Байланыс және xaбap тарату ұлттық геостационарлық спутнигiн жасау және ұшырудың кейбiр мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 1355 қаулысы
Ұлттық байланыс және хабар тарату спутниктiк жүйесiн дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Yкіметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Ақпарат министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгінің және Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгінiң ұлттық геостационарлық байланыс және хабар тарату спутнигін жасау және ұшыру туралы ұсынысына (бұдан әpi - жоба) келiсiм берiлсiн.
2. Жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Ғарыштық байланыс республикалық орталығы" акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - Қоғам) құрылсын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.11.29 № 1267 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2-1. Қоғам мыналарды ұйымдастыру жөнiндегi уәкілетті ұйым болып белгiленсiн:
1) ұлттық ғарыштық байланыс және хабар тарату аппараттарын және олардың ұшуын жерден басқару кешенiн пайдалану;
2) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.11.29 № 1267 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен;
3) байланыс ғарыш жүйелерінің, оның ішінде байланыс және хабар тарату ұлттық геостационарлық спутниктерінің және ғарыш аппараттарын басқарудың жер үсті кешендерінің техникалық тапсырмалары мен техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеу.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005.10.18 N 1044 , өзгерту енгізілді - 2006.03.23 N 200 , 2007.10.31 N 1023, 2008.04.17 N 362, 2010.11.29 № 1267 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
3. Жүктелген өкiлеттiктердi iске асыру үшiн Қоғам мынадай қызметтi жүзеге асырады:
1) радиожиілiк спектрінің радиомониторингі жүйесiн және азаматтық мақсаттағы радио сәуле шығарушы құралдардың деректерiн есепке алу жүйесiн техникалық сүйемелдеу;
2) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.11.29 № 1267 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен;
3) ұлттық ғарыштық байланыс және хабар таpaту аппараттарын әрi олардың ұшуын жерден басқару кешенiн пайдалану;
4) ұлттық ғарыштық байланыс және хабар тарату аппараттарының транспондерлерін ұсыну;
5) халықаралық шарттар негізiнде байланыс мәселелерi бойынша халықаралық қызметтi жүзеге асыруға қатысу.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.10.18 N 1044, 2008.04.17 N 362, 2010.11.29 № 1267 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi заңнамада белгiленген тәртiппен:
Қоғам жарғысының бекiтiлуiн;
Қоғамның әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелуiн;
Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөніндегi агенттiгiне Қоғам акциялары мемлекеттiк пакетінiң берiлуiн қамтамасыз етсiн.

Некоторые вопросы создания и запуска национального геостационарного спутника связи и вещания
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 1355
В целях развития национальной спутниковой системы связи и вещания Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Согласиться с предложением Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Министерства информации Республики Казахстан, Министерства обороны Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи о создании и запуске национального геостационарного спутника связи и вещания (далее - проект).
2. Создать акционерное общество "Республиканский центр космической связи" (далее - Общество) со стопроцентным участием государства в уставном капитале.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.11.2010 № 1267 (вводится в действие с 01.01.2011).
2-1. Определить Общество уполномоченной организацией по:
1) эксплуатации национальных космических аппаратов связи и вещания и наземного комплекса управления их полетом;
2) исключен постановлением Правительства РК от 29.11.2010 № 1267 (вводится в действие с 01.01.2011);
3) разработке технических заданий и технико-экономических обоснований космических систем связи, в том числе национальных геостационарных спутников связи и вещания и наземных комплексов управления космическими аппаратами.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 2-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 18.10.2005 N 1044; с изменениями,  внесенными постановлениями Правительства РК от 23.03.2006 № 200; от 31.10.2007 N 1023; от 17.04.2008 N 362; от 29.11.2010 № 1267 (вводится в действие с 01.01.2011).
3. Для реализации возложенных полномочий Общество осуществляет следующую деятельность:
1) техническое сопровождение системы радиомониторинга радиочастотного спектра и системы учета данных радиоизлучающих средств гражданского назначения;
2) исключен постановлением Правительства РК от 29.11.2010 № 1267 (вводится в действие с 01.01.2011);
3) эксплуатацию национальных космических аппаратов связи и вещания и наземного комплекса управления их полетом;
4) предоставление транспондеров национальных космических аппаратов связи и вещания;
5) участие в осуществлении международной деятельности по вопросам связи на основе международных договоров.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 18.10.2005 N 1044; от 17.04.2008 N 362; от 29.11.2010 № 1267 (вводится в действие с 01.01.2011).
4. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
утверждение устава Общества;
государственную регистрацию Общества в органах юстиции;
передачу Агентству Республики Казахстан по информатизации и связи государственного пакета акций Общества.

5. Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгiмен бiрлесiп заңнамада белгіленген тәртiппен Қоғамның жарғылық капиталын қалыптастыруды қамтамасыз етсiн.
6. "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 16 мамырдағы Заңының  21-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес байланыс және xaбap тарату ұлттық геостационарлық спутнигiн жасау және ұшыру жөнiндегi сатып алудың Қазақстан Республикасы үшiн маңызды стратегиялық мәнi бар тауарлардың, жұмыстардың, қызметтер көрсетудiң жеткiзушiсi болып Ресей Федерациясының - "М.В. Хруничев атындағы ғылыми-өндiрiстiк орталық" федералдық мемлекеттiк бiртұтас кәсiпорны (бұдан әрi -  Жеткiзушi) белгiленсiн.
7. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгi және Қазақстан Республикасының Ақпарат министрлiгi 2004 жылғы 5 қаңтарға дейiн Телекоммуникациялық спутнигiн жасауға және бiрге жүретiн ғарыштық аппараттарды жерден басқару мен байланыс мониторингi жүйесi кешенiн геостанциялық орбитаға жеткiзуге арналған келiсiм-шартқа (бұдан әрi - Келiсiм-шарт) техникалық тапсырманы дайындасын және оны Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiне ұсынсын.
8. Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi, Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгi заңнамада белгiленген тәртiппен:
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгi және Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және спорт министрлiгi ұсынған техникалық тапсырманың негiзiнде "Ұлттық инновациялық қор" акционерлiк қоғамының (бұдан әрi - Қор) Жеткiзушiмен Келiсiм-шарт жасасуын;
Қордың "Қазсат" акционерлiк қоғамын (бұдан әрi - "Қазсат" АҚ) құруын;
Келiсiм-шарт бойынша Қордың құқықтары мен мiндеттемелерiнiң "Қазсат" АҚ-ға берiлуiн қамтамасыз етсiн;
"Қазсат" акционерлiк қоғамы мен Жеткiзушi арасындағы Келiсiм-шарт бойынша мiндеттемелер аяқталғаннан кейiн ұлттық геостационарлық байланыс және хабар тарату спутнигін, бiрге жүретiн ғарыштық аппараттарды жерден басқару кешенiн және байланыс мониторингi жүйесiн иелену және пайдалану құқығын Қоғамға берудi.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.10.18. N  1044 қаулысымен.
9. Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгiмен бiрлесiп 2005 жылға арналған республикалық бюджет жобасын қалыптастыру кезiнде байланыс және хабар тарату ұлттық геостационарлық спутнигiн жасау және ұшыруға, оның iшiнде Қордың байланыс және хабар тарату ұлттық геостационарлық спутнигiн жасау және ұшыру жөнiндегi шығындарды өтеуге қаражат бөлiнуi туралы мәселенi Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгiзсiн.

5. Агентству Республики Казахстан по информатизации и связи совместно с Министерством экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить формирование уставного капитала Общества.
6. В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 21  Закона Республики Казахстан от 16 мая 2002 года "О государственных закупках" определить поставщиком товаров, работ, услуг по созданию и запуску национального геостационарного спутника связи и вещания, закупка которых имеет важное стратегическое значение для Республики Казахстан, Федеральное государственное унитарное предприятие "Научно-производственный центр имени М.В. Хруничева" Российской Федерации (далее - Поставщик).
7. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Агентству Республики Казахстан по информатизации и связи, Министерству информации Республики Казахстан до 5 января 2004 года подготовить техническое задание к Контракту на создание и поставку на геостационарную орбиту телекоммуникационного спутника, сопутствующего наземного комплекса управления космическими аппаратами и системы мониторинга связи (далее - Контракт) и представить его в Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
8. Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан, Министерству индустрии и  торговли Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
заключение акционерным обществом "Национальный инновационный фонд" (далее - Фонд) с Поставщиком Контракта на основе технического задания, представленного Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Агентством Республики Казахстан по информатизации и связи и Министерством культуры, информации и спорта Республики Казахстан;
создание Фондом акционерного общества "Казсат" (далее - АО "Казсат");
передачу АО "Казсат" прав и обязательств Фонда по Контракту;
передачу Обществу права владения и пользования национальным геостационарным спутником связи и вещания, оборудованием сопутствующего наземного комплекса управления космическими аппаратами и системы мониторинга связи после завершения обязательств по Контракту между акционерным обществом "Казсат" и Поставщиком.  <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 18 октября 2005 года N  1044 .
9. Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан совместно с Агентством Республики Казахстан по информатизации и связи при формировании проекта республиканского бюджета на 2005 год в установленном порядке внести на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии вопрос о выделении средств на создание и запуск национального геостационарного спутника связи и вещания, в том числе и на возмещение затрат Фонда по созданию и запуску национального геостационарного спутника связи и вещания.

10. Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгi, Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгi, Қазақстан Республикасы Білiм және ғылым министрлігі және Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi заңнамада белгiленген тәртiппен жұмыстарды орындаудың бiрiншi кезеңiнен бастап Қоғамның тауарларды, жұмыстарды және қызметтер көрсетудi ықтимал жеткiзушiнiң Келiсiм-шарт бойынша мiндеттемелерiн орындауын техникалық бақылауды жүзеге асыруды қамтамасыз етсiн.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.10.18. N  1044 қаулысымен.
11. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне мынадай толықтырулар енгiзiлсiн:
1) "Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне мемлекеттiк меншiктiң түрлерi және ұйымдарға қатысудың мемлекеттiк үлестерi туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 12 сәуiрдегi N 405  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1999 ж., N 13, 124-құжат):
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мен үлестерi республикалық меншiкке жатқызылған акционерлiк қоғамдар мен шаруашылық серiктестiктердiң тiзбесiнде:
"Астана қаласы" деген бөлiм мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 21-52-жолмен толықтырылсын:
"21-52 "Ғарыштық байланыс және радиоэлектронды құралдардың электр магниттiк үйлесiмдiлiгi республикалық орталығы" АҚ";
2) "Республикалық меншiктегi ұйымдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мен мемлекеттiк үлестерiне иелiк ету және пайдалану жөнiндегi құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 27 мамырдағы N 659  қаулысына :
Иелiк ету және пайдалану құқығы салалық министрлiктерге, өзге де мемлекеттiк органдарға берiлетiн республикалық меншiк ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттiк пакеттерiнiң және қатысудың мемлекеттiк үлестерiнiң тiзбесiнде:
"Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс жөнiндегi агенттiгi" деген бөлiм мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 278-жолмен толықтырылсын:
"278 "Ғарыштық байланыс және радиоэлектронды құралдардың электр магниттiк үйлесiмдiлiгi республикалық орталығы" АҚ".
12. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары С.М. Мыңбаевқа жүктелсiн.
13. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

10. Агентству Республики Казахстан по информатизации и связи,  Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан, Министерству образования и науки Республики Казахстан и Министерству экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить осуществление Обществом технического контроля исполнения потенциальным поставщиком товаров, работ и услуг обязательств по Контракту, начиная с первого этапа выполнения работ.  <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 18 октября 2005 года N  1044 .
11. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие дополнения:
1) в  постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года N 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 124):
в Перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли которых отнесены к республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:
раздел "г. Астана" дополнить строкой, порядковый номер 21-52, следующего содержания:
"21-52 АО "Республиканский центр космической связи и электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств";
2) в  постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года N 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в Перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам:
раздел "Агентство Республики Казахстан по информатизации и связи" дополнить строкой, порядковый номер 278, следующего содержания:
"278 АО "Республиканский центр космической связи и электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств".
12. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Мынбаева С. М.
13. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан