"Мүліктi жария етуге байланысты рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 11 маусымдағы N 559 қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
"Мүлiкті жария етуге байланысты рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Мүлiктi жария етуге байланысты рақымшылық жасау туралы
Осы Заң мүлкiн жария ететiн адамдарды Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген жекелеген құқық бұзушылықтарды жасағаны үшiн жауапкершiлiктен босату жолымен мүлiктi жария ету бойынша мемлекеттiң бiр жолғы акциясын жүргiзудi реттейдi.
1-бап. Заңның қолданылу аясы
1. Осы Заң Қазақстан Республикасының осы Заңда белгiленген тәртiппен мүлкiн жария ететiн азаматтары мен заңды тұлғаларына қолданылады.
2. Жария етуге заңға сәйкес тiркеуге жататын, ақшадан, сондай-ақ осы Заңның 2-бабында көрсетiлген мүлiктен басқа, құқықтары заңдарда белгіленген тәртiппен ресiмделмеген жылжымайтын және жылжымалы мүлiктер жатады.
3. Осы Заңның күшi осы Заңның 6 және 7-баптарында көрсетiлген құқық бұзушылықтар бойынша әкiмшілiк жаза берiлген, сотталған адамдарға қолданылмайды.
2-бап. Жария етуге жатпайтын мүлiк
1. Жария етуге құқықтары сот тәртiбiмен дауланатын, және сыбайлас жемқорлыққа қатысты құқық бұзушылықтар, жеке тұлғаға, бейбiтшiлiк пен адамзаттың қауiпсiздiгiне, конституциялық құрылыс негiздерiне және мемлекеттің қауіпсiздiгіне, меншiкке, мемлекеттiк қызмет мүдделерiне, қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртiпке, халықтың денсаулығына және имандылыққа қарсы қылмыстардың нәтижесiнде алынған мүлiк жатпайды.
2. Осы Заңда көзделмеген тәртiппен мүлiк жария етiлген жағдайда жергiлiкті атқарушы орган жария етудi жарамсыз деп тану туралы сотқа жүгiнедi.
3-бап. Мүлiктi жария ету мерзiмi
Мүлiктi жария ету мерзiмi алты айды құрайды және осы Заң қолданысқа енгiзiлген күннен бастап отыз күнтiзбелiк күн өткен соң басталады.
4-бап. Жария етiлген және жария етуге ұсынылған мүлiк туралы ақпарат
1. Жария етiлген және жария етуге ұсынылған мүлiк туралы ақпарат жариялауға жатпайды.
2. Жергiлiктi атқарушы органдарда осы Заңға сәйкес жария етiлген және жария етуге ұсынылған мүлiк туралы ақпараттың болуы кез келген, соның iшiнде қылмыстық қудалауды жүзеге асыру немесе әкiмшiлiк жаза шараларын қолдану жөнiнде iс жүргiзу әрекеттерiн өткiзу үшiн негiз бола алмайды.

О проекте Закона Республики Казахстан "Об амнистии в связи с легализацией имущества"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2003 года N 559
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "Об амнистии в связи с
легализацией имущества".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"Об амнистии в связи с легализацией имущества"
Настоящий Закон регулирует проведение государством разовой акции по легализации имущества путем освобождения лиц, легализующих имущество, от ответственности за совершение отдельных правонарушений, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 1. Сфера действия Закона
1. Настоящий Закон распространяется на граждан и юридических лиц Республики Казахстан, легализовавших имущество, в установленном
настоящим Законом порядке.
2. Легализации подлежит недвижимое и движимое имущество,
подлежащее в соответствии с законодательством регистрации, права на которые не оформлены в установленном законодательством порядке, за исключением денег, а также имущества, указанного в статье 2 настоящего Закона.
3. Действие настоящего Закона не распространяется на осужденных и лиц, на которых наложены административные взыскания, по правонарушениям, указанным в статьях 6 и 7 настоящего Закона.
Статья 2. Имущество, не подлежащее легализации
1. Не подлежит легализации имущество, права на которые оспариваются в судебном порядке, полученное в результате коррупционных правонарушений, преступлений против личности, мира и безопасности человечества, основ конституционного строя и безопасности государства, собственности, интересов государственной службы, общественной безопасности и общественного порядка, здоровья населения и нравственности.
2. В случае легализации имущества в порядке, не предусмотренным настоящим Законом, местный исполнительный орган обращается в суд о признании легализации недействительной.
Статья 3. Срок легализации имущества
Срок легализации имущества составляет шесть месяцев и начинается по истечении тридцати календарных дней со дня введения в действие настоящего Закона в силу.
Статья 4. Информация о легализованном и предъявленным к
легализации имуществе
1. Информация о легализованном и предъявленным к легализации
имуществе разглашению не подлежит.
2. Наличие в местных исполнительных органах информации о легализованном и предъявленном к легализации в соответствии с настоящим Законом имуществе не может быть основанием для проведения любых процессуальных действий, в том числе по осуществлению уголовного преследования или применению мер административного взыскания.

5-бап. Мүлiктi жария етудi жүргізу рәсiмi
1. Мүлiктi жария ету мүлкiн жария етуге тiлек бiлдiрген адамдардың белгiленген нысанда өтiнiш берушiнiң мүлiкке заттық құқығын растайтын құжаттарын қоса бере отырып, өтiнiш беруi арқылы жүзеге асырылады.
Өтiнiштi:
жылжымайтын мүлiк жөнiндегі - мүлiктің орналасқан жерi бойынша жергілікті атқарушы органға;
жылжымалы мүлiк жөнiндегi - жергiліктi атқарушы органға:
жеке тұлғалар тұрған жерi бойынша;
заңды тұлғалар заңды тұлғаның орналасқан жерi бойынша бередi.
2. Өтінiш берушi жоғарыда көрсетiлген құжаттардан басқа, оның жеке басын куәландыратын құжаттарды, ал заңды тұлғаның өкiлдерi жарғысының (ережесiнiң), заңды тұлғаны тiркеу туралы куәлігінiң нотариалдық куәландырылған көшiрмелерiн, салық есебiне қойғаны туралы анықтамасы мен олардың өкiлеттiгiн растайтын құжаттарды ұсынуға мiндеттi.
3. Жария ету мерзiмi iшiнде берiлген мүлiктi жария ету туралы өтінiш жергiлiкті атқарушы органға өтiнiштi берген күннен бастап 10 жұмыс күн iшiнде қаралуы тиiс.
4. Осы Заңда белгiленген талаптар сақталған кезде жергiлiктi атқару орган жария етiлген мүлiк тiзiлiмiне мәлiметтердi енгiзедi және жария етілетін мүлікті сатып алумен, иеленумен және пайдаланумен байланысты осы Заңның 6 және 7-баптарында көзделген құқық бұзушылықтар үшiн жауапкершiлiктен босатуға негiз болып табылатын мүлiктi жария ету туралы ресми құжат (бұдан әрi - ресми құжат) береді.
5. Осы Заңда белгiленген талаптар сақталмаған жағдайда ресми құжатты беруден бас тартудың себептерiн көрсете отырып, өтiнiш қайтаруға жатады.
Өтiнiштi қайтару үшін негiз болып табылатын себептер жойылған кезде тұлға жария ету мерзiмi iшiнде мүлiк жария ету туралы қайта өтiнiш беруге құқылы.
6. Өтiнiштiң, ресми құжаттың, жария етілген мүлiк тiзiлiмiнiң нысандарын Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
7. Мүлiк ресми құжат бергеннен кейiн келесi күнi, ал мемлекеттiк тiркеудi талап ететiн жағдайларда, оны Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жүзеге асырғаннан кейiн жария етілдi деп танылады.
Мүлкiн жария еткен тұлғалар жария ету мерзiмi аяқталған күннен бастап бiр ай өткеннен кейiн көрсетiлген мүлiкке иелiк етуге құқығы бар.
Құқықтары мемлекеттiк тiркеуге жататын жария етiлген мүлiкке иелiк етуге жол бермеу мақсатында осындай мүлiк туралы ақпарат тiркеушi органдарға ұсынылады.
6-бап. Мүлкiн жария ететiн адамдар жасағаны үшiн қылмыстық жауапкершіліктен босатылатын қылмыстар
Осы Заңның 1-бабының 1-тармағында көрсетiлген азаматтар Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 190, 192, 215 (бiрiншi бөлiгi) 218, 221, 222-баптарында көзделген қылмыстық жауапкершілiктен босатылады.

Статья 5. Процедура проведения легализации имущества
1. Легализация имущества осуществляется путем подачи лицами, желающими легализовать имущество, заявления установленной формы с приложением документов, подтверждающих вещные права заявителя на имущество.
Заявление подается:
по недвижимому имуществу в местный исполнительный орган по месту нахождения имущества;
по движимому имуществу в местный исполнительный орган:
физическими лицами по месту жительства;
юридическими лицами по месту нахождения юридического лица.
2. Кроме вышеуказанных документов заявитель обязан представить документы, удостоверяющие его личность, а представители юридического лица - также нотариально заверенные копии устава (положения), свидетельства о регистрации юридического лица, справку о постановке на налоговый учет и документы, подтверждающие их полномочия.
3. Заявление о легализации имущества, поданное в течение срока легализации, должно быть рассмотрено в течение 10 рабочих дней со дня подачи заявления в местный исполнительный орган.
4. При соблюдении требований, установленных настоящим Законом, местный исполнительный орган заносит сведения в реестр легализованного имущества и выдает официальный документ о легализации имущества, который является основанием для освобождения от ответственности за правонарушения, предусмотренные статьями 6 и 7 настоящего Закона, связанный с приобретением, владением и пользованием легализуемого имущества (далее - официальный документ).
5. В случае несоблюдения требований, установленных настоящим Законом, заявление подлежит возврату с указанием причин отказа в выдаче официального документа.
При устранении причин, являющихся основанием для возврата заявления, лицо вправе повторно подать заявление о легализации имущества в течение срока легализации.
6. Формы заявления, официального документа, реестра легализованного имущества определяются Правительством Республики Казахстан.
7. Имущество признается легализованным на следующий день после выдачи официального документа, а в случаях, требующих государственной регистрации, после ее осуществления в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Лица, легализовавшие имущество, имеют право распоряжаться указанным имуществом по истечении одного месяца со дня окончания срока легализации.
В целях недопущения распоряжения легализованным имуществом, права на которые подлежат государственной регистрации, информация о
таком имуществе предоставляется в регистрирующие органы.
Статья 6. Преступления, за совершение которых граждане,
легализующие имущество, освобождаются от
уголовной ответственности
Граждане, указанные в пункте 1 статьи 1 настоящего Закона,
освобождаются от уголовной ответственности, предусмотренной статьями 190, 192, 215 (часть первая), 218 221 222 Уголовного Кодекса Республики Казахстан.

7-бап. Мүлкін жария ететiн адамдар жасағаны үшiн жауапкершілiктен босатылатын әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар
Осы Заңның 1-бабының 1-тармағында көрсетiлген адамдар Қазақстан Республикасының Әкiмшілік құқық бұзушылық туралы кодексiнiң 118, 120, 137, 143, 146, 154, 155 (бiрiншi бөлiгi), 178, 179, 185, 205-209, 236, 237, 239, 253-баптарында көзделген әкiмшілік жауапкершiлiктен босатылады.
8-бап. Заңды орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшін лауазымды адамдардың жауапкершiлігі
Осы Заңның талаптарын орындамаған немесе тиiсiнше орындамаған жағдайда мемлекеттік органдардың тиiсті лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген жауапкершiлiкте болады.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 7. Административные правонарушения, за
совершение которых лица, легализующие
имущество, освобождаются от ответственности
Лица, указанные в пункте 1 статьи 1 настоящего Закона, освобождаются от административной ответственности, предусмотренной статьями 118 120 137 143 146 154 155 (часть первая), 178 179 185 205-209 236 237 239 253 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Статья 8. Ответственность должностных лиц за
неисполнение или ненадлежащее исполнение
Закона
В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения требований
настоящего Закона, соответствующие должностные лица государственных
органов несут установленную законодательными актами Республики Казахстан ответственность.
Президент
Республики Казахстан