
Отқа төтеп берушi
Ыстық жұмыс телiмiзде жұмыс iстейтiн отқа төтеп берушi
Коксты сорттайтын оператор
Коксхимия агрегаттарын жөндеумен айналысатын ағаш ұсталары
Химия өндiрiсiндегi тетiктерде жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсiптepi
Химия өнiмдерiн құйып-таратушы
Рампашы
Айырғыш
Скруббершi
Слесарь-жөндеушi
Төгiп-таратушы
Майлаушы
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн бағаншы
Коксты сорттаушы
Тасымалдаушы
Көмiрдi, коксты және химия өнiмдерiн тасымалдаумен айналысатын тасымалдаушы
Тоннелшi
Скип көтергiшiнiң тоннелшi-моторисi
Пекококс аппаратурасын тазалаумен айналысатын тазалаушы
Бункердi тазалаумен айналысатын тазалаушы
Кокс өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн металлургиялық өндiрiс қалдықтарын тазалаушы
Химия өнiмдерiн тиеу және буумен айналысатын буып-түюшi
Сүзгiшi
Флотаторшы
Центрофугашы
Шихталаушы
Шламдаушы
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтері
Жабдықтарды жөндеу жөнiндегi электр слесарь (слесарь);

5) производство метизов
Производство проволоки и калиброванного металла
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований, занятый в производстве железного купороса
Волочильщик, занятый на волочении калибровочного металла
Волочильщик проволоки
Калильщик
Лудильщик проволоки, занятые на лужении горячим способом
Машинист крана (крановщик), занятый на травлении, термообработке и волочении
Машинист по навивке канатов
Мойщик-сушильщик металла
Намотчик проволоки и тросов
Оцинковщик горячим способом
Сварщик на машине контактной (прессовой) сварки
Слесарь-ремонтник, занятый на горячем участке работы и на участке с вредными условиями труда
Шлифовщик, занятый на шлифовке абразивными кругами сухим способом;
6) производство тяжелообмазных и качественных электродов и флюсов для сварки
Профессии рабочих:
Брикетировщик
Дробильщик компонента обмазки
Прессовщик обмазочного пресса
Прокальщик на печи
Разварщик силикатных глыб
Слесарь-ремонтник, занятый на горячем участке работы
Сортировщик электрода
Составитель обмазки
Сушильщик компонентов обмазки и флюсов
Сушильщик электродов
Флюсовщик
Электродчик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования, занятый на горячем участке работы
Профессии служащих:
Инженер всех наименований, непосредственно занятый на металлургическом производстве (черные металлы)
Механик, непосредственно занятый на металлургическом производстве (черные металлы).
4. Коксовое, пекококсовое, термоантрацитовое и
коксохимическое производства
1) коксовое, пекококсовое и термоантрацитовое производства
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Барильетчик
Бригадир на участке основного производства
Бункеровщик
Весовщик
Водитель автомобилей, занятый на вывозке отходов коксохимического производства
Водитель погрузчика, занятый на транспортировке угля на углеподготовку
Газоспасатель при проведении работы с применением газозащитной аппаратуры
Газовщик коксовой печи
Грузчик, занятый на погрузке и выгрузке сырья, топлива и коксохимической продукции
Дверевой
Дозировщик
Дробильщик
Загрузчик-выгрузчик термоантрацитовой печи
Кабестанщик
Кабинщик-кантовщик
Лентовой уборщик
Люковой
Машинист всех наименований
Монтажник оборудования коксохимического производства, занятый на ремонте производственного оборудования
Монтажник технологического трубопровода, занятый на ремонте коксохимического оборудования
Огнеупорщик
Огнеупорщик, занятый на горячем участке работы
Оператор коксосортировки
Плотник, занятый на ремонте коксохимических агрегатов
Профессии рабочих, занятых на механизмах химпроизводства
Разливщик химической продукции
Рамповщик
Сепараторщик
Скрубберщик
Слесарь-ремонтник
Сливщик-разливщик
Смазчик
Стропальщик, занятый на горячем участке работы
Сортировщик кокса
Транспортерщик
Транспортировщик, занятый на перевозке угля, кокса и химических продуктов
Тоннельщик
Тоннельщик-моторист скипового подъемника
Чистильщик, занятый на очистке пекококсовой аппаратуры
Чистильщик, занятый на чистке бункера
Уборщик отходов металлургического производства, занятый в коксовом производстве
Укладчик-упаковщик, занятый на упаковке и погрузке химических продуктов
Фильтровальщик
Флотатор
Центрифуговщик
Шихтовщик
Шламовщик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Электрослесарь (слесарь) по ремонту оборудования;

2) Koкc-химия өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Жұмыс аймағындағы ауада ұнтақтаумен айналысатын, сондай-ақ канцерогендер болатын өнiмдердi ұнтақтаушы
Ыстық жұмыс телiмiнде және еңбек жағдайы зиянды жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн металлургия өндiрiсiнiң кран машинисi
Жұмыс аймағындағы ауада, сондай-ақ канцерогендер болатын химия өндiрiсi тетiктерiнде жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi
Жұмыс аймағындағы ауада қауіптілігі бар заттар, сондай-ақ канцерогендер болатын химия өнiмдерiн таратып құюшы
Жұмыс аймағындағы ауада, сондай-ақ канцерогендер болатын жұмыстардағы скруббершi-насосшы
Жұмыс аймағындағы ауада қауiптiлігi бар заттар, сондай-ақ канцерогендер болатын жұмыстардағы төгушi-таратып құюшы
Ыстық жұмыс телiмiнде және еңбек жағдайы зиянды жұмыстарда жұмыс iстейтiн бағаншы
Аппаратура тазалаумен айналысатын тазалаушы
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Кокс, пекококс және термоацит өндiрiсiнде тiкелей жұмыс iстейтiн барлық атаудағы инженер
Кокс, пекококс және термоацит өндiрiсiнде тiкелей жұмыс iстейтiн механик.
5. ГЕНЕРАТОР ГАЗЫНЫҢ ӨНДIРIСI ЖӘНЕ МЕТАЛЛУРГИЯ ӨНДIРIСI ПРОЦЕСIНДЕ ГАЗ АЛУ
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Газшы
Газ генераторшы
Барлық атаудағы аппаратшы
Барильетшi
Бункершi
Газды генератор станциясының машинисi
Конвейер машинисi
Кран машинисi (краншы)
Тұндырғыш жұмыстарында жұмыс iстейтiн сорап машинисi
Кептiру қондырғысының машинисi
Тельфер машинисi
Скуббершi-сорапшы
Слесарь-жөндеушi
Транспортершi
Тасымалдаушы
Сүзгiшi
Флотаторшы
Шлактаушы
Шламдаушы
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi
Жабдықтарды жөндеу жөнiндегi электр слесарь (слесарь)
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Генераторлы газ өндiрiсiнде және металлургия өндiрiсi процесiнде газ алуда тiкелей жұмыс iстейтiн барлық атаудағы инженер
Генераторлы газ өндiрiсiнде және металлургия өндiрiсi процесiнде газ алуда тiкелей жұмыс iстейтiн механик.
6. ДИНАС БҰЙЫМДАРЫНЫҢ ӨНДIРIСІ
Шаң құрамында 2% және одан да көп кристалданған қос тотықты кремний (бoc) болатын руда қазбаларын ұнтақтайтын, ұсақтайтын, және диiрменге тартатын жұмысшылардың кәсiптерi.
7. МЕТАЛЛУРГИЯ ӨНДIРIСI (түстi металдар)
1) шикiзат пен шихта әзiрлеу. Мыс-күкiрт зауыттары мен фабрикаларында брикеттеу
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Ұнтақтаушы
Шихта тиеушi
Брикет қоспаларын дайындайтын аппаратшы
Бункершi
Шикiзатты түсiрумен айналысатын жүк тиеушi
Дозалаушы
Диiрмен машинисi
Брикет пресiнiң машинисi
Кран машинисi (краншы)
Қайта тиеу машинисi
Елейтiн қондырғының машинисi
Тельфер машинисi
Экскаватор машинисi
Ыстық жұмыс телiмiнде және еңбек жағдайы зиянды жұмыста жұмыс iстейтiн сынама алушы
Реагент ерiтушi
Сепараторшы
Слесарь-жөндеушi
Шикiзаттарды қайта түсiрумен айналысатын бағаншы
Брикет түсiрушi
Транспортершы
Шихталаушы
Электр жабдықтарды жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi;

2) коксохимическое производство
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Дробильщик, занятый на дроблении при наличии в воздухе рабочей зоны вредных веществ, а также канцерогенов
Машинист крана металлургического производства, занятый на горячем участке работы и на работе с вредными условиями труда
Профессии рабочих, работающих на механизмах химпроизводства при наличии в воздухе рабочей зоны вредных веществ, а также канцерогенов
Разливщик химической продукции при наличии в воздухе рабочей зоны вредных веществ, а также канцерогенов
Скрубберщик-насосчик, занятый на работе при наличии в воздухе рабочей зоны вредных веществ, а также канцерогенов
Сливщик-разливщик, занятый на работе при наличии в воздухе рабочей зоны вредных веществ, а также канцерогенов
Стропальщик, занятый на горячем участке работы и на работе с вредными условиями труда
Чистильщик, занятый на очистке аппаратуры
Профессии служащих:
Инженер всех наименований, непосредственно занятый на коксовом, пекококсовом и термоантрацитовом производстве
Механик, непосредственно занятый на коксовом, пекококсовом и термоантрацитовом производстве.
5. Производство генераторного газа и получение
газов в процессе металлургических производств
Профессии рабочих:
Газовщик
Газогенераторщик
Аппаратчик всех наименований
Барильетчик
Бункеровщик
Машинист газогенераторной станции
Машинист конвейера
Машинист крана (крановщик)
Машинист насосной установки, занятый на отстойнике
Машинист сушильной установки
Машинист тельфера
Скрубберщик-насосчик
Слесарь-ремонтник
Транспортерщик
Транспортировщик
Фильтровальщик
Флотатор
Шлаковщик
Шламовщик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Электрослесарь (слесарь) по ремонту оборудования
Профессии служащих:
Инженер всех наименований, непосредственно занятый на производстве генераторного газа и получения газов в процессе металлургических производств
Механик, непосредственно занятый на производстве генераторного газа и получения газов в процессе металлургических производств.
6. Производство динасовых изделий
Профессии рабочих, занятых на дроблении, измельчении и помоле нерудных ископаемых, содержащих в пыли 2% и более кристаллической (свободной) двуокиси кремния.
7. Металлургическое производство (цветные металлы)
1) подготовка сырья и шихты, брикетирование на медно-серных заводах и фабриках
Профессии рабочих:
Дробильщик
Загрузчик шихты
Автоклавщик на запарке брикетов
Аппаратчик приготовления брикетной смеси
Бункеровщик
Грузчик, занятый на разгрузке сырья
Дозировщик
Машинист мельницы
Машинист брикетного пресса
Машинист крана (крановщик)
Машинист перегружателя
Машинист просеивающей установки
Машинист тельфера
Машинист экскаватора
Пробоотборщик, занятый на горячем участке работы и на работе с вредными условиями труда
Растворщик реагента
Сепараторщик
Слесарь-ремонтник
Стропальщик, занятый на разгрузке сырья
Съемщик брикета
Транспортерщик
Шихтовщик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;

2) күйдiру, қалыпқа қысу
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Аппаратшы-гидрометаллург
Бункершi
Ұнтақтаушы
Ыстық жұмыста жұмыс iстейтiн күйдіру пештерiн тиеп-түсiрушi
Ыстық жұмыста жұмыс iстейтiн шихта тиеушi
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн тельфер машинисi
Қазандық машинисi (от жағушы)
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы)
Күйiктi ұнтақтауда жұмыс iстейтiн диiрмен машинисi
Қоректендiру машинисi
Күйдіруші
Ыстық жұмыста жұмыс iстейтiн отқа төтеп берушi
Вельц пешiндегi пешшi
Никель ұнтағын қалпына келтiрушi пешшi
Ыстық жұмыста және еңбек жағдайы зиянды жұмыста жұмыс iстейтiн сынама алушы
Слесарь-жөндеушi
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн бағаншы
Транспортершы
Транспортиршы
Шихталаушы
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтері;
3) шихтаны пiсiрiп жабыстыру
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Агломератшы
Бункершi
Ыстық агломератты түсiрушi
Агломерация және күйдiрудегi кен жұмысшысы
Дүрсiлдетуші
Дүрсiлдетуші шуровшы
Дозалаушы
Бөлшектеушi
Шихта тиеушi
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн тельфер машинисi
Сорап қондырғысының машинисi
Қоректендiргiш машинисi
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы)
Диiрмен машинисi
Эксгаустер машинисi
Күйдiруші
Қайтарма шламдарды өңдеушi
Қыздырушы
Слесарь-жөндеушi
Майлаушы
Араластырушы
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн бағаншы
Транспортершы
Шлак және айналым материалдарын жинаушы
Агломератты шихталаумен айналысатын шихталаушы
Еңбек жағдайы зиянды жұмыстарда жұмыс iстейтiн сынама алушы
Бүркуші
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi;
4) шихта және өндiрiс өнiмдерiн кептiру
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Бункершi
Тиеушi
Технология пештерiнiң oт жағушысы
Слесарь-жөндеушi
Кептiрушi
Транспортершы
Бүркуші
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi;
5) балқыту және электротермикалық тәсілдермен металл өндiру
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Бункершi
Жүк тиегiштiң жүргiзушiсi
Цех iшiнде жұмыс iстейтiн электр және автоарба жүргiзушiсi
Ыстық агломератты түсiрушi
Ыстық шлакты жеткiзумен айналысатын үйіндiдегi түсiрушi
Ұнтақтаушы
Қабықшақты, файнштейндi, штейндi, айналмалар мен шлактарды ұнтақтаушы
Шихта тиеушi
Конвертершi
Технология пешiнiң от жағушысы
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы)
Цехта жұмыс iстейтiн қоректендiру машинисi
Таратып құю машинасының машинисi
Брикеттеу пресiнiң машинисi
Кран машинисi (краншы)
Скиптiк көтеру машинисi
Металлургия цехындағы электровоз машинисi
Пеш айналасындағы санитарлық-техникалық жүйенiң және қызмет көрсетудiң монтажшысы
Отқа төтеп берушi
Балқытушы
Ыстық жұмыста және еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда жұмыс iстейтiн сынама алушы
Түстi металл мен құйманы құюшы
Электродты реттеушi
Слесарь-жөндеушi
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн бағаншы
Транспортершы
Ыстық металл тасумен айналысатын транспортершы
Шихта тасымалдаумен айналысатын транспортершы
Шлак пен айналым материалдарын жинаушы
Кремний тазалаумен айналысатын өнiм тазалаушы
Ожау тазалаумен айналысатын тазалаушы
Шихталаушы
Шлактаушы
Электродшы
Электр жабдықтарын жөндеу жәнe оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi;

2) обжиг, вальцевание
Профессии рабочих:
Аппаратчик-гидрометаллург
Бункеровщик
Дробильщик
Загрузчик-выгрузчик обжигательных печей, занятый на горячей работе
Загрузчик шихты, занятый на горячей работе
Машинист тельфера, занятый на горячем участке работы
Машинист (кочегар) котельной
Машинист крана (крановщик), занятый на горячем участке работы
Машинист мельницы, занятый на размоле огарка
Машинист питателя
Обжигальщик
Огнеупорщик, занятый на горячей работе
Печевой на вельцпечи
Печевой по восстановлению никелевого порошка
Пробоотборщик, занятый на горячей работе и на работе с вредными условиями труда
Слесарь-ремонтник
Стропальщик, занятый на горячем участке работы
Транспортерщик
Транспортировщик
Форсунщик
Шихтовщик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;
3) спекание шихты
Профессии рабочих:
Агломератчик
Бункеровщик
Выгрузчик горячего агломерата
Горновой на агломерации и обжиге
Грохотовщик
Грохотчик-шуровщик
Дозировщик
Дробильщик
Загрузчик шихты
Машинист тельфера, занятый на горячем участке работы
Машинист насосной установки
Машинист питателя
Машинист крана (крановщик), занятый на горячем участке работы
Машинист мельницы
Машинист эксгаустера
Обжигальщик
Обработчик вторичного шлама
Прокальщик
Слесарь-ремонтник
Смазчик
Смесильщик
Стропальщик, занятый на горячем участке работы
Транспортерщик
Уборщик шлака и оборотных материалов
Шихтовщик, занятый на шихтовке агломерата
Пробоотборщик, занятый на работе с вредными условиями труда
Форсунщик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;
4) сушка шихты и промпродукта
Профессии рабочих:
Бункеровщик
Загрузчик
Кочегар технологической печи
Слесарь-ремонтник
Сушильщик
Транспортировщик
Форсунщик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;
5) получение металла плавильным и электротермическим способами
Профессии рабочих:
Бункеровщик
Водитель погрузчика
Водитель электро- и автотележки, занятый внутри цеха
Выгрузчик горячего агломерата
Выгрузчик на отвале, занятый на отвозке горячего шлака
Дробильщик
Дробильщик, занятый на дроблении корок, файнштейна, штейна, оборотов и шлака
Загрузчик шихты
Конверторщик
Кочегар технологической печи
Машинист крана (крановщик), занятый на горячем участке работы
Машинист питателя, занятый в цехе
Машинист разливочной машины
Машинист брикетного пресса
Машинист крана (крановщик)
Машинист скипового подъемника
Машинист электровоза металлургического цеха
Монтажник санитарно-технической системы и оборудования, занятый у печи
Огнеупорщик
Плавильщик
Пробоотборщик, занятый на горячей работе и работе с вредными условиями труда
Разливщик цветного металла и сплава
Регулировщик электрода
Слесарь-ремонтник
Стропальщик, занятый на горячем участке работы
Транспортерщик
Транспортировщик, занятый на отвозке горячего металла
Транспортировщик, занятый транспортировкой шихты
Уборщик шлаков и оборотных материалов
Чистильщик продукции, занятый на очистке кремния
Чистильщик, занятый на очистке ковша
Шихтовщик
Шлаковщик
Электродчик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;

6) металдарды тазарту
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Бункершi
Ұнтақтаушы
Шихта тиеушi
Технология пешiнiң от жағушысы
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы)
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн тельфер машинисi
Диiрмен машинисi
Күйдіруші
Балқытушы
Ыстық жұмыста және еңбек жағдайлары зиянды жұмыста жұмыс iстейтiн сынама алушы
Түстi металдар мен құймаларды таратып құюшы
Слесарь-жөндеушi
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн бағаншы
Транспортершы
Металды жеткiзуде жұмыс iстейтiн транспортершы
Шлактаушы
Бүркуші
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi;
7) гидрометаллургия, шаймалау, кадмий және купорос өндiру
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Аппаратшы-гидрометаллург
Жасанды шеелит әзiрлеушi аппаратшы
Автоклавшы
Агитаторда, болат кеспекте, қоюлағышта, сөл алудағы, шөгудегi, ерiтiнділеудегi және сүзiп алудағы аппаратшы - гидрометаллург
Кристалдау аппаратшысы
Арматурашы
Винипластшы
Дозалаушы
Шихта тиеушi
Сiлтi тиеушi
Қышқылмен қаптаушы-гуммиршы
Құрғақ ұсақтаумен айналысатын диiрмендердiң машинисi
Брикеттеу пресiнiң машинисi
Кран машинисi (краншы)
Сорап қондырғыларының машинисi
Күйдіруші
Қайталама шламды өңдеушi
Отқа төтеп берушi
Винипласт пiсiрушi
Қорғасын пiсiрушi
Балқытушы
Мырыш купоросын алушы пешшi
Ыстық жұмыста және еңбек жағдайлары зиянды жұмыста жұмыс iстейтiн сынама алушы
Қышқылдарды, тұздар мен сiлтiлердi дозалауда жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi
Аппаратура жөндейтін жұмысшылардың кәсiптерi
Репульпаторшы
Слесарь-жөндеушi
Қышқылдарды, сiлтілер мен тұздарды тасымалдаумен айналысатын тасымалдаушы
Таратып салумен айналысатын буып-түюшi
Сүзгiшi
Цемент горщигi
Центрифугалаушы
Шихталаушы
Шламдаушы
Хлораторшы
Су ерiтiндiлерiн электролиздеушi
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi;
8) көмiртектi материалдар, массалар және олардан жасалатын бұйымдар өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Араластырғыш айналымдардың жұмысшысы
Жүк тиегiштiң жүргiзушiсi
Шикiзат пен дайын өнiмдердi тиеумен айналысатын жүк тиеушi
Газшы
Дозалаушы
Ұнтақтаушы
Күйдiру және графиттеу пештерiнің тиеуші-түсiрушiсi
Анод құюшы
Күйдiруде, қыздыру және графиттеуде жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы)
Диiрмен машинисi
Елеу жабдығының машинисi
Күйдiрушi, қыздырушы, және графиттеушi тельфер машинисi
Кран машинисi (краншы)
Сорап қондырғысының машинисi
Күйдiрушi
Ыстықтай жөндеумен айналысатын отқа төтеп берушi
Шаң, газ ұстаушы жабдықтарға қызмет көрсетушi оператор
Басқару пультiнiң операторы
Пек балқытушы
Электрод өнiмдерiн престеуші
Қыздырушы
Сiңiрушi
Қыздыруда, күйдіруде және графиттеуде жұмыс iстейтін сынама алушы
Араластырушы
Слесарь-жөндеушi
Электрод өнiмдерiнiң слесары
Сорттаушы
Электрод өнiмдерiн механикалық өңдеу жөнiндегi станокшы
Стендтеушi
Қыздыруда, күйдiруде және графиттеуде жұмыс iстейтiн бағаншы
Транспортершы
Электрод массаларының қалыптаушысы
Пеш жанындағы бүркушi
Өнiмдi тазалаушы
Электрод массаларының хлораторшысы
Шихталаушы
Электродтарды штабельдеушi
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi;

6) рафинирование металлов
Профессии рабочих:
Бункеровщик
Дробильщик
Загрузчик шихты
Кочегар технологической печи
Машинист крана (крановщик), занятый на горячем участке работы
Машинист тельфера, занятый на горячем участке работы
Машинист мельницы
Обжигальщик
Плавильщик
Пробоотборник, занятый на горячей работе и работе с вредными условиями труда
Разливщик цветного металла и сплава
Слесарь-ремонтник
Стропальщик, занятый на горячем участке работы
Транспортерщик
Транспортировщик, занятый на подвозке металла
Шлаковщик
Форсунщик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;
7) гидрометаллургия, выщелачивание, получение кадмия и купороса
Профессии рабочих:
Аппаратчик-гидрометаллург
Аппаратчик изготовления искусственного шеелита
Автоклавщик
Аппаратчик-гидрометаллург, занятый на агитаторе и пачуке, сгустителе, на перколяции, осаждении, на выщелачивании и фильтрации
Аппаратчик кристаллизации
Арматурщик
Винипластчик
Дозировщик
Загрузчик шихты
Загрузчик щелочи
Кислотоупорщик-гуммировщик
Машинист мельницы, занятый на сухом размоле
Машинист брикетного пресса
Машинист крана (крановщик)
Машинист насосной установки
Обжигальщик
Обработчик вторичного шлама
Огнеупорщик
Паяльщик по винипласту
Паяльщик по свинцу (свинцовопаяльщик)
Плавильщик
Печевой на получении цинкового купороса
Пробоотборщик, занятый на горячей работе и работе с вредными условиями труда
Профессии рабочих, занятых на дозировке кислот, щелочей и солей
Профессии рабочих, занятых на ремонте аппаратуры
Репульпаторщик
Слесарь-ремонтник
Транспортировщик, занятый на транспортировке кислот, щелочей и солей
Укладчик-упаковщик, занятый на расфасовке
Фильтровальщик
Цемента горщик
Центрифуговщик
Шихтовщик
Шламовщик
Хлораторщик
Электролизник водных растворов
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;
8) производство углеродных материалов, масс и изделий из них
Профессии рабочих:
Бегунщик смесительных бегунов
Водитель погрузчика
Грузчик, занятый погрузкой сырья и готовой продукции
Газовщик
Дозировщик
Дробильщик
Загрузчик-выгрузчик обжигового и графитировочного печей
Заливщик анода
Машинист крана (крановщик), занятый на обжиге, прокалке и графитации
Машинист мельницы
Машинист просеивающей установки
Машинист тельфера, занятый на обжиге, прокалке и графитации
Машинист крана (крановщик)
Машинист насосной установки
Обжигальщик
Огнеупорщик, занятый на горячем ремонте
Оператор по обслуживанию пылегазоулавливающей установки
Оператор пульта управления
Пекоплавщик
Прессовщик электродной продукции
Прокальщик
Пропитчик
Пробоотборщик, занятый на прокалке, обжиге и графитации
Смесильщик
Слесарь-ремонтник
Слесарь электродной продукции
Сортировщик
Станочник по механической обработке электродной продукции
Стендовщик
Стропальщик, занятый на прокалке, обжиге и графитации
Транспортировщик
Формовщик электродной массы
Форсунщик, занятый у печи
Чистильщик продукции
Хлораторщик электродной продукции
Шихтовщик
Штабелевщик электрода
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;

9) жербалшық өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Агломератшы
Автоклав пен агитаторда классификаторда, декомпозерде, сүзгіде, пульпа әзiрлеуде, каустификаторда жұмыс iстейтiн аппаратшы-гидрометаллург
Жылу тасығыштарды қыздыратын аппаратшы
Алюминат ерiтiндiсiн буландыруда, диффузиялауда, карбонизациялауда жұмыс iстейтiн аппаратшы-гидрометаллург
Карбонизациялау аппаратшысы
Арматуршы
Бункершi
Ыстық агломерат түсiрушi
Дүрсiлдетушi
Цемент, сода, каустик және жер сазын тиейтiн жүк тиеушi
Ұнтақтаушы
Дозалаушы
Шихта тиеушi
Технологиялық пештiң от жағушысы
Кран машинисi (краншы)
Сорап қондырғысының машинисi
Жүк тиеушi машинист
Қоректендiргiш машинисi
Скиптi көтергiштердiң машинисi
Эксгаустер машинисi
Диiрмен машинисi
Күйдiрушi
Ыстық жөндеумен айналысатын отқа төтеп берушi
Шаң, газ ұстаушы қондырғыға қызмет көрсететiн оператор
Ыстық жұмыста және еңбек жағдайлары зиянды жұмыста жұмыс iстейтiн сынама алушы
Қыздырушы
Қойыртпақты сұйылтушы
Сепараторшы
Слесарь-жөндеушi
Транспортершы
Сүзгiшi
Флотатор
Бүркушi
Центрифугалаушы
Аппаратура тазалаумен айналысатын тазалаушы
Шихталаушы
Шламдаушы
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтері;
10) металл балқымасынан металдарды электролитті тәсілмен өндiру
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Алюминий өндiрiсiндегi анодшы
Тиегiш жүргiзушiсi
Балқытылған металл, фторлы тұздар, құмсаз және хлорлау өнiмдерiн тасымалдаумен айналысатын электро және автоарбалар жүргiзушiсi
Металды төгіп-құюшы
Шихта, глинозем, фторлы тұздар мен анод массаларын тиеу және түсiрумен айналысатын жүк тасушы
Электролиттi ұнтақтайтын ұнтақтаушы
Анод құюшы
Катодшы
Түсті металл құюшы
Диiрмен машинисi
Хлорды қайта айдаумен айналысатын компрессор қондырғысының машинисi
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы)
Қайта тиеушi машинисi
Пневмокөлiк машинисi
Таратып құю машинасының машинисi
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн тельфер машинисi
Электролиздерге қызмет көрсететiн шатырлы кран машинисi
Ванна жөндеу монтажшысы
Металлургия жабдықтарын жөндеумен айналысатын металлургия зауыты жабдықтарының монтажшысы
Балқытушы
Түстi металдар мeн құймаларды таратып құюшы
Қайшымен және преспен металл кесушi
Арамен, қол арамен және станокта кесушi
Слесарь-жөндеушi
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн бағаншы
Ыстық металды тасумен айналысатын тракторшы
Транспортершы
Өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы
Электрод массаларын қалыптаушы
Ванна жөндеудегi футершi - шамотшы
Хлораторшы
Хлор өткiзушi
Электролит ванналарының шламдаушысы
Шихталаушы
Балқытылған тұздарды электролиздеушi
Электр слесарь-түйiстiрушi
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi
Электр жабдықтарын жөндеу жөнiндегi электр слесарь (слесарь);

9) глиноземное производство
Профессии рабочих:
Агломератчик
Аппаратчик-гидрометаллург, занятый на автоклаве и агитаторе, на классификаторе, декомпозере, фильтрации, на приготовлении пульпы, каустификаторе
Аппаратчик нагрева теплоносителей
Аппаратчик-гидрометаллург, занятый на выпарке, диффузоре, карбонизации алюминатного раствора
Аппаратчик карбонизации
Арматурщик
Бункеровщик
Выгрузчик горячего агломерата
Грохотовщик
Грузчик, занятый на погрузке цемента, соды, каустика и глинозема
Дробильщик
Дозировщик
Загрузчик шихты
Кочегар технологической печи
Машинист крана (крановщик)
Машинист насосной установки
Машинист перегружателя
Машинист питателя
Машинист скипового подъемника
Машинист эксгаустера
Машинист мельницы
Обжигальщик
Огнеупорщик, занятый на горячем ремонте
Оператор по обслуживанию пылегазоулавливающей установки
Пробоотборщик, занятый на горячей работе и работе с вредными условиями труда
Прокальщик
Репульпаторщик
Сепараторщик
Слесарь-ремонтник
Транспортерщик
Фильтровальщик
Флотатор
Форсунщик
Центрифуговщик
Чистильщик, занятый на очистке аппаратуры
Шихтовщик
Шламовщик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;
10) получение металлов электролитическим способом в расплаве металла
Профессии рабочих:
Анодчик в производстве алюминия
Водитель погрузчика
Водитель электро- и автотележки, занятый на перевозке расплавленного металла, фтористых солей, глинозема и продуктов хлорации
Выливщик-заливщик металла
Грузчик, занятый на разгрузке и погрузке шихты, глинозема, фторсолей и анодной массы
Дробильщик, занятый на дроблении электролита
Заливщик анода
Катодчик
Литейщик цветного металла
Машинист мельницы
Машинист компрессорной установки, занятый на перекачке хлора
Машинист крана (крановщик), занятый на горячем участке работы
Машинист перегружателя
Машинисты пневмотранспорта
Машинист разливочной машины
Машинист тельфера, занятый на горячем участке работы
Машинист штыревого крана, занятый на обслуживании электролизеров
Монтажник на ремонте ванн
Монтажник оборудования металлургического завода, занятый на ремонте металлургического оборудования
Плавильщик
Разливщик цветного металла и сплава
Резчик металла на ножницах и прессе
Резчик на пиле, ножовке и станке
Слесарь-ремонтник
Стропальщик, занятый на горячем участке работы
Тракторист, занятый на подвозке горячего металла
Транспортировщик
Уборщик производственного помещения
Формовщик электродной массы
Футеровщик-шамотчик на ремонте ванн
Хлораторщик
Хлоропроводчик
Шламовщик электролитной ванны
Шихтовщик
Электролизник расплавленной соли
Электрослесарь-контактчик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Электрослесарь (слесарь) по ремонту оборудования;

11) фтор қышқылы және оның тұздары өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Бакелитшi (сiңдiрушi)
Бункершi
Күйiк тасымалында жұмыс iстейтiн электр және автоарба жүргiзуші
Үйiндідегi түсiрушi
Газ генераторшысы
Металл бұйымдарын гуммирлеушi
Реагент дозалаушы
Ұнтақтаушы
Тиеп-түсiрушi
Пештi тиеп-түсіруші
Қышқылға төзiмдеушi-винипластшы
Қышқылға төзiмдеушi-гуммировшы
Технологиялық пештiң от жағушысы
Химиялық талдау зертханашысы
Таңбалаушы
Желдету және аспирация жабдықтарының машинисi
Қазандық машинисi (от жағушы)
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы)
Диiрмен машинисi
Сорап қондырғысының машинисi
Күйдіруші
Отқа төтеп берушi
Шаң, газ ұстаушы жабдықтардың операторы
Дәнекерлеуші
Престеушi
Аспапшы
Сынама алушы
Репульпаторшы
Слесарь-жөндеушi
Қышқыл таратып құюмен айналысатын құюшы-таратып құюшы
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн бағаншы
Транспортершы
Транспортиршы
Қышқыл мен фторлы тұздарды жабумен айналысатын буып-түюші
Флотатор
Негiзгi жабдықтар мен газ қалдықтарын тазалаушы
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi;
12) электролиттi тәсілмен тұздар мен сiлтi ерiтiндiлерiнде металл өндiру
Жұмысшылардың кәсіптері:
Гипохлорит әзiрлеумен айналысатын химиялық ерiтiнділер әзiрлеу аппаратшысы
Кептiру аппаратшысы
Күкiртқышқыл ерітінділерiн дайындаумен және электролитикалық фольганы өндiру кезiнде тосқауылдау арқылы өндiрiстiк бөлiмдi тазалаумен айналысатын аппаратшы - гидрометаллург
Электролиттi әзiрлеу аппаратшысы
Катодшы
Қышқылға төзiмдеушi - гумировшы
Тиеу тетiгiнiң машинисi
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн телімдер машинисi
Сорап қондырғысының машинисi
Кран машинисi (краншы)
Диiрмен машинисi
Матрица жаймаларын өңдеушi
Винипласт дәнекерлеушi
Қорғасын дәнекерлеуiн (қорғасынмен дәнекерлеушi)
Балқытушы
Ыстық жұмыста және еңбек жағдайлары зиянды жұмыста iстейтiн сынама алушы
Ванналарды жөндеумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Түстi металл мен құйманы таратып құюшы
Слесарь-жөндеушi
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн бағаншы
Катодты және анодты металл, шикiзат, күл тиелген вагонеткаларды тасуда жұмыс iстейтiн транспортершы
Сүзгiшi
Ванна жөндеудегi футерршы-шамотшы
Цементтеушi
Электролиттi ванналардың шламдаушысы
Катод тазалаумен айналысатын өнiм тазалаушы
Су ерiтiндiлерiнiң электролизнигi
Электрмен пiсiрушi-түйiстiруші
Анодтар мен катодтарды дайындаумен айналысатын қолмен пiсiретiн электрмен пiсiрушi
Электролиттiк фольга өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн су ерiтiндiлерiнiң электролизнигi
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi;

11) производство фтористой кислоты и ее солей
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Бакелитчик (пропитчик)
Бункеровщик
Водитель электро- и автотележек, занятый на вывозке огарка
Выгрузчик на отвале
Газогенераторщик
Гуммировщик металлоизделий
Дозировщик реагента
Дробильщик
Загрузчик-выгрузчик
Загрузчик-выгрузчик печи
Кислотоупорщик-винипластчик
Кислотоупорщик-гуммировщик
Кочегар технологической печи
Лаборант химического анализа
Маркировщик
Машинист вентиляционных и аспирационных установок
Машинист (кочегар) котельной
Машинист крана (крановщик), занятый на горячем участке работы
Машинист мельницы
Машинист насосной установки
Обжигальщик
Огнеупорщик
Оператор по обслуживанию пылегазоулавливающей установки
Паяльщик
Прессовщик
Приборист
Пробоотборщик
Репульпаторщик
Слесарь-ремонтник
Сливщик-разливщик, занятый на разливе кислоты
Стропальщик, занятый на горячем участке работы
Транспортерщик
Транспортировщик
Укладчик-упаковщик, занятый на укупорке кислоты и фторсолей
Флотатор
Чистильщик, занятый на чистке основного оборудования и газоходов
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;
12) получение металла электролитическим способом в растворах солей и щелочей
Профессии рабочих:
Аппаратчик приготовления химических растворов, занятый на приготовлении гипохлорита
Аппаратчик сушки
Аппаратчик-гидрометаллург, занятый на приготовлении сернокислых растворов и очистке промотсеков путем осаждения при производстве электролитической фольги
Аппаратчик приготовления электролита
Катодчик
Кислотоупорщик-гуммировщик
Машинист загрузочного механизма
Машинист тельфера, занятый на горячем участке работы
Машинист насосной установки
Машинист крана (крановщик)
Машинист мельницы
Обработчик матричных листов
Паяльщик по винипласту
Паяльщик по свинцу (свинцовопаяльщик)
Плавильщик
Пробоотборщик, занятый на горячей работе и работе с вредными условиями труда
Профессии рабочих, занятых на ремонте ванн
Разливщик цветного металла и сплава
Слесарь-ремонтник
Стропальщик, занятый на горячем участке работы
Транспортировщик, занятый на откатке вагонеток с катодным и анодным металлом, сырьем, пеком
Фильтровальщик
Футеровщик-шамотчик на ремонте ванн
Цементаторщик
Шламовщик электролитных ванн
Чистильщик продукции, занятый на чистке катодов
Электролизник водных растворов
Электрослесарь-контактчик
Электросварщик ручной сварки, занятый на изготовлении анодов и катодов
Электролизник водных растворов, занятый в производстве электролитной фольги
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;

13) түсті металл ұнтақтарын өндіру
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Металл ұнтақтары өндiрiсiндегi аппаратшы
Мырыш ұнтақтары өндiрiсiндегi газгенераторшы
Винипластпен дәнекерлеушi
Қорғасынмен дәнекерлеушi (қорғасын дәнекерлеушi)
Мырыш шаңы өндiрiсiндегi пешшi
Ыстық жұмыста және еңбек жағдайлары зиянды жұмыста жұмыс iстейтiн сынама алушы
Слесарь-жөндеушi
Транспортиршы
Металлургиялық тәсілмен алынған шаңдарды салып-ораумен айналысатын буып түюшi
Өндiрiс орындарын тазалаушы
Ұнтақ өнiмдерi жұмыстарымен айналысатын буып-түюшi
Құйма металдарды жонушы
Карборунд бұйымдарды әзiрлеумен айналысатын отқа төзiмдi бұйымдарды қалыптаушы
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi
Сулы ерiтiндiлердi электролиздеушi;
14) анодтар мен вайербарстарды өндiру
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Шихта тиеуші
Tүсті металл құюшы
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы)
Таратып құю машинасының машинисi
Балқытушы
Түстi металл мен қоспаны таратып құюшы
Слесарь-жөндеушi
Құймақалыпты майлаумен айналысатын майлаушы
Мыс пен шлакты сорттаушы
Өнiмдi тазалаушы
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi;
15) шаң ұстау және газдан тазалау
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Желдеткiш аспирация қондырғысының машинисi
Қайта тиеп-түсiрушi машинист
Эксгаустер машинисi
Шаң, газ ұстаушы қондырғыға қызмет көрсетушi оператор
Ыстық жұмыста және еңбек жағдайлары зиянды жұмыста жұмыс iстейтiн сынама алушы
Слесарь-жөндеушi
Пневмокөлiкке қызмет көрсетумен айналысатын транспортершы
Металлургиялық тәсiлмен алынған шаңды салып-ораумен айналысатын буып-түюшi
Шаң ұстау қондырғыларын, пештердi, газ қалдықтары мен колосниктердi тазалаумен айналысатын тазалаушы
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi;
16) шламды қайта өңдеу
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Титан және сирек кездесетiн металл өндiрiсiндегі аппаратшы
Ерiту аппаратшысы
Сiлтiлеу аппаратшысы
Сiлтiлеумен айналысатын аппаратшы-гидрометаллург
Балқытушы
Түстi металл мен құйманы таратып құюшы
Слесарь-жөндеушi
Кептiрушi
Шихта, металл және концентрат тасымалдаумен айналысатын транспортиршы
Сүзгiшi
Шихталаушы
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi;
17) сирек кездесетiн металдарды, кальцийдi, магнийдi және титанды металлургиялық және химиялық металлургия тәсiлдерiмен өндiру
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Шихта күлденуiндегi агломератшы
Барлық атаудағы аппаратшы
Титан губкасын қағушы
Жүк тиегiштi жүргiзушi
Электр және автоарбаны жүргiзушi
Дозалаушы
Тиеп-түсiрушi
Технологиялық пештiң от жағушысы
Брикет пресiнiң машинисi
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы)
Диiрмен машинисi
Ыстық жұмыста жұмыс iстейтiн тельфер машинисi
Елеу қондырғысының машинисi
Пештi жөндеу жұмысындағы монтажшы
Реакциялық аппараттардың монтажшысы
Ыстық жұмыста жұмыс iстейтiн отқа төтеп берушi
Жартылай өткiзгiш материалдарды жеткiзумен айналысатын прецезиялық кесу операторы
Барлық атаудағы пешшi
Балқытушы
Барий электролитiн балқытушы
Электронды-сәулемен балқытудағы балқытушы
Жартылай өткiзгiштердi легiрлеумен айналысатын жартылай өткiзгiш материалдарының шихтасын әзірлеушi
Сынама алушы
Қыздырушы
Слесарь-жөндеушi
Қатты қоспа бұйымдарын пiсiрушi
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн бағаншы
Кептiрушi
Транспортиршы
Буып-түюшi
Сүзгiші
Бүркуші
Хлораторшы
Центрифугашы
Шихталаушы
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi;

13) производство порошков цветных металлов
Профессии рабочих:
Аппаратчик в производстве металлических порошков
Газогенераторщик, занятый в производстве цинкового порошка
Паяльщик по винипласту
Паяльщик по свинцу (свинцовопаяльщик)
Печевой в производстве цинковой пыли
Пробоотборщик, занятый на горячей работе и работе с вредными условиями труда
Слесарь-ремонтник
Транспортировщик
Укладчик-упаковщик, занятый на упаковке пыли, полученных металлургическим способом
Уборщик производственного помещения
Укладчик-упаковщик, занятый на работе с порошковой продукцией
Фрезеровщик слитков
Формовщик огнеупорных изделий, занятый на изготовлении карборундовых изделий
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Электролизник водных растворов;
14) получение анодов и вайербарсов
Профессии рабочих:
Загрузчик шихты
Литейщик цветного металла
Машинист крана (крановщик), занятый на горячем участке работы
Машинист разливочной машины
Плавильщик
Разливщик цветного металла и сплава
Слесарь-ремонтник
Смазчик, занятый на смазке изложниц
Сортировщик, занятый выборкой меди и шлака
Чистильщик продукции
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;
15) пылеулавливание и газоочистка
Профессии рабочих:
Машинист вентиляционной аспирационной установки
Машинист перегружателя
Машинист эксгаустера
Оператор по обслуживанию пылегазоулавливающей установки
Пробоотборщик, занятый на горячей работе и работе с вредными условиями труда
Слесарь-ремонтник
Транспортерщик, занятый по обслуживанию пневмотранспорта
Укладчик-упаковщик, занятый на упаковке пылей, полученных металлургическим способом
Чистильщик, занятый на очистке пылеулавливающих устройств, печей, газоходов и колосников
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;
16) переработка шламов
Профессии рабочих:
Аппаратчик в производстве титана и редких металлов
Аппаратчик растворения
Аппаратчик выщелачивания
Аппаратчик-гидрометаллург, занятый на выщелачивании
Обжигальщик
Плавильщик
Разливщик цветного металла и сплава
Слесарь-ремонтник
Сушильщик
Транспортировщик, занятый на транспортировке шихты, металла и концентратов
Фильтровальщик
Шихтовщик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;
17) получение редких металлов, кальция, магния и титана металлургическим и химико-металлургическим способами
Профессии рабочих:
Агломератчик, занятый на спекании шихты
Аппаратчик всех наименований
Выбивщик титановой губки
Водитель погрузчика
Водитель электро- и автотележки
Дозировщик
Загрузчик-выгрузчик
Кочегар технологической печи
Машинист брикетного пресса
Машинист крана (крановщик), занятый на горячем участке работы
Машинист мельницы
Машинист тельфера, занятый на горячей работе
Машинист просеивающей установки
Монтажник по ремонту печи
Монтажник реакционных аппаратов
Огнеупорщик, занятый на горячей работе
Оператор прецизионной резки, занятый на доводке полупроводниковых материалов
Печевой всех наименований
Плавильщик
Плавильщик бариевого электролита
Плавильщик электронно-лучевой плавки
Приготовитель шихты полупроводниковых материалов, занятый на легировании полупроводниковых материалов
Пробоотборщик
Прокальщик
Слесарь-ремонтник
Спекальщик твердосплавных изделий
Стропальщик, занятый на горячем участке работы
Сушильщик
Транспортировщик
Укладчик-упаковщик
Фильтровальщик
Форсунщик
Хлораторщик
Центрифуговщик
Шихтовщик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;

18) түстi және қымбат металдарды өңдеу және қайта өңдеу
Балқыту өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Құйма майларын қайнатушы
Электр және автоарба жүргiзушiсi
Метал құюшы
Шойынқалып-жинаушы
Түстi метал құюшы
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы)
Кварц пен магнезитті ұнтақтауда жұмыс iстейтiн диiрмен машинисі
Шлак пен сорды елеуде жұмыс iстейтiн елеу қондырғысының машинисі
Санитарлық-техникалық жүйе мен жабдықтар монтажшысы
Пеш жөндеу монтажшысы
Ыстық жұмыста iстейтiн отқа төтеп берушi
Балқытушы
Темiр және метал қалдығын престеушi
Ыстық жұмыста және еңбек жағдайлары зиянды жұмыста жұмыс iстейтiн сынама алушы
Түстi металл мен қоспа құюшы
Металл кесушi
Слесарь-жөндеушi
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн бағаншы
Ыстық құйма металдарды өңдеумен айналысатын құйма жонушы
Ыстық құйма металдарды өңдеумен айналысатын түстi металл тегiстеушi
Пештiң айналасындағы шихталаушы
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi
Азот қышқылды күмiс, аффинаж және химиялық таза қымбат металдарды алу және оларды өңдеу өндiрiсi
Жұмысшылар кәсiптерi:
Қымбат металл өндiрiсiнiң аппаратшысы
Қатты қорытпа мен баяу балқитын металл өндiрiсiндегi аппаратшы
Диiрмен машинисi
Тозаң мен газды тосқауылдап ұстайтын қондырғының операторы
Түсті металды жұмсартушы
Балқытушы
Азот қышқылды күмiс өндiрiсi, аффинаж және химиялық таза қымбат металдар өндiру және оларды өңдеу
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Қымбат металл өндiрiсiндегi аппаратшы
Құрыш қорытпа және қиын балқитын металл өндiрiсiндегi аппаратшы
Диiрмен машинисi
Шаңтозаң ұстағыш қондырғыға қызмет көрсету жөнiндегi оператор
Түсті металды күйдiрушi
Балқытушы
Азот қышқылы және химиялық таза қымбат металдар өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi
Кептiрушi
Термисті
Шихталаушы
Су ерiтiндiсiн электролиздеушi
Илек өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Суық металл вальцовшысы
Фольганы сырлаушы-кашировшы
Технологиялық пештiң от жағушысы
Кран машинисi (краншы)
Стандарды реттеумен айналысатын технологиялық жабдықтардың реттеушiсi
Түстi металды қыздырушы
Түстi металды күйдiрушi
Бумаларды қайта ораушы
Бұйымдарды жалатушы
Түзетушi
Лом мен металдың қалдығын престеушi
Қорғасынды престеуде жұмыс iстейтiн гидропрестеудегi престеушi
Ыстық жұмыста және еңбек жағдайлары зиянды жұмыста жұмыс iстейтін сынама алушы
Ыстық метал илектеушi
Металл кесушi
Слесарь-жөндеушi
Бағаншы
Фольганы уыттаушы
Транспортершы
Транспортиршы
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн бағаншы
Металл щеткасымен металл тазалауда жұмыс iстейтiн өнiм тазалаушы
Бүркушi
Құрғақ ыспалаумен айналысатын ыспалаушы
Электр қондырғыларын жөндеу және оларға қызметтер көрсету жөнiндегi электр монтері
Құбыр-пресс, пресс және созу өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Сым созушы
Tүсті металл coзушы
Қаттаушы
Технологиялық пештiң от жағушысы
Кран машинисi (краншы)
Түстi металды қыздырушы
Суық штампылау жабдықтарын реттеушi
Ультрадыбыс қондырғысының операторы
Түстi металл күйдiрушi
Алмастар мен аса қатты материалдар талшықтарын ажарлатушы
Ыстық жұмыста және еңбек жағдайлары зиянды жұмыста жұмыс iстейтiн сынама алушы
Гидропресстегi пресшi
Пiшiндеушi
Слесарь-жөндеушi
Бағаншы
Құбыр илектеушi
Ыстық илектеудегi құбыр илектеушi
Бүркушi
Түстi металл шабровшысы
Матрица мен басты ыспалаудағы ыспалаушы
Алмастар мен аса қатты материалдарды ыспалаушы
Электр қондырғыларын жөндеу және оларға қызметтер көрсету жөнiндегi электр монтерi
Эмульсия пiсiрушi
Мырыш тозаңы мен мырыш тотығын өндiру
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Елеу қондырғысының машинисi
Мырыш тозаңы мен мырыш тотығын қаттауда жұмыс iстейтiн буып-түюші

18) обработка и переработка цветных и драгоценных металлов
Плавильное производство
Профессии рабочих:
Варщик литейной смазки
Водитель электро- и автотележки
Заливщик металла
Кокильщик-сборщик
Литейщик цветного металла
Машинист крана (крановщик), занятый на горячем участке работы
Машинист мельницы, занятый на размолке кварца и магнезита
Машинист просеивающей установки, занятый просеиванием шлаков и соров
Монтажник санитарно-технической системы и оборудования
Монтажник по ремонту печи
Огнеупорщик, занятый на горячей работе
Плавильщик
Прессовщик лома и отходов металла
Пробоотборщик, занятый на горячей работе и работе с вредными условиями труда
Разливщик цветного металла и сплава
Резчик металла
Слесарь-ремонтник
Стропальщик, занятый на горячем участке работы
Фрезеровщик слитков, занятый на обработке горячих слитков
Шабровщик цветного металла, занятый на обработке горячих слитков
Шихтовщик, занятый у печи
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования.
Производство азотнокислого серебра, аффинаж и получение химически чистых драгоценных металлов и их переработка
Профессии рабочих:
Аппаратчик в производстве драгоценного металла
Аппаратчик в производстве твердого сплава и тугоплавкого металла
Машинист мельницы
Оператор по обслуживанию пылегазоулавливающей установки
Отжигальщик цветного металла
Плавильщик
Профессии рабочих, занятых в производстве азотнокислого серебра и химически чистых драгоценных металлов
Сушильщик
Термист
Шихтовщик
Электролизник водного раствора.
Прокатное производство
Профессии рабочих:
Вальцовщик холодного металла
Кашировальщик-красильщик фольги
Кочегар технологической печи
Машинист крана (крановщик)
Наладчик технологического оборудования, занятый на наладке станов
Нагревальщик цветного металла
Отжигальщик цветного металла
Перемотчик рулонов
Плакировщик изделий
Правильщик
Прессовщик лома и отходов металлов
Прессовщик на гидропрессе, занятый на прессовании свинца
Пробоотборщик, занятый на горячей работе и работе с вредными условиями труда
Прокатчик горячего металла
Резчик металла
Слесарь-ремонтник
Стропальщик
Травильщик фольги
Транспортерщик
Транспортировщик
Стропальщик, занятый на горячем участке работы
Чистильщик продукции, занятый на чистке металла металлическими щетками
Форсунщик
Шлифовщик, занятый на сухой шлифовке
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования.
Трубо-прессовое, прессовое и волочильное производства
Профессии рабочих:
Волочильщик проволоки
Волочильщик цветного металла
Завальцовщик
Кочегар технологической печи
Машинист крана (крановщик)
Нагревальщик цветного металла
Наладчик холодноштамповочного оборудования
Оператор ультразвуковой установки
Отжигальщик цветного металла
Полировщик волок из алмазов и сверхтвердых материалов
Пробоотборщик, занятый на горячей работе и работе с вредными условиями труда
Прессовщик на гидропрессе
Профилировщик
Слесарь-ремонтник
Стропальщик
Трубопрокатчик
Трубопрокатчик, занятый на горячем прокате
Форсунщик
Шабровщик цветного металла
Шлифовщик, занятый на шлифовке матриц и головок
Шлифовщик алмазов и сверхтвердых материалов
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Эмульсовар.
Получение цинковой пыли и окиси цинка
Профессии рабочих:
Машинист просеивающей установки
Укладчик-упаковщик, занятый на упаковке цинковой пыли и окиси цинка;

19) құрыш қорытпалар мен баяу балқитын металдар өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Шпур бұрғылаушы
Суық металл вальцовшысы
Жарушы
Түстi металл созушы
Дозалаушы
Ұнтақтаушы
Балға мен престегi ұста
Ротация машинасындағы ұста-штампылаушы
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы)
Диiрмен машинисi
Елеу қондырғысының машинисi
Күйдіруші
Баяу балқитын бұйымдарды өңдеуші
Балқытушы
Электронды-сәулелi балқыма балқытушы
Алмастар мен аса қатты материалдар талшықтарын ажарлатушы
Қатты қорытпаны престеушi
Ыстық жұмыста және еңбек жағдайлары зиянды жұмыста жұмыс iстейтiн сынама алушы
Ыстық илектеуде жұмыс iстейтiн баяу балқитын қорытпаларды престеушi
Қыздырушы
Ыстық металды илектеушi
Сiңiрушi
Механикалық елеуiштерден ұнтақтарды өткiзушi
Баяу балқитын металл бұйымдарын пiсiрушi
Слесарь-жөндеушi
Баяу балқитын бұйымдарды күйежентектеушi
Дайын бұйымдарды кептiретiн кептiрушi
Ұнтақтар мен қоспаларды кептiрушi
Машинамен қалып жасау қалыпшысы
Қолмен қалып жасау қалыпшысы
Центрифугашы
Шихталаушы
Алмастар мен аса қатты материалдарды ажарлатушы
Қатты қорытпалар мен баяу балқитын металдарды ажарлатушы
Штампылаушы
Су ерiтiндiлерiн электролиздеушi
Балқытылған тұздарды электролиздеушi
Электр жабдықтарын жөндеу және оларға қызметтер көрсету жөнiндегi электр монтерi;
20) Сынап, элементарлық күкiрт, ксантогенат, мышьяк, хром тұздары, күкiрттi натрий, жарық құрамдары, аммоний молибдаты, сталинит, олардың қоспалары өндiрiсi.
Алтын, күмiс, платина, платина тобындағы металдар аффинажы.
Көрсетiлген өндiрiстердегi технологиялық процестерде және жабдықтарды жөндеуде жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi
Көрсетiлген өндiрiстерде қызмет көрсетумен айналысатын жұмысшылар кәсiптерi: түстi металлургия өнiмдерiн бақылаушылар, қосалқы жұмысшылар, шикiзат, жартылай дайын өнiмдер мен қалдықтарды сынамалау және өңдеумен, әперу және қабылдаумен айналысатын жұмысшылар, өндiрiстiк сұйықтар мен ағынды суларды өңдеумен, шикiзат, қышқылдарды жартылай өнiмдеумен, дайын өнiмдi тасымалдаумен шикізатты, қышқылдарды, жартылай өнiмдер мен дайын өнiмдердi орап салумен айналысатын жұмысшылар
Көрсетiлген өндiрiстерге қызмет көрсету жөнiндегi жұмысшылардың кәсiптерi
Тұрмыстық комбинаттар, үй-жайлар, жуыну бөлмесi жұмысшыларының кәсiптерi
Арнайы киiмдердi қабылдау, кептiру, жуу және жөндеудегi жұмысшылардың кәсiптерi
Пробирлiк, талдау, спектралдық, зерттеу, бақылау-өлшеу және басқа зертханалардағы жұмысшылардың кәсiптерi
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Металлургия өндiрiсiндегi (түстi металдар) ыстық жұмыста және еңбек жағдайлары зиянды жұмыста тiкелей жұмыс iстейтiн барлық атаудағы инженер
Металлургия өндiрiсiндегi (түстi металдар) ыстық жұмыста және еңбек жағдайлары зиянды жұмыста тiкелей жұмыс iстейтiн механик.

19) производство твердых сплавов и тугоплавких металлов
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Бурильщик шпуров
Вальцовщик холодного металла
Взрывник
Волочильщик цветного металла
Дозировщик
Дробильщик
Кузнец на молоте и прессе
Кузнец-штамповщик на ротационной машине
Машинист крана (крановщик), занятый на горячем участке работы
Машинист мельницы
Машинист просеивающей установки
Обжигальщик
Обработчик твердосплавных изделий
Плавильщик
Плавильщик электронно-лучевой плавки
Полировщик волок из алмазов и сверхтвердых материалов
Прессовщик твердых сплавов
Пробоотборщик, занятый на горячей работе и работе с вредными условиями труда
Прессовщик твердых сплавов, занятый на горячем прессовании
Прокальщик
Прокатчик горячего металла
Пропитчик
Просевщик порошков на механических ситах
Сварщик изделий из тугоплавких металлов
Слесарь-ремонтник
Спекальщик твердосплавных изделий
Сушильщик, занятый на сушке готовых изделий
Сушильщик, занятый на сушке порошков и смесей
Формовщик машинной формовки
Формовщик ручной формовки
Центрифуговщик
Шихтовщик
Шлифовщик алмазов и сверхтвердых материалов
Шлифовщик изделий из твердых сплавов и тугоплавких металлов
Штамповщик
Электролизник водных растворов
Электролизник расплавленных солей
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;
20) производство ртути, элементарной серы, ксантогената, мышьяка, хромовых солей, сернистого натрия, светосоставов, молибдата аммония, сталинита, их соединений. Аффинаж золота, серебра, платины, металлов платиновой группы
Профессии рабочих, занятых в технологическом процессе и на ремонте оборудования в указанных производствах
Профессии рабочих, занятых на обслуживании указанных производств: контролер продукции цветной металлургии, подсобный рабочий, рабочий, занятый на приемке, подаче, опробовании и обработке сырья, полупродуктов, готовой продукции и отходов, рабочий, занятый на обработке производственных растворов и сточных вод, транспортировке сырья, кислот, полупродуктов и готовой продукции, укладке и упаковке сырья, кислот, полупродуктов и готовой продукции
Профессии рабочих по обслуживанию указанных производств
Профессии рабочих бытовых комбинатов, помещений, душевых
Профессии рабочих на приемке, сушке, стирке и ремонте спецодежды
Профессии работников пробирных, аналитических, спектральных, исследовательских, контрольно-измерительных и других лабораторий
Профессии служащих:
Инженер всех наименований, непосредственно занятый на горячей работе и работе с вредными условиями труда металлургического производства (цветные металлы)
Механик, непосредственно занятый на горячей работе и работе с вредными условиями труда металлургического производства (цветные металлы).

8. ХИМИЯ ӨНДIРІСI
1) химиялық және мұнай-химиялық салалары ұйымдарының төменде санамаланған өндірістер мен жұмыстарда жұмыс істейтін жұмысшылар мен қызметшілердiң кәсiптерi:
Активтенген көмiр (*); алюмогель, аэрогель; альдигидтер және олардың туындылары; әминдер, олардың қоспалары; аммиак, (газ шикiзатын қоса алғанда), активтенген перолюзит; асбовинил; ақ күйме, бром, оның қосындылары; ванадилдi және сүрмелi қосындылары; алыну тәсiлiне қарамастан күкiрт құймалары; этиленнiң галойдотуындылары, олардың полимерлерi мен соаолимерлерi; гератоль; гопкалит; графит-колиттi препараттар; гуанидиндер және оның туындылары; марганец қос тотығы; дитергендер; диметилсульфат; дисульфуратор; дипроксид, ингибиторлар және олардың туындылары; ионауыспалы шайыр және олардың жартылай өнiмдерi; иод, оның қоспалары; каустикалық сода; капролактама; камфоралар; кальций карбидi; карбюризаторлар; катализаторлар; органикалық ерiткiштер қолданылған лак, бояу өнiмдерi, кетондар, олардың туындылары, коагулянт; креолин; лактар мен олардың қосындылары; меркаптандар; металды натрий, калий, олардың қышқылдары; химиялық тәсiлмен алынған метал ұнтақтары; минералдық және органикалық қышқылдар, олардың қосындылары, туындылары, оның iшiнде регенерация, денитрация және концентрациялар; минералды тұздар; мипоросепараторлар; мочевиналар; мышьяк және оның тұздары; өнбейтiн құрамдар және оның токсиндері; нитроқоспалар; некаль, тиокол; мышьяктарды байыту; анагитонифининдi күкiрттi кендер; органикалық және органикалық емес реактивтер; тотық және асқын тотық, гидроасқын тотықтарымен олардың қосындылары; этилен және оның негiзiндегi өнiмдер тотықтары; органикалық майлы хош иiстi және гетероциклды шикiзат негiзiнде синтезделетін органикалық өнiмдер, оның iшiнде бояуларды, дақтар мен лактарды синтездеу өнiмi; оссейн; мұнай, көмiрсутегi пиролизы; пирогаз тазалау, компримирлеу, бөлiну, газ, табиғи газ крекингi; пластификаторлар; негiзi бар пластмастар, фенолдар, крезолдар, ксилинолдар, резорециндер, фенол қосындылары, меланин, анилин, фурфурол, тиомочевина, иозцианатор, полиамидтер, полиуретандар, полиэфир шайыры, целлюлоза жай және күрделi эфирлерi; үздiксiз және штапелды шыны талшықтары (жылу өткiзбейтiн шыны талшықтарынан басқа), сондай-ақ оның және шыны пластик өнiмдерi; полидиен; поливинилпирролидон; акрилды және метакрилды қышқылдар және олардың туындыларының полимерлері мен сополимерлерi; қарапайым винил эфирiнiң полимерлерi; полиэтилентерефтолаттар, бутадиен, полиизобутилен, изопрен, латекстерi, пленкалы және олардың негiзiндегi басқа материалдар; полифосфаттар, поликарбонат пленкалары; форопластар, порофор; престеушi материалдар; бензол, бензоил, нафталин, олардың гомолок туындылары; қарапайым күрделi эфирлер, сынап приборлары мен препараттары; резина, резинатехникалық шина цехтары: шикiзат даярлау, вулканизациялау, резина желiмiн әзiрлеу, жарық құрамдары; қорғасынның, сынаптың, хромның, олардың қосындыларының өнiмдерi; селена телура, селендi, мысты, мырышты қосындылары; күкiрттi, көмiртегi; селикогель; синтетикалық каучук; синтетикалық витаминдер; синтетикалық бояулар, дақтар, олардың ұнтағы, кептiру; синтетикалық шайырлар, лактар; барий, титан қосындылары; спирттер, олардың қосындылары; cтирол, олардың туындылары, полимерлер, сополимерлер, сульфокөмiр, сцинтиляциялық материалдар, жылу сезгiш бояулар, қарындаштар, техникалық жем азықтық фосфаттар; техникалық көмiртегi, оның негiзiндегi материалдар: көмiр сутегiлер, оның қосындылары; уротропин; фенол, оның қосындылары; ферромагниттi пеногенератор ұнтағы, флотореагенттер; формагликоль, фосфор, оның туындылары: барлық сыныптағы фриондар; фригидтер; фтор, оның қосындылары; фторхлорлы органикалық қосындылар; химикаттар: резина, каучук, ауыл шаруашылығы, бау-бақша, медициналық препараттар, бензиндер, шаңмен күресу үшiн жағар, трансформатор майлары, флотариагенттер, пластикалық мacca, түрлi-түстi, қара-ақ кино, фотопленкалары үшiн жасанды талшықтар, кино, фото өнеркәсiбi үшін қағаздар, өсімдіктерді қорғау, дәрілеу химиялық құралдары, жолатпайтын құралдар, олардың негiзiндегi препараттар; химиялық сорғыштар, хлор, оның қосындылары; хлорвинил, оның полимерлерi, сополимерлерi; целозольфтер, цианистi, родонистi қосындылар; ционадтар, диизоционаттар, олардың туындылары, экстралин; элементоорганикалық қосындылар, қымбат металдардың эмальдары препараттары; майлы қосындылар, эмульсиялары, оларды жұмсартушылар; этил сұйығы; улы химикаттар
Арнаулы өндiрiстерде (цистерналарды, сыйымдылықтарды тазалау, жуу, жөндеу және улы заттардан босаған және арнаулы өндiрiстiк ыдыстарды өңдеудi қоса алғанда) және арнаулы химиялық заттар лабораторияларында жұмыс істейтін жұмысшылар мен қызметкерлердiң кәсiптерi
Коррозияға қарсы құрамдар мен қаптау цехтары, бөлiмшелерi, учаскелерiнiң жұмысшылары мен қызметкерлердiң кәсiптерi
Технологиялық және электр жабдықтарына (бақылау, өлшеу приборлары мен желдеткiштен басқа) коммуникациялар, өндiрiстiк канализациялар мен тоннельдердi газсыздандыру және жоғарыда көрсетiлген өндiрiстер мен бөлiмшелердегi алдын алу қызметiн көрсетуде, жөндеуде жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;

8. Химическое производство
1) профессии рабочих и служащих организаций химической и нефтехимической отрасли, занятые в ниже перечисленных производствах и работах:
Активированного угля (*); алюмогеля; аэрогеля; альдегидов и их производных; аминов, их соединений; аммиака (включая газовое сырье); активированного пиролюзита; асбовинила; белой сажи; брома, его соединений; ванадиевых и сурьмяных соединений; выплавки серы независимо от способа; галоидопроизводных этилена, их полимеров и сополимеров; гератоля; гопкалита; рафитно-коллоидных препаратов; гуанидинов и их производных; двуокиси марганца; детергентов; и метилсульфата; десульфуратора; дипроксида; ингибиторов; ионообменных смол и полупродуктов для них; йода, его соединений; каустической соды; капролактама; камфары; карбида кальция; карбюризаторов; катализаторов; кетонов, их производных; коагулянта; креолина; лакокрасочной продукции с применением органических растворителей; лаков и их смесей; меркаптанов; металлического натрия, калия, их окислов; металлических порошков химическим способом; минеральных и органических кислот, их соединений, производных, в том числе регенерации, денитрации и концентрации; минеральных солей; минеральных удобрений; мипоросепараторов; мочевины; мышьяка и его солей; необрастающих составов и токсинов к ним; нитросмесей; некаля, тиокола; обогащение мышьяковых, апатито-нефелиновых, серных руд; органических и неорганических реактивов; окисей, перекисей, гидроперекисей и их соединений; окиси этилена и продуктов на ее основе; органических продуктов, синтезируемых на основе органического жирного, ароматического и гетероциклического сырья, в том числе продуктов для синтеза красителей, пигментов и лаков; оссеина; пиролиза углеводородов нефти, очистки компримирования, разделения пирогаза, крекинг газа, природных газов; пластификаторов; пластмасс на основе: фенолов, крезолов, ксиленолов, резорцина, суммарных фенолов, меламина, анилина, фурфурола, тиомочевины, изоцианатов, полиамидов, полиуретанов, полиэфирных смол, простых и сложных эфиров целлюлозы; непрерывного и штапельного стекловолокна (исключая теплоизоляционное стекловолокно), а также изделий из него и стеклопластика; полидиена; поливинилпирролидона; полимеров и сополимеров акриловой и метакриловой кислот и их производных; полимеров простых виниловых эфиров; полиэтилентерефталатов, бутадиена, полиизобутилена, изопрена, латексов, пленочных и других материалов на их основе; полифосфатов; поликарбонатной пленки; поропластов; порофора; прессовочных материалов; производных бензола, бензоила, нафталина, их гомологов; простых, сложных эфиров; ртутных приборов и препаратов; резиновом, резинотехническом и шинном в цехах; подготовительных, подготовки сырья, вулканизации, изготовлении клеев для резины; светосоставов; свинца, ртути, хрома, их окислов, продуктов соединений; селена, теллура, селеновых, медных, цинковых соединений; сероуглерода; силикагеля; синтетических каучуков; синтетических витаминов (*); синтетических красителей, пигментов, их размол, сушка; синтетических смол, лаков; соединений бария, титана; спиртов, их производных; стирола, его производных, полимеров, сополимеров; сульфоугля; сцинтилляционных материалов; термочувствительных красок, карандашей; технических, кормовых фосфатов; технического углерода, материалов на его основе; углеводородов, их соединений; уротропина; фенола, его соединений; ферромагнитного, пеногенераторного порошка; флотореагентов; формальгликоля; фосфора, фосфорной кислоты, их производных; фреонов всех классов; фригитов; фтора, его соединений; фторхлорорганических соединений; химикатов: для резины, каучука, сельского хозяйства, садоводства, медицинских препаратов, бензинов, смазочных, трансформаторных масел для борьбы с пылью, флотореагентов, пластических масс, искусственных волокон, для цветной, черно-белой кинофотопленки, бумаги для кино и фото; химических средств защиты растений, протравителей, отпугивающих средств, препаратов на их основе; химпоглотителя; хлора, его соединений; хлорвинила, его полимеров, сополимеров; целлозольвов; цианистых, роданистых соединений; цианатов, диизоцианатов, их производных; экстралина; элементоорганических соединений; эмалей, препаратов из драгметаллов; эмульсии жировых смесей, их умягчителей; этиловой жидкости; ядохимикатов
Профессии рабочих и служащих, занятых в специальных производствах (включая очистку цистерн, емкостей, мойку, ремонт и обработку тары по спецпроизводствам и из-под токсических веществ) и в лабораториях с химическими спецвеществами
Профессии рабочих и служащих цехов, отделений, участков антикоррозийных составов и покрытий
Профессии рабочих и служащих, занятых на ремонте, профилактике и обслуживании технологического оборудования и электрооборудования (кроме контрольно-измерительных приборов и вентиляции), коммуникаций, дегазации производственной канализации и тоннелей в вышеперечисленных производствах и подразделениях;

2) асбест техникалық бұйымдар өндiрiсi
Асбестi техникалық бұйымдар өндiрiсiнде төмендегi цехтар, учаскелер мен бөлiмшелерде жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi: дайындау (әзiрлеу), тоқыма, иiру аппараттық, айшықты, автотрактор бөлшектерi, автоқалыпты бөлшектер, шиыршықталған спиральды астарлар, картон және сүзгiлер, парониттi, валцленталары (эластикалық материал), сынау эксперименталды өнеркәсiп техникасы
Технологиялық және электр жабдықтарына (бақылау-өлшеу приборлары мен желдеткiштерден басқа) профилактикалық қызмет көрсетуде, жөндеуде жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi
Төменде көрсетiлген: дайындау (әзiрлеу), тоқыма, иiру аппараттық, айшықты, автотрактор бөлшектерi, автоқалыпты бөлшектер, шиыршықталған спиральды астарлар, картон және сүзгiлер, парониттi, сынау эксперименталды валцленталары (эластикалық материал), өнеркәсiп техникасы цехтарында, учаскелерi мен бөлiмшелерiнде бақылау-өлшеу приборларын және автоматика мен коммуникацияларды жөндеумен, профилактикасымен және оларға қызметтер көрсетумен айналысатын жұмысшылар кәсiптерi
Жекелеген цехтарда, бөлiмшелерде, учаскелер мен қондырғыларда жұмыс аймағының ауасында зиянды, сондай-ақ канцерогендi заттар болғанда өнiмдер: бейорганикалық химия, тыңайтқыштар, полимерлер, пластикалық массалар (композипиялық материалдарды, шыны пластика мен полиуретонды қосқанда, оның iшiнде тозаңдату тәсiлiмен) каучуктарды, лакбояулы, тұрмыстық химия, органикалық синтез, синтетикалық бояулар, нефтехимиялық, резинотехникалық және асбест, химиялық реактивтер, аса таза заттар өндiрудің технологиялық процесiмен айналысатын басқа салалар ұйымдары жұмысшыларының және қызметшілерінің кәсiптерi
Көрсетiлген өндiрiстердегi технологиялық жабдықтар мен электр жабдықтарын жөндеумен жөне қызметтер көрсетумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi.
(*) Өнеркәсiптiң химиялық-фармацевтикалық саласына қолданылады
9. ЖАРЫЛҒЫШ ЗАТТАР, ЖАРЫЛУҒА TYPTKI БОЛАТЫН ЗАТТАР, ОҚ ДӘРІМЕН ӘСКЕРИ ЖАБДЫҚТАР ӨНДIРIСI
1) күкiрттi, азот қышқылдары және олардың тұздарының, күштi азот қышқылы негiзiндегi сұйық, ракета отындарының тотықтырғыштары, селенс, денитрация өндiрiсi және пайдалынған қышқылдарының денитрациясы мен концентрациясы, жарылғыш заттар мен оқ дәрi өндiрiсiндегi қышқылдарды рекуперациялау өндiрiсi
Технологиялық процесте және көрсетiлген өнiмдердi жасау кезiндегi жөндеуде және өндiруде жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшілердiң кәсiптерi;
2) өнеркәсiптiк жарылғыш заттарды қоса алғанда жарылғыш заттарды әзiрлеу және жасау:
Жаңа жарылғыш заттарды әзiрлеу, сондай-ақ жарылғыш заттардың барлық түрiн өндiретiн технологиялық процесте жұмыс істейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;

2) производство асбестовых технических изделий
Профессии рабочих и служащих, занятых в производстве асбестовых технических изделий в нижеследующих цехах, участках и отделениях: подготовительном (приготовительном), текстильном, прядильном, ткацком, аппаратном, набивочном, автотракторных деталей, автоформованных деталей, спиральнонавитых прокладок, картона и фильтров, паранитовом, вальцленты (эластичного материала), опытно-экспериментальном, промтехники
Профессии рабочих, занятых на ремонте, профилактике и обслуживании технологического и электрооборудования (кроме контрольно-измерительных приборов и вентиляции)
Профессии рабочих, занятых на ремонте, профилактике и обслуживании
контрольно-измерительных приборов и автоматики и коммуникаций в нижеследующих цехах, участках и отделениях: подготовительном (приготовительном), текстильном, прядильном, ткацком, аппаратном, набивочном, автотракторных деталей, автоформованных деталей, спиральнонавитых прокладок, картона и фильтров, паранитовом, вальцленты (эластичного материала), опытно-экспериментальном, промтехники
Профессии рабочих и служащих организаций других отраслей, занятых в технологическом процессе производства продукции: неорганической химии, удобрений, полимеров, пластических масс (включая композиционные материалы, стеклопластики и полиуретаны, в том числе методом напыления), каучуков, лакокрасочной, бытовой химии, органического синтеза, синтетических красителей, нефтехимической, резинотехнической и асбестовой, химических реактивов, высокочистых веществ в отдельных цехах, отделениях, на участках и установках при наличии в воздухе рабочей зоны вредных веществ, а также канцерогенов.
Профессии рабочих и служащих, занятых на ремонте и обслуживании технологического оборудования и электрооборудования в перечисленных производствах.
(*) Распространяется на химико-фармацевтическую отрасль промышленности
9. Производство взрывчатых, инициирующих
веществ, порохов и снаряжение боеприпасов
1) производство серной, азотной кислот и их солей, окислителей жидких ракетных топлив на основе крепкой азотной кислоты, селена, денитрация и концентрация отработанных кислот, рекуперация кислот в производствах взрывчатых веществ и порохов
Профессии рабочих и служащих, занятых в технологическом процессе и на ремонте при отработке и производстве указанных продуктов;
2) отработка и изготовление взрывчатых веществ, включая промышленные взрывчатые вещества
Профессии рабочих и служащих, занятых в технологическом процессе и на ремонте при отработке новых взрывчатых веществ, а также в производстве всех видов взрывчатых веществ;

3) оқ дәрілердің, құрғақ отын зарядтарының, газсыз және газы аз пиротехникалық құрамдардың, от қоспаларының, от жеткiзушi және тұтату пiлтесiнiң, зарядтардың, жанғыш гильзалардың, күштi азот қышқылы негiзiндегi жартылай фабрикаттар мен композициялардың жаңа түрлерiн әзiрлеу мен барлық түрлерiн өндiру:
Көрсетiлген өнiмдердi әзiрлейтiн және өндiретiн технологиялық процесте жұмыс iстейтiн (тұтанғыштар үшiн металл қабық әзiрлеумен айналысатын қызметкерлердi қоспағанда) жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
4) мақта целлюлозасын, пироксилин және коллоксилин өндiру
Пироксилин, гипохлорид ерiтiндiсiн әзiрлеуде, жуу, ағарту және кептiрудегі өндiрiстiң технологиялық процесiнде және жөндеуде жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Теңжарушыларда тең жарумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Коллоксилин өндiрiсiнде, линттi ағартумен, кептiрумен, жуумен, суларды бейтараптандырумен және суды жұмсартқыш ерiтiндiлердi әзiрлеумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Коллоксилин өндiрiсiндегi технологиялық процесте, линттi ағартуда, кептiруде, жууда, суларды бейтараптандыруда және суды жұмсартқыш ерiтiндiлердi әзiрлеуде жұмыс iстейтiн жұмысшылардан басқа жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
5) күкiрт айдау және күкiрт балқыту өндiрiсi
Технологиялық процесте және көрсетiлген өндiрiстерде жөндеуде жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
6) эфир, коллодий өндiрiсi, ерiтiндiлердi рекуперациялау және ректификациялау
Технологиялық процесте және көрсетiлген өндiрiстерде жөндеуде жұмыс icтейтiн жұмысшылар мeн қызметшiлердiң кәсiптерi;
7) барлық әскери жабдықтарды, әскери бөлшектер қауіпті отынмен жабдықталған ракета двигательдерiн, пиротехникалық бұйымдарды, жарылуға түрткi болатын құралдарды 2) және 3) тармақтарда көрсетiлген өнiмдер бар басқа да құрастырушыларды жинау, бөлшектеу, жабдықтау және жөндеу.
Ракеталарды, әскери жабдықтарды және олардың құрғақ отынмен, оқ-дәрiмен, жарылғыш заттармен және пиротехникалық құралдармен жабдықталған элементтерiн кәдеге жарату және жою:
Технологиялық процестерде және көрсетiлген өндiрiстерде жөндеуде, сондай-ақ бұл өндiрiстердiң жаңа технологияларын әзiрлеу кезiнде жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Ракеталарды, әскери жабдықтармен және олардың құрғақ отынымен, оқ-дәрiмен, жарылғыш заттармен және пиротехникалық құралдармен жабдықталған элементтерiн кәдеге жаратуда және жоюда жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
8) метол, селективтi ерiтiндi, натрий динитрокрезоляторы және аммоний өндiрiсi
Технологиялық процестерде және көрсетiлген өндiрiстерде жөндеумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;

3) отработка новых и производство всех видов порохов, зарядов твердого топлива, пиротехнических, безгазовых и малогазовых составов, огнесмесей, огнепроводного и детонирующего шнура, зарядов, сгорающих гильз, окислителей жидких ракетных топлив на основе крепкой азотной кислоты, а также полуфабрикатов и композиций на их основе
Профессии рабочих и служащих, занятых в технологическом процессе и на ремонте при отработке и производстве указанных продуктов (за исключением работников, занятых на изготовлении металлических оболочек для воспламенителей);
4) производство хлопковой целлюлозы, пироксилина и коллоксилина
Профессии рабочих и служащих, занятых в технологическом процессе и на ремонте, при приготовлении пироксилина, растворов гипохлорита, бучении, промывке, отбелке и сушке
Профессии рабочих, занятых на кипоразбивателях на разбивке кип
Профессии рабочих, занятых в производстве коллоксилина на отделке, сушке, промывке линта, нейтрализации вод и приготовлении водоумягчительных растворов
Профессии рабочих и служащих, занятых в технологическом процессе производств коллоксилина, кроме рабочих, занятых на отбелке, сушке, промывке линта, нейтрализации вод и приготовлении водоумягчительных растворов;
5) сероперегонное и сероплавильное производство
Профессии рабочих и служащих, занятых в технологическом процессе и на ремонте в указанном производстве;
6) производство эфира, коллодия, рекуперация и ректификация растворителей
Профессии рабочих и служащих, занятых в технологических процессах и на ремонте в указанных производствах;
7) сборка, разборка, снаряжение, расснаряжение, ремонт всех видов боеприпасов, боевых частей, снаряженных твердотопливных ракетных двигателей, пиротехнических изделий, средств инициирования, других комплектующих, содержащих продукты, указанные в пунктах 2) и 3) настоящего раздела. Утилизация и уничтожение ракет, боеприпасов и их элементов, снаряженных твердыми топливами, порохами, взрывчатыми веществами и пиротехническими составами
Профессии рабочих и служащих, занятых в технологическом процессе и на ремонте в указанных производствах, а также при отработке новых технологий этих производств
Профессии рабочих и служащих, занятых утилизацией и уничтожением ракет, боеприпасов и их элементов, снаряженных твердыми топливами, порохами, взрывчатыми веществами и пиротехническими составами;
8) производство метола, селективного растворителя, динитрокрезоляторов натрия и аммония
Профессии рабочих и служащих, занятых в технологических процессах и на ремонте в указанных производствах;

9) барлық әскери жабдықтарды, әскери бөлшектер (оқ дәрiмен, реактивтi, сұйық, қатты отынмен) жабдықталған ракета двигательдерiн, олардың агрегаттарын, қозғалыс қондырғылары мен блоктарын, пиротехникалық бұйымдарды, жарылуға түрткi болатын құралдары мен басқа да құрастырушыларды, сондай-ақ осы Тiзбенiң 9-бөлiмiнiң 2) мен 3) тармақтарында көрсетiлген өнiмдердi сынау
Полигиндарда, сынақ станцияларында және стендтерде, сынақтарды әзiрлеуде және өткiзуде жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
10) Карбоксиметилцеллюлоза, бризол және релин өндiрiсi
Көрсетiлген өндiрiстiң технологиялық процесiнде жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
11) мақта целлюлозасы мен коллоксилин өндiрiсi
Теңжарушыларда тең жарумен айналысатын жұмысшылар кәсiптерi
Коллоксилин өндiрiсiнде линттi ағартуда, кептiруде, жууда, суларды бейтараптандыруда және суды жұмсартқыш ерiтiндiлердi әзiрлеуде жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi;
12) целлулоид пен ыстық престеудегі оның өнiмдерiнiң, жасанды былғары, нитромастика, нитролактар, нитроэмальдар, құрғақ созу арқылы жасалатын пасталар, нитролинолеум және нитроклечатка негiзiндегi басқа да өнiмдер өндiрiсi;
Көрсетiлген өндiрiстердiң технологиялық процесінде жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
13) жарылғыш заттар, оқ дәрiлер пиротехникалық, түтiн және жарылуға түрткi болатын заттардың негiзгi және тәжiрибе өндiрiстерiнiң жалпы кәсiптерi
Өндiрiс цехтарында (телiмдерiнде) зымыран-ғарыш техникасын сұйық зымыран отыны компоненттерін құюда жұмыс істейтін жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Ыдыстарды, химиялық аппаратуралар мен жабдықтарды тазалауда және улы өнiмдердің қайтарма ыдыстарын жууда және өңдеуде жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi
Өнеркәсiп суларын бейтараптандыру және тазарту Тiзбенiң 9-бөлiмiнде санамаланған барлық өндiрiстердiң қатты, сұйық және газ тәрiздi қалдықтарын кәдеге жарату, сондай-ақ сұйық зымыран отыны компоненттері мен қатты отынды қолданып зымыран-ғарыш техникасына сынақтар жүргiзген кезде газбен құтқару жұмыстарында iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi;
14) кәсiпорындар мен ұйымдар зертханалары (бөлiмшелерi).
Жою базалары, зымыран-ғарыштық заттарға май құю цехтары (учаскелерi, зертханалары, станциялары), сұйық зымыран отыны компоненттерiмен ластанған зымыран қару-жарақтарын бейтараптандыру және демонтаждау Тiзбенiң 9-бөлiмiнiң 2) және 3) тармақтарында көрсетiлген өнiмдердi зерттеуде жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Зымыран отыны компоненттерiмен ластанған зымыран қару- жарақтарын, зымыран-ғарыштық техникалары мен жеке қорғану құралдарын бейтараптандырумен және демонтаждаумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсіптерi.

9) испытание всех видов боеприпасов, боевых частей, снаряженных (пороховых, реактивных жидкостных, твердотопливных) ракетных двигателей, их агрегатов, двигательных установок и блоков ракет, пиротехнических изделий, средств инициирования и других комплектующих, а также продуктов, указанных в пунктах 2) и 3) настоящего раздела
Профессии рабочих и служащих, занятых при подготовке и проведении испытаний на полигонах, испытательных станциях и стендах;
10) производство карбоксиметилцеллюлозы, бризола и релина
Профессии рабочих и служащих, занятых в технологическом процессе указанных производств;
11) производство хлопковой целлюлозы и коллоксилина
Профессии рабочих, занятых на кипоразбивателях на разбивке кип
Профессии рабочих, занятых в производстве коллоксилина на отделке, сушке, промывке линта, нейтрализации вод и приготовлении водоумягчительных растворов;
12) производство целлулоида и изделий из него при горячем прессовании, искусственной кожи, нитромастики, нитролаков, нитроэмалей, суховальцованной пасты, нитролинолеума и других продуктов на основе нитроклетчатки
Профессии рабочих и служащих, занятых в технологическом процессе указанных производств;
13) общие профессии основных и опытных производств взрывчатых веществ, порохов, пиротехнических, дымовых и инициирующих веществ
Профессии рабочих и служащих, занятых в производственных цехах (участках) заправкой ракетно-космической техники компонентами жидкого ракетного топлива
Профессии рабочих, занятых на очистке емкостей, химической аппаратуры и оборудования, мойке и обработке возвратной тары из-под токсических продуктов
Профессии рабочих, занятых на нейтрализации и очистке промышленных вод; на утилизации твердых, жидких и газообразных отходов от всех производств, перечисленных в настоящем разделе, а также газоспасательными работами при проведении испытаний ракетно-космической техники с применением компонентов жидкого ракетного топлива и твердых топлив;
14) лаборатории (отделы) предприятий и организаций. Базы ликвидации, цехи (участки, лаборатории, станции) заправки ракетно-космических средств, нейтрализации и демонтажа ракетного вооружения, загрязненного компонентами жидкого ракетного топлива
Профессии рабочих и служащих, занятых на исследовании продуктов, указанных в пунктах 2) и 3) настоящего раздела
Профессии рабочих и служащих, занятых демонтажем, нейтрализацией ракетного вооружения, ракетно-космической техники и средств индивидуальной защиты, загрязненных компонентами ракетного топлива.

10. МҰНАЙ, ГАЗ, ГАЗ КОНДЕНСАТЫ, КӨМIР ЖӘНЕ СЛАНЕЦТI ҚАЙТА ӨҢДЕУ
1) төменде көрсетiлген: күкiртті, мұнайды айдау, крекерлеу және олардан мұнай өнiмдерiн жасау; каталикалық риформингi; сланец және көмiр шайырларын қайта айдау; күкiртті мұнай өнiмдерiн пиролиздеу; хош иiстi көмiр сутегiлердi ретификациялау; күкiрт сутегi және көмiртегi қышқылды газдарды компримирлеу және фракционирлеу; бензиндi күкiрт қышқылды алкилирлеу, этилдеу; мұнай ендерi мен жасанды сұйық отынды қышқылды, селективтi тазарту және сумен тазарту және депарафиндеу; суды, парафиндi, церезиндi, меркаптандарды, катализаторларды, мұнай өнімдерiнiң тұнбалары; коксты, мұнай шикiзатының синтетикалық өнiмдерiн дефеноляциялау; қатты отын өнiмдерiн жартылай кокстендiру, газдарды күкiрт қосындыларынан, көмiртегi қышқылынан тазарту; қатты отын мен күкiрттi мұнай өнiмдерiн гидрирлеу; көмiр сутегiлерi синтезi: гидрирлеу, синтез, жартылай кокстендiру, кокстендіру және қатты отынды газдандыру өнiмдерiн қайта өңдеу; сiлтiлi қалдықтарды майсыздандыру және қышқылсыздандыру; күкiрт сутегiлi мұнайды және газ конденсатын электрлi тұзсыздандыру және тұрақтандыру, гидротазалау, элементарлы (газ) күкiрт алу өндiрiстерiнде жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Барильетшi
Мұнай және газ скважиналарын пайдалану және барлаулық бұрғылау бұрғылаушысы
Скважиналарды күрделi жөндеуде жұмыс iстейтiн бұрғылаушы
Теңiздегi жүзбелi бұрғылау агрегаттарының бұрғылаушысы
Бункершi
Вулканизаторшы
Мұнара құрастырушы
Мұнара құрастырушы-пісіруші
Мұнара орнатушы-электр монтерi
Жарушы
Газ генераторшы
Дезактиваторшы
Ұнтақтаушы
Кокс түсіруші
Koкc тазалаушы
Коксты қолмен тиеп-түсiрушi
Қазан жөндеумен айналысатын қазаншы
Барлық атаудағы машинист
Цементтеу агрегатының моторисi
Цемент-құм араластырғыш агрегатының моторисi
Бұрғы қондырғысының моторисi
Барлық атаудағы оператор
Пирометршi
Газды күкiрт қоспаларынан, көмiртегi тотығынан тазартуда, электрлiк тұзсыздандыруда және құрғатуда, тұрақтандыру құрамында күкiртсутегi бар мұнай және газды конденсатты гидротазалауда, қарапайым (газ) күкiрттi алуда және шығатын газдарды тазалауда, сұйытылған газдарды тазалауда және меркаптандарды өндiруде жұмыс iстейтiн аспапшы
Этил сұйығын түсiруде және тиеуде жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi
Скважиналарда геофизикалық зерттеулердi жүргізетін кәсiпшiлiк-геофизикалық партиялар мен жасақтар жұмысшыларының кәсiптерi
Шикiзаттарды, жартылай фабрикаттарды, дайын өнiмдердi, реагенттердi, абсорбенттердi, катализаторларды және отынды, мұнай ұстаушылар мен кептiру камераларын тиеуде және тасымалдауда жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi
Рампалаушы
Скруббершi-сорапшы

10. Переработка нефти, газа, газового конденсата,
угля и сланца
1) профессии рабочих и служащих, занятых в производствах: перегонки, крекирования сернистых нефтей и выработки из них нефтепродуктов; каталитического риформинга; перегонки сланцевых и угольных смол; пиролиза сернистых нефтепродуктов; ректификации ароматических углеводородов; компримирования и фракционировки газов, содержащих сероводород и окись углерода; сернокислотного алкилирования, этилирования бензина; кислотной, селективной гидроочистки и депарафинизации нефтепродуктов и искусственного жидкого топлива; дефеноляции вод; парафина; церезина, меркаптанов; катализаторов, присадок к нефтепродуктам; кокса; синтетических продуктов из нефтесырья; полукоксования твердого топлива; очистки газов от сернистых соединений, окиси углерода; гидрирования твердого топлива и сернистых нефтепродуктов; синтеза углеводородов; переработки продуктов гидрирования, синтеза, полукоксования, коксования и газификации твердого топлива; обезмасливания и раскисления щелочных отходов; электрообессоливания и обезвоживания, стабилизации, гидроочистки сероводородсодержащей нефти и газового конденсата, получения элементарной (газовой) серы
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Барильетчик
Бурильщик эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ
Бурильщик капитального ремонта скважин
Бурильщик плавучих бурильных агрегатов в море
Бункеровщик
Вулканизаторщик
Вышкомонтажник
Вышкомонтажник-сварщик
Вышкомонтажник-электромонтер
Взрывник
Газогенераторщик
Дезактиваторщик
Дробильщик
Коксоразгрузчик
Коксоочиститель
Коксоразгрузчик, занятый на ручных работах
Котельщик, занятый на ремонте котлов
Машинист всех наименований
Моторист цементировочного агрегата
Моторист цементно-пескосмесительного агрегата
Моторист буровой установки
Оператор всех наименований
Пирометрист
Приборист, занятый в производствах очистки газов от сернистых соединений, окиси углерода, электрообессоливания и обезвоживания, стабилизации, гидроочистки сероводородсодержащей нефти и газового конденсата, получения элементарной (газовой) серы и доочистке отходящих газов, очистке сжиженных газов и производстве меркаптанов
Профессии рабочих, занятых на выгрузке и сливе этиловой жидкости
Профессии рабочих промыслово-геофизических партий и отрядов, выполняющих геофизические исследования в скважинах
Профессии рабочих, занятых на разгрузке и выгрузке, дроблении, колке, затаривании и транспортировке сырья, полуфабрикатов, готовой продукции, реагентов, абсорбентов, катализаторов и топлива, нефтеловушек и сушильных камер
Рамповщик
Скрубберщик-насосчик

Кәсiптерде күкiрт сутегi құрамы бар газ дайындайтын құрылғыларда iстейтiн бақылаушы-өлшеушi аспаптар мен автоматика жөнiндегi слесарь (1,5%-дан жоғары)
Теңiз бұрғылары мен эстакадалар негiздерiн монтаждау мен жөндеу жөнiндегi слесарь
Технологиялық қондырғыларды жөндеу жөнiндегi слесарь
Мұнай, газ және газды конденсатты өңдеу объектiлерiнде тiкелей жұмыс iстейтiн слесарь-жөндеушi
Бұрғылау орындарында қызмет көрсететiн слесарь
Бұрғылау орындарында жабдықтарды жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеушi
Технологиялық қондырғыларды жөндеу жөнiндегi слесарь
Слесарь-жөндеушi
Скруббершi-сорапшы
Тоннельшi
Транспортиршы
Күкiрт сутегін құрайтын газ және конденсатты кәсiптен сауытқа дейiн тасымалдайтын құбырларда жұмыс iстейтiн түзушi құбыр жүргiзуші
Техникалық көмiртегiн қаттаумен айналысатын буып-түюшi
Сүзгіші
Сүзгіпресстеуші
Центрифугалаушы
Тазалаушы
Бұрғылауларға қызмет көрсететiн электр монтерi
Бұрғылау орындарында электр жабдықтарға қызмет көрсетумен және жөндеумен тiкелей айналысатын электр монтерi
Мұнай, газ және газ конденсатын өңдеу объектiлерiнде электр жабдықтарға қызмет көрсетумен және жөндеумен тiкелей айналысатын электр монтері
Электр жабдықтарын жөндейтiн және оларға қызмет көрсететiн электр монтерi
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Барлық атаудағы инженер
Механик.
11. МЕТАЛЛ ӨҢДЕУ
1) құю өндiрiсі
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Құю майларын қайнатушы
Шихта ауласындағы таразышы
Шихта ауласындағы жарғыш
Сұйық металды тасымалдаумен айналысатын жүк тиегiштiң жүргiзушiсi
Балқыту модельдерімен тура құйманы түсірудегі қорытпа түсіруші
Ваграншы
Құймаларды түсiрушi
Газ шаруашылығымен айналысатын газшы
Прибьлдер мен летниктердi ыстық күйiнде кесу жұмыстарын орындайтын газ кесушi
Шахта пештерiнiң көрiкшiсi
Дономиттi күйдiрумен және ұсақтаумен айналысатын ұсақтаушы
Вагранкаға және пештерге шихта құлатушы
Металл құюшы
Жер өңдеушi
Құйылған каркастар мен каркастарды дайындаушы
Шойын қалып жинаушы
Копершi
Ожаушы
Балқыту пештерiнiң жанындағы технологиялық пештердiң от жағушысы
Вакуумдiк, ортадан тепкiш-вакуумдiк және ортадан тепкiш құюдың құюшысы
Металл және құйма құюшы
Қысым арқылы құю машиналарының құюшысы
Кран машинисi (краншы)
Магнезиттi ұнтақтаумен айналысатын диiрмен машинисi
Модельдер құйып шығаратын модельшi
Шайырды жағумен, себумен және кептiрумен айналысатын эпоксид шайыр қалыптарының модельшiсi
Балқыту пештерiнiң жанындағы санитарлық техникалық жүйелер мен жабдықтар монтажшысы
Yйiндiлейтiн машиналардың машинисi
Миксершi
Автоматтық ағын желiлерiне құю машиналары мен пресс қалыптарды қысыммен құю машиналарын жөндеумен айналысатын құю машиналарын реттеушi
Стопор терушi
Ожауларды майлаушы
Металл қалдықтарын күйдiрушi
Металл бетiндегi ақауларды өңдеушi
Құймаларды арамен, ысқылауышпен, қол арамен (балғамен, арамен, пневмоқұралдармен) өңдейтiн кесушi
Ожаулар мен пештердi ыстық күйiнде жөндеумен айналысатын отқа төтеп берушi
Зімпараны қолданып жұмыс iстеумен айналысатын фасонды құймаларды қырлаушы
Фасонды қималарды егеушi
Қалыптар мен металдарды күкірт тозаңымен тозаңдатушы
Фурмдарға қызмет көрсетумен айналысатын балқытушылар
Металдар мен қорытпаларды балқытушы
Болат құю арналарын дайындаушы
Прецизионды құйма жұмысшыларының кәсiптерi: балауыз, головакс қорытушы, май қайнатушы, қалыпшы, құм елеушi
Шихта ауласында металл бөлумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Шихтаны тасымалдаумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Нысандарға фторлы тұнбалар бүркумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Болат құюшы
Қалып жинаушы
Желдеткiштiк және кондиционерлiк жүйелерге қызмет көрсету және жөндеу жөнiндегi слесарь
Слесарь-жөндеушi
Электр жабдықтарын жөндеушi слесарь-электрик
Фторлы тұнбалар құрастырушы
Барлық атаудағы болат құюшы
Барлық атаудағы болат құюшылардың көмекшiсi
Қыздырылатын жабдықтардың өзектерiн дайындаумен айналысатын машинамен формалау өзекшiсi
Машинамен формалау өзекшiсi
Қолмен формалау өзекшiсi
Kecу, қалып, өзек бөлiмдерiндегi және құлату алаңдарындағы бағаншы
Шөгiндi тау жыныстары мен жүк түсiрушi бағаншы
Өзектердi, қалыптарды және қалыптың материалдарын кептiрушi
Термист
Транспортершы
Жинаушы
Қалыпшы
Бүркушi
Балқытылған металды хлорлау үрдiсiмен айналысатын хлораторшы
Тазалаушы
Шихта ауласында жұмыс iстейтiн шихталаушы
Балқыту пештерiне қызмет көрсетушi күлшiлер
Құймалардағы ақауды ыстық күйiнде түзетумен айналысатын электрмен, газбен пiсiрушi
Электр жабдықтарын жөндейтiн және оларға қызмет көрсететiн электр монтерi;

Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике, занятый на установке комплексной подготовки сероводородсодержащего (более 1,5%) газа на промыслах
Слесарь по монтажу и ремонту оснований морских буровых и эстакад
Слесарь по ремонту технологических установок
Слесарь-ремонтник, непосредственно занятый на объектах добычи нефти, газа и газового конденсата
Слесарь по обслуживанию буровых
Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом оборудования непосредственно на буровых
Слесарь по ремонту технологических установок
Слесарь-ремонтник
Скрубберщик-насосчик
Тоннельщик
Транспортировщик
Трубопроводчик линейный, занятый обслуживанием трубопроводов, транспортирующий сероводородсодержащий газ и конденсат от промысла до завода
Укладчик-упаковщик, занятый на упаковке технического углерода
Фильтровальщик
Фильтропрессовщик
Центрифуговщик
Чистильщик
Электромонтер по обслуживанию буровых
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования, занятый непосредственно на буровых
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования, непосредственно занятый на объектах добычи нефти, газа и газового конденсата
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Профессии служащих:
Инженер всех наименований
Механик.
11. Металлообработка
1) литейное производство
Профессии рабочих:
Варщик литейных смазок
Весовщик, занятый на шихтовом дворе
Взрывник, занятый на шихтовом дворе
Водитель погрузчика, занятый транспортировкой жидкого металла
Выбивальщик отливок, занятый на выбивке точного литья по выплавляемым моделям
Вагранщик
Выбивальщик отливок
Газовщик, занятый в газовом хозяйстве
Газорезчик, выполняющий работу по резке прибылей и летников в горячем состоянии
Горновой шахтной печи
Дробильщик, занятый на обжиге и дроблении доломита
Завальщик шихты в вагранки и печи
Заливщик металла
Земледел
Изготовитель каркасов, занятый на изготовлении литых каркасов
Кокильщик-сборщик
Копровщик
Ковшевой
Кочегар технологической печи, занятый у плавильной печи
Литейщик вакуумного, центробежно-вакуумного и центробежного литья
Литейщик металла и сплава
Литейщик на машине для литья под давлением
Машинист крана (крановщик)
Машинист мельницы, занятый на размоле магнезита
Модельщик выплавляемых моделей
Модельщик по моделям из эпоксидных смол, занятый на обмазке, обсыпке и сушке смол
Монтажник санитарно-технической системы и оборудования, занятый у плавильной печи
Машинист завалочной машины
Миксеровой
Наладчик литейной машины, занятый наладкой заливочных литейных машин автоматических поточных линий и пресс-форм на машинах литья под давлением
Наборщик стопора
Обмазчик ковша
Обжигальщик отхода металла
Обработчик поверхностных пороков металла
Обрубщик, занятый на обработке литья наждаком и вручную (молотками, зубилами, пневмоинструментом)
Огнеупорщик, занятый на ремонте ковша и печи в горячем состоянии
Опиловщик фасонного отливка
Опылитель формы и металла серным порошком
Плавильщик, занятый обслуживанием фурм
Плавильщик металла и сплава
Подготовитель сталеразливочной канавы
Профессии рабочих, занятых на прецизионном литье: плавильщик воска, головакса, мазеварки, формовщик, просевальщик песка.
Профессии рабочих, занятых на разделке металла на шихтовом дворе
Профессии рабочих, занятых транспортировкой шихты
Профессии рабочих, занятых на опрыскивании форм растворами фтористых присадок
Разливщик стали
Сборщик форм
Слесарь по ремонту и обслуживанию систем вентиляции и кондиционирования
Слесарь-ремонтник
Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования
Составитель фтористых присадок
Сталевар всех наименований
Подручный сталевара всех наименований
Стерженщик машинной формовки, занятый изготовлением стержней в нагреваемой оснастке
Стерженщик машинной формовки
Стерженщик ручной формовки
Стропальщик, занятый в обрубных, формовочных, стержневых отделениях и на выбивных площадках
Стропальщик, занятый съемкой грузов с опок
Сушильщик стержней, форм и формовочных материалов
Термист
Транспортерщик
Уборщик
Формовщик
Форсунщик
Хлораторщик, занятый ведением процесса хлорирования расплавленного металла
Чистильщик
Шихтовщик, занятый на шихтовом дворе
Шлаковщик, занятый обслуживанием плавильной печи
Электрогазосварщик, занятый на исправлении дефектов на отливках в горячем состоянии
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;

2) ұста-престеу өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Ыстық жұмыстарда жұмыс iстейтiн бандажшы
Қыздыру пештерiнiң айналасындағы газшы
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн кеме июшi
Қыздыру пештерiнде ыстық металды көмкерумен айналысатын көмкерушi-салушы
Ыстық жұмыс телiмiнде ұста-пресс жұмыстарымен айналысатын бақылаушылар
Ұста
Балға, пресс және манипуляторлар машинисi
Металл қыздырушы (пiсiрушi)
Реттеушi
Ыстық жұмыс телiмдерiнде жұмыс iстейтiн металдың үстiңгi қабатының ақауларын өңдеушi
Қыздыру пештерiн ыстық жөндеумен айналысатын отқа төтеп берушi
Ыстық металдарды жөндеумен айналысатын машиналармен жөндеушi
Металл орнықтырушы
Ыстықтай штампылайтын пресшi
Ыстық металл өңдеумен айналысатын серiппешi
Ыстық штамповкалар мен поковкаларды жинаумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Ыстық жұмыстарда жұмыс iстейтiн жаюшы
Ыстық металл кесуде жұмыс iстейтiн металды қайшымен және пресспен кесушi
Ыстық металл өңдеумен айналысатын рессоршы
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн слесарь-жөндеушi
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн электр жабдықтарын жөндейтен слесарь-электрик
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн майлаушы
Ыстық металды iлiп алумен айналысатын бағаншы
Ыстық металл апарумен (әперумен, әкетумен) айналысатын тасымалдаушы
Пештерге қызмет көрсететiн бүркушi
Ыстық жұмыс телiмдерiнде электр жабдықтарды жөндейтiн және оларға қызметтер көрсететiн электр монтерi;
3) термоөңдеу
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Қыздыру пештерiнiң айналасындағы газшы
Цементтеуге қоспалар дайындаушы
Термиялық өңдеу айырушысы
Қыздырушы
Ванналарды реттеушi
Жуу машиналарының машинисi
Металл қыздырушы (пiсiрушi)
Термикалық пештердi жөндеумен айналысатын термоөңдеудегi жабдықтар мен агрегаттарды реттеушi
Көрiктер мен газ пештерiнде дайындамаларды қыздырумен айналысатын дәнекерлеушi
Циан ыдыстары мен циан қалдықтарын бейтараптандырумен айналысатын циан ерiтiнділерiн бейтараптандырушы
Термикалық пештердi футерлеумен айналысатын отқа төтеп берушi
Термист
Өңдеуден кейiн бөлшектердi бұрап алумен айналысатын өңдеушi
Ыстық жұмыс телiмдерiнде жұмыс iстейтiн слесарь-жөндеушi
Ыстық жұмыс телiмдерiнде электр жабдықтарды жөндейтiн слесарь-электрик
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн майлаушы
Бүркушi
Тазалаушы
Ыстық жұмыс телiмдерiнде электр жабдықтарын жөндейтiн және оларға қызметтер көрсететiн электр монтерi;
4) абразивтi және графитотигель өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Бакелизаторшы
Ыспа түйiршiктерiн, ыспа ұнтақтарын және шихта материалдарын ұсақтаушы
Бакелит, вулканит және эпоксид массаларын әзiрлеушi
Абразивтi бұйымдарды мерзiмдi күйдiру пештерiне тиеушi-түсiрушi
Кедергi пештерiн тиеушi
Кептiру пештерiн тиеушiлер-түсiрушi
Ыспа ұнтақтарының сыныптамашысы
Желiм пiсiрушi
Пеш жағушы-күйдiрушi
Подты сындырушы
Абразивтi материалдарды балқыту телiмдерiнде жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы)
Ыспа түйiршiктерi мен ыспа ұнтақтарын байытушы
Пештердi ыстық жөндеумен айналысатын отқа төзушi
Абразивтi материалдарды балқытушы
Кремний карбидiн балқытушы
Подинщик
Абразивтi бұйымдарды қойып-түсiрушi
Түйiршiктер мен ыспа ұнтақтарын күйдiрушi
Магнезит пен хлормагний ерiтiндiсiн шашумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Синтетикалық шайыр негiзiндегi ыспалау затының өндiрiсiнде тiкелей айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Кедергi пештерiн бұзушы
Күйдiрiлмеген дөңгелектер мен кесектердi аралаушы
Ыспа түйiршiктерi мен ыспа ұнтақтарын шашушы
Абразивтi бұйымдарды тесушi
Ыстық жұмыс телiмдерiнде жұмыс iстейтiн слесарь-жөндеушi
Кедергi пештерінде кесектердi сұрыптаушы
Ыспалау заттарын кептiру камераларына қызмет көрсетумен айналысатын абразивтi бұйымдарды кептiрушi
Ыспа түйiршiктерiн, ыспа ұнтақтары мен шихта материалдарын кептiрушi
Абразивтi бұйымдарды өңдейтін токарь
Бакелит, вулканит және эпоксид байламдарындағы абразивтi бұйымдарды қалыптаушы
Мерзiмдi пештердiң пеш арналарын тазалайтын тазалаушы
Абразив өндiрiсiндегi шихталаушы
Пеш электродшысы
Ыстық жұмыс телімдерiнде электр жабдықтарын жөндейтiн және оларға қызметтер көрсететiн электр монтерi;

2) кузнечно-прессовое производство
Профессии рабочих:
Бандажник, занятый на горячей работе
Газовщик, занятый у нагревательной печи
Гибщик судовый, занятый на горячем участке работы
Кантовщик-укладчик, занятый кантовкой горячего металла в нагревательной печи
Кузнец
Машинист на молоте, прессе и манипуляторе
Нагревальщик (сварщик) металла
Наладчик
Обработчик поверхностных пороков металла, занятый на горячих участках работ
Огнеупорщик, занятый на горячем ремонте нагревательной печи
Правильщик на машине, занятый на правке (рихтовке) горячего металла
Посадчик металла
Прессовщик на горячей штамповке
Пружинщик, занятый на обработке горячего металла
Профессии рабочих, занятых на уборке горячих штамповок и поковок
Раскатчик, занятый на горячей работе
Резчик металла на ножницах и прессе, занятый на резке горячего металла
Рессорщик на обработке горячего металла
Слесарь-ремонтник, занятый на горячем участке работы
Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования, занятый на горячем участке работы
Смазчик, занятый на горячем участке работы
Стропальщик, занятый зацепкой горячего металла
Транспортировщик, занятый на отвозке (подаче, относке) горячего металла
Форсунщик, занятый обслуживанием печи
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования, занятый на горячих участках работ;
3) термическая обработка
Профессии рабочих:
Газовщик, занятый у нагревательной печи
Заготовитель смеси для цементации
Изолировщик в термообработке
Калильщик
Корректировщик ванн
Машинист моечной машины
Нагревальщик (сварщик) металла
Наладчик оборудования и агрегатов в термообработке, занятый наладкой термических печей
Напайщик, занятый нагревом заготовок в горне и газовой печи
Нейтрализаторщик цианистых растворов, занятый на нейтрализации циантары и цианотходов
Огнеупорщик, занятый на футеровке термических печей
Термист
Травильщик, занятый съемкой деталей после травления
Слесарь-ремонтник, занятый на горячем участке работы
Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования, занятый на горячем участке работы
Смазчик, занятый на горячем участке работы
Форсунщик
Чистильщик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования, занятый на горячем участке работы;
4) абразивное и графитотигельное производство
Профессии рабочих:
Бакелизаторщик
Дробильщик шлифзерна, шлифпорошка и шихтового материала
Заготовщик бакелитовой, вулканитовой и эпоксидной массы
Загрузчик-выгрузчик абразивных изделий в периодические обжигательные печи
Загрузчик печи сопротивления
Загрузчик-разгрузчик сушильной печи
Классификаторщик шлифпорошка
Клеевар
Кочегар-обжигальщик
Ломщик пода
Машинист крана (крановщик), занятый на участке плавки абразивных материалов
Обогатитель шлифзерна и шлифпорошка
Огнеупорщик, занятый на горячем ремонте печи
Плавильщик абразивных материалов
Плавильщик карбида кремния
Подинщик
Постановщик-выгрузчик абразивных изделий
Прокальщик зерна и шлифпорошка
Профессии рабочих, занятых на рассеве магнезита и растворе хлормагния
Профессии рабочих, занятых в производстве шлифовальной шкурки на синтетических смолах
Разборщик печи сопротивления
Распиловщик необожженных кругов и брусков
Рассевальщик шлифзерна и шлифпорошка
Сверловщик абразивных изделий
Слесарь-ремонтник, занятый на горячем участке работы
Сортировщик куска на печи сопротивления
Сушильщик абразивных изделий, занятый обслуживанием сушильных камер цеха шлифшкурки
Сушильщик шлифзерна, шлифпорошка и шихтовых материалов
Токарь по обработке абразивных изделий
Формовщик абразивных изделий на бакелитовой, вулканитовой и эпоксидной связках
Чистильщик, занятый на очистке печных каналов периодической печи
Шихтовщик в производстве абразивов
Электродчик, занятый на печи
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования, занятый на горячем участке работы;

5) металл өңдеу жөнiндегi басқа кәсіптер
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Қазандық және кеме корпустары өндiрiсiндегi ыстық металды майыстырумен айналысатын вальцовшы
Металды ыстық күйiнде плазмалы-доғалы кесумен айналысатын газбен кесушi
Металл бұйымдарының гуммершiсi
Зиянды заттарды қолданумен ұшу аппараттарын, двигательдерін және олардың жабдықтарын өндiрумен айналысатын оқшаулаушы
Қорғасын-қалайы құймаларын құюшы
Жабық камераларда, кеме бөлмелерiнде, резервуарларда жұмыс iстейтiн сырлаушы
Зиянды заттарды қолданып металл бұйымдарды жалтыратумен айналысатын барлық атаудағы жалтыратушы
Ыстық жұмыс телiмiнде жұмыс iстейтiн кран машинисi (краншы)
Мысшы
Металлизатop
Жабық камералар мен резервуарларда жұмыс iстейтiн метализатор
Құюмен және абразивтi шеңберлер мен пневматикалық құралдармен дәнекерлеу бұйымдарын өңдеумен айналысатын зiмпарашы
Ара өндiрiсiмен айналысатын аралар, түрпiлер бедерлеушi
Құюмен және абразивтi шеңберлер мен пневматикалық құралдармен пiсiру бұйымдарын өңдеумен айналысатын кесушi
Аппараттардың iшкi және сыртқы жұмыстарын металды қыздырып және ауа-доғалы жонуды қолданып атқаратын кесушi
Ыстық тәсiлмен мырыштаушы
Фенол желiмiмен жұмыс iстейтiн құмилеушi
Құрамында қорғасыны бар баббит және басқа балқымаларды балқытумен айналысатын металл және құйма балқытушы
Зиянды заттарды қолданып металл бұйымдарды ажарлатумен айналысатын барлық атаудағы ажарлатушы
Кузовтарды қалайыны қолданып бедерлеумен айналысатын қолмен түзетушi
Бұйымдарға хром пастасын сiңiрумен айналысатын сiңiрушi
Металл бұйымдары мен құрал-жабдықтарды абразивтi шеңберлермен құрғақ тәсiлмен сыдыру, қайрау, ыспалаумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Қорғасын-мырыш және қорғасын штамптар мен бұйымдарды жасау және өңдеумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Аппаратуралар мен бұйымдарды камералар мен барокамераларда -40 о С және төмен, +40 о C және жоғары температураларда сынаумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Натур құбырларындағы сынақтарда, сынақ қондырғыларындағы авиация және газореактивтi кеме двигателдерiн сынаумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Кеме мен тепловоз двигательдерiн және газотурбиналық үрлеу қуаты 800 а.к. және одан артық әрi турбинаның айналу саны 17 мың айналым минутына дизельдi генераторларды сынаумен және тепловоздардың реостаттық сынақтарымен тiкелей айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Қышқылдармен және хром ангидридiмен қолмен рекуперациялауды жасайтын алмас рекуператоршысы
Қалайыны қолданып жұмыс iстейтiн кузовтарды бедерлеушi
Титан балқымаларынан есу қалақтарын кесумен айналысатын кеме кесушi
Ыстық жұмыс телiмдерiнде жұмыс iстейтiн бағаншы
Термиттiк пiсiрумен пiсiрушi
Кабельдiң қорғасын қабығын алумен айналысатын кабель бұйымдарының қабығын алушы
Тазалаушы
Жабық ыдыстың iшiнде эмаль шликердi пульверизатормен жағатын эмальдаушы
Зиянды заттарды қолданатын жұмыстарда iстейтiн эмальер
Қол виброелектерi арқылы бүрку тәсiлiмен ыстық шойын аппараттарға және iрi көлемдi бұйымдарға эмаль жағумен айналысатын эмальдаушы
Бұйымдарды қыздырып дәнекерлеу жұмыстарын атқаратын қолмен пiсiретiн электрмен пiсiрушi (электрмен, газбен пiсiрушi)
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Металл өңдеу өндiрiсiмен тiкелей айналысатын барлық атаудағы инженер
Металл өңдеу өндiрiсiмен тiкелей айналысатын механик

5) прочие профессии по металлообработке
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Вальцовщик, занятый на гибке горячего металла в производстве котельных и судокорпусных работ
Газорезчик, занятый на плазменно-дуговой резке металла в горячем состоянии
Гуммировщик металлоизделий
Изолировщик, занятый в производстве летательных аппаратов, двигателей и их оборудования с применением вредных веществ
Заливщик свинцово-оловянистых сплавов
Маляр, занятый на работе в закрытой камере, в отсеке судов, резервуаре
Лакировщик всех наименований, занятый лакировкой изделий из металла с применением вредных веществ
Машинист крана (крановщик), занятый на горячем участке работы
Медник
Металлизатор
Металлизатор, занятый на работе в закрытой камере и резервуаре
Наждачник, занятый обработкой литья и сварных изделий абразивными кругами и пневматическим инструментом
Насекальщик напильников, рашпилей и пил, занятый в производстве напильников
Обрубщик, занятый обработкой литья и сварных изделий абразивными кругами и пневматическим инструментом
Обрубщик, выполняющий работу внутри и снаружи аппаратов с подогревом металла и применением ручной воздушно-дуговой строжки
Оцинковщик горячего способа
Пескослепщик, занятый на работе с фенольным клеем
Плавильщик металла и сплава, занятый на плавке баббита и других сплавов, содержащих свинец
Полировщик всех наименований, занятый полировкой изделий из металла с применением вредных веществ
Правильщик вручную, занятый на рихтовке кузовов с применением олова
Пропитчик, занятый пропиткой изделий хромовой пастой
Профессии рабочих, занятых на обдирке, точке, резке, шлифовке металлических изделий и инструмента абразивными кругами сухим способом
Профессии рабочих, занятых на изготовлении и обработке свинцово-цинковых и свинцовых штампов и изделий
Профессии рабочих, занятых на испытании аппаратуры и изделий в камерах при температурах -40 о С и ниже, +40 о С и выше и в барокамерах
Профессии рабочих, занятых на испытании в натурных трубах, на испытаниях авиационных и газореактивных судовых двигателей на испытательных установках
Профессии рабочих, непосредственно занятые на испытаниях судовых и тепловозных дизелей и дизель-генераторов с газотурбинным наддувом мощностью 800 л.с. и более и числом оборотов турбины не менее 17 тыс. об/мин и реостатных испытаниях тепловозов
Рекуператорщик алмазов, занятый на рекуперации кислотами и хромовым ангидридом вручную
Рихтовщик кузовов, занятый на работах с применением олова
Рубщик судовой, занятый рубкой гребных винтов из титановых сплавов
Стропальщик, занятый на горячих участках работ
Сварщик термитной сварки
Съемщик оболочек с кабельных изделий, занятый съемкой свинцовых оболочек с кабеля
Чистильщик
Эмалировщик, занятый нанесением эмалевого шликера пульверизатором внутри закрытой емкости
Эмальер, занятый на работе с применением вредных веществ
Эмалировщик, занятый нанесением эмалей на горячую чугунную аппаратуру и изделия крупных габаритов методом опудривания из ручных вибросит
Электросварщик ручной сварки (электрогазосварщик), выполняющий работу по электросварке изделий с подогревом
Профессии служащих:
Инженер всех наименований, непосредственно занятый в производстве металлообработки
Механик, непосредственно занятый в производстве металлообработки.

12. ЭЛЕКТРОТЕХНИКА ӨНДIРIСI ЖӘНЕ ЭЛЕКТРОТЕХНИКА ЖАБДЫҚТАРЫН ЖӨНДЕУ
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Қорғасын аккумуляторлары өндiрiсiндегi аккумулятор пластиналарының автоклавшы-кептiруші
Аппаратшы-кептiрушi
Қорғасын тотығын қолдану жұмыстарымен айналысатын электрокерамикалық бұйымдар арқаулаушы
Кабельдердi брондаушы
Резеңке қоспаларын вальцовшылау
Кабель массаларын пiсiрушi
Электроизоляция сырларын, шайырлар мен мастика пiсiрушi
Зиянды заттар құрамында бар химиялық материалдарды дайындаумен айналысатын химиялық жартылай фабрикаттар дайындаушы
Зиянды заттар бар компаундтарды құюшы
Смолка құюшы
Дымқыл микалентамен, шынымиколентамен, шыныталшықтарымен, синтетикалық лента мен және эпоксид шайырларымен жұмыс iстейтiн оқшаулаушы
Шыныталшықтарын және лактарды қолданатын жұмыстармен айналысатын кабель сымдарын оқшаулаушы
Каландровшы
Миканиттердi желiмдеушi
Лактарды сұйылтушы
Сiлтi аккумуляторлары мен гальваникалық элементтердi өндiрумен айналысатын кран машинисi (краншы)
Резеңке, пластикат және оқшаулау қоспаларын дайындаумен айналысатын резеңке араластырғыш машинисі
Қорғасын аккумуляторларын, гальваникалық элементтер мен батарейлер және электрокөмiр бұйымдарын өндiрумен айналысатын диiрмен машинисi
Электрокөмiр бұйымдары өндiрiсiндегi көмiр массаларын араластырушы
Аккумулятор пластиналарын (қорғасын) майлаушы
Сымдар мен тростарды ораушы
Опрессовшы
Престеушi
Қышқылды аккумуляторлар, гальваникалық элементтер мен батарейлер өндiрiсiндегi, сондай-ақ қауiптi заттармен немесе канцерогендермен активтi массалар әзiрлеушi
Сiңiрушi
Кабельдер, электр көмiр және электр сiлтiлi бұйымдарды өндiрумен айналысатын сусыма материалдарды елеушi
Қорғасын аккумуляторлары мен басқа да химиялық тоқ көздерін қауiптi заттармен немесе канцерогендердi қолданып формалаумен және құрастырумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Көмiр массаларын ұсақтаушы-дозалаушы
Қорғасын аккумуляторлар өндiрiсiнде тасымалдаумен және жинаумен, марганец пен кадмий бар жұмыс орындарын жинаумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Зиянды заттарды қолданумен гальваникалық элементтер мен батарейлер, сондай-ақ физикалық тоқ көздерiн дайындаумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Сiлтiлi аккумуляторлар жасаумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Электр көмiр және электр щеткалы бұйымдар мен кинокөмiрлерiн әзiрлеумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Жабдықтар мен электр жабдықтарды жөндеумен және оларға қызметтер көрсетумен, сондай-ақ қорғасын және сілтiлi аккумуляторлар, кабельдердi қорғасындандыру, сымды эмальдау, шайыр мен лактарды пiсiру, гальваникалық элементтердi, электр оқшаулаушы материалдарды және электр щеткалы бұйымдар өндiрiстерiндегi қабылдаумен, бракка шығарумен, бақылаумен және реттеумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Сiлтiлi аккумуляторлар мен гальваникалық элементтер өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн бағаншы
Ыстық күйдегi фторопластпен жұмыс iстейтiн пластмасса пiсiрушi
Оқшаулау материалдарын штамплаумен айналысатын штампылаушы
Қауiптi заттармен немесе канцерогендермен жұмыс iстейтiн ламелсiз аккумуляторлар мен элементтер электродшы
Қауiптi заттармен немесе канцерогендермен жұмыс iстейтiн ламелдi аккумуляторлар мен элементтер электродшы
Ыстық тәсiлмен эмальдаумен айналысатын сым эмильдаушы
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Барлық атаудағы инженер
Технолог.

12. Электротехническое производство и ремонт
электротехнического оборудования
Профессии рабочих:
Автоклавщик-сушильщик аккумуляторных пластин в производстве свинцовых аккумуляторов
Аппаратчик-сушильщик
Армировщик электрокерамических изделий, занятый на работе с применением свинцового глета
Бронировщик кабелей
Вальцовщик резиновых смесей
Варщик кабельных масс
Варщик электроизоляционных лаков, смол и мастик
Заготовщик химических полуфабрикатов, занятый на заготовке химических материалов, содержащих вредные вещества
Заливщик компаундами, содержащими вредные вещества
Заливщик смолкой
Изолировщик, занятый на работе с сырой микалентой, стекломикалентой, стекловолокном, синтетической лентой и эпоксидными смолами
Изолировщик жил кабеля, занятый на работах с применением стекловолокна и лаков
Каландровщик
Клейщик миканитов
Лакоразводчик
Машинист крана (крановщик), занятый в производстве щелочных аккумуляторов и гальванических элементов
Машинист резиносмесителя, занятый на изготовлении резиновых, пластикатовых и изоляционных смесей
Машинист мельницы, занятый в производствах свинцовых аккумуляторов, гальванических элементов и батарей и электроугольных изделий
Мешальщик угольных масс, занятый в производстве электроугольных изделий
Намазчик аккумуляторных пластин (свинцовых)
Намотчик проволоки и тросов
Опрессовщик
Прессовщик
Приготовитель активных масс, занятый в производстве кислотных аккумуляторов, гальванических элементов и батарей, а также с вредными веществами или канцерогенами
Пропитчик
Просевальщик сыпучих материалов, занятый в производстве кабелей, электроугольных и электрощеточных изделий
Профессии рабочих, занятых на формировке и сборке свинцовых аккумуляторов и других химических источников тока с применением вредных веществ или канцерогенов
Размольщик-дозировщик угольных масс
Профессии рабочих, занятых на транспортировке и уборке в производстве свинцовых аккумуляторов и на уборке рабочих мест, где имеются марганец и кадмий
Профессии рабочих, занятых на изготовлении гальванических элементов и батарей, а также физических источников тока с применением вредных веществ
Профессии рабочих, занятых на изготовлении щелочных аккумуляторов
Профессии рабочих, занятых на изготовлении электроугольных и электрощеточных изделий и киноуглей
Профессии рабочих, занятых на ремонте и обслуживании оборудования и электрооборудования, а также на приемке, браковке, контроле и наладке (настройке) в производствах: свинцовых и щелочных аккумуляторов, освинцевания кабелей, эмалирования проволоки, варки смол и лаков, пропитки гальванических элементов, электроизоляционных материалов, электроугольных и электрощеточных изделий
Стропальщик, занятый в производстве щелочных аккумуляторов и гальванических элементов
Сварщик пластмасс, работающий с фторопластом в горячем состоянии
Штамповщик, занятый штамповкой изоляционных материалов
Электродчик безламельных аккумуляторов и элементов, занятый на работе с опасными веществами или канцерогенами
Электродчик ламельных аккумуляторов и элементов, занятый на работе с опасными веществами или канцерогенами
Эмалировщик проволоки, занятый на эмалировании горячим способом
Профессии служащих:
Инженер всех наименований
Технолог.

13. ЭЛЕКТРОНДЫ ТЕХНИКА ЖӘНЕ РАДИОАППАРАТУРА БҰЙЫМДАРЫ ӨНДIРIСI
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Аквадировшы
Алундировшы
Жоғары жиiлiк индукторiндегi пiсiрушi
Шала өткiзгiш аспаптар пiсiрушi
Электровакуумдiк аспаптар пiсiрушi
Газ жұтқыштарды дайындаушы
Химиялық жартылай фабрикаттарды дайындаушы
Цоколь құюшы
Кернеуi 25 кв, және одан жоғары стендтерде сынаумен айналысатын бөлшектер мен аспаптарды сынаушы
Карбидшы
Корбонизаторшы
Люминофоршы-экрандаушы
Магнезировшы-вакуумшы
Матировшы-вакуумшы
Қышқыл ерiтiндiсiн қолданып құтылар жуушы
Зиянды заттары бар бояулармен лампаларды бояумен айналысатын аспаптар мен бөлшектердi бояушы
Оксидировшы-вакуумшы
Сорып алушы-вакуумшi
Қышқыл ерiтiндiлерi қолданылатын жұмыстармен айналысатын бөлшектер мен тораптар жуушы
Газ бiлтесi бар машиналар мен пештерде жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi
Пьезооптикалық шикiзатты байытумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Газ жұтқыштың бүркушiсi
Рентгенгониометрист
Прецизионды уыттау уыттаушысы
Элементтердiң шоопировшысы;
1) селен және купорос түзеткiштер өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсіптеpi:
Қысыммен құятын автоклавшы
Барлық атаудағы аппаратшы
Селен пiсiрушi
Әзiрлеушi
Престеушi-желiмдеушi
Кристалдарды металдаумен айналысатын металдаушы
Селендi түзеткiштердiң монтажшысы
Селендi түзеткiштер түйiндерiндегi бөгеттердi дәнекерлейтiн радио бөлшектердi дәнекерлеушi
Шооп қорытпасын және висмутты балқытушы
Түзеткiштердi жинақтаушы
Купороксты және селендi түзеткiштердiң термистi
Селен элементтерiн қалыптаушы
2) кварцты өңдеу
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Кристалдау аппаратшысы
Ұнтақтаушы-үгiтушi
Кристалдарды металдаумен айналысатын металдаушы
Пьезокварц шикiзатын таңбалаушы
Кварц табақтарын арамен кесумен айналысатын суда еритiн кристалдарды аралаушы
Рентгенгониометрист
Пьезотехникалық бұйымдарды күмiстеушi
Пьезокварцты табақтар мен кристалдарды ыспалаушы
3) радиобөлшектер өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Оқшаулауларды пiсiрушi
Компаундтар құюшы
Тазалаушы
Радиокерамиканы, пьезокерамиканы және ферритердi күйдiрушi
Дұрыстаушы-тазалаушы
Ерiтiндiлер мен қоспаларды даярлаушы
Сіңiрушi
Радиокерамика мен ферриттердi кесушi
Слюда сұрыптаумен айналысатын бұйымдарды, шикізатты және материалдарды сұрыптаушы
Радиокерамиканы уыттаушы
Фольганы уыттаушы
Электр химиялық қалыптауда жұмыс iстейтiн фольганы қалыптаушы
4) жартылай өткiзгiш материалдарды өңдеу
Жұмысшылардың кәсіптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Эпитаксилдi қабаттарды жағу қондырғылар мен сәулелi қондырғыларда қызмет көрсетумен айналысатын технологиялық жабдықтарды жөнге келтiрушi
Диффузиялық процестер операторы
Эпитаксилдi қабаттарды өсiру жөнiндегi оператор
Прецизионды фотолитография операторы
Элионды процестер операторы
Прецизионды балқымаларды балқытушы-құюшы
Циклонды қондырғыларды балқытушы
Жартылай өткiзгiш материалдардың шихтасын даярлаушы
Суда еритiн кристалдарды арамен кесушi
Эпитаксилдi қабаттарды жағу қондырғыларды жөндеумен айналысатын (жұмыс iстеген нақты уақыты бойынша) слесарь-жөндеушi
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Электрондық техника мен радиоаппаратура бұйымдарын өндiрумен тікелей айналысатын барлық атаудағы инженер
Электрондық техника мен радиоаппаратура бұйымдарын өндiрумен тiкелей айналысатын технолог
Электрондық техника мен радиоаппаратура бұйымдарын өндiрумен тiкелей айналысатын зертханашы
Электрондық техника мен радиоаппаратура бұйымдарын өндiрумен тiкелей айналысатын механик.

13. Производство изделий электронной техники
и радиоаппаратуры
Профессии рабочих:
Аквадировщик
Алундировщик
Заварщик на высокочастотном индукторе
Заварщик полупроводниковых приборов
Заварщик электровакуумных приборов
Заготовщик газопоглотителя
Заготовщик химических полуфабрикатов
Заливщик цоколей
Испытатель деталей и приборов, занятый испытанием на стендах при напряжении 25 кВ и выше
Карбидировщик
Карбонизатор
Люминофорщик-экранировщик
Магнезировщик-вакуумщик
Матировщик-вакуумщик
Мойщик колб с применением кислотных растворов
Окрасчик приборов и деталей, занятый на покрытии ламп красками, содержащими вредные вещества
Оксидировщик-вакуумщик
Откачник-вакуумщик
Промывщик деталей и узлов, занятый на работе с применением кислотных растворов
Профессии рабочих и служащих, занятых на участках работ с применением ртути при изготовлении приборов и изделий
Профессии рабочих и служащих, занятых на работах с применением окислов свинца
Профессии рабочих, занятых на машинах и печах с газовыми горелками
Профессии рабочих, занятых на обогащении пьезооптического сырья
Распылитель газопоглотителя
Рентгенгониометрист
Травильщик прецизионного травления
Шоопировщик элементов;
1) производство селеновых и купороксных выпрямителей
Профессии рабочих:
Автоклавщик литья под давлением
Аппаратчик всех наименований
Варщик селена
Заготовщик
Клейщик-опрессовщик
Металлизатор, занятый металлизацией кристаллов
Монтажник селеновых выпрямителей
Паяльщик радиодеталей, занятый на пайке перемычек к выводам селеновых выпрямителей
Плавильщик шоопсплава и висмута
Сборщик выпрямителей
Термист купороксных и селеновых выпрямителей
Формовщик селеновых элементов;
2) обработка кварца
Профессии рабочих:
Аппаратчик по кристаллизации
Дробильщик-размольщик
Металлизатор, занятый металлизацией кристаллов
Разметчик пьезокварцевого сырья
Распиловщик водорастворимых кристаллов, занятый на распиловке кварцевых пластин
Рентгенгониометрист
Серебрильщик пьезотехнических изделий
Шлифовщик пьезокварцевых пластин и кристаллов;
3) производство радиодеталей
Профессии рабочих:
Заварщик изоляторов
Заливщик компаундами
Зачистщик
Обжигальщик радиокерамики, пьезокерамики и ферритов
Оправщик-чистильщик
Приготовитель растворов и смесей
Пропитчик
Резчик радиокерамики и ферритов
Сортировщик изделий, сырья и материалов, занятый на сортировке слюды
Травильщик радиокерамики
Травильщик фольги
Формовщик фольги, занятый на электрохимической формовке;
4) переработка полупроводниковых материалов
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Наладчик технологического оборудования, занятый обслуживанием установок нанесения эпитаксиальных слоев и лучевых установок
Оператор диффузионных процессов
Оператор по наращиванию эпитаксиальных слоев
Оператор прецизионной фотолитографии
Оператор элионных процессов
Плавильщик-литейщик прецизионных сплавов
Плавильщик циклонной установки
Приготовитель шихты полупроводниковых материалов
Распиловщик водорастворимых кристаллов
Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом установок нанесения эпитаксиальных слоев (по фактически отработанному времени)
Профессии служащих:
Инженер всех наименований, непосредственно занятый на производстве изделий электронной техники и радиоаппаратуры
Технолог, непосредственно занятый на производстве изделий электронной техники и радиоаппаратуры
Лаборант, непосредственно занятый на производстве изделий электронной техники и радиоаппаратуры
Механик, непосредственно занятый на производстве изделий электронной техники и радиоаппаратуры.

14. ҚҰРЫЛЫС МАТЕРИАЛДАРЫ ӨНДIРIСI
1) цемент өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Аспираторшы
Бункершi
Шахта пешiнен тиеп түсiрушi
Газшы
Цементтi тиеумен айналысатын жүк тиеушi
Шнекте дозалаушы-араластырушы
Цементтi дозалаумен айналысатын шикiзатты дозалаушы
Пештi (шахта пешiн) тиеушi
Кептiру барабандарының от жағушысы
Барлық атаудағы машинист
Цементтi төгiп тұрушы
Барлық атаудағы машинистің көмекшiсi
Технологиялық және шаңсыздандыру қондырғыларына қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеушi
Ұнтақтау, аспирациялау цехтарында және құрғақ тәсiлмен ұнтақтау бойынша шикiзатты ұнтақтау цехтарында жұмыс iстейтiн электр қондырғыларды жөндеу жөнiндегi слесарь-жөндеушi
Силостарда ұнды араластырушы
Ыстық клинкердi тасымалдаушы
Цементтi орап-буушы
Тазалаушы
Футеровшы-тас қалаушы
Қойыртпақшы
Электр (технологиялық және шаңсыздандыру) жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi
2) асбест өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсіптері:
Шпурларды бұрғылаушы
Жарушы
Дрезина жүргiзушiсi
Тиеу машинасының жүргiзушiсi
Шаң тиеп түсiрушi
Дүрсiлдетушi
Асбестпен жұмыс iстейтiн жүк тиеушi
Ұнтақтаушы
Забойшы
Дайын өнiмдi сынақтан өткiзумен айналысатын асбестi байыту өндiрiсінің зертханашысы
Байыту цехтарында (телiмдерiнде) бақылау аппараттарында жұмыс iстейтiн физико-механикалық сынақтар жөніндегi зертханашы
Барлық атаудағы машинист
Асбестi байыту қондырғыларын құрастыру және бөлшектеу жөніндегі құрастырушы
Жол монтерi
Таңбалаушы
Асбестi, асбест кендерiн байытудың iлеспе өнiмдерiн тиеумен айналысатын жүк бaгажды қабылдап алушы
Кен мен acбecтi қабылдап алушы
Сынамаларды iрiктеумен және өңдеумен айналысатын сынама iріктеушi
Байыту цехтарында (телiмдерiнде) жұмыс iстейтiн қосалқы жұмысшы
Кен үйiнділерінде жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсіптерi
Acбecтi байыту қондырғыларын реттеушi
Acбecтi байыту қондырғыларын жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеушi
Слесарь-жөндеушi
Байыту цехтарында (телiмдерiнде) қондырғыларды майлаумен айналысатын майлаушы
Сорттаушы
Кептiрушi
Технологиялық цехтарда жұмыс iстейтiн электрмен, газбен пiсiрушi
Технологиялық цехтарда жұмыс iстейтiн барлық атаудағы электр монтерi
Жабдықтарды жөндеу жөнiндегi электр слесарь (слесарь)
Түйiсу тораптарының электр монтерi;
3) базальт талшықтарын, минералды мақтаны және олардан жайқалатын бұйымдардың өндipici
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Битумшы
Ваграншы
Технологиялық жабдықтарды реттеушi
Жабдықтардың конвейер желiлерiнiң операторы
Талшықты қалыптастыру қондырғысының операторы
Слесарь-жөндеушi
Жылуды оқшаулау бұйымдарын сұрыптаушы (ораушы)
Жылуды оқшаулау бұйымдарын кептiрушi
Жылуды оқшаулау бұйымдарын түсiріп алушы
Фенолшы
Жылуды оқшаулау бұйымдарын қалыптаушы
Шихталаушы
Шихта қайнатушы
Электр жабдықтарды жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi;

14. Производство строительных материалов
1) производство цемента
Профессии рабочих:
Аспираторщик
Бункеровщик
Выгрузчик шахтной печи
Газовщик
Грузчик, занятый на погрузке цемента
Дозировщик-смесительщик на шнеке
Дозировщик сырья, занятый на дозировке цемента
Загрузчик печи (шахтной)
Кочегар сушильных барабанов
Машинист всех наименований
Насыпщик цемента
Помощник машиниста всех наименований
Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом и обслуживанием технологического и обеспыливающего оборудования
Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования, занятый в цехах помола, аспирации и цехах помола сырья по сухому способу
Смесительщик муки на силосах
Транспортерщик горячего клинкера
Упаковщик цемента
Чистильщик
Футеровщик-каменщик
Шламовщик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования (технологического и обеспыливающего);
2) производство асбеста
Профессии рабочих:
Бурильщик шпуров
Взрывник
Водитель дрезины
Водитель погрузчика
Выгрузчик пыли
Грохотовщик
Грузчик, занятый на работах с асбестом
Дробильщик
Забойщик
Лаборант асбестообогатительного производства, занятый испытанием готовой продукции
Лаборант по физико-механическим испытаниям, занятый на контрольных аппаратах в цехах (участках) обогащения
Машинист всех наименований
Монтажник по монтажу и демонтажу асбестообогатительного оборудования
Монтер пути
Маркировщик
Приемосдатчик груза и багажа, занятый на отгрузке асбеста, сопутствующих продуктов обогащения асбестовых руд
Приемщик руды и асбеста
Пробоотборщик, занятый отбором и обработкой проб
Профессии подсобных рабочих, занятых в обогатительных цехах (участках)
Профессии рабочих, занятых на горных отвалах
Регулировщик асбестообогатительного оборудования
Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом асбестообогатительного оборудования
Слесарь-ремонтник
Смазчик, занятый смазкой оборудования в обогатительном цехе (участке)
Сортировщик
Сушильщик
Электрогазосварщик, занятый в технологическом цехе
Электромонтер всех наименований, занятый в технологическом цехе
Электрослесарь (слесарь) по ремонту оборудования
Электромонтер контактных сетей;
3) производство базальтового волокна, минеральной ваты и изделий из них
Профессии рабочих:
Битумщик
Вагранщик
Наладчик технологического оборудования
Оператор конвейерных линий оборудования
Оператор установки волокнообразования
Слесарь-ремонтник
Сортировщик (упаковщик) теплоизоляционных изделий
Сушильщик теплоизоляционных изделий
Съемщик теплоизоляционных изделий
Фенольщик
Формовщик теплоизоляционных изделий
Шихтовщик
Шихтовар
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;

4) тас құю өндiрiсi
жұмысшылардың кәсiптерi:
Құйма түcipуші
Ұнтақтаушы
Жер өңдеушi
Тастан құйылған бұйымдарды құмшы
Тас қайнатушы
Отқа төтеп берушi
Пешшi
Ерiтiндiлер мен массалар даярлаушы
Ыстық жұмыс телiмдерiнде өнiмдердi аралап шығарумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Слесарь-жөндеушi
Тоннельшi
Тас құю өндiрiсiнiң қалыптаушысы
Шихталаушы-дозалаушы
Электр жабдықтарды жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Құрылыс материалдарының өндiрiсiмен тiкелей айналысатын барлық атаудағы инженер
Құрылыс материалдарының өндiрiсiмен тiкелей айналысатын механик.
15. ШЫНЫ ЖӘНЕ ФОСФОР-ФАЯНС ӨНДIРIСI
1) шыны мен шыны бұйымдарының барлық түрлерiнiң өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Бортшы
Шыны бұйымдарын үрлеушi
Винипластшы
Газшы
Гильоширшы
Шихта дайындау үшiн материалдарды тиеп түсiрумен айналысатын жүк тиеушi
Түйiршiктеушi
Ұнтақтаушы-ұсақтаушы
Шихтаны себушi
Пештерге тиеп салушы
Шыныны шынықтырушы
Құты мен сосудтарды дәнекерлеушi
Иризаторшы
Тас қалаушы (пешшi)
Арықшы
Кварц үрлеушi
Кварцты балқытушы
Крокус пен зiмпараның сыныптамашысы
Кептiру пештерi мен барабандардың от жағушысы
Айна бояушы
Бояу қайнатушы
Шыны құюшы
Шыны созу машинасының машинисi
Шыны мүсiндеушi
Шыны массасын жинақтаушы
Тосқауылдарды майлаушы
Үрленген бұйымдарды ажыратушы
Пешке бұйымдарды қоюшы
Шыныны машинадан сындырып алушы
Шыны өндiрiсiндегi күйдiрушi
Ыстық жұмыстарда жұмыс iстейтiн отқа төтеп берушi
Мыс жағушы
Жартылай үрлеу автоматтарының oпepaторы
Шыныны қалыптастырушы машиналардың операторы
Шыны лентасын қалыптастыру операторы
Шыныны балқытушы
Шыны бұйымдарын күйдіруші
Каруселдi машиналардың от жағушысы
Шыны лентаны кесушi
Шыныдағы торлар мен шинкаларды дәнекерлеушi
Шыныға құм себушi
Айналдырушы
Шыны таңдаушы
Шыны бұйымдарын қышқылмен жалтыратушы
Ыстық шыны престеушi
Түзетуші
Елеушi
Пульфоншы
Дәлдүршiктердi ажыратушы (босатушы)
Реактившi
От үстінде кесуші
Пеноблоктарды кесушi
Ыстық жұмыс телiмдерiнде жұмыс iстейтiн шыны кесушi
Шыны массасын төгушi
Бұйымдарды үнемi үрлеуге және үрлеп тұруға байланысты шыны үрлеушi
Күмiстеушi
Шихта дайындау телiмдерiнде және ыстық жұмыс телiмдерiнде үнемi жұмыс iстейтiн слесарь-жөндеушi
Шихта құрамын жасақтаушы
Шыны қайнатушы
Шыны үрлеушi
Шикiзат пен материалдарды (құмды) кептiрушi
Ыстық бұйымдарды алып түсiрушi
Шыны мен шыны бұйымдарын алып түсiрушi
Шыныны плавикалық қышқылмен әрлеушi
Шыны түтiкшелер мен дротты өңдеу жөнiндегi созушы
Фацетшi
Фидершi
Қалып ұстаушы
Хальмовшы
Қолмен жұмыс iстейтiн шыны бұйымдарын ыспалаушы
Шихта дайындау және ыстық жұмыс телiмдерiнде тұрақты жұмыс iстейтiн электр жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Барлық атаудағы инженер;

4) камнелитейное производство
Профессии рабочих:
Выбивальщик отливок
Дробильщик
Земледел
Заливщик камнелитейных изделий
Камневар
Огнеупорщик
Печник
Приготовитель растворов и масс
Профессии рабочих, занятых на разборке и вывозке продукции на горячих участках работ
Слесарь-ремонтник
Тоннельщик
Формовщик камнелитейного производства
Шихтовщик-дозировщик
Электромонтер пo ремонту и обслуживанию электрооборудования
Профессии служащих:
Инженер всех наименований, непосредственно занятый на производстве строительных материалов
Механик, непосредственно занятый на производстве строительных материалов.
15. Стекольное и фарфоро-фаянсовое производства
1) производство всех видов стекла и стеклоизделий
Профессии рабочих:
Бортовой
Выдувальщик стеклоизделий
Винипластчик
Газовщик
Гильоширщик
Грузчик, занятый на разгрузке материалов для приготовления шихты
Гранулировщик
Дробильщик-размольщик
Засыпщик шихты
Загрузчик печи
Закальщик стекла
Запайщик колб и сосудов
Иризаторщик
Каменщик (печник)
Канавщик
Кварцедув
Кварцеплавильщик
Классификаторщик крокуса и наждака
Кочегар сушильной печи и барабана
Красильщик зеркал
Красковар
Литейщик стекла
Машинист машины вытягивания стекла
Моллировщик стекла
Наборщик стекломассы
Обмазчик заслонов
Отдельщик выдувных изделий
Откладчик изделий в опечки
Отломщик стекла от машин
Обжигальщик в производстве стекла
Огнеупорщик, занятый на горячей работе
Омеднильщик
Оператор выдувных полуавтоматов
Оператор стеклоформующих машин
Оператор формования ленты стекла
Оплавщик стекла
Отжигальщик стеклоизделий
Отопщик на карусельных машинах
Отрезчик ленты стекла
Паяльщик сеток и шинок на стекле
Пескоструйщик по стеклу
Повертальщик
Подборщик стекла
Полировщик стеклоизделий кислотой
Прессовщик горячего стекла
Правильщик
Просевщик
Пульфонщик
Разводчик (распусчик) халяв
Реактивщик
Резчик на огне
Резчик пеноблоков
Резчик стекла, занятый на горячем участке работы
Сливщик стекломассы
Стеклодув, связанный с постоянным поддувом и выдуванием изделий
Серебрильщик
Слесарь-ремонтник, на участке подготовки шихты и на горячем участке работы
Составщик шихты
Стекловар
Стеклодув
Сушильщик сырья и материалов (песка)
Съемщик горячих изделий
Съемщик стекла и стеклоизделий
Травильщик стекла плавиковой кислотой
Тянульщик по выработке стеклянных труб и дрота
Фацетчик
Фидерщик
Формодержатель
Хальмовщик
Шлифовщик стеклоизделий, выполняющие работы вручную
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования, постоянно занятый на участках подготовки шихты и на горячих участках работ
Профессии служащих:
Инженер всех наименований;

2) өте жұқа базальт талшықтарын, шыны мақтасы мен олардан жасалатын бұйымдардың өндiрiсi
Көрсетiлген өндiрiстiң технологиялық процестерiнде жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi;
3) Керамика, форфор және фаянс бұйымдарының өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Майолик өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн шар диiрмендерiнiң аппаратшысы
Гипс пiсiрушi
Майолик өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн фарфор, фаянс және керамика бұйымдарын таңдаушы
Қолмен жұмыс iстейтiн фарфор және фаянс бұйымдарын жылтыратушы көзбен түзетушi
Майолик өндiрiсiнде қолмен жұмыс iстейтiн фарфор және фаянс бұйымдарын заборлаушы
Құрамында қорғасын бap бояулармен жұмыс iстейтiн бояуды сүртушi
Фарфор және фаянс бұйымдарын күйдiрушi
Қорғасын бояуларымен жұмыс iстейтiн тозаңдатушы
Майолик өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн фарфор, фаянс және керамика бұйымдарын түсiрушi-жинаушы
Плавикалық қышқылды әрлеумен айналысатын фарфор және фаянс бұйымдарын уыттаушы
Фриттовшы
Құрғақ әдiспен ажарлаумен айналысатын фарфор және фаянс бұйымдарын ыспалаушы;
4) керамикалық, фарфор, фаянс бұйымдары мен ферриттердiң барлық түрлерiн өндiру жөнiндегi жалпы кәсiптер:
Ангобировшы
Қорғасынмен жұмыс iстейтiн аэрографшы
Ұсақтаушы-ұнтақтаушы
Қаптарды жасаушы (эпоксидтi шайырдан)
Ыстық жұмыстарда жұмыс iстейтiн отқа төтеп берушi
Құрғақ әдiспен реттейтiн реттеп-тазалаушы
Қорғасын глазурiн дайындаумен айналысатын агноб және глазур дайындаушы
Масса дайындаушы
Негiзгi өндiрiстiң жабдықтарын жөндеумен және қызмет көрсетумен айналысатын слесарь-жөндеушi
Бұйымдарды пешке салушы-алушы
Қорғасынмен жұмыс iстейтiн трафаретшi
Шихталаушы
Негiзгi өндiрiсте жұмыс iстейтiн электр жабдықтарды жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтері
16. ЖАСАНДЫ ЖӘНЕ СИНТЕТИКАЛЫҚ ТАЛШЫҚТАР ӨНДIРIСI
Күкiрт көмiртегi, вискоза, мыс аммиакты, үшацетатты, хлориндi, ацетатты синтетикалық талшықтар, қыл, леска, целлофан, пленкалар мен губкалар өндiрiстерiнде штапель, химия, вискоза, тоқыма, әрлеу, әрлеу-ақтау, ақтау, орау, қышқыл жібектi тарқату және бояу цехтарында, телiмдерiнде, бөлiмдерде және қышқыл станцияларында (цехтарда, телiмдерде, бөлiмшелерде) және әрлеу ерiтiндiлерi станцияларында (цехтарында), (күкiрт көмiртегiн, күкіртті, күкiрт көмiртегi өндiрiстерiнiң газдарын, ұшқын және органикалық ерiтiндiлердi, мысты, аммиакты, капролактаманы) қалпына келтiруде; динилдi қондырғыда қызмет көрсетуде, күкірт көмiртегiн қабылдау және тапсыруда; фильерлi, электроұршықты, тоқыма шағын сорғылары, теру шеберханаларында; ронгалиттi және сульфирленген майлы өнiмдер өндiрiстерiнде; цехтың химия зертханаларында жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi.

2) производство супертонкого базальтового волокна, стекловолокна, стекловаты и изделий из них
Профессии рабочих, занятых на технологических процессах указанных производств;
3) производство керамических, фарфоровых и фаянсовых изделий
Профессии рабочих:
Аппаратчик шаровой мельницы, занятый в майоликовом производстве
Варщик гипса
Выборщик фарфоровых, фаянсовых и керамических изделий, занятый в майоликовом производстве
Глазуровщик фарфоровых и фаянсовых изделий, занятый на ручных работах
Заборщик фарфоровых, фаянсовых и керамических изделий, занятый в майоликовом производстве
Краскотер, выполняющий работу с красками, содержащими свинец
Обжигальщик фарфоровых и фаянсовых изделий
Пудровщик, занятый на работе со свинцовыми красками
Съемщик-укладчик фарфоровых, фаянсовых и керамических изделий, занятый в майоликовом производстве
Травильщик фарфоровых и фаянсовых изделий, занятый травлением плавиковой кислотой
Фриттовщик
Шлифовщик фарфоровых и фаянсовых изделий, занятый шлифовкой сухим способом;
4) общие профессии по производству всех видов керамических, фарфоровых, фаянсовых изделий и ферритов
Ангобировщик
Аэрографщик, работающий со свинцом
Дробильщик-размольщик
Изготовитель капов (из эпоксидной смолы)
Огнеупорщик, занятый на горячей работе
Оправщик-чистильщик, занятый оправкой сухим способом
Приготовитель ангоба и глазури, занятый на приготовлении свинцовой глазури
Приготовитель масс
Слесарь-ремонтник, занятый на ремонте и обслуживании оборудования основного производства
Ставильщик-выборщик изделий из печи
Трафаретчик, занятый на работе по свинцу
Шихтовщик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования, занятый в основном производстве.
16. Производство искусственного и
синтетического волокна
Профессии рабочих и служащих, занятых в производствах сероуглерода, вискозного, медно-аммиачного, триацетатного, хлоринового, ацетатного, синтетических волокон, щетины, лески, целлофана, пленки и губки в цехах, на участках, в отделениях: штапельных, химических, вискозных, прядильных, отделочных, отделочно-отбельных, отбельных, мотальных, размотки кислого шелка и крашения, кислотных станциях (цехах, участках, подразделениях) и станциях (цехах) отделочных растворов, регенерации (сероуглерода, серы и газов сероуглеродных производств, летучих и органических растворителей, меди, аммиака, капролактама); на обслуживании диниловой установки, на приемке и отпуске сероуглерода; в мастерских: фильерной, электроверетенной, прядильных насосиков, наборной; в производствах ронгалита и сульфированных жировых продуктов; в цеховых химических лабораториях.

17. ЦЕЛЛЮЛОЗА-ҚАҒАЗ ӨНДIРІСІ
1) целлюлоза мен күкірттi қышқылды және сiлтiлердi қалпына келтiру өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Скипидар қондырғысының аппаратшысы
Талды қондырғы аппаратшысы
Химиялық ағаш массасын қайнатушы
Целлюлоза қайнатушы
Сiлтiлердi буландырушы
Целлюлозаны диффузиялаушы
Сульфатты тиеушi
Миксовшы
Целлюлозаны жуушы
Күкiрттi қышқылды қалпына келтiрушi
Содовшы
2) целлюлозаны және шүберектердi ағарту
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Әктi ылғалдау аппаратшысы
Электролиз аппаратшысы
Бункершi
Мақта қайнатушы
Колчеданды ұсақтаушы
Ағартушы
Сатураторшы
Слесарь-жөндеушi
Хлоршы
Электр жабдықтарына қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi
3) Целлюлоза, қағаз және қатырмалар өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Шүберектердi қайнатушы
Ағашты булаушы
Желiм пiсiрушi
Синтетикалық желiмдеу шайырлар өндiрiсiмен айналысатын химиялық анализ зертханашысы
Қағаз жасау (қатырма жасау) машинасының машинисi (тор жасаушы)
Синтетикалық желiм шайырлар өндiрiсiмен айналысатын химиялық талдау зертханашысы
Пресс-пат машинисi (тор жасаушы)
Қағаз жасау (қатырма жасау) машинасының басушысы
Желiмдеу-кептiру машинасының басушысы
Қағазды полиэтилендi қабыршықпен қаптауға арналған машиналардың басушысы
Пресс-пат басушысы
Тегiстеу машинасының ораушысы
Барлық атаудағы пресстеушi
Барлық атаудағы кептiрушi
Металды және синтетикалық торларды тоқушы
18. МЕДИЦИНАЛЫҚ ДӘРI-ДӘРМЕКТЕР, МЕДИЦИНАЛЫҚ ЖӘНЕ БИОЛОГИЯЛЫҚ ПРЕПАРАТТАР МЕН МАТЕРИАЛДАР ӨHДIРIСI
1) химиялық-фармацевтикалық және фармацевтикалық өндiрiс
В 12 витаминiн, натрий бензоатын, гидроперит, кальций сульфаты, уродан, хлорлы кальций, терпингидрат, валидол, колларгол, азот шалатотығының, АСД препаратының, танальбин, қыша қағаз, лейкопластырьлер, глютамин қышқылы, этилацетат, гексахлоран эмульсиялары, бактериялық препараттар өндiрiсi, МАП препаратын, құрамында қатты әсер ететiн ұшқын толтырғыштар, пелоидин бар мазьдi және эмульсияларды, телоидиндi, барий гидроокисiн бөлiп салу, зиянды органикалық ерiтушiлердi қолданумен байланысты препараттарды өндiру, препараттар мен өнiмдерден дайын дәрi-дәрмектердi (формаларды) өндiру.
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Вальцовшы
Шпредингист;
2) Антибиотиктердi және микробиологиялық синтезбен алынатын медицинаға арналған препараттарды өндiру
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Препаратор
Антибиотиктердің дайын өнімдерiн өндiрумен айналысатын медицинаға арналған өнімдердi қараушы;
3) жұмыс аймағының ауасында зиянды заттар бар цехтарда, бөлiмшелерде, телiмдерде және жеке қондырғыларда микробиологиялық синтезбен алынатын медицинаға арналмаған өнiмдер мен препараттардың өндiрiсi
Көрсетiлген өндiрiстiң технологиялық процесiнде жұмыс істейтін жұмысшылардың кәсiптерi;

17. Целлюлозно-бумажное производство
1) производство целлюлозы и регенерация сернистой кислоты и щелоков
Профессии рабочих:
Аппаратчик скипидарной установки
Аппаратчик талловой установки
Варщик химической древесной массы
Варщик целлюлозы
Выпарщик щелоков
Диффузорщик целлюлозы
Загрузчик сульфата
Миксовщик
Промывщик целлюлозы
Регенераторщик сернистой кислоты
Содовщик;
2) отбелка целлюлозы и тряпья
Профессии рабочих:
Аппаратчик гашения извести
Аппаратчик электролиза
Бункеровщик
Варщик хлопка
Дробильщик колчедана
Отбельщик
Сатураторщик
Слесарь-ремонтник
Хлорщик
Электромонтер по обслуживанию электрооборудования;
3) производство целлюлозы, бумаги и картона
Профессии рабочих:
Варщик тряпья
Древопар
Клеевар
Лаборант химического анализа, занятый в производстве синтетических клеящих смол
Машинист бумагоделательной (картоноделательной) машины (сеточник)
Машинист насосной установки, занятый в производстве синтетических клеящих смол
Машинист пресс-пата (сеточник)
Накатчик бумагоделательной (картоноделательной) машины
Накатчик клеильно-сушильной машины
Накатчик машин для покрытия бумаги полиэтиленовой пленкой
Накатчик пресс-пата
Намотчик ровничной машины
Прессовщик всех наименований
Сушильщик всех наименований
Ткач металлических и синтетических сеток.
18. Производство медикаментов, медицинских и
биологических препаратов и материалов
1) химико-фармацевтическое и фармацевтическое производство
Производство витамина В12, натрия бензоата, гидроперита, кальция сульфата, уродана, кальция хлористого, терпингидрата, валидола, колларгола, закиси азота, препарата АСД, танальбина, горчичников, лейкопластырей, глютаминовой кислоты, этилацетата, эмульсий гексахлорана, бактерийных препаратов, расфасовка препарата МАП, мазей и эмульсий, содержащих летучие, сильнодействующие наполнители, пелоидина, бария гидроокиси, производство препаратов, связанных с применением вредных органических растворителей, производство готовых лекарственных средств (форм) из препаратов и продуктов.
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Вальцовщик
Шпредингист;
2) производство антибиотиков и препаратов медицинского назначения, получаемых микробиологическим синтезом
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Препаратор
Просмотрщик продукции медицинского назначения, занятый в производстве готовой продукции антибиотиков;
3) производство продуктов и препаратов немедицинского назначения, получаемых микробиологическим синтезом в цехах, отделениях, на участках и отдельных установках при наличии в воздухе рабочей зоны вредных веществ
Профессии рабочих, занятых в технологическом процессе указанного производства;

4) жануарлар шикiзатынан жасалатын жiк материалының өндірісі
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Химиялық ерiтiндiлердi даярлау аппаратшысы
Хирургиялық жiк материалын салушы
Кетгут жасаушы
Материалдар мен жартылай фабрикаттарды ораушы
Фиксаторшы
Медициналық бұйымдарды ыспалаушы
5) Жұмыс аймағы ауасында 1-2 топтағы микроорганизмдер және зиянды заттар бар биологиялық кәсiпорында, өндiрiстiк зертханаларда, цехтарда, бөлiмшелерде, учаскелерде және жеке қондырғыларда өндiрілетiн ветеринарлық биологиялық, химиялық-фармацевтикалық препараттарды және өсiмдiктердi биологиялық қорғау құралдарының өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Биосинтетикалық емдiк заттар өндiрiсiнiң препараторы
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Биохимик
Микробиолог
6) Тiзбенiң 18-бөлiмiнде және осы бөлiмде аталған өндірiстер
Жұмысшылардың кәсіптері:
Түйiршiктеушi
Медициналық препараттарды дозалаушы
Дражжe жасаушы
Медициналық өнiмдi ораушы
Ампулаларды дәнекерлеушi
Тамызушы
Барлық атаудағы зертханашы
Таблетировшы-машинист
Ыдыстар мен ампулаларды (хром қосындысымен, қышқылмен және сiлтiмен) жуушы
Ампулаларды толтырушы
Елеушi
Инъекциялық ерiтiндiсi бар ампулаларды қараушы
Медицинаға арналған өнiмдердi (операцияаралық бақылауда) қараушы
Цехтарда (телiмдерде, бөлiмшелерде) жұмыс iстейтiн қосалқы жұмысшылардың кәсiптерi
Бокстарда жұмыс iстейтiн жұмысшылар
Қатты, сұйық, газ тәрiздес, қалдықтарды қайта өңдеумен, утилизациялаумен, ыдыстарды, химиялық аппаратураны тазалаумен, зиянды химиялық өнiмдерден босатылған ыдыстарды жуумен, өңдеумен, өндірiстiк ағын суларды бейтараптандырумен, тазалаумен, зиянды бу мен газдарды газсыздандырумен, зиянсыздандырумен, жабық ыдыстарды футеровкалаумен және термооқшаулаумен, гуммирлеумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Стерильдi ерiтiндiлердi құюшы
Ампулалар мен түтiкшелердi кесушi
Слесарь-жөндеушi
Құюшы-төгушi (қышқылдар мен сiлтiлердi)
Материалдар мен препараттарды стерилизаторлаушы
Тасымалдаушы
Өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы
Ашық препараттарды буып-түюмен айналысатын орап салып берушi
Тығындаумен айналысатын орап салып берушi
Медициналық препараттарды, жартылай фабрикаттарды және бұйымдарды қалыптаушы
Электр жабдықтарды жөндеу және оларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Бактериолог
Биохимик
Зертханашы
Механик
Микробиолог
Технолог
Фармоколог
Химик
19. ДЕНСАУЛЫҚ САҚТАУ, ӘЛЕУМЕТТІК ҚАМСЫЗДАНДЫРУ ЖӘНЕ МӘДЕНИЕТ ҰЙЫМДАРЫ
1) рентгенолог дәрiгер, сондай-ақ рентгенооперациялық және антиографиялық кабинеттерде жұмыс iстейтiн дәрiгер;
2) жұмыс орындағы 226 радийдiң белсендiлiгi 10 милликюриден асатын немесе радиоактивтi заттар мөлшерiнiң радиоулылығы бойынша парапар радиоактивтi заттармен, сондай-ақ гамма-терапевтикалық аппаратураларда жұмыс iстейтiн денсаулық сақтау ұйымдары қызметшiлерiнiң кәсiптерi;

4) производство шовного материала из животного сырья
Профессии рабочих:
Аппаратчик приготовления химических растворов
Закладчик хирургического шовного материала
Изготовитель кетгута
Намотчик материалов и полуфабрикатов
Фиксаторщик
Шлифовщик медицинских изделий;
5) производство ветеринарных биологических, химико-фармацевтических препаратов и биологических средств защиты растений, получаемых на биопредприятиях, в производственных лабораториях, цехах, отделениях, на участках и отдельных установках при наличии в воздухе рабочей зоны микроорганизмов 1-2 групп и вредных веществ
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Препаратор производства биосинтетических лечебных средств
Профессии служащих:
Биохимик
Микробиолог;
6) производства, перечисленные в разделе 18 Перечня и в настоящем разделе
Профессии рабочих:
Гранулировщик
Дозировщик медицинских препаратов
Дражировщик
Закатчик медицинской продукции
Запайщик ампул
Капиллярщик
Лаборант всех наименований
Машинист-таблетировщик
Мойщик посуды и ампул (хромовой смесью, кислотой и щелочью)
Наполнитель ампул
Просевальщик
Просмотрщик ампул с инъекционными растворами
Просмотрщик продукции медицинского назначения (на межоперационном контроле)
Профессии подсобных рабочих, работающих в цехах (участках, отделениях)
Профессии рабочих, занятых в боксах
Профессии рабочих, занятых на переработке, утилизации твердых, жидких, газообразных отходов, очистке емкостей, химической аппаратуры, мойке, обработке тары из-под вредных химпродуктов, нейтрализации, очистке промышленных сточных вод, дегазации, обезвреживании вредных паров и газов; футеровке и термоизоляции, гуммировании закрытых емкостей
Разливщик стерильных растворов
Резчик ампул и трубок
Слесарь-ремонтник
Сливщик-разливщик (кислот и щелочей)
Стерилизаторщик материалов и препаратов
Транспортировщик
Уборщик производственных помещений
Укладчик-упаковщик, занятый на фасовке открытых препаратов
Укладчик-упаковщик, занятый на укупорке
Формовщик медицинских препаратов, полуфабрикатов и изделий
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования
Профессии служащих:
Бактериолог
Биохимик
Лаборант
Механик
Микробиолог
Технолог
Фармаколог
Химик.
19. Организация здравоохранения,
социального обеспечения и культуры
1) врач-рентгенолог, а также врач, занятый в рентгено-операционном и ангиографическом кабинетах;
2) профессии служащих организаций здравоохранения, непосредственно работающих с радиоактивными веществами с активностью на рабочем месте свыше 10 милликюри радия 226 или эквивалентного по радиотоксичности количества радиоактивных веществ, а также на гамма-терапевтических аппаратах;

3) обаға қарсы ұйымдарда жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
4) денсаулық сақтау ұйымдарындағы ауруларға тiкелей қызмет көрсететiн жұмысшылар мен қызметшілердiң кәсiптерi:
рентгенооперациялық, антиографиялық және флюрографиялық кабинеттердегi:
Жұмысшылардың кәсiптepi:
Санитар
Дезинфектор
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Рентген зертханашысы
Медбике (медбрат)
тубуркулез және жұқпалы аурулар мекемелерiндегi, бөлiмшелерiндегi, кабинеттерiндегi:
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Санитар
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Медбике (медбрат)
лепрозориялардағы:
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Санитар
Қызметшiлердiң кәсіптерi:
Медбике (медбрат)
психиатриялық (психоневрологиялық) емдеу-алдын алу мекемелерiндегi және балалар үйлерiнiң бөлiмшелерiндегi:
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Санитар
Дезинфектор
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Медбике (медбрат)
қарттар мен мүгедектер интернат-үйлерiндегi, психоневрологиялық ауруларға арналған интернат-үйлерiндегi, әлеуметтiк қамсыздандыру жүйесiнің ақыл-ойы кемiс және дене кемiстiктерi бар балаларға арналған балалар интернат-үйлерiндегi:
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Санитар
Дезинфектор
Қызметшілердiң кәсiптерi:
Медбике (медбрат)
күйiк және iрiңді аурулар бөлiмшелерiндегi:
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Санитар
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Дәрігер
Медбике (медбрат)
онкологиялық мекемелердiң химиятерапия бөлiмшелерi мен кабинеттерiндегi:
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Санитар
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Дәрігер
Медбике (медбрат)
балалар онкологиялық бөлiмшелерiндегi жұмысшылардың кәсiптерi:
Санитар
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Медбике (медбрат);
патологоанатомиялық бөлiмшелердегi, прозекторлардағы, мәйiтханалардағы
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Санитар
Қызметшiлердің кәсiптерi:
Медбике (медбрат)
Рентген бөлiмшелерiндегi (кабинеттерiндегi)
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Санитар
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Дәрігер
Медбике (медбрат)
Қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде адамның қорғаныш тапшылығы қоздырғышын жұқтырған медициналық және фармацевтикалық қызметкерлердiң кәсiптерi
Жұмыс орнындағы 226 радийдің белсендiлiгi 0,1 милликюриден төмен емес немесе радиоактивтi заттар мөлшерiнің радиоулылығы бойынша парапар радиоактивтi заттармен жұмыс iстейтiн денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерiнің кәсiптерi
5) мәдениет ұйымдары қызметкерлерiнiң кәсiптерi:
Балет әpтici
Трюк нөмiрлерiн орындайтын әртiс (каскадер)
Негiзгi соло партиясын орындайтын кәсiби хор ұжымының әртiсi
Кәсiби көркемөнер ұжымдарында үрмелi музыкалық аспаптарда ойнайтын әртiс
Кәсiби көркемөнер топтарында би нөмiрлерiн орындайтын бишi-әртiс
Цирк әртiсi
Акробат
Балансер
Балуан
Гимнаст
Жабайы аңдарды үйретушi
Жонглер
Клоун (кiлем үстiндегi)
Барлық атаудағы ергежейлi-әртiс
Шабандоз
Мотовелофигурашы
Опера және балет театрының, музыкалық және музыкалық-драматургиялық театрлардың, концерттық ұйымдардың, теледидар және радионың солист-вокалистi
Травест (ұлдардың, қыздардың, жас өспiрiмдердiң рөлiн орындаушы әртiс)
Эквилибрист.

3) профессии рабочих и служащих, занятых в противочумных учреждениях;
4) профессии рабочих и служащих организаций здравоохранения, непосредственно обслуживающих больных:
в рентгенооперационных, ангиографических и флюорографических кабинетах
Профессии рабочих:
Дезинфектор
Санитар(-ка)
Профессии служащих:
Рентгенолаборант
Медицинская сестра (медицинский брат);
в туберкулезных и инфекционных учреждениях, отделениях, кабинетах
Профессии рабочих:
Дезинфектор
Санитар(-ка)
Профессии служащих:
Медицинская сестра (медицинский брат);
в лепрозориях
Профессии рабочих:
Дезинфектор
Санитар(-ка)
Профессии служащих:
Медицинская сестра (медицинский брат);
в психиатрических (психоневрологических) лечебно-профилактических учреждениях и отделениях домов ребенка
Профессии рабочих:
Санитар(-ка)
Дезинфектор
Профессии служащих:
Медицинская сестра (медицинский брат);
в домах-интернатах для престарелых и инвалидов, психоневрологических домах-интернатах, детских домах-интернатах для умственно отсталых детей и детей с физическими недостатками системы социального обеспечения
Профессии рабочих:
Дезинфектор
Санитар(-ка)
Профессии служащих:
Медицинская сестра (медицинский брат);
в ожеговых и гнойных отделениях
Профессии рабочих:
Санитар(-ка)
Профессии служащих:
Врач
Медицинская сестра (медицинский брат);
в отделениях и кабинетах химиотерапии онкологических учреждений (подразделений)
Профессии рабочих:
Санитар(-ка)
Профессии служащих:
Врач
Медицинская сестра (медицинский брат);
в детских онкологических отделениях
Профессии рабочих:
Санитар(-ка)
Профессии служащих:
Медицинская сестра (медицинский брат);
в патологоанатомических отделениях, прозекторских, моргов
Профессии рабочих:
Санитар(-ка)
Профессии служащих:
Медицинская сестра (медицинский брат);
в рентгеновских отделениях (кабинетах)
Профессии рабочих:
Санитар(-ка)
Профессии служащих:
Врач
Медицинская сестра (медицинский брат);
Профессии медицинских и фармацевтических работников, заразившиеся при исполнении служебных обязанностей вирусом иммунодефицита человека
Профессии работников организаций здравоохранения, непосредственно работающих с радиоактивными веществами с активностью на рабочем месте не менее 0,1 милликюри радия 226 или эквивалентного по радиотоксичности количества радиоактивных веществ;
5) профессии служащих организаций культуры
Артист балета
Артист-исполнитель трюковых номеров (каскадер)
Артист профессионального хорового коллектива, исполняющий основную сольную партию
Артист, играющий на духовом музыкальном инструменте в профессиональном художественном коллективе
Артист-исполнитель танцевального номера в профессиональном художественном коллективе
Артист цирка
Акробат
Балансер
Борец
Гимнаст
Дрессировщик диких зверей
Жонглер
Клоун (коверный)
Лилипут-артист всех наименований
Наездник
Мотовелофигурист
Солист-вокалист (солистка) театра оперы и балета, музыкального и музыкально-драматического театра, концертной организации, телевидения и радиовещания
Травест (артист, исполняющий роль мальчика, подростка, девочки)
Эквилибрист.

20. КӨЛІК
1) темiржол көлiгi мен метрополитен
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Химиялық ерiтiндiлердi даярлау аппаратшысы
Бандажшы
Қорғасын-қалайы балқымаларды құюшы
Паровоздың қазанын жылы сумен жуатын қазаншы
Деподағы паровоздың от жағушысы
Күкiрттi мұнайды және қышқыл заттарды құю және төгу
Пунктерiнде жұмыс iстейтiн жүктi және багажды қабылдап-өткiзушi
Құбырларды тесіп үрлеуші
Паровоздың қазанын жуушы
Этилдi сұйықтан босатылған цистерналарды жөндеумен айналысатын жылжымалы составты жөндеу жөнiндегi слесарь
Цистерналарға май құюмен, жөндеумен, клапандарды ауыстырумен айналысатын жылжымалы составты жөндеу жөнiндегi слесарь;
2) теңiз және өзен флоты
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Кемелердегi қазанды тазалаумен айналысатын қазан тазалаушы
Қатты отынмен жүретiн кемелердiң от жағушысы
Жүзетiн құрам:
Жұмысшылардың кәсіптерi:
Сұйық отынмен жүретiн кемелердiң от жағушысы
Барлық атаудағы машинист
Барлық атаудағы моторист
Механик
Электр механигi
Жағалаудағы құрам:
Жұмысшылардың кәсiбi:
Жарушы
Доктағы кемелердi бояумен және бояуды қырумен айналысатын сырлаушы
Трюм моторисi;
3) азаматтық авиация
Барлық атаудағы авиация технигi
Барлық атаудағы авиация механигi
Барлық атаудағы бортпроводник
Бортинженер
Бортмеханик
Бортрадист
Бортоператор
Барлық атаудағы десантник-өрт сөндiрушi
Барлық атаудағы диспетчер
Барлық атаудағы нұсқаушы
Барлық атаудағы инженер
Ұшу қызметiнiң инспекторы
Барлық атаудағы моторист
Барлық атаудағы парашютист
Ұшқыш
Құтқарушы
Стюард (стюардесса)
Штурман.
21. РАДИОАКТИВТІ ЗАТТАРҒА, ИОНДЫ СӘУЛЕЛЕНДІРУ КӨЗДЕРІНЕ, БЕРИЛЛИЙГЕ ЖӘНЕ ЖЕРДЕ СИРЕК КЕЗДЕСЕТiН ЭЛЕМЕНТТЕРГЕ БАЙЛАНЫСТЫ ӨНДIРIСТЕР
1) ұйымдардағы ғылыми-зерттеу институттарындағы, зертханаларындағы, конструкторлық және тәжiрибе-конструкторлық және медициналық ұйымдардағы жұмыстар:
Тәжiрибелi, тәжiрибелi-өндiрiстiк және iрiлендiрiлген зертхана қондырғыларында, өнеркәсіптік өндірімнің технологиялық процестерін қағымдау немесе жетілдiру, радиоактивтi шикiзатты өңдеу, атом энергиясын өнеркәсiптік пайдалану, радиоактивтi заттарды, бериллийдi және олардан жасалатын бұйымдарды, өнеркәсіптi, тәжiрибелi түрде алу жөніндегi тәжiрибелi цехтарда радиациялық немесе бериллий зияндылығы жағдайында жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсіптерi
Жұмыс орнында 226 радийдің активтiгi 10 милликюриден асатын немесе радио улылығы бойынша радиоактивтi заттардың осыған парапар мөлшерiмен жұмыс iстейтiн және осындай жағдайларда жабдықтарды жөндейтiн жұмысшылар мен қызметшілердің кәсіптерi
Бериллийден және оның қосындыларынан бұйымдар жасау өндiрiсiнде, сондай-ақ металлокерамикалық бериллийден бұйымдар өндіру технологиялық процесінде, соның iшіндe бериллий зияндығы жағдайында бериллиймен ластанған жабдықтарды жөндеумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердің кәсiптерi;

20. Транспорт
1) железнодорожный транспорт и метрополитен
Профессии рабочих:
Аппаратчик приготовления химических растворов
Бандажник
Заливщик свинцово-оловянистых сплавов
Котельщик, занятый на теплой промывке котла паровоза
Кочегар паровоза в депо
Приемосдатчик груза и багажа, занятый в пунктах налива и слива сернистой нефти и едких веществ
Пробивальщик-продувальщик труб
Промывальщик котла паровоза
Слесарь по ремонту подвижного состава, занятый на ремонте цистерн из-под этиловой жидкости
Слесарь по ремонту подвижного состава, занятый на ремонте, заправке и смене клапанов цистерн;
2) морской и речной флот
Профессии рабочих:
Котлочист, занятый чисткой котла на судне
Кочегар судна, работающего на твердом топливе
Плавающий состав
Профессии рабочих:
Кочегар судна, работающего на жидком топливе
Машинист всех наименований
Моторист всех наименований
Механик
Электромеханик
Береговой состав
Профессии рабочих:
Взрывник
Маляр, занятый на окраске и ошкрябке судов в доках
Моторист трюмный;
3) гражданская авиация
Авиационный техник всех наименований
Авиационный механик всех наименований
Бортпроводник всех наименований
Бортинженер
Бортмеханик
Бортрадист
Бортоператор
Десантник-пожарный всех наименований
Диспетчер всех наименований
Инструктор всех наименований
Инженер всех наименований
Инспектор полетной службы
Моторист всех наименований
Парашютист всех наименований
Пилот
Спасатель
Стюард (стюардесса)
Штурман.
21. Производства, связанные с радиоактивными
веществами, источниками ионизирующих
излучений, бериллием и редкоземельными элементами
1) работы в организациях, в научно-исследовательских институтах, лабораториях, конструкторских и опытно-конструкторских и медицинских организациях
Профессии рабочих и служащих, занятых в условиях радиационной или бериллиевой вредности на опытных, опытно-производственных и укрупненных лабораторных установках, в опытных цехах по отработке или совершенствованию технологических процессов промышленной добычи, переработки радиоактивного сырья, промышленного использования атомной энергии, промышленного или опытного получения радиоактивных веществ, бериллия и изделий из них
Профессии рабочих и служащих, занятых на работах с радиоактивными веществами активностью на рабочем месте свыше 10 милликюри радия 226 или эквивалентного по радиотоксичности количества радиоактивных веществ и на ремонте оборудования в этих условиях
Профессии рабочих и служащих, занятых в производстве изделий из бериллия и его соединений, а также в технологическом процессе производства изделий из металлокерамического бериллия, в том числе и на ремонте оборудования, загрязненного бериллием в условиях бериллиевой вредности;

2) зерттеу, көлiк, тәжiрибе-өндiрiстiк атом реакторларындағы, олардың прототиптерi мен критсборкалардағы және импульстi реакторлардағы, тәжiрибелi термо-ядролық қондырғылардағы және сәулелендiру активтілігi 5х10 2 кюри және жоғары күштi изотопты сәулелендiру гамма-қондырғыларындағы жұмыстар
Радиациялық зияндылық жағдайында пайдалануға беру, жөндеу, ретке келтiру және тәжiрибе жұмыстарымен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсіптерi
Технологиялық суды келтiрiлген радиоактивтiлiктен және радиоактивтi сынықтардан тазарту жұмыстарымен, сондай-ақ радиациялық зияндылық жағдайында тазалау қондырғыларының технологиялық жабдықтарын жөндеумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшілердiң кәсiптерi
Атомды энергетикалық қондырғылардың технологиялық жарақтандыру және технологиялық жабдықтау құралдары сақталатын ғимараттардың, кеме құрылыстарының ішiнде жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшілердiң кәсiптерi;
3) сақтау қоймаларындағы және радиоактивтi заттар қоймаларындағы жұмыс
Радиоактивтi заттарды және 226 радийдiң активтiлігі 10 милликюриден асатын көздердi немесе радиоулылығы бойынша радиоактивтi заттардың осыған парапар мөлшерiн қабылдау, басқа ыдысқа құю, салу, сақтау және беру жұмыстарымен радиациялық зияндылық жағдайында айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсіптерi;
4) жерде сирек кездесетiн элементтердi химиялық әдiспен өндiру:
Аталған технологиялық процесте және жабдықтарды жөндеумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
5) Радиоактивтi заттарға байланысты жер бетiндегi геологиялық барлау жұмыстары
Радиоактивтi кендерге байланысты жұмыстармен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi;
6) ұйымдардың промсанзертханаларындағы, мемлекеттік өндiрiстік атом қадағалау ұйымдарындағы, медициналық мекемелердегi және мемөндiрiсатомқадағалау инспекцияларындағы және ведомстволық радиациялық қауiпсiздiк қызметiндегi жұмыстар:
Радиациялық және бериллий зияндылығы жағдайында атом реакторларына, атом станцияларына және радиоактивтi заттар мен бериллий өндiрiсiне қызмет көрсетумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
7) секундына 10 9 және одан да көп нейтрондар тарататын жеделдету қондырғыларындағы, нейтрондар генераторларындағы жұмыстар
Экстрималды және пайдалануға беру жұмыстарын жүргiзу кезiнде радиациялық зияндылық жағдайында тiкелей жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Жабдықтарды жөндеумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшілердің кәсіптерi;
8) радиоактивтi заттарды көму және тасымалдау жөнiндегi жұмыстар; радиоактивтi заттар мен бериллиймен ластанған арнаулы киім мен жабдықтарды дезактивациялау, газсыздандыру және шаңсыздандыру жөнiндегi жұмыстар:
Радиоактивтi қалдықтар мен бериллийдi жинаумен, қайта өңдеумен, тиеумен, түсiрумен, тасымалдаумен, сақтаумен және көмумен, сондай-ақ жабдықтарды, үй-жайларды дезактивациялаумен, газсыздандырумен, арнаулы киiмдi жинаумен, жөндеумен, дезактивациялаумен және шаңсыздандырумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Санитарлық өткiзушi (душтардың) қызметкерлерi;

2) работы на исследовательских, транспортных, опытно-промышленных атомных реакторах, на их прототипах и критсборках и импульсных реакторах, опытных термоядерных установках и мощных изотопных облучательных гамма-установках с активностью облучателя 5 х 10 2 кюри и выше
Профессии рабочих и служащих, занятых на эксплуатационных, ремонтных, наладочных и экспериментальных работах в условиях радиационной вредности
Профессии рабочих и служащих, занятых на работах по очистке технологической воды от наведенной радиоактивности и радиоактивных осколков, а также на ремонте технологического оборудования очистных устройств в условиях радиационной вредности
Профессии рабочих и служащих, занятых внутри зданий, сооружений судов на хранении средств технологического оснащения и оборудования атомных энергетических установок;
3) работа в хранилищах и на складах радиоактивных веществ
Профессии рабочих и служащих, занятых в условиях радиационной вредности, на приемке, перетаривании, расфасовке, хранении и выдаче радиоактивных веществ и источников с активностью свыше 10 милликюри радия 226 или эквивалентного по радиотоксичности количества радиоактивных веществ;
4) производство редкоземельных элементов химическим способом
Профессии рабочих и служащих, занятых в указанном технологическом процессе и на ремонте оборудования;
5) геологоразведочные работы на поверхности, связанные с радиоактивными веществами
Профессии рабочих, занятых на работах с радиоактивными рудами;
6) работы в промсанлабораториях организаций, медицинских организациях и инспекциях госпроматомнадзора и ведомственных службах радиационной безопасности:
Профессии рабочих и служащих, занятых обслуживанием атомных реакторов, атомных станций и производств радиоактивных веществ и бериллия, в условиях радиационной или бериллиевой вредности;
7) работы на ускорительных установках, генераторах нейтронов с выходом нейтронов 10 9 нейтронов в секунду и более:
Профессии рабочих и служащих, занятых непосредственно в условиях радиационной вредности при проведении экстремальных и эксплуатационных работ
Профессии рабочих и служащих, занятых ремонтом оборудования;
8) работы по захоронению и транспортировке радиоактивных веществ; работы по дезактивации, дегазации и обеспыливанию спецодежды и оборудования, загрязненных радиоактивными веществами и бериллием
Профессии рабочих и служащих, занятых на сборке, переработке, погрузке, разгрузке, транспортировке, хранении и захоронении радиоактивных отходов и бериллия, а также дезактивацией и дегазацией оборудования, помещений, сбором, ремонтом и дезактивацией и обеспыливанием спецодежды
Санпропускник (душевые);

9) радиоактивтi заттарды көму және тасымалдау бойынша жұмыстар; радиоактивтi заттар мен бериллиймен ластанған арнаулы киiм мен жабдықтарды дезактивациялау, газсыздандыру және шаңсыздандыру жөнiндегi жұмыстар;
Құралдар мен бөлшектердi сынаушы
Қабырғаларда 25 киловольт және одан да жоғары кернеу бойынша электросәулелi түтiкшелердi сынаумен айналысатын барлық атаудағы инженер
Радиоактивтi қалдықтар мен бериллийдi жинаумен, қайта өңдеумен, тиеумен, түсiрумен, тасымалдаумен, сақтаумен және көмумен, сондай-ақ жабдықтарды, үй-жайларды дезактивациялаумен, газсыздандырумен, арнаулы киiмдi жинаумен, жөндеумен, дезактивациялаумен және газсыздандырумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Санитарлық өткiзушi (душтардың) қызметкерлерi;
10) басқа жұмыстар
Өндiрiсте материалдар мен бұйымдарды жарық түсiрiп өткiзетiн жылжымалы радиоизотопты дефектоскопия (гаммадефектоскопия) қондырғыларда жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Өндiрiсте рентген қондырғыларында жұмыс iстейтiн, сондай-ақ оларды реттеумен және жөндеумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi.
22. АТОМДЫ ЭНЕРГЕТИКА ЖӘНЕ ӨНДIРІС
1) кен жұмыстары
Құрамында радиоактивтi заттар мен бериллий бар шикiзатты өндiру
Шахта бетiндегi жұмыс
Құрамында радиоактивтi заттар мен бериллий бар шикiзатты тиеумен, түсiрумен, кептiрумен, сұрыптаумен және буып ораумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Радиоактивтi заттармен және бериллиймен ластанған кен орындары мен шахталардың жабдықтарын жөндеумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Ашық тау-кен жұмыстары
Құрамында алтыны бар кендердi, радиоактивтi, бериллий шикiзатын ашық тәсiлмен, сондай-ақ радиациялық зияндылық жағдайында радиоактивтi шикiзатты жерасты және түйнектеп сiлтiлеу тәсiлiмен  өндiрудi пайдалануға беру телiмдерiнде жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшілердiң кәсiптерi;
2) радиоактивтi шикiзатты байыту
Радиациялық зияндылық жағдайында радиоактивтi шикiзатты тиеумен және түсiрумен, аталған шикiзатты байыту жөнiндегi технологиялық процестермен, сондай-ақ радиоактивтi заттармен ластанған жабдықтарды жөндеумен (соның iшiнде осы бейiндегi шетелдегi кәсiпорындарда) айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
3) радиоактивтi заттарды өндiру; радиоактивтi заттардан және олардың қоспаларынан бұйымдар жасау
Радиоактивтi заттар өндiрiсiндегi технологиялық процестермен, радиоактивтi заттардан және олардың қоспаларынан бұйымдар жасаумен, сондай-ақ радиоактивтi заттармен ластанған жабдықтарды жөндеумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;

9) работы по захоронению и транспортировке радиоактивных веществ; работы по дезактивации, дегазации и обеспыливанию спецодежды и оборудования, загрязненных радиоактивными веществами и бериллием
Испытатель деталей и приборов
Инженер всех наименований, занятый на испытании электролучевых трубок на стендах при напряжении в 25 киловольт и выше
Профессии рабочих и служащих, занятых на сборке, переработке, погрузке, разгрузке, транспортировке, хранении и захоронении радиоактивных отходов и бериллия, а также дезактивацией и дегазацией оборудования, помещений, сбором, ремонтом и дезактивацией и обеспыливанием спецодежды
Санпропускник (душевые);
10) прочие работы
Профессии рабочих и служащих, занятых на переносных установках радиоизотопной дефектоскопии (гаммадефектоскопии) на просвечивании материалов и изделий в промышленности
Профессии рабочих и служащих, занятых на рентгеновских установках в промышленности, а также их регулировкой и наладкой.
22. Атомная энергетика и промышленность
1) горные работы
Добыча сырья, содержащего радиоактивные вещества и бериллий
Работа на шахтной поверхности
Профессии рабочих, занятых на погрузке, разгрузке, сушке, сортировке и упаковке сырья, содержащего радиоактивные вещества и бериллий
Профессии рабочих и служащих, занятых на ремонте оборудования рудников и шахт, загрязненного радиоактивными веществами и бериллием
Открытые горные работы
Профессии рабочих и служащих, занятых на эксплуатационных участках по добыче открытым способом радиоактивного, бериллиевого сырья, золотосодержащих руд в карьере, а также способом подземного и кучного выщелачивания радиоактивного сырья в условиях радиационной вредности;
2) обогащение радиоактивного сырья
Профессии рабочих и служащих, занятых в условиях радиационной вредности на погрузке и разгрузке радиоактивного сырья, в технологических процессах по обогащению указанного сырья, а также на ремонте оборудования загрязненного радиоактивными веществами (в том числе в организациях этого профиля за границей);
3) производство радиоактивных веществ; изготовление изделий из радиоактивных веществ и их соединений
Профессии рабочих и служащих, занятых в технологическом процессе производства радиоактивных веществ, изготовлением изделий из радиоактивных веществ и их соединений, а также на ремонте оборудования, загрязненного радиоактивными веществами;

4) литийдi сынап тәсілiмен өндiру
Технологиялық процесте, өндiрiстiк зертханаларда, жабдықтарды жөндеуде, сондай-ақ жабдықтарды, өндiрiстiк үй-жайларды және қорғау құралдарын газсыздандыруда жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшілердiң кәсiптерi;
5) радиоактивтi және бериллий шикiзатынан фтор қышқылын өндiру; радиоактивтi және бериллий қоспаларынан сiркесу қышқылын регенерациялау
Радиациялық және бериллий зияндылық жағдайында, сондай-ақ радиоактивтi заттармен және бериллиймен ластанған технологиялық жабдықтарды жөндеумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
6) өндiрiстiк атом реакторларындағы, атом электростанцияларындағы және жылумен қамсыздандырудың атом станцияларындағы жұмыс
Технологиялық жабдықтарды, вентиляцияны, басқару жүйесiн, технологиялық және радиациялық бақылау аспаптарын пайдалануға берумен, жөндеумен және реттеумен айналысатын, радиациялық зияндылық жағдайында әртүрлi бағыттағы атом реакторларын және атом станцияларын пайдалануға беруден шығару жұмыстарындағы жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Реакторларға арналған суды келтiрiлген радиоактивтiлігi бар тұздардан тазалау және дайындау жөнiндегi гидроқұрылыс учаскелерiнде және цехтарда жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшілердiң кәсiптерi
Технологиялық суды келтiрілген радиоактивтiлiгi бар тұздардан және радиоактивтi сынықтардан тазалау, сондай-ақ радиоактивтi заттармен ластанған тазалау құралдарының технологиялық қондырғыларын жөндеу жөнiндегi жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Құрылғылар мен құралдарды жасау және жөндеу кезiнде радиоактивтi заттармен ластанған материалдармен жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Радиациялық зияндылық жағдайында технологиялық құралдар сынамаларын iрiктеумен, дайындаумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
7) плутонийдiң радиохимиялық өндiрiсi
Плутоний өндiрiсiнде, сондай-ақ радиациялық зияндылық жағдайында технологиялық жабдықтарды жөндеумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
8) металлургия және плутонийдi механикалық өңдеу
Радиациялық зияндылық жағдайында, сондай-ақ радиоактивтi заттармен ластанған технологиялық жабдықтарды жөндеумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
9) уранның фторлы қоспалар өндiрiсi
Радиациялық зияндылық жағдайында уранның фторлы қоспаларын, фторидтердi өндiрумен және қайта өңдеумен, технологиялық жабдықтарды жөндеумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
10) 235-уранды ортадан тепкiш және диффуздық өндiру; радиоактивтi газбен жұмыс iстейтiн, уранның радиоактивтi изотоптарын бөлу бойынша ортадан тепкiш және диффуздық машиналарды қалпына келтiру бойынша сынақ стендтеріндегі жұмыс; радиоактивтi изотоптарды бөлу жөнiндегi электромагниттi қондырғылардағы жұмыстар
Радиациялық зияндылық жағдайында 235-уранды өндiрумен, машиналарды ревизиядан өткiзу цехтарында, химиялық және тәжiрибе цехтарында, қондырғыларды, стендтер мен машиналарды, бақылау құралдары мен автоматиканы пайдаланумен, сынаумен, реттеумен және жөндеумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшілердiң кәсiптерi;

4) производство лития ртутным способом
Профессии рабочих и служащих, занятых в технологическом процессе, в производственных лабораториях, на ремонте оборудования, а также на дегазации оборудования, производственных помещений и средств защиты;
5) производство фтористой кислоты из радиоактивного и бериллиевого сырья; регенерация уксусной кислоты из радиоактивных или бериллиевых соединений
Профессии рабочих и служащих, занятых на работах в условиях радиационной или бериллиевой вредности, а также на ремонте технологического оборудования, загрязненного бериллием или радиоактивными веществами;
6) работа на промышленных атомных реакторах, на атомных электростанциях и атомных станциях теплоснабжения
Профессии рабочих и служащих, занятых на эксплуатации, ремонте и наладке технологического оборудования, вентиляции, систем управления, приборов технологического и радиационного контроля, на работах по выводу из эксплуатации атомных реакторов различного назначения и атомных станций в условиях радиационной вредности
Профессии рабочих и служащих, занятых в цехах и на участках гидросооружений по подготовке и очистке технологической воды от солей с наведенной радиоактивностью для реакторов
Профессии рабочих и служащих, занятых на работах по очистке технологической воды от солей с наведенной радиоактивностью и радиоактивных осколков, а также на ремонте технологического оборудования очистных устройств, загрязненных радиоактивными веществами
Профессии рабочих и служащих, работающих с материалами, загрязненными радиоактивными веществами, при изготовлении или ремонте оснастки и приспособлений
Профессии рабочих и служащих, занятых отбором, подготовкой проб технологических сред в условиях радиационной вредности;
7) радиохимическое производство плутония
Профессии рабочих и служащих, занятых в производстве плутония, а также на ремонте технологического оборудования в условиях радиационной вредности;
8) металлургия и механическая обработка плутония
Профессии рабочих и служащих, занятых на работах в условиях радиационной вредности, а также на ремонте технологического оборудования, загрязненного радиоактивными веществами;
9) производство фтористых соединений урана
Профессии рабочих и служащих, занятых в производстве и переработке фтористых соединений урана, фторидов, на ремонте технологического оборудования в условиях радиационной вредности;
10) центробежное и диффузионное производство урана-235; работы на испытательных стендах по наладке центробежных и диффузионных машин по разделению радиоактивных изотопов урана, работающих на радиоактивном газе; работы на электромагнитных установках по разделению радиоактивных изотопов
Профессии рабочих и служащих, занятых в производстве урана-235, в цехах ревизии машин, химических цехах и опытных цехах, на эксплуатации, испытании, наладке и ремонте установок, стендов и машин, средств контроля и автоматики в условиях радиационной вредности;

11) радий және полоний өндiрiсi және олардан бұйымдар жасау
Радиациялық зияндылық жағдайында радий мен полоний өндiрiсiнде, сондай-ақ технологиялық жабдықтарды жөндеумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
12) нейтронды көздердi өндiру, жарақтандыру және сынау
Радиациялық зияндылық жағдайында жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшілердiң кәсiптерi;
13) уранды, торийді, плутонийдi, тритийдi қолдана отырып бұйымдарды жасау, жинау (бұзу) және сынау (соның iшiнде қопарылыс арқылы)
Радиациялық зияндылық жағдайында және радиоактивтi заттармен ластанған технологиялық жабдықтарды жөндеумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Арнаулы бұйымдарды сынауға арналған штольнялар мен скважиналарды қазу және даярлау полигондарында жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптері;
14) тритий өндiрiсi, тритийдi қолдана отырып бұйымдарды, арнаулы жоғары кернеудегi түтікшелердi және камераларды жарақтандыру және сынақ құрамында тритийi бар литий гидритiнен бөлшектер өндiрiсi
Тритий және құрамында тритий бар бұйымдармен жұмыс iстейтiн, сондай-ақ радиоактивтi заттармен ластанған технологиялық жабдықтарды жөндеумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
15) осы бөлiмнiң 1-3 және 5-14 бөлiмшелерiнде аталған кәсiпорындар мен өндiрiстер зертханаларындағы жұмыс
Радиациялық зияндылық жағдайында үй-жайларында радиоактивтi заттармен және иондаушы сәулелендiру көздерiмен жұмыс iстейтiн, сондай-ақ радиоактивтi заттармен ластанған зертхана жабдықтары мен механизмдердi жөндейтiн жұмысшылар мен қызметшілердiң кәсiптерi;
16) осы бөлiмнiң 1-3 және 5-14 бөлiмшелерiнде аталған кәсiпорындар мен өндiрiстерде қоймалар мен радиоактивтi заттарды сақтау орындарындағы жұмыстар
Радиоактивтi заттарды және иондаушы сәулелендiру көздерiн радиациялық зияндылық жағдайында тиеумен, түсiрумен, сұрыптаумен, үгiтумен, қаптаумен және сақтаумен, сондай-ақ радиоактивтi заттармен ластанған технологиялық жабдықтарды жөндеумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
17) осы бөлiмнiң 1-3, 5-9 және 10 (химиялық-металлургиялық цехтарда, ревизия және регенерация цехтарында, ГИУ) және 11-14 бөлiмдерiнде аталған кәсiпорындар мен өндiрiстердегi арнаулы киiмдi және жабдықтарды дезактивациялау және шаңсыздандыру, санитарлық өткiзушiлердегi (душтардағы) жұмыс
Радиоактивтi заттармен ластанған арнаулы киiмдi (арнаулы аяқкиiмдi) қабылдаумен, сұрыптаумен, тазартумен, тасымалдаумен, жуумен, жөндеумен үнемi айналысатын жұмысшылар мен қызметшілердiң кәсiптерi
Жабдықтарды жөндеумен, үй-жайларды жинаумен және радиоактивтi ластануды жуумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсіптерi
Радиоактивтi заттармен ластанған жабдықтарды, үй-жайларды және материалдарды дезактивациялаумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;

11) производство радия и полония и изготовление изделий из них
Профессии рабочих и служащих, занятых в условиях радиационной вредности в производстве радия и полония и изготовлении изделий из них, а также на ремонте технологического оборудования;
12) производство, снаряжение и испытание нейтронных источников
Профессии рабочих и служащих, работающих в условиях радиационной вредности;
13) изготовление, сборка (разборка) и испытания (в том числе подрывом) изделий с применением урана, тория, плутония, трития
Профессии рабочих и служащих, занятых на работах в условиях радиационной вредности и на ремонте технологического оборудования, загрязненного радиоактивными веществами
Профессии рабочих и служащих, занятых на полигонах на проходке и подготовке штолен и скважин для проведения испытаний специзделий;
14) производство трития, снаряжение и испытание изделий специальных высоковольтных трубок и камер с применением трития, производство деталей из гидрида лития, содержащего тритий
Профессии рабочих и служащих, занятых на работах с тритием и изделиями, содержащими тритий, а также на ремонте технологического оборудования, загрязненного радиоактивными веществами;
15) работы в лабораториях предприятий и в производствах, перечисленных в подразделах 1-3 и 5-14 настоящего раздела
Профессии рабочих и служащих, занятых на работах с радиоактивными веществами и источниками ионизирующих излучений в условиях радиационной вредности в помещениях, где ведутся работы, а также на ремонте лабораторного оборудования и механизмов, загрязненных радиоактивными веществами;
16) работы на складах и в хранилищах радиоактивных веществ на предприятиях и в производствах, перечисленных в подразделах 1-3 и 5-14 настоящего раздела
Профессии рабочих и служащих, занятых на погрузке, разгрузке, сортировке, перетаривании, упаковке и хранении радиоактивных веществ и источников ионизирующих излучений в условиях радиационной вредности, а также на ремонте технологического оборудования, загрязненного радиоактивными веществами;
17) работы по дезактивации и обеспыливанию спецодежды и оборудования, в санпропускниках (душевых) в организациях и в производствах, перечисленных в подразделах 1-3, 5-9 и 10 (в химико-металлургических цехах, цехах ревизии и регенерации, КИУ) и в подразделах 11-14 настоящего раздела
Профессии рабочих и служащих, занятых на приемке, сортировке, очистке, транспортировке, стирке, ремонте спецодежды (спецобуви), загрязненной радиоактивными веществами
Профессии рабочих и служащих, занятых на ремонте оборудования, уборке помещений и отмывке радиоактивных загрязнений
Профессии рабочих и служащих, занятых дезактивацией оборудования, помещений и материалов, загрязненных радиоактивными веществами;

18) радиоактивтi заттармен ластанған өндiрiстiк ғимараттардың және құрылыстардың iшiндегi құрастыру, бөлшектеу және жөндеу құрылыс жұмыстары
Радиациялық зияндылық жағдайында жұмыстарды орындайтын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
19) 3, 5-14 бөлiмшелерде аталған өндiрiстерде радиоактивтi заттарды жинау, утилизациялау, тасымалдау және көму жұмыстары
Қалдықтар мен ластанған жабдықтарды үнемi жинаумен, тиеумен, түсiрумен, қайта өңдеумен, кәдеге жаратумен, тасымалдаумен және көмумен айналысатын немесе осы бөлiмнің 3, 5-14 бөлiмшелерiнде аталған өндiрiстерде радиоактивтi заттармен ластанған көлiк құралдарына да қызмет көрсететiн жұмысшылар мен қызметшiлердің кәсiптерi;
20) бериллий шикiзатын байыту; бериллий және оның қоспаларының өндiрiсi
Бериллий және оның қоспалары өндiрiсiнде, бериллий зияндылығы жағдайында және өндiрiстiк зертханаларда технологиялық жабдықтарды жөндеумен, сондай-ақ өндiрiс қалдықтарын жинаумен, тасымалдаумен және көмумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
21) бериллийден және оның қоспаларынан бұйымдар жасау
Бериллий зияндылығы жағдайында бериллий мен оның қоспасынан бұйымдар жасайтын, технологиялық жабдықтарды жөндейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
22) изумрудтарды жасау
Бериллий шикiзатынан изумрудтарды жасау жөнiндегi жұмыстармен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
23) бериллий зияндылығы жағдайында өндiрiстiк үй-жайлардағы жұмыс
Бериллий зияндылығы жағдайында құрастыру, бөлшектеу және жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындайтын жұмысшылар мен қызметшiлердің кәсiптерi
Жабдықтар мен өндiрiстiк үй-жайларды тазалаумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердің кәсіптерi;
24) санитарлық өткiзушiлердегi (душтардағы), арнаулы кiр жуу бөлмелерiнде арнаулы киiмдi тазалау және шаңсыздандыру жұмыстары
Бериллиймен ластанған арнаулы киiмдi (арнаулы аяқкиiмдi) қабылдаумен, сұрыптаумен, тазалаумен, тасымалдаумен, жуумен, жөндеумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Бериллий зияндылығы жағдайында жабдықтарды жөндеумен, үй-жайларды жинаумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
25) радиациялық және бериллий зияндылығы жағдайындағы жұмыстар
Технологиялық процестi ұйымдастырумен және жүргiзумен, сондай-ақ осы бөлiмде аталған технологиялық жабдықтарды жөндеумен, реттеумен және қалпына келтiрумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
26) физикалық және химиялық бөлу тәсiлiмен тұрақты изотоптар өндірісі
Жоғары интенсивтi және жоғары кернеулi магниттi өрiстерде элементтердi бөлу жөнiндегi жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;

18) монтажные, демонтажные и ремонтно-строительные работы внутри промышленных зданий и сооружений, загрязненных радиоактивными веществами
Профессии рабочих и служащих, выполняющих работы в условиях радиационной вредности;
19) Работы по сбору, утилизации, транспортировке и захоронению радиоактивных веществ в производствах, перечисленных в подразделах 3, 5-14 настоящего раздела
Профессии рабочих и служащих, занятых на сборе, погрузке, разгрузке, переработке, утилизации, транспортировке и захоронении отходов и загрязненного оборудования или по обслуживанию транспортных средств, загрязненных радиоактивными веществами в производствах, указанных в подразделах 3, 5-14 настоящего раздела
20) обогащение бериллиевого сырья; производство бериллия и его соединений
Профессии рабочих и служащих, занятых в производстве бериллия и его соединений, на ремонте технологического оборудования в условиях бериллиевой вредности и в производственных лабораториях, а также на сборе, транспортировке и захоронении отходов производства;
21) изготовление изделий из бериллия и его соединений
Профессии рабочих и служащих, занятых изготовлением изделий из бериллия и его соединений, на ремонте технологического оборудования в условиях бериллиевой вредности;
22) изготовление изумрудов
Профессии рабочих и служащих, занятых на работах по изготовлению изумрудов из бериллиевого сырья;
23) работы в производственных помещениях в условиях бериллиевой вредности
Профессии рабочих и служащих, выполняющие монтажные, демонтажные и ремотно-строительные работы в условиях бериллиевой вредности
Профессии рабочих и служащих, занятых на очистке оборудования и производственных помещений;
24) работы в санпропускниках (душевых), спецпрачечных на очистке и обеспыливании спецодежды
Профессии рабочих, занятых на приемке, сортировке, очистке, транспортировке, стирке, ремонте спецодежды (спецобуви), загрязненных бериллием
Профессии рабочих и служащих, занятые на ремонте оборудования, уборке помещений в условиях бериллиевой вредности;
25) работы в условиях радиационной и бериллиевой вредности
Профессии рабочих и служащих, занятых организацией и ведением технологического процесса, а также ремонтом, наладкой и реконструкцией технологического оборудования, перечисленных в настоящем разделе;
26) производство стабильных изотопов методами физического и химического разделения
Профессии рабочих и служащих, занятых на работах по разделению элементов в магнитных полях большой интенсивности или высокого напряжения;

27) уранды газодиффузды бөлуге арналған фильтрлер өндiрiсi
Технологиялық процесте және технологиялық жабдықтарды жөндеуде жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
28) тау-кен-химиялық комбинаттың жерасты жағдайындағы жұмыс
Жерасты жағдайындағы жұмыстармен айналысатын, Тiзбенiң 22 бөлiмiнде көзделмеген жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
29) Литий гидридi бұйымдарының өндiрiсi
Литий гидридiнен бұйымдар әзiрлеумен және өндiрiстiк үй-жайларда технологиялық жабдықтарды жөндеумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi;
30) Құрамында радиоактивтi заттар бар тораптар мен бөлшектер енетiн дайын арнайы бұйымдар қоймаларындағы жұмыстар
Радиациялық зияндылық жағдайында арнайы бұйымдарды тиеуде, түсiруде және сақтауда жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшілердiң кәсiптерi;
31) Радиоактивтi заттарды, иондағыш сәуле көздерi мен құрамында радиоактивтi заттар бар арнайы бұйымдарды тасымалдау
Радиоактивтi заттарды, иондағыш сәуле көздерi мен құрамында радиоактивтi заттар бар арнайы бұйымдарды цехаралық және зауытаралық тасымалдаумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшілердің кәсiптерi
Жабық радиоактивтi көздердi алмастыратын қондырғыларды орнатып ретке келтiрумен айналысатын жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптepi.
23. ПОЛИГРАФИЯ ЖӘНЕ КИНО КӨШIРУ ӨНДІРІСТЕРI
Жұмысшылардың кәсіптері:
Бояу езгiш аппаратшы (терең басу)
Полиэфируретанды бiлiкшелер әзiрлеумен айналысатын синтез аппаратшысы
Кино көшiру фабрикаларында химиялық ерiтiндiлер жасаумен айналысатын аппаратшы
Гальванотипист
Гильошир
Стереотиптердi әрлеумен және өңдеумен айналысатын басылыс қалыптарын оюшы
Ойыңқы басылыс үшiн бояу дайындаумен айналысатын колорист
(Металлографтық) баспа машиналарының үстемешiсi
Қолмен терушi
Теру-жолқұйма машиналарының терушiсi
Қорғасын тақталарында жұмыстар атқаратын нотогравер
Құюшы
Вишер матасын жууымен айналысатын кiр жуғыш машинаның операторы
Клишенi өңдеушi (типографиялық қорытпадан)
Шрифттiк өнiмдi өңдеушi (типографиялық қорытпадан)
Терең басу баспашысы
Металлографиялық басу (терең) баспашысы
Метал мен қорытпа балқытушы (типографиялық)
Клише мен терең бacу қалыптарын уыттауға арналған ерiтiнділердi дайындаумен айналысатын препаратор
Типографтық қорытпадан стереотиптер құнымен айналысатын стереотипep
Типографиялық қорытпадан жасалатын стереотиптер мен клишелердi әрлеумен және өңдеумен айналысатын стереотипер
Клише уыттаушы
Терең басу қалыптарын уыттаушы
Электролизшi
Қорғасын қорытпаларын сараптаумен айналысатын зертханашы
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Барлық атаудағы инженер
24. ПОЛИГРАФИЯЛЫҚ БОЯУЛАР ӨНДІРIСI

27) производство фильтров для газодиффузионного разделения урана
Профессии рабочих и служащих, занятых в технологическом процессе и на ремонте технологического оборудования;
28) работа в подземных условиях горно-химического комбината
Профессии рабочих и служащих, не предусмотренные настоящим разделом, занятые на работах в подземных условиях;
29) производство изделий из гидрида лития
Профессии рабочих и служащих, занятых на изготовлении изделий из гидрида лития и на ремонте технологического оборудования в производственных помещениях;
30) работы на складах и в хранилищах готовых специзделий, включающих в себя узлы и детали, содержащие радиоактивные вещества
Профессии рабочих и служащих, работающих в условиях радиационной вредности на погрузке, разгрузке и хранении специзделий;
31) транспортировка радиоактивных веществ, источников ионизирующих излучений и специзделий, содержащих радиоактивные вещества
Профессии рабочих и служащих, занятых на межцеховой и межзаводской транспортировке радиоактивных веществ, источников ионизирующих излучений и специзделий, содержащих радиоактивные вещества
Профессии рабочих и служащих, занятых наладкой установок с заменой закрытых радиоактивных источников.
23. Полиграфическое и кинокопировальное производства
Профессии рабочих:
Аппаратчик-краскотер (глубокая печать)
Аппаратчик синтеза, занятый на изготовлении полиэфируретановых валиков
Аппаратчик приготовления химических растворов, занятый на кинокопировальных фабриках
Гальванотипист
Гильошир
Гравер печатных форм, занятый на отделке и обработке стереотипов
Колорист, занятый на подготовке красок для глубокой печати
Накладчик на печатной машине (металлографической)
Наборщик вручную
Наборщик наборно-строкоотливной машины
Нотогравер, занятый работой на свинцовых досках
Отливщик
Оператор стиральной машины, занятый на стирке вишерной ткани
Отделывальщик клише (из типографского сплава)
Отделывальщик шрифтовой продукции (из типографского сплава)
Печатник глубокой печати
Печатник металлографской печати (глубокой)
Плавильщик металла и сплавов (типографских)
Препаратор, занятый приготовлением растворов для травления клише и форм глубокой печати
Стереотипер, занятый на отливке стереотипов из типографского сплава
Стереотипер, занятый на отделке и обработке стереотипов и клише из типографского сплава
Травильщик клише
Травильщик форм глубокой печати
Электролизерщик
Лаборант, занятый на анализе свинцовых сплавов
Профессии служащих:
Инженер всех наименований.
24. Производство полиграфических красок

1) бояу мен құрғақ пигменттер өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Қайнатушы аппаратшы
Индулин қайнатушы аппаратшы
Кептiру аппаратшысы
Сүзу аппаратшысы
Фирнис қайнатушы аппаратшы
Тығындаушы бондарь (бөшке жасаушы)
Диiрмен машинисi
Химиялық шикiзат өлшеушi
2) қола фольга өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Қабылдаушы
Қоламен зерлеушi машинист
Ораушы-сұрыптаушы
Препараторшы
3) терең басуға арналған бояулар өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
4) индулин қолданып езiлген бояулар, органикалық пигменттер мен анилин бояғыштар өндiру
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Бояу езушi
5) қорғасын резинаттар қолданып қақтау массасын, синтетикалық олифа мен сиккативтер өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Жүк тиеушi-түсiрушi
Бiлiкшелер құюшы
Препараторшы
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Полиграфиялық бояулар өндiрiсiмен тiкелей айналысатын барлық атаудағы инженер
25. ҒИМАРАТТАРДЫ, ҚҰРЫЛЫСТАРДЫ ЖӘНЕ ӨЗГЕ ДЕ ОБЪЕКТIЛЕРДI САЛУ, ҚАЙТА ҚҰРУ, ТЕХНИКАЛЫҚ ҚАЙТА ЖАБДЫҚТАУ
1) ғимараттарды, құрылыстарды және өзге де объектiлердi салу, қайта құру, техникалық қайта жабдықтау жөнiндегi жұмыстар:
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Асфальтбетоншы
Асфальтбетон қайнатушы
Битумшы
Шпур бұрғылаушы
Гидромониторшы
Әк қорытушы
Барлық атаудағы оқшаулаушы
Тас қашаушы
Қышқыл заттарға төзiмдетушi - винипластшы
Қышқыл заттарға төзiмдетушi - гуммирлеушi
Копрлаушы
Мастика мен грунттауды қолданумен жұмыс iстейтiн рулонды төбе жабындысы мен даналап сатылатын төбе материалдары жөніндегi төбе жабушы
Барлық атаудағы машинист
Болат пен темiрбетон конструкцияларын монтаждаушы
Отқа төтеп берушi
Құмсебушi
Тау-кен беткейлерiнiң проходкашысы
Жерастындағы кәрiз желілерiнде апаттық-қалыпқа келтiру жұмыстарымен үнемi айналысатын слесарь
Өндiрiстiк темiрбетон құбырларын орнатушы
Өндiрiстiк кiрпiш құбырларын орнатушы
Бүркушi
Тас фрезерлеушi, оның iшiнде тас өңдеу кәсiпорындарында жұмыс iстейтiн (цехтар, телiмдер)
Футерлеушi (қышқылға төзiмдетушi)
Тастан жасалатын бұйымдарды тегiстеушi-жалтыратушы
Жоғары кернеулi әуе желiлерiн және түйiспелi торапты монтаждаумен айналысатын электр монтер-желiшi
Әуе электр беру (35 кВ және одан да жоғары) желiлерiн жөндеумен айналысатын электр монтерi
2) метрополитен мен жерасты құрылыстарын салуға және жөндеуге қатысты жерасты жұмыстары
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Бетоншы
Қалаушы
Сырлаушы
Ерiтiндi тартқыш машинист
Топырақты мұздату жөнiндегi тоңазытқыш қондырғының машинисi
Гидроагрегат монтажшысы
Желдеткiш қондырғының моторисi
Мәрмәрмен қаптаушы
Плиткамен қаптаушы
Қаптаушы-жалтыратушы
Ағаш шеберi
Құрылыс слесарь
Сылақшы
Қосалқы станцияларға қызмет көрсететiн электр монтерi
Жабдықтарды жөндеумен айналысатын электр слесарь (слесарь)
Қызметшілердің кәсiптерi:
Ғимараттарды, құрылыстарды және өзге де объектiлердi салумен, қайта құрумен, қайта техникалық жабдықтаумен тiкелей айналысатын барлық атаудағы инженер

1) производство красителей и сухих пигментов
Профессии рабочих:
Аппаратчик-заварщик
Аппаратчик-индулиновар
Аппаратчик сушки
Аппаратчик фильтрации
Аппаратчик-фирнисовар
Бондарь-укупорщик
Машинист мельницы
Развесчик химического сырья;
2) производство бронзовой фольги
Профессии рабочих:
Приемщик
Машинист-бронзировщик
Перемотчик-сортировщик
Препараторщик;
3) производство красок для глубокой печати
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований;
4) производство тертых красок с применением индулина, органических пигментов и анилиновых красителей
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Краскотер;
5) производство вальцевой массы, синтетической олифы и сиккативов с применением резинатов свинца
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Загрузчик-выгрузчик
Отливщик валиков
Препаратор
Профессии служащих:
Инженер всех наименований, непосредственно занятый в производстве полиграфических красок.
25. Строительство, реконструкция, техническое
перевооружение, реставрация и ремонт зданий,
сооружений и других объектов
1) работы по строительству, реконструкции, техническом перевооружении, реставрации и ремонте зданий, сооружений и других объектов:
Профессии рабочих:
Асфальтобетонщик
Асфальтобетонщик-варильщик
Битумщик
Бурильщик шпуров
Гидромониторщик
Известегасильщик
Изолировщик всех наименований
Камнетес
Кислотоупорщик-винипластчик
Кислотоупорщик-гуммировщик
Копровщик
Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучных материалов, занятый на работе с применением мастик и грунтовок
Машинист всех наименований
Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций
Огнеупорщик
Пескоструйщик
Проходчик горных склонов
Слесарь аварийно-восстановительных работ, занятый на работе в подземных канализационных сетях
Трубоклад промышленных железобетонных труб
Трубоклад промышленных кирпичных труб
Форсунщик
Фрезеровщик камня, в том числе занятый на камнеобрабатывающих организациях {цехах, участках)
Футеровщик (кислотоупорщик)
Шлифовщик-полировщик изделий из камня
Электромонтер-линейщик по монтажу воздушных линий высокого напряжения и контактной сети
Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередачи (напряжением 35 кВ и выше);
2) подземные работы по строительству и ремонту метрополитенов, подземных сооружений
Профессии рабочих:
Бетонщик
Каменщик
Маляр
Машинист растворонасоса
Машинист холодильной установки по замораживанию грунта
Монтажник гидроагрегата
Моторист вентиляционной установки
Облицовщик-мраморщик
Облицовщик-плиточник
Облицовщик-полировщик
Плотник
Слесарь строительный
Штукатур
Электромонтер по обслуживанию подстанции
Электрослесарь (слесарь) по ремонту оборудования
Профессии служащих:
Инженер всех наименований, непосредственно занятый на строительстве, реконструкции, техническом перевооружении, реставрации и ремонте зданий, сооружений и других объектов.

26. БАЙЛАНЫС
Қорғасындалған кабельдер мен полиэтилен және полихлорвинилмен қапталған кабельдердi дәнекерлеу жұмыстарымен айналысатын кабельшi-дәнекерлеушi
Қорғасындалған кабельдер мен полиэтилен және полихлорвинилмен қапталған кабельдерді дәнекерлеу жұмыстарымен айналысатын байланыс монтажшысы-дәнекерлеушi
Қалааралық, тапсырыстық, анықтамалық коммутаторларда және тәулiк бойы қызмет көрсететiн сөйлесу пунктерiнде үнемi микротелефон гарнитурасымен (қондырғысымен) жұмыс iстейтiн қалааралық телефон байланысының телефонисi
Қалалық телефон станцияларының сыйымдылығы 300 және одан да артық нөмiрлерi бар жергiлiктi телефон байланысының телефонисi
Қалалық телефон желiсiнiң анықтамалық қызмет телефонисi
Қорғасындалған кабельдер мен полиэтилен және полихлорвинилмен қапталған кабельдердi дәнекерлеумен айналысатын телефон байланысы мен радиофикация құрылыстарының желілік электр монтерi
27. АУЫЛ ШАРУАШЫЛЫҒЫНА АГРОХИМИЯЛЫҚ ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУ. МАЛ ӨЛЕКСЕСIН ЖИНАУ, ӨҢДЕУ ЖӘНЕ КӘДЕГЕ ЖАРАТУ
1) мамандандырылған мал дәрiгерлiк-санитарлық кәдеге жарату зауыттарында (цехтарда) мал өлексесiн жинау, қайта өңдеу және кәдеге жарату
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Техникалық өнiм өндiрiсiнiң аппаратшысы
Техникалық шикiзатты химиялық өңдеу аппаратшысы
Мал өлексесiн жинаумен және тасымалдаумен айналысатын автомобиль жүргiзушiсi
Арнайы киiмді жуумен және жөндеумен айналысатын машинист
Ветеринариялық санитарлық жарамсыз заттарды өңдеушi
Техникалық өнiмдi елеушi
Өндiрiстiк жайларды жинаушы
Қызметшiлердің кәсiптерi:
Барлық атаудағы мал дәрігер
2) пестицидтердi сақтау
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Тиегiш жүргiзушiсi
Жүкшi
Кран машинисi (кран жүргiзушi)
Тиеу машинасының машинисi
Пестицидтердi тиеумен, түсiрумен және қоймаға қоюмен тiкелей айналысатын жұмысшылардың кәсіптерi
28. МҰНАЙ, ГАЗ ЖӘНЕ ГАЗ КОНДЕНСАТЫН БҰРҒЫЛАУ, ӨНДIРУ ЖӘНЕ ӨҢДЕУ, КӨМIР МЕН ТАҚТАТАСТЫ ӨҢДЕУ
1) бұрғылау
Жұмысшылардың кәсіптерi:
Мұнай мен газды пайдалану және барлау скважиналарын бұрғылаушы
Вулканизаторшы
Мұнара монтаждаушы
Мұнара монтаждаушы-дәнекерлеушi
Мұнара монтаждаушы - электр монтерi
Барлық атаудағы машинист
Барлық атаудағы моторист
Скважиналарды зерттеу жөнiндегi оператор
Скважиналарды сынау (сынақтан өткiзу) жөніндегі оператор
Кәсіпшілік-геофизикалық партиялар мен жасақтардың скважиналарда геофизикалық зерттеу жүргiзетiн жұмысшылардың кәсіптерi
Каротажшы
Жарушы
Бұрғыларға қызмет көрсету жөнiндегi слесарь
Тiкелей бұрғыларда құрал-жабдықты жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеушi
Бұрғыларға қызмет көрсету жөнiндегi электр монтерi
Тiкелей бұрғыларда электр құрал-жабдықтарды жөндеумен және оларға қызмет көрсетумен айналысатын электр монтерi

26. Связь
Кабельщик-спайщик, занятый на работе по спайке освинцованных кабелей и кабелей с полиэтиленовыми и полихлорвиниловыми оболочками
Монтажник связи - спайщик, занятый на работах по спайке освинцованных кабелей и кабелей с полиэтиленовыми и полихлорвиниловыми оболочками
Телефонист междугородной телефонной связи, работающий с микротелефонной гарнитурой (устройством) на междугородных, заказных, справочных коммутаторах и на переговорных пунктах с круглосуточным действием
Телефонист местной телефонной связи городских телефонных станций емкостью от 300 номеров и выше
Телефонист справочной службы городской телефонной сети
Электромонтер линейных сооружений телефонной связи и радиофикации, занятый на работах по спайке освинцованных кабелей и кабелей с полиэтиленовыми и полихлорвиниловыми оболочками.
27. Агрохимическое обслуживание сельского
хозяйства. Сбор, переработка и утилизация трупов
животных
1) сбор, переработка и утилизация трупов животных на специализированных ветеринарно-санитарных утилизационных заводах (цехах)
Профессии рабочих:
Аппаратчик производства технической продукции
Аппаратчик химической обработки технического сырья
Водитель автомобиля, занятый сбором и перевозкой трупов животных
Машинист по стирке и ремонту спецодежды
Обработчик ветсанбрака
Просевальщик технической продукции
Уборщик производственного помещения
Профессии служащих:
Ветеринар всех наименований;
2) хранение пестицидов
Профессии рабочих:
Водитель погрузчика
Грузчик
Машинист крана (крановщик)
Машинист погрузочной машины
Профессии рабочих, непосредственно занятых на погрузке, разгрузке и складировании пестицидов.
28. Бурение, добыча и переработка нефти, газа и
газового конденсата, переработка угля и сланца
1) бурение
Профессии рабочих:
Бурильщик эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ
Вулканизаторщик
Вышкомонтажник
Вышкомонтажник-сварщик
Вышкомонтажник-электромонтер
Машинист всех наименований
Моторист всех наименований
Оператор по исследованию скважин
Оператор по опробованию (испытанию) скважин
Профессии рабочих промыслово-геофизических партий и отрядов, выполняющих геофизические исследования в скважинах
Каротажник
Взрывник
Слесарь по обслуживанию буровых
Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом оборудования непосредственно на буровых
Электромонтер по обслуживанию буровых
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования, занятый непосредственно на буровых;

2) мұнай, газ және газ конденсатын өңдеу
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы бұрғылаушы
Жарушы
Барлық атаудағы машинист
Цементтеу агрегаттарының моторисi
Құммен цементтi араластырушы агрегаттың моторисi
Барлық атаудағы оператор
Каротажшы
Құрамына күкiртсутектi заттар (15%-тен астам) кiретiн газды кешендi түрде дайындау қондырғыларында өлшеу аспаптармен және автоматикамен жұмыс iстейтiн слесарь
Теңiз бұрғылары мен эстакадалардың түптерiн құрастырумен және жөндеумен айналысатын слесарь
Технологиялық қондырғыларды жөндеу жөнiндегi слесарь
Тiкелей мұнай, газ және газ конденсатын өңдеу объектiлерiнде жұмыс iстейтiн жөндеушi-слесарь
Құрамында газ бен конденсаты бар күкiртсутегiнiң кәсiпшілік орнынан зауытқа дейiн жеткiзетiн құбырларға қызмет көрсетумен айналысатын желiлiк құбыршы
Мұнай, газ және газ конденсатын өндiру объектілерiнде тiкелей жұмыс iстейтiн электр құрал-жабдықтарды жөндеумен және оларға қызмет көрсетумен айналысатын электр монтерi
3) мұнай, газ, газ конденсатын, көмiр мен тақтатасты өңдеу
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Бункершi
Газгенераторшы
Дезактиваторшы
Коксты тиеп түсiрушi
Қазандықты жөндеумен айналысатын қазаншы
Отынды моторлық сынақтан өткiзетiн машинист
Улы заттармен зарарланған арнайы киiмдi жуып жөндеумен айналысатын машинист
Технологиялық қондырғылардың операторы
Тауарлық оператор
Шикiзатты, жартылай шикізаттарды, дайын өнiмдi, реагенттердi, абсорбенттердi, катализаторлар мен отынды, мұнай аулағыштар және кептiру камераларын тиеп түсiрумен, тиеп шығарумен, ұсатумен, жарумен, ыдыстарға салумен және тасымалдаумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Мұнай мен мұнай өнiмдерiн айдау, крекерлеу және катализдiк риформингілеу, мұнай өнiмдерiн пиролиздеу, шикi мұнайды дайындау, ерiтiндiлер мен майларды регенерациялау, газ бензинi мен сұйытылған газдар өндiрiсінде; газ бензинiн конденсациялау, аулау; табиғи, су газын конверсиялау; мұнай өнiмдерiн, жасанды сұйық отынды тотық арқылы тазалау; отын дайындау, отын жеткiзу, қатты отынды байыту, битум мен консистенттік майлағыштар өндiру, сондай-ақ, негiзгi өндiрiстердiң технологиялық құрал-жабдықтары мен коммуникацияларын, мұнай өнiмi мен газға арналған резервуарлық парктер мен коммуникациялардың өндiрiстік канализациясын, вентиляциясын, мұнай өнімдерiн төгу және құю және реагенттiк шаруашылық эстакадаларын жөндеумен және оларға қызмет көрсетумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Скруббершi-насосшы
Технологиялық қондырғыларды жөндеумен айналысатын слесарь
Слесарь-жөндеушi
Сүзгiшi
Сүзгішпрестеуші
Центрифугалаушы
Электр жабдықтарын жөндеумен және оларға қызмет көрсетумен айналысатын электр монтерi

2) добыча нефти, газа и газового конденсата
Профессии рабочих:
Бурильщик всех наименований
Взрывник
Машинист всех наименований
Моторист цементировочных агрегатов
Моторист цементно-пескосмесительного агрегата
Оператор всех наименований
Каротажник
Слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике, занятый на установке комплексной подготовки сероводородсодержащего (более 1,5%) газа на промыслах
Слесарь по монтажу и ремонту оснований морских буровых и эстакад
Слесарь по ремонту технологических установок
Слесарь-ремонтник, непосредственно занятый на объектах добычи нефти, газа и газового конденсата
Трубопроводчик линейный, занятый обслуживанием трубопроводов, транспортирующих сероводородсодержащий газ и конденсат от промысла до завода
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования, непосредственно занятый на объекте добычи нефти, газа и газового конденсата;
3) переработка нефти, газа, газового конденсата, угля и сланца
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Бункеровщик
Газогенераторщик
Дезактиваторщик
Коксоразгрузчик
Котельщик, занятый на ремонте котлов
Машинист по моторным испытаниям топлива
Машинист по стирке и ремонту спецодежды, зараженной токсическими веществами
Оператор технологической установки
Оператор товарный
Профессии рабочих, занятых на разгрузке и выгрузке, дроблении, колке, затаривании и транспортировке сырья, полуфабрикатов, готовой продукции, реагентов, абсорбентов, катализаторов и топлива, нефтеловушек и сушильных камер
Профессии рабочих и служащих, занятых в производствах: перегонки, крекирования и каталитического риформинга нефти и нефтепродуктов, пиролизе нефтепродуктов, подготовки сырой нефти, регенерации растворов и масел, производстве газового бензина, сжиженных газов; конденсации, улавливания газового бензина; конверсии природного, водяного газа; щелочной очистки нефтепродуктов, искусственного жидкого топлива; топливоподготовки, топливоподачи, обогащения твердого топлива, производстве битума, консистентных смазок, а также ремонта и обслуживания технологического оборудования и коммуникаций основных производств, производственной канализации, вентиляции, резервуарных парков и коммуникаций для нефтепродуктов и газа, эстакад по сливу и наливу нефтепродуктов и реагентного хозяйства
Скрубберщик-насосчик
Слесарь по ремонту технологических установок
Слесарь-ремонтник
Фильтровальщик
Фильтропрессовщик
Центрифуговщик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;

4) Мұнай, газ, газ конденсатын, көмiр, тақтатас өңдеу
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Балқыту аппаратшысы
Техникалық көмiрқышқылды нығыздаушы аппаратшы
Қазанды жөндеумен айналысатын қазаншы
Барлық атаудағы машинист
Пирометршi
Газдарды күкiрт қосындыларынан, көмiрсутегi тотықтарынан тазарту; мұнай мен газ конденсатын күкiртсутек қосындыларынан электр тоғы арқылы тұзсыздандыру және сусыздандыру, тұрақтандыру, бiржола гидротазарту, элементарлы (газ) күкiрт алу мен шығатын газдарды бiр жола тазалау, сұйытылған газдарды тазарту және меркаптан өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн аспапшы
Шикiзатты, жартылай фабрикаттарды, дайын өнiмдi, реагенттердi, абсорбенттердi, катализаторлар мен отынды, мұнайаулағышпен кептiргiш камераларды тиеп түсiрумен, ұсақтаумен, жарумен, ыдыстарға салумен және тасымалдаумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптері
Скруббершi-насосшы
Технологиялық қондырғыларды жөндеумен айналысатын слесарь
Слесарь-жөндеушi
Тоннельшi
Транспортиршы
Техникалық көмiрсутегiнi бүктеп-буушы
Сүзгiшi
Сүзгiпрестеушi
Центрифугалаушы
Электр құрал жабдықтарды жөндеумен және оларға қызмет көрсетумен айналысатын электр монтерi
5) газдан құтқару қызметi
Газдан құтқару жауынгерi
Геофизик
Геолог
Бұрғылау, мұнай, газ және газ конденсатын, көмiр мен тақтатасты өңдеумен тiкелей айналысатын барлық атаудағы инженер
Бұрғылау, мұнай, газ және газ конденсатын, көмiр мен тақтатасты өңдеумен тiкелей айналысатын барлық атаудағы техник
Бұрғылау мұнай, газ және газ конденсатын, көмiр мен тақтатасты өңдеумен тiкелей айналысатын барлық атаудағы механик
Взвод, бөлiмше пункт және постты басқару жүктелген қызметшiлердiң кәсiптерi
Техникалық газ көмiрсутегi өндiрiстерiнiң цехтiк зертханалары қызметшiлерiнiң кәсiптерi.
29. СЫНАПТЫҚ ТYРЛЕНДIРГІШ ҚОСАЛҚЫ СТАНЦИЯЛАРЫ
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Кран машинисi (краншы)
Барлық атаудағы электр монтерi
30. ЭЛЕКТРОСТАНЦИЯЛАР, ЭНЕРГОПОЕЗДАР, БУ КYШI ҚОЛДАНЫЛАТЫН ШАРУАШЫЛЫҚ
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Сыйымдылықтарды тазарту және жалатумен айналысатын антикоррозийшы
Құрамында 5%-тен және одан да артық еркiн кремний диоксиды бар көмiр мен тақтатасты тиеп түсiрумен үнемi айналысатын тиеушi
Қазан тазалаушы
Барлық атаудағы машинист
Моторшы
Отқа төтеп берушi
Пешшi
Құрал-жабдықты ыстық тозаңнан тазартумен және жинаумен, жiберумен, тиеумен және тасымалдаумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Слесарь
Төгушi-таратып құюшы
Футерлеушi (қышқылға төзiмдетушi)
Отынды көсеушi
Барлық атаудағы электр слесарь
Қазан, турбиналық, отын жеткiзу құрал-жабдықтары орнатылған жерлердегi кабель тоннельдерiнде траншеяларында үнемi кабель желiлерiн жөндеп құрастырумен айналысатын электр монтерi

4) переработка нефти, газа, газового конденсата, угля, сланца
Профессии рабочих:
Аппаратчик плавления
Аппаратчик уплотнения технического углерода
Котельщик, занятый на ремонте котла
Машинист всех наименований
Пирометрист
Приборист, занятый в производствах очистки газов от сернистых соединений, окиси углерода, электрообессоливания и обезвоживания, стабилизации, гидроочистки сероводородсодержащей нефти и газового конденсата, получения элементарной (газовой) серы и доочистке отходящих газов, очистке сжиженных газов и производстве меркаптанов
Профессии рабочих, занятых на загрузке и выгрузке, дроблении, колке, затаривании и транспортировке сырья, полуфабрикатов, готовой продукции, реагентов, абсорбентов, катализаторов, топлива нефтеловушек и сушильных камер
Скрубберщик-насосчик
Слесарь по ремонту технологических установок
Слесарь-ремонтник
Тоннельщик
Транспортировщик
Укладчик-упаковщик, занятый на упаковке технического углерода
Фильтровальщик
Фильтропрессовщик
Центрифуговщик
Электромонтер по ремонту и обслуживанию электрооборудования;
5) газоспасательная служба
Боец газоспасательной службы
Геофизик
Геолог
Инженер всех наименований, непосредственно занятых на бурении, добыче и переработке нефти, газа и газового конденсата, переработке угля и сланца
Техник, непосредственно занятых на бурении, добыче и переработке нефти, газа и газового конденсата, переработке угля и сланца
Механик, непосредственно занятых на бурении, добыче и переработке нефти, газа и газового конденсата, переработке угля и сланца
Профессии служащих, на которых возложено руководство взводом, отделением, пунктом и постом
Профессии служащих цеховых лабораторий производств газового технического углерода.
29. Ртутные преобразовательные подстанции
Профессии рабочих:
Машинист крана (крановщик)
Электромонтер всех наименований.
30. Электростанции, энергопоезда, паросиловое хозяйство
Профессии рабочих:
Антикоррозийщик, занятый на очистке емкости и покрытии
Грузчик, постоянно занятый на разгрузке угля и сланцев с содержанием свободного диоксида кремния от 5% и выше
Котлочист
Машинист всех наименований
Моторист
Огнеупорщик
Печник
Профессии рабочих, занятых чисткой оборудования от горячей пыли и ее сбором, отпуском, погрузкой и транспортировкой
Слесарь
Сливщик-разливщик
Футеровщик (кислотоупорщик)
Шуровщик топлива
Электрослесарь всех наименований
Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий, занятый на работе в кабельных тоннелях, траншеях, расположенных в местах установки котельного, турбинного оборудования, оборудования топливоподачи;

1) жерасты жылу электр станциялары
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Аккумуляторшы
Қазан тазалаушы
Барлық атаудағы машинист
Отқа төтеп берушi
Пешшi
Барлық атаудағы слесарь
Футерлеушi (қышқылға төзiмдетушi)
Қазандық, турбиналық (бу-газ турбиналық) құрал-жабдықты және отын жiберу құрал-жабдығына қызмет көрсетумен және оларды жөндеумен айналысатын барлық атаудағы электр монтерi
2) жерастындағы гидроэлектростанциялар және машиналық залдары бар гидроэлектростанциялар
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Гидроагрегат машинисi
Гидротурбиналық құрал-жабдықты жөндейтiн слесарь
Электростанцияның негiзгi басқару қалқанының электр монтерi
Машина залының гидроагрегаттарына қызмет көрсетумен айналысатын электр монтері
Электр машиналарын жөндеу электр слесарi
Электр станциялардың электр құрал-жабдығын жөндеу жөнiндегi электр слесарi
3) күкірт-газ аулағыш қондырғылар
Жабдықтарды пайдаланумен және жөндеумен айналысатын жұмысшылардың кәсіптерi
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Электр станцияларда, энергопоездарда және бу күшi қолданылатын шаруашылықта тiкелей жұмыс iстейтiн барлық атаудағы инженер
31. ЖЕҢIЛ ӨНЕРКӘСIП
1) тоқыма өнеркәсiбi
Жалпы кәсiптep
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Аппрет қайнатушы
Костраны күреп шығарушы
Жасанды үлбiр жасаумен тiкелей айналысатын трикотаж бұйымдар мен жаймалар тоқымашысы
Химиялық ерiтiндiлер мен бояу жасаушы
Мата буландырушы
Жүн бұйымдарын буландырушы
Қышқылшы
Бояушы
Жуғыш машинаның машинисi
Барлық атаудағы оператор
Ағартушы
Қайнатушы
Жасанды үлбiрдi өңдеумен айналысатын өңдеушi
Жалтыратушы
Техникалық шұғаны жуып жаюшы
Бiлiктердi хромдаумен және мыстаумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Желiмденген тоқылмаған материалдар өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi
Қалдықтарды қайта өңдеушi
Талшықтарды араластырушы
Шұға басушы
Техникалық шұғаны өңдеу өндiрiсiнде және камералық кептiргiштерде жұмыс iстейтiн кептiрушi
Баспа машиналарының кептiргiштерiнде жұмыс iстейтiн кептiрушi (үстемешi)
Бiлiктердi уыттаушы
Сулы тауар мен иiрiмжiптi қолмен бүктеушi-таңдаушы
Шұлық-ұйық және биялай бұйымдарын қалыптастырумен айналысатын трикотаж бұйымдарын қалыптастырушы
Тарағыш аппараттарды тазартушы-қайраушы
2) мақта мата және мақта өндiрiстерi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Мамық пен қалдықтарды күреп шығарушы
Тозаңдық иiруде шикiзат қоспасын жасау және киiм мақтасын өндiру барысында қопсытқыш-түткiш агрегаттарында жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi
Барабандардағы қыл-қыбырды (қолмен) тарап алушы;
3) зығыр және кендiр өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Қыл-қыбырды күреушi
Сiңдiргiш құрал-жабдығының операторы
Талшықтарды өңдеушi (зығыр өндiрiсi)
Қалдықтарды пресстеушi
Талшықтарды дайындаушы
Сiңдiрмелер құрамын дайындаушы
Суланған жіптi иiрумен айналысатын жiп иiрушi
Тарағыш құрал-жабдығында және зығыр тарағыш машиналарда жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi
Суланған қалдықтарды жинаушы
Ызбашы

1) подземные тепловые электростанции
Профессии рабочих:
Аккумуляторщик
Котлочист
Машинист всех наименований
Огнеупорщик
Печник
Слесарь всех наименований
Футеровщик (кислотоупорщик)
Электромонтер всех наименований, занятый на обслуживании и ремонте котельного, турбинного (парогазотурбинного) оборудования и оборудования топливоподачи;
2) подземные гидроэлектростанции и гидроэлектростанции с машинными залами
Профессии рабочих:
Машинист гидроагрегата
Слесарь по ремонту гидротурбинного оборудования
Электромонтер главного щита управления электростанций
Электромонтер по обслуживанию гидроагрегатов машинного зала
Эпектрослесарь по ремонту электрических машин
Эпектрослесарь по ремонту электрооборудования электростанций;
3) серогазоулавливающие установки
Профессии рабочих, занятых эксплуатацией и ремонтом оборудования
Профессии служащих:
Инженер всех наименований, непосредственно занятый на электростанциях, энергопоездах и паросиловом хозяйстве.
31. Легкая промышленность
1) текстильная промышленность
Общие профессии
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Варщик аппрета
Выгребальщик костры
Вязальщиц трикотажных изделий, полотна, непосредственно занятый изготовлением искусственного меха
Заготовщик химических растворов и красок
Запарщик тканей
Запарщик шерстяных изделий
Кисловщик
Красильщик
Машинист моечной машины
Оператор всех наименований
Отбельщик
Отварщик
Отделочник ворса, непосредственно занятый отделкой искусственного меха
Полировщик
Промывальщик технических сукон
Профессии рабочих, занятых хромированием и омеднением валов
Профессии рабочих, занятых в производстве клееных нетканых материалов
Разрабатывальщик отходов
Смешивальщик волокна
Сукновал
Сушильщик, занятый в отделочном производстве технических сукон и на работах в камерных сушилках
Сушильщик (заправщик), занятый на сушилках печатных машин
Травильщик валов
Укладчик-выбиральщик мокрого товара и пряжи вручную
Формировщик трикотажных изделий, занятый формированием чулочно-носочных и перчаточных изделий
Чистильщик-точильщик чесальных аппаратов;
2) хлопчатобумажное и ватное производства
Профессии рабочих:
Выгребальщик пуха и отходов
Профессии рабочих, занятых на разрыхлительно-трепальных агрегатах и на составлении смеси сырья в угарном прядении и при выработке одежной ваты
Очесывальщик барабанов (вручную);
3) льняное и пенько-джутовое производства
Профессии рабочих:
Выгребальщик очесов
Оператор пропиточного оборудования
Отделочник волокна (льняное производство)
Прессовщик отходов
Приготовитель волокна
Приготовитель пропиточных составов
Прядильщик, занятый в мокром прядении
Профессии рабочих, занятых на чесальном оборудовании и льночесальных машинах
Сборщик мокрых отходов
Тесемщик;

4) жүн өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Карбонизаторшы
Қалдық-тозаңдарды және жуылмаған жүндi түтумен айналысатын қопсыту-түту машина операторы
5) жібек және жiбек орау өндiрiсi
Жұмысшылар кәсiптерi:
Қалдықтарды қайнатуға арналған химиялық құрамдарды қайнатушы
Пілләларды булаушы
Піллә ораушы
Шеңберлi тарағыш машина операторы
Пiллә қалдықтарын қайнатушы
Пiллә қалдықтарын сығумен айналысатын сығушы
Шикiзат шаюшы
Пiллә қалдықтарын өңдеушi
Шикiзат өңдеушi
Пiллә мен оның қалдықтарын кесумен айналысатын материал мен бұйым кесушi
Қалдықтарды кептiрушi
Шикiзат дымқылдатушы
6) жуылмаған және зауыттық жүннiң, қыл мен жүннiң алғашқы өңделуi
Жұмысшылардың кәсіптерi:
Су-химиялық өңдеу аппаратшысы
Сепарациялау және флотациялау аппаратшысы
Терi-үлбiр шикiзатын консервiлеушi
Тарау және араластыру машиналарының машинисi
Шелдеушi
Жуылмаған жүндi жуумен айналысатын жүн жуушы
Қыл мен жүндi жуушы
Жуылмаған жүнмен айналысатын төсеушi
Терiдегi қылды сыпырып алғыш қоспаны өңдеушi
Қопсыту - түткiш машина операторы
Дайын өнiм мен қалдықтарды пресстеушi
Қалдықтарды бөлушi
Ылғалды қалдықтарды жинаушы
Сұрыптаушы
7) терi мен үлбiр өндiрісi, терi үлбiр шикiзатының алғашқы өңделуi
Жұмысшылардың кәсіптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Аппретуршы
Тон құрақтарын қайнатушы
Терi-үлбiр шикiзатын және тұзтерiлердi жаюшы
Терiлердi майлаушы
Терi-үлбiр шикiзатын және материалдарды (шикiзат терi және шикiзат үлбiр мен тон қойтерiсiн) өлшеушi
Тебiнгi мен техникалық терiнi қыздырушы
Колорист
Терi-үлбiр шикiзатын консервiлеушi
Бояушы
Терiлердi лактаушы
Барлық атаудағы машинист
Шелдеушi
Шел мен жүн жуушы
Терi мен үлбiр шикiзатын өңдеушi
Үлбiр терiнi өңдеушi
Tepi жүнiн сыпырып алатын қоспамен өңдеушi
Жiбiту-күлдендiру, илеу-бояу-майлау және өңдеу цехтарында (учаскелерiнде) дымқылданған жартылай шикiзат өнiмдi қолмен кесетiн материал кесушi
Шикізатты арулаушы
Үйiту құрал-жабдығының операторы
Тері өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн тазарту құрылысының операторы
Терiлердi бұзумен, урзол мен анилин арқылы боялған үлбiрдi өңдеумен және үлбiр терiлерiне люстрлеу ерiтiндiсiн жағумен айналысатын үлбiр терiлерiн өңдеушi
Сығушы
Шикiзат, жартылай шикiзат, химиялық материалдар мен өндiрiс қалдықтарын әперiп отырушы
Үлбiр терiлерiн және бұйым пішімдерiн түзетушi
Терiнi пресстеушi
Терi мен үлбiр шикiзатын қабылдау және өткiзумен айналысатын жартылай шикiзат және дайын бұйымдарды, материалдарды, қабылдаушы (бүктеумен және қайта бүктеумен)
Үлбiрдi формалинмен және уротропинмен өңдейтiн, сондай-ақ, аяқ киім өндірісінде резинаны мықты күкiрт қышқылымен өңдеумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Терi айырушы
Терi шикізатын пiшушi
Шикiзатты (қойтерiсiн) буып-түюшi босатушы
Терi мен қойтерiсiн кергiшке iлiп созушы
Үлбiр терiлердi тараушы (урзол мен анилин арқылы боялған және боялмаған үлбiр терiлердi)
Слесарь-жөндеушi
Терi мен үлбiр терi шикiзатын сорттаушы
Аппретура, эмульсия және лак құрастырушы
Химиялық ерiтiндi құрастырушы
Шикiзат терi мен үлбiр терінi, жартылай шикiзатты сүргiлеушi
Камералық кептiргіштерде терi, үлбiр, қыл, жүндi, қолмен iлiп кептiрумен айналысатын шикiзат, жартылай шикiзат және бұйымдарды кептiрушi
Люстрлеуден кейiн және формалин мен уротропинмен өңделгеннен кейiн үлбiр терiлерiн термоөңдеуші
Тасымалдаушы
Өндiрістiк үй-жайларды жинаушы
Шикiзат терiлер мен үлбiр терілердi буып-түюмен айналысатын жинаушы буып-түюші
Шаң, баркас, барабан, тұндырғыштар мен кәрiздi (оның iшiнде тазарту құрылыстарын да) тазартумен айналысатын тазартушы
Тұзтерi бетiн тазалаушы
Үлбiр терiлердi бензинмен тазалаушы
Бұйымдарды, жартылай шикiзатты, материалдарды тегiстеушi
Үлбiр терiлердi эпилирлеушi
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Барлық атаудағы инженер;

4) шерстяное производство
Профессии рабочих:
Карбонизаторщик
Оператор разрыхлительно-трепальной машины, занятый на трепании угаров и немытой шерсти;
5) шелковое и шелкомотальное производства
Профессии рабочих:
Варильщик химических составов для варки отходов
Запарщик коконов
Кокономотальщик
Оператор круглочесальной машины
Отварщик коконных отходов
Отжимщик, занятый отжимом коконных отходов
Промывальщик сырья
Разрабатывальщик коконных отходов
Разрабатывальщик сырья
Резчик материалов и изделий, занятый на резке коконов и их отходов
Сушильщик отходов
Увлажняльщик сырья;
6) первичная обработка немытой и заводской шерсти, щетины и волоса
Профессии рабочих:
Аппаратчик водно-химической обработки
Аппаратчик сепарирования и флотации
Консервировщик кожевенно-мехового сырья
Машинист чесальной и мешальной машин
Мездрильщик
Мойщик шерсти, занятый на мойке немытой шерсти
Мойщик щетины и волоса
Настильщик, занятый с немытой шерстью
Обработчик шкур волососгонной смесью
Оператор разрыхлительно-трепальных машин
Прессовщик готовой продукции и отходов
Разбивщик отходов
Сборщик мокрых отходов
Сортировщик;
7) кожевенное и меховое производства, первичная обработка кожевенно-мехового сырья
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Аппретурщик
Варщик шубного лоскута
Выстилальщик кожевенно-мехового сырья и голья
Жировальщик кож
Измеритель кожевенно-мехового сырья и материалов (кожевенного сырья и сырья меховой и шубной овчины)
Калильщик чепрака и технической кожи
Колорист
Консервировщик кожевенно-мехового сырья
Красильщик
Лакировщик кож
Машинист всех наименований
Мездрильщик
Мойщик мездры и волоса
Обработчик кожевенно-мехового сырья
Обработчик меховых шкурок
Обработчик шкур волососгонной смесью
Обрезчик материалов, занятый на обрезке влажного полуфабриката вручную в отмочно-зольном, дубильно-красильно-жировальном и отделочном цехе (участке)
Обрядчик сырья
Оператор опаливающего оборудования
Оператор очистных сооружений, занятый в кожевенном производстве
Отделочник меховых шкурок, занятый на разбивке шкурок, отделкой меха урзольного и анилинового крашения и намазкой меховых шкурок люстровальным раствором
Отжимщик
Подносчик сырья, полуфабрикатов, химических материалов и отходов производства
Правщик меховых шкурок и скроев изделий
Прессовщик кож
Приемщик материалов, полуфабрикатов и готовых изделий, занятый приемом и сдачей кожевенно-мехового сырья (с укладкой и перекладкой)
Профессии рабочих, занятых на обработке меха формалином и уротропином, а также резины крепкой серной кислотой в обувном производстве
Разводчик кож
Раскройщик кожевенного сырья
Распаковщик сырья (овчины)
Растяжчик кож и овчин на рамы
Расчесывальщик меховых шкурок (урзольного и анилинового крашения и меховых шкурок некрашеных)
Слесарь-ремонтник
Сортировщик кожевенно-мехового сырья
Составитель аппретур, эмульсий и лаков
Составитель химических растворов
Строгаль кожевенно-мехового сырья и полуфабрикатов
Сушильщик сырья, полуфабрикатов и изделий, занятый в камерных сушилках ручной завески на сушке кож, меха, щетины, шерсти и волоса
Термоотделочник меховых шкурок, занятый отделкой шкурок после люстрирования и обработки их формалином и уротропином
Транспортировщик
Уборщик производственных помещений
Укладчик-упаковщик, занятый укладкой кожевенно-мехового сырья
Чистильщик, занятый на чистке чанов, баркасов, барабанов, отстойников и канализации (включая очистные сооружения)
Чистильщик лица голья
Чистильщик меховых шкурок бензином
Шлифовщик изделий, полуфабрикатов и материалов, занятый шлифовкой кож
Эпилировщик меховых шкурок
Профессии служащих:
Инженер всех наименований;

8) синтетикалық малма өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Химиялық шикiзатты аппараттарға тиеушi
Қышқылшы
Нафталин мен фенол балқытушы
Тасымалдаушы
Булау аппараттарын тазалаушы
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Барлық атаудағы инженер
9) жеңiл және тоқыма өнеркәсiбiнде қолданылатын химиялық өнiмдер мен олардан жасалатын бұйымдар өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Нитробояумен және органикалық ерiтушiлермен жұмыс iстейтiн колорист
Бояу езушi
Желiмделген тоқылмаған материалдар өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi
Аяқ киiм өндiрiсiнде желiм мен резина қоспаларын дайындайтын жұмысшылардың кәсiптерi
Химиялық қорғану заттары өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн жұмысшылардың кәсiптерi
Аяқ киiм құрастырумен және ыстық вулканизация мен пластмассаны құю әдiсiмен аяқ киiмнiң құрастырма бөлшектерiн жасаумен айналысатын аяқ киiм жинақтаушы
Аппретура, эмульсия, лак құрастырушы
Химиялық ерiтiндi құрастырушы;
10) киiз басу өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Аппаратқа өнiмдi қолмен тиеп қолмен шығаратын булау аппаратшысы
Киiз басушы
Алдымен ыстық киiздету машиналарында тығыздап киiз бұйымдардың негiзiн жасаушы
Карбонизаторшы
Қышқылшы
Бояушы
Аяқ киiм саптаушы
Аппаратқа киiздi қолмен салып отыратын жуып-шаю құрал-жабдығының операторы
Жуылмаған жүндi түтумен айналысатын қопсыту-түткiш машиналардың операторы
Киiз бұйымдардан түктi сыпырып алумен айналысатын өңдеушi
Терiлердi уыттаушы
Киiзден жасалған аяқ киiмнiң астын вулканизациялаумен айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi:
Резина қоспаларын вальцовшылаушы, резина, полимер бөлшектерi мен бұйымдарын желiмдеушi;
Пресстеушi-вулканизаторшы
Киiз бұйымдарын жаюшы
Балғалы машиналарға қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеушi
Талшықтарды араластырушы
Механизацияландырылмаған камераларда және отпен кептiру камераларында кептiрумен айналысатын кептiрушi
Аяқ киiмдi қалыптардан алушы
Тарау аппараттарын тазалаушы - қайраушы.
32. ТАМАҚ ӨНЕРКӘСIБI
1) май экстракциялау өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Экстракторшы - аппаратшы
Тамақ өнiмiн артушы-түсiрушi
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Барлық атаудағы инженер;
2) мыс-никельдi катализаторлар өндiрiсi
Катализаторшы;
3) ферментациялық өндiрiс
Ферментациялық камераларға өнiмдi артушы-түсiрушi
Темекiнi ферментацияға дайындау желiсiнiң машинисi;
4) темекi өндiрiсi мен қалыпқа келтiрiлген темекi өндiрiсi
Темекi өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Темекiлер жөнiндегi купажист
Пневматикалық қондырғылардың машинисi
Папирос пен шылым шығаратын ағынды-механизацияландырылған желiлер мен машиналар машинисi
Реттеушi машинист
Темекi кескiш машиналардың машинисi
Темекiден жасалатын рядноны пресстеушi
Темекiнi қопсытушы
Жапырақты темекiнi жайып салушы
Темекiнi мөлшерлеп салушы
Темекiнi сұрыптаушы
Темекi кептiрушi
Өндiрiстiк жайларды жинаушы
Құрал-жабдықты тазалаушы
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Барлық атаудағы инженер
Қалпына келтiрiлген темекi өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Сiлтiлердi булатып шығарушы
Қалпына келтiрiлген темекi желiсiнде жұмыс iстейтiн ферментациялық камераларды тиеп-түсiрушi
Қағаз (картон) жасағыш машиналардың (торшылар) машинисi
Қағаз бұйымдары мен қағаздарды сiндiрушi
Ұнтақтаушы
Темекінi кептiрушi
Шикiзат темекенi ылғалдатушы
Қызметшiлердiң кәсiптерi:
Барлық атаудағы инженер;

8) производство синтетических дубителей
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Загрузчик химического сырья в аппараты
Кислотчик
Плавильщик нафталина и фенолов
Транспортировщик
Чистильщик выпарных аппаратов
Профессии служащих:
Инженер всех наименований;
9) производство химической продукции и изделий из нее для отраслей легкой и текстильной промышленности
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Колорист, занятый на работах с нитрокрасками и органическими растворителями
Краскотер
Профессии рабочих, занятых в производстве клееных нетканых материалов
Профессии рабочих, занятых на приготовлении клеев и резиновых смесей в обувном производстве
Профессии рабочих, занятых в производстве средств химической защиты
Сборщик обуви, занятый сборкой обуви и изготовлением комплектующих деталей для нее методом горячей вулканизации и литья из пластмасс
Составитель аппретур, эмульсий и лаков
Составитель химических растворов;
10) валяльно-войлочное производство
Профессии рабочих:
Аппаратчик запаривания, занятый ручной загрузкой и выгрузкой
Валяльщик
Изготовитель основы валяльно-войлочных изделий, работающий с предварительным уплотнением на горячей свойлачивающей машине
Карбонизаторщик
Кисловщик
Красильщик
Насадчик обуви
Оператор промывочного оборудования, занятый заправкой войлока вручную
Оператор разрыхлительно-трепальных машин, занятый на трепании немытой шерсти
Отделочник валяльно-войлочных изделий, занятый на снятии ворса
Протравщик шкурок
Профессии рабочих, занятых катальных, многоваличных и горячих свойлачивающих машинах
Профессии рабочих, занятых вулканизацией низа валяной обуви: вальцовщик резиновых смесей; клейщик резиновых, полимерных деталей и изделий; прессовщик-вулканизаторщик
Расправщик войлочных изделий
Слесарь-ремонтник, занятый на ремонте и обслуживании молотовых машин
Смешивальщик волокна
Сушильщик, занятый на сушке в немеханизированных камерах и огневых сушилках
Съемщик обуви с колодок
Чистильщик-точильщик чесальных аппаратов.
32. Пищевая промышленность
1) маслоэкстракционное производство
Профессии рабочих:
Аппаратчик-экстракторщик
Загрузчик-выгрузчик пищевой продукции
Профессии служащих:
Инженер всех наименований;
2) производство медно-никелевого катализатора
Катализаторщик;
3) ферментационное производство
Загрузчик-выгрузчик ферментационных камер
Машинист линии подготовки табака к ферментации;
4) табачное производство и производство восстановленного табака
Табачное производство
Профессии рабочих:
Купажист по табакам
Машинист пневматических установок
Машинист поточно-механизированной папиросо-сигаретной линий и машины
Машинист-регулировщик
Машинист табакорезальной машины
Прессовщик рядна из-под табака
Разрыхлитель табака
Раскладчик листового табака
Расфасовщик табака
Сортировщик табака
Сушильщик табака
Уборщик производственных помещений
Чистильщик оборудования
Профессии служащих:
Инженер всех наименований
Производство восстановленного табака
Профессии рабочих:
Выпарщик щелоков
Загрузчик-выгрузчик ферментационных камер, занятый на линии восстановленного табака
Машинист бумагоделательной (картоноделательной) машины
Пропитчик бумаги и бумажных изделий
Размольщик
Сушильщик табака
Увлажняльщик табачного сырья
Профессии служащих:
Инженер всех наименований;

5) махорка өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Қақтаушы
Вибросит кескiш машиналардың машинисi
Махорка тығыздау машиналарының машинисi
Махорка тозаңын пресстеушi
Иiскейтiн махорка мен темекi дайындаушы
Себушi
Махорка ұнтағын кептiрушi;
6) никотин өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Ұсақтау машиналарының машинисi
Фарматура мен қалдықтарды елеушi
Иiскейтiн махорка мен темекiнi бөлшектеп ораушы;
7) көлдерде, бассейндерде және ашық тау-кен жерлерiнде тұз өндіру
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Бассейндерде тұз тиеу жұмыстарымен айналысатын жүк тиеушi
Барлық атаудағы машинист
Рапокачка моторисi
Бассейндерде тұз үюші
Бассейндердi әзiрлеушi
Көлдегi жол жұмысшысы
Тұз комбайндарындағы мұржашы
8) лимон және шараптас қышқылдар өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсіптерi:
Автоклавшы
Барлық атаудағы аппаратшы
Кептiрушi
Центрифугалаушы
Қызметшiлердің кәсіптерi:
Барлық атаудағы инженер;
9) хош иiстi синтетикалық заттар өндiрiсi (хлорландырылған органикалық қосындылар; хош иiстi, алифаттық қатарлардың жай, күрделi эфирлерi; органикалық майлы, хош иiстi гетероциклдық шикiзат, альдегид, кетондар, спирттар, олардың туындылары, синтетикалық майлы қышқылдар негiзiнде жасалатын өнiмдер)
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Жуып-шаю машиналарының машинисi
Құюшы-төгушi
Қызметшілердің кәсіптерi:
Барлық атаудағы инженер;
10) парфюмерлiк-косметикалық өндiрiс. Зиянды заттары бар композициялар, хош иiстендiрушiлер және базалық композиция өндірiсi
Жұмысшылардың кәсіптерi:
Косметикалық құралдарды дайындайтын аппаратшы
Парфюмерлiк композиция мен сұйықтарды дайындайтын аппаратшы
Өсiмдiк бояуларды бөлшектеп орау жұмыстарымен айналысатын буып ораушы;
11) совелит өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсіптерi:
Күйдiру аппаратшысы
Әктi суға араластыру аппаратшысы
Бегунщик
Әктi суға араластырушы
Күйдiрушi
Кептiруші
Асбоцемент бұйымдарын кептiруші;
12) ацетон-бутил өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Барлық атаудағы аппаратшы
Инокуляторшы;
13) Iшек өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Табиғи колбаса қабығын дайындаушы;
14) терiнiң алғашқы өңделуi
Жұмысшылардың кәсіптері:
Терi тұздаушы
Терiнi шелдеушi
Терi өңдеушi
Терi сұрыптаушы
Терiнi тұздықтаушы;
15) сүйек өндiру және желiм өндiрiсi
Жұмысшылардың кәсiптерi:
Газбен консервiлеу аппаратшысы
Сүйек желiмiн өндiру аппаратшысы
Лиффузорларды (түсiрушi) тиеушi
Шротты жылтыратушы
Елеушi (себелеушi)
Қайнатылған сүйектi ұнтақтаушы (диiрменшi)
Шнековшы;
16) балық өңдеу және өндiру
Жағалауда аулау
Кунгасшы
Жағалаулап балық аулаушыларлың кәсiптерi
Балық пен теңiз жануарларын өңдеу
Теңiз бен мұхиттарда жүзiп жүретiн кемелер мен өндiрiстiк рефрижераторлардағы балық ұнын жасайтын қондырғылардың машинисi
Балық, теңiз шаянын, теңiз жануарлары мен теңiз өнiмдерiн жинаумен және өңдеумен айналысатын жұмысшылар кәсiптерi
Қақтау (вальцевой) станогының машинисi

5) махорочное производство
Профессии рабочих:
Вальцовщик
Машинист виброситрезальной машины
Машинист махорочно-набивной машины
Прессовщик махорочной пыли
Приготовитель нюхательной махорки и табака
Рассевщик
Сушильщик махорочной крошки;
6) никотиновое производство
Профессии рабочих:
Машинист дробильной машины,
Просевальщик фарматуры и отходов
Расфасовщик нюхательной махорки и табака;
7) добыча соли на озерах, в бассейнах и на открытых горных разработках
Профессии рабочих:
Грузчик, занятый погрузкой соли в бассейнах
Машинист всех наименований
Моторист рапокачки
Навальщик соли в бассейне
Подготовитель бассейна
Путевой
Трубник на солекомбайне;
8) производство лимонной и виннокаменной кислот
Профессии рабочих:
Автоклавщик
Аппаратчик всех наименований
Сушильщик
Центрифуговщик
Профессии служащих:
Инженер всех наименований;
9) производство синтетических душистых веществ (хлорированных органических соединений; простых, сложных эфиров ароматического, алифатического рядов; продуктов на основе органического жирного, ароматического гетероциклического сырья, альдегидов, кетонов, спиртов, их производных, синтетических жирных кислот)
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Машинист моечной машины
Сливщик-разливщик
Профессии служащих:
Инженер всех наименований;
10) парфюмерно-косметическое производство. Производство композиций, отдушек и композиций-баз, содержащих вредные вещества
Профессии рабочих:
Аппаратчик приготовления косметических средств
Аппаратчик приготовления парфюмерных композиций и жидкостей
Укладчик-упаковщик, занятый на расфасовке растительных красок;
11) совелитовое производство
Профессии рабочих:
Аппаратчик обжига
Аппаратчик гашения извести
Бегунщик
Гасильщик извести
Обжигальщик
Сушильщик
Сушильщик асбоцементных изделий;
12) ацетонобутиловое производство
Профессии рабочих:
Аппаратчик всех наименований
Инокуляторщик;
13) кишечное производство
Изготовитель натуральной колбасной оболочки;
14) первичная обработка шкур
Профессии рабочих:
Засольщик шкур
Мездрильщик шкур
Обработчик шкур
Сортировщик шкур
Тузлуковщик шкур;
15) костеобрабатывающее клеевое производство
Профессии рабочих:
Аппаратчик газового консервирования
Аппаратчик производства костного клея
Загрузчик (выгрузчик) диффузоров
Полировщик шрота
Просевальщик (рассевальщик)
Размольщик (мельник) кости-паренки
Шнековщик;
16) добыча и обработка рыбы
Прибрежный лов
Кунгасник
Профессии рыбаков прибрежного лова
Обработка рыбы и морского зверя
Машинист рыбомучных установок, занятый на плавающих судах и производственных рефрижераторах
Профессии рабочих, занятых на обработке и уборке рыбы, крабов, морского зверя и морепродуктов
Машинист вальцовых станков.

33. ЖАЛПЫ МАМАНДЫҚТАР
Аккумуляторшы
Әктi сумен араластыру аппаратшысы
Бөлшектер мен бұйымдарды қауiп құрамына зиянды заттар кiретiн қоспалармен сiндiрумен айналысатын бакелитшi (сiндiрушi)
Жұмсақ бактар жасап жөндеумен және шина жөндеу кәсiпорындарында резина қоспаларын қақтаумен айналысатын вальцовшы
Су астында, оның iшiнде жұмыс істейтiн сүңгуiр және өзге де жұмысшылардың кәсiптерi
Вулканизаторшы
Кемелер резервуарларының, бактарының, цистерналары мен отсектерiнiң iшiнде жұмыс iстейтiн газбен кесушi
Кемелер резервуарларының, бактарының, цистерналары мен отсектерiнiң iшiнде жұмыс iстейтiн газбен пiсiрушi
Ацетилен станцияларында жұмыс iстейтiн газ генераторшы
Газбен кесушi
Газбен пiсiрушi
Әктi сумен араластырушы
Ацетилен қондырғыларының генераторшысы
Гидроқұмқұюшы
Зиянды заттарды қолданып жұмыс iстейтiн компаундтарды толтырушы
Барлық атаудағы кессоншы
Технологиялық пештiң отын жағушы
Құрамында зиянды заттар бар лактармен жұмыс iстейтiн электроқшаулау бұйымдарын және материалдарын лактаушы
Пластмасса құюшы
Зиянды заттар қолданылатын жұмыстарды iстейтiн сырлаушы
Зиянды заттармен жұмыс iстейтiн компрессорлық қондырғының машинисi
Қазандықтардың (көмiр және тақтатаспен жағылатын), оның iшiнде күл шығарумен айналысатын машинист (от жағушы)
Газ компрессорларына қызмет көрсетумен айналысатын технологиялық компрессордың машинисi
Аммиак-тозаңдатқыш қондырғыларға қызмет көрсететiн тоңазытқыш қондырғының машинисi
Металлургия және химия өндiрiсiнiң ыстық жұмыс телiмдерiнде көмiр және кен өнеркәсiбiнiң жер асты жұмыстарында оқытумен айналысатын жұмысшылардың кең тараған кәсiптерiн оқытудың өндiрiстiк мастерi
Металлизатор
Жұмсақ бактар жасайтын және шина жөндеу кәсiпорындарында жұмыс iстейтiн бөлшектердi майлаушы
Әк күйдіруші
Алмасты бриллиант етіп қырлаушы
Эмальдi күйдiрумен айналысатын конвейер пешiнiң операторы
Құмқұю қондырғысын орнату операторы
Қорғасындаушы
Винипласт дәнекерлеушi
Бұйымдарды құрамында қорғасын, сондай-ақ зиянды заттар мен канцерогендер бар қапсырмалармен ыстықтай дәнекерлеушi және қалайылаушы
Қорғасын дәнекерлеуші
Пресстеушi-вулканизаторшы
Пластмасса бұйымдарын пресстеушi
Зиянды заттар қолданылатын жұмыстарда жұмыс iстейтiн арамен кесiлген материалдар мен ағаштан жасалатын бұйымдарды сіңдiрушi
Скафандр мен противогаз киiп кеме резервуарлары, бактерi, цистерналары, отсектерi мен танктерi iшiнде және дробеструялық камералар ішін тазалаумен айналысатын жұмысшылардың кәсіптерi
Құрамында сынап (тiкелей металл сынабымен жұмыс iстейтін) бар құралдар мен бұйымдар өндiрiсiнде және ашық металл сынаппен жұмыс iстеу кезiнде құралдар мен аппараттарды жөндеумен және оларға қызмет көрсетумен айналысатын жұмысшылардың кәсіптерi
Зымырандар мен ғарыштық объектілердiң бас жақ бөлшектерiн термооқшаулауға арналған заттарды дайындаумен және оларды жағумен тiкелей айналысатын (қоспалар, сіңдiрмелер дайындаумен, бұйым қалыптаумен және басып шығарумен айналысатын) жұмысшылардың кәсіптері
Дала жағдайларында бронетанк техникасының жылжуын сынақтан өткізумен үнемi айналысатын жұмысшылардың кәсіптері
Асбоцемент пен асбоселиттен жасалған бұйымдарды механикалық өңдеумен үнемi айналысатын жұмысшылардың кәсiптерi
Керамикалық деколь өндірiсiнде құрамына қорғасын кiретiн материалдармен тiкелей жұмыс істейтiн жұмысшылардың кәсіптерi
Мiндеттi түрде жеке қорғану құралдарының қолданылуын қажет ететiн ультра қысқа толқын, ультра жоғары жиiлiк, орта толқынды жиiлiк сәулелендіру көздерiмен жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшілердің кәсіптерi
Кремний органикалық қосындылар өндiрiсiнде жұмыс iстейтiн телім жұмысшылары мен қызметшілерінің кәсiптерi
Микрооргнизмдермен тiкелей жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсіптерi
1 топтағы микроорганизмдермен тiкелей жұмыс iстейтiн жұмысшылар мен қызметшiлердiң кәсiптерi
Вулканизациямен айналысатын резина бұйымдарын жөндеушi
Құрастырмашы-қапсырмашы
Целлулоидты көзiлдiрiк оправаларын желiмдеушi - бояушы
Жер астындағы кәрiздiк желiлерде үнемi жұмыс iстейтiн апаттық-қалыпқа келтiру жұмыстарының слесарi
Зиянды заттарды төгіп құюмен айналысатын құйып-төгушi
Металды зиянды заттары немесе канцерогендерi бар ерiтiндiлерде уыттаумен айналысатын уыттаушы
Металды, құйма бұйымдарды және бөлшектердi құрғақ кварц құммен тазартушы
Кеме резервуарлары, бактары, цистерналары мен отсектерi ішінде жартылай автоматикалық машиналарда жұмыс iстейтiн электрмен пiсiрушi
Жартылай автоматикалық, сондай-ақ, құрамына зиянды заттар кiретiн флюстар қолданылатын жартылай автоматикалық машиналарда кесумен және қолмен дәнекерлеумен айналысатын электрмен газбен пiсiрушi
Қорғасындалған және полиэтилен мен полихлорвинилмен қапталған кабельдердi дәнекерлеумен үнемi айналысатын кабель желілерін жөндеу және монтаждау жөнiндегi электр монтерi
Жартылай автоматикалық, сондай-ақ, құрамына зиянды заттар кiретiн флюстар қолданылатын жартылай автоматикалық машиналарды кесумен және қолмен дәнекерлеумен айналысатын электрмен пiсiрушi
Қолмен пiсiретiн электрмен пiсiрушi

33. Общие профессии
Аккумуляторщик
Аппаратчик гашения извести
Бакелитчик (пропитчик), занятый на пропитке деталей и изделий составами, содержащими вредные вещества
Вальцовщик резиновой смеси, занятый на изготовлении и ремонте мягких баков и на шиноремонтных предприятиях
Водолаз и другие профессии рабочих, занятых работой под водой
Вулканизаторщик
Газорезчик, занятый на работах внутри резервуаров, баков, цистерн и отсеков судов
Газосварщик, занятый на работах внутри резервуаров, баков, цистерн и отсеков судов
Газогенераторщик, занятый на ацетиленовых станциях
Газорезчик
Газосварщик
Гасильщик извести
Генераторщик ацетиленовых установок
Гидропескоструйщик
Заливщик компаундами, работающий с применением вредных веществ
Кессонщик всех наименований
Кочегар технологической печи
Лакировщик электроизоляционных изделий и материалов, занятый на работах с лаками, содержащими вредные вещества
Литейщик пластмасс
Маляр, занятый на работе с применением вредных веществ
Машинист компрессорной установки при работе с вредными веществами
Машинист (кочегар) котельной (на угле и сланце), в том числе занятый на удалении золы
Машинист технологического компрессора, занятый на обслуживании газовых компрессоров
Машинист холодильной установки, обслуживающий аммиачно-холодильные установки
Мастер производственного обучения рабочих массовых профессий, занятый обучением на подземных работах в угольной и горнорудной промышленности, на горячих участках работ металлургического и химического производства
Металлизатор
Намазчик деталей, занятый изготовлением мягких баков и на шиноремонтных предприятиях
Обжигальщик извести
Огранщик алмазов в бриллианты
Оператор конвейерной печи, занятый на обжиге эмали
Оператор установок пескоструйной очистки
Освинцевальщик
Паяльщик по винипласту
Паяльщик и лудильщик горячим способом, занятый пайкой и лужением изделий припоями, содержащими свинец, а также припоями, содержащими вредные вещества или канцерогены
Паяльщик по свинцу (свинцовопаяльщик)
Прессовщик-вулканизаторщик
Прессовщик изделий из пластмасс
Пропитчик пиломатериалов и изделий из древесины, занятый на работе с применением вредных веществ
Профессии рабочих, занятых на внутренней очистке резервуаров, баков, цистерн, отсеков и танков судов и внутри дробеструйных камер при работе в скафандрах или противогазах
Профессии рабочих, занятых в производствах приборов и изделий, содержащих ртуть (непосредственно на работах с металлической ртутью), а также на ремонте и обслуживании приборов и аппаратов на работах с открытой металлической ртутью
Профессии рабочих, занятых приготовлением и нанесением на головные части ракет и космических объектов теплоизоляционных покрытий (на изготовлении смесей, пропитке, формовке и прессовке изделий)
Профессии рабочих, занятых на ходовых испытаниях бронетанковой техники в дорожных условиях
Профессии рабочих, занятых механической обработкой изделий из асбоцемента и асбоселита
Профессии рабочих, непосредственно занятых в производстве керамической деколи с материалами, содержащими свинец
Профессии рабочих и служащих, занятых на работах с источниками УКВ, УВЧ, СВЧ излучений, выполнение которых требует обязательного применения средств индивидуальной защиты от этих излучений
Профессии рабочих и служащих, занятых в производстве кремнийорганических соединений
Профессии рабочих и служащих, непосредственно выполняющие работы с микроорганизмами
Профессии рабочих и служащих, непосредственно занятых на работах с микроорганизмами 1 группы
Ремонтник резиновых изделий, занятый на вулканизации Сборщик-клепальщик (клепальщик)
Склейщик-окрасчик целлулоидных очковых оправ
Слесарь аварийно-восстановительных работ, занятый па подземных канализационных сетях
Сливщик-разливщик, занятый на сливе и разливе вредных веществ Травильщик, занятый на травлении металла в растворах, содержащих вредные вещества или канцерогены
Чистильщик металла, отливок, изделий и деталей, занятый на очистке металла, металлических деталей и изделий сухим кварцевым песком
Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах, занятый на полуавтоматических машинах работами внутри резервуаров, баков, цистерн и отсеков судов
Электросварщик ручной сварки, занятый на работах внутри резервуаров, баков, цистерн и отсеков судов
Электрогазосварщик, занятый на резке и ручной сварке, на полуавтоматической машине, а также на автоматической машине с применением флюсов, содержащих вредные вещества
Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий, постоянно занятый на работах по спайке освинцованных кабелей и кабелей с полиэтиленовыми и полихлорвиниловыми оболочками
Электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах, занятый на работах с применением флюсов, содержащих вредные вещества, а также на полуавтоматических машинах
Электросварщик ручной сварки