Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" кешенiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету мәселелерi бойынша ынтымақтастықты одан әрi дамыту туралы меморандумға қол қою туралы" Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 7 қаңтардағы N 10 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" кешенiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету мәселелерi бойынша ынтымақтастықты одан әрi дамыту туралы меморандумға қол қою туралы" Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің
Жарлығы
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы
"Байқоңыр" кешенiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету мәселелерi
бойынша ынтымақтастықты одан әрi дамыту туралы
меморандумға қол қою туралы
Қаулы етемін:
1. Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" кешенiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету мәселелерi бойынша ынтымақтастықты одан әрi дамыту туралы меморандумның жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" кешенiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету мәселелерi бойынша ынтымақтастықты одан әрi дамыту туралы меморандумға қол қойылсын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы
арасындағы "Байқоңыр" кешенiнiң жұмыс істеуiн қамтамасыз ету
мәселелерi бойынша ынтымақтастықты одан әрi дамыту туралы
Меморандум
Қазақстан Республикасының Президентi мен Ресей Федерациясының Президенті 1994 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағын пайдаланудың негiзгi принциптерi мен шарттары туралы келiсiмнiң ережелерiн, сондай-ақ "Байқоңыр" кешенiнде өзара iс-қимылдың құқықтық негiзiн құрайтын өзге де келiсiмдер мен уағдаластықты дамыта отырып;
ғарыш кеңiстiгiн зерттеу және пайдалану процесiнде "Байқоңыр" ғарыш айлағын пайдалану бойынша екі жақты және халықаралық ынтымақтастықты кеңейтуде екі мемлекеттiң мүдделiлiгін растай отырып;
Ресей Федерациясы жалға алған жағдайда "Байқоңыр кешенiнiң инфрақұрылымын сақтау және дамыту жөнiндегі бiрлескен жұмыстардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қоршаған ортасына зымыран-ғарыштық қызметтiң әсерiн бағалау жөнiндегі жұмыстардың нәтижелерiне қанағаттанушылық бiлдiре отырып,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының Үкiметтерiне 2004 жыл iшiнде:

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О подписании Меморандума между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о дальнейшем развитии сотрудничества по вопросам обеспечения функционирования комплекса "Байконур"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 января 2004 года N 10
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О подписании Меморандума между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о дальнейшем развитии сотрудничества по вопросам обеспечения функционирования комплекса "Байконур".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Указ Президента Республики Казахстан О подписании Меморандума между Республикой Казахстан и
Российской Федерацией о дальнейшем развитии сотрудничества
по вопросам обеспечения функционирования комплекса "Байконур"
постановляю:
1. Одобрить проект Меморандума между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о дальнейшем развитии сотрудничества по вопросам обеспечения функционирования комплекса "Байконур".
2. Подписать Меморандум между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о дальнейшем развитии сотрудничества по вопросам обеспечения функционирования комплекса "Байконур".
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
проект
Меморандум
между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о
дальнейшем развитии сотрудничества по вопросам
обеспечения функционирования комплекса "Байконур"
Президент Республики Казахстан и Президент Российской Федерации, развивая положения Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года, а также другие соглашения на договоренности, составляющие правовую основу взаимодействия на комплексе "Байконур";
подтверждая заинтересованность обоих государств в расширении двухстороннего и международного сотрудничества по использованию космодрома "Байконур" в процессе исследования и использования космического пространства;
выражая удовлетворение результатами совместных работ по сохранению и развитию инфраструктуры комплекса "Байконур" в условиях его аренды Российской Федерацией, а также работ по оценке воздействия ракетно-космической деятельности на окружающую среду Республики Казахстан,
поручают правительствам Республики Казахстан и Российской Федерации в течение 2004 года:

1. Мынадай екі жақты келiсiмдерге:
1994 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiн жалдау шартына және 1997 жылғы 4 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Yкіметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында құқық тәртібiн қамтамасыз етуде құқық қорғау оpгандарының өзара iс-қимылы туралы келiсiмге азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын қамтамасыз ету мәселелерi бойынша;
Қазақстан Республикасы мемлекеттік басқару органдарының тiзбесiн кеңейту және Байқоңыр қаласының тұрмыс тiршiлiгi мәселелерiн шешуге қатысу мәселелерi бойынша 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Байқоңыр қаласының мәртебесi, оның атқарушы билiк органдарын қалыптастыру тәртiбi мен мәртебесi туралы келiсiмге;
оны мемлекеттердiң табиғат қорғау заңнамаларының қазiргi заманғы талаптарына сәйкес келтiру мақсатында Ресей Федерациясы оны жалға алған жағдайда 1997 жылғы 4 қазандағы Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiнiң аумағында экология және табиғатты пайдалану жөнiндегi келiсiмге келiсiлген өзгерiстер мен толықтырулар енгізудi.
2. Ленинск сынақ полигонында құрлықаралық баллистикалық зымырандарды жойылатын шахталық iске қосу қондырғылары орналасқан жерлерде және "Байқоңыр" кешенiндегi Ленинск-1 ғарыш объектiлерiн ұшыру орнында жер учаскелерiн қайта өңдеу туралы мәселенiң шешiлуiн келiсуді жеделдетудi.
3. "Байқоңыр" ғарыш айлағының 50 жылдығын мерекелеу бағдарламасын әзiрлеу мен келiсуi тапсырады.
Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасының Зымырандық технологияларды бақылау режимiне қосылу жөнiндегi қажетті шараларды қабылдайтынын назарға алады.
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының Президенттерi "Байқоңыр" кешенiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге байланысты барлық мәселелер аясы бойынша ұстанымдардың бiртұтастығын растайды, және де Тараптардың ғарыш кеңiстiгiн зерттеу және пайдалану саласындағы ынтымақтастықты дамыту жөнiндегi бiрлескен қызметiн жоғары бағалайды.
Қазақстан Республикасының          Ресей Федерациясының
Президентi                         Президентi

1. Внести согласованные изменения и дополнения в следующие двухсторонние соглашения:
Договор аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года и Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о взаимодействии правоохранительных органов обеспечении правопорядка на территории комплекса "Байконур" от 4 октября 1997 года по вопросам обеспечения конституционных прав и свобод граждан;
Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о статусе города Байконур, порядке формирования и статусе его органов исполнительной власти от 23 декабря 1995 года по вопросам расширения перечня и участия органов государственного управления Республики Казахстан в решении вопросов жизнедеятельности города Байконур;
Соглашение между Правительством Республикой Казахстан и Правительством Российской Федерацией по экологии и природопользованию на территории комплекса "Байконур" в условиях его аренды Российской Федерацией от 4 октября 1997 года в целях приведения его в соответствие с современными требованиями природоохранных законодательств государств.
2. Ускорить согласование решения вопроса о рекультивации земельных участков в местах расположения ликвидируемых шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет на испытательном полигоне Ленинск и месте запуска космических объектов Ленинск-1 комплекса "Байконур".
3. Разработать и согласовать Программу празднования 50-летия космодрома "Байконур".
Принимают к сведению, что Правительство Республики Казахстан предпримет необходимые меры по присоединению Республики Казахстан к Режиму контроля ракетных технологий.
Президенты Республики Казахстан и Российской Федерации подтверждают единство позиций по всему кругу вопросов, связанных с обеспечением функционирования комплекса "Байконур", и высоко оценивают совместную деятельность Сторон по развитию сотрудничества в области исследования и использования космического пространства.
Президент                        Президент
Республики Казахстан             Российской Федерации