"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiне (Салық кодексі) өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 23 мамырдағы N 484 қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы Қазақстан Республикасының Кодексiне (Салық кодексi) өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiне (Салық кодексi) өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 2001 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының Кодексiне   (Салық кодексi) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; 2002 ж., N 19-20, 171-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 10-баптың 1-тармағында:
1) 13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) бағамдық айырма (оң, терiс) - шетелдiк валютамен жасалған операциялар бойынша туындайтын айырма;";
2) мынадай мазмұндағы 25-1) тармақшамен толықтырылсын:
"25-1) қызметкер - жұмыс берушімен еңбек қатынастарында тұратын және жеке еңбек шарты бойынша тiкелей жұмыс атқаратын жеке тұлға; мемлекеттiк қызметшiлердi қоспағанда, акционерлiк қоғамның директорлар кеңесiнiң мүшесi;".
2. 39-бапта:
1) 2-тармақтағы "салық төлеушi" деген сөздерден кейiн "уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша жасалған" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 3-тармақтағы "егер осы Кодексте өзгеше белгiленбесе, осы бапта белгiленген тәртiпте" деген сөздер "уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген ережелерге сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 40-бапта:
1) 1-тармақтағы "салық төлеушiнiң" деген сөздерден кейiн "уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша жасалған" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 2-тармақтағы "Егер осы Кодексте өзгеше белгiленбесе," деген сөздер "Уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген ережелерге сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 41-баптың 1-тармағы "салық төлеушiнiң" деген сөздерден кейiн "уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша жасалған" деген сөздермен толықтырылсын.
5. 64-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Алдын ала шешiм қабылдағаны үшiн төлемақы.".

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 мая 2003 года N 484
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики
Казахстан "О налогах и других обязательных
платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)
Статья 1. Внести изменения и дополнения в Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; 2002 г., N 19-20, ст. 171) следующие изменения и дополнения:
1. В пункте 1 статьи 10:
1) подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) курсовая разница (положительная, отрицательная) - разница, возникающая по операциям, совершаемым в иностранной валюте;";
2) дополнить подпунктом 25-1) следующего содержания:
"25-1) работник - физическое лицо, состоящее в трудовых отношениях с работодателем и непосредственно выполняющее работу по индивидуальному трудовому договору; член совета директоров акционерного общества, за исключением государственных служащих;".
2. В статье 39:
1) пункт 2 после слов "заявления налогоплательщика" дополнить словами ", составленного по форме, установленной уполномоченным государственным органом,";
2) в пункте 3 слова "в порядке, установленном настоящей статьей, если иное не установлено настоящим Кодексом" заменить словами "в соответствии с правилами, установленными уполномоченным государственным органом".
3. В статье 40:
1) пункт 1 после слов "по его заявлению" дополнить словами ", составленному по форме, установленной уполномоченным государственным органом,";
2) в пункте 2 слова ", если иное не установлено настоящим Кодексом" заменить словами "в соответствии с правилами, установленными уполномоченным государственным органом".
4. Пункт 1 статьи 41 после слов "заявления налогоплательщика" дополнить словами ", составленного по форме, установленной уполномоченным государственным органом,".
5. Пункт 3 статьи 64 изложить в следующей редакции:
"3. Плата за предварительное решение.".

6. 69-баптың 10-тармағы мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) уәкiлетті мемлекеттiк орган белгілеген электрондық пiшiмнiң құрылымы бұзылса, салық есептiлiгi салық органына берiлмеген болып есептеледі.".
7. 71-бапта:
1) 1-тармақтағы "Салық декларациясына," деген сөздердiң алды "Осы баптың 5-тармағында көрсетiлген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Осы Кодекстiң 126-бабына сәйкес өткен айлар үшiн есептелген корпорациялық және жеке табыс салықтары бойынша аванстық төлемдер сомасының есептерiне өзгерiстер енгiзуге жол берiлмейді.".
8. 80-баптың 2-тармағының 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"17) оң бағамдық айырма сомасының терiс бағамдық айырма сомасынан асып кетуi;".
9. 89-баптың 2-тармағында "олар шегерiмге жатқызылған салық кезеңiнiң" деген сөздер "олар сақтанушыға қайтарылған (қайтаруға жататын) есептi салық кезеңiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын, "сақтандырушы" деген сөздер "сақтандыру ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. 94-бапта:
1) 1 тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Сыйақы бойынша шегерiм осы бапта белгiленген шекте жүргiзiледi.".
2) 2-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "жүргiзiледі" деген сөз "айқындалады" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Лондон банкаралық рыногының 2 еселенген ставкасын қолдана отырып есептелген сомалар шегiнде шетел валютасында алынған және (немесе) орналастырылған несиелер (заемдар), оның iшiнде қаржы лизингі түрінде берiлген несиелер (заемдар), депозиттер, борыштық бағалы қағаздар бойынша.";
3) мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2 тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Кредиттер (заемдар), оның iшiнде қаржы лизингі түрiнде берiлген несиелер (заемдар), депозиттер, борыштық бағалы қағаздар бойынша шегерiмдердің осы баптың 2-тармағына сәйкес айқындалған ең жоғарғы сомасы қосымша мынадай сомамен шектеледi:
1) резидентке төленетін және шегерiмге жатқызылуға тиiстi сыйақы сомасы
қосу
2) сыйақының шектi сомасының,
резидентке төленетiн және шегерiмге жатқызылуға тиiстi сыйақы сомасының
арасындағы оң айырма.
2-2. Осы баптың 2-1-тармағының мақсаттары үшiн:
1) сыйақының шектi сомасы меншiк капиталдың орташа жылдық сомасының, мiндеттемелердiң, шекті коэффициенттiң және салық төлеушi салық кезеңi үшiн төлейтiн сыйақы сомасының орташа жылдық сомасына қатынасының туындысы ретiнде есептеледi;
2) меншiк капиталдың орташа жылдық сомасы eceпті салық кезеңiнiң әр айының соңына меншiк капиталдың орташа арифметикалық сомасына тең;

6. Пункт 10 статьи 69 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) нарушена структура электронного формата, установленного уполномоченным государственным органом.".
7. В статье 71:
1) пункт 1 дополнить словами ", за исключением случаев, указанных в пункте 5 настоящей статьи";
2) дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Не допускается внесение изменений в расчеты сумм авансовых платежей по корпоративному и индивидуальному подоходным налогам, исчисленных в соответствии со статьей 126 настоящего Кодекса за предыдущие месяцы.".
8. Подпункт 17) пункта 2 статьи 80 изложить в следующей редакции:
"17) превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы;".
9. В пункте 2 статьи 89 слова "того налогового периода, в котором они были отнесены на вычеты, с обязательным уведомлением страховщиком" заменить словами "отчетного налогового периода, в котором они были возвращены (подлежали возврату) страхователю, с обязательным уведомлением страховой организацией".
10. В статье 94:
1) пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Вычет по вознаграждению производится в пределах, установленных настоящей статьей.";
2) в пункте 2:
в абзаце первом слово "производится" заменить словом "определяется";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) по кредитам (займам), в том числе предоставленным в виде финансового лизинга, депозитам, долговым ценным бумагам, полученным и (или) размещенным в иностранной валюте, - в пределах суммы, рассчитанной с применением 2-кратной ставки Лондонского межбанковского рынка.";
3) дополнить пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. Максимальная сумма вычетов по вознаграждению по кредитам (займам), в том числе предоставленным в виде финансового лизинга, депозитам, долговым ценным бумагам, определенная в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, дополнительно ограничивается следующей суммой:
1) сумма вознаграждения, выплачиваемая резиденту и подлежащая отнесению на вычеты,
плюс
2) положительная разница между:
предельной суммой вознаграждения,
суммой вознаграждения, выплачиваемой резиденту и подлежащей отнесению на вычеты.
2-2. Для целей пункта 2-1 настоящей статьи:
1) предельная сумма вознаграждения исчисляется как произведение отношения среднегодовой суммы собственного капитала к среднегодовой сумме обязательств, предельного коэффициента и суммы вознаграждения, выплачиваемой налогоплательщиком за налоговый период;
2) среднегодовая сумма собственного капитала равна средней арифметической сумм собственного капитала на конец каждого месяца отчетного налогового периода;

3) мiндеттеменiң орташа жылдық сомасы есептi салық кезеңiнiң әр айы iшiнде сыйақы төленетiн мiндеттеменiң орташа арифметикалық ең жоғарғы сомасына тең;
4) қаржы ұйымдары үшiн шектi коэффициент 8-ге тең, ал басқа заңды тұлғалар үшiн - 2-ге тең.";
11. 102-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"102-бап. Терiс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асып кетуiнен шегерiм
Егер терiс бағамдық айырманың сомасы оң бағамдық айырманың сомасынан асып кеткен жағдайда асу шамасы шегерiмге жатады.".
12. 120-баптың 2-тармағында "ұйымның" деген сөзден кейiн "депозиттер," деген сөзбен, "қайырмалдық" деген сөзден кейiн "бойынша" деген сөзбен толықтырылсын.
13. 139-баптың 2-тармағының екiншi бөлігі "салық төлеушiге" деген сөздерден кейiн "амортизациялауға жатпайтын тiркелген активтердi қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын.
14. Мынадай мазмұндағы 5-1-бөлiммен толықтырылсын:
"5-1-бөлiм. Салық төлеушiлердiң жекелеген санаттарына салық салу ерекшелiктерi
22-1 тарау. Арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында қызметiн жүзеге асыратын ұйымдарға салық салу
140-1-бап. Жалпы ережелер
1. Осы Кодекстiң мақсаттары үшiн арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында қызметiн жүзеге асыратын ұйымдар деп бiр уақытта мынадай шарттарға сай келетiн заңды тұлғалар танылады:
1) арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарындағы салық органында тiркеу есебiнде тұрған;
2) арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарынан тыс жерлерде құрылымдық бөлiмшелерi жоқ;
3) жылдық жиынтық табысының кемiнде 90 процентiн арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында арнайы экономикалық аймақтарды құру мақсаттарына сәйкес келетiн мынадай қызмет түрлерiн жүзеге асыру нәтижесiнде алуға жататын (алынған) табыстар құраса:
бағдарламалық қамтамасыз етудi, дерекқорды және аппараттық құралдарды жобалау, әзiрлеу, енгiзу және олардың тәжiрибе өндiрiсi;
және (немесе) жасанды иммундық және нейрондық жүйелер негiзiнде жаңа ақпараттық технологияларды жасау;
және (немесе) ақпараттық технологиялар саласында жобаларды жасау және енгiзу бойынша ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарды жүргiзу.
Осы тармақшада көрсетiлген қызмет түрлерi бойынша жұмыстар мен қызмет көрсетулердiң нақты түрлерiнiң тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
2. Алынған (алынуға жататын) табыстарды осы баптың 1-тармағының 3-тармақшасында көзделген қызметтер түрiндегi табыстарға жатқызу арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында құрылған атқарушы органның уәкілеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша өнеркәсiп, құрылыс және сауда, стандарттау, метрология және сертификаттауды басқару мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiпте және нысанда берген растауы негiзiнде жүзеге асырылады.
140-2 бап. Салықтарды есептеу, төлеу тәртiбi және мерзiмдерi

3) среднегодовая сумма обязательств равна средней арифметической максимальных сумм обязательств, по которым выплачивается вознаграждение, в течение каждого месяца отчетного налогового периода;
4) предельный коэффициент для финансовых организаций равен 8, для иных юридических лиц - 2.";
11. Статью 102 изложить в следующей редакции:
"Статья 102. Вычет превышения суммы отрицательной курсовой
разницы над суммой положительной курсовой разницы
В случае, если сумма отрицательной курсовой разницы превышает сумму положительной курсовой разницы, величина превышения подлежит вычету.".
12. Пункт 2 статьи 120 после слов "в виде вознаграждения" дополнить словами "по депозитам".
13. Часть вторую пункта 2 статьи 139 после слов "фиксированных активов" дополнить словами ", за исключением фиксированных активов, не подлежащих амортизации,".
14. Дополнить разделом 5-1 следующего содержания:
"Раздел 5-1. Особенности налогообложения отдельных категорий
налогоплательщиков
Глава 22-1. Налогообложение организаций, осуществляющих
деятельность на территориях специальных
экономических зон
Статья 140-1. Общие положения
1. Для целей настоящего Кодекса организациями, осуществляющими деятельность на территориях специальных экономических зон, признаются юридические лица, соответствующие одновременно следующим условиям:
1) состоят на регистрационном учете в налоговом органе на территориях специальных экономических зон;
2) не имеют структурных подразделений за пределами территорий специальных экономических зон;
3) не менее 90 процентов совокупного годового дохода которых составляют доходы, подлежащие получению (полученные) в результате осуществления на территории специальной экономической зоны следующих видов деятельности, соответствующих целям создания специальной экономической зоны:
проектирование, разработка, внедрение, опытное производство и производство программного обеспечения, баз данных и аппаратных средств;
и (или) создание новых информационных технологий на основе искусственных имунных и нейронных систем;
и (или) проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по созданию и внедрению проектов в области информационных технологий.
Перечень конкретных видов работ и услуг по указанным в настоящем подпункте видам деятельности определяется Правительством Республики Казахстан.
2. Отнесение полученных (подлежащих получению) доходов к доходам от видов деятельности, указанных в подпункте 3) пункта 1 настоящей статьи, осуществляется на основании подтверждения исполнительного органа, созданного на территориях специальных экономических зон, выданного в порядке и по форме, установленным уполномоченным органом по вопросам управления соответствующей отрасли промышленности, по согласованию с уполномоченным государственным органом.
Статья 140-2. Исчисление, порядок и сроки уплаты налогов

1. Арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында қызметiн жүзеге асыратын ұйымдардың салықтарды есептеуi осы баптың 2, 4-тармақтарында көзделген ерекшелiктердi ескере отырып, осы кодексте белгiленген тәртiппен жүргiзiледі.
2. Бюджетке төленуге жататын корпорациялық табыс салығының сомасын айқындау кезiнде корпорациялық табыс салығының осы Кодекстiң 125-бабына сәйкес есептелген сомасы 50 процентке азайтылады.
Осы тармақта көзделген салық сомасын азайту, сондай-ақ осы Кодекстiң 126-бабына сәйкес айқындалатын корпорациялық табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын есептеу кезiнде де қолданылады.
3. Корпорациялық табыс салығын төлеу және аванстық төлемдердi енгiзу осы Кодекстiң 127-бабында белгiленген тәртіппен мерзiмдерде жүзеге асырылады.
4. Арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында орналасқан және осы Кодекстiң 140-1-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген қызмет түрлерiн жүзеге асыру кезiнде пайдаланылатын салық салу объектiлерi бойынша:
1) жер салығын есептеу кезiнде тиiстi ставкаларға 0 коэффициентi;
2) мүлiк салығын есептеу кезiнде салық салу объектiлерiнiң жылдық орташа құнына 0 проценттiк cтaвкa қолданылады.
5. Осы Кодекстің 140-1-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген қызмет көрсетулердi iске асыру жөнiндегi айналымдар қосылған құн салығынан босатылады.
140-3-бап. Салық кезеңi және салық есептiлiгi
Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша салық кезеңi, салық есептілiгiн беру тәртібi мен мерзiмдерi осы Кодекске сәйкес айқындалады.".
15. 14-баптың 1-тармағының 9) тармақшадағы "гранттар қаражаты есебiнен төленетiн төлемдер" деген сөздердi "мемлекет, мемлекет үкiметi мен халықаралық ұйымдар тарапынан берiлетiн" деген сөздерге ауыстырылсын.
16. 145-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы баптың 1-1, 2 және 3-тармақтарында көрсетiлген табыстарды қоспағанда, салық төлеушiнiң салық жылы iшiндегi салық салынатын табыстарына мынадай ставкалар бойынша салық салынуға тиiс:
___________________________________________________________
Салық төлеушiнiң салық           Ставкасы
салынатын табысы
___________________________________________________________
15 еселенген жылдық есептiк      салық салынатын табыс
көрсеткiшке дейiн                сомасынан 5 процент
15 еселенгеннен 40 еселенген     15 еселенген жылдық есептiк
жылдық есептiк көрсеткiшке       көрсеткіштен салық сомасы +
дейiн                            одан асатын сомадан 8 процент
40 еселенгеннен 200              40 еселенген жылдық есептiк
еселенген жылдық есептiк         көрсеткiштен салық сомасы +
көрсеткiшке дейiн                одан асатын сомадан 13 процент
200 еселенгеннен                 200 еселенген жылдық есептiк
еселенген жылдық                 көрсеткiштен салық сомасы +
есептiк көрсеткiшке дейiн        одан асатын сомадан 15 процент

1. Исчисление налогов организациями, осуществляющими деятельность на территориях специальных экономических зон, производится в порядке, установленном настоящим Кодексом с учетом особенностей, предусмотренных в пунктах 2 и 4 настоящей статьи.
2. При определении суммы корпоративного подоходного налога, подлежащей уплате в бюджет, сумма исчисленного в соответствии со статьей 125 настоящего Кодекса корпоративного подоходного налога уменьшается на 50 процентов.
Уменьшение суммы налога, предусмотренное настоящим пунктом, применяется также при исчислении сумм авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, определяемых в соответствии со статьей 126 настоящего Кодекса.
3. Уплата корпоративного подоходного налога и внесение авансовых платежей осуществляются в порядке и сроки, установленные статьей 127 настоящего Кодекса.
4. По объектам налогообложения, расположенным на территориях специальных экономических зон и используемым при осуществлении видов деятельности, указанных в подпункте 3) пункта 1 статьи 140-1 настоящего Кодекса, применяются:
1) коэффициент 0 к соответствующим ставкам при исчислении земельного налога;
2) ставка 0 процента к среднегодовой стоимости объектов налогообложения при исчислении налога на имущество.
5. Обороты по реализации услуг, указанных в подпункте 3) пункта 1 статьи 140-1 настоящего Кодекса, освобождаются от налога на добавленную стоимость.
Статья 140-3. Налоговый период и налоговая отчетность
Налоговый период, порядок и сроки представления налоговой отчетности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет определяются в соответствии с настоящим Кодексом.".
15. В подпункте 9) статьи 144 слова "(кроме выплат в виде оплаты труда)" заменить словами "предоставляемых по линии государств, правительств государств и международных организаций;".
16. Пункт 1 статьи 145 изложить в следующей редакции:
"1. Доходы налогоплательщика, облагаемые за налоговый год, за исключением доходов, указанных в пунктах 1-1, 2 и 3 настоящей статьи, подлежат обложению по следующим ставкам:
____________________________________________________________________
Облагаемый доход налогоплательщика   |             Ставка
______________________________________|_____________________________
До 15-кратного годового расчетного      5 процентов с суммы
показателя                              облагаемого дохода
От 15-кратного до 40-кратного           Сумма налога с 15-кратного
годового расчетного показателя          годового расчетного
показателя + 8 процентов с
суммы, превышающей его
От 40-кратного до 200-кратного          Сумма налога с 40-кратного
годового расчетного показателя          годового расчетного
показателя + 13 процентов с
суммы, превышающей его
От 200-кратного до 600-кратного         Сумма налога с 200-кратного
годового расчетного показателя          годового расчетного
показателя + 15 процентов с
суммы, превышающей его

600 еселенгеннен және одан       600 еселенген жылдық есептiк
жоғары                           көрсеткiштен салық сомасы +
одан асатын сомадан 20 процент ";
___________________________________________________________
17. 171-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодекстiң 144-бабы 1-тармағының 6) тармақшасында көрсетiлген жеке тұлғалар жеке табыс салығы бойынша декларацияны уәкiлеттi мемлекеттiк органмен белгiленген тәртiпте ұсынады.".
18. 178-баптың 2) тармақшасы "(адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда)," деген сөздерден кейiн "бағдарламалық өнiмдердi сүйемелдеу және қолдау бойынша" деген сөздермен толықтырылсын.
19. 192-баптың 1-тармағы "болжамды сомасы туралы" деген сөздерден кейiн "уәкiлеттi мемлекеттiк органмен белгiленген нысан бойынша" деген сөздермен толықтырылсын.
20. 208-баптың 5-тармағының екiншi бөлiгiндегi "салық органы оған қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәлiк берген күннен бастап" деген сөздер "оған салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi берiлген күннен бастап" деген сөздермен ауыстырылсын;
21. 211-бапта:
1) 4) тармақшадағы "кепiл ұстаушыға" деген сөздер алынып тасталсын;
2) 3-тармақтың 1) тармақшасындағы ", салық жылы iшiнде жалпы сомасы 100 айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын" деген сөздер алынып тасталсын.
22. 216-бапта:
1) 2-тармақтың бiрiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кепiл берушi кепiлге салынған мүлiктi (тауарды) берген кезде кепiл ұстаушы үшін сату бойынша айналым жасау күнi бұл мүлiктi (тауарды) өндiрiп алған күн болып мына күндердiң бiрi:
1) кепілге салынған мүлiктi өндiрiп алуға өтiнiш беру процесiнде жүргізілген сауда-саттық жеңiмпазына кепiл берушiден кепiл затына меншiк құқығы өткен күн;
2) егер сауда-саттық өтпедi деп жарияланса, кепiл ұстаушыға кепiл берушіден кепiл затына меншiк құқығы өткен күн табылады.";
2) мынадай мазмұндағы 2-2 тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Құрылыс, құрылыс-монтаж, жөндеу жұмыстарын орындау кезiнде өткiзу бойынша айналым жасау күнi бiрiншi келетiн күн:
1) орындалған жұмыстарды тапсырыс берушi ақысын төлеуге қабылдаған күн;
2) мемлекеттік қабылдау комиссиясының салынып бiткен объектiнi пайдалануға қабылдау туралы актiге (ал мемлекеттiк нормативтерде белгіленген жағдайларда қабылдау комиссиясының актiсi) қол қойған күнi болып табылады.";
3) 4-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Тұрақты (үздіксiз) негізде iске асыру жұмысты (қызметтi) алушы олардың нәтижелерiн өзiнiң өндiрiстiк қызметiне орындалған жұмыс, көрсетiлген қызмет күнi пайдалана алатын жағдайда ұзақ мерзiмдi шарт негiзiнде жұмыстар орындау, қызметтер көрсету болып табылады.".

От 600-кратного годового расчетного     Сумма налога с 600-кратного
показателя и свыше                      годового расчетного
показателя + 20 процентов с
суммы, превышающей его
__________________________________________________________________".
17. Пункт 2 статьи 171 изложить в следующей редакции:
"2. Физические лица, указанные в подпункте 6) пункта 1 статьи 144 настоящего Кодекса, декларацию по индивидуальному подоходному налогу представляют в порядке, установленном уполномоченным государственным органом.".
18. Подпункт 2) статьи 178 после слов "(за исключением адвокатских) услуг," дополнить словами "услуг по сопровождению и поддержке программных продуктов,".
19. Пункт 1 статьи 192 после слова "заявление" дополнить словами "по форме, установленной уполномоченным государственным органом,".
20. В части второй пункта 5 статьи 208 слова "выдачи ему налоговым органом свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость" заменить словами "присвоения ему регистрационного номера налогоплательщика.".
21. В статье 211:
1) в подпункте 4) пункта 1 слово "залогодержателю" исключить;
2) в подпункте 1) пункта 3 слова ", на общую сумму за налоговый период не более 100 месячных расчетных показателей" исключить.
22. В статье 216:
1) часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. При передаче заложенного имущества (товара) залогодателем датой совершения оборота по реализации для залогодателя является одна из следующих дат, которая имеет место:
1) день перехода права собственности на предмет залога от залогодателя к победителю торгов, проведенных в процессе обращения взыскания на заложенное имущество;
2) день перехода права собственности на предмет залога от залогодателя к залогодержателю, если торги объявлены несостоявшимися.";
2) дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. При выполнении строительных, строительно-монтажных, ремонтных работ датой совершения оборота по реализации является дата, которая наступит первой:
1) дата принятия заказчиком к оплате выполненных работ;
2) дата подписания акта государственной приемочной комиссии (а в установленных государственными нормативами случаях акт приемочной комиссии) о приемке построенного объекта в эксплуатацию.";
3) пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"Реализация на постоянной (непрерывной) основе означает выполнение работ, оказание услуг на основе долгосрочного контракта, при условии, что получатель работ (услуг) может использовать их
результаты в своей производственной деятельности в день выполнения работ, оказания услуг".

23. 217-баптың 3-тармағында "мөлшерi," деген сөзден кейiн "сатылатын кепiлге жатқызылған мүлiк (тауар) құны" деген сөздермен, "анықталады," деген сөзден кейiн "бiрақ" деген сөзбен толықтырылсын.
24. 227-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) шағын несиелер беру жөнiндегі операциялар.".
25. 235-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы "тауар берушi" деген сөздердiң алдынан "осы Кодекстiң 207-бабының 1-тармағына сәйкес қосылған құн салығын төлеушi болып табылатын" деген сөздермен толықтырылсын.
26. 241-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Банктердiң және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар мен есепке жатқызудың барабарлық әдісiн пайдаланатын шағын несие ұйымдарының кепiлдегi мүлiктi (тауарларды) алуға және өткiзуге байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығының сомаларын есепке алу бойынша бөлек есептеу әдiсiн қолдануға құқығы бар.".
27. 245-бапта:
1) 1-тармақтағы "16" деген цифр "15" деген цифрмен ауыстырылсын;
2) 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Егер осы баппен өзгеше белгіленбесе, салық салынатын импорт бойынша қосылған құн салығының ставкасы осы Кодекстiң 220-бабына белгiленген салық салынатын импорт мөлшерiнiң 15 процентiне тең болады.
Жеке тұлғалар жеңiлдетiлген тәртiппен өткiзетiн тауарлар импорты кезiнде қосылған құн салығы осы Кодекстiң 516-бабының 2-тармағында көзделген жиынтық кедендiк төлем құрамында төлене алады, оның мөлшерi Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес айқындалады.".
28. 250-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) тiкұшақтар мен ұшақтардың;
3-2) темiр жол локомотивтерi мен вагондардың;".
29. 252-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Егер салық тексеруi осы кодекске сәйкес тоқтатыла тұрған жағдайда, қосылған құн салығын қайтару салық тексеруiн тоқтата тұру мерзiмiн есепке ала отырып осы бапта көрсетiлген мерзiм iшiнде жүргiзiледi.".
30. 254-баптың 3-тармағының екiншi бөлiгi "теңестiрiлген өкiлдіктердің" деген сөздерден кейiн "және (немесе) осы өкiлдiктердiң әкiмшiлiк-техникалық қызметшiлерiнiң" деген сөздермен толықтырылсын.
31. 258-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес жеңiлдетiлген тәртiппен жеке тұлғалармен өткiзiлетiн акцизделетiн тауарларға акциз ставкалары осы баптың 1-тармағына сәйкес белгiленедi және осы Кодекстiң 516-бабының 2-тармағында көзделген жиынтық кедендiк төлем құрамына қосылады, оның мөлшерi Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес айқындалады.".

23. Пункт 3 статьи 217 после слов "исходя из" дополнить словами "стоимости реализуемого залогового имущества (товара), но не ниже".
24. Пункт 2 статьи 227 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) операции по предоставлению микрокредитов.".
25. Подпункт 2) пункта 1 статьи 235 после слова "поставщиком" дополнить словами ", являющимся плательщиком налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 1 статьи 207 настоящего Кодекса,".
26. Пункт 2 статьи 241 после слова "операций," дополнить словами "и микрокредитные организации,".
27. В статье 245:
1) в пункте 1 цифры "16" заменить цифрами "15";
2) пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Если иное не установлено настоящей статьей, ставка налога на добавленную стоимость по облагаемому импорту равняется 15 процентам от размера облагаемого импорта, установленного статьей 220 настоящего Кодекса.
При импорте товаров, перемещаемых физическими лицами в упрощенном порядке, налог на добавленную стоимость может уплачиваться в составе совокупного таможенного платежа, предусмотренного в пункте 2 статьи 516 настоящего Кодекса, размер которого определяется в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.".
28. Пункт 1 статьи 250 дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) вертолетов и самолетов;
3-2) локомотивов железнодорожных и вагонов;".
29. Пункт 1 статьи 252 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если налоговая проверка была приостановлена в соответствии с настоящим Кодексом, возврат налога на добавленную стоимость производится в течение срока, указанного в настоящем пункте с учетом срока приостановления налоговой проверки.".
30. Часть вторую пункта 3 статьи 254 дополнить словами "и (или) дипломатического, административно-технического персонала этих представительств.".
31. Статью 258 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. На подакцизные товары, перемещаемые физическими лицами в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан в упрощенном порядке, ставки акцизов устанавливаются в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи и могут включаться в состав совокупного таможенного платежа, предусмотренного в пункте 2 статьи 516 настоящего Кодекса, размер которого определяется в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.".

32. 315-баптың 2-тармағы "оның құрылымдық бөлiмшелерi" деген сөздерден кейiн "құрылымдық бөлiмшелерi орналасқан жерi бойынша салық органдарына уәкiлетті мемлекеттiк орган немесе оның тапсырма беруiмен құрылымдық бөлiмшелерi белгiлеген нысан бойынша ол берген өтiнiш негiзiнде" деген сөздермен толықтырылсын.
33. 316-бапта:
1) 1-тармақтың бiрiншi абзацына "Осы Кодекстiң 149-бабының 2-тармағына" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ өтемдi қызметтер көрсету шарттары бойынша жеке тұлғаларға төлемдерге" деген сөздермен толықтырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасы төлемдер грант алушымен ие грант мақсаттарын (міндеттерiн) жүзеге асыру үшiн грант алушы тағайындаған орындаушымен жасалған шартқа (келiсiм-шартқа) сәйкес жүргiзiлгенде қолданылады.".
34. 317-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай мазмұнда жазылсын:
"1. Егер осы бапта өзгеше белгiленбесе, Қазақстан Республикасының Президент заңды тұлғалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасында қызметiн тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместер, шет ел заңды тұлғаларының филиалдары мен өкiлдiктерi мынадай ставка бойынша әлеуметтiк салық төлейді:
___________________________________________________________
Қызметкердiң салық салынатын          Ставкасы
табысы
___________________________________________________________
15 еселенген жылдық есептiк      салық салынатын табыс
көрсеткiшке дейiн                сомасынан 20 процент
15-тен 40 еселенген жылдық       15 еселенген жылдық есептiк
eceптік көрсеткiшке дейiн        көрсеткiштен салық сомасы +
одан асатын сомадан 15 процент
40-тан 200 еселенген жылдық      40 еселенген жылдық есептiк
есептiк көрсеткiшке дейiн        көрсеткiштен салық сомасы +
одан асатын сомадан 12 процентi
200-ден 600 еселенген жылдық     150 еселенген жылдық есептiк
есептiк көрсеткiшке дейiн        көрсеткiштен салық сомасы +
одан асатын сомадан 9 процент
600 еселенген жылдық есептiк     600 еселенген жылдық есептiк
көрсеткiштен және одан жоғары    көрсеткiштен салық сомасы +
одан асатын сомадан 7 процент ";
___________________________________________________________
2. Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғалары, сондай-ақ қызметiн Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместер әкiмшiлiк-басқарушы, инженер-техник қызметшiлердің шетелдiк мамандары үшiн мынадай ставка бойынша әлеуметтiк салық төлейдi:
___________________________________________________________
Қызметкердiң салық салынатын табысы        Ставкасы
___________________________________________________________
40 еселенген жылдық есептiк     салық салынатын табыс
көрсеткiшке дейiн               сомасынан 11 процент

32. Пункт 2 статьи 315 дополнить словами "на основании заявления по форме, установленной уполномоченным государственным органом, поданного им или по его поручению структурными подразделениями в налоговые органы по местонахождению структурных подразделений".
33. В статье 316:
1) абзац первый пункта 1 после слов "статьи 149 настоящего Кодекса," дополнить словами "а также выплат физическим лицам по договорам на возмездное оказание услуг,";
2) дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Подпункт 1) пункта 1 настоящей статьи применяется, если выплаты производятся в соответствии с договором (контрактом), заключенным с грантополучателем либо с исполнителем, назначенным грантополучателем для осуществления целей (задач) гранта.".
34. Пункты 1 и 2 статьи 317 изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не установлено настоящей статьей, юридические лица-резиденты Республики Казахстан, а также нерезиденты, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиалы и представительства иностранных юридических лиц, уплачивают социальный налог по следующим ставкам:
____________________________________________________________________
Облагаемый доход работника   |              Ставка
___________________________________|________________________________
До 15-кратного годового расчетного   20 процентов с суммы
показателя                           облагаемого дохода
От 15 до 40-кратного годового        сумма налога с 15-кратного
расчетного показателя                годового расчетного показателя
+ 15 процентов с суммы,
превышающей его
От 40 до 200-кратного годового       сумма налога с 40-кратного
расчетного показателя                годового расчетного показателя
+ 12 процентов с суммы,
превышающей его
От 200 до 600-кратного годового      сумма налога с 200-кратного
расчетного показателя                годового расчетного показателя
+ 9 процентов с суммы,
превышающей его
От 600-кратного годового             сумма налога с 600-кратного
расчетного показателя и свыше        годового расчетного показателя
+ 7 процентов с суммы,
превышающей его
____________________________________________________________________
2. Юридические лица-резиденты Республики Казахстан, а также нерезиденты, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, уплачивают социальный налог за иностранных специалистов административно-управленческого, инженерно-технического персонала по следующим ставкам:
____________________________________________________________________
Облагаемый доход работника       |            Ставка
______________________________________|_____________________________
До 40-кратного годового расчетного      11 процентов с суммы
показателя                              облагаемого дохода

40-тен 200 еселенген жылдық     40 еселенген жылдық есептiк
есептiк көрсеткiшке дейiн       көрсеткiштен салық сомасы +
одан асатын сомадан 9 процент
40 еселенген жылдық есептiк     салық салынатын кiрiс
көрсеткiшке дейiн               сомасынан 20 процент
600 еселенген жылдық есептік    600 еселенген жылдық есептiк
көрсеткiштен және одан жоғары   көрсеткіштен салық сомасы +
одан асатын сомадан 5 процент
___________________________________________________________
35. 318-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы бапта өзгеше белгiленбесе, әлеуметтiк салықты есептеу уәкiлеттi мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен, осы кодекстiң 316-бабына сәйкес анықталған әлеуметтiк салық салу объектiсiне осы Кодекстiң 317-бабында белгiленген ставканы қолдану арқылы ай сайын жүргiзiлiп отырады.".
36. 338-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында қызметiн жүзеге асыратын ұйымдар жер салығын осы Кодекстiң 140-2-бабының 4-тармағымен белгiленген ережелердi ескере отырып есептейдi.".
37. 345-баптың 1-тармағы мынадай сөздермен толықтырылсын:
"(бұдан әрi - меншiк құқығы)".
38. 346-баптың 1-тармағында "уәкiлетті органда" деген сөздер "Қазақстан Республикасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
39. 348-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"348-бап. Есептеу тәртібі
1. Салық төлеушілер салық кезеңi үшiн салық салу объектiлерiн, әрбiр көлiк құралы бойынша салық ставкасын және түзету коэффициенттерiн негізге ала отырып, салық сомасын дербес есептейдi.
Көлiк құралының меншiк құқығында салық кезеңiнен кем тұрған жағдайында салық сомасы көлiк құралына меншiк құқығы туындаған айдың басынан басталатын кезеңге салықтың жылдық сомасын 12-гe бөлiп, оны салық кезеңiнiң аяғына дейiн қалған айлардың санына көбейту арқылы есептеледi.
2. Салық салу кезеңi iшiнде өз қызметiнде пайдаланатын салық салу объектiлерiне меншiк құқығын жеке кәсiпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар, сондай-ақ заңды тұлғалар салық салу объектiлерiне меншiк құқығын бергенде, салық сомасы мынадай тәртiппен есептеледi:
1) беретiн тарап үшiн:
салық кезеңiнiң басында қолдағы көлiк құралдары бойынша салық сомасы салық кезеңінiң басынан көлiк құралына меншiк құқығын берген айдың бiрi күнiне дейiн есептеледi;
салық кезеңiнiң iшiнде сатып алынған көлiк құралдары бойынша салық сомасы көлiк құралына меншiк құқығын алған айдың бiрi күнi салық кезеңiнен, көлiк құралына меншiк құқығын берген айдың бiрi күнiне дейiн есептеледi;

От 40 до 200-кратного годового          сумма налога с 40-кратного
расчетного показателя                   годового расчетного
показателя + 9 процентов с
суммы, превышающей его
От 200 до 600-кратного годового         сумма налога с 200-кратного
расчетного показателя                   годового расчетного
показателя + 7 процентов с
суммы, превышающей его
От 600-кратного годового расчетного     сумма налога с 600-кратного
показателя и свыше                      годового расчетного
показателя + 5 процентов с
суммы, превышающей его
__________________________________________________________________".
35. Пункт 1 статьи 318 изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не предусмотрено настоящей статьей, исчисление социального налога производится ежемесячно путем применения ставок, установленных статьей 317 настоящего Кодекса, к объекту обложения социальным налогом, определенному в соответствии со статьей 316 настоящего Кодекса, в порядке, установленном уполномоченным государственным органом.".
36. Статью 338 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Организации, осуществляющие деятельность на территориях специальных экономических зон, исчисляют земельный налог с учетом положений, установленных пунктом 4 статьи 140-2 настоящего Кодекса.".
37. Пункт 1 статьи 345 дополнить словами "(далее - право собственности)".
38. В пункте 1 статьи 346 слова "в уполномоченном органе" заменить словами "в Республике Казахстан".
39. Статью 348 изложить в следующей редакции:
"Статья 348. Порядок исчисления
1. Налогоплательщики исчисляют сумму налога за налоговый период самостоятельно, исходя из объектов налогообложения, налоговой ставки и поправочных коэффициентов по каждому транспортному средству.
В случае нахождения транспортного средства на праве собственности менее налогового периода сумма налога исчисляется за период фактического нахождения транспортного средства на праве собственности путем деления годовой суммы налога на 12 и умножения на количество месяцев фактического нахождения транспортного средства на праве собственности.
2. При передаче индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами прав собственности на объекты налогообложения, используемые в своей деятельности, а также юридическими лицами прав собственности на объекты налогообложения в течение налогового периода сумма налога исчисляется в следующем порядке:
1) для передающей стороны:
по транспортным средствам, имеющимся на начало налогового периода, сумма налога исчисляется за период с начала налогового периода до первого числа месяца, в котором передано право собственности на транспортное средство;
по транспортным средствам, приобретенным в течение налогового периода, сумма налога исчисляется за период с первого числа месяца, в котором было приобретено право собственности на транспортное средство, до первого числа месяца, в котором передано право собственности на транспортное средство;

2) алушы тарап үшiн - салық сомасы көлiк құралына меншiк құқығын алған айдың бiрi күнi салық кезеңiнен, салық кезеңiнiң соңына дейiн немесе көлiк құралына меншiк құқығын берген айдың бiрi күнiне дейiн алушы тарап одан кейiн аталған көлiк құралына меншiк құқығын берген көлiк құралына меншiк құқығын берген айдың бiрi күнiне дейiн есептеледi.
3. Салық салу кезеңi iшiнде салық салу объектiлерiне меншiк құқығын жеке кәсiпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар болып табылмайтын жеке тұлғалар салық салу объектiлерiне меншiк құқығын бергенде, салық сомасы мынадай тәртіппен салынады:
1) салық салу объектiлерiне меншiк құқығын жеке кәсiпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар болып табылмайтын жеке тұлғаларға салық салу объекттерiне меншiк құқығын бергенде, бюджетке төленуге тиiс жылдық салық сомасы осы баптың 2-тармағында белгiленген тәртiпте жүргiзiледi (келiсiм бойынша);
2) салық салу объектiлерiне меншiк құқығын жеке кәсiпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар болып табылмайтын заңды тұлғаларға салық салу объектілерiне меншiк құқығын бергенде, бюджетке төленуге тиiс жылдық салық сомасы осы баптың 2-тармағында белгiленген тәртіпте жүргiзiледi.
4. Алу сәтiнде Қазақстан Республикасында есепте тұрмаған көлiк құралын алғанда салық сомасы көлiк құралына меншiк құқығы туындаған айдың 1 күнi салық кезеңiнен салық кезеңiнiң соңына дейiн есептеледi.".
40. Мынадай мазмұндағы 348-1-баппен толықтырылсын:
"348-1-бап. Төлеу мерзiмдерi
1. Меншiк құқығында 1 шiлдеге дейiн болған көлiк құралдары бойынша егер осы бапта өзгеше белгiленбесе, бюджетке салық төлеу салық салу объектiлерiнiң тiркелген жерi бойынша салық кезеңiнiң 5-шiлдесiнен кешiктiрiлмей жүргiзiледі.
2. Осы Koдекстiң 348-бабының 4-тармағында көрсетiлген көлiк құралдарына меншiк құқығын алған жағдайда, салық кезеңiнiң 1 шiлдеге кейiн бюджетке салықты төлеу көлiк құралдарын мемлекеттiк тiркеуге дейiн немесе сәтiнде жүргiзiледі.
3. Алу сәтiнде Қазақстан Республикасында есепте тұрған көлiк құралын алғанда заңды тұлғалар, жеке кәсiпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар 1 шiлдеден кейiн салық кезеңi үшiн салық бойынша декларацияны беру мерзiмi басталғаннан кейiнгi он жұмыс күнi мерзiмiнен кешiктiрмей аталған көлiк құралдары бойынша салық төлеудi жүргiзеді.
4. Көлiк құралдарына бюджеттен есеп айырысуды ауылшаруашылық өнiмдерiн өндірушiлерге арналған арнайы салық режимiнде жүзеге асыратын заңды тұлғалардың төлеуi осы Кодекстiң 389-бабымен белгiленген мерзiмдерде жүзеге асырылады.

2) для приобретающей стороны - сумма налога исчисляется за период с первого числа месяца, в котором приобретено право собственности на транспортное средство, до конца налогового периода или до первого числа месяца, в котором приобретающей стороной в дальнейшем было передано право собственности на указанное транспортное средство.
3. При передаче физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами, прав собственности на объекты налогообложения в течение налогового периода сумма налога исчисляется в следующем порядке:
1) при передаче права собственности на транспортное средство физическим лицам, не являющимся индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами, годовая сумма налога исчисляется и вносится в бюджет одной из сторон (по согласованию);
2) при передаче права собственности на транспортное средство юридическим лицам, индивидуальным предпринимателям, частным нотариусам, адвокатам, исчисление суммы налога, подлежащей уплате в бюджет, производится в порядке, установленном пунктом 2 настоящей статьи.
4. При приобретении транспортного средства, не состоявшего на момент приобретения на учете в Республике Казахстан, сумма налога исчисляется за период с 1 числа месяца, в котором возникло право собственности на транспортное средство, до конца налогового периода.".
40. Дополнить статьей 348-1 следующего содержания:
"348-1. Сроки уплаты
1. Уплата налога производится в бюджет по месту регистрации объектов обложения не позднее 5 июля налогового периода, если иное не установлено настоящей статьей по транспортным средствам, находящимся на праве собственности до 1 июля.
2. В случае приобретения права собственности на транспортное средство, указанное в пункте 4 статьи 348 настоящего Кодекса, после 1 июля налогового периода, уплата налога в бюджет производится до или в момент государственной регистрации транспортного средства.
3. В случае приобретения права собственности на транспортное средство, состоявшее на момент приобретения на учете в Республике Казахстан, после 1 июля налогового периода юридические лица, индивидуальные предприниматели, частные нотариусы, адвокаты производят уплату налога по указанному транспортному средству в срок не позднее десяти рабочих дней после наступления срока представления декларации по налогу на транспортные средства за налоговый период.
4. Уплата налога на транспортные средства юридическими лицами, осуществляющими расчеты с бюджетом в специальном налоговом режиме для производителей сельскохозяйственной продукции, осуществляется в сроки, установленные статьей 389 настоящего Кодекса.

5. Көлiк құралының меншiк иесi атынан меншiктi сенiмгерлiк басқару құқығында көлік құралын иеленуші тұлғаның көлік құралдарына салық төлеуі көлiк құралына меншiк иесiнiң осы есептi салық кезеңі үшiн салық мiндеттемесiн орындауы болып табылады.".
41. 350-бап мынадай мазмұнда жазылсын:
"350-бап. Салық есептiлiгi
Салық төлеушi заңды тұлғалар (ауыл шаруашылық өнiмдерiн өндiрушiлер үшiн арнаулы салық режимiнде бюджетпен есеп айырысуды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды және жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар болып табылмайтын жеке тұлғаларды қоспағанда) көлiк құралдары бойынша ағымдағы төлемдер есеп-қисабын ағымдағы салық кезеңiнiң 5 шiлдесi мерзiмiнен, сондай-ақ көлiк құралдары салығы бойынша декларацияны есептi жылдан кейiнгi жылдың 31 наурызы мерзiмiнен кешiктiрмей салық салу объектiлерiнiң тiркелген жерi бойынша салық органдарына табыс етедi.".
42. 355-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарында қызметiн жүзеге асыратын ұйымдар жер салығын осы Кодекстiң 140-2-бабының 4-тармағымен белгiленген ережелердi ескере отырып есептедi.".
43. 374-бапта:
1) 1-тармағының 3) тармақшасы "1,5" деген цифрлар "2,0" деген цифрлармен ауыстырылсын;
2) 5-тармақ "уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысанда берiлген" деген сөздермен толықтырылсын.
44. 375-баптың 4-тармағында:
1) бiрiншi бөлiм "Салық төлеушiнiң" деген сөздерден кейiн "уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша ұсынылған" деген сөздермен толықтырылсын;
2) екiншi бөлiм "Аталған өтiнiш уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысанда табыс етiледi" деген сөздермен толықтырылсын.
45. 376-баптың 3-тармағында "тоқсаннан бастап" деген сөздерден кейiн "уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысанда табыс етiлген" деген сөздермен толықтырылсын.
46. 377-баптың 2 және 3 тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жеке кәсiпкердiң табысына мынадай ставкалар бойынша салық салынуға тиiс:
___________________________________________________________
Тоқсандық табысы              Ставкасы
___________________________________________________________
2000,0 мың теңгеден        Табыс сомасының 3 процентi
2000,0 мың теңгеден жоғары -  60,0 мың теңге + 2000,0 мың
3000,0 мың теңгеден           теңгеден асатын табыс сомасынан
5 процент
3000,0 мың теңгеден жоғары     110,0 мың теңге + 3000,0
мың теңгеден асатын табыс
сомасынан 7 процент
___________________________________________________________

5. Уплата налога на транспортные средства лицом, владеющим транспортным средством на праве доверительного управления собственностью от имени собственника транспортного средства является исполнением налогового обязательства собственника транспортного средства за данный налоговый период.".
41. Статью 350 изложить в следующей редакции:
"Статья 350. Налоговая отчетность
Плательщики (за исключением юридических лиц, осуществляющих расчеты с бюджетом в специальном налоговом режиме для производителей сельскохозяйственной продукции, и физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами), представляют в налоговые органы по месту регистрации объектов налогообложения расчет текущих платежей по налогу на транспортные средства в срок не позднее 5 июля текущего налогового периода, а также декларацию по налогу на транспортные средства в срок не позднее 31 марта года, следующего за отчетным.".
42. Статью 355 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Организации, осуществляющие деятельность на территориях специальных экономических зон, исчисляют налог на имущество с учетом положений, установленных пунктом 4 статьи 140-2 настоящего Кодекса.".
43. В статье 374:
1) в подпункте 3) пункта 1 цифры "1,5" заменить цифрами "2,0";
2) пункт 5 дополнить словами "по форме, установленной уполномоченным государственным органом".
44. В пункте 4 статьи 375:
1) часть первую после слов "По заявлению налогоплательщика" дополнить словами ", представленному по форме, установленной уполномоченным государственным органом,";
2) часть вторую дополнить предложением "Указанное заявление представляется по форме, установленной уполномоченным государственным органом.".
45. Пункт 3 статьи 376 после слов "на основании заявления," дополнить словами "представленного по форме, установленной уполномоченным государственным органом,".
46. Пункты 2 и 3 статьи 377 изложить в следующей редакции:
"2. Доход индивидуального предпринимателя подлежит обложению по следующим ставкам:
____________________________________________________________________
Доход за квартал          |             Ставка
____________________________________|_______________________________
По 2000,0 тыс. тенге                  3 процента с суммы дохода
Свыше 2000,0 тыс. тенге по            60,0 тыс. тенге + 5 процентов
3000,0 тыс. тенге                     с суммы дохода, превышающей
2000,0 тыс. тенге
Свыше 3000,0 тыс. тенге               110,0 тыс. тенге + 7
процентов с суммы дохода,
превышающей 3000,0 тыс. тенге
____________________________________________________________________

3. Заңды тұлғаның табысына мынадай ставкалар бойынша салық салынуға тиiс:
___________________________________________________________
Тоқсандық табысы              Ставкасы
___________________________________________________________
2000 0 мың теңгеден           Табыс сомасының 4 процентi
2000,0 мың теңгеден жоғары -  80,0 мың теңге + 2000,0 мың теңгеден
4500,0 мың теңгеден           асатын табыс сомасынан
7 процент
4500,0 мың теңгеден жоғары -  205,0 мың теңге + 4500,0 мың
6500,0 мың теңгеден           теңгеден асатын табыс сомасынан 7
процент
6500,0 мың теңгеден жоғары    350,0 мың теңге + 6500,0 мың
теңгеден асатын табыс сомасынан  ".
9 процент
___________________________________________________________
47. 515-баптың 2-тармағындағы "қайтарып беруші" деген сөздерден кейiн "және кеден төлемдерiн өндiрiп алудың" деген сөздермен толықтырылсын.
48. 516-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарлар алып өткен кезде және Қазақстан Республикасының кеден заңдарында белгiленген басқа да жағдайларда кеден төлемдерiнiң мынадай түрлерi төленеді:
1) кеден бажы;
2) кеден ресiмдеуi үшiн кеден алымы;
3) тауарларды сақтау үшiн кеден алымы;
4) кедендік iлесiп алып жүру үшін кеден алымы;
5) Қазақстан Республикасы кеден органдарының лицензия беру алымы;
6) кеден ресiмдеуi жөнiндегi маманның бiлiктiлiк аттестатын беру алымы;
7) алдын ала шешiм үшін төлемақы.
2. Қазақстан Республикасының кеден заңдарында белгіленген жеңілдетiлген тәртiппен жеке тұлғалардың тауарларды өткiзуi кезiнде, осы баптың 1-тармағында көрсетiлген кедендiк төлемдер және салықтар жиынтық кедендiк төлем түрiнде төленуi мүмкiн.".
49. 524-баптың 11-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Жеке кәсiпкер немесе заңды тұлға қызметiн жүзеге асыратын орнын, орналасқан жерiн, тұрғылықты жерiн, келген орнын немесе салық салу объектiлерiнiң орналасқан және (немесе) тiркеу орнын өзгерткен жағдайда, салық төлеушi он жұмыс күнi iшiнде тiркеу есебiнен шығару туралы өтiнiштi өзi тiркеу есебiнде тұрған салық органына беруге және салық төлеушiге бұрын берiлген тiркеу нөмiрiн көрсетумен жаңа қызметiн жүзеге асыратын орны, орналасқан жерi, тұрғылықты жерi, келген орны немесе салық салу объектiлерiнiң орналасқан және (немесе) тiркеу орны бойынша тiркеу есебiне тұруға мiндеттi.".
50. 525-баптың 1-тармағы "салық мiндеттемелерiнiң тоқтатылуына байланысты" деген сөздерден кейiн "уәкiлеттi органдар беретiн мәлiметтер бойынша және (немесе) салық төлеушiнiң немесе оның өкiлiнiң есептен шығару туралы өтiнiшiмен" деген сөздермен толықтырылсын.

3. Доход юридического лица подлежит обложению по следующим ставкам:
____________________________________________________________________
Доход за квартал       |            Ставка
____________________________________|_______________________________
По 2000,0 тыс. тенге                 4 процента с суммы дохода
Свыше 2000,0 тыс. тенге по 4500,0    80,0 тыс. тенге + 5 процентов
тыс. тенге                           с суммы дохода, превышающей
2000,0 тыс. тенге
Свыше 4500,0 тыс. тенге по 6500,0    205,0 тыс. тенге + 7 процентов
тыс. тенге                           с суммы дохода, превышающей
4500,0 тыс. тенге
Свыше 6500,0 тыс. тенге              345,0 тыс. тенге + 9 процентов
с суммы дохода, превышающей
6500,0 тыс. тенге
__________________________________________________________________".
47. Пункт 2 статьи 515 после слова "возврата" дополнить словами "и взыскания таможенных платежей".
48. Статью 516 изложить в следующей редакции:
"1. При перемещении товаров через таможенную границу Республики Казахстан и в других случаях, установленных таможенным законодательством Республики Казахстан, уплачиваются следующие виды таможенных платежей:
1) таможенная пошлина;
2) таможенный сбор за таможенное оформление;
3) таможенный сбор за хранение товаров;
4) таможенный сбор за таможенное сопровождение;
5) сбор за выдачу лицензий таможенными органами Республики Казахстан;
6) сбор за выдачу квалификационного аттестата специалиста по таможенному оформлению;
7) плата за предварительное решение.
2. При перемещении товаров физическими лицами в упрощенном порядке, установленном таможенным законодательством Республики Казахстан, таможенные платежи, указанные в пункте 1 настоящей статьи, и налоги могут уплачиваться в виде совокупного таможенного платежа.".
49. Пункт 11 статьи 524 изложить в следующей редакции:
"11. В случае изменения индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом местонахождения, места осуществления деятельности, места жительства, места пребывания или местонахождения и (или) регистрации объектов налогообложения в течение десяти рабочих дней налогоплательщик обязан подать заявление о снятии с учета в налоговом органе, в котором он состоял на регистрационном учете, и встать на регистрационный учет по новому местонахождению, месту осуществления деятельности, месту жительства, месту пребывания или местонахождению и (или) регистрации объектов налогообложения с указанием ранее присвоенного регистрационного номера налогоплательщика.".
50. Пункт 1 статьи 525 дополнить словами "по сведениям, представляемым уполномоченными органами и (или) заявления налогоплательщика или его представителя о снятии с учета.".

51. 527-баптың 4-тармағында:
"резидент емес заңды тұлғаны есепке қою" деген сөздер "тiркеу" деген сөзбен ауыстырылсын;
"оған салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн беру" деген сөздер "оның салық төлеушi ретiнде мемлекеттiк тiркеуден өту мақсатында" деген сөздермен ауыстырылсын.
52. 532-баптың 2-тармағында "есепке қою" деген сөздерден кейiн "және оларды есептен шығару" деген сөздермен толықтырылсын.
53. 533-бап мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Осы Кодекстiң 533-бабы 5-тармағының 1)-3) тармақшаларына сәйкес рейдтік тексерулердi өткiзген кезде салық төлеушi орнында болмағанда нұсқама мен салық тексеруiнiң актiсi салық төлеушінiң уәкілеттi өкiлiне не болмаса салық төлеушiмен еңбек қатынастарында тұратын және ұйымдастырушылық-билiк ету мiндеттерiн атқаратын тұлғаға тапсырылады.".
54. 540-баптың 7-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Рейд тексеруi аяқталған соң жасалған салық тексеруiнiң актiсi салық төлеуші болмаған кезде салық төлеушінiң уәкiлеттi өкiлiне не салық төлеушiмен еңбек қатынастарында тұрған және ұйымдық-өкiмдік мiндеттердi орындайтын тұлғаға тапсырылады.".
55. 546-бапта:
1) 1-тармақта:
"тұтынушылармен" және "тұтынушының қолына" деген сөздер алынып тасталсын;
2) тармақша мынадай мазмұндағы төртіншi абзацпен толықтырылсын:
"Қорытынды нысаны мен талаптарын уәкiлетті мемлекеттiк орган белгiлейді.".
2) 3-тармақта:
бiрiншi бөлiмде "тұтынушылармен" деген сөз алынып тасталсын;
үшiншi бөлiмде "уәкілеттi орган" деген сөздерден кейiн "уәкілеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша" деген сөздермен толықтырылсын.
56. 547-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарын тiркеу (eceпке қою, тiркеу деректерiндегi өзгерiстер) қызметiн жүзеге асыру орны бойынша бақылау-касса машиналарын тiркеу карточкасын берумен, сондай-ақ есептен шығару салық органдарында жүргiзiледі. Фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарын тiркеу салық органында қызмет басталғанға дейiн жүргiзiледі;".
2-бап. Осы Заң 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

51. В пункте 4 статьи 527:
слова "о постановке на учет юридического лица-нерезидента" заменить словами "о регистрации";
слова "присвоения юридическому лицу-нерезиденту регистрационного номера" заменить словами "прохождения государственной регистрации в качестве".
52. Пункт 2 статьи 532 после слова "стоимость" дополнить словами "и их снятие с учета".
53. Статью 533 дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. При проведении рейдовых проверок в соответствии с подпунктами 1)-3) пункта 5 настоящей статьи в отсутствие налогоплательщика предписание вручается уполномоченному представителю налогоплательщика либо лицу, состоящему в трудовых отношениях с налогоплательщиком и выполняющему организационно-распорядительные обязанности.".
54. Пункт 7 статьи 540 дополнить частью второй следующего содержания:
"Акт налоговой проверки, составленный по окончанию рейдовой проверки, в отсутствие налогоплательщика вручается уполномоченному представителю налогоплательщика либо лицу, состоящему в трудовых отношениях с налогоплательщиком и выполняющему организационно-распорядительные обязанности.".
55. В статье 546:
1) в пункте 1:
слова "с потребителями" и "потребителю" исключить;
подпункт 2) дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Форма и требования к заключению компетентного государственного органа устанавливаются уполномоченным государственным органом.";
2) в пункте 3:
в части первой слова "с потребителями" исключить;
часть третью дополнить словами "по согласованию с уполномоченным государственным органом".
56. Подпункт 1) статьи 547 изложить в следующей редакции:
"1) производится регистрация (постановка на учет, изменения регистрационных данных) контрольно-кассовых машин с фискальной памятью в налоговых органах по месту осуществления деятельности с выдачей регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью, а также снятие с учета. Постановка на учет в налоговом органе контрольно-кассовой машины с фискальной памятью производится до начала деятельности;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2004 года.
Президент
Республики Казахстан