"Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық iс жүргiзу және Қылмыстық-aтқару кодекстерiне өлiм жазасын орындауға мораторий енгізуге байланысты өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 27 желтоқсандағы N 1332 қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық іс жүргізу және Қылмыстық-атқару кодекстерiне өлім жазасын орындауға мораторий енгізуге байланысты өзгерістер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлісiнiң қарауына енгізілсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық iс жүргiзу және
Қылмыстық-атқару кодекстерiне өлiм жазасын орындауға мораторий
енгiзуге байланысты өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 шiлдедегi Қылмыстық кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; N 16, 1998 ж., 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 744-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; 2003 ж., N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат):
49-бапта:
үшіншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының Президентi өлiм жазасын орындауға мораторий енгiзген кезде, өлiм жазасы туралы үкiмдi орындау мораторий қолданысының уақытында тоқтатыла тұрады.";
төртiншi бөлiк "орындалады" деген сөздiң алдынан ", сондай-ақ өлiм жазасын орындауға мораторийдiң күшi жойылғаннан кейiн кемiнде бiр жыл өткеннен кейiн" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бесiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"5. Өлiм жазасы кешiрiм жасау тәртiбiмен жазаны ерекше режимдегi түзеу колониясында өтеуi арқылы өмiр бойы бас бостандығынан айырумен немесе жиырма бес жыл мерзiмге бас бостандығынан айырумен ауыстырылуы мүмкiн. Өлiм жазасына кесiлген адамдар өлiм жазасын орындауға мораторийдiң күшi жойылған жағдайда, олардың мораторий енгiзгенге дейiн өтiнiш бергендерiне немесе бермегендерiне қарамастан, кешiрiм жасау туралы өтiнiш беруге құқығы бар.".
2. Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қылмыстық iс жүргiзу кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный и Уголовно-исполнительный кодексы Республики Казахстан в связи с введением моратория на исполнение смертной казни"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2003 года N 1332
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный и Уголовно-исполнительный кодексы Республики Казахстан в связи с введением моратория на исполнение смертной казни".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный и Уголовно-исполнительный
кодексы Республики Казахстан в связи с введением
моратория на исполнение смертной казни"
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст. 744; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53, 54; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 10, ст. 106; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 15, ст. 137; N 18, ст. 142):
в статье 49:
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. При введении Президентом Республики Казахстан моратория на исполнение смертной казни, исполнение приговора о смертной казни приостанавливается на время действия моратория.";
часть четвертую дополнить словами ", а также не ранее, чем по истечении одного года после отмены моратория на исполнение смертной казни.";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"5. Смертная казнь в порядке помилования может быть заменена пожизненным лишением свободы или лишением свободы на срок двадцать пять лет с отбыванием наказания в исправительной колонии особого режима. Лица, приговоренные к смертной казни, в случае отмены моратория на исполнение смертной казни, имеют право ходатайствовать о помиловании, независимо от того, ходатайствовали они об этом до введения моратория или нет.".
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 23, ст. 335; 1998 г., N 23, ст. 416; 2000 г., N 3-4, cт. 66; N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53; N 15-16, ст. 239; N 17-18, ст. 245; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 18, ст. 142):

1) 458-бап мынадай мазмұндағы төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"4. Өлiм жазасы туралы үкiмдi оны орындауға мораторийдiң күшi жойылғаннан кейiн қайта қарау осы Кодексте көзделген тәртiппен және негiздер бойынша жүзеге асырылады.";
2) 459-бап мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"3. Заңды күшiне енген өлiм жазасы туралы үкiмдер өлiм жазасын орындауға мораторийдiң күшi жойылғаннан кейiн де қайта қаралуы мүмкін.".
3. Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қылмыстық-атқару кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат):
1) 69-баптың сегiзiншi бөлiгi ", сондай-ақ өлiм жазасын орындауға мораторий енгiзiлгенге дейiн немесе мораторий қолданысының уақытында өздерiне қатысы өлiм жазасы туралы үкiм күшiне енген адамдар ұсталады" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 126-баптың бiрiншi бөлiгi ", сондай-ақ өлiм жазасын орындауға мораторий енгiзiлгенге дейiн немесе мораторий қолданысының уақытында өздерiне қатысы өлiм жазасы туралы үкiм күшiне енген адамдар ұсталады" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 127-баптың екiншi бөлiгi ", сондай-ақ басқа сотталғандардан оқшау, бөлек жалғыз адамдық камераларда өлiм жазасын орындауға мораторий енгiзiлгенге дейiн немесе мораторий қолданысының уақытында өздерiне қатысы өлiм жазасы туралы үкiм күшiне енген адамдар ұсталады" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 165-баптың бесiншi бөлiгi "ерте" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ өлiм жазасын орындауға мораторийдiң күшiн жойылғаннан кейiн бiр жыл өткеннен ерте";
3) 166-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Президентi өлiм жазасын орындауға мораторий енгiзген жағдайда, мораторийдiң күшiн жойғаннан кейiн де сотталушы бiр жыл iшiнде оның мораторий енгiзгенге дейiн не оның қолданылуы уақытында өтiнiш бергенiне немесе бермегенiне қарамастан, кешiрiм жасау туралы өтiнiш беруге құқығы бар.".
Қазақстан Республикасының
Президентi

1) статью 458 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Пересмотр приговора о смертной казни после отмены моратория на ее исполнение осуществляется в порядке и по основаниям, предусмотренным настоящим Кодексом.";
2) статью 459 дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Вступившие в законную силу приговоры о смертной казни могут быть также пересмотрены после отмены моратория на исполнение смертной казни.".
3. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 23, ст. 335; 1998 г., N 23, ст. 416; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53; N 15-16, ст. 239; N 17-18, ст. 245; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192):
1) часть восьмую статьи 69 дополнить словами ", а также содержатся лица, в отношении которых приговор о смертной казни вступил в силу до введения моратория или во время действия моратория на исполнение смертной казни.";
2) в части первой статьи 126 после слова "режимов" дополнить словами ", а также содержатся лица, в отношении которых приговор о смертной казни вступил в силу до введения моратория или во время действия моратория на исполнение смертной казни.";
3) часть вторую статьи 127 дополнить словами ", а также изолированно от других осужденных, раздельно в одиночных камерах содержатся лица, в отношении которых приговор о смертной казни вступил в силу до введения моратория или во время действия моратория на исполнение смертной казни.";
4) часть пятую статьи 165 дополнить словами ", а также не ранее, чем по истечении одного года после отмены моратория на исполнение смертной казни.";
5) в статье 166:
часть первую дополнить предложением следующего содержания:
"В случае введения Президентом Республики Казахстан моратория на исполнение смертной казни, осужденный имеет также право в течение года после отмены моратория обратиться с ходатайством о помиловании, независимо от того ходатайствовал он об этом до объявления моратория либо во время его действия или нет.".
Президент
Республики Казахстан