2004 жылғы көктеу кезеңiнде Қазақстанның оңтүстiк өңiрлерiн суғаратын сумен қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 29 шілдедегі N 799 қаулысы
2004 жылғы көктеу кезеңiнде Қазақстанның оңтүстiк өңiрлерiн суғаратын сумен қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметі қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi Алматы, Жамбыл, Оңтүстiк Қазақстан және Қызылорда облыстары тұтынушыларының Қырғыз Республикасынан электр энергиясын алуы және өтемақы ретiнде Бішкек қаласының жылу электр орталығына дейiн көмiр мен мазутты орайластыра жеткiзу жөнiндегi жұмысты ұйымдастырсын.
2004 жылғы көктеу кезеңiнде Қырғыз Республикасынан Қазақстан Республикасына келетiн электр энергиясының барлық ағыны осы қаулының шеңберiнде жүзеге асырылады деп белгiленсiн.
2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң Су ресурстары жөнiндегi комитетi - оңтүстiк өңiрлердiң суғармалы жерлерiн суғаруға арналған су жеткiзiлiмдерi жөнiндегi үйлестiрушi;
2) "Қазақстан электр желiлерiн басқару жөнiндегi компаниясы" ашық акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - "КЕGОС" ААҚ) - Қырғыз Республикасынан жеткiзiлетiн электр энергиясын беру жөніндегi оператор болып белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестіктi қорғау жөнiндегi агенттігi Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiмен, Қаржы министрлiгiмен және "Қазақстан темiр жолы" ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамымен бірлесе отырып, 2004 жылғы көктеу кезеңiнде Қырғыз Республикасынан алынатын электр энергиясы үшiн өтемақы ретiнде жеткiзiлетiн көмiр мен мазутты экспорттық қатынаста темiр жол көлiгiмен тасымалдау тарифтерiне 0,5 төмендету коэффициентiн белгiлесiн.
4. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлігі "Қазақстан темiр жолы" ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамының берiлген өтінімдерге сәйкес Бiшкек қаласының жылу электр орталығына дейiн көмiр мен мазутты жеткiзу үшiн жылжымалы құрамды үздiксiз беруiн қамтамасыз етсiн.
5. Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттігi Қазақстан Республикасының заңнамасына және 1994 жылғы 15 сәуiрдегi Еркiн сауда аймағын құру туралы келiсiмге сәйкес осы қаулы шеңберiнде жасалған келiсiм-шарттар бойынша шаруашылық жүргiзушi субъектілер жеткiзетін электр энергиясы, көмiр мен мазут үшін кеден баждарын 2004 жылғы 31 желтоқсанға дейiн қолданбасын.
6. Оңтүстiк Қазақстан және Қызылорда облыстарының әкiмдерi бiр апта мерзiмде көктеу кезеңiндегi суғаруға арналған суды үнемдеу жөнiндегi іс-шараларды әзiрлесiн және олардың орындалуын қамтамасыз етсiн. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi көктеу кезеңiнде судың ұтымды пайдаланылуына бақылау орнатсын.

О мерах по обеспечению поливной водой южных регионов Казахстана в вегетационный период 2004 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2004 года N 799
В целях обеспечения поливной водой южных регионов Казахстана в вегетационный период 2004 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан, Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан организовать работу по получению потребителями Алматинской, Жамбылской, Южно-Казахстанской и Кызылординской областей электрической энергии из Кыргызской Республики и встречной поставке в порядке компенсации угля и мазута до теплоэлектроцентрали города Бишкека.
Установить, что все перетоки электроэнергии из Кыргызской Республики в Республику Казахстан в вегетационный период 2004 года осуществляются в рамках настоящего постановления.
2. Определить:
1) координатором по поставкам воды для полива орошаемых земель южных регионов - Комитет по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
2) оператором по передаче электроэнергии, поставляемой из Кыргызской Республики - открытое акционерное общество "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями" (далее - ОАО "KEGOC").
3. Агентству Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции совместно с Министерством транспорта и коммуникаций, Министерством финансов Республики Казахстан и акционерным обществом "Национальная компания "Казакстан темир жолы", установить понижающий коэффициент 0,5 к тарифам на перевозки угля и мазута железнодорожным транспортом в экспортном сообщении, поставляемых в порядке компенсации за получаемую из Кыргызской Республики электроэнергию в вегетационный период 2004 года.
4. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан обеспечить бесперебойную подачу акционерным обществом "Национальная компания "Казакстан темир жолы" подвижного состава согласно поданным заявкам для доставки угля и мазута до теплоэлектроцентрали города Бишкека.
5. Агентству таможенного контроля Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и Соглашением о создании зоны свободной торговли от 15 апреля 1994 года не применять до 31 декабря 2004 года таможенные пошлины за электроэнергию, уголь и мазут, поставляемые хозяйствующими субъектами по контрактам, заключенным в рамках настоящего постановления.
6. Акимам Южно-Казахстанской и Кызылординской областей в недельный срок разработать мероприятия по экономии воды на вегетационные поливы и обеспечить их выполнение.
Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан установить контроль за рациональным использованием воды в вегетационный период.

7. "KEGOC" ААҚ-қа заңнамада белгiленген тәртiппен Орталық Азияның жиілiктi реттеушi энергия жүйесiнен қуатты реттеу жөнiндегi қызметтi сатып алу жолымен Қазақстанның Бiрыңғай энергетикалық жүйесiнiң оңтүстiк бөлiгiнде электр тогының стандартты жиілiгiн ұстап тұруды және технологиялық шығындарды өтеу үшiн электр энергиясын бір көзден - Қырғыз Республикасының "Электр станциялары" акционерлiк қоғамынан сатып алуды қамтамасыз ету ұсынылсын.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары А.С.Есiмовке жүктелсiн.
9. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

7. Рекомендовать ОАО "KEGOC" обеспечивать поддержание стандартной частоты электрического тока в южной части Единой энергетической системы Казахстана путем покупки в установленном законодательством порядке услуг по регулированию мощности от частоторегулирующих энергосистем Центральной Азии и закуп электроэнергии для компенсации технологических потерь из одного источника - акционерного общества "Электрические станции" Кыргызской Республики.
8. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Есимова А.С.
9. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-министр
Республики Казахстан