Экономикалық қызмет түрлерiн кәсiптiк тәуекел сыныптарына жатқызу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 30 маусымдағы N 652 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 16 наурыздағы № 127 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 16.03.2022 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 7 ақпандағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.19 № 1078 (2010.08.10 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Қоса берілiп отырған Экономикалық қызмет түрлерiн кәсiптiк тәуекел сыныптарына жатқызу ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы 2005 жылғы 1 шiлдеден бастап қолданысқа енгiзiледi және ресми жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Yкiметінің
2005 жылғы 30 маусымдағы
N 652 қаулысымен
бекiтiлген
Экономикалық қызмет түрлерiн кәсiптiк
тәуекел сыныптарына жатқызу ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Экономикалық қызмет түрлерiн кәсiптiк тәуекел сыныптарына жатқызу ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 7 ақпандағы Заңына сәйкес әзiрлендi және экономикалық қызмет түрiн осы экономикалық қызмет түрi бойынша қалыптасқан өндiрiстiк жарақаттану және кәсiби аурулар деңгейiне сәйкес келетін кәсiптік тәуекел сыныбына жатқызу тәртiбiн белгілейдi.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.10.19 № 1078 (2010.08.10 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 24.07.2015 № 583 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Экономикалық қызмет түрлерiн кәсiптiк
тәуекел сыныптарына жатқызу
3. Экономикалық қызмет түрлерi кәсiптiк тәуекел сыныбына қарай топтар бойынша сараланады.
4. Экономикалық қызмет түрлерiн осы Ережеге қосымшаға сәйкес кәсiптiк тәуекел сыныптарына жатқызу кәсiптiк тәуекелдiң 22 сыныбын көздейдi.
5. Экономикалық қызмет түрлерi бойынша кәсiптік тәуекел сыныбы кәсiптiк тәуекелдiң келтiрiлген орташа көрсеткiшiнiң шамасымен белгіленедi.

Об утверждении Правил отнесения видов экономической деятельности к классам профессионального риска
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2005 года № 652. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 2022 года № 127.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.03.2022 № 127 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.10.2010 № 1078 (вводится в действие с 10.08.2010).
1. Утвердить прилагаемые Правила отнесения видов экономической деятельности к классам профессионального риска.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2005 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 июня 2005 года N 652
Правила
отнесения видов экономической деятельности
к классам профессионального риска
1. Общие положения
1. Настоящие Правила отнесения видов экономической деятельности к классам профессионального риска (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" и определяют порядок отнесения вида экономической деятельности к классу профессионального риска, соответствующего уровню производственного травматизма и профессиональной заболеваемости, сложившемуся по данному виду экономической деятельности.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.10.2010 № 1078 (вводится в действие с 10.08.2010).
2. Исключен постановлением Правительства РК от 24.07.2015 № 583 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Отнесение видов экономической деятельности
к классам профессионального риска
3. Виды экономической деятельности дифференцируются по группам в зависимости от класса профессионального риска.
4. Отнесение видов экономической деятельности к классам профессионального риска согласно приложению к настоящим Правилам предусматривает 22 класса профессионального риска.
5. Класс профессионального риска по видам экономической деятельности определяется величиной приведенного среднего показателя профессионального риска.

6. Әрбiр экономикалық қызмет түрi бойынша кәсiптiк тәуекелдiң орташа көрсеткiшi белгілi бiр экономикалық қызмет түрi бойынша алдыңғы бес жылдағы кәсiптiк тәуекел көрсеткiштерiнiң арифметикалық орташа сомасы ретiнде есептеледi.
7. Қаралып отырған жылы белгілі бiр экономикалық қызмет түрi бойынша кәсiптiк тәуекелдiң көрсеткiшi қызметкер еңбек (қызмет) мiндеттерiн орындаған кезде оның өмiрi мен денсаулығына келтiрілген зиянды өтеуге есептелген төлемдердiң (оның iшiнде жарақат алған, кәсiптiк жарақаты, қайтыс болған жағдайға төлемдi) жылдық сомасы мөлшерiнiң осы экономикалық қызмет түрi бойынша жылдық еңбекақы төлеу қорының мөлшерiне қатынасы ретiнде белгіленедi:
Р і = (ВТУ і + ВПЗ і + ВП і )/ФОТ і , мұнда
i - экономикалық қызмет түрi;
P і - і-лi экономикалық қызмет түрiмен айналысатын персонал үшiн кәсiптiк тәуекелдiң көрсеткiшi;
ВТУ і - i-лi экономикалық қызмет түрiмен айналысатын персонал бойынша еңбек жарақатынан зардап шеккендерге есептелген зиянды өтеуге есептелген төлемдердiң жылдық сомасы (еңбек жарақатынан зардап шеккен бiр қызметкерге және зардап шеккендердiң санына төленетiн төлемдердiң орташа сомасының туындысы ретiнде есептелуi мүмкiн);
ВПЗ і - i-лi экономикалық қызмет түрiмен айналысатын персонал бойынша кәсiптiк аурулардан зардап шеккендерге есептелген зиянды өтеу төлемдерiнің жылдық сомасы (кәсiптік аурулардан зардап шеккен қызметкерге және зардап шеккендердің санына төленетiн төлемдердiң орташа сомасының туындысы ретінде есептелуi мүмкiн);
ВП і - i-лi экономикалық қызмет түрiмен айналысатын персонал бойынша қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерiн орындаған кезде оның қайтыс болуына байланысты зиянды өтеуге құқығы бар адамдарға есептелген зиянды өтеуге төленетін төлемдерiнiң жылдық сомасы (қаза болған бiр қызметкерге және қайтыс болғандардың санына төленетін төлемдердiң орташа сомасының туындысы ретiнде eceптелуі мүмкiн);
ФОТ і - i-лi экономикалық қызмет түрiмен айналысатын персонал бойынша қызметкерлердiң жылдық еңбекақы төлеу қоры.
Кәсiптiк тәуекел көрсеткiшi әрбiр жыл бойынша есептеу жүргiзу жылының алдындағы бес жылға жеке есептеледi.
8. Экономикалық қызметтiң белгілi бiр түрiнiң кәсiптiк тәуекел дәрежесiн бағалау өндiрiстегi жарақаттанудың және кәсiптiк аурулардың мынадай статистикалық көрсеткiштерiне негізделедi:
1) еңбек қызметiне байланысты жазатайым оқиғалар кезiнде зардап шеккендердiң саны, жылына;
2) еңбек қызметiне байланысты жазатайым оқиғалар кезiнде зардап шеккендерге төленетiн төлемдердiң жылдық есептелген сомасы, оның iшiнде жазатайым оқиғадан зардап шеккен бiр адамға есептелген төлемдердiң орташа мөлшерi;

6. Средний показатель профессионального риска по каждому виду экономической деятельности рассчитывается, как среднее арифметическое суммы показателей профессионального риска по определенному виду экономической деятельности за пять предыдущих лет.
7. Показатель профессионального риска по определенному виду экономической деятельности в рассматриваемом году определяется как отношение величины годовой суммы начисленных выплат на возмещение вреда, причиненного жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей (в том числе выплаты в случае травмы, профессионального заболевания, смерти), к размеру годового фонда оплаты труда по данному виду экономической деятельности:
P i = (ВТУ i + ВПЗ i + ВП i )/ФОТ i , где
i - вид экономической деятельности;
P i - показатель профессионального риска для персонала, занятого в i-ом виде экономической деятельности;
ВТУ i - годовая сумма начисленных выплат на возмещение вреда, начисленная пострадавшим от трудового увечья по персоналу, занятому в i-ом виде экономической деятельности (может быть рассчитана как произведение средней суммы выплат на одного пострадавшего от трудового увечья и численности пострадавших);
ВПЗ i - годовая сумма выплат на возмещение вреда, начисленная пострадавшим от профессионального заболевания по персоналу, занятому в i-ом виде экономической деятельности (может быть рассчитана как произведение средней суммы выплат на одного пострадавшего от профессионального заболевания и численности пострадавших);
ВП i - годовая сумма выплат на возмещение вреда, начисленная лицам, имеющим право на возмещение вреда, в связи с гибелью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, по персоналу, занятому в i-ом виде экономической деятельности (может быть рассчитана как произведение средней суммы выплат на одного погибшего и численности погибших);
ФОТ i - годовой фонд оплаты труда работников по персоналу, занятому в i-ом виде экономической деятельности.
Показатель профессионального риска рассчитывается по каждому году отдельно за пять лет, предшествующих году проведения расчетов.
8. Оценка степени профессионального риска определенного вида экономической деятельности основывается на следующих статистических показателях травматизма на производстве и профессиональных заболеваний:
1) численность пострадавших при несчастных случаях, связанных с трудовой деятельностью, в год;
2) годовая начисленная сумма выплат пострадавшим при несчастных случаях, связанных с трудовой деятельностью, в том числе средний размер начисленных выплат на одного пострадавшего от несчастного случая;