Iс-шараларды қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi iс-шараларға жатқызу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 1 шілдедегі N 674 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 18 қаңтардағы N 29 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.01.18.  N 29  (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шілдедегі Заңының  7-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Iс-шараларды қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi iс-шараларға жатқызу ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 1 шілдедегі
N 674 қаулысымен
бекітілген
Iс-шараларды қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi
iс-шараларға жатқызу ережесi
1. Осы Іс-шараларды қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi iс-шараларға жатқызу ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шiлдедегi Заңының  7-бабына  сәйкес әзiрленген.
2. Ереже iс-шараларды қоршаған ортаны қорғау жөнiндегі іс-шараларға жатқызу бойынша жұмысты жүйелендiру және тәртiпке келтiру мақсатында әзiрленген және iс-шараларды қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi iс-шараларға жатқызу ұғымын, өлшемдерiн айқындайды.
3. Қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi iс-шаралар - қоршаған ортаны қорғауға және оның сапасын жақсартуға бағытталған технологиялық, техникалық, ұйымдастырушылық, әлеуметтiк және экономикалық шаралардың кешенi.
4. Іс-шара, егер ол мынадай өлшемдерге сәйкес келсе, қоршаған ортаны қорғау жөнiндегі iс-шараларға жатқызуға болады:
1) экологиялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге және табиғат пен адамның үйлесiмдi өзара iс-қимылына бағытталған болса;
2) қоршаған ортаның (атмосфералық ауа, Жердiң озон қабатты, су және жер ресурстары, жер қойнауы, жануарлар мен өсiмдiктер әлемi, сондай-ақ климат) сапалық сипаттарын арттыру арқылы қоршаған орта құрауыштарының жай-күйiн жақсартса;
3) экологиялық жүйенiң жай-күйiн тұрақтандыруға және жақсартуға, биологиялық алуантүрлiлiктi сақтауға, табиғи ресурстарды ұтымды пайдалануға және молайтуға ықпалын тигiзсе;
4) қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына зиян келтiрудi ескертсе және болдырмаса;
5) қоршаған ортаны қорғауға және табиғатты ұтымды пайдалануға бағытталған әдiстер мен технологияларды жетiлдiрсе;
6) халыққа экологиялық білімдi насихаттауға, экологиялық тәрбиелеуге ықпалын тигiзсе.
Ереженiң негiзiнде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi ic-шаралар тiзбесiн әзiрлейдi және бекiтедi.

Об утверждении Правил отнесения мероприятий к мероприятиям по охране окружающей среды
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2005 года N 674. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18 января 2008 года N 29
Сноска. Постановление Правительства РК от 1 июля 2005 года N 674 утратило силу постановлением Правительства РК от 18 января 2008 года  N 29  (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии со  статьей 7  Закона Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отнесения мероприятий к мероприятиям по охране окружающей среды.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 июля 2005 года N 674
Правила отнесения мероприятий
к мероприятиям по охране окружающей среды
1. Настоящие Правила отнесения мероприятий к мероприятиям по охране окружающей среды (далее - Правила) разработаны в соответствии со  статьей  7 Закона Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды".
2. Правила разработаны в целях систематизации и упорядочения работы по отнесению мероприятий к мероприятиям по охране окружающей среды и определяют понятие, критерии отнесения мероприятий к мероприятиям по охране окружающей среды.
3. Мероприятия по охране окружающей среды - комплекс технологических, технических, организационных, социальных и экономических мер, направленных на охрану окружающей среды и улучшение ее качества.
4. Мероприятие может быть отнесено к мероприятиям по охране окружающей среды, если оно соответствует следующим критериям:
1) направлено на обеспечение экологической безопасности и гармоничное взаимодействие природы и человека;
2) улучшает состояние компонентов окружающей среды посредством повышения качественных характеристик окружающей среды (атмосферный воздух, озоновый слой Земли, водные и земельные ресурсы, недра, животный и растительный мир, а также климат);
3) способствует стабилизации и улучшению состояния экологической системы, сохранению биологического разнообразия, рациональному использованию и воспроизводству природных ресурсов;
4) предупреждает и предотвращает нанесение ущерба окружающей среде и здоровью населения;
5) совершенствует методы и технологии, направленные на охрану окружающей среды и рациональное природопользование;
6) способствует пропаганде экологических знаний, экологическому воспитанию населения.
5. На основании Правил уполномоченным органом в области охраны окружающей среды разрабатывается и утверждается перечень мероприятий по охране окружающей среды.