"1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң (объектiлерi мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттiк орталық полигонын пайдалану тәртiбi туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттама жасасу туралы" Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 18 шілдедегі N 735 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң (объектiлерi мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттiк орталық полигонын пайдалану тәртiбi туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттама жасасу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің
ЖАРЛЫҒЫ        1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң (объектiлерi мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттік орталық полигонын пайдалану тәртiбi туралы
келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
хаттама жасасу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қоса беріліп отырған 1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң (объектiлерi мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттiк орталық полигонын пайдалану тәртiбi туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттама мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары  - Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрi Сауат Мұхаметбайұлы Мыңбаевқа қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасы атынан 1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң (объектiлерi мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттiк орталық полигонын пайдалану тәртiбi туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттама жасасуға өкiлеттiк берiлсiн.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Жоба

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О заключении Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 4 Государственного центрального полигона (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2005 года N 735
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О заключении Протокола о внесении изменений и дополнений в  Соглашение  между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 4 Государственного центрального полигона (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УКАЗ
ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О заключении Протокола о внесении изменений и дополнений
в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией
о порядке использования 4 Государственного центрального
полигона (объекты н боевые поля, размещенные на территории
Республики Казахстан) Министерства обороны Российской
Федерации от 20 января 1995 года
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений и 3 дополнений в  Соглашение  между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 4 Государственного центрального полигона (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года.
2. Уполномочить Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и торговли Республики Казахстан Мынбаева Сауата Мухаметбаевича заключить от имени Республики Казахстан Протокол о внесении изменений и дополнений в  Соглашение  между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 4 Государственного центрального полигона (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года, разрешив вносить в него изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Проект
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений и дополнений в Соглашение между
Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке
использования 4 Государственного центрального полигона
(объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики
Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации

1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей
Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң (объектілерi мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттік орталық полигонын пайдалану тәртiбi туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
ХАТТАМА
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы,
1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң (объектілерi мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттiк орталық полигонын пайдалану тәртiбi туралы келiсiмге (бұдан әрi - Келiсiм) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге келісті:
1. Келiсiм атауындағы, кiрiспенiң үшiншi абзацындағы және 1-баптың бiрiншi абзацындағы "4 Мемлекеттiк орталық полигонын" деген сөздер "4 Мемлекеттiк орталық көру аралық полигонын" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Кiрiспенiң екiншi абзацы "Ресей Федерациясы мен Қазақстан Республикасы арасындағы 1994 жылғы 28 наурыздағы әскери-техникалық ынтымақтастық туралы келiсiм," деген сөздермен толықтырылсын.
3. 1-баптың екiншi абзацы мынадай мазмұндағы сөйлемдермен толықтырылсын:
"Полигон құрамына Ембi полигоны (5580 Сынақ жұмыстарын қамтамасыз ету базасы) және Сарышаған полигоны кiредi, жер учаскелерiнiң шекарасы, әскери объектілердiң тiзбесi, олардың мәртебесi мен пайдалану шарттары Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Ембi полигонын пайдалану және жалға берудiң шарттары туралы келiсiммен, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1995 жылғы 20 қаңтардағы Сарышаған сынақ полигонын пайдалану және жалға беру және Приозерск қаласының тыныс-тiршілігін қамтамасыз етудiң шарттары туралы келiсiммен айқындалады.
Ембi  полигонын (5580 Сынақ жұмыстарын қамтамасыз ету базасы) және Сарышаған полигонын пайдаланғаны үшін жыл сайынғы жалға беру ақысы 4 Мемлекеттік орталық көру аралық полигонын пайдаланғаны үшiн жыл сайынғы жалгерлiк ақыға енгiзiлмейдi және 1996 жылғы 18 қазандағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ембi сынақ полигонын жалға беру туралы шартпен және 1996 жылғы 18 қазандағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Сарышаған сынақ полигонын жалға беру туралы шартпен анықталады".
4. 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы жалға беру шартымен оларда орналасқан объектiлерiмен, Полигонның жылжымалы және жылжымайтын мүлiктерiмен қоса жер учаскелерiн Ресей Федерациясының уақытша пайдалануына бередi.

от 20 января 1995 года
Республика Казахстан и Российская Федерация, именуемые в дальнейшем Стороны,
согласились внести в  Соглашение  между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 4 Государственного центрального полигона (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года (далее - Соглашение) следующие изменения и дополнения:
1. В названии Соглашения, в абзаце третьем преамбулы и абзаце первом статьи 1 слова "4 Государственного центрального полигона" заменить словами "4 Государственного центрального межвидового полигона".
2. В абзаце втором преамбулы после слов "от 22 января 1993 года," дополнить словами "Соглашения между Российской Федерацией и Республикой Казахстан о военно-техническом сотрудничестве от 28 марта 1994 года,".
3. Абзац второй статьи 1 дополнить предложениями следующего содержания:
"В состав Полигона входит полигон Эмба (5580 База обеспечения испытательных работ) и полигон Сары-Шаган, границы земельных участков, перечень военных объектов, статус и условия использования которых определяются Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях использования и аренды полигона Эмба от 20 января 1995 года, Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об условиях использования и аренды испытательного полигона Сары-Шаган и обеспечения жизнедеятельности г. Приозерска от 20 января 1995 года.
Ежегодная арендная плата за использование полигона Эмба (5580 База обеспечения испытательных работ) и полигона Сары-Шаган не входит в ежегодную арендную плату за использование 4 Государственного центрального межвидового полигона и определяется Договором между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об аренде испытательного полигона Эмба от 18 октября 1996 года и Договором между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об аренде испытательного полигона Сары-Шаган от 18 октября 1996 года.".
4. Статью 3 изложить в следующей редакции:
"1. Республика Казахстан передает во временное пользование Российской Федерации на условиях аренды земельные участки с расположенными на них объектами, движимым и недвижимым имуществом Полигона.

2. Ресей Федерациясының 4 Мемлекеттiк орталық полигонының объектiлерi мен жауынгерлiк алаңдарын жалдау туралы 1996 жылғы 18 қазандағы шартқа сәйкес Ресей Федерациясының мүддесiне сай оларды жалға алу кезеңiнде Полигонның жер учаскелерiн пайдаланғаны үшiн Ресей Федерациясы ақы төлеудi жүзеге асырады".
5. 4-баптағы "субарендаға" деген сөздiң алдынан "Тараптардың немесе үшiншi елдердiң заңды және жеке тұлғаларына" деген сөздермен толықтырылсын.
6. 7-баптағы:
1-тармақтағы екiншi сөйлемде "Тараптардың жеке келiсiмiмен" деген сөздер "Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Қазақстан Республикасының аумағында уақытша орналасқан Ресей Федерациясының әскери құрамаларының мәртебесi туралы 1995 жылғы 20 қаңтардағы келiсiммен және Тараптардың басқа да келiсiмдерiмен" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Полигон бастығын Ресей Федерациясының Президентi Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрiмен келiсiлген Ресей Федерациясы Қорғаныс министрiнiң ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Президентiнiң келiсiмiмен тағайындауды жүзеге асырады".
7. 9-баптағы:
1-тармақтың екiншi абзацындағы "қалпына келтiрудi және" деген сөздер алынып тасталсын;
1-тармақтың оныншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тараптардың келiсiмi бойынша айқындалған тәртiппен қажет болған кезде нысаналар мен ракеталар құлаған алаңдарды қалпына келтiрудi қамтамасыз етудi мiндеттенедi";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Осы Келiсiмнiң 8-бабында көзделген ғылыми-зерттеу және сынақ жұмыстарының жылдық жоспарлары негізiнде Ресей Федерациясының Қорғаныс министрлігі 929 Мемлекеттiк ұшу-сынақ орталығының мүддесiне сай сынақ жұмыстарын жүргізген кезде Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлігінiң 4 Мемлекеттiк орталық көру аралық полигонының жер учаскелерi мен әуе кеңiстiгiн пайдалануға жол берiледi".
8. 11-баптың екiншi және үшiншi абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Полигонның аумағында жер кадастрын және мониторингтi жүргiзудi, жердi мақсатты пайдалануды бақылау Полигонның қолбасшылығымен келiсiлген тәртiп пен және мерзiмде Қазақстан Республикасының жер ресурстарын басқару жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган жүзеге асырады.
Ресей Тарабы Полигон аумағында геологиялық барлау және пайдалы қазбалар өндiрудi жүргiзбеуге мiндеттенедi. Полигон аумағында аң аулау, балық ұстау және жабайы өсiмдiктердi жинау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады".
9. 13-бапта "мiндеттi әскери" деген сөздер "шақыру бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын.

2. Российская Федерация осуществляет оплату за использование Полигоном в интересах Российской Федерации земельных участков в период их аренды в соответствии с Договором об аренде объектов и боевых полей 4 Государственного центрального полигона Российской Федерации от 18 октября 1996 года".
5. В статье 4 после слова "субаренду" дополнить словами "юридическим и физическим лицам Сторон или третьих стран".
6. В статье 7:
во втором предложении пункта 1 слова "отдельным соглашением Сторон" заменить словами "Соглашением между Российской Федерацией и Республикой Казахстан о статусе воинских формирований Российской Федерации, временно находящихся на территории Республики Казахстан, от 20 января 1995 года и другими соглашениями Сторон.";
пункт 2 дополнить предложением следующего содержания:
"Назначение начальника Полигона осуществляется Президентом Российской Федерации по согласованию с Президентом Республики Казахстан по представлению Министра обороны Российской Федерации, согласованному с Министром обороны Республики Казахстан".
7. В статье 9:
в абзаце втором пункта 1 слова "восстановление и" исключить;
в абзаце десятом пункта 1 после слова "ракет" дополнить словами "при необходимости в порядке, определяемом по согласованию Сторон";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Допускается использование земельных участков и воздушного пространства 4 Государственного центрального межвидового полигона Министерства обороны Российской Федерации при проведении испытательных работ в интересах 929 Государственного летно-испытателъного центра Министерства обороны Российской Федерации на основании годовых планов научно-исследовательских и испытательных работ, предусмотренных статьей 8 настоящего Соглашения".
8. Абзацы второй и третий статьи 11 изложить в следующей редакции:
"Ведение земельного кадастра и мониторинга на территории Полигона, контроль за целевым использованием земель осуществляет уполномоченный государственный орган по управлению земельными ресурсами Республики Казахстан в порядке и сроки, согласованные с командованием Полигона.
Российская Сторона обязуется не производить на территории Полигона геологическую разведку и разработку полезных ископаемых. Охоту на животных, рыбную ловлю и сбор дикорастущих растений на территории Полигона осуществлять в соответствии с законодательством Республики Казахстан".
9. В статье 13 слова "срочной службы" заменить словами "по призыву".

10. "Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан полигонның әскери объектілерiнiң тiзбесi" деген N 2 қосымша осы Хаттаманың қосымшасына сай редакцияда жазылсын.
Осы Хаттама ережесiн түсiндiру және қолдану кезiнде туындаған барлық даулар мен келiспеушiліктер Тараптар арасында өзара консультациялар мен келiссөздер жолымен шешілетiн болады.
Тараптардың бiреуiнде бiрлескен шешiмдi талап ететiн мәселелер туындаған кезде осы Тарап екiншi Тарапты келiссөздер басталғанға дейiн 30 күннен кешiктiрмей жазбаша түрде хабардар етедi.
Осы Хаттама оның күшiне енуi үшiн қажеттi мемлекетішiлiк рәсiмдердiң орындалғаны туралы Тараптардың соңғы жазбаша хабарламасын алған күнiнен бастап күшiне енедi.
Осы Хаттама 1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлігінiң (объектiлерi мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттiк орталық көру аралық полигонын пайдалану тәртiбi туралы келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылады және осы Келiсiммен бiр мезгілде өз қолданысын тоқтатады.
200__жылғы "___"__________ _______________қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тілдерiнде екi данада жасалды, әрi екi мәтiннiң күшi бiрдей.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ            РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ
YШIН                              YШIН
1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы
мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей
Федерациясы Қорғаныс министрлігінiң (объектiлерi
мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасы
аумағында орналасқан) 4 Мемлекеттiк орталық
полигонын пайдалану тәртiбi туралы келiсiмге
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
хаттамаға қосымша
Қазақстан Республикасының аумағына қоныс аударылған
полигон әскери объектiлерiнiң тiзбесi
р/с
N
Бөлiмшелердiң, объектiлердiң атауы
Қоныс аудару орны
1
10 Сарышаған сынақ полигоны
Приозерск қаласы
2
5580 Сынақ жұмыстарын қамтамасыз ету базасы
Ембi қаласы
3
20 жекеленген сынақ станциясы
Новая Казанка қаласы
4
30 жекеленген инженерлiк-сынақ бөлiмiнiң
өлшеу пункттерi
- 8-СЖ;
- 16-СЖ.
Сайхин қаласы
Шұңғай қаласы

10. Приложение N 2 "Перечень военных объектов Полигона, дислоцирующихся на территории Республики Казахстан" изложить в редакции согласно приложению к настоящему Протоколу.
Все споры и разногласия, возникающие при толковании и применении положений настоящего Протокола, будут решаться путем взаимных консультаций и переговоров между Сторонами.
При возникновении вопросов у одной из Сторон, требующих совместного решения, данная Сторона письменно уведомляет другую Сторону не позднее, чем за 30 дней до начала переговоров.
Настоящий Протокол вступает в силу с даты последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящий Протокол является неотъемлемой частью Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 4 Государственного центрального межвидового полигона (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года и прекращает свое действие одновременно с данным Соглашением.
Совершено в городе ______________ "__" 200 __ года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
ЗА РЕСПУБЛИКУ КАЗАХСТАН              ЗА РОССИЙСКУЮ ФЕДЕРАЦИЮ
Приложение
к Протоколу о внесении изменений и дополнений в
Соглашение между Республикой Казахстан и
Российской Федерацией о порядке использования
4 Государственного центрального полигона
(объекты и боевые поля, размещенные
на территории Республики Казахстан)
Министерства обороны Российской Федерации
от 20 января 1995 года
Перечень военных объектов полигона,
дислоцирующихся на территории Республики Казахстан
N
п/п
Наименование подразделения,
объектов
Место
дислокации
1
10 испытательный полигон
Сары-Шаган
г. Приозерск
2
5580-я база обеспечения
испытательных работ
г. Эмба
3
20-я отдельная испытательная
станция
г. Новая Казанка
4
Измерительные пункты 30-й
отдельной инженерно-испытательной части:
- ИП-8;
- ИП-16.
г. СаЙхин
г. Шунгай