Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Қазақстан-ресей мемлекеттiк шекарасы туралы шартқа қол қою туралы" Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 15 қаңтардағы N 15 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Қазақстан-ресей мемлекеттiк шекарасы туралы шартқа қол қою туралы" Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Жоба
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы
арасындағы Қазақстан-ресей мемлекеттiк шекарасы туралы
ШАРТ
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы,
халықаралық құқықтың жалпыға танылған қағидаттары мен нормаларын, атап айтқанда, аумақтық тұтастық пен шекаралардың мызғымастығы қағидаттарын, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Достық, ынтымақтастық және өзара көмек туралы 1992 жылғы 25 мамырдағы шарттың, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы XXI ғасырға бағдарланған, мәңгілiк достық және одақтастық туралы 1998 жылғы 6 шiлдедегi декларацияның ережелерін басшылыққа ала отырып, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы Президенттерiнiң 1998 жылғы 6 шiлдедегі Бiрлескен мәлiмдемесiн және Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Мемлекеттік шекараны делимитациялау жөнiндегі ниетке қатысты 1998 жылғы 12 қазандағы хаттаманы назарға ала отырып,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы мемлекеттiк шекараның өтуiн белгілеу мақсатында,
төмендегілер туралы уағдаласты:
1-бап
Осы Шартта "мемлекеттік шекара" терминi деп Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының құрлықтағы, судағы, жер қойнауындағы және әуе кеңiстiгiндегi аумақтарының шектерiн белгілейтiн сызықты және осы сызық бойынша өтетiн тiк түскен кеңiстiк ұғынылады.
2-бап
Қазақстан-Ресей мемлекеттік шекарасының бастапқы нүктесі Тараптар арасындағы жеке шартпен белгіленедi.
3-бап
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы мемлекеттiк шекара Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы мемлекеттiк шекара сызығының өту сипаттамасында (1-қосымша) қалай көрсетiлсе және Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Мемлекеттiк шекара картасында (2-қосымша) қызыл түстi бiрыңғай сызықпен қалай бейнеленсе, солай өтетiн болады.
Аталған қосымшалар осы Шарттың ажырамас бөлiктерiн құрайды.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О подписании Договора между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о казахстанско-российской государственной границе"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 января 2005 года N 15
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О подписании Договора между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о казахстанско-российской государственной границе".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УКАЗ
ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О подписании Договора между Республикой Казахстан и
Российской Федерацией о казахстанско-российской
государственной границе
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить проект Договора между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о казахстанско-российской государственной границе.
2. Подписать Договор между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о казахстанско-российской государственной границе.
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Проект
ДОГОВОР
между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о
казахстанско-российской государственной границе
Республика Казахстан и Российская Федерация, далее именуемые Сторонами,
руководствуясь общепризнанными принципами и нормами международного права, в частности, принципами территориальной целостности и нерушимости границ, положениями  Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Республикой Казахстан и Российской Федерацией от 25 мая 1992 года,  Декларации между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о вечной дружбе и союзничестве, ориентированной в XXI столетие от 6 июля 1998 года, принимая во внимание совместное  заявление президентов Республики Казахстан и Российской Федерации от 6 июля 1998 года и  Протокол относительно намерений по делимитации государственной границы между Республикой Казахстан и Российской Федерацией от 12 октября 1998 года,
в целях определения прохождения государственной границы между Республикой Казахстан и Российской Федерацией,
договорились о нижеследующем:
Статья 1
В настоящем Договоре под термином "государственная граница" понимается линия и проходящая по этой линии вертикальная поверхность, определяющие пределы территорий Республики Казахстан и Российской Федерации на суше, водах, в недрах и воздушном пространстве.
Статья 2
Начальная точка казахстанско-российской государственной границы определяется отдельным договором между Сторонами.
Статья 3
Государственная граница между Республикой Казахстан и Российской Федерацией проходит так, как это указано в описании прохождения линии государственной границы между Республикой Казахстан и Российской Федерацией (приложение 1) и изображено сплошной линией красного цвета на Карте государственной границы между Республикой Казахстан и Российской Федерацией (приложение 2).
Упомянутые приложения составляют неотъемлемые части настоящего Договора.

4-бап
Шекаралық өзендер, жылғалар арналарының, сондай-ақ су айдындарының жағалау сызығының кез келген табиғи өзгерiсi, егер Тараптар өзге туралы уағдаласпаса, осы Шартта белгiленген мемлекеттiк шекараның жағдайын өзгертуге әкеп соқпайды.
5-бап
Осы Шартқа сәйкес жергiлiктi жерлерде мемлекеттiк шекараны анықтау және белгілеу, демаркация құжаттарының жобаларын дайындау үшiн Тараптар тепе-теңдiк негiзде бiрлескен қазақстан-ресей демаркациялық комиссиясын құрады.
6-бап
Мемлекеттiк шекара режимi Тараптар арасындағы жеке шарттармен белгiленедi.
7-бап
Мемлекеттiк шекара кесiп өтетiн немесе мемлекеттiк шекара бойынша өтетiн пайдалы қазбалардың кен орындарын игеруге, инженерлiк құрылыстарды, коммуникацияларды және инфрақұрылымның басқа да объектiлерiн пайдалануға байланысты мәселелер, сондай-ақ биологиялық ресурстарды сақтау мен пайдалану, суды пайдалану және табиғи ортаны қорғау мәселелерi жеке келiсiмдермен реттеледi.
8-бап
Осы Шарт бекiтiлуге жатады және бекiту грамоталарымен алмасқан күннен бастап күшiне енедi.
2005 жылғы "__" ________ ___________ қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тілдерiнде екi данада жасалды және де екi мәтiннiң күшi бiрдей.
Қазақстан Республикасы үшiн             Ресей Федерациясы үшiн
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТІНІҢ
ЖАРЛЫҒЫ Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы
арасындағы Қазақстан-ресей мемлекеттiк шекарасы туралы
шартқа қол қою туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Қазақстан-ресей мемлекеттiк шекарасы туралы шарттың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Қазақстан-ресей мемлекеттiк шекарасы туралы шартқа қол қойылсын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 4
Любые естественные изменения русел пограничных рек, ручьев, а также береговой линии водоемов не влекут за собой изменений в положении определенной настоящим Договором государственной границы, если Стороны не договорятся об ином.
Статья 5
Для установления и обозначения в соответствии с настоящим Договором государственной границы на местности, подготовки проектов документов демаркации Стороны образуют на паритетных началах совместную казахстанско-российскую демаркационную комиссию.
Статья 6
Режим государственной границы определяется отдельными договорами между Сторонами.
Статья 7
Вопросы, связанные с разработкой месторождений полезных ископаемых, эксплуатацией инженерных сооружений, коммуникаций и других объектов инфраструктуры, пересекаемых государственной границей или проходящих по ней, а также вопросы сохранения и использования биологических ресурсов, водопользования и охраны природной среды регулируются отдельными соглашениями.
Статья 8
Настоящий Договор подлежит ратификации и вступает в силу со дня обмена ратификационными грамотами.
Совершено в городе _________ 2005 года, в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Республику Казахстан        За Российскую Федерацию