Жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында Қазақстан Республикасының аумағындағы әскери-көліктік міндеттілік қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 19 шілдедегі N 747 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 799 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 14.09.2023 № 799 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.11.2020 № 785 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 14) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.11.2020 № 785 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасындағы әскери-көлiк мiндеттілігi туралы ереже бекiтілсiн.
2. Орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдар бұрын қабылданған нормативтік құқықтық кесiмдердi осы қаулыға сәйкес келтiрсiн.
3. "Қазақстан Республикасындағы әскери-көлiктiк мiндет туралы ереженi бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 3 қыркүйектегі N 1083 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1996 ж., N 36, 343-құжат) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы алғаш жарияланған күннен кейiн он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Pеспубликасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы19 шілдедегі
№ 747 қаулысымен
бекітілген
Жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында Қазақстан Республикасының аумағындағы әскери-көліктік міндеттілік қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.11.2020 № 785 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында Қазақстан Республикасының аумағындағы әскери-көліктік міндеттілік қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында көліктің барлық түрлерін дайындау және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына жеткізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил военно-транспортной обязанности на территории Республики Казахстан на период мобилизации, военного положения и в военное время
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июля 2005 года N 747. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2023 года № 799.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК 14.09.2023 № 799 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 20.11.2020 № 785 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 14) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 20.11.2020 № 785 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила о военно-транспортной обязанности в Республике Казахстан.
2. Центральным исполнительным и иным государственным органам привести ранее принятые нормативные правовые акты в соответствие с настоящим постановлением.
3. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 1996 года N 1083 "Об утверждении Положения о военно-транспортной обязанности в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N№36, ст. 343).
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 июля 2005 года № 747
Правила военно-транспортной обязанности на территории Республики Казахстан на период мобилизации, военного положения и в военное время
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 20.11.2020 № 785 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила военно-транспортной обязанности на территории Республики Казахстан на период мобилизации, военного положения и в военное время (далее – Правила) определяют порядок подготовки и поставки на период мобилизации, военного положения и в военное время всех видов транспорта Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, специальным государственным органам Республики Казахстан.

2. Әскери-көліктік міндеттілік жұмылдыру дайындығы мен жұмылдырудың элементі болып табылады, көлікті есепке алу, алдын ала дайындау, заңды және жеке тұлғалардың беруі, сондай-ақ көлікпен жұмыстарды орындау мен қызметтер көрсету жөніндегі іс-шараларды жүргізуді қамтиды.
3. Әскери-көліктік міндеттілік Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын, арнаулы мемлекеттік органдарын жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында көліктің барлық түрлерімен, оның ішінде мотоциклдермен, тракторлармен, тіркемелермен, жол-құрылыс және көтергіш-көлік машиналарымен және механизмдермен (бұдан әрі – көлік құралдары), сондай-ақ жегілетін және жүк артатын көлікпен қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында белгіленеді.
4. Әскери-көліктік міндеттілік заңнамада көзделген негіздерде көлік құралдарын иеленетін жеке және заңды тұлғаларға, сондай-ақ көлік құралдарының жұмысын қамтамасыз ететін өзге де ұйымдарға қолданылады.
Әскери-көліктік міндеттілік шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелеріне, артықшылықтары мен иммунитеттері бар шетелдік және халықаралық ұйымдарға, сондай-ақ шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға қолданылмайды.
5. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша көлік құралдары Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына жеткізілмейді.
6. Әскери-көліктік міндеттілікті жеке және заңды тұлғалар:
1) жұмылдыру жарияланғанға, соғыс жағдайы және соғыс уақыты енгізілгенге дейін – Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына жеткізуге арналған көлік құралдарын тіркеу, тіркеуден шығару, қайта тіркеу, техникалық пайдалану және көліктік бақылау жөніндегі іс-шараларды жүргізу;
2) жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында – жұмылдыру тапсырыстарына сәйкес Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына техникалық ақаусыз және жасақталған көлік құралдарын жеткізу арқылы атқарады.
7. Аса жеңіл авиацияның жеке әуе кемелерін, спорт кемелерін, жеңіл автомобильдерді (жүріп өту мүмкіндігі жоғары автомобильдерден басқа)және мотороллерлерді қоспағанда, мемлекеттік тіркеуді және техникалық қарап тексеруден өтуін есепке алуды жүргізетін уәкілетті органдар жүзеге асыратын көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу, тіркеуден шығару және қайта тіркеу, сондай-ақ оларды техникалық қарап тексеруден өткізуді орталық мемлекеттік органдар көлік құралын, сондай-ақ көлік құралдарының техникалық қарап тексеруден өту нәтижелерін тіркеген, тіркеуден шығарған және қайта тіркеген кезде ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимыл жасау арқылы Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігін хабардар ете отырып жүргізеді.

2. Военно-транспортная обязанность является элементом мобилизационной подготовки, мобилизации и включает в себя проведение мероприятий по учету, заблаговременной подготовке и предоставлению физическими и юридическими лицами транспорта, а также выполнению работ и оказанию транспортных услуг.
3. Военно-транспортная обязанность устанавливается на всей территории Республики Казахстан в целях обеспечения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, специальных государственных органов Республики Казахстан всеми видами транспорта, в том числе мотоциклами, тракторами, прицепами, дорожно-строительными и подъемно-транспортными машинами и механизмами (далее ‒ транспортные средства), а также гужевым и вьючным транспортом на период мобилизации, военного положения и в военное время.
4. Военно-транспортная обязанность распространяется на физические и юридические лица, владеющие транспортными средствами на основаниях, предусмотренных законодательством, а также на иные организации, обеспечивающие работу средств транспорта.
Военно-транспортная обязанность не распространяется на дипломатические представительства и консульские учреждения иностранных государств, иностранные и международные организации, имеющие привилегии и иммунитеты, а также иностранных граждан и лиц без гражданства.
5. Не подлежат поставке в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы Республики Казахстан транспортные средства по перечню согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Военно-транспортная обязанность физическими и юридическими лицами исполняется:
1) до объявления мобилизации, введения военного положения и военного времени – проведением мероприятий по регистрации, снятию с регистрации, перерегистрации, технической эксплуатации и транспортному контролю транспортных средств, предназначенных к поставке в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы Республики Казахстан;
2) при мобилизации, военном положении и в военное время – поставкой в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы Республики Казахстан технически исправных и укомплектованных транспортных средств в соответствии с мобилизационными заказами.
7. Государственная регистрация, снятие с регистрации и перерегистрация транспортных средств, а также прохождение технического осмотра, за исключением индивидуальных воздушных судов сверхлегкой авиации, спортивных судов, легковых автомобилей (кроме автомобилей повышенной проходимости) и мотороллеров, осуществляемые уполномоченными органами, ведущими их государственную регистрацию и учет прохождения технического осмотра, проводятся с уведомлением Министерства обороны Республики Казахстан центральными исполнительными органами путем взаимодействия информационных систем при регистрации, снятии с регистрации и перерегистрации транспортного средства, а также результата прохождения технического осмотра.

Ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимыл жасалмайтын болса, көлік құралдарын мемлекеттік тіркеуді және олардың техникалық қарап тексеруден өтуін есепке алуды жүзеге асыратын уәкілетті органдар осы Қағидаларға 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті әскери басқару органдарына мәліметтер жібереді.
8. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына жеке тұлғалардағы және заңды тұлғалардың балансындағы көлік құралдары 50 %-тен асырмай (екі және одан да көп көлік құралы болса) немесе жеке тұлғаның көлік құралының бір бірлігі (көлік құралының бір бөлігі ғана болса) жеткізілуге жатады.
9. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына берілетін көлік құралдарының түрлері мен саны:
1) Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспарында;
2) тиісті жергілікті атқарушы органның қаулысымен бекітілетін аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында көлік құралдарының жұмылдыру тапсырмасын (алу лимитін) бөлу есебінде;
3) тиісті жергілікті атқарушы органның қаулысымен бекітілетін көлік құралдарының иелері бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағында көлік құралдарының жұмылдыру тапсырысын (алу лимитін) бөлу есебінде айқындалады.
10. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына көлік құралдарын жеткізу үшін мыналар негіз болып табылады:
1) осы Қағидалардың 9-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда тиісті жергілікті атқарушы органның қаулысы негізінде бір тараптан жергілікті атқарушы орган және екінші тараптан жұмылдыру тапсырысын орындаушы (бұдан әрі – орындаушы) арасында жасалған жұмылдыру тапсырысын орындауға арналған шарт;
2) жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында орындаушыға табыс етілетін аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің көлік құралдарын жеткізуге арналған өкімі (бұдан әрі – өкім).
Осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген жағдайда тиісті жергілікті атқарушы органның қаулысы негізінде бір тараптан мемлекеттік орган және орындаушы арасында жасалатын жұмылдыру тапсырысын орындауға арналған шарт Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлерімен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына уақытша пайдалану үшін көлік құралдарын беруге негіз болып табылады.
Бейбіт уақытта жеке тұлғалармен көлік құралдарын жеткізуге шарт жасалмайды.

При отсутствии взаимодействия информационных систем уполномоченными органами, осуществляющими государственную регистрацию и учет прохождения технического осмотра транспортных средств, направляются сведения в местные органы военного управления района (города областного значения) по формам согласно приложениям 2, 3, 4 и 5 к настоящим Правилам.
8. Поставке в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы Республики Казахстан подлежит не более 50 % транспортных средств, находящихся у физических лиц и на балансе юридических лиц (при наличии двух и более транспортных средств), или одна единица транспортного средства физического лица (при наличии только одной единицы транспортного средства).
9. Типы и количество транспортных средств, предназначенных для поставки в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы Республики Казахстан, определяются:
1) мобилизационным планом Республики Казахстан;
2) расчетом распределения мобилизационного задания (лимита изъятия) транспортных средств на территории области, города республиканского значения и столицы по районам (городам областного значения), утверждаемым постановлением соответствующего местного исполнительного органа;
3) расчетом распределения мобилизационного заказа (лимита изъятия) транспортных средств на территории района (города областного значения) по владельцам транспортных средств, утверждаемым постановлением соответствующего местного исполнительного органа.
10. Основаниями для поставки транспортных средств в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы Республики Казахстан являются:
1) договор на выполнение мобилизационного заказа, заключенный между местным исполнительным органом, с одной стороны, и исполнителем мобилизационного заказа, с другой стороны (далее ‒ исполнитель), на основании постановления соответствующего местного исполнительного органа в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 9 настоящих Правил;
2) распоряжение акима района (города областного значения) на поставку транспортных средств (далее ‒ распоряжение), которое вручается исполнителю в период мобилизации, военного положения и в военное время.
Основанием для передачи транспортных средств во временное пользование в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы Республики Казахстан является договор на выполнение мобилизационного заказа, заключаемый между государственным органом, с одной стороны, и исполнителем, на основании постановления соответствующего местного исполнительного органа в случае, предусмотренном пунктом 13 настоящих Правил.
В мирное время договоры с физическими лицами на поставку транспортных средств не заключаются.

11. Көлік құралдарының жұмылдыру тапсырмасын (тапсырысын)(алу лимитін) бөлу есебін тиісті жергілікті әскери басқару органдары әзірлейді.
Жұмылдыру тапсырысын (алу лимитін) бөлу есептерін әзірлеу кезінде көлік құралдарының талап етілетін түрлері болмаған жағдайда оларды ауыстыру, оның ішінде Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бекітетін рұқсат етілген ауыстыру ведомосына сәйкес таяу және алыс шет елдерде шығарылған көлік құралдарымен ауыстыру жүргізіледі.
12. Жұмылдыру тапсырыстарын орындауға шарттар жасау тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
Жұмылдыру тапсырысын орындауға арналған шартқа қосымша осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Жұмылдыру тапсырыстарын орындауға арналған шарттарды нақтылау жарты жылда бір реттен сиретпей жүргізіледі.
13. Жұмылдыру тапсырысын орындауға жасалған шарттарға сәйкес мыналар уақытша пайдалануға беріледі:
1) әуе, теміржол, теңіз және ішкі су көлігі, сондай-ақ оның жұмысын қамтамасыз ететін мүлік – көлік саласындағы уәкілетті органға;
2) магистральдық құбыржол көлігі және оның жұмысын қамтамасыз ететін мүлік – энергетика саласындағы уәкілетті органға.
14. Көліктік инфрақұрылым объектілерін, сондай-ақ олардың жұмысын қамтамасыз ететін мүлікті жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары, арнаулы мемлекеттік органдары олардың иелерімен бірлесіп пайдаланады.
15. Автомобиль, жегілетін және жүк артатын көлікті, оның ішінде мотоциклдерді, тракторларды, тіркемелерді, жол-құрылыс және көтергіш-көлік машиналары мен механизмдерді, сондай-ақ олардың жұмысын қамтамасыз ететін мүлікті Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқада әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына жергілікті атқарушы органдар ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті әскери басқару органы арқылы жеткізеді.
16. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына жеткізуге арналған көлік құралдарын дайындауды орындаушылар жүзеге асырады, олар мынадай іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді:
1) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына жеткізуге арналған көлік құралдарын техникалық ақаусыз және жабдықталған күйде ұстау;

11. Расчет распределения мобилизационного задания (заказа) (лимита изъятия) транспортных средств разрабатывается соответствующими местными органами военного управления.
При разработке расчетов распределения мобилизационного заказа (лимита изъятия), в случае отсутствия требуемых типов транспортных средств производится их замена, в том числе транспортными средствами производства стран ближнего и дальнего зарубежья, в соответствии с ведомостью допускаемой замены, утверждаемой Министром обороны Республики Казахстан.
12. Порядок заключения договоров на выполнение мобилизационных заказов определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение к договору на выполнение мобилизационного заказа составляется по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Уточнение договоров на выполнение мобилизационных заказов проводится не реже одного раза в полугодие.
13. В соответствии с заключенными договорами на выполнение мобилизационного заказа передаются во временное пользование:
1) воздушный, железнодорожный, морской и внутренний водный транспорт, а также имущество, обеспечивающее его работу, уполномоченному органу в области транспорта;
2) магистральный трубопроводный транспорт и имущество, обеспечивающее его работу, ‒ уполномоченному органу в области энергетики.
14. Объекты транспортной инфраструктуры, а также имущество, обеспечивающее их работу в период мобилизации, военного положения и в военное время, используются Вооруженными Силами, другими войсками и воинскими формированиями, специальными государственными органами Республики Казахстан совместно с их владельцами.
15. Автомобильный, гужевой и вьючный транспорт, в том числе мотоциклы, тракторы, прицепы, дорожно-строительные и подъемно-транспортные машины и механизмы, а также имущество, обеспечивающее их работу, поставляются в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы Республики Казахстан местными исполнительными органами через местный орган военного управления района (города областного значения).
16. Подготовка транспортных средств, предназначенных для поставки в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы Республики Казахстан, осуществляется исполнителями, которые обеспечивают:
1) содержание в технически исправном и укомплектованном состоянии транспортных средств, предназначенных для поставки в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы Республики Казахстан;

2) қолданыстағы заңнамаға сәйкес көлік құралдарының міндетті техникалық қарап тексеруден өтуі;
3) көлік құралдарын есепке алу және техникалық бақылау жөніндегі техникалық және өзге де құжаттаманы жүргізу.
17. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына жеткізілетін көлік құралдарына қару-жарақ орнатуды және қажетті қосымша жабдықтауды оларды қабылдағаннан кейін жабдықталатын әскери бөлімдер (мекемелер) жүргізеді.
18. Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің көлік құралын жеткізуге арналған өкімін осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті әскери басқару органдары әзірлейді.
19. Жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында тиісті көлік құралын пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес техникалық ақаусыз және жасақталған көлік құралдары ұсынылады.
20. Жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына жеткізу үшін жоспарланған көлік құралдарын қосымша жабдықтауға арналған қосалқы бөлшектермен керек-жарақтарды, арнайы жабдықты жинақтауды, ұстауды осы көлік құралдарын жеткізу жоспарланған әскери бөлімдер (мекемелер) жүзеге асырады.
21. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы негізінде заңды тұлғалардың көлік құралдарының техникалық жай-күйін және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына жеткізуге әзірлігін тексеру үшін оларды жұмылдыру тапсырмасына сәйкес оқу-жаттығуларға немесе әскери жиындарға тартады.
22. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы қабылданған қаулы негізінде заңды тұлғалардың көлік құралдарын аумақтық қорғаныс міндеттері ауқымында оқу-жаттығуларға немесе әскери жиындарға тартады.
23. Көлік құралдарын оқу-жаттығуларға немесе әскери жиындарға тартқан кезде олар өткізілетін жердегі орталық немесе жергілікті атқарушы органның уәкілетті лауазымды адамы бір тараптан және екінші тараптан орындаушылар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көлік құралдарын жалдау (уақытша жалдау) шарттарын жасасады.
Оқу-жаттығуларды немесе әскери жиындарды өткізу кезеңіне көлік құралын жалдау (уақытша жалдау) шарты олар басталғанға дейін бес жұмыс күнінен кешіктірілмей жасалады.
Жалдау (уақытша жалдау) шарты орындаушының көлік құралын басқару және техникалық пайдалану бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсынуымен не ұсынуынсыз жасалады.

2) прохождение транспортными средствами обязательного технического осмотра в соответствии с действующим законодательством;
3) ведение технической и иной документации по учету и техническому контролю транспортных средств.
17. Установка вооружения и необходимое дооборудование транспортных средств, предназначенных к поставке в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы Республики Казахстан, производятся комплектуемыми воинскими частями (учреждениями) после их приема.
18. Распоряжения акима района (города областного значения) на поставку транспортных средств разрабатываются местным органом военного управления района (города областного значения) по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
19. В период мобилизации, военного положения и в военное время предоставляются технически исправные и укомплектованные транспортные средства в соответствии с инструкцией по эксплуатации соответствующего транспортного средства.
20. Накопление, содержание запасных частей и приспособлений, специального оборудования, предназначенного для доукомплектования транспортных средств, планируемых к поставке при мобилизации, военном положении и в военное время в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы Республики Казахстан, осуществляются воинскими частями (учреждениями), в которые спланирована поставка этих транспортных средств.
21. Министерство обороны Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, Служба государственной охраны Республики Казахстан на основании постановления Правительства Республики Казахстан привлекают транспортные средства юридических лиц на учения или воинские сборы для проверки их технического состояния и готовности к поставке в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы Республики Казахстан в соответствии с мобилизационным заказом.
22. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения и столицы на основании принятого постановления привлекает транспортные средства юридических лиц на учения или воинские сборы в объеме задач территориальной обороны.
23. При привлечении транспортных средств на учения или воинские сборы уполномоченным должностным лицом центрального или местного исполнительного органа по месту их проведения, с одной стороны, и исполнителями, с другой стороны, заключаются договоры аренды (фрахтования на время) транспортных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Договор аренды (фрахтования на время) транспортного средства на период проведения учений или воинских сборов заключается не позднее пяти рабочих дней до их начала.
Договор аренды (фрахтования на время) заключается с предоставлением либо без предоставления исполнителем услуг по управлению и технической эксплуатации транспортного средства.

24. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына жеткізуге арналған көлік құралдарын дайындауды бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Жұмылдыру, соғыс жағдайы
кезеңінде және соғыс уақытында Қазақстан Республикасының
аумағындағы әскери-көліктік
міндеттілік қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына, арнаулы мемлекеттік органдарына беруге жатпайтын көлік құралдарының тізбесі
1. Жедел медициналық көмек, қан құю станцияларының көлік құралдары, арнайы жабдықталған жедел жәрдем машиналары.
2. Пошталық көлік құралдары.
3. Инкассаторлық көлік құралдары.
4. Ветеринариялық көмектің көлік құралдары.

24. Контроль за подготовкой транспортных средств, предназначенных для поставки в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования, специальные государственные органы Республики Казахстан, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам военно-
транспортной обязанности на
территории Республики
Казахстан на период
мобилизации, военного
положения и в военное время
Перечень транспортных средств, не подлежащих передаче Вооруженным Силам, другим войскам и воинским формированиям, специальным государственным органам Республики Казахстан
1. Транспортные средства станций скорой медицинской помощи, переливания крови, машины скорой помощи со специальным оборудованием.
2. Почтовые транспортные средства.
3. Инкассаторские транспортные средства.
4. Транспортные средства ветеринарной помощи.

2. Егер көлік құралдарын көрсетілген мекенжай бойынша жеткізу мүмкін болмаса, онда олар мынадай мекенжай бойынша жеткізілуге тиіс________________________________
_________________________________________________________________________
(көлік құралдары жеткізілетін екінші мекенжай толық)
3. Көлік құралдары кестеге сәйкес, техникалық ақаусыз, тиісті жүргізуші және шанецтік құрал-саймандар, жанармай құю жабдығы жиынтықтарымен, техникалық паспорттарымен (арнайы бөлікке арналған формулярлармен) бірге және көрсетілген мекенжайларға дейін жүру есебінен отын құйылып жеткізілуге тиіс.
4. Арнайы автомобильдер мен жылжымалы жөндеу шеберханалары тиісті жабдығымен, керек-жарақтарымен және құрал-сайманымен, ал жеке құрамды тасымалдауға арналған жүк автомобильдері орындықтарымен және оларды бекітуге арналған металл бөлшектерімен, сондай-ақ баспалдақ-сатыларымен бірге жеткізілуге тиіс.
5. Көлік құралдарын беруге өкімді бұзған, сапалы және толық орындамаған кінәлілер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
Әкімдіктің Әкім ________________________________________ МО (қолы, Т.А.Ә)
ҚІБ(Б) Қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім) бастығы МО
_______________________________________
(әскери атағы, қолы, Т.А.Ә)
20___ жылғы "_____" _________

2. При невозможности поставить транспортные средства по указанному адресу, их
надлежит доставить по адресу:
____________________________________________________
__________________________________________________________________________
(подробно второй адрес поставки транспортных средств)
3. Транспортные средства должны быть поставлены согласно таблице, технически
исправные, укомплектованные, с техническими паспортами (формулярами на специальную
часть) и заправкой топливом из расчета следования до указанных адресов.
4. Специальные автомобили и подвижные ремонтные мастерские должны быть
поставлены с положенным оборудованием, приспособлениями и инструментом, а грузовые
автомобили, предназначенные для перевозки личного состава, сидениями и металлическими
деталями для их крепления, а также лестницами-стремянками.
5. За срыв, некачественное и неполное выполнение распоряжения на передачу
транспортных средств виновные несут ответственность в соответствии с законодательством
Республики Казахстан.
МП                         Аким ________________________________________
Акимата                                     (подпись, Ф.И.О)
МП                         Начальник управления (отдела) по делам обороны
У(О)ДО                   ____________________________________________
(воинское звание, подпись, Ф.И.О)
"_____" _________ 20___ года.