Мемлекеттік орман қоры учаскелерiнде орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру жөнiндегi нормалар мен нормативтердi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 53 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1108 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2015 № 1108 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 20 шілдедегі № 18-02/664 бұйрығын қараңыз.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шiлдедегi Орман кодексiнiң 12-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік орман қоры учаскелерiнде орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру жөнiндегi нормалар мен нормативтер бекiтілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 19 қаңтардағы
N 53 қаулысымен
бекiтiлген
Мемлекеттік орман қоры учаскелерiнде орман қорын күзету, қорғау, пайдалану, ормандарды молықтыру және орман өсiру жөнiндегi нормалар мен нормативтер
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Мемлекеттік орман қоры учаскелерiнде ормандарды күзету және қорғау жөнiндегi iс-шараларды орындауға арналған техника мен жабдықтарға тиесілік нормалары
Ескерту. 1-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.08.24 № 949 Қаулысымен.
___________________________________________________________________
р/с |Техниканың| Жұмыс көлемiнiң       | Өрттен қорғалатын   | Орман
|атауы     | 1000 километрiне,     | аумақтың 1000       |қорғау
N   |          | бiрлiк                | гектарына, бірлік   |жұмыс.
|          |_______________________|_____________________|тары
|          |Мине.|Мини.|Өрт.|Өрт.  |Алма. |Жамбыл,|барлық|(бүр.
|          |рал. |рал  |ке  |ке    |ты,   |Қызыл.|облыс. |ку),
|          |дан. |дан  |қар.|қар.  |Шығыс |орда, |тардың |1000
|          |ды.  |ды.  |сы  |сы    |Қа.   |Маң.  |орман. |га,
|          |рыл. |рыл. |мақ.|мақ.  |зақ.  |ғыс.  |ды дала|бірлік
|          |ған  |ған  |сат.|сат.  |стан  |тау,  |және   |
|          |ал.  |ал.  |тағы|тағы  |Жам.  |Оңтүс.|дала   |
|          |қап. |қап. |жол.|жол.  |был,  |тік   |аймақ. |
|          |тар  |тар. |дар |дар.  |Оңтүс.|Қа.   |тарын. |
|          |(жы. |ға   |салу|ды    |тік   |зақ.  |да     |
|          |ра.  |(жы. |    |жөн.  |Қазақ.|Қа.   |       |
|          |лар) |ра.  |    |және  |стан  |зақ.  |       |
|          |жа.  |лар. |    |күтіп |облыс.|стан  |       |
|          |сау  |ға)  |    |ұстау |тары. |облыс.|       |
|          |     |кү.  |    |      |ның   |тары. |       |
|          |     |тім  |    |      |таулы |ның   |       |
|          |     |жа.  |    |      |аймақ.|шөлейт|       |
|          |     |сау  |    |      |тарын.|аймақ.|       |
|          |     |     |    |      |да    |тарын.|       |
|          |     |     |    |      |      |да    |       |
____|__________|_____|_____|____|______|______|______|_______|_____
1       2         3     4    5     6      7     8       9      10 __________________________________________________________________
1   Өрт сөндiру                          0,015  0,002  0,049
машинасы
2   Тракторлар:
2.1        3т   0,84        9,3   2,79   0,023  0,004  0,1
2.2        1,4T 1,34  1,9   20,2  6,06                         1,9

Об утверждении норм и нормативов по охране, защите, пользованию лесным фондом, воспроизводству лесов и лесоразведению на участках государственного лесного фонда
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 января 2004 года N 53. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1108
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2015 № 1108 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства РК от 20.07.2015 г. № 18-02/664.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 12 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые нормы и нормативы по охране, защите, пользованию лесным фондом, воспроизводству лесов и лесоразведению на участках государственного лесного фонда.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 января 2004 года N 53
Нормы и нормативы по охране, защите, пользованию лесным
фондом, воспроизводству лесов и лесоразведению на участках
государственного лесного фонда
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Нормы положенности техники и оборудования для выполнения
мероприятий по охране и защите лесов на участках
государственного лесного фонда
Сноска. Раздел 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24.08.2011 № 949.
-------------------------------------------------------------------
!                  !      На 1000 км объемов работ, ед.
!                  !--------------------------------------------
!                  !          !           !          !Ремонт и
N  !   Наименование   !Устройство! Уход за   !Строитель-!содержание
п/п!     техники      !минерали- ! минерали- !ство дорог!дорог про-
!                  !зованных  ! зованными ! противо- !тивопожар-
!                  ! полос,   ! полосами  !пожарного !ного наз-
!                  !(разрывов)!(разрывами)!назначения!начения
-------------------------------------------------------------------
1 !         2        !     3    !     4     !     5    !    6
-------------------------------------------------------------------
1   Пожарная машина
2   Тракторы:
2.1       3 т             0,84                    9,3       2,79
2.2       1,4 т           1,34        1,9        20,2       6,06

1.1  5-6 т
1.2  3т                                         0,145   0,81
1.3  1,4 т                 0,41       0,41      0,021   2,62
1.4  0,6-09 т                                   0,169   0,44
2    Экскаватор                                 0,024   0,143
3    Автомаши.
налар:
3.1  бортты 2,5-3 т        0,02       0,02      0,04
3.2  өзi түсiргiш
3-5 т                                      0,19    0,05
3.3  автоцистерна
2,5-3 т               0,001      0,001     0,02    0,12
4    Сорап стан.
циясы                                      0,12
5    Бензиндi ара          0,55       0,23
6    "Секор" үлгі.
сiндегi мото.
аспап                 0,42
7    Тiркемелi, аспалы
машиналар мен
құралдар:
7.1  Бұташапқыш,
қопарғыш
7.2  Төрт корпусты
соқа                                       0,01    0,07
7.3  Қопсытқыш соқа                                     0,08
7.4  Бұрғы                                      0,12    0,25
7.5  Қар жыртқыш
7.6  Қазғыш қапсырма,
қазғыш соқа                                0,01    0,38
7.7  Дискілi тырма                              0,001   0,015
7.8  Тiсті тырмалар
(буын)                                     0,024   0,08
7.9  Сыдыра жыртқыш
7.10 Қопсытқыштар:
қарықтық ормандық
бүйiрлi
өciмдік
коректендiргіш                             0,13    2,36
Булы                                       0,005   0,15
7.11 Таптауыш                                   0,002   0,01
7.12 Орман питомник.
терiне арналған
тұқым сепкіш                               0,02
7.13 Сексеуілге арнал.
ған тұқым сепкiш
7.14 Ағаш отырғызатын
машина отырғызғыш                                  0,19
7.15 Бүрiккiш                                   0,011   0,18
7.16 Тіркемелер,
тыңайтқыш шашқыш                           0,006   0,11

1.1       5-6 т
1.2       3 т                                   0,145       0,81
1.3       1,4 т           0,41       0,41       0,021       2,62
1.4     0,6-0,9 т                               0,169       0,44
2   Экскаватор                                  0,024       0,143
3   Автомашины:
3.1 бортовая 2,5-3 т      0,02       0,02       0,04
3.2 самосвал 3-5 т                              0,19        0,05
3.3 автоцистерна 2,5-3 т  0,001      0,001      0,02        0,12
4   Насосная станция                            0,12
5   Бензопила             0,55       0,23
6   Мотоинструмент        0,42
типа "Секор"
7   Прицепные, навесные
машины и орудия:
7.1 Кусторез,
корчеватель
7.2 Плуг,                                       0,01         0,07
четырехкорпусный
7.3 Плуг-рыхлитель                                           0,08
7.4 Фреза                                       0,12         0,25
7.5 Снегопах
7.6 Скоба выкопочная,                           0,01         0,38
плуг выкопочный
7.7 Борона дисковая                             0,001        0,015
7.8 Борона зубовая
(звено)                                     0,024        0,08
7.9 Лущильник
7.10 Культиваторы:
1. лесной
бороздковый
2. боковой
3. растениепитатель                        0,13         2,36
4. паровой                                 0,005        0,15
7.11 Каток                                      0,002        0,01
7.12 Сеялка для лесных
питомников                                 0,02
7.13 Сеялка для саксаула
7.14 Лесопосадочная
машина, сажалка                                         0,19
7.15 Опрыскиватель                              0,011        0,18
7.16 Прицепы,                                                0,11
разбрасыватель                             0,006
удобрений

7.17 Байлама                                    0,006   0,02
8    Жаңбырлатқыш
машина                                     0,12    0,6
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________
р/с|     Жұмыс көлемінің 1000 гектарына, бірлік
N  |
___|_______________________________________________________________
|Алаңды  | Алаңды |Топырақ. |Себу      |Себу     |Орман |Орман.
|қопсыту | тазарту|ты дайын.|алдында   |алдында  |ағаш. |ның
|        |        |дау      |топырақ.  |топырақ  |тарын |таби.
|        |        |         |ты өңдеп, |ты өңдеп,|күтіп |ғи
|        |        |         |ағаш тұ.  |ағаш     |баптау|қайта
|        |        |         |қымын себу|отырғызу |      |түленуі.
|        |        |         |          |         |      | не
|        |        |         |          |         |      |жәрдем.
|        |        |         |          |         |      | десу
___|________|________|_________|__________|_________|______|_______
1     7       8         9         10         11      12     13
___________________________________________________________________
1

7.17 Сцепка                                     0,006        0,02
8    Дождевальная машина                        0,12         0,6
-------------------------------------------------------------------
(Продолжение таблицы)
-------------------------------------------------------------------
N  !             На 1000 га объемов работ, ед.
п/п!---------------------------------------------------------------
!Раско-!Рас-  !Подго-!Посев леса с!Посадка леса !Уход за!Содей-
!чевка !чистка!товка !предпосевной!с предпоса-  !лесными!ствие
!площа-!площа-!почвы !обработкой  !дочной обра- !культу-!естест-
!дей   !дей   !      !почвы       !боткой почвы !рами   !венному
!      !      !      !            !             !       !возоб-
!      !      !      !            !             !       !новле-
!      !      !      !            !             !       !нию
!      !      !      !            !             !       !леса
-------------------------------------------------------------------
1 !   7  !   8  !   9  !     10     !      11     !   12  !   13
-------------------------------------------------------------------
1

7.11
7.12
7.13                              0,2
7.14                                         6,09
7.15
7.16
7.17                                         2,03
8
___________________________________________________________________
3. Мемлекеттік орман қоры жерлерiндегi ормандарды
қорғау нормативтерi
___________________________________________________________________
р/с|   Мемлекеттiк орман қорының| Орман қарау   |   Орман шеберi
N  |   санаттары                | аймағының     |   учаскесiнiң
|                            | нормативтiк   |   нормативтiк
|                            | алаңы,        |   алаңы,
|                            | мың га        |   мың га
___|____________________________|_______________|__________________
1   Елдi мекендер мен емдеу-сау.
ықтыру мекемелерiнiң жасыл
аймақтары, қала ормандары

7.11
7.12
7.13                          0,2
7.14                                       6,09
7.15
7.16
7.17                                       2,03
8
-------------------------------------------------------------------
3. Нормативы охраны лесов на землях
государственного лесного фонда
-------------------------------------------------------------------
N  !                                     ! Нормативная !Нормативная
п/п!      Категории государственного     !   площадь   !  площадь
!            лесного фонда            !   лесного   !  лесного
!                                     ! обхода, тыс.!мастерского
!                                     !      га     !  участка,
!                                     !             !  тыс. га
-------------------------------------------------------------------
1   Зеленые зоны населенных пунктов и
лечебно-оздоровительных учреждений,

мен орманды саябақтар           0,25             1,0
2   Мемлекеттік қорғаныштық ор.
ман алқаптары                   0,35             1,6
3   Өзендер, көлдер, су қойма.
лары, каналдар және басқа да
су объектілерінің жағалаула.
рындағы тыйым салынған бел.
деулер; халықаралық және
республикалық маңызы бар
ортақ пайдаланудағы
темiр жолдар мен автомобиль
жолдарының бойындағы орман.
дардың қорғаныштық орманды
алқаптар; халықаралық және
республикалық маңызы бар
ортақ пайдаланудағы темiр
жолдар мен автомобиль
жолдарына, магистральды
құбырларға және басқа да
желілiк құрылыстарға бөлiп
берілген белдеулердегi
қорғаныштық екпелер            1,75              8,0
4   Эрозияға қарсы ормандар:
а) дала және орманды-дала
аудандарында;                  1,5               7,0
б) шөлдi аудандарда            30,0              150,0
5   Егiстiк топырағын қорғау
ормандары:
оның iшінде:
1) далалық шоқ ормандар;
Қазақстандық шағын адырды
қоса алғанда, шөлейт, дала,
орманды-дала аудандарындағы
ормандар                       2,0                9,0
2) орманы аз таулы аудан.      5,25               24,0
дардағы ормандар;
3) шөлдi аудандардағы
ормандар                       40,0               160,0
6   Ерекше қорғалатын орман
аумақтары:
оның iшiнде:
1) мемлекеттiк қорықтық
аймақтар ормандары;
мемлекеттік табиғат
ескерткіштері; генетикалық
орман резерваттарын қоса
алғанда ғылыми маңызы бар
орман учаскелерi;
ормандағы жемiстік екпе

городские леса и лесопарки                 0,25         1,0
2   Государственные защитные лесные
полосы                                     0,35         1,6
3   Запретные полосы по берегам рек,
озер, водохранилищ, каналов и других
водных объектов; защитные лесные
полосы лесов вдоль железных дорог,
автомобильных дорог общего
пользования международного и
республиканского значения; защитные
насаждения на полосах отвода железных
и автомобильных дорог общего
пользования международного и
республиканского значения, магист-
ральных трубопроводов и других
линейных сооружений                        1,75         8,0
4   Противоэрозионные леса:
1) в степных и лесостепных районах         1,5          7,0
2) в пустынных районах                    30,0        150,0
5   Полепочвозащитные леса, в том числе:
1) степные колки; леса в полупустын-
ных, степных, лесостепных районах,
включая Казахстанский мелкосопочник        2,0          9,0
2) леса в малолесных горных районах        5,25        24,0
3) леса в пустынных районах               40,0        160,0
6   Особо охраняемые лесные территории,
в том числе:
1) леса государственных заповедных
зон; государственные памятники
природы; участки леса, имеющие
научное значение, включая лесные
генетические резерваты; лесоплодовые

ағаштар;                        1,25              5,0
2) ерекше бағалы орман
массивтерi;
жаңғақты кәсiпшілiк
аймақтары;                      2,5               10,0
3) субальпiлiк ормандар         5,0               20,0
___________________________________________________________________
Ескерту: Аумақтың игерілуiне, мемлекеттік орман қоры учаскелерiнiң ормандылығына және қол жетiмділiгiне қарай көрсетілген нормативтердi +/-25 % түзетуге рұқсат етіледi.

насаждения                                 1,25         5,0
2) особо ценные лесные массивы;
орехопромысловые зоны                      2,5         10,0
3) субальпийские леса                      5,0         20,0
-------------------------------------------------------------------
Примечание: В зависимости от освоенности территории, лесистости и доступности участков государственного лесного фонда допускается корректировка указанных нормативов на +/- 25 %.

4. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерiндегі
ормандарды қорғау нормативтері
__________________________________________________________________
Р/с |   Функциональдық аймақтар |  Орман қарау   |   Орман шеберi
N   |                           |  аймағының     |   учаскесiнiң
|                           |  нормативтiк   |   нормативтiк
|                           |  алаңы,        |   алаңы,
|                           |  мың га        |   мың га
____|___________________________|________________|________________
I. Биосфeралық қорықтарды қоса алғанда мемлекеттiк табиғи қорықтар
___________________________________________________________________
1    Қорықтық режим, оның
iшiнде:
1) орманды-дала және дала
аудандарында                    1,25
2) таулы аудандарда оның
iшiнде:
а) орман өскен                  2,3
б) ормансыз                     4,0
3) шөл және шөлейт
аудандарда                      20,0
4) сулы-батпақты алқапта        9,5
___________________________________________________________________
II. Мемлекеттік ұлттық табиғи парктер
___________________________________________________________________
1    Қорықтық режим, оның
iшiнде:
1) орманды дала және далалық
аудандарында                    1,25             5,0
2) таулы аудандарда, оның
iшiнде:
а) орман өскен                  2,3              9,5
б) ормансыз                     4,9              16,0
3) шөл және шөлейт
аудандарда                      20,0             80,0
___________________________________________________________________
2    Қаумал режимi, оның iшiнде:
1) рекреациялық пайдаланудағы,
оның iшiнде:
а) жоғары қарқынмен
пайдаланылатын;                 0,25             1,0
б) төмен қарқынмен
пайдаланылатын                  1,0              4,0
2) әкiмшілiк-өндiрiстiк
қызметте; келушілер мен
туристерге қызмет көрсетуде;
шектеулi шаруашылық қызметте    1,5              5,0
___________________________________________________________________
III. Мемлекеттік табиғи резерваттар
___________________________________________________________________
1    Қорықтық өзек, оның iшiнде:
1) орманды-дала және дала
аудандарында                    1,25              5,0
2) таулы аудандарда, оның
iшiнде:
а) орман өскен                  2,3               9,5
б) ормансыз                     4,0               16,0
3) шөл және шөлейт аудандарда   20,0              80,0
___________________________________________________________________
2    Аралық аймақ                    1,25              5,0
___________________________________________________________________
3    Бұзылған ландшафттарды
қалпына келтiру аймағы;

4. Нормативы охраны лесов на землях
особо охраняемых природных территорий
-------------------------------------------------------------------
N  !                                    ! Нормативная !Нормативная
п/п!        Функциональные зоны         !   площадь   !  площадь
!                                    !   лесного   !  лесного
!                                    ! обхода, тыс.!мастерского
!                                    !      га     !  участка,
!                                    !             !  тыс.га
-------------------------------------------------------------------
I. Государственные природные заповедники, включая биосферные
-------------------------------------------------------------------
1   Заповедный режим, в том числе:
1)  в лесостепных и степных районах            1,25
2)  в горных районах, в том числе:
а)  покрытые лесом                             2,3
б)  нелесные                                   4,0
3)  в пустынных и полупустынных районах       20,0
4)  водно-болотные угодья                      9,5
-------------------------------------------------------------------
II. Государственные национальные природные парки
-------------------------------------------------------------------
1   Заповедный режим, в том числе:
1)  в лесостепных и степных районах            1,25         5,0
2)  в горных районах, в том числе:
а)  покрытые лесом                             2,3          9,5
б)  нелесные                                   4,0         16,0
3)  в пустынных и полупустынных районах       20,0         80,0
2   Заказной режим, в том числе:
1)  рекреационного использования,
в том числе:
а)  с высокой интенсивностью
использования                              0,25         1,0
б)  с низкой интенсивностью
использования                              1,0          4,0
2)  административно-производственной
деятельности; обслуживания
посетителей и туристов; ограниченной
хозяйственной деятельности                 1,5          5,0
-------------------------------------------------------------------
III. Государственные природные резерваты
-------------------------------------------------------------------
1   Заповедное ядро, в том числе:
1)  в лесостепных и степных районах            1,25         5,0
2)  в горных районах, в том числе:
а)  покрытые лесом                             2,3          9,5
б)  нелесные                                   4,0         16,0
3)  в пустынных и полупустынных районах       20,0         80,0
2   Буферная зона                              1,25         5,0
3   Зона восстановления нарушенных

тұрақты даму аймағы             2,5               10,0
___________________________________________________________________
Ескерту: Аумақтың игерiлуіне, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың рекреациялық жүктемесiне, аймаққа бөлiнуiне қарай көрсетiлген нормативтердi +/-25 % түзетуге рұқсат етіледi.
5. Орман қорын қорғау жөнiндегi авиациялық жұмыстардың
нормативтерi
Ескерту. 5-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.08.24 № 949 Қаулысымен.
___________________________________________________________________
p/c |Өрт қауiптілiгiнiң табиғи | Қорғала.  |   Өрт      | Өрт
N   |сыныптары бойынша орман   | тын алаң, |   қауiптi. | қауіптілi.
|түрлерi                   | мың га    |   лiгiнiң  | гінің
|                          |           |   сыныбы   | тиiстi
|                          |           |            | сыныбында
|                          |           |            | норматив.
|                          |           |            | тiк ұшу
|                          |           |            | сағаты,
|                          |           |            | сағат/мың
|                          |           |            | га
____|__________________________|___________|____________|_________
1            2                     3             4          5
___________________________________________________________________
1    Ертiс өңiрiнiң (Шығыс                       1          -
Қазақстан және Павлодар                     2         0,043
облыстары) қатты кеуiп       931            3         0,154
қалған қарағайлы орман.                     4         0,335
дары, уақытша және байырғы                  5         1,190
қайыңды ормандары мен
көктеректi ормандары,
тiзбектi тоғайлардың
жайылмалы ормандарды
___________________________________________________________________
2    Қазақтың шағын адыры мен
аралдағы                                    1          -
қарағайлы ормандардың                       2          0,096
(Ақмола, Қостанай және
Солтүстiк Қазақстан                         3          0,205
облыстары) қатты кеуіп
қалған және кеуiп қалған     809            4          0,466
қарағайлы ормандары,                        5          0,979
байырғы және уақытша
қайыңды ормандары мен
көктеректі ормандары,
жайылмалық ормандары
___________________________________________________________________
3    Жоңғар Алатауының, Күнгей
Алатауының, Терiскей Ала.
тауының, Iле Алатауының                     1          -
(Алматы облысы) жартастағы                   2          0,151
шыршалы ормандары, мүкшөп.    1069          3          0,274

ландшафтов; зона устойчивого развития      2,5         10,0
-------------------------------------------------------------------
Примечание: В зависимости от освоенности территории, рекреационной нагрузки, зонирования особо охраняемых природных территорий допускается корректировка указанных нормативов на +/- 25 %.
5. Нормативы авиационных работ по охране лесного фонда
Сноска. Раздел 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24.08.2011 № 949.
-------------------------------------------------------------------
!                                  !Охраняе-!Класс! Нормативный
!           Типы лесов             !мая пло-!по-  ! налет часов
!      по природным классам        !щадь,   !жар- ! при соответст-
!       пожарной опасности         !тыс. га !ной  ! вующем классе
!                                  !        !опас-!пожарной опас-
!                                  !        !ности!ности, часов/
!                                  !        !     !   тыс. га
-------------------------------------------------------------------
1 !                2                 !    3   !  4  !      5
-------------------------------------------------------------------
1  Очень сухие сосняки, временные и              1         -
коренные березняки и осинники,                2       0,043
пойменные леса ленточных боров        931     3       0,154
Прииртышья (Восточно-                         4       0,335
Казахстанская и Павлодарская                  5       1,190
области)
2  Очень сухие и сухие сосняки,                  1         -
коренные и временные березняки и              2       0,096
осинники, пойменные леса              809     3       0,205
Казахского мелкосопочника и                   4       0,466
островных сосновых боров                      5       0,979
(Акмолинская, Костанайская и
Северо-Казахстанская области)
3  Ельники скальные, ельники мохово-             1         -
травяные и пихтачи, сухие                     2       0,151
осинники, яблонники Джунгарского     1069     3       0,274

тi шыршалы ормандары және                   4          0,317
майқарағайлы ормандары,                     5          0,442
кеуіп қалған көктеректi
ормандары, алма ағаштары
және тоғайлы ормандары
___________________________________________________________________
4    Оңтүстік және Кендi Алтай.
дың, Сауыр Тарбағатайдың                    1           -
және Қалба жотасының                        2         0,041
(Шығыс Қазақстан облысы)
кеуіп қалған және жартас.      2686         3         0,093
тағы қарағайлы ормандары,                   4         0,200
шыршалы ормандары, майқа.
рағайлы ормандары, самыр.                   5         0,502
сынды ормандары, балқара.
ғайлы ормандары, қайыңды
ормандары және көктеректі
ормандары
-------------------------------------------------------------------
5    Қазақтың шағын адырының        90,3         1           -
қатты кеуіп қалған және                     2         0,245
кеуіп қалған қарағайлы                      3         0,749
ормандары, байырғы және                     4         0,544
уақытша қайыңды ормандары                   5         0,756
мен көктеректі ормандары,
жайылмалық ормандары
(Қарағанды облысы)
------------------------------------------------------------------
6    Сексеуілді және тоғайлы      3283,7         1           -
ормандар (Жамбыл облысы)                    2         0,012
3         0,124
4         0,117
5         0,462
___________________________________________________________________
Авиациялық күзетуге жа.
татын орман қорының бүкіл
көлемi                         8869
___________________________________________________________________
Ескерту:
1. Өрт қауiптiлiгiнiң мынадай сыныптарында (ӨҚС) күзету жиiлiгi мынаны құрайды:
І ӨҚС-да ұшып аралау жүргiзілмейдi;
ІІ ӨҚС-да күн ара - I ұшып аралау;
III ӨҚС-да күн сайын - I ұшып аралау;
IV ӨҚС-да күн сайын - 2 ұшып аралау;
V ӨҚС-да күн сайын - 3 ұшып аралау.
2. Күзету жиiлiгi жел жылдамдығы секундына 8 метрден асқан жағдайда, сондай-ақ өрт қаупi бар маусымның демалыс және мерекелi күндерiнде көбейтілуi мүмкiн.
3. Өрт қауiптілiгiнiң күн сайынғы сыныбын есептеу әдiстемесiн орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган айқындайды.

Алатау, Кунгей Алатау, Терскей                4       0,317
Алатау, Заилийского Алатау и                  5       0,442
тугайные леса (Алматинская
область)
4  Сухие и скальные сосняки, ельники,            1         -
пихтачи, кедрачи, лиственничники,             2       0,041
березняки и осинники Южного и        2686     3       0,093
Рудного Алатая, Саур-Тарбагатая и             4       0,200
Калбинского хребта (Восточно-                 5       0,502
Казахстанская область)
5  Очень сухие и сухие сосняки,         90,3     1         -
коренные и временные березняки и              2       0,245
осинники, пойменные леса                      3       0,749
Казахского мелкосопочника                     4       1,544
(Карагандинская область)                      5       2,756
6  Саксауловые и тугайные леса        3283,7     1         -
(Жамбылская область)                          2       0,012
3       0,024
4       0,117
5       0,462
-------------------------------------------------------------------
Всего площадь лесного фонда,
подлежащая авиационной охране      8869
-------------------------------------------------------------------
Примечание:
1. Кратность патрулирования при следующих классах пожарной опасности (КПО) составляет:
при I КПО облеты не производятся;
при II КПО через день - 1 облет;
при III КПО ежедневно - 1 облет;
при IV КПО ежедневно - 2 облета;
при V КПО ежедневно - 3 облета.
2. Кратность патрулирования может увеличиваться при скорости ветра более 8 м/с, а также в выходные и праздничные дни пожароопасного сезона.
3. Методика расчета ежедневного класса пожарной опасности определяется уполномоченным органом в области лесного хозяйства.