Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлігінiң кейбiр республикалық мемлекеттiк кәсiпорындарының мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үікметінің 2004 жылғы 5 наурыздағы N 280 қаулысы
Iргелi зерттеулердiң басым бағыттарының ғылыми-техникалық әлеуетiн шоғырландыру және елдiң әлеуметтiк-экономикалық даму мiндеттерiн шешуде iргелi ғылымның үлесiн ұлғайту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорындары оларды қосу жолымен Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттiк кәсiпорындары (бұдан әрi - Кәсiпорындар) болып қайта ұйымдастырылсын.
2. Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi құрылатын Кәсiпорындардың мемлекеттiк басқару органы болып белгiленсiн.
3. Кәсiпорындар қызметiнiң негiзгi мәнi ғылым саласындағы өндiрiстiк-шаруашылық қызметтi жүзеге асыру болып белгiленсiн.
4. Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен:
1) құрылатын Кәсiпорындардың жарғыларын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетiне бекiтуге енгiзсiн;
2) құрылатын Кәсiпорындардың әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн;
3) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
5. Құрылатын Кәсiпорындарға 2-қосымшаға сәйкес еншiлес мемлекеттiк кәсiпорындарын құруға рұқсат етiлсiн.
6. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796 қаулысымен.
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 5 наурыздағы
N 280 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлігінiң шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсiпорындарына қосу жолымен қайта ұйымдастырылатын Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлігінiң республикалық мемлекеттiк кәсiпорындарының
Тізбесі
___________________________________________________________________
Р/с|2-бағанда көрсетiлген шаруашылық |Құрылатын шаруашылық
N  |жүргізу құқығындағы республикалық|жүргiзу құқығындағы
|мемлекеттiк кәсiпорындарына қайта|республикалық мемлекеттiк
|ұйымдастырылатын республикалық   |кәсiпорындардың атауы,
|мемлекеттiк қазыналық кәсiпорын. |орналасқан жерi
|дардың атауы                     |
___|_________________________________|_____________________________
1               2                             3
___________________________________________________________________
1.  "А.Б. Бектұров атындағы Химия     "Химиялық-технологиялық
ғылымдары институты" республика.  зерттеулер орталығы"
лық мемлекеттiк қазыналық         шаруашылық жүргiзу
кәсiпорны;                        құқығындағы республикалық
"Д.В. Сокольский атындағы         мемлекеттік кәсiпорны,
Органикалық катализ және электро. Алматы қаласы
химия институты" республикалық
мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны;
"Металлургия және кен байыту
институты" республикалық
мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны;
"Физикалық-техникалық институт"
республикалық мемлекеттiк қазына.
лық кәсiпорны;
2.  "Математика институты"            "Физикалық-математика-
республикалық мемлекеттiк қазы.   лық зерттеулер орталығы"
налық кәсiпорны;                  шаруашылық жүргiзу
"Информатика және басқару         құқығындағы республикалық
проблемалары институты"           мемлекеттік кәсiпорны,
республикалық мемлекеттік         Алматы қаласы
қазыналық кәсiпорны;
"Ө. А. Жолдасбеков атындағы
Механика және машинатану инс.
титуты" республикалық мемле.
кеттiк қазыналық кәсiпорны;
3.  "Ғарыштық зерттеулер институты"   "Астрофизикалық зерттеулер
республикалық мемлекеттiк         орталығы" шаруашылық жүргiзу
қазыналық кәсiпорны;              құқығындағы республикалық
"В.Г. Фесенков атындағы Астро.    мемлекеттiк кәсiпорны,
физика институты" республикалық   Алматы қаласы
мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны;
"Ионосфера институты" респуб.
ликалық мемлекеттiк қазыналық
кәсiпорны
4.  "Зоология институты" республи.    "Биологиялық зерттеулер
калық мемлекеттiк қазыналық       орталығы" шаруашылық
кәсiпорны;                        жүргізу құқығындағы
"Адам және мал физиологиясы       республикалық мемлекеттік
институты" республикалық мемле.   кәсiпорны, Алматы қаласы
кеттiк қазыналық кәсiпорны;
"М.А. Айтхожин атындағы
Молекулярлық биология және
биохимия институты" республи.
калық мемлекеттiк қазыналық
кәсiпорны;
"Ботаника және фитоинтродукция
институты" республикалық мемле.
кеттiк қазыналық кәсіпорны
5.  "У.М. Ахмедсафин атындағы         "Геологиялық-географиялық
Гидрогеология және гидрофизика    зерттеулер орталығы"
институты" республикалық мемле.   шаруашылық жүргiзу
кеттiк қазыналық кәсiпорны;       құқығындағы республикалық
"Қ.И. Сәтбаев атындағы Геология   мемлекеттік кәсiпорны,
ғылымдары институты" республи.    Алматы қаласы
калық мемлекеттік қазыналық
кәсiпорны;
"География институты" республи.
калық мемлекеттiк қазыналық
кәсiпорны;
"Сейсмология институты"
республикалық мемлекеттiк
қазыналық кәсiпорны
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 5 наурыздағы
N 280 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлігінiң жаңадан
құрылатын шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық
мемлекеттiк кәсiпорындарына құруға рұқсат етiлетiн еншiлес
мемлекеттік кәсiпорындарының
Тізбесі
___________________________________________________________________
Р/с|Құрылатын негізгi    |1-бағанда көрсетiлген республикалық
N  |республикалық        |мемлекеттiк кәсiпорындарға құруға
|мемлекеттiк          |рұқсат етiлген еншiлес мемлекеттiк
|кәсiпорындардың атауы|кәсiпорындардың атауы
___|_____________________|_________________________________________
1            2                     3
___________________________________________________________________
1.  "Химиялық-технология.  "А.Б.Бектұров атындағы Химия
лық зерттеулер орта.   ғылымдары институты" еншiлес
лығы" республикалық    мемлекеттiк кәсiпорны;
мемлекеттiк кәсiпорны  "Д.В.Сокольский атындағы
Органикалық катализ және электрохимия
институты" еншiлес мемлекеттiк
кәсiпорны;
"Металлургия және кен байыту институты"
еншiлес мемлекеттiк кәсiпорны;
"Физикалық-техникалық институты" еншiлес
мемлекеттiк кәсiпорны;
2.  "Физикалық-математи.   "Математика институты" еншiлес мемлекет.
калық зерттеулер       тік кәсiпорны;
орталығы" республи.    "Информатика және басқару проблемалары
калық мемлекеттiк      институты" еншiлес мемлекеттiк кәсiпорны;
кәсiпорны              "Ө.А.Жолдасбеков атындағы Механика
және машинатану институты" еншiлес
мемлекеттік кәсiпорны;
3.  "Астрофизикалық зерт.  "Ғарыштық зерттеулер институты"
теулер орталығы"       еншiлес мемлекеттік кәсiпорны;
республикалық мемле.   "В.Г.Фесенков атындағы Астрофизика
кеттiк кәсiпорны       институты" - еншiлес мемлекеттiк
кәсiпорны;
"Ионосфера институты" еншiлес мемлекеттік
кәсiпорны
4.  "Биологиялық зерттеу.  "Зоология институты" еншiлес
лер орталығы" респуб.  мемлекеттiк кәсiпорны;
ликалық мемлекеттік    "Адам және мал физиологиясы
кәсiпорны              институты" еншiлес мемлекеттiк кәсiпорны;
"М.А. Айтхожин атындағы Молекулярлық
биология және биохимия институты"
еншiлес мемлекеттiк кәсiпорны;
"Ботаника және фитоинтродукция
институты" еншiлес мемлекеттiк кәсiпорны
5.  "Геологиялық-геогра.   "У.М.Ахмедсафин атындағы
фиялық зерттеулер      Гидрогеология және гидрофизика
орталығы" республи.    институты" еншiлес мемлекеттiк кәсiпорны;
калық мемлекеттiк      "Қ.И.Сәтбаев атындағы Геология
кәсiпорны              ғылымдары институты" еншiлес мемлекеттiк
кәсiпорны;
"География институты" еншiлес
мемлекеттiк кәсiпорны;
"Сейсмология институты" еншiлес
мемлекеттiк кәсiпорны
___________________________________________________________________

Вопросы некоторых республиканских государственных предприятий Министерства образования и науки Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 марта 2004 года N 280
В целях концентрации научно-технического потенциала на приоритетных направлениях фундаментальных исследований и усиления вклада фундаментальной науки в решение задач социально-экономического развития страны, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Реорганизовать республиканские государственные казенные предприятия Министерства образования и науки Республики Казахстан путем слияния в республиканские государственные предприятия на праве хозяйственного ведения Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Предприятия) согласно приложению 1.
2. Определить Министерство образования и науки Республики Казахстан органом государственного управления создаваемых Предприятий.
3. Основным предметом деятельности Предприятий определить осуществление производственно-хозяйственной деятельности в области науки.
4. Министерству образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) внести на утверждение в Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан уставы создаваемых Предприятий;
2) обеспечить государственную регистрацию создаваемых Предприятий в органах юстиции;
3) принять иные меры по реализации настоящего постановления.
5. Разрешить создаваемым Предприятиям создание дочерних государственных предприятий согласно приложению 2.
6. Утратил силу постановлением Правительства РК от 05.08.2013 № 796.
7. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 марта 2004 года N 280
Перечень
республиканских государственных казенных предприятий
Министерства образования и науки Республики Казахстан,
реорганизуемых путем слияния в республиканские
государственные предприятия на праве хозяйственного ведения
Министерства образования и науки Республики Казахстан
-------------------------------------------------------------------
N !   Наименование республиканских    !  Наименование создаваемых
п/!     государственных казенных      ! республиканских государст-
п !  предприятий, реорганизуемых в    ! венных предприятий на праве
! республиканские государственные   !   хозяйственного ведения,
!предприятия на праве хозяйственного!       местонахождение
!   ведения, указанных в графе 2    !
-------------------------------------------------------------------
1 !                 2                 !              3
-------------------------------------------------------------------
1  Республиканское государственное     Республиканское государст-
казенное предприятие "Институт      венное предприятие на праве
химических наук им. А.Б. Бектурова" хозяйственного ведения
Республиканское государственное    "Центр химико-технологичес-
казенное предприятие "Институт      ких исследований", город
органического катализа и            Алматы
электрохимии им. Д.В. Сокольского"
Республиканское государственное
казенное предприятие "Институт
металлургии и обогащения"
Республиканское государственное
казенное предприятие "Физико-
технический институт"
2  Республиканское государственное     Республиканское государст-
казенное предприятие "Институт      венное предприятие на праве
математики"                         хозяйственного ведения
Республиканское государственное    "Центр физико-математических
казенное предприятие "Институт      исследований", город Алматы
проблем информатики и управления"
Республиканское государственное
казенное предприятие "Институт
механики и машиноведения
им. У.А. Джолдасбекова"
3  Республиканское государственное     Республиканское государст-
казенное предприятие "Институт      венное предприятие на праве
космических исследований"           хозяйственного ведения
Республиканское государственное    "Центр астрофизических
казенное предприятие "Астрофизи-    исследований", город Алматы
ческий институт им. В.Г. Фесен-
кова"
Республиканское государственное
казенное предприятие "Институт
ионосферы"
4  Республиканское государственное     Республиканское государст-
казенное предприятие "Институт      венное предприятие на праве
зоологии"                           хозяйственного ведения
Республиканское государственное    "Центр биологических
казенное предприятие "Институт      исследований", город Алматы
физиологии человека и животных"
Республиканское государственное
казенное предприятие "Институт
молекулярной биологии и биохимии
им. М.А. Айтхожина"
Республиканское государственное
казенное предприятие "Институт
ботаники и фитоинтродукции"
5  Республиканское государственное     Республиканское государст-
казенное предприятие "Институт      венное предприятие на праве
гидрогеологии и гидрофизики         хозяйственного ведения
им. У.М. Ахмедсафина"               "Центр геолого-географических
Республиканское государственное    исследований", город Алматы
казенное предприятие "Институт
геологических наук им. К.И. Сат-
паева"
Республиканское государственное
казенное предприятие "Институт
географии"
Республиканское государственное
казенное предприятие "Институт
сейсмологии"
-------------------------------------------------------------------
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 марта 2004 года N 280
Перечень
дочерних государственных предприятий,
разрешенных к созданию вновь создаваемыми республиканскими
государственными предприятиями на праве хозяйственного
ведения Министерства образования и науки Республики Казахстан
-------------------------------------------------------------------
N  ! Наименование создаваемых  !Наименование разрешенных к созданию
п/п! основных республиканских  ! республиканскими государственными
!государственных предприятий!предприятиями, указанными в графе 1,
!                           !      дочерних государственных
!                           !             предприятий
-------------------------------------------------------------------
1 !             2             !                  3
-------------------------------------------------------------------
1   Республиканское государст-  дочернее государственное предприя-
венное предприятие "Центр   тие "Институт химических наук
химико-технологических      им. А.Б. Бектурова"
исследований"               дочернее государственное
предприятие "Институт органического
катализа и электрохимии
им. Д.В. Сокольского"
дочернее государственное
предприятие "Институт металлургии и
обогащения"
дочернее государственное
предприятие "Физико-технический
институт"
2   Республиканское государст-  дочернее государственное
венное предприятие "Центр   предприятие "Институт математики"
физико-математических       дочернее государственное предприя-
исследований"               тие "Институт проблем информатики
и управления"
дочернее государственное предприя-
тие "Институт механики и
машиноведения им. У.А. Джолдасбе-
кова"
3   Республиканское государст-  дочернее государственное
венное предприятие "Центр   предприятие "Институт космических
астрофизических исследова-  исследований"
ний"                        дочернее государственное предприя-
тие "Астрофизический институт им.
В.Г. Фесенкова"
дочернее государственное
предприятие "Институт ионосферы"
4   Республиканское государст-  дочернее государственное
венное предприятие "Центр   предприятие "Институт зоологии"
биологических исследований" дочернее государственное предприя-
тие "Институт физиологии человека
и животных"
дочернее государственное
предприятие "Институт молекулярной
биологии и биохимии им. М.А. Айтхо-
жина"
дочернее государственное
предприятие "Институт ботаники и
фитоинтродукции"
5   Республиканское государст-  дочернее государственное
венное предприятие "Центр   предприятие "Институт гидрогеологии
геолого-географических      и гидрофизики им. У.М. Ахмедсафина"
исследований"               дочернее государственное
предприятие "Институт геологических
наук им. К.И. Сатпаева"
дочернее государственное
предприятие "Институт географии"
дочернее государственное
предприятие "Институт сейсмологии"
-------------------------------------------------------------------