Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан темір жолының 100 жылдығын құрметпен атап өтуге арналған мерекелік медаль туралы" Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 9 сәуірдегі N 396 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан темір жолының 100 жылдығын құрметпен атап өтуге арналған мерекелік медаль туралы" Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің
Жарлығы
Қазақстан темір жолының 100 жылдығын құрметпен атап өтуге арналған мерекелік медаль туралы
Республикада темір жол көлігінің қалыптасуына және дамуына елеулі үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетелдік азаматтарды көтермелеу, сондай-ақ Қазақстан темір жолының 100 жылдығын құрметпен атап өту мақсатында қаулы етемін:
1. "Қазақстан темір жолына 100 жыл" мерекелік медалі тағайындалсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) "Қазақстан темір жолына 100 жыл" мерекелік медалі туралы ереже;
2) "Қазақстан темір жолына 100 жыл" мерекелік медалінің сипаттамасы бекітілсін.
3. Осы Жарлық жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2004 жылғы "___" ________
N ____ Жарлығымен
бекітілген
"Қазақстан темір жолына 100 жыл"
мерекелік медалі туралы ереже
1. "Қазақстан темір жолына 100 жыл" мерекелік медалімен (бұдан әрі - мерекелік медаль) республикада темір жол көлігінің дамуына елеулі үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетелдік азаматтар наградталады.
2. Мерекелік медальмен наградтауға ұсынысты Қазақстан Республикасының Президентіне Қазақстан Республикасының Парламенті, Үкіметі, министрліктері, өзге де орталық мемлекеттік органдары енгізеді.
3. Мерекелік медальді Қазақстан Республикасының Президенті тапсырады.
Мерекелік медальді Қазақстан Республикасы Президентінің атынан және тапсырмасы бойынша сондай-ақ:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы;
2) Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрі;
3) "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының президенті;
4) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, Мемлекет басшысы осыған өкілеттік берген өзге де лауазымды тұлғалар тапсыра алады.
4. Мерекелік медальді тапсыру салтанатты жағдайда және жария түрде жүзеге асырылады. Ол наградталған адамның жеке өзіне тапсырылады. Тапсыру алдында Қазақстан Республикасы Президентінің наградтау туралы Жарлығы жария етіледі.
5. Мерекелік медальді тапсыру жүргізілгені туралы белгіленген нысандағы хаттама жасалады. Ол медальді тапсырған адамның қолымен, тапсыру жүргізген органның мөрімен бекітіледі және Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жолданады.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О юбилейной медали в ознаменование 100-летия железной дороги Казахстана"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 2004 года N 396
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О юбилейной медали в ознаменование 100-летия железной дороги Казахстана".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Указ Президента Республики Казахстан О юбилейной медали в ознаменование 100-летия
железной дороги Казахстана
В целях поощрения граждан Республики Казахстан и иностранных граждан, внесших значительный вклад в становление и развитие железнодорожного транспорта в республике, а также в ознаменование 100-летия железной дороги Казахстана постановляю:
1. Учредить юбилейную медаль "Казакстан темір жолына 100 жыл".
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о юбилейной медали "Казакстан темір жолына 100 жыл";
2) описание юбилейной медали "Казакстан темір жолына 100 жыл".
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от "___"________2004 года
N____
Положение
о юбилейной медали
"Казакстан темір жолына 100 жыл"
1. Юбилейной медалью "Казакстан темір жолына 100 жыл" (далее- юбилейная медаль) награждаются граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие значительный вклад в развитие железнодорожного транспорта в республике.
2. Представление к награждению юбилейной медалью вносится Президенту Республики Казахстан Парламентом, Правительством, министерствами, иными центральными государственными органами Республики Казахстан.
3. Юбилейная медаль вручается Президентом Республики Казахстан.
Юбилейную медаль от имени и по поручению Президента Республики Казахстан также могут вручать:
1) государственный секретарь Республики Казахстан;
2) Министр транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
3) президент акционерного общества "Национальная компания "Казакстан темір жолы";
4) акимы областей, городов Астаны и Алматы, иные должностные лица, уполномоченные на это Главой государства.
4. Вручение юбилейной медали производится в торжественной обстановке и гласно. Она вручается награжденному лично. Перед вручением оглашается Указ Президента Республики Казахстан о награждении.
5. О произведенном вручении юбилейной медали составляется протокол установленной формы. Он скрепляется подписью лица, вручившего медаль, и печатью органа, производившего вручение, и направляется в Администрацию Президента Республики Казахстан.

6. "Қазақстан темір жолына 100 жыл" мерекелік медалі кеуденің сол жақ өңіріне тағылады. Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары бар болса, олардан кейін орналасады.
7. Әрбір наградталған адамға мерекелік медаль тапсырумен бір мезгілде тиісті куәлік беріледі.
8. Жүргізілген наградтаулардың есебін, сондай-ақ мерекелік медальдарды тапсыру барысы туралы есеп беруді Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2004 жылғы "___" ________
N ____ Жарлығымен
бекітілген
"Қазақстан темір жолына 100 жыл"
мерекелік медалінің сипаттамасы
"Қазақстан темір жолына 100 жыл" мерекелік медалі жезден жасалады, диаметрі 34 мм және қалыңдығы 2,5 мм шеңбер нысанды болады. Медальдің бет жағында (аверсінде) Қазақстан Республикасының контурлық картасы аясында рельстерде тұрған паровоз бен қазіргі заманғы электровоздың бедерлі бейнесі орналасқан. Картаның контурлық бейнесі Қазақстан Республикасы астанасының орналасқан жері баса көрсетілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік туы түсіндегі эмальмен қапталған. Бейненің төменгі жағында 1904-2004 датасы орналасқан.
Медальдың сырт жағында (реверсінде) "Қазақстан темір жолына 100 жыл. 100 лет железной дороге Казахстана" мәтіні жазылған. Төменгі жағында қазақтың ұлттық оюының өрнегі бейнеленген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туы түстес жиектері бойында алтын және ақ түсті тік жолақтары бар муар лентасымен қапталған, ұзындығы 55 мм және ені 34 мм тігінен ұзартылған планкамен жалғанады. Планканың сырт жағында қапсырма құлыпты түйреуіш орнатылған.
" Қазақстан темір жолына 100 жыл "
мерекелік медалінің суретін қағаз мәтіннен қараңыз.

6. Юбилейная медаль "Казакстан темір жолына 100 жыл" носится на левой стороне груди. При наличии государственных наград Республики Казахстан она располагается после них.
7. Каждому награжденному одновременно с вручением юбилейной медали выдается соответствующее удостоверение.
8. Учет произведенных награждений, а также отчетность о ходе вручения юбилейных медалей ведутся Администрацией Президента Республики Казахстан.
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от "___"________2004 года
N____
Описание юбилейной медали
"Казакстан темір жолына 100 жыл"
Юбилейная медаль "Казакстан темір жолына 100 жыл" изготавливается из латуни, имеет форму круга диаметром 34 мм и толщиной 2,5 мм. На лицевой стороне (аверсе) медали на фоне контурной карты Республики Казахстан помещены рельефные изображения паровоза и современного электровоза, стоящих на рельсах. Контурное изображение карты залито эмалью цвета Государственного флага Республики Казахстан с выделенным месторасположением столицы Республики Казахстан. Внизу изображения помещены даты - 1904-2004.
На оборотной стороне медали (реверсе) выполнен текст "Казакстан темір жолына 100 жыл. 100 лет железной дороге Казахстана". Внизу изображен элемент казахского национального орнамента.
Медаль с помощью кольца и скобы соединяется с вертикально удлиненной планкой длиной 55 мм и шириной 34 мм, обтянутой муаровой лентой цвета Государственного флага Республики Казахстан с вертикальными полосками по краям золотистого и белого цветов. На оборотной стороне планки установлена булавка с визорным замком.
Примечание РЦПИ: далее рисунок медали (см. бумажный вариант).