"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 29 сәуірдегі N 490 қаулысы
Ескерту. Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламентiнен қайтарылып алынсын - ҚР Үкіметінің 2005.04.13.  N 341 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
"Халықтың көшi-қоны туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 24, 341-құжат; 2001 ж., N 8, 50-құжат; N 21-22, 285-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 6, 76-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгізiлсiн:
1. Кiрiспе "оралмандар" деген сөзден кейiн "мен iшкi көшiп-қонушылар" деген сөздермен, "үшiн" деген сөзден кейiн "жаңа" деген сөзбен толықтырылсын.
2. 1-бап мынадай мазмұндағы 2-1), 6-1), 11-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) iшкi көшiп-қонушылар - себептерiне және уақытының ұзақтығына қарамастан, өз бетiнше немесе iшкi көшiп-қонушылардың қоныс аудару квотасы бойынша Қазақстан Республикасының iшiнде қоныс аударушы жеке адамдар";
"6-1) iшкi көшiп-қонушылардың қоныс аудару квотасы - экологиялық жағдайы тұруға ерекше қолайсыз және даму әлеуеті төмен елдi мекендерден Қазақстан Республикасының iшiнде экономикалық перспективалы өңiрлерге тұрақты тұру мақсатында қоныс аударуға тиiс, адамдардың Қазақстан Республикасының Үкiметi жыл сайын белгiлейтiн шектi саны";
"11-1) қоныс аударушылар - қоныс аударушылардың көшi-қон квотасына және село халқын экономикалық перспективалы өңiрлерге оңтайлы қоныстандыру схемасына сәйкес Қазақстан Республикасының iшiнде қоныс аударушы адамдар";
8) тармақшада "Қазақстан Республикасының iшiнде" деген сөздерден кейiн "өз бетiнше немесе iшкi көшiп-қонушылардың қоныс аудару квотасы бойынша" деген сөздермен толықтырылсын.
3. 4-бап мынадай мазмұндағы төртіншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Iшкi көшiп-қонушылардың қоныс аудару квотасы бойынша қоныс аударған адамдар өзiнiң тұрақты тұрғылықты жерi бойынша қоныс аударған сәттен бастап үш ай iшiнде тiркелуге мiндеттi.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тараумен және 8-1, 8-2, 8-3, 8-4 баптармен толықтырылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О миграции населения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2004 года N 490
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О миграции населения". <*>
Сноска. Проект Закона отозван из Парламента - постановлением Правительства РК от 13 апреля 2005 г. N 341 .
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в Закон
Республики Казахстан "О миграции населения"
Внести в Закон Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. "О миграции населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 24, ст. 341; 2001 г., N 8, ст. 50, N 21-22, ст. 285, N 24, ст. 338; 2002 г., N 6, ст. 76) следующие изменения и дополнения:
1. Преамбулу дополнить словами "и внутренних мигрантов".
2. Статью 1 дополнить подпунктами 2-1), 6-1), 11-1) следующего содержания:
"2-1) внутренние мигранты - физические лица, переселяющиеся внутри Республики Казахстан самостоятельно или по квоте переселения внутренних мигрантов вне зависимости от причин и длительности";
"6-1) квота переселения внутренних мигрантов - ежегодно устанавливаемое Правительством Республики Казахстан предельное количество лиц, подлежащих переселению из населенных пунктов с особо неблагоприятными экологическими условиями проживания и низким потенциалом развития в экономически перспективные регионы внутри Республики Казахстан в целях постоянного проживания";
"11-1) переселенцы - лица, перемещающиеся внутри Республики Казахстан в соответствии с квотой миграции переселенцев и схемой оптимального расселения сельского населения в экономически перспективные регионы";
в подпункте 8) после слов "внутри Республики Казахстан" дополнить словами "самостоятельно или по квоте переселения внутренних мигрантов".
3. Статью 4 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Лица, переселившиеся по квоте переселения внутренних мигрантов, обязаны зарегистрироваться по месту своего постоянного проживания в течение трех месяцев с момента переселения.";
дополнить главой 2-1 и статьями 8-1, 8-2, 8-3, 8-4 следующего содержания:

"2-1-тарау. Iшкi көші-қон
8-1-бап. Iшкi көшi-қонды жүзеге асыру шарттары
1. Iшкi көшi-қон жеке адамдардың Қазақстан Республикасының аумағында жүрiп-тұру, тұратын жерiн және болатын жерiн таңдау еркiндiгiне құқығы негізiнде ерiктi түрде жүзеге асырылады.
Iшкi көшiп-қонушыларды мәжбүрлеп көшiруге жол берiлмейдi.
2. Iшкi көшiп-қонушылардың қоныс аудару квотасына және тұрақты тұру мақсатында халықты экономикалық перспективалы өңiрлерге оңтайлы қоныстандыру схемасына сәйкес қоныс аударған жеке адамдар қоныс аударушы мәртебесiн алады.
Қоныс аударушы мәртебесін алу отбасының кәмелетке толған мүшелерiнiң бiреуi берген өтiнiш негiзiнде жүзеге асырылады.
Қоныс аударушы мәртебесiн беру туралы өтiнiштi қарау және отбасын iшкi көшiп-қонушылардың қоныс аудару квотасына енгiзу Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
8-2-бап. Қоныс аударушылардың iшкi көшi-қоны
1. Қоныс аударушылардың iшкi көшi-қоны ұлттық қауiпсiздiк, халықтың денсаулығын сақтау мүдделерi ескерiле отырып, оңтайлы қоныстандыру және тұру мен еңбек қызметi үшiн жағдай жасау мақсатында жүзеге асырылады.
2. Халықтың көшi-қоны мәселелерi жөнiндегi уәкiлетті орган қоныс аударушыларды өңiрлер бойынша оңтайлы орналастыруды ұйымдастырады және оларды қабылдау мен жайластыру жөнiнде жағдай жасайды.
3. Қоныс аударушылардың iшкi көшi-қоны тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
8-3-бап. Iшкi көшiп-қонушылардың қоныс аудару квотасын
белгiлеу
1. Iшкi көшiп-қонушылардың алдағы жылға арналған қоныс аудару квотасын облыстар әкiмдерiнiң ұсыныстары негiзiнде халықтың көшi-қоны мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган қалыптастырады.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi көшi-қон мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органның ұсынуы бойынша алдағы жылға iшкi көшiп-қонушылардың қоныс аудару квотасын белгiлейдi.
3. Iшкi көшiп-қонушылардың қоныс аудару квотасын белгiлейтiн нормативтiк құқықтық актіде iшкi көшiп-қонушыларды қабылдау үшiн белгiленген экономикалық перспективалы елдi мекендерге олар қоныс аударатын елдi мекендер көрсетiле отырып, адамдардың шектi саны және оларды қабылдау, жайластыру және олардың бейiмделуi үшiн қажеттi iс-шаралар айқындалады.
8-4-бап. Iшкi көшiп-қонушыларға берiлетiн жеңiлдiктер,
өтемдер және атаулы көмектiң басқа да түрлерi
1. Мемлекет Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн оңтайлы қоныстандыру схемасына сәйкес iшкi көшiп-қонушылар үшiн белгіленген өңiрлердiң тұрмыс-тiршiлiгін қамтамасыз ететiн объектiлердi дамытуды инвестициялауды жүргiзедi.
2. Экономикалық перспективасыз өңiрлерден қоныс аударуды ынталандыру мақсатында халықтың көшi-қоны мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган:
тұрақты тұратын жерiне тегiн баруды және мүлкiн (оның iшiнде малын) апаруды қамтамасыз етеді;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртiппен тұрғын үй, мал сатып алу және бiржолғы жәрдемақы төлеу үшiн қаражат бередi.

"Глава 2-1. Внутренняя миграция
Статья 8-1. Условия осуществления внутренней миграции
1. Внутренняя миграция осуществляется добровольно на основе прав физических лиц на свободу передвижения, выбора места жительства и места пребывания на территории Республики Казахстан.
Принудительное переселение внутренних мигрантов не допускается.
2. Лица, переселяющиеся в соответствии с квотой переселения внутренних мигрантов и схемой оптимального расселения населения в экономически перспективные регионы страны в целях постоянного проживания, приобретают статус переселенца.
Приобретение статуса переселенца осуществляется на основании заявления, поданного одним из совершеннолетних членов семьи.
Рассмотрение заявления о предоставлении статуса переселенца и включении семьи в квоту переселения внутренних мигрантов осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
Статья 8-2. Внутренняя миграция переселенцев
1. Внутренняя миграция переселенцев осуществляется с учетом интересов национальной безопасности, охраны здоровья населения, в целях оптимального расселения и создания условий для проживания и трудовой деятельности.
2. Уполномоченный орган по вопросам миграции населения организует оптимальное размещение переселенцев по регионам и создает условия по их приему и обустройству.
3. Порядок внутренней миграции переселенцев определяется Правительством Республики Казахстан.
Статья 8-3. Установление квоты переселения
внутренних мигрантов
1. Квота переселения внутренних мигрантов на предстоящий год формируется уполномоченным органом по вопросам миграции населения на основании предложений акимов областей.
2. Правительство Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа по вопросам миграции устанавливает квоту переселения внутренних мигрантов на предстоящий год.
3. В нормативном правовом акте, устанавливающем квоту переселения внутренних мигрантов, определяются предельное число лиц с указанием населенных пунктов, из которых они переселяются в экономически перспективные населенные пункты, определенные для приема внутренних мигрантов, и мероприятия, необходимые для их приема, обустройства и адаптации.
Статья 8-4. Льготы, компенсации и другие виды адресной
помощи, предоставляемые внутренним мигрантам
1. Государством производится инвестирование в развитие объектов жизнеобеспечения регионов, определяемых для внутренних мигрантов согласно схемам оптимального расселения, утверждаемым Правительством Республики Казахстан.
2. В целях стимулирования переселения из зон экономически не перспективных регионов уполномоченный орган по вопросам миграции населения:
обеспечивает бесплатный проезд к постоянному месту жительства и провоз имущества (в том числе скота);
предоставляет средства для приобретения жилья, скота и выплаты единовременных пособий в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

3. Жергілiктi атқарушы органдар:
жұмысқа орналасуға жәрдемдеседi;
iшкi көшiп-қонушыларды жұмысқа орналастыру мүмкін болмаған жағдайда оларды жұмыссыздар ретiнде тіркейдi, бiлiктiлiгiн арттыруға және жаңа кәсiптi игеруге жәрдемдеседі, қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес атаулы көмек және өзге де әлеуметтiк жәрдемақылар төлеудi қамтамасыз етеді;
Қазақстан Республикасының жер заңдарына сәйкес жер учаскелерiн бередi;
мұқтаждарға мектептерден, мектепке дейiнгi ұйымдардан, сондай-ақ медициналық-әлеуметтiк мекемелерден орын бередi.".
4. 13-бапта "республикалық бюджетте осы мақсатқа көзделген қаражат" деген сөздер "бюджет қаражаты" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 15-баптың екiншi бөлігінде "Қазақстан Республикасының Үкiметi" деген сөздер "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. 24-баптың 4) тармақшасында "оралмандарды" деген сөзден кейiн "және олардың отбасы мүшелерiн" деген сөздермен толықтырылсын.
7. 34-баптың 2-тармағында:
3) тармақша "квотасын" деген сөзден кейiн "және iшкi көшiп-қонушылардың қоныс аудару квотасын" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшада "квотасының" деген сөзден кейiн "және iшкi көшiп-қонушылардың қоныс аудару квотасының" деген сөздермен толықтырылсын.
8. 41-бап алынып тасталсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi

3. Местные исполнительные органы:
оказывают содействие в трудоустройстве;
в случае невозможности трудоустройства внутренних мигрантов регистрируют их в качестве безработных, оказывают содействие в повышении квалификации и освоении новой профессии, организуют общественные работы;
обеспечивают выплату адресной помощи и иных социальных пособий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
предоставляют земельные участки в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан;
предоставляют нуждающимся места в школах, дошкольных организациях, а также в медико-социальных учреждениях".
4. В статье 13 слова "средств, предусмотренных на эти цели в республиканском бюджете" заменить словами "бюджетных средств".
5. В части второй статьи 15 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом".
6. В подпункте 4) статьи 24 после слова "оралманов" дополнить словами "и членов их семей".
7. В пункте 2 статьи 34:
подпункт 3) дополнить словами "и квоты переселения внутренних мигрантов";
в подпункте 4) после слова "оралманов" дополнить словами "и квоты переселения внутренних мигрантов".
8. Статью 41 исключить.
Президент
Республики Казахстан