Тұтыну рыногындағы бағаны тұрақтандыру жөнiндегi кейбiр шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 5 мамырдағы N 430 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 сәуірдегі N 381 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.04.23  N 381  Қаулысымен.
Бәсекелестiк деңгейiн арттыру, тұтыну рыногында қолайлы жағдай жасау және халықтың күнделiктi сұраныс тауарларына қажеттілiгiн қанағаттандыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда, Энергетика және минералдық ресурстар, Көлiк және коммуникация, Ауыл шаруашылығы, Денсаулық сақтау және Төтенше жағдайлар министрлiктерi екi апта мерзiмде:
"Атамекен" кәсiпкерлер мен жұмыс берушілердiң жалпыұлттық одағының, "Қазақстанның ұлттық тұтынушылар лигасы" қоғамдық қорының және басқа да салалық бiрлестiктердiң (келiсiм бойынша) қатысуымен жемiс-көкөнiс және ет өнiмдерiн халыққа тiкелей сату орындарына үздiксiз жеткiзудi және оларға оңайлатылған қол жетiмділiктi қамтамасыз ету жөнiндегi ұйымдастыру iс-шараларын әзiрлесiн;
ағымдағы жылдың аяғына дейiн мұнай өнiмдерiне, газ бен электр энергиясына, темiр жол көлiгiнiң қызметтерiне бағаның тұрақтылығын қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылдасын.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi 2005 жылғы 15 мамырға дейiнгi мерзiмде белгіленген тәртiппен:
кәсiпкерлердiң және тұтынушылардың (келiсiм бойынша) құқықтарын қорғау қоғамдық бiрлестiктерiнiң қатысуымен әрбiр әкiмшілiк-аумақтық бiрлiкте халыққа азық-түлiк тауарларын жеткiзу мәселелерi жөнiндегi тұрақты жұмыс iстейтiн штабтар (комиссиялар) құрсын;
азық-түлiк рыноктарындағы баға құру процестерiне жергілiктi монополия құрылымдары мен делдал ұйымдардың терiс ықпал етуiн болдырмасын;
қалалар мен басқа да елдi мекендерде осы объектілердi санитарлық-гигиеналық және коммуналдық-тұрмыстық жағдайдың қажетті деңгейiмен қамтамасыз ете отырып, маусымдық сипаттағы азық-түлiк өнiмдерiн сату үшiн жергілiктi бюджеттердiң есебiнен қосымша сауда алаңдарын (алаңқайларын) ұйымдастыру жөнiнде шаралар қабылдасын;
ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерге егiстен алынған жеке өнiмiн көлiк құралдарының үстiнен сату, сондай-ақ "жол жиегiнде сату" үшiн олардан заңсыз алымдар мен төлемдердi алуды болдырмай, қолайлы жағдай жасасын;
кәсiпкерлiк топтардың арасында жемiс-көкөнiс және басқа да ауыл шаруашылығы өнiмiн жергілiктi базарларға жеткiзудi ұлғайтуға және оларға қол жетімділiктi кеңейтуге ықпал ететiн қажеттi түсiндiру жұмысын ұйымдастырсын.

О некоторых мерах по стабилизации цен на потребительском рынке
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2005 года N 430. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2008 года N 381.
Сноска. Постановление Правительства РК от 5 мая 2005 года N 430 утратило силу постановлением Правительства РК от 23.04.2008  N 381 .
В целях повышения уровня конкуренции, создания благоприятных условий на потребительском рынке и удовлетворения потребностей населения в товарах повседневного спроса Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Министерствам индустрии и торговли, энергетики и минеральных ресурсов, транспорта и коммуникаций, сельского хозяйства, здравоохранения и чрезвычайных ситуаций Республики Казахстан в двухнедельный срок:
разработать с участием общенационального союза предпринимателей и работодателей "Атамекен", общественного фонда "Национальная лига потребителей Казахстана" и других отраслевых объединений (по согласованию) организационные мероприятия по обеспечению бесперебойных поставок и упрощенного доступа плодоовощной и мясной продукции к местам их непосредственной реализации населению;
принять меры по обеспечению до конца текущего года стабильности цен на нефтепродукты, газ и электроэнергию, услуги железнодорожного транспорта.
2. Акимам областей, городов Астаны и Алматы в срок до 15 мая 2005 года в установленном порядке:
создать с участием общественных объединений предпринимателей и защиты прав потребителей (по согласованию) постоянно действующие штабы (комиссии) по вопросам продвижения продовольственных товаров населению в каждой административно-территориальной единице;
исключить негативное влияние на процессы ценообразования на продовольственных рынках местных монопольных структур и посреднических организаций;
принять меры по организации в городах и других населенных пунктах дополнительных торговых площадей (площадок) за счет местных бюджетов для реализации продовольственной продукции сезонного характера, обеспечив данные объекты необходимым уровнем санитарно-гигиенических и коммунально-бытовых условий;
создать сельскохозяйственным товаропроизводителям благоприятные условия для торговли с транспортных средств, а также "придорожной торговли" собственной продукцией с поля, исключив взимание с них неправомерных сборов и платежей;
организовать необходимую разъяснительную работу среди предпринимательских кругов, способствующую увеличению поставок и расширению доступа плодоовощной и другой сельскохозяйственной продукции на местные рынки.

3. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерiмен бiрлесіп, белгіленген тәртiппен ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушілерге және көлiк құралдарының үстiнен сатуды жүзеге асыратын ауыл шаруашылығы өнiмiнiң рыногына басқа да қатысушыларға сауда алаңдарына (алаңқайларына) қол жетiмділiкке заңсыз кедергі келтiру фактілерiнiң жолын кесуге бағытталған қажетті шаралар қабылдасын.
4. Қазақстан Республикасы Үкiметінiң кейбiр шешiмдерiне мынадай өзгерiстер енгiзілсiн:
1)  күші жойылды - ҚР Үкіметініің 2006.08.14.  N 765  қаулысымен.
2) "Жеке тұлғалардың тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзуiнiң кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 9 наурыздағы N 217  қаулысында :
көрсетiлген қаулымен бекiтілген "Жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының кеден аумағына оңайлатылған тәртiппен әкелетiн тауарларға жиынтық кедендiк төлем" деген қосымшада:
", бiрақ 1 килограммға 0,5 ЕВРО-дан кем емес" деген сөздер алынып тасталсын;
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген "Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы оларға қатысты жеңілдетiлген тәртiп көзделмеген тауарларды оңайлатылған тәртiппен өткiзуiнiң салмақтық және құндық нормалары" деген қосымшада:
1) тармақшадағы "200 (екi жүз)" деген сөздер "2000 (екi мың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "1000 (мың)" деген сөздер "5000 (бec мың)" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi екi апта мерзiмде Еуразия экономикалық қоғамдастығы Интеграциялық комитетiнiң Хатшылығын осы қаулының 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қабылдайтын сыртқы сауда қызметiн реттеу шаралары туралы хабардар етсiн.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары - Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрi С.М.Мыңбаевқа жүктелсiн.
7. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап 30 күн өткен соң қолданысқа енгізiлетiн осы қаулының 4-тармағының 1) тармақшасын қоспағанда, қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзіледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

3. Министерству внутренних дел Республики Казахстан совместно с акимами областей, городов Астаны и Алматы в установленном порядке принять необходимые меры, направленные на пресечение фактов неправомерного воспрепятствования доступу на торговые площади (площадки) сельских товаропроизводителей и других участников рынка сельскохозяйственной продукции, осуществляющих торговлю с транспортных средств.
4. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
1)  (утратил силу - от 14 августа 2006 года N  765  (вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня его первого официального опубликования);
2) в  постановлении  Правительства Республики Казахстан от 9 марта 2005 года N 217 "Некоторые вопросы перемещения товаров физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан":
в приложении "Совокупный таможенный платеж на товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан физическими лицами в упрощенном порядке", утвержденном указанным постановлением:
слова ", но не менее 0,5 ЕВРО за 1 килограмм" исключить;
в приложении "Весовые и стоимостные нормы перемещения товаров физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан в упрощенном порядке, в отношении которых не предусмотрен льготный порядок", утвержденном указанным постановлением:
в подпункте 1) слова "200 (двести)" заменить словами "2 000 (две тысячи)";
в подпункте 2) слова "1 000 (тысяча)" заменить словами "5 000 (пять тысяч)".
5. Министерству иностранных дел Республики Казахстан в двухнедельный срок уведомить Секретариат Интеграционного Комитета Евразийского экономического сообщества о принимаемых Правительством Республики Казахстан мерах регулирования внешнеторговой деятельности в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 настоящего постановления.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и торговли Республики Казахстан Мынбаева С. М.
7. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания, за исключением подпункта 1) пункта 4 настоящего постановления, который вводится в действие по истечении 30 дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан