Денсаулық сақтау саласында аттестаттауды өткiзу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 21 қаңтардағы N 60 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006 жылғы 23 қарашадағы N 1115 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006 жылғы 23 қарашадағы  N 1115  қаулысымен (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Денсаулық сақтау жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 маусымдағы  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Денсаулық сақтау саласында аттестаттауды өткiзу ережесi бекiтілсiн.
2. Осы қаулы ресми түрде жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінiң
2004 жылғы 21 қаңтардағы
N 60 қаулысымен
бекітілген
Денсаулық сақтау саласында аттестаттауды өткiзу ережесi
1. Жалпы ережелер
Осы Ереже "Денсаулық сақтау жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 маусымдағы  Заңына  сәйкес әзiрлендi және денсаулық сақтау саласындағы аттестаттауды өткiзудiң тәртібi мен шарттарын айқындайды.
1. Денсаулық сақтау саласындағы аттестаттау - медицина және фармацевтика кадрларының кәсiби бiлiктiлiгiнiң деңгейiн айқындайтын мерзiмдi жүзеге асырылатын рәсiм.
2. Аттестаттау кезiнде бағалаудың негiзгi өлшемi аттестатталушы адамдардың оларға жүктелген мiндеттердi орындау қабілетi болып табылады.
3. Мемлекеттік денсаулық сақтау басқармасы жергілiктi органдары мен мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарының басшылары, меншiк нысанына қарамастан, денсаулық сақтау ұйымдарының медицина және фармацевтика кадрлары, медициналық және фармацевтикалық қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлғалар (бұдан әрi - аттестатталушы адамдар) аттестаттауға жатады.
4. Аттестатталушы адамдар әрбiр келесi үш жыл өткеннен кейiн, бiрақ осы лауазымға орналасқан күнiнен бастап 1 жылдан ерте емес, аттестаттаудан өтедi.
2. Аттестаттау комиссиясы
5. Аттестаттау рәсiмiн Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi мен денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергiлiктi органдары құрған аттестаттау комиссиялары жүзеге асырады.
Аттестаттау комиссиясы комиссия мүшелерiнен және хатшыдан тұрады. Аттестаттау комиссиясының мүшелерi ішінен төраға тағайындалады. Аттестаттау комиссиясы мүшелерiнің саны бес адамнан кем болмауы тиiс.
6. Аттестаттау комиссиясының құрамына практикалық денсаулық сақтаудың, медицина және фармацевтика ғылымының, қоғамдық және кәсiподақ ұйымдарының өкiлдерi кiредi.

Об утверждении Правил проведения аттестации в области здравоохранения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2004 года N 60. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2006 года N 1115
Сноска. Постановление Правительства РК от 21 января 2004 года N 60 утратило силу постановлением Правительства РК от 23 ноября 2006 года N 1115 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 июня 2003 года "О системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения аттестации в области здравоохранения.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
21 января 2004 года N 60
Правила
проведения аттестации в области здравоохранения
1. Общие положения
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 июня 2003 года "О системе здравоохранения" и определяют порядок и условия проведения аттестации в области здравоохранения.
1. Аттестация в области здравоохранения - периодически осуществляемая процедура определения уровня профессиональной компетенции медицинских и фармацевтических кадров.
2. Основным критерием оценки при аттестации является способность аттестуемых лиц выполнять возложенные на них обязанности.
3. Аттестации подлежат руководители местных органов государственного управления здравоохранением и государственных организаций здравоохранения, медицинские и фармацевтические кадры организаций здравоохранения, независимо от форм собственности, и физические лица, осуществляющие медицинскую и фармацевтическую деятельность (далее - аттестуемые лица).
4. Аттестуемые лица проходят аттестацию по истечении каждых последующих трех лет, но не ранее 1 года со дня занятия данной должности.
2. Аттестационная комиссия
5. Процедура аттестации осуществляется аттестационными комиссиями, создаваемыми Министерством здравоохранения Республики Казахстан, и местными органами государственного управления здравоохранением.
Аттестационная комиссия состоит из членов и секретаря комиссии. Из числа членов аттестационной комиссии назначается председатель. Количество членов аттестационной комиссии должно составлять не менее пяти человек.
6. В состав аттестационной комиссии входят представители практического здравоохранения, медицинской и фармацевтической науки, общественных и профсоюзных организаций.

7. Егер оған оның құрамының кемiнде үштен eкici қатысса, аттестаттау комиссиясының отырысы заңды болып саналады.
8. Дауысқа салудың нәтижесi комиссия мүшелерiнiң көпшiлiк даусымен айқындалады. Дауыстар тең болған кезде, комиссия төрағасының даусы шешушi болып табылады.
9. Денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқарудың жергiлiктi органдарының басшыларын, мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарының басшылары мен республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының медицина және фармацевтика кадрларын аттестаттауды Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi құратын аттестаттау комиссиялары жүргiзедi.
10. Меншiк нысанына қарамастан, денсаулық сақтау ұйымдарының медицина және фармацевтика кадрларын, сондай-ақ медициналық және фармацевтикалық қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлғаларды аттестаттауды денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқарудың жергiлiктi органдары құратын аттестаттау комиссиялары жүргiзедi.
3. Мемлекеттiк денсаулық сақтау басқармасы жергіліктi органдары мен мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарының басшылары, меншiк нысанына қарамастан денсаулық сақтау ұйымдарының медициналық және фармацевтикалық кадрларын аттестаттауды өткiзудi ұйымдастыру
11. Денсаулық сақтау органдары немесе ұйымдарының кадр қызметi осы Ереженiң 4-тармағына сәйкес аттестаттауға жататын аттестатталушы адамдарды айқындайды.
12. Денсаулық сақтау органы немесе ұйымының басшысы кадр қызметiнiң ұсынуы бойынша аттестаттауға жататын аттестатталушы адамдардың тiзiмiн бекiтедi және аттестаттау комиссиясына жiбередi.
13. Аттестаттау комиссиясы аттестаттауды өткiзудiң мерзiмдерi туралы аттестатталушы адамдарды оны өткiзгенге дейiнгi бiр айдан кешiктiрмей жазбаша хабардар етедi.
14. Денсаулық сақтау органдары мен ұйымдарының кадр қызметi аттестаттау үшiн аттестаттау комиссиясына мынадай құжаттарды жiбередi:
1) денсаулық сақтау органының немесе ұйымының басшысы қол қойған, "таныстым" деген белгiсi бар, аттестатталушы адам қол қойған қызметтiк мiнездеме;
2) кадрларды есепке алу жөнiндегi жеке парақ;
3) өмiрбаян;
4) бiлiмi туралы дипломның көшiрмесi;
5) білiктiліктi арттыру циклдарынан өткенi туралы куәлiктердiң көшiрмелерi;
6) ғылыми дәрежесi, атағы немесе бiлiктiлiк санаты туралы куәліктердiң көшiрмелерi.
15. Қызметтiк мiнездеменi аттестаттауға жататын аттестатталушы адамның тікелей басшысы ресімдейдi.
16. Қызметтiк мiнездемеде аттестатталушы адамның кәсiби, жеке басының қабілеттерi мен қызметiнің нәтижелерi негізделген бағасы қамтылуы тиiс.
17. Кадр қызметi аттестатталушы адамды оған берiлген қызметтiк мiнездемемен аттестаттау комиссиясының отырысына дейiнгi үш апта мерзiмнен кешiктiрмей таныстыруы тиiс.

7. Заседание аттестационной комиссии считается правомочным, если на нем присутствовали не менее двух третей ее состава.
8. Результаты голосования определяются большинством голосов членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя комиссии является решающим.
9. Аттестация руководителей местных органов государственного управления здравоохранением, руководителей государственных организаций здравоохранения, медицинских и фармацевтических кадров республиканских организаций здравоохранения проводится аттестационными комиссиями, создаваемыми Министерством здравоохранения Республики Казахстан.
10. Аттестация медицинских и фармацевтических кадров организаций здравоохранения, независимо от форм собственности, а также физических лиц, осуществляющих медицинскую и фармацевтическую деятельность, проводится аттестационными комиссиями, создаваемыми местными органами государственного управления здравоохранением.
3. Организация проведения аттестации руководителей местных
органов государственного управления здравоохранением и
государственных организаций здравоохранения, медицинских и
фармацевтических кадров организаций здравоохранения,
независимо от форм собственности
11. Кадровая служба органов или организаций здравоохранения определяет аттестуемых лиц, подлежащих аттестации в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил.
12. Руководитель органа или организации здравоохранения по представлению кадровой службы утверждает и направляет в аттестационные комиссии список аттестуемых лиц, подлежащих аттестации.
13. Аттестационная комиссия письменно уведомляет аттестуемых лиц о сроках проведения аттестации не позднее месяца до начала ее проведения.
14. Кадровая служба органов и организаций здравоохранения для аттестации направляет в аттестационную комиссию следующие документы:
1) служебную характеристику, подписанную руководителем органа или организации здравоохранения, содержащую отметку "ознакомлен" с подписью аттестуемого лица;
2) личный листок по учету кадров;
3) автобиографию;
4) копию диплома об образовании;
5) копии удостоверений о прохождении циклов повышения квалификации;
6) копии удостоверений о наличии ученой степени, звания или квалификационной категории.
15. Служебная характеристика оформляется непосредственным руководителем аттестуемого лица, подлежащего аттестации.
16. Служебная характеристика должна содержать обоснованную оценку профессиональных, личностных качеств и результатов служебной деятельности аттестуемого лица.
17. Кадровая служба должна ознакомить аттестуемое лицо с представленной на него служебной характеристикой в срок не позднее, чем за три недели до заседания аттестационной комиссии.

18. Аттестатталушы адам берілген қызметтік мiнездемеге өзiнiң келіспейтінін білдiруге және оны сипаттайтын ақпаратты аттестаттау комиссиясына беруге құқығы бар.
4. Жеке медициналық және фармацевтикалық қызметпен жүзеге асыратын жеке құралдарды аттестаттауды өткiзудi ұйымдастыру
19. Денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқару жергiлiктi органдары осы Ереженің 4-тармағына сәйкес аттестаттауға жататын аттестатталушы адамдарды айқындайды.
20. Денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқару жергiлiктi органдарының басшылары аттестаттауға жататын аттестатталушы адамдардың тiзiмiн бекiтедi.
21. Аттестаттау комиссиясы аттестаттауды өткiзу мерзімдерi туралы аттестатталушы адамдарды оны өткiзгенге дейiнгi бiр айдан кешіктiрмей жазбаша хабардар етедi.
22. Аттестатталушы адам аттестаттау комиссиясына мынадай құжаттарды жібередi:
1) медициналық және фармацевтикалық қызметтi жүзеге асыруға лицензияның көшiрмесi;
2) өмiрбаян;
3) бiлiмi туралы дипломның көшiрмесi;
4) бiлiктiлiктi арттыру циклдарынан өткенi туралы куәлiктердiң көшiрмелерi;
5) ғылыми дәрежесi, атағы немесе білiктілiк санаты туралы куәлiктердiң көшiрмелерi.
5. Аттестаттауды өткiзу
23. Аттестаттауды өткiзуге дайындықты аттестаттау комиссиясы ұйымдастырады. Ол мынадай iс-шараларды қамтиды:
1) аттестатталушы адамға қажеттi құжаттарды дайындау;
2) аттестаттауды өткiзу кестесiн әзiрлеу;
3) аттестаттауды өткiзудiң мақсаты мен тәртiбi туралы түсiндiру жұмысын ұйымдастыру.
24. Аттестатталушы адамға аттестаттау комиссиясы осы Ережеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау парағын ресiмдейдi.
25. Аттестаттау комиссиясы аттестатталушы адамның қатысуымен аттестаттауды өткiзедi.
Аттестаттау комиссиясының отырысында дәлелдi себептермен болмаған аттестатталушы адам жұмысқа шыққаннан кейiн, аттестаттау комиссиясы белгiлеген мерзiмдерде аттестаттаудан өтедi.
26. Аттестаттау комиссиясы ұсынылған материалдарды зерделеп және денсаулық сақтау саласындағы уәкілеттi орган бекiтілген тәртiппен аттестатталушы адамды тестілеуден өткiзiп және әңгiмелесудi жүргiзе отырып, мынадай шешiмдердiң бiрiн қабылдайды:
1) аттестатталды;
2) аттестатталмады.
27. Аттестатталмағаны туралы қорытынды аттестатталушы адаммен еңбек қатынастарын бұзу үшiн, ал медициналық және фармацевтикалық қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес лицензияның қолданылуын тоқтата тұруға негiздеме болып табылады.
Аттестатталмаған адамдар білiктілiгiн арттырудан немесе қайта даярлаудан өтуi шартымен қайта аттестаттаудан өте алады.
Қайта аттестаттау аттестаттау комиссиясы белгiлейтiн мерзiмдерде, бiрақ бiрiншiсiнен кейiн 6 айдан кейiн бiр мәрте өткiзіледi.

18. Аттестуемое лицо вправе заявить о своем несогласии с представленной на него служебной характеристикой и представить в аттестационную комиссию информацию, характеризующую его.
4. Организация проведения аттестации физических лиц,
осуществляющих медицинскую и фармацевтическую
деятельность
19. Местные органы государственного управления здравоохранением определяют аттестуемых лиц, подлежащих аттестации в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил.
20. Руководители местных органов государственного управления здравоохранением утверждают список аттестуемых лиц, подлежащих аттестации.
21. Аттестационная комиссия письменно уведомляет аттестуемых лиц о сроках проведения аттестации не позднее месяца до начала ее проведения.
22. Аттестуемое лицо направляет в аттестационную комиссию следующие документы:
1) копию лицензии на осуществление медицинской и фармацевтической деятельности;
2) автобиографию;
3) копию диплома об образовании;
4) копии удостоверений о прохождении циклов повышения квалификации;
5) копии удостоверений о наличии ученой степени, звания или квалификационной категории.
5. Проведение аттестации
23. Подготовка к проведению аттестации организуется аттестационной комиссией. Она включает следующие мероприятия:
1) подготовку необходимых документов на аттестуемых лиц;
2) разработку графиков проведения аттестации;
3) организацию разъяснительной работы о целях и порядке проведения аттестации.
24. На аттестуемое лицо аттестационной комиссией оформляется аттестационный лист по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
25. Аттестационная комиссия проводит аттестацию в присутствии аттестуемого лица.
Аттестуемое лицо, отсутствовавшее на заседании аттестационной комиссии по уважительным причинам, проходит аттестацию после выхода на работу в сроки, определяемые аттестационной комиссией.
26. Аттестационная комиссия, изучив представленные материалы, проведя тестирование аттестуемого лица в порядке, установленном уполномоченным органом в области здравоохранения и собеседование с аттестуемым лицом, принимает одно из следующих решений:
1) аттестован;
2) не аттестован.
27. Заключение о неаттестации является основанием для расторжения трудовых отношений с аттестуемым лицом, а для физических лиц, осуществляющих медицинскую и фармацевтическую деятельность - основанием для приостановления действия лицензии в соответствии с действующим законодательством.
Неаттестованные лица при условии прохождения повышения квалификации или переподготовки могут пройти повторную аттестацию.
Повторная аттестация проводится однократно в сроки, устанавливаемые аттестационной комиссией, но не ранее чем через 6 месяцев после первой.

28. Аттестаттау комиссиясының шешiмi отырыстың хаттамасымен ресiмделедi, оған отырысқа қатысқан аттестаттау комиссиясының төрағасы, мүшелерi және хатшысы қол қояды.
29. Аттестатталушы адам аттестаттау комиссиясының шешiмiмен таныстырылуы тиiс.
30. Аттестаттау комиссиясының шешiмi аттестация өткен күннен бастап 1 ай мерзiмде аттестаттау комиссиясын құрған органның бiрiншi басшысының бұйрығымен бекiтiледi.
31. Аттестаттау комиссиясының бекiтiлгенше шешiмдерi аттестатталушы адамның аттестаттау парағына енгiзіледi.
32. Аттестаттаудан өткен аттестатталушы адамның аттестаттау парағы оның жеке iсінде сақталады.
6. Қорытынды ережелер
33. Аттестаттаудан өткiзу кезiнде туындайтын даулар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртіппен қаралады.
Денсаулық сақтау
саласында аттестаттауды
өткiзу ережесiне
қосымша
АТТЕСТАТТАУ ПАРАҒЫ
Тегi, аты, әкесiнiң аты __________________________________
Туған күнi _______________________________________________
Бiлiмi туралы, бiлiктiлiгiн арттырғаны, қайта даярланғаны
туралы мәлiметтер ________________________________________
__________________________________________________________
Лауазымы және тағайындалған (осы лауазымға бекiтiлген) күнi
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Жалпы еңбек стажы ________________________________________
Осы лауазымдағы еңбек стажы ______________________________
Бiлiктiлiк санаты мен атақтары болуы _____________________
__________________________________________________________
Дауысқа салу нәтижелерi бойынша қызметкер жұмысының бағасы
__________________________________________________________
Отырысқа Аттестаттау комиссиясының ______ мүшесi қатысты.
Дауыстардың саны:
"дауысқа салудың нәтижесiн жақтаған" _______
"дауысқа салудың нәтижесiне қарсы" ______
"дауысқа салудың нәтижесi бойынша қалыс қалған" ______
Аттестаттау комиссиясының төрағасы ______________
Аттестаттау комиссиясының хатшысы _______________
Аттестаттау комиссиясының мүшелерi ______________
Аттестаттау өткiзiлген күнi _______________
Аттестаттау парағымен таныстым ___________________________
(аттестатталушы адамның қолы және күнi)
Мемлекеттiк органның
мөрiне арналған орын
________________________________________________________

28. Решение аттестационной комиссии оформляется протоколом заседания, который подписывается председателем, членами аттестационной комиссии и секретарем, присутствовавшими на ее заседании.
29. Аттестуемое лицо должно быть ознакомлено с решением аттестационной комиссии.
30. Решение аттестационной комиссии утверждается в течение 1 месяца со дня проведения аттестации приказом первого руководителя органа, создавшего аттестационную комиссию.
31. Утвержденные решения аттестационной комиссии заносятся в аттестационный лист аттестуемого лица.
32. Аттестационный лист прошедшего аттестацию аттестуемого лица хранится в личном деле.
6. Заключительные положения
33. Споры, возникающие при проведении аттестации, рассматриваются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение к Правилам
проведения аттестации в
области здравоохранения
Аттестационный лист
Фамилия, имя, отчество_______________________________________
Дата рождения _______________________________________________
Сведения об образовании, о повышении квалификации,
переподготовке_____________________________________________________
Должность и дата назначения (утверждения на эту
должность)_________________________________________________________
Общий трудовой стаж__________________________________________
Стаж работы на данной должности______________________________
Наличие квалификационной категории и
званий_____________________________________________________________
Оценка деятельности работника по результатам
голосования________________________________________________________
На заседании присутствовало____членов аттестационной комиссии
Количество голосов:
"за результат голосования" ___
"против результата голосования" ___
"воздержалось по результату голосования" ___
Председатель аттестационной комиссии______________
Секретарь аттестационной комиссии_________________
Члены аттестационной комиссии:
_______________________
Дата проведения аттестации___________________________________
С аттестационным листом ознакомился__________________________
(подпись аттестуемого лица и дата)
Место для печати
государственного органа