"Қазақстанның Даму Банкi" акционерлiк қоғамының кредит саясаты меморандумы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 9 наурыздағы N 289 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006.08.17. N 776 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006.08.17.  N 776 қаулысымен.
"Қазақстанның Даму Банкi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 25 сәуiрдегi  Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстанның Даму Банкi" акционерлiк қоғамының кредит саясаты туралы меморандум бекiтілсiн.
2. Осы қаулы 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметiнiң
2004 жылғы 9 наурыздағы
N 289 қаулысымен
бекiтілген
"Қазақстанның Даму Банкі" акционерлiк қоғамының кредит саясаты туралы меморандум
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Қазақстанның Даму Банкi" акционерлiк қоғамының кредит саясаты туралы меморандум (бұдан әрi - Меморандум) "Қазақстанның Даму Банкi" акционерлiк қоғамының (бұдан әрi - Даму Банкi) кредит саясатының негiзгi қағидаттары мен басымдықтарын айқындайды, инвестициялық басымдықтарды, қарыз қаражатын тартуға сандық шектеулердi, лимиттердi, бағыттарды, кредит берудiң, меншiк капиталын орналастырудың, бiрлесiп қаржыландырудың, кепілдiктер берудiң, агенттiң функцияларын орындаудың ықтимал шарттарын, тәртiбi мен мерзiмiн белгілейдi.
2. Меморандумның тұжырымдық әрi нұсқамалық сипаты бар және Даму Банкiнiң iшкi құжаттарымен белгiленетiн Даму Банкiнiң iшкi кредит саясатын, қарыз алу саясатын, активтер мен пассивтердi басқаруды, қаржылық тәуекелдердi басқаруды айқындауы үшін негiз болып табылады.
3. Меморандумда белгiленген басымдықтар мен шектеулер Даму Банкi қызметiнiң нәтижелерi мен жаңа бағыттарын, Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгерiстерiн, сондай-ақ елдегi және әлемдiк рыноктағы экономикалық жағдайдың өзгерiстерiн ескере отырып түзетiлуi мүмкiн.
2. Кредит беру
4. Инвестициялық басымдықтар
Даму Банкiнiң кредит беруi үшiн Экономикалық қызметтің жалпы жiктеуiшiне (ЭҚЖЖ) сәйкес негiзгi салалық инвестициялық басымдықтар мыналар болып табылады:
алкоголь өнiмдерi мен темекi бұйымдарын өндiрудi қоспағанда, ауыл шаруашылығы өнiмдерiн қайта өңдеу - 15,91-15,97-сыныптар мен 16-бөлiмнен басқа, DА кiшi секциясы;
шикізатты өндіру мен өңдеу орнына дейін тасымалдауды қоспағанда, тау-кен өндіру өнеркәсібінің шикізатынан жасалған құрылыс материалдарын өндіру (уату, ұсату, айыру, байыту және басқалары), - 13-бөлімнен, 14.13-сыныптан, 14.3, 14.4-топтардан 14.50.5, 14.50.6-кіші сыныптардан басқа, СВ кіші секциясы;  <*>
тоқыма және тiгiн өнеркәсiбi - DB кiшi секциясы;
былғары, былғарыдан жасалған бұйымдар өндiрiсi және аяқ-киiм өндiрiсi - DC кiшi секциясы;
ағаш өңдеу және ағаштан жасалған бұйымдар өндiрiсi - DD кiшi секциясы;

О Меморандуме кредитной политики акционерного общества "Банк Развития Казахстана"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 марта 2004 года N 289. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17 августа 2006 года N 776
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 марта 2004 года N 289 утратило силу постановлением Правительства РК от 17 августа 2006 года N  776 .
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 25 апреля 2001 года "О Банке Развития Казахстана" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый Меморандум о кредитной политике акционерного общества "Банк Развития Казахстана".
2. Настоящее постановление вступает в силу с 1 января 2004 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 марта 2004 года N 289
Меморандум о кредитной политике акционерного общества
"Банк Развития Казахстана"
1. Общие положения
1. Настоящий Меморандум о кредитной политике акционерного общества "Банк Развития Казахстана" (далее - Меморандум) определяет основные принципы и приоритеты кредитной политики акционерного общества "Банк Развития Казахстана" (далее - Банк Развития), устанавливает инвестиционные приоритеты, количественные ограничения на привлечение заемных средств, лимиты, направления, возможные условия, порядок и сроки кредитования, размещения собственного капитала, софинансирования, предоставления гарантий, выполнения функций агента.
2. Меморандум носит концептуальный и установочный характер и служит основой для определения Банком Развития внутренней кредитной политики, политики заимствования, управления активами и пассивами, управления финансовыми рисками, устанавливаемыми внутренними документами Банка Развития.
3. Установленные в Меморандуме приоритеты и ограничения могут быть скорректированы с учетом результатов и новых направлений деятельности Банка Развития, изменений законодательства Республики Казахстан, а также изменений экономической обстановки в стране и на мировом рынке.
2. Кредитование
4. Инвестиционные приоритеты
Основными отраслевыми инвестиционными приоритетами для кредитования Банком Развития в соответствии с Общим классификатором экономической деятельности (ОКЭД) являются:
переработка сельскохозяйственных продуктов, исключая производство алкогольной продукции и табачных изделий - подсекция DA, кроме классов 15.91-15.97 и раздела 16;
производство (дробление, измельчение, сепарация, обогащение и другое) строительных материалов из сырья горнодобывающей промышленности, исключая добычу и транспортировку сырья до места обработки, - подсекция СВ, кроме раздела 13, класса 14.13, групп 14.3, 14.4, подклассов 14.50.5, 14.50.6;
текстильная и швейная промышленность - подсекция DB;
производство кожи, изделий из кожи и производство обуви - подсекция DC;
обработка древесины и производство изделий из дерева - подсекция DD;

баспа iсiн қоспағанда, целлюлоза-қағаз өнеркәсiбi - 22.1-топтан басқа DЕ кiшi секциясы;
кокс, мұнай өнiмдерi және ядролық материалдар өндiрiсi - DF кiшi секциясы;
жарылғыш заттарды қоспағанда химия өнеркәсiбi - 24.61-сыныптан басқа, DG кiшi секциясы;
резеңкеден және пластмассадан жасалған бұйымдар өндiрiсi - DН кiшi секциясы;
металл емес өзге де минералдық өнiмдер өндiрiсi - DI кiшi секциясы;
металлургия өнеркәсiбi және дайын металл бұйымдары өндiрiсi - DJ кiшi секциясы;
қару-жарақ және оқ-дәрi өндiрiсiнен басқа, машиналар мен құрал-жабдықтар өндiрiсi - 29.6-топтан басқа, DK кiшi секциясы;
электр жабдықтары, электронды және оптикалық жабдықтар өндiрiсi - DL кiшi секциясы;
көлiк құралдары мен жабдықтар өндiрiсi - DМ кiшi секциясы;
өзге де өнеркәсiп салалары - 36.2, 36.5, 36.6-топтардан басқа, DN кiшi секциясы;
электр энергиясы, газ және су өндiрiсi және оларды тарату - E секциясы;
тұрғын үй құрылысынан басқа, оқу, қонақ үй, спорт-сауықтыру және қоғамдық ойын-сауық кешендерi және барлама бұрғылау құрылысы - 45.12-сыныптан басқа, F секциясы;
көлiк және байланыс - I секциясы.
Инвестициялық жобаларға кредит беру үшiн iрiктеу кезiнде қосылған құны жоғары деңгейлi, технологиялық жағынан байланысты өндiрiстердiң тiзбегiн қалыптастыратын және қазақстандық өндiрушiлер шығаратын өнiмдердiң бәсекеге қабiлеттiлігін қамтамасыз ететiн әлемдiк рыноктарға шығу ұстанымы жағынан перспективалы жобаларға басымдық берiлуi тиiс.
Шетелде iске асырылатын жобалар үшiн басымдық:
өңдеушi өнеркәсiптiң немесе оларды шикiзатпен және шикi өнiмдермен қамтамасыз етудi, қазақстандық тауар өндiрушiлердiң өндiрiстiк объектiлердi шетелден сатып алуын қоса алғанда, олардың дамуын қамтамасыз ететiн қазақстандық кәсiпорындармен технологиялық байланысты жобаларға;
Қазақстан Республикасының транзиттік әлеуетiн дамытуға, қазақстандық өнiмнiң экспортын iлгерiлету мен кеңейтуге ықпал ететiн инфрақұрылымдық жобаларға;
Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстанның Даму Банкiне ұсынған Қазақстанның Даму Банкiнiң кредиттерiн қамтамасыз етуде қарыз алушы елдердiң мемлекеттiк кепiлдiктерi берiлетiн Қазақстан Республикасының резидент еместерiнiң жобаларына берiлуi тиiс.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.02.17.  N 147 , 2005.07.05.  N 688 қаулыларымен.
5. Кредит беру түрлерi
Даму Банкi өзiнiң кредиттiк қызметiнде кредит берудiң мынадай түрлерiн пайдаланады:
орта мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi кредит беру, соның iшiнде инвестициялық жобаларды бiрлесiп қаржыландыру;
бiрлесiп қаржыландыруды қоса алғанда, қазақстандық тауарларды сыртқы рыноктарға жылжытуға ықпал ететiн экспорттық операцияларға кредит бepу.

целлюлозно-бумажная промышленность, исключая издательское дело - подсекция DE, кроме группы 22.1;
производство кокса, нефтепродуктов и ядерных материалов - подсекция DF;
химическая промышленность, за исключением взрывчатых веществ - подсекция DG, кроме класса 24.61;
производство резиновых и пластмассовых изделий - подсекция DH;
производство прочих неметаллических минеральных продуктов - подсекция DI;
металлургическая промышленность и производство готовых металлических изделий - подсекция DJ;
производство машин и оборудования, кроме производства оружия и боеприпасов - подсекция DK, кроме группы 29.6;
производство электрооборудования, электронного и оптического оборудования - подсекция DL;
производство транспортных средств и оборудования - подсекция DM;
прочие отрасли промышленности - подсекция DN, кроме групп 36.2, 36.5, 36.6;
производство и распределение электроэнергии, газа и воды - секция Е;
строительство, кроме жилищного строительства, учебных, гостиничных, спортивно-оздоровительных и общественно-развлекательных комплексов и разведочного бурения - секция F, кроме класса 45.12;
транспорт и связь - секция I.
При отборе для кредитования инвестиционных проектов приоритет должен отдаваться проектам, формирующим цепочки технологически связанных производств с высоким уровнем добавленной стоимости, и проектам, перспективным с позиции выхода на мировые рынки, обеспечивающим конкурентоспособность выпускаемой казахстанскими производителями продукции.
Для проектов, реализуемых за рубежом, приоритет должен отдаваться:
проектам, технологически связанным с казахстанскими предприятиями обрабатывающей промышленности или обеспечивающим их развитие, включая обеспечение их сырьем и полуфабрикатами, приобретение казахстанскими товаропроизводителями производственных объектов за рубежом;
инфраструктурным проектам, способствующим развитию транзитного потенциала Республики Казахстан, продвижению и расширению экспорта казахстанской продукции;
рекомендованным Банку Развития Казахстана Правительством Республики Казахстан проектам нерезидентов Республики Казахстан, по которым в обеспечение кредитов Банка Развития Казахстана предоставляются государственные гарантии стран заемщиков.  <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 17 февраля 2005 г.  N 147  ; от 5 июля 2005 г.  N 688  .
5. Виды кредитования
В своей кредитной деятельности Банк Развития использует следующие виды кредитования:
среднесрочное и долгосрочное кредитование, в том числе софинансирование инвестиционных проектов;
кредитование, включая софинансирование, экспортных операций, способствующих продвижению казахстанских товаров на внешние рынки.

6. Инвестициялық жобаларды және экспорттық операцияларды iрiктеудiң негiзгi өлшемдерi
Даму Банкi инвестициялық жобалар мен экспорттық операцияларды iрiктеу кезiнде:
инвестициялық жобалардың осы Меморандумда айқындалған басымдықтарға сәйкестігi;
жобаның рентабельділігі және өтелiмділігі;
жобаны iске асыру нәтижесiнде құралатын өнiмдi өткiзудiң қамтамасыз етілуi және шикiзат базасының жеткiлiктi болуы;
жобалау шешімдерінің технологиялық және техникалық негiздiлiгі;
экологиялық талаптардың сақталуы;
жобалау құжаттамасының сапасы және толықтығы;
бiлiктiлiк менеджментінің институционалдық пысықталғандығы, болуы;
кредитті қамтамасыз етудiң болуы;
қарыз алушыға ұсынылатын талаптардың (кредитті өтеу қабiлеттілігi, төлем қабiлеттiлiгi, қаржылық тұрақтылығы және т.б.) орындалуы негiзгi өлшемдер болып табылады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.02.17.  N 147 қаулысымен.
7. Кредит беру шектеулері
Даму Банкi кредит берудi "Қазақстанның Даму Банкi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 25 сәуiрдегi Заңының (бұдан әрi - Заң)  15-бабында белгiленген шектеулерді ескере отырып жүргізеді.
8. Сыйақы ставкалары мен тарифтер
Даму Банкi ұсынатын кредиттер бойынша сыйақы ставкасы Даму Банкiнiң қарыз алу және операциялық шығыстарының орташа құны есепке алына отырып есептеледі.
Даму Банкiнiң қарыз алуының орташа құнын, шекті (ең жоғары және ең төмен) сыйақы ставкаларын, кредит операциялары бойынша тарифтер мен комиссияларды Директорлар кеңесi белгiлеген тәртiппен Даму Банкiнiң Активтер мен пассивтердi басқару жөнiндегi комитетi белгiлейдi.
Инвестициялық жобалар бойынша, сондай-ақ 5 млн. АҚШ доллары сомасынан асатын экспорттық операциялар бойынша сыйақы ставкаларының мөлшерi туралы шешiмдi Даму Банкi Кредит комитетiнiң шешiмiн ескере отырып, Директорлар кеңесi қабылдайды.
9. Инвестициялық жобаларға кредит беру
1) Кредит беру мерзiмдерi мен валютасы
Инвестициялық жобаларға кредит беру кезiнде кредит берудiң мынадай мерзiмдерi белгiленедi:
орта мерзiмдi инвестициялық кредиттер (5 жылдан 10 жылға дейiн);
ұзақ мерзiмдi инвестициялық кредиттер (10 жылдан 20 жылға дейiн).
Инвестициялық жобалардың шарттарына сәйкес инвестициялық жобаларға кредит беру ұлттық валютада және шетел валютасында жүзеге асырылады.
2) Кредит беру көздерi
Инвестициялық жобаларға кредит беру үшiн республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қарыздарын қоса алғанда, қарыз қаражаты, сондай-ақ Даму Банкi мемлекеттік кепiлдiктермен тартқан қарыздар пайдаланылады.
3) Кредит берудiң ең аз сомасы
Инвестициялық жоба бойынша Даму Банкi ұсынатын кредиттің ең аз сомасы 5 млн. АҚШ долларына баламалы мөлшерде белгiленедi.

6. Основные критерии отбора инвестиционных проектов и экспортных операций
Основными критериями при отборе Банком Развития инвестиционных проектов и экспортных операций являются:
соответствие инвестиционных проектов приоритетам, определенным настоящим Меморандумом;
рентабельность и окупаемость проекта;
обеспеченность сбыта продукции, создаваемой в результате реализации проекта, и достаточность сырьевой базы;
технологическая и техническая обоснованность проектных решений;
соблюдение экологических требований;
качество и полнота проектной документации;
институциональная проработанность, наличие квалифицированного менеджмента;
наличие обеспечения кредита;
выполнение требований, предъявляемых к заемщику (кредитоспособность, платежеспособность, финансовая устойчивость и т.д.).  <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 17 февраля 2005 г.  N 147  .
7. Ограничения кредитования
Кредитование Банком Развития производится с учетом ограничений, установленных  статьей 15  Закона Республики Казахстан от 25 апреля 2001 года "О Банке Развития Казахстана" (далее - Закон).
8. Ставки вознаграждения и тарифы
Ставка вознаграждения по предоставляемым Банком Развития кредитам исчисляется с учетом средней стоимости заимствования и операционных расходов Банка Развития.
Среднюю стоимость заимствования Банком Развития, предельные (максимальные и минимальные) ставки вознаграждения, тарифы и комиссии по кредитным операциям устанавливает Комитет по управлению активами и пассивами Банка Развития в порядке, установленном Советом директоров.
По инвестиционным проектам, а также по экспортным операциям на сумму свыше 5 млн. долларов США решение о размере ставки вознаграждения принимается Советом директоров с учетом решения Кредитного комитета Банка Развития.
9. Кредитование инвестиционных проектов
1) Сроки и валюта кредитования
При кредитовании инвестиционных проектов устанавливаются следующие сроки предоставления кредитов:
среднесрочные инвестиционные кредиты (от 5 до 10 лет);
долгосрочные инвестиционные кредиты (от 10 до 20 лет).
Кредитование инвестиционных проектов осуществляется в национальной валюте и в иностранной валюте в соответствии с условиями инвестиционных проектов.
2) Источники кредитования
Для кредитования инвестиционных проектов используются заемные средства, включая займы из республиканского и местных бюджетов, а также займы, привлеченные Банком Развития под государственные гарантии.
3) Минимальная сумма кредитования
Минимальная сумма кредита, предоставляемого Банком Развития по инвестиционному проекту, устанавливается в размере, эквивалентном 5 млн. долларам США.

4) Шешiм қабылдау тәртiбi
Банктiк сараптама нәтижелерi бойынша оң қорытынды алған инвестициялық жобаға кредит беру мәселесi Даму Банкi Кредит комитетiнiң қарауына шығарылады. Даму Банкiнiң Кредит комитетi оң шешiм қабылдаған жағдайда, инвестициялық жобаға кредит беру мәселесi жобаны қаржыландыру туралы шешiм қабылдайтын Даму Банкi Директорлар кеңесiнiң қарауына шығарылады.
10. Экспорттық операцияларға кредит беру
1) Кредит беру мерзiмдерi мен валютасы
Экспорттық операцияларға кредит беру кезiндегi мерзiмдер экспорттық операцияның шарттарына байланысты белгіленедi.
Экспорттық операцияның шарттарына сәйкес экспорттық операцияларға кредит беру ұлттық валютада және шетел валютасында жүзеге асырылады.
2) Кредит беру көздерi
Экспорттық операцияларға кредит беру үшiн мыналар:
республикалық және жергілiктi бюджеттердiң қарыздарын қоспағанда, қарыз қаражаты;
оның мөлшерiнiң 20%-ынан аспайтын көлемдегi Даму Банкi жарғылық капиталының қаражаты пайдаланылады.
3) Кредит берудiң ең аз сомасы
Экспорттық операция бойынша Даму Банкi ұсынатын кредиттiң ең аз сомасы 1 млн. АҚШ долларына баламалы мөлшерде белгіленедi.
4) Шешiм қабылдау тәртiбi
Банк сараптамасының нәтижелерi бойынша оң қорытынды алған экспорттық операцияға кредит беру туралы мәселе Даму Банкi Кредит комитетiнiң қарауына шығарылады.
5 млн. АҚШ долларына баламалы сомадан аспайтын мөлшердегi экспорттық операцияға кредит беру жөнiндегі шешiмдi Даму Банкiнiң Кредит комитетi қабылдайды.
5 млн. АҚШ долларына баламалы сомадан асатын мөлшердегі экспорттық операцияға кредит беру кезiнде, Даму Банкiнiң Кредит комитеті оң шешiм қабылдаған жағдайда, экспорттық операция экспорттық операцияны қаржыландыру туралы шешiм қабылдайтын Директорлар кеңесінің қарауына шығарылады.
Даму Банкiнiң кредит портфелiндегi экспорттық операцияларға кредит беру үлесiн Директорлар кеңесi айқындайды.
11. Кредит портфелi мониторингi және оны бақылау
Кредит портфелiнiң мониторингiн және оны бақылауды Даму Банкi үздiксiз жүзеге асырады және бұған қарыз алушының кредитті өтеу қабiлеттiлiгі мен төлем қабiлеттiлiгiн, кредит шартының бүкіл әрекет ету кезеңi iшiнде жобаның iске асырылуын қадағалау процесi енедi.
Мониторинг және бақылау нәтижелерi негізiнде Даму Банкi ай сайын Заңның  17-бабына сәйкес кредит портфелiнiң жіктемесін және провизияларды (резервтердi) қалыптастыруды жүргiзедi.
12. Даму Банкiнiң кепілдiктер беруi
1) Даму Банкiнiң кепілдiктердi беру шектеулері
Даму Банкi Заңның 15-бабында белгiленген шектеулерді ескере отырып, кепiлдiктер бередi.
Қаржыландыру мақсатында Даму Банкi кепiлдіктер беретiн инвестициялық жобалар осы Меморандумда белгіленген инвестициялық басымдықтарға сәйкес болуы тиiс.

4) Порядок принятия решения
Вопрос кредитования инвестиционного проекта, получившего положительное заключение по результатам банковской экспертизы, выносится на рассмотрение Кредитного комитета Банка Развития. При принятии Кредитным комитетом Банка Развития положительного решения, вопрос кредитования инвестиционного проекта выносится на рассмотрение Совета директоров Банка Развития, который принимает решение о финансировании проекта.
10. Кредитование экспортных операций
1) Сроки и валюта кредитования
При кредитовании экспортных операций сроки определяются в зависимости от условий экспортной операции.
Кредитование экспортных операций осуществляется в национальной валюте и иностранной валюте в соответствии с условиями экспортной операции.
2) Источники кредитования
Для кредитования экспортных операций используются:
заемные средства, исключая займы республиканского и местных бюджетов;
средства уставного капитала Банка Развития в объеме, не превышающем 20% от его размера.
3) Минимальная сумма кредитования
Минимальная сумма кредита, предоставляемого Банком Развития по экспортной операции, устанавливается в размере, эквивалентном 1 млн. долларам США.
4) Порядок принятия решения
Вопрос о кредитовании экспортной операции, получившей положительное заключение по результатам банковской экспертизы, выносится на рассмотрение Кредитного комитета Банка Развития.
Решение по кредитованию экспортной операции в размере, не превышающем сумму, эквивалентную 5 млн. долларам США, принимается Кредитным комитетом Банка Развития.
При кредитовании экспортной операции в размере, превышающем сумму, эквивалентную 5 млн. долларам США, при принятии Кредитным комитетом Банка Развития положительного решения экспортная операция выносится на рассмотрение Совета директоров, который принимает решение о финансировании экспортной операции.
Доля кредитования экспортных операций в кредитном портфеле Банка Развития определяется Советом директоров.
11. Мониторинг и контроль кредитного портфеля
Мониторинг и контроль кредитного портфеля осуществляются Банком Развития непрерывно и включают процесс наблюдения за кредитоспособностью и платежеспособностью заемщика, реализацией проекта на протяжении всего периода действия кредитного договора.
На основании результатов мониторинга и контроля Банк Развития ежемесячно производит классификацию кредитного портфеля и формирование провизии (резервов) в соответствии со статьей 17  Закона .
12. Выдача Банком Развития гарантий
1) Ограничения выдачи Банком Развития гарантий
Банк Развития выдает гарантии с учетом ограничений, установленных  статьей 15  Закона.
Инвестиционные проекты, в целях финансирования которых Банк Развития выдает гарантии, должны соответствовать инвестиционным приоритетам, установленным настоящим Меморандумом.

2) Мерзiмдерi мен валютасы
Қаржыландыру мақсатында Даму Банкi кепiлдiктер беретiн инвестициялық жобалар мен экспорттық операцияларға кредит беру мерзімдерi осы Меморандумда Даму Банкi инвестициялық жобалар мен экспорттық операцияларға кредит беру үшін белгіленген мерзiмдерге сәйкес болуы тиіс.
Даму Банкінің кепiлдiктер беруi iске асырылатын инвестициялық жобаға немесе экспорттық операцияға сәйкес ұлттық валютада және шетел валютасында жүзеге асырылады.
3) Кепілдiктiң сомасы
Қаржыландыру мақсатында Даму Банкi кепілдiктер беретiн инвестициялық жобалар мен экспорттық операцияларға кредит беру сомалары осы Меморандумда Даму Банкi инвестициялық жобалар мен экспорттық операцияларға кредит беру үшiн белгіленген сомаларға сәйкес болуы тиіс.
4) Кепілдiктердiң жиынтық көлемi
Инвестициялық жобалар мен экспорттық операцияларды iске асыру үшiн үшiншi тұлғалардың қарыздары бойынша Даму Банкінің қолданыстағы кепiлдiктерiнiң (шартты міндеттемелерінің) жиынтық көлемiнiң ара қатынасы Даму Банкiнiң меншiк капиталына 2:1 ара қатынасынан аспауы тиiс.
Даму Банкiнiң Директорлар кеңесi көрсетiлген ара қатынас шегiнде шартты мiндеттемелер бойынша лимит белгiлеуге құқылы.
5) Шешiм қабылдау тәртiбi
Банк сараптамасы нәтижелерi бойынша оң қорытынды алған, оны қаржыландыру мақсатында Даму Банкi кепiлдiктер беретiн инвестициялық жоба немесе экспорттық операция Даму Банкi Кредит комитетiнiң қарауына шығарылады.
Инвестициялық жобаларды iске асыратын үшiншi тұлғалардың қарыздары бойынша Даму Банкiнiң кепілдiктер беруi туралы шешiмдi Даму Банкiнiң Кредит комитетi оң шешiм қабылдаған жағдайда Директорлар кеңесi қабылдайды.
Экспорттық операцияларды iске асыратын үшiншi тұлғалардың қарыздары бойынша 5 млн. AҚШ долларына баламалы сомадан аспайтын көлемде Даму Банкiнiң кепiлдiктер беруi туралы шешiмдi Даму Банкiнiң Кредит комитетi қабылдайды.
Экспорттық операцияларды iске асыратын үшiншi тұлғалардың қарыздары бойынша 5 млн. АҚШ долларына баламалы сомадан асатын мөлшерде Даму Банкiнiң кепiлдiктер беруi туралы шешiмдi Даму Банкiнiң Кредит комитетi оң шешiм қабылдаған жағдайда, Даму Банкiнiң Директорлар кеңесi қабылдайды.
6) Даму Банкiнiң шартты мiндеттемелерiнiң (кепiлдiктерiнiң) мониторингi және оларды бақылау
Шартты мiндеттемелердiң (кепiлдiктердiң) мониторингін және оларды бақылауды Даму Банкi кредит беру процесiне және борышкердiң (қарыз алушының) кредитті өтеу қабiлеттілігі мен төлем қабілеттілiгiн, кепiлдiктiң әрекет етуiнiң бүкіл кезеңi iшiнде жобаның iске асырылуын қадағалауды қоса алғанда, оның мiндеттемелерiн орындауына үздiксiз мониторинг және бақылау жүргiзу жолымен жүзеге асырады.
Мониторинг және бақылау нәтижелерi негiзiнде Даму Банкi ай сайын Заңның 17-бабына сәйкес шартты мiндеттемелердiң (кепілдiктердiң) жiктемесiн және провизияларды (резервтердi) қалыптастыруды жүргiзедi.

2) Сроки и валюта
Сроки кредитования инвестиционных проектов и экспортных операций, в целях финансирования которых Банк Развития выдает гарантии, должны соответствовать срокам, установленным в настоящем Меморандуме для кредитования Банком Развития инвестиционных проектов и экспортных операций.
Выдача гарантий Банком Развития осуществляется в национальной валюте и иностранной валюте в соответствии с реализуемым инвестиционным проектом или экспортной операцией.
3) Сумма гарантии
Суммы кредитования инвестиционных проектов и экспортных операций, в целях финансирования которых Банк Развития выдает гарантии, должны соответствовать суммам, установленным в настоящем Меморандуме для кредитования Банком Развития инвестиционных проектов и экспортных операций.
4) Суммарный объем гарантий
Соотношение суммарного объема действующих гарантий (условных обязательств) Банка Развития по займам третьих лиц, привлеченным ими для реализации инвестиционных проектов и экспортных операций, к собственному капиталу Банка Развития не должно превышать соотношения 2:1.
Совет директоров Банка Развития вправе устанавливать лимит по условным обязательствам в пределах указанного соотношения.
5) Порядок принятия решения
Инвестиционный проект или экспортная операция, в целях финансирования которых Банк Развития выдает гарантии, получившие положительное заключение по результатам банковской экспертизы, выносятся на рассмотрение Кредитного комитета Банка Развития.
Решение о выдаче Банком Развития гарантий по займам третьих лиц, реализующих инвестиционные проекты, принимает Совет директоров при условии положительного решения Кредитного комитета Банка Развития.
Решение о выдаче Банком Развития гарантий по займам третьих лиц, реализующих экспортные операции, в размере, не превышающем сумму, эквивалентную 5 млн. долларам США, принимает Кредитный комитет Банка Развития.
Решение о выдаче Банком Развития гарантий по займам третьих лиц, реализующих экспортные операции, в размере, превышающем сумму, эквивалентную 5 млн. долларам США, принимает Совет директоров при условии положительного решения Кредитного комитета Банка Развития.
6) Мониторинг и контроль условных обязательств (гарантий) Банка Развития
Мониторинг и контроль условных обязательств (гарантий) осуществляются Банком Развития путем непрерывного мониторинга и контроля процесса кредитования и исполнения обязательств должником (заемщиком), включая наблюдение за его кредитоспособностью и платежеспособностью, реализацией проекта на протяжении всего периода действия гарантии.
На основании результатов мониторинга и контроля Банк Развития ежемесячно производит классификацию условных обязательств (гарантий) и формирование провизии (резервов) в соответствии со  статьей 17  Закона.

13. Кредиттер мен кепілдiктердi қамтамасыз ету
Кредиттер мен кепiлдiктер өтiмділігi жоғары активтермен (мемлекеттiк бағалы қағаздар, екiншi деңгейдегi банктердiң кепiлдiктерi және басқалар), сондай-ақ заңнамада көзделген өзге де қамтумен қамтамасыз етiлуi тиiс.
Даму Банкi ұсынатын кредиттер мен кепiлдiктер бойынша қамтамасыз етудiң тәсiлiн, құрылымын және мөлшерiн Даму Банкiнiң Директорлар кеңесi айқындайды.
14. Лимиттер
Бір қарыз алушыға (аффилиирленген қарыз алушылар тобына) тәуекел бойынша лимит Даму Банкiнiң меншiк капиталы сомасының 25%-ынан аспайтын мөлшерде белгiленедi.
Салалық және өңiрлiк белгiсi бойынша кредит портфелiнiң құрылымы бойынша лимиттi Даму Банкiнiң Директорлар кеңесi кредит саясатының басымдықтарына сәйкес белгiлеуге құқылы.
3. Агенттің функцияларын орындау
15. Даму Банкiнiң агент функцияларын орындауы
Даму Банкi Заңның 10-бабына сәйкес агент функцияларын орындайды.
16. Қызмет көрсету талаптары мен шарттары
Агенттiк қызмет көрсету шарттарында Даму Банкiнiң мынадай:
қайтарымды негiзде қаржыландырылатын республикалық және жергiлiктi инвестициялық жобаларға;
мемлекет кепілдiк берген қарыздар есебiнен қаржыландырылатын жобаларға;
мемлекет кепілдiк берген қарыздарға;
сондай-ақ Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң мемлекеттiк кепілдiктер бойынша мiндеттемелердi орындауына және заңды тұлғалардың басқа да борыштық мiндеттемелерiн орындауына байланысты республикалық бюджеттен бөлiнген қаражатты қайтару жөнiндегi агенттiң функцияларына қызмет көрсетуi бойынша агент орындайтын функциялар тiзбесi, шарттар (қаржылықты қоса алғанда) және агент функцияларын тиiсiнше орындамағаны үшін жауапкершілік көзделеді.
Жобалар мен қарыздарға қызмет көрсету бойынша Даму Банкінің агент функцияларын орындауы, қарыз алушылардың республикалық бюджет алдындағы мiндеттемелерiн Даму Банкiнiң қаражаты есебiнен орындауын көздемейді.
4. Инвестициялық жобалар мен экспорттық операциялардың
сараптамасы
17. Даму Банкiнiң инвестициялық жобаға немесе экспорттық операцияға банктiк сараптамасыз кредит беруге, кепілдiктер беруге құқығы жоқ.
Банктiк сараптама Даму Банкiнiң iшкi құжаттарында белгіленген тәртiппен жүргiзіледi.
18. Банктiк сараптамаға жататын инвестициялық жобалар мен экспорттық операциялар
Даму Банкi шарттық негiзде:
қайтарымды негiзде қаржыландыруға ұсынылатын республикалық және жергілiктi инвестициялық жобалардың;
мемлекет кепілдiк берген қарыздар есебiнен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалардың;
Даму Банкi немесе оның кепiлдiгiмен қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобалар мен экспорттық операциялардың банктiк сараптамасын жүзеге асырады.
Инвестициялық жобалар мен экспорттық операциялардың банктiк сараптамасын жүргiзу үшін Даму Банкi сарапшылар мен консультанттарды тартуы мүмкiн.

13. Обеспечение кредитов и гарантий
Кредиты и гарантии должны быть обеспечены высоколиквидными активами (государственные ценные бумаги, гарантии банков второго уровня и другие), а также иным обеспечением, предусмотренным законодательством.
Способ, структура и размер обеспечения по кредитам и гарантиям, предоставляемым Банком Развития, определяются Советом директоров Банка Развития.
14. Лимиты
Лимит по риску на одного заемщика (группу аффилированных заемщиков) устанавливается в размере не более 25 % от суммы собственного капитала Банка Развития.
Совет директоров Банка Развития вправе устанавливать лимит по структуре кредитного портфеля по отраслевому и региональному признаку в соответствии с приоритетами кредитной политики.
3. Выполнение функций агента
15. Выполнение Банком Развития функций агента
Банк Развития выполняет функции агента в соответствии со  статьей 10  Закона.
16. Требования и условия обслуживания
В договорах на агентское обслуживание предусматриваются перечень выполняемых агентом функций, условия (включая финансовые) и ответственность за ненадлежащее выполнение функций агента по обслуживанию Банком Развития:
республиканских и местных инвестиционных проектов, финансируемых на возвратной основе,
проектов, финансируемых за счет гарантированных государством займов,
гарантированных государством займов,
а также функций агента по возврату средств, выделенных из республиканского бюджета в связи с исполнением обязательств по государственным гарантиям и других долговых обязательств юридических лиц Правительством Республики Казахстан.
Выполнение Банком Развития функций агента по обслуживанию проектов и займов не предусматривает исполнения обязательств заемщиков перед республиканским бюджетом за счет средств Банка Развития.
4. Экспертиза инвестиционных проектов и экспортных операций
17. Банк Развития не имеет права предоставлять кредит, выдавать гарантии без банковской экспертизы инвестиционного проекта или экспортной операции.
Банковская экспертиза проводится в порядке, установленном внутренними документами Банка Развития.
18. Инвестиционные проекты и экспортные операции, подлежащие банковской экспертизе
Банк Развития на договорной основе осуществляет банковскую экспертизу:
республиканских и местных инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию на возвратной основе;
инвестиционных проектов, предлагаемых к финансированию за счет гарантированных государством займов;
инвестиционных проектов и экспортных операций, предлагаемых к финансированию Банком Развития или под его гарантии.
Для проведения банковской экспертизы инвестиционных проектов и экспортных операций Банк Развития может привлекать экспертов и консультантов.

19. Инвестициялық жобалар мен экспорттық операцияларға қойылатын талаптар
Даму Банкiнiң iшкi құжаттарында белгiленген талаптарға сәйкес ресiмделген инвестициялық жобалар мен экспорттық операциялар сараптамаға қабылданады.
20. Банктiк сараптаманы жүргiзу үшiн белгіленген тарифтер
Инвестициялық жобалар мен экспорттық операциялардың банктiк сараптамасын жүргiзу үшiн тарифтер Даму Банкi Активтер мен пассивтердi басқару жөнiндегi комитетiнiң шешiмiмен белгiленедi және оны Директорлар кеңесi бекiтедi.
5. Қарыз алу
21. Көздерi мен нысандары
Заңнамаға сәйкес Даму Банкi несие капиталының сыртқы және iшкi рыноктарында, соның iшiнде республикалық және жергілiктi бюджеттерден қарыз алуды жүзеге асырады.
Қарыз алу мынадай нысандарда жүзеге асырылады:
борыштық бағалы қағаздарды шығару және орналастыру;
қарыз туралы шарттар (келiсiмдер) жасасу.
Даму Банкi облигациялар түрiнде шығарған бағалы қағаздардың:
олар шығарылған сәттен бастап Даму Банкiнiң қаржы агенттiгі мәртебесi болған жағдайда;
олар Даму Банкiне қаржы агенттiгi мәртебесi берілгенге дейiн шығарылған жағдайда, осы мәртебе берілген сәттен бастап агенттiк облигациялар мәртебесi бар.
Даму Банкiнiң бiрлестiрілген қарыздары, Қазақстан Республикасының резиденттерi мен резидент еместерiнiң банкаралық кредиттерін, бюджеттік кредиттердi тартуы қарыз туралы шарт (келiсiм) жасасу жолымен жүзеге асырылады.
Даму Банкiнiң қарыз алуы ұлттық валютада, сол сияқты шетел валютасында да жүзеге асырылуы мүмкiн.
22. Қарызға алынатын қаражатты пайдалану
Даму Банкi қарыз алуды өзiнiң кредит қызметiн қорландыру және өтiмдiлiктi басқару мақсатында жүзеге асырады.
Бюджеттiк кредиттер қарыз алудың орташа құнын төмендету және қарыздар портфелiнiң орташа мерзiмiн ұлғайту үшiн тартылады.
23. Қарыз алудағы сыйақы ставкасы
Қарыз алудың шектi (ең жоғары) ставкасын Даму Банкiнiң Активтер мен пассивтердi басқару жөнiндегi комитетi белгiлейдi.
24. Лимиттер мен шектеулер
Даму Банкi инвестициялық жобалар мен экспорттық операцияларға (мiндеттемелерге) кредит беру үшiн тартқан қарыздары бойынша негiзгi борыш оның меншiк капиталына қатысты 4:1 ара қатынасынан аспауы тиiс.
Даму Банкiнiң Директорлар кеңесi көрсетiлген ара қатынас шегiндегi мiндеттемелер бойынша лимиттер белгілеуге құқылы.
Шектеулер агенттiк негiзде қызмет көрсетiлетiн қаражатқа қолданылмайды.
Қарыз алудың көздерi, мерзiмдерi, ставкалары бойынша Даму Банкiнiң қарыздар портфелiнiң құрылымы Даму Банкi Активтер мен пассивтердi басқару жөнiндегi комитетiнiң шешiмiмен белгiленедi.
6. Инвестициялық портфельдi басқару
25. Құралдар мен лимиттер
Даму Банкi iшкi және сыртқы рыноктарда (инвестициялық портфель) төменде көрсетiлген қаржы құралдарына, қарыз және жарғылық капиталдың қаражатын қоса алғанда, инвестициялық портфельдiң жалпы көлемiнен мынадай мөлшердегі:

19. Требования к инвестиционным проектам и экспортным операциям
К экспертизе принимаются инвестиционные проекты и экспортные операции, оформленные в соответствии с требованиями, установленными внутренними документами Банка Развития.
20. Тарифы за проведение банковской экспертизы
Тарифы за проведение банковской экспертизы инвестиционных проектов и экспортных операций устанавливаются решением Комитета по управлению активами и пассивами Банка Развития и утверждаются Советом директоров.
5. Заимствование
21. Источники и формы
В соответствии с законодательством Банк Развития осуществляет заимствование на внешнем и внутреннем рынках ссудного капитала, в том числе из республиканского и местных бюджетов.
Заимствование осуществляется в следующих формах:
выпуск и размещение долговых ценных бумаг;
заключение договоров (соглашений) о займе.
Ценные бумаги, выпущенные Банком Развития в виде облигаций, обладают статусом агентских облигаций:
с момента их выпуска в случае наличия у Банка Развития статуса финансового агентства;
с момента присвоения Банку Развития статуса финансового агентства в случае их выпуска до присвоения этого статуса.
Привлечение Банком Развития синдицированных займов, межбанковских кредитов резидентов и нерезидентов Республики Казахстан, бюджетных кредитов осуществляется путем заключения договора (соглашения) о займе.
Заимствование Банком Развития может осуществляться как в национальной, так и в иностранной валюте.
22. Использование заимствуемых средств
Банк Развития осуществляет заимствование в целях фондирования своей кредитной деятельности и управления ликвидностью.
Бюджетные кредиты привлекаются для снижения средней стоимости заимствования и увеличения среднего срока портфеля займов.
23. Ставка вознаграждения при заимствовании
Предельную (максимальную) ставку заимствования устанавливает Комитет по управлению активами и пассивами Банка Развития.
24. Лимиты и ограничения
Основной долг по займам, привлеченным Банком Развития для кредитования инвестиционных проектов и экспортных операций (обязательства), по отношению к его собственному капиталу не должен превышать соотношения 4:1.
Совет директоров Банка Развития вправе устанавливать лимит по обязательствам в пределах указанного соотношения.
Ограничения не распространяются на средства, обслуживаемые на агентской основе.
Структура портфеля займов Банка Развития по источникам, срокам, ставкам заимствования определяется решениями Комитета по управлению активами и пассивами Банка Развития.
6. Управление инвестиционным портфелем
25. Инструменты и лимиты
Банк Развития размещает свободные средства, включая заемные и средства уставного капитала, на внутреннем и внешнем рынках (инвестиционный портфель) в нижеуказанные финансовые инструменты в следующих размерах от общего объема инвестиционного портфеля:

1) Қазақстан Республикасының, соның iшiнде басқа да мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес шығарылған мемлекеттік бағалы қағаздарға - 100%-ға дейiн;
2) мынадай халықаралық қаржы ұйымдары:
Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкi;
Еуропа Қайта Құру және Даму Банкi;
Азия Даму Банкi;
Ислам Даму Банкi;
Халықаралық қаржы корпорациясы;
Америкааралық Даму Банкi;
Халықаралық есептеу банкi;
Африка Даму Банкi шығарған бағалы қағаздарға;
Орналастыру бойынша лимит - 100%-ға дейiн;
3) Standard&Poor`s шәкілі бойынша ВВВ-дан немесе Moody's шәкілi бойынша Ваа3-тен төмен болмайтын кредиттiк рейтингi бар елдердiң мемлекеттік бағалы қағаздарына - 70%-дан аспайтын;
4) Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметiн жүзеге асыратын қор биржасының аса жоғары санатының тiзiмiне енгiзiлген қазақстандық эмитенттердiң мемлекеттiк емес бағалы қағаздарына, қаржылық емес ұйымдар үшiн - 25%-дан аспайтын, қаржы ұйымдары үшін - 50%-дан аспайтын;
5) Қазақстан Республикасының егемендi рейтингiнен бiр деңгейден төмен болмайтын кредиттік рейтингi бар қазақстандық эмитенттер шетел мемлекеттерiнiң заңнамасына сәйкес шығарған мемлекеттiк емес бағалы қағаздарға - 25%-дан аспайтын;
6) Standard&Poor`s шәкiлi бойынша ВВВ-дан немесе Moody's шәкiлi бойынша Ваа3-тен төмен болмайтын кредиттiк рейтингі бар шетел эмитенттерiнiң мемлекеттiк емес бағалы қағаздарына - 20%-дан аспайтын;
7) шетел валютасына - 100%-дан аспайтын;
8) осы тараудың 1 - 7-тармақтарында көрсетiлген қаржы құралдары базалық активтерi болып табылатын туынды бағалы қағаздарға - 20%-дан аспайтын;
9) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi салымдарға (депозиттерге), шетел банктерiнде (Standard&Poor's шәкiлi бойынша BBB-дан немесе Moody"s шәкілi бойынша Ваа3-тен төмен болмайтын кредиттiк рейтингi бар) екiншi деңгейдегi банктерде және екiншi деңгейдегi банктер мен шетел банктерi шығарған депозиттік сертификаттарға - 50%-дан аспайтын;
10) уәкілеттi мемлекеттік органның лицензиясы болған кезде тазартылған қымбат бағалы металдарға - 20%-дан аспайтын еркiн қаражатты орналастырады.
26. Құралдармен жүргiзiлетiн операциялар
Даму Банкi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен Даму Банкiнiң Директорлар кеңесi белгілеген шектерде жоғарыда көрсетiлген қаржы құралдарымен операцияларды жүзеге асыруға құқылы.
Даму Банкi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен Даму Банкiнiң Директорлар кеңесi белгiлеген шектерде рұқсат етілген басқа да қаржы құралдарымен операцияларды жасауға құқылы.
Даму Банкi жарғылық капиталы қаражатының бiр бөлiгiн (төленген жарғылық капитал сомасының 50%-ынан аспайтын мөлшерде) Даму Банкiнiң Директорлар кеңесi белгiлеген тәртiппен және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сенiмгерлiк басқаруға беруге құқылы.

1) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, в том числе выпущенные в соответствии с законодательством других государств - до 100%;
2) ценные бумаги, выпущенные следующими международными финансовыми организациями:
Международным Банком Реконструкции и Развития;
Европейским Банком Реконструкции и Развития;
Азиатским Банком Развития;
Исламским Банком Развития;
Международной финансовой корпорацией;
Межамериканским Банком Развития;
Банком международных расчетов;
Африканским Банком Развития.
Лимит по размещению - до 100 %.
3) государственные ценные бумаги стран, имеющих кредитный рейтинг не ниже ВВВ по шкале Standard & Poor's или Ваа3 по шкале Moody's, - не более 70 %;
4) негосударственные ценные бумаги казахстанских эмитентов, включенные в список наивысшей категории фондовой биржи, осуществляющей свою деятельность на территории Республики Казахстан, для нефинансовых организаций, - не более 25 %, для финансовых организаций - не более 50 %;
5) негосударственные ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством иностранных государств казахстанскими эмитентами, имеющими кредитный рейтинг не ниже, чем на один уровень суверенного рейтинга Республики Казахстан, - не более 25 %;
6) негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющих кредитный рейтинг не ниже ВВВ по шкале Standard & Poor's или Ваа3 по шкале Moody's, - не более 20 %;
7) в иностранную валюту - до 100 %;
8) производные ценные бумаги, базовым активом которых являются финансовые инструменты, указанные в пунктах 1-7 настоящей главы, - не более 20 %;
9) во вклады (на депозиты) в Национальном Банке Республики Казахстан, в иностранных банках (имеющих кредитный рейтинг не ниже ВВВ по шкале Standard & Poor's или Ваа3 по шкале Moody's), банках второго уровня и в депозитные сертификаты, выпущенные банками второго уровня и иностранными банками, - не более 50 %;
10) аффинированные драгоценные металлы, при наличии лицензии уполномоченного государственного органа - не более 20 %.
26. Операции с инструментами
Банк Развития вправе в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, осуществлять операции с вышеуказанными финансовыми инструментами в пределах, определенных Советом директоров Банка Развития.
Банк Развития вправе совершать операции с другими финансовыми инструментами, разрешенными законодательством Республики Казахстан, в пределах, определенных Советом директоров Банка Развития.
Банк Развития вправе передавать часть средств уставного капитала (в размере не более 50 % от суммы оплаченного уставного капитала) в доверительное управление в порядке, установленном Советом директоров Банка Развития, и в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

7. Даму Банкiнiң заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы
27. Даму Банкiнiң жарғылық капиталға қатысуы
Даму Банкi Заңның  14-бабына сәйкес заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысады.
28. Қатысу көлемi
Даму Банкiнiң қор биржасының, орталық депозитарийдiң, лизинг берушi ұйымдардың жарғылық капиталына қатысу көлемiн, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында және Даму Банкiнiң құрылтай құжаттарында өзгеше белгіленбесе, Даму Банкiнiң Директорлар кеңесi белгiлейдi.
Даму Банкiнiң үшiншi тұлғалармен бiрлесiп лизинг берушi ұйымда құруы және/немесе қатысуы жағдайында қатысу үлесi тараптардың келiсiмiмен белгіленедi.

7. Участие Банка Развития в уставном капитале
юридических лиц
27. Участие Банка Развития в уставном капитале
Банк Развития участвует в уставных капиталах юридических лиц в соответствии со  статьей 14  Закона.
28. Объемы участия
Объемы участия Банка Развития в уставном капитале фондовой биржи, центрального депозитария, организаций-лизингодателей определяются Советом директоров, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан и учредительными документами Банка Развития.
В случае создания и/или участия Банка Развития совместно с третьими лицами в организации-лизингодателе доля участия определяется соглашением сторон.