Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорының қаржы құралдарымен байланысты қызметтi жүзеге асыруы ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 20 тамыздағы N 878 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 21 тамыздағы № 530 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Үкіметінің 21.08.2020 № 530 қаулысымен.
"Мiндеттi әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 25 сәуiрдегi Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiліп отырған Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорының қаржы құралдарымен байланысты қызметтi жүзеге асыруы ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2004 жылғы 20 тамыздағы
N 878 қаулысымен
бекiтiлген
Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорының қаржы құралдарымен байланысты қызметтi жүзеге асыруы epeжeci
Осы Ереже "Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 25 ақпандағы Заңына сәйкес әзiрлендi және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорының (бұдан әрi - Қор) қаржы құралдарымен байланысты қызметтi жүзеге асыруының тәртiбiн белгiлейдi.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылды:
1) ақша мен бағалы қағаздарды сенімгерлік басқару туралы шарт – Қор мен сенімгерлік басқарушының арасындағы қатынастарды белгілейтін және Қордың ақшасы мен бағалы қағаздарын сенімгерлік басқарудың талаптары мен тәртібін айқындайтын шарт;
2) инвестициялық декларация – инвестициялау объектілерінің тізбесін, Қордың активтеріне қатысты инвестициялық қызметтің мақсатын, стратегиясын, шарттары мен шектеулерін, хеджирлеу талаптарын айқындайтын құжат;
3) инвестициялық кіріс – Қор активтерін инвестициялау нәтижесінде алынған (алуға жататын) ақша;
4) қаржы құралдары – бағалы қағаздар және қаржы нарығының Қазақстан Республикасының аумағында айналымға жiберілген өзге де активтерi.
5) сенiмгерлік басқарушы – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi;
6) сенiмгерлiк басқару – сенiмгерлік басқарушының, өз атынан өзiнiң иелiгiне, пайдалануға және басқаруға берiлген Қор активтерiн және олардың есебiнен сатып алынған қаржы құралдарын Қордың мүддесiнде басқару жөнiндегi қызметi (бұдан әрi – Қордың ақшасы мен бағалы қағаздарын сенiмгерлiкпен басқару).

Об утверждении Правил осуществления Государственным фондом социального страхования деятельности, связанной с финансовыми инструментами
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 августа 2004 года N 878. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2020 года № 530
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.08.2020 № 530.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления Государственным фондом социального страхования деятельности, связанной с финансовыми инструментами.
2. Настоящее постановление вступает в силу с 1 января 2005 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 августа 2004 года N 878
Правила осуществления Государственным фондом
социального страхования деятельности,
связанной с финансовыми инструментами
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" и устанавливают порядок осуществления Государственным фондом социального страхования (далее - Фонд) деятельности, связанной с финансовыми инструментами.
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. В настоящих Правилах использованы следующие понятия:
1) договор о доверительном управлении деньгами и ценными бумагами – договор, устанавливающий отношения между Фондом и доверительным управляющим и определяющий условия и порядок доверительного управления деньгами и ценными бумагами Фонда;
2) инвестиционная декларация – документ, определяющий перечень объектов инвестирования, цели, стратегии, условия и ограничения инвестиционной деятельности в отношении активов Фонда, условия хеджирования;
3) инвестиционный доход - деньги, полученные (подлежащие получению) в результате инвестирования активов Фонда;
4) финансовые инструменты - ценные бумаги и иные активы финансового рынка, допущенные к обращению на территории Республики Казахстан;
5) доверительный управляющий - Национальный Банк Республики Казахстан;
6) доверительное управление - деятельность доверительного управляющего по управлению от своего имени переданными в его владение, пользование и распоряжение активами Фонда и приобретенными за счет них финансовыми инструментами в интересах Фонда (далее - доверительное управление деньгами и ценными бумагами Фонда).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қор қаржы құралдарымен байланысты инвестициялық қызметтi Қордың активтерiн сенiмгер басқарушы арқылы қаржы құралдарына орналастыру жолымен жүзеге асырады.
3. Қордың ақшасы мен бағалы қағаздарын сенімгерлік басқару Қазақстан Республикасының заңнамасына, осы Ережеге және ақша мен бағалы қағаздарды сенімгерлік басқару туралы шартқа сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Қор активтерiн инвестициялау тәртiбi
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Сенімгер басқарушы инвестициялық қызметті Экономикалық саясат жөніндегі кеңес мақұлдаған инвестициялық декларацияның, ақшаны және бағалы қағаздарды сенімгерлікпен басқару туралы шарттың негізінде жүзеге асырады және Қордың активтерін Қазақстан Республикасы Үкіметінің бекітілген қаржы құралдарының тізбесіне сәйкес қаржы құралдарына орналастырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Сенiмгер басқарушы ақшаны және бағалы қағаздарды сенiмгерлiкпен басқару жөнiндегi операцияларды жасау үшiн Қорға банктiк шот пен инвестициялық кiрiстiң, сенiмгерлiкпен басқаруға берілген активтердiң есебiнен сатып алынған, орналастырылған депозиттер мен бағалы қағаздардың есебi үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде теңгерiмнен тыс шоттарды ашады.
6. Есеп жүйесiн жүргiзудiң және оны өзектi ұстап тұрудың шарттары мен тәртiбiн сенiмгер басқарушы белгілейдi.
3-тарау. Қорытынды ережелер
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Осы Ережелермен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешілуге тиiс.

Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Фонд осуществляет инвестиционную деятельность, связанную с финансовыми инструментами, путем размещения активов Фонда в финансовые инструменты через доверительного управляющего.
3. Доверительное управление деньгами и ценными бумагами Фонда осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, настоящими Правилами и договором о доверительном управлении деньгами и ценными бумагами.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок инвестирования активов Фонда
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4. Доверительный управляющий осуществляет инвестиционную деятельность на основании инвестиционной декларации, одобренной Советом по экономической политике, договора о доверительном управлении деньгами и ценными бумагами, и размещает активы Фонда в финансовые инструменты в соответствии с перечнем финансовых инструментов, утвержденным Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. Для совершения операций по доверительному управлению деньгами и ценными бумагами доверительный управляющий открывает Фонду банковский счет и внебалансовые счета в Национальном Банке Республики Казахстан для учета инвестиционного дохода, размещенных депозитов и ценных бумаг, приобретенных за счет переданных в доверительное управление активов.
6. Условия и порядок ведения системы учета и поддержания ее в актуальном состоянии устанавливаются доверительным управляющим.
Глава 3. Заключительные положения
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. Вопросы, неурегулированные настоящими Правилами, подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.