Қоршаған ортаны қорғау, табиғат пайдалануды басқару және осы салада мемлекеттік бақылау функцияларын жүзеге асыратын арнайы уәкiлетті органдардың тiзбесiн және олардың қызметiн ұйымдастыру ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 12 наурыздағы N 311 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 18 қаңтардағы N 29 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.01.18.  N 29  (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шiлдедегi Заңының  7-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қоршаған ортаны қорғау, табиғат пайдалануды басқару және осы салада мемлекеттiк бақылау функцияларын жүзеге асыратын арнайы уәкілетті органдардың тiзбесi;
2) Қоршаған ортаны қорғау, табиғат пайдалануды басқару және осы салада мемлекеттiк бақылау функцияларын жүзеге асыратын арнайы уәкілетті органдардың қызметiн ұйымдастыру ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметінiң
2004 жылғы 12 наурыздағы
N 311 қаулысымен
бекiтiлген
Қоршаған ортаны қорғау, табиғат пайдалануды басқару және осы салада мемлекеттік бақылау функцияларын жүзеге асыратын арнайы уәкiлеттi органдардың тізбесі
Қоршаған ортаны қорғау, табиғат пайдалану және осы салада мемлекеттiк бақылау функцияларын жүзеге асыратын арнайы уәкілеттi органдарға мыналар жатады:
1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалануды басқару функцияларын жүзеге асыратын өзге де орталық атқарушы органдардың қызметiн үйлестiрушi Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы ретiнде Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлiгi;
2) жер ресурстарын пайдалану және қорғау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Жер ресурстарын басқару жөнiндегi агенттігі;
3) орман және су ресурстарын, жануарлар және өсiмдiктер әлемінің ресурстарын, суды, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау, молайту, пайдалану саласындағы бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi;
4) жер қойнауын пайдалану және қорғау саласындағы функцияларды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi;

Об утверждении Перечня специально уполномоченных органов, осуществляющих функции охраны окружающей среды, управления природопользованием и государственного контроля в этой области, и Правил организации их деятельности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2004 года N 311.№Утратило силу постановлением Правительства РК от 18 января 2008 года N 29.
Сноска. Постановление Правительства РК от 12 марта 2004 года N 311 утратило силу постановлением Правительства РК от 18 января 2008 года  N 29  (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии со  статьей 7  Закона Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень специально уполномоченных органов, осуществляющих функции охраны окружающей среды, управления природопользованием и государственного контроля в этой области;
2) Правила организации деятельности специально уполномоченных органов, осуществляющих функции охраны окружающей среды, управления природопользованием и государственного контроля в этой области.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 марта 2004 года N 311
Перечень
специально уполномоченных органов, осуществляющих функции
охраны окружающей среды, управления природопользованием и
государственного контроля в этой области
К специально уполномоченным органам, осуществляющим функции охраны окружающей среды, управления природопользованием и государственного контроля в этой области, относятся:
1) Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан, как центральный исполнительный орган Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, координирующий также деятельность иных центральных исполнительных органов, осуществляющих функции охраны окружающей среды и управления природопользованием;
2) Агентство Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами, осуществляющее функции использования и охраны земельных ресурсов;
3) Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, осуществляющее контрольно-надзорные функции в области охраны, воспроизводства, использования лесных и водных ресурсов, ресурсов животного и растительного мира, воды, особо охраняемых природных территорий;
4) Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан, осуществляющее функции в области использования и охраны недр;

5) автокөлiк құралдарынан атмосфераға зиянды заттардың шығарындыларын бақылау, браконьерлiкке, ағаштар мен бұталарды заңсыз кесуге, аң аулау мен балық аулау ережесiн бұзуға қарсы күрес, экологиялық қылмыстарды тексеру функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлігі;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өз құзыреті шегiнде жергілiкті атқарушы органдар.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2004 жылғы 12 наурыздағы
N 311 қаулысымен
бекiтiлген
Қоршаған ортаны қорғау, табиғат пайдалануды басқару және осы салада мемлекеттік бақылау функцияларын жүзеге асыратын арнайы уәкiлеттi органның қызметiн ұйымдастыру
ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шілдедегi  Заңына  сәйкес әзiрленген және қоршаған ортаны қорғау, табиғат пайдалануды басқару және осы салада мемлекеттік бақылау функцияларын жүзеге асыратын арнайы уәкiлеттi органдар (бұдан әрi - арнайы уәкілетті органдар) қызметiнiң тәртiбiн айқындайды.
2. Осы Ереже қоршаған ортаны қорғау, табиғат пайдалануды басқару және мемлекеттік бақылау, осы саладағы жалпы мәселелер бойынша өзара iс-қимыл, Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органының үйлестірушi рөлiн нақтылау мәселелерi жөніндегi арнайы уәкілеттi органдардың қызметiн ретке келтіруге бағытталған.
2. Арнайы уәкiлеттi органдардың өзара ic-қимыл жасау және қызметiн үйлестiру тәртiбi
3. Арнайы уәкiлетті органдардың өзара iс-қимыл жасау және қызметін үйлестiру Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған олардың өкілеттiктерi шегінде жүзеге асырылады.
4. Арнайы уәкілеттi органдар өз құзыретi шегiнде мынадай негiзгi бағыттар бойынша өзара iс-қимыл жасайды:
1) табиғат қорғау заңнамасын бұзушылықтардың алдын алу және анықтау мақсатында табиғат пайдаланушылардың бiрлескен iс-шараларды және кешендi тексерулердi жоспарлауы және жүргізуi;
2) қоршаған ортаның сапасын жақсартуға, табиғи ресурстарды қорғауға, молайтуға және ұтымды пайдалануға бағытталған қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды молайту жөнiндегі iс-шараларды орындауды ұйымдастыру;
3) табиғи ресурстардың мемлекеттiк есебiн және мемлекеттік кадастрларын жүргiзу, қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингінiң бiрыңғай жүйесi қызметiн қамтамасыз ету;
4) мемлекеттік экологиялық сараптама арқылы табиғи ресурстарды пайдалануға байланысты барлық жобалардың өтуiн ұйымдастыру;

5) Министерство внутренних дел Республики Казахстан, осуществляющее функции контроля за выбросами вредных веществ в атмосферу от автотранспортных средств, борьбу с браконьерством, незаконной прорубкой деревьев и кустарников, с нарушениями правил охоты и рыболовства, расследованием экологических преступлений;
6) местные исполнительные органы в пределах своей компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 марта 2004 года N 311
Правила
организации деятельности специально уполномоченных органов,
осуществляющих функции охраны окружающей среды, управления
природопользованием и государственного контроля в этой области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды" и определяют порядок деятельности специально уполномоченных органов, осуществляющих функции охраны окружающей среды, управления природопользованием и государственного контроля в этой области (далее - специально уполномоченные органы).
2. Данные Правила направлены на упорядочение деятельности специально уполномоченных органов по вопросам охраны окружающей среды, управления природопользованием и государственного контроля, взаимодействие по общим вопросам в этой области, конкретизацию координирующей роли центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области охраны окружающей среды.
2. Порядок взаимодействия и координации деятельности
специально уполномоченных органов
3. Взаимодействие и координация деятельности специально уполномоченных органов осуществляются в пределах их полномочий, определенных законодательством Республики Казахстан.
4. Специально уполномоченные органы взаимодействуют, в пределах своей компетенции, по следующим основным направлениям:
1) планирование и проведение совместных мероприятий и комплексных проверок природопользователей с целью предупреждения и выявления нарушений природоохранного законодательства;
2) организация выполнения мероприятий по охране окружающей среды и воспроизводству природных ресурсов, направленных на улучшение качества окружающей среды, охрану, воспроизводство и рациональное использование природных ресурсов;
3) ведение государственного учета и государственных кадастров природных ресурсов, обеспечение деятельности единой системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов;
4) организация прохождения всех проектов, связанных с использованием природных ресурсов, через государственную экологическую экспертизу;

5) шаруашылық қызметтiң экологиялық қауіптi түрлерi кезiндегі өндiрiстiк бақылау мен мониторингті жүргiзудi бақылау;
6) төтенше экологиялық жағдайлардың себептерiн тексеру және салдарын жою;
7) қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды қорғау, молайту және пайдалану саласында ақпарат алмасу.
5. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органы қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану мәселелерi жөнiндегi өзге де арнайы уәкілетті органдардың қызметiн үйлестірудi жүзеге асырады.
6. Арнайы уәкілетті органдардың қызметiн үйлестiру үшін Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органы белгiленген тәртiппен консультативтiк-кеңесшi комиссияларды (жұмыс топтарын) құруға бастамашылық жасай алады.
7. Арнайы уәкiлетті органдардың қызметiн үйлестіру, сондай-ақ бiрлескен алқа отырыстарын өткiзу, табиғат пайдаланудың әр түрлi салалары бойынша бiрлескен бұйрықтармен бекiтiлетiн нормативтік құқықтық кесiмдердi әзiрлеу жолымен жүзеге асырылады.
3. Қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау функцияларын жүзеге асыру
кезiнде арнайы уәкiлеттi органдардың қызметiн ажырату тәртiбi
8. Қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды пайдалану саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру кезiнде осы өкілеттiктер берiлген және бiр мезгiлде мемлекеттік инспекторлар болып табылатын арнайы уәкілетті органдардың лауазымды тұлғалары қоршаған ортаны қорғау саласындағы бұзушылықтардың алдын алу, оларды анықтау және жою, тәртiп бұзушыларды заңнамада белгiленген жауапкершілiкке тарту жөнiнде табиғат қорғау заңнамасына сәйкес шаралар қабылдайды.
9. Мемлекеттік бақылау арнайы уәкілетті органның iшкi жоспарына сәйкес тұрақты тексерулердi жүргiзу жолымен жүзеге асырылады.
Жоспарлы тексерулерден басқа шағымдар, өтiнiштер және жасырын хабарларды қоспағанда, ресми арыздардың басқа да нысандары негiз болып табылатын жоспардан тыс және рейдтiк тексерулер жүргiзілуi мүмкiн.
10. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органы мынадай мәселелер бойынша тексерулер жүргiзедi:
1) ұйымдастырушылық-құқықтық нысанға және меншiк нысанына қарамастан, жеке және заңды тұлғалардың қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнаманы сақтауы және орындауы;
2) шаруашылық және өзге де қызметке қойылатын белгiленген экологиялық нормативтер мен талаптарды, қолданыстағы стандарттар мен техникалық шарттарды сақтау;

5) контроль за проведением производственного контроля и мониторинга при экологически опасных видах хозяйственной деятельности;
6) расследование причин и ликвидация последствий чрезвычайных экологических ситуаций;
7) обмен информацией в области охраны окружающей среды, охраны, воспроизводства и использования природных ресурсов.
5. Центральный исполнительный орган Республики Казахстан в области охраны окружающей среды осуществляет координацию деятельности иных специально уполномоченных органов по вопросам охраны окружающей среды и использования природных ресурсов.
6. Для координации деятельности специально уполномоченных органов центральный исполнительный орган Республики Казахстан в области охраны окружающей среды может в установленном порядке инициировать создание консультативно-совещательных комиссий (рабочих групп).
7. Координация деятельности специально уполномоченных органов может осуществляться также путем проведения совместных коллегий, разработки нормативных правовых актов, утверждаемых совместными приказами по различным отраслям природопользования.
3. Порядок разграничения деятельности специально
уполномоченных органов при осуществлении функции
государственного контроля в области охраны окружающей среды
и использования природных ресурсов
8. При осуществлении государственного контроля в области охраны окружающей среды и использования природных ресурсов, должностные лица специально уполномоченных органов, наделенные данными полномочиями и являющиеся одновременно государственными инспекторами, принимают меры в соответствии с природоохранным законодательством по предупреждению, выявлению и устранению нарушений в области охраны окружающей среды, привлечению нарушителей к установленной законодательством ответственности.
9. Государственный контроль осуществляется путем проведения регулярных проверок в соответствии с внутренним планом специально уполномоченного органа.
Помимо плановых проверок могут проводиться внеплановые и рейдовые, основанием для которых являются жалобы, заявления и другие формы официальных обращений, за исключением анонимных сообщений.
10. Центральный исполнительный орган Республики Казахстан в области охраны окружающей среды проводит проверки по следующим вопросам:
1) соблюдение и исполнение законодательства в области охраны окружающей среды физическими и юридическими лицами, независимо от организационно-правовой формы и форм собственности;
2) соблюдение установленных экологических нормативов и требований к хозяйственной и иной деятельности, действующих стандартов и технических условий;

3) өз құзыретi шегiнде мемлекеттік кадастрларды және табиғи ресурстардың есебiн жүргiзудің дұрыстығы;
4) табиғи ресурстарды пайдалануға лицензияларда, мемлекеттiк экологиялық сараптама қорытындыларында белгiленген экологиялық шарттарды сақтау, сондай-ақ табиғат пайдалануға арналған шарттарды (келісiм-шарттарды) және рұқсаттарды орындау;
5) жер және су ресурстарын, сондай-ақ жануарлар және өсiмдiктер әлемiнiң ресурстарын пайдалану жөніндегi экологиялық талаптарды орындау;
6) қоршаған ортаны қорғау және оңалту, табиғи ресурстарды қорғау, молайту және ұтымды пайдалану жөнiндегi жоспарлар мен iс-шараларды орындау.
11. Қазақстан Республикасының өзге де орталық атқарушы органдары өз құзыретті шегінде мынадай мәселелер бойынша мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады:
1) ұйымдастырушылық-құқықтық нысанына және меншiк нысанына қарамастан, жеке және заңды тұлғалардың табиғат қорғау заңнамасын сақтауы және орындауы;
2) табиғи ресурстарды пайдалану, қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды молайту, сондай-ақ олардың зиянды әсерiнiң алдын алу жөнiндегi iс-шаралардың орындалу тәртiбiн сақтау;
3) мемлекеттiк кадастрларды және табиғи ресурстардың есебiн жүргiзудiң дұрыстығы;
4) табиғат пайдалануға белгiленген лимиттер мен квоталарды сақтау;
5) табиғат пайдалануды мемлекеттік реттеудi және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану жөнiндегi iс-шараларды қамтамасыз ету;
6) табиғи ресурстарды қорғау, молайту, пайдалану жөнiндегі негізгі талаптарды және табиғи ресурстарды пайдалануға белгiленген тыйым салулар мен шектеулердi, ережелер мен нормаларды орындау;
7) табиғат пайдалануға рұқсаттарда, лицензияларда және шарттарда (келiсiм-шарттарда) белгiленген ережелердi сақтау.
12. Жергiлікті атқарушы органдар өз құзыретi шегінде мынадай мәселелер бойынша қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады:
1) қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi объектiлердi салуды және қайта жаңартуды қамтамасыз ету;
2) экологиялық сараптаманың терiс қорытындысы бар кәсiпорындарды, құрылыстарды және өзге де объектiлердi салуға және қайта жаңартуға тыйым салу туралы қорытынды жасау, экологиялық талаптарды бұзу жағдайында сот тәртiбiмен шаруашылық және өзге де қызметтi тоқтата тұру және тиiстi шараларды қабылдау.

3) правильность ведения государственных кадастров и учета природных ресурсов в пределах своей компетенции;
4) соблюдение экологических условий, установленных в лицензиях на пользование природными ресурсами, в заключениях государственной экологической экспертизы, а также выполнение договоров (контрактов) и разрешений на природопользование;
5) выполнение экологических требований по использованию земельных и водных ресурсов, а также ресурсов животного и растительного мира;
6) выполнение планов и мероприятий по охране и оздоровлению окружающей среды, охране, воспроизводству и рациональному использованию природных ресурсов.
11. Иные центральные исполнительные органы Республики Казахстан осуществляют государственный контроль в пределах их компетенции по следующим вопросам:
1) соблюдение и исполнение природоохранного законодательства физическими и юридическими лицами, независимо от организационно-правовой формы и форм собственности;
2) соблюдение порядка использования природных ресурсов, выполнения мероприятий по охране окружающей среды и воспроизводству природных ресурсов, а также предупреждению их вредного воздействия;
3) правильность ведения государственных кадастров и учета природных ресурсов;
4) соблюдение установленных лимитов и квот на природопользование;
5) обеспечение государственного регулирования природопользования и мероприятий по рациональному использованию природных ресурсов;
6) выполнение основных требований по охране, воспроизводству, использованию природных ресурсов и установленных запретов и ограничений, правил и норм на пользование природными ресурсами;
7) соблюдение условий, установленных в разрешениях, лицензиях и договорах (контрактах) на природопользование.
12. Местные исполнительные органы осуществляют государственный контроль в области охраны окружающей среды в пределах своей компетенции по следующим вопросам:
1) обеспечение строительства и реконструкции объектов по охране окружающей среды;
2) составление заключения о запрещении строительства и реконструкции предприятий, сооружений и иных объектов, по которым имеется отрицательное заключение экологической экспертизы, приостановление хозяйственной и иной деятельности в судебном порядке, в случае нарушения экологических требований, и принятие соответствующих мер.