Қазақстан Республикасының теңiз көлiгінде экспедиторлық қызметті жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 7 қазандағы N 1033 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 622 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 622 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 486 бұйрығын қараңыз.
"Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiнде экспедиторлық қызметтi жүзеге асыру ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 7 қазандағы
N 1033 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiнде экспедиторлық қызметтi жүзеге асыру ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiнде экспедиторлық қызметтi жүзеге асыру ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңына сәйкес әзiрлендi және жүктердi теңiз көлiгiмен тасымалдауға байланысты теңiз көлiгiнде экспедиторлық қызметтер көрсету рыногындағы қатынастарды реттеуге арналған және Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiнде экспедиторлық қызметтi жүзеге асыратын барлық жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
2. Ережеде пайдаланылатын негiзгi ұғымдар:
теңiз көлiгiндегi экспедиторлық қызмет - жүктi тасымалдауды, оларды жинақтауды/таратуды, буып-түюдi, сақтауды, тиеу-түсiру жұмыстарын, жүктердi жөнелту мен алуды қамтамасыз етудi қоса алғанда, олардың қозғалысының барлық сатысындағы оларды тасымалдауға және оларға қызмет көрсетуге байланысты қызметтер көрсетуге, сондай-ақ оларға байланысты қосымша және консультативтiк қызмет көрсетуге, құжаттарды алуға, осы қызмет саласындағы тәуекелдiң барлық түрлерi бойынша баждар, салықтар, өзге де алымдар мен кепiлдiктердi төлеудi қамтамасыз етуге сұранысты қанағаттандыруға бағытталған қызмет;
экспедитор - қызмет түpi құрылтай құжаттарына сәйкес клиенттерге жүктi тасымалдауға байланысты экспедициялық қызметтер көрсету болып табылатын клиентпен көлiк экспедициясы шартын жасасқан тұлға;
сенiмхат - егер сенiмхат экспедитордың мiндеттерiн орындау үшiн қажет болса, оған жүктiң клиентi (жөнелтушi-алушы) беретiн құжат;
клиент - экспедитормен жасасқан жүктердi теңiз көлiгiмен жөнелту жөнiндегi қызметтер көрсетудi орындауға арналған шарт бойынша немесе осы шартты орындауға байланысты экспедитордың iс-әрекетi нәтижесiнде құқықтары және (немесе) мiндеттерi бар кез келген тұлға;
тасымалдаушы - бұл жолаушыларды, багажды, почтаны және тасымалдау құжаттарында көрсетiлгендi тасымалдау жөнiндегi қызметтер көрсетудi ұсынатын меншiк құқығында немесе өзге де заңды негiздерде кемеге иелiк ететiн жеке немесе заңды тұлға;
көлiк экспедициясының шарты - оған сәйкес экспедитор сыйақы үшiн және клиент есебiнен оның немесе өзiнiң атынан осы шартта белгiленген жүктi тасымалдауға байланысты экспедиторлық қызметтер көрсетудi орындауға немесе орындауды ұйымдастыруға экспедитор мiндеттенген шарт;
жүк - жануарларды, контейнерлердi, табандықтарды және буып-түюге немесе тасымалдауға байланысты басқа да заттарды қоса алғанда, экспедитор ұсынбайтын кез келген мүлiк;
қауiптi жүк - өзiне тән қасиеттерiне қарай тасымалдау, тиеу-түсiру жұмыстарын жүргiзу және сақтау кезiнде жарылысқа, өртке немесе техникалық құралдардың, құрылғылардың, ғимараттар мен құрылыстардың бұзылуына, сондай-ақ адамдардың, жануарлардың өлiм-жiтiмiне, жарақат алуына немесе ауруына себеп болуы, қоршаған ортаға зиян келтiруi мүмкiн жүк.

Об утверждении Правил осуществления экспедиторской деятельности на морском транспорте Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2003 года № 1033. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 622
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 486.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления экспедиторской деятельности на морском транспорте Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 октября 2003 года N 1033
Правила осуществления экспедиторской деятельности
на морском транспорте Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления экспедиторской деятельности на морском транспорте Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" и предназначены для регулирования отношений на рынке экспедиторских услуг на морском транспорте, связанных с перевозкой грузов морским транспортом, и распространяются на всех физических и юридических лиц, осуществляющих экспедиторскую деятельность на морском транспорте Республики Казахстан.
2. Основные понятия, используемые в Правилах:
экспедиторская деятельность на морском транспорте - деятельность, направленная на удовлетворение спроса на услуги, связанные с транспортировкой и обслуживанием грузов на всех стадиях их движения, включая перевозку грузов, их консолидацию/деконсолидацию, упаковку, хранение, погрузочно-разгрузочные работы, обеспечение отправки и получения грузов, а также связанные с ними дополнительные и консультативные услуги, получение документов, обеспечение уплаты пошлин, налогов, прочих сборов и гарантий по всем видам риска в этой области деятельности;
экспедитор - лицо, заключившее с клиентом договор транспортной экспедиции, видом деятельности которого в соответствии с учредительными документами является предоставление клиентам экспедиционных услуг, связанных с перевозкой груза;
доверенность - документ, выдаваемый клиентом (отправителем - получателем) груза экспедитору, если доверенность необходима для выполнения его обязанностей;
клиент - любое лицо, имеющее права и (или) обязанности по договору на выполнение услуг по отправлению грузов морским транспортом, заключенного с экспедитором или в результате действий экспедитора в связи с выполнением данного договора;
перевозчик - физическое или юридическое лицо, владеющее судном на праве собственности или на иных законных основаниях, предоставляющее услуги по перевозке пассажиров, багажа, почты, и указанное в перевозочных документах;
договор транспортной экспедиции - договор, согласно которому экспедитор обязуется за вознаграждение и за счет клиента от его или от своего имени выполнить или организовать выполнение определенных этим договором экспедиционных услуг, связанных с перевозкой груза;
груз - любое имущество, включая животных, контейнеры, поддоны и другие предметы, связанные с упаковкой или перевозкой, не предоставляемые экспедитором;
опасный груз - груз, который в силу присущих ему свойств при перевозке, производстве погрузочно-разгрузочных работ и хранении может послужить причиной взрыва, пожара или повреждения технических средств, устройств, зданий и сооружений, а также гибели, травмирования или заболевания людей, животных, нанести вред окружающей среде.

2. Теңiз көлiгiнде экспедиторлық қызметтi
ұйымдастыру тәртiбi
3. Қазақстан Республикасының теңiз көлiгiндегi экспедиторлық қызмет осы процеске қатысушының әрқайсысына Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сенiмдi кепiлдiктi қамтамасыз ететiн өзара тиiмдi тең құқықтық негiзде жүзеге асырылуы тиiс.
4. Экспедитор мен клиенттiң өзара қатынасы жазбаша нысанда жасалатын көлiк экспедициясы шартының талаптарында құрылады. Экспедитор тасымалдаушымен тасымалдау шартын клиент атынан жасасқан жағдайда, тасымалдаушының экспедитормен өзара қатынасы жүк жөнелтушiмен сияқты құрылады.
5. Теңiз көлiгiндегi экспедиторлық қызмет мынадай қызмет көрсетудi ұсыну арқылы жүзеге асырылады:
1) жөнелту орнынан жеткiзу орнына дейiн тасымалдауды ұйымдастыру;
2) клиент атынан немесе өз атынан тасымалдау шартын жасасу;
3) көлiктiк теңiз жүкқұжатын және (немесе) тасымалдау құжаттарының жинақталымын, соның iшiнде бiрыңғай халықаралық тасымалдау құжаттарын ресiмдеу;
4) жүктi жаңа мекен-жайға жiберуге өтiнiмдi ресiмдеу;
5) жүктi тасымалдауға көрсету;
6) жүктi aлу;
7) жүктi клиенттiң қоймасынан портқа дейiн және порттан клиенттiң қоймасына дейiн жеткiзу;
8) жүктi портта немесе клиент қоймаларында тиеудi, түсiрудi (босатуды), қайта тиеудi ұйымдастыру;
9) жүктi iрiктеу;
10) жөнелтiмдердi жинақтау (жүктi жинау, тарату);
11) жүктi маркалау, қайта маркалау, буып-түю;
12) көлiк ыдысы мен орамын жөндеу;
13) жүктi жөнелту, жылжыту (соның iшiнде жүктiң шекарадан өткенi туралы), оның келуi және беру туралы, сондай-ақ ауыстырып тиеу пункттерiнде жүктi басқа көлiк құралдарына қайта тиеу туралы клиенттердi хабардар ету;
14) жүру жолында жүк қозғалысын байқау;
15) кеменiң жүк бөлiмдерiн және контейнерлердi тазарту, жуу және дезинфекциялау;
16) клиенттердi жүк тасымалдау үшiн қажеттi түсiргiш жабдықпен және контейнерлермен қамтамасыз ету;
17) клиенттер мен тасымалдаушыға тиектiк-пломбалау құрылғыларын беру;
18) жүктi сақтандыруды қамтамасыз ету;
19) тасу төлемдерiн, алымдар мен айыппұлдарды, тиеу-түсiру, қойма және өзге де жұмыстарды есептеу және оларға ақы төлеу;
20) коммерциялық актiге қол қою;
21) коммерциялық актi мен өзге құжаттардың негiзiнде талап-арыздарды ресiмдеу;
22) жүктi тиеу мен бекiтудiң техникалық талаптарын тасымалдаушымен әзiрлеу және келiсу;
23) жүктi сақтау, қоймаға салу;
24) жүру жолында жүктi алып жүрудi ұйымдастыру;
25) жеткiзу мерзiмдерi өткеннен кейiн жоғалған жүкке iздеу салу;
26) жүк тасымалдау саласындағы консультациялық қызметтер көрсету;
27) жүктiң декларациясын жасау;

2. Порядок организации экспедиторской деятельности
на морском транспорте
3. Экспедиторская деятельность на морском транспорте Республики Казахстан должна осуществляться на взаимовыгодной равноправной основе, обеспечивающей надежные гарантии каждому участнику этого процесса в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Взаимоотношения экспедитора и клиента строятся на условиях договора транспортной экспедиции заключаемого в письменной форме. В случае заключения договора перевозки экспедитором с перевозчиком от имени клиента взаимоотношения перевозчика с экспедитором строятся как с грузоотправителем.
5. Экспедиторская деятельность на морском транспорте осуществляется посредством предоставления следующих услуг:
1) организация перевозки от места отправления до места назначения;
2) заключение договора перевозки от имени клиента или от своего имени;
3) оформление транспортной морской накладной и (или) комплекта перевозочных документов, в том числе единых международных перевозочных документов;
4) оформление заявки на переадресовку груза;
5) предъявление груза к перевозке;
6) получение груза;
7) доставка груза со склада клиента до порта и от порта до склада клиента;
8) организация погрузки, выгрузки (разгрузки), перегрузки груза в порту и на складах клиента;
9) сортировка груза;
10) комплектование отправок (консолидация, деконсолидация груза);
11) маркировка, перемаркировка, упаковка груза;
12) ремонт транспортной тары и упаковки;
13) уведомление клиентов об отправке, продвижении (в том числе о пересечении грузом границы), прибытии и выдачи груза, а также о перегрузке груза на другие транспортные средства в пунктах перевалки;
14) слежение за продвижением груза в пути следования;
15) очистка, промывка и дезинфекция грузовых отсеков и контейнеров судна;
16) обеспечение клиентов съемным оборудованием и контейнерами, необходимыми для перевозки груза;
17) предоставление клиентам и перевозчику запорно-пломбировочных устройств;
18) обеспечение страхования груза;
19) расчет и оплата провозных платежей, сборов и штрафов, погрузочно-разгрузочных, складских и иных работ;
20) подписание коммерческого акта;
21) оформление претензий на основании коммерческих актов и иных документов;
22) разработка и согласование с перевозчиком технических условий погрузки и крепления груза;
23) хранение, складирование груза;
24) организация сопровождения груза в пути следования;
25) розыск утерянного груза по истечении сроков доставки;
26) консультационные услуги в области перевозок груза;
27) декларирование груза;

28) тәуекелдiң барлық түрлерi бойынша кепiлдiктер беру;
29) жүк тасымалына байланысты өзге де қызметтер көрсету.
6. Көлiк экспедициясы шартында жүктердi жүйелi түрде тасымалдауға байланысты экспедициялық қызметтер көрсетудi орындау немесе орындауды ұйымдастыру көзделуi мүмкiн. Бұл ретте жүктiң нақты партиясын тасымалдауға байланысты экспедициялық қызметтер көрсетудi ұсыну экспедиторға клиенттiң жекелеген тапсырыстар беруi негiзiнде жүзеге асырылуы мүмкiн. Бұл жағдайда көлiк экспедициясы шартында келiсiлген экспедициялық қызметтер көрсетуді ұсыну шарттары, егер шартта өзгеше көзделмесе, жекелеген тапсырыс бойынша экспедициялық қызметтер көрсетуді ұсыну шартына қолданылады.
3. Экспедитор және тасымалдаушы
7. Экспедитор экспедициялық қызметтер көрсетудi көлiк экспедициясының шартына және экспедитормен келiсiлген клиент нұсқауларына сәйкес жүзеге асырады.
8. Көлiк экспедициясының шартында экспедитордың жүктi өз күшiмен тасымалдауды жүзеге асыру мiндетi көзделуi мүмкiн.
9. Егер көлiк экспедициясы шартынан экспедитор өз мiндеттерiн жеке орындауға тиiстiгi туындамаса, экспедитор өз мiндеттерiн орындауға басқа тұлғаларды тарта алады.
10. Экспедитор:
1) тасымалдауды ұйымдастыру шартына сәйкес тасымалдаушыға тиесiлi барлық төлемдердi уақтылы және толық төлеудi қамтамасыз етедi;
2) тасымалдау құжаттарына төлеушi туралы деректердi енгiзудi қамтамасыз етедi;
3) тасымалдаушы белгiлеген тәртiппен тасымалдаушыға тасымалдау төлемiнiң растауын ұсынады;
4) тасымалдау құжаттарын ресiмдеу ережесiн орындауды және кеден органдарының, фитосанитарлық, карантиндiк, шекаралық және өзге де бақылау тарапынан жүкке қойылатын талаптарды орындауды қамтамасыз етедi;
5) егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе шартта өзгеше көзделмесе, тасымалдарды ұйымдастыру туралы шартты орындамау немесе тиесiлi орындамау салдарынан тасымалдаушыға келтiрiлген шығындарды өтейдi.
11. Клиенттiң нұсқауларынан шегiну қажет болған кезде экспедитор алдын ала клиенттен осындай шегiнуге оның келiсiмi туралы сұрайды.
12. Егер бұл клиент мүддесiмен қажет болғанда және iс жағдайы бойынша экспедитор клиенттен мұндай шегiнуге оның келiсiмi туралы алдын ала сұрай алмағанда не өз сұрауына белгiленген мерзiмде жауап алмағанда экспедитор клиенттiң нұсқауларын орындамайды.
Егер клиенттiң нұсқаулары дәл емес, толық емес немесе сенiмсiз болса не шартқа сәйкес келмесе және экспедитордың ic жағдайы бойынша клиенттiң нұсқауларын нақтылауға мүмкiндiгi болмаса, экспедитор клиенттiң тәуекелi үшін оның мүддесіне сүйеніп әрекет етеді.

28) предоставление гарантий по всем видам риска;
29) иные услуги, связанные с перевозкой груза.
6. Договором транспортной экспедиции могут быть предусмотрены выполнение или организация выполнения экспедиционных услуг, связанных с систематическими перевозками грузов. При этом предоставление экспедиционных услуг, связанных с перевозкой конкретной партии груза, может осуществляться на основании выдачи экспедитору клиентом отдельных поручений. В этом случае условия предоставления экспедиционных услуг, согласованные в договоре транспортной экспедиции, распространяются на условия предоставления экспедиционных услуг по отдельному поручению, если иное не предусмотрено договором.
3. Экспедитор и перевозчик
7. Экспедитор осуществляет экспедиционные услуги в соответствии с договором транспортной экспедиции и указаниями клиента, согласованными с экспедитором.
8. Договором транспортной экспедиции может быть предусмотрена обязанность экспедитора осуществить перевозку груза своими силами.
9. Если из договора транспортной экспедиции не следует, что экспедитор должен исполнить свои обязанности лично, экспедитор может привлечь к исполнению своих обязанностей других лиц.
10. Экспедитор:
1) обеспечивает своевременную и полную оплату всех причитающихся перевозчику платежей в соответствии с договором на организацию перевозок;
2) обеспечивает внесение в перевозочные документы отметок о плательщике;
3) предоставляет перевозчику подтверждение оплаты перевозки в порядке, установленном перевозчиком;
4) обеспечивает выполнение правил оформления перевозочных документов и выполнение требований, предъявляемых к грузу со стороны таможенных органов, фитосанитарногокарантинного, пограничного и иного контроля;
5) возмещает убытки, причиненные перевозчику вследствие неисполнения или ненадлежащего исполнения договора об организации перевозок, если законодательством Республики Казахстан или договором не предусмотрено иное.
11. При необходимости отступления от указаний клиента экспедитор предварительно запрашивает клиента о его согласии на такое отступление.
12. Экспедитор отступает от указаний клиента, если это необходимо в интересах клиента и по обстоятельствам дела экспедитор не мог предварительно запросить клиента о его согласии на такое отступление либо не получил в установленный срок ответ на свой запрос.
Если указания клиента неточны, неполны или недостоверны либо не соответствуют договору, и экспедитор по обстоятельствам дела не имел возможности уточнить указания клиента, экспедитор действует за риск клиента, исходя из его интересов.

13. Егер шартта өзгеше көзделмесе, экспедитор тасымалдау көлiгi мен бағытын таңдайды немесе ауыстырады, жүк тасымалдау тәртiбiн, сондай-ақ экспедициялық қызметтердi орындау тәртiбiн өзгертедi.
14. Көлiк экспедициясы шартының талаптарымен экспедитордың клиент атынан үшiншi тұлғалармен шарт жасасуы, сондай-ақ клиент атынан көлiк экспедициясы шартын орындауға байланысты басқа да мiндеттердi орындауы көзделген жағдайда клиент экспедиторға сенiмхат бередi. Көлiк экспедициясы шартын орындау бойынша немесе оны орындағанға дейiн көлiк экспедициясы шартын тоқтату кезiнде экспедитор қолдану мерзiмi өтпеген сенiмхатты клиентке қайтарады.
15. Экспедиторға тасымал шартын клиент атынан жасауға берiлген сенiмхат экспедиторға жүктi жаңа мекен-жайға жiберуден, талап-арыздар мен талап-қуыным өтiнiшiн беруден, iстi аралық сотқа беруден, татулық келiсiмiн жасасқаннан, өкiлеттiктердi басқа тұлғаға беруден (қайта сенiп тапсыру), клиентке тиесiлi ақшаны алудан басқа, бүкiл iс-әрекеттi жасауға мүмкiндiк бередi.
16. Экспедитордың 15-тармақта көрсетiлген әрбiр iс-әрекеттi жасауға өкiлеттiгi клиент берген сенiмхатта арнайы көзделуi тиiс.
17. Экспедитор жүк қабылдаған кезде экспедитор клиент атынан оның берген сенiмхаты негiзiнде жасаған шарттардың түпнұсқаларын клиентке ұсынады.
18. Экспедитор жүктi жаңа мекен-жайға жiберуге өтiнiмдi клиенттiң сенiмхаты бойынша ресiмдейдi.
19. Көлiк экспедициясы шарттарын орындау мақсаттары үшiн экспедитор тасымалдаушымен мынадай шарттар жасасады:
1) республикалық және халықаралық қатынаста (транзиттi қоспағанда) тасымалдауды ұйымдастыру туралы шарт;
2) халықаралық қатынаста транзитпен тасымалдауды ұйымдастыру туралы шарт.
20. Тасымалдауды ұйымдастыру туралы шарттар жасасқан кезде экспедитор тасымалдаушыға мыналарды ұсынады:
1) тасымалдаушының бiрiншi басшысының атына хат;
2) ұйым жарғысының, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың нотариалды расталған көшірмелері;
3) банкте шоты барын растайтын анықтама.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.06.18 № 613; 18.06.2013 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі). Қаулысымен.
21. Тасымалдаушы:
1) егер шартта өзгеше көзделмесе, кiре төлемi мен алымын алғанға дейiн жүктi тасымалдауға қабылдамайды;
2) халықаралық қатынаста транзитпен тасымалдауды ұйымдастыру туралы шарт экспедитордың мiндеттемелерiн қамтамасыз етпеген жағдайда бiр жақты тәртiппен бұзады;

13. Если в договоре не предусмотрено иное, экспедитор выбирает или заменяет транспорт и маршрут перевозки, изменяет порядок перевозки груза, а также порядок выполнения экспедиционных услуг.
14. В случаях, когда условиями договора транспортной экспедиции предусмотрено, что экспедитор заключает от имени клиента договоры с третьими лицами, а также выполняет от имени клиента другие обязанности, связанные с исполнением договора транспортной экспедиции, клиент выдает экспедитору доверенность. По исполнении договора транспортной экспедиции или при прекращении договора транспортной экспедиции до его исполнения экспедитор возвращает клиенту доверенность, срок действия которой не истек.
15. Доверенность, выданная экспедитору на заключение договора перевозки от имени клиента, позволяет экспедитору совершать от имени клиента все действия, кроме переадресовки груза, предъявления претензий и искового заявления, передачи дела в третейский суд, заключения мирового соглашения, передачи полномочий другому лицу (передоверие), получения причитающихся клиенту денег.
16. Полномочия экспедитора на совершение каждого из указанных в пункте 15 действий должны быть специально предусмотрены в доверенности, выданной клиентом.
17. При приеме груза экспедитор представляет клиенту оригиналы договоров, заключенных экспедитором от имени клиента на основании выданной им доверенности.
18. Экспедитор оформляет заявку на переадресовку груза по доверенности клиента.
19. Для целей исполнения договоров транспортной экспедиции экспедитор заключает с перевозчиком следующие договоры:
1) договор об организации перевозок в республиканском и международном сообщении (исключая транзит);
2) договор об организации перевозок в международном сообщении транзитом.
20. При заключении договоров об организации перевозок экспедитор предоставляет перевозчику:
1) письмо на имя первого руководителя перевозчика;
2) нотариально заверенные копии устава организации, справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) справку, подтверждающую наличие счета в банке.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 18.06.2010 № 613; от 18.06.2013 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
21. Перевозчик:
1) не принимает груз к перевозке до получения провозных платежей и сборов, если иное не предусмотрено договором;
2) расторгает в одностороннем порядке договор об организации перевозок в международном сообщении транзитом в случае необеспечения обязательств экспедитора;

3) экспедитордан мемлекеттiк органдардың (кеден, шекара, фитосанитарлық және басқаларының) бақылауымен жүктi кедергiсiз тасымалдау үшiн қажеттi құжаттарды ресiмдегенге дейiн тасымалдауға жүк қабылдамайды;
4) экспедитор баратын станциясында, ал транзиттiк тасымал кезiнде - жүру жолында кiре төлемдерi мен алымдарын төлемеген жағдайда жүктi ұстап қалады;
5) тасымалдау шартының талаптарына сәйкес жүктi Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тасымалдауды қамтамасыз етедi;
6) жүктi тасымалдау кезiнде кедергiлер туындаған жағдайда экспедиторға хабардар етедi;
7) экспедиторға Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң теңiз көлiгiмен жүк тасымалын ұйымдастыру мәселелерi жөнiндегi қолданыстағы нормативтiк құқықтық кесiмдерiнiң өзгеруi немесе жаңаларының қабылдануы туралы (халықаралық шартқа сәйкес), соның iшiнде тасымалдардың тарифтерi мен шарттарының өзгеруi туралы, теңiз порттарының ашылуы, жабылуы және қайта аталуы туралы хабардар етедi;
8) егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе шартта өзгеше көзделмесе, тасымалдарды ұйымдастыру туралы шартты орындамау немесе тиесiлi орындамау салдарынан экспедиторға келтiрiлген шығындарды өтейдi.
22. Жүк тасымалын халықаралық қатынаста транзитпен ұйымдастыру туралы шарттың қолданылуы кепiл, банк кепiлдiгi және сақтандыру шарты бұзылған, оның қолданылу мерзiмi өткен, жарамсыз деп танылған жағдайларда тоқтатылады.

3) не принимает у экспедитора груз к перевозке до оформления документов, необходимых для беспрепятственной перевозки груза под контролем государственных органов (таможенных, пограничных, фитосанитарных и прочих);
4) удерживает груз в случае неоплаты экспедитором провозных платежей и сборов на станции назначения, а при транзитной перевозке - в пути следования;
5) обеспечивает перевозку через территорию Республики Казахстан груза в соответствии с условиями договора перевозки;
6) информирует экспедитора в случае возникновения препятствий при перевозке груза;
7) уведомляет экспедитора об изменении действующих или приеме новых нормативных правовых актов по вопросам организации перевозки груза морским транспортом Республики Казахстан и других государств (в соответствии с международными договорами), в том числе об изменении тарифов и условий перевозок, об открытии, закрытии и переименовании морских портов;
8) возмещает убытки, причиненные экспедитору вследствие неисполнения или ненадлежащего исполнения договора об организации перевозок, если законодательством Республики Казахстан или договором не предусмотрено иное.
22. Действие договора об организации перевозки груза в международном сообщении транзитом прекращается в случаях расторжения, истечения срока действия, признания недействительным договора залога, банковской гарантии и страхования.