Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 24 шілдедегі N 741 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.12.31. N 1458 қаулысымен.
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 24 шілдедегі
N 741 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында аң аулау ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының аумағында аң аулаудың осы ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  42-бабына  сәйкес әзiрлендi.
2. Табиғи еркiндiк жағдайында мекендейтiн сүтқоректiлердi (теңiздегiден басқа), құстарды, бауырымен жорғалаушылар мен қосмекендiлердi (бұдан әрi - жабайы жануарлар) аулау аң аулау болып табылады.
Нысаналы мақсатына қарай аң аулау кәсiпшiлiк, әуесқойлық және спорттық болуы мүмкiн.
Кәсiпшiлiк аң аулау шаруашылық пайда табу мақсатында, ал әуесқойлық және спорттық - азаматтардың эстетикалық, спорттық қажеттiлiктерiн қанағаттандыру мақсатында және ауланған өнiмдердi жеке пайдалану үшiн жүргiзiледі.
3. Аң аулайтын жер:
1) жануарлар дүниесiн пайдаланушыларға аң аулауды және аңшылық шаруашылығын жүргiзу үшiн бекiтiлген;
2) жануарлар дүниесiн пайдаланушыларға аң аулауды және аңшылық шаруашылығын жүргiзу үшiн бекiтілмеген;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен аңшылық шаруашылығын және аң аулауды жүргізуге жол берiлетiн ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда орналасқан болып бөлiнедi.
4. Қазақстан Республикасының аумағында тұратын немесе онда әкелген, аң аулау минимумы бойынша сынақ тапсырған, аңшылық билетiн алған және мемлекеттiк баж төлеген Қазақстан Республикасының азаматы және басқа да тұлғалар (бұдан әрi - аңшы) аң аулау құқығын пайдаланады.
5. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен оларды аулауға рұқсат етiлген жабайы жануарлар аң аулау объектiлерi болып табылады.
6. Аңшылық қаруы, аң аулайтын құстар, иттер және қолдана отырып жабайы жануарларды аулауға болатын барлық техникалық құралдар аң аулау қаруы болып танылады.
7. Жабайы жануарлардың терiсi (мамық, терiлiк шикiзат, құстардың терiсi), олардың етi, майы, қауырсыны мен жүнi, бұғы мүйiзi мен жұпарсу, жабайы жануарлардың өтi, бас сүйектерi, мүйiздерi (табиғи жолмен тасталған немесе мерт болған жануарлардан басқа), жабайы жануарлардың азулары және денесiнiң басқа да бөлiктерi, құстардың және бауырымен жорғалаушылардың жұмыртқалары, сондай-ақ ауланған жабайы жануарлардың өздерi аң аулау өнiмдерi болып танылады.

Об утверждении Правил охоты на территории Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июля 2003 года N 741. Утратил силу - постановлением Правительства РК от 31 декабря 2004 года N 1458 (P041458).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2004 № 1458.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила охоты на территории Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 июля 2003 года N 741
Правила охоты
на территории Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила охоты на территории Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 42 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира".
2. Охотой является добывание млекопитающих (кроме морских), птиц, пресмыкающихся и земноводных (далее - дикие животные), обитающих в состоянии естественной свободы.
В зависимости от целевого назначения охота может быть промысловой, любительской и спортивной.
Промысловая охота производится с целью получения хозяйственной выгоды, а любительская и спортивная - с целью удовлетворения эстетических, спортивных потребностей граждан и для личного потребления добытой продукции.
3. Охотничьи угодья подразделяются на:
1) закрепленные за пользователями животного мира для производства охоты и ведения охотничьего хозяйства;
2) незакрепленные за пользователями животного мира для производства охоты и ведения охотничьего хозяйства;
3) расположенные на особо охраняемых природных территориях, где допускается ведение охотничьего хозяйства и производство охоты в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. В Республике Казахстан правом охоты пользуются граждане Республики Казахстан и другие лица, проживающие или пребывающие на ее территории, сдавшие испытания по охотничьему минимуму, получившие охотничий билет и уплатившие государственную пошлину (далее - охотник).
5. Объектами охоты являются дикие животные, на которые разрешена охота в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Орудиями добывания диких животных признаются охотничье оружие, ловчие птицы, собаки и все технические средства, с применением которых возможно их добывание.
7. Продукцией охоты признаются шкуры диких животных (пушнина, кожевенное сырье, шкурки птиц), их мясо, жир, перо и пух, панты и мускус, желчь, черепа, рога (кроме сброшенных естественным путем или павших животных), клыки и другие части тела диких животных, яйца птиц и пресмыкающихся, а также сами отловленные дикие животные.

2. Аң аулау тәртiбi
8. Аң аулау жануарлар дүниесiн мемлекеттiк басқаруға уәкiлеттi орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) белгiленген тәртiппен беретiн тиiстi рұқсат негiзiнде (бұдан әрi - Рұқсат) жүргiзiледi.
Аң аулауға арналған Рұқсаттардың нысандарын, сондай-ақ оларды даярлаудың, есепке алудың, сақтаудың, берудiң, пайдаланудың және олар бойынша есептiлiктiң тәртiбiн уәкiлеттi орган белгiлейдi.
9. Аң аулауды жүргiзген кезде аңшыда:
1) мемлекеттік бажды төлегенi туралы белгiсi қойылған аңшылық билетi (мемлекеттік баж төлеу аңшылық билетiне желiмделген маркамен және арнайы мөртаңба басумен расталады);
2) Рұқсат;
3) оқ ататын аң аулау қаруын қолдана отырып аң аулаған кезде - Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының оны сақтау және алып жүру құқығына рұқсаты;
4) иттермен және аң аулайтын құстармен аң аулаған кезде - белгiленген тәртiппен берiлетiн оларды тiркеу туралы құжаттар;
5) кәсiпшiлiк аң аулаған кезде - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен аң аулау және аңшылық шаруашылығын жүргiзу құқығы берiлген заңды немесе жеке тұлғалармен (бұдан әрi - аң аулауды пайдаланушы) жасалған шарт немесе аңшының аңшылық өнiмдерiн өңдеу және сату құқығын куәландыратын құжат болады.
Кәсiпшiлiк аң аулаудың ұжымдық (топтық) нысаны кезiнде аң аулауды пайдаланушы Рұқсатты пайдаланғаны үшiн жауапты адамды тағайындайды және аң аулауды жүргiзудiң тәртiбiн белгiлейдi.
10. Аң аулау аяқталғаннан кейiн Рұқсатқа аң аулауды пайдаланушының уәкiлеттi тұлғасы аң аулаудың нәтижелерi туралы белгi қояды.
11. Мынадай жағдайларда:
1) жабайы жануарлардың басқа түрлерiн аулауға Рұқсат болған кезде;
2) жануарлар дүниесiн қорғауды аң аулауды пайдаланушының уәкiлеттi тұлғасы жүзеге асырған кезде;
3) адамның денсаулығына және өмiрiне қауiп төнген, ауыл шаруашылығы мен үй жануарларына залал келген кезде қасқырларды және шибөрiлердi аулауға Рұқсат талап етiлмейдi.
12. Ойық ұңғылы аңшылық атыс қаруын (оғы айналмалы тұтанатын қарудан басқа) қасқыр, шибөрi, түлкi, суыр, аю, бұлан, марал, аскания бұғысын, елiк, қабан, сiбiр тау ешкiсiн, құдыр аулағанда ғана қолдануға рұқсат етіледі.
13. Оғы айналмалы тұтанатын ойық ұңғылы аңшылық атыс қаруын мамық жүндi ұсақ аңдарды кәсiпшiлiк аулау кезiнде қолдануға рұқсат етiледi.
14. Азаматтардың өмiрiне, денсаулығы мен мүлкiне қауiп төндiретiн iрi жыртқыш жануарларды жергiлiктi атқарушы органдардың өтiнiшi негiзiнде уәкiлеттi органның рұқсаты бойынша аң аулау мерзiмiнен тыс аулауға жол берiледi.

2. Порядок охоты
8. Охота производится на основании соответствующего разрешения, выдаваемого уполномоченным органом государственного управления животным миром (далее - уполномоченный орган) в установленном порядке (далее - Разрешение).
Формы Разрешений на производство охоты, а также порядок их изготовления, учета, хранения, выдачи, использования и отчетности по ним устанавливаются уполномоченным органом.
9. При производстве охоты охотник имеет при себе:
1) охотничий билет с отметкой об уплате государственной пошлины (оплата государственной пошлины подтверждается маркой, вклеенной в охотничий билет и погашенной специальным штампом);
2) Разрешение;
3) при охоте с применением огнестрельного охотничьего оружия - разрешение органов внутренних дел Республики Казахстан на право его хранения и ношения;
4) при охоте с собаками и ловчими птицами - документы об их регистрации, выдаваемые в устанавливаемом порядке;
5) при промысловой охоте - договор с юридическими или физическими лицами, которым в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, предоставлено право производства охоты и ведения охотничьего хозяйства (далее - охотпользователь) или документ, удостоверяющий право охотника производить переработку и реализацию продукции охоты.
При коллективной (групповой) форме промысловой охоты охотпользователем назначается ответственный за использование Разрешения и устанавливается порядок проведения охоты.
10. По окончании охоты в Разрешении производится отметка о результатах охоты уполномоченным лицом охотпользователя.
11. Добывание волков и шакалов не требует Разрешения в случаях:
1) при наличии Разрешения на производство охоты других видов диких животных;
2) при осуществлении охраны животного мира уполномоченным лицом охотпользователя;
3) при возникновении опасности здоровью и жизни человека, нанесении ущерба сельскохозяйственным и домашним животным.
12. Охотничье огнестрельное оружие с нарезным стволом (кроме оружия под патрон кольцевого воспламенения) разрешается применять только при охоте на волка, шакала, лисицу, сурка, медведя, лося, марала, асканийского оленя, косулю, кабана, сибирского горного козла, кабаргу.
13. Охотничье огнестрельное оружие с нарезным стволом под патрон кольцевого воспламенения разрешается применять при промысловой охоте на мелких пушных зверей.
14. Добывание вне сроков охоты крупных хищных животных, представляющих угрозу жизни, здоровью и имуществу граждан, допускается по разрешению уполномоченного органа на основании обращения местных исполнительных органов.

15. Рұқсат қолданыста болатын аумақтан тыс жерлерде аң аулайтын иттердi iздегенде және шақырғанда аңшы оғы алынып тасталған және бөлшектелген аңшылық атыс қаруымен болады.
16. Рұқсат қолданыста болатын аумақтан тыс жерлерде жараланған жануардың iзiне түсуге және оны олжалауға аң аулайтын жерiнде жаралы жануар жүрген аң аулауды пайдаланушының уәкiлеттi тұлғасының келiсiмiмен жол берiледi.
17. Жабайы жануарлар мекендейтiн жерлерде, белгiленбеген мерзiмдерде және аң аулау рұқсат етiлмеген жерлерде аң аулайтын жыртқыш құстармен, оларды қолдана отырып жабайы жануарларды аулауға болатын техникалық құралдармен, аң аулау өнiмдерiмен болуға, сондай-ақ қабынан алынған аңшылық қаруды алып жүруге және тасымалдауға жол берiлмейдi.
18. Сақина салынған (таңбаланған) құстарды немесе сүтқоректiлердi аулаған кезде сақинадағы (таңбадағы) жазу, ауланған күнi мен жерi көрсетiлген ақпарат аң аулауды пайдаланушының уәкiлеттi тұлғасына немесе уәкiлеттi органға одан әрi жануарларды таңбалауға тиiстi ғылыми ұйымға жiберу үшiн берiледi.
19. Аң аулау:
егер уәкiлеттi орган өзгеше белгiлемесе, аң аулауды пайдаланушыға бекiтiлiп берiлмеген аң аулайтын жерлерде;
астық жинау аяқталғанға дейiн ауыл шаруашылық дақылдары егiлген жерлерде;
Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабына енгiзiлген жабайы жануарлардың сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген түрлерiне (заңнамаға сәйкес оларды аулау жағдайларынан басқа);
түнде көретiн көздеуiштердi және дыбыссыз атуға арналған құрылғыларды, лазерлiк нысана көрсеткiштi қолдана отырып;
жарық беру приборларын қолдана отырып (қасқырды, шибөрiнi, түлкiнi, қарсақты кәсiпшiлiк аулауды қоспағанда);
пневматикалық, лақтыратын қаруды қолдана отырып (жануарлар дүниесi объектiлерiн иммобилизациялауға және дәрiлеуге байланысты ғылыми-зерттеу және алдын алу жұмыстарын жүргiзу үшiн садақтар мен арбалеттердi пайдаланудан басқа);
сауыт бұзар, өртегiш немесе жарғыш қуаты, ауыртпалық орталығы ауыстырылған оқтары бар патрондарды қолдана отырып;
тегiс ұңғылы аңшылық мылтығына қолдан жасалған иiр ойықты салмалы (қосалқы) ұңғыны қолдана отырып;
апатты жағдайға тап болған және дәрменсiз (дауылдан, су тасқынынан, өрттен, су тоғандары арқылы жүзiп өту кезiнде, мұздақ жағдайында бас сауғалаған, аштықтан тұралаған, жусанды паналаған суда жүзетiн құстар) жабайы жануарларға;
өзен құндызына, кәмшатқа, күзенге, ондатрға аңшылық қаруды қолдана отырып;
кейiннен iннiң диаметрiн қалпына келтiрiп және шұңқырды көме отырып, аң аулайтын иттердi құтқару үшiн iндердi қазуды қоспағанда, жабайы жануарлардың тұрағын бұзып және зақымдай отырып;
құндыз бөгеттерiн бұзумен;
бос жерлердi, су бетiндегi өсiмдiктердi жағумен, түбiрiмен қопарумен, басқа да өсiмдiктердi жоюмен;
өздiгiнен атылатын қаруды, қысқышты, қаусырманы, қапсырманы, кескiштi, дыбыс шығарғыш электрондық құрылғыларды, тұяқты жануарларға және аюға тұзақ құруды, құлама, қамту орларын, адам байқамайтын айқындаушы белгiлерсiз iрi қақпандарды, шатырларды, бастырмаларды, iлмектердi, найзаларды, сүңгi құс желiмiн, түтiн салып шығаруды, жылтыр мұзға, қатқыл мұзға, терең қарға және топырағы жабысқақ сортаңға, шабылған қамысқа айдап әкелудi, аюды, тұяқты жануарларды және құстарды аулау кезiнде қақпанды, қоршап аулауды, таға әдiсiн қолдана отырып;
торларды, су құю арқылы iннен шығаруды (уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша жабайы жануарларды мекенiн ауыстыру немесе оларды ырықсыз ұстауды қоспағанда) қолдана отырып;
жарылғыш құрылғыларды, улы химикаттарды қолдана отырып (уәкiлетті органмен келiсiм бойынша тышқан тектес кемiргiштердi, саршұнақтарды, сұр егеуқұйрықтарды, аламандарды жойған кезде, сондай-ақ басқа да жабайы жануарлардың құтыру эпизоотиясы және басқа аурулары жағдайында улы химикаттарды қолдануды қоспағанда);
Рұқсатта көрсетiлген саннан тыс аң аулау өнiмдерiн олжалау жолымен;
әуесқойлық және спорттық мақсаттарда авиа-, авто-, мото-, көлiк құралдарын, оның iшiнде қарда жүретiн техниканы қолдана отырып;
двигателi iске қосылған шағын көлемдi кемелердi қолдана отырып;
алкоголымен немесе нашақорлықпен мас болу жағдайында жүргiзiлмейді.

15. При поиске и отзыве охотничьих собак вне территории действия Разрешения охотник находится с разряженным и разобранным огнестрельным охотничьим оружием.
16. Преследование и добор раненого животного вне зоны действия Разрешения допускается с согласия уполномоченного лица охотпользователя, на охотничьих угодьях которого находится раненое животное.
17. Нахождение с хищными ловчими птицами, с техническими средствами, с применением которых возможно добывание диких животных, с продукцией охоты, а также переноска и перевозка расчехленного охотничьего оружия в местах обитания диких животных в неустановленные сроки и не разрешенных местах охоты не допускается.
18. При добыче окольцованных (помеченных) птиц или млекопитающих информация с указанием надписи на кольце (метке), даты и места добычи представляется уполномоченному лицу охотпользователя или в уполномоченный орган для дальнейшей передачи в соответствующую научную организацию по мечению животных.
19. Охота не производится:
в незакрепленных за охотпользователями охотничьих угодьях, если иное не установлено уполномоченным органом;
на землях, занятых сельскохозяйственными культурами, до окончания уборки урожая;
на редких и исчезающих видов диких животных, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан (кроме случаев их добывания в соответствии с законодательством);
с применением ночных прицелов и приспособлений для бесшумной стрельбы, лазерных целеуказателей;
с применением осветительных приборов (за исключением промысловой добычи волка, шакала, лисицы, корсака);
с применением пневматического, метательного оружия (кроме использования луков и арбалетов для проведения научно-исследовательских и профилактических работ, связанных с иммобилизацией и иньекцированием объектов животного мира);
с применением патронов с пулями бронебойного, зажигательного или разрывного действия, со смещенным центром тяжести;
с применением в гладкоствольных охотничьих ружьях самодельных нарезных вкладных стволов (вкладышей);
на диких животных, находящихся в бедственном и беспомощном положении (спасающихся от бури, наводнения, пожара, при переправе через водоемы, в гололед, истощенных от бескормицы, отсиживающихся на полыньях водоплавающих птиц);
на речного бобра, выдру, норку, ондатру с применением охотничьего оружия;
с разрушением и повреждением жилищ диких животных, за исключением раскопки нор для спасения охотничьих собак, с последующим восстановлением диаметра норы и засыпкой шурфа;
с разрушением бобровых плотин;
с выжиганием пустошей, надводной растительности, раскорчевкой и уничтожением другой растительности;
с применением самострелов, сжимов, схватов, кляпцев, подрезей, воспроизводящих звук электронных устройств, петель на копытных животных и медведя, устройством западней, ловчих ям, путем установления крупных капканов без заметных для человека опознавательных знаков, шатров, перевесов, крючков, пик, птичьего клея, выкуриванием, выгоном на гладкий лед, наст, глубокий снег и вязкие солончаки, скошенный тростник, применением капканов при добыче медведя, копытных животных и птиц, охота котлом, подковой;
с применением сетей, выливанием из нор (за исключением отлова диких животных для их переселения или содержания в неволе по согласованию с уполномоченным органом);
с применением взрывчатых устройств, ядохимикатов (за исключением применения ядохимикатов при истреблении мышевидных грызунов, сусликов, серых крыс, хомяков, а также в случаях эпизоотии бешенства и других болезней диких животных по согласованию с уполномоченным органом);
путем добычи продукции охоты сверх указанного количества в Разрешении;
в любительских и спортивных целях с применением авиа-, авто-, мото-, транспортных средств, в том числе снегоходной техники;
с применением маломерных судов, с включенным двигателем;
в состоянии алкогольного или наркотического опьянения.

3. Аң аулауды жүргiзу мерзiмдерi
20. Жабайы жануарлардың популяциясын сақтау, олардың өсiмiн молайтуға қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету және барынша көп шаруашылық пайда табу мақсатында Қазақстан Республикасында осы Ережеге қосымшаға сәйкес аң аулау мерзiмдерi белгiленедi.
4. Аң аулау ережесiнiң сақталуын
бақылау органдары және оларды
бұзғаны үшiн жауаптылық
21. Осы Ереженiң сақталуын бақылауды уәкiлеттi орган, iшкi iстер органдары және аң аулауды пайдаланушылар жүзеге асырады.
22. Осы Ереженi бұзу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тәртiптiк, әкiмшiлiк, азаматтық-құқықтық немесе қылмыстық жауаптылыққа әкеп соғады.
Қазақстан Республикасының
аумағында аң аулау ережесiне
қосымша
Жабайы жануарларды аулаудың мерзiмдерi
Жануарлардың түрлерi             Аң аулау мерзiмдерi
Борсық                      20 тамыздан 31 желтоқсанға дейiн
Қоңыр аю (тяньшань аюынан   1 қыркүйек - 30 қараша аралығында
басқасы)
Кәдiмгi тиiн                20 қазан - 15 ақпан аралығында
Марал                       1 қыркүйек - 30 қараша аралығында
Аскания бұғысы              1 қыркүйек - 31 желтоқсан
аралығында
Жанат тектес ит, Қарсақ,    1 қараша - 15 ақпан аралығында
Түлкi, Бұлғын, Құну,
Сарғыш күзен, Ақ қалақ,
Ақкiс, Сары күзен, Сасық
күзен, Американ су күзенi,
Кәмшат (ортаазиялықтан
басқасы), Сiлеусiн
(түркiстандықтан
басқасы), Жанат, Құм қоян,
Ақ қоян, Ор қоян
Зорман                      Ұйқыдан шыққаннан - 30 сәуiр
аралығында
Қабан                       1 қыркүйек - 31 желтоқсан
аралығында
Құдыр                       1 қыркүйек - 31 желтоқсан
аралығында
Бұлан                       1 қыркүйек - 31 желтоқсан
аралығында
Ондатр                      1 қазан - 15 ақпан аралығында
Құндыз                      15 қазан - 31 желтоқсан
аралығында
Ciбip тау ешкiсi            1 қыркүйек - 30 қараша
аралығында, аталығына
15 шiлдеден бастап
Ciбip елiгi                 1 қыркүйек - 30 қараша
аралығында, аталығына
15 шiлдеден бастап
Суыр (ұзын құйрықты немесе  1 шiлдеден бастап ұйқыға
қызыл, сұр немесе           жатқанына дейiн
алтайлық-тяньшандық)
Суыр (боз суыр немесе дала  15 маусымнан бастап ұйқыға
суыры)                      жатқанына дейiн
Маймаққаз (қара жемсаулы    20 тамыз -15 желтоқсан аралығында
және қызыл жемсаулы),
Қаз (ақмаңдайлы, қырманқаз, аталық үйректердi көктемгi аулауға
сұр), Қарашақаз, үйрек      15 күнтiзбелiк күннен асырмай
(барылдауық, отүйрек,       1 наурыз - 10 мамыр аралығындағы
сарыалақаз, қырылдақ        кезеңде рұқсат етiледi
шүрегей, ысылдақ шүрегей,
даурықпа шүрегей,
бозүйрек, сарыайдар
үйрек, қыл құйрық, жалпақ
тұмсық, қызылтұмсық
сүңгуір, қызылбас сүңгуір,
көк сүңгуір, айдарсыз
сүңгуір, айдарлы сүңгуір,
ұшқыр үйрек, сусылдақ,
қара тұрпан, айдарлы
үйрек, секпiлтас бейнарық,
бейнарық, кiшi бейнарық),
Қасқалдақ

3. Сроки проведения охоты
20. В целях сохранения популяций диких животных, обеспечения благоприятных условий их воспроизводства и получения максимальной хозяйственной выгоды в Республике Казахстан устанавливаются сроки охоты согласно приложению к настоящим Правилам.
4. Органы контроля за соблюдением
Правил охоты и ответственность за их нарушение
21. Контроль за соблюдением настоящих Правил осуществляется уполномоченным органом, органами внутренних дел и охотпользователями.
22. Нарушение настоящих Правил влечет за собой дисциплинарную, административную, гражданско-правовую или уголовную ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам охоты
на территории
Республики Казахстан
Сроки проведения
охоты на диких животных
Виды животных Сроки охоты
Барсук с 20 августа до 31 декабря
Бурый медведь (кроме тяньшанского) с 1 сентября по 30 ноября
Обыкновенная белка с 20 октября по 15 февраля
Марал с 1 сентября по 30 ноября
Асканийский олень с 1 сентября по 31 декабря
Енотовидная собака, Корсак, Лисица, с 1 ноября по 15 февраля
Соболь, Росомаха, Солонгой, Ласка,
Горностай, Колонок, Степной хорек,
Американская норка, Выдра (кроме
среднеазиатской), Рысь (кроме
туркестанской), Енот-полоскун,
Заяц-толай, Заяц-беляк, Заяц-русак
Желтый суслик (песчаник) с выхода из спячки по
30 апреля
Кабан с 1 сентября по 31 декабря
Кабарга с 1 сентября по 31 декабря
Лось с 1 сентября по 31 декабря
Ондатра с 1 октября по 15 февраля
Речной бобр с 15 октября по 31 декабря
Сибирский горный козел с 1 сентября по 30 ноября
на самцов с 15 июля
Сибирская косуля с 1 сентября по 30 ноября
на самцов с 15 июля
Сурок (длиннохвостый или красный, с 1 июля до залегания
серый или алтайско-тянь-шаньский)
Сурок (байбак или степной) с 15 июня до залегания
Гагара (чернозобая и краснозобая), с 20 августа по 15 декабря
Гусь (белолобый, гуменник, серый),
Черная казарка, Утка (кряква, огарь, весенняя охота на селезней
пеганка, чирок-свистунок, клоктун, уток разрешается на срок не
чирок-трескунок, серая, свиязь, более 15 календарных дней
шилохвость, широконоска, в период с 1 марта по 10 мая
красноносый нырок, красноголовая
чернеть, морская чернеть,
хохлатая чернеть, морянка,
обыкновенный гоголь, синьга,
гага-гребенушка, длинноносый
крохаль, большой крохаль, луток),
Лысуха

Шiл (аққұр, тундралық,      1 қыркүйек - 15 қараша аралығында
сұр шiл)                    (аң аулайтын иттердiң тұқымымен
15 тамыздан бастап)
Шiл (дала шiлi, сақалды     15 қыркүйек - 30 қарашa
шiл), Кекiлiк               аралығында (аң аулайтын иттердiң
тұқымымен 1 қыркүйектен бастап)
Саңырау құр                 1 қазан - 30 қараша аралығында
аталықтарын көктемгi аулауға
15 күнтiзбелiк күннен асырмай
1 наурыз - 10 мамыр аралығындағы
кезеңде рұқсат етiледi
Құр, Жылқышы                1 қыркүйек - 30 қараша аралығында
аталықтарын көктемгi аулауға
15 күнтiзбелiк күннен асырмай
1 наурыз - 10 мамыр аралығындағы
кезеңде рұқсат етiледi, оңтүстiк
аймақта көктемгi аң аулау 30
сәуiрден кешіктірiлмей аяқталады
Бөдене, Кептер (дыркептер,  20 тамыз - 30 қараша аралығында
түзкептер, көк кептер,      (аң аулайтын иттердiң тұқымымен
құз кептер), Түпкептер      бөдене аулау 15 шiлдеден бастап,
(кәдімгі, үлкен)            ұшып кеткенге дейiн,
Шалшықшы (қызғыш, күжiркей, шалшықшыларды аулау 15 наурыз -
шаушалшық, тауқұдiрет,      10 мамыр аралығында)
ауылдық тауқұдiретi,
маңқы, тау маңқысы,
орман маңқысы, үлкен
шалшықшы, қасқа шалшықшы,
үлкен шырғалақ, кiшi
шырғалақ)
Гималай ұлары               1 қазан - 31 желтоқсан
аралығында
Сұр құр                     1 қыркүйек - 31 желтоқсан
аралығында
Қырғауыл                    15 қазан - 31 желтоқсан
аралығында
(аң аулайтын иттердiң тұқымымен
1 қазаннан бастап)

Куропатка(белая, тундряная, серая) с 1 сентября по 15 ноября
(с собаками охотничьих пород
с 15 августа)
Куропатка (пустынная, бородатая), с 15 сентября по 30 ноября
Кеклик (с собаками охотничьих пород
с 1 сентября)
Глухарь с 1 октября по 30 ноября
весенняя охота на самцов
разрешается на срок не более
15 календарных дней в период
с 1 марта по 10 мая
Тетерев, Вальдшнеп с 1 сентября по 30 ноября
весенняя охота на самцов
разрешается на срок не более
15 календарных дней в период
с 1 марта по 10 мая, в южной
зоне охота весной
заканчивается не позже 30
апреля
Перепел, Голубь (вяхирь, клинтух, с 20 августа по 30 ноября
сизый, скалистый), Горлица (охота с собаками охотничьих
(обыкновенная, большая), Кулик пород на перепела с 15 июля
(чибис, турухтан, гаршнеп, бекас, до отлета, на куликов с 15
азиатский бекас, дупель, марта по 10 мая)
горный дупель, лесной дупель,
большой кроншнеп, средний кроншнеп,
большой веретенник, малый
веретенник)
Гималайский улар с 1 октября по 31 декабря
Рябчик с 1 сентября по 31 декабря
Фазан с 15 октября по 31 декабря
(охота с собаками охотничьих
пород с 1 октября)