Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 10 қаңтардағы N 23 қаулысына өзгерiс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 21 қазандағы N 1067 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007.06.30. N 555 (2007 жылғы 9 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. "Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы қызметтi лицензиялау мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 10 қаңтардағы N 23  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 1, 9-құжат) мынадай өзгерiс енгізiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы жұмыстардың (қызметтер көрсетудiң) лицензияланатын түрлерiнiң тiзбесi осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 21 қазандағы
N 1067 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2002 жылғы 10 қаңтардағы
N 23 қаулысымен
бекiтiлген
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi
саласындағы жұмыстардың (қызметтер көрсетудiң)
лицензияланатын түрлерінің тiзбесi
1. Құрылысқа арналған iздестіру жұмыстары
1. Инженерлiк-геологиялық iздестiрулер:
1) геодезиялық орталықтарын салу және қалау;
2) инженерлiк-гидрологиялық жұмыстар;
3) жоспарлы-биiктiк түсiрулер желiлерiн жасау;
4) 1:10000-1:200 масштабтағы топографиялық түсiрулер;
5) жер асты коммуникациялары мен құрылыстарын түсiру, желiлiк құрылыстар трассаларын жасау және түсiру;
6) инженерлiк-геологиялық әзiрлемелердi, геофизикалық және басқа да iздестiру нүктелерiн бекiту арқылы заттай көрiнiске ауыстырумен байланысты геодезиялық жұмыстар.
2. Инженерлiк-геологиялық iздестiрулер:
1) геофизикалық зерттеулер, алдын ала байқау және түсiрiп алу;
2) топырақты далалық зерттеулер;
3) гидрогеологиялық зерттеулер;
4) топырақты, жер асты суларын, негiздер мен iргетастарды зертханалық зерттеулер.
2. Құрылысқа арналған жобалау жұмыстары
(сейсмикалық төзiмдiлiгi 6 баллға дейiн
және/немесе 6 баллдан жоғары аудандарда)
3. Қала құрылысы құжаттамасын әзiрлеу:
1) жоспарлау құжаттамасы (аудандардың, шағын аудандардың, кварталдар мен жекелеген учаскелердiң бас жоспарларын, егжей-тегжейлi жоспарлау, салу жобаларын);
2) көлiк схемалары, сыртқы көлiк, көше-жол тораптары;
3) жылумен жабдықтау желiлерiнiң схемалары;
4) сумен жабдықтау желiлерiнiң схемалары;
5) кәрiз желiлерiнiң схемалары;
6) газбен жабдықтау желiлерiнiң схемалары;

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 января 2002 года N 23
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 октября 2003 года N 1067. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2007 года N 555 (вводится в действие с 9 августа 2007 года).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.06.2007 № 555 (вводится в действие с 09.08.2007).
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 января 2002 года N 23 "Вопросы лицензирования деятельности в области архитектуры, градостроительства и строительства" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 1, ст. 9) следующее изменение:
Перечень лицензируемых видов работ (услуг) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 октября 2003 года N 1067
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 января 2002 года N 23
Перечень
лицензируемых видов работ (услуг) в сфере архитектурной,
градостроительной и строительной деятельности
1. Изыскательские работы для строительства
1. Инженерно-геодезические изыскания:
1) построение и закладка геодезических центров;
2) инженерно-гидрологические работы;
3) создание планово-высотных съемочных сетей;
4) топографические съемки в масштабах 1:10000-1:200;
5) съемка подземных коммуникаций и сооружений, трассирование и съемка линейных сооружений;
6) геодезические работы, связанные с переносом в натуру с привязкой инженерно-геологических выработок, геофизических и других точек изысканий.
2. Инженерно-геологические изыскания:
1) геофизические исследования, рекогносцировка и съемка;
2) полевые исследования грунтов;
3) гидрогеологические исследования;
4) лабораторные исследования грунтов, подземных вод, оснований и фундаментов.
2. Проектные работы для строительства (в районах
сейсмичностью до 6 баллов и/или более 6 баллов)
3. Разработка градостроительной документации:
1) планировочная документация (генпланы, проекты детальной планировки, застройки районов, микрорайонов, кварталов и отдельных участков);
2) транспортные схемы, внешний транспорт, улично-дорожная сеть;
3) схемы сетей теплоснабжения;
4) схемы сетей водоснабжения;
5) схемы канализационных сетей;
6) схемы сетей газоснабжения;

7) энергиямен жабдықтау желiлерiнiң схемалары;
8) телекоммуникациялар мен байланыс желiлерiнiң схемалары;
9) қоршаған ортаны қорғаудың аумақтық кешендi схемалары.
4. Күрделiлiгі I немесе ІІ және III деңгейдегi үйлер мен ғимараттарды сәулеттiк жобалау:
1) объектiлердiң бас жоспарларын, жер бедерiн көркейту және ыңғайластыру жобаларын;
2) өндiрiстiк мақсаттағы объектiлердi;
3) тұрғын үйлердi;
4) қоғамдық үйлер мен ғимараттарды;
5) үйлер мен ғимараттарды (тарих және мәдениет ескерткiштерiнен басқа) қайта жаңартуды және қалпына келтiрудi.
5. Құрылыстық:
1) негiздер мен iргетастарды;
2) бетонды және темiр-бетонды құрастырмаларды;
3) тасты және шегенделген тасты құрастырмаларды;
4) болат және алюминий құрастырмаларды;
5) ағаш құрастырмаларды;
6) үйлер мен ғимараттарды күрделi жөндеудi, қайта жаңғыртуды, құрастырмаларды нығайтуды жобалау мен құрастыру.
6. Инженерлiк:
1) жылыту, желдету, кондиционермен желдету;
2) сумен жабдықтау және кәрiз;
3) жылумен жабдықтау;
4) газ құбырлары, мұнай құбырлары, мұнай өнiмдерi құбырлары;
5) төмен қысымды газбен жабдықтау;
6) орташа қысымды газбен жабдықтау;
7) жоғары қысымды газбен жабдықтау
8) салқын ауамен жабдықтау;
9) 0,4 кВ-ға дейiнгi электр энергиясымен жабдықтау;
10) 10 кВ-ға дейiнгi электр энергиясымен жабдықтау;
11) 35 кВ-ға дейiнгi электр энергиясымен жабдықтау;
12) 110 кВ-ға дейінгі электр энергиясымен жабдықтау;
13) 220 кB-ғa дейiнгi және одан жоғары электр энергиясымен жабдықтау;
14) электр жарығымен жабдықтау, электрмен жылыту;
15) технологиялық процесстердi автоматтандыру;
16) тогы әлсiз құрылғылар жүйелерi мен тораптарын жобалау.
7. Жобалардың арнайы:
1) қоршаған ортаны қорғау;
2) еңбектi қорғау;
3) тот басудан қорғау;
4) жаңа құрылысты жобалау, үйлер мен ғимараттарды күрделi жөндеу әрi қайта жаңғырту кезеңiндегi өрт-күзет дабылы, өрт сөндiру мен өрттен қорғаныш автоматикасы, жүйелерi;
5) сметалық құжаттамалары;
6) құрылысты ұйымдастыру жобалары (ҚҰЖ) мен жұмыстар жүргiзу жобалары (ЖЖЖ)бөлiмдерiн әзiрлеу.
8. Технологиялық жобалау:
Қоғамдық үйлер мен ғимараттар (3 қабатқа дейiнгi, 5 қабатқа дейiнгi, 9 қабатқа дейінгі, 9 қабаттан жоғары):
1) мектепке дейiнгi бiлiм беруге, бiлiм беруге, кадрлар даярлауға арналған ғимараттар, ғылыми-зерттеу мекемелерiне, жобалау және қоғамдық ұйымдар мен басқару органдарына арналған ғимараттар, мәдени-ағарту және көрермендiк мекемелер ғимараттары, әртүрлі мақсаттағы үй-жайларды қоса алғанда, көп функциялы ғимараттар мен кешендер;
2) денсаулық сақтауға арналған үйлер мен ғимараттар;
3) дене шынықтыру-сауықтыру, спорт пен демалысқа арналған үйлер мен ғимараттар;

7) схемы сетей энергоснабжения;
8) схемы сетей телекоммуникаций и связи;
9) территориальные комплексные схемы охраны окружающей среды.
4. Архитектурное проектирование зданий и сооружений I или II и III уровня ответственности:
1) генеральные планы объектов, проекты благоустройства и организации рельефа;
2) объекты производственного назначения;
3) жилые дома;
4) общественные здания и сооружения;
5) реконструкция и реставрация зданий и сооружений (кроме памятников истории и культуры).
5. Строительное проектирование и конструирование:
1) основания и фундаменты;
2) бетонные и железобетонные конструкции;
3) каменные и армокаменные конструкции;
4) стальные и алюминиевые конструкции;
5) деревянные конструкции;
6) капитальный ремонт, реконструкция зданий и сооружений, усиление конструкций.
6. Проектирование инженерных систем и сетей:
1) отопление, вентиляция, кондиционирование;
2) водоснабжение и канализация;
3) теплоснабжение;
4) газопроводы, нефтепроводы, нефтепродуктопроводы;
5) газоснабжение низкого давления;
6) газоснабжение среднего давления;
7) газоснабжение высокого давления;
8) холодоснабжение;
9) электроснабжение до 0,4 кВ;
10) электроснабжение до 10 кВ;
11) электроснабжение до 35 кВ;
12) электроснабжение до 110 кВ;
13) электроснабжение до 220 кВ и выше;
14) электрическое освещение, электрическое отопление;
15) автоматизация технологических процессов;
16) слаботочные устройства.
7. Разработка специальных разделов проектов:
1) охрана окружающей среды;
2) охрана труда;
3) антикоррозийная защита;
4) пожарно-охранная сигнализация, автоматика, системы пожаротушения и противопожарной защиты на этапе проектирования нового строительства, капитального ремонта и реконструкции зданий и сооружений;
5) сметная документация;
6) проекты организации строительства (ПОС) и проекты производства работ (ППР).
8. Технологическое проектирование:
Общественные здания и сооружения(до 3 этажей, до 5 этажей, до 9 этажей, свыше 9 этажей):
1) здания для дошкольного образования, образования, подготовки кадров, здания для научно-исследовательских учреждений, проектных и общественных организаций и управления, здания культурно-просветительских и зрелищных учреждений, многофункциональные здания и комплексы, включающие помещения различного назначения;
2) здания и сооружения для здравоохранения;
3) здания и сооружения физкультурно-оздоровительные, спортивные и для отдыха;

4) сауда, қоғамдық тамақтандыру және тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындарына арналған ғимараттар;
5) халыққа тiкелей қызмет көрсету мақсатындағы көлiкке арналған үйлер мен ғимараттар;
6) коммуналдық шаруашылыққа арналған ғимараттар (өндiрiстiк, қоймалық және көлiкке арналған үйлер мен ғимараттардан басқа).
Өндiрiстiк мақсаттағы объектiлер:
1) электр энергетикасы кәсiпорындары;
2) отын өндiру өнеркәсiбi кәсiпорындары;
3) газ және мұнай өндiру өнеркәсiбi кәсiпорындары;
4) газ және мұнай өңдеу өнеркәсiбi кәсiпорындары;
5) тау-кен өндiру өнеркәсiбi кәсiпорындары;
6) химия және мұнай химиясы кәсiпорындары;
7) химия және мұнай-химия машиналарын жасау кәсiпорындары;
8) қара металлургия кәсiпорны, түсті металлургия кәсiпорындары;
9) станок жасау, станок құралдары өнеркәсiбiнiң кәсiпорындары, автомобиль өнеркәсiбi кәсiпорындары, трактор және ауыл шаруашылығы машиналарын жасау кәсiпорындары, құрылыс, жол және коммуналдық машиналарын жасау кәсiпорындары;
10) ауыр машина жасау кәсiпорындары, энергетика машиналарын жасау кәсiпорындары, көлiк машиналарын жасау кәсiпорындары, кеме жасау өнеркәсiбiнiң кәсiпорындары;
11) темiр жол көлiгi, авиация, су көлiгi кәсiпорындары;
12) байланыс құралдары өнеркәсiбi, есептеу техникасы мен ұйымдастыру техникасы құралдарын өндiру кәсiпорындары;
13) электр техникасы өнеркәсiбi кәсiпорындары, прибор жасау өнеркәсiбi кәсiпорындары, радиотехника өнеркәсiбi кәсiпорындары;
14) тамақ, ұн-жарма тарту өнеркәсiбi кәсiпорындары;
15) медицина, микробиология және фармацевтика өнеркәсiбi кәсiпорындары;
16) бөгеттер, бөгесiндер, басқа да гидротехникалық ғимараттар;
17) ағаш өңдеу кәсiпорындары;
18) шыны кәсiпорындары;
19) полиграфия кәсiпорындары;
20) жеңiл өнеркәсiп кәсiпорындары;
21) құрылыс индустриясы кәсiпорындары;
22) мұнара және дiңгек үлгiсiндегi ғимараттар мен құрастырмалар;
23) көтергiш құрылғылары.
Байланыс объектiлерi мен ғимараттары:
1) байланыс, радио және теледидар желiлерi;
2) жалпы республикалық магистральдық байланыс және телекоммуникациялар желiлерi;
3) халықаралық байланыс және телекоммуникациялар желiлерi.
Ауыл шаруашылығы объектiлерi.
Көлiк құрылысының объектiлерi мен ғимараттары:
1) темiр жол көлiгiнiң қатынас жолдары;
2) республикалық маңызы бар автомобиль жолдары;
3) автомобиль жолдары;
4) қалалық электр көлiгi;
5) су (теңiз немесе өзен) көлiгi;
6) әуе көлiгi;
7) көпiрлер мен көпiр өткелдерi.
3. Сараптама жұмыстары
9. Жобалары мемлекеттiк сараптамасының ерекше құзыретiне жатпайтын жұмыстар мен қызметтер көрсету рыногы субъектiлерi орындайтын сәулет, қала құрылысы мен құрылыс саласындағы жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының бөлiмдерiне сараптама.

4) здания для предприятий торговли, общественного питания и бытового обслуживания;
5) здания и сооружения для транспорта, предназначенные для непосредственного обслуживания населения;
6) здания для коммунального хозяйства (кроме производственных, складских и транспортных зданий и сооружений).
Объекты производственного назначения:
1) предприятия электроэнергетики;
2) предприятия топливной добывающей промышленности;
3) предприятия газовой и нефтяной добывающей промышленности;
4) предприятия газовой и нефтяной перерабатывающей промышленности;
5) предприятия горнодобывающей промышленности;
6) химические и нефтехимические предприятия;
7) предприятий химического и нефтехимического машиностроения;
8) предприятия черной металлургии, предприятий цветной металлургии;
9) предприятия станкостроительной, станкоинструментальной промышленности, предприятий автомобильной промышленности, предприятия тракторного и сельскохозяйственного машиностроения, предприятия строительного, дорожного и коммунального машиностроения;
10) предприятия тяжелого машиностроения, предприятий энергетического машиностроения, предприятий транспортного машиностроения, предприятия судостроительной промышленности;
11) предприятия железнодорожного транспорта, авиации, водного транспорта;
12) предприятия промышленности средств связи, производства средств вычислительной техники и оргтехники;
13) предприятия электротехнической промышленности, предприятий приборостроительной промышленности, предприятия радиотехнической промышленности;
14) предприятия пищевой, мукомольно-крупяной промышленности;
15) предприятия медицинской, микробиологической и фармацевтической промышленности;
16) плотины, дамбы, другие гидротехнические сооружения;
17) деревообрабатывающие предприятия;
18) стекольные предприятия;
19) полиграфические предприятия;
20) предприятия легкой промышленности;
21) предприятия строительной индустрии;
22) сооружения и конструкция башенного и мачтового типа;
23) подъемные сооружения.
Объекты и сооружения связи:
1) линии связи, радио, телевидения;
2) общереспубликанские магистральные линии связи и телекоммуникаций;
3) международные линии связи и телекоммуникаций.
Объекты сельского хозяйства.
Объекты и сооружения транспортного строительства:
1) пути сообщения железнодорожного транспорта;
2) автомобильные дороги республиканского значения;
3) автомобильные дороги;
4) городской электрический транспорт;
5) водный (морской или речной) транспорт;
6) воздушный транспорт;
7) мосты и мостовые переходы.
3. Экспертные работы
9. Экспертиза разделов проектной (проектно-сметной) документации в области архитектуры, градостроительства и строительства, выполняемая субъектами рынка работ и услуг, не относящихся к исключительной компетенции государственной экспертизы проектов.

10. Қолданыстағы үйлер мен ғимараттардың жұмыс iстеуiнiң берiктiгi мен орнықтылығын бағалау:
1) үйлер мен ғимараттардың техникалық жай-күйiн тексеру;
2) инженерлiк жүйелер мен коммуникацияларды тексеру.
4. Құрылыс материалдарын, бұйымдары
мен құрастырмаларын өндiру
11. Құрылыс материалдары мен бұйымдарын өндiру (терезе мен есiк блоктарын қоспағанда):
1) үйлер мен ғимараттардың тiреу әрi қоршау құрастырмаларында қолданылатын бетон және темiр-бетонды;
2) желдеткіш, санитарлық-техникалық, электр монтаждық жабдықтарды;
3) металдардан, өндiрiс қалдықтары негiзiнде полимерлік және композиттік материалдардан;
4) кесiлген жұмыр ағаштан.
12. Құрылыс құрастырмаларын өндiру (терезе мен есiк блоктарын қоспағанда):
1) мұнара-діңгек үлгiсiндегi, түтiн шығару мұржалары;
2) көпiрлер мен көпiр өткелдерi;
3) көлемi 5000 м3 дейiнгi резервуарлар мен сыйымдылықтар;
4) қысыммен жұмыс iстейтiн немесе жарылу-өрт қаупi бар және қоршаған ортаға зиянды материалдар сақтауға арналған резервуарлар мен сыйымдылықтар;
5) тiреу әрi қоршау;
6) технологиялық металл құрастырмалар мен олардың детальдары.
13. Асфальт-бетон қоспаларын өндiру.
14. Мамандандырылған зертханаларда өнiм сапасын бақылау.
5. Құрылыс-монтаж жұмыстары
(сейсмикалық төзiмдiлiгi 6 баллға дейiн
және/немесе 6 баллдан жоғары аудандарда)
15. Жер жұмыстары.
16. Топырақтағы арнайы жұмыстар:
1) бұрғылау;
2) жарылыс жасау;
3) су асты техникалық және теңiз қайраңындағы жұмыстар;
4) мелиоративтiк және су шаруашылығы құрылысындағы жұмыстар;
5) гидромеханикаландырылған жұмыстар;
6) сүзiлуге қарсы қалқаларды орналастыру, топырақ қабатын бекiту, жер асты суының деңгейiн төмендету;
7) тау-кен ұңғылау мен тоннель қазу.
17. Үйлер мен ғимараттардың күрделiлiгi I немесе II және III деңгейдегi тiреу әрi қоршау құрастырмаларын тұрғызу:
1) металл құрастырмаларды монтаждау, арматураларды орнату;
2) 5000 м3-қа дейiнгi болат резервуарлар мен сыйымдылықтарды монтаждау;
3) қысыммен жұмыс iстейтiн немесе жарылу-өрт қаупі бар және қоршаған ортаға зиянды материалдарды сақтауға арналған болат резервуарлар мен сыйымдылықтарды монтаждау;
4) мұнара және діңгек үлгісіндегі құрылыс құрастырмаларын, түтiн мұржаларын монтаждау;
5) көпiрлер мен көпiр өткелдерiнiң тiреу құрастырмаларын монтаждау;
6) көтергiш құрылғылардың (лифтiлердiң, эскалаторлардың, шахта тоқпақтары мен көтергiштерiнiң, аспалы жолдардың және басқалардың) құрылыс құрастырмаларын монтаждау;
7) металлургия, мұнай-химиясы, тау-кен, энергетика және басқа да өнеркәсiп салалары агрегаттарының, аппараттары мен өзге де технологиялық ғимараттарының құрылыс құрастырмаларын монтаждау;

10. Оценка надежности и устойчивости функционирования существующих зданий и сооружений:
1) обследование технического состояния зданий и сооружений;
2) обследование инженерных систем и коммуникаций.
4. Производство строительных материалов,
изделий и конструкций
11. Производство строительных материалов и изделий (за исключением оконных и дверных блоков):
1) бетонные и железобетонные применяемые в несущих и ограждающих конструкциях зданий и сооружений;
2) вентиляционные, санитарно-технические, электромонтажные оборудования;
3) из металлов, из полимерных и композитных материалов, на основе отходов производств;
4) распиловка круглого леса.
12. Производство строительных конструкций (за исключением оконных и дверных блоков):
1) башенно-мачтовый тип, дымоходные трубы;
2) мосты и мостовые переходы;
3) резервуары и емкости объемом до 5000 м 3 ;
4) резервуары и емкости работающих под давлением или предназначенных для хранения взрывопожароопасных и вредных для окружающей среды материалов;
5) несущие и ограждающие;
6) технологические металлоконструкции и их детали.
13. Производство асфальтобетонных смесей.
14. Контроль качества продукции специализированными лабораториями.
5. Строительно-монтажные работы (в районах
сейсмичностью до 6 баллов и/или более 6 баллов)
15. Земляные работы.
16. Специальные работы в грунтах:
1) буровые;
2) взрывные;
3) подводно-технические и на морском шельфе;
4) в мелиоративном и водохозяйственном строительстве;
5) гидромеханизированные;
6) устройство противофильтрационных завес, закрепление грунтов, понижение уровня грунтовых вод;
7) горнопроходческие и тоннельные.
17. Возведение несущих и ограждающих конструкций зданий и сооружений I или II и III уровня ответственности:
1) монтаж металлических конструкций, установка арматуры;
2) стальные резервуары и емкости до 5000 м 3 ;
3) монтаж стальных резервуаров и емкостей, работающих под давлением или предназначенных для хранения взрывопожароопасных и вредных для окружающей среды материалов;
4) монтаж строительных конструкций башенного и мачтового типа, дымовых труб;
5) монтаж несущих конструкций мостов и мостовых переходов;
6) монтаж строительных конструкций подъемных сооружений (лифтов, эскалаторов, шахтных копров и подъемников, канатных дорог и других);
7) монтаж строительных конструкций агрегатов, аппаратов и других технологических сооружений металлургической, нефтехимической, горнорудной, энергетической и других отраслей промышленности;

8) құйма бетон және темір-бетон құрастырмаларын орналастыру;
9) негіздемелер мен iргетастарды орналастыру;
10) қада қағу жұмыстары;
11) құрама бетон және темір-бетон құрастырмаларды монтаждау;
12) тас, кiрпiш, блок қалау және бөлу қалқаларын орналастыру;
13) қоршау құрастырмаларын монтаждау және ойықтарды толтыру;
14) ағаш тiреу құрастырмаларын монтаждау;
15) шатыр жабу жұмыстары.
18. Арнайы құрылыс және монтаждау жұмыстары:
1) мұнай құбырларының, мұнай өнiмдерi құбырларының магистральдық тораптары;
2) мұнай құбырларының, газ құбырларының кәсiпшiлiк тораптары;
3) газ құбырларының магистральдық тораптары;
4) скважиналарды жайластыру;
5) кернеуi 35 кВ дейiнгi электр тарту магистральдық желiлерi;
6) кернеуi 110 кB дейiнгi электр тарту магистральдық желілepi;
7) кернеуi 220 кВ және одан жоғары электр тарту магистральдық желілерi;
8) тұрғын үй және коммуналдық-тұрмыс объектiлерiн газдандыру;
9) гидротехникалық және селден қорғау құрылыстары, бөгеттер, бөгесiндер;
10) түтiн шығару мұржалары, күш тiректері, градирнялар, шахта үстiндегi тоқпақтар;
11) отқа төзiмдi материалдарды қалау;
12) жарылу-өрт қаупі бар жабдықтарды монтаждау;
13) технологиялық шыны құбырларды монтаждау;
14) түстi металдардан жасалған технологиялық құбырларды монтаждау;
15) полимерлі материалдардан жасалған технологиялық құбырларды монтаждау;
16) байланыс пен телекоммуникациялардың жалпы республикалық магистральдық желілерi;
17) байланыс пен телекоммуникациялардың халықаралық желiлерi;
18) мұнай, мұнай өнiмдерi мен сұйытылған газдардың қоймалары.
19. Сыртқы инженерлiк тораптар мен ғимараттарды орналастыру жөнiндегi жұмыстар:
1) қысыммен жұмыс iстейтiн құбырлар;
2) жылу тораптары;
3) төменгi қысымды газбен жабдықтау тораптары;
4) орта қысымды газбен жабдықтау тораптары;
5) жоғары қысымды газбен жабдықтау тораптары;
6) сумен жабдықтау және кәрiз тораптары;
7) электр жарығын орнату;
8) электрмен жабдықтау тораптары;
9) темiр жол қатынасы жолдарының электрмен жабдықтау желiлерi;
10) әуе көлiгi кәсiпорындарын электрмен жабдықтау және электр жарығын тарту желілері;
11) байланыс, радио, теледидар желiлерi.
20. Iшкi инженерлiк желілердi орналастыру жөнiндегi жұмыстар:
1) желдету, ауаны кондициялау, пневмокөлiк және шаң-тозаң тұту;
2) электрмен жабдықтау;
3) жылумен жабдықтау;
4) газбен жабдықтау;
5) сумен жабдықтау, кәрiз;
6) электр жарығы;
7) байланыс, радио, теледидар;
8) электрмен жылыту.
21. Құрастырмалар мен жабдықтарды қорғау жөнiндегi жұмыстар:
1) құрылыс құрастырмаларын су өтпейтiндей етiп қымтау;
2) құбырларды, құрылыс құрастырмалары мен жабдықтарын жылу шығармайтындай етiп қымтау;

8) устройство монолитных бетонных и железобетонных конструкций;
9) устройство оснований и фундаментов;
10) свайные работы;
11) монтаж сборных бетонных и железобетонных конструкций;
12) кладка из камня, кирпича, блоков и устройство перегородок;
13) монтаж ограждающих конструкций и заполнение проемов;
14) монтаж несущих деревянных конструкций;
15) кровельные работы.
18. Специальные строительные и монтажные работы:
1) магистральные сети нефтепроводов, нефтепродуктопроводов;
2) промысловые сети нефтепроводов, газопроводов;
3) магистральные сети газопроводов;
4) обустройство скважин;
5) магистральные линии электропередачи с напряжением до 35 кВ;
6) магистральные линии электропередачи с напряжением до 110 кВ;
7) магистральные линии электропередачи с напряжением 220 кВ и выше;
8) газификация жилых и коммунально-бытовых объектов;
9) гидротехнические и селезащитные сооружения, плотины, дамбы;
10) дымовые трубы, силосы, градирни, надшахтные копры;
11) кладка из огнеупорных материалов;
12) монтаж взрывопожароопасного оборудования;
13) монтаж технологических стеклянных трубопроводов;
14) монтаж технологических трубопроводов из цветных металлов;
15) монтаж технологических трубопроводов из полимерных материалов;
16) общереспубликанские магистральные линии связи и телекоммуникаций;
17) международные линии связи и телекоммуникаций;
18) хранилища нефти, нефтепродуктов и сжиженных газов.
19. Работы по устройству наружных инженерных сетей и сооружений:
1) трубопроводы, работающие под давлением;
2) тепловые сети;
3) сети газоснабжения низкого давления;
4) сети газоснабжения среднего давления;
5) сети газоснабжения высокого давления;
6) сети водоснабжения и канализации;
7) устройство электроосвещения;
8) сети электроснабжения;
9) сети электроснабжения железнодорожных путей сообщения;
10) сети электроснабжения и электроосвещения предприятий воздушного транспорта;
11) линии связи, радио, телевидения.
20. Работы по устройству внутренних инженерных систем:
1) вентиляция, кондиционирование воздуха, пневмотранспорт и аспирация;
2) электроснабжение;
3) теплоснабжение;
4) газоснабжение;
5) водоснабжение, канализация;
6) электроосвещение;
7) связь, радио, телевидение;
8) электроотопление.
21. Работы по защите конструкций и оборудования:
1) гидроизоляция строительных конструкций;
2) теплоизоляция трубопроводов, строительных конструкций и оборудования;

3) қаптау мен шегендеу жұмыстары;
4) құрылыс құрастырмалары мен жабдықтарын, тым уытты су әсерi кезiнде химиялық қорғаныш жабындыны қоса алғанда, тоттанудан сақтау;
5) құбырларды, құрастырмалар мен жабдықтарды электрохимиялық сақтау.
22. Сылау мен сырлау жұмыстарын қоспағанда, күрделiлiгi I немесе II және III деңгейдегi үйлер мен ғимараттардың құрылысын салу, қайта жаңғырту, күрделi жөндеу кезiндегi әрлеу жұмыстары:
1) сыртқы;
2) iшкi.
23. Жол салу жөнiндегi жұмыстар:
1) темiр жол тармақтарына арналған негiздер;
2) темiр жол тармағының үстiңгi қабатын төсеу;
3) республикалық маңызы бар автожолдардың негiздерi мен жабыны;
4) жергiлiктi маңызы бар автожолдардың негiздерi мен жабыны, iшкi шаруашылық автожолдардың негiздерi мен жабыны;
5) қалалық жол тораптарының негiздерi мен жабыны;
6) жолдарды жайластыру, жолдардағы шағын жасанды ғимараттар;
7) әуежайлардың ұшу-қону алаңдарының негiздерi мен жабыны;
8) тiкұшақтар алаңдарының негiздерi мен жабыны.
24. Технологиялық жабдықтарды монтаждау:
1) көтеру-көлiктiк, лифтiлер;
2) металл өңдеу;
3) ағаш өңдеу;
4) ұсақтау-уату, кен байыту және агломерациялық;
5) металлургия;
6) бұрғылау;
7) мұнай кәсiпшiлiгi;
8) газ кәсiпшiлiгi;
9) геологиялық барлау;
10) тау-кен-шахта, метрополитендер мен тоннельдер;
11) жарылыстан қорғалған электротехникалық жабдықтар;
12) бақылау аварияға қарсы қорғау мен дабыл аппаратурасы мен жүйелерi;
13) жылу-қуат жабдықтары;
14) компрессор машиналары, сорғылар мен желдеткiштер;
15) темiр жол көлiгiндегi байланыс, дабыл, орталықтандыру және ажырату құрылғылары мен жабдықтары;
16) электр пештерi;
17) газды тазарту;
18) технологиялық металл құрастырмалары;
19) технологиялық құбырлар;
20) электротехникалық қондырғылар мен жабдықтар;
21) қазандық қондырғылар мен көмекшi жабдықтар;
22) өндiрiстiк және тұрмыстық мақсаттағы бақылау мен есепке алу приборлары;
23) химия және мұнай өңдеу өнеркәсiбi кәсiпорындары;
24) көмiр өнеркәсiбi кәсiпорындары;
25) су-электр стансалары мен гидротехникалық құрылыстар;
26) жылу электр стансалары;
27) байланыс кәсіпорындары;
28) құрылыс материалдары өнеркәсiбi кәсiпорындары;
29) жеңiл өнеркәсiп кәсiпорындары;
30) тамақ өнеркәсiбi кәсiпорындары;
31) театр-ойын-сауық үйлерi мен ғимараттары;
32) астықты өңдеу жөнiндегi кәсiпорындар мен астық қоймалары.
25. Технологиялық жабдықтарды iске қосу-реттеу жұмыстары:
1) көтеру-көлiктiк, лифтiлер;
2) металл өңдеу;
3) ағаш өңдеу;
4) уату-ұнтақтау, байыту және агломерация;
5) металлургия;

3) обмуровочные и футеровочные работы;
4) антикоррозийная защита строительных конструкций и оборудования, включая химзащитные покрытия при воздействии агрессивных вод;
5) электрохимическая защита трубопроводов, конструкций и оборудования.
22. Отделочные работы при строительстве, реконструкции, капитальном ремонте зданий и сооружений I или II и III уровня ответственности, за исключением штукатурных и малярных работ:
1) наружные;
2) внутренние.
23. Работы по строительству дорог:
1) основания для железнодорожных путей;
2) верхнее строение железнодорожных путей;
3) основания и покрытия автодорог республиканского значения;
4) основания и покрытия автодорог местного значения, основания и покрытия внутрихозяйственных автодорог;
5) основания и покрытия городской дорожной сети;
6) обустройство, малые искусственные сооружения на дорогах;
7) основания и покрытия взлетно-посадочных полос аэродромов;
8) основания и покрытия вертолетных площадок.
24. Монтаж технологического оборудования:
1) подъемно-транспортный, лифты;
2) металлообрабатывающие;
3) деревообрабатывающие;
4) дробильно-размольный, обогатительный и агломерационный;
5) металлургический;
6) буровой;
7) нефтепромысловой;
8) газопромысловой;
9) геологоразведочный;
10) горно-шахтный, метрополитены и тоннели;
11) взрывозащищенное электротехническое оборудование;
12) аппаратуры и системы контроля, противоаварийной защиты и сигнализации;
13) теплосиловое;
14) компрессорные машины, насосы и вентиляторы;
15) устройство и оборудование связи, сигнализация, централизация и блокировка на железнодорожном транспорте;
16) электрические печи;
17) очистка газов;
18) технологические металлоконструкции;
19) технологические трубопроводы;
20) электротехнические установки и оборудования;
21) котельные установки и вспомогательные оборудования;
22) приборы контроля и учета производственного и бытового назначения;
23) предприятия химической и нефтеперерабатывающей промышленности;
24) предприятия угольной промышленности;
25) гидроэлектрические станции и гидротехнических сооружений;
26) тепловые электрические станции;
27) предприятия связи;
28) предприятия промышленности строительных материалов;
29) предприятия легкой промышленности;
30) предприятия пищевой промышленности;
31) театрально-зрелищные здания и сооружения;
32) предприятия по переработке зерна и зернохранилищ.
25. Пусконаладочные работы технологического оборудования:
1) подъемно-транспортный, лифты;
2) металлообрабатывающий;
3) деревообрабатывающий;
4) дробильно-размольный, обогатительный и агломерационный;
5) металлургический;

6) бұрғылау;
7) мұнай кәсiпшiлiгi;
8) газ кәсiпшiлiгi;
9) геологиялық барлау;
10) кен-шахта, метрополитендер мен тоннельдер;
11) жарылыстан қорғалған электротехникалық жабдықтар;
12) бақылау, аварияға қарсы қорғау және дабыл аппаратурасы мен жүйелерi;
13) жылу-қуат;
14) компрессор машиналары, сорғылар мен желдеткiштер;
15) темiр жол көлiгiндегi байланыс, дабыл, орталықтандыру және ажырату құрылғылары мен жабдықтары;
16) электр пештерi;
17) газды тазарту;
18) технологиялық металл құрастырмалары;
19) технологиялық құбырлар;
20) электротехникалық қондырғылар мен жабдықтар;
21) қазандық қондырғылары мен көмекшi жабдықтар;
22) өндiрiстiк және тұрмыстық мақсаттағы бақылау мен есепке алу приборлары;
23) химия және мұнай өңдеу өнеркәсiбi кәсiпорындары;
24) көмiр өнеркәсiбi кәсiпорындары;
25) гидроэлектр стансалары мен гидротехникалық ғимараттар;
26) жылу электр стансалары;
27) байланыс кәсiпорындары;
28) құрылыс материалдары өнеркәсiбiнiң кәсiпорындары;
29) жеңiл өнеркәсiп кәсiпорындары;
30) тамақ өнеркәсiбi кәсiпорындары;
31) театр-ойын-сауық үйлерi мен ғимараттары;
32) астық өңдеу жөнiндегi кәсiпорындар мен астық қоймалары.
26. Сылау мен сырлау жұмыстарын қоспағанда, күрделiлiгi I немесе II және III деңгейдегi үйлер мен ғимараттарды күрделi жөндеу мен қайта жаңғырту кезiндегi жөндеу-құрылыс жұмыстары;
1) үйлер мен ғимараттардың тiреу және қоршау құрастырмалары (eceптеу схемасын өзгертпей);
2) шатыр жабындылары және құрастырмалары;
3) сыртқы және iшкi инженерлiк тораптар (газбен жабдықтаудан басқа);
4) газ құбырлары, мұнай құбырлары, мұнай өнiмдерi құбырлары, бу құбырлары, ауа құбырлары және басқа да тұрақты тасымалдағыш құрылғылар;
5) құрастырмалар мен жабдықтардың (қаптау, шегендеу, оқшаулау, тоттануға қарсы, химиялық және тағы басқа); қорғаныш жабындылары;
6) республикалық маңызы бар автожолдары;
7) жергiлiктi маңызы бар автожолдары, шаруашылық ішкі автожолдары;
8) қала жолдары тораптары;
9) темiр жолдары;
10) тоннельдер;
11) гидротехникалық және гидромелиоративтiк құрылыстары;
12) лифтiлердi, көтеру көлiк құрылғылары мен ғимараттарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету;
13) сыртқы және iшкi әрлеу;
14) көпiрлер мен көпiр өткелдерi.
27. Үйлердi, ғимараттарды қайта жаңғырту және құрастырмаларды нығайту.
28. Қолданыстағы үйлердi, ғимараттарды, құрылыстар мен құрылыс құрастырмаларын бөлшектеу.
29. Жұмыстар мен қызметтер көрсету субъектiлерi жүзеге асыратын құрылыс-монтаж жұмыстарының сапасын бақылау.
құрылыс процесiн технологиялық сүйемелдеу.
30. Құрылысқа арналған жұмыстарды орындау кезiндегi инжинирингтiк қызметтер көрсету:

6) буровой;
7) нефтепромысловой;
8) газопромысловой;
9) геологоразведочный;
10) горно-шахтный, метрополитены и тоннели;
11) взрывозащищенные электротехнические оборудования;
12) аппаратуры и системы контроля, противоаварийной защиты и сигнализации;
13) теплосиловой;
14) компрессорные машины, насосов и вентиляторов;
15) устройство и оборудование связи, сигнализации, централизации и блокировки на железнодорожном транспорте;
16) электрические печи;
17) очистка газов;
18) технологические металлоконструкции;
19) технологические трубопроводы;
20) электротехнические установки и оборудования;
21) котельные установки и вспомогательные оборудования;
22) приборы контроля и учета производственного и бытового назначения;
23) предприятия химической и нефтеперерабатывающей промышленности;
24) предприятия угольной промышленности;
25) гидроэлектрические станции и гидротехнические сооружения;
26) тепловые электрические станции;
27) предприятия связи;
28) предприятия промышленности строительных материалов;
29) предприятия легкой промышленности;
30) предприятия пищевой промышленности;
31) театрально-зрелищные здания и сооружения;
32) предприятия по переработке зерна и зернохранилищ.
26. Ремонтно-строительные работы при капитальном ремонте и реконструкции зданий и сооружений I или II и III уровня ответственности, за исключением штукатурных и малярных работ:
1) несущие и ограждающие конструкции зданий и сооружений (без изменения расчетной схемы);
2) кровельные покрытия и конструкции;
3) наружные и внутренние инженерные сети (кроме газоснабжения);
4) сети газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов, паропроводов, воздухопроводов и других стационарных транспортирующих устройств;
5) защитные покрытия конструкции и оборудования (обмуровочных, футеровочных, изоляционных, антикоррозийных, химических и других);
6) автодороги республиканского значения;
7) автодороги местного значения, внутрихозяйственных автодорог;
8) городской дорожной сети;
9) железные дороги;
10) тоннели;
11) гидротехнические и гидромелиоративные сооружения;
12) ремонт и техническое обслуживание лифтов, подъемно-транспортных устройств и сооружений;
13) наружная или внутренняя отделка;
14) мосты и мостовые переходы.
27. Реконструкция зданий, сооружений и усиление конструкций.
28. Демонтаж существующих зданий, сооружений и строительных конструкций.
29. Контроль качества строительно-монтажных работ, осуществляемый субъектами рынка работ и услуг.
технологическое сопровождение процесса строительства.
30. Инжиниринговые услуги при выполнении работ для строительства:

1) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы консультациялық, ақпараттық-анықтамалық, делдалдық қызметтер көрсету;
2) жұмыстар (қызметтер көрсету) сатып алу жөнiндегi конкурстарға, саудаларға қатысуға арналған құжаттаманы дайындау;
3) жұмысшы кадрлары мен мамандарды аттестаттау;
4) құрылымдық бөлiмшелердiң және мердiгерлiк ұйымдардың күштерiмен құрылыс өндiрiсiн ұйымдастыру;
5) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия алуға ниет білдiрушi заңды және жеке тұлғалардың өндiрiстiк-техникалық базасын тексеру;
6) лицензиаттар (лицензия алуға талапкерлер) беретiн материалдардың (құжаттардың) техникалық аудитi мен сараптамасы;
Ескерту: Лицензиаттың (лицензия алуға талапкердің) бiлiктiлiк талаптарының расталуына қарай лицензиар сейсмикалық аудандастыру және ғимараттардың, құрылыстар мен құрастырмалардың күрделiлiгi жөнiнде шектеу белгiлеуi мүмкiн.

1) консультационные, информационно-справочные, посреднические услуги в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
2) подготовка документации для участия в конкурсах, торгах по закупкам работ (услуг);
3) аттестация рабочих кадров и специалистов;
4) организация строительного производства силами структурных подразделений и подрядных организаций;
5) обследование производственно-технической базы юридических и физических лиц, намеревающихся получить лицензию на право осуществления деятельности в сфере архитектуры, градостроительства и строительства;
6) технический аудит и экспертиза материалов (документов), представляемых лицензиатами (соискателями лицензий).
Примечание. Лицензиар может устанавливать ограничения по сейсмическому районированию и уровням ответственности зданий, сооружений и конструкций в зависимости от подтвержденных лицензиатом (соискателем лицензии) квалификационных требований.