Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң БҰҰ Есiрткi және қылмыс жөнiндегi басқармасының жобалық құжаттарын жасасуы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 25 қаңтардағы N 61 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған:
"Есiрткiге сұранысты азайту және АҚТБ/ЖҚТБ-ның алдын алу стратегиясы мен саясаты мәселелерiнде Орталық Азия елдерiне консультативтiк көмек көрсету";
"БАҚ, ҮЕҰ мен азаматтық қоғам арқылы нашақорлықтың және АҚТБ/ЖҚТБ-ның алдын алу";
"Бақыланатын жеткiзулер әдiсiн дамытуға жәрдемдесу";
"Есiрткiге қарсы күрес саласындағы жедел және өзге де ақпарат жинау, оны талдау және алмасу жөнiндегi құқық қорғау жүйелерi";
"Орталық Азияда прекурсорларды бақылау" атты БҰҰ-ның Есiрткi және қылмыс жөнiндегi басқармасы құжаттарының жобалары мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрi Зауытбек Қауысбекұлы Тұрысбековке қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Yкiметi атынан көрсетiлген жобалық құжаттарды жасасуға өкiлеттiк берiлсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Бiрiккен ұлттар ұйымы
Есiрткi және қылмыстық басқармасы
Орта Азиядағы Аймақтық Өкiлдiк
___________________________________________________________________
Бағдарламаның аталуы:       Орталық Азияға стратегиялық бағдарлама
Жобаның N және аталуы: AD/RER/04/H36-"Ecipткілерге сұранысты
қысқарту саясатына және
СПИД/ВИЧ-тің алдын алу
стратегиялық мәселелерi
бойынша Орталық Азия елдерiне
кеңестiк көмек көрсету"
Ұзақтығы:                     2 жыл
Басталу мерзiмi:             2004 шiлде
Сектор:                       Есiрткінi зиян келтiре
пайдалануды алдын алу және қысқарту
Серiктес-агенттiктер:
Атқарушы агенттiк:           ЮНОДК
Орындаушы агенттiк:          Орта Азиядағы ЮНОДК-тiң
аймақтық Өкiлдiгi
Жалпы бюджет:                 US$ 400,000
Қаржыландыру көзi:            Италия (US$ 350,000)
___________________________________________________________________
Қысқаша сипаттама:
Жоба Орталық Азия елдерiндегi есiрткіге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу жағындағы саясатты әзiрлеу, жүзеге асыру, үйлестiру, мониторингілеу және бағалау жүргізетiн, сәйкес мемлекеттiк мекемелердiң әлеуетiн әрi қарай арттыруға бағытталған: (i) стратегиялық жобалауына және нашақорлықтың эпидемиологиясына, нашақорлықтың және ВИЧ/СПИД-тiң ақпараттық жүйесiн және таратылу мониторинг жүйесiн жергiлiктi, ұлттық және аймақтық деңгейде жақсарту; (іі) есiрткіге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу туралы әртүрлi тақырыпты бағыттарда үзiлмес халықаралық сарапшылық көмек көрсету; (ііі) нашақорлыққа сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу туралы бағдарламалардың, стратегиялардың және шаралардың әсерлігіне баға берудi өткiзуге арналған мүмкiндiктердi және адекваттық жүйелердi әзiрлеу және енгiзу; және (iv) 1998 жылы БҰҰ-ң Генералдық Ассамблеясының Арнайы Сессиясында және 2001 жылы сәйкес БҰҰ-ң Генералдық Ассамблеясының Сессиясында қабылданған нашақорлыққа сұранысты азайту және ВИЧ/СПИД-ты алдын алу басымды қағидаларына сәйкес нашақорлыққа сұранысты азайту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу бағдарламаларын жергілiкті деңгейде әзiрлеуге арналған стратегиялық жоспарлау тетiктерiн дамыту арқылы.
___________________________________________________________________
Үкiмет атынан:               Қолы        Мерзiм     Аты/қызметi
Қазақстан Республикасы:    --------     --------    -----------
Қырғыз Республикасы:       --------     --------    -----------
Тәжiкстан Республикасы:    --------     --------    -----------
Түркiменстан:              --------     --------    -----------
Өзбекстан Республикасы:    --------     --------    -----------
ЮНОДК:                     --------     --------  ЮНОДК-тiң атқарушы
директор
I. Контекст
І.1 Саяси және әлеуметтік-экономикалық жағдай
Кеңес Одағы ыдырауынан бастап, саяси және әлеуметтi-экономикалық өткелi кезеңге байланысты, Орта Азия елдерi күрделi түйiндi мәселелерге ұшырады, сонымен қатар күрделi бюджеттiк шектеулерге душар болды. Осының нәтижесiнде, әлеуметтi-экономикалық түйiндi мәселелердiң осыған қоса есiрткінi заңсыз айналдыру және нашақорлықтың соңғы жағдайларын жеңiлдету үшiн бастамаларды iске асыру тәжiрибесi және қажеттi қаражат жиi кездерде жетпедi.
Есiрткі мәселесiмен, ВИЧ инфекция таратылуымен күресуге, қылмыс жағынан бақылауға көмек қажет екенiн түсiне, Орта Азия үкiметтерi халықаралық ынтымақтастықты белсендi түрде қолдайды және ЮНОДК-тiң қызметiне саяси қолдау көрсетедi.
I.2 Есiрткілердi культивациялау және өндiру
Орта Азия елдерi, есiрткісi бар өсiмдiктердi заңсыз егудi жоюға және оны мониторингiге салуға бағытталған күрделi шаралар қолданады. Культивацияның кейбiр кездерiнен басқа, Орта Азияда есiрткінiң күрделi сауда өндiрiсi жоқ. Үлкен аумақта жабайы каннабис және эфедра өседi.
Елдiң iшiнде өндiргеннен көрi, әлi күнге дейiн есiрткінi Ауғаныстаннан әкелудiң қауіпі аздығына және жеңiлдiгiне байланысты есiрткінi заңсыз айналысымен және өткiн асырып әкетуiмен салыстырғанда, жалпы нашақорлық жағдайға культивация мәселесi көп әсер етпейдi. Мысалы, 2003 жылдың мамыр айында тәжiк-ауған шекарасында (төмен сапалы) героиннiң килосы 800-1,500 немесе (жоғары сапалы) 5,500-7000 АҚШ доллар арасында болды және оны жеңiл алуға болған. Ауғаныстандағы саяси бетбұрыстары, Орта Азияға есiрткінi тасымалдау жағдайына еңселi өзгерiстер шақырған жоқ.
I.3 Есiрткілердiң заңсыз айналымы
Соңғы жылдары - iшкi әскери қақтығыс себебiмен және қоғамның қатары ыдырауына байланысты - Ауғаныстанда заңды сауда әрекетiнiң көп мөлшерi қираған. Бұл жағдай, көкнәрдi заңсыз культивациялау, морфиндi және героиндi өндiру оны аткезшi түрiнде тасымалдауы деңгейiнiң күрделi өсуiне ықпал жасады, бұның нәтижесiнде, 90-шы жылдардың аяғында Ауғаныстан әлемде iрi апиын өндiрушi болды.

О заключении Правительством Республики Казахстан проектных документов Управления Организации Объединенных Наций по наркотикам и преступности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 января 2005 года N 61
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемые проекты документов Управления Организации Объединенных Наций по наркотикам и преступности:
"Оказание консультативной помощи странам Центральной Азии в вопросах стратегии и политики сокращения спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа";
"Профилактика наркомании и ВИЧ/СПИДа через СМИ, НПО и гражданское общество";
"Содействие в развитии метода контролируемых поставок";
"Правоохранительные системы по сбору, анализу и обмену оперативной и иной информацией в сфере борьбы с наркотиками";
"Контроль над прекурсорами в Центральной Азии".
2. Уполномочить Министра внутренних дел Республики Казахстан Турисбекова Заутбека Каусбековича заключить от имени Правительства Республики Казахстан указанные проектные документы, разрешив вносить в них изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Документ подготовлен:
ЮНОДК/Ташкент: Мирзахид Султанов
EWCAS: Ульрих Хауссерман
29 апреля 2004 года
UNITED NATIONS
Office on Drugs and Crime
Regional Office for Central Asia
ОРГАНИЗАЦИЯ ОБЪЕДИНЕННЫХ НАЦИЙ
Управление по Наркотикам и Преступности
Региональное Представительство в Центральной Азии
Название программы:       Стратегическая программа
для Центральной Азии
N и название проекта:     AD/RER/04/H36 - "Оказание консультативной
помощи странам Центральной Азии в вопросах
стратегии и политики сокращения спроса на
наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа"
Продолжительность:        2 года
Дата начала:               Июль 2004
Сектор:                    Профилактика и сокращение злоупотребления
наркотиками
Агентства-партнеры:
Ответственное агентство: ЮНОДК
Исполняющее агентство:    Региональное Представительство ЮНОДК в
Центральной Азии
Общий бюджет:              US $ 400,000
Источник финансирования: Италия (US $ 350,000)
Краткое описание:
Проект направлен на совершенствование потенциала соответствующих государственных учреждений стран Центральной Азии по разработке, осуществлению, координации, мониторингу и оценке политики в области сокращения спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа посредством: (i) улучшения информационных систем и систем мониторинга распространения наркомании и ВИЧ/СПИДа на местном, национальном и региональном уровнях; (ii) предоставления непрерывной международной экспертной помощи в разных тематических направлениях сокращения спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа, стратегического планирования и эпидемиологии наркомании; (iii) разработки и внедрения адекватных систем и возможностей для проведения оценки эффективности программ, стратегий и мероприятий по сокращению спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа; и (iv) развития механизмов стратегического планирования для разработки программ на местном уровне по сокращению спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа в соответствии с руководящими принципами сокращения спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа, принятых на Специальной Сессии Генеральной Ассамблеи ООН в 1998 году и на Специальной Сессии Генеральной Ассамблеи ООН в 2001 году соответственно.
От имени Правительства:   подпись         дата     Ф.И.О./должность
Республики Казахстан:     __________    _______   __________________
Кыргызской Республики:    __________    _______   __________________
Республики Таджикистан:   __________    _______   __________________
Туркменистана:            __________    _______   __________________
Республики Узбекистан:    __________    _______   __________________
ЮНОДК:                    __________    _______    Исполнительный
Директор ЮНОДК
30а, A. Kahhor Street                     Tel.: (998-71) 120-80-50
Tashkent 700100, Uzbekistan,              Fax: (998-71) 120-62-90
Email:  unodc.roca@unodc.org                Internet website:
www.unodc.org/uzbekistan
I. Контекст
I.1 Политическая и социально-экономическая ситуация
С момента распада Советского Союза страны Центральной Азии столкнулись с серьезными проблемами, связанными с политическим и социально-экономическим переходом, и в тоже время, испытывали серьезные бюджетные ограничения. Вследствие этого, зачастую не хватало необходимых средств и опыта для осуществления инициатив, смягчающих последствия социально-экономических проблем, включая те, что связаны с незаконным оборотом наркотиков и наркоманией.
Признавая потребность в содействии, правительства стран Центральной Азии активно поддерживают международное сотрудничество в борьбе с проблемой наркотиков, распространением ВИЧ инфекции, в области контроля за преступностью, а также оказывают политическую поддержку деятельности ЮНОДК.
I.2 Культивация и производство наркотиков
Страны Центральной Азии предпринимают существенные меры, направленные на мониторинг и искоренение незаконных посевов наркосодержащих культур. За исключением отдельных случаев культивации, существенное коммерческое производство наркотиков в Центральной Азии отсутствует. На обширных территориях произрастает дикорастущий каннабис и эфедра.
В сравнении с проблемой незаконного оборота и транзита наркотиков проблема культивации имеет относительно незначительное воздействие на общую наркоситуацию, так как по-прежнему менее рискованно и проще импортировать наркотики из Афганистана, чем производить их внутри стран. Например, в мае 2003 стоимость килограмма героина на таджикско-афганской границе составляла примерно 800-1,500 долларов США (низкого качества) или 5,500-7,000 (высокого качества) и он был легко доступен. Политические перемены в Афганистане пока не вызвали фундаментальных изменений в ситуации с поставкой наркотиков в Центральную Азию.
I.3 Незаконный оборот наркотиков
За последние годы - по причине внутреннего военного конфликта и распада общественного строя - большая часть законной коммерческой деятельности в Афганистане была разрушена. Это способствовало значительному росту уровня незаконной культивации опийного мака, производства и контрабанды опия, морфина и героина, что в конце 90-х сделало Афганистан крупнейшим в мире производителем опиатов.

2001 жылғы төмендеуiнен кейiн, 2003 жыл iшiндегi ауғаныстан апиыны бойынша ЮНОДК-тiң жыл сайынғы зерттеуi 2003 жылы өндiрiс мүмкiндiгiн 3,600 тоннаға бағалады, 2002 жылдағы 3,400 тоннаға салыстырғанда. Зерттеу апиынның жалпы өндiрiсi 6% және Орта Азия елдерiмен шектелескен Бадхашан провинциясында күрделi 55% дейiн өсуiн көрсеттi.
90-шы жылдардың аяғындағы апиынның рекордты өндiрiсiне байланысты Ауғаныстан бүкiл аймағында, осының iшiнде Тәжiкстанмен, Өзбекстанмен және кейбiр мәлiметтер бойынша Түркменстанмен шекаралық аудандарда есiрткінiң iрi мөлшерлi қорлары жасалған. Бұл қорлар, геориннiң алдыңғы деңгейiндегi сұрауын қолдауға ұзын мерзiм iшiнде жетерлiк болуы мүмкiн.
2002 жылы есiрткінiң күрделi бөлiгi, Орта Азия арқылы аткезшi түрiнде Тәжiкстан аймағынан әкелiнген. Героиннiң iрi партияларын ауыстыруға арналған қиын операцияларын құқыққорғау органдары жиi қысқартады. Әрiқарай есiрткілер Өзбекстан және Қырғызстан арқылы тасымалданады. 2002 жылы қырғыздың Oш және Бәткен провинциялары қайтадан есiрткінiң өте көп түрде көбеюiн сездi. Пяндж және Амударья өзендерiндегi көпiрлерден қарым-қатынасты қайта бастауы экономикалық дамуға мүмкiн ықпал жасайтын шығар, бiрақ бұл тең дәрежеде ecipткі тасымалдаудың жаңа жол бағыттарын ашуы мүмкiн. Ресей және батыс нарықтары жолында, әрiқарай трафик жол бағыты көбiнесе Қазақстан арқылы өтедi және Ресей Федерациясының шекарасын кеседi. Осымен, есiрткінi тасымалдаудан бүкiл аймақ зар шегедi.
I.4 Есiрткілермен зиян келтiре пайдалану
Әлеуметтiк-экономикалық өзгерiстер және тұрақсыз кездердегi есiрткінiң өте көп мөлшерде түсуi өз соңынан бүкiл аймақ бойынша нашақорлықтың күрделi көтерiлуiне әкелдi. Соңғы он жыл iшiнде Орта Азияда нашақорлықтың деңгей көрсеткiшi биiк көтерiлуi көрiнедi. Есiрткі сату iрi ауқымда жайылған 90-шы жылдар алдында көбiнесе "дәстүрлi" көкнәр және марихуана сияқты есiрткілердi қолдану байқалатын. Осыдан кейiн арзан героиндi алу мүмкiндiгi зиян келтiре пайдалану түрлерiн өзгерттi және ВИЧ/СПИД-тiң таратылуының және әлеуметтiк жалған шоғырлауының күрделi түйiндi мәселесiн шығарып героиндi инъекция түрiнде пайдалануға ықпал жасады. Ең алдымен жастар және әлеумет түрiнде қорғанбаған тұрғындар зәбiрлендi. Осыған қосымша, осыған лайықты алдын алу науқандарына үкiметтiң қажеттi қаражаттары жиi кездерi жетпедi.
Орта Азиядағы нашақорлықтың түйiндi мәселелерi бойынша Аймақтық Конференцияда ұсынған, Орта Азияда есiрткінi зиян келтiре пайдалану жағындағы жағдайды жуырда өткiзiлген жылдам-бағалау нәтижелерi: 2002 жылдың маусым айында Ташкентте өткен жағдайды талдау және осыған сәйкес қолданған шаралар, соңғы он жыл iшiнде Ота Азияда нашақорлықтың түйiндi мәселелерi қауіпті көлемге айналғанын көрсетедi. Есiрткінi инъекция түрiнде қолдану тенденциясы өсуi байқалады, бұл ВИЧ/СПИД-тi және басқа жұқпалы ауруларды таратуына ықпал жасайды. ВИЧ ауруының 70% аса жаңа ахуалдары нашақорлықпен байланысты және ВИЧ/СПИД эпидемиясы қауіпті топтардан жалпы тұрғындарға ауысу қауіпі бар.

После спада в 2001 году, Ежегодное Исследование ЮНОДК по афганскому опию за 2003 год, оценило потенциал производства опия в 3,600 тонн в 2003 году, в сравнении с 3,400 тоннами в 2002. Исследование показало 6% роста общего объема производства опия и существенный, вплоть до 55%, его рост в провинции Бадахшан, граничащей со странами Центральной Азии.
Более того, многие эксперты считают, что за годы рекордного производства опия в конце 90-х, были сделаны огромные запасы наркотиков по всей территории Афганистана, в том числе и в районах, граничащих с Таджикистаном, Узбекистаном и, по некоторым сведениям, с Туркменистаном. Эти запасы, возможно, будут достаточными для поддержания предложения героина на предыдущем уровне в течение достаточно продолжительного времени.
Значительная часть наркотиков, провезенных контрабандой через Центральную Азию в 2002 году, была ввезена в регион через Таджикистан. Правоохранительные органы все чаще пресекают сложные операции по переброске крупных партий героина. Далее наркотики провозятся через Узбекистан и Кыргызстан. Так в 2002 году кыргызские провинции Ош и Баткен вновь испытали огромный наплыв наркотиков. Возобновление сообщения по мостам через реки Пяндж и Амударья возможно будет способствовать экономическому развитию, но и в равной степени, может создать новые маршруты наркотрафика. Далее маршрут трафика, в основном, проходит через Казахстан и пересекает границы Российской Федерации, на пути к российским и западным рынкам. Таким образом, от транзита наркотиков страдает весь регион.
I.4 Злоупотребление наркотиками
Огромный наплыв наркотиков в период социально-экономических перемен и нестабильности повлек за собой существенный рост наркомании по всему региону. За последние десять лет в Центральной Азии наблюдается высокий рост показателя уровня наркомании. До начала крупномасштабного распространения наркоторговли в 90-х годах, в основном наблюдалось использование "традиционных" наркотиков, таких как опиум и марихуана. Затем доступность дешевого героина изменила модели злоупотребления и способствовала росту инъекционного потребления героина, создавая серьезные проблемы с распространением ВИЧ/СПИДа и с социальной дезинтеграцией. Особенно пострадали молодежь и социально уязвимые слои населения. В дополнение к этому, у правительств зачастую не хватало необходимых средств для адекватных профилактических кампаний.
Результаты недавно проведенной экспресс-оценки ситуации в области злоупотребления наркотиками в Центральной Азии, представленные на  Региональной Конференции по проблемам наркомании в Центральной Азии: анализ ситуации и ответные меры , состоявшейся в Ташкенте в июне 2002 года, показывают, что за последние десять лет проблема наркомании в Центральной Азии приобрела тревожные масштабы. В частности, наблюдается растущая тенденция инъекционного потребления наркотиков, что, в свою очередь, способствует распространению ВИЧ/СПИДа и других инфекционных заболеваний. Более 70% новых случаев ВИЧ заболеваний связаны с наркоманией, и существует риск перехода эпидемии ВИЧ/СПИДа из групп риска в общее население.

1995 жылдан бастап күрделi көтерiлуiмен, зерттеулер соңғы он жыл iшiнде нашақорлықтың жиырма ретке өскенiн шығарды. Жастар және әйелдер арасында нашақорлықтың өсуiне байланысты алаңдау тенденциялары байқалады. Осыдан басқа, есiрткі пайдаланатындардың орта жасы қалыпты түрде төмендеуде. Бiр мөлшерi 1-2 долларға дейiн тұратын арзан бағамен алуға мүмкiндiк бар, тамыр iшiне пайдаланатын героинмен көбiнесе жиi қолданады.
I.5 Есiрткілердi бақылау туралы аймақтық саясат, басымдықтар және жоспарлар
Аймақтық елдердiң Үкiметтерi есiрткілердi бақылау туралы бүкiл халықаралық сәйкес конвенцияларға қосылды. Есiрткілердi бақылау Комиссиялардан/Комитеттерден/Агенттiктерден басқа, негiзiнде нашақорлықты алдын алу мәселелермен және оны емдеумен Денсаулық және бiлiм Министерствосы жұмыс iстейдi.
Қазақстан Республикасында IIМ-нiң iшiнде жуырда құрылған есiрткі кәсiбiмен күресу және есiрткі айналысын бақылау Комитетi министерстволардың және ведомстволардың есiрткінi бақылау мәселелерi бойынша iс-әрекеттерiн үйлестiруге жауапты. Есiрткіге байланысты қылмыстардың санағын жүргiзуге уәкiлдi, бас Прокуратура жанында құқықтық санақ Орталығы құрылды.
Есiрткілердi бақылау бойынша ұлттық әрекеттердi ұйымдастыруды және үйлестiрудi қолдау үшiн Қырғызстан Үкiметi есiрткілердi бақылау туралы Мемлекеттік Комиссия құрды. Комиссия қазiргi кезде ЮНОДК-тiң жобасының ықпалымен, есiрткілердi бақылау бойынша толық құқықты арнайы Агенттiкке қайта құрылып жатыр.
Тәжiкстан Республикасы Президентiнiң жанында есiрткілердi бақылау бойынша Агенттiк құру туралы Хаттамаға Тәжiкстанның Президентi және ЮНОДК-тың арасында қол қою болды Тәжiкстан Республикасында есiрткіге қарсы саясатына өте күрделi. Өз жұмысын Агенттiк 2000 жылдың наурыз/сәуiр айында бастады және есiрткілердi заңсыз айналдыру, нашақорлықпен күресуде үлкен нәтижелерге жеттi. Өзiнiң шұғыл жұмысына қосымша, Агенттiк есiрткілердiң заңды айналысын бақылауға уәкiлдi.
Түркменстан Үкiметiде нашақорлықпен және есiрткілердi заңсыз айналдырумен күресу бойынша Мемлекеттiк Үйлестiру Комиссиясын құрды, құқыққорғау органдарының және басқа ведомстволардың есiрткімен күресу әрекеттерiн үйлестiру оның негiзгi мiндетi болып табылады. Мемлекеттiк Комиссия есiрткілердi бақылау стратегиясын анықтау және жүзеге асыру арнайы рөлiмен қамсыздандырылған.
Есiрткі заттарды заңсыз айналдырумен күресудi үйлестiру, есiрткілердi таратуды қысқарту жөнiнде әсерлi шараларды әзiрлеу және iске асыру мақсатында Өзбекстан Республикасында ұлттық және аймақтық деңгейде есiрткінi бақылау Мемлекеттiк Комиссиясы құрылды, бұның құрамына есiрткілердi бақылау жұмысының әртүрлі саласына жататын бiр неше қатар министерстволардың және ведомстволардың басшылары кiредi. 2002 жылдың наурыз айында Өзбекстанның есiрткілердi бақылау Мемлекеттiк Комиссиясы 2002-2005 жылдарда есірткілердi, психотроптық заттарды заңсыз айналдыруға және оларды зиян келтiре пайдалануға қарсы әрекет Бағдарламасын қабылдады. Бұл құқыққорғау органдарының қызметкерлерiнің жұмысын жақсартуды және заттық-техникамен қамсыздандыруды, нашақорлықтың алдын алу, қысқарту және емдеу әсерлi шараларын жүзеге асыруды, наркология қызметiн техникамен қамсыздандыру және Өзбекстан Республикасының халықаралық мiндеттерiн атқару, осының iшiнде техникалық ынтымақтастық жобаларын халықаралық ұйымдардың қатысуымен жүзеге асыруды көздейдi.
I.6 Өткен және ағымды ынтымақтастық
Орта Азия елдерiнiң есірткімен күресуiн ЮНОДК он жыл бойы қолдайды. Қолдаудың негізгi жақтары болып табылатын: есірткілерге қарсы күресу үшiн ұлттық әлеуетiн күшейтуге арналған институциялық қолдау; байланыс жүйелерiн жасау; шекарадағы бақылау жұмысын арттыру; есірткілердi бақылау жөнiндегi арнайы агенттiктердi құрастыруға және күшейтуге арналған ұлттық әрекеттердi қолдау.
Қазiргi кезге дейiн, Орта Азияда есірткілерге сұранысты азайту жағында ЮНОДК-тiң жұмысы шектеулi болған және алдын алу шараларында тiркелген. ЮНОДК-пен қаражатталған бiр жоба Орта Азия журналистерiн оқыту және есірткілер туралы қоғамда хабардар болушылық деңгейiн жоғарлатуға жолданған және алдын алу және оқыту саласында бiрнеше бастама өзiне кiргiзiлген. Осыған қосымша, есірткіге сұранысты азайтуға арналған қысқа мерзiмдi шараларды жүзеге асыру үшiн, осының iшiнде зерттеулер өткiзуге, хабардар болушылық деңгейiн көтеруге, нашақорлықты алдын алу тренингтерiне үйретуге және ұйымдастыруға арналған аймақтың бiрнеше үкiметтi емес ұйымдарға (ҮЕҰ) азғантай гранттар берген. Бұқаралық ақпарат құралдары (БАҚ), үкiметтi емес ұйымдар (ҮЕҰ) және азаматтық қоғам арқылы нашақорлықтың және ВИЧ/СПИД-тiң таратылуын алдын алу бойынша, өткен тәжiрибе негiзiнде әзiрленген аймақтық жобаны жуырда жүзеге асыруы басталады.
ВИЧ/СПИД бойынша бағдарламаның кең контекстiнде, Қазақстан Республикасының Алматы және Қарағанды қалаларында, Қырғыз Республикасының Бiшкек және Ош қалаларында, Тәжiкстан астанасы Душанбеде, Өзбекстанның Ташкентiнде, ПРООН, ЮНАИДС және БҰҰ-ның басқа агенттiктерi арқылы жүзеге асырылған, Орта Азия елдерiнiң үкiметтерi есірткілердi инъекция түрiнде пайдаланушылар (ЕИТП) арасында ВИЧ-пен ауруды алдын алу жағына, қысқартуға, осының iшiнде зиян келтiрудi азайту шараларына арналған бiрнеше бастамаларын қабылдады.

Исследование выявило двадцатикратный рост показателей наркомании за последние десять лет, с наиболее существенным ростом начиная с 1995 года. Тревожные тенденции наблюдаются в связи с ростом наркомании среди молодежи и женщин. Кроме того, средний возраст потребителей наркотиков постоянно снижается. Героин, потребляемый внутривенно, становится наиболее популярным наркотиком. Он доступен по низким ценам, вплоть до 1-2 долларов за дозу.
I.5 Региональная политика контроля за наркотиками, приоритеты и планы
Правительства стран региона присоединились ко всем соответствующим международным конвенциям по контролю за наркотиками. Помимо Комиссий/Комитетов/Агентств по контролю за наркотиками, вопросами профилактики и лечения наркомании занимаются, в основном, Министерства здравоохранения и образования.
В Республике Казахстан недавно созданный Комитет по борьбе с наркобизнесом и контролю за оборотом наркотиков МВД ответствен за координацию деятельности министерств и ведомств по вопросам контроля за наркотиками. При Генеральной Прокуратуре создан Центр правовой статистики, уполномоченный заниматься сбором статистических данных по преступлениям, связанным с наркотиками.
Правительство Кыргызстана создало Государственную Комиссию по контролю за наркотиками, для поддержки организации и координации национальных усилий по контролю за наркотиками. В настоящий момент, при содействии проекта ЮНОДК, Комиссия преобразовывается в полноправное специализированное Агентство по контролю за наркотиками.
Крайне важным для антинаркотической политики в Республике Таджикистан было подписание Протокола между Президентом Таджикистана и ЮНОДК о создании Агентства по контролю за наркотиками при Президенте Республики Таджикистан. Агентство начало свою деятельность в марте/апреле 2000 года и достигло значительных результатов в борьбе с незаконным оборотом наркотиков и наркоманией. В дополнение к своей оперативной деятельности, Агентство также уполномочено осуществлять контроль за законным оборотом наркотиков.
Правительство Туркменистана также создало Государственную Координационную Комиссию по борьбе с наркоманией и незаконным оборотом наркотиков и ее основной задачей является координация усилий правоохранительных органов и других ведомств в борьбе с наркотиками. Государственная Комиссия наделена специальной ролью определения и осуществления стратегий по контролю за наркотиками.
В целях координации борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, разработки и реализации эффективных мер по пресечению распространения наркотиков как на национальном, так и региональном уровнях в Республике Узбекистан создана Государственная Комиссия по контролю за наркотиками, в состав которой входят руководители ряда министерств и ведомств, задействованных в различных областях деятельности по контролю за наркотиками. В марте 2002 года Государственная Комиссия по контролю за наркотиками Узбекистана приняла Программу противодействия незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ и злоупотреблению ими на 2002-2005 гг. Она предусматривает улучшение кадровой и материально-технической оснащенности правоохранительных органов, реализацию эффективных мер по профилактике, пресечению и лечению наркомании, техническое оснащение наркологической службы, а также выполнение международных обязательств Республики Узбекистан по контролю за наркотиками, в т.ч. осуществление проектов технического сотрудничества с участием международных организаций.
I.6 Предыдущее и текущее сотрудничество
Уже в течение десяти лет ЮНОДК оказывает поддержку странам Центральной Азии в борьбе с наркотиками. Основными областями содействия являются: институциональная поддержка для укрепления национальных потенциалов в борьбе против наркотиков; создание систем коммуникаций; совершенствование деятельности по контролю на границе; поддержка национальных усилий в создании и укреплении специализированных агентств по контролю за наркотиками.
До настоящего момента, деятельность ЮНОДК в области сокращения спроса на наркотики в Центральной Азии была достаточно ограниченной и в основном фокусировалась на мерах профилактики. Один из проектов, профинансированных ЮНОДК, был направлен на обучение журналистов стран Центральной Азии и повышение уровня общественной осведомленности о наркотиках и включал в себя несколько инициатив в сфере профилактики и обучения. В дополнение к этому, ЮНОДК предоставило ряду неправительственных организаций (НПО) региона небольшие гранты для осуществления краткосрочных мероприятий по сокращению спроса, в том числе проведение исследований, повышение уровня осведомленности, обучение и организацию тренингов по профилактике наркомании. Вскоре начнется исполнение регионального проекта по профилактике распространения наркомании и ВИЧ/СПИДа через СМИ, НПО и гражданское общество, который был разработан на основе предыдущего опыта.
В более широком контексте программ по ВИЧ/СПИДу, осуществленных в городах Алматы и Караганда Республики Казахстан, Бишкеке и Оше Кыргызской Республики, а также в столице Таджикистана Душанбе и Узбекистана Ташкенте, при содействии ПРООН, ЮНАИДС и других агентств ООН, правительства стран Центральной Азии предприняли ряд инициатив в области профилактики, в том числе меры по снижению вреда, направленные на сокращение заболеваемости ВИЧ среди потребителей инъекционных наркотиков (ПИН).

Аймақта есірткіге сұранысты азайту жағындағы институционалды қажеттiлiктi және басымдылықты, нашақорлық және оған байланысты мәселелер туралы екi зерттеу жобаларын өткiзу арқылы 2001 жылдан бастап ЮНОДК нашақорлықтың түйiндi мәселесiн зерттеуге қолдау көрсеттi. Көрсетiлген жобаның нәтижелерi және қорытындылары нашақорлық мәселелерi бойынша, 2002 жылдың 26-28 маусым айында Ташкент қаласында өткен Аймақтық Конференциясында ұсынылған.
Орта Азияның бүкiл елдерiндегi ВИЧ/СПИД-тi алдын алу және ЕИТП-ға нашақорлықты емдеуге арналған қызмет жүйесiн құрастыру аймақтық жобасын беретін жүзеге асыруы басталды. Қазақстанның, Қырғызстанның, Тәжiкстанның, Түркменстанның және Өзбекстанның таңдаулы облыстарында ВИЧ-тi алдын алу, инъекциялық және басқа есірткілердi пайдаланушыларды емдеу қызмет жүйесiн жақсарту және әрі қарай дамытуға арналған жоба. Жобаның iшiнен: көшеде арнайы топтармен белсендi жұмыс жасау қызметiн дамыту, төмен деңгейдегiлерге қызмет көрсету, ВИЧ/СПИД-тi алдын алу бойынша ағарту және оқыту өткiзу, презерватив және таза инъекциялық құралдарды алуға мүмкiндiк беру, кеңес беру, дотоксификация қызметiн дамыту, есірткіге тәуелдi адамдарды емдеу және реабилитациялау қызметтерi кiредi. ЮНОДК осымен қатар нашақорлық және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу жөнiнде жан-жақты бағдарлама жүргiзедi.
БҰҰ-ның (ЮНЕСКО, ЮНФПА, ЮНИСЕФ, ВОЗ) агенттiктерiнен басқа, аймақта есірткіге сұранысты азайту бағдарламасын ЮСАИД, Ашық Қоғам Институты, Британия Кеңесi, ынтымақтастықты дамыту жөнiндегi Швейцарлық агенттігі, ОБСЕ, Орта Азиядағы европа елдерiнiң кейбiр елшiлiктерi, алдымен Өзбекстанда және Қазақстандағы Франция елшiлiгi белсендi түрде қолдайды.
I.7 Орта Азия елдерiнде ВИЧ/СПИД бойынша жағдай
Қазақстан: (2002) кейбiр бағалау бойынша 23,000 ВИЧ-тiң орыны бар. (2003 желтоқсаны) ВИЧ/СПИД-тiң 4,004 саны тiркелген. Оның iшiнде, 83.2%-ЕИТП-лар, және 8,9%-гетеросексуалды байланыстар арқылы. СПИД-тiң саны: 47, СПИД-тан өлгендер саны: 38. 50%-80% дейiн ЕИТП-лар В немесе С Гепатитi жұқтырылғандар. ВИЧ-тiң негiзгi топталу жерлерi қамау орыны болып табылады. 1996 жылдан бастап 2001 жылдың аяғына дейін, тергеу жүргiзетiн арнаулы орындарында 739 ВИЧ аурулар анықталған. Бұл 1987 жылдың жалпы санынан 29.3% және 334 немесе 2001 жылы анықталғанның 45.2% құрайды. 2001 жылғы жалпы тұрғындардың санынан қамаудағылар 1% кем құрайды, тiркелген ВИЧ-тер қамаудағылар арасынан табылған.
Қырғызстан: (2003 жылдың аяғына) 494 тiркелген, 83.05%-ЕИТП-лар; 89%-еркектер. Тұрғылықты тұрғындардан 10.3%-әйелдер және 11.5% шетелдiктер. Бiрақ ЮНАИДС-тің зерттеу нәтижесi бойынша ВИЧ-тiң нағызғы саны, 10 есе көп болуы мүмкiн және 3,000 адамды құрайды. 2000 жылы, зерттеу жүргізілген топта шприцта қалған қанды тексеруде негiзделген зерттеу ВИЧ-тiң таратылу деңгейi Бiшкекте 11,5 ден 18% дейiн және Ошта 32 ден 50% дейiн құрады. Осыдан шыға бағаланған бойынша ЕИТП-дың ВИЧ-пен ауру мүмкiндiгi Бiшкекте 6,550 және Ошта 2,050 құрады. Егерде кең ауқымды шаралар қолданбаса 2003 жылдың аяғына дейiн(40,000 адам құрады) 70% ЕИТП-ға дейiн жұғуы мүмкiн. ВИЧ-тiң таратылуына ықпал жасайтын факторлардың iшiне кiретiндер: ЕИТП-дың саны көбеюi, сақталмаған секс көрсететiн ЗППП-нiң жоғары деңгейi, және жалпы шприцтарды қолдану. Шприцтердi және презервативтердi алуға мүмкiндiктерi шектеулi сияқты жұмыссызда және көшi-қонда ықпалды фактор болып табылады.

С 2001 года ЮНОДК оказывало содействие в изучении проблемы наркомании посредством проведения двух исследовательских проектов по наркомании и связанных с ней проблем, институциональным потребностям и приоритетам в области сокращения спроса на наркотики в регионе. Результаты и выводы данных проектов были представлены на Региональной Конференции по проблемам наркомании, состоявшейся 26-28 июня 2002 года в г. Ташкенте.
Недавно началось осуществление регионального проекта, направленного на создание сети услуг по профилактике ВИЧ/СПИДа и лечению наркомании для ПИН во всех странах Центральной Азии. Проект направлен на улучшение и дальнейшее развитие сети услуг по профилактике ВИЧ и лечению потребителей инъекционных и других наркотиков в выбранных пилотных областях Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана. Деятельность проекта будет включать в себя развитие услуг по активной работе с целевыми группами на улицах, услуг низкого порога, просвещение и обучение по профилактике ВИЧ/СПИДа, обеспечение доступа к презервативам и стерильным инъекционным инструментам, предоставление консультаций, развитие услуг по детоксификации, лечению и реабилитации наркозавивисимых лиц. ЮНОДК также ведет глобальную программу по профилактике наркомании и ВИЧ/СПИДа.
Помимо агентств ООН (ЮНЕСКО, ЮНФПА, ЮНИСЕФ, ВОЗ) программы по сокращению спроса на наркотики в регионе также активно поддерживают ЮСАИД, Институт Открытое Общество, Британский Совет, Швейцарское агентство по развитию сотрудничества, ОБСЕ, некоторые посольства европейских стран в Центральной Азии, в частности, посольство Франции в Узбекистане и Казахстане.
I.7 Ситуация по ВИЧ/СПИДу в странах Центральной Азии
Казахстан: по некоторым оценкам 23,000 случаев ВИЧ (2002). Зарегистрировано 4,004 случаев ВИЧ/СПИД (декабрь, 2003). Из них, 83,2% - ПИН, и 8,9% - через гетеросексуальные связи. Число случаев СПИД: 47, число смертей от СПИДа: 38. От 50% до 80% всех ПИН также заражены или Гепатитом В или С. Местом основной концентрации ВИЧ являются места заключения. С 1996 и по конец 2001, в следственных изоляторах было выявлено 739 случаев ВИЧ. Это 29.3% от общего числа случаев с 1987 года и 334 или 45.2% от выявленных в 2001 году. Заключенные составляют менее чем 1% от общего населения в 2001 году, 25% всех зарегистрированных случаев ВИЧ были обнаружены среди заключенных.
Кыргызстан: зарегистрировано 494 случая ВИЧ/СПИД (на конец 2003), 83.05% - ПИН; 89% - мужчины. Женщины - 10.3% от местных жителей и 11.5% иностранцев. Однако, по результатам исследования ЮНАИДС, действительное число случаев ВИЧ, возможно, в 10 раз больше и достигает 3,000 человек. Исследование, основанное на проверке остатков крови в шприцах, проведенное в 2000 году, показывает, что уровень распространения ВИЧ среди исследуемой группы составляет от 11,5 до 18,6% в Бишкеке и от 32 до 50% в Оше. Исходя из этого, по оценкам, число ВИЧ позитивных ПИН достигает 6,550 в Бишкеке и 2,050 в Оше. Если не будут предприняты масштабные меры, до 70% ПИН (около 40,000 человек) могут заразиться до конца 2003 года. Факторы, способствующие распространению ВИЧ включают: рост числа ПИН, высокий уровень ЗППП, что указывает на незащищенный секс, и использование общих шприцов. Безработица и миграция также являются способствующим фактором, как и ограниченный доступ к стерильным шприцам и презервативам.

Тәжiкстан: (2003 жылдың желтоқсан айына) ВИЧ жұққандардың 119 тiркелген. ВИЧ-тiң 79,2% ЕИТП-мен байланысты. Тәжiкстанның 57,3% тұрғындары 25 жастан кiшi, ал 19,9% 15 тен 24 дейiнгi жаста. Iшкi көшi-қон, алдымен ауыл жерiнен қалаға көшу кең ауқымды болып барады. Көшi-қонушылар бұл ең алдымен әлеуметтi түрде орналаспаған тұрғын топтары, қалада жұмыс iздеушiлер және үлкен қиындықтарға кез келетiндер. Сондықтан, осындай топтар нашақорлыққа бейiмдi және соңында ВИЧ-тi жұқтыруға қаупі бар. Душанбеде, сондай-ақ Coгди облысында (Чкалов және Қайрақұм қалалары) героиндi өктемдiк жүргiзуден жағдай қиындыққа түседi. Ресми санаққа сәйкес, Душанбеде 3558 есірткі пайдаланушылар тiркелген, олардың 1079-ЕИТП. Есірткі пайдаланушылар Чкаловта-58, Қайрақұмда-59, олардың 77 ЕИТП.
Өзбекстан: (2002) кейбiр бағалаулар бойынша ВИЧ-тiң 3,596 тiркелген, 60% (1836)-ЕИТП.
Түрікменстан: (2002) кейбiр бағалаулар бойынша 100 сан. (2001 қарашасында) ВИЧ-тiң 2 тiркелген, СПИД-тiң 1 саны.
II. Негiздеу
II.1 ЮНОДК-тiң мандаты
ЮНОДК-тiң стратегиясы БҰҰ-ның есірткілердi бақылау туралы әртүрлi Конвенцияларына және 1998 жылдың маусым айында өткен (БҰҰ-ның ГААС) БҰҰ-iң 20-шы Генералды Ассамблеясының Арнайы Сессиясында қабылданған Саяси Декларациясына, осымен қатар есірткілерге сұранысты азайтуға арналған басымды қағидалары туралы Декларациясына және 2001 жылдың маусымдағы ВИЧ/СПИД мәселесі бойынша БҰҰ-ның ГААС-тың құжаттарына негiзделедi.
Жұмыс жоспары, айтылған Декларацияны орындау үшiн мүше-мемлекеттерге басшылық етуге әзiрленген, ЮНОДК-тi мүше-мемлекеттердi қолдауына уәкiлдi және басшылық етудi ұсыну арқылы Декларацияны орындау және оның қолдауына зәрлi елдерге, келесi бағыттар бойынша:
- Нашақорлық мониторингiсiнiң ұлттық ақпараттық жүйесiн құру,
осының iшiнде аймақтық және халықаралық деңгейде
қабылданған негiзгі көрсеткiштер бойынша мәлiметтер жинау;
- есірткілерге сұранысты азайтуға арналған басымды
қағидаларға сәйкес сұранысты азайту бойынша
бағдарламаларды, стратегияларды әзiрлеу және жүзеге асыру;
- Алға басқан стратегиялар және бағдарламалар туралы
ақпаратпен айырбас жасауды қолдау.
БҰҰ-ның ГААС-да ВИЧ/СПИД бойынша қабылданған Мiндеттер туралы Декларациясына келесi (төменде берiлген) алты бағыт кiредi. (ЮНЕЙДС) ВИЧ/СПИД бойынша БҰҰ-ның бағдарламасы есірткінi инъекция түрiнде пайдаланатын мәселелер туралы және ВИЧ/СПИД бойынша секцияға жауапты және жоғарыда көрсетiлген декларацияны орындауға мүше-мемлекеттерге қолдау көрсетуге мандаты бар.
- Лидерлiк, адам құқығымен бiрге
- Сезiмтал деңгейiн алдын алу және төмендету
- Көмектесу, қолдау және емдеу
- Әлеуметтi экономикалық әсерлiгін жұмсарту және ерекше
жағдайларда шаралар қабылдау
- Зерттеу және дамыту
- Қаражаттарды iздестiру, әрi қарай шаралар қабылдау,
мониторингтеу және бағалау.
ІІ.2 Шешiм талаптаған түйiндi мәселе

Таджикистан: Зарегистрировано 119 ВИЧ инфицированных (на декабрь 2003). 79,2% случаев ВИЧ связаны с ПИН. 57,3% населения Таджикистана моложе 25 лет, а 19,9% в возрасте от 15 до 24. Внутренняя миграция, в частности из сельской местности в города, становится более масштабной. Мигранты - это в основном социально не обустроенные группы населения, ищущие трудоустройство в городах и сталкивающиеся с большими трудностями. Следовательно, данная группа лиц наиболее подвержена наркомании и, в последствии рискуют приобрести ВИЧ инфекцию. Ситуация осложняется экспансией героина как в Душанбе так и в Согдийской области (города Чкаловск и Кайракум). В соответствии с официальной статистикой, в Душанбе зарегистрировано 3558 потребителей наркотиков, 1079 из них - ПИН. В Чкаловске - 58, а в Кайракуме - 59 потребителей наркотиков, 77 из которых ПИН.
Узбекистан: Зарегистрировано 3,596 случаев ВИЧ (2003), 60% (1836) - ПИН.
Туркменистан: По некоторым оценкам 100 случаев ВИЧ (2002). Зарегистрировано 2 случая ВИЧ (ноябрь 2001), 1 случай СПИДа.
II. Обоснование
II.1 Мандат ЮНОДК
Стратегия ЮНОДК основывается на различных Конвенциях ООН по контролю за наркотиками и Политической Декларации, принятой на 20-ой Специальной Сессии Генеральной Ассамблеи ООН (ССГА ООН), состоявшейся в июне 1998 года, а также на Декларации о руководящих принципах сокращения спроса на наркотики и на документах ССГА ООН по вопросам ВИЧ/СПИДа в июне 2001 года.
План действий, разработанный в качестве руководства для государств-членов в выполнении упомянутой Декларации, уполномочивает ЮНОДК поддерживать государства-члены в выполнении Декларации посредством предоставления руководства и содействия нуждающимся в нем странам, по следующим направлениям:
- Создание национальных информационных систем мониторинга наркомании, в том числе сбор данных по основным показателям, признанным на региональном и международном уровнях;
- Разработка и  осуществление  стратегий  и  программ  по  сокращению  спроса в соответствии с руководящими принципами сокращения спроса на наркотики;
- Способствование обмену информацией по передовым стратегиям и программам.
Декларация об обязательствах, принятая на ССГА ООН по ВИЧ/СПИДу включает следующие шесть направлений (приводится ниже). ЮНОДК является одним из спонсоров Объединенной Программы ООН по ВИЧ/СПИДу (ЮНЕЙДС) и ответствен за секцию по проблемам инъекционного потребления наркотиков и ВИЧ/СПИДа, а также имеет мандат оказывать поддержку государствам-членам в выполнении вышеуказанной декларации.
- Лидерство, включая права человека
- Профилактика и снижение уровня уязвимости
- Помощь, поддержка и лечение
- Смягчение социально экономического воздействия и принятие мер по особенным ситуациям
- Исследование и развитие
- Изыскание ресурсов, принятие дальнейших мер, мониторинг и оценка
II.2 Проблема, требующая решения

Есірткілердiң глобалды мәселесiне арналған 1998 жылы БҰҰ-ның Генералды Ассамблеясының Арнайы Сессиясы, әлемде есірткімен күресу бойынша жаңа глобалды фокусын анықтады. Нашақорлықпен және есірткінi заңсыз айландырумен күресу үшiн глобалды әрекеттерiн арттыруға, есірткіге сұраныстың төмендеуi өте қажет екенiн мүше-мемлекеттер мойындады және БҰҰ-ның ГААС-тың Саяси Декларациясында айтылған бойынша, 2008 жылға дейiн есірткілердi ұсынуын, сұранысын күрделi қысқартуға мiндеттелдi.
1998 жылдан, арнайы сессия басталғаннан бастап, мүше-мемлекеттер, қоғамдық ұйымдар және азаматтық қоғам Саяси Декларацияда қойылған мақсаттарға жету үшiн әрекеттенедi. Сұранысты азайтуға байланысты, мүше-мемлекеттердiң мақсаттарға жетуге арналған әрекеттердi бақылау, есірткілердi зиян түрiнде пайдалану түрлерiн және тенденцияларын бағалауға арналған жыл сайынғы Баяндамаға сұрақ беру арқылы жүргiзiледi, және Декларацияның есірткілерге сұранысты қысқарту туралы басымды қағидалары негiзiнде әзiрленген, сұранысты қысқарту туралы екiжылдық мерзiмдегі баяндамаға сұрақ беру, стратегияны жүзеге асыруға және сұранысты қысқартуға арналған бағалаудың жүруi үшiн.
Есiрткілерге сұранысты қысқартудың басымды қағидалары туралы Декларациясына келесiлер кiредi:
* есірткілердiң мәселесiн шешудiң жолында сұранысты азайтуға
және ұсынысты қысқартуға арналған шараларды өзара нығайтуды
жүзеге асыруға балансты түрiнде қамсыздандыру және
шоғырланудың шектелген түрiмен ұсынысты қысқарту;
* Ұсынысты қысқарту шаралары мiндеттi:
- есірткілердi пайдалануды алдын алу және есірткілердi зиян
түрiнде пайдаланғанның жағымсыз нәтижелерiн азайтуға
бағытталған;
- жеке тұлғалардың көпшiлiк деңгейiнде белсендi және
келiсiмдi қатынасуын қамсыздандыру және көтермелеу;
- мәдени ерекшелiктерiн және гендерлық факторларын ескеру;
- жағымды жағдайларды жасауын және бекiтуiн қолдау;
* Сұранысты қысқарту бағдарлама мiндеттi:
- есірткімен байланысты тұрғындар арасындағы мәселелерге
және есірткілердi пайдалану және зиян келтiре пайдалану
сипаттамасын және кең ауқымдығын жиi бағалауына негiзделу;
- алдын алу жұмысының бүкiл саласын қамту, есірткілердi
пайдаланудың басын алдын алудан бастап соңынан денсаулыққа
жағымсыз және есірткілердi зиян түрiнде пайдаланудың
әлеуметтiк нәтижелерiн азайтуға дейiн;
- жастарға ерекше көңіл қоя, жалпы тұрғындардың және нақты
топтардың сұраныстарын ескерiп әзiрлеу;
* Мәселенi шешу шараларының әсерлісiн анықтау, және сәйкес
саясатпен бағдарламаны әзiрлеу және жүзеге асыруға бүкiл
көпшiлiктiң қатысуын көздейтiн әрiптестiк жол мәселеге
нақты баға беру үшiн басымды болып табылады;
* Әлеуметтiк қамсыздандыру, денсаулықты қорғау және
профилактикалық ағарту бағдарламалары саласында сұранысты
қысқарту әрекеттерi жалпы бағдарламалық шаралардың құрамды
бөлiгi болуы керек;
* Ағарту және алдын алу бағдарламаларында шектеулi түрiнде
пайдаланатын хабар түсiнiктi, ғылыми негiзделген, сенiмдi,
мәдени жағынан қабылдайтын, уақытында және мүмкiндiк бойынша
тұрғындардың мақсатқа сәйкес тобында мақұлданған болуы
керек;
* Бағдарламалардың саясатын әзiрлеуге және жоспарлауға жауапты
тұлғаларды, ұсынысты қысқарту бағдарламасын және
стратегиясын әзiрлеудi, жүзеге асыруды, бағалау жүргiзудiң
бүкiл аспектi бойынша практик-мамандарын дайындауға
мемлекетке сәйкес зейiн қою керек;
* Сұранысты қысқарту жөнiндегi стратегиялар және нақты шаралар
олардың әсерлiгiн анықтау және көтеру мақсатында қатаң
бағалау өтуге тиiс.
Есірткілердi заңсыз өндiру, айналысқа салу, тарату және пайдалануға жол бермеу жөнiнде Орта Азия елдерiнiң Үкiметтерiмен бүкiл деңгейде әрекеттер қабылдауда. Есірткіге сұранысты қысқарту саласындағы саясатын және стратегиясын күшейту талаптарына соңғы кезде екпін қоюды ескере, есірткілердi бақылауын қамсыздандыру үшiн саясатты даярлауға жауапты лауазымды тұлғаларға күрделi шешiмдердi қабылдауы көзделедi. Есірткінiң мәселесiн әсерлi түрiнде қолға алу iшiне жан-жақты, балансталған және үйлескен стратегия кiредi, осының шектеуi арқылы есірткілердi ұсынуын бақылау және оған сұранысты қысқартуы өзара бiрiн-бiрi толықтырады және күшейтедi деп БҰҰ-ның ГААС-ында қабылданған Саяси Декларация санайды. Сондықтан, есiрткілерге сұранысты қысқарту бойынша шараларды күшейту керек және оған қажеттi қормен қамсыздандыру тиiс. Осы шараларды жүзеге асыру үшiн, саясатты дайындауға жауапты лауазымды тұлғаларға, өз үкiметтерiнен немесе министерстволарынан текқана қаржы керектi емес, осыған сәйкес саясатты және бағдарламаны әзiрлеу үшiн техникалық қолдауда керек.
Есірткілерге сұранысты қысқарту саласы көп үкiметтерге жаңа болып табылады. Сондықтан, нашақорлықты алдын алу және емдеу саясатын және стратегиясын жоспарлауға әзiрлеуге, жүзеге асыруға жауапты тұлғалар, ақпараттық және техникалық қолдауға зәрлi. Кейбiр кездерде, есірткілерге сұранысты қысқарту жөнiндегi әсерлi саясат және бағдарламалар туралы ақпарат қолда болмайды немесе оны тез түрiнде алуға мүмкiндiк жоқ.

Специальная Сессия Генеральной Ассамблеи ООН 1998 года, посвященная борьбе с глобальной проблемой наркотиков, определила новый глобальный фокус на усилиях в борьбе с проблемой наркотиков в мире. Государства-члены признали, что сокращение спроса на наркотики крайне важно для совершенствования глобальных усилий в борьбе с наркоманией и незаконным оборотом наркотиков и обязались к 2008 году существенно сократить как предложение, так и спрос на наркотики, как это было оговорено в Политической Декларации ССГА ООН.
С 1998 года, когда состоялась специальная сессия, государства-члены, общественные организации и гражданское общество прилагают усилия к тому, чтобы достичь целей, поставленных в Политической декларации. Контроль за деятельностью государств-членов по достижению целей, связанных с сокращением спроса, осуществляется преимущественно посредством вопросников к ежегодным докладам, предназначенных для оценки форм и тенденций злоупотребления наркотиками, и вопросников к докладам за двухгодичный период, предназначенных для оценки хода осуществления стратегий и программ сокращения спроса, разработанных на основе Декларации о руководящих принципах сокращения спроса на наркотики.
Декларация о руководящих принципах сокращения спроса на наркотики включает следующие положения:
- Обеспечение сбалансированного подхода к осуществлению взаимоукрепляющих мер по сокращению спроса и сокращению предложения в рамках интегрированного подхода к решению проблемы наркотиков;
- Меры по сокращению спроса должны:
- быть направлены на предупреждение потребления наркотиков и уменьшение неблагоприятных последствий злоупотребления наркотиками;
- обеспечивать и поощрять активное и согласованное участие отдельных лиц на уровне общин;
- учитывать культурные особенности и гендерные факторы;
- способствовать созданию и закреплению благоприятных условий;
- Программы сокращения спроса должны:
- основываться на регулярной оценке характера и масштабов потребления наркотиков и злоупотребления ими, а также связанных с наркотиками проблем среди населения;
- охватывать все сферы профилактической деятельности, от предотвращения начального потребления наркотиков до уменьшения негативных последствий для здоровья и социальных последствий злоупотребления наркотиками;
- разрабатываться с учетом потребностей населения в целом, а также конкретных групп населения с уделением особого внимания молодежи;
- Партнерский подход, предусматривающий участие всей общины, имеет решающее значение для точной оценки проблемы, выявления эффективных методов ее решения, а также для разработки и осуществления соответствующей политики и программ;
- Усилия по сокращению спроса должны быть составной частью более общих программных мер в области социального обеспечения и охраны здоровья и программ профилактического просвещения;
- Информация, используемая в рамках просветительных и профилактических программ, должна быть ясной, научно обоснованной и надежной, приемлемой в культурном отношении, своевременной и, по возможности, апробированной на соответствующей целевой группе населения;
- Государствам следует уделять соответствующее внимание подготовке лиц, ответственных за разработку политики и планирование программ, а также специалистов-практиков по всем аспектам разработки, осуществления и оценки стратегий и программ сокращения спроса;
- Стратегии и конкретные мероприятия по сокращению спроса должны проходить тщательную оценку в целях определения и повышения их эффективности. Результаты должны предоставляться всем заинтересованным сторонам.
Правительствами стран Центральной Азии принимаются усилия на всех уровнях по пресечению незаконного производства, оборота, распространения и потребления наркотиков. С учетом акцентированных в последнее время требований усиления политики и стратегий в области сокращения спроса на наркотики, должностным лицам, ответственным за выработку политики, предстоит принимать важные решения для обеспечения должного контроля над наркотиками. Политическая Декларация, принятая на ССГА ООН подчеркивает, что наиболее эффективный подход к проблеме наркотиков включает в себя всеобъемлющую, сбалансированную и координированную стратегию, в рамках которой контроль предложения наркотиков и сокращения спроса на них взаимодополняют и усиливают друг друга. Поэтому необходимо усилить меры по сокращению спроса на наркотики и обеспечить необходимые ресурсы для этого. Для реализации этих мер должностным лицам, ответственным за выработку политики, необходимы не только финансовые средства от своих правительств или министерств, но и техническое содействие в выработке соответствующей политики и программ.
Для многих правительств сфера сокращения спроса на наркотики является относительно новой. Следовательно, лица, ответственные за планирование, разработку и реализацию политики и стратегий по профилактике и лечению наркомании, нуждаются в информационном и техническом содействии. В некоторых случаях, информация об эффективной политике и программах по сокращению спроса на наркотики не всегда имеется или быстро доступна.

Ұсынған жоба 2002 жылы 26-28 маусымда Өзбекстан, Ташкентте, өткен "Жағдайды және оған қарсы шараларды бағалау: Орта Азиядағы нашақорлық мәселесi жөнiнде Аймақтық Конференциясында" әзiрленген кепiлдемеге толық сәйкес және келесi мәселелердi шешуге бағытталған:
* Нашақорлықты мониторингке түсiруге арналған ақпараттар
жиынтығының жүйесi толық дамымаған, эпидемиологиялық
индикаторлардың бiрiншi қатарында негiзделген халықаралық
деңгейде қабылданған, нашақорлықтың түрлерi және
тенденциялары туралы уақытында сенiмдi мәлiметтер
Үкiметтерге өз саяси шешiмдерiн және позицияларын қолдау
үшiн керек, осымен қатар ынтымақтастық және есеп беру
бойынша өзiнiң халықаралық мiндеттерiн әсерлi түрде сақтауы;
* есірткілерге сұранысты қысқарту бойынша ең жақсы
тәжiрибелер және әсерлi стратегиялар туралы ақпараттық
қамсыздандыру деңгей баршылығының кемдігі;
* есірткілерге сұранысты қысқарту жөнiндегi әр түрлi
бағдарламалар және шараларды мониторингке түсiру, бағалау
мүмкiндiктерi шектелген;
* есірткілерге сұранысты қысқарту жөнiндегi ұлттық және
аймақтық комплекстi стратегиялық жоспарларды әзiрлеу және
жүзеге асыру бойынша әлеует баршылығының кемдiгi.
ВИЧ/СПИД-тi алдын алу сұрақтарын жоба есірткілерге сұранысты қысқарту туралы жалпы бағдарламасына енгiзедi, ВИЧ/СПИД туралы сұрақтар бойынша 2001 жылғы БҰҰ-ның ГААС-тың Декларациясын ескере және мыңжылдықтың (MDG) дамыту бойынша мақсаттары туралы Құжат 6 номер, 7 мiндет, бұл ВИЧ/СПИД-тiң таратылуын 2015 жылға дейiн тоқтатуын және оның масштабын қысқартуына шақырады.
II.3 Мақсатты салалар және бенефициарлар
Жобаның негiзгi бенифициарлары болып табылатындар:
* Саясатты әзiрлеуге және бағдарламаны жоспарлауға жауапты
тұлғалар;
* есірткілерге сұранысты қысқарту саласындағы лауазымды
тұлғалар және сарапшылар;
* Ақпараттық жүйелерiн және нашақорлықты мониторингiлеу
жүйелерi бойынша байланысты органдары;
* есірткілерге сұранысты қысқарту сұрақтары бойынша аймақта
жұмыс iстейтiн бүкiл халықаралық және жергiлiктi ұйымдар;
Жобаның екiншi кезектегi бенефициарлар болып табылатындар:
* Жалпы тұрғылықты адамдар;
* есірткілердi пайдаланатын, әсiресе ЕИТП, тұрғылықтардың бiр
бөлiгi;
* Жастар және басқа сезiмталды топтар;
* YEҰ (үкiметтi емес ұйымдар) және азаматтық қоғамның
ұйымдары.
II.4 Жоба аяқталған кезде күтiлетiн жағдай
Жоба аяқталғаннан кейiн болатыны:
* Сұранысты қысқарту бойынша жаңартылған стратегиялар
әзiрленедi және енгiзiледi, оларды жиi
қарастыруға/жаңартуға мүмкiндiктер жасалады, осының iшiне
жергiлiктi билiктердiң насихаттарын және әрекеттерiн
күшейтуi енгiзiледi;
* Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу
жөнiндегi жобалардың/шаралардың әсерлерін бағалау өткiзiледi;
бағалардың нәтижелерi стратегияны және саясатты әзiрлеу
бойынша ұлттық әлеуетті арттыруға пайдаланады;
* Нашақорлықтың және ВИЧ/СПИД-тiң шоғырланған ақпараттық және
мониторингтi жүйелерi құралады.
Әсiресе, келесiлер орындалады:
* Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын
алудағы алдыңғы қатардағы тәжiрибелер, жаңа стратегияларды
түсiну және хабардар болушылық деңгейiн көтеру;
* Зерттеулер нәтижесiне негiзделген, есірткілерге сұранысты
қысқарту және ВИЧ/СПИД-ті емдеу бойынша стратегиялық
жоспарлаудың тетiктерiн әзiрлеу және енгiзу;
* Есірткілерге сұранысты қысқартуға және ВИЧ/СПИД-тi алдын
алуға әсерлi әрекеттенуге кедергi келтiретiн саяси және
құқықтық факторларды анықтау және талдау, оларды жеңуге
болатын сәйкес кепiлдемелердi дайындау және ұсыну;
* Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу
жөнiндегi шоғырланған стратегиялық бағдарламаларды ұлттық
деңгейде және кейбiр мақсатты салаларға әзiрлеу;
* Саясатты әзiрлеу, жүзеге асыру, үйлестiру, мониторингiлеу
және есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын
алу бойынша бағдарламаларды және стратегияларды бағалау,
бойынша ұлттық әлеуетiн арттыру;
* Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу
бойынша бағдарламалардың/шаралардың әсерлiгін бағалауды
өткiзу; лауазымды тұлғаларға және мамандарға лайықты
шешiмдер қабылдау және стратегиялық жоспарлауды ұлттық
деңгейде арттыру үшiн нәтижелерiн жеткiзу;
* Есірткілерге сұранысты қысқарту, ВИЧ/СПИД-тi алдын алу,
стратегиялық жоспарлау, нашақорлықтың эпидемиологиясын,
бағдарламаның мониторингiсiн және бағалау саласындағы
әсерлi әдiстемелердiң сұрақтары бойынша ұлттық
сарапшыларды, лауазымды тұлғаларды, басқа мамандарды оқыту;
* Сәйкестiкке келтiрiлген және аймақтық, халықаралық деңгейде
салыстырылған нашақорлық және ВИЧ/СПИД бойынша индикаторлық
мәлiметтердi анықтау және белгiлеу;
* БҰҰ-ның Комиссиясына Жылсайынғы (ARQ) Баяндамаларға және
Екiжылдық (BRQ) Баяндамаларына Сауалнама бойынша
мүше-мемлекеттердiң, есірткі заттары бойынша есеп беру
сапасын жақсарту;
* Әр түрлi деңгейде, саясатты әзiрлеуге жауапты лауазымды
тұлғаларға, зерттеушiлерге және басқа мамандарға мерзiм
бойынша ақпаратты тарататын жергiлiктi, ұлттық және
аймақтық деңгейлерде нашақорлық және ВИЧ/СПИД бойынша
ақпараттық және мониторингтi жүйелерiн дамыту;
* Тәжiрибемен айырбас жасау және саясатты әзiрлеуге жауапты
лауазымды тұлғаларға, мамандарға және әрiптестерге ақпаратты
тарату үшiн жергiлiктi, ұлттық және аймақтық деңгейде
эпидемиологиялық жүйесiн дамыту.
II.5 Жобаның стратегиясы
Орта Азиядағы ЮНОДК-тiң жұмысы есірткілерге бақылау саласында шараларды күшейту бойынша ұлттық әлеуеттi дамытуға және есірткілердi заңсыз айналдыруға оған сұранысты қысқартуға, ВИЧ/СПИД-тiң таратылуына және ұйымдасқан қылмыстың деңгейiн төмендетуiне және қылмысты алдын алуға күрделi және өлшемдi нәтижелерге жету үшiн бағытталған.
Ұсынған жоба Орта Азияда есірткілердiң мәселесiн шешу бойынша әсерлi жан-жақты шараларды жүзеге асыру үшiн көзделген: (1) әсерлi басшылықты және үйлестiрудi бекiту; (2) жасау, жүзеге асыру, мониторингтеу бойынша әлеуеттi дамыту және әсерлi саясатты бағалау; (3) ақпараттық және нашақорлық бойынша есеп беру жүйесiн арттыру арқылы.
Жобаның жұмысы келесi басымды бағыттарда жүргізiледi:
1.a) Есірткілердi бақылау бойынша стратегиясымен және бағдарламамен, ағымды саясатты белгiлейтiн құжаттармен және материалдармен танысу, төменде көрсетiлген мақсаттарда:
- 1998 жылы БҰҰ-ның ГААС-ында қабылданған есірткілерге
сұранысты қысқартуға арналған басымды қағидаларына олардың
сәйкес келетiнiн бағалау;
- Ұлттық бағдарламаларды жетiлдiруге және жүзеге асыру үшiн
техникалық көмектiгiне зәрлiлігін және қажеттiлiгiн анықтау,
әсiресе көпшiлiк деңгейiнде;
- Есірткілер мәселесiне қарсы, кеңейтiлген және келiсiмделген
стратегиялық шаралары бойынша кепiлдемелердi талқылауын және
дайындауын бастамалау және көтермелеу;
- Ғылыми-негiзделген және әсерлi бағдарламаларды/жобаларды
дайындау бойынша тетiктердi дамытуды қолдау, қорларды/қаржы
әсерлi тарту және осы бағдарламаларды практика түрiнде
жүзеге асыру.
Берiлген құрамдас бөлiк: (1) сарапшылық миссияларды, ақпараттық материалдарды зерделеу, кездесулердi, дөңгелек үстелдердi ұйымдастыру; (2) стратегиялық құжаттармен кепiлдемелердi дайындау, құралдарды және методологияларды әзiрлеу; (3) тәжiрибемен және бiлiммен айырбас жасау, осымен қатар ең жақсы практика туралы ақпарат ұсыну арқылы жүзеге асады.
1.б) Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу ұлттық стратегиялық жоспарларды арттыру және ұлттық, жергiлiктiк (облыстық, қалалық, аудандық) стратегиялық жоспарларды әзiрлеудi қолдау.
Осы құрамдас бөлiктiң шектеулiгiнде, жобаның әрекеттерi нашақорлық мәселелерiн шешу үшiн ұлттық және жергiлiктi билiк органдарының жұмыстарының белсендiлiгiн оятуға бағытталады. Жағдайды бағалау, қарсы шараларды талдау, кiрiсудi жоспарлау және қорларды жұмылдыруға құралған, ұлттық және жергiлiктi жұмыс топтарын оқыту және әлеуеттiлiгiн арттыру арқылы ұлттық және/немесе жергiлiктi стратегиялық бағдарламаларын әзiрлеудi қолдайды.

Представленный проект полностью соответствует рекомендациям, выработанным во время "Региональной Конференции по проблемам наркомании в Центральной Азии: оценка ситуации и ответных мер", проведенной в Ташкенте, Узбекистан, 26-28 июня 2002 года и направлен на решение следующих проблем:
- Недостаточно развитая комплексная информационная система для мониторинга наркомании, основанная на признанных на международном уровне ключевых эпидемиологических индикаторах, которые позволяют Правительствам иметь своевременно надежные данные о моделях и тенденциях наркомании для поддержки своих политических решений и позиций, а также для эффективного соблюдения своих международных обязательств по сотрудничеству и отчетности;
- Недостаточный уровень информационного обеспечения о наилучших практиках и эффективных стратегиях по сокращению спроса на наркотики;
- Ограниченные возможности по мониторингу и оценке различных программ и мероприятий по сокращению спроса на наркотики;
- Недостаточный потенциал в выработке и осуществлении комплексных национальных и региональных стратегических планов по сокращению спроса на наркотики.
Проект включит вопросы профилактики ВИЧ/СПИДа в общую программу сокращения спроса на наркотики, принимая во внимание Декларацию ССГА ООН 2001 года по вопросам ВИЧ/СПИДа и Документ о целях тысячелетия по развитию (MDG) номер 6, задача 7, который призывает остановить распространение ВИЧ/СПИДа к 2015 году и начать сокращение его масштабов.
II.3 Целевые области и бенефициары
Основными бенефициарами проекта являются:
- Лица, ответственные за разработку политики и планирование программ;
- Должностные лица и эксперты в области сокращения спроса на наркотики;
- Контактные органы по информационным системам и системам мониторинга наркомании;
- Все международные и местные организации, работающие над вопросами сокращения спроса на наркотики в регионе;
Второстепенными бенефициарами проекта являются:
- Население в целом;
- Часть населения, потребляющая наркотики, в частности ПИН
- Молодежь и другие уязвимые группы
- НПО и организации гражданского общества
II.4 Ситуация, ожидаемая по окончании проекта
По окончании проекта будут:
- Разработаны и внедрены обновленные стратегии по сокращению спроса и созданы возможности для их регулярного рассмотрения/обновления, включая пропаганду и активизацию усилий местных властей;
- Проведены оценки эффективности проектов/мероприятий по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа; результаты оценок использованы для усовершенствования национальных потенциалов по разработке стратегий и политики;
- Созданы интегрированные информационные и мониторинговые системы наркомании и ВИЧ/СПИДа.
В частности, будет выполнено следующее:
- Повышение уровня осведомленности и понимания современных стратегий и передового опыта в сокращении спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа;
- Разработка и внедрение механизмов стратегического планирования по сокращению спроса на наркотики и профилактике и лечению ВИЧ/СПИДа, основанные на результатах исследований;
- Выявление и анализ политических и правовых факторов, препятствующих эффективной деятельности по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа, подготовка и представление соответствующих рекомендаций для их преодоления;
- Разработка интегрированных стратегических программ по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа на национальном уровне, а также для отдельных целевых областей;
- Совершенствование национального потенциала по разработке политики, осуществлении, координации, мониторингу и оценке программ и стратегий по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа;
- Проведение оценки эффективности ряда программ/инициатив по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа; доведение результатов до сведения должностных лиц и специалистов для принятия соответствующих решений и совершенствования стратегического планирования на национальном уровне;
- Обучение национальных экспертов, должностных лиц, других специалистов по вопросам эффективных методик в области сокращения спроса на наркотики, профилактики ВИЧ/СПИДа, стратегического планирования, эпидемиологии наркомании, мониторинга и оценке программ;
- Определение и установление индикаторных данных по наркомании и ВИЧ/СПИДу, которые приведены в соответствие и сопоставимы на региональном и международном уровнях;
- Улучшение качества отчетов государств-членов по Вопросникам к Ежегодным Докладам (ARQ) и к Двухгодичным Докладам (BRQ) в Комиссию ООН по наркотическим средствам;
- Развитие информационных систем и систем мониторинга по наркомании и ВИЧ/СПИДу на местном, национальном и региональном уровнях, которые периодически распространяют информацию должностным лицам, ответственным за разработку политики, исследователям и другим специалистам на различных уровнях;
- Развитие эпидемиологической сети на местном, национальном и региональном уровнях для обмена опытом и распространения информации должностным лицам, ответственным за разработку политики, специалистам и партнерам.
II.5 Стратегия проекта
Деятельность ЮНОДК в Центральной Азии направлена на развитие и укрепление национального потенциала по усилению мер в области контроля над наркотиками и предупреждения преступности для достижения существенных и измеримых результатов в сокращении незаконного оборота наркотиков, спроса на них, распространения ВИЧ/СПИДа и уровня организованной преступности.
Предложенный проект нацелен на укрепление потенциала национальных партнеров в осуществлении эффективных многосторонних мер по решению проблемы наркотиков в Центральной Азии посредством (1) укрепления эффективного руководства и координации; (2) развития потенциала по выработке, реализации, мониторингу и оценке эффективной политики; и (3) совершенствования информационных систем и систем отчетности по наркомании.
Деятельность проекта будет проводиться в следующих ключевых направлениях:
1. а) Ознакомление с существующими документами и материалами, определяющими текущую политику, стратегии и программы по контролю над наркотиками в целях:
- Оценки их соответствия руководящим принципам сокращения спроса на наркотики, принятым на ССГА ООН 1998 года;
- Выявления нужд и потребностей в технической помощи для модификации и эффективной реализации национальных программ, особенно на уровне общин;
- Поощрения и инициирования обсуждений и подготовки рекомендаций по расширенным и согласованным стратегическим мерам противодействия проблеме наркотиков;
- Поддержки развития механизмов по выработке научно-обоснованных и действенных программ/проектов, эффективного привлечения ресурсов/средств и практической реализации этих программ.
Данный компонент будет осуществлен посредством: (1) организации экспертных миссий, изучения информационных материалов, встреч, круглых столов; (2) подготовки стратегических документов и рекомендаций, разработки инструментов и методологий; (3) обмена знаниями и опытом, а также предоставления информации о лучших практиках.
1. б) Совершенствование существующих национальных стратегических планов по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа, поддержка в разработке национальных и местных (областных, городских, районных) стратегических планов .
Усилия проекта в рамках этого компонента будут направлены на активизацию деятельности национальных и местных органов власти в решении проблемы наркомании. Содействие будет оказано в разработке национальных и/или местных стратегических программ/планов посредством совершенствования потенциала и обучения национальных и местных рабочих групп, созданных для проведения оценки ситуации, анализа ответных мер, планирования вмешательств и мобилизации ресурсов.

2. Есірткілерге сұранысты қысқарту бойынша таңдалған бағдарламалардың/жобалардың нәтижесiн бағалау осының iшiнде алдын алу, емдеу/реабилитациялау және зиянын төмендету салаларындағы шаралар.
Осы құрамдас бөлiктiң шектеуiндегi шаралар, саясатты әзiрлеуге және бағдарламаны жоспарлауға жауапты тұлғаларды бағдарламаларды және саясатты бағалау өткiзудiң негiзiне оқытуға арналған. Бағалауды өткiзудiң методологиялары және құралдары бойынша субрегионалды оқыту семинарларын өткiзу және ұйымдастыру арқылы, сонымен қатар жоба жағынан техникалық қолдауды тұрақты түрiнде қамсыздандыру жолымен, есірткілерге сұранысты қысқарту бойынша бағдарламалардың/жобалардың/шаралардың әсерлiгін және нәтижелiгiн бағалау жүргізiледi. Өткiзiлген бағалаулардың нәтижелерi, саясатты және бағдарламаны түрлендiруге, арттыруға пайдалану үшiн, лайықты басшыларға ұсынылады.
3. Ұлттық ерекшелiктерiн ескере және халықаралық стандарттарда, қағидаларда және процедураларда негiзделген, нашақорлықтың және ВИЧ/СПИД-тiң мониторингiсiнiң жиынды ақпараттық жүйесiн жергiлiктi, ұлттық және субрегионалды деңгейде дамыту.
Бұл саланың жұмысы ақпараттық жүйелерiн құрауға және оны арттыруды енгiзедi, есірткілердi зиян түрiнде пайдалану көлемiн және олармен байланысты мәселелерiнiң көлемiн, саясатты әзiрлеуге жауапты аналитиктерге және тұлғаларға ұлттық және субрегионалды деңгейде бағалауға мүмкiндiк бередi, сонымен қатар есірткілерге сұранысты қысқарту бойынша әсерлi стратегияларды және шараларды арттыру мақсатымен осындай жүйелердi құруды қолдау. Ұлттық және аймақтық ақпараттық жүйелерiн арттыру шаралары, түбiнде есірткінi зиян түрiнде пайдалану көлемiн қысқартуға байланысты шаралар туралы есеп беру тетiгiнiң сапасын жоғарлату мақсатын қудалайды. Есірткілермен зиянды түрiнде пайдалану көлемiн бағалау бойынша ЮНОДК-тiң Глобалды Бағдарламасымен тығыз өзара қатынасымен, берiлген жоба келесi шараларды орындайды:
- Нашақорлықтың және ВИЧ/СПИД-тiң мониторингiсiнің ақпараттық
жүйесiн қала деңгейiнде әрi қарай дамыту және осы пилоттық
бастаманы Орта Азияның әр елiндегi 3-4 қалаларына кеңейту;
- Есірткілердi зиянды түрiнде пайдалану көлемiн бағалау
бойынша ЮНОДК-тiң Глобалды Бағдарламасының шектеуiмен
әзiрленген методологиялық құралдарды (оқыту модульдарды)
пайдаланумен нашақорлық және басқа эпидемиологиялық
концепциялары бойынша жиынды ақпараттың жүйелерiн дамыту
мәселесi жөнiнде оқыту өткiзу;
- Әр таңдалған қалада/облыста iрiктелген байланыс жасайтын
тұлғаларды қажеттi жабдық жиынтығымен (компьютермен,
принтермен, факспен, модеммен және интернет-қосумен)
қамсыздандыру;
- Хаттамаларды, алдыңғы индикаторлық мәлiметтердi жинау
методологиясын, әзiрлеу және үйлесiмдеу, осымен қатар
тренинг-семинар арқылы оларды практикаға енгiзудi қолдау,
мәлiметтердi басқару саласын қолдау, сәйкес мүдделi жақтағы
ақпаратты тарату және талдау;
- Аймақтық, ұлттық және субрегионалды жүйелерiн дамытуды
қолдау, осымен қатар ұлттық байланыс тұлғалар арасында
ақпаратпен, тәжiрибемен айырбас жасауды көтермелеу;
- Ұлттық және аймақтық деңгейдегi нашақорлық туралы
мәлiметтер жинауға ұлттық байланыс тұлғаларға техникалық
көмек көрсету, және ООН-ның жылсайынғы, екiжылдық мерзiмдi
баяндамаларға сауалнамаларды толтыруды және толық көлемде
ұсынуды қолдау;
- Эпидемиологиялық көрсеткiштiң басы болып табылатын,
нашақорлық таратылғаны туралы бағалау жүргiзудi қолдау;
- Жастар арасында нашақорлықтың таратылу деңгейiн анықтау үшiн
мектептерде зерттеулердi жоспарлауды және өткiзудi қолдау.
II.6 Орындау тетiгi
ЮНОДК-тiң штаб-пәтерiнiң лайықты техникалық және басшылық бөлiмдерiмен тығыз үйлесумен жоба Орта Азиядағы ЮНОДК-тiң Аймақтық Өкiлдiгiмен орындалады.
II.7 Орындауға және үйлестiруге дайындық

2. Оценка результатов выбранных программ/проектов по сокращению спроса на наркотики, включая мероприятия в области профилактики, лечения/реабилитации и снижения вреда.
Мероприятия в рамках данного компонента направлены на обучение лиц, ответственных за разработку политики и планирование программ, основам проведения оценки программ и политики. Посредством организации и проведения субрегиональных обучающих семинаров по методологиям и инструментам проведения оценки, а также путем обеспечения постоянной технической поддержки со стороны проекта, будет осуществлена оценка эффективности и результативности выбранных программ/проектов/мероприятий по сокращению спроса на наркотики. Результаты проведенных оценок будут представлены соответствующим руководителям для использования в модификации и совершенствовании существующей политики и программ.
3. Развитие комплексной информационной системы мониторинга наркомании и ВИЧ/СПИДа на местном, национальном и субрегиональном уровнях с учетом национальных специфик и на основе международных стандартов, принципов и процедур.
Деятельность в этой области включает создание и совершенствование информационных систем и систем данных, которые позволяют аналитикам и лицам, ответственным за разработку политики, оценивать масштабы злоупотребления наркотиками и связанных с ними проблем на местном, национальном и субрегиональном уровнях, а также поддержку в создании таких систем, с целью совершенствования эффективных стратегий и мероприятий по сокращению спроса на наркотики. Мероприятия по совершенствованию национальных и региональных информационных систем в конечном итоге преследуют цель повышения качества механизма отчетности о мероприятиях, связанных с сокращением масштабов злоупотребления наркотиками. В тесном взаимодействии с Глобальной Программой ЮНОДК по оценке масштабов злоупотребления наркотиками, данный проект выполнит следующие мероприятия:
- Дальнейшее развитие информационных систем мониторинга наркомании и ВИЧ/СПИДа на уровне города и расширение данной пилотной инициативы на другие 3-4 города в каждой из стран Центральной Азии;
- Проведение обучения по вопросам развития комплексных информационных систем по наркомании и другим эпидемиологическим концепциям, с использованием методологических инструментов (учебных модулей), разработанных в рамках Глобальной Программы ЮНОДК по оценке масштаба злоупотребления наркотиками;
- Обеспечение необходимым набором оборудования (компьютер, принтер, факс, модем и Интернет-подключение) для отобранных контактных лиц в каждом выбранном городе/области;
- Разработка и гармонизация протоколов и методологий сбора ключевых индикаторных данных, а также содействие по внедрению их на практике посредством тренинг-семинаров, поддержки в области управлении данными, анализа и распространения информации соответствующим заинтересованным сторонам;
- Поддержка развития региональных, национальных и субрегиональных сетей, а также поощрение обмена информацией, опытом между национальными контактными лицами;
- Оказание технической помощи национальным контактным лицам в сборе данных по наркомании на национальном и региональном уровнях, а также поддержка при заполнении и представлении в полном объеме вопросников к ежегодным докладам ООН и вопросников к докладам за двухгодичный период ООН;
- Содействие в проведении оценки распространенности наркомании, которая является одним из ключевых эпидемиологических показателей;
- Содействие в планировании и проведении обследований в школах для определения уровня распространенности наркомании среди молодежи.
II.6 Механизм исполнения
Проект будет выполняться Региональным Представительством ЮНОДК в Центральной Азии при тесной координации с соответствующими техническими и руководящими отделами штаб-квартиры ЮНОДК.
II.7 Подготовка к исполнению и координация

Жобаның бүкiл мерзiмiне есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу мәселесі жөнiнде халықаралық кеңесшi тартылады, оның жұмысы аймақтағы сұранысты қысқарту бойынша жобалармен және 2004-2005 1 жылдардың UNAIDS UBW глобалды бағдарламасының қорымен бiрлесiп қаражаттандырылады. Жобаны күнделiкті басшылауға кеңесшi жауапты болады, осымен қатар ЮНОДК-тiң аймақта есірткілерге сұранысты қысқарту жөнiндегi берiлген және басқа жобаларға техникалық және стратегиялық қолдау көрсетедi. Ерекше сұрақтарды шешу үшiн халықаралық және жергiлiктi сарапшы/консультанттарды қысқа мерзiмдiлiк негiзiнде жалдау арқылы қосымша көмек тарту жолымен. Есірткілердi зиян түрiнде пайдалану (GAP) масштабын бағалау жөнiндегi ЮНОДК-тiң глобалды Бағдарламасы және ВИЧ/СПИД бойынша ЮНОДК-тiң бөлiмшелерi, есірткілер және ВИЧ/СПИД бойынша мәлiметтердi және ақпараттарды жинау жүйесiн әзiрлеуiне лайықты техникалық көмек көрсетедi.
Жоба, ЮНОДК-тiң ағымды бағдарламаларымен/жобаларымен тығыз үйлесумен және басқада ПРООН, ЮНИСЕФ, ЮНЕСКО, ВОЗ, ЮНФПА, ОБСЕ, Әлемдiк БАНК, ЮСАИД, ЕС, Ашық Қоғам Институты сияқты халықаралық көпжақты және екiжақты ұйымдармен жүзеге асады. Халықаралық кеңесшiнiң рөлi, аймақта есірткілерге сұранысты қысқарту бойынша ЮНОДК-тiң бүкiл ағымды/жоспарланған жобаларын үйлестiруде және қарым-қатынасты белгiлеуде тұрады.
Берiлген жобаны жүзеге асыруға қатысатын әр ел, есірткілердi бақылау бойынша Мемлекеттiк Комиссиясынан/Комитетiнен/Агенттiктен немесе Денсаулық министерствосынан, берiлген жобаны жалпы үйлестiруге және жүзеге асыруын бақылау үшiн жоғары дәрежелi лауазымды тұлға тағайындайды. Берiлген жауапты лауазымды тұлғалар, Орта Азиядағы ЮНОДК-тiң Аймақтық Өкiлдiлігімен және жобаның халықаралық кеңесшiсiмен бiрге, жобаны жүзеге асыру жолын бақылайтын, оның орындауына ықпал беретiн, жұмыс жоспарларын бекiтетiн және жобаның есеп беруiне түсiнiктер ұсынатын Жобаның Басшылық Комитетiн құрайды.
III. Шаралардың мақсаттары, нәтижелерi
Орта Азия елдерiне есірткілерге сұранысты қысқарту үшiн күрделi және өлшеуге көнетiн нәтижелерiне жетуiне қолдау көрсету және есірткінi инъекция түрiнде қолданатындардың арасында ВИЧ/СПИД-тiң таратылуын бақылау Орта Азияда есірткілерге сұранысты қысқарту бойынша ЮНОДК-тiң негiзгi мақсаты болып табылады.
Жобаның жалпы мақсаты - 1998 жылы БҰҰ-ң ГААС-ында қабылданған басшылық қағидаларға сәйкес және 2001 жылы БҰҰ-ң ГААС-ында ВИЧ/СПИД-тi алдын алу негiзгi кепiлдемелерiн ескере есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу бойынша ғылыми-негiзделген және әсерлi стратегияларды жүзеге асыруды елдерге мүмкiндiк беретiн жағымды жағдайды дамытуды қолдау.
1. Мiндет: Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу мәселесiнде елдерге техникалық басшылық және қолдау көрсетуде ЮНОДК/РПЦА-ның әлеуетiн бекiту.
1. Нәтиже: Саясатты қолдау және техникалық көмектесу үшiн әсерлi тетiк құралды және ол жұмыс iстейдi.
Бiрiншi шаралар:

На весь период проекта будет привлечен международный советник по вопросам сокращения спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа, деятельность которого будет совместно финансироваться проектами по сокращению спроса в регионе и из средств глобальной программы UNAIDS UBW на 2004-2005 1 . Советник будет ответствен за повседневное руководство проектом, а также, за предоставление технической и стратегической поддержки данному и другим проектам ЮНОДК по сокращению спроса на наркотики в регионе. Дополнительная помощь в решении специфических вопросов может быть привлечена путем найма международных и местных экспертов/консультантов на краткосрочной основе. Глобальная программа ЮНОДК по оценке масштабов злоупотребления наркотиками (GAP) и подразделение ЮНОДК по ВИЧ/СПИДу окажут надлежащую техническую поддержку в разработке систем по сбору информации и данных по наркотикам и ВИЧ/СПИДу.
Проект будет осуществляться в тесной координации с текущими программами/проектами ЮНОДК и другими международными многосторонними и двухсторонними организациями, такими как ПРООН, ЮНИСЕФ, ЮНЕСКО, ВОЗ, ЮНФПА, ОБСЕ, Всемирный Банк, ЮСАИД, ЕС, Институт Открытое Общество и т.д. Роль международного советника будет заключаться в установлении контактов и в координации всех текущих/запланированных проектов ЮНОДК по сокращению спроса на наркотики в регионе.
Каждая страна, участвующая в реализации данного проекта назначит должностное лицо высокого ранга из Государственной Комиссии/Комитета/Агентства по контролю за наркотиками или из Министерства здравоохранения для общей координации и контроля за осуществлением данного проекта. Данные ответственные должностные лица, совместно с Региональным Представителем ЮНОДК в Центральной Азии и международным советником проекта, сформируют Руководящий Комитет Проекта, который будет контролировать ход реализации проекта, способствовать его успешному выполнению, утверждать рабочие планы и предоставлять комментарии к отчетам проекта.
____________________________
1 В рамках проекта GLO/G32
III. Цели, результаты, мероприятия
Основной целью деятельности ЮНОДК по сокращению спроса на наркотики в Центральной Азии является оказание содействия странам Центральной Азии в достижении существенных и поддающихся измерению результатов в сокращении спроса на наркотики и в осуществлении профилактики и контроля над распространением ВИЧ/СПИДа среди потребителей инъекционных наркотиков.
Общая цель проекта - способствовать развитию благоприятных условий, которые дадут возможность странам осуществлять научно-обоснованные и эффективные стратегии по сокращению спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа в соответствии с руководящими принципами сокращения спроса на наркотики, принятыми на ССГА ООН в 1998 году и с учетом основных рекомендаций по профилактике ВИЧ/СПИДа, принятых на ССГА ООН в 2001 году.
Задача 1 : Укрепить  потенциал  ЮНОДК/РПЦА в оказании технического руководства и поддержки странам в вопросах сокращения спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа.
Результат 1 : Создан и функционирует эффективный механизм для поддержки политики и оказания технического содействия.
Ключевые мероприятия:

1.1 Негiзгi әрiптес-ұйымдармен жұмыстық қарым-қатынас белгiлеу
1.2 Ағымды ұлттық саясатты, есірткілерге сұранысты қысқарту
және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу бағдарламаларын және
стратегияларын зерделеу
1.3 Техникалық қолдауда және кеңестiк көмекте кемшiлiктердi
және қажеттiлiктердi анықтау
1.4 Анықталған қажеттiлiктерiнiң негiзiнде техникалық
басшылық және кеңестiк көмек көрсету
1.5 Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу
саласында ұлттық стратегияларды жүзеге асыруға үзiлмес
сарапшылық көмек көрсету үшiн тетiктер әзiрлеу және
оларды енгiзу
1.6 Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-ті алдын алу
бойынша әсерлi бағдарламаларға және стратегияларға әр
түрлi тематикалық жұмыс семинарларын ұйымдастыру.
2. Мiндет: Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД бойынша ағымды шаралардың әсерлігін бағалауды өткiзу үшiн лайықты жүйелердi және мүмкiндiктерiн әзiрлеу және енгiзу.
2. Нәтиже: Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу бағдарламаларын/шараларын әр түрлi кезде және деңгейде бағалауды өткiзу үшiн жергiлiктi мамандар лайықты бiлiмдерге, әдеттерге дайындалған және оқытылған. Нашақорлықты алдын алу, зиянын төмендету, емдеу бойынша кейбiр бағдарламалардың/шаралардың әсерлігін бағалауы өткiзiлдi, нәтижелерi лайықты лауазымды тұлғаларға ұсынды.
Бiрiншi шаралар:
2.1 Техникалық тапсырмаларды, функционалды мiндеттердi
әзiрлеу және әсерлiктi бағалауды өткiзуге арналған ұлттық
топтарды құрастыру
2.2 Әр түрлi деңгейде нашақорлықты алдын алу, емдеу, зиянын
төмендетудi жүзеге асыру (процесiн, нәтижесiн, әсерліген
бағалау) жөнiнде жұмыстардың/бағдарламалардың
методологиясы және қағидалары бойынша жұмыс семинарларын
өткiзу
2.3 Нашақорлықты алдын алу, емдеу және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу
ағымды және жоспарланатын бағдарламаларға мiндеттi
құрамдас бөлiгi ретiнде, бағалауды енгiзу және ұлттық
жоспарларды әзiрлеуге қолдау көрсету
2.4 Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/Спид-тi алдын алу
бойынша кейбiр бағдарламаларды/жобаларды бағалауын
өткiзуге техникалық және қаражаттық қолдау көрсету
2.5 Өткiзілген бағалау бойынша нәтижелерiн әзiрлеуге және
таратуға қолдау көрсету.
3. Мiндет: Сұранысты қысқарту қағидаларына сәйкес, таңдаулы пилоттық облыстарда есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу жөнiндегi стратегиялық жоспарлауға және стратегияны жүзеге асыруға ықпал жасау.
3. Нәтиже: Ұлттық және жергiлiктi/муниципалды деңгейде есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу бойынша стратегиялық бағдарламалар әзiрлендi; оларды орындау тетiктерi әзiрлендi және енгiзiлдi.
Бiрiншi шаралар:

1.1 Установить рабочие контакты с основными организациями-партнерами
1.2 Изучить текущую национальную политику, программы и стратегии по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа
1.3 Определить недостатки и потребности в техническом содействии и консультативной помощи
1.4 Предоставить техническое руководство и консультативную помощь на основе выявленных потребностей
1.5 Разработать и внедрить механизмы для непрерывного оказания экспертной помощи в осуществлении национальных стратегий в области сокращения спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа
1.6 Организовать различные тематические рабочие семинары по эффективным программам и стратегиям сокращения спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа.
Задача 2: Разработать и внедрить адекватные системы и возможности для проведения оценки эффективности текущих мероприятий по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа.
Результат 2: Местные специалисты подготовлены и обучены соответствующим знаниям и навыкам для проведения оценок на различных стадиях и уровнях программ/мероприятий по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа. Проведена оценка эффективности отдельных программ/мероприятий по лечению, профилактике наркомании, снижению вреда, результаты предоставлены соответствующим должностным лицам.
Ключевые мероприятия:
2.1 Разработать технические задания, функциональные обязанности и сформировать национальные группы по проведению оценки эффективности
2.2 Провести рабочие семинары по принципам и методологии оценки деятельности/программ по лечению, профилактике наркомании, снижению вреда на различных cтадиях осуществления (оценка процесса, результатов, воздействия)
2.3 Оказать содействие в подготовке национальных планов по оценке и во внедрении оценки, в качестве обязательного компонента, во все текущие и планируемые программы по профилактике и лечению наркомании и профилактике ВИЧ/СПИДа
2.4 Оказать техническую и финансовую поддержку в проведении оценки отдельных программ/проектов по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа
2.5 Оказать содействие в разработке и распространении отчетов по результатам проведенных оценок.
Задача 3: Способствовать стратегическому планированию и осуществлению стратегии по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа в соответствии с руководящими принципами сокращения спроса, в выбранных пилотных областях.
Результат 3: Разработаны стратегические программы по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа на национальном и местном/муниципальном уровнях; разработаны и внедрены механизмы их выполнения.
Ключевые мероприятия:

3.1 Ұлттық және жергiлiктi деңгейде есірткілерге сұранысты
қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу бойынша
бағдарламаларды стратегиялық жоспарлау үшiн ұлттық жұмыс
топтарын құрастыру, техникалық тапсырыстарды және
функционалды мiндеттердi әзiрлеу
3.2 Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу
бойынша стратегияларды және стратегиялық жоспарларды
әзiрлеу, жүзеге асыру үшiн ұлттық жұмыс топтарымен
келiсiмi бойынша, басымды облыстарды/қалаларды таңдап алу
3.3 Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу
жөнiнде жұмыстың стратегиялық жоспарлауды әзiрлеу
процесi, деңгейi бойынша жұмыс семинарын өткiзу
3.4 Жағдайды зерделеу процесiне, қарсы шараларды талдауды,
стратегиялық жоспарлауды және қорды жұмылдыруды, әр
деңгейде, кеңестер арқылы ықпалдау
3.5 Әзiрленген стратегиялық жоспарларды және жұмыстарды
жүзеге асыру үшiн ұлттық және жергiлiктi әрiптестердiң
қолдаумен кепiлдену
3.6 Стратегиялық жоспарларды әр деңгейде орындау үшiн үзiлмес
техникалық қолдау көрсету
4. Мiндет: Нашақорлықтың және ВИЧ/СПИД-тiң жергiлiктi, ұлттық және аймақтық деңгейде таратылу мониторинг және ақпараттық жүйелерiн арттыру.
4. Нәтиже: Нашақорлықтың және ВИЧ/СПИД-тiң ақпараттық және мониторингi шоғырланған жүйелерi, халықаралық деңгейде қабылданған, балансталған бiрiншi көрсеткiштерiне және оларды жинау үшiн арналған тұрақты методологияларына негiзделген жергiлiктi, ұлттық және аймақтық деңгейлердегi эпидемиологиялық жүйелерi жұмыс iстейдi.
Бiрiншi шаралар:
4.1 Нашақорлықты және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу бойынша ұлттық
эпидемиологиялық топтарды кеңейту үшiн мақсатты
облыстарды/қалаларды таңдап алу
4.2 Нашақорлықтың және ВИЧ/СПИД-тiң ақпараттық және мониторинг
жүйелерi бойынша байланыс ұйымдарды анықтау
4.3 "Нашақорлық және ВИЧ/СПИД бойынша шоғырланған ақпараттық
жүйелерiн дамыту" жөнiнде жобаның байланысты тұлғалары
үшiн аймақтық жұмыс семинарларын ұйымдастыру
4.4 жаңа мәлiметтердi жинауын жүзеге асыру және осы
мәлiметтерге негiзделген есеп берудi орындау үшiн,
басымды эпидемиологиялық көрсеткiштерiн және тетiктерiн
қолдау бойынша жұмыс жоспарларын және методологияларын
дайындау
4.5 Байланыс ұйымдарға қажеттi жабдықтар және көмек түрiнде
қаражаттандыруды ұсыну
4.6 Нашақорлық және ВИЧ/СПИД бойынша ақпараттық және
эпидемиологиялық жүйелерiн жақсартуға арналған ресми
ереже белгiлейтiн акттарды әзiрлеудi және енгiзудi
ықпалдау
4.7 Мәлiметтердi жинауда, оларды талдауда және есеп беруде
байланыс ұйымдарды үзiлмес техникалық және методологиялық
қолдаумен қамсыздандыру

3.1 Разработать технические задания и функциональные обязанности, сформировать национальные рабочие группы для стратегического планирования программ по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа на национальном и местном уровнях
3.2 По согласованию с национальными рабочими группами, отобрать приоритетные области/города для разработки и осуществления стратегических планов и стратегий по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа
3.3 Провести рабочий семинар по процессу, стадиям и разработке стратегического планирования деятельности по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа, с участием национальных рабочих групп и других экспертов в данной области
3.4 Посредством консультаций способствовать, на различных стадиях, процессу изучения ситуации, анализу ответных мер, стратегическому планированию и мобилизации ресурсов
3.5 Заручиться поддержкой национальных и местных партнеров и специалистов в осуществлении разработанных стратегических планов и деятельности
3.6 Предоставить непрерывную техническую поддержку для выполнения стратегических планов на различных уровнях.
Задача 4: Усовершенствовать информационную систему и систему мониторинга распространения наркомании и ВИЧ/СПИДа на местном, национальном и региональном уровнях.
Результат 4: Действуют интегрированные информационные системы и системы мониторинга наркомании и ВИЧ/СПИДа, эпидемиологические сети на местном, национальном и региональном уровнях, основанные на признанных на международном уровне сбалансированных ключевых показателях, и устойчивых методологиях для их сбора.
Ключевые мероприятия:
4.1 Отобрать целевые области/города для расширения национальной эпидемиологической группы по наркомании и профилактике ВИЧ/СПИДа
4.2 Определить контактные организации по информационным системам и системам мониторинга наркомании и ВИЧ/СПИДа
4.3 Организовать региональные рабочие семинары для контактных лиц проекта по "Развитию интегрированных информационных систем по наркомании и ВИЧ/СПИДу"
4.4 Подготовить рабочие планы и методологию по применению ключевых эпидемиологических показателей и механизмов, для осуществления сбора новых данных и выполнения отчетности, основанной на этих данных
4.5 Предоставить необходимое оборудование и вспомогательное финансирование контактным органазациям
4.6 Способствовать разработке и введению официальных нормативных актов по улучшению информационных систем и эпидемиологических сетей по наркомании и ВИЧ/СПИДу
4.7 Обеспечить непрерывную техническую и методологическую поддержку контактным организациям в сборе данных, их анализе и отчетности

4.8 Аймақтық жұмыс семинарларын келесi тақырыптар бойынша
ұйымдастыру: жылсайынғы есеп беру сауалнамасына және
саясатты әзiрлеуде оларды қолдану үшiн мәлiметтердi жинау және
түсiнiк беру; нашақорлық және ВИЧ/СПИД бойынша эпидемиология үшiн
мәлiметтердi негiз түрiнде талдау; көлемдi зерттеулер және бiр
орынға тiркелген зерделеулер; нашақорлық және ВИЧ/СПИД бойынша
эпидемиологиясының этикалық аспекттерiн және қағидаларын зерттеу;
есірткінi инъекция түрiнде пайдалану және осыған байланысты ВИЧ
жағдайларының мәселелерiнiң мониторингiсi және емдеу бойынша есеп
беру;
4.9 Оқушылар арасында есірткілердi пайдалануды зерттеулер
жүргiзу және оны жоспарлауды қолдау
4.10 Нашақорлық және ВИЧ/СПИД-тi және эпидемиологиялық
жүйелерiн мониторингiлеу бойынша байланысты тұлғаларға
ұлттық және аймақтық шолу кездесулердi ұйымдастыру және
ақпаратпен өзара айырбас жасауды ықпалдау
4.11 Нашақорлық және ВИЧ/СПИД бойынша аймақтық, ұлттық және
облыстық есеп берулердi жариялауды және таратуды
әзiрлеуге қолдау көрсету.
IV. Салымдар
Yкiметтердiң салымы
Жобаға қол қойған елдерiнiң үкiметтерi, жобамен жұмыс iстеуге тағайындалған өздерiнiң ұлттық мамандарын төлемақымен қамсыздандырады және сәйкес шығындарды жабады, егерде бұл қаражаттар тiкелей ЮНОДК-тың жағынан төленбесе.
Жобаға қол қойған елдерiнiң үкiметтерi, келiссөздер және үйлестiру кездесулеріне жағдай жасайды.
Жобаға қол қойған елдерiнiң үкiметтерi, БҰҰ-ң қызметкерлерiне, кеңесшiлерге, донор-елдерiнiң өкiлдерiне және виза жобасының қызметкерлерi үшiн қауіпсіздікке қажеттi шарттар және аймақ бойынша төлемақысыз жұмыспен жүрудi ұйымдастыруды қамсыздандырады және халықаралық мониторинг бойынша аймақта кездесулерге төлемақысыз жағдай жасайды.
ЮНОДК-тiң салымы
Берiлген жобаға ЮНОДК-тiң жалпы салымы US$ 348,000 құрады қосымша шығындарды (13%) ұстап қалғанда. Бұл жобаның бүкiл мерзiмiнде, есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу мәселелерi бойынша халықаралық кеңесшiнiң қызметiн бiрлесе қаражаттандыру; әкiмшiлiк қосымша персоналды және бағдарламаның/жобаның ұлттық штатын қаражаттандыру; кездесулердiң және тренингтердiң шығындарын; жоба бойынша қызметтiк iс-сапарлардың шығындарын; жабдықтарға; жергілiктi мекемелерге шарттарға және гранттарға кететiн шығындарды енгiзедi.
V Болжаулар және қауіп
Болжаулар:
* 1998 жылы және 2001 жылы БҰҰ-ның ГААС-ында қабылданған Саяси
Декларацияның және есірткілерге сұранысты қысқарту бойынша
басымды қағидалары туралы Декларацияның пункттерiн Үкiметтер
орындауға дайын;
* Үкiметтер, берiлген жобаны орындауда қажеттi ЮНОДК-пен
ынтымақтасуға және қажеттi қолдау көрсетуге дайын.
* Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу
бойынша ұлттық және жергiлiктi стратегиялық жоспарларды
лайық қаржылау қамсыздандырылады.
Қауіп:
* Берiлген жоба бойынша оқытылған қызметкерлер, оқудан кейiн
өз жұмыс орнын тастап кетедi.
* Берiлген жоба бойынша табыс еткен жабдықтар, өз саласында
пайдаланбайды.
VI. Алдыңғы мiндеттер және шарттар
Берiлген жобаға ЮНОДК қол қояды, егерде келесi мiндеттердi орындауымен қанағатталса:
- Үкiмет, берiлген жоба бойынша ұлттық байланыс ұйымдар ретiнде шығатын агенттiктердi және басшы қызметтiк тұлғаларды анықтайды және ЮНОДК-қа олардың байланыс бөлiктерiн ұсынады.
- Жобалы құжаттың бiрiншi бетiне, Үкiметпен тағайындалған,
ұлттық байланыс тұлғасы қол қою керек.
ЮНОДК-тың жағынан ықпал көрсету, жоғарыда аталған мiндеттердi толық орындауына тәуелдi. Бiр немесе бiрнеше мiндеттердi орындамағанда, ЮНОДК, өз қарауы бойынша көмек көрсетудi тоқтатуға немесе бiтiре алады.
VII. Жобаның мониторингiсi, есеп беру және бағалау
Берiлген жобаны, кез келген деңгейiнде Үкiмет және ЮНОДК бiрiгiп қайта қарауы болады. Жобаны қайта қарау бойынша керек кезiнде ЮНОДК-тiң миссиясына Үкiмет ықпал көрсетедi. Берiлген жоба, БҰҰ-ның iшкi аудит Қызметi және БҰҰ-ның тәуелсiз аудиторлар Кеңесi жағынан тексеруге жатады. Олардың сұрауы бойынша, жобалы құжатқа қол қойған жақтар, аудиторлар құжаттарға, хат жазысуға, есеп шоттарға, шығын жазуларына және жоба бойынша инвентарлық тiзiмдермен жұмыс iстеуiн қамсыздандырады.
Берiлген жобаны орындау мониторингiсi Орта Азиядағы ЮНОДК-тiң Аймақтық Өкiлiне арттырылады.
Берiлген жоба басталғаннан кез келген уақытта және оның аяқталған кезінен 12 айдың iшiнде ЮНОДК бағалау өткiзуi мүмкiн. Кез келген бағалау топты тартқанға дейiн функционалды мiндеттер, кез келген бағалауды жүргiзудiң мақсаты және ұзындылығы, алдын ала Үкiметпен келiстiрiледi. Қорытынды бағалауды өткiзу (сыртқы) жобаның бюджетiмен көзделген және қысқартуға немесе жоюға жатпайды, жобалы құжатқа немесе оның қайта қаралған түрiне қосылатын жобаның бүкiл жағы арасындағы жазбаша келiсiмнен басқа. Қорытынды бағалау жобаның аяқ кезiнде өткiзiледi.

4.8 Организовать региональные рабочие семинары по темам: сбор и интерпретация данных для ежегодных отчетных вопросников и применение их в разработке политики; базовый анализ данных для эпидемиологии по наркомании и ВИЧ/СПИДу; количественные исследования и сфокусированные изучения; изучение этических аспектов и принципов эпидемиологии по наркомании и ВИЧ/СПИДу; отчетность по лечению и мониторинг проблемы инъекционного потребления наркотиков и связанных с этим случаев ВИЧ
4.9 Способствовать планированию и проведению исследований употребления наркотиков среди школьников
4.10 Способствовать взаимообмену информацией и организовывать национальные и региональные обзорные встречи контактных лиц по мониторингу наркомании и ВИЧ/СПИДа, и эпидемиологическим сетям
4.11 Оказать содействие в разработке, публикации и распространении региональных, национальных и областных отчетов по наркомании и ВИЧ/СПИДу.
IV. Вклады
Вклад Правительств
Правительства стран, подписавших проект, обеспечат зарплаты и покроют соответствующие расходы для своих национальных специалистов, назначенных работать над проектом, если эти средства не выплачиваются непосредственно со стороны ЮНОДК.
Правительства стран, подписавших проект, предоставят условия для проведения переговоров и координационных встреч.
Правительства стран, подписавших проект, обеспечат для сотрудников ООН, консультантов, представителей стран-доноров и сотрудников проекта визы, необходимые условия безопасности и организацию поездок по региону, не взыскивая платы, и бесплатно предоставят условия для встреч в регионе по международному мониторингу.
Вклад ЮНОДК
Общий вклад ЮНОДК в данный проект составляет US $ 348,000 с вычетом вспомогательных расходов (13%). Это включает совместное финансирование должности международного советника по вопросам сокращения спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа на весь срок проекта; финансирование вспомогательного административного персонала и национального штата программы/проекта; затраты на встречи и тренинги; затраты на служебные командировки по проекту; оборудование; под контракты и гранты местным учреждениям.
V. Предположения и риск
Предположения:
- Правительства готовы выполнять пункты Политической Декларации и Декларации об руководящих принципах по сокращению спроса на наркотики, принятых на ССГА ООН в 1998 году и на ССГА ООН в 2001 году;
- Правительства готовы оказать необходимую поддержку и сотрудничать с ЮНОДК в выполнении данного проекта.
- Адекватное финансирование национальных и местных стратегических планов по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа будет обеспечено.
Риск:
- Сотрудники, обученные в рамках данного проекта, оставят место своей работы после обучения.
- Оборудование, предоставленное в рамках данного проекта, не будет использовано по назначению.
VI. Предварительные обязательства и условия
Данный проект будет подписан ЮНОДК только в случае, если ЮНОДК будет удовлетворено выполнением следующих обязательств:
- Правительство определит агентства и руководящих должностных лиц, которые будут выступать в качестве национальных контактных организаций по данному проекту, и предоставит в ЮНОДК их контактные детали.
- Первая страница проектного документа должна быть подписана национальными контактными лицами, назначенными Правительствами.
Оказание содействия со стороны ЮНОДК будет зависеть от выполнения или почти полного выполнения обязательств, перечисленных выше. При невыполнении одного или нескольких обязательств, ЮНОДК, по своему усмотрению, может приостановить или завершить оказание помощи.
VII. Мониторинг проекта, отчетность и оценка
Правительства и ЮНОДК могут совместно пересматривать данный проект на любой стадии его выполнения. Правительства в случае необходимости будут оказывать содействие миссиям ЮНОДК по пересмотру проекта. Данный проект подлежит проверке как со стороны Службы внутреннего аудита ООН и Совету независимых аудиторов ООН. По их запросу стороны, подписавшие данный проектный документ, обеспечат доступ аудиторов к документации, переписке, счетам, записям расходов и инвентарному списку по проекту.
Мониторинг выполнения данного проекта будет возложен на Регионального Представителя ЮНОДК в Центральной Азии.
ЮНОДК может проводить оценку данного проекта в любое время с момента его начала и в течение 12 месяцев после его завершения. До привлечения любой оценочной группы функциональные обязанности, продолжительность и цель проведения любой оценки будет согласовываться предварительно с Правительствами. Проведение заключительной оценки (внешней) предусмотрено бюджетом проекта и не подлежит сокращению или аннулированию, за исключением наличия письменного соглашения между всеми сторонами проекта, которое должно прилагаться к проектному документу или его пересмотренной версии. Заключительная оценка будет осуществлена в конце проекта.

Үкiметтермен, атқарушы агенттiкпен және ЮНОДК-пен өткiзiлетiн үш жақты шолу (бiрлескен шолу), әр 12 айдың iшiнде бiр рет жүргiзiледi. Соңғы үш жақты шолу жобаның аяқталуына 4 ай қалғанда өткiзiледi.
VІІ. Құқықтық контекст
БҰҰ-ның Дамыту Бағдарламасымен Келiсiмге қол қойған Келесi Үкiметтер, ЮНОДК-қа берiлген жобаның шектеуiмен көрсетiлген, белгiлеген уақыттa, берiлген Келiсiм, mutatis mutandis, қолғабыс тигiзуге пайдаланумен келiседi. Келiсiмнiң, әсiресе ІХ Бап (Артықшылықтар және иммунитеттер) және X Бап (ПРООН-ға көмектесудi орындау үшiн шарттар) берiлген жобаның шектеуi бойынша ЮНОДК-тiң жұмысына қолданатыны туралы Үкiметтер растайды.
Қазақстан Үкiметi             1994 жыл 4 қазан
Қырғызстан Үкiметi            1992 жыл 14 қыркүйек
Тәжiкстан Үкiметi             1993 жыл 1 қазан
Түркменстан Үкiметi           1993 жыл 5 қазан
Өзбекстан Үкiметi             1993 жыл 10 маусым
Берiлген жобалы құжаттағы қағидалар, Келiсiмдегi қағидалардан жоғары және "ПРООН-ның жобалы құжатына қосымша Стандартты пункттер" (екi стандартты мәтiннiң қайсы пайдаланатынына қарамай) стандартты мәтiнде қолданатындар, моделдi құжаттағы бағдарламалар және белгiлеулер арасында пайда болатын келiспеушiлiктер жағдайында.
а. Мiндеттер туралы пункттер
Олардың аумағында пайда болған, жабдықты әкелу, оны тасымалдау, өңдеу, сақтау және басқа шығындарға байланысты кедендiк бажды және басқа төлемақыларды төлейтiн шығындарды Үкiметтер өзiне алады.
Берiлген жоба бойынша, мемлекеттiк құрамдарға немесе аймақтық/ұлттық/жергiлiктi органдарға, ЮНОДК-пен сатып алынған жабдық елге келгеннен кейiн жабдық Үкiметтердiң жеке меншiгiне ауысады. Жеке меншiкке берiлгеннен кейiн, жабдықты лайықты сақтауға, оны орнатуға, қызмет көрсетуге, сақтандыруға және керек кезiнде жабдықты ауыстыруға Үкiметтер жауапкершiлiк тартады. Әрi қарай ЮНОДК жабдық үшiн ешқандай заңды жауап тартпайды.
ЮНОДК-пен сатып алынған бүкiл жабдық, бағдарламалық қамсыздандыру, материалдар, шығынды материалдары және осы жобаны орындау үшiн қаражаттандыру, жобаның мақсаттарына ғана пайдаланылады. Бүкiл ұсынған жабдық және материалдар ООН-ның ережелерiне және басшылығына сәйкес пайдаланылады.
Үкiметтер, БҰҰ-ға, iшiнде ЮНОДК-та бар, оның персоналына немесе ООН-ның атынан қызмет көрсететiн басқа тұлғаларға қарсы, үшiншi жақпен қойылған талаптарды шешуге жауапты болады, егерде берiлген Келiсiмнiң шектеуiндегi әрекеттер бойынша наразылық пайда болса, осы тұлғалар жағындағы салақтылықтан немесе әдейі бұзушылықтан, берiлген назарылықтар және талаптар пайда болуын БҰҰ және ЮНОДК қабылдаған жағдайлардан басқасын.
Үкiметпен, АЕК-нен немесе ООН-ның басқа агенттiктерiмен (ЮНОДК-тан басқа) тартылған персонал, кеңесшiлер, немесе басқа тұлғалар ресми мiндеттерiн орындау жолында алынған жарақаттың немесе аурудың арқасында өлiм жағдайы немесе мүгедектiк пайда болғанда, жобаны жүзеге асыру жолында, өтемақы төлеуге ЮНОДК жауапты емес екенiн бүкiл жақтар түсiнедi. Осындай жағдайда төленетiн өтемақының оны толтыру туралы өтiнiштермен ЮНОДК-қа шағымдалмайды, берiлген жоба бойынша Үкiметпен, ҮЕҚ-мен, және ООН-ның басқа агенттiктерiмен жұмысқа орналастырылған тұлғаларға, осындай жағдайда қажеттi өтемақылар көзделген және бүкiлiне қолданылады екенiн осымен растайды.
b. Келiсiмнен шығу туралы пункт
Берiлген жоба бойынша ЮНОДК-тың жұмысын жүзеге асыру жыл сайын лайықты қаражаттандырылуға тәуелдi. Қолдағы қаражаттар мiндеттi түрде, жылсайынғы бюджеттен қаражат бөлу жолымен, шығындарды есептеу, жыл сайынғы жұмыс жоспарына негiзделе берiлген жобаны iске асыруға бағытталады. Қажеттi қаражаттандырылу жоқ болса ЮНОДК бiр жақты тәртiп түрде берілген жоба бойынша қолдау көрсетудi қысқарту құқығын өзiнде қалдырады.
c. Жобаны қайта қарау
Жобаның бүкiл жақтар арасында жазбаша келiсiм бар болғанда жобалы құжатқа өзгерiстер енгiзілуi мүмкiн. Жобалы құжатта көзделмеген, кез келген күрделi сұрақ, ООН-ның лайықты органдарының шешiмдерiне және сәйкес қаулыларға келiстiрiлiп жобаның жақтарымен реттелу керек. Осы параграфқа сәйкес әр жақ басқа жақтың кез келген ұсынысын тәпi және суық қарау керек.
IX. Бюджет
FO/UZB
Бап      Сипаттама                     2004     2005     2006   Сомасы
15-00  Сапарлар                      2,000   4,000    2,000    8,000
15-99  Сапарларға арналған сома      2,000   4,000    2,000    8,000
13-00  Көмекшi әкiмшiлiк персонал    3,000   6,000    3,000   12,000
16-00  Персоналға арналған басқа         0       0   10,000   10,000
шығындар
17-00  Ұлттық персонал және жобаның  7,000   10,000   8,000   25,000
кеңесшiлерi
19-99  Персоналға арналған сома     10,000   16,000  21,000   47,000
21-00  Cуб-мердiгерлiк               6,000    7,000   7,000   20,000
22-00  Гранттар                     20,000   15,000       0   35,000
29-99  Cуб-мердiгерлiкке сома       26,000   22,000   7,000   55,000
31-00  Тренинг                      40,000   25,000  25,000   90,000
35-00  Сарапшы топтардың кездесуi    9,000    5,000   5,000   19,000
39-99  Тренингке сома               49,000   30,000  30,000  109,000
41-00  Шығын жабдық                  1,000    1,000   1,000    3,000
42-00  Ұзын мерзiмдi жабдық         25,000        0       0   25,000
49-99  Жабдық сомасы                26,000    1,000   1,000   28,000
51-00  Жабдықты пайдалану және оған  4,200    3,400   1,600    9,200
қызмет көрсету
52-00  Есеп беру шығыны              1,000    1,000       0    2,000
53-00  Басқа шығыстар                    0        0     400      400
59-99  Басқа шығыстар сомасы         5,200    4,400   2,000   11,600
90-99  Жобаның өзаралық сомасы     118,200   77,400  63,000  258,600
56-02  ЮНОДК-та ВРП (11%)           13,000    8,500   6,900   28,400
99-99  Барлығы                     131,200   85,900  69,900  287,000
ОВ
Бап    Сипаттама                     2004     2005     2006   Сомасы
11-00  Халықаралық сарапшы (L4)     25,000   50,000  25,000
(10 ай)                                            100,000 (1)
56-02  ЮНОДК-та ВРП (13%)            3,300   6,500   3,200    13,000
99-99  Барлығы                      28,300  56,500  28,200   113,000

Трехсторонние обзоры, т.е. совместные обзоры, проводимые Правительствами, исполнительным агентством и ЮНОДК будут проводиться один раз каждые 12 месяцев. Последний трехсторонний обзор будет проведен за 4 месяца до завершения проекта.
VIII. Правовой контекст
Следующие Правительства, подписавшие Соглашения с Программой Развития ООН в указанные даты соглашаются с тем, что данное Соглашение будет применяться,  mutatis   mutandis , к содействию, оказываемому ЮНОДК в рамках данного проекта. Правительства подтверждают в частности, что Статья IX (Привилегии и иммунитеты) и Статья X (Условия для выполнения содействия ПРООН) Соглашения будут применяться к деятельности ЮНОДК в рамках данного проекта.
Правительство Казахстана        4 октября 1994 года
Правительство Кыргызстана       14 сентября 1992 года
Правительство Таджикистана      1 октября 1993 года
Правительство Туркменистана     5 октября 1993 года
Правительство Узбекистана       10 июня 1993 года
Положения, содержащиеся в данном проектном документе, превалируют над положениями, содержащимися в Соглашении и в "Дополнительных Стандартных Пунктах к проектному документу ПРООН" (независимо какой из двух стандартных текстов применяется) в случае возникновения разногласия между обозначениями, содержащимися в модельном документе программы и обозначениями, содержащимися в применяемом стандартном тексте.
а. Пункты об обязательствах
Правительства берут на себя расходы по уплате таможенных пошлин и других платежей, связанных с импортом оборудования, его транспортировкой, обработкой, хранением и другими затратами, возникшими на территории их стран.
После прибытия оборудования, закупленного ЮНОДК по данному проекту для государственных структур или региональных/национальных/местных органов в страну, а также после сертификации его доставки в целости и сохранности, оборудование переходит в собственность Правительств. По завершении его передачи в собственность, Правительства несут ответственность за соответствующее хранение оборудования, его установку, обслуживание, страхование, а также замену оборудования при необходимости. ЮНОДК в дальнейшем не несет никакой юридической ответственности за оборудование.
Все оборудование, программное обеспечение, материалы и расходные материалы, закупленные ЮНОДК и финансируемые им во исполнение этого проекта, будут использоваться исключительно в целях проекта. Все предоставленное оборудование и материалы будут использоваться в соответствии с правилами и руководствами ООН.
Правительства будут ответственны за решение всех претензий, которые могут быть выдвинуты третьей стороной против ООН, включая ЮНОДК, против его персонала, или других лиц, выполняющих услуги от имени ООН, в случае если возникнут какие либо жалобы относительно действий в рамках данного Соглашения, за исключением случаев, когда ООН и ЮНОДК признает, что данные жалобы и претензии были вызваны явной халатностью или преднамеренными нарушениями со стороны этих лиц.
Все задействованные стороны понимают, что ЮНОДК не несет ответственности за выплату компенсаций в случае смерти или инвалидности, вызванных увечьем или болезнью, полученными в ходе выполнения официальных обязанностей персоналом, консультантами, или другими лицами, привлеченными Правительством, НПО или другими агентствами ООН (кроме ЮНОДК) в ходе реализации проекта. Указанные стороны не будут обращаться в ЮНОДК с просьбами о возмещении компенсаций, выплачиваемых в таких случаях, и настоящим подтверждают, что необходимые компенсации предусмотрены для такого рода событий и будут применены ко всем лицам, трудоустроенным Правительством, НПО и другими агентствами ООН по данному проекту.
b. Пункт о выходе из соглашения
Осуществление деятельности ЮНОДК в рамках данного проекта ежегодно зависит от наличия соответствующего финансирования. Имеющиеся в распоряжении средства в обязательном порядке направляются путем выделения средств из ежегодного бюджета на реализацию данного проекта на основании ежегодного рабочего плана расчета затрат. В случае отсутствия необходимого финансирования ЮНОДК сохраняет за собой право в одностороннем порядке прекратить оказание поддержки в рамках данного проекта.
с. Пересмотр проекта
В проектный документ могут быть внесены изменения при наличии письменного соглашения между всеми сторонами проекта. Любой значимый вопрос, не предусмотренный в проектном документе, должен быть урегулирован сторонами проекта согласно соответствующим постановлениям и решениям соответствующих органов ООН. В соответствии с этим параграфом каждая сторона должна тщательно и беспристрастно рассмотреть любое предложение другой стороны.
IX. Бюджет
FO/UZB
Статья Описание 2004 2005 2006 Сумма
15-00
Поездки
2,000
4,000
2,000
8,000
15-99
Сумма на поездки
2,000
4,000
2,000
8,000
13-00
Вспомогательный административный персонал
3,000
6,000
3,000
12,000
16-00
Другие затраты на персонал
0
0
10,000
10,000
17-00
Национальный персонал и консультанты проекта
7,000
10,000
8,000
25,000
19-99
Сумма на
персонал
10,000
16,000
21,000
47,000
21-00
Суб-подряд
6,000
7,000
7,000
20,000
22-00
Гранты
20,000
15,000
0
35,000
29-99
Сумма на суб-подряд
26,000
22,000
7,000
55,000
31-00
Тренинг
40,000
25,000
25,000
90,000
35-00
Встречи экспертных групп
9,000
5,000
5,000
19,000
39-99
Сумма на тренинг
49,000
30,000
30,000
109,000
41-00
Расходное оборудование
1,000
1,000
1,000
3,000
42-00
Долгосрочное оборудование
25,000
0
0
25,000
49-99
Сумма на оборудование
26,000
1,000
1,000
28,000
51-00
Использование и обслуживание оборудования
4,200
3,400
1,600
9,200
52-00
Затраты на отчетность
1,000
1,000
0
2,000
53-00
Прочие расходы
0
0
400
400
59-99
Сумма на прочие расходы
5,200
4,400
2,000
11,600
90-99
Промежуточная сумма проекта
118,200
77,400
63,000
258,600
56-02
ВРП в ЮНОДК(11%)
13,000
8,500
6,900
28,400
99-99
Итого
131,200
85,900
69,900
287,000
ОВ
Статья
Описание
2004
2005
2006
Сумма
11-00
Международный эксперт (L4)
(10 месяцев)
25,000
50,000
25,000
100,000( 1 )
56-02
ВРП в ЮНОДК(13%)
3,300
6,500
3,200
13,000
99-99
Итого
28,300
56,500
28,200
113,000

Жобаның жалпы сомасы  400,000
(1) ВИЧ/СПИД мәселесi бойынша халықаралық кеңесшiнiң қаламақысы GLO/G32 (US$ 135,000) қаражатынан жабылады. RER/H36 және RER/H37 екi аймақтық жоба, бiрлесiп төлеу негiзiнде толық екi жылдық мерзiмнiң айрықшылығын жабады US$ 100,000 және US$ 20,000 сәйкес.
1 ҚОСЫМША
Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi
алдын алу мәселесi бойынша Халықаралық кеңесшiсiне
ТЕХНИКАЛЫҚ ТАПСЫРМА
Қызметi:          Есірткілерге сұранысты қысқарту және
(L-4)ВИЧ/СПИД-тi алдын алу мәселесi бойынша
Халықаралық кеңесшi
Орналасқан жерi:       Орта Азия
Ұзындылығы:            24 ай
Қызметтiк мiндеттер:
ЮНОДК-тiң Аймақтық Өкiлiнiң жалпы басшылығымен және глобалды шақыру бойынша Секцияның техникалық басшысымен, есірткілерге сұранысты қысқарту және нашақорлықпен байланысты, ВИЧ/СПИД-тi алдын алу мәселесi жөнiнде Орта Азия Үкiметтерiне Кеңесшi техникалық және кеңестiк көмек беруiне жауапты болады, және елдерге осы салада ұлттық бағдарламаларды әзiрлеуге және орындауға ықпал көрсетедi. Кеңесшi, алдын алу, емдеу және реабилитациялау стратегияларын әзiрлеуге қолдау көрсетедi, есірткілерге сұранысты қысқарту жөнiндегi саясат және ВИЧ/СПИД бойынша саясатты ұлттық деңгейде шоғырлануға және үйлестiруге ықпал жасайды. Есірткілерге сұранысты қысқарту жөнiнде, олардың ВИЧ/СПИД бойынша құрамдас бөлiктерiн енгiзе, ЮНОДК-тың ағымды/жоспарланған жобалары арасындағы байланысты және үйлесiмдi белгiлеуге; ВИЧ/СПИД бойынша ООН-ның Бiрлескен Бағдарламасымен (ЮНАИДС) және оның Кo-демеушiлерiмен, ООН-ның басқа агенттiктерiмен, халықаралық ұйымдармен және Орта Азияда есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу саласындағы әрiптестермен өзара қатынасуды және ынтымақтастықты қолдау; ЮНОДК-тiң Ортаазиялық есірткілерге сұранысты қысқарту жөнiнде под-программаның шектелуiмен есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу бойынша бiріншi қатардағы әсерлi нәтиженi анықтау және қолдануға ықпал жасау, нашақорлықты алдын алу және емдеу сұрақтарын шешу, осымен қатар нашақорлық және ВИЧ/СПИД бойынша мәлiметтердi жинау және талдау жүйесiн арттыру; нашақорлық және ВИЧ/СПИД-тiң таратылу мәселелерiн әсерлi шешетiн, стратегияларды әзiрлеу және орындау ұлттық мүмкiндiктерiн бекiту үшiн ЮНОДК/РПЦА-ны қолдау; техникалық есеп берудi және басқа құжаттарды әзiрлеуге көмектесу немесе тiкелей әзiрлеу.
Кеңесшi әсiресе:
* Нашақорлық және ВИЧ/СПИД мәселелерiн зерттеуде үкiметтерге
қолдау көрсету, оларды шешу шараларын анықтау, ұлттық
жоспарларды қысқа әрi дәл жеткiзу, қарастыру және
жобалық/жоспарлық ұсыныстарды дайындау;
* Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу
жөнiндегi саясатты әзiрлеу, үйлестiру, мониторингтеу және
бағдарламаларды бағалау бойынша ұлттық әлеуеттi арттыру
үшiн үкiметтерге ықпал жасау;
* Нашақорлық және ВИЧ/СПИД мәселелерi бойынша насихаттау
науқанында, дөңгелек үстелде, конференцияларда, тренингтерде
және басқа кездесулерде қатынасу және ұйымдастыру;
* ВИЧ/СПИД-тiң мәселелерi бойынша ЮНАИДС-пен, осымен қатар
ВИЧ/СПИД-тi алдын алу мәселелерi бойынша ЮНАИДС-тың басқа
ко-демеушiлерiмен байланысты тұлға ретiнде шығу;
* ВИЧ/СПИД және нашақорлық таратылумен күресуге тартылған
ЮНАИДС-пен және оның демеушiлерiмен, ООН-ның басқа
агенттiктерiмен, халықаралық ұйымдармен және жақтармен
үйлестiруге ЮНОДК/РПЦ-ға қолдау көрсету;
* Арнайы ведомствоаралық жұмыстарға iшiнде ВИЧ/СПИД бойынша
ООН-ның мәтiндiк тобының жұмысы, (CCA) елдерiндегі жалпы
жағдайларды Зерделеу жұмысына, (ЮНДАФ) Дамыту бойынша
ООН-ның қолдау бағдарламасымен шектеулi әрекеттерде және
т.б. жұмыстарда белсендi қатынасу;
* Нашақорлықты және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу және емдеу жаңа
тәсiлдерi туралы және басқа сәйкес материалдарды,
зерттеулер бойынша есеп берудi қарастыру, талдау және
бағалау;
* Зерттеушiлермен, ғылымда сәйкес саласының өкiлдерiмен және
бүкiл әлемде дағдыланған мамандармен өзара қатынасу;
* Нашақорлықты және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу және емдеу үшiн
бiрiншi қатардағы тәжiрибенi таратуды қолдау;
* Нашақорлық және ВИЧ/СПИД арасындағы байланыс туралы
эпидемиологиялық мәлiметтердi және ақпаратты қарастыру,
талдау және бағалау;
* Нашақорлық және ВИЧ/СПИД бойынша бiртұтас ақпараттық және
мониторинг жүйелерiн әзiрлеуге ықпал жасау;
* Нашақорлық және ВИЧ/СПИД бойынша ұлттық және аймақтық
эпидемиологиялық жүйелерге қолдау көрсету;
* Облыстық және ұлттық деңгейдегi нашақорлыққа байланысты
ВИЧ/СПИД-тiң мәселесi бойынша қарсы шараларды жоспарлау және
қажеттiлiгін зерттеуге техникалық кеңестiк көмек және
басшылық ұсыну;
* Олардың техникалық негiздемесiн және сәйкестiгiн белгiлеу
үшiн жобалық ұсыныстарды және басқа есеп берулердi
қарастыру;
* Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу
бойынша әр түрлi бағдарламаларды/жобаларды/шараларды
мониторингтеуге және бағалауға ықпал көрсету;
* Техникалық есеп беруге және штаб-пәтерге, Үкiметке,
донорларға есеп беру сияқты басқа құжаттарды әзiрлеуге
ықпал көрсету;
* Жұмыс жоспарларды, жыл сайынғы есеп берулердi және басқа
қажеттi есеп берулердi әзiрлеуде қатынасу;
* Қажеттiлiгі бойынша басқа тапсырмаларды орындау.
БIЛIКТIЛIКТI АЙҚЫНДАУҒА ТАЛАПТАР:
Медицина/психология/қоғамтану/денсаулық сақтау немесе басқа лайықты салаларда жоғары бiлiм. Эпидемиологияда зерттеу тәжiрибе және ұлттық халықаралық деңгейде он жыл жұмыс тәжiрибе. Дамытылып жатқан елдерде жұмыс тәжiрибесi болуы мүмкiн. Ұйымда жұмыс қабілетi жақсы және есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу бойынша салаларда аналитикалық есеп берудi әзiрлеудiң әдеттерi бар. ВИЧ/СПИД-пен күресу бойынша ұлттық немесе халықаралық бағдарламада жұмыс тәжiрибесi болуы мүмкiн. Ғылым дәрежесi (Ғылым докторы немесе оған тең) екi жылдық мамандық тәжiрибесiне тұрады. Бiрiншi жоғары бiлiмi бар үмiткерлерде он екi жыл жұмыс тәжiрибесi болуы керек.
ТIЛДЕРДI БIЛУ
Ағылшын тiлiмен ауызша және жазбаша түрiнде қолдану. Орыс тiлiн бiлуi мүмкiн.
2 ҚОСЫМША
ТЕХНИКАЛЫҚ ТАПСЫРМА
Қосымша әкiмшiлiк персонал
Лауазымы:                Жобаның ассистентi
Орналасқан орны:        Орта Азия, Ташкент
Ұзындылығы:              24 ай
Қызметтiк мiндеттер:
Жобаның Халықаралық Кеңесшiсiнiң басшылығымен, жобаның Ассистентi берiлген жобаны iске асыру үшiн әкiмшiлiк қолдау көрсетуге жауапты. Ассистенттiң қызметтiк мiндеттерi келесiлерден тұрады:
* Жобаның Халықаралық Кеңесшiсiне жобаны басқаруда және
мониторингiлеуде көмек көрсету;
* Жобаның бюджетiн қарастыруға және қайта қарауға; жыл сайынғы
бюджеттiк ұсыныстарды әзiрлеуге; жобаның бюджетiн орындауда
және мониторингiнде көмек көрсету;
* Жобаның лайықты құжаттарының архивiн және құжаттарды енгiзу;
* Жобаны орындау үшiн қажеттi материалдарды сатып алуға көмек
көрсету, жобамен көзделген, жабдықты әкелу үшiн сатып алуға
өкiмдердi дайындау;
* Оқу турларын және тренингтерiн жоспарлауына және
ұйымдастыруына жобаның Халықаралық Кеңесшiсiне көмек
көрсету;
* Сапарларды дайындау, осының iшiнде виза сұрақтарын шешу,
тасымалдау, орналастыру және т.б., көмек көрсету;
* Берiлген жобаның шектеуiнде РПЦА-ның кез келген басқа
тапсырмаларын орындау.
Бiлiктiлiк талаптары:
* Экономика/қаржы/бизнестi басқару немесе басқа лайықты
саладағы жоғары бiлiм;
* Көрсетiлген салаларда аз дегенде екi жыл жұмыс тәжiрибе;
* Компьютерде жұмыс iстеу қабілеттерi;
* Ағылшын және орыс тiлдерiнде еркiн сөйлеу мiндеттi.
UNITED NATIONS
Оffiсе оп Drugs and Crime
Бағдарламаның аталуы:        Орталық Азияға стратегиялық бағдарлама
Жобаның N және аталуы:       БАҚ, YEҰ және азаматтық қоғамдары
арқылы нашақорлықты және ВИЧ/СПИД-тi
алдын алу

Общая сумма проекта        400,000
( 1 )
Гонорар международного советника по вопросам ВИЧ/СПИДа будет покрываться из средств GLO/G32 (US $ 135,000). Два региональных проекта  RER/H36 и RER/H37 покроют разницу для оплаты полного двухгодичного срока на основе совместной оплаты соответственно  US$ 100,000 и US $ 20,000.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
ТЕХНИЧЕСКОЕ ЗАДАНИЕ для Международного советника по вопросам сокращения
спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа
Должность:             Международный советник по вопросам сокращения
спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа
(L-4)
Место расположения:   Центральная Азия
Продолжительность:    24 месяца
СЛУЖЕБНЫЕ ОБЯЗАННОСТИ:
Под общим руководством Регионального Представителя ЮНОДК и техническим руководством Секции по глобальным вызовам, Советник будет ответствен за предоставление технической и консультативной помощи Правительствам стран Центральной Азии в вопросах сокращения спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа, связанного с наркоманией, и будет оказывать странам содействие в разработке и выполнении национальных программ в этой области. Советник также будет оказывать содействие в разработке стратегий по профилактике, лечению и реабилитации и способствовать интеграции и координации между политикой по сокращению спроса на наркотики и политикой по ВИЧ/СПИДу на национальном уровне. Советник будет ответствен за установление связи и координации между текущими/запланированными проектами ЮНОДК по сокращению спроса на наркотики, включая их компоненты по ВИЧ/СПИДу; способствовать взаимодействию и сотрудничеству с Объединенной Программой ООН по ВИЧ/СПИДу (ЮНАИДС) и ее ко-спонсорами, другими агентствами ООН, международными организациями и партнерами в области сокращения спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа в Центральной Азии; определять и способствовать применению передового опыта эффективных программ по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа в рамках Центральноазиатской под-программы ЮНОДК по сокращению спроса на наркотики, решая вопросы профилактики и лечения наркомании, а также совершенствования системы сбора и анализа данных по наркомании; рассматривать, анализировать и оценивать эпидемиологические исследования по наркомании и ВИЧ/СПИДу; содействовать ЮНОДК/РПЦА в укреплении национальных возможностей в разработке и выполнении стратегий, эффективно решающих проблемы распространения наркомании и ВИЧ/СПИДа; содействовать в разработке или непосредственно разрабатывать технические отчеты и другую документацию. В частности Советник будет:
- Оказывать содействие правительствам в исследовании проблем наркомании и ВИЧ/СПИДа, определении мер по их решению, в формулировке и рассмотрении национальных планов и в подготовке проектных/программных предложений;
- Оказывать содействие правительствам в совершенствовании национальных потенциалов по разработке политики, координации, мониторингу и оценке программ по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа;
- Организовывать и участвовать в кампаниях по пропаганде, круглых столах, конференциях, тренингах и других встречах по вопросам наркомании и ВИЧ/СПИДа;
- Выступать в качестве контактного лица по вопросам ВИЧ/СПИДа с ЮНАИДС, а также с другими ко-спонсорами ЮНАИДС по вопросам профилактики ВИЧ/СПИДа;
- Оказывать содействие ЮНОДК/РПЦА в координации с ЮНАИДС и его спонсорами, другими агентствами ООН, международными организациями и сторонами, задействованными в борьбе с распространением ВИЧ/СПИДа и наркомании;
- Принимать активное участие в специальной межведомственной деятельности, включая работу тематической группы ООН по ВИЧ/СПИДу, в деятельности по Изучению общей ситуации в странах (ССА), и в деятельности в рамках программы содействия ООН по Развитию (ЮНДАФ) и т.д.;
- Рассматривать, анализировать и оценивать исследовательские отчеты и другие соответствующие материалы о современных методах профилактики и лечения наркомании и ВИЧ/СПИДа;
- Взаимодействовать с исследователями, представителями соответствующих областей науки и практикующими специалистами по всему миру;
- Способствовать распространению передового опыта в профилактике и лечении наркомании и ВИЧ/СПИДа;
- Рассматривать, анализировать и оценивать эпидемиологические данные и информацию о связях между наркоманией и ВИЧ/СПИДом;
- Оказывать содействие в разработке единых информационных систем и систем мониторинга по наркомании и ВИЧ/СПИДу;
- Оказывать поддержку национальным и региональным эпидемиологическим сетям по наркомании и ВИЧ/СПИДу;
- Предоставлять техническую консультативную помощь и руководство в изучении потребностей и планировании ответных мер по проблеме ВИЧ/СПИДа, связанной с наркоманией на областном и национальном уровнях;
- Рассматривать проектные предложения и другие отчеты для установления их технической обоснованности и соответствия;
- Оказывать содействие в мониторинге и оценке различных программ/проектов/мероприятий по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа;
- Оказывать содействие в разработке технических отчетов и других документов, таких как отчеты в штаб-квартиру, в Правительство, донорам;
- Участвовать в разработке рабочих планов, ежегодных отчетов и других необходимых отчетов;
- Участвовать в разработке руководств по тренингу, справочников и т.д.;
- Выполнять, по мере необходимости, другие поручения.
КВАЛИФИКАЦИОННЫЕ ТРЕБОВАНИЯ:
Высшее образование в области медицины/психологии/обществоведения/здравоохранения или других соответствующих сферах. Десять лет опыта работы на национальном и международном уровнях, а также определенный исследовательский опыт в эпидемиологии. Желательно наличие опыта работы в развивающихся странах. Хорошие способности работы в коллективе и навыки разработки аналитических отчетов в области сокращения спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа. Желателен опыт работы в национальной или международной программе по борьбе с ВИЧ/СПИДом. Ученая степень (Доктора наук или равная ей) может заменить два года профессионального опыта. Кандидаты с первым высшим образованием должны иметь двенадцать лет опыта работы.
ЗНАНИЕ ЯЗЫКА
Свободное владение устным и письменным английским обязательно. Желательно владение русским языком.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
ТЕХНИЧЕСКОЕ ЗАДАНИЕ Вспомогательный административный персонал
Должность:                   Ассистент проекта
Место расположения:         Центральная Азия, Ташкент
Продолжительность:          24 месяца
Служебные обязанности:
Под руководством Международного Советника проекта, Ассистент проекта будет ответственен за предоставление административной поддержки в реализации данного проекта. Служебные обязанности Ассистента будут состоять из следующего:
- Оказание помощи Международному Советнику проекта в управлении, осуществлении и мониторинге проекта;
- Оказание помощи в рассмотрении и пересмотре бюджета проекта; разработке ежегодных бюджетных предложений; мониторинге и контроле исполнения бюджета проекта;
- Введение документации и архива соответствующих документов проекта;
- Оказание помощи в закупке необходимых для выполнения проекта материалов, подготовке распоряжений на закупку для поставки оборудования, предусмотренного проектом;
- При необходимости, взаимодействие по административным вопросам с другими агентствами ООН;
- Оказание помощи Международному Советнику проекта в планировании и организации учебных туров и тренингов;
- Оказание помощи в подготовке поездок, включая решение визовых вопросов, транспортировки, размещения и т.д.;
- Выполнение любых других соответствующих поручений РПЦА в рамках данного проекта.
Квалификационные требования:
- Высшее образование в области экономики/финансов/управления бизнесом или других соответствующих сферах;
- Минимум два года опыта работы в указанных областях;
- Навыки работы на компьютере;
- Свободное владение английским и русским языками обязательно.
UNITED NATIONS
Office on Drugs and Crime
Название программы:        Стратегическая программа для
Центральной Азии

AD/RER/04/H37
Ұзақтығы:                         2 жыл
Басталу уақыты:                  2004 мамыр
Есiрткiлердi бақылау секторы:  есірткілердi зиян түрiнде
пайдалануды қысқарту және
алдын алу
Серiктес агенттiктер:      ВОЗ, ЮНЕСКО, ЮНФПА, ЮНИСЕФ
Атқарушы агенттiк:         ЮНОДК
Орындаушы агенттiк:        Орта Азиядағы ЮНОДК-тiң Аймақтық
Өкiлдiгi
Жалпы бюджет:               US$ 400,000
Қаржыландыру көзi:         Италия
___________________________________________________________________
Қысқаша сипаттама:
Есiрткiлерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу саласында ЮНОДК жасаған жұмысының тәжiрибесiне және сабағына негiзделедi. "Орта Азия елдерiнiң журналистерiн оқыту және тұрғындардың есірткілер туралы ақпараттарын көтеру" бойынша аймақтық жобаны iске асыру ЮНОДК-тiң жастармен, жалпы тұрғындармен, үкiметтiк институттармен және қоғаммен ынтымақтастыққа жұмыс жасау қабiлеттерiн арттыруға ықпал жасады.
Жоба, мемлекеттiк мекемелердiң, бұқаралық ақпараттар құралдарын және азаматтық қоғамның, Ортаазиялық аймақта нашақорлықпен күресу және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу шараларын қабылдау әрекеттерiн жұмылдыру үшiн бағытталған. Алдыңғы жобаны орындау жолында анықталған, үш негiзгі мақсатты топтарға жобаның әрекетi бағытталады. Бұл топтарға: журналистер және бұқаралық ақпараттық құралдардың басшы тұлғалары, АЕҚ, есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу саласында жұмыс жасайтында және жастар.
___________________________________________________________________
Үкiмет атынан:               қолы:       мерзiм     Аты/қызметi
Қазақстан Республикасы:    --------     --------    -----------
Қырғызстан Республикасынан:--------     --------    -----------
Тәжiкстан Республикасынан: --------     --------    -----------
Түркiменстан:              --------     --------    -----------
Өзбекстан Республикасынан: --------     --------    -----------
ЮНОДК:                     --------     --------  ЮНОДК-тiң
Атқарушы   Директоры
I. Контекст
І.1 Саяси және әлеуметтiк-экономикалық жағдай
Кеңес Одағы ыдырауынан бастап, саяси және әлеуметтiк-экономикалық өткелi кезеңге байланысты, Орта Азия елдерi күрделi түйiндi мәселелерге ұшырады, сонымен қатар күрделi бюджеттік шектеулерге душар болды. Осының нәтижесiнде, әлеуметтi-экономикалық түйiндi мәселелердiң осыған қоса есірткінi заңсыз айландыру және нашақорлықтың соңғы жағдайларын жеңiлдету үшiн бастамаларды iске асыру тәжiрибесi және қажеттi қаражат жиi кездерде жетпедi.
Есірткі мәселесiмен, ВИЧ инфекция таратылуымен күресуге, қылмыс жағынан бақылауға көмек қажет екенiн түсiне, Орта Азия үкiметтерi халықаралық ынтымақтастықты белсендi түрде қолдайды және ЮНОДК-тiң қызметiне саяси қолдау көрсетедi.
I.2 Есірткілердi культивациялау және өндiру
Орта Азия елдерi, есірткісi бар өсiмдiктердi заңсыз егудi жоюға және оны мониторингiге салуға бағытталған күрделi шаралар қолданады. Культивацияның кейбiр кездерiнен басқа Орта Азияда есірткінiң күрделi сауда өндiрiсi жоқ. Үлкен аумақта жабайы каннабис және эфедра өседi.
Елдiң iшiнде өндiргеннен көрi, әлi күнге дейiн есірткінi Ауғаныстаннан әкелудiң қаупі аздығына және жеңiлдiгiне байланысты есірткінi заңсыз айналысымен және өткiн асырып әкетуiмен салыстырғанда, жалпы нашақорлық жағдайға культивация мәселесi көп әсер етпейдi. Мысалы, 2003 жылдың мамыр айында тәжiк-ауған шекарасында (төмен сапалы) героиннiң килосы 800-1,500 немесе (жоғары сапалы) 5,500-7000 АҚШ доллар арасында болды және оны жеңiл алуға болған. Ауғаныстандағы саяси бетбұрыстары, Орта Азияға есірткінi тасымалдау жағдайына еңселi өзгерiстер шақырған жоқ.
I.3 Есірткілердiң заңсыз айналымы
Соңғы жылдары - iшкi әскери қақтығыс себебiмен және қоғамның қатары ыдырауына байланысты - Ауғаныстанда заңды сауда әрекетiнiң көп мөлшерi қираған. Бұл жағдай, көкнәрдi заңсыз культивациялау, морфиндi және героиндi өндiру оны аткезшi түрiнде тасымалдауы деңгейiнiң күрделi өсуiне ықпал жасады, бұның нәтижесiнде, 90-шы жылдардың аяғында Ауғаныстан әлемде iрi апиын өндiрушi болды.
2001 жылғы төмендеуiнен кейiн, 2003 жыл iшiндегi ауғаныстан апиыны бойынша ЮНОДК-тiң жыл сайынғы зерттеуi 2003 жылы өндiрiс мүмкiндігін 3,600 тоннаға бағалады, 2002 жылдағы 3,400 тоннаға салыстырғанда. Зерттеу апиынның жалпы өндiрiсi 6% және Орта Азия елдерiмен шектелескен Бадхашан провинциясында күрделi 55% дейiн өсуiн көрсеттi.
90-шы жылдардың аяғындағы апиынның рекордты өндiрiсiне байланысты Ауғаныстан бүкiл аймағында, осының iшiнде Тәжiкстанмен, Өзбекстанмен және кейбiр мәлiметтер бойынша Түрікменстанмен шекаралық аудандарда есірткінiң iрi мөлшерлi қорлары жасалған. Бұл қорлар, героиннiң алдыңғы деңгейiндегi сұрауын қолдауға ұзын мерзiм iшiнде жетерлiк болуы мүмкiн.
Осы заңсыз есірткілердi өткiзу нарығы Батыс Еуропа болып табылады. Бiрақ, әуe жолы байланысы жетiспеушiлiктен, есірткі сатушылар, көршi елдер арқылы өтетiн жол бағыттарын пайдаланады.
2002 жылы есірткінiң күрделi бөлiгі, Орталық Азия арқылы аткезшi түрiнде Тәжiкстан аймағынан әкелiнген. Героиннiң iрi партияларын (жиi кезде 200 кг дейiн жететiн) ауыстыруға арналған қиын операцияларын құқыққорғау органдары жиi қысқартады. Әрiқарай есірткілер Өзбекстан және Қырғызстан арқылы тасымалданады. 2002 жылы қырғыздың Ош және Бәткен провинциялары қайтадан есірткінiң өте көп түрде көбеюiн сездi. Пяндж және Амударья өзендерiндегi көпiрлерден қарым-қатынасты қайта бастауы экономикалық дамуға мүмкiн ықпал жасайтын шығар, бiрақ бұл тең дәрежеде есірткі тасымалдаудың жаңа жол бағыттарын ашуы мүмкiн. Ресей және батыс нарықтары жолында, әрiқарай трафик жол бағыты көбiнесе Қазақстан арқылы өтедi және Ресей Федерациясының шекарасын кеседi. Осымен, есірткінi тасымалдаудан бүкiл аймақ зар шегедi.
I.4 Есірткілермен зиян келтiре пайдалану
Әлеуметтiк-экономикалық өзгерiстер және тұрақсыз кездердегi есірткінiң өте көп мөлшерде түсуi ол соңынан бүкiл аймақ бойынша нашақорлықтың күрделi көтерiлуiне әкелдi. Соңғы он жыл iшiнде Орта Азияда нашақорлықтың деңгей көрсеткiшi биiк көтерiлуi көрiнедi. Есірткісату iрiауқымда жайылған 90-шы жылдар алдында, көбiнесе "дәстүрлi" көкнәр және марихуана сияқты есірткілердi қолдану байқалатын. Осыдан кейiн арзан героиндi алу мүмкiндiгi зиян келтiре пайдалану түрлерiн өзгерттi және ВИЧ/СПИД-тiң таратылуының және әлеуметтік жалған шоғырлауының күрделi түйiндi мәселесiн шығарып героиндi инъекция түрiнде пайдалануға ықпал жасады. Ең алдымен жастар және әлеумет түрiнде қорғанбаған тұрғындар зәбiрлендi. Осыған қосымша, осыған лайықты алдын алу науқандарына үкiметтiң қажеттi қаражаттары жиi кездерi жетпедi.

N№и название проекта:      AD/RER/04/H37 Профилактика наркомании
и ВИЧ/СПИДа через СМИ, НПО и гражданское
общество
Продолжительность:         2 года
Дата начала:                Май 2004 года
Сектор контроля за         Профилактика и сокращение
наркотиками:                злоупотребления наркотиками
Агентства партнеры:        ВОЗ, ЮНЕСКО, ЮНФПА, ЮНИСЕФ
Исполняющее агентство:     ЮНОДК
Исполняющее агентство:     Региональное Представительство ЮНОДК в
Центральной Азии
Общий бюджет:               US $ 400,000
Источник финансирования:   Италия
Краткое описание: Проект основывается на опыте и уроках, полученных из предыдущей деятельности ЮНОДК в области сокращения спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа. Осуществление регионального проекта "Обучение журналистов стран Центральной Азии и повышение информированности населения о наркотиках" в значительной степени способствовало совершенствованию навыков ЮНОДК в работе с молодежью, населением в целом, в сотрудничестве с правительственными институтами и общественностью.
Проект направлен на мобилизацию усилий государственных учреждений, средств массовой информации и гражданского общества для принятия последовательных мер борьбы с наркоманией и профилактикой ВИЧ/СПИДа в центральноазиатском регионе. Деятельность проекта будет направлена на три основные целевые группы, определенные в ходе выполнения предыдущего проекта. Этими группами будут: журналисты и руководящие лица средств массовой информации, НПО, работающие в области сокращения спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа, и молодежь.
От имени Правительства:  подпись:     дата      Ф.И.О./должность
Республики Казахстан:    _________   ______     ________________
Кыргызской Республики:   _________   ______     ________________
Республики Таджикистан:  _________   ______     ________________
Туркменистана:           _________   ______     ________________
Республики Узбекистан:   _________   ______     ________________
ЮНОДК:                   _________   ______      Исполнительный
Директор ЮНОДК
Документы подготовлены:
ЮНОДК Ташкент: Галина Фомаиди
ЮНОДК Вена, ОВ: Ульрих Хаусерманн
I. Контекст
I.1 Политическая и социально-экономическая ситуация
С момента распада Советского Союза страны Центральной Азии столкнулись с серьезными проблемами, связанными с политическим и социально-экономическим переходом, и в то же время испытывали серьезные бюджетные ограничения. Вследствие этого, зачастую не хватало необходимых средств и опыта для осуществления инициатив, смягчающих последствия социально-экономических проблем, включая те, что связаны с незаконным оборотом наркотиков и наркоманией.
Признавая потребность в содействии, правительства стран Центральной Азии активно поддерживают международное сотрудничество в борьбе с проблемой наркотиков, распространением ВИЧ инфекции, в области контроля за преступностью, а также оказывают политическую поддержку деятельности ЮНОДК.
I.2 Культивация и производство наркотиков
Страны Центральной Азии предпринимают существенные меры, направленные на мониторинг и искоренение незаконных посевов наркосодержащих культур. За исключением отдельных случаев культивации, существенное коммерческое производство наркотиков в Центральной Азии отсутствует. На обширных территориях произрастает дикорастущий каннабис и эфедра.
В сравнении с проблемой незаконного оборота и транзита наркотиков проблема культивации имеет относительно незначительное воздействие на общую наркоситуацию, так как по-прежнему менее рискованно и проще импортировать наркотики из Афганистана, чем производить их внутри стран. Например, в мае 2003 стоимость килограмма героина на таджикско-афганской границе составляла примерно 800-1,500 долларов США (низкого качества) или 5,500-7,000 (высокого качества) и он был легко доступен. Политические перемены в Афганистане пока не вызвали фундаментальных перемен в ситуации с поставкой наркотиков в Центральную Азию.
I.3 Незаконный оборот наркотиков
За последние годы - по причине внутреннего военного конфликта и распада общественного строя - большая часть законной коммерческой деятельности в Афганистане была разрушена. Это способствовало значительному росту уровня незаконной культивации опийного мака, производства и контрабанды опия, морфина и героина, что в конце 90-х сделало Афганистан крупнейшим в мире производителем опиатов.
После спада в 2001 году, Ежегодное Исследование ЮНОДК по афганскому опию за 2003 год, оценило потенциал производства опия в 3,600 тонн в 2003 году в сравнении с 3,400 тоннами в 2002. Это уровень был превышен только в 1999 году, году рекордного урожая. Исследование показало 6% рост общего объема производства опия и существенный, вплоть до 55%, его рост в провинции Бадахшан, граничащей со странами Центральной Азии.
Более того, многие эксперты считают, что за годы рекордного производства опия в конце 90-х были сделаны огромные запасы наркотиков на всей территории Афганистана, в том числе и в районах, граничащих с Таджикистаном, Узбекистаном и, по некоторым сведениям, с Туркменистаном. Эти запасы, возможно, будут достаточными для поддержания предложения героина на предыдущем уровне в течение достаточно продолжительного времени.
Основным рынком сбыта этих незаконных наркотиков является Западная Европа. Однако, в силу недостаточного воздушного сообщения, наркодельцы вынуждены использовать протяженные наземные маршруты, проходящие через соседние страны.
Значительная часть наркотиков, провезенных контрабандой через Центральную Азию в 2002 году, была ввезена в регион через Таджикистан. Правоохранительные органы все чаще пресекают сложные операции по переброске крупных партий героина (зачастую до 200 кг).
Далее наркотики провозятся через Узбекистан и Кыргызстан. Так в 2002 году кыргызские провинции Ош и Баткен вновь испытали огромный наплыв наркотиков. Возобновление сообщения по мостам через реки Пяндж и Амударья возможно будет способствовать экономическому развитию, но и в равной степени может создать новые маршруты наркотрафика. Далее маршрут трафика, в основном, проходит через Казахстан и пересекает границы Российской Федерации, на пути к российским и западным рынкам. Таким образом, от транзита наркотиков страдает весь регион.
I.4 Злоупотребление наркотиками
Огромный наплыв наркотиков в период социально-экономических перемен и нестабильности повлек за собой существенный рост наркомании по всему региону. За последние десять лет в Центральной Азии наблюдается высокий рост показателя уровня наркомании. До начала крупномасштабного распространения наркоторговли в 90х, в основном наблюдалось использование "традиционных" наркотиков, таких как опиум и марихуана. Затем доступность дешевого героина изменила модели злоупотребления и способствовала росту инъекционного потребления героина, создавая серьезные проблемы с распространением ВИЧ/СПИДа и с социальной дезинтеграцией. Особенно пострадали молодежь и социально уязвимые слои населения. В дополнение к этому, у правительств зачастую не хватало необходимых средств для проведения адекватных профилактических кампаний.

Орталық Азиядағы нашақорлықтың түйiндi мәселелерi бойынша Аймақтық Конференцияда ұсынған, Орта Азияда есірткінi зиян келтiре пайдалану жағындағы жағдайды жуырда өткiзiлген жылдам-бағалау нәтижелерi: 2002 жылдың маусым айында Ташкентте өткен жағдайды талдау және осыған сәйкес қолданған шаралар, соңғы он жыл iшiнде Орталық Азияда нашақорлықтың түйiндi мәселелерi қауіпті көлемге айналғанын көрсетедi. Есірткінi инъекция түрiнде қолдану тенденциясы өсуi байқалады, бұл ВИЧ/СПИД-тi және басқа жұқпалы ауруларды таратуына ықпал жасайды. ВИЧ ауруының 70% аса жаңа ахуалдары нашақорлықпен байланысты және ВИЧ/СПИД эпидемиясы қауіпті топтардан жалпы тұрғындарға ауысу қаупі бар.
1995 жылдан бастап күрделi көтерiлуiмен, зерттеулер соңғы он жыл iшiнде нашақорлықтың жиырма ретке өскенiн шығарды. Жастар және әйелдер арасында нашақорлықтың өсуiне байланысты алаңдау тенденциялары байқалады. Осыдан басқа, есірткі пайдаланатындардың орта жасы қалыпты түрде төмендеуде. Бiр мөлшерi 1-2 долларға дейiн тұратын арзан бағамен алуға мүмкiндiк бар, тамыр iшiне пайдаланатын героинмен көбiнесе жиi қолданады.
Жуырда, ЮНОДК-пен қолданған, өзбек AEҰ, Өзбекстанның Денсаулық сақтау Министрлiгiмен өткiзілген "Психиактивтi заттарды пайдалану қаупі бар және ВИЧ/СПИД/ЖЖЖА(ЗППП) таратылуына байланысты, Өзбекстанда 9-11 сынып оқушыларының медициналық және әлеуметтiк мiнез-құлық аспекттерi" зерттеу, 5500 оқушылар арасынан 3% респонденттерi есірткінi пайдаланған, ал 2%-де есiрткенiң дәмiн татуға құмарлығы бар.
І.5 Есірткілердi бақылау туралы аймақтық саясат, басымдықтар және жоспарлар
Аймақтық елдердiң Үкiметтерi есірткілердi бақылау туралы бүкiл халықаралық сәйкес конвенцияларға қосылды. Есірткілердi бақылау Комиссиялардан/Комитеттерден/Агенттiктерден басқа, негiзiнде нашақорлықты алдын алу мәселелермен және оны емдеумен Денсаулық және бiлiм Министерстволары жұмыс iстейдi.
Қазақстан Республикасында IIМ-нiң ішiнде жуырда құрылған есірткікәсiбiмен күресу және есірткі айналысын бақылау Комитетi министерстволардың және ведомстволардың есірткінi бақылау мәселелерi бойынша iс-әрекеттерiн үйлестiруге жауапты. Есірткіге байланысты қылмыстардың санағын жүргiзуге уәкiлдi, Бас прокуратура жанында құқықтық санақ Орталығы құрылды.
Есірткілердi бақылау бойынша ұлттық әрекеттердi ұйымдастыруды және үйлестiрудi қолдау үшiн Қырғызстан Үкiметi есірткілердi бақылау туралы Мемлекеттiк Комиссия құрды. Комиссия қазiргi кезде ЮНОДК-тiң жобасының ықпалымен, есірткілердi бақылау бойынша толық құқықты арнайы Агенттiкке қайта құрылып жатыр.
Тәжiкстан Республикасы Президентiнiң жанында есірткілердi бақылау бойынша Агенттiк құру туралы Хаттамаға Тәжiкстанның Президентi және ЮНОДК-тың арасында қол қою болды Тәжiкстан Республикасында есірткіге қарсы саясатына өте күрделi. Өз жұмысын Агенттiк 2000 жылдың наурыз/сәуiр айында бастады және есірткілердi заңсыз айналдыру, нашақорлықпен күресуде үлкен нәтижелерге жеттi. Өзiнiң шұғыл жұмысына қосымша, Агенттiк есірткілердiң заңды айналысын бақылауға уәкiлдi.
Түрікменстан Yкiметiде нашақорлықпен және есірткілердi заңсыз айналдырумен күресу бойынша Мемлекеттiк Үйлестiру Комиссиясын құрды, құқыққорғау органдарының және басқа ведомстволардың есірткімен күресу әрекеттерiн үйлестiру оның негiзгі мiндетi болып табылады. Мемлекеттiк Комиссия есірткілердi бақылау стратегиясын анықтау және жүзеге асыру арнайы рөлiмен қамсыздандырылған.

Результаты недавно проведенной экспресс-оценки ситуации в области злоупотребления наркотиками в Центральной Азии, представленные на  Региональной Конференции по проблемам наркомании в Центральной Азии: анализ ситуации и ответные меры , состоявшейся в Ташкенте в июне 2002 года, показывают, что за последние десять лет проблема наркомании в Центральной Азии приобрела тревожные масштабы. В частности, наблюдается растущая тенденция инъекционного потребления наркотиков, что, в свою очередь, способствует распространению ВИЧ/СПИДа и других инфекционных заболеваний. Более 70% новых случаев ВИЧ заболеваний связаны с наркоманией, и существует риск перехода эпидемии ВИЧ/СПИДа из групп риска в общее население.
Исследование выявило двадцатикратный рост показателей наркомании за последние десять лет, с наиболее существенным ростом, начиная с 1995 года. Тревожные тенденции наблюдаются в связи с ростом наркомании среди молодежи и женщин. Кроме того, средний возраст потребителей наркотиков постоянно снижается. Героин, потребляемый внутривенно, становится наиболее популярным наркотиком. Он доступен по низким ценам, вплоть до 1-2 долларов за дозу.
Недавно проведенное исследование "Медицинские и социальные аспекты поведения школьников 9-11 классов в Узбекистане, связанные с риском инициации потребления психоактивных веществ и распространением ВИЧ/СПИДа/ЗППП", проведенное узбекским НПО, Министерством Здравоохранения Узбекистана и подержанное ЮНОДК, показало, что из 5500 школьников 3% респондентов уже пробовали наркотики, а еще 2% имеют стойкое желание их попробовать.
I.5 Региональная политика контроля за наркотиками, приоритеты и планы
Правительства стран региона присоединились ко всем соответствующим международным конвенциям по контролю за наркотиками. Помимо Комиссий по контролю за наркотиками вопросами профилактики и лечения наркомании занимаются, в основном, Министерство здравоохранения, Министерство образования.
В Республике Казахстане недавно созданный Комитет по борьбе с наркобизнесом и контролю за оборотом наркотиков МВД ответствен за координацию деятельности министерств и ведомств по вопросам контроля за наркотиками. При Генеральной Прокуратуре создан Центр правовой статистики, уполномоченный заниматься сбором статистических данных по преступлениям, связанным с наркотиками.
Правительство Кыргызстана создало Государственную Комиссию по контролю за наркотиками для поддержки организации и координации национальных усилий по контролю за наркотиками. В настоящий момент при содействии проекта ЮНОДК, Комиссия преобразовывается в полноправное специализированное Агентство по контролю за наркотиками.
Крайне важным для антинаркотической политики в Республике Таджикистан было подписание Протокола между Президентом Таджикистана и ЮНОДК о создании Агентства по контролю за наркотиками при Президенте Республики Таджикистан. Агентство начало свою деятельность в марте/апреле 2000 года и достигло значительных результатов в борьбе с незаконным оборотом наркотиков и наркоманией. В дополнение к своей оперативной деятельности, Агентство также уполномочено осуществлять контроль за законным оборотом наркотиков.
Правительство Туркменистана также создало Государственную Координационную Комиссию по борьбе с наркоманией и незаконным оборотом наркотиков и ее основной задачей является координация усилий правоохранительных органов и других ведомств в борьбе с наркотиками. Государственная Комиссия наделена специальной ролью определения и осуществления стратегий по контролю за наркотиками.

Есірткі заттарды заңсыз айналдырумен күресудi үйлестiру, есірткілердi таратуды қысқарту жөнiнде әсерлi шараларды әзiрлеу және iске асыру мақсатында Өзбекстан Республикасында ұлттық және аймақтық деңгейде есірткінi бақылау Мемлекеттiк Комиссиясы құрылды, бұның құрамына есірткілердi бақылау жұмысының әртүрлi саласына жататын бiрнеше қатар министерстволардың және ведомстволардың басшылары кiредi. 2002 жылдың наурыз айында Өзбекстанның есірткілердi бақылау Мемлекеттік Комиссиясы 2002-2005 жылдарда есірткілердi, психотроптық заттарды заңсыз айналдыруға және оларды зиян келтiре пайдалануға қарсы әрекет Бағдарламасын қабылдады. Бұл құқық қорғау органдарының қызметкерлерiнің жұмысын жақсартуды және заттық-техникамен қамсыздандыруды, нашақорлықтың алдын алу, қысқарту және емдеу әсерлi шараларын жүзеге асыруды, наркология қызметiн техникамен қамсыздандыру және Өзбекстан Республикасының халықаралық мiндеттерiн атқару, осының iшiнде техникалық ынтымақтастық жобаларын халықаралық ұйымдардың қатысуымен жүзеге асыруды көздейдi.
I.6 Өткен және ағымды ынтымақтастық
Орта Азия елдерiнiң есірткімен күресуiн ЮНОДК он жыл бойы қолдайды. Қолдаудың негiзгi жақтары болып табылатын: есірткілерге қарсы күресу үшiн ұлттық әлеуетiн күшейтуге арналған институциялық қолдау; байланыс жүйелерiн жасау; шекарадағы бақылау жұмысын арттыру; есірткілердi бақылау жөнiндегi арнайы агенттiктердi құрастыруға және күшейтуге; есірткілер туралы қоғамды хабарландыру деңгейiн көтеруге; ВИЧ-тi алдын алу, емдеу және реабилитациялау жұмысын жақсартуға арналған ұлттық әрекеттердi қолдау. Есірткілердi сұранысты қысқарту саласындағы әлеуеттi бекiту үшiн журналистерге және YEҰ, наркологтарға және психотерапевттерге арнайы тренингтердi ұсынатын, ЮНОДК, есірткілердi заңсыз айналдыруды қысқарту саласындағы жобалардан басқа, бiрнеше жобаларды әзiрледi.
БҰҰ-ның (ЮНЕСКО, ЮНФПА, ЮНИСЕФ, ВОЗ) агенттiктерiнен басқа, аймақта есірткіге сұранысты азайту бағдарламасын ЮСАИД, Ашық Қоғам Институты, Британия Кеңесi, ынтымақтастықты дамыту жөнiндегi Швейцарлық агенттiгi, ОБСЕ, Орта Азиядағы европа елдерiнiң кейбiр елшiлiктерi, алдымен Өзбекстанда және Қазақстандағы Франция елшiлiгi белсендi түрде қолдайды.
I.7 Орта Азия елдерiнде ВИЧ/СПИД бойынша жағдай
Қазақстан: (2002) кейбiр бағалау бойынша 23,000 ВИЧ-тiң орыны бар. (2003 желтоқсаны) ВИЧ/СПИД-тiң 4,004 саны тiркелген. Оның iшiнде, 83.2%-ЕИТП-лар, және 8,9%-гетеросексуалды байланыстар арқылы. СПИД-тiң саны: 47, СПИД-тан өлгендер саны: 38. 50%-80% дейiн ЕИТП-лар В немесе С Гепатитi жұқтырылғандар. ВИЧ-тiң негiзгi топталу жерлерi қамау орыны болып табылады. 1996 жылдан бастап 2001 жылдың аяғына дейін, тергеу жүргiзетiн арнаулы орындарында 739 ВИЧ аурулар анықталған. Бұл 1987 жылдың жалпы санынан 29.3% және 334 немесе 2001 жылы анықталғанның 45.2% құрайды. 2001 жылғы жалпы тұрғындардың санынан қамаудағылар 1% кем құрайды, тiркелген ВИЧ-тер қамаудағылар арасынан табылған.
Қырғызстан: (2003 жылдың аяғына) 494 тiркелген, 83.05%-ЕИТП-лар; 89%-еркектер. Тұрғылықты тұрғындардан 10.3%-әйелдер және 11.5% шетелдiктер. Бiрақ, ЮНАИДС-тiң зерттеу нәтижесi бойынша ВИЧ-тiң нағызғы саны, 10 есе көп болуы мүмкiн және 3,000 адамды құрайды. 2000 жылы, зерттеу жүргiзiлген топта шприцта қалған қанды тексеруде негiзделген зерттеу ВИЧ-тiң таратылу деңгейi Бiшкекте 11,5 ден 18% дейiн және Ошта 32 ден 50% дейiн құрады. Осыдан шыға, бағаланған бойынша, ЕИТП-дың ВИЧ-пен ауру мүмкiндiгi Бiшкекте 6,550 және Ошта 2,050 құрады. Егерде кең ауқымды шаралар қолданбаса, 2003 жылдың аяғына дейiн (40,000 адам құрады) 70% ЕИТП-ға дейiн жұғуы мүмкiн. ВИЧ-тiң таратылуына ықпал жасайтын факторлардың iшiне кiретiндер:
ЕИТП-дың саны көбеюi, сақталмаған секс көрсететiн ЗППП-нiң жоғары деңгейi, және жалпы шприцтарды қолдану. Шприцтердi және презервативтердi алуға мүмкiндiктерi шектеулi сияқты жұмыссызда және көшi-қонда ықпалды фактор болып табылады.

В целях координации борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, разработки и реализации эффективных мер по пресечению распространения наркотиков как на национальном, так и региональном уровнях в Республике Узбекистан создана Государственная Комиссия по контролю за наркотиками, в состав которой входят руководители ряда министерств и ведомств, задействованных в различных областях деятельности по контролю за наркотиками. В марте 2002 года Государственная Комиссия по контролю за наркотиками Узбекистана приняла Программу противодействия незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ и злоупотреблению ими на 2002-2005 гг. Она предусматривает улучшение кадровой и материально-технической оснащенности правоохранительных органов, реализацию эффективных мер по профилактике, пресечению и лечению наркомании, техническое оснащение наркологической службы, а также выполнение международных обязательств Республики Узбекистан по контролю за наркотиками, в т.ч. осуществление проектов технического сотрудничества с участием международных организаций.
I.6 Предыдущее и настоящее сотрудничество
Уже в течение десяти лет ЮНОДК оказывает поддержку странам Центральной Азии в борьбе с наркотиками. Основными областями содействия являются: институциональная поддержка для укрепления национальных потенциалов в борьбе против наркотиков; создание систем коммуникаций; совершенствование деятельности по контролю на границе; поддержка национальных усилий в создании и укреплении специализированных агентств по контролю за наркотиками; повышение уровня общественной осведомленности о наркотиках; улучшение деятельности по профилактике ВИЧ, лечению и реабилитации. Помимо проектов в области пресечения незаконного оборота наркотиков, ЮНОДК разработало также ряд проектов, предоставляющих специализированные тренинги для журналистов и представителей НПО, наркологов и психотерапевтов для дальнейшего укрепления потенциала в области сокращения спроса.
Помимо агентств ООН (ЮНЕСКО, ЮНФПА, ЮНИСЕФ, ВОЗ) программы по сокращению спроса на наркотики в регионе также активно поддерживают ЮСАИД, Институт Открытое Общество, Британский Совет, Швейцарская Организация по развитию сотрудничества, ОБСЕ, некоторые посольства европейских стран в Центральной Азии, в частности, посольство Франции в Узбекистане и Казахстане.
I.7 Ситуация по ВИЧ/СПИДу в странах Центральной Азии
Казахстан: по оценкам 23,000 случаев ВИЧ (2002). Зарегистрировано 4,004 случаев ВИЧ/СПИД (декабрь, 2003). Из них, 83.2% - ПИН, и 8,9% - через гетеросексуальные связи. Число случаев СПИД: 47, число смертей от СПИДа: 38. От 50% до 80% всех ПИН также заражены или Гепатитом В или С. Местом основной концентрации ВИЧ являются места заключения. С 1996 и по конец 2001, в следственных изоляторах было выявлено 739 случаев ВИЧ. Это 29.3% от общего числа случаев с 1987 года и 334 или 45.2% от выявленных в 2001 году. Заключенные составляют менее 1% от общего населения в 2001 году, 25% всех зарегистрированных случаев ВИЧ были выявлены среди заключенных.
Кыргызстан: зарегистрировано 494 случая ВИЧ/СПИД (на конец 2003), 83.05% - ПИН; 89% - мужчины. Женщины - 10.3% от местных жителей и 11.5% иностранцев. Однако, по результатам исследования ЮНАИДС, действительное число случаев ВИЧ, возможно, в 10 раз больше и достигает 3,000 человек. Исследование, основанное на проверке остатков крови в шприцах, проведенное в 2000 году , показывает, что уровень распространения ВИЧ среди исследуемой группы составляет от 11,5 до 18,6% в Бишкеке и от 32 до 50% в Оше. Исходя из этого, по оценкам, число ВИЧ позитивных ПИН достигает 6,550 в Бишкеке и 2,050 в Оше. Если не будут предприняты масштабные меры, до 70% ПИН (около 40,000 человек) могут заразиться до конца 2003 года. Факторы, способствующие распространению ВИЧ включают: рост числа ПИН, высокий уровень ЗППП, что указывает на незащищенный секс, и использование общих шприцов. Безработица и миграция также являются способствующим фактором, как и ограниченный доступ к стерильным шприцам и презервативам.

Тәжікстан: (2003 жылдың желтоқсан айына) ВИЧ жұққандардың 119 тiркелген. ВИЧ-тiң 79,2% ЕИТП-мен байланысты. Тәжiкстанның 57,3% тұрғындары 25 жастан кiшi, ал 19,9% 15 тен 24 дейiнгi жаста. Iшкi көшi-қон, алдымен ауыл жерiнен қалаға көшу кең ауқымды болып барады. Көшi-қонушылар-бұл ең алдымен әлеуметтi түрде орналаспаған тұрғын топтары, қалады жұмыс iздеушiлер және үлкен қиындықтарға кез келетiндер. Сондықтан, осындай топтар нашақорлыққа бейiмдi және соңында ВИЧ-тi жұқтыруға қаупі бар. Душанбеде сондай-ақ Согди облысында (Чкалов және Қайрақұм қалалары) героиндi өктемдiк жүргiзуден жағдай қиындыққа түседi. Ресми санаққа сәйкес, Душанбеде 3558 есірткі пайдаланушылар тiркелген, олардың 1079-ЕИТП. есірткі пайдаланушылар Чкаловта-58, Қайрақұмда-59, олардың 77 ЕИТП.
Өзбекстан: (2002) кейбiр бағалаулар бойынша ВИЧ-тiң 3,596 тiркелген, 60% (1836)-ЕИТП.
Түркменстан: (2002) кейбiр бағалаулар бойынша 100 сан. (2001 қарашасында) ВИЧ-тiң 2 тiркелген, СПИД-тiң 1 саны.
II. Негiздеу
II.1 ЮНОДК-тiң мандаты
ЮНОДК-тiң стратегиясы БҰҰ-ның есірткілердi бақылау туралы әртүрлi Конвенцияларына және 1998 жылдың маусым айында өткен (БҰҰ-ның ГААС) БҰҰ-ң 20-шы Генералды Ассамблеясының Арнайы Сессиясында қабылданған Саяси Декларациясына және 2001 жылдың маусымдағы ВИЧ/СПИД мәселесі бойынша ООН-ның ГААС-тың құжаттарына негiзделедi.
Жұмыс жоспары, айтылған Декларацияны орындау үшiн мүше-мемлекеттерге басшылық етуге әзiрленген, ЮНОДК-тi мүше-мемлекеттердi қолдауына уәкiлдi және басшылық етудi ұсыну арқылы Декларацияны орындау және оның қолдауына зәрлi елдерге, келесi бағыттар бойынша:
* Нашақорлық мониторингiсiнiң ұлттық ақпараттық жүйесiн құру,
осының iшiнде аймақтық және халықаралық деңгейде
қабылданған негiзгi көрсеткiштер бойынша мәлiметтер жинау;
* Есірткілерге сұранысты азайтуға арналған басымды
қағидаларға сәйкес сұранысты азайту бойынша бағдарламаларды,
стратегияларды әзiрлеу және жүзеге асыру;
* Алға басқан стратегиялар және бағдарламалар туралы
ақпаратпен айырбас жасауды қолдау.
БҰҰ-ның ГААС-да ВИЧ/СПИД бойынша қабылданған Мiндеттер туралы Декларациясына келесi (төменде берiлген) алты бағыт кiредi. (ЮНЕЙДС) ВИЧ/СПИД бойынша БҰҰ-ның бағдарламасы есірткінi инъекция түрiнде пайдаланатын мәселелер туралы және ВИЧ/СПИД бойынша секцияға жауапты, және жоғарыда көрсетiлген декларацияны орындауға мүше-мемлекеттерге қолдау көрсетуге мандаты бар.
* Лидерлiк, адам құқығымен бiрге
* Сезiмтал деңгейiн алдын алу және төмендету
* Көмектесу, қолдау және емдеу
* Әлеуметтi экономикалық әсерлігін жұмсарту және ерекше
жағдайларда шаралар қабылдау
* Зерттеу және дамыту
* Қаражаттарды iздестiру, әрi қарай шаралар қабылдау,
мониторингтеу және бағалау.
Есірткілерге сұранысты қысқарту бойынша басымды қағидалары туралы Декларация: "Мәселенi шешу шараларының әсерлiгін анықтау, және сәйкес саясатпен бағдарламаны әзiрлеу және жүзеге асыруға бүкiл көпшiлiктiң қатысуын көздейтiн әрiптестiк жол мәселеге нақты баға беру үшiн басымды болып табылады. Сондықтан, үкiметтiк, үкiметтiк емес, ата-аналары, мұғалiмдерi, жастар және көпшiлiк ұйымдар, медицина қызметкерлерi ұйымдары, жұмыс берушiлер ұйымдары, еңбекшiлер ұйымдары және жеке меншiк секторлары арасындағы өзара қарым-қатынас өте күрделi болып табылады. Осындай өзара қатынас, есірткілермен зиян келтiре пайдаланудың жағымсыз нәтижелерiмен күресу үшiн көпшiлiктiң мүмкiндiктерiн кеңейтедi және тұрғындардың хабарландыруына ықпал жасайды. Сұранысты қысқарту стратегияларының тұрақтылығын қамсыздандыру үшiн жауапкершiлiк, тұрғындардың хабарландырылғаны және көпшiлiктi жұмылдыру көп мағына береді".
II.2 Шешiм талаптаған түйiндi мәселе
Нашақорлықпен және ВИЧ/СПИД-тiң тез таратылу қаупімен үкiметте, қоғамда дұрыс дайын болмаған. Қорлардың, жаңа техникалық қаражаттардың және осы саладағы бiрiншi қатардағы тәжiрибе туралы ақпараттың жетпеушiлiгi лайықты ұлттық шаралар қолдануға кедергi жасайды. Оқыған персоналдың аздығы нәтижесiнде, сұранысты қысқарту бойынша шектеулi әрекеттерi жалпы қоғамға, әсiресе жастарға қоғамдық хабарландыруының төмендiгiне әкеледi. Жастарға жеткiзiлетiн ақпарат аз немесе жиi кездерде нақты емес, брошюраларды, плакаттарды және т.б., жариялайтын оқыған қызметкерлердiң немесе AEY өкiлдерi жетiспеушiлiгiнен балалармен есірткілердi пайдалануы қауіптілігі туралы ата-аналары нашар хабарландырылған. Нашақорлықты алдын алуға жауапты мемлекеттiк қызметкерлерiне, жиi кездерде нашақорлықты алдын алу жаңа тәсiлдерiне жақындауына мүмкiндiктерi шектеулi.
Орталық Азиядағы БАҚ ағымды жағдайы есiрткілердi зиян түрiнде пайдалануды алдын алу бойынша баспасөз мүмкiндiктерiн, бiрнеше себептен, толық жүзеге асыруға жағдайы жоқ, осының iшiнде:
* Елдердiң кейбiр аймағындағы цензура (ресми немесе ресми
емес)
* Есірткілер және нашақорлық мәселелерi бойынша ақпарат алуы
шектеулi;
* БАҚ-ты саудаға салу және осы фактор есірткілер мәселелерiн
жиi хабарлауына әсер тигiзуi;
* Нашақорлық мәселелерi бойынша медия науқандарын ұйымдастыру
мүмкiндiктерi туралы БАҚ-тың басшылары төмен
хабарландырылуы;
* БАҚ қызметкерлерiнің кәсіпкерлiк деңгейiнiң төмендігі;
* Нашақорлық мәселелерi бойынша жұмыс жасау үшiн
журналистердi қаржылық дәлелдеуiнiң жетпеушiлігі.

Таджикистан:  Зарегистрировано 119 ВИЧ инфицированных (на декабрь 2003). 79,2% случаев ВИЧ связаны с ПИН. 57,3% населения Таджикистана моложе 25 лет, а 19,9% в возрасте от 15 до 24. Внутренняя миграция, в частности из сельской местности в города, становится более масштабной. Мигранты - это в основном социально не обустроенные группы населения, ищущие трудоустройство в городах и сталкивающиеся с большими трудностями. Следовательно, данная группа лиц наиболее подвержена наркомании и, в последствии, рискует приобрести ВИЧ-инфекцию. Ситуация осложняется экспансией героина как в Душанбе так и в Согдийской области (города Чкаловск и Кайракум). В соответствии с официальной статистикой, в Душанбе зарегистрировано 3558 потребителей наркотиков, 1079 из них - ПИН. В Чкаловске - 58, а в Кайракуме - 59 потребителей наркотиков, 77 из которых ПИН.
Узбекистан: Зарегистрировано 3,596 случаев ВИЧ (2003), 60% (1836) - ПИН.
Туркменистан: По некоторым оценкам 100 случаев ВИЧ (2002). Зарегистрировано 2 случая ВИЧ (ноябрь 2001), 1 случай СПИД.
II. Обоснование
II.1 Мандат ЮНОДК
Стратегия ЮНОДК основывается на различных конвенциях ООН по контролю за наркотиками и Политической Декларации, принятой на 20-й Специальной сессии Генеральной Ассамблеи ООН, состоявшейся в июне 1998 года, на документах ССГА ООН по вопросам ВИЧ/СПИДа в июне 2001 года.
Декларация по сокращению спроса подчеркивает, что программы в этой области должны охватывать все сферы профилактики, от предупреждения инициации потребления наркотиков до сокращения негативных медицинских и социальных последствий наркомании.
План действий, разработанный в качестве руководства для государств-членов в выполнении упомянутой Декларации, уполномочивает ЮНОДК поддерживать государства-члены в выполнении Декларации посредством предоставления руководства и содействия нуждающимся в нем странам, по следующим направлениям:
- Создание национальных информационных систем мониторинга наркомании, в том числе сбор данных по основным показателям, признанным на региональном и международном уровнях;
- Разработка и осуществление стратегий и программ по сокращению спроса в соответствии с руководящими принципами сокращения спроса на наркотики;
- Способствование обмену информацией по передовым стратегиям и программам.
Декларация об обязательствах, принятая на ССГА ООН по ВИЧ/СПИДу (UNGASS) включает следующие шесть направлений (приводятся ниже). ЮНОДК является одним из спонсоров Объединенной программы ООН по ВИЧ/СПИДу (ЮНЕЙДС) и ответствен за секцию по проблемам инъекционного потребления наркотиков и ВИЧ/СПИДа, а также имеет мандат оказывать поддержку государствам-членам в осуществлении вышеуказанной Декларации:
- Лидерство, включая права человека;
- Профилактика и снижение уровня уязвимости;
- Помощь, поддержка и лечение;
- Смягчение социально-экономического воздействия и принятие мер по особенным ситуациям;
- Исследование и развитие;
- Изыскание ресурсов, принятие дальнейших мер, мониторинг и оценка.
Декларация о руководящих принципах сокращения спроса на наркотики гласит: "Партнерский подход, предусматривающий участие всей общины имеет решающее значение для точной оценки проблемы, выявления эффективных методов ее решения, а также для разработки и осуществления соответствующей политики и программ. Поэтому принципиально важным является взаимодействие между правительствами, неправительственными организациями родительскими, преподавательскими, молодежными и общинными организациями, организациями медицинских работников, организациями работодателей, организациями трудящихся и частным сектором. Такое взаимодействие способствует повышению осведомленности населения и расширению возможностей общин бороться с отрицательными последствиями злоупотребления наркотиками. Огромное значение для обеспечения устойчивости стратегий сокращения спроса имеют ответственность и осведомленность населения и мобилизация общин".
II.2 Проблема, требующая решения
Ни Правительства, ни общество не были должным образом готовы столкнуться с угрозой быстрого распространения наркомании и ВИЧ/СПИДа. Нехватка ресурсов, современных технических средств и информации о передовом опыте в этой области препятствуют осуществлению адекватных национальных мер. Недостаточное количество обученного персонала и, как следствие, ограниченные действия по сокращению спроса ведут к низкой общественной осведомленности об угрозе наркотиков обществу в целом, и молодежи в частности. Информации, предоставляемой молодежи, недостаточно или она часто недостоверна, родители плохо осведомлены об опасности употребления наркотиков детьми в силу ограниченного числа обученных работников или представителей НПО, публикующих брошюры, плакаты и т.д. Зачастую работники государственных структур, ответственные за профилактику наркомании, имеют ограниченную возможность доступа к современным методам профилактики наркомании.
Текущее положение СМИ в Центральной Азии не позволяет полностью реализовать возможности прессы в профилактике злоупотребления наркотиками по нескольким причинам, в том числе:
- Цензура (официальная или неофициальная) в некоторых странах региона;
- Ограниченный доступ к информации по проблеме наркотиков и наркомании;
- Коммерциализация СМИ и влияние этого фактора на регулярность освещения проблемы наркотиков;
- Низкая осведомленность руководителей СМИ о возможностях организации медиа кампаний по проблеме наркомании;
- Невысокий уровень профессионализма сотрудников СМИ;
- Недостаточная финансовая мотивация журналистов для работы по проблеме наркотиков.

Жуырда өткiзiлген "Психиактивтi заттарды пайдалану қаупі бар және ВИЧ/СПИД/ЖЖЖА(ЗППП) таратылуына байланысты, Өзбекстанда 9-11 сынып оқушыларының медициналық және әлеуметтiк мiнез-құлық аспекттерi" зерттеулерiнiң нәтижелерi бойынша, 5500 сұралған оқушылардың 51%, есірткілер туралы мәлiметтi БАҚ алатынын айтты.
Елдердiң кейбiр аймақтарында есірткілер мәселесi бойынша ақпараттың шектеулiгiн ескерiп, есірткілер және оларды зиян келтiре пайдалану нәтижесi туралы лайықты ақпарат таратуға БАҚ мүмкiндiктерiн әсерлi қолдануға болады.
Мақсатты топтармен еркiн жұмыс iстеу мүмкiндiгi барлығынан және икемдiлiгiнен бүкiл әлемде нашақорлықты алдын алуда YEҰ рөлi кең бейiмделген. Бiрақ, Орталық Азияда ҮЕҰ жаңа ғана дамып жатыр, әсiресе нашақорлықты және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу саласында жұмыс жасайтындар. Жұмыс iстеуге және нашақорлықты алдын алу бойынша бағдарламаларды орындауға үлкен ықыласы бар болсада, ортаазиялық YEҰ жаңа бiлiмдер және тәжiрибелер жетiспейдi, олар ұдайы қаржылық қиындықтарды көредi. Осыдан басқа алдын алу бойынша, жергiлiктi ҮЕҰ мен қолданатын тәсiлдер және әдеттер, әсерлi ағымды бағдарламалар, дұрыс түрiнде бағаланған, құжатталған және аймақ iшiнде және оның шетiнде таратылған болуы керек. ЮНОДК-тiң қолдауымен кейбiр елдердiң аймағында құралған, YEҰ жүйесi қолдаулы және дамытылған болуы қажет.
II.3 Мақсатты салалар және бенефициарлар
Жоба, үш негiзделген мақсатты топтармен жұмыс iстеуге бағытталады: журналистермен және сұранысты қысқарту саласында жұмыс жүргiзетiн БАҚ, YEҰ лауазымды тұлғаларымен және Орталық Азияның жастарымен.
Жоба нашақорлықты алдын алу бойынша, YEҰ шектелген санына ерекше инновациялық бастамалары үшiн, грант түрiнде техникалық көмекке және қаржыландыруға қолдау көрсетедi, осымен қатар, ұлттық және аймақтық деңгейде YEҰ арасындағы байланысына қолдау көрсетедi. Жобаның шектеуiмен БАҚ басшы тұлғаларына, журналистерге және журналистика факультетiнiң студенттерiне, есірткілер мәселелерi бойынша бiрнеше ұлттық және аймақтық семинарлар/тренингтер ұйымдастыру жолымен қолдау көрсетiледi. Жоба, нашақорлықты алдын алу мәселелерi бойынша ерекше бастамалары үшiн, БАҚ өкiлдерiн, аздаған грант немесе оқу турларын ұйымдастыру арқылы қолдайды. Келесi тұлғалар және институттар жобаның бенефициарлары болады: Журналистер және БАҚ басшылары
* Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу
саласында жұмыс iстейтiн, мемлекеттiк және үкiметтiк емес
ұйымдар
* Жастар
II.4 Жоба аяқталған соң күтiлетiн жағдай
Жоба аяқталған соң, күтілетiн:
* Жастардың жетекшiлерiнен, ата-аналардан, қоғамдық
жетекшiлерден және YEҰ өкiлдерiнен тұратын топтар
таңдалады, олар алдын алу қабілеттерiне үйретiледi және
мектеп, көпшiлiк деңгейiнде қызмет етедi.
* Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу
саласында жұмыс iстейтiн ең жақсы YEҰ, "тең-теңге" деген
оқыту қағидасы бойынша басқа YEҰ оқытады.
* Есірткілер және ВИЧ/СПИД мәселесiне олардың зейiнiн аудару
мақсатымен, БАҚ басшылары жылына бiр рет аймақтағы
есірткілер және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу жағдайы бойынша
жаңартылған ақпарат алады. Оларға, жалпы аймаққа, сондай-ақ
елге, өз жанұяларына есірткілердiң және ВИЧ/СПИД-тiң қаупі
туралы түсiнуге көмектеседi.
* Есірткілердi бақылайтын Комиссияларында/Комитеттерде,
Агенттiктерде, Денсаулық сақтау және бiлiм Министерстволары
және т.б., сияқты ведомстволарда алдын алу жұмысына жауапты
қызметкерлерi, нашақорлықты және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу жаңа
тәсiлдерiне үйретiледi, халықаралық стандартпен және
тәжiрибемен танысады, оларға қажетті ақпараттық және
методикалық материалдары ұсынады.
* Жастар арасындағы ең көп қолданатын бұқаралық ақпараттық
құралдары анықталады, және таңдалған журналистер алдын алу
қабілеттерiне, БАҚ науқандарды ұйымдастыруға, қоғаммен
байланыс жасауға және т.б., үйретiледi. Есірткілер және
ВИЧ/СПИД мәселелерiн көтеретiн, Орталық Азия елдерiнiң ең
жақсы жас журналистерiне, ЮНОДК аздаған гранттар ұсынады.
Нашақорлық/YЕҰ мәселелерiмен жұмыс iстейтiн ұйымдарға
танысу турларын ұйымдастыру арқылы жас журналистердiң
кәсiби қабілеттерiн көтеруге жағдай жасау, гранттар
жүйесiнiң мақсаты болып табылады.
* Кейбiр Орталық Азия елдерiнде, YEҰ, Денсаулық сақтау және
бiлiм Министерстволарымен бiрге, ЮНОДК-тiң қаржы және
методологиялық қолдауымен, студенттер арасында нашақорлық
мәселесi бойынша зерттеулер өткiзiледi. Зерттеулер өткiзу
бойынша ЮНОДК стандартты халықаралық сауалнама және
әдiстемелiк кепiлдемелер ұсынады.
II.5 Жобаның стратегиясы
Жоба, ортаазиялық аймақта, есірткілерге қарсы және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу шараларын көлемдi және бiрлесiп жүзеге асыруға, Орталық Азияның мемлекеттiк мекемелерiнiң, БАҚ және азаматтық қоғам ұйымдарының, есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД жөнiндегi басымды қағидалары туралы Декларация бойынша, әрекеттерiн жұмылдыруға бағытталған.
Алдын алуға жауапты кейбiр БАҚ, пресс-хатшыларына, мемлекеттiк мекемелерiнiң қызметкерлерiне, және ҮЕҰ алдын алу жұмысын жүзеге асыру, осымен қатар, ақпаратпен айырбас жасау жүйелерiн кеңейтуге ықпал көрсету, әлеуетті құрауға бағытталған арнайы құрамдас бөлiгi осы жобаға енедi.
БҰҰ-ның бiрнеше агенттiктерi және басқа халықаралық ұйымдары өз жұмысын мектептегi нашақорлыққа аударады. Сондықтан, ЮНОДК, ЮНИСЕФ-пен, ЮНЕСКО-мен, ЮСАИД-пен және ВОЗ-бен бiрге, нашақорлықты және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу мектеп бағдарламаларының сәйкес құрамдас бөлiктерiн әзiрлеуге, қолдауға, жаңартуға (елдердiң қажеттiлiгіне байланысты) тартылуы жоспарланады.
Жоба, есірткілерге сұранысты қысқарту саласында ЮНОДК-тың алғашқы жұмысынан алынған тәжiрибеге және сабақтарға негiзделедi. "Орта Азия елдерiнiң журналистерiн үйрету және тұрғындарды есірткілер туралы хабарландыруын жоғарлату" аймақтық жобаны орындауы, ЮНОДК-тың жастармен, тұрғындармен жұмыс жасауында мемлекеттік институттармен және қоғаммен ынтымақтастығында, қабілеттiлiгiн арттыруға көп дәрежеде ықпал жасады.
Жоба, нашақорлықты көпшiлiк деңгейiнде алдын алуға тiркелген.
II.6 Орындау тетiгi
Жоба, Орта Азиядағы ЮНОДК-тың Аймақтық Өкiлдiгiмен орындалады. Ол, аймақтық деңгейiнде сәйкес министерстволарымен (денсаулық, бiлiм және әлеуметтiк қорғау сияқты), СПИД тағы да басқа емдеу орталықтарымен, оқу мекемелерiмен және қоғамдық ұйымдармен; ұлттық деңгейiнде (YEҰ, жастар одақтары және т.б.), мемлекеттiк және жеке меншiк теле-радио компанияларымен тығыз ынтымақтастығымен жүзеге асады.
Нашақорлықты алдын алу бойынша ынтымақтастық, ЮНОДК-тiң Глобалды бағдарламасымен, сәйкестiгiн және өзара толықтыру үшiн, әсiресе, "Нашақорлықты және қылмысты алдын алуға БАҚ-ты тарту бойынша алдыңғы қатардағы тәжiрибенi дамыту және тарату жобасымен бiрге жүзеге асады.
Жобаның жұмысы, ЮНИСЕФ, ЮНЕСКО және ЮНФПА (соңғы екi агенттiк, бiлiм, ақпараттық және қатынас салаларында (БАҚ) тығыз ынтымақтаста болады), Британ Кеңесi, Ынтымақтастықты Дамыту бойынша Швейцарлық Ұйым, ЮСАИД сияқты басқа халықаралық ұйымдармен ведомствоаралық тығыз ынтымақтастығына негiзделедi.
III. Мақсаттар, нәтижелер, шаралар
Орталық Азиядағы есірткілерге сұранысты қысқарту ЮНОДК-тiң жалпы мақсаты, Орталық Азия елдерiне заңсыз есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi жұқтыруын алдын алуға күрделi нәтижелерге жетуге қолдау тигiзу болып табылады және есірткілердi зиян түрiнде пайдалану нәтижелерi туралы тұрғындарды хабарландыру деңгейiн көтеру.
Ортаазиялық аймақта нашақорлықпен және ВИЧ/СПИД-пен кең көлемдi және кезектi шаралармен күресу үшiн, нашақорлықты және ВИЧ/СПИД-тi алдын алуға медиа тетiктерiн белсендi қолдану жолымен жүзеге асыру, елдердiң, БАҚ және азаматтық қоғамдар ұйымының (АҚҰ) әрекеттерiн жұмылдыру жобаның нақты мақсаты болып табылады, жергiлiктi деңгейде әсерлi алдын алу жұмысты жүзеге асыруға ҮЕҰ және АҚҰ-на қолдау көрсету және мектептерде нашақорлықпен ВИЧ/СПИД-тi алдын алу бiрiншi әсерлi бағдарламасын дамытуға ықпал жасау.
Нәтижелер
1. Нәтиже: Нашақорлық және ВИЧ/СПИД мәселесiмен айналысатын журналистердi, журналистика факультетiнiң студенттерiн, кейбiр ведомстволардың пресс хатшыларын үйрету.

В соответствии с результатами недавнего исследования "Медицинские и социальные аспекты поведения школьников 9-11 классов в Узбекистане, связанные с риском инициации потребления психоактивных веществ и распространением ВИЧ/СПИДа/ЗППП", из 5500 опрошенных школьников 51% ответили, что получают информацию о наркотиках из СМИ.
Несмотря на то, что кампании в СМИ не меняют непосредственно поведение молодежи, они могут повысить осведомленность и знания об опасности употребления наркотиков и их последствиях, могут изменить общественное отношение к проблеме. Принимая во внимание ограниченный доступ к информации по проблеме наркотиков в некоторых странах региона, СМИ возможно эффективно использовать для распространения адекватной информации о наркотиках и последствиях злоупотребления ими.
Роль НПО в профилактике наркомании широко признана во всем мире по причине их гибкости и возможности свободно работать с целевыми группами. Однако НПО в Центральной Азии только начинают развиваться, особенно те, которые работают в области профилактики наркомании и ВИЧ/СПИДа. И несмотря на то, что имеется огромное желание работать и выполнять программы по профилактике наркомании, центральноазиатским НПО не хватает современных знаний и опыта, они постоянно испытывают финансовые затруднения. Более того, текущие эффективные программы по профилактике, методы и подходы, применяемые местными НПО, должны быть оценены надлежащим образом, задокументированы и распространены как внутри региона, так и за его пределами. Сеть НПО, созданная при поддержке ЮНОДК в некоторых странах региона, должна быть поддержана и развита.
II.3 Целевые области и бенефициары
Проект направлен на работу с тремя основными целевыми группами: журналистами и должностными лицами СМИ, НПО, работающими в области сокращения спроса на наркотики и молодежь стран Центральной Азии.
Проект предоставит техническую помощь и финансовую поддержку в форме грантов ограниченному числу НПО за исключительные инновационные инициативы по профилактике наркомании, а также окажет дальнейшую помощь в поддержке связей между НПО на национальном и региональном уровнях. В рамках проекта будет оказана поддержка руководящим лицам СМИ, журналистам и студентам факультетов журналистики путем организации нескольких национальных и региональных семинаров/тренингов по проблемам наркотиков. Проект также поддержит представителей СМИ за исключительные инициативы по профилактике наркомании, предоставляя им небольшие гранты или организовывая для них учебные туры. Бенефициарами проекта будут следующие лица и институты: Журналисты и руководители СМИ
- Государственные и неправительственные организации, работающие в области сокращения спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДа
- Молодежь
II.4 Ситуация, ожидаемая по окончании проекта
Ожидается, что по окончании проекта:
- Будут отобраны группы, состоящие из молодежных лидеров, родителей, общественных лидеров и представителей НПО, которые будет соответственно обучены навыкам первичной профилактики и станут функционировать на уровне школы и общин.
- Лучшие НПО обучат другие НПО, работающие в области сокращения спроса на наркотики и профилактики ВИЧ/СПИДА, по принципу обучения "равный-равному". Будет разработана система грантов для НПО.
- Раз в год руководители СМИ будут получать обновленную информацию по ситуации с наркотиками и профилактикой ВИЧ/СПИДА в регионе с целью привлечения их внимания к проблеме наркотиков и ВИЧ/СПИДа. Это поможет им лучше понять угрозу наркотиков и ВИЧ/СПИДа как для региона в целом, так и для страны, их собственных семей.
- Сотрудники, ответственные за профилактическую деятельность в Комиссиях/Комитетах по контролю за наркотиками, Агентствах по контролю за наркотиками, правительственных ведомствах таких как Министерства здравоохранения, Министерства образования и т.д. будут обучены современным методам профилактики наркомании и ВИЧ/СПИДа, ознакомлены с международными стандартами и опытом, им будут предоставлены надлежащие информационные и методические материалы.
- Будут определены наиболее популярные среди молодежи средства массовой информации, и отобранные журналисты будут обучены навыкам профилактики, организации кампаний в СМИ, связей с общественностью и т.д. ЮНОДК предоставит небольшие гранты для лучших молодых журналистов из всех стран Центральной Азии, освещающих вопросы наркотиков и ВИЧ/СПИДа. Целью системы грантов является стимулирование повышения профессиональных навыков молодых журналистов путем организации для них ознакомительных туров в организации, занимающиеся проблемой наркомании/НПО.
- В некоторых странах Центральной Азии совместно с НПО, Министерствами здравоохранения, Министерствами образования и при финансовой и методологической поддержке ЮНОДК будут проведены исследования среди студентов по проблеме наркомании. ЮНОДК предоставит стандартную международную анкету и методические рекомендации по проведению исследований.
II.5 Стратегия проекта
Проект направлен на мобилизацию усилий государственных учреждений стран Центральной Азии, СМИ и организаций гражданского общества для осуществления масштабных и совместных ответных мер против наркомании и профилактики ВИЧ/СПИДа в центральноазиатском регионе в свете Деклараций о руководящих принципах сокращения спроса на наркотики и ВИЧ/СПИДа.
Проект будет включать в себя специальный компонент, направленный на создание потенциала и предоставление технической поддержки отдельным СМИ, пресс-секретарям, сотрудникам государственных учреждений, ответственных за профилактику, и НПО в осуществлении профилактической деятельности, а также оказание содействия в расширении существующих сетей по обмену информацией.
Ряд агентств ООН и другие международные организации все больше фокусируют свою деятельность на профилактике наркомании в школах. Поэтому планируется, что ЮНОДК совместно с ЮНИСЕФ, ЮНЕСКО, ЮСАИД и ВОЗ, будет задействовано в разработке, поддержке, обновлении (в зависимости от потребностей стран) соответствующих компонентов школьных программ по профилактике наркомании и ВИЧ/СПИДа.
Проект основывается на опыте и уроках, извлеченных из предыдущей деятельности ЮНОДК в области сокращения спроса на наркотики. Выполнение регионального проекта "Обучение журналистов стран Центральной Азии и повышение информированности населения о наркотиках" в значительной степени способствовало совершенствованию навыков ЮНОДК в работе с молодежью, населением, в сотрудничестве с государственными институтами и общественностью.
Проект будет сфокусирован на профилактике наркомании на уровне общин.
II.6 Механизм исполнения
Проект будет выполняться Региональным Представительством ЮНОДК в Центральной Азии. Оперативное подразделение и отделы по сокращению спроса на наркотики и ВИЧ/СПИДу штаб-квартиры ЮНОДК, а также другие отделы и Международная Программа ООН по контролю за наркотиками в каждой стране региона окажут проекту полномасштабную поддержку.
Для повседневного управления деятельностью проекта будет нанят региональный координатор проекта. Национальными партнерами по проекту в пяти странах региона будут, в основном, национальные государственные, частные теле и радио компании, газеты, Государственные комиссии по контролю за наркотиками, Агентства по контролю за наркотиками, Министерства здравоохранения, Министерства образования и общественные организации.
II.7 Подготовка к исполнению и координация
Проект будет выполняться Региональным Представительством ЮНОДК в Центральной Азии. Он будет осуществляться в тесном сотрудничестве с соответствующими министерствами (такими как Министерство здравоохранения, образования и социального обеспечения), центрами СПИДа и другими лечебными центрами, учебными заведениями, а также общественными организациями, как на региональном, так и на национальном уровнях (НПО, молодежные союзы и т.д.), государственными и частными теле и радио компаниями.
Сотрудничество будет также осуществляться с Глобальной программой ЮНОДК по профилактике наркомании, в частности, с проектом "Развитие и распространение передового опыта вовлечения СМИ в профилактику наркомании и преступности" для достижения синхронности и взаимодополняемости. Необходимая экспертная поддержка будет оказана Глобальной программой ЮНОДК по профилактике наркомании.
Деятельность проекта будет основываться на тесном межведомственном сотрудничестве с другими международными организациями, такими как ЮНИСЕФ, ЮНЕСКО и ЮНФПА (последние два агентства будут тесно сотрудничать в области образования, информации и коммуникаций (ОИК), Британский Совет, Швейцарская Организация по Развитию Сотрудничества, ЮСАИД.
III. Цели, результаты, мероприятия
Общая цель деятельности ЮНОДК по сокращению спроса на наркотики в Центральной Азии является оказание содействия странам Центральной Азии в достижении заметных результатов в сокращении спроса на незаконные наркотики и профилактику передачи ВИЧ/СПИДа и повышении уровня информированности населения о последствиях злоупотребления наркотиками.
Непосредственной целью проекта является мобилизация усилий стран, СМИ и организаций гражданского общества (ОГО) в осуществлении масштабных и последовательных мер борьбы с наркоманией и ВИЧ/СПИДом в центральноазиатском регионе путем более активного использования медиа механизмов для профилактики наркомании и ВИЧ/СПИДа; оказание поддержки НПО и ОГО в осуществлении эффективной профилактической деятельности на местном уровне и содействие развитию эффективной программы первичной профилактики наркомании и ВИЧ/СПИДа в школах.
Результаты
Результат 1: Обучение журналистов, студентов факультетов
журналистики, пресс секретарей отдельных
ведомств, занимающихся проблемой наркомании
и ВИЧ/СПИДа.

1.1 Әрекет: Көп оқылатын БАҚ, тыңдалатын, көретiн (газеттердi,
TB немесе радио арналарын) анықтау және келесi
тренингтерге қатынасушыларды таңдау.
1.2 Әрекет: Халықаралық және жергiлiктi сарапшылардың 1
қатысуымен, нашақорлық мәселесi бойынша ұлттық/аймақтық
бес семинар өткiзу.
1.3 Әрекет: Кейбiр журналистерге (көп дегенде 4-5) аздаған
гранттар ұсыну және оларға, нашақорлық/YЕҰ 2 мәселелерiмен
нәтижелi айналысатын ұйымдарға оқыту сапарын ұйымдастыру.
1.4 Әрекет: есірткілер бойынша Интернеттегi сайтты, таратылу
парақтарын жаңартуды, ақпаратпен айырбас жүргiзудi
қолдау, ақпаратқа жету мүмкiндiгiне ықпал жасауды
жалғастыру.
2. Нәтиже: Жергiлiктi деңгейде әсерлi алдын алу жұмысын жүзеге асыруда ҮЕҰ және АҚҰ-ның мүмкiндiктерiн жоғарлату.
2.1 Әрекет: Орталық Азиядағы нашақорлықты алдын алу саласында
жұмыс iстейтiн ҮЕҰ-дың түгендеуiн өткiзу.
2.2 Әрекет: Алынған гранттар шектеуiмен орындалған, ҮЕҰ-дың
жобаларын бағалау, ең жақсы тәжiрибенi құжаттандыру және
кең халайық арасында 3 тарату.
2.3 Әрекет: Нашақорлық және ВИЧ/СПИД жөнiндегi әсерлi алдын
алу жұмысының әр түрлi аспекттерi бойынша оқыту
бағдарламасын әзiрлеу және кейбiр ҮЕҰ, келесi тақырыптар
бойынша ұлттық/аймақтық үш семинар өткiзу:
* ВИЧ/СПИД-тi алдын алу және есірткілердi зиян түрiнде
пайдалану нәтижесi туралы жастарға және тұрғындарға ақпарат
беру;
* Жанұяда және көпшiлiк деңгейiнде алдын алу;
* Әлеуметтік жұмысты ұйымдастыру және басқару;
* Өмiрлiк қабілеттерiне үйрету.
_____________________________
1 Есірткілер және қылмыстар мәселелерi бойынша ақпарат беретiн журналистерге (1) семинарлар, және (2) журналистика факультетiнiң студенттерiне, нашақорлық және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу бойынша БАҚ науқандар ұйымдастыру туралы арнайы семинарлар. Жобаны үйлестiрушi аймақтық БАҚ-ның өкiлдерiмен олардың қажеттiлiктерiн талқылайды. Семинарлардың мазмұны және бағдарламасы штаб-пәтердiң Глобалды бағдарламасымен келiсiледi.
2 Есірткілер және қылмыс мәселелерiн белсендi көтеретiн журналистердi, танысу сапарымен көтермелейдi. Танысу сапардың бағдарламасы және мекен-жайы (ел, ұйым) жобаның алдыңғы сатында, штаб-пәтердiң Глобалды бағдарламасымен тығыз ынтымақтастығында анықталады.
3 Мемлекеттiк ұйымдар және ҮЕҰ жағынан тұратын сарапшылардың арнайы тобы құралады, олар, алдын алу саласында ҮЕҰ бағдарламаларын бағалау және шолу үшiн жалданады, олардың iшiнде ДАРС грант алушылар - ҮЕҰ бар. Негiзгi мақсат - YEҰ мүмкiндiктерiн бағалау.
2.4 Әрекет: Нашақорлық және ВИЧ/СПИД-та алдын алуда ерекше
инновациондық бастамалары үшiн YЕҰ-дың шектеулi санына,
кеңестiк техникалық және қаржылық көмек беру;
2.5 Әрекет: Ақпаратпен және тәжiрибемен әсерлi айырбас жасау
үшiн, дөңгелек үстел, "тең-теңiне" қағида бойынша оқыту
тренингтарын, тарату парақтарын жаңарту және т.б., өткiзу
жолымен, ұлттық және аймақтық деңгейлерде ҮЕҰ арасындағы
қатынасты қолдауды және дамытуды қамсыздандыру 4 .
3. Нәтиже: Мектептерде нашақорлықты алдын алу жұмысын қолдау
3.2 Әрекет: Нашақорлықты алдын алу бойынша мектептегi
бағдарламаларды және әр елде оларды әзiрлеу қажеттiлiгiн
бағалау;
3.1 Әрекет: Орталық Азияның әр елiнде нашақорлықты алдын
алуға арналған, мектептiң бағдарламасының лайықты
құрамдас бөлiгiн әзiрлеу үшiн, Бiлiм министрлiгiнiң
өкiлдерiнен, мұғалiмдерден, халықаралық лайықты ұйымдардың
өкiлдерiнен тұратын, ЮНИСЕФ, ЮНЕСКО, ВОЗ және ЮСАИД-пен
ынтымақтастықта сектораралық жұмыс топтарын құруға ықпал
жасау;
3.3 Әрекет: Әр елде, нашақорлықты алдын алу саласындағы
мектептік бiлiмнiң басымды қағидаларына сәйкес стратегияны
арттыру үшiн, жұмыс топтарына бағалау нәтижелерiн ұсыну; 5

Деятельность 1.1: Определить наиболее популярные СМИ (газеты, ТВ или радио каналы) и отобрать участников для предстоящих тренингов.
Деятельность 1.2: Провести пять национальных/региональных семинаров по проблемам наркомании с участием международных и местных экспертов 1 .
Деятельность 1.3: Предоставить небольшие гранты отдельным журналистам (максимум четыре-пять) и организовать для них учебную поездку в организации, успешно занимающиеся проблемой наркоманией/НПО 2 .
Деятельность 1.4: Продолжать обновлять сайт по проблеме наркотиков в Интернете, рассылочные листы, поддерживать обмен информацией, способствовать доступу к информации.
Результат 2: Повысить возможности НПО и ОГО в
осуществлении эффективной профилактической
деятельности на местном уровне.
Деятельность 2.1: Провести инвентаризацию НПО, работающих в области профилактики наркомании в Центральной Азии.
Деятельность 2.2: Оценить проекты НПО, выполненные ими в рамках полученных грантов, задокументировать и распространить лучший опыт среди широкой публики 3 .
Деятельность 2.3: Разработать программу обучения и провести три национальных/региональных семинара для отдельных НПО по различным аспектам эффективной профилактической деятельности по наркомании и ВИЧ/СПИДу, в том числе, по следующим темам:
- Предоставление информации молодежи и населению о последствиях злоупотребления наркотиками и профилактики ВИЧ/СПИДа;
- Профилактика в семье и на уровне общин;
- Организация и управление социальной работой;
- Обучение жизненным навыкам.
Деятельность 2.4: Предоставить техническую консультативную помощь и финансовую поддержку в форме грантов ограниченному числу НПО за исключительные инновационные инициативы в профилактике наркомании и ВИЧ/СПИДа.
Деятельность 2.5: Обеспечить поддержку и развитие контактов между НПО на национальном и региональном уровнях, путем регулярного проведения круглых столов, тренингов по принципу обучения "равный-равному", обновления рассылочного листа и т.д. для эффективного обмена информацией и опытом 4 .
Результат 3: Поддержать деятельность по профилактике наркомании в школах
Деятельность 3.2 Оценить существующие школьные программы по профилактике наркомании, так же как и потребности в их разработке в каждой из стран;
Деятельность 3.1 В сотрудничестве с ЮНИСЕФ, ЮНЕСКО, ВОЗ и ЮСАИД содействовать созданию межсекторальных рабочих групп, состоящих из представителей Министерств образования, учителей, представителей соответствующих международных организаций для разработки соответствующих компонентов школьной программы, посвященной профилактике наркомании, в каждой из стран Центральной Азии;
Деятельность 3.3 Предоставить рабочим группам результаты оценки для усовершенствования стратегии в соответствии с Руководящими принципами школьного образования в области профилактики наркомании в каждой из стран; 5

3.4 Әрекет: Стратегияны жүзеге асыруына жұмыс топтарына көмек
көрсету.
_____________________________
4 Алдыңғы жобаның Е88 шектеуiмен Орталық Азия елдерiнiң ҮЕҰ қатысуымен ЮНОДК бiрнеше қатар аймақтық кездесулер өткiздi. Берiлген жобаның шектеуiмен осындай аймақтық кездесулер өткiзудi жалғастыру ЮНОДК жөндi деп санайды. Ақпаратпен айырбас жасау мүмкiндiгiне қосымша, бұл бастама ҮЕҰ реттелген негiзiнде үйретуге қажеттiлiктерiн анықтайтын құрал болып табылады және жүйе мүшелерi арасында "тең-теңiне" деген қағида бойынша үйретуге ықпал жасайды.
5 Семинарлар дайындау кезiнде, ЮНОДК-тiң "Глобалды Жастар жүйесi" Жобасымен әзiрленген "Мектепте нашақорлықты алдын алу" оқу кұралының жобалық түрi қолданылады. Мектепте нашақорлықты алдын алу басымды қағидаларының тiзiмi қосылады.
4. Нәтиже: ЮНОДК үшiн практикада және оның аймақ елдерiндегi офистарында әзiрленген және жүзеге асқан бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара қатынасу жалпы стратегиясы.
4.1 Әрекет: Орталық Азиядағы ЮНОДК-тің Аймақтық Өкiлдерiнiң
және Орталық Азиядағы әр елiндегi оның өкiлдерiнiң
бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара қатынас стратегиясын
әзiрлеу;
4.2 Әрекет: Өз реттi түрiнде хабарлау:
Кездесулер, бiрлескен шаралар (конференциялар, дөңгелек
үстелдер, және т.б.), жариялау ұсыну, ақпараттық
брошюралар, жобалық құжаттар арқылы, ЮНОДК-тiң
бағдарламаларын орындау жолы туралы ұлттық
ынтымақтастықтарды;
Есірткілерге қарсы театралдық көрiнiстер, спорттық
шаралар, көрмелер, жариялаулар, мақалалар, теле және
радио хабарлар арқылы жалпы қоғамды;
Халықаралық және ұлттық БАҚ, пресс конференция, дөңгелек
үстел және т.б. өткiзу жолымен.
IV. Салымдар
Yкiметтердiң салымы
Жобаға қол қойған елдерiнiң үкiметтерi, жобамен жұмыс iстеуге тағайындалған өздерiнiң ұлттық мамандарын төлемақымен қамсыздандырады және сәйкес шығындарды жабады, егерде бұл қаражаттар тiкелей ЮНОДК-тың жағынан төленбесе.
Жобаға қол қойған елдерiнiң үкiметтерi, келiссөздер және үйлестiру кездесулерiне жағдай жасайды.
Жобаға қол қойған елдерiнiң үкiметтерi, БҰҰ-нiң қызметкерлерiне, кеңесшiлерге, донор-елдерiнiң өкiлдерiне және виза жобасының қызметкерлерi үшiн қауіпсіздікке қажеттi шарттар және аймақ бойынша төлемақысыз жұмыспен жүрудi ұйымдастыруды қамсыздандырады және халықаралық мониторинг бойынша аймақта кездесулерге төлемақысыз жағдай жасайды.
ЮНОДК-тiң салымы
Жобаға ЮНОДК, 348,000 АҚШ доллары мөлшерлi сомасын салады, оның iшiнде (13%) жобаны қолдау сомасы құрады қосымша шығындарды (13%) ұстап қалғанда. Бұл жоба жұмыс жасау мерзiмiнде, нашақорлықты және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу мәселелерi бойынша халықаралық кеңесшiнiң қызметiн, әкiмшiлiк персоналды және ұлттық штатын, кездесулердi және семинарларды, жоба бойынша қызметтiк iс-сапарлардың шығындарын, қажеттi жабдықтарды, жергiлiктi мекемелерге шарттарды және гранттарды қаражаттандыру сомасы енедi.
V. Болжаулар және қауіп
Болжаулар:
* Нашақорлық және ВИЧ/СПИД-та алдын алу әлеуетiн бекiту үшiн
бенефициарлар-елдерiнiң үкiметтерi қолдау және
ынтымақтастық көрсетуге мiндеттеледi.
* Алдын алу жұмысы есірткілерге сұранысты қысқартады және
жастар арасында нашақорлық және ВИЧ/СПИД таратылуынан
сақтандырады.
Қауіптер:
* Бенефициарлар-елдерiнiң үкiметтерi саяси себептерi бойынша
кейбiр БАҚ жобаға тартудан бас тартуы мүмкiн.
VI. Алдыңғы мiндеттер және шарттар
Берiлген жобаға ЮНОДК қол қояды, егерде келесi мiндеттердi орындауымен қанағатталса:
- Үкiметтер өз мiндеттерiн уақытында орындауын
қамсыздандырады.
- Үкiметтер жағынан әрiптестер жоба үшiн қажеттi жағдайлар
ұсынады.
- Үкiметтер, мемлекеттiк ведомстволарда жоба жөнiнде тiкелей
жұмыс жасауға болатын байланыс тұлғаларын тағайындайды.
ЮНОДК-тың жағынан ықпал көрсету, жоғарыда аталған мiндеттердi толық орындауына тәуелдi. Бiр немесе бiрнеше мiндеттердi орындамағанда, ЮНОДК, өз қарауы бойынша көмек көрсетудi тоқтатуға немесе бiтiре алады.
Есірткілерге бақылау бойынша Мемлекеттiк комиссия өкiлдерiнен, БАҚ басшы тұлғаларынан, Денсаулық сақтау Министерствосының, Бiлiм Министерствосының және басқа мүдделi ведомстволардың өкiлдерiнен тұратын жұмыс топтарын құру жолымен Үкiметтер жобаның әрекетiн қолдайды.
VII. Жобаның мониторингiсi, есеп беру және бағалау
Берiлген жобаны, кез келген деңгейiнде Үкiмет және ЮНОДК бiрiгiп қайта қарауы болады. Жобаны қайта қарау бойынша керек кезiнде ЮНОДК-тiң миссиясына Үкiмет ықпал көрсетедi. Берiлген жоба, БҰҰ-ның iшкi аудит Қызметi және БҰҰ-ның тәуелсiз аудиторлар Кеңесi жағынан тексеруге жатады. Олардың сұрауы бойынша, жобалы құжатқа қол қойған жақтар, аудиторлар құжаттарға, хат жазысуға, есеп шоттарға, шығын жазуларына және жоба бойынша инвентарлық тiзiмдермен жұмыс iстеуiн қамсыздандырады.
Берiлген жобаны орындау мониторингiсi Орталық Азиядағы ЮНОДК-тiң Аймақтық Өкiлiне арттырылады.
Берiлген жоба басталғаннан кез келген уақытта және оның аяқталған кезінен 12 айдың iшiнде ЮНОДК бағалау өткiзуi мүмкiн. Кез келген бағалау топты тартқанға дейiн функционалды мiндеттер, кез келген бағалауды жүргiзудiң мақсаты және ұзындылығы, алдын ала Үкiметпен келiстiрiледi. Қорытынды бағалауды өткiзу (сыртқы) жобаның бюджетiмен көзделген және қысқартуға немесе жоюға жатпайды, жобалы құжатқа немесе оның қайта қаралған түрiне қосылатын жобаның бүкiл жағы арасындағы жазбаша келiсiмнен басқа. Қорытынды бағалау жобаның аяқ кезiнде өткiзiледi.
Берiлген бастаманың нәтижесiн қамсыздандыру үшiн, iске асырудың бiрiншi жылғы қорытындысы бойынша жобаның жұмысына аралық бағалауды өткiзуiн ұсынады. Соңғы бағалау жобаның аяғында өткiзiледi.

Деятельность 3.4 Помочь рабочим группам в осуществлении стратегии.
Результат 4: Единая стратегия взаимодействия со
средствами массовой информации разработана
и осуществлена на практике для
ЮНОДК и его офисах в странах региона.
Деятельность 4.1 Разработать стратегию взаимодействия со средствами массовой информации Регионального Представительства ЮНОДК в Центральной Азии и его представительств в каждой из стран Центральной Азии;
Деятельность 4.2 Регулярно информировать:
Национальных партнеров о ходе выполнения программ ЮНОДК путем проведения встреч, совместных мероприятий (конференций, круглых столов и т.д.), предоставления публикаций, информационных брошюр, проектных документов;
Общественность в целом через теле и радио передачи, статьи, публикации, выставки, спортивные мероприятия, театральные выступления против наркотиков;
Международные и национальные СМИ путем проведения пресс конференций, круглых столов и т.д.
_________________________________________
1 Семинары (1) для журналистов, освещающих проблемы наркотиков и преступности, (2) молодых журналистов и студентов факультетов журналистики (3) специальные семинары о том, как организовать кампании в СМИ по профилактике наркомании и ВИЧ/СПИДА. Координатор проекта обсудит с представителями региональных СМИ их потребности. Содержание и программа семинаров будут согласованы в тесной консультации с Глобальной программой штаб-квартиры.
2 Ознакомительная поездка подразумевает поощрение журналистов, активно освещающих вопросы наркотиков и преступности. Комиссия, состоящая из представителей ЮНОДК и других международных/местных организаций, занимающихся вопросами СМИ и проблемой наркотиков, отберут лучших журналистов из каждой страны. Программа ознакомительной поездки и место (страна, организация) будут определены в тесном сотрудничестве с Глобальной программой штаб-квартиры на начальной стадии проекта.
3 Будет создана специальная группа, состоящая из экспертов со стороны государственных организаций и НПО, которые будут наняты для оценки и обзора проектов НПО в сфере профилактики, включая НПО-получателей ДАРС грантов. Основная цель - оценить возможности НПО.
4 В рамках предыдущего проекта Е88 ЮНОДК провело ряд региональных встреч с участием НПО из стран Центральной Азии. ЮНОДК считает целесообразным продолжить проведение подобных региональных встреч в рамках данного проекта. В дополнение к возможности обмена информацией, эта инициатива также представляет собой инструмент для определения потребностей в обучении НПО на регулярной основе и будет содействовать обучению по принципу "равный-равному" среди членов сети.
5 При подготовке семинаров будет использована проектная версия пособия "Профилактика наркомании в школе", разработанная Проектом ЮНОДК "Глобальная Молодежная Сеть". Список руководящих принципов профилактики наркомании в школе прилагается.
IV. Вклады
Вклады Правительства
Правительства стран, подписавших проект, обеспечат зарплаты и покроют соответствующие расходы для своих национальных специалистов, назначенных работать над проектом, если эти средства не выплачиваются непосредственно со стороны ЮНОДК.
Правительства стран, подписавших проект, предоставят условия для проведения переговоров и координационных встреч.
Правительства стран, подписавших проект, обеспечат для сотрудников ООН, консультантов, представителей стран-доноров и сотрудников проекта визы, необходимые условия безопасности и организацию поездок по региону, не взыскивая платы, и бесплатно предоставят условия для встреч в регионе по международному мониторингу.
Вклад ЮНОДК
ЮНОДК вкладывает в проект сумму в размере 348,000 долларов США, включая сумму поддержки проекта (13%). Эта сумма включает в себя совместное финансирование международного советника по профилактике наркомании и ВИЧ/СПИДа на время действия проекта, финансирование административного персонала проекта и национального штата, финансирование встреч и семинаров, командировок, связанных с проектом, необходимое оборудование, под-контракты и гранты для местных организаций.
V. Предположения и риск
Предположения:
- Правительства стран-бенефициаров обязуются оказывать поддержку и сотрудничать в укреплении потенциала профилактики наркомании и ВИЧ/СПИДа.
- Профилактическая деятельность сократит спрос на наркотики и предупредит распространение наркомании и ВИЧ/СПИДа среди молодежи.
Риски:
- Правительства стран-бенефициаров по политическим причинам могут отказаться от привлечения некоторых СМИ в проект.
VI. Предварительные обязательства и условия
Данный проект будет выполняться ЮНОДК только в случае, если ЮНОДК будет удовлетворено выполнением обязательств:
- Правительства обеспечат своевременное выполнение своих обязательств.
- Партнеры со стороны правительства предоставят необходимые условия для проекта.
- Правительства назначат контактные лица в государственных ведомствах, с которыми можно будет напрямую работать над проектом.
Оказание содействия со стороны ЮНОДК будет зависеть от выполнения или почти полного выполнения обязательств, перечисленных выше. При невыполнении одного или нескольких обязательств ЮНОДК, по своему усмотрению, может приостановить или завершить оказание помощи.
Правительства поддержат деятельность проекта, в том числе путем создания рабочих групп, состоящих из представителей Госкомиссий по контролю за наркотиками, руководящих лиц СМИ, Министерств здравоохранения, Министерств образования и других заинтересованных ведомств.
VII. Мониторинг проекта, отчетность и оценка
Правительства и ЮНОДК могут совместно пересматривать данный проект на любой стадии его выполнения. Правительства в случае необходимости будут оказывать содействие миссиям ЮНОДК по пересмотру проекта. Данный проект подлежит проверке как со стороны Службы внутреннего аудита ООН и Совету независимых аудиторов ООН. По их запросу стороны, подписавшие данный проектный документ, обеспечат доступ аудиторов к документации, переписке, счетам, записям расходов и инвентарному списку по проекту.
Мониторинг за выполнением данного проекта будет возложен на Регионального Представителя ЮНОДК в Центральной Азии.
ЮНОДК может проводить оценку данного проекта в любое время с момента его начала и в течение 12 месяцев после его завершения. До привлечения любой оценочной группы
функциональные обязанности, продолжительность и цель проведения любой оценки будет согласовываться предварительно с Правительствами. Проведение заключительной оценки (внешней) предусмотрено бюджетом проекта и не подлежит сокращению или аннулированию, за исключением письменного соглашения между всеми сторонами проекта, которое должно прилагаться к проектному документу или его пересмотренной версии.
Для обеспечения успеха данной инициативы предлагается провести промежуточную оценку деятельности проекта по итогам первого года реализации. Заключительная оценка будет проведена в конце проекта.

Үкiметтермен, атқарушы агенттiкпен және ЮНОДК-пен өткiзiлетiн үш жақты шолу (бiрлескен шолу), әр 12 айдың iшiнде бiр рет жүргiзiледi. Соңғы үш жақты шолу жобаның аяқталуына 4 ай қалғанда өткiзiледi.
VIII. Құқықтық контекст
БҰҰ-ның Дамыту Бағдарламасымен Келiсiмге қол қойған Келесi Үкiметтер, ЮНОДК-қа берiлген жобаның шектеуiмен көрсетiлген, белгiлеген уақытта берiлген Келiсiм, mutatis mutandis, қолғабыс тигiзуге пайдаланумен келiседi. Келiсiмнiң, әсiресе IX Бап (Артықшылықтар және иммунитеттер) және X Бап (ПРООН-ға көмектесудi орындау үшiн шарттар) берiлген жобаның шектеуi бойынша ЮНОДК-тiң жұмысына қолданатыны туралы Үкiметтер растайды.
Қазақстан Үкiметi              1994 жыл 4 қазан
Қырғызстан Үкiметi             1992 жыл 14 қыркүйек
Тәжiкстан Үкiметi              1993 жыл 1 қазан
Түркменстан Үкiметi            1993 жыл 5 қазан
Өзбекстан Үкiметi              1993 жыл 10 маусым
Берiлген жобалы құжаттағы қағидалар, Келiсiмдегi қағидалардан жоғары және "ПРООН-ның жобалы құжатына қосымша Стандартты пункттер" (екi стандартты мәтiннің қайсы пайдаланатынына қарамай) стандартты мәтiнде қолданатындар, моделдi құжаттағы бағдарламалар және белгiлеулер арасында пайда болатын келiспеушiлiктер жағдайында.
а. Мiндеттер туралы пункттер
Олардың аумағында пайда болған, жабдықты әкелу, оны тасымалдау, өңдеу, сақтау және басқа шығындарға байланысты кедендiк бажды және басқа төлемақыларды төлейтiн шығындарды Үкiметтер өзiне алады.
Берiлген жоба бойынша, мемлекеттiк құрамдарға немесе аймақтық/ұлттық/жергiлiктi органдарға, ЮНОДК-пен сатып алынған жабдық елге келгеннен кейiн жабдық Үкiметтердiң жеке меншiгiне ауысады. Жеке меншiкке берiлгеннен кейiн, жабдықты лайықты сақтауға оны орнатуға, қызмет көрсетуге, сақтандыруға және керек кезiнде жабдықты ауыстыруға Үкiметтер жауапкершiлiк тартады. Әрi қарай ЮНОДК жабдық үшiн ешқандай заңды жауап тартпайды.
ЮНОДК-пен сатып алынған бүкiл жабдық, бағдарламалық қамсыздандыру, материалдар, шығынды материалдары және осы жобаны орындау үшiн қаражаттандыру, жобаның мақсаттарына ғана пайдаланылады. Бүкiл ұсынған жабдық және материалдар БҰҰ-ның ережелерiне және басшылығына сәйкес пайдаланылады.
Үкiметтер, БҰҰ-ға, iшiнде ЮНОДК-та бар, оның персоналына, немесе БҰҰ-ның атынан қызмет көрсететiн басқа тұлғаларға қарсы, үшiншi жақпен қойылған талаптарды шешуге жауапты болады, егерде берiлген Келiсiмнiң шектеуiндегi әрекеттер бойынша наразылық пайда болса, осы тұлғалар жағындағы салақтылықтан немесе әдейі бұзушылықтан, берiлген наразылықтар және талаптар пайда болуын БҰҰ және ЮНОДК қабылдаған жағдайлардан басқасын.
Үкiметпен, АЕҚ-мен немесе БҰҰ-ның басқа агенттiктерiмен (ЮНОДК-тан басқа) тартылған персонал, кеңесшiлер, немесе басқа тұлғалар ресми мiндеттерiн орындау жолында алынған жарақаттың немесе аурудың арқасында өлiм жағдайы немесе мүгедектiк пайда болғанда, жобаны жүзеге асыру жолында, өтемақы төлеуге ЮНОДК жауапты емес екенiн бүкiл жақтар түсiнедi. Осындай жағдайда төленетiн өтемақының оның толтыру туралы өтiнiштермен ЮНОДК-қа шағымдалмайды, берiлген жоба бойынша Үкiметпен, ҮЕҚ-мен, және БҰҰ-ның басқа агенттiктерiмен жұмысқа орналастырылған тұлғаларға, осындай жағдайда қажетті өтемақылар көзделген және бүкiлiне қолданылады екенiн осымен растайды.
b. Келiсiмнен шығу туралы пункт
Берiлген жоба бойынша ЮНОДК-тың жұмысын жүзеге асыру жыл сайын лайықты қаражаттандырылуға тәуелдi. Қолдағы қаражаттар мiндеттi түрде, жылсайынғы бюджеттен қаражат бөлу жолымен, шығындарды есептеу, жыл сайынғы жұмыс жоспарына негiзделе берiлген жобаны iске асыруға бағытталады. Қажеттi қаражаттандырылу жоқ болса ЮНОДК бiр жақты тәртiп түрде берілген жоба бойынша қолдау көрсетудi қысқарту құқығын өзiнде қалдырады.
с. Жобаны қайта қарау
Жобаның бүкiл жақтар арасында жазбаша келiсiм бар болғанда жобалы құжатқа өзгерiстер енгiзiлуi мүмкiн. Жобалы құжатта көзделмеген, кез келген күрделi сұрақ, БҰҰ-ның лайықты органдарының шешiмдерiне және сәйкес қаулыларға келiстiрiлiп жобаның жақтарымен реттелу керек. Осы параграфқа сәйкес әр жақ басқа жақтың кез келген ұсынысын тәпi және суық қарау керек.
IX. ЖОБАНЫҢ БЮДЖЕТI
RERH37 СИПАТТАМА
FO/UZ
В
ВL     Сипаттама                    2004     2005     2006   Баптың
сомасы
15-00  Іс-сапарлар                   5,000   8,000    2,000   15,000
15-99  Іс-сапарларға сома            5,000   8,000    2,000   15,000
11-50  Қысқа мерзiмдi кеңесшiлер     8,000  31,000    7,000   46,000
13-00  Қосымша әкiмшiлiк             3,000   5,000    2,000   10,000
қызметшiлер
17-00  Жобаның ұлттық қызметшi-      9,000  12,000    4,000   25,000
лерi және кеңесшiлерi
19-99  Персоналға сома              20,000  48,000   13,000   81,000
21-00  Под-шарттар                  20,000  30,000   10,000   60,000
22-00  Гранттар                          0  60,000        0   60,000
29-99  Под-шарттарға сома           20,000  90,000   10,000  120,000
31-00  Тренинг                      12,000  41,000   10,000   63,000
35-00  Сарапшы топтарының            5,000  10,000    1,000   16,000
кездесушiлерi
39-99  Тренингке сома               17,000  51,000   11,000   79,000
41-00  Қысқа мерзiмдiк жабдық        1,000   2,000        0    3,000
42-00  Ұзын мерзiмдiк жабдық         3,000   2,000        0    5,000
49-99  Жабдыққа сома                 4,000   4,000        0    8,000
51-00  Жабдықты эксплуатация-        6,000  16,000    2,000   24,000
лау және оған қызмет
көрсету
53-00  Шығын заттары                 3,000   7,000    2,900   12,900
59-99  Әртүрлi                       9,000  23,000    4,900   36,900
90-99  Жобаның под-сомасы           75,000 224,000   40,900  339,900
56-02  ЮНОДК-ғы ВРП (11%)            8,300  24,600    4,500   37,400
99-99  Жобаның сомасы               83,300 248,600   45,400  377,300
OB
ВL     Сипаттама                    2004     2005     2006   Баптың
сомасы
11-00  Халықаралық сарапшы          5,000   15,000      0  20,000 (2)
(L4) (2 ай)
56-02  ВРП в ЮНОДК (13%)              700    2,000      0     2,700
99-99  Жобаның сомасы               5,700   17,000      0    22,700

Трехсторонние обзоры, т.е. совместные обзоры, проводимые Правительствами, исполнительным агентством и ЮНОДК один раз каждые 12 месяцев. Последний трехсторонний обзор будет проведен за 4 месяца до окончания проекта.
VIII. Правовой контекст
Следующие Правительства, подписавшие Соглашения с Программой Развития ООН в указанные даты соглашаются с тем, что данное Соглашение будет применяться,  mutatis
mutandis , к содействию, оказываемому ЮНОДК в рамках данного проекта. Правительства подтверждают в частности, что Статья IX (Привилегии и иммунитеты) и Статья X (Условия для выполнения содействия ПРООН) Соглашения будут применяться к деятельности ЮНОДК в рамках данного проекта.
Правительство Казахстана       4 октября 1994 года
Правительство Кыргызстана      14 сентября 1992 года
Правительство Таджикистана     1 октября 1993 года
Правительство Туркменистана    5 октября 1993 года
Правительство Узбекистана      10 июня 1993 года
Положения, содержащиеся в данном проектном документе, превалируют над положениями, содержащимися в Соглашении и в "Дополнительных Стандартных Пунктах к проектному документу ПРООН" (независимо какой из двух стандартных текстов применяется) в случае возникновения разногласия между обозначениями, содержащимися в модельном документе программы и обозначениями, содержащимися в применяемом стандартном тексте.
а. Пункты об обязательствах
Правительства берут на себя расходы по уплате таможенных пошлин и других платежей, связанных с импортом оборудования, его транспортировкой, обработкой, хранением и другими затратами, возникшими на территории их стран.
После прибытия оборудования, закупленного ЮНОДК по данному проекту для государственных структур или региональных/национальных/местных органов в страну, а также после сертификации его доставки в целости и сохранности, оборудование переходит в собственность Правительств. По завершении его передачи в собственность, Правительства несут ответственность за соответствующее хранение оборудования, его установку, обслуживание, страхование, а также замену оборудования при необходимости. ЮНОДК в дальнейшем не несет никакой юридической ответственности за оборудование.
Все оборудование, программное обеспечение, материалы и расходные материалы, закупленные ЮНОДК и финансируемые им во исполнение этого проекта, будут использоваться исключительно в целях проекта. Все предоставленное оборудование и материалы будут использоваться в соответствии с правилами и руководствами ООН.
Правительства будут ответственны за решение всех претензий, которые могут быть выдвинуты третьей стороной против ООН, включая ЮНОДК, против его персонала, или других лиц, выполняющих услуги от имени ООН, в случае если возникнут какие либо жалобы относительно действий в рамках данного Соглашения, за исключением случаев, когда ООН и ЮНОДК признает, что данные жалобы и претензии были вызваны явной халатностью или преднамеренными нарушениями со стороны этих лиц.
Все задействованные стороны понимают, что ЮНОДК не несет ответственности за выплату компенсаций в случае смерти или инвалидности, вызванных увечьем или болезнью, полученными в ходе выполнения официальных обязанностей персоналом, консультантами, или другими лицами, привлеченными Правительством, НПО или другими агентствами ООН (кроме ЮНОДК) в ходе реализации проекта. Указанные стороны не будут обращаться в ЮНОДК с просьбами о возмещении компенсаций, выплачиваемых в таких случаях, и настоящим подтверждают, что необходимые компенсации предусмотрены для такого рода событий и будут применены ко всем лицам, трудоустроенным Правительством, НПО и другими агентствами ООН по данному проекту.
b. Пункт о выходе из соглашения
Осуществление деятельности ЮНОДК в рамках данного проекта ежегодно зависит от наличия соответствующего финансирования. Имеющиеся в распоряжении средства в обязательном порядке направляются путем выделения средств из ежегодного бюджета на реализацию данного проекта на основании ежегодного рабочего плана расчета затрат. В случае отсутствия необходимого финансирования ЮНОДК сохраняет за собой право в одностороннем порядке прекратить оказание поддержки в рамках данного проекта.
с. Пересмотр проекта
В проектный документ могут быть внесены изменения при наличии письменного соглашения между всеми сторонами проекта. Любой значимый вопрос, не предусмотренный в проектном документе, должен быть урегулирован сторонами проекта согласно соответствующим постановлениям и решениям соответствующих органов ООН. В соответствии с этим параграфом каждая сторона должна тщательно и беспристрастно рассмотреть любое предложение другой стороны.
IX. БЮДЖЕТ ПРОЕКТА
RERH37 Распределение бюджета
FO/UZB
BL
Описание
2004
2005
2006
Сумма
статьи
15-00
Командировки
5,000
8,000
2,000
15,000
15-99
Сумма на командировки
5,000
8,000
2,000
15,000
11-50
Краткосрочные консультанты
8,000
31,000
7,000
46,000
13-00
Вспомогательный административный персонал
3,000
5,000
2,000
10,000
17-00
Национальный персонал
проекта и консультанты
9,000
12,000
4,000
25,000
19-99
Сумма на персонал
20,000
48,000
13,000
81,000
21-00
Под-контракты
20,000
30,000
10,000
60,000
22-00
Гранты
0
60,000
0
60,000
29-99
Сумма на под-контракты
20,000
90,000
10,000
120,000
31-00
Тренинг
12,000
41,000
10,000
63,000
35-00
Встречи экспертных групп
5,000
10,000
1,000
16,000
39-99
Сумма на тренинг
17,000
51,000
11,000
79,000
41-00
Краткосрочное оборудование
1,000
2,000
0
3,000
42-00
Долгосрочное оборудование
3,000
2,000
0
5,000
49-99
Сумма на оборудование
4,000
4,000
0
8,000
Эксплуатация и
обслуживание
51-00
Оборудования
6,000
16,000
2,000
24,000
53-00
Расходные материалы
3,000
7,000
2,900
12,900
59-99
Разное
9,000
23,000
4,900
36,900
90-99
Под-сумма проекта
75,000
224,000
40,900
339,900
56-02
ВРП в ЮНОДК(11%)
8,300
24,600
4,500
37,400
99-99
Сумма проекта
83,300
248,600
45,400
377,300
ОВ
BL
Описание
2004
2005
2006 Total Budget
11-00
Международный эксперт (L4)
(2 месяца)
5,000
15,000
0
20,000( 2 )
56-02
ВРП в ЮНОДК (13%)
700
2,000
0
2,700
99-99
Сумма проекта
5,700
17,000
0
22,700

ЖАЛПЫ СОМА           400,000
_________________
(2) ВИЧ/СПИД мәселесi бойынша халықаралық кеңесшiнiң жалақысы
GLO/G32 (US$ 135,000) қаражатынан жабылады. RER/H36 және
RЕR/H37 екi аймақтық жоба, бiрлесiп төлеу негiзiнде толық
екi жылдық мерзiмнiң айрықшылығын жабады US$ 100,000 және
US$ 20,000 сәйкес.
Қисынды шектеулердiң матрицасы
AD/RER/04/.H37 БАҚ ҮЕҰ және
азаматтық қоғам арқылы
Жобаның аталуы:                      нашақорлықты және ВИЧ/СПИД-ті
алдын алу
Аймақтық бағдарламаның аталуы:       Орта Азияға стратегиялық
бағдарлама
Өзара қатынасты агенттiктер:         ВОЗ, ЮНЕСКО, ЮНФПА, ЮНИСЕФ
Халықаралық әрiптестер/қосымша       ОБСЕ, Британ Кеңесi, Дамыту
қолдау (ООН жүйесi, донорлар, ҮЕҰ):  және ынтымақтастыру Швейцарлық
агенттiгi, ЮСАИД
OOH лайықты Конвенциялары/ООН        ООН-ның 20 Генералды
Конференциялары:                     Ассамблеясының Арнайы
Сессиясында қабылданған саяси
Декларация, ВИЧ/СПИД бойынша
ООН-ның Арнайы Сессиясында
қабылданған Декларация
Есiрткілер мәселесi бойынша
қоғамдық хабарландыруы
жетiспеушiлігі және қарсы
шаралар
Түйiндi мәселенiң сипаттамасы:       Нашақорлықты алдын алу
әрекеттерi бойынша YЕҰ және
АҚҰ әлеуетiнiң төмендігі және
техникалық қабілетi
жетiспеушiлiгi
Тұрғындардың, әсiресе жастардың
арасында есірткілердi зиян
түрiнде пайдалану туралы
бiлiмнiң төмен деңгейi
N
п\п
Қысқаша
сипаттама
Көрсеткіштер
Әсерлігін
тексеру
тәсілі
Қауыптар,
болжаулар,
сыртқы
факторлар
Қауып-
тармен
басшылық
ету
бойынша
жұмыстар
1
2
3
4
5
6
ЖАЛПЫ МАҚСАТ
Есірткілер-
ге сұраныс-
ты қысқарту,
ВИЧ-тi алдын
алу және
есірткілер-
дi зиян
түрiнде
пайдалану
нәтижелерi
туралы
қоғамды
хабарланды-
ру деңгейiн
көтеруге,
күрделi
нәтижелерге
жетуге OA
елдерiне
ықпал
көрсету
Есірткілер-
дi пайдала-
ну және
ВИЧ/СПИД
тұрғындар,
жастар
арасында
таратылуы.
Жоғары
қауіппен
байланысты
есірткілер-
дi пайдала-
ну, есірткі-
лер себебi-
нен өлiмдер,
аурулар,
қызмет
көрсетудi
пайдалану
Жыл
сайынғы
есеп беру
сауал-
нама,
Екi жыл-
дық есеп
беру
сауалнама
ЖОБАНЫҢ ЖАЛПЫ МІНДЕТІ
OA нашақор-
лықты және
ВИЧ/СПИД-тi
алдын алу
бойынша то-
лық көлемдi
өз ретті
шараларды
қабылдау үшін үкімет-
тердің, БАҚ,
азаматтық
қоғамның
әрекеттерін
жұмылдыру
Қоғамның
жақсартыл-
ған хабар-
ландырылуы,
мемлекеттік
ұйымдардың
дайындығы,
ҮЕҰ негі-
зінде қызмет
жүйесін құру
Зерттеу-
лер, Мем-
лекеттiк
жоспарлар
/бағдар-
ламалар,
жобаның
есеп
беруі,
РПЦА-ң жыл сайынғы
және ай
сайынғы
есеп
беруі
Мемлекеттiк
құрылымда-
рының батыл-
дығының
жетпіспеу-
шілігі,
ықпалдың
сыртқы
бағдарлама-
ларының
үйлестіруі
қабілеті
төмен
деңгейдегі
Шаралар
қабыл-
дауда
мемле-
кеттiк
құрылым-
дарға
тұрақты
қолдау
және
насихат-
тау
ТІКЕЛЕЙ МІНДЕТТЕРІ
1
Нашақорлықты
және
ВИЧ/СПИД-ті
алдын алуда
БАҚ-та қолдануын
дамыту
Есірткілер
және ВИЧ/СПИД
мәселесі бойынша
мақалдардың,
ТВ және
радио бағ-
дарламалары-
ның сапасы
және саны
өсуі
Пресс
тігілген-
дер,
мерзiмдi
баспасөз
прессасын
шолу,
жобаның
есеп
берулерi
БАҚ
саудаға
түскеннен
есірткілер
мәселесiн
көтеруге
ықыласы
жоқ БАҚ
басшылары,
есірткілер
туралы
ақпараттар-
мен/мәлi-
меттермен
айырбас жа-
сау бойынша
мемлекеттiң
қатал
саясаты.
БАҚ
конфидеци-
оналды
сақтау
қабілеттi-
лігі,
нашақорлар-
дың, ВИЧ
аурулардың
жеке меншiк
өмiрiне
қадiрi,
жоқтығы,
осының
нәтижесiнде
дискримина-
цияның және
стигманың
жоғарлауы
Мемлекет-
тік құры-
лымдармен
және
бұқаралық
ақпарат-
тар құралының
менеджер-
ларымен
қорғаушы
жұмысын
күшейту
2
Әсерлі алдын
алу жұмысына
ҮЕҰ және АҚҰ
қолдау және
жұмылдыру
Есірткілер-
ге сұраныс-
ты қысқарту
және
ВИЧ/СПИД-ті
алдын алу,
емдеу сала-
сында жұмыс
істейтін
ҮЕҰ. ҮЕҰ
қаржыланды-
рудың өсуі,
тұрғылардың
белгіленген
топтарын
қамсыздан-
дыру
Есірткі-
лерге
сұранысты
қысқарту
және
ВИЧ/СПИД-
ті алдын
алу,
емдеу
бойынша
ҮЕҰ
жаңар-
тылған
жобалары-
ның/жұмы-
сының
жиынтығы,
жобаның
есеп
беруi
Есірткілер-
ге сұраныс-
ты қысқарту
және
ВИЧ/СПИД-ті
алдын алу,
емдеу бой-
ынша ҮЕҰ-дың
ұзын
мерзiмдiк
тұрақты
жұмысына
қаржылық
қолдаудың
тұрақсызы
кедергі
келтіруі
мүмкін
Қаржы-
лауды жақсарту
үшiн,
мемле-
кеттік
және ҮЕҰ
арасын-
дағы
ынтымақ-
тастықты
дамытуды
насихат-
тау
3
Мектептерде,
нашақорлықты
және
ВИЧ/СПИД-ті
әсерлі алдын
алуға
ықпал жасау
Мектептерде
қамтылған,
жастар саны
Жобаның
есеп
беруі,
брошюра-
лар
Мемлекеттік
құрамдарда
бюрократия-
лық сөзбұ-
даға салу
тренингтер-
дің және
жаңа алдын алу тәсіл-
дерінің
әсерлігін
қысқартуы
мүмкін
Білім
Министр-
лігімен
және
есірткі-
лерді
бақылау
Мемле-
кеттік
Комиссия-
сымен
тығыз
ынтымақ-
тастық
жасау
4
ЮНОДК-тің
рөлін бекі-
ту, оның
өкілеттігін
және бағдар-
ламасын
ОА орындау
ЮНОДК-пен
орындалатын
жобалардың/
бағдарлама-
лардың және
қаржылаудың
өсуi
ЮНОДК-тың
жобалары-
ның
пакетi,
жыл
сайынғы
есеп
берулер
НӘТИЖЕЛЕР
1
Нашақорлық
және
ВИЧ/СПИД-тің
мәселелері-
мен айналы-
сатын журна-
листер, журналистика
факультеті-
нің студент-
тері, кейбір
ведомство-
лардың пресс
хатшылары
үйретілді
200 журна-
листер,
журналистика
факультеті-
нің студент-
тері және ОА
елдерінің
пресс
хатшылары
семинарлар-
да, келесi
тақырыптар
бойынша
қатынасты;
есірткілер-
дi зиян
келтiре
пайдаланудың
себептерi
және нәтиже-
лерi,
ВИЧ/СПИД-тi
алдын алу
және емдеу,
әсерлi
қарсы
шараларды
жүзеге
асыру,
осының ішінде,
алдын алудың
алғашқы
әрекеттері,
БАҚ науқан-
дарды
ұйымдастыру
Жобаның
есеп
берулері,
семинар-
лардың,
прессаның
материал-
дары және
басқа
жариялау-
лар
Жобаға
байланысты
емес себеп-
термен
семинарлар-
да қатысуға
кейбір
тұлғалардың
мүмкіндігі
болмағаны
Семинар-
ларды
алдынан
жоспарлау
2
Жергілікті
көпшілік
деңгейде
әсерлі алдын
алу жұмысын
жүзеге асыру
үшін ҮЕҰ
және АҚҰ
әлеуеті
бекітілді
50 YEҰ
техникалық
мүмкүндiк-
терi
жеткiлiктi,
ал нашақор-
лықты және
ВИЧ/СПИД-ті
алдын алу
бойынша
әсерлi
шараларды
әзiрлеу
және жүзеге
асыру
үшiн 5 YEҰ
қаржылау
Жобаны
орындау
туралы
есеп
берулер
Қатысушы-
ларды қате
таңдау
ҮЕҰ және
олардың
қызмет-
керлерін
тренинг-
терге
таңдауда
ЮНОДК-тің
өкілде-
рімен
және
әріптес-
термен
тығыз
үйлесті-
рушілік
Мектептерде
нашақорлықты
және ВИЧ-ті
алдын алу
жұмысы
жетілдірілді
Нашақорлықты
және ВИЧ-ті
мектептерде
алдын алу
бойынша
әсерлi
тәсiлдерге
Мұғалiмдер-
дiң сапалық
дәрежесiн
анықтау
Институтынан
25 тренер
үйретiледi
Жобаның
есеп
берулерi,
тренинг-
тiң
материал-
дары
Ынтымақ-
тастық
жасау
келмейтiнi
және
бюрокра-
тияның
көптілігі
Жобаның
басынан
жұмысты
жоспар-
лау үшін
тікелей
бенефи-
циарлар-
ды тарту
4
ЮНОДК-тің
аймақтық
Өкілдігіне
және оның
ОА бөлімше-
леріне БАҚ
өзара қаты-
настыққа
стратегия
әзірленді
және
енгізілді
10 пресс-
конференция,
жылына екi
рет-ЮНОДК-
тың жұмысы
туралы
лайықты
мемлекеттiк
шенеунiк-
терге,
донорларға
және басқа
әрiптестерге
презентация
өткiзу;
қоғамға
өз ретті
жариялау
Пресс
релиздер,
баянда-
малар
және есеп
берулер
БАҚ өзара
байланыс
бойынша
стратегияны
жүзеге
асыру үшiн
OA елдерi-
нiң
ЮНОДК-тің
өкiлдiкте-
рiнде жет-
кілікті
қорлардың
жетіспеуші-
лігі
Анықтал-
ған
жерлерге
жұмысын
алға
бастыру-
ға сапар-
ға шығу
БІРІНШІ ӘРЕКЕТ
1.1
Көп пайда-
ланатын БАҚ
анықтау
(газеттер,
TB, радио)
және жұмыс
семинарла-
рына
қатысушы-
ларды таңдау
Подшарт
Сапарлар

ОБЩАЯ СУММА              400,000
( 2 )
Заработная плата международного советника по вопросам ВИЧ/СПИДа будет покрыта из средств GLO/G32 (US $ 135,000 фонд UBW). Два региональных проекта RER/H36 и  RER/H37 покроют разницу для финансирования должности на полный двухгодичный срок на основе разделения затрат на US $ 100,000 и  US $ 20,000 соответственно.
МАТРИЦА ЛОГИЧЕСКИХ РАМОК
Название проекта:                  AD/RER/04/.H37 Профилактика наркомании
и ВИЧ/СПИДа через СМИ, НПО и
гражданское общество
Название Региональной              Стратегические программы
программы :                         для Центральной Азии
Взаимодействующие агентства:      ВОЗ, ЮНЕСКО, ЮНФПА, ЮНИСЕФ
Международные партнеры/           ОБСЕ, Британский Совет,
дополнительная поддержка         Швейцарское агентство
(система ООН, доноры, НПО):      развития  и сотрудничества, ЮСАИД
Соответствующие Конвенции         Политическая декларация, принятая на
ООН/Конференции ООН:               20 Специальной Сессии Генеральной
Ассамблеи ООН, Декларация, принятая
на Специальной Сессии ООН по
ВИЧ/СПИДу
Описание проблемы:                 Недостаток общественной информации о
проблеме наркотиков и ответных мерах
Недостаток технических навыков и
низкий потенциал НПО и ОГО в
деятельности по профилактике
наркомании
Низкий уровень знаний о вреде
злоупотребления наркотиками среди
населения и молодежи, в частности
N
п/п
Краткое
описание
Показатели
Метод
проверки
эффектив-
ности
Риски,
предполо-
жения,
внешние
факторы
Действия
по
управле-
нию
рисками
1
2
3
4
5
6
Общая цель
Оказать
содействие
странам ЦА в
достижении существенных результатов в сокращении спроса на наркотики, предупрежде-
нии ВИЧ и повышении уровня общественной осведомлен-
ности о негативных последствиях употребления наркотиков
Распростра-
нение потребления наркотиков и ВИЧ/СПИДа среди населения, молодежи. Потребление наркотиков, сопряженное
с высоким риском, смертность
по причине наркотиков, заболевае-
мость, использова-
ние услуг
Ежегодныйотчетный вопрос-
ник, Двухго-
дичный отчетный вопросник
ОБЩАЯ ЗАДАЧА ПРОЕКТА
Мобилизоватьусилия
прави-
тельств,
СМИ, гражданского общества для принятия полномасштаб-ных последова-
тельных мер профилактики наркомании и ВИЧ/СПИДа в ЦА
Улучшенный уровень обществен-
ной осведомлен-
ности, готовность государст-
венных организа-
ций, создание сети услуг на основе НПО
Исследо-
вания, государ-
ственные планы/
програм-
мы, отчеты проекта, ежегодные и ежемесяч-
ные отчеты РПЦА
Недоста-
точная решимость государ-
ственных структур, низкий уровень координа-
ции внешних программ содейст-
вия
Пропа-
ганда и постоян-
ная поддерж-
ка госу-
дарст-
венным струк-
турам в принятии мер
НЕПОСРЕДСТВЕННЫЕ ЗАДАЧИ
1
Развивать использова-
ние СМИ в профилактике наркомании и ВИЧ/СПИДа
Рост числа и качества статей, ТВ и радио программ по проблеме наркотиков и ВИЧ/СПИДа
Пресс подшивки, обзоры периоди-
ческой прессы, отчеты проекта
Нежелание руководи-
телей СМИ охватывать вопросы наркотиков из-за коммер-
циализации
СМИ, строгая государ-
ственная политика по обмену информа-
цией/
данными о наркотиках. Неспособ-
ность СМИ соблюсти конфиден-
циальность,
уважение к частной жизни наркозави-
симых, ВИЧ инфициро-
ванных и как
результат рост стигмы и дискрими-
нации
Усиление адвока-
тивной работы с гос-
струк-
турами и менед-
жерами средств массовой информа-
ции
2
Мобилизовать и поддержать НПО и ОГО для эффективной профилакти-
ческой деятельности
Число НПО, работающих в области сокращения спроса на наркотики, а также профилак-
тики и лечения ВИЧ/СПИДа. Рост финансиро-
вания НПО, охват определенных групп населения
Обновленный сборник проектов/
деятель-
ности НПО в сокраще-
нии спроса на наркотики и профилак-
тике, лечении ВИЧ/
СПИДа, отчеты проекта
Нестабиль-
ная финансовая поддержка может препятство-
вать долгосроч-
ной стабиль-
ности деятельности НПО по сокращению спроса на наркотики и профилакти-
ке, лечению ВИЧ/СПИДа
Пропа-
ганда развития сотруд-
ничества между гос-
струк-
турами и НПО для улучше-
ния финанси-
рования
3
Содейство-
вать эффективной первичной профилактике наркомании и ВИЧ в школах
Количество молодежи, охваченное в школах
Отчеты проекта, брошюры
Бюрократи-
ческие проволочки в госструк-
турах могут сократить воздействие от тренингов и новых методик профилактики
Более тесное сотруд-
ничество с Минис-
терством образо-
вания, с Гос. Комис-
сиями по контролю за нарко-
тиками
4
Укрепить роль ЮНОДК, выполнение его полномочий и программы в ЦА
Рост финансового потока и число проектов/
программ, исполняемых ЮНОДК
Пакет проектов ЮНОДК, ежегодные отчеты
РЕЗУЛЬТАТЫ
1
Обучены журналисты, студенты факультета журналисти-
ки, пресс секретари отдельных ведомств, занимающихся вопросами наркомании и ВИЧ/СПИДа
200 журналис-
тов, студентов факультета журналистики и пресс секретари из стран ЦА приняли участие в семинарах по следующим темам: причинах и последствия злоупотреб-
ления наркоти-
ками, профилак-
тика и лечение ВИЧ/СПИДа, осуществле-
ние эффективных ответных мер, в том числе,
первичная профилакти-
ка, организация кампаний в СМИ
Отчеты проекта, материалы семина-
ров, материалы прессы, и другие публика-
ции
Отсутствие возможнос-
ти у отдельных участников принять участие в семинаре по
независящим от проекта причинам
Предва-
ритель-
ное планиро-
вание семинаров
2
Укреплен потенциал НПО и ОГО в осуществле-
нии эффективной профилакти-
ческой деятельности на уровне местных общин
50 НПО имеют достаточные технические возможнос-
ти, а 5 НПО финансиро-
вание, для разработки и осуществле-
ния эффективных мер по профилакти-
ке наркомании и ВИЧ/СПИДа
Отчеты о ходе исполне-
ния проекта
Неправиль-
ный отбор участников
Более тесная коорди-
нация с партне-
рами и предста-
витель-
ствами ЮНОДК в отборе НПО и их сотруд-
ников для тренингов
Усовершенст-
вована деятельность по профилактике наркомании и ВИЧ в школах
25 тренеров из Институтов повышения квалификации учителей будут обучены эффективным методикам по профилак-
тике наркомании и ВИЧ в школах
Отчеты проекта, материалы тренинга
Нежелание сотруд-
ничать и чрезмерная бюрократия
Привлечь непосред-ственных бенефи-
циаров в планиро-
вание деятель-
ности с момента начала проекта
4
Разработана и внедрена стратегия взаимодейст-
вия со СМИ для Регионально-
го Представи-
тельства ЮНОДК и его подразделе-
ний в странах ЦА
10 пресс конферен-
ций, дважды в год - презентации о деятельнос-
ти ЮНОДК соответст-
вующим госчиновни-
кам, донорам и другим партнерам; регулярные публикации для обществен-
ности
Пресс релизы, выступ-
ления и отчеты
Нехватка достаточ-
ных ресурсов в представи-
тельствах ЮНОДК в странах ЦА для осуществ-
ления стратегии по взаимо-
связи со СМИ
Поездки на места для продви-
жения деятель-
ности
КЛЮЧЕВАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ
1.1
Определить
наиболее популярные
СМИ (газеты,
ТВ, радио) и
отобрать
участников
для рабочих
семинаров
Подконтракт
Поездки

USD 10,000
USD  3,000
1.2
Ұлттық және
халықаралық
сарапшылар-
дың қатысуы-
мен ұлттық/
аймақтық
бес семинарлар
өткiзу
Тренинг
Қысқа
мерзiмдi
кеңесшiлер.
Жобаның
ұлттық
персоналы
Сапарлар
USD 18,000
USD 20,000
USD  5,000
USD  4,000
1.3
Нашақорлық
және
BИЧ/СПИД
тақырыбына
жазатын
журналис-
терге
аздаған
гранттар
ұсыну және
оларға
нашақорлық-
пен жақсы
жұмыс
iстейтiн
ұйымдарға
оқулық
турлар
ұйымдастыру
Оқулық
турлар
USD 31,000
1.4
Интернетте
сайтты,
тарату
парағын
жаңарту,
ақпаратпен
айырбас
жасау және
ақпарат алу
мүмкiндiгiн
жасау
Әкімшілік
қолдау
USD 10,000
2.1
Есірткілерге
сұранысты
қысқарту
және
ВИЧ/СПИД-тi
алдын алу
және емдеу
мәселелерi-
мен
айналысатын
YЕҰ-ға санақ
жүргiзу
Іс-сапар-
лар,
миссиялар
USD 4,000
2.2
YЕҰ және АҚҰ
нашақорлықты
және
ВИЧ/СПИД-ті
алдын алудың
әртүрлі
аспекттерi
бойынша
аймақтық/
ұлттық үш
семинарлар
өткізу,
келесі
тақырыптарды
тренингке
енгiзе:
- есірткілер
заттары және
оларды зиян
түрiнде
пайдалану,
ВИЧ/СПИД-тi
алдын алу
және емдеу
бойынша
ақпарат
ұсыну
- Өмiрлiк
қабілетте-
рiне үйрету
- Нашақор-
лықтың
альтернати-
васы
- Жанұялық
дамыту
- БАҚ жұмыс
iстеу
- Әлеуметтiк
жұмысты
ұйымдастыру
Тренинг
Қысқа
мерзiмдi
кеңесшiлер
Жобаның
ұлттық
персоналы
USD 4,000
USD 10,000
USD 4,000
2.3
Нашақорлық-
ты және
ВИЧ/СПИД-тi
алдын алуда
ерекше
инновациялық
бастамалары
үшiн YEҰ
шектелген
санына
тұрақты
кеңестiк
көмек және
грант
түрiнде
қаржылық
қолдау
көрсету
Гранттар
USD 60,000
USD 20,000
2.4
Гранттар
бойынша YЕҰ
жүзеге
асырылған
жобаларды
бағалау
өткiзу,
(жариялау)
жариялау
және
тәжiрибенi
жалпы
қоғамға
тарату
Подшарт
(жариялау)
USD 10.000
2.5
Тәжiрибемен
және
ақпаратпен
әсерлi
айырбас
жасау үшін
ұлттық және
аймақтық
деңгейде ҮЕҰ
байланысты
қолдауға
ықпал жасау,
дөңгелек
үстелде
кездесулер
өткiзу
арқылы,
тарату
парақтар
және т.б.
Кездесулер
USD 16,000
3.1
Мектептегі
нашақорлықты
алдын алу
жұмысын
қолдау,
ЮНИСЕФ,
ЮНЕСКО, ВОЗ
және
ЮСАИД-пен
ынтымақтас-
тықта
3.2
Нашақорлықты
алдын алу
мектептiк
бағдарлама-
сын зерделеу
және/немесе
бұны
әзiрлеудiң
қажеттілiгiн
әр елде
анықтау
Қысқа
мерзiмдi
кеңесшiлер
USD 10,000
3.3
OA әр елiнде
нашақорлықты
алдын алу
бойынша
мектеп
білiмiнің
негiзгi
қағидаларына
сәйкес стра-
тегияларды
әзiрлеу үшiн
зерделеудiң
нәтижелерiн
жұмыс
топтарына
ұсыну
Тренинг
USD 8,000
3.4
Стратегияны
жүзеге асыру үшiн
жұмыс
топтарына
ықпал жасау
Тренинг
Подшарт
USD 2,000
USD 20,000
4.1
ЮНОДК/РПЦАға
және OA әр
елiндегi
өкiлдiкте-
рiне өзара
байланыс
стратегиясын
дайындау
Жобаның
ұлттық
персоналы
USD 10,000
USD 6,000
4.2
Өз ретiмен
хабарланды-
ру: (i)
Бағдарламаны
орындау
жолы туралы
ЮНОДК-тiң
ұлттық
әрiптестерiн
кездесулер
өткiзу
арқылы
бiрлескен
шаралар
(конференция-лар, дөңге-
лек үстелдер
және т.б.),
ақпараттық
брошюрала-
рын, жобалық
құжаттарын
жариялау
арқылы; (іі)
Жалпы қоғам-
ды, теле
және радио
арқылы
хабар беру,
мәтiндер,
жариялау,
көрмелер,
спорттық
шаралар,
есірткілерге
қарсы және
ВИЧ/СПИД-тi
алдын алу
бойынша
театралды
көрiнiстер
арқылы;
(ііі)
Халықаралық
және ұлттық
БАҚ пресс
конференция-
лар, дөңгелек
үстелдер
және т.б.
өткiзу
жолымен
арқылы
Подшарт
Жобаның
ұлттық
персоналы
Жабдықты
эксплуата-
циялау
және оған
қызмет
көрсету

USD 10,000
USD  3,000
1.2
Провести
пять
националь-
ных/регио-
нальных
семинаров с
участием
национальных
и
международных
экспертов
Тренинг
Краткосроч-
ные
консультан-
ты
Националь-
ный персонал
проекта
Поездки
USD 18,000
USD 20,000
USD  5,000
USD  4,000
1.3
Предоставить
небольшие
гранты
журналистам,
пишущим на
темы
наркомании и
ВИЧ/СПИДа и
организовать
для них
учебный тур
в
организации,
успешно
занимающиеся
профилакти-
кой
наркомании
Учебные
туры
USD 31,000
1.4
Обновлять
сайт в
Интернете,
рассылочный
лист,
обмениваться
информацией
и
способство-
вать доступу
к информации
Администра-
тивная
поддержка
USD 10,000
2.1
Провести
перепись
НПО,
занимающихся
вопросами
сокращения
спроса на
наркотики,
профилакти-
кой
и лечением
ВИЧ/СПИДа в
ЦА
Командиров-
ки, миссии
USD 4,000
2.2
Организовать
3
региональ-
ных/
национальных
семинара для
НПО и ОГО по
различным
аспектам
профилактики
наркомании и
ВИЧ/СПИДа,
включая
следующие
темы для тренинга:
- Предостав-
ление
информации
по
наркотичес-
ким
веществам и
их
злоупотреб-
лением,
профилактике
и лечению
ВИЧ/СПИДа
- Обучение
жизненным
навыкам
- Альтерна-
тивы
наркомании
- Семейное
развитие
- Работа со
СМИ
- Организа-
ция
социальной
работы
Тренинг
Краткосроч-
ные
консультанты
Национальный
персонал
проекта
USD 4,000
USD 10,000
USD 4,000
2.3
Предоставить
постоянную
консульта-
тивную помощь и
финансовую
поддержку в
форме
грантов
ограничен-
ному числу НПО за
выдающиеся инновацион-
ные инициативы в
профилактике
наркомании
и ВИЧ/СПИДа.
Гранты
USD 60,000
USD 20,000
2.4
Провести
оценку
проектов по
грантам,
осуществлен-
ных НПО,
опубликовать
и распрост-
ранить опыт
для широкой
обществен-
ности
Подконтракт
(публика-
ция)
USD 10,000
2.5
Оказать
содействие в
поддержании
контактов с
НПО на
национальном
и
региональном
уровнях
посредством
регулярных
встреч за
круглым
столом,
рассылочных
листов и
т.д. для
эффективного
обмена
опытом и
информацией
Встречи
USD 16,000
3.1
В сотрудни-
честве с ЮНИСЕФ,
ЮНЕСКО, ВОЗ
и ЮСАИД,
поддержать
деятельность
по
профилактике
наркомании в
школе
3.2
Изучить
существующую
школьную
программу по
профилактике
наркомании
и/или
определить
потребность
в разработке
таковой
в каждой
стране
Краткосроч-
ные
консультан-
ты
USD 10,000
3.3
Предоставить
рабочим
группам
результаты
изучения для
разработки
стратегии в
соответствии
с основными
принципами
школьного
образования
по
профилактике
наркомании в
каждой
стране ЦА
Тренинг
USD 8,000
3.4
Оказать
содействие
рабочим
группам в
осуществлении
стратегии
Тренинг
Подконтракт
USD 2,000
USD 20,000
4.1
Выработать
стратегию
взаимосвязи
для ЮНОДК/
РПЦА и
представи-
тельств в
каждой стране
ЦА
Националь-
ный
персонал
проекта
USD 10,000
USD 6,000
4.2
Регулярно
информиро-
вать (i)
Национальных
партнеров о
ходе
выполнения
программ
ЮНОДК
путем
проведения
встреч,
совместных
мероприятий
(конферен-
ций, круглых
столов и
т.д.),
предоставле-
ния
публикаций,
информацион-
ных брошюр,
проектных
документов;
(ii)
Обществен-
ность в
целом через
теле и радио
передачи,
статьи,
публикации,
выставки,
спортивные
мероприятия,
театральные
выступления
против
наркотиков и
по
профилактике
ВИЧ/СПИДа;
(iii)
Международ-
ные и
национальные
СМИ путем
проведения
пресс
конференций,круглых
столов и
т.д.
Подконтракт
Национальныйперсонал
Эксплуата-
ция и
обслужива-
ние оборудова-
ния

USD 20,000
USD 6,000 USD 4,000 USD 3,000 USD 5,000
USD 24,000
ҚОСЫМША 1.  Жобаның мерзiмi бойынша жұмыс жоспары
Әрекет және
нәтижелер
2004
2005
2006
Бюджет
Жауапты
тұлға
По-
мет-
ки
Ста-
тус
3
4
1
2
3
4
1
2
Bu-Li
US$
1. Нәтиже: Нашақорлық және ВИЧ/СПИД мәселелерiмен айналысатын
журналистер, журналистика факультетінің студенттері, кейбір
ведомстволардың пресс-хатшылары оқытылды
1.1 Әрекет
Көп пайда-
ланатын БАҚ
(газеттер,
TB, радио)
анықтау
және жұмыс
семинарла-
рына
қатысушы-
ларды
таңдау
X
BL
21-00
BL
15-00
$
10,000 $3,000
Г.Фомаиди
В.Столя-ров
1.2 Әрекет
Ұлттық және
халықаралық
сарапшылары
қатысуымен
бес ұлттық
және екi
аймақтық
семинар
өткiзу
X
X
X
X
X
X
Х
BL
31-00 BL
11-50 BL
17-00 BL
15-00
$
18,000 $
20,000 $
5,000 $
4,000
Г.Фомаиди В.Столя-ров
1.3 Әрекет
Таңдалған
журналнст-
терге
аздаған
гранттар
ұсыну және
оларға
нашақорлықты
алдын алу
жұмысын
жақсы істей-
тiн ұйымдар-
ға оқулық
турлар
ұйымдастыру
Х
BL
31-00
$
31,000
Г.Фомаиди В.Столя-ров
1.4 Әрекет
Интернетте-
гi сайтты,
таратылу
парақты
жаңарту,
ақпаратпен
айырбас
жасау және
ақпаратты
алуға
мүмкiндігіне
ықпал жасау
X
X
X
X
X
X
X
X
BL
13-00
$
10,000
2. Нәтиже: Жергiлiктi көпшiлiкте алдын алу жұмысында ҮЕҰ
және АҚҰ қатысуы белсенділенді
2.1 Әрекет
ОА есірткі-
лерге сұра-
нысты
қысқарту
және
ВИЧ/СПИД-тi
алдын алу
және емдеу
мәселелерi-
мен айналы-
сатын YEҰ
санағын
өткiзу
X
BL
15-00
$4,000
2.2 Әрекет
Нашақорлықты және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу жөнiнде әртүрлi аспекттерi бойынша YEҰ және АҚҰ аймақтық/
ұлттық үш семинарлар ұйымдастыру
X
X
X
BL 31-00 BL
11-50
ВL
17-00
$4,000 $
10,000 $4,000
Г.Фомаиди В.Столя-ров
2.3 Әрекет
Нашақорлықты
және ВИЧ/СПИДтi
алдын алуда
ерекше
инновационды
бастамалары
үшiн YЕҰ
шектелген
санына грант
түрiнде
қаржылық
қолдау және
тұрақты
кеңестiк
көмек ұсыну
X
X
BL
22-00 ВL
11-00
$
60,000 $
20,000
2.4 Әрекет
Гранттар
бойынша YЕҰ
жүзеге
асқан
жобаларының
бағалауын
өткiзу және
ең жақсы
тәжiрибесiн
жалпы қоғам
үшiн
жариялау
және тарату
X
BL
21-00
$
10,000
Г.Фомаиди
2.5 Әрекет
Тәжiрибемен
және
ақпаратпен
әсерлi
айырбас
жасау үшiн
ұлттық және
аймақтық
деңгейде YЕҰ
байланысты
қолдауға
ықпал жасау,
дөңгелек
үстелде
кездесулер
өткiзу
арқылы,
тарату
парақтар
және т.б.
X
X
X
BL
35-00
$
16,000
3. Нәтиже: Нашақорлықты және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу жұмысы
мектептерде жетілдірілді
3.1 Әрекет
Нашақорлықты
алдын алуға
бағытталған
мектептiң
бағдарлама-
сының
сәйкес
құрамдас
бөлiктерiн
әзiрлеу
үшiн,
ЮНИСЕФ, ЮНЕСКО, ВОЗ
және
ЮСАЙД-тың
ынтымақтас-
тығымен,
Білім
Министерст-
восынан,
мұғалiмдер-
ден, лайықты
халықаралық
ұйымдардың
өкiлдерiнен
тұратын көп
салалы жұмыс
топтарын
құрауға
ықпал жасау
X
X
X
Г.Фомаиди

USD 20,000
USD 6,000 USD 4,000 USD 3,000 USD 5,000
USD 24,000
ПРИЛОЖЕНИЕ 1. Рабочий план на срок проекта
Деятель-
ность и результы
2004 2005
2006
Бюджет
Отв.
лицо
По-
мет-
ки
Ста-
тус
3
4
1
2
3
4
1
2
Bu-Li
US $
Результат 1: Обучены журналисты, студенты факультета
журналистики, пресс-секретари отдельных ведомств, занимающихся
вопросами наркомании и ВИЧ/СПИДа
Деятельность 1.1
Определить
наиболее
популярные
СМИ (газеты,
ТВ, радио) и отобрать
участников
для рабочих
семинаров;
X
BL
21-00
BL
15-00
$
10,000 $3,000
Г. Фомаиди
В. Столя-
ров
Деятельность
1.2
Провести
пять
национальныхи два
региональных
семинара с
участием
национальныхи
международ-
ных
экспертов;
X
X
X
X
X
X
Х
BL
31-00
BL
11-50
BL
17-00 BL
15-00
$
18,000
$
20,000
$
5,000 $
4,000
Г. Фомаиди
В. Столя-
ров
Деятельность1.3
Предоставитьнебольшие
гранты
отобранным
журналистам
и
организоватьдля них
учебный тур
в
организации,успешно
занимающиесяпрофилакти-
кой
наркомании/
НПО
Х
BL
31-00
$
31,000
Г. Фомаиди
В. Столя-
ров
Деятельность1.4
Обновлять
сайт в
Интернете,
рассылочный
лист,
обмениватьсяинформацией и
способство-
вать
доступу к
информации;
X
X
X
X
X
X
X
X
BL
13-00
$
10,000
Результат 2: Активизировано участие НПО и ОГО в профилактической деятельности на уровне местных общин
Деятельность 2.1
Провести
перепись
НПО,
занимающихсявопросами
сокращения
спроса на
наркотики,
профилактикии лечения
ВИЧ/СПИДа в
ЦА
X
BL
15-00
$4,000
Деятельность2.2
Организовать 3 региональ-
ных/нацио-
нальных семинара
для НПО и
ОГО по
различным
аспектам
профилактикинаркомании
и ВИЧ/СПИДа;
X
X
X
BL 31-00
BL
11-50
BL
17-00
$4,000
$
10,000
$4,000
Г. Фомаиди
В. Столя-
ров
Деятельность 2.3
Предоставить постоянную
консультационную помощь
и финансовую
поддержку в форме грантов
ограничен-
ном числу
НПО за
выдающиеся инновацион-
ные
инициативы
в профилактике наркомании
и ВИЧ/СПИДа;
X
X
BL
22-00 ВL
11-00
$
60,000 $
20,000
Деятельность 2.4
Провести
оценку
проектов по
грантам,
осуществлен-ных НПО,
опубликовать и распрост-
ранить
лучший опыт
для широкой
обществен-
ности;
X
BL
21-00
$
10,000
Г. Фомаиди
Деятельность 2.5
Оказать
содействие
в
поддержании контактов с НПО на
национальном и
региональном уровнях
посредством
регулярных
встреч за
круглым
столом,
рассылочных
листов и
т.д. для
эффективного обмена
опытом и
информацией;
X
X
X
BL
35-00
$
16,000
Результат 3: Усовершенствована деятельность по профилактике наркомании и ВИЧ/СПИДа в школах
Деятельность 3.1
В сотрудни-
честве с ЮНИСЕФ, ЮНЕСКО,ВОЗ
и ЮСАЙД,
содейство-
вать
созданию многоотрас-
левых
рабочих
групп, состоящих из предста-
вителей Министерств образования,учителей, представите-лей соответст-
вующих международ-
ных организаций, для разработки соответст-
вующих компонентов школьной программы, посвященной профилактике
наркомании;
X
X
X
Г. Фомаиди

3.2 Әрекет
Әр елде
нашақорлықты
алдын алу
саласында
мектеп
бiлiмiнiң
басымды
қағидалары-
на сәйкес
стратегия-
ларды
арттыру үшiн
зерделеудiң
нәтижелерiн
жұмыс
топтарына
ұсыну және
оларға
техникалық
қолдау,
кеңестiк
көмек
көрсету
X
X
X
BL
11-50
$
18,000
Г.Фомаиди В.Столя-ров
3.3 Әрекет
Жұмыс
топтарына
стратегияны
жүзеге
асыруға
көмек
көрсету
X
X
X
X
X
BL
31-00
$
22,000
Г.Фомаиди
4. Нәтиже: ЮНОДК-тiң Аймақтық өкiлдігіне және оның ОА
елдеріндегі өкілдіктері үшін БАҚ өзара қатынас стратегиясы
әзірленді және енгізiлдi
4.1 Әрекет
ЮНОДК/РПЦАға
және OA әр
елiндегi
өкілдiкте-
рiне өзара
байланыс
стратегия-
сын дайындау
X
BL 17-00
ВL
11-50
$
10,000$6,000
Г.Фомаиди
4.2. Әрекет
Өз ретiмен
хабарлан-
дыру: (i)
Ұлттық
билiктi
ЮНОДК РПЦА
бағдарлама-
ларын
орындау
жолы туралы
кездесулер
өткiзу
арқылы,
бiрлескен
шаралар
конфренция-
лар,
дөңгелек
үстелдер
және т.б.),
ақпараттық
брошюрала-
рын, жобалық
құжаттарын
жариялау
арқылы;
(ii) Жалпы
қоғамды,
теле және
радио арқылы
хабар беру,
мәтiндер,
жариялау,
көрмелер,
спорттық
шаралар,
есірткілерге
қарсы және
ВИЧ/СПИД-ті
алдын алу
бойынша
театралды
көрiнiстер
арқылы;
(iіі)
Халықаралық
және ұлттық
БАҚ пресс
конферен-
циялар,
дөңгелек
үстелдер
және т.б.
өткiзу
жолымен
арқылы
X
X
X
X
X
X
X
BL
21-00
BL
17-00
BL
15-00
BL
41-00
BL
42-00
$
20,000$6,000$4,000$3,000$5,000
Г.Фомаиди
В.Столя-ров
2. Қосымша ЖОБАНЫҢ ҰЛТТЫҚ ҮЙЛЕСТIРУШIСIНIҢ ҚЫЗМЕТ ЕТУ МIНДЕТТЕРI
ЖОБАНЫҢ АТАЛУЫ ЖӘНЕ N:         БАҚ YEҰ және азаматтық қоғам
арқылы нашақорлықты және
ВИЧ/СПИДті алдын алу
AD/RER/04/H37
ҚЫЗМЕТТIҢ АТАЛУЫ:              Жобаның ұлттық үйлестiрушiсi
ОРНАЛАСҚАН ЖЕРI:               Өзбекстан, Ташкент
ҰЗЫНДЫЛЫҒЫ:                    2004 жылдың 1 мамырынан 2006
мамырына дейiн
БАСШЫ:                         Джеймс Каллахан, Аймақтық
Өкiлеттiгi, ЮНОДК/РПЦА
МIНДЕТТЕР:
Орта Азиядағы ЮНОДК-тың Аймақтық Өкiлдiгiнiң жалпы басшысымен, жобаның ұлттық үйлестiрушiсi келесi мiндеттердi атқарады:
* Сұранысты қысқарту және қоғамдық хабарландыруды көтеру бойынша, ЮНОДК-тiң бағдарламаларының шектеуiмен, жұмысқа басшылық ету және үйлестiру, осының iшiнде, мемлекеттiк құралдармен ынтымақтас жасау мәселелерiнде, жұмыс жоспарларын әзiрлеу және персонал бойынша сұрақтарды шешу және т.б.;
* Сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу, қоғамның хабарландыруын көтеру бойынша жұмысына айналысқан ҮЕҰ-не тренингтердi үйлестiруiн ұйымдастыру және басқа қолдау көрсету;
* Сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-та алдын алу, қоғамның хабарландыруын көтеру саласындағы донор-елдердiң дипломатиялық миссияларымен және халықаралық ұйымдармен байланыстарды белгiлеу, қолдау және үйлестiру;
* Лайықты билiктермен және ҮЕҰ-мен, қажеттiлiктерiн анықтау, ұсыныстарды дайындау және қоғамды хабарландыру деңгейiн көтеру және жастар арасында сау өмiр сүруiн насихаттау жұмысын орындауын үйлестiру;
* Есірткілерге сұранысты қысқарту және ВИЧ/СПИД-тi алдын алу бойынша жұмыс үшiн қорларды жұмылдыру;
* Жобаның персоналымен басшылық ету;
* ЮНОДК/РПЦА-ның ақпараттық ортасын құруды басшылық ету және оған өз реттi қызмет көрсету;
* Хабарландыру деңгейiн көтеру жобасының жұмыс жоспарын орындауын үйлестiру және байқау, осының iшiнде, тренинг, курстар, семинарлар және кездесулер өткiзу;
* Тренингтарда қатынасу үшiн, журналисттер және басқа мақсатты топтардың өкiлдерiн таңдауына басшы ету;
* Жобаның бүкiл жұмысын жүзеге асыру, осының iшiнде, ұлттық семинарлар ұйымдастыру және аймақтық қорытынды конференциясын;
* Жобаны орындау жолы туралы бүкiл қажеттi есеп берулердi әзiрлеу және жобаны жүзеге асыру бойынша есеп берулердi;
Жобаның шектеуiмен аймақта сапарға шығу керек болады.
БIЛIКТIЛIК:
Политолигияда немесе социологияда, қоғамдық немесе бизнес әкiмшiлiк етуде, журналистикада, халықаралық құқықта немесе ұқсас салаларда жоғары бiлiм.
Қоғаммен байланыс, журналистикада және менеджемент саласында аз дегенде сегiз жыл жұмыс тәжiрибесi, оның iшiнде аз дегенде үш жыл халықаралық ұйымдарда. ҮЕҰ-мен жұмыс тәжiрибесi басымды болады. Тұлғааралық жақсы қасеиттерi мiндеттi түрде болу керек және ауызша, жазбаша, ағылшын, орыс тiлдерiмен еркiн меңгеруi.
4. Қосымша
НАШАҚОРЛЫҚТЫ АЛДЫН АЛУ БОЙЫНША МЕКТЕПТIК БIЛIМНIҢ БАСЫМДЫ ҚАҒИДАЛАРЫ
Берiлген құжаттың мақсаты, тұжырымдамаларды және құндылықтарды сипаттау болып табылады, осының негiзiнде, заң шығарушылар, қызметтiк басшы тұлғалар, мектеп басшылары, мұғалiмдер, оқушылар, ата-аналар және қоғамдық ұйымдар, нашақорлықты алдын алу бойынша мектептiк бiлiм беру саласында жұмыс iстей алады.
Негiзгi қағидалар мұрат бағытын анықтауда көмек көрсетуi мүмкiн және лайықты басшы көмегiмен ахуалға және жағдайға сәйкес жоспарды әзiрлеуге көмектесуi мүмкiн. Бiрақ, анау немесе мынау бағдарламада қағидалардың бiреуi толық көрсетiлген болмаса, ол нәтижелi емес деп санауға болмайды.
Көбiсiне жетуге болады, және қорлар аз болған кездеде көпке жеткен және мектептерде табысқа жететiн құрамдас бөлiктерi бар: жұмыс iстеуге дайын мұғалiмдер және оқу процесiнде тiкелей қатынасқысы келетiн оқушылар. Берiлген қағидалар, үстiртiн жолмен және бiрминуттық алдау нәтижелi бағдарламаларға қаражат кетiруден бас тартуына көмек бередi, олар, келесi есірткілердi пайдаланушыларға әсер көрсететiн, ұзынмерзiмдiк қабілеттерiн иелiкке алу критерияларына және мектептерде ұзынмерзiмдiк өзгерiстердi енгiзуге жауап бермейдi.
Берiлген қағидалар, мұғалiмнiң бастаушы рөлiн анықтауға көмек көрсетедi жөне нашақорлықты алдын алу бойынша мектептiк бiлiмнiң алдын алу емес оқыту жағын көрсетедi. Осы қағидаларды енгiзу, оқушыларды қауыпқа түсiретiн, ата-аналарға және қоғамға, олардың балаларына көмек көрсетiп жатыр деген, негiзделмеген сенiмдiлiк берумен, әсерлi емес бағдарламалардың санын қысқартуға көмектеседi.
Қолында бар зердеулердi қарастырғаннан кейiн жасаған кәсiбi қорытындысын, және бiрнеше кәсiпкерлермен кеңестiгiн ескере негiзгi қағидалар әзiрленген, осының iшiнде жастармен, сарапшылармен, басшы тұлғалармен және бiрнеше елдердiң зерттеушiлерiмен, мектептiк бiлiмде нашақорлықта алдын алу ағымды тәжiрибесiнен.
1 Қағида. Нашақорлықты алдын алу бойынша мектептiк бiлiмнiң нәтижелi болуы үшiн, оқу нәтижелерiне, қоршаған ортаның факторларына және әрiптестiкке көңiл аудару керек
Есірткілердi пайдалану мiнез-қүлқын тiкелей өзгертуге ынталанған мектептердiң әрекеттерi құлауға қауыпты, "мақсат" олардың бақылауында болмағаннан соң. Мектептер мiнез-құлқыға, оқушылардың бiлiмдерiн және қабілеттерiн дамыту арқылы әсер ететiнiн растау керек (олар оны белгiлемейдi), оларға анықталған құндылықтарды үйрету бойынша. Бұл, өз ретiмен, бiлiмнiң нақты нәтижелерiне жету үшiн және ата-аналармен, қоғаммен өзара қатынасты белгiлеуге, өзiндiк және оқулық өсудi қолдау атмосферасын құрастыру үшiн, жеткiлiктi уақыт талап етедi.
2 Қағида. Нашақорлықты алдын алу бойынша бiлiм, оқушылардың өмiрiне әсер ететiн денсаулықтың басқа мәселелерiмен өзара байланысын, ретiн және үзiлмейтiнiн қамсыздандыратын денсаулық бағдарламасының немесе басқа лайықты тақырыптар контекстiнде берiлуi керек
Өзiндiк және қоғамдық қабілеттерiн, құндылықтарын дамытуға ықпал жасайтын, толық көлемдi, үзiлмейтiн факторларды кейбiр бағдарламалар қамсыздандыра алмайды. Нашақорлық жеке өзi болмайды, ол жас адамның бүкiл өмiрiнiң бiр бөлiгi болып табылады, сондықтан, алдын алу бойынша бiлiм беру басқада жастарға күрделi мәселелердi қамту керек, осының iшiнде, ауыспалы жас, стресс және оны жеңу, сексуалды даму, мектеп және үй арасындағы өзара қатынас, өзiндiк қатынастар.
3 Қағида. Мектептегi атмосфера бiлiм алу нәтижелерiне жетуге және әсерлi әрiптестi дамытуға ықпал жасау керек
Өзiне әдiлеттi түрiнде жоласа, мәдениетiмен, ұйымдас сезiмiмен, мақсаттарымен және тәртiбiмен мектептiң, атмосферасына, оқушылар, жақсы, алға баса талаптанады. Бiлiм мақсатты болғанда, оқушылар не бiлу және iстеу керек, оған қалай жету және өлшеу керек екенi нақты түсiнiктi болғанда оқушылар дамиды.
4 Қағида. Шешу қабылдау үшiн әрiптестiк және өзара қатынасты дамыту қажет
Студенттер, мектеп персоналы, ата-аналар, нашақорлықты алдын алу бойынша қызметкерлер, кеңестiк қызметтер және жалпы тұрғындар есірткі саясаты саласында, оның iшiнде нашақорлықты тарату бойынша жағдайды басқаруда шешiм қабылдау үшiн өзара қарым-қатынас жасау керек. Саясатты бiрлесiп әзiрлеу, тұрақтасқан құндыларды және мектепте, үйде және қоғамда тиiстi мiнез-құлқыны бекiтуге ықпал көрсетедi.
5 Қағида. Оқыту интерактивтi болуы керек
Талқылаулар, шығармашылық идеяларын iздеу, шешiмдердi қабылдау, рөлдi ойындар сияқты оқытудың интерактивтi тәсiлдерi, бүкiл оқушылардың белсендi қатысуын ынталандырады. Кiшкентай топтарда өтетiн жаттығулар, сыныпта қолайлы атмосфераны дамытады, бұл оқушылар арасында тығыз қатынасқа апарады және олар жағынан максимум қатынасты қамсыздандырады.
6 Қағида. Нашақорлықты алдын алу бойынша үйрету бағдарламалары нақты жағдайларға негiзделуi керек
Нашақорлықты алдын алуды оқыту бағдарламаларында, жеке топтардың және жалпы тұрғындардың арасындағы нашақорлық деңгейi, қауып және қорғау факторлары, гендерлiк, этникалық, мәдени, тiл аспекттерi, оқушылардың даму және қабілет деңгейi, дiни және сексуалды бағдары, ескерiлуi керек. Өмiрлерiнiң нақты жағдайлары және тәжiрибе белгiлерi бар оқушылармен өзара қатынас, нашақорлықты алдын алу бойынша оқыту бағдарламаларына, оқушылар жағынан мазмұнды толықтырулар енгiзуге мүмкiндiк жасайды
7 Қағида. Нашақорлықты алдын алу бағдарламаларана мұғалiмдердi үйрету, әсер етудi күшейту және нашақорлықты алдын алу бағдарламаларының ұзынмерзiмдiлiк әсерiне ықпал етедi
Оқушылардың қажеттiлiктерiне сәйкес, бiрнеше стратегияларды, қорларды және бағалау техникасын қолдануға мүмкiндiк беретiн, нашақорлықты алдын алу бойынша оқытуға бағытталған, мұғалiмдерге кәсiби өсуiне мүмкiндiк бере, бiр ғана арнайы қорды немесе бағдарламаны қолдану тренингi бойынша шектелмей. Мұғалiмдер, мектептiң басшыларынан қолдау, арнайы кеңестiк көмек, әрiптестерiмен өзiнiң нәтижелерi және мәселелерi бойынша бөлiсу мүмкiндiгi болуы керек.
8 Қағида. Бағдарламалар, стратегиялар және қорлар мұғалiмге көмектесу үшiн әзiрлену керек, сондай-ақ оқыту нәтижелерiне жету үшiн және мектептегi атмосфераны ұзын мерзiмдi жақсартуға ықпал жасау
9 Қағида. Нашақорлықты алдын алу бағдарламалары және нәтижелерi, олардың мақсатқа сәйкестiгiн растауға және әрi қарай осындай бағдарламаларды әзiрлеу кезiнде сапасын жақсарту үшiн, өз реттi бағалану керек
Нашақорлықты алдын алу кейбiр оқыту бағдарламалары әсерлi емес, ал кейбiреуi зиян да келтiредi. Мектептерде сәйкес емес бағдарламалардан құтылуға болады, егерде, нәтижелi тәжiрибенiң үлгiлерiнiң қағидаларын, басшылықтарын ұстаса, бағдарламаларды және нәтижелердi бағалау сарапшыларын тиiстi түрiнде хабарландырса және бағыттаса.
10 Қағида. Дұрыс нәтижеге жету үшiн, мектептерде нашақорлық таратылу жағдайын басқару саясаты және тәжiрибесi бiрлесiп әзiрленген және кең жарияланған болу керек
Есiрткілердi пайдалануда кейбiр қарсы әрекеттер, оқушыларды ұятты қылады және оқшаулауға апарады. Есiрткі пайдаланушыларды, жазаға тарту мақсатымен анықтау өнiмдi стратегия болып табылмайды, мектептiң басқа оқушыларының қауыпсыздығына және мектеп беделiне қауыпты мiнез-құлқылы оқушыны, оның өзгеруге ынтасын қолдайтын адамдар және шаралар өткiзiлетiн, сол бiр жерге жолатпауды талап етедi.
UNITED NATIONS
Office оn Drugs and Crime
Бағдарламаның атауы:     Орталық Азия үшiн стратегиялық
бағдарламалық шектеулер
Жоба N.:                 AD/RER/F43
Жобаның атауы:           "Бақыланатын жеткiзулер әдiсiн дамытуда
жәрдемдесу"

Деятельность 3.2
Предоставить рабочим
группам
результаты
оценки для
усовершенст-
вования
стратегии в
соответствии с
Руководящими принципами
школьного
образования
в области
профилактики наркомании
в каждой из
стран техни-
ческое
содействие
и консульта-
тивную помощь национальным рабочим
группам;
X
X
X
BL
11-50
$
18,000
Г. Фомаиди
В. Столя-
ров
Деятельность 3.3
Помочь
рабочим
группам в
осуществле-
нии
стратегии
X
X
X
X
X
BL
31-00
$
22,000
Г.Фомаиди
Результат 4: Разработана и внедрена стратегия взаимодействия со СМИ для Регионального представительства ЮНОДК и его представительств в странах ЦА
Деятельность 4.1
Выработать
стратегию
взаимосвязи
для ЮНОДК/
РПЦА и его
представи-
тельств в
каждой
стране ЦА;
X
BL 17-00
BL
11-50
$
10,000
$6,000
Г. Фомаиди
Деятельность 4.2.
Регулярно
информиро-
вать: (i)
Национальные
власти о
ходе
выполнения
программ
ЮНОДК РПЦА
путем
проведения
встреч,
совместных
мероприятий
(конферен-
ций,
круглых
столов и
т.д.),
предоставле-
ния
публикаций,
информацион-
ных брошюр,
проектных
документов;
(ii)
Обществен-
ность в
целом через теле и радио передачи,
статьи,
публикации,
выставки,
спортивные
мероприятия,
театральные
выступления
против
наркотиков
и по
профилактике
ВИЧ/СПИДа;
(iii)
Международ-
ные и
национальные СМИ
путем
проведения
пресс
конференций,круглых
столов и
т.д.
X
X
X
X
X
X
X
BL
21-00
BL
17-00
BL
15-00
BL
41-00
BL
42-00
$
20,000
$6,000
$4,000
$3,000$5,000
Г. Фомаиди
В. Столя-
ров
Приложение 2. ФУНКЦИОНАЛЬНЫЕ ОБЯЗАННОСТИ НАЦИОНАЛЬНОГО КООРДИНАТОРА ПРОЕКТА
N и название проекта:      Профилактика наркомании и ВИЧ/СПИДа через СМИ,
НПО и гражданское общество AD/RER/04/H37
Название должности:        Национальный координатор проекта
Месторасположения:         Ташкент, Узбекистан
Длительность:              с 1 мая 2004 по 1 мая 2006 гг.
Руководитель:              Джеймс Каллахан, Региональный Представитель,
ЮНОДК/РПЦА
ОБЯЗАННОСТИ:
Под общим руководством Регионального Представителя ЮНОДК в Центральной Азии, Национальный координатор проекта будет выполнять следующие задачи:
- Руководить и координировать деятельность в рамках проектов ЮНОДК по сокращению спроса и повышению общественной осведомленности, в том числе, в вопросах сотрудничества с государственными структурами, разработке рабочих планов и решении вопросов по персоналу и т.д.;
- Координировать организацию тренингов и другой поддержки НПО, задействованных в деятельности по сокращению спроса и профилактике ВИЧ/СПИДа, повышении общественной осведомленности;
- Устанавливать, поддерживать и координировать связи с дипломатическими миссиями стран-доноров и международными организациями в области сокращения спроса и профилактики ВИЧ/СПИДа, повышения общественной осведомленности;
- Определять потребности, вырабатывать предложения и координировать выполнение деятельности по повышению уровня общественной осведомленности и пропаганды здорового образа жизни среди молодежи, в сотрудничестве с соответствующими властями и НПО;
- Мобилизовать ресурсы для деятельности по сокращению спроса на наркотики и профилактике ВИЧ/СПИДа;
- Руководить персоналом проекта;
- Руководить созданием и регулярным обслуживанием информационного центра ЮНОДК/РПЦА;
- Координировать и наблюдать за исполнением рабочего плана проекта в повышении уровня осведомленности, включая организацию тренингов, курсов, семинаров и встреч;
- Руководить отбором журналистов и представителей других целевых групп для участия в тренингах;
- Осуществлять всю деятельность проекта, включая организацию национальных семинаров и заключительной региональной конференции;
- Разрабатывать все необходимые отчеты о ходе исполнения проекта и отчеты по мере осуществления проекта;
В рамках проекта будет необходимо ездить по региону.
КВАЛИФИКАЦИЯ:
Высшее образование в политологии или социологии, общественном или бизнес администрировании, журналистике, международном праве или схожих дисциплинах.
Минимум восемь лет опыта работы в области связей с общественностью, журналистики и менеджмента, из которых, по меньшей мере, три в международных организациях. Опыт работы с НПО будет преимуществом. Обязательно наличие хороших межличностных качеств и свободное владение устным и письменным английским и русским языками.
Приложение 4.
РУКОВОДЯЩИЕ ПРИНЦИПЫ ШКОЛЬНОГО ОБРАЗОВАНИЯ ПО ПРОФИЛАКТИКЕ НАРКОМАНИИ
Целью данного документа является описание концепций и ценностей, на основе которых законодатели, руководящие должностные лица, руководители школ, учителя, ученики, родители и общественные организации смогут работать в области школьного образования по профилактике наркомании.
Основные принципы могут помочь в определении направления к идеальному, и при помощи надлежащих руководств, могут помочь разработать наиболее подходящий к ситуации и обстоятельствам план. Однако, не стоит считать, что, если в той или иной программе один из принципов не отражен полностью, она не может быть успешной.
Многое может быть достигнуто, и было достигнуто, при наличии скудных ресурсов, и в школах уже имеется самый необходимый для успеха компонент: учителя, готовые работать и ученики, которые хотят принимать прямое участие в учебном процессе. Данные принципы могут помочь избежать траты средств на программы с поверхностным подходом и сиюминутным обманчивым результатом, которые не отвечают критериям приобретения долгосрочных навыков и претворения долгосрочных перемен в школах, что могло бы оказать влияние на будущих потребителей наркотиков.
Данные принципы помогают определить ключевую роль учителя и подчеркивают скорее образовательный, а не профилактический фокус школьного образования по профилактике наркомании. Внедрение этих принципов поможет сократить число неэффективных программ, которые подвергают учеников риску, давая родителям и обществу необоснованное чувство уверенности в том, что их детям помогают, в то время как на самом деле это не так.
Основные принципы были разработаны с учетом консультаций с рядом профессионалов, в том числе молодежи, экспертов, руководящих лиц и исследователей из ряда стран, которые сделали профессиональные заключения после рассмотрения имеющихся в наличии исследований и текущей практики профилактики наркомании в школьном образовании.
Принцип 1. Для успеха школьного образования по профилактике наркомании необходимо заострять внимание на результатах обучения, факторах окружающей среды и партнерстве
Школы, которые пытаются непосредственно изменить поведение потребления наркотиков, рискуют потерпеть провал, так как "цель" не находится под их контролем. Необходимо признать, что школы влияют на поведение (они его не определяют) посредством развития знаний и навыков учеников, прививая им определенные ценности. Это, в свою очередь, требует достаточного времени для достижения четких результатов образования и установления взаимодействия с родителями и обществом для создания атмосферы поддержки личного и образовательного роста.
Принцип 2. Образование по профилактике наркомании должно преподноситься в контексте программы по здоровью или других соответствующих тем, которые могут обеспечить последовательность, беспрерывность и взаимосвязь с другими вопросами здоровья, влияющими на жизнь школьников
Отдельные программы не могут обеспечить непрерывных полномасштабных факторов, способствующих развитию личностных и общественных навыков и ценностей. Также как и наркомания не существует отдельно, а является частью всей жизни молодого человека, образование по профилактике тоже должно объединять другие вопросы, важные для молодых людей, в том числе, такие как переходный возраст, стресс и его преодоление, сексуальное развитие, взаимосвязь между школой и домом, личностные отношения.
Принцип 3. Атмосфера в школе должна способствовать достижению образовательных результатов и развитию эффективного партнерства
Школьники позитивно реагируют на атмосферу школы, с ее культурой, духом, чувством коллектива, целями и атмосферой порядка, в которой они чувствуют справедливое к себе отношение. Ученики развиваются, когда образование целенаправленно, когда четко понятно, что школьники должны знать и делать, как этого достичь и измерить.
Принцип 4. Для принятия решений необходимо развивать партнерство и взаимодействие
Студенты, персонал школ, родители, сотрудники по профилактике наркомании, консультационные службы и население в целом должны взаимодействовать для принятия решений в области наркополитики, включая управление ситуацией по распространению наркомании. Совместный подход в разработке политики способствует укреплению устоявшихся ценностей и надлежащего поведения в школах, дома и в обществе.
Принцип 5. Обучение должно быть интерактивным
Методы интерактивного обучения, такие как дискуссии, поиск творческих идей, принятие решений, ролевые игры, стимулирует активное участие всех учеников. Благоприятная атмосфера в классе развивается когда занятия проходят в небольших группах, что подталкивает к более тесному общению между учениками и обеспечивает максимум участия с их стороны.
Принцип 6. Образовательные программы по профилактике наркомании должны основываться на реальных обстоятельствах
В образовательных программах по профилактике наркомании должен учитываться уровень наркомании среди отдельных групп и населения в целом, факторы риска и защиты, гендерные, этнические, культурные, языковые аспекты, уровень развития и способностей учеников, религия и сексуальная ориентация. Взаимодействие с учениками, в котором признаются реальные обстоятельства их жизни и опыт, создает возможность для внесения со стороны учеников содержательных дополнений в образовательные программы по профилактике наркомании.
Принцип 7. Обучение учителей программам профилактики наркомании способствует усилению воздействия и долгосрочности эффекта программ профилактики наркомании
Давая учителям возможность профессионального роста, ориентированного на обучение по профилактике наркомании, которое дает им возможность использования ряда стратегий, ресурсов и техник оценки, соответствующие потребностям школьников, а не ограничивающиеся только тренингом по использованию какого-то одного специфического ресурса или программы, обеспечивает то, что программа оказывает более сильное влияние и ее эффект более долгосрочен. Учителя должны быть поддержаны руководством школ, а также получать специальную консультативную помощь и возможность делиться со своими коллегами, как своими успехами, так и проблемами.
Принцип 8. Программы, стратегии и ресурсы должны быть разработаны так, чтобы помогать учителю, а также для достижения результатов обучения и должны способствовать долгосрочному улучшению атмосферы в школе
Принцип 9. Программы по профилактике наркомании и их результаты должны регулярно оцениваться для подтверждения их целесообразности и для улучшения качества при разработке таких программ в дальнейшем
Некоторые образовательные программы по профилактике наркомании не эффективны, а некоторые даже наносят вред. Можно избежать применения несоответствующих программ в школах, если придерживаться принципов, руководств и примеров успешного опыта и надлежащим образом информировать и направлять экспертов по оценке программ и результатов.
Принцип 10. Для достижения положительного эффекта, политика и практика управления ситуацией распространения наркомании в школах должна быть совместно разработана и широко опубликована
Некоторые ответные действия на потребление наркотиков могут заставить школьников испытывать чувство стыда и желание изолироваться. Выявление потребления наркотиков с целью наказания не является продуктивной стратегией, разве что безопасность других учеников школы и репутация школы требует отстранения ученика с рискованным поведением от единственного места, где люди и проводимые мероприятия могут поддержать его стремление измениться.
UNITED NATIONS
Office on Drucs and Crime
Название программы:             Стратегические программные рамки для
Центральной Азии
N проекта:                        AD/RER/F43
Название проекта:               "Содействие в развитии метода
контролируемых поставок"

Ұзақтығы                 2 жыл (2004 жылдан 2006 жылға дейiн)
Басталу мерзiмi:         2004
Есiрткiлердi бақылау     Есiрткiнiң заңсыз айналымын тоқтату
секторы:
Үкiметтiк ведомство    - Есiрткiнi бақылау құқық қорғау органдары,
серiктес:                Есiрткiнi бақылау Мем.Комиссия/Агенттiгі,
Есiрткiнi бақылау саласындағы аймақтық
ынтымақтастық бойынша Өзара түсiнушiлiк
туралы Меморандумда (ӨТМ) қатысушы-елдер
Үкiметтерi (Азербайджан, Қазақстан,
Қырғызстан, Ресей, Тәжiкстан,
Түрікменстан және Өзбекстан)
Атқарушы агенттiк:       ЮНОДК
Қосымша атқарушы         ЮНОПС
агенттiк:
Орындаушы агенттiк:      ЮНОДК/Орталық Азиядағы Аймақтық өкiлдiк
және Ресей және Белорусиядағы Аймақтық
өкiлдiк
ЮНОДК бюджетi:           US $ 1,549,400
Қаржыландыру негiзi:     Ресей Федерациясы және Норвегия - қалғаны
анықталады
Қысқаша негiздеу: Соңғы бiрнеше жыл iшiнде Орталық Азия арқылы есiрткi трафик (негiзiнен опиаттар) деңгейi кенет өстi. 2002 жылы Ауғанстанда апийын көкнәрiнiң үлкен өнiмi (3,400 метрлiк тонна) табылды. Шамадай сондай өнiм 2003 жылы жиналған (3,600 метрлiк тонна), бұл опиаттың үздiксiз ағынына әкеледi. Аймақтағы есiрткi трафик ұйымдасқан қылмыстылықпен тығыз байланысты. ЮНОДК-ның Орталық Азия үшiн стратегиялық бағдарламалық шектеулерiмен сәйкес осы жоба аймақ елдерiне ұлттық механизмдердi құруда және/немесе дамытуда және бақыланатын жеткiзулердi тиiстi өткiзуге мүмкiншiлiктердi беруде жәрдемдесуге бағытталған. Бұл өз кезегiнде, аймақтың құқық қорғау органдарының есiрткiнiң заңсыз айналымында қатысты қылмыстық жүйелердi ашу әлеуетiн нығайтады. Жоба, сонымен қатар Өзара Түсiнушілік туралы Меморандум (ӨТМ) мүшелерi елдерiне есiрткiнiң көзi және соңғы жеткiзу орнын, сонымен қатар трафиктiң ұлттық аймақтық және халықаралық бағыттарын анықтауда олардың мүмкiншiлiктерiн жетiлдiруге қолдау етедi.
___________________________________________________________________
Үкiмет атынан:               Қолы:       Мерзiмі     Аты/қызметi
Әзербайжан Республикасынан:--------     --------    -----------
Қазақстан Республикасынан: --------     --------    -----------
Қырғыз Республикасынан:    --------     --------    -----------
Ресей Федерациясынан:      --------     --------    -----------
Тәжiкстан Республикасынан: --------     --------    -----------
Түркiменстаннан:           --------     --------    -----------
Өзбекстан Республикасынан: --------     --------    -----------
ЮНОДК:                     --------     -------- ЮНОДК-тiң Атқарушы
Директоры
I. Контекст
І.1 Саяси және әлеуметтiк-экономикалық жағдай
Кеңес Одағы ыдырауынан бастап, саяси және әлеуметтiк-экономикалық өткелi кезеңге байланысты, Орта Азия елдерi күрделi түйiндi мәселелерге ұшырады, сонымен қатар күрделi бюджеттiк шектеулерге душар болды. Осының нәтижесiнде, әлеуметтiк-экономикалық түйiндi мәселелердiң осыған қоса есiрткінi заңсыз айландыру және нашақорлықтың соңғы жағдайларын жеңiлдету үшiн бастамаларды iске асыру тәжiрибесi және қажеттi қаражат жиi кездерде жетпедi. Аймақ елдердегi осы жағдайлардың әр түрлiгiне қарамастан оның адам дамуына зиян келтiретiн аспектiсi тең.
Осы жоба құқық қорғау органдарға жоғары деңгейде әрекет ететiн қылмыстық ұйымдарды әшкерелеуге мүмкiншiлiк беретiн бақыланатын жеткiзулер сияқты арнайы оперативтiк жұмыстарды орындау арқылы ұйымдасқан қылмыстықпен қарсы күресiне бағытталған, әсiресе есiрткiнiң заңсыз айналымы және коррупциясына. Аймақта есiрткi трафигiнен түсетiн пайда өте үлкен, бұл кей жағдайларда альтернативтiк көлеңкеленген экономикаға жол бередi және мемлекеттiң әрекеттегi басқару механизмдерiн кіжітіп, мемлекеттiң экономикалық дамуына зиян келтiредi. Сонымен, осы жоба заңдардың сақталуында әсерiн тигiзедi, ал бұл  Мың жыл Декларациясының мақсаттарының бiрi болып келедi. Жоба есiрткi трафигiн барлық аймақ бойынша тоқтату әрекеттерiмен нашақорлық деңгейiнiң азайтуына әсерiн тигiзе алады, қайсысы есiрткi трафигiнiң негiзгi сапар желiстерi өте бастағаннан бастап аймақта жоғары деңгейге дейiн өскен болатын. Сонымен қатар 70% жағдайда есiрткiнi көк тамырғылық пайдаланумен байланысты аймақтағы ВИЧ/СПИД инфекцияның таралуын азайтуда жәрдемдеседi.
Жәрдемдесудiң қажеттiлiгiн жақсы түсiнетiн Өзара түсiнушiлiк туралы Меморандум қатысушы-елдердiң үкiметтерi есiрткiлердi және қылмыстылықты бақылау сияқты төтенше мәселелермен байланысты сұрақтарда ЮНОДК қызметiне толық масштабты саяси көмегiн көрсетедi.
I.2 Есiрткілердi культивациялау және өндiру
Орталық Азия елдерi, есiрткiсi бар өсiмдiктердi заңсыз егудi жоюға және оны мониторингін салуға бағытталған күрделi шаралар қолданады. Култивацияның кейбiр кездерiнен басқа, Орталық Азияда есiрткiнiң күрделi сауда өндiрiсi жоқ, үлкен аумақта жабайы каннабис және эфедра өседi.
Елдiң iшiнде өндiргеннен көрi, әлi күнге дейiн есiрткінi Ауғаныстаннан әкелудiң қаупы аздығына және жеңiлдiгiне байланысты есiрткінi заңсыз айналысымен және өткiн асырып әкетуiмен салыстырғанда, жалпы нашақорлық жағдайға культивация мәселесi кеп әсер етпейдi. Мысалы, 2003 жылдың мамыр айында тәжiк-ауған шекарасында (төмен сапалы) героинның килосы US$800-1,500 немесе (жоғары сапалы) US$5,500-7000 арасында болды және оны жеңiл алуға болған. Ауғаныстандағы саяси бетбұрыстары, Орта Азияға есiрткінi тасымалдау жағдайына еңселi өзгерiстер шақырған жоқ.
I.3 Есiрткілердiң заңсыз айналымы
Соңғы жылдары - iшкi әскери қақтығыс себебiнен және қоғамның қатары ыдырауына байланысты - Ауғаныстанда заңды сауда әрекетiнiң көп мөлшерi қираған. Бұл жағдай көкнәрдi заңсыз культивациялау, морфиндi және героиндi өндiру оны аткезшi түрiнде тасымалдауы деңгейiнің күрделi өсуiне ықпал жасады, бұның нәтижесiнде, 90-шы жылдардың аяғында Ауғаныстан әлемде iрi апиын өндiрушi болды.

Продолжительность:              2 года (с 2004 по 2006 год)
Дата начала:                     2004
Сектор контроля за             Пресечение незаконного оборота
наркотиками:                     наркотиков
Правительственное               Правоохранительные органы по контролю
ведомство - партнер:            за наркотиками, Гос. Комиссии/Агентства
по контролю за наркотиками,
Правительства
стран-участниц Меморандума о
Взаимопонимании (MOB) по региональному
сотрудничеству в области контроля за
наркотиками (Азербайджан, Казахстан,
Кыргызстан, Россия, Таджикистан,
Туркменистан и Узбекистан)
Исполняющее агентство:          ЮНОДК
Вспомогательное                  ЮНОПС
исполняющее агентство:
Выполняющее агентство:          ЮНОДК/Региональное представительство
в Центральной Азии и Региональное
представительство в России и Белоруси
Бюджет ЮНОДК:                    US $ 1,549,400
Источники финансирования:       Российская Федерация и Норвегия -
остальные источники будут определены
Краткое обоснование: За последние несколько лет уровень наркотрафика, в основном опиатов, через Центральную Азию резко возрос. В 2002 году в Афганистане был собран крупный урожай опийного мака (3,400 метрических тонн), практически такой же урожай был собран в 2003 году (3,600 метрических тонн), что поддержит непрерывный поток опиатов. Наркотрафик в регионе тесно взаимосвязан с организованной преступностью. В соответствии со Стратегическими Программными рамками ЮНОДК для Центральной Азии данный проект направлен на оказание содействия странам региона в создании и/или развитии национальных механизмов и возможностей для проведения контролируемых поставок надлежащим образом. Это, в свою очередь, укрепит потенциал правоохранительных органов региона в раскрытии преступных сетей, замешанных в незаконном обороте наркотиков. Проект, также, окажет поддержку странам членам Меморандума о взаимопонимании (MOB) в совершенствовании их возможностей по выявлению источников и конечных пунктов доставки наркотиков, а также в определении национальных, региональных и международных направлений трафика.
От имени Правительства:       подпись:        дата         имя/должность
Азербайджанской Республики:   __________    ________      _______________
Республики Казахстан:         __________    ________      _______________
Кыргызской Республики:        __________    ________      _______________
Российской Федерации:         __________    ________      _______________
Республики Таджикистан:       __________    ________      _______________
Туркменистана:                __________    ________      _______________
Республики Узбекистан:        __________    ________      _______________
ЮНОДК:                        __________    ________      Исполнительный
Директор ЮНОДК
Документы подготовлены в августе 2003 года:
ЮНОДК, Ташкент: ТМ, отдел по исследованиям
и анализу
ЮНОДК, Вена:    Подразделение Прогресса в
развитии
I. Контекст
I.1 Политическая и социально-экономическая ситуация
С момента распада Советского Союза страны Центральной Азии столкнулись с серьезными проблемами, связанными с политическим и социально-экономическим переходом, и в то же время испытывали серьезные бюджетные ограничения. Вследствие этого зачастую отсутствовали необходимые средства и опыт для осуществления инициатив, смягчающих последствия социально-экономических проблем, включая тех, что связаны с незаконным оборотом наркотиков и наркоманией. Несмотря на различия в ситуации, в странах региона некоторые аспекты такого негативного влияния на человеческое развитие схожи.
Данный проект направлен на борьбу с организованной преступностью в части незаконного оборота наркотиков и коррупции, путем применения специальных оперативных мероприятий, таких как контролируемые поставки, которые помогут правоохранительным органам выявлять и разоблачать преступные группы, действующие на более высоком уровне. Прибыли от наркотрафика в регионе настолько высоки, что в некоторых случаях они представляют собой альтернативную теневую экономику и угрожают действующим механизмам управления в государствах посредством разрушения или дестабилизации, и тем самым, подрывая устойчивое экономическое развитие. Следовательно, проект окажет поддержку в верховенстве закона и эффективном управлении, что является одной из целей  Декларации Тысячелетия . Пытаясь пресечь наркотрафик по всему региону проект, также, сможет способствовать сокращению уровня наркомании, который значительно возрос с момента, когда через регион стали проходить важные маршруты наркотрафика, и таким образом сократить уровень распространения ВИЧ/СПИД инфекции в регионе, 70% случаев которого связаны с внутривенным потреблением наркотиков.
Признавая потребность в содействии, правительства стран-участниц Меморандума о Взаимопонимании (MOB) являются активными сторонниками международного сотрудничества в таких крайне важных вопросах как контроль за наркотиками и преступностью, и предоставляют полномасштабную политическую поддержку деятельности ЮНОДК.
I.2 Культивация и производство наркотиков
В странах Центральной Азии были предприняты существенные меры, направленные на мониторинг и искоренение незаконных посевов опия. За исключением отдельных случаев культивации, существенного производства наркотиков в Центральной Азии нет. На обширных территориях произрастает дикорастущий каннабис и эфедра.
В сравнении с проблемой наркотрафика или транзита наркотиков, проблема культивации опийного мака в целом не оказывает существенного влияния на наркоситуацию, так как импорт наркотиков из Афганистана остается более простым и менее рискованным, чем их производство в самих странах региона. К примеру, в мае 2003 года стоимость килограмма героина на таджико-афганской границе составляла примерно US $ 800-1,500 (низкого качества) или US $ 5,500-7,000 (высокого качества) и он был относительно легко доступен. Политические перемены в Афганистане пока не вызвали существенных изменений в ситуации, связанной с потоком наркотиков в Центральную Азию.
I.3 Незаконный оборот наркотиков
За последние годы - по причине военных действий внутреннего конфликта и распада общественного строя - большая часть законной коммерческой деятельности в Афганистане была разрушена. Это способствовало существенному росту уровня незаконной культивации опийного мака, а также производства и контрабанды опия, морфина и героина, что в конце 90-х превратило Афганистан в крупнейшего в мире производителя опиатов.

2001 жылғы төмендеуiнен кейiн, 2002 жыл iшiндегi ауғаныстан апиыны бойынша ЮНОДК-тiң жыл сайынғы зерттеуi апиынның өндiру деңгейiн 3,200-3,600 тоннаға бағалады. Бұл деңгей 1999 жылғы рекордтық егiннiң өсуiмен асқан (4,565 тонна). 2003 жылдың жаңа көрсеткiштерi Орталық Азиямен шекаралас аудандарда оның одан әрi өсуiн көрсетедi (3,600 тонна).
90-шы жылдардың аяғындағы апиынның рекордты өндiрiсiмен байланысты Ауғаныстанның бүкiл аймағында есiрткінiң iрi мөлшерлi қорлары жасалған.
Осы есiрткiлердi негiзiнен Батыс Еуропа сатып алады. Бiрақ әуе ақпаратының жеткiлiксiздiгi кесiрiнен есiрткi жасаушылар көршiлес елдер арқылы өтетiн жердегi сапар желiстерiн пайдаланады.
2002 жылы есiрткінiң күрделi бөлiгi, Орта Азия арқылы аткезшi түрiнде Тәжiкстан аймағынан әкелiнген. Героиннiң iрi партияларын ауыстыруға арналған қиын операцияларын құқық қорғау органдары жиi қысқартады (көбiнесе 200кг дейiн). Әрiқарай есiрткілер Өзбекстан және Қырғызстан арқылы тасымалданады. 2002 жылы қырғыздың Ош және Бәткен провинциялары қайтадан есiрткінiң өте көп түрде көбеюiн сездi. Пяндж және Амударья өзендерiндегi көпiрлерден қарым-қатынасты қайта бастауы экономикалық дамуға мүмкiн ықпал жасайтын шығар, бiрақ бұл тең дәрежеде есiрткі тасымалдаудың жаңа жол бағыттарын ашуы мүмкiн. Осы беймазашылық Термез, Өзбекстан жер және темiр жолдарына қатысты. Түрікменстанда 2002 жылға есiрткiлердi алу жағдайлары болмағанға қарамастан, апиындар түркмен ауданы арқылы өткiзiлу мүмкiншiлiгiмен байланысты беймазашылық туды. Бұдан әрi трафик желiсi негiзiнен Қазақстан және Ресей Федерация шекаралары арқылы өтедi, ал ресей және батыс нарықтары жолында Каспий теңiзi арқылы Азербайджанға өтедi.
Апиынды таза және қымбат өнiмге өндiру үшiн, мысалы морфин немесе героинге, есiрткi жасаушылар импортқа жататын техникалық химикаттардың мыңдаған тоннасын қажет етедi. Осы химикаттардың Ауғанстанға өтуiн алдын алу есiрткi трафиг күресiнiң негiзгi стратегиясы болып келедi.
I.4 Нашақорлық
Әлеуметтiк-экономикалық өзгерiстер және тұрақсыз кездердегi есiрткінiң өте көп мөлшерде түсуi соңынан бүкiл аймақ бойынша нашақорлықтың күрделi көтерiлуiне әкелдi. Соңғы он жыл iшiнде Орта Азияда нашақорлықтың деңгей көрсеткiшi биiк көтерiлуi көрiнедi. Есiрткi сату iрiауқымда жайылған 90-шы жылдар алдында көбiнесе "дәстүрлi" көкнәр және марихуана сияқты есiрткілердi қолдану байқалынатын. Осыдан кейiн арзан героиндi алу мүмкiндiгi зиян келтiре пайдалану түрлерiн өзгерттi және ВИЧ/СПИД-тiң таратылуының және әлеуметтiк жалған шоғырлауының күрделi түйiндi мәселесiн шығарып героиндi инъекция түрiнде пайдалануға ықпал жасады. Ең алдымен жастар және әлеумет түрiнде қорғанбаған тұрғындар зәбiрлендi. Осыған қосымша, осыған лайықты алдын алу науқандарына үкiметтiң қажеттi қаражаттары жиi кездерi жетпедi. ЮНОДК зерттеулерi бойынша Орталық Азиядағы есiрткiге кiрiптарлық бөлiгi 0.75% құрайды, бұл Ресей және Иран елдерiндегi пайыздық көрсеткiшiмен салыстырғанда өте төмен, бiрақ Еуропа және Оңтүстiк - Шығыс Азия көрсеткiштерiнен асатын деңгей.
I.5 Есiрткiнi бақылаудың аймақтық саясаты, басымдықтар және әлеует
ӨТМ елдер-қатысушыларының үкiметтерi барлық халықаралық конвенцияларға қосылды.

По данным Ежегодного Исследования ЮНОДК по афганскому опию за 2002 год, после спада в 2001 году, потенциал производства опия снова вырос до уровня 3,200-3,600 тонн. Этот уровень был превышен только рекордным урожаем 1999 года (4,565 тонн). Данные за 2003 год указывают на новый рост (3,600 тонн), в частности на территориях, граничащих с Центральной Азией.
Более того, многие эксперты считают, что за годы рекордного производства опия в конце 90х были сделаны огромные запасы наркотиков по всей территории Афганистана.
Основным рынком сбыта данных наркотиков является Западная Европа. Однако, в силу недостаточного воздушного сообщения, наркодельцы вынуждены использовать протяженные наземные маршруты, проходящие через соседние страны.
Значительная часть наркотиков, провезенных контрабандой через Центральную Азию в 2002 году, была ввезена в регион через Таджикистан. Правоохранительные органы все чаще пресекают сложные операции по переброске крупных партий героина (зачастую до 200 кг). Далее наркотики направляются через Узбекистан и Кыргызстан. Так, в 2002 году кыргызские провинции Ош и Баткен вновь испытали огромный наплыв наркотиков. Возобновление сообщения по мостам через реки Пяндж и Амударья, возможно, будет способствовать экономическому развитию, но и в равной степени может создать новые или возобновлять старые маршруты наркотрафика. Эта обеспокоенность также уместна в случае дорожного и железнодорожного моста в Термезе, Узбекистан. Несмотря на то, что никаких данных об изъятиях наркотиков в Туркменистане в 2002 году предоставлено не было, остается обеспокоенность, что опиаты афганского производства могут провозиться также и через туркменскую территорию. Далее маршрут трафика, в основном, проходит через Казахстан и пересекает границы Российской Федерации, а через Каспийское море ведет в Азербайджан, на пути к российским и западным рынкам. Таким образом, от транзита наркотиков страдает весь регион.
Для переработки опия в более очищенный и дорогостоящий продукт, как, например морфин или героин, наркодельцам необходимы тысячи тонн различных технических химикатов, которые необходимо импортировать. Предупреждение проникновения этих химикатов в Афганистан стало одной из основных стратегий в борьбе с наркотрафиком.
I.4 Наркомания
Огромный наплыв наркотиков в период социально-экономических перемен и нестабильности повлек за собой существенный рост наркомании по всему региону. За последние десять лет в Центральной Азии наблюдался самый высокий рост показателя уровня наркомании во всем мире. До начала крупномасштабного распространения наркоторговли в 1990х, в основном наблюдалось использование "традиционных" наркотиков, таких как опиум и марихуана. Затем, однако, доступность дешевого героина изменила тенденции в злоупотреблении и способствовала росту инъекционного потребления героина, создавая серьезные проблемы с распространением ВИЧ/СПИДа и с социальной дезинтеграцией. Особенно пострадали молодежь и социально уязвимые слои населения. В дополнение к этому у правительств зачастую не хватало необходимых средств для проведения адекватных профилактических мероприятий. В 2000 году, по оценкам Исследования ЮНОДК, доля наркозависимого населения в Центральной Азии составила 0.75% - низкий уровень по сравнению с очень высоким процентным показателем в России или Иране, но намного превышающий показатели в Европе или Юго-восточной Азии.
I.5 Региональная политика контроля за наркотиками, приоритеты и потенциал
Правительства стран-участниц MOB присоединились ко всем соответствующим международным конвенциям.

Азербайджан Республика Президентiнiң жарлығына сай нашақорлыққа және есiрткiлердiң заңсыз айналымына қарсы күрес бойынша Мемлекеттiк комиссия ашылған. Ол барлық құқық қорғау ведомстволардың және денсаулық қорғау органдардың, бiлiм және басқа ведомстволардың министрлерi/басшыларынан құралады. Комиссия төрағасы ретiнде әрекет ететiн Премьер-Министр орынбасары оның басшылығында. 2002 жылы 2002-2006 ж.ж. нашақорлыққа және есiрткiлердiң заңсыз айналымына қарсы күрес бойынша Ұлттық бағдарлама қабылданған.
Қазақстанда есiрткiлердi бақылау бойынша ұлттық заңдар бекiтiлген және "ұйымдық қылмыстық және есiрткiнiң заңсыз айналымын бақылау бойынша негiзгi жоспарды қабылдау аяқталу барысында. Заң бiршама қысқа және маңызды мәселелердiң реттеуiн нормативтiк актiлер арқылы шешуге негiзделген. Осы актiлер дайындалу деңгейiнде және оның қорытынды мазмұны алдағы есiрткiлердiң бақылау бағдарламалары үшiн маңызды болып келедi. Жақында ашылған Iшкi Iстер Министрлігінiң нашақорлық және есiрткiнiң заңсыз айналымын бақылау Комитетi есiрткiнiң таралуына қарсы күресiне кiрiстiрiлген ведомстволар арасындағы координацияға жауапты. Сонымен қатар Бас Прокуратура қолдауындағы есiрткiлер бойынша ұлттық ақпараттық бөлiмше ашылды. Оның тапсырысына есiрткiлермен, қылмыстармен байланысты стратегиялық деректердi жинау кiредi.
Есiрткілердi бақылау бойынша ұлттық әрекеттердi ұйымдастыруды және үйлестiрудi қолдау үшiн Қырғызстан Үкiметi есiрткілердi бақылау туралы Мемлекеттiк Комиссия құрды. Комиссия қазiргi кезде ЮНОДК-тiң жобасының ықпалымен, есiрткiлердi бақылау бойынша толық құқықты арнайы Агенттiкке қайта құрылып жатыр. Iшкi Iстер Министрлiгi, Кеден, Шекаралық қызмет және Ұлттық қауiпсiздiк қызметi сияқты ведомстволар сәйкес қызмет салаларында өз артынан оперативтiк өкiлдiктердi қалдырады.
Есiрткiлердi бақылау бойынша үш халықаралық конвенцияларға қосылғаннан кейiн, Ресейде қатаң саясат дайындалып құқықтық негiздеу жасалды, сонымен қатар есiрткiлердi халықаралық, аймақтық, ұлттық деңгейде бақылайтын сәйкес институционалдық құрылым ашылды. 2003 жылдың наурызында есiрткi және психотроптық заттарды бақылау бойынша Ресей Федерациясының Мемлекеттiк комитетi құрылды. Ресей Федерациясы есiрткiлер және қылмыстыққа қарсы күреске бағытталған бастамаларды дайындауда ТМД шегіндегі қылмыстықты алдын алу жұмыстарында бiрiншi орын алады және Ауғанстаннан есiрткi ағымын тоқтату саласында Орталық Азия елдерiмен бiрге күштердi нығайтуда ЮНОДК-ң негiзгi серiктесi болып келедi. Алайда қорлардың жетiспеушiлігін есiрткi графигi, нашақорлық және онымен байланысты ВИЧ инфекцияның таралуына қарсы күреске бағытталған бағдарламаларды жүзеге асыруда үкiметтiк ұйымдардың және жеке ведомстволардың әлеуетiн шектейдi.
Тәжiкстан Республикасы Президентiнiң жанында есiрткілердi бақылау бойынша Агенттiк құру туралы Хаттамаға Тәжiкстанның Президентi және ЮНОДК-тың арасында қол қою Тәжiкстан Республикасында есiрткіге қарсы саясатына өте күрделi. Өз жұмысын Агенттiк 2000 жылдың наурыз/сәуiр айында бастады және есiрткілердi заңсыз айналдыру, нашақорлықпен күресуде үлкен нәтижелерге жетті. Өзiнiң шұғыл жұмысына қосымша, Агенттiк есiрткілердiң заңды айналысын бақылауға уәкiлдi. Тәжiкстанның Iшкi Iстер Министрлігі және Тәжiкстанда дислокацияланған Ресей Федерациясының Федералды Шекаралық қызметтер бөлiмшелерi есiрткiлердiң бақылау жұмысын қамтамасыз етуде сондай-ақ маңызды әсерiн тигiзедi.
Түрікменстан Үкiметiнде нашақорлықпен және есiрткілердi заңсыз айналдырумен күресу бойынша Мемлекеттiк Үйлестiру Комиссиясы құрылды, құқық қорғау органдарының және басқа ведомстволардың есiрткімен күресу әрекеттерiн үйлестiру оның негiзгi мiндетi болып табылады. Мемлекеттiк Комиссия есiрткілердi бақылау стратегиясын анықтау және жүзеге асыру арнайы рөлiмен қамсыздандырылған. Елдiң құқық қорғау органдары Мемлекеттiк Комиссияның негiзгi серiктестерi болып келедi.

В соответствии с указом Президента Азербайджанской Республики, была создана Государственная комиссия по борьбе с наркоманией и незаконным оборотом наркотиков. Она состоит из министров/руководителей всех правоохранительных ведомств, органов здравоохранения, образования, и других ведомств. Возглавляет ее заместитель Премьер-Министра, действующий в качестве Председателя Комиссии. В 2002 году, была принята Национальная программа по борьбе с наркоманией и незаконным оборотом наркотиков на 2002-2006 гг.
В Казахстане было утверждено национальное законодательство по контролю за наркотиками и на стадии завершения находится принятие "Основного плана по контролю за незаконным оборотом наркотиков и организованной преступностью". Сам закон относительно краток и оставляет регулирование важных вопросов через нормативные акты. Последние на данный момент находятся в стадии разработки, и их конечное содержание будет важно для эффективности будущих программ по контролю за наркотиками. Недавно созданный Комитет по борьбе с наркобизнесом и контролю за оборотом наркотиков Министерства внутренних дел ответственен за координацию между ведомствами, задействованными в деятельность по борьбе с распространением наркотиков. Также было создано национальное информационное подразделение по наркотикам при Генеральной Прокуратуре, в задачи которого входят сборы статистических данных по преступлениям, связанных с наркотиками.
Правительство Кыргызской Республики создало Государственную Комиссию по контролю за наркотиками для поддержки в организации и координации национальных усилий, направленных на решение проблем связанных с наркотиками. В настоящее время, при содействии проекта ЮНОДК, создается специализированное Агентство по контролю за наркотиками. Такие государственные ведомства как Министерство внутренних дел, Таможня, Пограничная служба и Национальная служба безопасности сохраняют за собой оперативные полномочия в соответствующих сферах деятельности.
После присоединения к трем международным конвенциям по контролю за наркотиками, в России была разработана твердая политика и создана правовая основа, а также надлежащая институциональная структура для осуществления контроля за наркотиками на национальном, региональном и международном уровнях. В марте 2003 года был создан Государственный комитет Российской Федерации по контролю за оборотом наркотических средств и психотропных веществ. Страна является лидером в разработке инициатив, направленных на борьбу с наркотиками и терроризмом, предупреждение преступности в рамках СНГ, и выступает в качестве основного партнера ЮНОДК в укреплении усилий, совместно со странами Центральной Азии, для пресечения потока наркотиков из Афганистана. Нехватка ресурсов, однако, в значительной степени ограничивает потенциал правительственных организаций и частных ведомств в осуществлении программ, направленных на борьбу с наркотрафиком, наркоманией и связанными с ней проблемами распространения ВИЧ инфекции.
Крайне важным для антинаркотической политики в Республике Таджикистан было подписание Протокола между Президентом Таджикистана и ЮНОДК о создании Агентства по контролю за наркотиками при Президенте Республики Таджикистан. Агентство начало свою деятельность в марте/апреле 2000 года и достигло значительных результатов в борьбе с незаконным оборотом наркотиков. В дополнение к оперативной деятельности, Агентство ответственно за осуществление контроля в области законного оборота наркотиков. Министерство внутренних дел Таджикистана и подразделения Федеральной Пограничной Службы Российской Федерации, дислоцированные в Таджикистане также играют важную роль в обеспечении надлежащего контроля за наркотиками.
Правительство Туркменистана также создало Государственную Комиссию по контролю за наркотиками, и ее основными задачами является координация усилий правоохранительных органов и других ведомств в борьбе с проблемой наркотиков. Государственная Комиссия наделена специальной ролью определения и осуществления стратегий по контролю за наркотиками. Партнерами Государственной Комиссии являются основные правоохранительные органы страны.

Есiрткiлердi толық масштабты ұлттық бақылау бағдарламасыз жүзеге асыру мақсатында Өзбекстан Республикасында ұлттық және аймақтық деңгейде есiрткінi бақылау Мемлекеттiк Комиссиясы құрылды, бұның құрамына есiрткілердi бақылау жұмысының әртүрлi саласына жататын бiрнеше қатар министерстволардың және ведомстволардың басшылары кiредi. Сонымен қатар осы саладағы әртүрлi министрлiктер және ведомстволардың күнделiктi жұмысын заңдарға және саясатқа сай реттеу үшiн есiрткiлердi бақылау бойынша Ұлттық Орталық ашылған болатын. Осы орталықтың қызметкерлерi Денсаулық қорғау Министрлiгi, Iшкi Iстер Министрлiгi, Ұлттық қауiпсiздiк қызметi, Кеден комитетi және прокуратура жұмыскерлерi санынан шақырылған. 2002 жылдың наурыз айында Өзбекстанның есiрткілердi бақылау Мемлекеттiк Комиссиясы "2002-2005 жылдарда есiрткілердi, психотроптық заттарды заңсыз айналдыруға және оларды зиян келтiре пайдалануға қарсы әрекет" Бағдарламасын қабылдады. Осы бағдарлама құқыққорғау органдарының қызметкерлерiнің жұмысын жақсартуды, нашақорлықтың алдын алуын және есiрткiнi бақылау саласында институционалдық, техникалық және құқықтық жәрдемдi қамтамасыз етедi, сондай-ақ халықаралық ұйымдар ынтымақтастығы арқылы техникалық жобаларды жүзеге асыру.
I.6 Өткен және ағымды ынтымақтастық
Орта Азия елдерiнiң есiрткімен күресуiн ЮНОДК он жыл бойы қолдайды. Қолдаудың негiзгi жақтары болып табылатын: есiрткілерге қарсы күресу үшiн ұлттық әлеуетiн күшейтуге арналған институциялық қолдау; байланыс жүйелерiн жасау; шекарадағы бақылау жұмысын арттыру; есiрткілердi бақылау жөнiндегi арнайы агенттiктердi құрастыруға және күшейтуге арналған ұлттық әрекеттердi қолдау. Қазiргi уақытта аймақта ЮНОДК пен прекурсорларды бақылауға, ұйымдық қылмыстықты зерттеуге және оперативтiк және басқа ақпараттарды жинау және айырбастау механизмдерiн құруға бағытталған есiрткi трафикпен байланысты басқа жобалар жүзеге асырып жатыр. ЮНОДК сондай-ақ құқық қорғау ведомствалар қызметкерлерiне олардың есiрткiлердi бақылау әлеуетiн нығайту үшiн, арнайы тренингтер дайындады.
1996 жылы Қазақстан, Қырғызстан, Тәжiкстан және Өзбекстанның құқық қорғау ведомствалары есiрткiлердiң заңсыз айналымына қарсы күрес туралы ынтымақтастық келiсiм-шартына қол қойды. ТМД және Орталық Азия елдерi шегiнде координация туралы жасалған басқа бiр қатар келiсiмдер ұйымдасқан қылмыстыққа қарсы күресiнде бiрлескен операцияларды өткiзуге жағдай жасайды. Аймақтың барлық елдерi 1996 жылы мамыр айында Орталық Азия және ЮНОДК-ң бес елдерi арасында қол қойылған Өзара түсiнушiлiк туралы Меморандумның қатысушылары болып келедi. Осы Меморандумға кейiннен Ресей, Ауғанстанның Даму жүйесi және Азербайджан қосылған. Осы Меморандум Орталық Азиядағы есiрткiнi бақылау саласындағы ынтымақтастықты нығайтуға жағдай жасайды,  содан басқа , келесiдей артықшылық бағыттарды жақсартуда үлес етедi: (i) ынтымақтастық және координация механизмдi; (іі) есiрткiлердi бақылау бойынша заңдарды үндестiру; (ііi) оперативтiк ақпаратты жинау және айырбастауында ұлттық әлеует; (iv) бiрлескен операциялар; (v) нашақорлыққа қатысты деректердi жинау және емдеу және алдын алу бойынша бағдарламаларды өткiзудегі; тәжiрибелер көрсету.

Для осуществления полномасштабной национальной программы по контролю за наркотиками в Узбекистане, была создана Государственная Комиссия по контролю за наркотиками, состоящая из министров и глав ведомств, задействованных в различных аспектах этой проблемы. Также был создан Национальный Центр по контролю за наркотиками, призванный осуществлять деятельность по законодательству и политике, координировать каждодневную работу различных министерств и ведомств в этой области. Сотрудники данного Центра были набраны из числа работников Министерства здравоохранения, Министерства внутренних дел, Службы Национальной безопасности, Таможенного комитета и прокуратуры. В марте 2002 года, Государственная Комиссия по контролю за наркотиками Узбекистана приняла Программу "По борьбе с незаконным оборотом наркотических средств и психотропных веществ и наркоманией на 2002-2005 гг.". Она предусматривает укрепление правоохранительной деятельности, профилактику наркомании и обеспечение институциональной, технической и правовой поддержки в области контроля за наркотиками, а также осуществление проектов технического сотрудничества с помощью международных организаций.
I.6 Предыдущее и текущее сотрудничество
Уже в течение десяти лет ЮНОДК оказывает поддержку странам Центральной Азии в борьбе с незаконным оборотом наркотиков. Основными областями содействия являются: институциональное становление для укрепления национальных потенциалов; создание систем коммуникаций; совершенствование деятельности по контролю на границе; поддержка национальных усилий в создании и укреплении специализированных агентств по контролю за наркотиками. Другие проекты в области борьбы с наркотрафиком, выполняемые в данный момент ЮНОДК в регионе, направлены на контроль за прекурсорами, изучение организованной преступности и создание механизмов для сбора и обмена оперативной и иной информацией. ЮНОДК также разработан ряд проектов, предусматривающих специальный тренинг для сотрудников правоохранительных ведомств для дальнейшего укрепления потенциала органов по контролю за наркотиками.
В 1996 году правоохранительные ведомства Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана подписали соглашение о сотрудничестве в области борьбы с незаконным оборотом наркотиков. Еще несколько других соглашений о координации, заключенных в рамках СНГ и Центрально-азиатского региона, способствуют проведению совместных операций по борьбе с организованной преступностью. Все страны региона являются участницами Меморандума о Взаимопонимании, подписанного 4 мая 1996 года между пятью странами Центральной Азии и ЮНОДК, к которому позже присоединились Россия, Сеть развития Ага-хана и Азербайджан. Данный Меморандум способствует укреплению сотрудничества в области контроля за наркотиками в Центральной Азии,  помимо прочего , в совершенствовании таких приоритетных направлений как: (i) механизмы для координации и сотрудничества; (ii) гармонизация законодательства по контролю за наркотиками; (iii) национальный потенциал в сборе оперативной информации и ее обмена; (iv) совместные операции; и (v) сбор данных по наркомании и обмен опытом проведения программ по профилактике и лечению.

"Шесть плюс Два" 1 (Алты қосу екi) тобы 2000 жылдың қыркүйегiнде ауған есiрткiлерiне қарсы күрес бойынша аймақтық қызмет жоспарын бекiттi. Жоспарға құқық қорғау қызметiндегi, аймақтық ынтымақтастық, қылмыстық әдiл сот жүйелерi, есiрткi өсiмдiктердiң егiнiн болдыртпау және балама даму бойынша бiр қатар тапсырыстар, Ауғанстанда есiрткiге қарсы шараларды қолдану, сонымен қатар есiрткiге сұранысты азайту және нашақорлықты алдын алу жұмыстары кiредi. БҰҰ Қауiпсiздiк Одағы "Шесть плюс Два" тобын ЮНОДК қолдауымен есiрткiмен байланысты мәселелердi бiрлесiп шешуге шақырды, сондай-ақ басқа қатысушы-елдердi Ауғанстанмен шектесетiн елдердiң есiрткiлердi бақылау әлеуетiн дамудағы жәрдемiн нығайтуға шақырды. 2000 жылы Ташкентте өткен Орталық Азиядағы тұрақтылық және қауiпсiздiктi нығайту туралы халықаралық Конференцияда: "Есiрткiге, ұйымдасқан қылмыстыққа және терроризмге қарсы күресте бiрлескен қолдау" Орталық Азияның барлық елдерiмен бекiтiлген екi құжат қабылданған, олар "Декларация" және "Орталық Азиядағы есiрткiге, ұйымдасқан қылмыстыққа және терроризмге қарсы күресте ынтымақтастықтың әлеуеттерi". Орталық Азиядағы тұрақтылық және қауiпсiздiктi нығайту туралы Бiшкек Халықаралық Конференция кезiнде: 2001 жылдың 13-14 желтоқсанында өткен ЮНОДК және ОБСЕ-мен бiрге ұйымдастырылған терроризмге қарсы жан жақты күштi нығайту конференциясында соған сәйкес бағдарламалық қызметтер туралы декларация қабылданған болатын.
2003 жылы Шанхай Ынтымақтастық Ұйымының қатысушы елдерi есiрткiнiң заңсыз айналымы және прекурсорларға қарсы күрес бойынша ынтымақтастық келiсiм-шартының жарастырушылары болды, осы келiсiм-шарт Ресей, Қытай, Қазақстан, Қырғызстан, Өзбекстан және Тәжiкстан елдердiң осы мәселенi шешуде барлық күштерiн бiрiктiредi деген жоспарда.
Келiсiм-шарт, сондай-ақ прекурсорларды бақылауын жақсартуға бағытталған, өйткенi жол байланысы және жалпы шекаралар арқылы сауда айналымы өсуде.
_____________________________
1 "Шесть плюс Два" тобы Ауғанстанмен шектесетiн алты елден құралады, яғни Қытай, Иран, Пакистан, Тәжiкстан, Түрікменстан және Өзбекстан, қосу Ресей және АҚШ.
II. НЕГIЗДЕУ
ІІ.1 ЮНОДК-тың жәрдем етуге өкiлеттiлiгi және негiздеуi
1991 жылы ашылған уақыттан бастап, ЮНОДК есiрткiлердiң заңсыз айналымына қарсы күрес стратегиясын глобалды деңгейде реттейдi. Ұйым БҰҰ-ң есiрткiлердi бақылау бойынша барлық бағдарламаларын реттеуге және орындауға өкiлеттi. ЮНОДК-ң негiзгi артықшылығы БҰҰ есiрткiлердi бақылау бойынша әр түрлi Конвенцияларымен, сонымен қатар 1998 жылы шiлде айында БҰҰ-ң 20-шы Генералды Ассамблеясының Арнайы Сессиясында қабылданған Саяси Декларациямен анықталады.
БҰҰ-ң 20-шы Генералды Ассамблеясының Арнайы Сессиясында есiрткiмен байланысты қылмыстар халықаралық белгi алатындықтан, сондай-ақ шекараның ашылуы және нарықтардың глобальдануындықтан, есiрткiге қарсы күрес бойынша халықаралық келiсiмдердi құқықтық ынтымақтастықты нығайтпай жүзеге асу мүмкiн емес. Бiрақ, сондай ынтымақтастық елдердiң егемендiгi және әр түрлi құқықтық жүйелер себебiнен қиыншылыққа түседi. Ынтымақтастықтың нығайтылуы процессуальдық және тергеу мүмкiншiлiктерiн арттырады, сонымен қатар есiрткi заттарды аудандық елдерден өткiзiп алушыға жеткiзу арқылы деңгейi жоғары есiрткi жасаушыларды ұстап алу мақсатында жасалатын "бақыланатын жеткiзулер" операциялар iске асырады.
"Дүниежүзiлiк есiрткi мәселесiмен күресте халықаралық ынтымақтастықты нығайту шаралары" БҰҰ-ң Генералды Ассамблеясының Арнайы Сессиясындағы Резолюциясы мемлекеттерге ұсынады: (а) егер ол олардың iшкi құқықтық жүйелерiнiң негiзгi принциптерiмен рұқсат етiлетiн болса, олардың заңдары, процедуралары және тәжiрибе бақыланатын жеткiзулер әдiсiн iшкi және халықаралық нарықта қолдануына жол берсiн, мемлекеттер арасындағы келiсiмдер және өзара түсiнушiлiктi есептеумен; (b) бақыланатын жеткiзулер әдiсiн қолдануда жәрдемдесу мақсатында басқа елдермен, әсiресе көршiлес елдермен келiсiм-шарттар жасау сұрақтарын қарастыру; немесе осы мүмкiншiлiктi әр нақты iске қарастыру; (с) құрал-жабдықты айырбастау және тәжiрибелерiн көрсету арқылы бiр-бiрiне көмек көрсету; және, егер заңсыз есiрткiлердiң партиясын бақылау техникалық құрал-жабдығы дайындалған немесе заңсыз есiрткiнi зарарсыз затпен айырбастауға болатын заттар өндiрiлген болса, сондай құрал-жабдықты немесе затты басқа елдерге беру сұрақтарын қарастыру.
II.2 Шешiмдi талап ететiн есiрткi мәселесi
Жоба есiрткiлердiң үздiксiз ағымын тоқтатуға бағытталған - негiзiнен Орталық Азия аймағы арқылы өтетiн ауған апиындарын. Орталық Азия елдер үкiметiнiң және халықаралық қауымдастықтың жүйелi әрекеттерi арқылы Ауғанстанмен шектесетiн аудандардағы бақылау жұмысының жақсарғаны белгiленедi. Бiрақ тау ландшафт және шекараның үлкендiгi кесiрiнен есiрткiнiң аймаққа толығымен кіруiн тоқтату үшiн, шекарадағы есiрткiлердi тоқтату шаралары жеткiлiксiз. Сондықтан, шекарадағы бақылау және тоқтату трансшекаралық ынтымақтастықпен және қазiргi уақыттағы ел iшiндегi құқық қорғау шаралармен толықтырылу тиiс.
Соңғы он жылдары, ауған апиынның Орталық Азия арқылы контрабандасымен айналысатын қылмыстық топтар өз айқындамаларын нығайта түстi. Көбiнесе сондай ұйымдасқан құрылымдар Ауғанстан және Тәжiкстан азамат соғыстарының әскери топтарынан құралады. Этникалығы бiр адамдар көп жағдайларда бiрiгiп ұйымдастықтар құрайды. Осы уақытта әрекет ететiн топтар белгiлi орамдылығымен, операциялардың нақты жоспарлаумен және қазiргi уақыттағы техникалық құралдарды және қару жарақтарды қолданумен ерекшеленедi. Осы қылмыстық құрылымдардың қызметiн тоқтату үшiн Орталық Азиядағы есiрткiлердiң айналымы, өткiзуi туралы ақпаратты жинау анализдеу керек. Бұл есiрткiлердiң заңсыз айналымын тоқтатуға қолайлы еңбек, қаражат және техниканың шектеулi санын жақсы бөлiстiруге мүмкiншiлiк бередi. Бұдан ары, Орталық Азияда әрекет ететiн топтардың және Еуропа және солтүстiк америка елдерiне есiрткiнi жеткiзумен айналысатын топтардың байланысы туралы маңызды ақпарат жиналады.
Қазiргi кезде ең төмен деңгейдегi аймақтық бақыланатын жеткiзу әдiстерiнiң мүмкiншiлiктерiн дамыту оперативтiк ақпаратты бiрлесiп жинау процедураларын және тәсiлдерiн жетiлдiру үшiн өте маңызды.
II.3 Мақсатты облыс және бенефициарлар
Аймақ арқылы өткiзiлетiн есiрткiлердiң көбi жердегi көлiк арқылы өткiзiлетiндiктен қылмыстық жүйелердiң масштабтары барлық Орталық Азияға тараған. Сондықтан, мәселенi аймақтық деңгейде шешу маңызды. Жоба осы мәселеде өз мүддесiн көрсететiн Ресей Федерациясы және Кавказ елдердi iске кiрiстiрумен барлық Орталық Азия елдердiң әлеуеттерiн құру мақсатында дайындалған.
Орталық Азия елдерiнiң құқық қорғау органдары жобаның негiзгi бенефициарлары болып келедi. Оларға бақыланатын жеткiзулердi өткiзу, сонымен қатар қажеттi заңдарды шығару және аса қажетті құрал-жабдықтарды алу үшiн функциональдық институтциональдық процедураларды белгiлеуде үлкен көмек көрсетiледi. Екiншi дәрежедегi бенефициарлар - "соңғы тұтынушылар" елдерiнiң құқық қорғау органдары болады (олардың орталық-азия серiктестерiнiң мүмкiншiлiктерiн жетiлдiру есебiнде). Аса кең мағынада, есiрткiлердiң контрабандасында кiрiстiрiлген қылмыстық ұйымдарды ұстау барлық қоғамға пайдасын тигiзедi, ал жоба есiрткiнiң аймақ арқылы өтуiн азайтады.
II.4 Жобаның аяқталуынан кейiн күтiлетiн жағдай
* Бақыланатын жеткiзу операциялары әр елдiң құқық қорғау органдары арасындағы координацияның жоғары деңгейiн талап етедi. Сондықтан, жобаның аяқталуынан кейiн жобада қатысушы елдер үкiметтерi бақыланатын жеткiзулердi өткiзу үшiн нақты ұлттық институттық процедураларды бекiтетiнi күтiлуде. Қажеттi заңдар дайындалады. Халықаралық ынтымақтастыққа жауапты болатын нақты байланыс органдар анықталады.
* Iшкi және халықаралық бақыланатын жеткiзулердi өткiзу үшiн құзыреттi өкiметтер тез арада шешiм қабылдау керек. Қазiргi кезде, бақыланатын жеткiзулердi өткiзу мәселелерiн шешетiн нақты механизмдер жоқ. Жобаның аяқталуынан кейiн, аймақ елдерiне сондай механизмдердi белгілеуде және анықтауда көмек көрсетіледi.
* Бақыланатын жеткiзулердi өткiзу үшiн арнайы дайындық қажет. Қазiргi уақытта, аймақта сондай мүмкiншiлiктер шектелген. Жоба құқық қорғау органдар қызметкерлерiне алдағы халықаралық стандарт бойынша тренингтер өткiзедi және "каскад" тренингiн өткiзуде жағдай жасайды.
* Қорытындысында, операцияға арнайы жасалған бақылаудың қарапайым құралдарын беру ұлттық ведомстволардың техникалық мүмкiншiлiктерiн арттырады, сонымен қоса оларға келесiде қандай аса пайдалы құрал-жабдықтарда алу қажет екенiн анықтауға түсiнiк бередi.
II.5 Жобаның стратегиясы
Жоба сәйкес институттық процедураларды анықтауда жәрдемдеседi, ал қажет кезде, жобаның шегiнде құрал-жабдық пен техникалық жәрдем берiледi. Жәрдем сарапшылардың миссиялары, аймақтың әр елiнде ұлттық жұмыстық семинарлар кезiнде анықталған олардың қажеттiлiктерiнде негiзделген жұмыстық семинарларды және жәрдем бағдарламаларын ұйымдастыруы арқылы көрсетiледi.
Жалпы айтқанда, үкiмет бақыланатын жеткiзулердi өткiзуде және олардың нәтижелерiн бақылауында қажеттiлiк бар екенiн бiледi. Жұмыстық кездесулер ұлттық өкiметтерге жүйелер мен процедураларды белгiлеуге және осы мақсатқа жету үшiн қажеттi жұмыстық механизмдердi орындауға жағдай жасайды. Кездесулердiң негiзгi тапсырысы әр елге тән арнайы мәселелердi анықтау және ұлттық координация және ынтымақтастық жүйесiн құру болады.
Жобада қатысушы елдерге, аймақтық құрылымдарға және басқа сәйкес ұйымдарға қажеттi орындау қызметтерiн анықтайды.
ЮНОДК-ң Орталық Азиядағы кеңселерi жұмыстық семинарларды дайындауда кiрiстiрiледi және жобаны жүзеге асыру үшiн қажеттi "жетекшi" тәжiрибенi анықтауда негізгі роль атқарады. Осы кеңселер жергілiктi құзыреттi органдармен байланыс жасайды. Олар, сонымен қатар жобаны орындау кезiнде пайда болған мәселелердiң есебiн жүргiзедi және пайдалы шешiмдер ұсынады және ЮНОДК-мен сол уақытта жүзеге асырылып жатқан басқа жобалармен өзара координациясын жүргiзедi. Жобаның тиiмдi орындалуы мақсатында жоба координаторы мен өкiлдiктер нұсқаулардың дұрыс орындалуында жәрдемдеседi. Олар ЮНОДК бөлiмшелерiнiң негiзгi өкiлдерiнен құралған арнайы комитеттен басқарулар алады ("Прогресс в развитии" бөлiмшелерi Дамудағы прогресс) (PD) және есiрткiлердiң заңсыз айналымымен күрес бойынша Секция).
Жобаның ақырғы деңгейлерiнде, техникалық жәрдемдесу - қажеттiлiктердi анықтау бойынша миссиялар кезiнде және/немесе қатысушы елдердiң сұранысы негiзiнде анықталған салалар бойынша көрсетiледi. Осы салалар саясатты дайындау, әкiмшiлiк қызметшiлердiң тренингi, құқық қорғау органдардың тренингi және нақты құрал-жабдықты беру бағыттарын қамтиды.
Жоба координаторы жоба шегiндегi нұсқаулардың дұрыс орындалуында жәрдемдеседi.
II.6 Орындау механизмдерi

Группа "Шесть плюс Два" 1 в сентябре 2000 года утвердила региональный план действий по борьбе с афганскими наркотиками. План содержит ряд задач в области правоохранительной деятельности, регионального сотрудничества, системы уголовного правосудия, искоренения посевов наркосодержащих растений и альтернативного развития, принятии антинаркотических мер в самом Афганистане, а также в сокращении спроса на наркотики и профилактики наркомании. Совет Безопасности ООН призвал группу "Шесть плюс Два" скоординировано заниматься решением проблем, связанных с наркотиками при поддержке ЮНОДК, а также призвал другие страны-участницы усилить поддержку развития потенциала по контролю за наркотиками стран, граничащих с Афганистаном. На международной Конференции по Укреплению безопасности и стабильности в Центральной Азии: Объединенный подход в борьбе с наркотиками, организованной преступностью и терроризмом, состоявшейся в октябре 2000 года в Ташкенте, были приняты два документа, "Декларация" и "Приоритеты сотрудничества в борьбе с наркотиками, организованной преступностью и терроризмом в Центральной Азии", утвержденные всеми странами Центральной Азии, которые предоставляют четкие рамки для деятельности в регионе. В ходе бишкекской Международной Конференции по укреплению безопасности и стабильности в Центральной Азии: Наращивание всесторонних усилий по противодействию терроризму, организованной совместно ЮНОДК и ОБСЕ и состоявшейся 13-14 декабря 2001 года, также была принята декларация и соответствующая программа действий.
В 2003 году, страны участницы Шанхайской Организации Сотрудничества стали инициаторами соглашения о сотрудничестве в борьбе с незаконным оборотом наркотиков и прекурсоров, которое должно объединить усилия России, Китая, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана и Таджикистана в этой области. Соглашение также направлено на совершенствование контроля за прекурсорами, так как увеличивается дорожное сообщение и торговый оборот через общие границы.
____________________________________
1
Группа "Шесть плюс Два" состоит из шести стран, граничащих с Афганистаном, т.е. Китай, Иран, Пакистан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан плюс Россия и США.
II. ОБОСНОВАНИЕ
II.1 Полномочия и обоснования ЮНОДК для оказания поддержки
С момента создания в 1991 году, ЮНОДК координирует стратегии борьбы с незаконным оборотом наркотиков на глобальном уровне. Организация уполномочена координировать и осуществлять эффективное руководство всех программ ООН по контролю за наркотиками. Основные приоритеты ЮНОДК определяются различными Конвенциями ООН по контролю за наркотиками, а также Политической Декларацией, принятой на 20 Специальной Сессии Генеральной Ассамблеи ООН, состоявшейся в июне 1998 года.
На 20 Специальной Сессии Генеральной Ассамблеи ООН было подчеркнуто, что по причине того, что многие преступления, связанные с наркотиками, носят международный характер, а также в силу современной открытости границ и глобализации рынков, международные соглашения по борьбе с наркотиками невозможно выполнять без укрепления правового сотрудничества. Однако, зачастую такое сотрудничество осложняется вопросами суверенитета стран и различием правовых систем. Укрепление сотрудничества может расширить процессуальные и следственные возможности, в том числе, осуществление операций "контролируемых поставок", при проведении которых дается возможность провезти незаконные вещества через территорию государства и доставить их до получателя, для того, чтобы арестовывать наркодельцов более высокого уровня.
Резолюция Специальной Сессии Генеральной Ассамблеи ООН "Меры по укреплению международного сотрудничества в борьбе с мировой проблемой наркотиков" рекомендует государствам: (а) Если это допускается основополагающими принципами их соответствующих внутренних правовых систем, обеспечить, чтобы их законодательство, процедуры и практика допускали применение метода контролируемых поставок как на внутреннем, так и на международном уровнях, с учетом соглашений, договоренностей и взаимопонимания между государствами; (b) Рассмотреть вопрос о заключении соглашений и договоренностей с другими государствами, особенно соседними государствами, в целях содействия применению контролируемых поставок; или рассматривать эту возможность применительно к каждому конкретному делу; (с) Оказывать друг другу помощь путем обмена опытом и оборудованием; и, если они разработали техническое оборудование для слежения за партиями незаконных наркотиков или создали безвредные вещества, которыми можно заменить незаконные наркотики, рассмотреть вопрос о предоставлении такого оборудования или таких веществ другим государствам в целях успешного осуществления контролируемых поставок.
II.2 Проблема, требующая решения
Проект направлен на пресечение непрерывного потока наркотиков - в основном афганских опиатов - через Центрально-азиатский регион. Путем последовательных действий правительств стран Центральной Азии и международного сообщества, было достигнуто существенное улучшение контроля на протяженных границах с Афганистаном. Однако по причине горного ландшафта и большой протяженности границы, мер по пресечению наркотиков на границе недостаточно, для того чтобы полностью пресечь проникновение наркотиков в регион. Поэтому, контроль и пресечение на границе должны дополняться трансграничным сотрудничеством и усовершенствованными правоохранительными мерами внутри стран.
За последнее десятилетие, преступные группировки, занимающиеся контрабандой афганского опия через Центральную Азию, смогли укрепить свои позиции. Зачастую, такие организованные структуры возникают из военизированных групп времен гражданских воин в Афганистане и Таджикистане, или на основе контактов между отдельными лицами, установленными в ходе этих конфликтов. Этническая принадлежность зачастую способствует сплочению. Группировки, действующие в настоящее время, отличаются заметной гибкостью, тщательным планированием операций и использованием современных технических средств и оружия. Для пресечения деятельности данных преступных структур, необходимо собирать и анализировать информацию о способах транспортировки и реализации наркотиков в Центральной Азии. Это позволит лучше распределять ограниченные трудовые, технические и финансовые ресурсы, доступные для пресечения незаконного оборота наркотиков. Кроме того, будет собрана важная информация о связях между группировками, действующими в Центральной Азии, группами, занимающимися дальнейшей контрабандой и распространением наркотиков в странах западной Европы и северной Америки. Развитие возможностей региональных контролируемых поставок, находящихся в данный момент на очень низком уровне, незаменимо для совершенствования методов и процедур совместного сбора оперативной информации.
II.3 Целевая область и бенефициары
Так как большинство наркотиков, провозимых через регион, провозится наземным транспортом, зачастую масштабы преступных сетей охватывают всю Центральную Азию. Следовательно, крайне важно решать проблему на региональном уровне, и данный проект был специально разработан для создания потенциала во всех странах Центральной Азии, с привлечением других заинтересованных сторон, таких как Российская Федерация и страны Кавказа.
Основными бенефициарами проекта являются правоохранительные органы стран Центральной Азии. Им будет предоставлена существенная помощь в установлении функциональных институциональных процедур для проведения контролируемых поставок, а также в разработке необходимого законодательства и в приобретении наиболее необходимого оборудования. Второстепенными бенефициарами станут правоохранительные органы стран "конечных потребителей" за счет совершенствования возможностей их центрально-азиатских партнеров. В более широком смысле, разоблачение преступных организаций, задействованных в контрабанде наркотиков, пойдет на пользу всему обществу, а проект поддержит общие усилия по сокращению потока наркотиков через регион.
II.4 Ситуация, ожидаемая по окончании проекта
- Операции контролируемой поставки требуют высокого уровня координации между правоохранительными органами различных стран. Следовательно, по окончании проекта ожидается, что правительства стран участниц проекта установят четкие национальные институциональные процедуры для проведения контролируемых поставок. Будет разработано необходимое законодательство. Будут определены конкретные контактные органы, ответственные за укрепление международного сотрудничества.
- Для проведения контролируемых поставок, внутренних или международных, необходимо быстрое принятие решений со стороны компетентных властей. На данный момент, нет установленного четкого механизма принятия решений для рассмотрения запросов на проведение контролируемых поставок. К концу проекта, странам региона будет оказано содействие в определении и установлении таких механизмов.
- Для проведения контролируемых поставок необходима специальная подготовка. На данный момент такие возможности в регионе ограниченны. Проект предоставит сотрудникам
правоохранительных органов тренинг по передовым международным стандартам и создаст возможности для "каскадного" тренинга.
- И последнее, предоставление элементарных средств скрытого наблюдения и связи для операций укрепит технические возможности национальных ведомств, а также поможет им определить наиболее соответствующее оборудование для приобретения в дальнейшем.
II.5 Стратегия проекта
Проект окажет содействие в определении соответствующих институциональных процедур, и при необходимости, в рамках проекта будет предоставлено оборудование и техническое содействие. Изучение и оказание содействия будет осуществляться путем миссий экспертов, организации рабочих семинаров и программ содействия в каждой стране региона, основываясь на их специфических потребностях, выявленных в ходе национальных рабочих семинаров.
В целом, правительства осведомлены о потребностях для проведения контролируемых поставок и оценки их результатов. Рабочие встречи помогут национальным властям установить системы и процедуры, и выполнять рабочие механизмы для достижения этих целей. Ключевой задачей встреч будет определение специфических проблем, присущих той или иной стране, и создание системы национальной координации и сотрудничества.
Проект четко определит действия, которые необходимо предпринять участвующим странам, региональным структурам и другим соответствующим организациям.
Офисы ЮНОДК в странах Центральной Азии будут вплотную вовлечены в подготовку рабочих семинаров, и будут играть ключевую роль в определении передового опыта для выполнения проекта. Данные офисы установят и будут поддерживать контакты с местными компетентными органами. Они также будут уполномочены вести отчетность по проблемам, возникающим в ходе выполнения этапов проекта и предлагать возможные решения. Они также обеспечат взаимную координацию при выполнении данного проекта с другими выполняемыми в этот момент проектами ЮНОДК. Совместно с Координатором проекта, представительства окажут содействие в надлежащем выполнении инициатив в рамках проекта для обеспечения бесперебойного осуществления проекта. Они будут получать руководства от специального комитета, состоящего из представителей основных подразделений ЮНОДК (Подразделения "Прогресс в развитии" (PD) и Секции по борьбе с незаконным оборотом наркотиков).
На более поздней стадии проекта, техническое содействие будет оказываться в ряде сфер, которые будут определены в ходе миссий по выявлению потребностей и/или на основе запросов от стран участниц. Данные сферы будут охватывать такие направления как разработка политики, укрепление межведомственной координации, разработка законодательства, тренинг административного персонала, тренинг для сотрудников правоохранительных органов и предоставление определенного оборудования.
Координатор проекта будет содействовать надлежащему выполнению инициатив в рамках проекта для обеспечения его бесперебойной реализации.
II.6 Механизмы выполнения

Жобаның орындалуы есiрткiнi бақылау саласындағы сарапты қажет етедi, сонымен қатар аймақтық ынтымақтастыққа талапты қажет етедi. ЮНОДК-ң Ташкентте өз қорлары және өкiлдiгi бар екенiн ескере отырып ЮНОДК осы жобаның орындаушы агенттігі ретiнде анықталды және негiзiнен құрал-жабдықты сатып алу және жеке келiсiм қызметi мәселелерiмен айналысады. Осы шартта ЮНОПС ЮНОДК мен жұмыс жоспарын жасағаннан және бюджеттi анықтағаннан кейiн жеке келiсiм-шарт жасайды. ЮНОПС пен келiсiм-шарт шегiнде орындалатын жобаның құрамдары үшiн, ЮНОПС қосалқы шығындардың 7.5% төлейдi, ал қалған 5.5% ЮНОДК қалады.
ЮНОДК-мен Ташкентте орындалатын құрамдар және күнделiктi қызмет ЮНОДК және ПРООН арасындағы жұмыс келiсiм-шартына сай жүзеге асырылады. ПРООН-ң елдердегi өкiлдiктерi осы жобаның орындалуын қажеттi әкiмшiлік және қаражаттық қызметтер көрсетедi және ЮНОДК-ге балама қаржылық есептеменi қамтамасыз етедi. ПРООН осы қызметтер үшiн қаражаттың жалпы сомасынан 3% қосалқы шығын сомасын төлейдi. Аймақ елдердегi ЮНОДК және ПРООН өкiлдiктерi қазiргi уақытта қайта қаралған жұмыстық келiсiмдердi талқылауда. Егер Жұмыстық келiсiмнiң осы қаралымы ПРООН-мен төленетiн қосалқы соманың өзгеруiне әкелетiн болса Ташкенттегi ЮНОДК және Венадағы қаржылық қызмет жобаның бюджетiн сәйкес қарастырады.
Осыны орындауға жалпы жауапкершiлiк ЮНОДК-ң Ташкенттегi Орталық Азиядағы Аймақтық Өкiлдiгiне (ОААӨ) және ЮНОДК-ң Ресей және Беларусьтағы Аймақтық Өкiлдiктерiне (РБАӨ) берiлдi. Жобаны орындау барысында, осы Өкiлдiк өзiнiң Аймақтық өкiлдiгi арқылы жоба координаторының ((UNV) волонтерлер жүйесi арқылы тағайындалған) жұмысын жiбередi. "Құқық қорғау жобалар"-ды iске асыруда кiрiстiрiлген ЮНОДК/ОААӨ қызметкерлерi осы жобаға қолынан келетiн барлығымен көмектеседi. Жоба бойынша негiзгi шешiмдер, жұмыс жоспарды бекiтумен қоса, қарастыруларды жүзеге асыру сұрақтары, жобаны орындау стратегиясына өзгерiстер енгiзу немесе басқа саяси мәселелер Венадағы ЮНОДК-ң сәйкес секциялар және бөлiмшелердiң Аймақтық Өкiлдермен бiрге келiсiледi.
II.7 Орындауға дайындық және координациялар
Жобаның орындалуы оған аймақ елдерiнiң көпшiлiгiмен қол қойғаннан кейiн лезде басталады. Егер қай бiр жақ жобаның басталуынан кейiн алты ай iшiнде жобаға қолын қоймаса оның жобадағы қаражат бөлiгi басқа елдердегi қол қойылған жобаға берiледi.
Бiрiншi жұмыстық семинардың өткiзiлуi алдында, қатысушы елдер әрекеттегi жүйелер және механизмдер туралы ақпарды және олардың анализын көрсетедi. Өкiлдiктерге жоба бойынша - серiктес ретiнде сәйкес ведомствалардың өкiлдерiн қою туралы өтiнiш жiберiледi. Аймақтық жұмыс семинарлары өтетiн елдер өкiлдiктерi қажеттi шарттарды және ұйымдық қолдаудың берiлуi талап етіледi.
Ташкенттегi ЮНОДК осы жобаның ЮНОДК-ң Орталық Азиядағы және көршiлес елдердегi басқа ұлттық және аймақтық жобаларымен сәйкес координациясын қамтамасыз етедi. Ташкенттегi ЮНОДК негiзiнен аймақта жұмыс iстейтiн басқа екi және көп жақты донорлармен өзара байланысты жасайды және оларға осы және басқа жобалардың жағдайы туралы толық ақпарат бередi, бұл аймақтағы донорлық көмектi жақсарту үшiн жасалады. Ташкенттегi ЮНОДК осы жоба және аймақтық жоба арасында ақпаратты жинау, айырбастау және анализдау саласындағы толық координациясын қамтамасыз етедi. Осы жобаны орындаудан алынған тәжiрибе басқа жобаларда ескерiледi.
III. Мақсаттар, нәтижелер, қызмет
Жоба аймақ елдерiне ұлттық механизмдердi және бақыланатын жеткiзулердi тиiстi өткiзу мүмкiншiлiктерiн құру және/немесе дамытуға бағытталған. Бұл аймақтың құқық қорғау органдарына қылмыстық топтарды ұстауда әлеуетiн нығайтуға жәрдемдеседi. Жоба ӨТМ мүше елдерiне есiрткiлер партияларының орнын және көздерiн табуда, есiрткi трафигiнiң ұлттық, аймақтық және халықаралық маршруттарын анықтауда өз мүмкiншiлiктерiн жетiлдiруге жәрдемдеседi.
Тiке тапсырыс:     Аймақ елдерiне ұлттық механизмдердi және
бақыланатын жеткiзулердi тиiстi өткiзу
мүмкiншiлiктерiн құруда және/немесе
дамытуда жәрдемдесу
Нәтижелер:
- Құқықтық шектеулер құрылған, процедуралар және бақыланатын жеткiзулердi өткiзу үшiн сәйкес механизмдер белгіленген
- Бақыланатын жеткізулерді тиісті өткізу үшін арнайы тренинг және құрал-жабдық берілген
Қызмет:
ӨТМ мүше елдерiнiң құқық қорғау органдарына бақыланатын жеткiзулердi өткiзуде, жоспарлауда және ұйымдастыруда оперативтiк жетекшi әдiстердi қолдану бойынша кеңестiк қызмет көрсету үшiн халықаралық сарапшыны iске кiрiстiру;
Жетекшi координаттайтын ведомствоны анықтау, есiрткiлердi бақылау саласындағы әлеуеттердi, тергеу әлеуетiн бағалау, ведомствоаралық ынтымақтастықтың механизмдерiн анықтау үшiн Есiрткiлердi бақылау бойынша ұлттық құқық қорғау органдардың ролiн зерттеу;
Қажеттi бақыланатын жеткiзулердi өткiзу және заңдарға сәйкес өзгерiстердi енгiзуде жәрдемдесу үшiн ұлттық құқықтық талаптарды анықтау;
Есiрткiлердi бақылау бойынша барлық мүдделi құқық қорғау ведомствалардың және бақыланатын жеткiзулердi ұйымдастыруда мүдделi басқа жақтардың ұлттық ведомствоаралық кездесулерiн ұйымдастыру;
Сәйкес басқармаларға, сонымен қатар байланыс тұлғаларға бақыланатын жеткiзулердi өткiзу үшiн қажеттi процедураларды енгiзу және дайындауда жәрдемдесу және тәулiк бойы байланыс жүйесiн енгiзу;
Жетекшi құқық қорғау ведомстволарға бақыланатын жеткiзулердi өткiзу талаптарына caй келетiн оперативтiк процедураларды енгiзуде жәрдем көрсету;
Есiрткiлердi бақылау құқық қорғау орган қызметкерлерiне қабылданған нұсқаулар бойынша тренингтер беру;
Нұсқауды қолдану бойынша бiрiншi кәсiби тәжiрибемен бөлiсуге және жетiспеушiлiктердi анықтауға бағытталған семинарды ұйымдастыру;
Әр елде сол елдiң үкiметiмен бақыланатын жеткiзулердi оперативтiк орындауға тағайындалған бөлiмшелердi анықтау;
Ел үкiметiмен тағайындалған сәйкес бөлiмшелерге бақыланатын жеткiзулердi атқару кезiнде жасырынды бақылау тәсiлiн қолдану бойынша тренингтер өткiзу;
Есiрткiлердi бақылау бойынша құқық қорғау органдардың арнайы құрал-жабдықтағы қажеттiлiгiн анықтау;
Арнайы құрал-жабдықты беру;
Берiлген құрал-жабдықты қолдану бойынша арнайы тренинг өткiзу;
Бақыланатын жеткiзулердi өткiзуде аймақтық және трансшекаралық ынтымақтастықты дамыту, трансшекаралық бақыланатын жеткiзулердi өткiзу туралы келiсiмге қол қоюды қоса (егер аймақ елдерiмен талап етiлетiн болса);
Бақыланатын жеткiзулердi өткiзу туралы кәсiби сабақтарды ұйымдастыру, алдымен ұлттық сосын аймақтық деңгейде;
Бақыланатын жеткiзулердi өткiзу, жоспарлау және реттеу бойынша қорытынды аймақтық жұмыс кездесуiн ұйымдастыру.
IV. Салымдар
Үкiметтердiң салымы
Жобаға қол қойған елдерiнiң үкiметтерi, координация және талқылау бойынша тренингтердi және кездесулердi өткiзу үшiн кеңселер бередi.
Жобаға қол қойған елдерiнiң үкiметтерi БҰҰ қызметкерлерiне, кеңесшiлерге, донор-елдерiнiң өкiлдерiне және виза жобасының қызметкерлерi үшiн қауыпсыздыкқа қажетті шарттар және аймақ бойынша төлемақысыз жұмыспен жүруді ұйымдастыруды қамсыздандырады және халықаралық мониторинг бойынша аймақта кездесулерге төлемақысыз жағдай жасайды.
ЮНОДК-тiң салымы

Выполнение проекта требует экспертизы в области контроля за наркотиками, а также стремление к развитию регионального сотрудничества. Принимая во внимание, что ЮНОДК имеет такие ресурсы и имеет свое представительство в регионе, расположенное в Ташкенте, ЮНОДК было определено выполняющим агентством для данного проекта. ЮНОПС будет выступать в качестве вспомогательного исполняющего агентства, и в основном, будет заниматься вопросами закупки оборудования и индивидуальными контрактными услугами, в соответствии с рабочим планом, который будет разработан после утверждения данного проекта. Для этого, ЮНОПС подпишет с ЮНОДК отдельное соглашение после разработки рабочего плана и детальной разбивки бюджета. Для тех компонентов проекта, которые будут выполняться в рамках соглашения с ЮНОПС, ЮНОПС будут выплачиваться 7.5% вспомогательных затрат, а оставшиеся 5.5% будут сохраняться за ЮНОДК.
Компоненты, выполняемые ЮНОДК в Ташкенте и повседневная деятельность, будут осуществляться в соответствии с Рабочим соглашением между ЮНОДК и ПРООН. Представительства ПРООН в странах окажут административные и финансовые услуги, необходимые для выполнения данного проекта и обеспечат адекватную финансовую отчетность в ЮНОДК. За данные услуги ПРООН будет выплачиваться сумма вспомогательных затрат до 3% от общей суммы средств, расходуемых на местном уровне. Представительства ЮНОДК и ПРООН в странах региона в настоящий момент обсуждают пересмотренные рабочие договоренности. В случае, если данный пересмотр Рабочего соглашения приведет к изменению размера вспомогательной стоимости, выплачиваемой ПРООН, ЮНОДК в Ташкенте и финансовая служба в Вене пересмотрят бюджет проекта соответственно.
Общая ответственность за выполнение возложена на Региональное Представительство ЮНОДК в Центральной Азии (РПЦА) в Ташкенте в тесной координации с Региональным Представительством ЮНОДК в России и Беларуси (РПРБ). В выполнении проекта, данное Представительство, посредством своего Регионального Представителя, будет направлять работу Координатора проекта (отобранного через систему Волонтеров ООН (UNV) уровня, равного L3/4. Сотрудники ЮНОДК/РПЦА, задействованные в осуществление "правоохранительных проектов" окажут данному проекту всевозможную поддержку, тем самым существенно экономя средства бюджета проекта. Основные решения по проекту, включая утверждение рабочего плана, осуществление пересмотров, внесение каких либо изменений в стратегию выполнения проекта или другие политические вопросы, будут согласовываться Региональным Представительством с соответствующими секциями и отделами ЮНОДК в Вене.
II.7 Подготовка к выполнению и координации
Выполнение проекта будет начато незамедлительно после его подписания большинством стран региона. В случае, если какая либо из стран не подпишет проект по истечении шести месяцев после его начала, ее доля средств в проекте будет перенаправлена на осуществление деятельности проекта в других странах, подписавших проект.
Перед проведением первого рабочего семинара в рамках проекта, страны участницы предоставят информацию и анализ действующих систем и механизмов для инициирования и проведения контролируемых поставок, если таковые имеются. Правительствам будет направлена просьба, назначить в качестве партнеров по проекту представителей соответствующих ведомств. От правительств стран, в которых будут проводиться региональные рабочие семинары, потребуется предоставление необходимых условий и организаторской поддержки.
ЮНОДК в Ташкенте обеспечит надлежащую координацию данного проекта с другими национальными и региональными проектами ЮНОДК в Центральной Азии и соседних странах. В частности, ЮНОДК в Ташкенте будет поддерживать контакты с другими двухсторонними и многосторонними донорами, работающими в регионе, и обеспечивать их полную информированность о деталях и содержании данного и других проектов, для того чтобы достичь взаимодополняемость донорской помощи в регионе. ЮНОДК в Ташкенте также обеспечит полную координацию между данным проектом и соответствующими региональными проектами в области сбора, обработки, анализа и обмена информацией. Опыт, полученный при выполнении данного проекта, будет принят во внимание в других проектах.
III. Цели, результаты, деятельность
Проект направлен на оказание содействия странам региона в создании и/или развитии национальных механизмов и возможностей для проведения контролируемых поставок надлежащим образом. Это, в свою очередь, поможет укрепить потенциал правоохранительных органов региона в разоблачении преступных группировок, замешанных в наркотрафике. Проект также окажет содействие странам членам MOB в совершенствовании их способностей по определению источников и мест назначения партий наркотиков, выявлению национальных, региональных и международных маршрутов наркотрафика.
Непосредственная задача:    Оказать содействие странам региона
в создании и/или развитии национальных
механизмов и возможностей для проведения
контролируемых поставок надлежащим образом
Результаты:
- Созданы правовые рамки, установлены процедуры и соответствующие механизмы для проведения контролируемых поставок
- Предоставлен специализированный тренинг и оборудование для надлежащего проведения контролируемых поставок
Деятельность:
Привлечение международного эксперта для предоставления советнических услуг правоохранительным ведомствам стран членов MOB в применении передовых оперативных навыков в планировании, организации и проведении контролируемых поставок;
Изучение роли национальных правоохранительных органов по контролю за наркотиками для определения ведущего координирующего ведомства, приоритетов в области контроля за наркотиками, оценки потенциалов расследования, мобильности и механизмов межведомственного сотрудничества;
Определение национальных правовых требований, необходимых для проведения контролируемых поставок и оказания содействия в разработке возможных изменений в законодательстве;
Организация национальных межведомственных встреч всех заинтересованных правоохранительных ведомств по контролю за наркотиками и других заинтересованных сторон, направленных на разработку общего подхода в организации и проведении контролируемых поставок;
Оказание содействия соответствующим управлениям в разработке и внедрении надлежащих процедур для создания условий незамедлительного принятия решений о проведении контролируемой поставки, включая назначение контактных лиц и внедрение системы круглосуточной связи;
Оказание содействия ведущим правоохранительным ведомствам в внедрении скоординированных и взаимоподдерживающих оперативных процедур, отвечающих требованиям проведения контролируемых поставок;
Предоставление тренинга сотрудникам правоохранительных органов по контролю за наркотиками по выполнению принятых инструкций;
Организация семинара, направленного на обмен мнениями по первому практическому опыту применения инструкций и обсуждение возможных недостатков;
Определение в каждой стране подразделений, назначенных правительством данной страны для оперативного выполнения контролируемых поставок;
Предоставление тренинга соответствующим подразделениям, отобранным правительствами стран, по тактике скрытого наблюдения в ходе контролируемых поставок;
Определение нужд правоохранительных органов по контролю за наркотиками в специальном оборудовании;
Предоставление специального оборудования;
Проведение тренинга по применению предоставленного оборудования;
Развитие регионального и трансграничного сотрудничества в проведении контролируемых поставок, включая подписание соглашения о проведении трансграничных контролируемых поставок (в случае и когда будет запрошено странами региона);
Организация практических занятий (учений) по проведению контролируемых поставок, сначала на национальном, затем на региональном уровнях;
Организация заключительной региональной рабочей встречи по планированию, координации и осуществлению контролируемых поставок.
IV. Вклады
Вклады Правительств
Правительства всех подписавших проект стран предоставят помещения для проведения тренингов и встреч по обсуждению и координации.
Правительства стран, подписавших проект, обеспечат для сотрудников ООН, консультантов, представителей стран-доноров и сотрудников проекта визами, необходимыми условиями безопасности и организацией поездок по региону, не взимая дополнительной платы, и предоставят условия для проведения встреч в регионе по международному мониторингу проекта не взимая дополнительных местных выплат.
Вклад ЮНОДК

Қызметшiлерге кететiн шығындар: 173,400
Жобаның халықаралық және ұлттық қызметшiлерi, кеңесшiлермен және сарапшылармен байланысты шығындар, жобаны бағалауға кететiн шығын
Тренингке кететiн шығын: 225,000
Есiрткiлердi бақылау бойынша құқық қорғау офицерлер үшiн тренинг. Жоба қызметiн шолу бойынша кездесулер, басқа құқық қорғау ведомствалар және серiктестер кездесулерiн ұйымдастыру.
Құрал-жабдыққа кететiн шығын: 899,000
Бақыланатын жеткiзулер операциялары үшiн құрал-жабдықтар.
Iс сапарлар және басқа шығындар: 73,700
Венадағы штаб-пәтерге iс сапарлар. Басқа шығындар.
V. Жобаның тәуекелi және жорамалдары
Осы жоба аймақта бақыланатын жеткiзулердi өткiзу механизмдердiң құрылуына жәрдемдеседi. Өйткенi онда осы салада кiшкене болса тәжiрибесі бар. Бұл үшін жобада қатысушы елдер арасында бiр бiрiне деген сенушiлiк болу керек. ӨTM қатысушы елдер үкiметтерi есiрткiнi бақылау қызметiн жүзеге асыру қажеттi туралы айтып, өздерiнiң ұлттық шектерiмен шектелмеген дайындылығын көрсеттi. Ынтымақтастықтың алғашқы кезеңдерiнде қиыншылықтар болса, қазiргi кезде есiрткiнi бақылаумен байланысты аймақтық ынтымақтастықтың жақсы дамуы жобаның тәуекелiн азайтады. Бiрақ, төменде көрсетiлген тәуекелдер және жорамалдар мониторингтiң байқауын талап етедi:
Жорамалдар:
* ӨТМ қатысушы-елдердiң Үкiметтерi бақылайтын жеткiзулер бойынша координациялық механизмдердi құруда жолын қууда.
* Құқық қорғау ведомствалар ақпаратты тез айырбастау үшiн институттық механизмдердi құрауда белсендi қатысады;
* Жасалған келiсiм-шарттар шындыққа негiзделген және кәсiпте жүзеге асырылу мүмкiн.
* Барлық iске кiрiстiрiлген жақтар бақылайтын жеткiзулер мәселелерiнде қазiргi уақыттағы шаралардың маңыздылығын түсiнедi және операцияны өткiзуде тез шешiмдердi қабылдауына жағдай жасайтын механизмдердi iске асыруға дайын.
* Тәуекелдер:
* Халықаралық аймақтық қатынаста белгiсiздiк факторларын ескере отырып, сонымен қатар жобаның қатысушы елдер арасындағы бақталастық пайда болып, сенiмдiлiктiң болмауы бақылайтын жеткiзулердiң тиiмдi орындалуына әсер ету мүмкiн.
* Елдiң iшiнде пайда болатын құқық қорғау органдар арасындағы бақталастық ұлттық байланыс органдардың тағайындалуына кедергi жасап, келiсiмдердiң орындалуына әсер етедi.
* Қауiпсiздiк шаралары, саяси жағдайлар және төтенше жағдайлар жобаның уақытында орындалуына кедергi жасау мүмкiн.
Осы жобаның құрылымы жобамен басқару кезiнде, жобаның орындалуын және оның нәтижелерiн үнемi қарастыру мақсатында (оның орындалуы және мониторингiнде) жобаның халықаралық қызметшiлерi, аймақтық жұмыс топтары, ЮНОДК-ң Ташкент және Мәскеудегi Аймақтық өкiлдерi, донор-елдердiң өкiлдерi және ЮНОДК-ң Венадағы мамандары арасында тығыз байланыс пайда болатындығын ескередi. Егер ЮНОДК-ң Ташкенттегi қызметкерлерi осы ережелердiң қай бiреуiнiң бұдан әрi күшi жоқ немесе жоғарыда көрсетiлген тәуекелдер материалданған деген қорытындыға келсе, Ташкенттегі ЮНОДК ӨТМ қатысушы елдер өкiлдермен және донор-елдер өкiлдерiмен ынтымақтастығында сәйкес серiктестерге қажеттi шараларды қолдану туралы кепiлдiктер жiбередi немесе жобаның қызметiн берiлген тәртiп бойынша тоқтатады/жабады.
Ташкенттегi ЮНОДК Венадағы ЮНОДК-ны жобаның қызметiнiң/құрамының уақытша тоқталуына әкелетiн, арнайы шолуды талап ететiн немесе жобаның толық қайта қарауын талап ететiн жоғарыда көрсетiлген тәуекелдер немесе болжамдармен байланысты факторлар туралы ақпарат етедi.
VI. Алғашқы мiндеттер және талаптар
Осы жобаның мақсатында әр елдiң үкiметi үкiметтiк орындаушы ведомствоны(ларды) тағайындайды. Үкiмет, сонымен қатар сәйкес үкiметтiк ведомстваларда осы жобаны орындауда жауапты және ЮНОДК мен жобаның қатысушы елдер арасындағы жобаның тиiмдi орындалу мәселелерi бойынша байланыс тұлға ретiнде әрекет ететiн ресми тұлғаларды тағайындайды. Сонымен қатар үкiмет жобаның күнделiкті мәселелерiн шешуге жауапты байланыс тұлғаны анықтауда жәрдем жасайтыны ескерiледi. Үкiмет эксперттiк миссиялардың, агенттiктердiң және лауазымды тұлғалардың жобаның өткiзiлу орындарына есiрткiлердi бақылау деректерiне қол жеткiзуiн қамтамасыз етедi.
Берiлген жобаға ЮНОДК орындалады, егерде келесi мiндеттердi орындауымен қанағатталса:
- Үкiметтер мерзiмдi салымдарды салса.
- Үкiметтер есiрткiлердi бақылау бойынша құқық қорғау органдарда байланыс тұлғаларды тағайындайды.
- Үкiметтер осы жоба шегiнде қолдау алатын құқық қорғау органдарды жоба талаптарын жүзеге асыру үшiн ақпарат айырбастауында қатысуға мiндеттейдi.
- Үкiметтер оқу турлар, курстар және семинарлар кезiнде оқытылған қызметкерлердiң өз құқық қорғау ведомстваларында кем дегенде келесi үш жыл бойы қызмет етуiн және жоба шегiнде жеткiзiлген құрал-жабдықтың жобалы құжатта ескерiлген қызметте пайдалануын қамтамасыз етедi.
- Үкiметтер жоба қызметiн қолдайды, сонымен қатар есiрткiлердi бақылау бойынша барлық құқық қорғау органдардың және басқа мүдделi ведомствалардың жұмыс топтарын анықтау арқылы да қолдайды.
ЮНОДК-тың жағынан ықпал көрсету, жоғарыда аталған мiндеттердi толық орындауына тәуелдi. Бiр немесе бiрнеше мiндеттердi орындамағанда, ЮНОДК, өз қарауы бойынша көмек көрсетудi тоқтатуға немесе бiтiре алады.
VII. Жобаның мониторингi, шолу, есептеме және бағалау
Берiлген жобаны Үкiмет және ЮНОДК кез келген деңгейiнде бiрiгiп қайта қарауы болады. Жобаны қайта қараудың қажеттiлiгi кезiнде ЮНОД-ң миссиясына Үкiмет ықпал көрсетедi. Берiлген жоба БҰҰ-ның iшкi аудит Қызметi және БҰҰ-ның тәуелсiз аудиторлар Кеңесi жағынан тексеруге жатады. Олардың сұрауы бойынша, жобалы құжатқа қол қойған жақтар, аудиторлар құжаттарға хат жазысуға есеп шоттарға шығын жазуларына және жоба бойынша инвентарлық тiзiмдермен жұмыс iстеуiн қамсыздандырады.
Берiлген жобаны орындау мониторингiсi Орта Азиядағы ЮНОДК-тiң Аймақтық Өкiлiне арттырылады.
Берілген жоба басталғаннан кез келген уақытта және оның аяқталған кезінен 12 айдың ішінде ЮНОДК бағалау өткiзуi мүмкiн. Кез келген бағалау топты тартқанға дейiн функционалды мiндеттер, кез келген бағалауды жүргiзудiң мақсаты және ұзындылығы, алдын ала Үкiметпен келiстiрiледi. Қорытынды бағалауды өткiзу (сыртқы) жобаның бюджетiмен көзделген және қысқартуға немесе жоюға жатпайды, жобалы құжатқа немесе оның қайта қаралған түрiне қосылатын жобаның бүкiл жағы арасындағы жазбаша келiсiмнен басқа. Қорытынды бағалау жобаның аяқ кезiнде өткiзiледi.

Затраты на персонал: 173,400
Международный и национальный персонал проекта, затраты на консультантов и экспертов, затраты на оценку проекта.
Затраты на тренинг: 225,000
Тренинг для офицеров правоохранительных органов по контролю за наркотиками. Встречи по обзору деятельности проекта, встречи по координации с другими правоохранительными ведомствами и партнерами.
Затраты на оборудование: 899,000
Оборудование для операций по контролируемым поставкам.
Затраты на разное и служебные поездки: 73,700
Служебные поездки на места и в штаб квартиру в Вене. Различные расходы.
V. Риск и предположение проекта
Данный проект поддержит создание механизма проведения контролируемых поставок в регионе, где на сегодня имеется незначительный опыт и потенциал в этой сфере. Для этого потребуется наличие взаимодоверия между странами участницами проекта. Правительства стран-участниц MOB заявили о необходимости и продемонстрировали готовность осуществлять деятельность по контролю за наркотиками, которые не ограничиваются национальными границами. В то время как, возможно возникновение трудностей в сотрудничестве на раннем этапе развития, недавнее положительное развитие регионального сотрудничества в области контроля за наркотиками сокращает число принципиальных рисков проекта, ожидаемых на момент его разработки. Тем не менее, ожидания и риски, перечисленные ниже, требуют внимания и мониторинга:
Предположения:
- Правительства стран-участниц MOB остаются приверженными к созданию координационных механизмов координации по контролируемым поставкам.
- Правоохранительные ведомства активно сотрудничают в создании институциональных механизмов для авторизации и обмена информацией.
- Заключенные соглашения реалистичны, действенны и могут быть реализованы на практике.
- Все задействованные стороны осознают важность своевременных мер в вопросе контролируемых поставок и готовы реализовывать механизмы, позволяющие незамедлительно принимать решения и проводить операции.
Риски:
- Учитывая факторы неопределенности в региональных международных отношениях, а также соперничество, доверие между странами-участницами проекта может снизиться и повлиять на успешность проведения контролируемых поставок.
- Соперничество между правоохранительными органами внутри стран может препятствовать назначению национальных контактных органов и негативно повлиять на выполнение соглашений.
- Условия безопасности, политической обстановки и чрезвычайные обстоятельства могут препятствовать своевременному выполнению проекта.
Структура данного проекта предусматривает, что при руководстве проектом, его выполнении и мониторинге происходит тесное взаимодействие между международным персоналом проекта, национальными и региональными рабочими группами, Региональными представительствами ЮНОДК в Ташкенте и Москве, представителями стран доноров и специалистами ЮНОДК в Вене, с тем, чтобы на постоянной основе рассматривать прогресс по исполнению проекта и его результаты. В случае, если сотрудники проекта и ЮНОДК в Ташкенте придут к выводу что, какое либо из этих предположений более не имеет силы или что перечисленные выше риски материализовались, ЮНОДК в Ташкенте в сотрудничестве в правительствами стран-участниц MOB и представителями стран доноров сделают соответствующим партнерам рекомендации по принятию необходимых мер или приостановят/свернут деятельность проекта в установленном порядке. ЮНОДК в Ташкенте будет информировать ЮНОДК в Вене о любых фактах, связанных с упомянутыми рисками и ожиданиями, которые могут потребовать временного прекращения осуществления деятельности/компонентов проекта, проведения специального обзора или могут потребовать существенного пересмотра проекта.
VI. Предыдущие обязательства и требования
В целях данного проекта правительство каждой страны назначит правительственное выполняющее ведомство (ва). Правительство также назначит ключевых официальных лиц в соответствующих правительственных ведомствах в качестве ответственных за выполнение данного проекта и, действующих в качестве официальных контактных лиц по любым вопросам между ЮНОДК и странами-участницами проекта относительно его эффективного выполнения. Также, предусматривается что правительства окажут содействие в определении подходящего контактного лица, ответственного за решение вопросов повседневного выполнения проекта. Правительство обеспечит доступ экспертных миссий к местам проведения проекта, соответствующим данным по контролю за наркотиками, агентствам и должностным лицам.
Данный проект будет выполняться ЮНОДК только в случае, если ЮНОДК будет удовлетворено выполнением следующих основных обязательств:
- Правительства обеспечат своевременное предоставление вкладов.
- Правительства назначат контактные лица в каждом правоохранительном органе по контролю за наркотиками, с которыми можно будет напрямую работать над проектом.
- Правительства обяжут правоохранительные органы, получающие поддержку в рамках данного проекта участвовать в обмене информацией для поддержки выполнения задач проекта.
- Правительства обеспечат, чтобы сотрудники, обученные в ходе учебных туров, курсов и семинаров будут работать в своих правоохранительных ведомствах как минимум в течение последующих трех лет и что оборудование, поставленное в рамках проекта, будет использоваться для деятельности, оговоренной в проектном документе.
- Правительства поддержат деятельность проекта, в том числе путем создания рабочих групп, состоящих и руководящих работников всех правоохранительных органов по контролю за наркотиками и других заинтересованных ведомств.
Оказание содействия со стороны ЮНОДК будет зависеть от выполнения или почти полного выполнения обязательств, перечисленных выше. При невыполнении одного или нескольких обязательств ЮНОДК, по своему усмотрению, может приостановить или завершить оказание помощи.
VII. Мониторинг проекта, обзоры, отчетность и оценка
Правительства и ЮНОДК могут совместно пересматривать данный проект на любой стадии его выполнения. Правительства, в случае необходимости, будут оказывать содействие миссиям ЮНОДК по пересмотру проекта. Данный проект подлежит проверке как со стороны Службы внутреннего аудита ООН, так и Совета внешних аудиторов ООН. По их запросу стороны, подписавшие данный проектный документ, обеспечат доступ аудиторов к документации, переписке, счетам, записям расходов и инвентарному списку по проекту.
Мониторинг за выполнением данного проекта будет возложен на Регионального Представителя ЮНОДК в Центральной Азии.
ЮНОДК может проводить оценку данного проекта в любое время с момента его начала и в течение 12 месяцев после его завершения. До привлечения любой оценочной миссии функциональные обязанности, продолжительность и цель проведения любой оценки будет согласовываться предварительно с Правительствами. Проведение заключительной оценки (внешней) предусмотрено бюджетом проекта и не подлежит сокращению или аннулированию, за исключением письменного соглашения между всеми сторонами проекта, которое должно прилагаться к проектному документу или его пересмотренной версии.

Үкiметтермен, атқарушы агенттiкпен және ЮНОДК-пен өткiзiлетiн үш жақты шолу (бiрлескен шолу), әр 12 айдың iшiнде бiр рет жүргiзiледi. Соңғы үш жақты шолу жобаның аяқталуына 4 ай қалғанда өткiзiледi.
VIII. Құқықтық контекст
БҰҰ-ның Дамыту Бағдарламасымен Келiсiмге қол қойған Келесi Үкiметтер, ЮНОДК-қа берiлген жобаның шектеуiмен көрсетiлген, белгiлеген уақытта, берiлген Келiсiм, mutatis mutandis қолғабыс тигiзуге пайдаланумен келiседi. Келiсiмнiң, әсiресе IX Бап (Артықшылықтар және иммунитеттер) және X Бапта (ПРООН-ға көмектесудi орындау үшiн шарттар) берiлген жобаның шектеуi бойынша ЮНОДК-тiң жұмысына қолданатыны туралы Үкiметтер растайды.
Қазақстан Үкiметi                1994 жылдың 4 қазаны
Қырғызстан Үкiметi               1992 жылдың 14 қыркүйегi
Тәжiкстан Үкiметi                1993 жылдың 1 қазаны
Түрікменстан Үкiметi             1993 жылдың 5 қазаны
Өзбекстан Үкiметi                1993 жылдың 10 маусымы
Берiлген жобалы құжаттағы қағидалар, Келiсiмдегi қағидалардан жоғары және "ПРООН-ның жобалы құжатына қосымша Стандартты пункттер" (екi стандартты мәтiннiң қайсы пайдаланатынына қарамай) стандартты мәтiнде қолданатындар, моделдi құжаттағы бағдарламалар және белгiлеулер арасында пайда болатын келiспеушiлiктер жағдайында.
а. Мiндеттер туралы пункттер
Жабдықты әкелу, оны тасымалдау, өңдеу, сақтау және басқа шығындарға байланысты кедендiк бажды және басқа төлемақыларды төлейтiн шығындарды Үкiметтер өзiне алады. Құрал-жабдықты жеткiзгеннен кейiн Үкiметтер тиiстi қорғау, қондыру, қызмет ету және сақтандыру, сонымен қатар қажет жағдайда оны қолдануда жауапты болады.
Берiлген жоба бойынша, мемлекеттiк құрамдарға немесе аймақтық/ұлттық жергілiктi органдарға, ЮНОДК-пен сатып алынған жабдық елге келгеннен кейiн жабдық Үкiметтердiң жеке меншiгiне ауысады. Жеке меншiкке берiлгеннен кейiн, жабдықты лайықты сақтауға, оны орнатуға, қызмет көрсетуге, сақтандыруға және керек кезiнде жабдықты ауыстыруға Үкiметтер жауапкершiлiк тартады. Әрi қарай ЮНОДК жабдық үшiн ешқандай заңды жауап тартпайды.
Жобаның мониторингi мүддесiнде, Үкiметтер құрал-жабдықтың нақты инвентарлық бақылауын жүргiзедi және осы ақпарат ЮНОДК сұранысына берiледi.
ЮНОДК-пен сатып алынған бүкiл жабдық, бағдарламалық қамсыздандыру, материалдар, шығынды материалдары және осы жобаны орындау үшiн қаражаттандыру, жобаның мақсаттарына ғана пайдаланылады. Бүкiл ұсынған жабдық және материалдар ООН-ның ережелерiне және басшылығына сәйкес пайдаланылады.
Барлық iске кiрiскен жақтар қызметшiнiң, кеңесшiнiң немесе Үкiметпен, YEҰ немесе БҰҰ басқа агенттiктерiмен (ЮНОДК басқа) шақырылған басқа тұлғалар ресми мiндеттердi атқару кезiнде ауру сырқау кесiрiнен ажал немесе мүгедек болғаны үшiн ЮНОДК өтемдердi төлеу жауапкершiлiгiн алмайтынын түсiнедi. Көрсетiлген жақтар сондай жағдайлар кезде төленетін ЮНОДК-ге өтемдi төлеу өтiнiмiмен бармайды және қажеттi өтемдер сондай жағдайлар үшiн ескерiлген және Үкiметпен, YEҰ және БҰҰ осы жоба бойынша басқа агенттiктерiмен жұмысқа орналасқан барлық тұлғаларға қолданатынын осымен растайды.
b. Келiсімнен шығу туралы пункттер
ЮНОДК қызметiн осы жоба шегiнде орындауы жыл сайын бар қаржыландыруға байланысты жасалады. Жылдық бюджеттен бөлiнген қаражат мiндеттi тәртiпте жылдық шығын есептiң жұмыс жоспары негiзiнде осы жобаны жүзеге асыру үшiн берiледi. Қажеттi қаржыландырудың болмауы кезiнде ЮНОДК бiр жақты тәртiпте осы жоба шегiнде қолдау көрсетудi тоқтатуға құқықты болады.
с. Жобаны қайта қарау
Жобалы құжатқа өзгерiстер жобаның барлық жақтарының жазбаша келiсiмi негiзiнде енгiзiлу мүмкiн. Жобалы құжатта ескерiлмеген барлық басқа мәселелер жоба жақтарымен БҰҰ сәйкес органдарының шешiмдерiне және қаулыларына сай реттелу керек.
Осы параграфпен байланысты әр жақ басқа жақтың ұсыныстарын мұқият және алаламай қарастыру тиiс.
ЖОБАНЫҢ БЮДЖЕТI
Жобаның аты: - AD/RER/F43 - "Бақыланатын жеткізулер операцияларын өткізу тәсілінде жәрдемдесу"
Атқарушы агенттiк: ЮНОДК
Сomp.
Бюдж
линия
Сипаттама
Жалпы
Бюджет
2004 наурыз-
желтоқсан

Трехсторонние обзоры, т.е. совместные обзоры, проводимые Правительствами, исполнительным агентством и ЮНОДК будут осуществляться один раз каждые 12 месяцев. Последний трехсторонний обзор будет проводится за 4 месяца до окончания проекта.
VIII. Правовой контекст
Следующие Правительства, подписавшие Соглашения с Программой Развития ООН в указанные даты соглашаются с тем, что данное Соглашение будет применяться,  mutatis   mutandis, к содействию, оказываемому ЮНОДК в рамках данного проекта. Правительства подтверждают в частности, что Статья IX (Привилегии и иммунитеты) и Статья X (Условия для выполнения содействия ПРООН) Соглашения будут применяться к деятельности ЮНОДК в рамках данного проекта.
Правительство Казахстана        4 октября 1994 года
Правительство Кыргызстана       14 сентября 1992 года
Правительство Таджикистана      1 октября 1993 года
Правительство Туркменистана     5 октября 1993 года
Правительство Узбекистана       10 июня 1993 года
Положения, содержащиеся в данном проектном документе, превалируют над положениями, содержащимися в Соглашении и в "Дополнительных Стандартных Пунктах к проектному документу ПРООН" (независимо какой из двух стандартных текстов применяется) в случае возникновения разногласия между обозначениями, содержащимися в модельном документе программы и обозначениями, содержащимися в применяемом стандартном тексте.
а. Пункты об ответственности:
Правительства берут на себя расходы по уплате любых таможенных пошлин и других платежей, связанных с импортом оборудования, его транспортировкой, обработкой, хранением и другими затратами, возникшими на территории их стран. После поставки оборудования правительства также будут ответственны за обеспечение надлежащей охраны, установки, обслуживания и страхования оборудования, а также его перемещения, при необходимости.
После прибытия оборудования, закупленного ЮНОДК по данному проекту для правительственных структур или региональных/национальных/местных органов в страну, а также после сертификации его доставки в целости и сохранности, оборудование переходит в собственность Правительства. По завершении его передачи в собственность, ЮНОДК не несет какой-либо дальнейшей юридической ответственности за оборудование, его работу, обслуживание или страховку.
Однако в интересах мониторинга за проектом, Правительства будут вести точный инвентарный контроль оборудования, поставленного в рамках данного проекта, и по запросу данная информация будет предоставляться в ЮНОДК.
Все оборудование, программное обеспечение, расходные и другие материалы, закупленные ЮНОДК и финансируемые им во исполнение этого проекта, будут использоваться исключительно в целях проекта. Все предоставленное оборудование и материалы будут использоваться в соответствии с задачами данного проекта.
Все задействованные стороны понимают, что ЮНОДК не несет ответственности за выплату компенсаций в случае смерти или инвалидности, вызванных увечьем или болезнью, полученными в ходе выполнения официальных обязанностей персоналом, консультантами, или другими лицами, привлеченными Правительством, НПО или другими агентствами ООН (кроме ЮНОДК) в ходе реализации проекта. Указанные стороны не будут обращаться в ЮНОДК с просьбами о возмещении компенсаций, выплачиваемых в таких случаях, и настоящим подтверждают, что необходимые компенсации предусмотрены для такого рода событий и будут применены ко всем лицам, трудоустроенным Правительством, НПО и другими агентствами ООН по данному проекту.
b. Пункты о выходе из соглашения
Осуществление деятельности ЮНОДК в рамках данного проекта ежегодно зависит от наличия соответствующего финансирования. Имеющиеся в распоряжении средства в обязательном порядке направляются путем выделения средств из ежегодного бюджета на реализацию данного проекта на основании ежегодного рабочего плана расчета затрат. В случае отсутствия необходимого финансирования ЮНОДК сохраняет за собой право в одностороннем порядке прекратить оказание поддержки в рамках данного проекта.
с. Пересмотр проекта
В проектный документ могут быть внесены изменения при наличии письменного соглашения между всеми сторонами проекта. Все иные вопросы, не предусмотренные в проектном документе, должны быть урегулированы сторонами проекта согласно соответствующим постановлениям и решениям соответствующих органов ООН. В соответствии с этим параграфом каждая сторона должна тщательно и беспристрастно рассмотреть любое предложение другой стороны.
БЮДЖЕТ ПРОЕКТА
Название проекта: - AD/RER/F43 - "Содействие в развитии
тактики проведения операций контролируемых поставок"
Исполняющее агентство: ЮНОДК
Сomp.
Бюдж.
линия
Описание
Общий
Бюдж.
2004 март-дек

44,500
14,200
99
99-99
Жалпы
сома
US$
1549400
1039600
386,700
123100
Қосымша 1 -  Функциональды мiндеттер
ЖОБАНЫҢ ATЫ ЖӘНЕ НӨМIРI:       AD/RER/F43 - "Бақыланатын жеткiзулер
әдiстерiн дамытуда жәрдемдесу"
ҚЫЗМЕТI:                       Координатор (UNV- БҮҰ волонтерi)
(L4 тең деңгейдегi)
МЕКЕН-ЖАЙЫ:                    Ташкент, Өзбекстан
ҰЗАҚТЫҚ:                       2 жыл
МIНДЕТТЕР:
Орталық Азиядағы ЮНОДК-ның Аймақтық өкiлдiгiнiң басшылығы және бақылауы астында және құқық қорғау мәселелерiн бойынша Аймақтық кеңесшiнiң техникалық басшылығында "Дамудағы iлгерiлiк" Бөлiмшесiмен (PD) және ЮНОДК есiрткiнiң заңсыз айналымымен күрес Секциясымен кеңесiнде Координатор "Бақыланатын жеткiзулер әдiстерiн дамытуда жәрдемдесу" - AD/RER/F43 жобасын жалпы басқару және орындауда жауапты болады және келесi мiндеттердi атқарады:
Орталық Азия елдерінің Үкіметтерімен координацияның жүргізеді және жобаның жұмыс жоспардың, сондай-ақ қызметшілерді жалдау, тренингтер, семинарлар, жұмыстық және басқа кездесулердiң мониторингiн өткiзедi;
Жобаның бюджетiн бақылау және мониторинг жасау, қажет кезде оны қайта қарау;
Құрал-жабдықтың сатып алуын басшылық ету және жоба шығындарын бақылау;
Қызметшiлердi жалдау, оқыту және жобаның қосалқы ұлттық қызметшiлерiн бақылау;
Құқықтық, әкiмшiлiк жәрдем және тренингпен байланысты жәрдем қажеттiлiктерiн табу және оның приоритеттерiн анықтау;
Кеңес көмектегi қажеттiлiктi анықтау, кеңесшiлер миссиясы үшiн функциональды мiндеттердi құрау және кеңесшiлердi анықтауда тағайындауда және шақыруда көмек көрсету;
Құжатнама құрау, ЮНОДК және кеңесшiлермен дайындалған құжаттардың, сондай-ақ қосалқы материалдардың, тренинг және кездесулер құжаттардың, ақпараттық материалдардың және басқа жұмыстық құжаттардың жинақтауын және сақтауын қамтамасыз ету;
Жоба қызметшiлерiмен бiрге жоба қызметiнiң барлық жұмыстарын орындау, сонымен қатар қажеттi тренинг семинарларды, ұлттық жұмыстық кездесулердi, құқық қорғау органдары қызметкерлерiне тренингтер және аймақтық кездесулердi ұйымдастыру;
Жалпы және әкiмшiлiк келiсiмдердi жақсарту, сонымен қатар қаржыландыруға сұраныстар жасау, ұлттық өкiметтермен және ЮНОДК-ға кiрмейтiн халықаралық ұйымдармен қатынастарды үзбеу;
Үйретушiлерге, компьютерлiк құралының техникалық қызметшiлерiне, кеңесшiлерге, құқықтық мәселелер бойынша ЮНОДК кеңесшiлерiне және т.б. олардың жоба қызметiнде қатысуға дайындалу кезiнде кеңестiк көмек көрсету;
Жұмыстық кездесулерде, семинарларда, тренингтер және басқа жүздесулерде бақылаушы ретiнде қатысуы;
Жоба қызметшiлерiмен бiрге жобаны орындау шарттары және жобаның орындалуының көрсеткiштерi туралы барлық қажеттi есептердi жасау;
Құқық қорғау мәселесi бойынша Аймақтық кеңесшiмен және есiрткiлер ұсыныстарын қысқарту бойынша басқа жобалардың координаторларымен бiрге жобаның қызмет координациясын аймақтағы екi және көп жақты серiктердiң сәйкес қызметiмен бiрге орындау;
Осы жоба шегiнде жеткен бар тәжiрибелер және нәтижелер арқылы жобалы идеяларды немесе жобалы ұсыныстарды, аймақтағы есiрткiнi бақылайтын мамандандырылған агенттiктердi ашу үшiн ЮНОДК стандартты жобалы құжаттың форматымен сәйкес дайындау;
Қажет кезде Орталық Азиядағы ЮНОДК-ның барлық басқа жобаларына жәрдем және қолдау көрсету.
КВАЛИФИКАЦИЯ:
Сәйкес салада жоғарғы бiлiм.
Құқық қорғау органында жұмыс тәжiрибесi, негiзiнен оперативтiк қызметтi орындауда, басқарушы дағдысы және дипломатиялық қабiлетi бар.
Есiрткiнi бақылау және/немесе саясат құрау және әкiмшiлiк ету саласында ең аз дегенде сегiз жыл жұмыс тәжiрибесi. Халықаралық деңгейдегi жұмыс тәжiрибесi бар болуы лазым.
БҰҰ-на техникалық жәрдем көрсетуде жұмыс тәжiрибесi және Орталық Азия аймағын бiлу басымшылық болады.
Ағылшын тiлiн еркiн жазу және сөйлеу. Орыс тiлiн бiлу лазым. Жеке адамаралық қатынасының бары мiндеттi.
UNITED NATIONS
Office on Drugs and Crime
Бiрiккен Ұлттар Ұйымы
Есiрткi және Қылмыстық Басқармасы
ҚАЙТА ҚАРАЛҒАН ЖОБАЛЫ ҚҰЖАТ
Жобаның нөмiрi және атауы:      AD/RER/F23 - Есiрткiлермен күрес
саласындағы оперативтiк және басқа
ақпаратты жинау, анализдау және
айырбастау бойынша құқық қорғау
жүйелерi
Мерзiм:                         3 жыл
Жобаның басталуы:               2002 жылдың ақпаны
Сектор:                         Есiрткiнiң заңсыз айналымына қарсы
әрекет
Жоба iске асырылады:            Орталық Азияда
Атқарушы агенттiк:              БҰҰ ЕҚБ (ЮНОДК)
Орындаушы агенттiк:             БҰҰ ЕҚБ Орталық Азиядағы Аймақтық
өкілдiгі

44,500
14,200
99
99-99
Общая
сумма
US $
1.549.400
1.039.
600
386.700
123.100
Приложение 1 - Функциональные обязанности
Название и номер проекта:     AD/RER/F43 - "Содействие в развитии метода
контролируемых поставок"
Должность:                    Координатор (UNV-волонтер ООН)
(уровня равного L4)
Месторасположение:            Ташкент, Узбекистан
Продолжительность:            2 года
ОБЯЗАННОСТИ:
Под наблюдением и руководством Регионального Представителя ЮНОДК в Центральной Азии и при техническом руководстве Регионального советника по правоохранительным вопросам, в консультациях с Подразделением "Прогресс в развитии" (PD) и Секцией по борьбе с незаконным оборотом наркотиков ЮНОДК, Координатор будет ответственен за общее руководство и выполнение проекта AD/RER/F43 - "Содействие в развитии метода контролируемых поставок" и будет выполнять следующие обязанности:
Осуществлять координацию с правительствами стран Центральной Азии и вести мониторинг за выполнением рабочего плана проекта, в том числе, за наймом персонала, проведением тренингов, семинаров, рабочих и других встреч;
Вести мониторинг и контролировать бюджет проекта, и при необходимости, осуществлять его пересмотр;
Руководить закупкой оборудования и контролировать расходы проекта;
Осуществлять найм, обучение и контролировать национальный вспомогательный персонал проекта;
Выявлять потребность в оказании правового, административного содействия и содействия в тренинге, и определять его приоритетность;
Определять потребность в консультационной помощи, составлять функциональные обязанности для миссий консультантов и оказывать содействие в определении, выборе и привлечении консультантов;
Составлять документацию, обеспечивать сбор и хранение документов, разработанных ЮНОДК или консультантами, в том числе, вспомогательных материалов, документов по тренингам и встречам, информационных материалов и других рабочих документов;
Совместно с персоналом проекта, осуществлять всю деятельность под проектом, в том числе, организацию необходимых тренинг семинаров, национальных рабочих встреч, тренингов для сотрудников правоохранительных органов и региональных встреч;
Налаживать общие и административные договоренности, в том числе, составлять запросы на финансирование, поддерживать контакты с национальными властями и международными организациями вне ЮНОДК;
Оказывать советническую помощь тренерам, техническим сотрудникам по компьютерному оборудованию, консультантам, советникам ЮНОДК по правовым вопросам и т.д. в ходе их подготовки к участию в деятельности проекта;
Принимать участие в качестве наблюдателя в рабочих встречах, семинарах, тренингах и других встречах;
Совместно с персоналом проекта составлять все необходимые отчеты о ходе выполнения проекта и отчеты о показателях выполнения проекта;
Совместно с Региональным советником по правоохранительным вопросам и координаторами других проектов в области сокращения предложения на наркотики, осуществлять координацию деятельности проекта с соответствующей деятельностью двухсторонних и многосторонних партнеров в регионе;
В свете имеющегося опыта и результатов, достигнутых в рамках данного проекта разрабатывать проектные идеи или проектные предложения, в соответствии с форматами стандартного проектного документа ЮНОДК, для возможной дальнейшей деятельности по созданию специализированных агентств по контролю за наркотиками в регионе;
При необходимости, оказывать поддержку и содействие всем другим проектам ЮНОДК в Центральной Азии.
КВАЛИФИКАЦИЯ:
Высшее образование в соответствующей сфере.
Опыт работы в правоохранительных органах, в особенности в осуществлении оперативной деятельности, наличие навыков руководителя и дипломатических способностей.
Минимум восемь лет опыта работы в области контроля за наркотиками и/или в области разработки политики и администрирования. Желательно наличие опыта работы на международном уровне.
Опыт работы в оказании технического содействия ООН и знакомство с регионом Центральной Азии будет преимуществом.
Свободное владение устным и письменным английским языком. Желательно владение русским языком.
Необходимо наличие хороших навыков межличностного общения.
UNITED NATIONS
Office on Drugs and Crime
ОРГАНИЗАЦИЯ ОБЪЕДИНЕННЫХ НАЦИЙ
Управление по Наркотикам и Преступности
ПЕРЕСМОТРЕННЫЙ ПРОЕКТНЫЙ ДОКУМЕНТ
N и название проекта      AD/RER/F23 - Правоохранительные системы по
сбору, анализу и обмену оперативной и иной
информацией в сфере борьбы с наркотиками
Срок:                      3 года
Начало проекта:           февраль 2002 года
Сектор:                    Противодействие незаконному обороту
наркотиков
Проект реализуется:       в Центральной Азии
Исполняющее агентство:    УНП ООН (ЮНОДК)
Выполняющее агентство:    Региональное представительство УНП
ООН в Центральной Азии

Жалпы бюджет:                   US$ 1,998,600
Қысқаша сипаттама: Орталық Азия героинды Ауғанстаннан Ресей және Батыс Еуропаға таратуға қолданылатын транзиттiк аймақ болып келедi. Орталық Азия елдерiнiң үкiметi осы мәселенi шешу үшiн барлық шаралар қолданғанмен қаражаттың шектелуi оның тиiмдiлiгiне әсер еттi. Есiрткi туралы ақпараттарды жинау және сақтау негiзiнен қағаз-баспа түрiнде жасалады және жеке қалада, облыстар және басқа орталықтарда жинақталған. Тыйым салу және алып тастау статистикалары жеке ведомстволар деңгейiнде дайындалады және стратегиялық анализдау үшiн ұлттық координаттық агенттiктерге берiледi, бiрақ оперативтiк ақпаратты ұлттық және ведомстволық компьютерлiк сақтауға және анализдауға мүмкiншiлiк жоқ. Жоба Орталық Азия елдерiнiң үкiметтерiне ақпараттың стандарттық форматын, барлық iске кiрiскен жақтармен пайдалануға арналған арнайы дайындалған компьютерлiк бағдарламалық қамтамасыз етудi алуға және ақпаратты және деректердi бiртұтас жинау және айырбастау ережелерiн енгiзуге көмек бередi. Ол сонымен қатар ведомствоаралық ынтымақтастық мақсаттары және ақпараттарды айырбастау жұмыстары үшiн әр ведомствода байланыстыратын бөлiмшелердi анықтауда үлес етедi. Жобаның шегiнде мамандандырылған құрал-жабдық берiледi, сонымен қатар оны қалай пайдалану және қолдану оқу сабақтары жүргiзіледi. Бағалау миссияның қорытындыларымен сәйкес (2002 жылдың қазаны) осы жоба мөлшерi, ұзақтығы және бюджет жағынан қайта қаралған. Қайта қаралған жоба тереңдетiлген оқуды беруiн, бастаушы оперативтiк ақпарат бойынша семинарлар және таныстыратын сапарларды ұйымдастыруын ескередi; қажетті бағдарламалық өнiмдердi сатып алу, сонымен қатар оперативтiк ақпараттарды жинау, анализда және айырбастау бойынша ведомствоаралық келiсiм-шарттарды дайындауда жәрдемдеседi.
Атынан:
Қолы
Мерзім
Аты/Қызметі
Қазақстан
Республикасы
Қырғыз
Республикасы
Тәжікстан
Республикасы
Өзбекстан
Республикасы
БҰҰ ЕҚБ (ЮНОДК)
Атқарушы
директор
А. Коста азаматы
I. Кiрiспе және қайта қараудың негiздеуi
Осы жобалы құжатқа қол қойған Қырғызстан, Тәжiкстан және Өзбекстан (Қазақстан көп кешiкпей қосылуға жоспарлауда) елдерде жобаны iске асырудың бастапқы кезеңiнде жұмыс топтарының бiрнеше кездесулерi өттi. Кездесулер шешiм қабылдауға жауапты басшылар және iске асыруға жауапты қызметшiлер деңгейiнде өткен. Кездесуде барлық құқық қорғау органдардың өкiлдерi қатысқан, Тәжiкстан Республикасының Президентi қол астындағы есiрткiнi бақылау Агенттiк және есiрткiнi бақылау бойынша Мемлекеттiк комиссия, Iшкi Iстер Министрлiктер, Қауiпсiздiк қызметтер, Кеден комитеттерi, шекаралық бақылау мемлекеттiк Комитеттердi қоса, сондай-ақ Сыртқы iстер Министрлiгi, Қауiпсiздiк кеңестерi сияқты т.б. саяси шешiмдердi iстеп шығарумен айналысатын органдар да қатысты. Барлық iске кiрiстiрiлген қатысушылар жоба мақсаттарын жетуiнде өз мүдделерiн нақты анықтаған және оның маңыздылығын қайта растаған.
Бар техникалық инфрақұрылымды және құқық қорғау органдарының осы жобаның тапсырыстарын орындауға дайындылығын анализдау мақсатымен жобаның техникалық сарапшылары бiрнеше құқық қорғау ведомстволарды тексердi және олар үшiн Өзбекстан және Тәжiкстан елдерiндегi құқық қорғау органдарының техникалық қызметшiлерiмен кездесулер ұйымдастырылған. Бұл кездесулер, жалпы айтқанда, барлық ведомстволарға тән нақты түсiнiктердi алуға жол бердi, бiрақ келесi ерекшелiктермен:
- Ақпараттарды жинау, сақтау, айырбастау және анализдау процестерiне компьютерлендiрiлген тәсiлдiң жоқ болуы;
* Барлық ведомстволарда бөлiмшелер деңгейiндегi компьютерлiк деректер базалары бар. Осы шартта, қандай да болсын интеграция нысандарын және анализдауға қажеттi ақпараттардың байланысын табуға мүмкiншiлiк жоқ;
* Осы деректер базалары негiзiнен тек оперативтiк ақпараттық анализдауға қажетсiз ақпараттарды жинауда пайдаланылады және өткенде болған оқиғаларға немесе статистикалық дepeктepгe сүйенедi;
* Деректер базасын сақтауға қолданылатын құрал-жабдық ескiрген және көп жағдайда компьютерлiк ақпараттық жүйеде интерфейстiк ретiнде қолданылмайды.
- Жүйелiк инфрақұрылымның болмауы;
* Техникалық сарапшылар көрген ведомстволарда жергiлiктi және аймақтық деңгейдегi жүйелiк системаға кiруге мүмкiншiлiктерi жоқ. Кейбiр ведомстволарда жергiлiктi жүйе системалары мүлде жоқ ал көптеген басқа ведомстволар оларды қондыруға жаңа ғана кiрiстi. Жобада қатысатын барлық елдердiң жүйелiк қолдауының жоқ болуы және жергiлiктi жүйелермен қамтамасыз ету мүмкiншiлiктiң болмауы ақпаратты енгiзу және сақтау үшiн пайдаланатын компьютерлiк жұмыс станциялары ақпарат көздерi ретiнде тиiмдi қолданылмау жағдайына әкеледi. БҰҰ ЕҚБ мен тәжiк әрiптестерiмен ұйымдастырылған кездесуде құқық қорғау органның техникалық сарапшылары жобаның бiрiншi кезектегi артықшылығы ретiнде агенттiктер арасында жүйелiк системаны құру қажеттiлiгiн қолдады.
- Cырттағы құрылғыға қол жетпеуі;
* Көп талданған жағдайларда жүйелердi тиiмдi пайдалану үшiн, компьютерлiк ақпараттар жүйесiнiң әр құрылысы қажеттi сырттағы құрылғылармен қолдану тиiс: принтерлер, кең мөлшерлi диаграмма үшiн плоттерлер, сканерлер, көшiргiш аппараттары және цифрлiк камералар. Кейбiр жағдайларды ескермегенде, белгiленген құрал-жабдықтың жоқ немесе ол ақпаратты жинау, анализдау және сақтау мақсаттарында пайдаланбайды.
- Басқарушыларды оқытудың қажеттілiгi.
* Барлық ведомстваларда техникалық қызметшiлердiң бар болуына қарамастан барлық жүйелiк басқарушылар енгiзу/мәлiмет беру, ақпаратқа қол жеткiзу деңгейiн, әкiмшiлiк ету және басқа ерекше тапсырмалардың арнайы оқу сабақтарын өту керек. Оқу тiкелей компьютерлiк ақпараттық жүйенi беретiн компаниямен берiлу керек, бұл оқуға кететiн шығын көрсеткiшiнде белгiленген.
2002 жылдың қыркүйек - қазан айларында ақпаратты құқық қорғау қызметiнде пайдалану саласында үлкен тәжiрибесi бар халықаралық кеңесшiнiң миссиясы ұйымдастырылған. Миссия кезiнде үш елдiң (Қырғызстан, Тәжiкстан және Өзбекстан) құқық қорғау органдарының оқу және құрал-жабдықтарға деген ең аз қажеттiлiктерi анықталған.
Әр елде есiрткiлердi тарату күресiмен айналысатын аз дегенде төрт оперативтiк құқық қорғау органдары және оперативтiк қызмет өкiлдiктерiне ие болмайтын, бiрақ стратегиялық (оперативтiк емес) деңгейдегi ақпараттарды алуды қажет ететiн бiр координаттайтын органның бар екенiн белгiлеу керек. Осы ведомстволардың өкiлдiктерi және жауапкершiлiк салалары әр түрлi, бiрақ бiр бiрiмен өзара байланысты болғанымен еш бipeуi жiберiлiп еленiлмеу керек. Нақ сондықтан, осы ведомстволардың ең аз қажеттiлiктерi анықталған болса да, оқыту және құрал-жабдықтарды беру өте маңызды болып келедi.
Жобаны iске асырудың бастапқы деңгейi, сонымен қатар халықаралық кеңесшiнiң кепiлдiктерi оқыту құрамы көптеген жағдайларда өзгерiлiп жақсарылу керек екенiн анық көрсетедi. Төменде көрсетілген облыстарда оқыту шараларын өткiзу аса маңызды болып анықталды:
* Ақпаратты тарату, сақтау, жiктеу және жинаудың жаңа тұжырымдамалары;
* Есiрткiмен байланысты ақпаратты дайындау және анализдау (жеке өмiрмен байланысты құпия ақпарды сақтау аспектiсiн қоса);
* Аналитикалық бағдарламалық-өнiмнiң пайдалануын терең оқыту;
* Жаңа деректер базасымен жұмыс iстеу кезiнде деректердi енгiзу, сұраныс жасау және анализдау (деректердi электрондық форматта резервтiк сақтаумен қоса);
* Техникалық қызметшiлердi оқыту.
Iске кiрiскен құқық қорғау органдарының келесi қызметкерлер категориялары үшiн арнайы семинарлар және сынақ iстерi ұйымдастырылу керек. Мақсаты - ақпараттарды жинау, анализдау және айырбастаудың жаңа тұжырымдамаларын қолдану және жақсы түсiнудi қамтамасыз ету:
* Ведомстволардың басқарушы қызметкерлерi үшiн, құқық қорғау қызметтi оперативтiк ақпараттың басымдылығы және оны жинау, анализдау және айырбастау процестерi (Европол/Интерпол) негiзiнде жүзеге асыру бойынша семинарларды ұйымдастыру;
* Дайындалған аналитиктер үшiн әр елден: оперативтiк ақпаратты жинау және анализдау процестерiн, сонымен қатар аналитиктiң ролi мен функцияларын оқып бiлу мақсатында Батыс Еуропа елдердiң құқық қорғау ведомстволарына барып келу.
Арнайы бағдарламалық қамтамасыз етудi және құрал-жабдықты берумен байланысты Жобаның құрамы ведомстволардың ең аз қажеттілiктерiн қамтамасыз ету үшiн, бұдан әрi де жетілдiрлену керек. Бұған жатады:
* Барлық iске кiрiстiрілген ведомстволарға оперативтiк және басқа ақпаратты жинау, айырбастау және анализдау үшiн бағдарламалық қамтамасыз етудiң ең аз жиынтығын (халықаралық - танылған агенттiктер/компаниялармен жасалған және Интерпол, Европол, Ұлы Британияның Ұлттық Криминал Ақпараттық Орталығы, ГФР-ның Федералды криминал қызметi, Француз полициясы, АҚШ-ның есiрткiлермен күрес Әкiмшiлiгi және т.б. сияқты жетекшi ведомстволармен оперативтiк ақпаратты жинау, айырбастау және анализдау қызметiнде қолданылатын) беру;
* Құрал-жабдықтың ең аз жиынтығын және серверлердi, қосалқы серверлердi жұмыстық станцияларды, принтерлердi, криптофакстарды және т.б. қоса қамтамасыз ету.
Одан әрi, жобаның iске асыруына оперативтiк ақпаратты жинау, реттеу, анализдау және айырбастау бойынша ведомствоаралық келiсiм-шарттарды жасауда көмек көрсету (қажет кезде) кiредi.
Оқу процесi, негiзiнен аналитиктердi оқыту, көп уақыт алады және оперативтiк ақпаратты анализдауда құрылған ережелерi бар кейбiр елдердiң тәжiрибесi осы оқу бiрнеше жылға шейiн созылу мүмкiндiгiн көрсетедi.

Общий бюджет:              US $ 1,998,600
Краткое описание : Центральная Азия является транзитным регионом для распространения героина из Афганистана в Россию и Западную Европу. Хотя, правительствами стран Центральной Азии предпринимаются всяческие меры, направленные на решение проблемы, финансовые ограничения сдерживают эффективное противодействие. Сбор и хранение связанной с наркотиками информации, в основном осуществляется в бумажно-печатном виде и сосредоточен в отдельных городах, областных и иных центрах. Статистика в части арестов и изъятий подготавливается на уровне отдельных ведомств и передается в национальные координирующие агентства для стратегического анализа, однако нет возможности для национального или ведомственного компьютеризированного хранения и анализа оперативной информации. Проект окажет помощь правительствам стран Центральной Азии принять стандартный формат информации, специально разработанное компьютерное программное обеспечение для использования всеми задействованными сторонами, ввести единые правила сбора и обмена информацией и данными. Он поможет также в определении в каждом из ведомств связующего подразделения для целей межведомственного сотрудничества и обмена информацией. В рамках проекта будет предоставлено специализированное оборудование, а также проведено обучение по его использованию и применению. В соответствии с заключениями оценочной миссии (октябрь 2002 года) проект был пересмотрен с точки зрения масштаба, продолжительности и бюджета. Пересмотренный проект предусматривает предоставление более углубленного обучения, организацию ознакомительных поездок и семинаров по ведущей роли оперативной информации; приобретение необходимых программных продуктов, а также помощь в подготовке межведомственных соглашений по сбору, анализу и обмену оперативной информации.
От имени:
Подпись
Дата
Имя/Должность
Республики Казахстан
Кыргызской Республики
Республики Таджикистан
Республики Узбекистан
УНП ООН (ЮНОДК)
Г-н А. Коста Исполнительный директор
I. Предыстория и обоснование для пересмотра
Во время начального этапа реализации проекта в странах подписавших проектный документ - Кыргызстане, Таджикистане и Узбекистане, (Казахстан планирует присоединиться вскоре) были проведены серии встреч рабочих групп. Встречи проводились, как на уровне руководства, ответственного за принятие решений, так и на уровне сотрудников ответственных за реализацию. Во встречах участвовали представители всех правоохранительных органов, включая Министерства внутренних дел, Службы безопасности, Таможенные комитеты, Комитеты государственного пограничного контроля, Агентство по контролю за наркотиками при Президенте Республики Таджикистан и Государственные комиссии по контролю наркотиков, а также иные органы, занятые выработкой политических решений, такие как Министерства иностранных дел, Советы безопасности и др. Все привлеченные участники ясно обозначили свой интерес в достижении целей проекта, и снова подтвердили значимость его реализации.
С целью анализа существующей технической инфраструктуры и готовности правоохранительных органов к выполнению задач проекта, технические эксперты проекта посетили ряд правоохранительных ведомств, и для них были организованы встречи с техническим персоналом правоохранительных органов в Узбекистане и Таджикистане. Эти встречи, в целом, позволили получить ясное представление об общих характеристиках присущих всем ведомствам, за некоторым редким исключением. К этим характеристикам относятся:
- Отсутствие компьютеризированного подхода к процессу сбора, анализа, хранения и обмена информации;
- Во всех ведомствах имеются компьютерные базы данных на уровне подразделений. При этом, отсутствуют какие-либо формы интеграции и возможности для нахождения взаимосвязи необходимой для анализа информации;
- Эти базы данных используются в основном для сбора информации, которая не может рассматриваться в качестве полезной для оперативного информационного анализа и ссылается, в основном, либо на события произошедшие в прошлом, либо на статистические данные;
- Оборудование, используемое для поддержания баз данных, является устаревшим и в большинстве случаев, не может быть использовано в качестве интерфейсного в компьютерной информационной системе;
- Отсутствие сетевой инфраструктуры;
- Ведомства, которые посетили технические эксперты, не имеют доступа к сетевым системам, как на местном, так и на региональном уровнях. В некоторых ведомствах вообще отсутствуют системы локальных сетей, а во многих других ведомствах только приступили к их созданию. Отсутствие сетевой поддержки и возможности обеспечения локальными сетями для всех стран участвующих в проекте приводит к ситуации, когда компьютерные рабочие станции, используемые для ввода и хранения информации, не могут эффективно использоваться в качестве источников информации. На встрече, организованной УНП ООН с таджикскими партнерами, технические эксперты правоохранительных органов признали необходимость создания сетевой системы между агентствами в качестве первоочередного приоритета проекта.
- Периферийное оборудование недоступно;
- В большинстве проанализированных случаев для того, чтобы системы использовались наиболее эффективно, любая установка компьютерных информационных систем должна
поддерживаться предоставлением необходимого периферийного оборудования: принтеры, плоттеры для широкомасштабных диаграмм, сканеры, копировальные аппараты и цифровые камеры. За исключением редких случаев, указанное оборудование отсутствует или не может быть использовано в целях сбора, хранения и анализа информации.
- Необходимость обучения администраторов.
- Несмотря на то, что во всех ведомствах имеется технический персонал, все системные администраторы должны пройти специальное обучение по вводу/передаче данных,
администрированию уровней доступа к информации, и иным специфическим задачам.
Обучение должно быть обеспечено напрямую той компанией, которая предоставит компьютерную информационную систему, что отражено в росте расходов на обучение.
В сентябре - октябре 2002 г. была организована миссия международного консультанта, имеющего широкий опыт в области использования информации в правоохранительной деятельности. В ходе миссии были определены минимальные потребности правоохранительных органов трех стран (Кыргызстан, Таджикистан и Узбекистан) в обучении и оборудовании.
Необходимо отметить, что в каждой стране есть как минимум четыре оперативных правоохранительных органа занятых борьбой с распространением наркотиков, и один координирующий орган, не наделенный полномочиями оперативной деятельности, который, тем не менее, нуждается в доступе к информации стратегического (не оперативного) уровня. Ни одно из этих ведомств не может быть упущено или проигнорировано, хотя их полномочия и сферы ответственности являются разными, но тесно взаимосвязанными между собой. Именно поэтому, необходимость обучения и предоставления оборудования чрезвычайно важна, даже если были определены только самые минимальные потребности этих ведомств.
Начальный этап реализации проекта, а также рекомендации международного консультанта ясно показывают, что компонент обучения должен быть в значительной степени изменен и усилен. Обучение в следующих областях было определено в качестве критически важного:
- Новые концепции сбора, классификации, хранения и распространения информации;
- Разработка и анализ информации, связанной с наркотиками (включая аспекты защиты конфиденциальной информации относительно личной жизни);
- Углубленное обучение по пользованию аналитическим программным продуктом;
- Ввод, запрос и анализ данных (включая резервное сохранение данных в электронном формате) при работе с новой базой данных;
- Обучение технического персонала.
Для следующих категорий сотрудников задействованных правоохранительных органов должны быть организованы специальные семинары и стажировки. Цель - обеспечение лучшего понимания и применения новой концепции сбора, анализа и обмена информацией:
- Для руководящих сотрудников ведомств: семинар по осуществлению правоохранительных действий на основе приоритета оперативной информации (Европол/Интерпол) и процессу сбора, анализа и обмена оперативной информацией;
- Для подготовленных аналитиков от каждой страны: посещение правоохранительных ведомств стран Западной Европы с целью изучения процесса сбора и анализа оперативной информации на практике, а также роли и функций аналитика.
Компонент проекта, относящийся к предоставлению специального программного обеспечения и оборудования, должен укрепляться и в дальнейшем, с тем, чтобы удовлетворить минимальные потребности ведомств. Это включит в себя:
- Предоставление всем вовлеченным ведомствам минимального набора программного обеспечения для сбора, обмена и анализа оперативной и иной информации (произведенного международно-признанными агентствами/компаниями и используемого ведущими ведомствами в деятельности по сбору и анализу оперативной информации, такими как Интерпол, Европол, Национальным Криминальным Информационным Центром Великобритании, Федеральной криминальной службой ФРГ, Французской полицией, Администрацией по борьбе с наркотиками США, и др.);
- Обеспечение минимального набора оборудования, включая серверы, запасные серверы, рабочие станции, принтеры, криптофаксы и т.д.
Более того, реализация проекта также предусматривает оказание помощи (если требуется) в разработке межведомственных договоров по сбору, упорядочению, анализу и обмену оперативной информацией.
Процесс обучения, в особенности обучения аналитиков, занимает значительное время, и как показывает опыт некоторых стран с уже сложившимися традициями и правилами проведения анализа оперативной информации, может потребовать несколько лет.
Реализация проекта была начата в разных странах, в разные сроки, и с разной продолжительностью. Так, хотя Исполнительный Директор УНП ООН подписал проект в июне

Жобаның iске асырылуы әр елде әр мерзiмде және әр түрлi ұзақтылығымен басталған. БҰҰ ЕҚБ Атқарушы директоры 2001 жылдың маусымында Қырғызстан 2001 жылдың қазанында Тәжiкстан - 2001 жылы қазан айының аяғында және Өзбекстан 2002 жылдың қаңтар айының аяғында жобаға қол қойған болса да жобаның шынайы орындалуы Орталық Азия елдерiнiң көпшiлiгiнiң қатысуы кезiнде 2002 жылдың ақпанның басында басталған болатын. Қазақстан таяу уақытта жобаға қол қоюды жоспарлауда. 2002 жылдың ортасында Қырғызстанда болған Үкiметтiк дағдарыс осы елде жобаның орындалуын белгiлi дәрежеде кешiктiрдi. Жоғарыда айтылғанға сүйене отырып және жобамен ескерiлген қызметтердi негiзiнен оқу құрамымен және жалпы айтқанда оперативтiк ақпаратты жинау, айырбастау және анализдаумен байланысты тұрақтылығын, жүйелiлiгiн қамтамасыз етудi ескере отырып, жобаның мөлшерi, ұзақтығы және бюджетi жағынан мерзiмiн ұзарту қажеттiлiгi туды.
Жоғарыда көрсетiлгенге қосымша жоба халықаралық қоғамдастық донор-елдерден жағымды сын-пiкiрлер алды және АҚШ және Еуропа елдерiнiң құқық қорғау органдары арасында кәсiби мүдделер туғызды. Бiрнеше елдер қатарларының құқық қорғау органдары оқуды ұйымдастыру шығындарының бөлiсiлуi шартында ғана қызметкерлердi оқыту қызметiнде қатысуға дайындығын бiлдiрдi. Финляндия, EO сияқты қалған серiктестер және басқа ұйымдар мен елдер жобаны қосымша қаржыландыру мүмкiндiгiнде өз мүдделерiн бiлдiрдi.
Бұдан әрi, 2002 жылдың 13-14 желтоқсанында Ашхабад қ. (Түркменстан) өткен есiрткiнi бақылау саласындағы суб-аймақтық ынтымақтастық бойынша Өзара түсiнушілiк туралы Меморандумға (ӨТМ) қол қоюшылардың 4-шi кездесуiнде Орталық Азия аймақтық ақпараттық және координациялық орталық (CARICC) туралы идея ӨТМ қатысушы-елдермен талқыланып қабылданған болатын. Басқасынан бұрын, бұл орталық оперативтiк ақпаратты жинау, айырбастау және анализдаумен айналысатын маңызды аймақтық құрылымның ролiн атқаратыны болжамды. Бұл өз жағынан iрi тергеулердiң тиiмдi, координацияланған және "жетектi оперативтiк ақпарат"-ты дамытуына жәрдемдесу керек. Осы орталықта сондай-ақ қылмыскерлер және қылмыскерлер тобы "басымданатын" немесе "ерекшеленетiн" жүйелер қарастырылып дайындалу мүмкiн. F23 жобасы аймақ елдерiнiң көмегiмен бiрге ақпаратты ұлттық жинау, айырбастау және анализдау жүйесiн құру арқылы осы бастамаға жол ашатын және ынтымақтастық және координацияның аймақтық тиiмдiлiгiн арттыратын жобалардың бiрi.
Жоғары аталғанға және пайда болған өзгерiстерге, сонымен қатар осы саладағы артықшылықтарға сүйене отырып жобаны қайта қарауда анық қажеттiлiк туды.
ІІ. Жобалы құжаттағы өзгерiстердiң сипаттамасы
Жобаның шынайы мазмұнын көрсету үшiн, оның атын келесiге өзгерту: "Есiрткiлермен күрес саласындағы оперативтiк және басқа ақпаратты жинау, анализдау және айырбастау бойынша құқық қорғау жүйелерi".

2001 г., Кыргызстан подписал его в октябре 2001 г., Таджикистан - в конце октября 2001 г., и Узбекистан в конце января 2002 г. Фактическое исполнение проекта было начато в начале февраля 2002 г., когда было обеспечено участие большинства стран Центральной Азии. Казахстан планирует подписать проект в ближайшем будущем. Правительственный кризис в Кыргызстане в середине 2002 г. в некоторой степени отсрочил выполнение проекта в этой стране. Исходя из вышеизложенного и принимая во внимание необходимость обеспечения непрерывности и последовательности предусмотренных проектом действий, в особенности, связанных с обучающей компонентой и, в целом, в создании системы сбора, обмена и анализа оперативной информацией, возникла необходимость в расширении срока проекта с точки зрения его масштаба, продолжительности и бюджета.
В дополнение, необходимо отметить, что проект получил положительные отзывы международного сообщества стран-доноров, и вызвал профессиональный интерес среди правоохранительных органов Европейских стран и США. Правоохранительные органы ряда стран готовы участвовать в деятельности по обучению сотрудников при условии распределения затрат на организацию обучения. Остальные партнеры, такие как Финляндия, ЕС и другие организации и страны, выразили свою заинтересованность в возможности дополнительного финансирования проекта.
Более того, на 4-ой встрече подписантов Меморандума о Взаимопонимании (MOB) по субрегиональному сотрудничеству в области контроля за наркотиками, прошедшей в г. Ашхабаде (Туркменистан) 13-14 декабря 2002 г., идея о создании Центрально-Азиатского регионального информационного и координационного центра (CARICC) была обсуждена и поддержана странами-участницами MOB. Ожидается, что этот Центр будет играть, кроме всего прочего, роль важного регионального образования, занятого сбором, анализом, развитием и использованием оперативной информации, что в свою очередь должно значительным образом содействовать в продвижении более эффективного, скоординированного и "ведомого оперативной информацией" подхода к крупным расследованиям. Система, при которой преступники и преступные группы "приоритезируются" или "выделяются" может также разрабатываться в этом Центре. Проект F23 один из тех, который проложит дорогу этой инициативе посредством содействия странам региона в создании национальных систем сбора, обработки, анализа и обмена информацией, и соответственно повысит эффективность регионального сотрудничества и координации.
Исходя из вышеизложенного и произошедших изменений, а также дальнейших перспектив в данной области, стала очевидной настоятельная необходимость в тщательно продуманном пересмотре проекта.
II. Описание изменений в проектном документе

1. Жобаның мерзiмiн үш жылға дейiн созу.
2. Ақпараттарды және мәлiметтердi жинау, айырбастау және анализдауды келiсiлген және бәрiн қамтушы жүйемен байланысты жобаның компонентiн төменде көрсетiлгенге өзгерту (жобаның қысқаша сипаттамасын және логикалық матрицасын қара):
Жұмыстар:
3.1 Әр ел бойынша есiрткiнiң заңсыз айналымы туралы мәлiметтердiң қол жетiмдiлігімен қатысты қазiргi уақыттаға жағдайды анализдау;
3.2 Ақпараттарды және мәлiметтердi жинау саласындағы халықаралық сарапшыны iске кірістіру;
3.3 Жобаны ары қарай жүзеге асыру үшiн әр органда байланыс тұлғаларды/бөлiмшелердi тағайындау/құру мақсатында барлық Орталық Азия мемлекеттерiнде құқық қорғау органдар, ұйымдар, жүйелер және т.б. iшiнде бар ақпараттық қорларды анықтау.
3.4 Жобада есiрткiлердiң заңсыз айналымымен байланысты деректердi жинауда қатысатын елдер мүмкiншілiктерiн арттыру бойынша кепiлдiктер дайындау;
3.5 Елдер үкiметтерiне есiрткiмен күресу мәселесiмен байланысты ведомствоаралық ақпаратты айырбастау бойынша жетекшi ведомстволарды және ұлттық қызметтердi анықтау;
3.6 Ұлттық ведомстволарға олардың есiрткiнiң заңсыз айналымымен байланысты тапсырысын қолдайтын ақпараттық жүйенi дайындауда жәрдемдесу;
3.7 Ақпаратты және мәлiметтердi жинау, сақтау, өңдеу, айырбастау және оларға қол жеткiзу бойынша бiрлескен ведомствоаралық нұсқауларды құруда үкiметтерге жәрдем көрсету (қажет кезде);
3.8 Ақпарат және мәлiметтердi жинауға, анализдауға және айырбастауға арналған негiзгi құрал-жабдықпен қамтамасыз ету;
3.9 Ақпарат және мәлiметтердi жинауға, анализдауға және айырбастауға арналған қазiргi уақыттағы бағдарламалық қамтамасыз етумен қамсыздандыру;
3.10 Жобаны орындау барысында қызметтен көп күштi әсер алу және қаражаттың тиiмдi пайдалануын қамтамасыз ету үшiн, қажет кезде, есiрткiмен күрес бойынша халықаралық құқық қорғау органдарын iске кiрiстiру.
4. Жобаның оқу құрамын (жобаның қысқаша сипаттамасын және логикалық матрицасын қара) келесiге өзгерту:
Жұмыстар:
4.1 Құқық қорғау органдардың деректермен, мәлiметтермен және ақпараттармен басқару және айырбастау "жинау және анализдауын оқу бойынша қажеттіліктерiн анықтау;
4.2 Ақпараттарды тарату, жинау, топтастыру және сақтау бойынша жаңа тұжырымдамаларға үйрету, ақпараттық есептердi толтырумен қоса 5 ел iшiнен әр ведомстводан 2 қызметкерден (барлығы 50 қызметкерлер);
4.3 Оперативтiк ақпаратты анализдау және дайындау әдiстерiне оқыту (жеке өмiрге қатысты құпияны қамтамасыз ету аспектiлерi) - әр елден 10 қызметкерлерден (барлығы 50 қызметкерлер);
4.4 Аналитикалық бағдарламалық қамтамасыз етумен пайдалануға терең оқыту - әр елден 10 қызметкерлерден (әр ведомстводан 2-ден) барлығы 50 қызметкерлер;
4.5 Жаңа деректер базасын қолдануымен, мәлiметтердi анализдау, сұраныс жасау және енгiзу техникасына (деректердің электрондық форматта резервтiк сақталуын қоса) оқыту - 5 елдiң әр агенттiктерiнен 3 қызметкерлер- барлығы 75 қызметкерлер;
4.6 Техникалық қызметшiлердi оқыту (жүйе басқарушылар және деректер базаның басқарушылары) - әр ведомствадан 1 қызметкер - барлығы 25 қызметкерлер;
4.7 Семинар - тергеу кезiнде оперативтiк ақпараттың жетекшi ролi бойынша семинарда әр ел ведомствалардың 5 басшы қызметкерлерiнiң қатысуы (Европол/Интерпол);
4.8 Әр елден бес оқытылған аналитиктер (барлығы 25 адам) оперативтiк ақпаратты жинау және анализдау процестерiн және аналитиктiң ролi және функцияларын тәжiрибеде үйрену үшiн Батыс Еуропа елдерiнiң құқық қорғау ведомстваларына барады.
Ком-
по-
нент
БЛ
Сипаттама
Атқ.
агент-
тік
Жалпы
бюджет
қараша-желтоқсан
2001 ж.
р/м
Салым
р/м
Салым
1
2
3
4
5
6
7
8
10
Жоба бойынша
қызметшілер
11
Сарапшылар және
кеңесшілер

1. Чтобы отразить действительную суть проекта, его название изменить на следующее: "Правоохранительные системы по сбору, анализу и обмену оперативной и иной информацией в сфере борьбы с наркотиками".
2. Срок проекта продлить до трех лет.
3. Компонент проекта, связанный с созданием согласованной и всеобъемлющей системы сбора, анализа и обмена информацией и данными, изменить на нижеследующий (см. краткое описание проекта и логическую матрицу):
Мероприятия:
3.1. Проанализировать текущую ситуацию в отношении доступности данных о незаконном обороте наркотиков по каждой стране;
3.2. Привлечь международного эксперта в области сбора информации и данных;
3.3. Определить существующие информационные ресурсы внутри правоохранительных органов, организаций, систем и пр. в каждом Центральноазиатском государстве с целью назначения/создания контактных лиц/подразделений в каждом органе для дальнейшего выполнения проекта;
3.4. Разработать рекомендации по усилению возможностей стран, принимающих участие в
проекте, в сборе данных, связанных с незаконным оборотом наркотиков;
3.5. Правительствам стран определить ведущее ведомство и национальные службы, которым необходимо будет участвовать в межведомственном обмене информацией, связанной с борьбой с наркотиками;
3.6. Оказать содействие национальным ведомствам в разработке информационной системы, поддерживающей их задачи в борьбе с незаконным оборотом наркотиков;
3.7. Оказать содействие правительствам (если потребуется) в разработке совместных
межведомственных инструкций по сбору, хранению, обработке, обмену и доступу к данным и информации;
3.8. Обеспечить базовое оборудование для сбора, анализа и обмена информацией и данными;
3.9. Обеспечить современное программное обеспечение для сбора, обмена и анализа данных и информации;
3.10. Привлечь, при необходимости, международные правоохранительные органы по борьбе с наркотиками в процесс реализации проекта с тем, чтобы обеспечить максимальный эффект от деятельности и наиболее экономичное использование финансовых средств.
4. Обучающий компонент проекта (см. краткое описание проекта и логическую матрицу) изменить на нижеследующий:
Мероприятия:
4.1. Определение потребностей правоохранительных органов в обучении по сбору, анализу, обмену и управлению информацией, сведениями и данными;
4.2. Обучение новым концепциям сбора, классификации, хранения и распространения информации, включая заполнение новых регистрационно-информационных отчетов - по 2 сотрудника от каждого из ведомств из 5 стран (всего около 50 сотрудников);
4.3. Обучение методам разработки и анализа оперативной информации (включая аспекты обеспечения конфиденциальности относительно личной жизни) - по 10 сотрудников от каждой страны (всего около 50 сотрудников);
4.4. Углубленное обучение пользованию аналитическим програмным обеспечением - по 10 сотрудников от каждой страны (по 2 от каждого ведомства), всего 50 сотрудников;
4.5. Обучение технике ввода, запроса и анализа данных (включая резервное сохранение данных в электронном формате), с использованием новой базы данных - 3 сотрудника от каждого агентства из 5 стран - всего 75 сотрудников;
4.6. Обучение технического персонала (системные администраторы и администраторы баз данных) - 1 сотрудник от каждого ведомства - всего 25 сотрудников;
4.7. Семинар - посещение 5 руководящими сотрудниками ведомств от каждой из стран семинара по ведущей роли оперативной информации при расследованиях (Европол/Интерпол);
4.8. Пять обученных аналитиков из каждой страны (всего 25 человек) посетят правоохранительные ведомства стран Западной Европы с целью изучения процесса сбора и анализа оперативной информации на практике, а также роли и функций аналитика.
БЮДЖЕТ ПРОЕКТА
Название проекта - "Правоохранительные системы по сбору, анализу
и обмену оперативной и иной информацией в сфере борьбы с наркотиками"
Исполняющее агентство: ЮНОДК
Ком-
по-
нент
БЛ
Описание
Исп.
агент-
ство
Общий
бюджет
ноябрь-декабрь 2001 г.
р/м
Вклад
р/м
Вклад
10
Персонал по
проекту
11
Эксперты и
Консультанты

17000
99500
70600
99
99-99
156850
1083500
756900
берілген ЮНОДК Штаб-пәтердің қосалқы шығындарына
ОААӨ ЕҚБ тікелей іске асырылған 3% ставка бойынша бюджеттік баптар қаражаттары өтелмейді
IV. Қосымша
1. Қайта қаралған жобаның қысқаша сипаттамасы
Бiрiккен Ұлттар Ұйымы
Есiрткi және Қылмыстық Басқармасы
Жобаның сипаттамасы: AD/RЕR/F23
Жобаның коды және секторы
Жобаның атауы және нөмiрi:   AD/RER/F23
Есiрткiлермен күрес саласындағы
оперативтiк және бacқа ақпаратты
жинау, анализдау және айырбастау құқық
қорғау жүйелерi
Жобаның басталуы:            2002 ж. ақпан
Сектop:                      Есiрткiлердiң заңсыз айналымын тоқтату
Мерзiм:                      3 жыл
Орындаушы агенттiк:          БҰҰ ЕҚБ (ЮНОДК)
Атқарушы агенттiк:           Орталық Азиядағы БҰҰ ЕҚБ Аймақтық
өкiлдiгi
Жалпы бюджет:                1,998,600 АҚШ доллар
Қаржыландыру көзi:           АҚШ 811,000 АҚШ доллар бөлдi
2. Жобаның сипаттамасы (Кiрiспе және негіздеу)
Барлық қол жетiмдi ақпарат Орталық Азиядағы есiрткiлердiң заңсыз айналымның өсуi туралы көрсетедi. Есiрткiлердiң аймақтағы заңсыз айналым жағдайының анализi, соңғы жылдары жасалған ұстап алулардан алынған есiрткiлердiң саны және жасалған iстер мөлшерiнiң артқанына қарамастан, осы уақытқа дейiн қолданған шаралар жеткiлiктi емес екенiн дәлелдейдi.
Оперативтiк ақпарат арқылы тергеуде негiзiнде есiрткiлердiң заңсыз айналымымен күрес, ақпарат/мәлiметтердiң жақсы ұйымдастырылған жинау, өңдеу және анализ жүйесiн, сонымен қатар ұлттық және аймақтық деңгейде iске кiрiстiрілген ведомствалар арасында соңғы ақпараттық өнiмнiң айырбастауын талап етедi. Өкiнiшке орай, ақпараттардың және мәлiметтердің сәйкес жинау, сақтау, айырбастау және анализдау механизмдерi жоқ, бұл есiрткiлердi бақылау жұмысында тиiмдi шаралардың қолдануын шектейдi.
Орталық Азия елдерiнiң Үкiметi жеке және ЮНОДК-мен бiрге және екi жақты негiзде салған күштерiне қарамастан, аймақта ақпараттарды және мәлiметтердi жинау және анализдау саласында кемшiлiктер белгiленедi. Негiзгi қиыншылықтарға жатады: тиiмдi құқық қорғау қызметiнде ақпараттың маңыздылығын түсiнбеу; ұлттық қорғау органдарда ақпаратты жинаудың жоспарланған, құрылымды және жүйелi процедуралардың болмауы, сондай-ақ аналитикалық әлеуетпен әдеттердiң жоқтығы; ведомствоаралық ынтымақтастықтың және құқық қорғау ақпараттың бiрлесiп қолдануының болмауы. Нәтижесiнде, лауазымды адамдар үкiметтiк және ведомствалық деңгейде есiрткiнiң заңсыз айналымымен күресiнде стратегияны дамытуда қиыншылықтар көредi, осының себебi жоспарларды дайындауға жол беретiн есiрткi жасаушылардың, олардың артынан тұрған тұлғалардың және ұйымдардың әрекеттерi, олардың әрекет әдiстерi, сапар желiстерi, азаматтығы және басқа маңызды ақпараттың жоқтығында құралады.
Кейбiр жағдайларда ақпаратты айырбастау және бiрлесiп қолданудың сәйкес жүйесiнiң жоқтығы есiрткiлермен күрес шараларын iске асыруында ақпараттың көздi маңыздылығын түсiнбеуiне әкеледi.
Одан ары, осы жағдай аймақтың мамандандырылған ведомстваларына сәйкес ресми ақпаратты және есiрткiлердiң заңсыз айналымы туралы статистикалық мәлiметтердi ЮНОДК-ға және негiзгi донор-елдерге беруге мүмкiншiлiк бермейді. Осының нәтижесiнде сенiмдi ақпараттың жоқтығы техникалық жәрдем көрсету үшiн әлеуеттердi анықтауда қиыншылықтар туғызады.
Қазiргi уақытта есiрткiлермен күрес бойынша құқық қорғау органдар ақпараттарды және мәлiметтердi өздерiнiң нақты талаптары және қажеттiлiгi бойынша жинайды, деректер базасын құрайды, әр түрлi бағдарламалық қамтамасыз етудi пайдаланады. Бұдан ары, осы деректер базалары әр түрлi форматты. Осындай жағдай бар деректер базалардың үйлесiмсiздiгiне әкеледi және компьютерленген ақпараттың айырбастаудың тиiмсiздiгiне әкеледi.
Заңсыз есiрткiнiң ұсыныс пен сұранысының тиiмдi азайтуын ақпаратқа және деректерге қол жеткiзу мәселесiн шешусiз мүмкiн емес. Ақпарат және деректердi жинау және жеке елдердiң және одан тыс аймақтас серiктестердiң құқық қорғау органдары арасында негiзгi ақпаратты жинау және айырбастау үшiн стандарттық форматтар дайындау мақсатында стандарттық қолдауды кепiлдiк ету қажет.
Оперативтiк ақпар және деректердi жинау және айырбастаудың орнықты жүйесiн бiрiншiден ұлттық содан кейiн аймақтық деңгейде жасау қажет. Осы тапсырыс әлеуеттердi анықтауға және әр елдегi есiрткiлермен күрес бойынша құқық қорғау органдар үшiн ақпараттық нақты жинау стратегиясына бағытталу керек. Есiрткiлермен күрес бойынша Ұлттық ведомстваларға есiрткiлердiң заңсыз айналымының қарсы күресiнде олардың қажеттiлiктерiне жауап беретiн ақпаратқа және мәлiметтерге қол жеткiзу жүйесiн дайындауда жәрдем көрсетiлу керек.
Бұдан ары, әр жеке елде ақпараттарды жинау және айырбастау механизмдерiн құру немесе жетiлдiру ақпараттардың айырбастау жұмысын аймақтық деңгейде нығайтады және аймақтық ақпаратты оның елде тиiмдi пайдалануы үшiн ұлттық деңгейде алуға және таратуға жағдай жасайды.
Осы жоба Орталық Азия елдерiнiң үкiметтерiне барлық iске кiрiстiрiлген жақтармен қолданылатын ақпараттың стандарттық форматтарын, арнайы дайындалған компьютерлiк бағдарламалық қамтамасыз етудi қолдауға ақпараттарды және мәлiметтердi жинау және айырбастаудың бiртұтас ережелерiн енгiзуге және әр ведомствоға ақпараттарды жинауда мүмкiншiлiктерiн нығайтуға жәрдем жасайды. Жобада арнайы құрал-жабдықтың және бағдарламалық қамтамасыз етудiң жеткiзуi, сонымен қатар оның қолдануы бойынша тренингтердiң өткiзiлуi ескерілген. Сонымен қатар жоба әр ведомствода ведомствоаралық ынтымақтастық және ақпараттық айырбастау үшiн негізгі болатын қызметтер немесе бөлiмшелер ашуға жәрдемдеседi. Жоба сонымен қатар Есiрткiлермен күрес бойынша Ұлттық комиссияны аймақтық ақпаратты айырбастау және алудың байланыс органы ретiнде бекемдейді. Жалпы айтқанда, қорытындысында жоба ЕҚБ-ң басқа жобаларын, сонымен қатар басқа елдердiң және ұйымдардың сәйкес ынталарын қолдап толықтырады.

17000
99500
70600
99
99-99
156850
######
756900
* БЛ 11.01 выделяется штаб-квартире ЮНОДК
ПРООН возмещаются средства по ставке в 3% за бюджетные статьи, реализованные непосредственно УНП РПЦА
IV. Приложения.
1. Краткое описание пересмотренного проекта
ОРГАНИЗАЦИЯ ОБЪЕДИНЕННЫХ НАЦИЙ
Управление по наркотикам и преступности
ОПИСАНИЕ ПРОЕКТА: AD/RER/F23
Код и сектор проекта
Номер и название проекта:   AD/RER/F23
Правоохранительные системы по сбору,
анализу и обмену оперативной и иной
информацией в сфере борьбы с
наркотиками
Начало проекта:              февраль 2002
Сектор:                       Пресечение незаконного оборота
наркотиков
Срок:                         3 года
Выполняющее агентство:      УНП ООН (ЮНОДК)
Исполняющее агентство:      Региональное Представительство
УНП ООН в Центральной Азии
Общий бюджет:                1,998,600 долларов США
Источник финансирования:    США выделили 811,000 долларов США
2. Описание проекта (Предыстория и обоснование)
Вся доступная информация указывает на рост незаконного оборота наркотиков в Центральной Азии. Анализ ситуации по незаконному обороту наркотиков в регионе подтверждает, что меры, предпринятые до настоящего времени, недостаточны, несмотря на то, что число произведенных за последние несколько лет задержаний увеличилось, как с точки зрения количества изъятых наркотиков, так и числа оформленных дел.
Борьба с незаконным оборотом наркотиков, которая в целом основывается на расследовании с использованием оперативной информации, требует хорошо организованной системы сбора, обработки и анализа информации/данных, а также обмена конечным информационным продуктом между ведомствами задействованными на национальном и региональном уровнях. К сожалению, отсутствие соответствующего механизма сбора, хранения, обмена и анализа информации и данных приводит к ограничению возможностей проведения эффективных и скоординированных действий по контролю за наркотиками.
Несмотря на то, что Правительства стран Центральной Азии прилагали усилия, как самостоятельно, так и при содействии ЮНОДК и на двусторонней основе, в регионе все еще отмечаются недостатки в области сбора и анализа информации и данных. Основные сложности включают: недопонимание ценности информации в эффективной правоохранительной деятельности; отсутствие спланированной, структурированной и систематической процедуры сбора информации в национальных правоохранительных органах, а также отсутствие аналитического потенциала и навыков; отсутствие межведомственного сотрудничества и совместного использования правоохранительной информации. В результате, ответственные лица на правительственном и ведомственном уровнях испытывают сложности в разработке стратегий борьбы с незаконным оборотом наркотиков, так как у них отсутствует точная информация о деятельности наркодельцов, лицах и организациях, стоящих за ними, методах их действий, маршрутах, гражданской принадлежности и другой важной информации, на основе которой можно было бы разрабатывать планы.
В некоторых случаях отсутствие соответствующей системы совместного использования и обмена информацией является результатом недопонимания ключевой важности обмена информацией при реализации мер по борьбе с наркотиками. Более того, такая ситуация не дает возможности
специализированным ведомствам региона предоставлять соответствующую официальную информацию и статистические данные о незаконном обороте наркотиков в ЮНОДК и основным странам-донорам. Вследствие этого, отсутствие надежной информации создает сложности в определении приоритетов для оказания технического содействия.
В настоящее время, правоохранительные органы по борьбе с наркотиками собирают информацию и данные в соответствии со своими собственными требованиями и потребностями, создают индивидуальные базы данных используя различное программное обеспечение. Более того, эти базы данных имеют различные форматы. Такого рода ситуация неудержимо ведет к все большей несовместимости существующих баз данных и делает практически невозможным эффективный обмен компьютеризированной информацией.
Эффективное сокращение спроса и предложения на незаконные наркотики невозможно без решения проблемы обмена и доступа к информации. Чрезвычайно важно гарантировать стандартный подход, как к сбору информации и данных, так и к разработке стандартных форматов для сбора и обмена основной информацией между правоохранительными органами отдельно взятой страны и партнерами по региону, и за его пределами.
Необходимо установить налаженную систему сбора и обмена оперативной информацией и данными, сначала на национальном, а затем и на региональном уровне. Эта задача должна быть также нацелена на определение приоритетов и четкой стратегии в сборе информации для правоохранительных органов по борьбе с наркотиками в каждой стране. Национальным ведомствам по борьбе с наркотиками должна быть оказана помощь в разработке системы доступа и обмена информацией, отвечающей их потребностям в борьбе с незаконным оборотом наркотиков.
Более того, ясно, что улучшение или создание механизмов сбора и обмена информацией в каждой отдельной стране, несомненно, укрепит обмен информацией на региональном уровне, и, в свою очередь, будет способствовать получению и распространению региональной информации на национальных уровнях для ее эффективного использования в стране.
Этот проект поможет правительствам стран Центральной Азии принять стандартные форматы информации, специально разработанное компьютерное программное обеспечение, используемое всеми задействованными сторонами, ввести единые правила сбора и обмена информацией и данными, и позволит укрепить возможности каждого из ведомств в части сбора информации. Проектом предусмотрена поставка специального оборудования и программного обеспечения, а также проведение тренинга по его использованию и применению. В то же время проект окажет содействие в создании в каждом из ведомств должности или подразделения, которые станут основными для межведомственного сотрудничества и информационного обмена. Проект также укрепит Национальные комиссии по контролю за наркотиками как контактные органы по обмену и получению региональной информации. В целом, по окончании, проект будет дополнять и напрямую поддерживать ряд других проектов УНП, а также схожие инициативы других стран и организаций, одновременно осуществляемые в регионе.

3. Тiке талаптар, жұмыстар және сәйкес нәтижелер
Тiке талаптар:
- Мәлiметтердi жинау мүмкiншiлiктi жақсарту және ақпаратпен халықаралық аймақтық және ұлттық деңгейде есiрткiлердi бақылау органдары арасында ақпаратты алу, беру және айырбастауға рұқсат беретiн жүйенi құру есебiнде есiрткiлермен күрес бойынша құқық қорғау құрылымдардың қызметтерінің тиiмділiгiн арттыру және криминалдық белсендiлiктi тоқтату.
Қорытынды 1 - Оперативтiк ақпаратты және деректердi жинау, анализдау және айырбастау бәрiн қамтушы және келiсiлген жүйе құрылды.
Сәйкес қызмет:
1.1 Ақпаратты және деректердi жинау саласындағы халықаралық сарапшыны қатыстырту бойынша қол жетiмдi ақпардың көзқарасынан қазiргi уақыттағы жағдайды анализдау;
1.2 Ақпарды және деректердi жинау бойынша халықаралық сарапшыны iске кiрiстiру;
1.3 Жобаның тапсырмаларын iске асыру үшiн маңызды бағыттарды анықтау мақсатында Орталық Азияның әр елдерiнде құқық қорғау органдар, ұйымдар, жүйелерiнде және т.б. бар ақпараттық қорларды анықтау;
1.4 Есiрткiлердiң заңсыз айналымымен байланысты деректердi жинауда елдердiң әлеуетiн нығайтуға қажет кепiлдiктердi дайындау;
1.5 Үкiметтерге есiрткiмен байланысты ведомствоаралық оперативтiк және басқа ақпаратты айырбастауда қатысатын жетекшi агенттiктердi және басқа ұлттық қызметтердi анықтау;
1.6 ұлттық органдарға олардың есiрткiнiң заңсыз айналымында мақсаттарын жетуге қолдау жасайтын ақпараттық жүйелердi дайындауда жәрдем көрсету;
1.7 Үкiметтерге ақпараттарға және деректерге қол жеткiзу, айырбастау, өндiру, сақтау және жинау бойынша бiрлескен ведомствоаралық нұсқауларды дайындауда (қажет кезде) жәрдем көрсету;
1.8 Ақпарат және деректердi жинау, айырбастау және анализдау үшiн негiзгi құрал-жабдықты беру;
1.9 Ақпарат және деректердi жинау, айырбастау және анализдау үшiн қазiргi уақыттағы бағдарламалық қамтамасыз етудi беру;
1.10 Қызметтен үлкен тәлім алу және қаражаттың тиiмдi ұсталуы үшiн Есiрткiнi бақылау бойынша халықаралық органдарды жобаны жүзеге асыру жұмысына кiрiстiру.
Қорытынды 2 - Құқық қорғау органдарының арнаулы қызметшiлерi ақпаратты жинау және айырбастау жүйелерiмен басқаруда тиiстi оқытылған. Сәйкес қызмет (оқу көбiнесе үйретушiнi дайындау" жүйесiнде өтедi):
2.1. Ақпараттарды тарату, жинау, топтастыру және сақтау бойынша жаңа тұжырымдамаларға үйрету, ақпараттық есептердi толтырумен қоса, 5 ел iшiнен әр ведомстводан 2 қызметкерден (барлығы 50 қызметкерлер);

3. Непосредственные задачи, мероприятия и соответствующие результаты
Непосредственная задача:
Повысить эффективность деятельности правоохранительных структур по борьбе с наркотиками и пресечению криминальной активности за счет совершенствования возможностей сбора данных и управления информацией посредством создания системы, позволяющей осуществлять обмен, прием и передачу информации между органами по контролю за наркотиками на национальном, региональном и международном уровнях.
Итог 1 - Создана согласованная и всеобъемлющая система сбора, анализа и обмена оперативной информацией и данными.
Соответствующая деятельность:
1.1 Проанализировать текущую ситуацию с точки зрения доступности данных по незаконному обороту наркотиков в каждой стране;
1.2 Привлечь международного эксперта по сбору информации и данных;
1.3 Определить в каждой из стран Центральной Азии существующие информационные ресурсы в правоохранительных органах, организациях, системах и т.д., с целью определения важнейших направлений для дальнейшей реализации задач проекта;
1.4 Разработать рекомендации необходимые для укрепления потенциала стран в сборе данных, относящихся к незаконному обороту наркотиков;
1.5 Правительствам определить ведущее агентство и другие национальные службы, которые должны будут участвовать в межведомственном обмене оперативной и иной информацией по наркотикам;
1.6 Содействовать национальным органам в разработке информационных систем, способствующих достижению их целей в борьбе с незаконным оборотом наркотиков;
1.7 Содействовать правительствам (если потребуется) в разработке совместных межведомственных инструкций по сбору, хранению, обработке, обмену и доступу к информации и данным;
1.8 Предоставить основное оборудование для сбора, анализа и обмена информацией и данными;
1.9 Предоставить современное программное обеспечение для сбора, обмена и анализа информации и данных;
1.10 Привлечь, где и когда это необходимо, международные правоохранительные органы по контролю за наркотиками в процесс реализации проекта с тем, чтобы обеспечить
максимальный эффект от деятельности и наиболее экономичное использование финансовых средств проекта.
Итог 2 - Специальный персонал правоохранительных органов соответствующим образом обучен управлению системами сбора и обмена информацией.
Соответствующая деятельность (в большинстве случаев обучение будет проходить по системе "подготовь тренера"):
2.1. Обучение новым концепциям сбора, классификации, хранения и распространения информации, включая заполнение новых регистрационно-информационных отчетов - по 2 сотрудника от каждого ведомства из 5 стран (всего около 50 сотрудников);

2.2. Оперативтiк ақпаратты анализдау және дайындау әдiстерiне оқыту (жеке өмiрге қатысты құпияны қамтамасыз ету аспектiлерi) - әр елден 10 қызметкерлерден (барлығы 50 қызметкерлер);
2.3. Аналитикалық бағдарламалық қамтамасыз етумен пайдалануға терең оқыту - әр елден 10 қызметкерлерден (әр ведомстводан -ден) барлығы 50 қызметкерлер;
2.4 Жаңа деректер базасын қолдануымен, мәлiметтердi анализдау, сұраныс жасау және енгiзу техникасына (деректердің электрондық форматта резервтiк сақталуын қоса) оқыту - 5 елдiң әр агенттiктерiнен 3 қызметкерлер - барлығы 75 қызметкерлер;
2.4. Техникалық қызметшілердi оқыту (жүйе басқарушылар және дерек база басқарушылары) - әр ведомствадан 1 қызметкер - барлығы 25 қызметкерлер;
2.5. Семинар - тергеу кезiнде оперативтiк ақпараттың жетекшi ролi бойынша семинарда әр ел ведомствалардың 5 басшы қызметкерлерi қатысады. (Европол/Интерпол);
2.6. Әр елден бес оқытылған аналитиктер (барлығы 25 адам) оперативтiк ақпаратты жинау және анализдау процестерiн және аналитиктiң ролi және функцияларын тәжiрибеде үйрену үшiн Батыс Еуропа елдерiнiң құқық қорғау ведомстваларына барады.
Қорытынды 3 - Ақпаратты аймақтық деңгейде жинау үшiн механизм құрылған (жобаның қатысушы-елдердiң келiсiмiнен байланысты).
Сәйкес қызмет:
3.1. Жалпы-аймақтық электрондық ақпараттық айырбасталуының мүмкiншiлiгіне көз жеткiзу;
3.2. Ақпараттық айырбастау механизмдердi аймақтық деңгейде анықтау;
3.3. Ақпаратты аймақтық және халықаралық деңгейлерде айырбастау бойынша ұлттық байланыс тұлғалар/бөлiмшелер анықталған және нақты процедуралар дайындалған;
3.4. Құқық қорғау органдар және қылмыстық құқық құрылыстардың сәйкес аймақтық және халықаралық өкiлдерi, сонымен қатар халықаралық ұйымдардың қатысуымен аймақтық семинар өткiзу және семинар қорытындыларын көрсететiн аймақтық есептi және сәйкес кепiлдемелердi дайындау.
3. Серiктестер, Институционалдық база және iске асыру шаралары
Орталық Азияның бес елдерiнiң Есiрткiмен күрес бойынша сәйкес Министрлiктер және құқық қорғау органдар, сонымен қатар Есiрткiлердi бақылау Мемлекеттiк Комиссиялар осы жобаның серiктестерi болып келедi.
Деректердi жинауда ұлттық әлеуеттiң дамуының негiзiн салу және стандартты анықтамаларды, көрсеткiштердi және процедураларды қолдану үшiн деректердi жинау және есiрткiлердiң заңсыз айналымының бағытын зерттеу жұмысында iске кiрiстiрiлген тұлғалардан тұратын (негiзiнен құқық қорғау орган және ведомствалар өкiлдерi) жүйе ашылады.
Халықаралық сарапшы жинауға жататын ақпараттың негiзгi түрлерi тiзiмiн және оның форматтарын анықтауда жәрдемдеседi. Ол әр елге ақпараттарға және мәлiметтерге қол жеткiзу, жинау, сақтау, өңдеу және айырбастау бойынша бiрлескен ведомствоаралық нұсқауларды дайындауда және пайдаланым мәселесiнде жәрдем көрсетедi. Ол құқық қорғау органдардың құрал-жабдық және оқыту мәселесiндегi қажеттiлiктердi белгiлеп көрсетедi. Бар мекемелер шегiнде ұлттық байланыс тұлғалар/бөлiмшелер анықталады.
Жоба Орталық Азиядағы БҰҰ ЕҚД Аймақтық Өкiлдiгiмен жүзеге асырылады. ЕҚБ-ның штаб-пәтерi ұйымдастық және кеңестiк көмек көрсетедi. Есiрткiнi Бақылау бойынша Мемлекеттiк Комиссия өкiлдiктерiнен, сәйкес Министрлiктер және құқық қорғау органдардан, сонымен қатар ЮНОДКП-дан тұратын Жобаны басқару Комитетi жобаның орындалуын қарау және осы жобаны орындау бойынша кепiлдiктердi және жалпы басқарушы директиваларды дайындау үшiн жыл сайын жиналады. Ақпаратты аймақтық деңгейде айырбастауға және бiрлесiп қолдану механизмдердi ашуға бағытталған бiр қатар нақты жұмыстарды есептемегенде, жоба әрбiр аймақ елiнде жеке жүзеге асырылатын болады.

2.2. Обучение методам разработки и анализа оперативной информации по наркотикам - 10 сотрудников от каждой из стран (всего около 50 сотрудников);
2.3. Углубленное обучение пользованию аналитическим программным продуктом - по 10 сотрудников от каждой страны (по 2 от каждого ведомства), всего 50 сотрудников;
2.4. Обучение технике ввода, запроса и анализа данных (включая резервное сохранение данных в электронном формате), с использованием новой базы данных - 3 сотрудника от каждого агентства из 5 стран - всего 75 сотрудников;
2.5. Обучение технического персонала (системные администраторы и администраторы баз данных) - по одному сотруднику от каждого ведомства - всего 25 сотрудников;
2.6. Семинар - посещение 5 руководящими сотрудниками ведомств от каждой из стран семинара по ведущей роли оперативной информации при расследованиях (Европол/Интерпол);
2.7. Пять обученных аналитиков из каждой страны (всего 25 человек) посетят правоохранительные ведомства стран Западной Европы с целью изучения процесса сбора и анализа оперативной информации на практике, а также роли и функций аналитика.
Итог 3 - Создан механизм сбора и обмена информацией на региональном уровне (в
зависимости от согласия стран-участниц проекта).
Соответствующая деятельность:
3.1 Рассмотреть возможность создания общерегиональной платформы электронного информационного обмена;
3.2 Определить механизмы для информационного обмена на региональном уровне;
3.3 Определить важнейшие направления для обмена информацией на региональном уровне и разработать необходимые процедуры;
3.4 Провести региональный семинар с привлечением региональных и международных представителей правоохранительных органов, структур уголовного судопроизводства и международных организаций и подготовить региональный отчет с соответствующими рекомендациями, отражающий результаты семинара.
4. Партнеры, Институциональная база и Меры по Реализации
Партнерами в этом проекта являются соответствующие Министерства и правоохранительные органы по борьбе с наркотиками, а также Государственные Комиссии по Контролю за Наркотиками пяти стран Центральной Азии.
Будет создана сеть, включающая лиц (в основном представителей правоохранительных органов и ведомств), задействованных в сборе данных и изучении тенденций незаконного оборота наркотиков, с тем, чтобы заложить основу для развития национального потенциала в сборе данных и применении стандартных определений, показателей и процедур.
Международный эксперт окажет содействие в определении перечня основных видов информации, подлежащей сбору, а также ее форматы. Он/она окажет содействие каждой стране в разработке совместных межведомственных инструкций по сбору, хранению, обработке, обмену и доступу к информации и данным, а также помощь в эксплуатации. Он/она также выявит нужды правоохранительных органов в части оборудования и обучения. В рамках существующих учреждений будут определены национальные контактные лица/подразделения.
Проект будет выполняться Региональным Представительством УНП ООН в Центральной Азии.
Штаб-квартира УНП окажет организационную и консультативную поддержку. Комитет по управлению проектом, состоящий из представителей Государственных Комиссий по Контролю за Наркотиками, соответствующих Министерств и правоохранительных органов, а также ЮНДКП, будет встречаться ежегодно для рассмотрения хода проекта и разработки рекомендаций и общих руководящих директив по выполнению данного проекта.
Проект будет осуществляться по отдельности в каждой стране региона, за исключением ряда конкретных мероприятий, направленных на создание механизмов совместного использования и обмена информацией на региональном уровне.

5. Қаржылық ақпарат (ЕҚБ)
Жобаның бюджеті (АҚШ долларында)1
Қызметшiлер және кеңестер
Оқыту, сынақ iстер
Құрал-жабдық және бағдарламалық
қамтамасыз ету
Іссапарлар
Әр түрлi
453,200
310,100
958,200
15,700
31,200
Қосалқы шығындар (13%)
230,000
БАРЛЫҒЫ
1,998,600
_____________________________
1 Көрсетілген сомалар ықшамдалған.
2 ЛОГИКАЛЫҚ МАТРИЦА
7. ЛОГИКАЛЫҚ МАТРИЦА
Жобаның атауы:                   AD/RER/F23, "Есiрткiмен күрес
саласындағы оперативтік және басқа
ақпаратты жинау, анализдау және
айырбастау бойынша құқық қорғау
жүйелер"
Қабылданғанға сай Аймақтық       Орталық Азия үшiн стратегиялық
шектi бағдарлама
Бағдарлама/Аймақтық Бағдарлама   Iшкi Iстер Министрлiгi, Ұлттық
Қауiпсiздiк қызметтер, Кеден
Комитеттерi, Шекараны қорғау
Комитеттерi, Есiрткiлердi бақылау
бойынша Мемлекеттік комиссиялар
(агенттіктер), Статистиканың
Ұлттық Институттар
Халықаралық Серіктестіктер/      Интерпол, Дүниежүзілік Кеден
ақысыз қолдау (БҰҰ жүйесі,       Ұйымы, АҚШ, EO, Франция, ГФР, Ұлы
донорлар, ҮЕҰ):                  Британия
БҰҰ-ның сәйкес конвенциясы/      Ақпараттарды айырбастау және өзара
БҰҰ конференциясының             жәрдемнiң халықаралық құралдары
материалдары:
Мәселенің анықтамасы:            Есiрткiнi бақылау мәселесi бойынша
ақпаратты жинаудың стандартты
жүйесiнiң жоқ болуы, әр елдегi
есiрткiнi бақылау мәселесiмен
айналысатын құқық қорғау
ведомстволар арасындағы
оперативтiк ақпаратты айырбастау-
дың төмен деңгейi, сондай-ақ
деректердi жинау және тарату
механизмнiң кемелiне жетпегендігі.
Қысқаша мазмұндама
Объективті
дәлелдей-
тін, инди-
каторлары
Тексеру
құралдары
Қауіптену,
жорамалдар
сыртқы
факторлар
Пайда
болған
мәселені
шешу
әрекет-
тері
1
2
3
4
5
6
ДАМУ
ТАПСЫРМАСЫ
- МАҚСАТ
Eciрткiмен күрес бойынша құқық қорғау
органдардың әлеуетiн (ЕКҚО)
ТІКЕ
ТАПСЫРЫСТАР
(ТАР)
Есiрткiмен күрес және криминалдық қызметтi
тоқтату бойынша құқық қорғау құрылымдардың
қызмет тиiмділігiн деректердi жинау
мүмкiншiлiктерiн жақсарту арқылы жетiлдiру
және есiрткiмен күрес бойынша органдар
арасында ақпаратты ұлттық аймақтық және
халықаралық деңгейде алуын, айырбастауын және
таратуын қамтамасыз ететін жүйелердi құру
есебiнде ақпаратпен басқару.
ҚОРЫТЫНДЫ 1: Оперативтік ақпаратты және деректерді жинау,
анализдау және айырбастау бәрін қамтушы және келісілген жүйе
құрылды
Қорытынды 1 байланысты жұмыстар
1.1
Әр ел бойынша
есірткінің
заңсыз
айналымы
туралы
мәліметтердің қол жетерлі-
гімен қатысты
қазіргі
уақыттағы
жағдайды
анализдау.
Қазiргі
уақыттағы
жағдай
бойынша
толық
ақпарат
Есептер
Жергілікті
органдар
қажетті
ақпаратты
бермейді
Сәйкес
орган-
дармен және
есірткіні бақылау
мемле-
кеттік
Комис-
сиясымен
кеңестер
(ЕБМК)
1.2
Ақпаратты
және деректердi
жинау
саласындағы
халықаралық
сарапшыны
қатыстырту.
Бiр халық-
аралық
сарапшы
қатысты-
рылды
Қол
қойылған
келісім
Халықаралық
сарапшы
жобаның
талаптарына
сәйкес
келмейді
Жұмыс
міндет-
теріне
өзгеріс-
тер
енгізу;
канди-
даттар туралы
кепіл-
діктерді
сенімді
көздер-
ден алу
1.3
Құқық қорғау
органдар,
ұйымдар,
жүйелердегi
және т.б.
сәйкес
ақпараттық
қорларды
анықтау.
Сәйкес
органдарға
берiлген
ақпарат
Есептер
Ұлттық
органдар
нақты
ақпаратты
беруден бас
тартады
ЕБМҚ және
сәйкес
орган-
дармен
кеңестер
1.4
Есiрткінiң
заңсыз
айналымына
жататын
деректердi
жинау
саласында
елдердiң
әлеуетiн
жоғарлату
бойынша
кепiлдiктер
дайындау.
Шешімдер
қабылдауға
өкiлдiк-
терi бар,
сәйкес
органдар
өкiлдерінің қатысуымен
семинарлар
Семинар
хаттамасы,
халықара-
лық сарап-
шының
немесе
ЕҚБ/ОААӨ
қатысуы
Барлық
ЕКҚО іске
кірістіріл-
меген
ЕБМК және
барлық
ведомст-
валармен
алдын ала
кеңестер
өткізу
1.5
Үкiметтер
есiрткiмен
байланысты
ақпараттарды
айырбастауда
қатысатын
жетекші
агенттiктi
және басқа
ұлттық
қызметтердi
анықтайды.
Ақпаратты
айырбас-
таудың
иерархиялық
жүйесiн
белгiлейтiн құжат және iске кiрiс-
кен органдар
тiзiмi
Құжат
көшірмесі
және оның
нақты
талап-
тарға
қаншалық-
ты лайық-
тылығын
көрсететін
анализ
Кейбір
агенттіктер
басқаларға
"бағынуға"
келіспейді
Сәйкес
жүйелерді және
шешімдер-
ді табуға
мақсат-
талған кәсіптік
кеңестер
1.6
Ұлттық
ведомство-
валарға
есiрткiнің
заңсыз
айналымымен
күрес
тапсырыстарын
қолдайтын
ақпараттық
жүйелердi
құруда қызмет
көрсету.
Осы мәселе-
лермен
қатысты
нормативтік актілердегi
өзгерiстер
Қажетті
өзгеріс-
терді
көрсететін осы
норматив-
тік
актілерден
көшірмелер
Жаңа
нысандар
ережелері
жалпы сипатты және
ақпаратты
айырбастау
және өзіне
жинау
механизм-
дерін
қолдану
детальдарын
қоспайды
Жергі-
лікті
орган-
дармен
бірге қазіргі
уақыттағы
жағдайды
алдын ала
бағалау бар жүйе-
лердің
"нашар"
түйінін
табу
мақса-
тында
жасалған
1.7
Үкiметтерге
деректер мен
ақпараттарды
жинау,
сақтау,
дайындау,
айырбастау
және оларға
қол жеткiзу
бойынша
бiрлескен
ведомство-
аралық
нұсқауларды
құрауда жәрдем
көрсету.
Қажетті
детальдарды және проце-
дуралық
мәселелердi
көрсететiн
нұсқаулар
жасалды
Нұсқаулар
көшірме-
лері
немесе
құжаттың
құпиялы
болуы
кезінде,
үкіметтен
ресми
хабарлама
Кейбір
детальдар
орындалмай
кетілу
мүмкін
Жобалы
құжатты
қарастыру
процесін-
де көрсе-
тілген
халықара-
лық
сарапшы-
лардың
көмегі
1.8
Ақпараттарды
және
мәлiметтердi
жинайтын
және
айырбастай-
тын құрал-
жабдықты
беру.
Жоба
бойынша
тапсырыс-
тарды
орындауға
жеткiлiктi
құрылыстар
саны
Шот-
Фактура,
Бөліп
таратқыш
тізімдер
Құрал-
жабдық
алушы-жақ-
тармен "сол
емес" бөлімшелерге
беріледі.
Құрал-
жабдықты
қай
бөлімшеге
беруін
көрсете-
тін
алдын ала
жасалған
хаттамаға
қол қою
1.9
Ақпараттар
және мәлі-
мететтердi
жинау,
анализдау
және
айырбастау
үшiн қазiргi
уақыттағы
бағдарламалық
қамтамасыз
етудi беру.
Аналитика-
лық бөлiм-
шелерге
қажетті
бағдарла-
малық
қамтамасыз ету жинақ-
тарының
жеткiлiктi
саны
Шот-
Фактура,
Бөліп
таратқыш
тізімдер
Бағдарлама-
лық қамта-
масыз ету
құралы
есірткімен
күрес
бойынша
жергілікті құқық
қорғау
органдарының
қызметкер-
леріне
түсініксіз
тілде
берілген
Жергі-
лікті
тілдегі
бағдарла-
малық
қамтама-
сыз ету
құралын
беру

5. Финансовая информация (УНП)
Бюджет проекта (в долларах США)1
Персонал и консультации
Обучение, стажировки
Оборудование и програмное обеспечение
Командировки
Разное
453,200
310,100
958,200
15,700
31,200
Вспомогательные затраты (13%)
230,000
ВСЕГО
1,998,600
_________________________________
1 Указанные суммы округлены.
2. ЛОГИЧЕСКАЯ МАТРИЦА
7. Логическая матрица
Название проекта:         AD/RER/F23, "Правоохранительные системы по
сбору, анализу и обмену оперативной и иной
информацией в сфере борьбы с наркотиками"
Региональная Программа/   Стратегическая рамочная программа
Название рамок             для Центральной Азии
Региональной Программы,
согласно принятому:
Национальная Партнерская Министерства Внутренних Дел,
Организация (и):           Службы Национальной Безопасности,
Таможенные Комитеты, Комитеты по Охране
Границ, Государственные комиссии
(агентства) по контролю за наркотиками,
Национальные Институты Статистики.
Международные партнеры/    Интерпол, Всемирная Таможенная
безвозмездная               Организация, США, ЕС, Франция, ФРГ,
поддержка (система         Великобритания
ООН, доноры, НПО):
Соответствующие             Международные инструменты по
конвенции ООН/материалы    взаимопомощи в обмене информацией
конференций ООН:
Определение проблемы:     Отсутствие стандартной системы сбора
информации по вопросам контроля за
наркотиками, низкий уровень обмена
оперативной информации между
правоохранительными ведомствами,
занимающимися вопросами контроля за
наркотиками в каждой из стран, а
также несовершенный механизм сбора
и распределения данных.
#
Краткое
изложение
Объективно
подтвер-
ждаемые
индикаторы
Средства
проверки
Опасения,
предполо-
жения,
внешние
факторы
Действия
по
разрешению возникающих проблем
1
2
3
4
5
6
Задача
развития -
цель
Усиление потенциала правоохранительных
органов по борьбе с наркотиками (ПОБН)
Непосредст-
венная
задача (и)
Повысить эффективность деятельности
правоохранительных структур по борьбе с
наркотиками и пресечению криминальной
деятельности путем совершенствования
возможностей сбора данных и управления
информацией за счет создания систем,
позволяющих осуществлять обмен, получение и
передачу информации между органами по
контролю за наркотиками на национальном,
региональном и международном уровнях.
Итог 1: Создана согласованная и всеобъемлющая система сбора
анализа и обмена оперативной информацией и данными
Мероприятия, касающиеся Итога 1
1.1
Проанализи-
ровать
текущую
ситуацию в
отношении
доступности
данных о
незаконном
обороте
наркотиков
по каждой стране.
Подробная
информация
по
текущему
положению
Отчеты
Местные
органы не
предостав-
ляют
необходимой
информации
Консульта-
ции с
соответст-
вующими
органами и
Государст-
венной
Комиссией
по
Контролю
за
Наркотика-
ми (ГККН)
1.2
Привлечь
международ-
ного
эксперта в
области
сбора
информации
и данных.
Привлечен один
между-
народный
эксперт
Подписан-
ный
контракт
Международ-
ный эксперт
не соответ-
ствует требованиям
проекта
Внесение
изменений
в Служебные
обязаннос-
ти;
получение
рекоменда-
ций на
кандидатов
из надежных
источников
1.3
Определить
существующие
информацион-ные ресурсы в
правоохрани-тельных
органах, ор-
ганизациях,
системах и
пр.
Информа-
ция,
переданная
соответст-
вующими
органами
Отчеты
Национальныеорганы
отказываются
предоставить
точную
информацию
Консульта-
ции с
соответст-
вующими
органами
и ГККН
1.4
Подготовить
рекомендации
по
повышению
потенциала
стран по
сбору
данных,
относящихся
к
незаконному
обороту
наркотиков.
Семинары с
участием
представи-
телей
соответст-
вующих
органов,
наделенных
полномо-
чиями по
принятию
решений
Протокол семинара, присутст-
вие
между-
народного
эксперта
или УНП/
РПЦА
Не все ПОБН задействова-
ны
Предвари-
тельные консульта-
ции со всеми
ведомства-
ми и ГККН
1.5
Правитель-
ства
определяют
ведущее
агентство и
иные
национальныеслужбы,
которые
будут
задействова-ны в обмене информацией, связанной с наркотиками
Документ,
устанавли-
вающий
иерархи-
ческую
схему
обмена
информа-
цией и
перечень
задейство-
ванных
органов
Копия
документа
и анализ
того,
насколько
он
соответ-
ствует
реальным
требова-
ниям
Некоторые
агентства
не согласны
"подчинять-
ся" другим
Практичес-
кие
консульта-
ции,
нацеленные
на поиск
наиболее
соответст-
вующих
схем и
решений
1.6
Оказать
содействие
национальным
ведомствам
в
разработке
информацион-
ных систем,
поддержива-
ющих их
задачи в
борьбе с
незаконным
оборотом
наркотиков
Изменения
в
существую-
щих
норматив-
ных актах
по этим
вопросам
Копии
выписок
из этих норматив-
ных актов,
отражаю-
щие
требуемые
изменения
Положения
новых форм
носят общий
характер и
не включают
в себя
деталей
применения
механизма
сбора и
обмена
информацией
Предвари-
тельная
оценка
текущей
ситуации
проведена
совместно
с местными
органами
с целью
выявления
"слабых"
звеньев
существу-
ющей
системы
1.7
Оказать
содействие
правительст-вам в
разработке
совместных
межведомст-
венных
инструкций
по сбору,
хранению,
обработке,
обмену и
доступу к
данным и
информации
Разработа-
ны инст-
рукции,
оговарива-
ющие
необходи-
мые детали
и проце-
дурные
вопросы
Копии
инструк-
ции или,
в случае
конфиден-
циальнос-
ти доку- мента
официаль-
ное
сообщение
от
прави-
тельства
Некоторые
детали
могут быть
упущены
Помощь,
предостав-
ленная
между-
народными
экспертами
в процессе
разработки
проекта документа
1.8
Предоставитьоборудование для сбора и
обмена
информацией
и данными.
Количество устройств, достаточ-
ное для
выполнения
задач по
проекту
Счет-
Фактура,
распреде-
литель-
ные
списки
Оборудованиепередается
странами-
получателям не в "те"
подразделе-
ния
Подписать
предвари-
тельный
протокол,
оговарива-
ющий
подразде-
ления, в
которые
должно
быть
направлено
оборудова-
ние
1.9
Предоставитьсовременное
программное
обеспечение
для сбора,
обмена и
анализа
данных и
информации
Достаточ-
ное
количество
комплектов
программ-
ного
обеспече-
ния,
необходи-
мого для
аналити-
ческих
подразде-
лений
Счет-
фактура,
распреде-
лительные списки
Программное обеспечение использует
язык, не
понимаемый
местными
сотрудниками
правоохрани-
тельных
органов по
борьбе с
наркотиками
Гаранти-
ровать
наличие
поддержки
местных
языков
программ-
ным
обеспече-
нием

1.10
Жоба
қызметiнен
үлкен
тиiмділік
алу және жоба
қаражатын
экономикалық
тиiмдi
пайдалану
мақсатында
жобаны iске
асыру
кезiнде
есiрткiнi
бақылау,
бойынша
халықаралық
құқық қорғау
органдарын
iске
кiрiстіру.
Жобаның
шегінде
бірлескен
жұмыстар
жасалады,
әсiресе
оқу
жұмыстарын
өткізу
саласында
Бірлескен
жоспар-
лар,
есептер
Ұсынылған
ынталар
жауапсыз
қалуда
Басқа
елдердің
құқық
қорғау
органда-
рының
байланыс
офицер-
лерімен
тығыз
ынтымақ-
тастық
ҚОРЫТЫНДЫ 2: Құқық қорғау органдарының арнаулы қызметшілер
ақпаратты жинау және айырбастау жүйелерімен басқару тиісті
оқытылған.
Қорытынды 2 байланысты жұмыстар
2.1
Құқық қорғау
органдардың
оперативтiк
ақпараттар
және мәлi-
меттермен
басқару,
айырбастау,
анализдау
және жинау
бойынша
тренинтегi
қажеттiлiк-
терін
анықтау
Ұлттық
үкiметтiк
құрылымдар
және
халықаралық
кеңесші
тренингтегі
қажеттілiк-
тер тiзiмiн
берген
Халықара-
лық
сарапшымен
тізімді
қарастыруы
және
бағалауы
Тізімдер
асырылған
Ұлттық
үкіметтік
құрылыс-
тардың
өкілдері-
нен тре-
нингтер-
дің бар
мүмкінші-
ліктері
туралы
алдын ала
ақпаратты алу
2.2
Ақпараттарды
тарату,
жинау,
топтастыру
және сақтау
бойынша жаңа
тұжырамдама-
ларға үйрету,
ақпараттық
есептердi
толтырумен
қоса, 5 ел
iшінен әр
ведомстводан 2 қызметкер-
ден (барлығы 50 қызметкер-
лер)
ЕКҚО-ның
негiзгi
мамандары
оқытылған
Өткізілген
жұмыстар
туралы
есептер
Елдермен
оқуды өтуге
ұсынылған
кандидаттар, өз басымен
жаңа жүйеге
үйрететін
үйретушілер
болып келеді
Оқудың
оқу
жоспарын
айқындау
және
оқуды
өтетін
орган-
дардан
кеңес алу
2.3
Оперативтiк
ақпаратты
анализдау
және
дайындау
әдiстерiне
оқыту (жеке
өмiрге
қатысты
құпияны
қамтамасыз
ету
аспектілерi)
- әр елден
10 қызмет-
керлерден
(барлығы 50
қызметкер-
лер);
Соответст-
вующий
персонал
ПОБН
обучен
методам
разработки
и анализа
оперативной
информации
по
наркотикам
Өткізіл-
ген
жұмыстар
туралы
есептер
Оқуға
"сол емес"
кандидаттар
жіберілді
Ведомст-
волармен
алдын ала
кеңес
2.4
Аналитикалық
бағдарламалық
қамтамасыз
етумен
пайдалануға
терең  оқыту
- әр елден
10 қызмет-
керлерден
(әр ведомст-
вовадан
2-ден)
барлығы 50
қызметкер-
лер;
ЕКҚО-ның
негiзгi
мамандары
оқытылған
Бағдарла-
малық
қамтама-
сыз етуді
қамсыз-
дандыра-
тын ком-
паниямен
қол
қойылған,
дұрыс
дайындал-
ған
келісім
Алынған
білім
жеткіліксіз
Халық-
аралық
серік-
тестер-
дің осы
саладағы
мүмкін-
шілікте-
рін
зерттеу
2.5
Жаңа дерек-
тер базасын
қолдануымен,
мәліметтерді
анализдау,
сұраныс
жасау және
енгізу
техникасына
(деректердің
электрондық
форматта
резервтік
сақталуын
қоса) оқыту
- 5 елдің әр
агенттікте-
рінен 3
қызметкер-
лер - барлығы
75 қызмет-
керлер;
Сәйкес
қызметші-
лер сұрап-
талды және
оқытылды
Өткізіл-
ген
жұмыстар
туралы
есептер
Оқуға
"сол емес"
кандидаттар
ұсынылды
Іске
кірісті-
рілген
ЕКҚО-мен
тығыз
кеңестер
2.6
Техникалық
қызметшілердi
оқыту (жүйе
басқарушы-
лары) - әр
ведомствадан
1 қызметкер
- барлығы 25
қызметкерлер;
Техникалық
қызметшілер
оқытылған
және жаңа
жүйемен
жұмыс
iстей
алады
Жүйелер-
дің
сәйкес
әкімшілік
етілуі
Қайта
даярланған
қызметкер-
лер жаңа
қызметтерге
ауыстырылды
ЕКҚО-мен
оқытыл-
ған
қызмет-
шілер
нақты
уақыт
бойы өз
қызмет-
терінде
қалу
керек
туралы
келісім
жасау
2.7
Семинар -
тергеу
кезiнде
оперативтiк
ақпараттың
жетекшi ролі
бойынша
семинарда
әр ел
ведомства-
лардың 5
басшы қыз-
меткерлерi
қатысады.
(Европол/
Интерпол);
Сәйкес
кандидаттар
сұрыпталған
және
оқытылған
Семинар
нәтиже-
лері
туралы
есептер
Сұрыптал-
ған канди-
даттар
"жоғарғы"
командалық
түрінің
өкілдіктері
болып
келмейді
Бенефи-
циарлар-
мен
кеңестер
2.8
Әр елден бес
оқытылған
аналитиктер
(барлығы 25
адам)
оперативтiк
ақпаратты
жинау және
анализдау
процестерiн
және
аналитиктiң
ролi және
функцияларын
тәжiрибеде
үйрену үшiн
Батыс Еуропа
елдерiнiң
құқық қорғау
ведомства-
ларына
барады.
Жаңа
жүйемен
жұмыс
iстейтiн
аналитик-
тер Батыс
Еуропаның
сұрыптал-
ған
ведомства-
ларына
барды
Сапар
туралы
есептер
Ұсынылған
кандидаттар
жаңа
жүйемен
жұмыс
істейтін
аналитиктер
емес
Канди-
даттар
квалифи-
кациясына
нақты
талап-
тарды
анықтау
ҚОРЫТЫНДЫ 3: Ақпаратты аймақтық деңгейде жинау үшін механизм құрылған сәйкес шетел серіктестерге және халықаралық ұйымдарға есірткінің заңсыз айналымы және қиянат ету бағыты туралы дұрыс статистикалық деректер беріледі
Қорытынды 3-пен байланысты жұмыстар
3.1
Жалпы-аймақ-
тық элек-
трондық
ақпараттық
айырбаста-
луының
мүмкiншілiгі-
не көз жеткiзу
Ұлттық
органдардың ресми
көзқарасы
негiзiнде
бағалау
жүргiзілдi
Алушы
елдердің
ресми
реакциясы
Кейбір
серіктестер
бірлесіп
қолдану
үшін ақпа-
раттарды
беруге бас
тартады
Мәселені
шешуде
жеке
әдісте-
мені
қолдануда
кепілдік
беру
3.2
Ақпараттық
айырбастау
механизмдер-
дi аймақтық
деңгейде
анықтау
Ақпараттық
айырбастау
механизмi
аймақтық
деңгейде
сәйкес
елдердiң
стандарт-
талған
тәсiлi
негiзiнде
анықталған
Механизм-
нің іске
асыруын
қамтама-
сыз ете-
тін құжат
сәйкес
жақтармен
ресми
түрде
бекітілген
Іске кіріс-
тірілген
органдардың
кей біреу-
лері меха-
низмнің
кейбір
ережелерін
қабылдай
алмайды
Механизм-
нің одан әрі іске
асырылуын қамтама-
сыз ету үшін, озық
және жеңіл-
детілген
механизм-
дерге
қиыншылық
көрмейтін
жеке елдер үшін арнайы
ережелері
және
шектеу-
лері бар
механизм-
нің бар
болуын
ескеру
3.3
Ақпаратты
аймақтық
және
халықаралық
деңгейлерде
айырбастау
бойынша
ұлттық
байланыс
тұлғалар/
бөлiмшелер
анықталған
және нақты
процедуралар
дайындалған
Байланыс
тұлғалар/
бөлiмшелер
белгiлi,
процеду-
ралар
қолдануда
Серіктес-
терді
растау
"Дұрыс емес"
байланыс
тұлғалар/
бөлімшелер
анықталған,
айырбастау
процедура-
лары
талаптарға
сай келмейді
Халық-
аралық
сарап-
шылардың
көмегі
3.4
Құқық қорғау
органдар және
қылмыстық
құқық
құрылыстардың
сәйкес аймақ-
тық және
халықаралық
өкiлдерi,
сонымен қатар
халықаралық
ұйымдардың
қатысуымен
аймақтық се-
минар өткiзу
және семинар
қорытынды-
ларын
көрсететiн
аймақтық
есептi және
сәйкес
кепiлдеме-
лердi
дайындау.
Барлық iске
кiрiстi-
рiлген
жақтардың
қатысуы
және
белсендi
қатысуы
ЕҚБ/
ОААӨ
өкілдері-
мен
бақылау
Семинар
жұмыстары
лайықты
ұйымдас-
тырылмаған.
Семинарды ұйымдас-
тырудың
қажетті
деңгейін
қамтама-
сыз ету.
5
Салымдар
Үкiмет
жобаның
мақсаттарына
жету үшін
өз салымын
салады.
Қажетті
мәлiмететтер
ЕҚБ берілдi.
Қажеттi
салым
жасалды.
Қажеттi
мәлiметтер
уақытында
берiлдi.
Есірткі
жағдай-
лары
туралы
хаттама-
лар және
т.б.
есептер
(қажетті
мәлімет-
термен)
Жоспарлан-
ған
салымдар
жасалған
жоқ.
Сәйкес
орган-
дармен
кеңестер
Елде
жобаның
тоқталу
мүмкін-
дігі
6
Бюджет
Қажеттi
қаражат
берiлдi.
Қаражаттық
құжаттар
Қаражаттың
болмауы.
Қаражат-
тарды
қатыс-
тыру
жұмыс-
тары,
донор-
лармен
ынтымақ-
тастықты
нығайту
INITED NATIONS
Office оп Drugs and Crime
Қайта қаралған жобалы құжат
Бағдарламаның атауы:        Орталық Азия үшiн ЮНОДК-ң стратегиялық
бағдарламасы
Жобаның атауы және нөмiрi:  AD/RER/E29- Орталық Азиядағы
прекурсорларды бақылау
Ұзақтығы:                   Үш жыл
Басталу мерзiмi:            2004 жылдың cәуip айы (әдепкi басталу
мерзiмi - 2000 жылдың мамыры)
Есiрткілердi бақылау        Есiрткiлердiң заңсыз айналымын
саласы:                     бұлтартпау/ ұсынысын қысқарту
Атқарушы агенттiк:          ЮНОДК
Орындаушы агенттiк:         ЮНОДК-ның Орталық Азиядағы ЮНОПС
аймақтық өкiлдiгі
Үкіметтік ведомство         ҚР-ның Ішкі істер Министрлігінің
серіктес:                   Есірткімен айналысу бизнесімен күрес
және есiрткілердiң айналымын бақылау
комитеті; Қырғыз Республикасының
есiрткілердi бақылау агенттігі;
Тәжiкстан Республикасының есiрткiлердi
бақылау агенттігі; Түрікменстан
Министрлерінің Кабинетiндегi
нашақорлықпен күрес бойынша мемлекеттiк
координация комиссиясы; Өзбекстан
Министрлерiнiң Кабинетiндегi есiрткiнi
бақылау бойынша мемлекеттiк комиссия.

1.10
Привлечь,
где и когда
это
необходимо,
международ-
ные
правоохрани-
тельные
органы по
контролю за наркотиками в процесс
реализации
проекта с
тем, чтобы
обеспечить
максимальный
эффект от
деятельностипроекта и
наиболее
экономичное
использова-
ние
финансовых
средств
проекта
Проводятся совместные мероприя-
тия в
рамках
проекта,
особенно в
области
проведения обучения
Совмест-
ные планы,
отчеты
Предложенныеинициативы
остаются
безответными
Тесное сотрудни-
чество с офицерами связи правоохра-
нительных органов других стран
Итог 2: Специальный персонал правоохранительных органов
соответствующим образом обучен управлению системами сбора и
обмена информацией.
Мероприятия, касающиеся Итогов 2
2.1
Выявить
потребности
правоохрани-тельных
органов в
тренинге по
сбору,
анализу,
обмену и
управлению оперативными данными и информацией
Националь-
ными
правитель-
ственными
структура-
ми и
между-
народным
консультан-
том
предостав-
лен
список
потребнос-
тей в
тренинге
Рассмот-
рение и
оценка
списков
между-
народным
экспертом
Списки преувеличены
Получить
от
представи-
телей
националь-
ных
правитель-
ственных
структур
предвари-
тельную
информацию
о сущест-
вующих
возможнос-
тях
тренинга
2.2
Обучение
новым
концепциям
сбора,
классифика-
ции,
хранения и
распростра-
нения
информации,
включая
заполнение
информацион-
ных
отчетов - 2
сотрудника
от каждого
ведомства
из 5 стран (всего около 50 сотрудников)
Ключевые специалис-
ты ПОБН обучены
Отчеты о
проведен-
ных
мероприя-
тиях
Кандидаты, предложенные странами
для
прохождения
обучения,
сами
являются
инструктора-
ми,
обучающими
новой
системе
Прояснить
учебный
план
обучения и
прокон-
сультиро-
ваться с
органами,
получающим
обучение
2.3
Обучение
методам
разработки
и анализа
оперативной
информации
по
наркотикам -
по 10
сотрудников
от каждой
страны
(всего
около 50
сотрудников)
Соответст-
вующий
персонал
ПОБН
обучен
методам
разработки
и анализа
оператив-
ной
информации
по
наркотикам
Отчеты о
проведен-
ных
мероприя-
тиях
Не "те"
кандидаты
были
отправлены
на обучение
Предвари-
тельные
консульта-
ции с
ведомства-
ми
2.4
Углубленное
обучение
пользованию
аналитичес-
ким
программным
продуктом -
по 10
сотрудников
от страны
(по 2 от
каждого
агентства),
всего 50
сотрудников
Ключевые
специалис-
ты ПОБН
обучены
Правильно
разрабо-
танный
контракт
подписан-
ный с
компанией
обеспечи-
вающей
программ-
ное
обеспече-
ние
Полученное
обучение
является
недостаточ-
ным
Изучить
дальнейшие
возможнос-
ти
между-
народных
партнеров
в этой
области
2.5
Обучение
технике
ввода,
запроса и
анализа
данных
(включая
резервное
сохранение
данных в
электронном
формате) с
использова-
нием новой
базы
данных - 3
сотрудника
от каждого
агентства
из 5 стран -
всего 75
сотрудников
Соответст-
вующий
персонал
отобран и
обучен
Отчеты о
проведен-
ных
мероприя-
тиях
Не "те"
кандидаты
на обучение
были
предложены
Тесные
консульта-
ции с
вовлечен-
ными ПОБН
2.6
Провести
тренинг для
технического
персонала
(системные
администра-
торы/
администра-
торы баз
данных) -
по одному
от каждого
ведомства -
всего 25
сотрудников
Техничес-
кий
персонал
обучен и
умеет
работать
с новой
системой
Соответ-
ствующее
админист-
рирование систем
Сотрудники, получившие переподго-
товку,
переведены
на новую
должность
Прийти к соглашению с ПОБН в
том, что
обученный
персонал
должен
оставаться на
должностях
в течение
определен-
ного
периода
времени
2.7
Семинар -
посещение 5
руководящими
сотрудникамиведомств от
каждой из
стран
семинара по
ведущей роли
оперативной информации при
расследова-
ниях
(Европол/
Интерпол);
Соответст-
вующие
кандидаты
отобраны
и прошли
обучение
Отчеты о
результа-
тах
семинара
Отобранные
кандидаты
не являются
представите-
лями
"высшего"
командного
звена
Консульта-
ции с
бенефициа-
риями
2.8
Пять
обученных
аналитиков
из каждой
страны
(всего 25
человек)
посетят
правоохрани-
тельные
ведомства
стран
Западной
Европы с
целью
изучения
процесса
сбора и
анализа
оперативной
информации
на практике,
а также роли
и функций
аналитика.
Аналитики, работающие с новой
системой,
посетили
отобранные
ведомства
Западной
Европы
Отчеты о поездке
Предложенныекандидаты
не являются
аналитиками,которые
работают с
новой
системой
Четкое
определе-
ние
требований
к квалифи-
кации
кандидатов
Итог 3: Создан механизм сбора информации на региональном уровне.
Соответствующие иностранные партнеры и международные организации обеспечиваются надежными статистическими данными о тенденциях незаконного оборота наркотиков и злоупотребления.
Мероприятия, касающиеся Итогов 3
3.1
Убедиться в
возможности
создания
обще-регио-
нальной
электронного
информацион-
ного обмена
Была
проведена
оценка на
основе
официаль-
ной точки
зрения
националь-
ных органов
Официаль-
ная
реакция
стран-
получате-
лей
Некоторые
партнеры
уклоняются
от предос-
тавления
информации
для
совместного
пользования
Гарантиро-
вать
индивиду-
альный
подход к
решению
проблем
3.2
Выявить
механизмы
информацион-
ного обмена
на
региональномуровне
Механизм информа-
ционного
обмена на
региональ-
ном
уровне
выявлен
на основе
стандарти-
зирован-
ного подхода
соответст-
вующих
стран
Документ,
обеспечи-
вающий
реализа-
цию
механиз-
ма,
официаль-
но
утвержден
соответ-
ствующими странами.
Некоторые из
задействова-
нных органов
не могут
принять
некоторые
положения
механизма
Предусмот-
реть воз-
можность
наличия
механизма
со специа-
льными по-
ложениями
и исключе-
ниями для отдельных стран с
тем, чтобы обеспечить как можно
более
широкую
реализацию
механизма
обмена для
тех, кто
не
испытывает трудностей с прогрес-
сивными и
упрощен-
ными меха-
низмами
3.3
Определены
национальныеконтактные
лица/подраз-
деления по
обмену
информацией
на
региональноми между-
народном
уровнях и
разработаны
четкие
процедуры
Контактные лица/
подразде-
ления
известны,
процедуры
применяют-
ся
Подтверж-
дение
партнеров
Определены
"неверные"
контактные
лица/подраз-
деления,
процедуры
обмена не
соответст-
вуют
требованиям
Помощь
между-
народных
экспертов
3.4
Провести
региональныйсеминар при
участии
соответст-
вующих
региональных
и между-
народных
представи-
телей
правоохра-
нительных
органов и
структур
уголовного
права, а
также между-
народных организаций, и
разработать
региональныйотчет
отражающий
итоги
семинара и
соответст-
вующие
рекоменда-
ции.
Посещение и активное
участие всех задейство-
ванных
сторон
Наблюде-
ние
предста-
вителями
УНП/РПЦА
Работа
семинара не организована должным
образом
Обеспечить требуемый уровень организации семинара
5
Вклады
Правительст-
ва
обеспечиваютсвой вклад
в достижение
целей
проекта.
Требуемые
данные
переданы
УНП.
Необходи-
мый вклад
сделан.
Требуемые
данные
переданы
в срок
Протоколы и пр. Отчеты о
ситуации
в
отношении наркоти-
ков с
предос-
тавлением требуемых данных
Запланиро-
ванные
вклады не
сделаны
Консульта-
ции с
соответст-
вующими
органами.
Возможная
приоста-
новка
проекта в
стране.
6
Бюджет
Требуемые
средства
доступны
Финансо-
вые
документы
Отсутствие
средств
Мероприя-
тия по
привлече-
нию
средств,
укрепление сотрудни-
чества с
донорами
UNITED NATIONS
Office on Drugs and Crime
Пересмотренный проектный документ
Название программы:          Стратегическая Программа ЮНОДК
для Центральной Азии
Номер и название проекта:    AD/RER/E29 - Контроль над прекурсорами
в Центральной Азии
Продолжительность:           Три года
Дата начала:                 Апрель 2004 года (изначальная дата
начала - май 2000 года)
Области контроля             Сокращение предложения/пресечение
за наркотиками:              незаконного оборота наркотиков
Исполняющее агентство:       ЮНОДК
Выполняющее агентство:       Региональное представительство ЮНОДК
в Центральной Азии, ЮНОПС
Правительственное            Комитет по борьбе с наркобизнесом и
ведомство - партнер:         контролю за оборотом наркотиков
Министерства внутренних дел Республики
Казахстан; Агентство по контролю
наркотиков Кыргызской Республики;
Агентство по контролю за наркотиками
Республики Таджикистан; Государственная
координационная комиссия по борьбе с
наркоманией при Кабинете Министров
Туркменистана; Государственная комиссия
по контролю за наркотиками при Кабинете
Министров Республики Узбекистан.

Жалпы қаралған бюджет:      US$ 2,740,000
Бекiтiлген бюджет:          US$ 5,000,000
Жалпы қысқарту:             US$ 2,260,000
Қысқаша негiздеу: Жоба прекурсорларды бақылау шараларының әлеуетiн қарастыру үшiн құрылған; халықаралық сауда және өндiру, сонымен қатар iшкi бөлiсу каналдарының заңсыз ағылым мәселелерiн анықтау және прекурсорлардың ағылымын ескерту үшiн жұмыс механизмдер мен процедураларды ашу ұсыныстарын iстеп шығару.
Ауғанстандағы заңсыз апиын шығару әлеуетi екі күнге дейiн үлкен мәселе болғандықтан және опиын өнiмiн опиатка жасауында прекурсорлар пайдалынатындықтан мемлекеттiк реттеу органдарының, кеден және басқа құқық қорғау органдарының мүмкіншiлiктерiн нығайту мәселесiне үлкен назар аудару керек.
Жоғарыда айтылғанмен байланысты қайта қаралған жобалы құжаттардың мақсаттары келесiде негiзделген: мемлекеттiк реттеу орган, кеден және қажет жерлерде шекаралық қызмет қызметкерлерiне, құқық қорғау орган тергеушiлерiне, орталық Азия елдерiнде прекурсорларды анализдау жұмысымен айналысатын ғылыми қызметкерлерiне тренинг және техникалық көмек көрсету; прекурсорларды бақылау iсiне кiрiстiрiлген ұлттық ведомствалар және көршiлес елдер және басқа елдер арасындағы қарым-қатынасты нығайту.
Осы қайта қаралған жобалы құжат AD/RER/E29 жобалы құжатта ескерiлген концепциялы әдiстi, құқықтық шектеулердi және орындау процедураларды өзгертпейдi, егер басқасы қайта қаралған жобалы құжатта көрсетiлмеген болса.
Қол қойылған
Үкiмет атынан:               Қол        Мерзiм     Аты/қызметi
Қазақстан Республикасы:    --------     --------    -----------
Қырғыз Республикасы:       --------     --------    -----------
Тәжiкстан Республикасы:    --------     --------    -----------
Түрікменстан:              --------     --------    -----------
Өзбекстан Республикасы:    --------     --------    -----------
БҰҰ-ның Есірткі және       --------     --------    -----------
Қылмыстылық                                      Атқарушы директор
Басқармасы
I. Кiрiспе
"Орталық Азиядағы прекурсорларды бақылау" негiзгi жобалы құжат 2000 жылдың мамыр айында басталған. Құжат өз алдында Орталық Азия елдерiнде прекурсорларды бақылау механизмдерiн құру/нығайту арқылы Ауғанстанда заңсыз героин өндiру мөлшерiн және деңгейiн қысқарту мақсаттарын қояды. Жоба үш жылға жоспарланған және келесi негiзгi тапсырыстардан құралады:
* Прекурсорларды бақылау шараларының әлеуетiн шолу;
* Халықаралық сауда, өндiрiс және iшкi бөлiсу каналдарының заңсыз ағылым мәселелерiн анықтау;
* Прекурсорлардың ағылымын ескерту үшiн жұмыс механизмдердi және процедураларды ашу ұсыныстарын iстеп шығару.
Прекурсорларды бақылау саласындағы мақсаттар химиялық заттарды импорттау және экспорттау заңдарын және нормативтiк актiлерiн жетiлдiру арқылы жетуi жоспарланды; химиялық заттарды импорттау және экспорттау бақылау жұмыстарын нығайтуда жәрдемдесу, сараптама бағалау, тренинг және кеңес жәрдемiн көрсету, құрал-жабдықтарды беру.

Общий пересмотренный бюджет: US $ 2,740,000
Утвержденный бюджет:         US $ 5,000,000
Общее сокращение:            US $ 2,260,000
Краткое описание: Проект был разработан для рассмотрения статуса мер контроля над прекурсорами; выявления проблем незаконной утечки из международной торговли и производства также как и каналов внутреннего распределения и для выработки предложений по созданию рабочих механизмов и процедур по предупреждению утечки прекурсоров.
Так как потенциал производства незаконного опия в Афганистане остается проблемой, и прекурсоры используются для переработки опия сырца в опиаты, необходимо уделять больше внимания укреплению возможностей органов государственного регулирования, таможенных и других правоохранительных органов. В связи с вышеизложенным, цели пересмотренного проектного документа будут сконцентрированы на следующем: предоставление технической помощи и тренинга сотрудникам органов государственного регулирования, таможни, и где необходимо, сотрудникам пограничных служб, следователям правоохранительных органов, научным сотрудникам, занимающимся анализом прекурсоров в странах Центральной Азии; укрепление сотрудничества между национальными ведомствами, задействованными в контроль над прекурсорами, а также с соседними странами и другими странами вне региона.
Данный пересмотренный проектный документ не меняет концептуального подхода, правовых рамок и процедур выполнения, оговоренных в проектом документе AD/RER/E29, если иное не оговорено в тексте пересмотренного проектного документа.
Подписано от имени       Подпись:         Дата:       Имя/Должность:
Правительства:
Республики Казахстан:  ____________     _________    _______________
Кыргызской Республики: ____________     _________    _______________
Республики Таджикистан:____________     _________    _______________
Туркменистана:         ____________     _________    _______________
Республики Узбекистан: ____________     _________    _______________
Управление ООН         ____________     _________    _______________
по наркотикам и преступности                 Исполнительный Директор
Документ подготовлен:
ЮНОДК - Ташкент (И. Бейн, Б. Сони, А. Якубова)
ЮНОДК - Вена (Ж. Акишева, Дагмар Томас, Натали Вазански)
I. Введение
Исходный проектный документ "Контроль над прекурсорами в Центральной Азии" был начат в мае 2000 года, ставящий перед собой цель сократить уровень и масштабы незаконного производства героина в Афганистане путем создания/укрепления механизмов контроля над прекурсорами в странах Центральной Азии. Проект был запланирован на три года и содержал следующие основные задачи:
- Обзор статуса текущих мер по контролю за прекурсорами;
- Выявление проблем незаконной утечки из международной торговли, производства и каналов внутреннего распределения;
- Выработка предложений по созданию рабочих механизмов и процедур для предупреждения
утечки прекурсоров.

Жоба US$ 5,000,000 бастапқы бюджетпен басталған болатын. Бiрақ қаражаттың жетiспеуi, жобаның тұрақты Аймақтық координаттарының болмауы және жобалы құжатта жоспарланған қызмет Орталық Азия елдерiнiң прекурсорларды бақылауда қажеттiлiктерiн құрамаған фактiсi жобаның өз әлеуетiн толығымен жүзеге асыра алмағандығының негiзгi себебi болды. Жобаны жүзеге асыру бар қаражатпен шектелген (US$ 1,696,763). Осы жағдайда жобаның қызметi бастапқы бағыттарда негiзделген, бұл тренингтердiң, практикалық және басқа семинарлардың өткiзілуi және 2001 жылдың маусым-шiлде айларында өткiзiлген қажеттiлiктердi бағалау бойынша халықаралық миссия (сiлтеме: Миссия нәтижелерiн шолу, 2001 жылдың 11 маусым - 13 шiлде айлары) кепiлдемелерiне сай құрал-жабдықтарды беру болды.
II. ЖЕТIСТIКТЕР
2000 жылдың қарашасында жобаның шегiнде өткiзiлген Бишкек Конференциясы қолдау үшiн Сыртқы топтарды құру (оның функциясын кейiн Топаз операцияның Басқару комитетi алған), химикаттарды бақылау бойынша әрекеттегi заңдарды бағалау, сонымен қатар Үндiстанда құрылған аудан мемлекеттiк реттеу органдарының қызметкерлерiне эксперттiк құқықтық кепiлдемелер және тренингтер беру.
Қызметтiң басқа бағыттарына кiрдi:
* Орталық Азия елдерiнiң мемлекеттiк реттеу органдарының қызметкерлерiне келесi тренингтердi өткiзумен дөңгелек үстелде ЕБХК-ң екi кеңес кездесулерiн ұйымдастыру;
* Топаз операцияның басқару комитетiнiң мәжiлiсiнде Өзбекстан өкiлдiгiнiң қатысуы үшiн қаражаттық көмек көрсету;
* Орталық Азия елдерiнде прекурсорларды бақылайтын iске қосылған заңның анализiн жасау және оның (AD/GLO/F46) құқықтық көмек көрсетумен жобасымен бiрге жетiлдiру бойынша сәйкес үкiметке кепiлдiктер беру.
* Жоғарғы сот төрешiлерi, прокурорлар, құқық қорғау ведомствалардың лауазымды адамдары, iшкi iстер органдары, бесорталық Азия елдерi және Ресейдiң кеден және қауiпсiздiк қызметтерi үшiн "Прекурсорлардың заңсыз айналымы: заңдар және құқықтық қолданылатын тәжiрибе" тақырыпқа семинар өткiзу; (AD/GLO/F46) құқықтық көмек көрсету жобамен ынтымақтастықта;
* Орталық Азия елдерiнiң бес криминалистiк лабораторияларына арнайы құрал-жабдықты беру және Орталық Азия елдерiнiң криминалистiк лабораторияның жұмыскерлерiне Братиславаға бiр жұмыстың семинар және екi оқу турларын ұйымдастыру;
* Орталық Азия елдерiнiң кедендiк қызметтерiне және криминалистiк лабораторияларына прекурсорлардың экспресс-анализi үшiн 75 жинақтан беру (әр елге 15 жинақтан);
* Криминалистiк лабораторияларға ғылыми әдебиеттер беру;
* Орталық Азия елдерiнiң құқық қорғау ведомство қызметкерлерiне прекурсорларды бақылау қызметiнiң маңызды аспектiлерi туралы сегiз мамандандырылған тренингтердi ұйымдастыру;
* Ұлттық деректер база жүйелерiнiң лицензияландыратын органдарында барлық жасалатын трансакция түрлерiнiң мониторингін жүргізу үшін құрал-жабдықтарды және бағдарламалық қамтамасыз етудi қондыру; осы Жүйенi Қазақстанда, Қырғызстанда, Тәжiкстанда және Өзбекстанда пайдалану бойынша тренингтер ұйымдастыру;
* Прекурсорларды бақылау iсiне кiрiстiрiлген Орталық Азия елдерiнiң мемлекеттiк органдарына кеңсе құралдарын, жеңiл көлiктердi, прекурсорлар бойынша ақпараттық басулар/ нұсқаулар беру.
Берiлген құралдардан және тренингтерден тыс, қаралған жоба шегiнде әлi көбiн жүзеге асыру керек.
Жобаны орындау кезiндегi соңғы есеп (2003 жылдың қаңтар - желтоқсан) берiлген.
III. Жобаны қайта қараудың негiздеуi
Жобаны өзiнiң әдепкi түрiнде дайындау негiздеуi осы күнге дейiн әрекетте қалып тұр. Жобаның қарастырылуы жобаның қызмет мерзiмiн қосымша үш жылға ұзарту үшiн жасалған. Бұл жобаның негiзi болжамында берiлген тапсырыстарды жүзеге асыру және алғашқы ескерiлген бюджеттi өзгерген артықшылар және қаржыландыру мүмкiндiктерге сәйкес қысқарту үшiн жасалған.

Цели в области контроля над прекурсорами планировалось достичь путем совершенствования законодательства и нормативных актов, касающихся импорта и экспорта химических веществ; оказания содействия в укреплении контроля за импортом/экспортом химических веществ, предоставления оборудования, консультационной помощи, экспертной оценки и тренинга. Проект был начат с изначальным бюджетом в US $ 5,000,000. Однако, нехватка средств, отсутствие постоянного Регионального координатора проекта и тот факт, что деятельность, запланированная в проектном документе не отражала текущих потребностей стран Центральной Азии в области контроля над прекурсорами, послужили основными причинами того, что проект не полностью реализовал свой потенциал. Деятельность по выполнению проекта была ограничена в рамках имеющихся в наличии средств (US $ 1,696,763). В данной ситуации, деятельность под проектом была сфокусирована на ключевых направлениях, таких как проведение тренингов, практических и других семинаров и предоставление оборудования в соответствии с рекомендациями международной миссии по оценке потребностей, проведенной в июне-июле 2001 года (ссылка: Обзор результатов миссии, 11 июня - 13 июля 2001 года).
II. Достижения
Бишкекская Конференция, проведенная в рамках проекта в ноябре 2000 г., послужила своего рода катализатором для деятельности, осуществленной позже для достижения остальных результатов. В ходе конференции были предложены несколько инициатив, такие как создание Внешней группы поддержки для стран Центральной Азии (функции, которой позже взял на себя Руководящий комитет Операции Топаз), оценка существующего законодательства по контролю за химикатами, а также предоставление экспертных правовых консультаций и тренинга для сотрудников органов государственного регулирования стран региона, который был организован в Индии.
Другие направления деятельности включали:
- Организацию двух консультационных встреч МККН за круглым столом с последующим тренингом для сотрудников органов государственного регулирования из стран Центральной Азии;
- Предоставление финансовой помощи для участия представителя Узбекистана в заседаниях руководящего комитета Операции Топаз;
- Проведение анализа существующего законодательства по контролю над прекурсорами в странах Центральной Азии и предоставление в соответствующие правительства рекомендаций по его совершенствованию совместно с проектом по оказанию правовой помощи (AD/GLO/F46).
- Проведение семинара на тему "Борьба с незаконным оборотом прекурсоров: законодательство и правоприменительная практика" для судей верховных судов, прокуроров, должностных лиц правоохранительных ведомств, органов внутренних дел, таможни и служб безопасности пяти Центральноазиатских стран и России; в сотрудничестве с проектом по оказанию правовой помощи (AD/GLO/F46);
- Предоставление специального оборудования пяти криминалистическим лабораториям стран Центральной Азии и организацию одного рабочего семинара и двух учебных туров в Братиславу, для сотрудников криминалистических лабораторий стран Центральной Азии;
- Предоставление таможенным службам и криминалистическим лабораториям стран Центральной Азии 75 наборов для экспресс-анализа прекурсоров (15 наборов для каждой страны);
- Предоставление криминалистическим лабораториям научной литературы;
- Организацию восьми специализированных тренингов о важных аспектах деятельности по контролю над прекурсорами для сотрудников правоохранительных ведомств стран Центральной Азии;
- Установление в лицензирующих органах Национальной системы базы данных (НБД), оборудования и программного обеспечения для ведения мониторинга всех видов осуществляемых трансакций; организацию тренинга по использованию данной Системы в Казахстане, Кыргызстане, Таджикистане и Узбекистане;
- Предоставление органам государственного регулирования стран Центральной Азии, задействованным в контроль над прекурсорами, офисного оборудования, легковых автомашин, информационных публикаций/руководств по прекурсорам.
Помимо уже предоставленного оборудования и тренинга, еще многое предстоит осуществить в рамках пересмотренного проекта.
Последний отчет о ходе исполнения проекта (январь-декабрь 2003 года) прилагается.
III. Обоснование для пересмотра проекта
Обоснование для разработки проекта в его изначальной версии, остается действительным и по сей день. Пересмотр проекта осуществлен для продления срока деятельности проекта на дополнительные три года, для обеспечения осуществления задач, установленных в первоначальной версии проекта, а также для сокращения первоначально предусмотренного бюджета в соответствии с изменившимися приоритетами и возможностями финансирования.

Жобаны дайындау уақытында болған есiрткiлердiң заңсыз айналымының жағдайы өзгерiссiз қалды. Опиаттармен қиянат ету және олардың заңсыз айналымы аймақтағы ең маңызды мәселе болып келедi. Одан кейiн гаша/каннабис мәселесi және мөлшерi бойынша одан әйткенменен аз синтетикалық есiрткiлер мәселесi орын алады, олар: МДМА және ЛСД. 2001 жылдың 11 қыркүйек оқиғасынан және онымен байланысты қолданған шаралардан кейiн Ауғанстандағы апиынның заңсыз культивация көлемi 90-шы жылдың ортасындағы болған деңгейге келетiн сияқты. 2002 жылдың аяғында Тәжiкстанда, негiзiнде тәжiк-ауғанстан шекараларында 3,958 кг героин алынған. Бұл көрсеткiш алғашқы жылдың көрсеткiшiнен аз болғанына (6.6%) қарамастан жалпы айтқанда героинның заңсыз айналым мәселесi түк азайған жоқ. Одан ары 2002 жыл бойы Тәжікстанда 1,624 кг апиын алынды, бұл алғашқы жылдың көрсеткiшiнен 55.7% кем, бiрақ сонда-да бiрталай мөлшер болып келедi.
Соңғы жылдары Еуропаға контрабандамен және әрi қарай дәстүрлi сапар желiсiмен Пакистан, Иран және Түркия арқылы әкелiнген героин мөлшерi тұрақтанды, ал осы уақытта Тәжiкстан героинды Ресей және Еуропа нарықтарына өткiзетiн негiзгі Орталық Азиялық орны болып келдi. Бұл 2002 жылдың барлық аймақтарында - 4,686 кг героин және 1,840 кг апиынның алу көрсеткiштерiн теңеуiнде анық көрсетiледi, Тәжiкстандағы алуын санағанда. Героинның бiрталай мөлшермен алынуы аймақтың басқа елдерiнде де (аз мөлшерде) орындалуда.
Егер аймақ елдерiнде алынған героинның апиынға деген ара қатынасы аса маңызды болса, қазiргi кезде апиынмен героин орнын ауыстырды. Бұл Ауғанстанда героинның өндiрiлуiнiң өсiп келе жатқанын бiлдiредi, сонымен қатар осыған қажет химикаттардың еркiн алынуына көрсетедi. Героинның тазалық деңгейi артты, бұл оның тәжiрибелi мамандармен жасалатыны туралы айтады.
Жоғарыда айтылғандай Ауғанстандағы есiрткi жағдайы маңызды болып қалады, елде апиынның қайта өндiру деңгейi өсiп бара жатыр. Сiрке ангидрид сияқты химикаттар героинды өндiру үшiн қажет және жобаның негiзгi тапсырысы Ауғанстанға сондай химикаттардың өткiзiлуiн ескерту болады. Ауғанстанда прекурсорларды еркiн алуға болады және олар көршiлес елдерден жеткiзiлу мүмкiн. Орталық Азияда прекурсорлардың алынуының ең аз деңгейiн ескере отырып, осы аймақ Ауғанстанда қалыптасқан мәселеге жағдай жасады және жоба өзiнiң негізгi тапсырысын жүзеге асырмады деуге болады. Бiрақ осы уақытқа бұл тек болжам. Қайта қаралған жоба аймақтағы прекурсорларды бақылау жүйелердiң тиiмдiлiгін анықтауға қосымша уақыт бередi.
IV. AD//RER/Е29 ЖОБАЛЫ ҚҰЖАТҚА ЕНГIЗIЛГEH
ӨЗГЕРIСТЕРДІҢ СИПАТТАМАСЫ
IV.1. Жобаның стратегиясы
Жобаның қайта қаралуы реттеу жүйелер бойынша бiрлескен жұмыстарды жүзеге асыру, iске қосылған заңды жетiлдiру, тренинг және тиiстi құрал-жабдықтар арқылы Орталық Азия елдерiнiң мүмкiншiлiктерiн жетiлдiру үшiн бағытталған. Бұл прекурсорларды бақылау iсiне кiрiстiрiлген барлық жақтардың қажеттiлiктерiн қанағаттандыруға бағытталған нәтижелердi белгiлеу жолымен орындалады. Сонымен қатар қатысушы елдерде жобаға өз үлесiн қосуға мүмкiншiлiктерi туады.
Сонымен қоса, реттеу және құқық қорғау құрылымдар арасында тығыз жұмыстық қатынас жасау, прекурсорларды бақылау жұмысына көршiлес және басқа елдердi тарту жолы арқылы облыста прекурсорларды бақылауға аймақтық әдiстiң қалыптасуына ерекше көңiл бөлiнедi. Ауғанстанда героинның заңсыз өндiруiнде пайдалынатын прекурсорлардың заңды айналымнан алуын тоқтату, сонымен қатар осы химикаттарды аймақ арқылы контрабандасын тоқтату жалпы мақсат болып анықталады.
Қайта қаралған жобалы құжаттан күтiлетiн нәтижелер прекурсорларды бақылау бойынша өзiндiк аспекттердi шешуге бағытталған, сонымен қатар iске кiрiстiрілген жақтардың тренинг және құрал-жабдықта қажеттiлiктерiн қамтамасыз етуге бағытталған.
Сонымен қатар қайта қаралған құжат реттеушi және құқық қорғау органдар қызметкерлерiнiң көпшiлiгіне тренинг беруге бағытталады. Жақтардың өз тәжiрибелерiмен және бiлiмдерiмен бөлiсуге жағдай беретiн аймақтық тренингтерге және семинарларға ерекше көңiл бөлiнедi. Мүмкiндiгiнше аймақтан тыс жерлердегi бақылау жүйелерiмен танысуға жағдай беретiн жұмыстарды ұйымдастырады және қызметтiң нақты бағыттарында қатысу үшiн Ауғанстаннан өкiлдер шақырылады. Қайта қаралған жоба прекурсорларды бақылау қызметiнiң барлық аспектiсiн қарастыруға бағытталған аймақтық семинармен аяқталады. Бұл өкiметке жоба тапсырыстарының қаншалықты сәттi орындалғанын маңыздауға және қосымша шаралардың қабылдануы қаншалықты қажет екенiн көрсетедi.

Ситуация по незаконному обороту наркотиков, имевшая место в момент разработки проекта, остается неизменной. Злоупотребление опиатами и их незаконный оборот являются основными проблемами в регионе. Затем, следует проблема гашиша/каннабиса, и менее масштабная по размаху, проблема синтетических наркотиков, таких как МДМА и ЛСД. После событий 11 сентября 2001 года и принятых в их связи мер, масштабы незаконной культивации опия в Афганистане, судя по всему, возвращаются на уровень середины 90-х. К концу 2002 года в Таджикистане, в основном на таджико-афганской границе, было изъято 3,958 кг героина. Несмотря на то, что этот показатель был немного ниже (на 6.6%) показателя предыдущего года, он наглядно показывает, что в целом, проблема незаконного оборота героина нисколько не уменьшилась. Более того, в течение 2002 года в Таджикистане было изъято 1,624 кг опия, что на 55.7% ниже показателя предыдущего года, но, тем не менее, является значительным количеством.
За последние годы количество героина, контрабандой провезенного в Европу и далее по традиционным маршрутам через Пакистан, Иран и Турцию стабилизировалось, в то время как Таджикистан стал основным Центрально-азиатским пунктом переправки героина на российские и европейские рынки сбыта. Это очевидно при сравнении показателей изъятий за 2002 год во всем регионе - 4,686 кг героина и 1,840 кг опия, включая изъятия в Таджикистане. Важные изъятия героина осуществляются также и в других странах региона, однако, в значительно меньших размерах.
Другой важной тенденцией стал тот факт, что если ранее соотношение опия к героину, изъятому в странах региона, было более существенным, сейчас опий и героин меняются местами. Это означает, что производство героина в Афганистане продолжает расти. Это также означает свободное наличие необходимых для этого химикатов. Уровень чистоты героина также вырос, что указывает на то, что в производство привлекаются более опытные специалисты.
Как было отмечено выше, наркоситуация в Афганистане остается проблематичной, а уровень переработки опия в стране растет. Такие химикаты как уксусный ангидрид необходимы для производства героина, и основной задачей проекта в его изначальной форме, было предупредить утечку таких химикатов в Афганистан. В Афганистане прекурсоры свободно доступны и возможно поставляются туда из любой соседней страны. Принимая во внимание крайне низкий уровень изъятий прекурсоров в Центральной Азии, можно предположить, что в определенной степени регион способствовал сложившейся ситуации в Афганистане, а также можно сделать вывод о том, что проект не достиг своей основной задачи. Однако, в данный момент, это является чистым предположением и пересмотренный проект предоставит дополнительное время для определения эффективности систем по контролю над прекурсорами в регионе.
IV. Описание изменений, внесенных в проектный документ AD/RER/E29
IV.1. Стратегия проекта
Пересмотр проекта будет направлен на совершенствование возможностей стран Центральной Азии посредством осуществления объединенных мероприятий по укреплению системы регулирования, совершенствования существующего законодательства, предоставления тренинга и надлежащего оборудования. Это будет выполнено путем установления ряда необходимых результатов, направленных на удовлетворение потребностей всех, задействованных в контроль над прекурсорами сторон. В то же время, у стран участниц будет возможность внести в проект свой вклад.
Также, особое внимание будет уделено становлению регионального подхода в области контроля над прекурсорами, путем установления более тесных рабочих связей между регулирующими и правоохранительными структурами и путем вовлечения соседних и других стран в деятельность по контролю над прекурсорами. Общей задачей будет пресечение утечку прекурсоров из законного оборота, а также контрабанду данных химикатов через регион для предотвращения их использования в незаконном производстве героина в Афганистане.
Ожидаемые результаты в пересмотренном проектном документе направлены на решение специфических аспектов контроля над прекурсорами, а также удовлетворение потребностей задействованных сторон в тренинге и оборудовании.
Пересмотренный проект также будет направлен на предоставление тренинга как можно большему числу сотрудников регулирующих и правоохранительных органов. Особо внимание будет уделяться региональным тренингам и семинарам, на которых стороны смогут встречаться и обмениваться опытом и знаниями. По мере возможности, и когда это будет уместно, будет организовываться мероприятия для ознакомления с системами контроля, существующими за пределами региона, а также, для участия в определенных направлениях деятельности, будут приглашаться представители из Афганистана. Пересмотренный проект будет завершен региональным семинаром, направленным на рассмотрение всех аспектов деятельности по контролю над прекурсорами и который даст возможность властям изучить насколько успешно были выполнены задачи проекта, и решить, необходимо ли принятие каких либо дополнительных мер.

Жобаның әдепкi болжамы прекурсорлардың ағымын алдын алуына бағытталған алты нәтижелерде негiзделдi. 2000 жылдың 27-30 қарашасында Бишкек қ., Қырғызстанда өткен Орталық Азиядағы прекурсорлардың заңсыз айналымын тоқтату бойынша конференция барысында делегаттар жобалы құжатта көрсетiлген тапсырыстарды талқылады; Талқылау кезiнде елдiң көпшiлігі нәтиже 3 орынды деп тапты (барлық Орталық Азия елдерi бойынша химиялық заттарды тергеу топтарын құру).
Жаңа жобалардың барын және әр түрлi донорлар жағынан екi жақтық негiзiндегi қолдаудың және қосымша қаржыландырудың жоғары деңгейiн ескере отырып, осы қайта қаралған жобамен ескерiлген қызмет қазiргi және жоспарланған қызметке негiзделу керек. Осы шартта жобаның әсерi мен сапа нәтижелерiн зерттеу және осы жобаның басқа донорлардың жобаларымен және ЮНОДК-ның басқа жобаларымен өзара байланысын анықтау үшiн жобаны бағалау миссиясы 2005 жылы өткiзiледi. Миссияның жұмыс тапсырмасы және бағалау миссияның өзi ЮНОДК-ның Аймақтық өкiлдiгiмен ЮНОДК-ның Венадағы сәйкес бөлiмдер мен бөлiмшелердiң ынтымақтастығында дайындалып өткiзiледi.
IV.2. Орындау механизмдерi
Қайта қаралған жоба ЮНОДК-мен орындалады. Қайта қаралған жоба үшiн жауапкершiлiк ЮНОДК-ның аймақтық өкiлдiгiнде қалады. ЮНОДК-ның аймақтық өкiлдiгi жоба координаторының қызметiн бағыттап басшылық етедi.
ЮНОПС арнайы құрал-жабдықты жобаның жұмыс жоспарымен сәйкес сатып алуда жәрдемдесетiн қосалқы агентттiк ретiнде iстейдi. Жобаның жұмыс жоспары қайта қаралған жобаны бекiткеннен кейiн дайындалады.
Ташкентте ЮНОДК-ның аймақтық өкiлдiгiмен жүзеге асырылатын күнделiктi қызмет ЮНОДК және ПPOOH арасында жасалған жұмыс келiсiм-шартқа сәйкес орындалады. ПPOOH-ның жергiлiктi өкiлдiктерi жобаны орындаудың әкiмшiлiк және қаржылық мәселелерi бойынша қызметтер көрсетедi және ЮНОДК-ға сәйкес қаржылық есеп беруiн қамтамасыз етедi. Осы көрсеткен қызмет үшiн ПРООН қызмет ақы ережелерiне сай бекiтiлген ақысын алады.
Үкiметтiк атқарушы агенттiктер: ҚР-ның Iшкi Iстер Министрлiгiнiң Есiрткiмен айналысу бизнесiмен күрес және есiрткiлердiң айналымын бақылау комитетi Қырғыз Республикасының есiрткiлердi бақылау агенттiгi; Тәжiкстан Республикасының есiрткiлердi бақылау агенттiгi; Түрікменстан Министрлерiнiң Кабинетiндегi нашақорлықпен күрес бойынша мемлекеттiк координация комиссиясы; Өзбекстан Министрлерiнiң Кабинетiндегi есiрткiнi бақылау бойынша мемлекеттiк комиссия.
IV.3. Мақсаттар, нәтижелер және өткiзiлетiн жұмыстар
Жобаға келесi жаңа мақсаттар, нәтижелер және жұмыстар енгiзiлген:
Мақсаттар:
Есiрткiнi бақылау саласындағы мақсаттар: Ауғанстандағы героинның заңсыз өндiру мөлшерiн және деңгейiн Орталық Азия елдерiндегi прекурсорларды бақылау механизмдерiн жетiлдiру арқылы қысқарту.
Нәтиже 1 Мемлекеттiк реттеу орган қызметкерлерiнiң мүмкiншіліктерi жетiлдiрiлдi.
Нәтиже 1-гe жету үшiн жұмыстар:

Изначальная версия проекта фокусировалась на шести Результатах, направленных на предупреждение утечки прекурсоров. В ходе Конференции по предотвращению незаконного оборота прекурсоров в Центральной Азии , состоявшейся в г. Бишкеке, Кыргызстан, 27-30 ноября 2000 года, делегаты обсудили задачи, перечисленные в проектном документе. В ходе обсуждения, большинство стран признали Результат 3 (Создание групп расследования по химическим веществам во всех странах Центральной Азии) нецелесообразным.
Принимая во внимание наличие новых проектов и достаточно высокий уровень дополнительного финансирования и поддержки со стороны различных доноров на двухсторонней основе, деятельность, предусмотренная данным пересмотренным проектом должна координироваться с соответствующей текущей и запланированной деятельностью. Таким образом, миссия по оценке проекта будет проведена в 2005 году, для изучения влияния и качества результатов проекта и определения взаимосвязи данного проекта с другими проектами ЮНОДК и проектами других доноров. Рабочее задание миссии и сама миссия по оценке будет подготовлена и организована Региональным представительством ЮНОДК в сотрудничестве с соответствующими отделами и подразделениями ЮНОДК в Вене.
IV.2. Механизмы выполнения
Пересмотренный проект будет исполняться ЮНОДК. Ответственность за выполнение пересмотренного проекта остается за Региональным представительством ЮНОДК. Региональный Представитель ЮНОДК будет руководить и направлять деятельность Координатора проекта.
ЮНОПС будет выступать в качестве вспомогательного агентства по содействию в части закупки специального оборудования в соответствии с рабочим планом проекта, который будет разработан после утверждения пересмотренного проекта.
Повседневная деятельность по задачам, осуществляемым Региональным представительством ЮНОДК в Ташкенте, будет выполняться в соответствии с рабочим договором между ЮНОДК и ПРООН. Местные представительства ПРООН предоставят услуги по административным и финансовым вопросам в выполнении проекта и обеспечат предоставление надлежащей финансовой отчетности в ЮНОДК. За данные услуги ПРООН будет получать оплату, установленную в соответствии с правилами выплат за услуги.
Правительственными исполняющими агентствами будут: Комитет по борьбе с наркобизнесом и контролю за оборотом наркотиков Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Агентство Кыргызской Республики по контролю наркотиков, Агентство по контролю за наркотиками при Президенте Республики Таджикистан, Государственная координационная комиссия по борьбе с наркоманией при Кабинете Министров Туркменистана, Государственная комиссия по контролю за наркотиками при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
IV.3. Цели, результаты и проводимые мероприятия проекта
В проект были внесены следующие новые цели, результаты и мероприятия:
Цели:
Цель в области контроля за наркотиками: Сократить уровень и масштабы незаконного производства героина в Афганистане путем совершенствования механизмов по контролю над прекурсорами в странах Центральной Азии.
Результат 1: Усовершенствованы возможности сотрудников органов государственного регулирования.
Мероприятия для достижения Результата 1:

1. Прекурсорларды бақылайтын ұлттық жоспарды құру және құзыреттi органдар арасында ақпарат айырбастаудың ұлттық механизмдерiн жетiлдiру үшiн Орталық Азияның әр елдерiнде ұлттық семинарлар өткiзу;
2. ЕБХК координациясымен реттеушi орган қызметкерлерi үшiн прекурсорларды бақылау бойынша аймақтық тренинг өткiзу;
3. Ұлттық заңдарды толығымен жетiлдiру және реттеу үшiн қазiргi уақыттағы құқықтық көмек көрсетудi жалғастыру;
4. Ұлттық реттеу ведомстволарға тиiстi құрал-жабдықтар беру;
5. Реттеушi және құқық қорғау ведомстволар қызметкерлерi үшiн прекурсорларды бақылау ақпаратымен буклеттердi басып тарату;
6. ҰДБ бойынша құрал-жабдықтардың және тренингтердiң беруiн жалғастыру.
Нәтиже 2: Кеден органдар және шекаралық қызмет қызметкерлерiнiң мүмкiншiлiктерi жетiлдiрiлдi.
Нәтиже 2-гe жету үшiн жұмыстар:
1. Кеден органдар, шекаралық қызметтер және басқа агенттiктер қызметкерлерiне тренингтердi өткiзу үшiн қолайлы орын табу және прекурсорларды бақылау саласындағы ұлттық ұзақ мерзiмдi тренинг бағдарламаларын дамыту үшiн әр елде "Үйретушiлердi дайындау курстары"-н өткiзу.
2. Жоба шегiнде үйренген үйретушiлер қатысуымен ұлттық тренингтердi өткiзуде жәрдемдесу.
3. Жеке кеден бақылау посттар үшiн құрал-жабдықтар беру;
4. Прекурсорларды бақылау тренинг методологиясы ретiнде компьютерлiк тренингтердi енгiзу мүмкiншілiгiн зерттеу;
5. ЮНОДК-ның шекараларда бақылауды қамтамасыз ету қазiргi уақыттағы жобаларымен тығыз байланысында Ауғанстан шекарасындағы шекаралық қызметтер жұмыскерлерiне тренингтер беру.
Нәтиже 3: Құқық қорғау орган тергеушiлердiң және ғылыми қызметшiлердiң мүмкiншiлiктерi жетiлдiрiлдi:
Нәтиже 3-ке жету үшiн жұмыстар:
1. Ағымды жасау қылмыстарды тексеретiн, прекурсорлар тегiнiң iзiн басып анықтаумен айналысатын құқық қорғау орган қызметкерлерi үшiн аймақтық тренингтер өткiзу;
2. Құқық қорғау органдарға тергеушiлердi оқытуға арналған материалдарды беру;
3. AD/GLO/00/F46 құқықтық көмек көрсету жоба қатынасымен төрешiлер, прокурорлар және құқық қорғау ведомстволар қызметкерлерiне прекурсорларды бақылау саласындағы мәселелер, шешiмдер және тәжiрибелер бойынша аймақтық жұмыс семинарын өткiзу;
4. ЮНОДК-ның AD/TAJ/H03 және AD/KYR/G64 қазiргi уақыттағы жобаларымен тығыз байланысында Тәжiкстан және Қырғызстандағы тергеушiлер және басқа сәйкес есiрткiнi бақылау Агенттiгi қызметкерлерiне тренинг беру;

1. Провести национальный семинар в каждой стране Центральной Азии, для формулировки национального плана действий по контролю над прекурсорами и совершенствования национальных механизмов обмена информацией между компетентными органами;
2. В координации с МККН, провести региональный тренинг по контролю над прекурсорами для сотрудников регулирующих органов;
3. Продолжить оказание текущей правовой помощи для совершенствования и полного урегулирования национальных законодательств;
4. Предоставить надлежащее оборудование национальным регулирующим ведомствам;
5. Опубликовать и распространить буклет с информацией по контролю над прекурсорами для сотрудников регулирующих и правоохранительных ведомств;
6. Продолжить предоставление оборудования и тренинга по НБД.
Результат 2: Усовершенствованы возможности сотрудников таможенных органов и пограничных служб.
Мероприятия для достижения Результата 2:
1. Определить подходящие места проведения тренингов для сотрудников таможенных органов, пограничных служб и других агентств и провести "Курс по подготовке тренеров" в каждой стране, для развития долгосрочных национальных тренинговых программ в области контроля над прекурсорами;
2. Оказать содействие в проведении национальных тренингов с участием тренеров, обученных в рамках проекта;
3. Предоставить оборудование для отдельных идентифицированных постов таможенного контроля;
4. Изучить возможность внедрения компьютерного тренинга в качестве методологии тренинга по контролю над прекурсорами;
5. В тесной координации с текущими проектами ЮНОДК по обеспечению контроля на границах, предоставить тренинг для сотрудников пограничных служб, действующих на границе с Афганистаном.
Результат 3: Усовершенствованы возможности следователей правоохранительных органов и научного персонала.
Мероприятия для достижения результата 3:
1. Провести региональные тренинга для сотрудников правоохранительных органов, расследующих преступления по попыткам осуществления утечки, по случаям утечки прекурсоров, обнаружению и отслеживанию прекурсоров с целью выявления источника;
2. Предоставлять правоохранительным органам материалы для обучения следователей;
3. Во взаимодействии с проектом по оказанию правовой помощи AD/GLO/00/F46, провести региональный рабочий семинар по проблемам, решениям и опыту в области контроля над прекурсорами для судей, прокуроров и сотрудников правоохранительных ведомств;
4. В тесном взаимодействии с текущими проектами ЮНОДК AD/TAJ/H03 и AD/KYR/G64, предоставить тренинг для следователей и других соответствующих сотрудников Агентств по контролю за наркотиками в Таджикистане и Кыргызстане;

5. Ұлттық криминалистiк лабораторияларға құқық қорғау органдар қызметкерлерi үшiн тренингтi өткiзуде жәрдемдесу.
Нәтиже 4: Орталық Азия елдерi арасындағы ынтымақтастықты нығайту
Нәтиже 4-ке жету үшiн жұмыстар:
1. Орталық Азия елдерiне кеңес көмегін көрсету үшiн Топаз операциясының Басқарушы комитетiмен ынтымақтасу;
2. Қаралған жоба шегiндегi сәйкес қызметтердi жүзеге асыру үшiн Ауғанстанда есiрткiлердi бақылау бойынша жаңа мемлекеттiк құрылымдарды iске кiрiстiру;
3. Кеңес және тренингтердi беру арқылы ЮНОДК-ның басқа жобаларымен ынтымақтасу;
4. Орталық Азия елдерiнiң прекурсорларды бақылау халықаралық бастамаларында белсендi қатынасуына жағдай жасау.
Келесi мақсаттар, нәтижелер және жұмыстар жобадан алынған:
Нәтиже 1 Жұмыс 1
Жұмысқа техникалық жәрдемдi
қамтамасыз ететiн және барлық
жобалы жұмыстарды басшылыққа
алатын жоғары квалификациялы
Жоба координаторын алу.
Осы жұмыстың орындауы
аяқталды
Нәтиже 2 Жұмыс 2
Сарапшылардың миссияларын
ұйымдастыру: осы құжатта
көрсетiлгендей, жоба
координаторымен өткiзiлген
алғашқы зерттеулердi ескере
отырып прекурсорларды бақылау
жағдайларын бағалау.
Прекурсорлардың бақылауын
жүргiзетiн жеке елдердiң өзiндiк
мәселелерi туралы мәлiметтердi
қайта қарастыру/жаңалау.
Прекурсорларды бақылау немесе
қажет жағдайда жобаның нақты
орындау ережелерiн/заңдарды
жетiлдiру/реттеу туралы
кепiлдемелердi iстеп шығару.
Халықаралық кеңесшiнiң
техникалық жәрдемдегi
негiзгi қажеттiлiктi
зерттеу миссиясы жүзеге
асырылды және Орталық
Азияның барлық елдерiне
жобаны орындау бойынша
практикалық кепiлдемелер
берiлдi.
Нәтиже 3 Жұмыс 3
Барлық бес елдiң прекурсорларды
бақылаумен
(AD/GLO/00/F46) жобамен
ынтымақтас етумен Орталық
Азия елдерiндегi
прекурсорларды бақылау
заңдардың анализі жүзеге
асырылды және сәйкес
үкіметке оның жетілдіріл-
гені туралы кепілдімелер
жіберілді.
Нәтиже 4 Жұмыс 4
"Орталық Азиядағы химиялық
заттарды бақылайтын заң шығаратын
жүйенің сәйкестігін анализдау"
аймақтық симпозиумын ұйымдастыру.
Жоғарғы сот төрешілері,
есірткіні бақылау реттеуші
органдардың лауазымды
адамдарды, кеден құқық
қорғау қызметкерлері,
Орталық Азия және Ресей
елдерінің қауіпсіздік
прокуратура қызметтері
үшін (AD/GLO/00/F46)
жобамен бірге "Прекурсор-
лардың заңсыз айналымымен
байланысты күрес: заңдар
және құқықтық қолданыла-
тын тәжірибе" семинары
ұйымдастырылған.
Нәтиже 2
Орталық Азияның барлық бес
республикаларында әрекет ететiн
химиялық заттарды бақылау
кеңсесi/бөлiмшесi бекiтiлдi.
Осы нәтиже мақсатқа
лайықсыз болып
табылды, өйткенi 2002
жылдың қараша айында
Бишкекте, Қырғызстанда
өткен Орталық Азиядағы
прекурсорлардың заңсыз
айналымын тоқтату бойынша
Конференция кезiнде сол
елдердiң үкiметтерi жаңа
құрылымдарды ашпай,
прекурсорларды бақылайтын
бар реттеушi және құқық
қорғау құрылымдарын
нығайту туралы өтiнiшiмен
қатынасты.
Нәтиже 4
Орталық Азияның барлық
республикаларында мобиль
бақылау-өткiзу орындары ашылып
жұмыс істейдi.
Осы нәтиже жоғарыда
аталған Конференция және
сәйкес үкiметтердiң
кездесулерi кезiнде сол
сияқты мақсатқа лайықсыз
болып табылды.

5. Оказать содействие национальным криминалистическим лабораториям в проведении тренинга для сотрудников правоохранительных органов.
Результат 4: Укрепить сотрудничество между странами Центральной Азии
Мероприятия для достижения результата 4:
1. Сотрудничать с Руководящим комитетом Операции Топаз для предоставления консультативной помощи странам Центральной Азии;
2. Задействовать новые государственные структуры по контролю за наркотиками в Афганистане в осуществление соответствующей деятельности в рамках пересмотренного проекта;
3. Сотрудничать с другими проектами ЮНОДК путем предоставления консультаций и тренинга;
4. Способствовать активному участию стран Центральной Азии в международных инициативах по контролю над прекурсорами.
Следующие цели, результаты и мероприятия из проекта исключены:
Результат 1 Мероприятие 1
Принять на работу
высококвалифицированного
Координатора проекта, который    будет обеспечивать техническое
содействие и руководство всех проектных работ.
Выполнение данного мероприятия завершено
Результат 1 Мероприятие 2
Организовать миссии экспертов: по
оценке ситуации по контролю над прекурсорами, принимая во внимание предварительные
исследования, проведенные
координатором проекта, как
представлено в настоящем документе.
Пересматривать/обновлять сведения
о специфичных проблемах, отдельных
стран, осуществляющих контроль над прекурсорами, выработать
рекомендации по
усовершенствованию/урегулированию
законодательства/положений по
контролю над прекурсорами, или если необходимо, по реальному осуществлению проекта.
Миссия международного
консультанта по изучению
основных потребностей в
техническом содействии
была осуществлена, и по
каждой стране Центральной
Азии были предоставлены
практические рекомендации
по выполнению проекта.
Результат 1 Мероприятие 3
Рассмотреть стадии разработки
законодательных проектов всех
пяти стран относительно контроля
над прекурсорами.
Во взаимодействии с
проектом (AD/GLO/00/F46),
был осуществлен анализ
законодательства по
контролю над прекурсорами
стран Центральной Азии и,
в соответствующие
правительства, были
направлены рекомендации
по его усовершенствованию.
Результат 1 Мероприятие 4 Организация регионального
симпозиума "Анализ соответствия
законодательной системы по
контролю над химическими
веществами в Центральной Азии".
Семинар "Борьба с
незаконным оборотом
прекурсоров:
законодательство и
правоприменительная
практика" для судей
верховных судов,
должностных лиц
регулирующих органов по
контролю за наркотиками,
сотрудников
правоохранительных
органов таможни, служб
безопасности прокуратуры
стран Центральной Азии и
России был организован во
взаимодействии с проектом
(AD/GLO/00/F46).
Результат 2
Учрежден офис/отдел по контролю
за химическими веществами,
действующий во всех пяти
республиках Центральной Азии.
Данный результат был
признан нецелесообразным,
так как в ходе
Конференции по
предотвращению незаконного
оборота прекурсоров в Центральной Азии,
состоявшейся в ноябре
2000 года в Бишкеке,
Кыргызстан, правительства
стран обратились с
просьбой вместо создания
новых, укрепить
существующие регулирующие
и правоохранительные
структуры, задействованные
в контроль над
прекурсорами.
Результат 4
Созданы и действуют мобильные
контрольно-пропускные пункты во
всех республиках Центральной Азии.
Данный результат был
также признан
нецелесообразным в ходе
упомянутой Конференции и
последующих встреч с
соответствующими
правительствами.

Нәтиже 6 Жұмыс 1
Орталық Азияда және басқа мүдделi
елдерде химиялық заттарды бақылау
мәселесi бойынша халықаралық
симпозиумды ұйымдастыру.
Орталық Азияда
прекурсорлардың
заңсыз айналымын тоқтату
бойынша Конференция
Бишкек қ., Орталық Азия,
Азербайжан, Бельгия,
Германия, Ұлы Британия,
Түркия, Үндiстан, Қытай
және ЕБХК елдер
ведомстволарының
өкiлдiктерiнiң қатысуымен
өттi.
Нәтиже 6 Жұмыс 2
Химиялық заттарды бақылау жұмысын
жүзеге асыру және әрекеттердi
координациялау мақсатымен Орталық
Азияның және басқа мүдделі
мемлекеттердің "Қолдау тобын" ашу.
Топаз операциясының Басшылық ететiн комитетi Орталық Азия елдерi үшiн
Қолдау тобының ролiн атқаруға
Нәтиже 6 Жұмыс 3
Симпозиум құжаттарын, нәтижелерiн
және кепiлдемелерiн басу.
Осы жұмыс жүзеге
асырылған.
IV.4. Мониторинг және есептеме
Жоба координаторы жобаның толық көлемдi жұмыс жоспарын осы қайта қаралған жобалы құжатты бекiткеннен кейiн дайындайды, сонымен қатар әр календарлық күнге жарты жылдық және жылдық есептер бередi. Осы есептер ЮНОДК-ның Аймақтық өкiлдiгi арқылы ЮНОДК-ның Венадағы техникалық бөлiмдерiне қарастырылуға және талдануға берiледi.
Жоба координаторымен ЮНОДК-мен берiлген стандарттарға сәйкес дайындалған жобаның орындалу туралы жарты жылдық және жылдық есептер Венадағы ЮНОДК-ға берiледi, оларды қажет кезде донор және серiктес елдерге одан әрi беруiмен.
ЮНОДК жобаның аяқталуынан кейiн 12 ай iшiнде кез келген уақытта жобаның бағалау жұмысын өткiзе алады. Қайта қаралған жобалы құжат жобаның бағалау жұмысын 2005 жылы өткiзуiн алдын ала ескердi. Жобаны бағалау үшiн жұмыс тапсырмасы Жоба координаторымен жергiлiктi өкiметтер және ЮНОДК-ның Венадағы сәйкес бөлiмдерiмен тығыз байланысы негiзiнде алдын ала дайындалады. Жұмыс тапсырмасы, бағалау миссияның ұзақтығы және мақсаты бағалау сарапшылар тобын жiбергенге дейiн Үкiметпен келiсiледi. Жобаның бюджетiнде бағалау жұмысын өткiзуге жеткiлiктi қаражат бар (US$20,000 бюджеттiң 16 бабында). Жобаны бағалау, жылдық үш жақты кездесулер және басқа маңызды жұмыстар, сонымен қатар жұмыс тапсырысын дайындау, уақытты жоспарлау, күн және өткiзу орынды анықтаумен байланысты барлық дайындық жұмыстар Жоба координаторымен Орталық Азия елдерiнiң сәйкес үкiметi, ЮНОДК-ның Аймақтық өкiлдiгi және ЮНОДК-ның Венадағы сәйкес бөлiмдерi/секцияларымен тығыз байлынысы негiзiнде жасалады.
Осы жоба iшкi қауiпсiздiк бойынша БҰҰ Қызметтерiмен және БҰҰ-ның Сыртқы аудиторлар Кеңесiмен кез келген уақытта тексеруге жатады. Бұл шығындар туралы жазбаны және жобаның сәйкес құжаттарын аудиторлық тексерiлуi үшiн жасалады. Осы құжаттар осы жоба шегiндегi соңғы төлемнен кейiн, кем дегенде үш жыл бойы сақталады. ЮНОДК осы сияқты аудиттың өткiзілуiне және аудитпен келiсiлген кепiлдемелердiң орындалуына жағдай жасайды.
IV.5. Құқықтық контекст
Жобалы құжаттың әдепкi үлгісiнде талқыланған құқықтық контекст өзгерiссiз
Бюджетті қайта қарау туралы D2 нысаны Ұсынысқа берілген қайта қарастырылған бюджет
Жоба: АD REROOE29UZB В-алатын агенттiгі: FOUZB/OB/UNOPS
Жоба бойынша ақпарат
Жоба:       RERE29
Атауы:      ОА прекурсорларға бақылау жасау
Саласы:     Есірткілердің заңсыз айналымына қарсы күрес
Бағдарлама: Орталық Азия
Жоба сегменті туралы ақпарат
Алатын агенттігі:              FOUZB/OB/UNOPS
Бюджетті қайта қарау агентті:  FOUZB/OB/UNOPS
ЮНОДК-нің ұсынысы:             FOUZB/OB
Қаржы агенттігі:               DPFO/UNOV/UNOPS
Жоба сегментінің уақытша шеңберлері
басталуы         және аяқтау күні

Результат 6 Мероприятие 1
Организация Международного
симпозиума по проблемам контроля
за химическими веществами в
Центральной Азии и других
заинтересованных странах.
Конференция по
предотвращению
незаконного оборота
прекурсоров в Центральной
Азии была проведена в
г. Бишкеке, с участием
представителей ведомств
стран Центральной Азии,
Азербайджана, Бельгии,
Германии, Великобритании,
Турции, Индии, Китая
и МККН.
Результат 6 Мероприятие 2
Создание "Группы поддержки"
Центральной Азии и других
заинтересованных государств с
целью осуществления контроля за
химическими веществами и
координации действий.
Руководящий комитет
Операции Топаз
уполномочен выполнять
роль Группы поддержки для
стран Центральной Азии.
Результат 6 Мероприятие 3
Опубликование документов
симпозиума, его результата и
рекомендаций.
Данная деятельность уже
выполнена.
IV.4. Мониторинг и отчетность
Координатор проекта подготовит полномасштабный рабочий план проекта после утверждения данного пересмотренного проектного документа, а также будет предоставлять полугодовые и годовые отчеты на каждый календарный год. Данные отчеты, через Региональное представительство ЮНОДК, будут представляться в технические отделы ЮНОДК в Вене для рассмотрения и комментариев. Полугодовые и годовые отчеты о ходе исполнения проекта,
подготовленные Координатором проекта в соответствии с установленными стандартами ЮНОДК, будут представляться в ЮНОДК в Вене, для их дальнейшего предоставления, по необходимости, странам донорам и партнерам.
ЮНОДК может произвести оценку проекта в любой момент в течение 12 месяцев после окончания проекта. Пересмотренный проектный документ предусматривает проведение оценки проекта в 2005 году. Рабочее задание для оценки проекта будет заранее подготовлено Координатором проекта в тесных консультациях с местными правительствами и соответствующими отделами ЮНОДК в Вене. Рабочее задание, продолжительность и цель оценочной миссии будут согласованы с Правительством до направления группы экспертов по оценке. В бюджете проекта заложены достаточные средства для проведения оценки (US $ 20,000 в статье 16.00 бюджета). Вся необходимая подготовка к оценке проекта, ежегодным трехсторонним встречам рассмотрения хода исполнения проекта и другие основные мероприятия, включая разработку Рабочего задания, планирования времени, определение места и дат, будут осуществляться Координатором проекта в тесной координации с соответствующими правительствами стран Центральной Азии, Региональным представительством ЮНОДК и соответствующими отделами/секциями ЮНОДК в Вене.
Данный проект подлежит проверке со стороны Службы ООН по внутренней безопасности и Совета внешних аудиторов ООН, в любой момент, для осуществления аудита записей о расходах и соответствующих документов проекта. Данные документы будут храниться в течение, по меньшей мере, трех лет после последней выплаты в рамках данного проекта. ЮНОДК будет способствовать проведению такого рода аудита, и принимать меры по выполнению согласованных рекомендаций аудита.
IV.5. Правовой контекст
Правовой контекст, оговоренный в изначальной версии проектного документа, остается неизменным.
Форма D2 о пересмотре бюджета
Предложенный пересмотренный бюджет
проект: ADREROOE29UZB - получающее агентство: FOUZB/OB/UNOPS
Информация по проекту
Проект:     RERE29
Название:   Контроль за прекурсорами В ЦА
Область:    Борьба с незаконным оборотом нарк
Программа:  Центральная Азия
Информация о сегменте проекта
Получающее агентство:   FOUZB/OB/UNOPS
Агентст. пересм. бюдж:  FOUZB/OB/UNOPS
Представ. ЮНОДК:       FOUZB/OB
Финансов, агентство:    DPFO/UNOV/UNOPS
Временные рамки сегмента проекта
дата начала и    завершения

299800
0
2739971
2257729
Жоғарыдағы көрсетілген ақпарат дұрыс және (d) бағанында көрсетілген көзделген сомасы бекітілген жобаға сәйкес пайдаланылатынын растаймын.
қолы: ________________            күні: ______________
аты/жөні: ____________            агенттігі: __________

299800
0
2739971
2257729
Подтверждаю, что указанная выше информация верна и что пересмотренная сумма средств, указанная в графе (d) будет использована в соответствии с утвержденным проектом.
подпись: ________________       дата: ______________
имя/должность: __________       агентство: _____________