"Қазақстан Республикасындағы сауда-өнеркәсiп палаталары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 3 сәуірдегі N 380 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасындағы сауда-өнеркәсiп палаталары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
мiндетiн атқарушы
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Қазақстан Республикасындағы сауда-өнеркәсiп палаталары туралы"
Осы Заң сауда-өнеркәсіп палаталарының құқықтық жағдайын, сауда-өнеркәсiп палаталары мүшелерiнiң құқықтары мен мiндеттерiн, өкiлеттiгін, сауда-өнеркәсiп палаталарының органдарын құру және оның жұмыс жасау тәртiбiн айқындайды.
1-бап. Заңды қолдану аясы
Осы Заң Қазақстан Республикасындағы сауда-өнеркәсiп палаталарын құрумен, оның қызметiмен, қайта ұйымдастырумен және жоюмен байланысты туындаған қарым-қатынастарға қатысты болады.
2-бап. Заңның мақсаттары мен мiндеттерi
Осы Заңның мақсаттары мен мiндеттерi елдің экономикасын дамытуға, мемлекеттiк органдармен өзара қарым-қатынас жасау үшiн сауда қызметiн реттеу саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруға, қазiргі заманғы өнеркәсiп және сауда инфрақұрылымдарын құруға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы кәсiпкерлерiнiң шетел мемлекеттерiнiң кәсiпкерлерiмен сауда-экономикалық және ғылыми-техникалық байланыстарын жан-жақты дамыту болып табылады.
3-бап. Қазақстан Республикасының Сауда-өнеркәсіп
палаталар туралы заңы
1. Қазақстан Республикасының Сауда-өнеркәсiп палаталары туралы заңы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделедi және Азаматтық кодекстен , осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерден тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарда осы Заңда көзделгеннен өзге ережелер белгіленген болса, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
4-бап. Сауда-өнеркәсiп палаталары
1. Сауда-өнеркәсiп палаталары (бұдан әрi - Палаталар) - мемлекеттiк емес, өзiн өзi қаржыландыратын және өзiн өзi басқаратын ұйым болып табылатын, олардың қызметiн дамыту үшiн қолайлы жағдай жасау, құқықтары мен мүдделерiн қорғау мақсатында ерiктi негізде кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды және жеке тұлғаларды бiрiктiретiн коммерциялық емес ұйымдардың жекелеген ұйымдық құқықтық нысаны.
2. Қазақстан Республикасында Қазақстан Республикасының Сауда-өнеркәсiп палаталарының қауымдастығы (одағы) және аумақтық Палаталар құрылады және жұмыс iстейдi.
Облыс аумағында, республикалық мәндегi қала мен Қазақстан Республикасының астанасында басқа облыс аумағында, республикалық мәндегi қалада, астанада өзiнiң құрылымдық бөлiмшелерiн (филиалдары мен өкiлдiктерiн) құpуғa құқылы eмec бip Палата құрылып, жұмыс iстеуi мүмкiн. Аумақтық Палаталар Қазақстан Республикасының Сауда-өнеркәсiп палаталарының қауымдастығына (одағына) (бұдан әрi - Палаталар қауымдастығы) бiрiгедi.

О проекте Закона Республики Казахстан "О торгово-промышленных палатах в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2004 года N 380
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О торгово-промышленных палатах в Республике Казахстан".
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан "О торгово-промышленных палатах в Республике Казахстан"
Настоящий Закон определяет правовое положение торгово-промышленных палат, права и обязанности членов торгово-промышленных палат, полномочия, порядок образования и функционирования органов торгово-промышленных палат.
Статья 1. Сфера применения Закона
Настоящий Закон распространяется на отношения, возникающие в связи с созданием, деятельностью, реорганизацией и ликвидацией торгово-промышленных палат на территории Республики Казахстан.
Статья 2. Цели и задачи Закона
Целями и задачами настоящего Закона является развитие экономики страны, реализация государственной политики в области регулирования торговой деятельности во взаимодействии с государственными органами, формирование современной промышленной и торговой инфраструктуры, а также всемерное развитие торгово-экономических и научно-технических связей предпринимателей Республики Казахстан с предпринимателями иностранных государств.
Статья 3. Законодательство Республики Казахстан о
торгово-промышленных палатах
1. Законодательство Республики Казахстан о торгово-промышленных палатах основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из Гражданского кодекса , настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой
Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются правила международного договора.
Статья 4. Торгово-промышленные палаты
1. Торгово-промышленная палата (далее - Палата) - отдельная организационно-правовая форма некоммерческой организации, являющаяся негосударственной, самофинансируемой и самоуправляемой организацией, объединяющей юридические и физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью на добровольной основе с целью создания благоприятных условий для развития их деятельности, защиты прав и интересов.
2. В Республике Казахстан создаются и действуют Ассоциация (Союз) торгово-промышленных палат Республики Казахстан и территориальные Палаты.
На территории области, города республиканского значения и столицы Республики Казахстан может быть образована и действовать одна Палата, которая не вправе создавать свои структурные подразделения (филиалы и представительства) на территории другой области, города республиканского значения, столицы. Территориальные Палаты объединяются в Ассоциацию (Союз) торгово-промышленных палат Республики Казахстан (далее - Ассоциация Палат).

3. Палата облыс аумағында, республикалық мәндегi қалада, астанада кемiнде он құрылтайшының бастамасы бойынша құрылады.
4. Палатаның құрылтайшылық құжаттары Палата мүшелерiнiң жалпы жиналысында (конференциясында) қабылданған Жарғы, барлық құрылтайшылар немесе олар уәкiлетті адамдар қол қойған құрылтайшылық шарт болып табылады.
5. Палата Қазақстан Республикасының заңына сәйкес мемлекеттiк тiркеуден өткен сәттен бастап құрылған болып есептеледі.
5-бап. Палаталардың атауы мен орналасқан жерi
1. Палатаның атауы өз атауын, ұйымдық-құқықтық нысанға сiлтеменi және ол құрылған аумақтың әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiгiнiң атауын қамтиды. Ол өзiне заңында көзделген қосымша ақпаратты қамтуы мүмкiн.
2. Осы Заңға сәйкес Палата нысанында құрылмаған ешбiр заңды тұлға өзiн "сауда-өнеркәсiп палатасы" деп атай алмайды.
3. Палатаның орналасқан жерi болып оның тұрақты әрекет ететiн органының орналасқан жерi танылады.
6-бап. Палаталардың мүлкi
1. Қазақстан Республикасының заңымен тыйым салынбаған, олардың қызметiн материалдық қамтамасыз етуге қажеттi объектiлер мен мүлiктер Палаталар меншiгiнде бола алады.
2. Палаталар тек өз жарғылық талаптарын орындауға қажеттiлiгiне қарай кәсiпкерлiк қызметпен айналыса алады.
3. Мiндеттi мүшелiк жарналар, осы заңмен белгiленген жағдайларда тауарларды, жұмыстарды, қызмет көpceтулердi сатудан түсетiн түсiмдер (кiрiстер), сондай-ақ заңмен тыйым салынбайтын өзге де түсiмдер Палаталардың мүлкiн қалыптастырудың көзi болып табылады.
4. Палаталардың кiрiстерi олардың жарғылық қызметiн қамтамасыз етуге жiберiледі.
5. Палаталар өз мiндеттемелерi бойынша өз иелiгiндегi барлық мүлiкпен жауап береді, өз атынан мүлiктiк және мүлiктiк емес құқықтарды сатып ала алады, сотта қуынушы және жауап берушi бола алады.
7-бап. Палаталардың басқару органдары
1. Палатаның басқару органдары:
1) жоғары басқару органы - жалпы жиналысы (конференциясы);
2) алқалық атқарушы орган;
3) бақылаушы орган (ревизиялық комиссия) болып табылады.
2. Жарғыда көзделген жағдайларда Палата мүшелерiнiң жалпы жиналысында (конференциясында) қабылданған ережелердiң негізiнде әрекет ететiн басқа да органдар құрылуы мүмкін.
8-бап. Палаталар мүшелерінiң жалпы жиналысы
(конференциясы)
1. Палата мүшелерiнiң жалпы жиналысы (конференциясы) Палата қызметiнiң кез келген мәселелерi бойынша шешiм қабылдауға құқылы.
2. Палаталардың жалпы жиналысының (конференциясының) айрықша құзырына:

3. На территории области, города республиканского значения, столицы Палата образуется по инициативе не менее чем десяти учредителей.
4. Учредительными документами Палаты являются устав, принятый общим собранием (конференцией) членов Палаты, и учредительный договор, подписанный всеми учредителями или уполномоченными ими лицами.
5. Палата считается созданной с момента ее государственной регистрации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 5. Наименование и место нахождение Палат
1. Наименование Палаты включает в себя ее название, указание на организационно-правовую форму и название административно-территориальной единицы, на территории которой она создана. Оно может включать в себя дополнительную информацию, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
2. Ни одно юридическое лицо, не зарегистрированное в форме Палаты в соответствии с настоящим Законом, не может именовать себя "торгово-промышленной палатой".
3. Местом нахождения Палаты признается место нахождения ее постоянно действующего органа.
Статья 6. Имущество Палат
1. Палаты могут иметь в собственности любые объекты и имущество, необходимые для материального обеспечения их деятельности, не запрещенные законодательными актами Республики Казахстан.
2. Палаты могут заниматься предпринимательской деятельностью лишь постольку, поскольку это необходимо для выполнения их уставных задач.
3 Источником формирования имущества Палат являются обязательные членские взносы, поступления (доход) от реализации товаров, работ, услуг в установленных настоящим Законом случаях, а также иные поступления, не запрещенные законом.
4. Доходы Палат направляются на обеспечение их уставной деятельности.
5. Палаты отвечают по своим обязательствам всем принадлежащим им имуществом, могут от своего имени приобретать и осуществлять имущественные и неимущественные права и обязанности, быть истцами и ответчиками в суде.
Статья 7. Органы управления Палат
1. Органами управления Палаты являются:
1) высший орган управления - общее собрание (конференция);
2) коллегиальный исполнительный орган;
3) контрольный орган (ревизионная комиссия).
2. В случаях, предусмотренных уставом, могут быть созданы другие органы, действующие на основании положений, принимаемых общим собранием (конференцией) членов Палаты.
Статья 8. Общее собрание (конференция) членов Палат
1. Общее собрание (конференция) членов Палаты вправе принимать решения по любым вопросам деятельности Палаты.
2. К исключительной компетенции общего собрания (конференции) Палат относятся:

1) Палатаның жарғысын және жарғыға өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы шешiмдердi қабылдау;
2) Палатаны ерiктi түрде қайта ұйымдастыру мен жою мәселелерi;
3) атқарушы органдардың қаржылық есептiлiгiн ұсынудың тәртiбiн және кезеңдiлiгiн, сондай-ақ бақылаушы органдардың тексерулер жүргiзу тәртiбiн айқындау және олардың нәтижелерiн бекiту;
4) атқарушы органды, ревизиялық комиссияны сайлау;
5) жарғыда көзделген басқа да органдар мен олардың басшыларын сайлау;
6) Палатаның органдары мен басшыларының қызметтерi туралы есептердi тыңдау және оларды бекiту;
7) Палатаның мүлкiне иелiк ету тәртiбiн белгілеу;
8) мүшелiк жарналардың мөлшерлемесiн бeлгілeу;
9) Палата органдарының, басшылары мен қызметкерлерiнiң шешiмдерiне Палата мүшелерiнiң шағымдарын қapaу;
10) Палата басшыларын мерзiмiнен бұрын шақырып алу.
3. Палаталар Қауымдастығының жалпы жиналысының (конференциясының) өзгеше құзыретiне аумақтық Палаталарды қабылдау және Палаталар Қауымдастығынан алып тастау жатады.
4. Жалпы жиналыс (конференция) Палата мүшелерiнiң жалпы санының үштен екiсi болған кезде шешiмдер қабылдауға құқықты.
5. Жалпы жиналысты (конференцияны) Палатаның атқарушы органы кемiнде жылына бiр рет шақырады. Ревизиялық комиссияның немесе Палата мүшелерiнiң жалпы санының кемiнде төрттен бiрiнiң талабы бойынша Палата атқарушы органының Төрағасы отыз күн iшiнде жалпы жиналысты (конференцияны) шақыруға мiндеттi.
6. Палатаның Жарғысында өзге де мәселелер және осы Заң мен Палата Жарғысымен жалпы жиналыстың (конференцияның) айрықша құзыретiне жатқызған шешiмдердi қабылдау көзделуi мүмкiн.
9-бап. Палатаның атқарушы органы
1. Палатаның атқарушы органы палата мүшелерiнiң жалпы жиналысында (конференциясында) құпия дауыс беру арқылы басым дауыспен төрт жыл мерзiмге сайланады.
2. Палатаның атқарушы органы:
1) Палата қызметiнiң басым бағыттарын айқындайды;
2) кәсiпкерлердiң мемлекеттік органдармен тиiмдi өзара iс-қимылын ұйымдастыру жөнiндегi жұмысты жүргiзедi;
3) жалпы жиналыс (конференция) шешiмдерiнiң орындалуын ұйымдастырады;
4) экономиканың әртүрлi салаларында кадрлар даярлауды, қайта даярлауды және кәсiптiк бiлiктiлiгiн арттыруды ұйымдастырады;
5) Палата мүшелерiнiң кәсiпкерлiк қызметiне, өнертабыстарды, пайдалы модельдердi, өнеркәсiп үлгілерiн патенттеуге, тауарлық белгiлердi, қызмет көрсету белгілерiн және тауарлардың шыққан орнының атауларын тiркеуге жәрдем көрсетедi;
6) Палатаның мүлкiне жарғыда және жалпы жиналыста (конференцияда) айқындалған тәртiпте иелiк етедi;
7) бухгалтерлiк есеп, қаржылық және статистикалық есеп-қисап пен iс жүргiзудi ұйымдастырады;

1) принятие устава Палаты и решений о внесении изменений и дополнений в устав;
2) вопросы добровольной реорганизации и ликвидации Палаты;
3) определение порядка и периодичности представления финансовой отчетности исполнительных органов, а также порядка проведения проверки контрольным органом и утверждения их результатов;
4) избрание исполнительного органа, ревизионной комиссии;
5) избрание других предусмотренных уставом органов и их руководителей;
6) заслушивание и утверждение отчетов о деятельности органов и руководителей Палаты;
7) установление порядка распоряжения имуществом Палаты;
8) установление ставок их обязательных членских взносов;
9) рассмотрение жалоб членов Палаты на решения органов, руководителей и работников Палаты;
10) досрочный отзыв руководителей Палаты.
3. К исключительной компетенции общего собрания (конференции) Ассоциации Палат относятся вопросы принятия и исключения территориальных Палат из Ассоциации Палат.
4. Общее собрание (конференция) правомочно принимать решения при наличии двух третей от общего числа членов Палаты.
5. Общее собрание (конференция) созывается не реже одного раза в год исполнительным органом Палаты. По требованию ревизионной комиссии или не менее одной четвертой от общего числа членов Палаты Председатель исполнительного органа Палаты обязан в течение тридцати дней созвать общее собрание (конференцию).
6. Уставом Палаты могут быть предусмотрены иные вопросы, принятие решений, по которым отнесено настоящим Законом и уставом Палаты к исключительной компетенции общего собрания (конференции).
Статья 9. Исполнительный орган Палаты
1. Исполнительный орган Палаты избирается большинством голосов общего собрания (конференции) членов Палаты тайным голосованием сроком на четыре года.
2. Исполнительный орган Палаты:
1) определяет приоритетные направления деятельности Палаты;
2) проводит работу по организации эффективного взаимодействия предпринимателей с государственными органами;
3) организует исполнение решений общего собрания (конференции);
4) организует подготовку, переподготовку и повышение профессиональной квалификации кадров в различных сферах экономики;
5) оказывает содействие предпринимательской деятельности членов Палаты, в патентовании изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, регистрации товарных знаков, знаков обслуживания и наименований мест происхождения товаров;
6) распоряжается имуществом Палаты в порядке, определяемом уставом и общим собранием (конференцией);
7) организует ведение бухгалтерского учета, финансовой и статистической отчетности и делопроизводства;

8) Палатаның мүшелерi жалпы жиналысының (конференциясының) айрықша құзырына жатқызылған мәселелерден өзге басқа да мәселелердi шешедi.
10-бап. Палатаның атқарушы органының төрағасы
1. Палатаның атқарушы органының төрағасы құпия дауыс берумен Палатаның атқарушы органы мүшелерiнiң жалпы санынан басым дауыспен оның мүшелерi арасынан сайланады.
2. Палата атқарушы органының төраға Палатаның атқарушы органының жұмысын ұйымдастырады, Палатаның атқарушы органының мәжiлiсiн шақырады және оларға төрағалық етедi, жергілiктi өкiлеттi және атқарушы органдарда, қоғамдық бiрлестiктерде, басқа да, оның iшiнде халықаралық ұйымдарда Палатаны бiлдiредi.
3. Палаталар Қауымдастығының атқарушы органының төрағасы Қауымдастықты Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарында бiлдiредi.
4. Палатаның атқарушы органы төрағасының басқа да өкiлеттiктерi жарғымен айқындалады.
5. Төраға болмаған жағдайда оның функцияларын Палатаның атқарушы органының шешiмi бойынша Палата мүшелерiнiң бiрi жүзеге асырады.
11-бап. Палатаның ревизиялық комиссиясы
1. Палатаның қаржылық-шаруашылық қызметiн бақылауды жүзеге асыру үшiн кемiнде үш мүшеден тұратын санда ревизиялық комиссия құрылады.
2. Палатаның ревизиялық комиссиясының қызметкерлерi атқарушы органның құрамына сайлана алмайды.
3. Палатаның ревизиялық комиссиясы жалпы жиналысқа (конференцияға) тiкелей бағынады және өз жұмысы туралы оның алдында есеп береді.
12-бап. Палатаға мүшелiк
1. Кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды және жеке тұлғалар Палаталарға мүше бола алады.
2. Мiндеттi мүшелiк жарналардың көлемi, құрылтайшылардан (қатысушылардан, мүшелерден) қаржылық және өзге де қаражат түсiмдерi тәртiбi жарғымен айқындалады.
3. Палаталар өз мүшелерiнiң қызметiне араласуға және олардың құқықтары мен мүдделерiн бұзуға құқығы жоқ.
4. Палата мүшелерi олардың жарғыларында көзделген жағдайларда палаталардың қызмет көрсетулерiн пайдаланады.
13-бап. Палата мүшесiнiң құқықтары мен мiндеттерi
1. Палатаның мүшесi:
1) Палата, оның органдары мен лауазымды адамдары тарапынан жәрдемдесудi, кәсiби қолдауды және қорғауды пайдалануға;
2) сайлауға және Палатаның органдарына сайлануға;
3) Палата органдарының алдына оның қызметiне қатысты мәселелердi қоюға, Палатаның және оның органдарының жұмысын жақсарту жөнiнде ұсыныстар енгiзуге;
4) жарғымен айқындалған тәртiпте және жағдайларда Палатаның мүлкiн пайдалануға;
5) өз бастамашылығымен Палатаның құрамынан шығуға құқылы.
2. Палатаның мүшесi:
1) Палата жарғысының талаптарын қадағалауға;
2) Палатаның және оның органдарының жалпы жиналыстарының (конференцияларының) шешiмдерiн орындауға;

8) решает иные вопросы деятельности Палаты, кроме вопросов, отнесенных к исключительной компетенции общего собрания (конференции) членов Палаты.
Статья 10. Председатель исполнительного органа Палаты
1. Председатель исполнительного органа Палаты избирается из числа его членов большинством голосов от общего числа членов исполнительного органа Палаты тайным голосованием.
2. Председатель исполнительного органа Палаты организует работу исполнительного органа Палаты, созывает заседания исполнительного органа Палаты и председательствует на них, представляет Палату в местных представительных и исполнительных органах, общественных объединениях, других организациях, в том числе международных.
3. Председатель исполнительного органа Ассоциации Палат представляет Ассоциацию в государственных органах Республики Казахстан.
4. Другие полномочия Председателя исполнительного органа Палаты определяются уставом.
5. В случае отсутствия Председателя его функции осуществляет один из членов Палаты по решению исполнительного органа Палаты.
Статья 11. Ревизионная комиссия Палаты
1. Для осуществления контроля за финансово-хозяйственной деятельностью Палаты образуется ревизионная комиссия в количестве не менее трех членов.
2. Работники ревизионной комиссии Палаты не могут быть избраны в состав исполнительного органа.
3. Ревизионная комиссия Палаты непосредственно подчиняется общему собранию (конференции) и отчитывается перед ним о своей работе.
Статья 12. Членство в Палатах
1. Членами Палат могут быть юридические и физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью.
2. Размер обязательных членских взносов, порядок поступлений финансовых и иных средств от учредителей (членов) определяются уставом.
3. Палаты не вправе вмешиваться в деятельность своих членов и нарушать их права и интересы.
4. Члены Палат пользуются услугами Палат на условиях, предусмотренных их уставами.
Статья 13. Права и обязанности члена Палаты
1. Член Палаты имеет право:
1) пользоваться содействием, профессиональной поддержкой и защитой со стороны Палаты, ее органов и должностных лиц;
2) избирать и быть избранным в органы Палаты;
3) ставить перед органами Палаты вопросы, касающиеся ее деятельности, вносить предложения по улучшению работы Палаты и ее органов;
4) пользоваться имуществом Палаты в порядке и на условиях, определяемых уставом;
5) выйти из состава палаты по собственной инициативе.
2. Член Палаты обязан:
1) соблюдать требования устава Палаты;
2) выполнять решения общего собрания (конференции) Палаты и ее органов;

3) мүшелiк жарналар төлеуге мiндеттi.
3. Палата мүшелерi өз құқықтары мен мiндеттерiнде тең.
4. Палатаның мүшесi Палатаның алдында мүшелiк жарналар төлеу мiндетiнен басқа бiр жақты мүлiктік мiндеттер ала алмайды.
14-бап. Палатадан шығару
1. Атқарушы орган мынадай жағдайларда Палатаның мүшесiн Палатадан шығаруды жүргiзедi:
1) Палата мүшесiнiң өз мiндеттерiн орындау кезiнде Қазақстан Республикасы заңдарының нормалары мен талаптарын бiрнеше мәрте бұзуы;
2) Палата мүшесiнiң Палатаның және оның органдарының жалпы жиналысының (конференциясының) шешiмдерiн бiрнеше мәрте орындамауы;
3) мiндеттi мүшелiк жарналарды жүйелi түрде төлемеуi;
4) өз еркiмен;
5) Палатаның жарғысымен көзделген өзге де жағдайларда.
2. Палатаның мүшесi оның шығарған сәттен бастап алты ай өткен соң Палатаға қайта қабылдануы мүмкiн.
3. Палатадан шығаруға Палатаның мүшесiне Палатаның атқарушы органының мүшелiктен шығару туралы шешiмiнiң көшiрмесiн берген күннен бастап бiр ай мерзiмде сот тәртiбiмен шағымдана алады.
15-бап. Палаталар Қауымдастығының өкiлеттігi
1. Палаталар Қауымдастығының қызметi осы Заңмен және оның жарғысымен айқындалады.
2. Палаталар Қауымдастығы:
1) палаталар қызметiн үйлестiрудi жүзеге асырады;
2) Палаталардың құзыретiне қатысты мәселелер жөнiнде шетелдiк және халықаралық ұйымдармен келiсiм жасасады;
3) мемлекеттік органдарда, мемлекеттiк емес, оның iшiнде шетелдiк және халықаралық органдарда палаталардың мүдделерiн таныстырады;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетiлдiру жөнiнде мемлекеттiк органдарға ұсыныстар енгiзеді;
5) кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды және жеке тұлғалардың, көрсетiлген тұлғалардың келiсiмi бойынша жасақталған тиiстi аумақтарда қаржылық-экономикалық жағдайы Қазақстан Республикасындағы кәсiпкерлiк қызмет үшiн серiктес ретiнде олардың сенiмдiлiк деңгейiн айқындауға мүмкiндiк беретiн сыртқы экономикалық қызметтiң қатысушыларының тiзiлiмiн айқындайды;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған және олардың жарғылық қызметiнiң мақсаттарына сәйкес келетiн өзге де қызметтi жүзеге асырады.
3. Палаталар қауымдастығы өз қызметтерiнiң мақсаттарына сәйкес мемлекеттiк органдармен келiсiмдер жасай отырып, мемлекеттiк органдармен ынтымақтаса алады және олар үшiн белгілi бiр жұмыстарды орындайды не оларға аумақтық Палаталармен көрсетiлген келiсiмдер жасасу жөнiнде құқықтар бередi.
4. Палаталар қауымдастығы жарты жыл және жыл қорытындысы бойынша сауда қызметi саласында мемлекеттiк реттеудi және үйлестiрудi жүзеге асыратын орталық атқарушы органға өз қызметi туралы ақпаратты бередi.

3) платить членские взносы.
3. Члены Палаты равны в своих правах и обязанностях.
4. Член Палаты не может нести иных односторонних имущественных обязательств перед Палатой, помимо обязательства уплаты членских взносов.
Статья 14. Исключение из Палаты
1. Исключение члена Палаты из Палаты производится исполнительным органом в случаях:
1) неоднократного нарушения членом Палаты требований устава Палаты;
2) неоднократного неисполнения членом Палаты решений общего собрания (конференции) Палаты и ее органов;
3) систематической неуплаты обязательных членских взносов;
4) по собственному желанию;
5) в иных случаях, предусмотренных уставом Палаты.
2. Член Палаты может быть вновь принят в Палату не ранее чем по истечении шести месяцев с момента его исключения.
3. Исключение из Палаты может быть обжаловано в судебном порядке в месячный срок со дня вручения члену Палаты копии решения исполнительного органа Палаты об исключении.
Статья 15. Полномочия Ассоциации Палат
1. Деятельность Ассоциации Палат определяется настоящим Законом и ее уставом.
2. Ассоциация Палат:
1) осуществляет координацию деятельности Палат;
2) заключает соглашения с иностранными и международными организациями по вопросам, отнесенным к компетенции Палат;
3) представляет интересы Палат в государственных органах, негосударственных организациях, в том числе иностранных и международных;
4) вносит предложения в государственные органы по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
5) определяет порядок ведения реестра юридических и физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, участников внешнеэкономической деятельности, финансово-экономическое положение которых позволяет определить уровень их надежности, как партнеров для предпринимательской деятельности в Республике Казахстан, составленный по согласованию с указанными лицами;
6) осуществляет иную деятельность, не запрещенную законодательством Республики Казахстан и соответствующую целям их уставной деятельности.
3. Ассоциация Палат в соответствии с целями своей деятельности может сотрудничать с государственными органами, заключая с ними соглашения и выполнять для них определенные работы либо делегировать права по заключению указанных соглашений территориальным Палатам.
4. Ассоциация Палат по итогам полугодия и года предоставляет информацию о своей деятельности центральному исполнительному органу, осуществляющему государственное регулирование и координацию в сфере торговой деятельности.

16-бап. Аумақтық Палаталардың Өкiлеттігі
1. Аумақтық Палаталар:
1) кәсiпкерлердiң мемлекеттiк органдармен тиiмдi өзара iс-қимылын ұйымдастырады;
2) экономиканың әртүрлi салаларында кадрлар даярлауды, қайта даярлауды және кәсiби шеберлiгiн арттыруды ұйымдастырады;
3) көрмелер, семинарлар және конференциялар өткiзудi ұйымдастырады;
4) озық технологияларды игеруде қазақстандық кәсiпорындарға және кәсiпкерлерге жәрдемдеседi;
5) кәсiпкерлердiң сыртқы экономикалық қызметiн дамытуға жәрдемдеседі, қазақстан тауарлары мен қызмет көрсетулерiн әлемдiк рынокқа шығару үшiн халықаралық маркетинг пен жарнамалық қолдауды жүзеге асыру;
6) шетелдердiң кәсiпкерлiк және қоғамдық топтарымен, сондай-ақ олардың бiрлескен немесе мүдделерiн бiлдiретiн ұйымдарымен байланыс орнату мәселесiне жәрдемдеседі;
7) Палата мүшелерiнiң кәсiпкерлiк қызметiне, өнертабыстарды, пайдалы модельдердi, өнеркәсiп үлгілерiн патенттеуге, тауарлық белгiлердi, қызмет көрсету белгілерiн және тауарлардың шыққан орнының атауларын тiркеуге жәрдемдеседi;
8) ұйымдарға және кәсiпкерлерге сыртқы рынокта сауда-экономикалық операциялар жүргiзуге практикалық көмек көрсетедi;
9) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiпте сыртқы экономикалық қызмет мәселелерi жөнiнде ақпараттық, бағалау, брокерлiк, маркетингтік, жарнамалық, аудармашылық, сондай-ақ консалтингтік қызметтер көрсетедi;
10) экономика, сыртқы экономикалық байланыстар саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларына, сондай-ақ кәсiпкерлердiң мүддесiн қозғайтын басқа да мәселелер бойынша тәуелсiз сараптаманы жүзеге асырады;
11) тауарлардың сапасының, санының және жиынының сараптамасын жүзеге асырады;
12) кәсiпкерлiк қызметтi және палаталардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiпте мерзiмдiк баспасөз басылымдарын басып шығарады;
13) өз мүшелерінің заңды мүдделерi мен құқықтарын қорғайды және оларды сот органдары мен ұйымдарда өзге де таныстырады;
14) кәсiпкерлер мен ұйымдардың өтiнiмдерi бойынша нарықтық бағалардың конъюнктурасын зерделеу бизнес жоспарлар мен инвестициялық жобаларды әзiрлеу және сараптау бойынша жұмыстар жүргізедi;
15) кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын заңды және жеке тұлғалардың, көрсетiлген тұлғалардың келiсiмi бойынша жасақталған тиiстi аумақтарда қаржылық-экономикалық жағдайы Қазақстан Республикасындағы кәсiпкерлiк қызмет үшiн серiктес ретiнде олардың сенiмдiлiк деңгейiн айқындауға мүмкiндiк беретiн сыртқы экономикалық қызметтiң қатысушыларының тізілімін жүргiзедi;
16) экспорт-импорт мәселелерi бойынша барлық елдердің заңдары туралы, өткiзiлетiн жәрмеңкелер, көрмелер, миссиялар туралы, халықаралық тауар айналымы мен төлемдер туралы, халықаралық сауда және iшкi шаруашылық қызметпен байланысты басқа да мәселелердiң жай-күйi туралы aқпapатты жинауды, талдауды және өз мүшелерiне ұсынуды жүзеге асырады.

Статья 16. Полномочия территориальных Палат
1. Территориальные Палаты:
1) организуют эффективное взаимодействие предпринимателей с государственными органами;
2) организуют подготовку, переподготовку и повышение профессиональной квалификации кадров в различных сферах экономики;
3) организуют проведение выставок, ярмарок, семинаров и конференций;
4) содействуют казахстанским организациям и предпринимателям в освоении передовых технологий;
5) содействуют развитию внешнеэкономической деятельности предпринимателей, осуществляют международный маркетинг и рекламную поддержку для продвижения казахстанских товаров и услуг на мировом рынке;
6) содействуют в вопросах установления контактов с иностранными предпринимательскими и общественными кругами, а также с объединяющими или представляющими их организациями;
7) содействуют предпринимательской деятельности членов Палат, в патентовании изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, регистрации товарных знаков, знаков обслуживания и наименований мест происхождения товаров;
8) оказывают практическую помощь организациям и предпринимателям в проведении торгово-экономических операций на внешнем рынке;
9) оказывают информационные, оценочные, брокерские, маркетинговые, рекламные, переводческие, а также консалтинговые услуги по вопросам внешнеэкономической деятельности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
10) осуществляют независимую экспертизу проектов нормативных правовых актов в области экономики, внешнеэкономических связей, а также по другим вопросам, затрагивающим интересы предпринимателей;
11) осуществляют экспертизу качества, количества и комплектности товаров;
12) издают периодические печатные издания для обеспечения предпринимательской деятельности и функционирования Палат в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
13) защищают права и законные интересы своих членов и представляют их в судебных органах и иных организациях;
14) проводят по заявкам предпринимателей и организаций работы по изучению конъюнктуры рыночных цен, разработке и экспертизе бизнес-планов и инвестиционных проектов;
15) ведут реестр юридических и физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, участников внешнеэкономической деятельности, финансово-экономическое положение которых позволяет определить уровень их надежности, как партнеров для предпринимательской деятельности, на соответствующей территории, составленный по согласованию с указанными лицами;
16) осуществляют сбор, анализ и представление своим членам информации о законодательстве всех стран по вопросам регулирования экспорта-импорта, о проводимых ярмарках, выставках, миссиях, о международном товарообороте и платежах, состоянии других вопросов, связанных с международной торговлей и внутрихозяйственной деятельностью.

2. Аумақтық Палаталар Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынбаған және олардың қызмет мақсаттарына сәйкес келетiн өзге де қызметті жүзеге асыруға құқылы.
3. Аумақтық Палаталар жарты жылдың және жылдың қорытындылары бойынша Палаталар Қауымдастығына өз қызметi туралы ақпарат береді.
4. Өз құзырлары шегiнде Аумақтық Палаталар берген құжаттар Қазақстан Республикасының барлық аумағында мойындалады.
17-бап. Палаталарды қайта ұйымдастыру және тарату
Палаталарды қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген тәртіпте жүзеге асырылады.
18-бап. Қазақстан Республикасының
Палаталар туралы заңдарын бұзғаны үшiн
жауапкершiлік
Палаталар туралы заңдарды бұзу Қазақстан Республикасының заңымен белгіленген тәртіпте жауапкершiлiкке әкеледi.
19-бап. Өтпелi ережелер
Өз атауында "Сауда өнеркәсiп палатасы" деген сөз тiркесiн пайдалана отырып, "Қазақстан Республикасындағы сауда өнеркәсiп палаталар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданғанға дейiн тiркелген ұйымдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес үш ай iшiнде тiркеуге жатады.
20-бап. Осы Заңды күшiне енгiзу тәртiбi
Осы Заң оны ресми түрде жариялаған күннен бастап күшiне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президентi

2. Территориальные Палаты вправе осуществлять иную деятельность, не запрещенную законодательством Республики Казахстан и соответствующую целям их уставной деятельности.
3. Территориальные Палаты по итогам полугодия и года предоставляют Ассоциации Палат информацию о своей деятельности.
4. Документы, выданные Территориальными Палатами в пределах их компетенции, признаются на всей территории Республики Казахстан.
Статья 17. Реорганизация и ликвидация Палат
Реорганизация и ликвидация Палат осуществляется в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 18. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан о Палатах
Нарушение законодательства о Палатах влечет ответственность в порядке, установленном законом Республики Казахстан.
Статья 19. Переходные положения
Организации, зарегистрированные до принятия Закона Республики Казахстан "О торгово-промышленных палатах в Республике Казахстан" с использованием в своем наименовании словосочетания "торгово-промышленная палата", подлежат государственной перерегистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан в течение трех месяцев.
Статья 20. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан