Ғылыми ұйымдарды аттестаттау туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 19 мамырдағы N 460 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 маусымдағы № 645 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.06.08 № 645 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 9 шілдедегі  Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді: қараңыз.Z110407
1. Қоса беріліп отырған Ғылыми ұйымдарды аттестаттау туралы ереже бекітілсін.
2. Осы қаулы жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 19 мамырдағы
N 460 қаулысымен
бекітілген
Ғылыми ұйымдарды аттестаттау туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 9 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленді және ғылыми ұйымдарды аттестаттау мәселелерін реттейді. қараңыз.Z110407
2. Ғылыми ұйымдарды аттестаттау олардың негізгі қызметінің тиімділігін анықтау және материалдық, еңбек және қаржы ресурстарын ұтымды пайдалану, осы негізде олардың желілері мен құрылымдарын ретке келтіру, ғылыми кадрларды даярлау жөніндегі жұмыстың тиімділігін бағалау үшін жүзеге асырылады.
3. Ғылыми ұйымдарды аттестаттау кезінде мынадай көрсеткіштер бағалауға ұшырайды:
1) ғылыми, ғылыми-техникалық және қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелері;
2) әкімшілік-басқару персоналының қызметі;
3) материалдық-техникалық және әлеуметтік қамтамасыз етілу;
4) кадр әлеуеті мен ғылыми және инженерлік-техникалық қызметкерлерді аттестаттау;
5) ғылыми кадрларды даярлау жөніндегі жұмыстың жай-күйі.
4. Ғылыми ұйымдарды аттестаттау ғылыми және ғылыми-техникалық қызметтің бағыттарын ескере отырып, олардың құрылымдық бөлімшелері, филиалдары бойынша жүзеге асырылады.
5. Ғылыми ұйымдар кемінде бес жылда бір рет аттестаттауға жатады.
2. Аттестаттауды өткізу тәртібі
6. Ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган (бұдан әрі - Уәкілетті мемлекеттік орган) ғылыми ұйымдарды (денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарды қоспағанда) аттестаттауды өткізуді ұйымдастырады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.05.08. N  370 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6-1. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарды аттестаттауды денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның құзыреті шегінде атқарушы, бақылаушы және қадағалаушы функцияларды, сондай-ақ медициналық қызметтердің сапасы бойынша басшылықты жүзеге асыратын медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік орган ұйымдастырады және өткізеді.
Ескерту. 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2007.05.08. N  370 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Об утверждении Положения об аттестации научных организаций
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 мая 2003 года № 460. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 июня 2011 года № 645
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.06.2011 № 645 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2001 года "О науке" Правительство Республики Казахстан постановляет: см.Z110407
1. Утвердить прилагаемое Положение об аттестации научных организаций.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 мая 2003 года N 460
Положение
об аттестации научных организаций
1. Общие положения
1. Настоящее положение разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2001 года "О науке" и регулирует вопросы аттестации научных организаций. см.Z110407
2. Аттестация научных организаций осуществляется для определения эффективности их основной деятельности и рационального использования материальных, трудовых и финансовых ресурсов, упорядочения на этой основе их сети и структуры, оценки эффективности работы по подготовке научных кадров.
3. При аттестации научных организаций оценке подвергаются следующие показатели:
1) результаты научной, научно-технической и финансово-хозяйственной деятельности;
2) деятельность административно-управленческого персонала;
3) материально-техническая и социальная обеспеченность;
4) кадровый потенциал и аттестация научных и инженерно-технических работников;
5) состояние работы по подготовке научных кадров.
4. Аттестация научных организаций осуществляется по их структурным подразделениям, филиалам с учетом направлений научной и научно-технической деятельности.
5. Научные организации подлежат аттестации не реже одного раза в пять лет.
2. Порядок проведения аттестации
6. Центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области науки и научно-технической деятельности (далее - Уполномоченный государственный орган) организует проведение аттестации научных организаций (за исключением научных организаций в области здравоохранения).
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 8 мая 2007 г. N 370 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
6-1. Аттестацию научных организаций в области здравоохранения организует и проводит государственный орган по контролю в сфере оказания медицинских услуг, осуществляющий в пределах компетенции уполномоченного органа в области здравоохранения исполнительные, контрольные и надзорные функции, а также руководство по качеству медицинских услуг.
Сноска. Положение дополнено пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 8 мая 2007 г. N 370 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

7. Ғылыми ұйымдарды (денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарды қоспағанда) аттестаттауды өткізу үшін Уәкілетті мемлекеттік орган аттестаттау комиссияларын құрады.
Аттестаттау комиссияларының құрамын тиісті мемлекеттік орган бекітеді.
Денсаулық саласындағы ғылыми ұйымдарды аттестаттауды өткізу үшін медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау жөніндегі  мемлекеттік орган аттестаттау комиссияларын құрады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.05.08. N  370 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Аттестаттау комиссияларының құрамына:
1) Уәкілетті мемлекеттік органның;
2) қарамағында ғылыми ұйымдары бар мемлекеттік органдардың және олардың құзыретіне орай мүдделі мемлекеттік органдардың;
3) ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы ғылыми ұйымдардың;
4) халықаралық және шетелдік ғылыми ұйымдарды аттестаттаудан өткізген кезде шетелдік ғылыми ұйымдардың өкілдері кіреді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.05.08. N  370 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8-1. Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдардың аттестаттау комиссиясының құрамына:
1) медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау жөніндегі
мемлекеттік органның;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның;
3) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдардың өкілдері кіреді.
Ескерту. 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2007.05.08. N  370 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Ғылыми ұйымдарды (денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарды қоспағанда) аттестаттауды өткізу кестесін күнтізбелік жылға Уәкілетті мемлекеттік орган бекітеді және аттестаттау өткізуге дейін үш айдан кешіктірмей ғылыми ұйымдардың назарына жеткізіледі.
Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарды аттестаттауды өткізу кестесін медициналық қызметтер көрсету саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік орган күнтізбелік жылға бекітеді және аттестаттау өткізгенге дейін үш айдан кешіктірмей ғылыми ұйымдардың назарына жеткізіледі.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.05.08. N  370 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Аттестаттауға жататын ғылыми ұйымдар аттестаттау кестесіне сәйкес аттестаттау басталғанға дейін бір ай мерзімнен кешіктірмей 3-тармақта көрсетілген көрсеткіштерді бейнелейтін құжаттарды Комиссияға ұсынады.
Аттестаттау комиссиялары аттестаттауды қатаң түрде кестеге сәйкес және әрбір ғылыми ұйым үшін 15 күннен аспайтын мерзімде өткізеді.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.05.08. N  370 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

7. Для проведения аттестации научных организаций (за исключением научных организаций в области здравоохранения) Уполномоченным государственным органом образуются аттестационные комиссии.
Состав аттестационных комиссий утверждается соответствующим государственным органом.
Для проведения аттестации научных организаций в области здравоохранения аттестационные комиссии образуются государственным органом по контролю в сфере оказания медицинских услуг.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 8 мая 2007 г. N 370 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
8. В состав аттестационных комиссий включаются представители:
1) Уполномоченного государственного органа;
2) государственных органов, в ведении которых находятся научные организации и заинтересованных в силу их компетенции государственных органов;
3) научных организаций в области науки и научно-технической деятельности;
4) иностранных научных организаций при проведении аттестации международных и иностранных научных организаций.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 8 мая 2007 г. N 370 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
8-1. В состав аттестационной комиссии научных организаций в области здравоохранения включаются представители:
1) государственного органа по контролю в сфере оказания медицинских услуг;
2) уполномоченного органа в области здравоохранения;
3) научных организаций в области здравоохранения.
Сноска. Положение дополнено пунктом 8-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 8 мая 2007 г. N 370 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
9. График проведения аттестации научных организаций (за исключением научных организаций в области здравоохранения) утверждается Уполномоченным государственным органом на календарный год и доводится до сведения научных организаций (за исключением научных организаций в области здравоохранения) не позднее, чем за три месяца до проведения аттестации.
График проведения аттестации научных организаций в области здравоохранения утверждается государственным органом по контролю в сфере оказания медицинских услуг на календарный год и доводится до сведения научных организаций не позднее, чем за три месяца до проведения аттестации.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 8 мая 2007 г. N 370 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
10. Научные организации, которые подлежат аттестации, в соответствии с графиком аттестации, не позднее месячного срока до начала аттестации, представляют в аттестационную комиссию документы, отражающие показатели, указанные в пункте 3.
Аттестационные комиссии проводят аттестацию в строгом соответствии с графиком и в срок, не превышающий 15 дней, для каждой научной организации.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 8 мая 2007 г. N 370 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

11. Аттестаттау комиссияларының ғылыми ұйымдар (денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарды қоспағанда) құжаттарын зерделеу қорытындылары бойынша Уәкілетті мемлекеттік орган оларды аттестаттау (немесе аттестаттаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарды аттестаттау (немесе аттестаттаудан бас тарту) туралы шешімді медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік орган қабылдайды.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.05.08. N  370 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Ғылыми ұйымның жекелеген құрылымдық бөлімшелері, филиалдары бойынша ғылыми ұйымды аттестаттамаған кезде аттестаттау барысында анықталған кемшіліктерді жою үшін 6 айға дейінгі мерзім беріледі.
Көрсетілген мерзімде аттестаттау барысында анықталған кемшіліктерді жоймаған кезде тиісті мемлекеттік орган ғылыми ұйымдардың құрылтайшылары алдына олардың одан әрі қызметінің орынсыздығы туралы мәселе қояды.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.05.08. N  370 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Қазақстан Республикасының аумағында құрылған және жұмыс істейтін халықаралық және шетелдік ғылыми ұйымдар немесе олардың филиалдары, егер Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттармен өзгеше белгіленбесе, Қазақстан Республикасының ғылыми ұйымдары сияқты сол шарттарда және сол тәртіппен аттестаттауға жатады.

11. По итогам изучения аттестационными комиссиями документов научных организаций (за исключением научных организаций в области здравоохранения) Уполномоченный государственный орган принимает решения об их аттестации (или отказе в аттестации).
Решение об аттестации (или отказе в аттестации) научных организаций в области здравоохранения принимает государственный орган по контролю в сфере оказания медицинских услуг.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 8 мая 2007 г. N 370 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
12. При неаттестации научной организации по отдельным структурным подразделениям, филиалам научной организации представляется срок до 6 месяцев для устранения недостатков, выявленных в ходе аттестации.
При неустранении в указанный срок выявленных в ходе аттестации недостатков соответствующим государственным органом ставится перед учредителями научных организаций вопрос о нецелесообразности их дальнейшей деятельности.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 8 мая 2007 г. N 370 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
13. Международные и иностранные научные организации или их филиалы, созданные и функционирующие на территории Республики Казахстан, подлежат аттестации на тех же условиях и в том же порядке, что научные организации Республики Казахстан, если иное не установлено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.