Шаруашылық қызметтiң экологиялық қауіпті түрлерiнiң тiзбесiн және Оларды мiндеттi мемлекеттiк лицензиялау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 8 қаңтардағы N 19 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007.06.27. N 543 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының " Лицензиялау туралы " 1995 жылғы 17 сәуiрдегi және " Қоршаған ортаны қорғау туралы " 1997 жылғы 15 шiлдедегi Заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Шаруашылық қызметтiң экологиялық қауiптi түрлерінің тiзбесi;
2) Шаруашылық қызметтiң экологиялық қауiптi түрлерiн мiндеттi мемлекеттiк лицензиялау ережесi бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2201 қаулысын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 1995 жылғы 29 желтоқсандағы N 1894  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1995 ж., N 41, 515-құжат) мынадай толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Лицензиялауға жататын қызметтің түрлерiне, лицензиялар беруге өкiлеттiк берiлген мемлекеттiк органдардың (лицензиарлардың) тiзбесiнде:
3-бағандағы "Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi" деген реттiк нөмiрi 43-жол мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"шаруашылық қызметтiң экологиялық қауiптi түрлерi";
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Санитарлық, экологиялық және тау-кен техникалық қадағалау органдарының, сондай-ақ мемэнергияқадағалау органдарының қорытындысы қажет лицензияланатын жұмыстар мен қызметтер түрлерінің тiзбесiнде:
"Санитарлық қадағалау органдарының қорытындысы қажет лицензияланатын жұмыстар мен қызметтер түрлерінің тiзбесi" деген І бөлiм мынадай мазмұндағы 27-тармақпен толықтырылсын:
"27. Шаруашылық қызметтің экологиялық қауіпті түрлері";
"Тау-кен техникалық қадағалау қорытындысы қажет, лицензияланатын жұмыстар мен қызметтер түрлерінің тізбесі" деген ІІІ бөлім мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
"11. Шаруашылық қызметтің экологиялық қауіпті түрлері (мұнай операциялары мен минералдық шикізатты қайта өңдеуді жүзеге асыру бөлігінде)".
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 8 қаңтардағы
N 19 қаулысымен
бекiтілген
Шаруашылық қызметтің экологиялық қауiптi түрлерiнiң
ТIЗБЕСI
Жер пайдалану
1. Улы, радиоактивтi және басқа да қауiптi зиянды ластанған жерлердi қайта өңдеу.
Су ресурстарын пайдалану

Об утверждении Перечня экологически опасных видов хозяйственной деятельности и Правил их обязательного государственного лицензирования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 января 2004 года N 19. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2007 года N 543.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.06.2007 № 543 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О лицензировании" и от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень экологически опасных видов хозяйственной деятельности;
2) Правила обязательного государственного лицензирования экологически опасных видов хозяйственной деятельности.
2. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 1995 года N 1894 "О реализации постановления Президента Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года N 2201" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 41, ст. 515) следующие дополнения:
в перечне государственных органов (лицензиаров), уполномоченных выдавать лицензии на виды деятельности, подлежащие лицензировании, утвержденном указанным постановлением:
графу 3, строки порядковый номер 43 "Министерство охраны и окружающей среды Республики Казахстан", дополнить абзацем следующего" содержания:
"экологические опасные виды хозяйственной деятельности";
в перечне видов лицензируемых работ и услуг, по которым необходимо заключение органов санитарного, экологического и горно-технического надзора, а также органа госэнергонадзора, утвержденном указанным постановлением:
раздел I "Перечень видов лицензируемых работ и услуг, по которым необходимо заключение органов санитарного надзора" дополнить пунктом 27 следующего содержания:
"27. Экологически опасные виды хозяйственной деятельности";
раздел III "Перечень видов лицензируемых работ и услуг, по которым необходимо заключение горно-технического надзора" дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. Экологически опасные виды хозяйственной деятельности (в части осуществления нефтяных операций и переработки минерального сырья)".
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 января 2004 года N 19
Перечень
экологически опасных видов хозяйственной деятельности
Использование земель
1. Техническая рекультивация земель, загрязненных токсическими, радиоактивными и другими опасными вредными веществами.
Использование водных ресурсов

2. Су объектiлерiнiң ластануы мен қоқысталуына әкеп соғатын ықтимал қауiптi химиялық әрi биологиялық заттарды және радиоактивтi материалдарды өндiрiстiк мақсатта пайдаланатын су жинау алаңдарында кәсiпорындар мен құрылыстар салу әрi орналастыру.
3. (3-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2005.04.12.  N 340  қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз)
Мұнай операцияларын жүзеге асыру және техногендік минералдық құралымдарды пайдалану
Ескерту. Тарау және 4,5,6-тармақтар алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2005.04.12.  N 340  қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз).
Атмосфералық ауаға, Жердiң климаты мен озон қабатына әсер ету
7. 1-2 қауiптiлiк сыныбындағы зиянды (ластаушы) заттардың атмосфераға шығарындыларымен бiрге жүретiн өндiрiстiк процестердi жүзеге асыру.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2005.04.12.  N 340  қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз).
8. Құрамында озон қабатын бүлдiретiн заттарды пайдаланып жұмыстар жүргiзу, сондай-ақ құрамында озон қабатын бүлдiретiн заттар бар жабдықтарды жөндеу, монтаждау, оларға қызмет көрсету.
9. Экологиялық талаптар мен нормативтердi сақтай отырып, Қазақстан Республикасының Озон қабатын қорғау туралы  Вена конвенциясы  және Озон қабатын бүлдiретiн заттар жөнiндегi Монреаль хаттамасы бойынша мiндеттемелерiн орындауға байланысты озон қабатын бүлдiретiн заттар мен құрамында сондай заттар бар өнiмдердi Қазақстан Республикасына әкелу және Қазақстан Республикасынан әкету.
Өндiрiс қалдықтарын өңдеу, сақтау және жою
10. Қауiптi қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауды және оларды жоюды бақылау туралы  Базель конвенциясы  бойынша Қазақстан Республикасының мiндеттемелерiн орындаумен байланысты 1-3 қауіптілік сыныбындағы қауіптi өндiрiс қалдықтарын өртеу, химиялық өңдеу, сақтау және көму, трансшекаралық тасымалдау.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.04.12.  N 340  қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз).
10-1. Қоршаған ортаға Зиянды әсерiн тигізетiн техногендiк минералдық құралымдарды сақтау.
Ескерту. 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005.04.12.  N 340  қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз).
Шаруашылық қызметтiң басқа да экологиялық қауiптi түрлерi
11. Каспий теңiзiнiң солтүстiк бөлiгiндегi мемлекеттiк қорықтық аймақ шегiндегi кәсiпорындарды, құрылыстарды орналастыру, салу және қайта жаңарту және өзге де объектілердi пайдалану.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2005.04.12.  N 340  қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз).

2. Строительство и размещение на водосборных площадях предприятий и сооружений, использующих в производственных целях потенциально опасные химические и биологические вещества и радиоактивные материалы, приводящие к загрязнению и засорению водных объектов.
3. (Пункт 3 исключен - постановлением Правительства РК от 12 апреля 2005 г. N 340 (порядок введения в действие см. пункт 2)
Осуществление нефтяных операций и использование
техногенных минеральных образований <*>
Сноска. Глава и пункты 4,5,6 исключены - постановлением Правительства РК от 12 апреля 2005 г. N 340 (порядок введения в действие см. пункт 2)
Воздействие на атмосферный воздух, климат и
озоновый слой Земли
7. Осуществление производственных процессов, сопровождаемых выбросами в атмосферу вредных (загрязняющих) веществ 1-2 класса опасности. <*>
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правительства РК от 12 апреля 2005 г. N 340 (порядок введения в действие см. пункт 2).
8. Производство работ с использованием озоноразрушающих веществ, а также ремонт, монтаж, обслуживание оборудований, содержащих озоноразрушающие вещества.
9. Ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции в связи с выполнением обязательств Республики Казахстан по Венской конвенции об охране озонового слоя и Монреальскому протоколу по веществам, разрушающим озоновый слой, с соблюдением экологических требований и нормативов.
Обработка, хранение и удаление отходов производства
10. Сжигание, химическая обработка, хранение и захоронение опасных отходов производства 1-3 класса опасности, трансграничная перевозка в связи с выполнением обязательств Республики Казахстан по Базельской конвенции о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением. <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 12 апреля 2005 г. N 340 (порядок введения в действие см. пункт 2).
10-1. Хранение техногенных минеральных образований, оказывающих вредное воздействие на окружающую среду. <*>
Сноска. Дополнен пунктом 10-1 - постановлением Правительства РК от 12 апреля 2005 г. N 340 (порядок введения в действие см. пункт 2).
Другие экологически опасные виды
хозяйственной деятельности
11. Размещение, строительство и реконструкция предприятий, сооружений и эксплуатация иных объектов в пределах государственной заповедной зоны в северной части Каспийского моря. <*>
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правительства РК от 12 апреля 2005 г. N 340 (порядок введения в действие см. пункт 2).

12. Қоршаған ортаға зиянды әсерiн тигiзетiн химиялық және биологиялық заттарды өндiру.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2005.04.12.  N 340  қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз).
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 8 қаңтардағы
N 19 қаулысымен
бекiтiлген
Шаруашылық қызметтің экологиялық қауiптi түрлерiн мiндетті мемлекеттiк лицензиялау ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Шаруашылық қызметтiң экологиялық қауiптi түрлерiн мiндеттi мемлекеттiк лицензиялау ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының " Лицензиялау туралы " 1995 жылғы 17 сәуiрдегi және " Қоршаған ортаны қорғау туралы " 1997 жылғы 15 шiлдедегi Заңдарына сәйкес әзiрлендi, шаруашылық қызметтiң экологиялық қауiптi түрлерiн жүзеге асыру құқығына заңды және жеке тұлғаларға лицензиялар берудің тәртiбi мен шарттарын айқындайды.
2. Олар белгiленген талаптарды сақтаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңды және жеке тұлғаларына лицензия берiледi.
Егер заңнамалық кесiмдерде өзгеше көзделмесе, шетелдiк заңды және жеке тұлғалар, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының заңды және жеке тұлғаларына белгiленген сондай шарттармен әрi сондай тәртiппен лицензия алады.
3. Шаруашылық қызметтің экологиялық қауiптi түрлерiн жүзеге асыру құқығына лицензия басты болып табылады әрi иелiктен айырылмайды.
Лицензия мерзiмi белгiленбей берiледi және оның күшi Қазақстан Республикасының бүкiл аумағына қолданылады.
Озон қабатын қорғау туралы Вена конвенциясы мен Озон қабатын бүлдiретiн заттар жөнiндегi Монреаль хаттамасы бойынша Қазақстан Республикасының мiндеттемелерiн орындауға байланысты озон қабатын бүлдiретiн заттар мен олардың құрамындағы өнiмдердi Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге бiржолғы лицензия беріледi.
2. Уытты, радиоактивтi және басқа да қауiптi зиянды
заттармен ластанған жерлердi техникалық қайта құнарландыруды жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъектілерге қойылатын білiктілiк талаптары
Ескерту. 2-тарау жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2005.04.12.  N 340  қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), өзгерту енгізілді - 2006.05.18. N  423  (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз) қаулыларымен.
Білiктілiк талаптары:
1) тиiстi жоғары білiмi және мамандығы бойынша кемiнде үш жыл жұмыс стажы немесе тиiстi орта арнаулы білiмi және мамандығы бойынша кемiнде бес жыл жұмыс стажы бар инженер-техник қызметкерлердiң - жауапты орындаушылардың;

12. Производство химических и биологических веществ, оказывающее вредное воздействие на окружающую среду. <*>
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правительства РК от 12 апреля 2005 г. N 340 (порядок введения в действие см. пункт 2).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 января 2004 года N 19
Правила
обязательного государственного лицензирования экологически
опасных видов хозяйственной деятельности <*>
Сноска. Правила дополнены главами 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6, 2-7 - постановлением Правительства РК от 12 апреля 2005 г. N 340 (порядок введения в действие см. пункт 2).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила обязательного государственного лицензирования экологически опасных видов хозяйственной деятельности (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О лицензировании" и от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды" , определяют порядок и условия выдачи юридическим и физическим лицам лицензий на право осуществления экологически опасных видов хозяйственной деятельности.
2. Лицензии предоставляются юридическим и физическим лицам Республики Казахстан при соблюдении ими установленных требований.
Иностранные юридические или физические лица, а также лица без гражданства получают лицензии на таких же условиях и в таком же порядке, что и юридические и физические лица Республики Казахстан, если иное не предусмотрено законодательными актами.
3. Лицензия на право осуществления экологически опасных видов хозяйственной деятельности является генеральной и неотчуждаемой.
Лицензия выдается без ограничения срока, и ее действие распространяется на всю территорию Республики Казахстан.
На ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции в связи с выполнением обязательств Республики Казахстан по Венской конвенции об охране озонового слоя и Монреальскому протоколу по веществам, разрушающим озоновый слой, выдаются разовые лицензии.
2. Квалификационные требования к хозяйствующим субъектам,
осуществляющим техническую рекультивацию земель,
загрязненных токсическими, радиоактивными и
другими опасными вредными веществами <*>
Сноска. Глава 2 - в редакции постановления Правительства РК от 12 апреля 2005 г. N 340 (порядок введения в действие см. пункт 2) ; внесены изменения - от 18 мая 2006 года N 423 .
Квалификационные требования включают наличие:
1) инженерно-технических работников - ответственных исполнителей, имеющих соответствующее высшее образование и стаж работы по специальности не менее трех лет или соответствующее среднее специальное образование и стаж работы по специальности не менее пяти лет;

2) жұмыстардың түрлерiне байланысты:
білiктілiк талаптарында көрсетілген жұмыстардың түрлерi бойынша өлшемдер жүргiзу құқығына техникалық реттеу жөнiндегi уәкілеттi орган тiркеген не белгiленген тәртiппен тiркелген зертханаларда (орталықтарда) өлшемдер жүргiзу құқығына шарты бар зертханалармен (орталықтармен):
техникаға қызмет көрсететiн қажетті паркпен, сондай-ақ оны ұстауға және сақтауға арналған өндiрiс алаңдарымен;
белгіленген тәртiппен тексерiлген жұмыстарды жүзеге асырудың сапасын бақылауға арналған аспаптармен және жабдықпен;
қолданыстағы нормалар мен ережелерде белгіленгендерден төмен емес радиациялық қауiпсiздiк деңгейiне қол жеткiзудi және оны ұстап тұруды қамтамасыз ететiн технологиялармен, ұйымдастыру және техникалық шаралармен;
мәлiмделiп отырған қызметті жүргiзу қауiпсiздiгiне кепiлдiк беретiн инженерлiк-техникалық қамтамасыз етумен (өндiрiстiк кешендер, технологиялық учаскелер, қондырғылар, қалдықтар мен материалдарды орналастыру пункттерi, мәлiмделiп отырған қызмет жүзеге асырылуы мүмкiн басқа да объектілер);
жұмыстардың сұратылған түрлерi бойынша нормативтердiң, нормативтiк-анықтамалық және техникалық құжаттаманың жиынтығымен, қауiптi зиянды заттарды сақтау үшiн арнайы жабдықталған қоймалармен, үй-жайлармен және сыйымдылықтармен жарақталған тиiстi материалдық-техникалық және өндiрiстік базаның;
3) денсаулықты, еңбекті және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ететiн қызметтердiң;
4) қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық органымен (бұдан әрi - аумақтық орган) келiсілген өндiрiстiк мониторинг бағдарламасының;
5) санитарлық-эпидемиологиялық, тау-кен техникалық қадағалау мемлекеттік органдары мен өтiнiш берушiнiң білiктілiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын аумақтық орган қорытындыларының;
6) аумақтық органмен келiсілген табиғатты қорғау iс-шаралары жоспарының;
7) уәкілеттi органмен келiсілген қоршаған ортаның ластануына әкеп соқтыратын немесе әкеп соқтыруы мүмкiн аварияларды жою жоспарларының;
8) қоршаған ортаға әсердi бағалау жобасына мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындыларының;
9) мiндеттi экологиялық сақтандыру жөнiндегi сақтандыру полисiнiң болуын қамтиды.
2-1. Су объектілерiнiң ластануына әкеп соқтыратын ықтимал
қауiптi химиялық және биологиялық заттар мен радиоактивтi
материалдарды өндiрiстік мақсаттарда пайдаланатын
кәсiпорындар мен құрылыстардың су жинау алаңдарында салуды және орналастыруды жүзеге асыратын шаруашылық
жүргiзушi субъектілерге қойылатын білiктілiк талаптары
Ескерту. 2-1-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005.04.12.  N 340  (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), өзгерту енгізілді - 2006.05.18. N  423  (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз) қаулыларымен.
Бiлiктілiк талаптары:

2) соответствующей материально-технической и производственной базы, оснащенной в зависимости от видов работ:
аккредитованными уполномоченным органом по техническому регулированию лабораториями (центрами) на право проведения измерений по видам работ, указанным в квалификационных требованиях, либо имеющей договор на право проведения измерений в аккредитованных в установленном порядке лабораториях (центрах);
необходимым парком обслуживающей техники, а также производственными площадями для ее содержания и хранения;
приборами и оборудованием для контроля качества осуществления работ, поверенных в установленном порядке;
технологиями, обеспечивающими организационные и технические меры по достижению и поддержанию уровней радиационной безопасности, не ниже установленных действующими нормами и правилами;
инженерно-техническим обеспечением (производственные комплексы, технологические участки, установки, пункты размещения отходов и материалов, другие объекты, на которых может осуществляться заявляемая деятельность), гарантирующим безопасность проведения заявляемой деятельности;
комплектом нормативов, нормативно-справочной и технической документации по запрашиваемым видам работ;
специально оборудованными складами, помещениями и емкостями для хранения опасных вредных веществ;
3) служб, обеспечивающих охрану здоровья, труда и окружающей среды;
4) программы производственного мониторинга, согласованной с территориальным органом центрального исполнительного органа в области охраны окружающей среды (далее - территориальный орган);
5) заключений государственных органов санитарно-эпидемиологического, горнотехнического надзора и территориального органа, подтверждающих соответствие заявителя квалификационным требованиям;
6) плана природоохранных мероприятий, согласованного с территориальным органом;
7) планов ликвидации аварий, приводящих или могущих привести к загрязнению окружающей среды, согласованных с уполномоченным органом;
8) положительных заключений государственной экологической экспертизы на проект оценки воздействия на окружающую среду;
9) страхового полиса по обязательному экологическому страхованию.
2-1. Квалификационные требования к хозяйствующим субъектам,
осуществляющим строительство и размещение
на водосборных площадях предприятий и сооружений,
использующих в производственных целях потенциально
опасные химические и биологические вещества и
радиоактивные материалы, приводящие к загрязнению
водных объектов <*>
Сноска. В главу 2-1 внесены изменения постановлением Правительства РК от 18 мая 2006 года N 423 .
Квалификационные требования включают наличие:

1) тиiстi жоғары білiмi және мамандығы бойынша кемiнде үш жыл жұмыс стажы немесе тиiсті орта арнаулы білiмi және мамандығы бойынша кемiнде бес жыл жұмыс стажы бар инженер-техник қызметкерлердiң - жауапты орындаушылардың;
2) жұмыстардың түрлерiне байланысты:
бiлiктілiк талаптарында көрсетілген жұмыстардың түрлерi бойынша өлшемдер жүргiзу құқығына техникалық реттеу жөнiндегi уәкілеттi орган тiркеген не белгіленген тәртiппен тiркелген зертханаларда (орталықтарда) сынақтар жүргiзу құқығына шарты бар зертханалармен (орталықтармен);
техникаға қызмет көрсететiн қажетті паркпен, сондай-ақ оны ұстауға және сақтауға арналған өндiрiс алаңдармен;
белгіленген тәртiппен тексерiлген жұмыстарды жүзеге асырудың сапасын бақылауға арналған аспаптармен және жабдықпен;
қолданыстағы нормалар мен ережелерде белгіленгендерден төмен емес қауiпсiздiк деңгейiне қол жеткiзудi және оны ұстап тұруды қамтамасыз ететiн технологиялармен, ұйымдастыру және техникалық шаралармен;
мәлiмделiп отырған қызметті жүргiзу қауiпсiздiгiне кепiлдiк беретiн инженерлiк-техникалық қамтамасыз етумен (өндiрiстiк кешендер, технологиялық учаскелер, қондырғылар, радиоактивтi қалдықтар мен материалдарды орналастыру пункттерi, мәлiмделiп отырған қызмет жүзеге асырылуы мүмкiн басқа да объектілер);
жұмыстардың сұратылған түрлерi бойынша нормативтердiң, нормативтiк-анықтамалық және техникалық құжаттаманың жиынтығымен;
аумақтық органмен келiсілген өндiрiстiк мониторинг бағдарламаларымен;
санитарлық-эпидемиологиялық, тау-кен техникалық қадағалау мемлекеттiк органдары мен өтiнiш берушiнiң білiктілiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын аумақтық орган қорытындыларымен;
су ресурстарын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органның қорытындысымен жарақталған тиiсті материалдық-техникалық және өндiрiстiк базаның;
3) денсаулықты, еңбектi және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ететiн қызметтердiң;
4) аумақтық органмен келiсілген табиғатты қорғау iс-шаралары жоспарының;
5) уәкілеттi органмен келiсiлген қоршаған ортаның ластануына әкеп соқтыратын немесе әкеп соқтыруы мүмкiн аварияларды жою жоспарларының;
6) шектi жол берiлген төгiнділер, қоршаған ортаға әсердi бағалау нормативтерiнiң жобаларына мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындыларының;
7) мiндеттi экологиялық сақтандыру жөнiндегi сақтандыру полисiнiң болуын қамтиды.
2-2. 1-2 қауiптілiк сыныбындағы зиянды (ластаушы) заттардың атмосфераға шығарындыларымен бiрге жүретiн өндiрiстiк процестердi жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъектілерге қойылатын білiктiлiк талаптары
Ескерту. 2-2-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005.04.12.  N 340  (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), өзгерту енгізілді - 2006.05.18. N  423  (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз) қаулыларымен.
Білiктілiк талаптары:

1) инженерно-технических работников - ответственных исполнителей, имеющих соответствующее высшее образование и стаж работы по специальности не менее трех лет или соответствующее среднее специальное образование и стаж работы по специальности не менее пяти лет;
2) соответствующей материально-технической и производственной базы, оснащенной в зависимости от видов работ:
аккредитованными уполномоченным органом по техническому регулированию лабораториями (центрами) на право проведения измерений по видам работ, указанным в квалификационных требованиях, либо имеющей договор на право проведения испытаний в аккредитованных в установленном порядке лабораториях (центрах);
необходимым парком обслуживающей техники, а также производственными площадями для ее содержания и хранения;
приборами и оборудованием для контроля качества осуществления работ, поверенных в установленном порядке;
технологиями, обеспечивающими организационные и технические меры по достижению и поддержанию уровней безопасности, не ниже установленных действующими нормами и правилами;
инженерно-техническим обеспечением (производственные комплексы, технологические участки, установки, пункты размещения радиоактивных отходов и материалов, другие объекты, на которых может осуществляться заявляемая деятельность), гарантирующим безопасность проведения заявляемой деятельности;
комплектом нормативов, нормативно-справочной и технической документацией по запрашиваемым видам работ;
программой производственного мониторинга, согласованной с территориальным органом;
заключением государственных органов санитарно-эпидемиологического, горнотехнического надзора и территориального органа, подтверждающим соответствие заявителя квалификационным требованиям;
заключением уполномоченного органа в области использования и охраны водных ресурсов;
3) служб, обеспечивающих охрану здоровья, труда и окружающей среды;
4) плана природоохранных мероприятий, согласованного с территориальным органом;
5) планов ликвидации аварий, приводящих или могущих привести к загрязнению окружающей среды, согласованных с уполномоченным органом;
6) положительных заключений государственной экологической экспертизы на проекты нормативов предельно-допустимых сбросов, оценки воздействия на окружающую среду;
7) страхового полиса по обязательному экологическому страхованию.
2-2. Квалификационные требования к хозяйствующим субъектам,
осуществляющим производственные процессы, сопровождаемые выбросами
в атмосферу вредных (загрязняющих) веществ 1-2 класса опасности <*>
Сноска. В главу 2-2 внесены изменения постановлением Правительства РК от 18 мая 2006 года N 423 .
Квалификационные требования включают наличие:

1) тиiстi жоғары білiмi және мамандығы бойынша кемiнде үш жыл жұмыс стажы немесе тиiстi орта арнаулы білiмi және мамандығы бойынша кемiнде бес жыл жұмыс стажы бар инженер-техник қызметкерлердiң - жауапты орындаушылардың;
2) жұмыстардың түрлерiне байланысты:
білiктілiк талаптарында көрсетiлген жұмыстардың түрлерi бойынша өлшемдер жүргiзу құқығына техникалық реттеу жөнiндегi уәкілеттi орган тiркеген не белгіленген тәртiппен тiркелген зертханаларда (орталықтарда) сынақтар жүргiзу құқығына шарты бар зертханалармен (орталықтармен);
белгіленген тәртiппен тексерілген жұмыстарды жүзеге асырудың сапасын бақылауға арналған аспаптармен және жабдықпен;
шектi жол берiлген шоғырланудан аспайтын деңгейлерге қол жеткiзудi қамтамасыз ететiн технологиялармен, ұйымдастырушылық және техникалық шаралармен;
жұмыстардың сұратылған түрлерi бойынша нормативтердiң, нормативтiк-анықтамалық және техникалық құжаттаманың жиынтығымен;
аумақтық органмен келiсілген өндiрiстiк мониторинг бағдарламаларымен;
санитарлық-эпидемиологиялық, тау-кен техникалық қадағалау мемлекеттік органдары мен өтiнiш берушiнiң білiктілiк талаптарына сәйкестігiн растайтын аумақтық орган қорытындыларымен жарақталған тиiстi материалдық-техникалық және өндiрiстiк базаның;
3) денсаулықты, еңбекті және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ететiн қызметтердiң;
4) аумақтық органмен келiсілген табиғатты қорғау iс-шаралары жоспарының;
5) уәкiлетті органмен келiсілген қоршаған ортаның ластануына әкеп соқтыратын немесе әкеп соқтыруы мүмкiн аварияларды жою жоспарларының;
6) шектi жол берілген төгiнділер мен қоршаған ортаға әсердi бағалау нормативтерiнiң жобаларына мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындыларының;
7) мiндеттi экологиялық сақтандыру жөнiндегi сақтандыру полисiнiң болуын қамтиды.
2-3. Озон қабатын бүлдiретiн заттарды пайдалана отырып
жұмыстар жүргізудi, сондай-ақ құрамында озон бүлдiретiн
заттары бар жабдықтарды жөндеудi, монтаждауды, оларға қызмет көрсетудi жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъектілерге қойылатын білiктілiк талаптары
Ескерту. 2-3-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005.04.12.  N 340  (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), өзгерту енгізілді - 2006.05.18. N  423  (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз) қаулыларымен.
Білiктілiк талаптары:
1) тиiстi жоғары білiмi және мамандығы бойынша кемiнде үш жыл жұмыс стажы немесе тиiстi орта арнаулы білiмi және мамандығы бойынша кемiнде бес жыл жұмыс стажы бар, техникалық пайдалануды қолдану ережелерiн және қауiпсiздiк ережелерiн білуге білiктілiк тексерiсiнен өткен, озон қабатын бүлдiретiн заттармен жұмыс iстеу құқығына рұқсаты бар инженер-техник қызметкерлердiң - жауапты орындаушылардың;

1) инженерно-технических работников - ответственных исполнителей, имеющих соответствующее высшее образование и стаж работы по специальности не менее трех лет или соответствующее среднее специальное образование и стаж работы по специальности не менее пяти лет;
2) соответствующей материально-технической и производственной базы, оснащенной в зависимости от видов работ:
аккредитованными уполномоченным органом по техническому регулированию лабораториями (центрами) на право проведения измерений по видам работ, указанным в квалификационных требованиях, либо имеющей договор на право проведения испытаний в аккредитованных в установленном порядке лабораториях (центрах);
приборами и оборудованием для контроля качества осуществления работ, поверенных в установленном порядке;
технологиями, обеспечивающими организационные и технические меры по достижению уровней, не превышающих предельно-допустимых концентраций;
комплектом нормативов, нормативно-справочной и технической документацией по запрашиваемым видам работ;
программой производственного мониторинга, согласованной с территориальным органом;
заключениями государственных органов санитарно-эпидемиологического, горнотехнического надзора и территориального органа, подтверждающими соответствие заявителя квалификационным требованиям;
3) служб, обеспечивающих охрану здоровья, труда и окружающей среды;
4) плана природоохранных мероприятий, согласованного с территориальным органом;
5) планов ликвидации аварий, приводящих или могущих привести к загрязнению окружающей среды, согласованных с уполномоченным органом;
6) положительных заключений государственной экологической экспертизы на проекты нормативов предельно-допустимых выбросов и оценку воздействия на окружающую среду;
7) страхового полиса по обязательному экологическому страхованию.
2-3. Квалификационные требования к хозяйствующим субъектам,
осуществляющим производство работ с использованием озоноразрушающих
веществ, а также ремонт, монтаж, обслуживание оборудований,
содержащих озоноразрушающие вещества <*>
Сноска. В главу 2-3 внесены изменения постановлением Правительства РК от 18 мая 2006 года N 423 .
Квалификационные требования включают наличие:
1) инженерно-технических работников - ответственных исполнителей, имеющих соответствующее высшее образование и стаж работы по специальности не менее трех лет или соответствующее среднее специальное образование и стаж работы по специальности не менее пяти лет, прошедших квалификационную проверку знаний правил использования технической эксплуатации и правил безопасности, имеющих допуск на право работы с озоноразрушающими веществами;

2) құрамында озон қабатын бүлдiретiн заттар бар жабдықтардың технологиялық регламенттерi мен техникалық паспортының;
3) озон қабатын бүлдiретiн заттарды алу және қайта өңдеу жөнiндегi өндiрiстік-техникалық базаның, мамандандырылған өндiрiстiк ғимараттардың, жабдықтардың;
4) құрамында озон қабатын бүлдiретiн заттар бар өнiмдердi сақтауға арналған арнайы жабдықталған қоймалардың, үй-жайлар мен сыйымдылықтардың;
5) жабдықтарды пайдалануды, оларға техникалық қызмет көрсетуді, озон қабатын бүлдiретiн заттарды есепке алу және тасымалдауды қамтамасыз ететiн қызметтердiң;
6) мiндеттi экологиялық сақтандыру жөнiндегi сақтандыру полисiнiң;
7) өтiнiш берушiнiң бiлiктілiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын аумақтық органның оң қорытындысының болуын қамтиды.
2-4. Озон қабатын бүлдiретiн заттарды және олар құрамында бар өнiмдердi Қазақстан Республикасына әкелудi және Қазақстан Республикасынан әкетудi жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъектілерге қойылатын білiктілiк талаптары
Ескерту. 2-4-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005.04.12.  N 340  (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), өзгерту енгізілді - 2006.05.18. N  423  (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз) қаулыларымен.
Білiктілiк талаптары:
1) озон қабатын бүлдiретiн заттарды және олар құрамында бар өнiмдердi жеткiзуге келiсiм-шарт, шарт көшiрмелерiнiң;
2) озон қабатын бүлдiретiн заттарды әкелудiң болжалды көлемi мен олар құрамында бар өнiмдердiң мөлшерi (өрнегiн, сауда және химиялық атауын, СЭҚ ТН сауда нөмiрiнiң кодын, өнiм әкелiнетiн елдi көрсете отырып) туралы мәліметтердің;
3) мiндеттi экологиялық сақтандыру жөнiндегi сақтандыру полисiнiң;
4) өтiнiш берушiнiң бiлiктілiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын аумақтық органның оң қорытындысының болуын қамтиды.
2-5. Қауiптi қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауды және
оларды аулаққа шығаруды бақылау туралы Базель конвенциясы бойынша Қазақстан Республикасының мiндеттемелерiн орындаумен байланысты 1-3 қауiптілiк сыныбындағы өндiрiстiк қалдықтарды өңдеудi, сақтауды және жоюды, трансшекаралық тасымалдауды жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъектілерге қойылатын бiлiктілiк талаптары
Ескерту. 2-5-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005.04.12.  N 340  (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), өзгерту енгізілді - 2006.05.18. N  423  (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз) қаулыларымен.
Білiктілiк талаптары:
1) тиiстi жоғары білiмi және мамандығы бойынша кемiнде үш жыл жұмыс стажы немесе тиiсті орта арнаулы білiмi және мамандығы бойынша кемiнде бес жыл жұмыс стажы бар инженер-техник қызметкерлердiң - жауапты орындаушылардың;

2) технологических регламентов и технического паспорта оборудования, содержащих озоноразрушающие вещества;
3) производственно-технической базы, специализированных производственных зданий, оборудовании по извлечению и переработке озоноразрушающих веществ;
4) специально оборудованных складов, помещений и емкостей для хранения продукции, содержащей озоноразрушающие вещества;
5) служб, обеспечивающих эксплуатацию, техническое обслуживание оборудования, учет и перевозку озоноразрушающих веществ;
6) страхового полиса по обязательному экологическому страхованию;
7) положительного заключения территориального органа, подтверждающего соответствие заявителя квалификационным требованиям.
2-4. Квалификационные требования к хозяйствующим субъектам,
осуществляющим ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции <*>
Сноска. В главу 2-4 внесены изменения постановлением Правительства РК от 18 мая 2006 года N 423 .
Квалификационные требования включают наличие:
1) копии контракта, договора на поставку озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции;
2) сведений о предполагаемых объемах ввоза озоноразрушающих веществ и количестве содержащих их продукции (с указанием формулы, торгового и химического названия, кода торгового номера ТН ВЭД, страны, из которой ввозится продукция);
3) страхового полиса по обязательному экологическому страхованию;
4) положительного заключения территориального органа, подтверждающего соответствие заявителя квалификационным требованиям.
2-5. Квалификационные требования к хозяйствующим субъектам,
осуществляющим обработку, хранение и удаление отходов производства
1-3 класса опасности, трансграничную перевозку в связи с выполнением
обязательств Республики Казахстан по Базельской конвенции о контроле
за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением
<*>
Сноска. В главу 2-5 внесены изменения постановлением Правительства РК от 18 мая 2006 года N 423 .
Квалификационные требования включают наличие:
1) инженерно-технических работников - ответственных исполнителей, имеющих соответствующее высшее образование и стаж работы по специальности не менее трех лет или соответствующее среднее специальное образование и стаж работы по специальности не менее пяти лет;

2) жұмыстардың түрлерiне байланысты:
білiктілiк талаптарында көрсетілген жұмыстардың түрлерi бойынша өлшемдер жүргiзу құқығына техникалық реттеу жөнiндегi уәкілетті орган тiркеген не белгiленген тәртiппен тiркелген зертханаларда (орталықтарда) сынақтар жүргiзу құқығына шарты бар зертханалармен (орталықтармен);
техникаға қызмет көрсететiн қажетті паркпен, сондай-ақ оны ұстауға және сақтауға арналған өндiрiс алаңдарымен;
белгiленген тәртiппен тексерілген жұмыстарды жүзеге асырудың сапасын бақылауға арналған аспаптармен және жабдықпен;
қолданыстағы нормалар мен ережелерде белгіленгендерден төмен емес радиациялық қауiпсiздiк деңгейiне қол жеткiзудi және оны ұстап тұруды қамтамасыз ететiн технологиялармен, ұйымдастыру және техникалық шаралармен;
мәлiмделiп отырған қызметтi жүргiзу қауiпсiздiгiне кепілдiк беретін инженерлiк-техникалық қамтамасыз етумен (өндiрiстiк кешендер, технологиялық учаскелер, қондырғылар, радиоактивті қалдықтар мен материалдарды орналастыру пункттерi, мәлiмделiп отырған қызмет жүзеге асырылуы мүмкiн басқа да объектілер);
жұмыстардың сұратылған түрлерi бойынша нормативтердiң, нормативтiк-анықтамалық және техникалық құжаттаманың жиынтығымен;
аумақтық органмен келiсілген өндiрiстік мониторинг бағдарламаларымен;
санитарлық-эпидемиологиялық, тау-кен техникалық қадағалау мемлекеттік органдары мен аумақтық органның өтiнiш берушiнiң білiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын қорытындыларымен жарақталған тиiстi материалдық-техникалық және өндiрiстік базаның;
3) денсаулықты, еңбектi және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ететiн қызметтердiң;
4) аумақтық органмен келiсiлген табиғатты қорғау iс-шаралары жоспарының;
5) уәкiлетті органмен келiсілген қоршаған ортаның ластануына әкеп соқтыратын немесе әкеп соқтыруы мүмкiн аварияларды жою жоспарларының;
6) зиянды (ластаушы) заттарды, өндiрiстік қауiпті қалдықтарды орналастыру, тасымалдау, тазалау және залалсыздандыру жөнiндегi объектілердің және қондырғылардың;
7) өндiрiстік қалдықтарды орналастыру (жобада көзделген), қоршаған ортаның өндiрiстік қалдықтармен ластануы деңгейiн бағалау жобаларына мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындысының;
8) өндiрiстiң қауiптi қалдықтарын сақтауға арналған паспорттардың болуын қамтиды.
Өндiрiстiң қауiптi қалдықтарын трансшекаралық тасымалдау кезiнде:
1) өндiрiстік қалдықтарды пайдалану, қолдану туралы мәлiметтердiң;
2) өндiрiстің қауiптi қалдықтарын тасымалдауға арналған лицензиялардың;
3) мiндеттi экологиялық сақтандыру жөнiндегi сақтандыру полисiнiң;
4) қауiптi жүктердi тасымалдау кезiнде қауiптi заттарды есепке алу туралы ақпараттардың;
5) өндiрiстiң қауіптi қалдықтарын қабылдауға кәсiпорындармен, ұйымдармен жасалған келiсiм-шарттар көшiрмелерiнiң болуын қамтиды;

2) соответствующей материально-технической и производственной базы, оснащенной в зависимости от видов работ:
аккредитованными уполномоченным органом по техническому регулированию лабораториями (центрами) на право проведения измерений по видам работ, указанным в квалификационных требованиях, либо имеющей договор на право проведения испытаний в аккредитованных в установленном порядке лабораториях (центрах);
необходимым парком обслуживающей техники, а также производственными площадями для ее содержания и хранения;
приборами и оборудованием для контроля качества осуществления работ, поверенных в установленном порядке;
технологиями, обеспечивающими организационные и технические меры по достижению и поддержанию уровней радиационной безопасности, не ниже установленных действующими нормами и правилами;
инженерно-техническим обеспечением (производственные комплексы, технологические участки, установки, пункты размещения радиоактивных отходов и материалов, другие объекты, на которых может осуществляться заявляемая деятельность), гарантирующим безопасность проведения заявляемой деятельности;
комплектом нормативов, нормативно-справочной и технической документацией по запрашиваемым видам работ;
программой производственного мониторинга, согласованной с территориальным органом;
заключениями государственных органов санитарно-эпидемиологического, горнотехнического надзора и территориального органа, подтверждающими соответствие заявителя квалификационным требованиям;
3) служб, обеспечивающих здоровье, охрану труда и окружающей среды;
4) плана природоохранных мероприятий, согласованного с территориальным органом;
5) планов ликвидации аварий, приводящих или могущих привести к загрязнению окружающей среды, согласованных с уполномоченным органом;
6) объектов и устройств по размещению, транспортировке, очистке и обезвреживанию вредных (загрязняющих) веществ, опасных отходов производства;
7) положительного заключения государственной экологической экспертизы на проекты размещения отходов производства (предусмотренные проектом), оценки уровня загрязнения окружающей среды отходами производства;
8) паспортов на хранение опасных отходов производства;

9) мiндеттi экологиялық сақтандыру жөнiндегi сақтандыру полисiнiң;
2-6. Каспий теңiзiнiң солтүстiк бөлігіндегі мемлекеттік
қорықтық аймақтың шегіндегi кәсiпорындарды, құрылыстарды
орналастыруды, салу мен қайта жаңартуды және өзге де
объектілердi пайдалануды жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъектілерге қойылатын білiктiлiк талаптары
Ескерту. 2-6-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005.04.12.  N 340  (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), өзгерту енгізілді - 2006.05.18. N  423  (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз) қаулыларымен.
Біліктілiк талаптары:
1) тиiстi жоғары білiмi және мамандығы бойынша кемiнде үш жыл жұмыс стажы немесе тиiсті орта арнаулы білiмi және мамандығы бойынша кемiнде бес жыл жұмыс стажы бар инженер-техник қызметкерлердiң - жауапты орындаушылардың;
2) жұмыстардың түрлерiне байланысты:
білiктілiк талаптарында көрсетілген жұмыстардың түрлерi бойынша өлшемдер жүргiзу құқығына техникалық peттeу жөнiндегi уәкілетті орган тiркеген не белгiленген тәртiппен тiркелген зертханаларда (орталықтарда) сынақтар жүргiзу құқығына шарты бар зертханалармен (орталықтармен);
техникаға қызмет көрсететін қажетті паркпен, сондай-ақ оны ұстауға және сақтауға арналған өндiрiс алаңдарымен;
белгіленген тәртiппен тексерiлген жұмыстарды жүзеге асырудың сапасын бақылауға арналған аспаптармен және жабдықпен;
қолданыстағы нормалар мен ережелерде белгiленгендерден төмен емес қауiпсiздiк деңгейiне қол жеткiзудi және оны ұстап тұруды қамтамасыз ететiн технологиялармен, ұйымдастыру және техникалық шаралармен;
мәлiмделiп отырған қызметті жүргізу қауiпсiздiгiне кепiлдiк беретiн инженерлiк-техникалық қамтамасыз етумен (өндiрiстiк кешендер, технологиялық учаскелер, қондырғылар, қалдықтар мен материалдарды орналастыру пункттерi, мәлiмделiп отырған қызмет жүзеге асырылуы мүмкiн басқа да объектілер);
жұмыстардың сұратылған түрлерi бойынша нормативтердiң, нормативтік-анықтамалық және техникалық құжаттаманың жиынтығымен;
аумақтық органмен келiсілген өндiрiстiк мониторинг бағдарламаларымен;
санитарлық-эпидемиологиялық, тау-кен техникалық қадағалау мемлекеттiк органдары мен өтiнiш берушiнiң бiліктілік талаптарына сәйкестiгiн, растайтын аумақтық орган қорытындыларымен;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органның қорытындыларымен жарақталған тиiстi материалдық-техникалық және өндiрiстік базаның;

9) страхового полиса по обязательному экологическому страхованию.
При трансграничной перевозке опасных отходов производства необходимо наличие:
1) сведений об использовании, применении отходов производства;
2) лицензии на транспортировку опасных отходов производства;
3) страхового полиса по обязательному экологическому страхованию;
4) информации об учете опасных веществ при перевозке опасных грузов;
5) копий договоров с предприятиями, организациями на прием опасных отходов производства.
2-6. Квалификационные требования к хозяйствующим субъектам,
осуществляющим размещение, строительство и реконструкцию
предприятий, сооружений и эксплуатацию иных объектов
в пределах государственной заповедной зоны
в северной части Каспийского моря <*>
Сноска. В главу 2-6 внесены изменения постановлением Правительства РК от 18 мая 2006 года N 423 .
Квалификационные требования включают наличие:
1) инженерно-технических работников - ответственных исполнителей, имеющих соответствующее высшее образование и стаж работы по специальности не менее трех лет или соответствующее среднее специальное образование и стаж работы по специальности не менее пяти лет;
2) соответствующей материально-технической и производственной базы, оснащенной в зависимости от видов работ:
аккредитованными уполномоченным органом по техническому регулированию лабораториями (центров) на право проведения измерений по видам работ, указанным в квалификационных требованиях, либо имеющей договор на право проведения испытаний в аккредитованных в установленном порядке лабораториях (центрах);
необходимым парком обслуживающей техники, а также производственными площадями для ее содержания и хранения;
приборами и оборудованием для контроля качества осуществления работ, поверенными в установленном порядке;
технологиями, обеспечивающими организационные и технические меры по достижению и поддержанию уровней безопасности, не ниже установленных действующими нормами и правилами;
инженерно-техническим обеспечением (производственные комплексы, технологические участки, установки, пункты размещения отходов и материалов, другие объекты, на которых может осуществляться заявляемая деятельность), гарантирующим безопасность проведения заявляемой деятельности;
комплектом нормативов, нормативно-справочной и технической документации по запрашиваемым видам работ;
программой производственного мониторинга, согласованной с территориальным органом;
заключениями государственных органов санитарно-эпидемиологического, горнотехнического надзора и территориального органа, подтверждающими соответствие заявителя квалификационным требованиям;
заключением уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий;

3) денсаулықты, еңбектi және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ететiн қызметтердiң;
4) шекті жол берiлген шығарындылар, шектi жол берiлген төгiнділер, қоршаған ортаға әсердi бағалау нормативтерінің жобаларына мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындыларының;
5) аумақтық органмен келiсiлген табиғатты қорғау iс-шаралары жоспарының;
6) уәкілетті органмен келiсiлген қоршаған ортаның ластануына әкеп соқтыратын немесе әкеп соқтыруы мүмкiн аварияларды жою жоспарларының;
7) мiндеттi экологиялық сақтандыру жөнiндегi сақтандыру полисiнiң болуын қамтиды.
2-7. Қоршаған ортаға зиянды әсерін тигiзетiн химиялық және биологиялық заттар өндiрудi жүзеге асыратын шаруашылық
жүргiзушi субъектілерге қойылатын білiктiлiк талаптары
Ескерту. 2-7-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005.04.12.  N 340  (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз), өзгерту енгізілді - 2006.05.18. N  423  (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз) қаулыларымен.
Білiктілiк талаптары:
1) тиiстi жоғары білiмi және мамандығы бойынша кемiнде үш жыл жұмыс стажы немесе тиiсті орта арнаулы білiмi және мамандығы бойынша кемiнде бес жыл жұмыс стажы бар инженер-техник қызметкерлердiң - жауапты орындаушылардың;
2) жұмыстардың түрлерiне байланысты:
білiктiлiк талаптарында көрсетілген жұмыстардың түрлерi бойынша өлшемдер жүргiзу құқығына техникалық реттеу жөнiндегi уәкiлеттi орган тiркеген не белгiленген тәртiппен тiркелген зертханаларда (орталықтарда) сынақтар жүргiзу құқығына шарты бар зертханалармен (орталықтармен);
техникаға қызмет көрсететiн қажетті паркпен, сондай-ақ оны ұстауға және сақтауға арналған өндiрiс алаңдарымен;
белгіленген тәртіппен тексерiлген жұмыстарды жүзеге асырудың сапасын бақылауға арналған аспаптармен және жабдықпен;
қолданыстағы нормалар мен ережелерде белгіленгендерден төмен емес қауiпсiздiк деңгейiне қол жеткiзудi және оны ұстап тұруды қамтамасыз ететiн технологиялармен, ұйымдастыру және техникалық шаралармен;
мәлiмделiп отырған қызметтi жүргізу қауiпсiздiгiне кепiлдiк беретiн инженерлiк-техникалық қамтамасыз етумен (өндiрiстiк кешендер, технологиялық учаскелер, қондырғылар, қалдықтар мен материалдарды орналастыру пункттерi, мәлiмделiп отырған қызмет жүзеге асырылуы мүмкiн басқа да объектілер);
жұмыстардың сұратылған түрлерi бойынша нормативтердiң, нормативтiк-анықтамалық және техникалық құжаттаманың жиынтығымен;
аумақтық органмен келiсiлген өндiрiстік мониторинг бағдарламаларымен;
санитарлық-эпидемиологиялық, тау-кен техникалық қадағалау мемлекеттiк органдары мен аумақтық органның өтiнiш берушiнiң білiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын қорытындыларымен жарақталған тиiстi материалдық-техникалық және өндiрiстік базаның;

3) служб, обеспечивающих здоровье, охрану труда и окружающей среды;
4) положительных заключений государственной экологической экспертизы на проекты нормативов предельно-допустимых выбросов, предельно-допустимых сбросов, оценки воздействия на окружающую среду;
5) плана природоохранных мероприятий, согласованного с территориальным органом;
6) планов ликвидации аварий, приводящих или могущих привести к загрязнению окружающей среды, согласованных с уполномоченным органом;
7) страхового полиса по обязательному экологическому страхованию.
2-7. Квалификационные требования к хозяйствующим субъектам,
осуществляющим производство химических и биологических веществ,
оказывающих вредное воздействие на окружающую среду <*>
Сноска. В главу 2-7 внесены изменения постановлением Правительства РК от 18 мая 2006 года N 423 .
Квалификационные требования включают наличие:
1) инженерно-технических работников - ответственных исполнителей, имеющих соответствующее высшее образование и стаж работы по специальности не менее трех лет или соответствующее среднее специальное образование и стаж работы по специальности не менее пяти лет;
2) соответствующей материально-технической и производственной базы, оснащенной в зависимости от видов работ:
аккредитованными уполномоченным органом по техническому регулированию лабораториями (центров) на право проведения измерений по видам работ, указанным в квалификационных требованиях, либо имеющей договор на право проведения испытаний в аккредитованных в установленном порядке лабораториях (центрах);
необходимым парком обслуживающей техники, а также производственными площадями для ее содержания и хранения;
приборами и оборудованием для контроля качества осуществления работ, поверенными в установленном порядке;
технологиями, обеспечивающими организационные и технические меры по достижению и поддержанию уровней безопасности, не ниже установленных действующими нормами и правилами;
инженерно-техническим обеспечением (производственные комплексы, технологические участки, установки, пункты размещения отходов и материалов, другие объекты, на которых может осуществляться заявляемая деятельность), гарантирующим безопасность проведения заявляемой деятельности;
комплектом нормативов, нормативно-справочной и технической документации по запрашиваемым видам работ;
программой производственного мониторинга, согласованной с территориальным органом;
заключениями государственных органов санитарно-эпидемиологического, горнотехнического надзора и территориального органа, подтверждающими соответствие заявителя квалификационным требованиям;

3) денсаулықты, еңбекті және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ететiн қызметтердiң;
4) аумақтық органмен келiсілген табиғатты қорғау iс-шаралары жоспарының;
5) уәкілетті органмен келiсiлген қоршаған ортаның ластануына әкеп соқтыратын немесе әкеп соқтыруы мүмкiн аварияларды жою жоспарларының;
6) химиялық және биологиялық заттарды өндiру жөнiндегi жобаларға мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындыларының;
7) мiндеттi экологиялық сақтандыру жөнiндегi сақтандыру полисiнiң болуын қамтиды.
3. Шаруашылық қызметтiң экологиялық қауiптi түрлерiн жүзеге асыруға арналған лицензия алу үшiн қажеттi құжаттар
6. Лицензия алу үшiн өтiнiш берушi лицензиарға:
1) нысанын Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтетiн белгiленген үлгiдегi өтiнiштi;
2) заңды немесе жеке тұлға туралы мәлiметтер - заңды тұлға үшiн мемлекеттік тiркеу туралы куәлiктің немесе заңды тұлға құрмай жұмыс iстеушi жеке кәсіпкердің мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiгiнiң көшiрмесiн;
3) өтiнiш берушінің бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын құжаттарды;
4) бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжатты тапсырады.
7. Егер заңнамалық кесiмдерде өзгеше белгiленбесе, барлық құжаттармен бiрге өтiнiш берілген күннен бастап лицензия бiр ай мерзiмнен кешiктiрiлмей, ал шағын кәсіпкерлiк субъектiлерi үшiн он күн мерзiмнен кешіктiрілмей беріледi.
8. Қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алым төлеудiң ставкаларын, есептеу мен төлеу және төленген сомаларды қайтару тәртiбi Қазақстан Республикасының Салық  кодексiне  сәйкес айқындалады.
4. Лицензиялар беру тәртiбi мен шарттары
9. Шаруашылық қызметтің экологиялық қауiптi түрлерiн жүзеге асыру құқығына лицензияны қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы орган бiліктілiк деңгейi осы қызмет түрiне қойылатын талаптарға сай субъектiге бередi.
10. Лицензия қатаң есеп беру құжаты болып табылады әрi мемлекеттiк және орыс тілдерінде бiр данада ресімделедi.
11. Жеке тұлғаның тегi, есiмi, әкесiнiң есiмi өзгерген жағдайда ол бұл туралы көрсетiлген мәлiметтердi растайтын тиiстi құжаттарды қоса беріп, бiр ай мерзімде лицензиарға жазбаша түрде хабарлауға мiндеттi.
12. Атауы (Қазақстан Республикасының заңнамалық кесімдерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, оның ішiнде ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерсе) өзгерген, заңды тұлғаның орналасқан жерi өзгерген (егер ол лицензияда көрсетiлсе) жағдайда ол бiр ай iшiнде көрсетiлген мәлiметтердi растайтын тиiстi құжаттарды қоса берiп, лицензияны қайта ресiмдеу туралы өтініш бередi.
Лицензияны қайта ресімдеу лицензиат өтiнiшi тiркелген күннен бастап он күн iшiнде жүргiзiледi. Лицензияны қайта ресiмдегенi үшiн Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртiппен және мөлшерде лицензиялық алым алынады.

3) служб, обеспечивающих здоровье, охрану труда и окружающей среды;
4) плана природоохранных мероприятий, согласованного с территориальным органом;
5) планов ликвидации аварий, приводящих или могущих привести к загрязнению окружающей среды, согласованных с уполномоченным органом;
6) положительных заключений государственной экологической экспертизы на проекты по производству химических и биологических веществ;
7) страхового полиса по обязательному экологическому страхованию.
3. Документы, необходимые для получения лицензии на
осуществление экологически опасных видов хозяйственной
деятельности
6. Для получения лицензии заявитель представляет лицензиару следующие документы:
1) заявление установленного образца, форма которого утверждается Правительством Республики Казахстан;
2) сведения о юридическом или физическом лице - копии свидетельства о государственной регистрации для юридического лица или свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, действующего без образования юридического лица;
3) документы, подтверждающие соответствие заявителя квалификационным требованиям;
4) документ, подтверждающий уплату в бюджет лицензионного сбора.
7. Лицензии выдаются не позднее месячного срока, а для субъектов малого предпринимательства - не позднее десятидневного срока со дня подачи заявления со всеми необходимыми документами, если иной срок не установлен законодательными актами.
8. Ставки, порядок исчисления и уплаты в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности и возврата уплаченных сумм определяются в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
4. Порядок и условия выдачи лицензий
9. Лицензия на право осуществления экологически опасных видов хозяйственной деятельности выдается центральным исполнительным органом в области охраны окружающей среды субъекту, квалификационный уровень которого соответствует предъявляемым требованиям для данного вида деятельности.
10. Лицензия является документом строгой отчетности и оформляется в одном экземпляре на государственном и русском языках.
11. В случае изменения фамилии, имени, отчества физического лица, оно сообщает лицензиару об этом письменно, в месячный срок с приложением соответствующих документов, подтверждающих указанные сведения.
12. В случае изменения наименования (в том числе изменения организационно-правовой формы, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан), место нахождения (если оно указано в лицензии) юридического лица, оно в течение месяца подает заявление о переоформлении лицензии с приложением соответствующих документов, подтверждающих указанные сведения.
Переоформление лицензии производится в течение десяти дней со дня регистрации заявления лицензиата. За переоформление лицензии взимается лицензионный сбор в порядке и размерах, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан.

13. Лицензия жоғалған жағдайда лицензиат оның телнұсқасын алуға құқылы. Лицензиар лицензиаттың жазбаша өтiнiшi бойынша лицензия телнұсқасын берудi он күн iшiнде жүргiзедi. Бұл ретте лицензиат қызметтiң жекелеген түрлерiмен айналысу құқығына лицензиялық алым төлейдi.
14. Егер:
1) субъектiлердiң осы санаты үшiн заңнамалық кесiмдермен қызметтiң белгiлi бiр түрiн жүзеге асыруға тыйым салынса;
2) осы Ереженiң 6-тармағына сәйкес талап етiлетiн құжаттар түгел тапсырылмаса. Өтiнiш беруші көрсетiлген кедергiлердi жойса, өтiнiшi жалпы негiздерде қаралады;
3) қызметтiң жекелеген түрлерiмен айналысу құқығына лицензиялық алым енгiзiлмесе;
4) өтiнiш беруші белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сай келмесе;
5) өтiнiш берушiге қатысты оған осы қызмет түрiмен айналысуға тыйым салатын сот шешімi болса, лицензия берілмейдi.
Лицензия беруден бас тартылған кезде өтiнiш берушiге лицензия беру үшiн белгiленген мерзiмде жазбаша түрде уәждi жауап беріледi.
15. Мынадай:
1) лицензиядағы талаптарды лицензиат орындамаған;
2) лицензияда белгiленген қызмет түрiн лицензиаттың жүзеге асыруына сот тыйым салған;
3) лицензиар лицензияның қолданылуын тоқта тұрған себептер жойылмаған;
4) лицензия алу кезiнде лицензиат көпе-көрiнеу жалған ақпарат берген жағдайларда лицензия қайтарып алынуы мүмкін.
16. Лицензиар себептерiн көрсетiп, лицензияның қолданылуын алты ай мерзiмге дейiн тоқтата тұрады.
Шағын кәсiпкерлiк субъектiлерi үшiн лицензияның қолданылуын тоқтата тұруды сот лицензиардың, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың өтiнiшi бойынша жүргiзедi.
Лицензиат лицензияның қолданылуын тоқтата тұру туралы шешiмге сот тәртiбiмен шағым беруге құқылы. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұрудың орындылығы туралы сот шешiмi болған кезде оның қолданылуын тоқтата тұру мерзiмi лицензиар осындай шешiмдi қабылдаған күннен бастап есептеледi.
Олар бойынша лицензияның қолданылуы тоқтата тұрылған себептер жойылғаннан кейін лицензия қолданылуы жаңартылады.
17. Мынадай:
1) лицензия берiлген мерзiм аяқталған;
2) лицензия жүзеге асыруға берiлген іс-әрекет толық көлемде жасалған;
3) лицензия қайтарылған;
4) заңды тұлға оның бip түрiнен екiншi түрiне қайта құрылған (ұйымдық құқықтық нысаны өзгерген) жағдайларды қоспағанда, лицензия беру тәртiбi мен шарттары Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiне сәйкес белгiленетiн жағдайлардан басқа, азамат кәсiпкерлiк қызметi тоқтатқан, заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайларда;

13. При утере лицензии лицензиат имеет право на получение дубликата. Лицензиар в течение 10 дней производит выдачу дубликата лицензии по письменному заявлению лицензиата. При этом лицензиат уплачивает лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности.
14. Лицензия не выдается, если:
1) осуществление определенного вида деятельности законодательными актами запрещено для данной категории субъектов;
2) не представлены все документы, требуемые в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил. При устранении заявителем указанных препятствий заявление рассматривается на общих основаниях;
3) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности;
4) заявитель не отвечает установленным квалификационным требованиям;
5) в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему занятие данным видом деятельности.
При отказе в выдаче лицензии заявителю дается мотивированный ответ в письменном виде в сроки, установленные для выдачи лицензии.
15. Лицензия может быть отозвана в следующих случаях:
1) неисполнения лицензиатом требований, содержащихся в лицензии;
2) запрещения судом лицензиату осуществлять тот вид деятельности, на осуществление которого он обладает лицензией;
3) неустранения причин, по которым лицензиар приостановил действие лицензии;
4) представления лицензиатом заведомо ложной информации при получении лицензии.
16. Лицензиар приостанавливает действие лицензии на срок до шести месяцев с указанием причин приостановления.
Приостановление действия лицензии субъектов малого предпринимательства производится судом по заявлению лицензиара, государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции.
Лицензиат вправе обжаловать в судебном порядке решение о приостановлении действия лицензии. При решении суда о правомерности приостановления действия лицензии срок ее приостановления считать с даты принятия такого решения лицензиаром.
После устранения причин, по которым действие лицензии было приостановлено, лицензия возобновляется.
17. Лицензия прекращает свое действие в случаях:
1) истечения срока, на который выдана лицензия;
2) совершения действий в полном объеме, на осуществление которых выдана лицензия;
3) отзыва лицензии;
4) прекращения предпринимательской деятельности гражданина, реорганизации или ликвидации юридического лица, за исключением преобразования юридического лица одного вида в юридическое лицо другого вида (изменения организационно-правовой формы), кроме случаев, когда порядок и условия выдачи лицензий устанавливаются в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;

5) лицензия лицензиарға өз еркімен қайтарылған жағдайда лицензия күшiн тоқтатады.
5. Есепке алу және бақылау
18. Лицензияларды есепке алуды, сондай-ақ лицензия ережелерiн сақталуын лицензиар жүзеге асырады.
Бiлiктiлiк талаптары мен белгiленген ережелердiң сақталуын лицензиар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүргiзедi.
6. Ереженi бұзғаны үшін жауапкершілiк
19. Мемлекеттiк органдар (лицензиарлар) мен олардың лауазымды адамдары лицензиялау туралы заңнаманы бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде белгіленген жауапкершiлiкке тартылады.

5) добровольного возврата лицензии лицензиару.
5. Учет и контроль
18. Учет лицензий, а также контроль за соблюдением лицензионных правил осуществляет лицензиар.
Проверка соблюдения квалификационных требований и установленных правил производится лицензиаром в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Ответственность за нарушение Правил
19. Государственные органы (лицензиары) и их должностные лица за нарушение законодательства о лицензировании несут установленную законодательными актами Республики Казахстан ответственность.