Об утверждении Правил эксплуатации судоходных водных путей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 2005 года N 527. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2015 года № 870
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2015 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июня 2015 года № 19-2/510.
В соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан от 9 июля 2003 года и Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила эксплуатации судоходных водных путей.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 мая 2005 года N№527
Правила эксплуатации судоходных водных путей
1. Общие положения
1. Настоящие Правила эксплуатации судоходных водных путей (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Водным кодексом Республики Казахстан от 9 июля 2003 года и Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" и определяют порядок эксплуатации судоходных водных путей Республики Казахстан.
2. Действие настоящих Правил распространяется на водные пути, открытые для судоходства согласно  перечню судоходных водных путей, открытых для судоходства, утверждаемому Правительством Республики Казахстан.
3. Судоходные водные пути предназначены для перевозки пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений, буксировки судов, плотов и иных плавучих объектов, проведения поисков, разведки и добычи полезных ископаемых, рыбных и иных промыслов, строительных, путевых, гидротехнических, подводно-технических и других подобных работ, лоцманской проводки судов, спасательных операций, осуществления мероприятий по охране водных объектов, защите их от загрязнения и засорения, подъема затонувшего имущества, санитарного и другого контроля, проведения научных исследований, учебных, спортивных, культурных и иных целей.
4. В настоящих Правилах используются понятия, предусмотренные  Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" и следующие понятия:
земснаряд - судно, предназначенное для проведения дноуглубительных работ в целях обеспечения безопасного плавания судов и иных плавучих объектов;
лимитирующий перекат - участок судового хода с определенными ограничениями по габаритам и осадке для судов и составов, требующий проведения путевых работ;
навигационное ограждение - средства навигационного оборудования, выставляемые на судоходных водных путях для указания их сложности, габаритов судового хода, наличия подводных препятствий и обеспечивающие безопасность судоходства;
план русловой партии - план изыскательских работ, который включает в себя гидрографические, геодезические, геологические, дноуглубительные, научно-изыскательские и другие работы на определенный период, утверждаемый предприятиями уполномоченного органа (далее - предприятия);
промерные работы - измерение глубины судового хода;
тральные работы - работы по очистке или проверке заданных габаритов судоходных водных путей при помощи трала.

Кеме қатынасы су жолдарын пайдалану ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 27 мамырдағы N 527 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 31 қазандағы № 870 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 2 маусымдағы 19-2/510 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шiлдедегi Су кодексiне және "Iшкi су көлiгi туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шiлдедегі Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Кеме қатынасы су жолдарын пайдалану ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2005 жылғы 27 мамырдағы
N 527 қаулысымен
бекiтiлген
Кеме қатынасы су жолдарын пайдалану ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кеме қатынасы су жолдарын пайдалану ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегi Су кодексiне және "Iшкi су көлiгi туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шілдедегі Заңына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының кеме қатынасы су жолдарын пайдалану тәртiбiн белгiлейдi.
2. Осы Ереженiң әрекетi Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтетiн Кеме қатынасы үшiн ашық кеме қатынасы су жолдарының тiзбесiне сәйкес кеме қатынасы үшiн ашық су жолдарына қолданылады.
3. Кеме қатынасы су жолдары жолаушыларды, багажды, жүктердi және почта жөнелтiнiмдерiн тасымалдау, кемелердi, салдарды және өзге де жүзу объектiлерiн тiркеп сүйреуге, пайдалы қазбаларды iздеу, барлау және өндiру, балық аулау және өзге де кәсiпшілiк, құрылыс, жол, гидротехникалық, су асты-техникалық және басқа осы сияқты жұмыстарды жүргiзу, кемелердi лоцмандық алып өту, құтқару операциялары, су объектілерiн қорғау, оларды ластану мен қоқыстанудан сақтау жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыру, суға батқан мүлiктi көтеру, санитарлық және басқа да бақылау, ғылыми зерттеулер жүргiзу, оқу, спорттық, мәдени және өзге де мақсаттар үшін арналған.
4. Осы Ережеде "Iшкi су көлiгi туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шiлдедегi Заңында көзделген ұғымдар және мынадай ұғымдар пайдаланылады:
жер снаряды - кемелердiң және өзге де жүзу объектiлерiнiң қауiпсiз жүзуiн қамтамасыз ету мақсатында түбiн тереңдету жұмыстарын жүргiзуге арналған кеме;
шектеулi қазу - жол жұмыстарын жүргiзудi қажет ететiн, кемелер мен құрамдар үшiн көлемдерi мен шөгуi бойынша белгiлi бiр шектеулерi бар кеме қатынасының учаскесi;
навигациялық қоршау - кеме қатынасы су жолдарында олардың күрделілігін, кеме қатынасының көлемдерiн, су астындағы кедергiлердiң бар болуын көрсету үшiн қойылатын және кеме қатынасының қауiпсiздігін қамтамасыз ететiн навигациялық жабдық құралдары;
сағалық партиясының жоспары - уәкiлеттi органның кәсiпорындары бекiтетiн (бұдан әрi - кәсiпорындар) белгiлi бiр кезеңге арналып өзіне гидрографиялық, геодезиялық, геологиялық, түбiн тереңдету, ғылыми-iздестiру және басқа да жұмыстарды қамтитын iздестiру жұмыстарының жоспары;
өлшеу жұмыстары - кеме жолының тереңдiгін өлшеу;
тральдау жұмыстары - тральдiң көмегімен кеме қатынасы су жолдарын тазалау немесе белгiленген көлемдердi тексеру жөніндегі жұмыстар.

2. Содержание судоходных водных путей
5. Содержание судоходных водных путей осуществляется в целях обеспечения безопасного движения судов и их составов.
5-1. Содержание судоходных водных путей не требуется при условиях:
1) если оба берега судоходного водного пути являются ходовыми и движение судов возможно по всей ширине русла (в этом случае навигационные знаки могут не выставляться);
2) если по всей протяженности судоходного водного пути отсутствуют лимитирующие перекаты и не имеется ограничений по габаритам и осадке для судов и составов.
Сноска. Раздел 2 дополнен пунктом 5-1 постановлением Правительства РК от 29 декабря 2006 года N  1318 .
6. Проведение путевых работ, в том числе работ по устройству и содержанию рейдов в портах, находящихся в государственной собственности, и подходов к причалам этих портов, а также содержание судоходных гидротехнических сооружений осуществляются предприятиями.
7. Проведение путевых работ на подходах к портам (не указанным в пункте 7 настоящих Правил), а также в пунктах отстоя осуществляется их владельцами по согласованию с уполномоченным органом.
8. Работы по содержанию внутренних водных путей и судоходных гидротехнических сооружений на них осуществляются без специальных разрешений на проведение путевых работ.
9. Разработка лимитирующих перекатов земснарядами производится только по планам русловых партий, не допуская просадки русла реки.
10. Надзор за состоянием внутренних водных путей осуществляется территориальными подразделениями уполномоченного органа (далее - территориальные подразделения) путем регулярных осмотров судоходных водных путей, не менее двух раз в навигацию.
3. Габариты судоходных водных путей
11. На судоходных водных путях предприятиями обеспечиваются гарантированные габариты судового хода (глубина, ширина, радиус закругления его оси).
12. Габариты судов (длина, ширина, надводный габарит, осадка) и их скорость должны соответствовать техническим данным водного пути и судоходных шлюзов согласно приложению к настоящим Правилам.
4. Навигационное ограждение судоходных водных путей
13. Навигационное ограждение судоходных водных путей предназначено для создания безопасных условий плавания судов и обеспечения сохранности искусственных сооружений на внутренних водных путях.
14. Содержание навигационного ограждения судоходных водных путей выполняется предприятиями и заключается в проведении работ по выставлению и обслуживанию средств навигационного оборудования. Предприятия извещают судоводителей о состоянии и изменении путевых условий.

2. Кеме қатынасы су жолдарын күтіп ұстау
5. Кеме қатынасы су жолдарын күтiп ұстау кемелер мен құрамдардың қауiпсiз қозғалысын қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
5-1. Кеме қатынасы су жолдарын күтiп ұстау мынадай жағдайлар кезiнде талап етiлмейдi:
1) егер кеме қатынасы су жолының екi жағалауы да кеме жүзетiн болып табылса және кемелердiң қозғалысы сағаның бүкiл енi бойына мүмкiн болса (мұндай жағдайда навигациялық белгiлер орнатылмауы мүмкiн);
2) егер кеме қатынасы су жолының бүкiл ұзына бойында шектеулi қазулар болмаса және кемелер мен құрамдар үшiн қәлемi мен шөгуi бойынша шектеулер болмаса.
Ескерту. 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2006.12.29. N 1318 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Жол жұмыстарын, соның iшiнде мемлекеттiк меншiктегі порттардағы рейдтердi және осы порттардың айлақтарына кiреберiстердi жайластыру мен күтiп ұстау жөнiндегi жұмыстарды жүргiзудi, сондай-ақ кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды күтiп ұстауды кәсiпорындар жүзеге асырады.
7. Порттарға кiреберiстерде (осы Ереженiң 7-тармағында көрсетiлмеген), сондай-ақ тұру пункттерiнде жол жұмыстарын жүргiзудi олардың иелерi уәкілеттi органмен келiсiм бойынша жүзеге асырады.
8. Iшкi су жолдарын және олардағы кеме қатынайтын гидротехникалық құрылыстарды күтiп ұстау жөнiндегi жұмыстар жол жұмыстарын жүргiзуге арналған арнайы рұқсаттарсыз жүзеге асырылады.
9. Жер снарядтарымен шектеулi қазуларды әзiрлеу өзен арнасының қайырылуын болдырмай, тек сағалық партиялардың жоспарлары бойынша жүргiзiледi.
10. Iшкi су жолдарының жай-күйін қадағалауды кеме қатынасы су жолдарына навигацияда екi реттен кем емес тұрақты тексерулер жүргізу арқылы уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерi (бұдан әрi - аумақтық бөлiмшелер) жүзеге асырады.
3. Кеме қатынасы су жолдарының көлемдерi
11. Кеме қатынасы су жолдарында кәсiпорындар кеме жолының кепілді көлемдерiн (тереңдiгi, енi, оның осiнiң айналу радиусы) қамтамасыз етедi.
12. Кемелердiң көлемдерi (ұзындығы, ені, су үстiндегі көлемi, шөгуi) және олардың жылдамдығы осы Ережеге қосымшаға сәйкес су жолы мен кеме қатынайтын шлюздердiң техникалық деректерiне сәйкес болуы тиiс.
4. Кеме қатынасы су жолдарын навигациялық қоршау
13. Кеме қатынасы су жолдарын навигациялық қоршау iшкi су жолдарында кемелердiң жүзуiне қауiпсiз жағдайлар жасауға және жасанды құрылыстардың сақталуын қамтамасыз етуге арналған.
14. Кеме қатынайтын су жолдарының навигациялық қоршауын күтiп ұстауды кәсiпорындар орындайды және ол навигациялық жабдық құралдарын орнату мен оларға қызмет көрсету жөнiндегi жұмыстарды жүргiзуден тұрады. Кәсiпорындар кеме жүргiзушілерге жол жағдайларының жай-күйі мен олардың өзгеруi туралы хабарлайды.

15. Устройство и содержание знаков (стационарных и плавучих) и огней судоходной сигнализации на железнодорожных, автодорожных, коммунальных и наплавных мостах, подводных и воздушных переходах, водозаборах и водовыпусках, предназначенных для их сохранности и создания безопасных условий плавания судов, производятся владельцами этих сооружений.
16. Устройство и содержание навигационного ограждения на водных подходах и акваториях портов, причалов, затонов, рейдов и других участков водных путей обособленного пользования производятся владельцами этих искусственных сооружений и организациями, в пользовании которых находятся эти акватории и участки водных путей по согласованию с уполномоченным органом.
17. Навигационные огни на береговых и плавучих знаках должны действовать при горизонтальной освещенности, составляющей не менее 40-100 люкс, что соответствует середине гражданских сумерек (при положении солнца на 3 градуса ниже горизонта).
Навигационные огни на сооружениях должны действовать в период ограниченной видимости.
18. Не допускаются пользование сигнальными знаками водного пути для ошвартовки или вывода судов или плавучих средств, а также повреждение этих знаков.
19. Каждый судоводитель извещает соответствующее предприятие о всех неисправностях, замеченных на сигнальных знаках пути (потухший огонь, перемещение бакена, буя, повреждение знака).
20. Предприятия составляют акты на все случаи повреждения ограждения внутренних водных путей, порчи перекатов вследствие несоответствия габаритов составов и объявленных габаритов пути и направляют их в территориальные подразделения, которые принимают необходимые меры по их устранению.
Приложение
к Правилам эксплуатации
судоходных водных путей
Соотношение габаритов судов и водного пути
Минимальные запасы воды (в сантиметрах),
под днищем на судоходных водных путях
Глубина
водного
пути
Для всех судов
При песчаном и
галечном грунте
При
каменистом
грунте
Менее 150
10
15

15. Темiр жол, автожол, коммуналдық және қалқымалы көпiрлерде, су астындағы және әуедегi өту жолдарында, су жинағыштар мен су жiбергiштерде, оларды сақтауға және кемелердiң жүзуiне қауiпсiз жағдай жасауға арналған кеме қатынасы сигналдарының белгілерi (тұрақты мен жүзбелi) мен шырақтарын орнату және күтiп ұстауды осы құрылыстардың иелерi жүргізедi.
16. Су кiре берiстерiндегi және порттар, айлақтар, бөгеттер, рейдтер және оқшауландырылған пайдаланымдағы су жолдарының басқа да учаскелерi акваториясындағы навигациялық қоршауды орнату мен күтiп ұстауды осы акваториялар мен су жолдарының учаскелерi пайдаланымында орналасқан жасанды құрылыстардың иелерi және ұйымдар уәкілеттi органмен келiсiм бойынша жүргiзедi.
17. Жағалық және қалқыма белгiлердегi навигациялық шырақтар азаматтық ымырттың ортасына сәйкес келетiн (күннің көкжиектен 3 градус төмен болған кезiнде) кемiнде 40 - 100 люкс құрайтын көлденеңiнен жарық түсiрген кезде жұмыс iстеуге тиiс.
Құрылыстардағы навигациялық шырақтар шектеулі көру кезеңiнде жұмыс iстеуге тиiс.
18. Су жолының сигналдық белгілерiн кемелердi немесе жүзу құралдарын арқандап байлау немесе шығару үшiн пайдалануға, сондай-ақ осы белгiлердi зақымдауға жол берiлмейдi.
19. Әрбiр кеме жүргiзушi тиiсті кәсiпорынды жолдың сигналдық белгiлерiнде байқалған жұмыс iстеу ақаулығының барлық жағдайлары (сөнген шырақ, бакеннің, қалқыманың орнынан қозғалуы, белгiнiң зақымдануы) туралы хабардар етедi.
20. Кәсiпорындар iшкi су жолдарының қоршаулары зақымдануының, құрамдар көлемдерi мен жолдың жарияланған көлемдерiнің сәйкес болмауы салдарынан қазулар зақымдануының барлық жағдайларына актілер жасайды және оларды жою жөнiнде қажеттi шаралар қабылдайтын аумақтық бөлiмшелерге жiбередi.
Кеме қатынасы су жолдарын
пайдалану ережесiне
қосымша
Кемелер мен су жолдары көлемдерiнiң ара қатынасы
Кеме қатынасы су жолдарындағы түп астындағы
ең аз су қорлары
(сантиметрмен)
Су жолының
тереңдігі
Барлық кемелер үшiн
Құмды және жұмыртасты жерде
Тасты жерде
150-ден кем
10
15

В судоходном шлюзе шириной до 10 метров запас между бортом судна (по наибольшей ширине) и стенкой судоходного шлюза должен быть 0,2 метра со стороны каждого борта в судоходном шлюзе шириной до 18 метров - соответственно 0,4 метра, свыше 18 метров - 0,5 метра.
Длина одиночного судна (состава судов) при прохождении судоходного шлюза должна быть меньше полезной длины его камеры: в судоходном шлюзе длиной до 50 метров - на 1 метр, длиной от 51 до 100 метров  на   2   метра, от 101 до 150 метров - на 4 метра, от 151 до 210 метра - на 6 метров и в судоходном шлюзе длиной свыше 210 метров - на 10 метров.

Енi 10 метрге дейiн кеме қатынайтын шлюздегi кеме борты (ең үлкен енi бойынша) мен кеме қатынайтын шлюздiң қабырғасы арасындағы қор енi 18 метрге дейiн кеме қатынайтын шлюзде тиiсiнше - 0,4 метр, 18 метрден артық - 0,5 метр, әрбiр борт жағынан 0,2 метр болуы тиiс.
Кеме қатынайтын шлюзден өткен кезде жалғыз кеменiң (кеме құрамының) ұзындығы оның камерасының пайдалы ұзындығынан кем болуы тиiс: ұзындығы 50 метрге дейiн кеме қатынайтын шлюзде - 1 метрге, ұзындығы 51 метрден 100 метрге дейiн - 2 метрге, 101 метрден 150 метрге дейiн - 4 метрге, 151 метрден 210 метрге дейiн - 6 метрге және ұзындығы 210 метрден артық кеме қатынайтын шлюзде - 10 метрге.