Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194 қаулысына толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 1 маусымдағы N 546 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 18 наурыздағы № 148 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.03.2016 № 148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Табиғи монополия саласына жататын, ұсынылатын қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) арналған үлгi шарттарды бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 45, 493-құжат) мынадай толықтырулар енгiзiлсiн:
осы қаулыға 1, 2-қосымшаларға сәйкес қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2005 жылғы 1 маусымдағы
N 546 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекітілген
Электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiнде
қызметтер көрсетуге арналған үлгі шарт
___________________              200__жылғы "__"___________________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрi, Орындаушы деп аталатын____________________________
___________________________________________________________________
(электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегі қызметтер
көрсетудi -
___________________________________________________________________
өңірлік және/немесе жергілікті деңгейлер желілері бойынша ұсынатын
субъектінің атауы, құрылтай
___________________________________________________________________
құжаттары, мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк, берiлген күнi мен
берген орган)
____________________________________________ негiзiнде әрекет ететiн
__________________________________тұрғысында бiр тараптан және бұдан
(лауазымы, аты-жөнi)
әрі Тапсырысшы деп аталатын________________________негiзiнде әрекет
ететін_____________________________________________________________
(пайдаланушының деректемелері, құрылтай құжаттары, мемлекеттік
___________________________________________________________________
тiркеу туралы куәлiк, берiлген күнi мен берген орган)
_________________________________________________________тұрғысында
(лауазымы, тегi, аты-жөнi)
екiншi тараптан, мына төмендегілер туралы осы Шартты (бұдан әрi - Шарт) жасасты.

О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года N 1194
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2005 года N 546. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2016 года № 148
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.03.2016 № 148 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года N 1194 "Об утверждении типовых договоров на предоставляемые услуги (товары, работы), относящиеся к сфере естественной монополии" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 45, ст. 493), следующие дополнения:
дополнить приложениями согласно приложениям 1, 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 1 июня 2005 года N 546
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Типовой договор
на оказание услуг по передаче и/или распределению
электрической энергии
___________________________                        "___"________ 200__г.
(место заключения договора)
__________________________________________________________________________
(наименование субъекта, предоставляющего услуги по передаче и/или
__________________________________________________________________________
распределению электрической энергии по сетям регионального и/или
__________________________________________________________________________
местного уровней, учредительные документы, свидетельство
__________________________________________________________________________
о государственной регистрации, дата и орган выдачи)
в лице ________________________________________, действующего на основании
(должность, Ф.И.О.)
_____________________________________, именуемое в дальнейшем  Исполнитель,
с одной стороны, и _______________________________________________________
(реквизиты пользователя, учредительные документы,
_________________________________________________________________________,
свидетельство о государственной регистрации, дата и орган выдачи)
в лице_________________________________________, действующего на основании
(должность, Ф.И.О.)
________________________________________, именуемое в дальнейшем Заказчик,
с другой стороны, заключили настоящий Договор (далее - Договор) о нижеследующем.

1. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Шартта мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
теңгерiмдiк тиесілілiк бөлiмiнің шекарасы - тараптарға меншiк құқығында, өзге де заттық құқықта немесе заңмен белгiленген өзге негiздер бойынша тиесiлі болатын электр энергиясын бepудің соңғы пунктiнде теңгерiмдiк тиесiлiлiктi ажырату актiсiмен айқындалатын олардың электр желiлерi бөлiмiнiң шекарасы;
электр энергиясының сапасы - нормативтік техникалық кесімдерде белгiленген талаптарға сәйкес келетiн электр энергиясы жарамдылығының дәрежесi;
электр энергиясының көлемi - Орындаушы мен Тапсырысшының және/немесе үшіншi тұлғалардың теңгерiмдiк тиесілiк бөлiмiнiң шекарасында коммерциялық есептеу құралдарының көрсеткiштерiмен айқындалатын, Шарт бойынша қызметтердiң құнын айқындау мақсатында киловатт-сағатпен өлшенетiн, Тапсырысшының атына берiлген электр энергиясының мөлшерi;
өтiнiм - Тапсырысшы қол қойған және Шартта белгіленген тәртiппен және мерзiмдерде Орындаушыға жолданатын, электр энергиясының көлемi, электр энергиясын берудің уақыт кезеңi, осы кезең iшiнде қуаты жөнiндегі көлемдi бөлу туралы ақпаратты қамтитын жазбаша құжат. Өтінiм айлық, тәулiктiк және жедел болуы мүмкiн;
электр энергиясын беру және/немесе бөлу - Орындаушының электр желiлерi, кiшi станциялары және бөлу құрылғылары бойынша қабылдау пункттерiнен Тапсырысшы желiлерiнiң теңгерiмдiк тиесiлілiк бөлiмiнiң шекарасына дейiн электр энергиясын беруге және/немесе бөлуге байланысты энергия берушi ұйым көрсететiн қызмет;
коммерциялық есептеу құралы - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгілеген тәртiппен қолдануға рұқсат етілген электр қуатын, электр энергиясын коммерциялық есептеуге арналған техникалық құрылғы;
қабылдау пунктi - электр энергиясының көлемiн Орындаушының желілерi бойынша жеткiзу пункттерiне дейiн кейiннен беру үшін оны Тапсырысшы Орындаушыға беретiн Орындаушының теңгерiмдiк тиесілілiк бөлiмiнiң шекарасында қосу (қосулар жүйесi);
жеткізу пунктi - Орындаушы электр энергиясын Тапсырысшыға беретiн Орындаушының теңгерiмдiк тиесілілік бөлiмiнiң шекарасында қосу (қосулар жүйесi);
есеп айырысу кезеңi - Орындаушының электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметiне есеп айырысу жүргізiлетiн айдың бiрiншi күнiнiң 00-00 сағатынан бастап соңғы күнiнiң 24-00 сағатына дейiн бiр күнтізбелiк айға тең уақыт кезеңi;
реттеушi орган - табиғи монополиялар салаларында қызметті бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын орталық мемлекеттiк орган немесе белгiленген құзырет шегінде облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы орган;
тәулiктiк кесте - Қазақстан Республикасының электр қуаты мен энергиясының рыногы субъектілерiнiң 00-00 сағаттан 24-00 сағатқа дейiн электр энергиясын өндiрудiң, берудің, жеткiзудiң және тұтынудың әрбiр күнтiзбелiк тәулiкке орташа сағаттық шамаларын регламенттейтiн құжат;
электр энергиясын есептеу схемасы - оларға есеп айырысу үшiн берілетін электр қуатының және энергиясының есебiн қамтамасыз ететін электр энергиясын есептеу құралдарының белгілi бiр электр қосылысы;
уәкілетті орган - электр энергетикасы саласында реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
нақты теңгерiм - есеп айырысу кезеңiнде осы рынок субъектілерi электр энергиясының бөлшек сауда рыногында өндiрген, жеткiзген және тұтынған электр энергиясының көлемдерiн атаулы бөлудi белгілейтiн құжат;
электр энергиясының нақты көлемi - Орындаушы Тапсырысшының атына берген, коммерциялық есептеу құралдары көрсеткiштерінің негiзiнде айқындалған және тараптардың салыстыру актiсiмен расталған электр энергиясының көлемi;
электр желiлерi - Орындаушыға да және/немесе Тапсырысшыға да және үшiншi тұлғаларға да меншiк құқығында, заттық құқықта немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де негiздер бойынша тиесілі кiшi станциялардың, бөлушi құрылғылардың және оларды бiрiктiрушi электр беру желілерiнiң жиынтығы;
энергия өндiрушi ұйым - электр энергиясын өндiрудi жүзеге асыратын ұйым.

1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
граница раздела балансовой принадлежности - граница раздела электрических сетей сторон, принадлежащих им на праве собственности, ином вещном праве или по иным основаниям, установленным законом, определяемая актом разграничения балансовой принадлежности в конечном пункте передачи электрической энергии;
качество электрической энергии - степень пригодности электрической энергии, соответствующая требованиям, установленным нормативно-техническими актами;
объем электрической энергии - количество электрической энергии, переданное в адрес Заказчика, определяемое показаниями приборов коммерческого учета на границе раздела балансовой принадлежности Исполнителя и Заказчика и/или третьих лиц, измеряемое в киловатт-часах в целях определения стоимости услуг по Договору;
заявка - письменный документ, подписанный Заказчиком, и направляемый Исполнителю в порядке и в сроки, установленные Договором, содержащий информацию об объеме электрической энергии, периоде времени передачи электрической энергии, распределении объема по мощности в течение данного периода. Заявка может быть месячной, суточной и оперативной;
передача и/или распределение электрической энергии - услуга, оказываемая энергопередающей организацией, связанная с передачей и/или распределением электрической энергии от пунктов приема по электрическим сетям, подстанциям и распределительным устройствам Исполнителя до границы раздела балансовой принадлежности сетей Заказчика;
прибор коммерческого учета - техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета электрической мощности, электрической энергии, разрешенное к применению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
пункт приема - присоединение (система присоединений) на границе раздела балансовой принадлежности Исполнителя, в котором Заказчик передает Исполнителю объем электрической энергии для последующей передачи ее по сетям Исполнителя до пунктов доставки;
пункт доставки - присоединение (система присоединений) на границе раздела балансовой принадлежности Исполнителя, в котором Исполнитель передает электрическую энергию Заказчику;
расчетный период - период времени, равный одному календарному месяцу с 00-00 часов первого дня до 24-00 часов последнего дня месяца, за который производится расчет услуг Исполнителя по передаче и/или распределению электрической энергии;
регулирующий орган - центральный государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий, или областной (города республиканского значения, столицы) исполнительный орган в пределах установленной компетенции;
суточный график - документ, регламентирующий среднечасовые величины производства, передачи, поставки и потребления электрической энергии субъектами рынка электрической мощности и энергии Республики Казахстан на каждые календарные сутки с 00-00 часов до 24-00 часов;
схема учета электрической энергии - определенное электрическое соединение средств учета электрической энергии, обеспечивающее учет передаваемой электрической мощности и энергии для расчета за них;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование в области электроэнергетики;
фактический баланс - документ, устанавливающий адресное распределение объемов произведенной, поставленной и потребленной электрической энергии на розничном рынке электрической энергии субъектами данного рынка за расчетный период;
фактический объем электрической энергии - объем электрической энергии, переданной Исполнителем в адрес Заказчика, определенный на основании показаний приборов коммерческого учета и подтвержденный актом сверки сторон;
электрические сети - совокупность подстанций, распределительных устройств и соединяющих их линий электропередачи, принадлежащих как Исполнителю и/или Заказчику, так и третьим лицам на праве собственности, вещном праве или по иным основаниям, установленным законодательством Республики Казахстан;
энергопроизводящая организация - организация, осуществляющая производство электрической энергии.

2. Шарттың мәнi
2. Шарттың алдындағы міндетті талаптар (электр энергиясын өңiраралық және/немесе жергілікті деңгейлердiң желiлерi бойынша беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтер көрсетудiң техникалық талаптары мен сипаттамалары):
___________________________________________________________________
(осы тармақта нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына
___________________________________________________________________
сәйкес келуге тиіс мiндетті талаптар (Шарттың мәнінің техникалық
талаптары мен сипаттамалары) көзделедi)
3. Орындаушы Тапсырысшының тұтынушыларына теңгерiмдiк тиесілігi және/немесе Орындаушының теңгерiмдiк тиесiлiгi және/немесе пайдалану жауапкершілігі шегiнде Орындаушының электр желiлерi бойынша электр энергиясын берудi және/немесе бөлудi жүзеге асыруға мiндеттенедi.
4. Тапсырысшы Орындаушының Шартта белгіленген талаптардың негiзiнде электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтерiне ақы төлеуге, сондай-ақ осы Шартта көзделген техникалық талаптарды орындауға мiндеттенедi.
3. Қызметтер ұсыну шарттары
5. Электр энергиясын беру және/немесе бөлу осы Шартқа сәйкес жүргiзiлген ықтимал түзетудi ескере отырып, тоқсандар, айлар бойынша бөлумен Тапсырысшының электр энергиясын беру көлемдерінiң жылдық өтiнiмнiң негізiнде және оған сәйкес жүргiзіледi.
6. Алдағы тоқсанға арналған өтінім тиiстi тоқсан басталғанға дейiн алпыс күнтiзбелiк күннен кешіктiрмей беріледі. Өтiнiмдi тоқсан басталғанға дейiн 20 күн бұрын Тапсырысшының түзетуiне жол беріледі.
7. Алдағы айға арналған өтiнiм тиiстi есеп айырысу кезеңi басталғанға дейiн он күнтізбелiк күннен кешiктірмей беріледі.
8. Электр энергиясын беру және/немесе бөлу көлемдерiнiң өтiнiмiн Тапсырысшы Орындаушыға жазбаша нысанда бередi.
9. Электр энергиясын шарттасқан берудiң және/немесе бөлудiң айлық көлемiн түзету жөнiндегi ұсыныстарды Тараптар өзгерiстер басталғанға дейiн кемінде 1 (бiр) тәулiк бұрын жедел келiседi және шарттық шама көлемiн түзету жөнiндегi өтiнiм түрiнде ресiмдейдi.
Электр энергиясының тәулiктік көлемiнiң және оларды қуаты бойынша бөлудiң айлық өтінiмiне Тапсырысшының түзетуiне жол беріледі. Түзету:
1) көлемi түзетілетiн алдағы тәулiктерге тәулiктің 10-00 сағатынан кешiктiрмей берілетін тәуліктік өтiнiм;
2) көрсеткiштерi түзетiлетiн мерзiм басталғанға дейiн отыз минуттан кешiктiрмей берілетін жедел өтiнiм арқылы жүзеге асырылады.

2. Предмет Договора
2. Обязательные условия, предшествующие Договору (технические условия и характеристики оказания услуг по передаче и/или распределению электрической энергии по сетям регионального и/или местного уровней):
_________________________________________________________________________
(в данном пункте предусматриваются обязательные условия
_________________________________________________________________________
(технические условия и характеристики предмета Договора), которые должны
_________________________________________________________________________
соответствовать требованиям нормативных технических документов)
3. Исполнитель обязуется осуществлять передачу и/или распределение электрической энергии потребителям Заказчика по электрическим сетям Исполнителя в пределах границ балансовой принадлежности и/или эксплуатационной ответственности Исполнителя.
4. Заказчик обязуется оплачивать услуги Исполнителя по передаче и/или распределению электрической энергии на условиях, определенных Договором, а также выполнять технические условия, предусмотренные настоящим Договором.
3. Условия предоставления услуг
5. Передача и/или распределение электрической энергии производится на основании и в соответствии с годовой заявкой объемов передачи электрической энергии Заказчика с разбивкой по кварталам, месяцам с учетом возможной корректировки, произведенной в соответствии с настоящим Договором.
6. Заявка на предстоящий квартал подается не позднее шестидесяти календарных дней до начала соответствующего квартала. Допускается корректировка заявки Заказчиком за 20 дней до начала квартала.
7. Заявка на предстоящий месяц подается не позднее десяти календарных дней до начала соответствующего расчетного периода.
8. Заявка объемов передачи и/или распределения электрической энергии подается Заказчиком Исполнителю в письменной форме.
9. Предложения по корректировке месячного объема договорной передачи и/или распределения электрической энергии оперативно согласовываются сторонами не менее чем за 1 (одни) сутки до начала изменения и оформляются в виде заявки по корректировке объема договорной величины.
Допускается корректировка Заказчиком в месячной заявке суточных объемов электрической энергии и их распределения по мощности.
Корректировка осуществляется посредством:
1) суточной заявки, подаваемой не позднее 10-00 часов суток, предшествующих суткам, для которых корректируются объемы;
2) оперативной заявки, подаваемой не позднее, чем за 30 минут до наступления срока, для которого корректируются показатели.

10. Тәуліктік өтiнiмдi Тапсырысшының уәкілетті өкiлi факсимильдiк байланыс арқылы бередi.
11. Телефонограмма нысанындағы жедел өтiнiмдi кейiннен оны мiндеттi түрде жазбаша ресiмдей отырып, Тапсырысшының уәкілетті өкілі бередi. Тапсырысшы Орындаушыға жазбаша хабарлама арқылы жедел өтінiмдер берушi уәкілетті өкілдiң тегiн, аты мен әкесiнiң атын уақтылы хабарлайды.
Орындаушыға Шартты орындау мақсатында Тапсырысшының айлық, тәулiктiк, жедел өтiнiмдерін, сондай-ақ мереке және демалыс күндерi түсетiн жедел өтінімдерiн қабылдауға тиiстi телефондардың және/немесе факсимильдiк аппараттардың нөмiрлерi өзгерген кезде Орындаушы Тапсырысшыны бұл туралы жазбаша хабардар етуге міндеттi.
12. Есеп айырысу кезеңінде жол берілетін шама электр энергиясын берудiң және/немесе бөлудiң нақты көлемiнiң мәлімделгеннен азаю жағына 10 % ауытқуы болып саналады.
4. Электр энергиясын есепке алу
13. Орындаушы жеткізу пункттерінде есеп айырысу кезеңi ішінде берген және/немесе бөлген электр энергиясының нақты көлемi теңгерiмдiк тиесілiлiк шекараларында орнатылған коммерциялық есептеу құралдарының көрсеткiштерi негiзiнде есеп айырысу кезеңiнiң бiрiншi күнтізбелiк күнінің 00-00 сағатынан бастап соңғы күнтiзбелiк күнiнің 24-00 сағатына дейiн айқындалады.
Есеп айырысу кезеңi iшiнде берілген және/немесе бөлiнген электр энергиясының нақты көлемi коммерциялық есептеу құралдары көрсеткiштерiнiң негізінде жасалатын берiлген және/немесе бөлiнген электр энергиясының көлемдерін салыстыру актiсiмен расталады.
14. Тараптардың коммерциялық есептеу құралдары қолданыстағы заңнамаға сәйкес тексерiлуге және оларға пломба салынуға тиiс. Тараптар көрсеткіштерді алу, телеөлшеуiштер тiзбектерi мен коммерциялық есептеу жүйелерiнiң техникалық жай-күйін тексеру үшін бiр-бiрiне жұмыс күндерi сағат 8-00-ден бастап 20-00-ге дейiн коммерциялық есептеу құралдарына қол жеткiзуге рұқсат беруге тиiс. Егер айлық көрсеткiштердi алу кезiнде тараптардың бiрi болмаса, онда екiншi тарапқа көрсеткiштердi алуды дербес жүргізуге рұқсат беріледі.
15. Тараптар тараптардың қолдары қойылатын және мөрлерiмен расталатын тиiсті есеп айырысу кезеңi iшiнде берiлген және/немесе бөлiнген электр энергиясының көлемiн салыстыру актiсiн келесi есеп айырысу айынан кейiнгі күнтiзбелiк айдың 5 күнiне дейiнгi мерзiмде ресiмдейдi. Салыстыру актiсi есептiден кейiнгі күнтізбелiк айдың 3 күнiнен кешiктiрмей Орындаушы Тапсырысшыға ұсынған коммерциялық есептеу құралдары деректерінің негізінде жасалады. Тараптардың бiрi салыстыру актісiне қол қоюдан бас тартқан жағдайда берiлген және/немесе бөлiнген электр энергиясының көлемiн растайтын құжат нақты теңгерiм болып табылады.

10. Суточная заявка подается уполномоченным представителем Заказчика посредством факсимильной связи.
11. Оперативная заявка в форме телефонограммы подается уполномоченным представителем Заказчика, с обязательным последующим оформлением ее в письменном виде. Заказчик своевременно сообщает Исполнителю фамилию, имя и отчество уполномоченного представителя, подающего оперативные заявки посредством письменного уведомления.
При изменении номеров телефонов и/или факсимильных аппаратов, по которым Исполнителю в целях исполнения Договора надлежит принимать месячные, суточные, оперативные заявки Заказчика, а также оперативные заявки, поступающие в праздничные и выходные дни, Исполнитель обязан письменно уведомить об этом Заказчика.
12. Допустимым за расчетный период считается отклонение фактического объема передачи и/или распределения электрической энергии от заявленного на 10 % в сторону уменьшения.
4. Учет электрической энергии
13. Фактический объем переданной и/или распределенной Исполнителем электрической энергии за расчетный период в пунктах доставки определяется с 00-00 часов первого календарного дня до 24-00 часов последнего календарного дня расчетного периода на основании показаний приборов коммерческого учета, установленных на границах балансовой принадлежности.
Фактический объем переданной и/или распределенной электрической энергии за расчетный период подтверждается актом сверки объемов переданной и/или распределенной электрической энергии, который составляется на основании показаний приборов коммерческого учета.
14. Приборы коммерческого учета сторон должны быть поверены и опломбированы в соответствии с действующим законодательством. Стороны должны предоставлять друг другу доступ к приборам коммерческого учета в рабочие дни с 8-00 до 20-00 часов для снятия показаний, проверки технического состояния цепей телеизмерений и систем коммерческого учета. Если одна из сторон не присутствует при снятии месячных показаний, то другой стороне разрешается произвести снятие показаний самостоятельно.
15. Стороны оформляют в срок до 5 числа календарного месяца, следующего за расчетным, акт сверки объемов переданной и/или распределенной электрической энергии за соответствующий расчетный период, который подписывается и заверяется печатями сторон. Акт сверки составляется на основании данных приборов коммерческого учета, предоставленных Исполнителем Заказчику не позднее 3 числа календарного месяца, следующего за расчетным. В случае отказа одной из сторон от подписания акта сверки, документом, подтверждающим объем переданной и/или распределенной электрической энергии, является фактический баланс.

16. Егер электр энергиясының есебi Орындаушы мен Тапсырысшының теңгерiмдiк тиесілілік бөлiмiнiң шекарасынан жүргiзiлмеген жағдайда, онда берілген және/немесе бөлiнген электр энергиясының нақты көлемi шекарадан есептеу құралдары орнатылған орынға дейінгі учаскедегi электр энергиясының ысыраптарын қоса отырып, коммерциялық есептеу құралдары бойынша айқындалады.
Шекарадан есептеу құралдары орнатылған орынға дейiнгi учаскедегi электр энергиясының есептiк ысыраптарын Орындаушы айқындайды және желiнiң осы учаскесi теңгерiмiнде тұрған тараптың шотына жатқызады.
Егер Тапсырысшы ысыраптардың есептiк шамасымен келiспеген жағдайда, ол өз есебiнен энергетикалық сараптама жүргiзуге уәкілетті органның рұқсаты бар ұйымды тарта отырып, сараптама жүргізуге құқылы.
Егер көрсетiлген сараптаманың нәтижелерi бойынша ысыраптардың есептiк шамасы асыра көтерiлгенi анықталған жағдайда, онда осы шығындарды Орындаушы өтеуге тиiс.
17. Тараптар өз есебiнен өздерiнiң теңгерiмiнде тұрған коммерциялық есептеу құралдарына тиiстi метрологиялық стандарттармен көзделген мерзiмде метрологиялық тексерулер жүргізеді.
Тараптар талап етушi тарап есебiнен жүргiзілетiн қосымша тексерулер жүргiзудi талап ете алады.
Егер қосымша тексеру кезiнде коммерциялық есептеу құралдары көрсеткiштерiнiң олардың дәлдiк класы жол беретiн ауытқудан асқаны анықталған жағдайда, онда қосымша тексеру жөнiндегi шығындарды коммерциялық есептеу құралдарының иесi төлейдi.
18. Орындаушы электр энергиясын есептеу схемасындағы бұзушылықтарды, есептiк есептеу құралдарындағы ақауларды тапқан кезде, Орындаушы Тапсырысшыны немесе оның тұтынушысын электр желiсiнен ажыратады, тиiстi акт ресiмдейдi және жоғарыда көрсетілген бұзушылықтар және/немесе ақаулар анықталған сәттен бастап 24 сағат ішінде заңнамада белгіленген тәртiппен Тапсырысшыға берiлген электр энергиясының көлемiне қайта есеп айырысу жүргiзедi.
Акт Орындаушы өкiлiнiң және тексерiлетiн Тапсырысшының немесе оның тұтынушысының не олардың өкiлiнiң қолы болған кезде жарамды. Акт Тапсырысшы немесе оның тұтынушысы қол қоюдан бас тартқан жағдайда да бiрақ оны Орындаушының және/немесе құрамына кем дегенде үш адам кiретiн кондоминиумды басқару органының комиссиясы ресiмдеген кезде жарамды деп есептеледі.
Тапсырысшыны немесе оның тұтынушысын электр желiсiне қосу Орындаушы анықталған бұзушылықтарды жойған және жүргiзiлген қайта есеп айырысуға сәйкес ақы төлеген сәтiнен бастап жүзеге асырылады.
5. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
19. Орындаушы Тапсырысшының тарапынан шарттық талаптар бұзылған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электр энергиясын берудi және/немесе бөлудi шектеуге немесе тоқтатуға құқығы бар.

16. В случае, если учет электрической энергии производится не на границе раздела балансовой принадлежности Исполнителя и Заказчика, то фактический объем переданной и/или распределенной электрической энергии определяется по приборам коммерческого учета с включением потерь электрической энергии на участке от границы до места установки приборов учета.
Расчетные потери электрической энергии на участке от границы до места установки приборов учета определяются Исполнителем и относятся на счет стороны, на балансе которой находится данный участок сети.
В случае, если Заказчик не согласен с расчетной величиной потерь, он вправе провести за свой счет экспертизу с привлечением организации, имеющей разрешение уполномоченного органа на проведение энергетической экспертизы.
В случае, если по результатам указанной экспертизы обнаружится, что расчетная величина потерь завышена, то данные затраты должен возместить Исполнитель.
17. Стороны производят за свой счет метрологические поверки находящихся на их балансе приборов коммерческого учета в сроки, предусмотренные соответствующими метрологическими стандартами.
Стороны могут потребовать проведение дополнительных поверок, которые производятся за счет требующей стороны.
В случае, если при дополнительной поверке обнаружится, что показания приборов коммерческого учета превышают погрешность, допускаемую их классом точности, то издержки по дополнительной поверке оплачивает собственник приборов коммерческого учета.
18. При обнаружении Исполнителем нарушений в схеме учета электрической энергии, повреждений расчетных приборов учета Исполнитель отключает Заказчика или его потребителя от электрической сети, оформляет соответствующий акт и в течение 24 часов с момента выявления вышеуказанных нарушений и/или повреждений производит перерасчет объема переданной Заказчику электроэнергии в установленном законодательством порядке.
Акт действителен при наличии подписи представителя Исполнителя и проверяемого Заказчика или его потребителя либо их представителя. Акт считается действительным и при отказе Заказчика или его потребителя от подписи, но при условии оформления его комиссией Исполнителя и/или органа управления кондоминиума в составе не менее трех человек.
Подключение Заказчика или его потребителя к электрической сети осуществляется с момента устранения Исполнителем выявленных нарушений и оплаты в соответствии с произведенным перерасчетом.
5. Права и обязанности сторон
19. Исполнитель имеет право в случае нарушения со стороны Заказчика договорных условий ограничить или прекратить передачу и/или распределение электрической энергии в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

20. Орындаушы мынадай жағдайларда:
1) Тапсырысшы Шарттың талаптарын және/немесе қолданыстағы заңнамада қойылатын талаптарды бұзған кезде;
2) егер сатушы босататын iстен шыққан қуатты ауыстыру және/немесе Орындаушының электр желілері бойынша электр энергиясының бағытын және қуатын Тапсырысшының мекен-жайына өзгерту мүмкiн болмаса, авариялық жағдай туындаған кезде;
3) егер электр энергиясын басқа бағыт бойынша беру және/немесе бөлу мүмкiндiгi болмаса, Тапсырысшының келiсімi бойынша оларды өткiзу мерзiмiне жөндеудің жылдық немесе айлық кестесiнде көзделген өздерiнiң электр желiлерiне жөндеу жұмыстарын жүргiзген кезде, Шартта және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген өзге іс-әрекеттердi жасауға, сондай-ақ Тапсырысшыға электр энергиясын берудi және/немесе бөлудi шектеуге немесе толығымен тоқтатуға құқығы бар.
21. Орындаушы:
1) электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтердiң барлық тұтынушылары үшін тең жағдайлар ұсынуға;
2) реттеушi орган бекіткен тарифтер бойынша электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi көрсетiлген қызметтер үшін ақы алуға;
3) осы Шартта белгіленген жағдайлардан басқа электр энергиясын беруде және/немесе бөлуде үзiлiстерге жол бермеуге міндетті.
22. Тапсырысшының:
1) жасалған Шартқа сәйкес Орындаушының электр энергиясын беру және/бөлу жөнiндегi қызметтерiн пайдалануға;
2) Орындаушыдан электр энергиясын берудi және/немесе бөлудi тоқтатудан, электр энергиясын кем жеткiзуден немесе жасалған Шарттың белгілі бip талаптарына сәйкес оның стандарттық өлшемдерiне жауап бермейтiн жеткiзуден келтiрілген залалдарды өтеудi талап етуге;
3) шарттарды жасасуға және орындауға байланысты даулы мәселелердi шешу үшiн сот органдарына жүгiнуге құқығы бар.
23. Тапсырысшы және оның тұтынушысы:
1) ток қабылдағыштар мен коммерциялық есептеу құралдарын тиісті техникалық жай-күйде ұстауға, нормативтiк құқықтық кесiмдермен айқындалатын техникалық шарттарды орындауға;
2) Шартта белгіленген энергияны тұтыну режимдерiн сақтауға;
3) Шарттың талаптарына сай электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөніндегi қызметтерге уақтылы ақы төлеуге;
4) Орындаушының қызметкерлерiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық кесiмдерiне сәйкес электр қондырғыларының техникалық жай-күйiн және пайдалану қауiпсiздiгiн бақылауды жүзеге асыру үшiн Мемэнергияқадағалаудың қызметкерлерiн коммерциялық есептеу құралдарына жiберуге;
5) Орындаушыға Тапсырысшының тұтынушыларына электр энергиясын жеткiзудiң тәулiктiк кестелерiн ұсынуға міндетті.

20. Исполнитель вправе совершать иные действия, установленные Договором и действующим законодательством Республики Казахстан, также ограничить либо полностью прекратить передачу и/или распределение электрической энергии Заказчику в следующих случаях:
1) при нарушении последним условий Договора и/или требований, предъявляемых действующим законодательством;
2) при возникновении аварийной ситуации, если невозможно произвести замещение выбывшей мощности, отпускаемой продавцом и/или изменить маршрут передачи электрической энергии и мощности в адрес Заказчика по электрическим сетям Исполнителя;
3) при проведении ремонтных работ своих электрических сетей, предусмотренных годовым или месячным графиком ремонта на срок их проведения, если отсутствует возможность передачи и/или распределения электрической энергии по другому маршруту по согласованию с Заказчиком.
21. Исполнитель обязан:
1) предоставлять равные условия для всех потребителей услуг по передаче и/или распределению электрической энергии;
2) взимать плату за оказываемые услуги по передаче и/или распределению электрической энергии по тарифам, утвержденным регулирующим органом;
3) не допускать перерывы в передаче и/или распределении электрической энергии, кроме случаев, предусмотренных настоящим Договором.
22. Заказчик имеет право:
1) пользоваться услугами Исполнителя по передаче и/или распределению электрической энергии в соответствии с заключенным Договором;
2) требовать от Исполнителя возмещения убытков, причиненных прекращением, передачи и/или распределения электрической энергии недопоставкой или поставкой, не отвечающей стандартным параметрам электрической энергии, в соответствии с условиями, определенными заключенным Договором;
3) обращаться  в судебные органы для решения  спорных вопросов, связанных с заключением и исполнением договоров.
23. Заказчик или его потребитель обязан:
1) поддерживать надлежащее техническое состояние токоприемников и приборов коммерческого учета, выполнять технические условия, которые определяются нормативными правовыми актами;
2) соблюдать режимы энергопотребления, определенные Договором;
3) своевременно оплачивать услуги по передаче и/или распределению электрической энергии согласно условиям Договора;
4) допускать работников Исполнителя к приборам коммерческого учета, а также работников Госэнергонадзора для осуществления контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
5) представлять Исполнителю суточные графики поставки электрической энергии потребителям Заказчика.

6. Тараптарға қойылатын талаптар
24. Тапсырысшыға қойылатын талаптар:
1) қабылдау пункттерiнде тиісті сападағы электр энергиясын оны электр желiлерi арқылы Тапсырысшының жеткiзу пункттерiне мәлiмделген кестеге сәйкес көлемде беру үшiн Орындаушыға беру;
2) электр тұтынудың режимiн жүргiзу жөнiндегi орталық диспетчерлiк басқармасының, диспетчерлiк қызметтiң, өңiрлiк диспетчерлiк орталықтың пәрмендерiн орындау;
3) күн сайын сағат 10-00-ге дейiн энергия өндiрушi ұйыммен келісілген жедел өтiнiмдi, онда Тапсырысшының келесi тәулiктерге арналған жүктелiмнiң тәулiктiк кестесiн көрсете отырып, ұсыну. Өндiрiстік қажеттiлiк жағдайында (авариялық жағдайлар, жүктелiмдердiң технологиялық төмендеуi) жедел өтiнiм түзету үшiн Орындаушыға дереу жолданады;
4) күн сайын сағат 10-00-ге дейiн өткен тәулiктер iшiнде берiлген және/немесе бөлiнген электр энергиясының нақты көлемi туралы Орындаушыға ақпарат беру;
5) Орындаушыға бiр энергия көзiнен басқасына өту туралы осындай өту басталғанға дейiн кемiнде 72 сағат бұрын ескерту;
6) Шарт жасасу кезiнде (eгep Тапсырысшы энергиямен үздiксiз жабдықтау объектiсi болып табылса) Орындаушыға авариялық бронь актiсiн және банктiң не қазынашылықтың (облыстық қаржы басқармасының) Тапсырысшының энергиямен үздiксiз жабдықтау объектiлерiнiң энергияны авариялық бронь мөлшерiнде тұтынғаны үшiн есеп айырысу жөнiндегi кепілді мiндеттемелерiн ұсыну;
7) электр энергиясын импорттау жағдайында Тапсырысшы өзiне кейiннен Орындаушының желiлерi бойынша беру үшiн Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтетiн электр энергиясын декларациялау және кедендiк ресiмдеу, сондай-ақ осыған байланысты оның барлық көлемi бойынша тиiстi салықтар мен алымдарды төлеу жөнiнде мiндеттемелер қабылдайды. Бұл ретте Тапсырысшы Орындаушы үшін электр энергиясын беруге арналған рұқсат болып табылатын кедендiк декларацияның төртiншi данасын Орындаушыға беруге мiндеттi;
8) Тапсырысшының немесе оның тұтынушыларының басқаруындағы және қарамағындағы электр желiлерiн пайдалану қауiпсiздiгiн және электр энергиясы мен қуатын беруге және/немесе бөлуге байланысты пайдаланылатын құралдар мен жабдықтардың жарамдылығын қамтамасыз ету.
25. Орындаушыға қойылатын талаптар:
1) электр желiлерi бойынша тиісті сападағы электр энергиясын Тапсырысшының тұтынатын қуатының тәулiктiк кестесiне сәйкес беру;
2) Тапсырысшының энергиямен үздiксiз жабдықтау объектiлерi үшiн қажетті көлемде электр энергиясын Шартқа жеке келiсiм негiзiнде банктiң не қазынашылықтың (облыстық қаржы басқармасының) кепiлдi мiндеттемелерiн ескере отырып, авариялық бронь актiсiне сәйкес берудi және/немесе бөлудi қамтамасыз ету.

6. Требования, предъявляемые к сторонам
24. Требования, предъявляемые к Заказчику:
1) передавать Исполнителю в пунктах приема электрическую энергию соответствующего качества для ее передачи по электрическим сетям к пунктам доставки Заказчика в объемах в соответствии с заявленным графиком;
2) исполнять команды центрального диспетчерского управления, диспетчерской службы, регионального диспетчерского центра по ведению режима электропотребления;
3) ежедневно, до 10-00 часов, представлять оперативную заявку, согласованную с энергопроизводящей организацией, с указанием в ней суточного графика нагрузки Заказчика на последующие сутки. В случае производственной необходимости (аварийные ситуации, технологические спады нагрузок) оперативная заявка для корректировки направляется Исполнителю немедленно;
4) ежедневно передавать Исполнителю до 10-00 часов информацию о фактическом объеме переданной и/или распределенной электрической энергии за прошедшие сутки;
5) предупредить Исполнителя о переходе с одного энергоисточника на другой не менее, чем за 72 часа до начала такого перехода;
6) при заключении Договора (если Заказчик является объектом непрерывного энергоснабжения) представить Исполнителю акт аварийной брони и гарантийные обязательства банка либо казначейства (областного финансового управления) по расчетам за энергопотребление объектов непрерывного энергоснабжения Заказчика в размере аварийной брони;
7) в случае импортирования электрической энергии Заказчик принимает на себя обязанности по декларированию и таможенному оформлению, а также связанной с этим оплате соответствующих налогов и сборов по всему объему электроэнергии, проходящему через таможенную границу Республики Казахстан для последующей передачи по сетям Исполнителя. При этом Заказчик обязан передать Исполнителю четвертый экземпляр таможенной декларации, которая служит для Исполнителя разрешением на передачу электрической энергии;
8) обеспечивать безопасность эксплуатации находящихся в управлении и ведении Заказчика или его потребителей электрических сетей и исправность используемых приборов и оборудования, связанных с передачей и/или распределением электрической энергии и мощности.
25. Требования, предъявляемые к Исполнителю:
1) передавать по электрическим сетям электрическую энергию соответствующего качества в соответствии с суточным графиком потребляемой мощности Заказчика;
2) обеспечить передачу и/или распределение электрической энергии в объеме, необходимом для объектов непрерывного энергоснабжения Заказчика, в соответствии с актом аварийной брони с учетом гарантийных обязательств банка либо казначейства (областного финансового управления) на основании отдельного соглашения к Договору.

26. Егер электр энергиясын берудi және/немесе бөлудi шектеу/бағытын өзгерту қажеттігi Орындаушының электр желiлерiндегi авариялық жағдайдан туындаса, соңғысы Тапсырысшының атына дереу хабарлама жолдайды.
7. Есеп айырысу тәртiбi
27. Орындаушының электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегі қызметтерiне ақы төлеудi Тапсырысшы реттеушi орган бекiткен тарифке сәйкес жүргiзедi.
28. Тариф өзгерген жағдайда, Орындаушы бұл туралы Тапсырысшыны бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жаңа тариф қолданысқа енгізілгенге дейiн он күнтізбелiк күн бұрын хабардар етедi.
29. Түпкiлiктi есеп айырысуды Орындаушының берілген және/немесе бөлiнген электр энергиясының көлемдерiн салыстыру актiсiнiң негiзiнде шығарылған төлемге шот-фактурасын iс жүзiнде ұсынған сәттен бастап Тапсырысшы бес банктік күн ішінде жүргiзедi.
30. Тапсырысшы Шарттың 15-тармағында көзделген мерзiмде оған берілген және/немесе бөлiнген электр энергиясының көлемiн салыстыру актiсiн ұсынбаған кезде, өткен есеп айырысу кезеңi iшiндегi Орындаушының қызметiне ақы төлеу мөлшерi берілген және/немесе бөлiнген электр энергиясының көлемiн салыстыру актісі ұсынылған жағдайда, кейiннен Орындаушының келесi есептiк кезеңдегі қызметтерiне ақы төлеу мөлшерiн түзете отырып, Орындаушының берілген және/немесе бөлiнген электр энергиясының көлемi туралы қолда бар жедел деректерiне сәйкес айқындалады.
31. Өткен кезеңдер үшiн берешегi болған кезде, төлем бiрiншi кезекте осы берешектi өтеуге жiберiледi. Тапсырысшы есеп айырысу кезеңi үшiн iс жүзiндегіден артық сома төлеген жағдайда, осы артық соманың айырмасы келесi есеп айырысу кезеңiнiң аванстық төлемiне (не тараптардың келiсiмi бойынша Орындаушының алдындағы Тапсырысшының өзге міндеттемелерi бойынша берешегiн өтеу есебiне, егер осындай болса) автоматты түрде есептеледi. Егер Тапсырысшы Орындаушының келесi есеп айырысу кезеңiне арналған қызметiнен бас тартса, Тапсырысшының Орындаушының алдындағы өзге де мiндеттемелерi бойынша берешегiн (eгep осындай болса) өтеуге жүретiн соманы қоспағанда, артық төленген сома қайтарылады.
32. Егер Тапсырысшы шығарылған шоттың дұрыстығын дауласа, ол осы шотты алған күннен бастап бес күнтiзбелiк күн iшiнде Орындаушыны хабардар етедi және Орындаушыға қарсылықтарды баяндай отырып, жазбаша өтiнiш бередi. Бұл ретте Тапсырысшы жоғарыда көрсетiлген мерзiмдерде шоттың дауланбаған бөлiгiн төлеуге міндетті.
33. Егер бақылау-өлшеу құралдарының жарамсыздығының нәтижесiнде шоттарға түзету қажет болған жағдайда және басқа да жағдайларда, Тараптар кейiнгi есеп айырысу кезеңдерiнде шоттарға түзету енгiзедi.

26. В случае, если необходимость изменения маршрута/ограничения передачи и/или распределения электрической энергии вызвана аварийной ситуацией в электрических сетях Исполнителя, последний немедленно направляет уведомление в адрес Заказчика.
7. Порядок расчетов
27. Оплата услуг Исполнителя по передаче и/или распределению электрической энергии производится Заказчиком по тарифам, утвержденным регулирующим органом.
28. В случае изменения тарифа Исполнитель через средства массовой информации уведомляет об этом Заказчика за десять календарных дней до вступления в действие нового тарифа.
29. Окончательный расчет производится Заказчиком в течение пяти банковских дней с момента фактического предоставления счет-фактуры Исполнителя к оплате, выставленного на основании акта сверки объемов переданной и/или распределенной электрической энергии.
30. При непредоставлении Заказчиком акта сверки объемов переданной и/или распределенной ему электрической энергии в срок, предусмотренный пунктом 15 настоящего Договора, размер оплаты услуг Исполнителя за истекший расчетный период определяется в соответствии с имеющимися оперативными данными Исполнителя об объеме переданной и/или распределенной электрической энергии с последующей корректировкой размера оплаты услуг Исполнителя в следующем расчетном периоде при предоставлении акта сверки объемов переданной и/или распределенной электрической энергии.
31. При наличии задолженности за предыдущие периоды, в первую очередь, оплата направляется на погашение этой задолженности. В случае оплаты Заказчиком суммы, превышающей фактическую за расчетный период, разница этого превышения автоматически засчитывается в авансовый платеж следующего расчетного периода (либо по согласованию сторон, в счет погашения задолженности Заказчика по иным обязательствам перед Исполнителем, если таковая имеется). Если Заказчик отказывается от услуг Исполнителя на следующий расчетный период, излишне выплаченные суммы возвращаются, за исключением сумм, которые идут на погашение задолженности Заказчика по иным обязательствам перед Исполнителем (если таковая имеется).
32. Если Заказчик оспаривает правильность выставленного счета, он уведомляет Исполнителя в течение пяти календарных дней со дня получения этого счета и представляет Исполнителю письменное заявление с изложением возражений. При этом Заказчик обязан в вышеуказанные сроки оплатить неоспоренную часть счета.
33. В случае, если исправления в счетах необходимы в результате неисправности контрольно-измерительных приборов и в других случаях, Стороны вносят корректировку в счета в последующие расчетные периоды.

34. Шот-фактурада көрсетiлген деректемелер бойынша Орындаушының ағымдағы шотына немесе Тапсырысшыға жолданған хабарламада Орындаушы көрсеткен деректемелер бойынша үшіншi тараптың ағымдағы шотына ақша есептеу Орындаушының электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөніндегi қызметтерiне ақы төлеу бойынша Тапсырысшының мiндеттемелерiн орындауы деп танылады.
35. Тараптардың келiсiмi бойынша электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөніндегі қызметтерге ақы төлеудiң қолданыстағы заңнамаға қайшы келмейтiн өзге де тәртiбi мен нысаны белгiленуi мүмкiн.
36. Орындаушының электр желілеріндегi электр энергиясының нормативтiк ысыраптары есеп айырысу жолымен анықталады және оларды заңнамада белгiленген тәртiппен уәкілетті орган бекiтедi. Орындаушының электр желiлерiндегi электр энергиясының iс жүзiндегi ысыраптарының құнын Орындаушы генерациялау көзiне төлейдi.
8. Тараптардың жауапкершілігі
37. Осы Шарт бойынша мiндеттемелердiң орындалмағаны немесе тиiсiнше орындалмағаны үшiн Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
38. Шот бойынша төлем мерзiмi келген сәтте оны төлемегенi үшiн, Орындаушы Тапсырысшы төлемеген сомалар бойынша, төлем мерзiмi аяқталған күннен кейiнгi келесi күннен бастап тұрақсыздық айыбын есептеуге құқылы. Мерзiмi өткен сомалар бойынша Орындаушы Тапсырысшыдан төлемнiң мерзiмi өткен әрбiр күнi үшiн Тапсырысшы ақшалай мiндеттемесiн iс жүзінде орындаған күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген 1,5 еселiк қайта қаржыландыру ставкасын негiзге ала отырып, есептелген тұрақсыздық айыбын төлеудi талап етуге құқылы.
39. Есеп айырысу кезеңi iшiнде электр энергиясын берудiң және/немесе бөлудің айлық көлемi тараптармен келiсiлгеннен Орындаушының кiнәсi бойынша iс жүзiнде төмендеген кезде, соңғысы кез келген көздерден кем жеткiзiлген көлемнiң орнын толтырады, олай болмаған жағдайда, Тапсырысшы электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызмет құнының мөлшерiнде кем жеткiзiлген электр энергиясының көлемiн негiзге ала отырып, айыппұл салуға құқылы.
40. Егер энергия өндiруші ұйым Тапсырысшының атына шарттасқаннан төмен қуат берген жағдайда, онда Орындаушы сатушы босатқан қуатқа теңгерілетін шамаға дейiн Тапсырысшының атына берiлген қуатқа шектеу жүргізедi.
41. Төлемегенi немесе уақтылы төлемегенi үшiн, сондай-ақ энергия өндiрушi ұйымның электр энергиясын/қуатын кем бергенi үшiн шектеу немесе ажыратып тастау кезiнде туындаған салдарларға жауапкершілiк толығымен Тапсырысшыға жүктеледi. Бұл ретте Тапсырысшының тұтынушыларының, оның iшiнде энергиямен үздiксiз жабдықтау объектілерiнiң ажыратылуының ықтимал салдарлары үшiн барлық жауапкершілiк Тапсырысшыға жүктеледi.

34. Исполнением обязательств Заказчика по оплате услуг Исполнителя по передаче и/или распределению электрической энергии признается зачисление денег на текущий счет Исполнителя по реквизитам, указанным в счет-фактуре, или на текущий счет третьей стороны по реквизитам, указанным Исполнителем в уведомлении, направленном Заказчику.
35. По соглашению сторон могут устанавливаться иной порядок и форма оплаты услуг по передаче и/или распределению электрической энергии, не противоречащей действующему законодательству.
36. Нормативные потери электрической энергии в электрических сетях Исполнителя определяются расчетным путем и утверждаются уполномоченным органом в установленном законодательством порядке. Стоимость фактических потерь электрической энергии в электрических сетях Исполнителя оплачивается генерирующему источнику Исполнителем.
8. Ответственность сторон
37. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему Договору стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
38. За неоплату счета к моменту наступления срока оплаты по нему, Исполнитель вправе начислять неустойку по неоплаченным Заказчиком суммам, начиная со дня, следующего за днем окончания срока платежа. По просроченным суммам Исполнитель вправе требовать от Заказчика уплаты неустойки, рассчитанной, исходя из 1,5 кратной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на день фактического исполнения Заказчиком денежного обязательства, за каждый день просрочки платежа.
39. При фактическом снижении согласованного сторонами месячного объема передачи и/или распределения электрической энергии за расчетный период, по вине Исполнителя, последний замещает недопоставленные объемы с любых источников, в противном случае, Заказчик вправе предъявить штраф в размере стоимости услуг по передаче и/или распределению электрической энергии, исходя из объема недопоставленной электрической энергии.
40. В случае, если энергопроизводящая организация отпускает в адрес Заказчика мощность ниже договорной, то Исполнитель производит ограничение мощности, передаваемой в адрес Заказчика до величины, балансируемой с отпускаемой продавцом мощностью.
41. Ответственность за последствия, возникающие при ограничении или отключении из-за неоплаты или несвоевременной оплаты, а также недоотпуска электрической энергии/мощности энергопроизводящей организацией, полностью ложится на Заказчика. При этом всю ответственность за возможные последствия отключения потребителей Заказчика, в том числе и объектов непрерывного энергоснабжения, несет Заказчик.

9. Форс-мажорлық жағдайлар
42. Тараптар Шарт бойынша мiндеттемелердiң орындалмағаны немесе тиiстi дәрежеде орындалмағаны үшiн, егер бұл еңсерiлмес күш жағдайларының салдарынан болған жағдаяттар болса, жауапкершілiктен босатылады. Мұндай жағдайда тараптардың бiр де бipeуi залалдың орнын толтыруға құқығы жоқ. Тараптардың кез келгенiнің талабы бойынша мұндай жағдайда өзара міндеттемелердiң атқарылуын анықтайтын комиссия құрылуы мүмкiн. Бұл ретте тараптардың бiр де бipeуi Шарт бойынша еңсерiлмес күш жағдаяттары болғанға дейiн туындаған мiндеттемелерден босатылмайды.
43. Егер Тараптардың біреуі еңсерiлмес күштiң жағдаяттары болған сәттен бастап алпыс күнтізбелiк күн iшiнде өзiнiң Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындауға шамасы келмейтiн болса, екiншi тараптың Шартты бұзуға құқығы бар.
10. Жалпы ережелер және дауларды шешу
44. Электр энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтер көрсету шартын тараптар жеке тәртіппен жасасады.
45. Шарттың қандай да бір ережесі бойынша туындаған қандай да бiр дау немесе келiспеушілiк жағдайында тараптардың кез келгенi екiншi тарапқа даудың мәнiн толық баяндай отырып, наразылық жолдауға құқылы.
Тараптар туындаған дауларды келiссөздер жолымен реттеу бойынша қажеттi барлық күш-жiгерлерiн жұмсауға тиiс.
46. Келiсiмге қол жеткiзiлмеген жағдайда, Шарт бойынша барлық даулар мен келiспеушілiктер сот тәртiбiмен шешіледi.
47. Тараптардың Шарттан туындайтын және онымен реттелмеген қатынастары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледi.
48. Шарт тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар 2 данада жасалады.
Шарт мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк мекемелер үшін Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгі Қазынашылық комитетiнiң аумақтық органдарында тiркеледi және тiркелген сәттен бастап қолданысқа енедi.
11. Шарттың қолданылу мерзiмi
49. Шарт 200__жылғы "__"_______00-00 сағаттан бастап күшiне енедi және 200__жылғы "___"_____ 24-00 сағатқа дейiн қолданылады.
50. Шарттың қолданылу мерзiмi, егер Шарттың қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн отыз күн бұрын тараптардың біреуі бұл туралы мәлiмдece электр энергиясын беру және/немесе бөлу көлемiн нақтылай отырып, белгiлi бiр мерзiмге ұзартылады және Шартқа қосымша келiсiммен ресiмделедi.
12. Тараптардың деректемелерi
Орындаушы:___________         Тапсырысшы:______________
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2005 жылғы 1 маусымдағы
N 546 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 28 қарашадағы
N 1194 қаулысымен
бекітілген
Жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегі
қызметкердi көрсетуге арналған үлгі шарт
_________________________                200__жылғы "__"__________
(шарттың жасалған орны)
Бұдан әрі, Орындаушы деп аталатын____________________________
___________________________________________________________________
(жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөніндегі қызметтерді
___________________________________________________________________
ұсынатын субъектiнiң атауы, құрылтай құжаттары, мемлекеттік тiркеу туралы куәлiк, берiлген күнi мен берген орган)
___________________________________________ негiзiнде әрекет ететiн
________________________________________________________ тұрғысында
(лауазымы, тегi, аты-жөнi)
бiр тараптан және бұдан Тапсырысшы деп аталатын____________________
негізінде әрекет ететiн____________________________________________
(пайдаланушы деректемелері, құрылтай құжаттары, мемлекеттік
___________________________________________________________________
тiркеу туралы куәлік берiлген күнi мен берген орган)
_________________________________________________________ тұрғысында
(лауазымы, тегі, аты-жөнi)
екiнші тараптан, мына төмендегiлер туралы осы Шартты (бұдан әрi - Шарт) жасасты.

9. Форс-мажорные обстоятельства
42. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по Договору, если это явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы. В этом случае ни одна из сторон не будет иметь право на возмещение убытков. По требованию любой из сторон в этом случае может быть создана комиссия, определяющая исполнение взаимных обязательств. При этом, ни одна из сторон не освобождается от обязанностей по Договору, возникающих до наступления обстоятельств непреодолимой силы.
43. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение шестидесяти календарных дней с момента наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор.
10. Общие положения и разрешение споров
44. Договор оказания услуг по передаче и/или распределению электрической энергии заключается сторонами в индивидуальном порядке.
45. В случае какого-либо спора или разногласия, возникшего по какому-либо положению Договора, любая из сторон вправе направить другой стороне претензию с полным изложением сущности спора.
Стороны должны предпринимать все необходимые усилия по урегулированию возникших споров путем переговоров.
46. В случае недостижения согласия, все споры и разногласия по Договору разрешаются в судебном порядке.
47. Отношения сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
48. Договор составляется в 2-х экземплярах, хранящихся у сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
Договор для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, регистрируется в территориальных органах Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и вступает в действие с момента его регистрации.
11. Срок действия Договора
49. Договор вступает в силу с 00-00 часов "__" ______ 200__года и действует по 24-00 часов "__" ______ 200__года.
50. Срок действия Договора продлевается на определенный срок с уточнением объема передачи и/или распределения электрической энергии и оформляется дополнительным соглашением к Договору, если за тридцать дней до окончания срока действия Договора одна из сторон заявит об этом.
12. Реквизиты сторон
Исполнитель:_______________                        Заказчик:___________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 1 июня 2005 года N 546
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2003 года N 1194
Типовой договор
на оказание услуг по передаче и/или распределению
тепловой энергии
___________________________                          "___"________ 200__г.
(место заключения договора)
__________________________________________________________________________
(наименование субъекта, предоставляющего услуги по передаче и/или
__________________________________________________________________________
распределению тепловой энергии, учредительные документы,
__________________________________________________________________________
свидетельство о государственной регистрации, дата и орган выдачи)
в лице ________________________________________, действующего на основании
(должность, Ф.И.О.)
_____________________________________, именуемое в дальнейшем  Исполнитель,
с одной стороны, и _______________________________________________________
(реквизиты пользователя, учредительные документы,
_________________________________________________________________________,
свидетельство о государственной регистрации, дата и орган выдачи)
в лице_________________________________________, действующего на основании
(должность, Ф.И.О.)
________________________________________, именуемое в дальнейшем Заказчик,
с другой стороны, заключили настоящий Договор (далее - Договор) о нижеследующем.

1. Шартта пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Шартта мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
теңгерiмдiк тиесілік бөлiмiнiң шекарасы - Орындаушы мен Тапсырысшының тұтынушысы арасындағы жылу желiсiнiң теңгерiмдiк тиесілілігі немесе Шарт бойынша айқындалатын жылу желiсiнiң бөлу нүктесi;
тараптардың пайдалану жауапкершiлігін бөлу шекарасы - жылу тұтынатын қондырғылардың және/немесе желiнiң теңгерiмдiк тиесiлiлiктi немесе тараптардың келiсiмдерi бойынша айқындалатын тараптардың жылу тұтынатын қондырғыларының және/немесе желiсiнiң бөлу нүктесi;
төлем құжаты - Орындаушының, оның негiзiнде төлем жүргiзілетiн құжаты (есептеу құралдары көрсеткiштерінiң негiзiнде жасалған шоты, хабарламасы, түбiртегi, ескерту шоты);
есептеу аспабы (есеп айырысатын есептеу аспабы) - жылу энергиясын коммерциялық есептеуге арналған, қолдануға заңнамада белгіленген тәртiппен рұқсат етілген техникалық құрылғы;
есеп айырысу кезеңi - Орындаушының жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтерiнiң көлемдерi мен құнына есеп айрысу жүргізiлетiн уақыт кезеңi (күнтiзбелiк ай);
реттеушi орган - белгіленген құзырет шектерінде табиғи монополиялар салаларындағы қызметке бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын орталық мемлекеттiк орган немесе облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) атқарушы орган;
жылу желiсi - тұтынушыларға жылу энергиясын беруге және/немесе бөлуге арналған құрылғылардың жиынтығы;
жылу тұтынатын қондырғы - жылу энергиясын қабылдауға және пайдалануға арналған қондырғы немесе құрал;
уәкiлеттi орган - электр энергетикасы саласында бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
жылу энергиясының нақты көлемi - Орындаушы Тапсырысшыға берген, есептеу құралдарының көрсеткiштерi негiзiнде немесе олар болмаған жағдайда, жергiлiктi атқарушы органдар бекiткен нормалар бойынша айқындалған жылу энергиясының көлемi.
2. Шарттың мәнi
2. Осының алдындағы Шартқа қойылатын міндетті талаптар:______
___________________________________________________________________
(осы тармақта міндетті талаптар, оның ішінде техникалық шарттың,
___________________________________________________________________
жылумен жабдықтау жүйелерінің техникалық әзiрлігі актiсiнiң, жылу
___________________________________________________________________
желілерiн ажырату актісінiң болуы және т.б. көзделеді)
3. Орындаушы Тапсырысшының тұтынушыларына жылу желiлерiн ажырату актiсiмен айқындалатын теңгерiмдiк тиесілілігі мен пайдалану жауапкершілігінiң бөлу шекарасына дейiн Орындаушының жылу желiлерi бойынша жылу энергиясын берудi және/немесе бөлудi жүзеге асыруға мiндеттенедi.
Бұл ретте, Тапсырысшының тұтынушыларына жеткiзілетін жылу энергиясы өлшемдерi (сапасы) тараптардың теңгерiмдiк тиесiлiлігінің шекарасына орнатылған бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткiштерi бойынша айқындалады және мемлекеттiк стандарттармен белгiленген талаптарға немесе өзге де нормативтiк-техникалық құжаттамаға, сондай-ақ Орындаушы жасаған және жергiлiктi атқарушы органдармен келiсiлген температуралық кестеге сәйкес келуге тиiс.
Егер тараптардың келiсiмiмен өзгеше келiсiлмесе жылу энергиясын беру және/немесе бөлу үздiксiз жүргiзіледi.

1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В Договоре используются следующие основные понятия:
граница раздела балансовой принадлежности - точка раздела тепловой сети между Исполнителем и потребителем Заказчика, определяемая по балансовой принадлежности тепловой сети или Договором;
граница раздела эксплуатационной ответственности сторон - точка раздела теплопотребляющих установок и/или сети сторон, определяемая по балансовой принадлежности теплопотребляющих установок и/или сети или соглашением сторон;
платежный документ - документ (счет, извещение, квитанция, счет-предупреждение, составленный на основании показаний приборов учета) Исполнителя, на основании которого производится оплата;
прибор учета (расчетный прибор учета) - техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета тепловой энергии, разрешенное к применению в установленном законодательством порядке;
расчетный период - период времени (календарный месяц), за который производится расчет объемов и стоимости услуг Исполнителя по передаче и/или распределению тепловой энергии;
регулирующий орган - центральный государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий, или областной (города республиканского значения, столицы) исполнительный орган в пределах установленной компетенции;
тепловая сеть - совокупность устройств, предназначенных для передачи и/или распределения тепловой энергии к потребителям;
теплопотребляющая установка - установка или прибор, предназначенный для приема и использования тепловой энергии;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование в области электроэнергетики;
фактический объем тепловой энергии - объем тепловой энергии, переданной Исполнителем Заказчику, определенный на основании показаний приборов учета или при их отсутствии по нормам, утвержденным местными исполнительными органами.
2. Предмет Договора
2. Обязательные условия, предшествующие Договору:___________________
__________________________________________________________________________
(в данном пункте предусматриваются обязательные условия, в том числе
__________________________________________________________________________
наличие технического договора, акта технической готовности систем
__________________________________________________________________________
теплоснабжения, акта разграничения тепловых сетей и т.д.)
3. Исполнитель обязуется осуществлять передачу и/или распределение тепловой энергии потребителям Заказчика по тепловым сетям Исполнителя до границы раздела балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности, которая определяется актом разграничения тепловых сетей.
При этом, параметры (качество) поставляемой потребителям Заказчика тепловой энергии определяются по показаниям контрольно-измерительных приборов, установленных на границе балансовой принадлежности сторон, и должны соответствовать требованиям, установленным государственными стандартами или иной нормативно-технической документацией, а также температурному графику, составленному Исполнителем и согласованному с местными исполнительными органами.
Передача и/или распределение тепловой энергии производится непрерывно, если иное не оговорено соглашением сторон.

4. Тапсырысшы Орындаушыға Шартпен айқындалған талаптарда жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтерге ақы төлеуге, сондай-ақ жылу энергиясын тұтыну режимiн және осы Шартта көзделген басқа да талаптарды сақтауға мiндеттенедi.
3. Қызметтердi ұсынуды шектеудiң тәртiбi
5. Орындаушы Тапсырысшыға осы Шартта көзделген, оның iшiнде:
Шартта белгiленген мерзiмдерде жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiнде ұсынылған қызметтер үшiн ақы төленбеген, бұл ретте, ескерту жазбаша түрде кем дегенде 15 күн бұрын ұсынылады;
жылу тұтынатын қондырғыларын Орындаушының жылу желiсiне өз бетiмен қосқан;
жылу тұтынатын жүйелерiн есептеу құралдарының орнатылған орнына дейiн қосқан;
Орындаушының өкiлдерiн жылу тұтынатын жүйелерге және есептеу құралдарына жiбермеген (ескерту кем дегенде 3 тәулiк бұрын);
жылу тұтынатын қондырғылар мен жылу желілерінiң күзгi-қысқы кезеңде жұмысқа техникалық дайындығы актісiнсiз және сараптама ұйымының қорытындысынсыз Орындаушының жылу желiсiне қосқан (ескерту жылу энергиясын берудi тоқтатқанға немесе шектегенге дейiн кем дегенде 3 тәулiк бұрын);
уәкілетті орган растаған жоспарлы жөндеулер жүргiзiлген жағдайларда жылу энергиясын берудi және/немесе бөлудi тоқтатуға немесе шектеуге құқылы.
6. Тапсырысшы жылу тұтынатын қондырғыларды өз бетiмен қосқан немесе оларды коммерциялық есептеу құралдарына дейiн қосқан кезде, Орындаушы акт жасайды және Тапсырысшыға берiлген жылу энергиясының көлемiне заңнамада белгіленген тәртiппен қайта есеп айырысу жүргiзедi.
Акт Орындаушы өкiлiнiң және тексерiлетiн Тапсырысшының немесе оның тұтынушысының, не олардың өкiлiнiң қолы болған көзде жарамды. Акт Тапсырысшы немесе оның тұтынушысы қол қоюдан бас тартқан кезде де, бiрақ оны Орындаушының комиссиясы және/немесе құрамында кем дегенде үш адамы бар кондоминиумдi басқаратын орган ресiмдеген жағдайда, жарамды деп есептеледi.
4. Жылу энергиясын есептеу
7. Орындаушының желiлерi бойынша берiлген және Тапсырысшы қабылдаған жылу энергиясының мөлшерi оны есептеу құралдарының көрсеткіштері бойынша іс жүзінде тұтыну туралы есептердің деректеріне сәйкес, ал олар болмаған немесе уақытша істен шыққан жағдайда, Орындаушы нормативтік-техникалық құжаттар талаптарының негізінде орындаған есеп айырысу жолымен айқындалады.
8. Қызметтерді босатуды есептеу тараптардың теңгерімдік тиесілілікті бөлу шекарасында жүргізіледi. Есептеу құралдары тараптардың теңгерімдік тиесілілікті бөлу шекарасынан тыс орнатылған кезде, бөлу шекарасынан құралдар орнатылған жерге дейiнгi учаскедегi ысыраптар желінің көрсетiлген учаскесi теңгерiмiнде тұрған иеленушіге жатқызылады және есеп айырысу жолымен айқындалады.

4. Заказчик обязуется оплачивать услуги Исполнителя по передаче и/или распределению тепловой энергии на условиях, определенных Договором, а также соблюдать режим потребления тепловой энергии и другие условия, предусмотренные настоящим Договором.
3. Порядок ограничения предоставления услуг
5. Исполнитель вправе прекратить или ограничить передачу и/или распределение тепловой энергии Заказчику в случаях, предусмотренных настоящим Договором, в том числе:
неоплаты за предоставленные услуги по передаче и/или распределению тепловой энергии в установленные Договором сроки, при этом предупреждение представляется в письменном виде не менее чем, за 15 дней;
самовольного подключения к теплосети Исполнителя теплопотребляющих установок;
присоединения систем теплопотребления до места установки приборов учета;
недопущения представителей Исполнителя к системам теплопотребления и приборам учета (предупреждение не менее, чем за 3 суток);
подключения к тепловой сети Исполнителя без акта технической готовности теплопотребляющих установок и теплосетей к работе в осенне-зимний период и заключения экспертной организации (предупреждение не менее, чем за 3 суток до прекращения или ограничения подачи тепловой энергии);
проведения плановых ремонтов, подтвержденных уполномоченным органом (предупреждение не менее, чем за 3 суток).
6. При самовольном подключении Заказчиком теплопотребляющих установок или подключении их до приборов коммерческого учета, Исполнителем составляется акт и производится перерасчет объема переданной Заказчику тепловой энергии в установленном законодательством порядке.
Акт действителен при наличии подписи представителя Исполнителя и проверяемого Заказчика или его потребителя, либо их представителя. Акт считается действительным и при отказе Заказчика или его потребителя от подписи, но при условии оформления его комиссией Исполнителя и/или органа управления кондоминиума в составе не менее трех человек.
4. Учет тепловой энергии
7. Количество переданной по сетям Исполнителя и принятой Заказчиком тепловой энергии определяется в соответствии с данными учета о ее фактическом потреблении по показаниям приборов учета, а при их отсутствии или временном выходе из строя - расчетным путем, выполненным Исполнителем на основании требований нормативно-технических документов.
8. Учет отпуска услуг производится на границе раздела балансовой принадлежности сторон. При установке приборов учета не на границе раздела балансовой принадлежности сторон, потери на участке сети от границы раздела до места установки приборов относятся к владельцу, на балансе которого находится указанный участок сети и определяется расчетным путем.

9. Тапсырысшының жылумен жабдықтау жүйесiн есептеу құралдарын орнатпастан уақытша пайдалануға Орындаушының рұқсатымен жол беріледі. Мұндай жағдайда қызметтердiң көлемi есеп айырысу жолымен белгіленеді.
10. Жабдықтың және инженерлiк желілердің техникалық жай-күйiне, сондай-ақ жылу энергиясын есептеу құралдарының сақталуына жауапкершілік оның меншiк иесiне жүктеледі және теңгерiмдiк тиесіліліктiң шекарасы бойынша айқындалады.
11. Тараптардың есептеу құралдары тексерiлуi және оларға пломба салынуы тиiс. Тараптар көрсеткiштердi алу, есептеу жүйелерінің техникалық жай-күйін тексеру мақсатында бір-бiрiне тәулiктің жұмыс сағаттары iшiнде есептеу құралдарына қол жеткiзудi ұсынуға тиiс.
12. Есептеу құралдарын белгiсiз адамдар ұрлаған немесе сындырған жағдайда, егер Шартта өзгеше көзделмесе, оның сақталуына жауапты адам отыз күн мерзiм iшiнде, есептеу құралдарын қалпына келтiруге мiндеттi. Есептеу құралдарын қалпына келтiру сәтiне дейiн Тапсырысшы оны жылу желiсiне қосуды талап етуге құқылы.
13. Орындаушы Шартқа сәйкес Тапсырысшыға жылу энергиясын берудi және/немесе бөлудi қамтамасыз етуге және берілетін жылу тасушы өлшемдерінің шарттасылғаннан +/- 5%-тен аспайтын ауытқуға жол бермеуге міндетті.
14. Тараптар олардың теңгеріміндегі коммерциялық есептеу құралдарына өз есебiнен тиiстi метрологиялық стандарттарда көзделген мерзiмдерде метрологиялық тексерулер жүргiзедi.
Тараптар талап ететiн тараптың есебiнен жүргiзiлетiн қосымша тексерулер жүргізудi талап етуi мүмкiн.
5. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
15. Тапсырысшының:
1) осы Шартпен белгiленген көлемде және мерзiмдерде белгiленген сападағы қызметтердi алуға;
2) үзiлiстер және оның стандарттық өлшемдерiне сәйкес келмейтiн жылу энергиясын жеткізбеген немесе жеткiзген уақыт iшiнде қызметтерге ақы төлеу бойынша есеп айырысуды жасалған Шарттың талаптарына сәйкес талап етуге;
3) Орындаушыдан тарифтердiң (бағалардың, алым ставкаларының) өзгергенi туралы олар қолданысқа енгізілгенге дейiн он күннен кешiктiрмей ақпарат алуға;
4) Шартты жасасуға және орындауға байланысты даулы мәселелердi шешу үшін сот органдарына шағымдануға;
5) Орындаушы iс жүзiнде ұсынған қызметтер үшін ақы төленуi шартымен 30 күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей Орындаушыны жазбаша хабардар ете отырып, Шартты бiржақты тәртiппен бұзуға құқығы бар.   Бұл ретте, жылыту жүйесi көп пәтерлi үйдiң жалпы жылыту жүйесiнiң бөлiгі болып табылатын жеке үй-жайдың меншiк иесiнiң жылу энергиясын беруге және/немесе бөлуге арналған Шарттан бip жақты бас тартуына жол берiлмейдi.
16. Тапсырысшы:

9. Временная эксплуатация системы теплоснабжения Заказчика без установки приборов учета допускается с разрешения Исполнителя. Объем услуг в этом случае устанавливается расчетным путем.
10. Ответственность за техническое состояние оборудования и инженерных сетей, а также за сохранность приборов учета тепловой энергии возлагается на его собственника и определяется по границе балансовой принадлежности.
11. Приборы учета сторон должны быть поверены и опломбированы. Стороны должны предоставлять друг другу доступ к приборам учета в течение рабочих часов суток для целей снятия показаний, проверки технического состояния систем учета.
12. В случае хищения или поломки приборов учета не установленными лицами, лицо, ответственное за их сохранность, обязано восстановить приборы учета в тридцатидневный срок, если иное не предусмотрено Договором. До момента восстановления приборов учета Заказчик вправе требовать подключить его к тепловой сети.
13. Исполнитель обязан обеспечить передачу и/или распределение тепловой энергии Заказчику в соответствии с Договором и не допускать отклонения параметров подаваемого теплоносителя более чем на +/- 5% от договорных.
14. Стороны производят за свой счет метрологические поверки находящихся на их балансе приборов коммерческого учета в сроки, предусмотренные соответствующими метрологическими стандартами.
Стороны могут потребовать проведение дополнительных поверок, которые производятся за счет требующей стороны.
5. Права и обязанности сторон
15. Заказчик имеет право:
1) на получение услуг установленного качества в объеме и сроки, установленные настоящим Договором;
2) требовать перерасчет по оплате услуг за время перерывов и недопоставки или поставки тепловой энергии, не соответствующей ее стандартным параметрам, в соответствии с условиями заключенного Договора;
3) получать от Исполнителя информацию об изменении тарифов (цен, ставок сборов) не позднее, чем за десять дней до введения их в действие;
4) обращаться в судебные органы для решения спорных вопросов, связанных с заключением и исполнением Договора;
5) расторгнуть Договор в одностороннем порядке с письменным уведомлением Исполнителя не позже, чем за 30 календарных дней при условии оплаты за фактически предоставленные Исполнителем услуги. При этом не допускается односторонний отказ от Договора на передачу  и/или распределение тепловой энергии собственником отдельного помещения, система отопления которого является частью общей отопительной системы многоквартирного дома.
16. Заказчик обязан:

1) Орындаушы ұсынған жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтерге Шарттың талаптарына сәйкес уақтылы ақы төлеуге;
2) жылумен жабдықтау жүйелерінің тиiсiнше техникалық жай-күйiн лайықты дәрежеде ұстауға;
3) Орындаушыны есептеу құралдарының iстен шыққаны немесе режимнiң және жұмыс талаптарының бұзылғаны туралы жедел жазбаша хабардар етуге, олай болмаған жағдайда, есептеу құралдары тиiстi құжаттармен расталған оларды соңғы рет тексерген сәттен бастап iстен шықты деп саналады;
4) Орындаушының персоналына желілердiң, құралдар мен жабдықтардың техникалық жай-күйi мен қауiпсiздiгiне бақылауды жүзеге асыру үшiн жылу энергиясын есептеу құралдарына және жылу тұтыну қондырғыларына кедергiсiз қол жеткiзуiн қамтамасыз етуге;
5) Шарт бұзылған жағдайда, есеп айырысуларға салыстыру жасауға және Орындаушы iс жүзiнде ұсынған жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөніндегі қызметтерге арналған борышты өтеуге мiндетті.
17. Орындаушының:
1) осы Шарттың 5-тармағында көзделген жағдайларда Шарттың орындалуын бiржақты тәртiппен тоқтатуға;
2) шартта және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген өзге де әрекеттердi жасауға құқығы бар.
18. Орындаушы:
1) жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөніндегі қызметтердiң барлық тұтынушылары үшiн бiрдей жағдайлар ұсынуға;
2) жылу желілерінің теңгерiмдiк тиесілілікті бөлу шекарасында осы Шартта берiлген жылу энергиясының өлшемдерiн ұстауға;
3) Тапсырысшымен жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөніндегі қызметтердi ұсынуға шарт жасасуға;
4) Тапсырысшыға тиiстi сападағы жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтердi Шарттың талаптарымен айқындалған тәртіппен және мерзiмдерде ұсынуға;
5) Тапсырысшыға жеткiзілетін жылу энергиясының сапасы мен санына есеп және бақылау жүргiзуге, жылу энергиясы сапасының бұзушылықтарының алдын алу және жою жөнiнде уақтылы шаралар қабылдауға;
6) Тапсырысшы жылу энергиясы сапасының төмендегенi туралы өтінішті берген күннен бастап үш күн iшiнде сапаны қалпына келтiру бойынша барлық шараларды қабылдауға және қайта есеп айырысуды орындауға;
7) реттеушi орган бекiткен тарифтер бойынша жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөніндегі көрсетілетiн қызметтер үшiн төлемдi өндiріп алуға;
8) осы Шартта көзделген жағдайлардан басқа, жылу энергиясын беруде және/немесе бөлуде үзiлiстерге жол бермеуге мiндеттi.
6. Тараптарға қойылатын талаптар
19. Тапсырысшыға:
1) iшкi кварталдық желiлердi, инженерлiк жабдықты және құрылғыларды қайта жабдықтауға, Орындаушының келiсiмiнсiз реттегіш және бiтеме арматураны, сондай-ақ қауiпсiз пайдалану талаптарына және нормативтiк құжаттармен белгiленген басқа да талаптарға жауап бермейтiн жабдықты орнатуға, қосуға және пайдалануға;

1) своевременно оплачивать предоставленные Исполнителем услуги по передаче и/или распределению тепловой энергии согласно условиям Договора;
2) поддерживать надлежащее техническое состояние систем теплоснабжения;
3) немедленно письменно уведомлять Исполнителя о выходе из строя приборов учета или нарушении режима и условий работы, в противном случае приборы учета считаются вышедшими из строя с момента их последней поверки, подтвержденной соответствующими документами;
4) обеспечить беспрепятственный доступ персоналу Исполнителя к приборам учета тепловой энергии и теплопотребляющим установкам для осуществления контроля технического состояния и безопасности сетей, приборов и оборудования;
5) при расторжении Договора сделать сверку расчетов и погасить долг за фактически предоставленные Исполнителем услуги по передаче и/или распределению тепловой энергии.
17. Исполнитель имеет право:
1) в одностороннем порядке приостановить исполнение Договора в случаях, предусмотренных пунктом 5 настоящего Договора;
2) совершать иные действия, установленные договором и действующим законодательством Республики Казахстан.
18. Исполнитель обязан:
1) предоставлять равные условия для всех потребителей услуг по передаче и/или распределению тепловой энергии;
2) поддерживать на границе раздела балансовой принадлежности тепловых сетей параметры тепловой энергии, заданные настоящим Договором;
3) заключить с Заказчиком договор на предоставление услуг по передаче и/или распределению тепловой энергии;
4) предоставлять Заказчику услуги по передаче и/или распределению тепловой энергии соответствующего качества в порядке и сроки, определенные условиями Договора;
5) вести учет и контроль качества и количества поставляемой Заказчику тепловой энергии, принимать своевременные меры по предупреждению и устранению нарушений качества тепловой энергии;
6) в течение трех дней со дня подачи заявления Заказчиком о снижении качества тепловой энергии принять все меры по восстановлению качества и выполнить перерасчет;
7) взимать плату за оказываемые услуги по передаче и/или распределению тепловой энергии по тарифам, утвержденным регулирующим органом;
8) не допускать перерывы в передаче и/или распределении тепловой энергии, кроме случаев, предусмотренных настоящим Договором.
6. Требования, предъявляемые к сторонам
19. Заказчику запрещается:
1) переоборудовать внутриквартальные сети, инженерное оборудование и устройства, устанавливать, подключать и использовать без согласования с Исполнителем регулирующую и запорную арматуру, а также оборудование, не отвечающее требованиям безопасной эксплуатации и другим требованиям, установленным нормативными документами;

2) қолда бар жылу энергиясын есептеу схемасын бұзуға;
3) жылыту жүйелерiндегi жылу тасушыны тура мақсатында пайдаланбауға тыйым салынады.
20. Тараптарға тараптардың құқықтарын шектейтiн не Қазақстан Республикасының заңнамасын өзге түрде бұзатын iс-әрекеттер жасауға тыйым салынады.
7. Есеп айырысу тәртiбi
21. Орындаушының жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтерiне ақы төлеудi Тапсырысшы реттеушi орган бекiткен тарифтер бойынша жүргiзедi.
22. Тариф өзгерген жағдайда, Орындаушы бұл туралы Тапсырысшыны бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жаңа тариф қолданысқа енгiзiлгенге дейiн он күнтiзбелiк күн бұрын хабардар етедi.
23. Орындаушы iс жүзiнде ұсынған жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөніндегі қызметтерге ақы төлеудi Тапсырысшы есептеу құралдарының көрсеткiштерiне сәйкес есеп айырысудан кейiнгi айдың 20 күнінен кешіктiрмей жүргiзедi.
24. Өткен кезеңдер үшiн берешегi болған кезде, бiрiншi кезекте төлем осы берешектi өтеуге жiберіледі. Тапсырысшы есеп айырысу кезеңi үшiн iс жүзіндегіден артық сома төлеген жағдайда, осы артық айырма келесi есеп айырысу кезеңiнiң аванстық төлемiне автоматты түрде (не тараптардың келiсiмi бойынша Орындаушының алдындағы Тапсырысшының өзге мiндеттемелерi бойынша берешегiн өтеу есебiне, егер осындай болса) есептеледi. Егер Тапсырысшы Орындаушының келесi есеп айырысу кезеңiндегi қызметтерiнен бас тартса, Тапсырысшының Орындаушының алдындағы (eгep осындай болса) өзге мiндеттемелерi бойынша берешегiн өтеуге жұмсалған сомаларды қоспағанда, артық төленген сома қайтарылады.
25. Егер бақылау-өлшеу құралдары ақаулығының нәтижесiнде және басқа жағдайларда шоттарға түзету енгiзу қажет болған жағдайда Тараптар кейiнгі есеп айырысу кезеңдерiнде шоттарға түзету енгізедi.
26. Шот-фактурада көрсетілген деректемелер бойынша Орындаушының ағымдағы шотына ақша есептеу Орындаушының жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтерiне ақы төлеу бойынша Тапсырысшының мiндеттемелерiн орындауы деп танылады.
27. Тараптардың келiсiмi бойынша жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтерге ақы төлеудiң Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де тәртiбi мен нысаны белгiленуi мүмкiн.
8. Тараптардың жауапкершiлiгi
28. Осы Шарт бойынша мiндеттемелердiң орындалмағаны немесе тиiсiнше орындалмағаны үшiн, Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
29. Ол бойынша ақы төлеу мерзiмi басталған сәтiне шотты төлемегенi үшін (Шарттың 32-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда), Тапсырысшы төленбеген сомалар бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгілеген қайта қаржыландыру ставкасының 1,5 еседен астам мөлшерiнде Тапсырысшының ақша мiндеттемелерiн iс жүзiнде орындаған күнiне төлемнiң мерзiмi өткен әрбiр күнi үшiн, бiрақ негiзгi борыш сомасынан аспайтын тұрақсыздық айыбын төлеуге құқылы.
Тұрақсыздық айыбының мөлшерiн белгiлеу Шарт жасасу кезiнде жүргiзіледi. Егер тараптардың келiсiмiмен өзгеше ескертілмесе, есеп айырысу кезеңнен кейiнгi айдың бiрiнші күнi тұрақсыздық айыбын есептеу мерзiмiнiң басы болып табылады.

2) нарушать имеющиеся схемы учета тепловой энергии;
3) использовать теплоноситель в системах отопления не по прямому назначению.
20. Сторонам запрещается совершать действия, ограничивающие права сторон либо иным образом нарушающие законодательство Республики Казахстан.
7. Порядок расчетов
21. Оплата услуг Исполнителя по передаче и/или распределению тепловой энергии производится Заказчиком по тарифам, утвержденным регулирующим органом.
22. В случае изменения тарифа Исполнитель через средства массовой информации уведомляет об этом Заказчика за десять календарных дней до вступления в действие нового тарифа.
23. Оплата за фактически предоставленные Исполнителем услуги по передаче и/или распределению тепловой энергии производится Заказчиком в соответствии с показаниями приборов учета не позднее 20 числа месяца, следующего после расчетного.
24. При наличии задолженности за предыдущие периоды, в первую очередь, оплата направляется на погашение этой задолженности. В случае оплаты Заказчиком суммы, превышающей фактическую за расчетный период, разница этого превышения автоматически засчитывается в авансовый платеж следующего расчетного периода (либо по согласованию сторон, в счет погашения задолженности Заказчика по иным обязательствам перед Исполнителем, если таковая имеется). Если Заказчик отказывается от услуг Исполнителя на следующий расчетный период, излишне выплаченные суммы возвращаются, за исключением сумм, которые идут на погашение задолженности Заказчика по иным обязательствам перед Исполнителем (если таковая имеется).
25. В случае, если исправления в счетах необходимы в результате неисправности контрольно-измерительных приборов и в других случаях, Стороны вносят корректировку в счета в последующие расчетные периоды.
26. Исполнением обязательств Заказчика по оплате услуг Исполнителя по передаче и/или распределению тепловой энергии признается зачисление денег на текущий счет Исполнителя по реквизитам, указанным в счет-фактуре.
27. По соглашению сторон могут устанавливаться иной порядок и форма оплаты услуг по передаче и/или распределению тепловой энергии, не противоречащей законодательству Республики Казахстан.
8. Ответственность сторон
28. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему Договору стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
29. За неоплату счета к моменту наступления срока оплаты по нему (за исключением случаев, предусмотренных пунктом 32 Договора), Исполнитель вправе начислять неустойку по неоплаченным Заказчиком суммам, в размере не более 1,5 кратной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на день фактического исполнения Заказчиком денежного обязательства, за каждый день просрочки платежа, но не более суммы основного долга.
Установление размера неустойки производится при заключении Договора. Началом срока начисления неустойки является первый день месяца, следующий за расчетным периодом, если иное не оговорено соглашением сторон.

30. Егер Орындаушының Тапсырысшыға қызмет ұсынуы мүмкiн болмауы Орындаушымен шарттық қатынастарда тұратын басқа тұлғалардың кiнәсiнен болса, Тапсырысшы алдында Орындаушы жауапты болады.
31. Тұрақсыздық айыбын төлеу тараптарды Шарт бойынша міндеттемелердi орындаудан босатпайды.
9. Форс-мажорлық жағдаяттар
32. Тараптар Шарт бойынша міндеттемелердің орындалмағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін, егер бұл еңсерілмес күш жағдайларының салдарынан болған жағдаяттар болса, жауапкершіліктен босатылады. Мұндай жағдайда тараптардың бір де біреуі залалдардың орнын толтыруға құқығы жоқ. Тараптардың кез келгенінің талабы бойынша мұндай жағдайда өзара міндеттемелердің атқарылуын анықтайтын комиссия құрылуы мүмкін. Бұл ретте, тараптардың бір де біреуі Шарт бойынша еңсерілмес күші жағдаяттары болғанға дейін туындаған міндеттемелерден босатылмайды.
33. Егер Тараптардың біреуі еңсерiлмес күштiң жағдаяттары болған сәттен бастап алпыс күнтiзбелiк күн ішінде өзiнiң Шарт бойынша мiндеттемелерiн орындай алмайтындай жағдайда қалса, екiншi тарап Шартты бұзу туралы жазбаша хабарламаны жолдай отырып, Шартты бұзуға құқылы.
10. Жалпы ережелер және дауларды шешу
34. Жылу энергиясын беру және/немесе бөлу жөнiндегi қызметтер көрсету шартын тараптар жеке тәртiппен жасасады.
35. Шарттың қандай да бiр ережесi бойынша немесе тұтастай немесе қандай да бiр мәселелерге немесе Шарттың ережелерiне қатысты әрекетке байланысты туындаған қандай да бiр дау немесе келiспеушілiк жағдайында тараптардың кез келгенi екiншi тарапқа даудың мәнiн толық баяндай отырып, наразылық жолдауға құқылы.
Тараптар туындаған дауларды келiссөздер жолымен реттеу бойынша қажетті барлық күш-жiгерiн жұмсауы тиiс.
36. Келiсiмге қол жеткiзiлмеген жағдайда, Шарт бойынша барлық даулар мен келiспеушiлiктер сот тәртiбiмен шешiледi.
37. Тараптардың Шарттан туындайтын және онымен реттелмеген қатынастары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледi.
38. Шарт Тараптарда сақталатын және бiрдей заң күшi бар 2 данада жасалады.
Шарт мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер үшiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгі Қазынашылық комитетiнiң аумақтық органдарында тiркеледi және тiркелген сәттен бастап қолданысқа енгiзiледi.
11. Шарттың қолданылу мерзiмi
39. Шарт қол қойылған сәттен бастап күшіне енедi және
200_ жылғы "__"____________________________ дейiн қолданылады.
40. Шартың қолданылу мерзімі, егер Шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін отыз күн бұрын тараптардың біреуі бұл туралы мәлімдесе, жылу энергиясын беру және/немесе бөлу көлемiн нақтылай отырып, белгiлi бір мерзімге ұзартылады және Шартқа қосымша келiсiммен ресiмделедi.

30. Если невозможность для Исполнителя предоставить Заказчику услугу наступила по вине других лиц, состоящих с Исполнителем в договорных отношениях, ответственность перед Заказчиком несет Исполнитель.
31. Уплата неустойки не освобождает стороны от выполнения обязательств по Договору.
9. Форс-мажорные обстоятельства
32. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по Договору, если это явилось следствием обстоятельств непреодолимой силы. В этом случае ни одна из сторон не будет иметь право на возмещение убытков. По требованию любой из сторон в этом случае может быть создана комиссия, определяющая исполнение взаимных обязательств. При этом ни одна из сторон не освобождается от обязанностей по Договору, возникающих до наступления обстоятельств непреодолимой силы.
33. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору в течение шестидесяти календарных дней с момента наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право расторгнуть Договор, направив письменное уведомление о расторжении Договора.
10. Общие положения и разрешение споров
34. Договор оказания услуг по передаче и/или распределению тепловой энергии заключается сторонами в индивидуальном порядке.
35. В случае какого-либо спора или разногласия, возникшего по какому-либо положению Договора или в целом, или в связи с каким-либо вопросом или действием в отношении положений Договора, любая из сторон вправе направить другой стороне претензию с полным изложением сущности спора.
Стороны должны предпринимать все необходимые усилия по урегулированию возникших споров путем переговоров.
36. В случае недостижения согласия, все споры и разногласия по Договору разрешаются в судебном порядке.
37. Отношения сторон, вытекающие из Договора и не урегулированные им, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
38. Договор составляется в 2-х экземплярах, хранящихся у сторон и имеющих одинаковую юридическую силу.
Договор для государственных учреждений, финансируемых из государственного бюджета, регистрируется в территориальных органах Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и вступает в действие с момента его регистрации.
11. Срок действия Договора
39. Договор вступает в силу с момента подписания и действует до "__" ____ 200__года.
40. Срок действия Договора продлевается на определенный срок с уточнением объема передачи и/или распределения тепловой энергии и оформляется дополнительным соглашением к Договору, если за тридцать дней до окончания срока действия Договора одна из сторон заявит об этом.

12. Тараптардың деректемелерi
Орындаушы:_________________     Тапсырысшы:__________________

12. Реквизиты сторон
Исполнитель: _____________                     Заказчик: _________________