Әскери мүлiктi есепке алу және есептен шығару ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 28 шілдедегі N 787 Қаулысы.
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштерi туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 7 қаңтардағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Әскери мүлiктi есепке алу және есептен шығару ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2005 жылғы 28 шілдедегі
N 787 қаулысымен
бекiтілген
Әскери мүлiктi есепке алу және есептен шығару
ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери мүлкін есепке алу және есептен шығару ережесі (бұдан әрі – Ереже) "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 22) тармақшасына сәйкес әзірленді және әскери бөлімдерде, мемлекеттік мекемелерде, әскери оқу орындарында (бұдан әрі – әскери бөлімдер) жарамсыз (шекті) күйге келген сапасын жоғалтқан қаруды, әскери техника мен өзге де әскери мүлікті есепке алу және есептен шығару тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2016 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-1. Жеке пайдаланудағы заттай мүлік – жабдықтау нормалары бойынша әскери қызметшілерге тұрақты жеке пайдалануға (түгендеу мүлкінен басқа) босатылатын заттай мүлік заттары, атап айтқанда киім-кешек, аяқ киім, киім, жылы заттар және амуниция.
Ескерту. Ереже 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 11.04.2016 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Әскери бөлiмдердегi әскери мүлiктi есепке алу "Бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 28 ақпандағы Заңына және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес жүргізiледi.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.05.24 N 565 Қаулысымен.
3. Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери мүлкін есепке алуды және есептен шығаруды ұйымдастыру Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас штабымен келісу бойынша осы мүлік жедел басқаруында тұрған мемлекеттік органдардың бірінші басшылары бекіткен нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2016 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Об утверждении Правил учета и списания военного имущества
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2005 года № 787.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила учета и списания военного имущества.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 июля 2005 года N№787
Правила учета и списания военного имущества
1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета и списания военного имущества Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 22) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" и устанавливают порядок учета и списания в воинских частях, государственных учреждениях, военно-учебных заведениях (далее – воинских частях) пришедшего в непригодное (предельное) состояние утраченного оружия, военной техники и иного военного имущества.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2016 № 205 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1-1. Вещевое имущество личного пользования – предметы вещевого имущества, отпускаемые военнослужащим по нормам снабжения в постоянное индивидуальное пользование (кроме инвентарного имущества), а именно обмундирование, обувь, белье, теплые вещи и амуниция.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 1-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.04.2016 № 205 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Учет военного имущества в войсковых частях производится в соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.05.2011 № 565.
3. Организация учета и списания военного имущества Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований осуществляется в соответствии с инструкциями, утвержденными первыми руководителями государственных органов, в оперативном управлении которых находится данное имущество, по согласованию с Генеральным штабом Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2016 № 205 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

4. Белгiленген қызмет, тозу, пайдалану, жарамдылық мерзiмдерi өткеннен кейiн жарамсыз (шектi) жай-күйге келген мүлiктi есептен шығару техникалық жай-күйiнiң актiлерi немесе сапалық жай-күйiнiң өзгеруі актілерi (осы Ереженiң 1 және 2-қосымшалары) бойынша жүргiзiледi. Кiнәлi адамдарға жатқызылғаннан басқа, уақытынан бұрын жарамсыз (шектi) жай-күйге келген және жоғалған мүлiкті есептен шығару инспекторлық куәлiктер (бұдан әрi - куәлiк) (осы Ереженiң 3-қосымшасы) бойынша жүргiзiледi.
5. Оқу-жаттығу және басқа да мақсаттарда пайдаланылатын мүлікті, сондай-ақ осы Ереженің 27-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, егер мүлік өзінің техникалық жай-күйі бойынша немесе жөндеуден кейін мақсаты бойынша бұдан әрі пайдалануға жарайтын болса, белгіленген қызмет мерзімдерінің өтуі, сондай-ақ мүліктің тозу құнының 100% есептелуі оны есептен шығару үшін негіз бола алмайды.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2016 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Есептен шығаруға жататын мүлiк техникалық жай-күйiнiң бекітілген актiсiн немесе куәлігін алғанға дейiн жойылмайды, бөлшектенбейдi немесе оқу құралы ретiнде пайдаланылмайды.
Тіркелiмдерге, есепке алу кiтаптарына (карточкаларға) мүлiктi есептен шығару туралы жазу агрегаттарды, тораптарды, аспаптарды, бөлшектерді, материалдарды, металл сынығын және есептен шығарылған мүлiктi бөлшектеуден алынған басқа да мүлiк кiрiске алынғаннан немесе кәдеге жарату актісі жасалғаннан кейiн ғана бекітілген техникалық немесе сапалық жай-күйiнiң өзгеруi актiлері (куәлiктері) негізiнде жүргізiледi.
Техникалық жай-күйінің актiлері немесе сапалық жай-күйiнiң өзгеруi актiлері (куәлiктері) бекітілген жөндеу және оқу-жаттығу мақсаттары үшін жарамсыз агрегаттар, тораптар, аспаптар, бөлшектер, материалдар мен бөлшектеуден алынған басқа да мүлiк тіркелiмдер, есепке алу кiтаптары (карточкалары) бойынша металл сынығы, ескі зат және басқа да мүлiк ретінде кіріске алынады және ол пайдалану, сату немесе кәдеге жарату шамасына қарай есептен шығарылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.10.11 № 1289 Қаулысымен.
7. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.10.11 № 1289 Қаулысымен.
8. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.10.11 № 1289 Қаулысымен.
2. Техникалық жай-күйi актілерi бойынша мүлiктi есептен шығару тәртiбi
9. Техникалық жай-күйi актілерi бойынша жарамсыз (шектi) жай-күйге келген есепте тұрған мүлiк:
1) белгіленген қызмет мерзiмдерiнiң өтуi бойынша;
2) қолбасшылықтың жоспарлары бойынша өткiзiлген сынақтар немесе тәжiрибе жұмыстары процесiнде;

4. Списание имущества, пришедшего в непригодное (предельное) состояние по истечении установленных сроков службы, носки, использования, годности, производится по актам технического состояния или актам изменения качественного состояния (приложение 1 и 2 настоящих Правил). Списание преждевременно пришедшего в непригодное (предельное) состояние и утраченного имущества, кроме отнесенного на виновных лиц, производится по инспекторским свидетельствам (далее - свидетельство) (приложение 3 настоящих Правил).
5. Истечение установленных сроков службы, а также 100 % – начисление износа стоимости имущества не могут служить основанием для его списания, если имущество по своему техническому состоянию или после ремонта пригодно для дальнейшего использования по предназначению, за исключением имущества, используемого в учебных и других целях, а также случаев, предусмотренных в пункте 27-1 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2016 № 205 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. Подлежащее списанию имущество не может быть уничтожено, разукомплектовано или использовано в качестве учебного пособия до получения утвержденного акта технического состояния или свидетельства.
Записи в регистрах, книгах (карточках) учета о списании имущества производятся на основании утвержденных актов технического или изменения качественного состояния (свидетельств), только после оприходования агрегатов, узлов, приборов, деталей, материалов, металлолома и другого имущества, полученного от разукомплектования списанного имущества или составления акта утилизации.
Непригодные для ремонта и учебных целей агрегаты, узлы, приборы, детали, материалы и другое имущество, полученное от разукомплектования, на которое утверждены акты технического состояния или акты изменения качественного состояния (свидетельства), приходуются по регистрам, книгам (карточкам) учета как металлолом, ветошь и другое имущество и списываются по мере использования, реализации или утилизации.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 11.10.2012 № 1289.
7. Исключен постановлением Правительства РК от 11.10.2012 № 1289.
8. Исключен постановлением Правительства РК от 11.10.2012 № 1289.
2. Порядок списания имущества
по актам технического состояния
9. По актам технического состояния списывается состоящее на учете имущество, пришедшее в непригодное (предельное) состояние:
1) по истечении установленных сроков службы;
2) в процессе испытаний или опытных работ, проведенных по планам командования;

3) егер ол өзiнiң техникалық жай-күйi бойынша жөндеуге (қалпына келтiруге) және тiкелей мақсаты бойынша пайдалануға келмейтiн болса, белгiленген сақтау шарттарын, жаңарту және техникалық қызмет көрсету тәртiбiн сақтаған кезде жедел және стратегиялық запаста сақтаудың белгiленген мерзiмiнiң өтуi бойынша есептен шығарылады.
Техникалық жай-күйi актілерi бойынша оған қызмет мерзiмi белгiленбеген, егер ол өзiнiң техникалық жай-күйi бойынша жөндеуге (қалпына келтiруге) және мақсаты бойынша пайдалануға келмейтiн болса, қалыпты пайдалану процесiнде жарамсыз (шектi) жай-күйге келген мүлiк есептен шығарылады.
Техникалық жай-күйi актiлерi бойынша белгiленген жарамдылық мерзiмдерi өткеннен кейiн және бақылау-талдау зертханаларынан алынған олардың жарамдылығы туралы қорытынды (талдау) негiзiнде дәрi-дәрмек құралдары (оның iшiнде соғыс уақытында басым қолданылатындары да) есептен шығарылады.
10. Есептен шығаруға жататын мүлiктiң техникалық жай-күйiн анықтау және оны есептен шығаруға техникалық жай-күйi актілерiн жасау оның құрамына осы құралдар бойынша мамандар кiретiн комиссиялардың қарауына жатады.
11. Техникалық жай-күйдi анықтау үшiн:
1) ұсынылған мүлiктi қарау, өлшеу мен тексеру жүргізіледi, мүлiктің техникалық жай-күйi актісiн жасау үшін негіз болған бар ақаулар тозудың дәрежесi мен себептерi белгіленедi;
2) формулярдың (паспорттың) дұрыс толтырылуы тексерiледi және комиссия төрағасының қолымен және әскери бөлiмнiң елтаңбаны мөрiнiң бедерлемесiмен расталады;
3) мүлiктi пайдалану және сақтау шарттарының қолданылып жүрген нормативтiк құқықтық кесiмдердiң талаптарына сәйкес келуi тексерiледi;
4) мүлiктiң iс жүзiнде пайдалануда болу ұзақтығы белгiленедi және оны жөндеу мен мақсаты бойынша бұдан әрi пайдаланудың орындылығы айқындалады;
5) есептен шығаруға жататын мүлiктiң жинақтамасы тексерiледi;
6) оларды алған соң кейiннен кiрiске алу үшiн негiз болатын, есептен шығарылатын мүлiкте болатын құнды (түстi) металдар, асыл тастар, иондаушы сәулелену көздерi мен радиоактивтi заттар тiзбесiн қоса бере отырып техникалық жай-күйi актiсi жасалады. Есептен шығарылатын мүлiкте құнды (түстi) металдардың, асыл тастардың, иондаушы сәулелену көздерi мен радиоактивтi заттардың болмау фактiсi немесе олардың жетiспеушiлiгi техникалық жай-күйi актiсiнде көрсетiледi;
7) мүлiктi тұтастай және әрбiр құрылғы бойынша, оның iшiнде есептен шығарылғаннан кейiн құнды (түстi) металдар мен асыл тастарды да қамтитындарын неғұрлым мақсатты пайдалану туралы ұсыныс енгізiледi, оларды бағалау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұйымдастырылады;

3) по истечении установленного срока хранения в оперативном и стратегическом запасе, при соблюдении установленных условий хранения, порядка освежения и технического обслуживания, если оно по своему техническому состоянию не может быть отремонтировано (восстановлено) и использовано по прямому назначению.
По актам технического состояния списывается имущество, на которое не установлен срок службы, пришедшее в непригодное (предельное) состояние в процессе нормальной эксплуатации, если оно по своему техническому состоянию не может быть отремонтировано (восстановлено) и использовано по предназначению.
По актам технического состояния списываются лекарственные средства (в том числе и применяемые преимущественно в военное время) по истечении установленных сроков годности и на основании заключения (анализа) об их пригодности, полученного от контрольно-аналитических лабораторий.
10. Определение технического состояния подлежащего списанию имущества и составление актов технического состояния на его списание подлежат рассмотрению комиссиями, в состав которых входят специалисты по этим средствам.
11. Для определения технического состояния:
1) производятся осмотр предъявленного имущества, замеры и проверки, устанавливаются степень и причины износа, имеющиеся дефекты, послужившие основанием для составления акта технического состояния имущества;
2) проверяется правильность заполнения формуляра (паспорта) и заверяется подписью председателя комиссии и оттиском гербовой печати воинской части;
3) проверяется соответствие условий эксплуатации и хранения имущества требованиям действующих нормативных правовых актов ;
4) устанавливается продолжительность фактического нахождения имущества в эксплуатации и определяется целесообразность его ремонта и дальнейшего использования по назначению;
5) проверяется комплектность подлежащего списанию имущества;
6) составляется акт технического состояния с приложением перечня драгоценных (цветных) металлов, драгоценных камней, источников ионизирующих излучений и радиоактивных веществ, содержащихся в списываемом имуществе, который будет основанием для последующего оприходования их после извлечения. Факт отсутствия драгоценных (цветных) металлов, драгоценных камней, источников ионизирующих излучений и радиоактивных веществ или их недостачи в списываемом имуществе указывается в акте технического состояния;
7) вносится предложение о наиболее целесообразном использовании имущества в целом и по каждому устройству, в том числе и содержащих драгоценные (цветные) металлы и драгоценные камни после списания, организовывается их оценка в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

8) есептен шығарылған мүлiктен пайдалануға жарамды тораптарды, детальдарды, материалдарды, түстi, құнды металдарды және асыл тастарды алу тексерiледi, олардың саны мен салмағы айқындалады және әскери бөлiмнiң тиiстi қоймасына тапсыру жүргізіледi;
9) техникалық немесе сапалық жай-күйiнiң өзгеруi актілерінiң уақтылы жасалуына және мүлiктi бөлшектеудiң жүзеге асырылуына бақылау жүзеге асырылады.
Өлшеу құралдарының (оның iшiнде кiрiктiрілген) техникалық жай-күйi актілеріне олардың жарамсыздығы туралы метрологиялық органның (әскери бөлiмнің өлшеу техникасы базасының немесе зертханасының) куәлiктері қоса берiледi.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.10.11 № 1289 Қаулысымен.
12. Әскери бөлiмнiң әр түрлi қызметтерi сандық есебiнiң құрамына есепке алынған, бiрнеше құрылғыдан тұратын қару-жарақ (әскери техника) үлгiсiн (шассидi, тартпа қозғалтқышты, агрегаттарды, зеңбiректердi, ұшыру қондырғыларын, пулеметтердi, көздеу приборларын, навигациялық аппаратураларын, радиоэлектрондық қабылдау-беру құрылғылары мен басқаларды) қару-жарақ (әскери техника) үлгiсiнiң мақсатын айқындайтын құрылғылардың жай-күйi бойынша есептен шығарған кезде техникалық жай-күйi актісiнiң 1-бөлiмiнде осы құрылғы бiрiншi жазылады. Бұдан әрi техникалық жай-күйiн (санатын) көрсете отырып, нөмiрлерi бойынша есепке алынатын басқа да бөлiктерi жазылады.
13. Қару-жарақ (әскери техника) үлгiсiнiң құрамына кiретiн басқа да құрылғыларды есептен шығару осы құрылғыларды ақаусыздарымен ауыстырғаннан кейiн жүргiзiледi. Егер құрылғылардың бiреуi ауыстырылмайтын болса, ол қару-жарақ, әскери техника үлгісiн бұдан әрi пайдалану туралы шешiм қабылданғаннан кейiн есептен шығарылады.
14. Үлгiнiң мақсатын айқындамайтын құрылғының жай-күйi бойынша қару-жарақ (әскери техника) үлгісiн есептен шығарған кезде, егер ол ақаусызға ауыстырылмайтын болса, техникалық жай-күйi актiсiнiң 1-бөлiмiнде осы құрылғы, ал содан кейiн - олардың техникалық жай-күйiн (санатын) көрсете отырып, нөмiрлерi бойынша есепке алынатын басқа да құрылғылар жазылады. Техникалық жай-күйi актiсiнiң қалған бөлiмдерiнде қару-жарақ (әскери техника) үлгісінiң мақсатын айқындайтын құрылғының жай-күйi туралы жазулар жазылады. Техникалық жай-күйi актiсiнiң 5-бөлiмiнде есептен шығаруды талап ететiн құрылғыны ақаусызға ауыстыруға болмайтын себептерi көрсетiледi. /
15. Базалық машиналарға (тiркемелерге) құрастырылған арнайы қондырғыларды (агрегаттарды, жабдықтарды) есептен шығаруға техникалық жай-күй актілерi қондырғыға (агрегатқа, жабдыққа) және базалық шассиге (тiркемеге) бөлек жасалады.
Базалық шасси оған орнатылған жабдықты есептен шығарғаннан немесе алғаннан кейiн ғана есептен шығарылады.

8) проверяется изъятие из списываемого имущества годных к эксплуатации узлов, деталей, материалов, цветных, драгоценных металлов и камней, определяется их количество и вес и производится сдача на соответствующий склад воинской части;
9) осуществляется контроль за своевременным составлением актов технического или изменения качественного состояния и осуществлением разукомплектования имущества.
К актам технического состояния на средства измерений (в том числе и на встроенные) прилагаются свидетельства метрологического органа (базы или лаборатории измерительной техники воинской части) об их непригодности.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11.10.2012 № 1289.
12. При списании образца вооружения (военной техники), состоящего из нескольких устройств, учитываемых в составе количественного учета различными службами воинской части (шасси, приводные двигатели, агрегаты, орудия, пусковые установки, пулеметы, приборы наведения, навигационная аппаратура, радиоэлектронные приемно-передающие устройства и другие), по состоянию устройства, определяющего предназначение образца вооружения (военной техники), в разделе 1 акта технического состояния первым записывается это устройство. Далее записываются другие части, учитываемые по номерам, с указанием технического состояния (категории).
13. Списание других устройств, входящих в состав образца вооружения (военной техники), производится после замены этих устройств на исправные. Если одно из устройств не может быть заменено, оно списывается после принятия решения о дальнейшем использовании образца вооружения, военной техники.
14. При списании образца вооружения (военной техники) по состоянию устройства, не определяющего предназначение образца, если оно не может быть заменено на исправное, в разделе 1 акта технического состояния первым записывается это устройство, а затем - другие устройства, учитываемые по номерам, с указанием их технического состояния (категории). В остальных разделах акта технического состояния производятся записи о состоянии устройства, определяющего предназначение образца вооружения (военной техники). В разделе 5 акта технического состояния указываются причины, по которым устройство, требующее списания, не может быть заменено на исправное.
15. Акты технического состояния на списание специальных установок (агрегатов, оборудования), смонтированных на базовых машинах (прицепах), составляются раздельно на установку (агрегат, оборудование) и базовое шасси (прицеп).
Базовое шасси списывается только после списания или снятия установленного на нем оборудования.

16. Техникалық жай-күйi актiсi:
әскери бөлiм командирiнiң (бастығының) бекiтуi үшiн үш данада;
жоғары тұрған лауазымды адамның бекiтуi үшiн төрт данада жасалады.
Техникалық жай-күйі актілерi мүлiктiң тиесiлiлігі бойынша әскери бөлiм қамтамасыз етуде тұрған басқару органына беріледi.
Пайдаланылуы (жұмысы) паспорттарда (формулярларда) ескерiлетiн мүлікті есептен шығаруға техникалық жай-күйi актiсiн ұсынған кезде оның барлық бөлімдерi техникалық жай-күйi актiсiне қол қойылатын күнге толық ресiмделген және қол қоюмен әрi әскери бөлiмнiң елтаңбалық мөрiнiң бедерлемесімен расталған паспорт (формуляр) мiндеттi түрде қоса берiледi.
Өрт сөндiру автомобильдерi мен мотопомпаларды есептен шығарған кезде техникалық жай-күйi актісiне арнайы жабдыққа тиiсті органның қорытындысы қоса беріледi.
Техникалық жай-күйi актiсi және оған қоса берiлген құжаттар түскен күннен бастап екi апта мерзiмде әскери басқару және қамтамасыз ету органдарында оларды ресiмдеудiң дұрыстығы тексеріледi және қажет болған жағдайда мүліктi есептен шығарудың орындылығы, заңдылығы және бөлшектеу тәртібі туралы қорытынды беріледi, содан кейiн техникалық жай-күйi актісi белгiленген тәртiппен бекітуге ұсынылады. Бұл ретте техникалық жай-күйі актісiнiң барлық даналары мекеме мөрiнiң бедерлемесiмен бекiтіледi және куәландырылады, содан кейiн бірiншi данасы әскери бөлiмге қайтарылады, екiншiсi – оны бекiткен жоғары тұрған қамтамасыз ету органдарының iстерінде сақталады.
Ұқсас өндiрiстiк-шаруашылық мақсаты, техникалық сипаттамасы, құны бар және бір материалдық-жауапты адамның жауапты сақтауында тұрған бiр типті объектiлердi есептен шығару үшiн техникалық жай-күйiнiң жиынтық актiсi жасалады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.10.11 № 1289 Қаулысымен.
17. Техникалық жай-күйiнiң бекітілген актiсi онда көрсетiлген мүлiктi әскери бөлiмнің есебiнен шығару және есепке алу тiркелiмдерi, кiтаптары мен карточкалары бойынша бөлшектеуден алынған агрегаттарды, тораптарды, аспаптарды, бөлшектерді, материалдарды, металл сынығы мен басқа да мүлiктi кiрiске алуға сапалық жай-күйiнiң өзгеруi актiсiн (осы Ережеге 2-қосымша) жасауға негiз болады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.10.11 № 1289 Қаулысымен.
18. Қару-жараққа, техника мен мүлiкке техникалық қызмет көрсетудiң және жөндеудiң регламенттік жұмыстарын жүргiзген, өндiрiстiк және шаруашылық-тұрмыстық мұқтаждар кезiнде жұмсалған шығыс және пайдалану материалдары, зымыран отыны, жанармай, қосалқы бөлшектер және қосалқы құралдар мен керек-жарақтар (бұдан әрi – ҚҚЖ) бөлiмшелерден қолданыстағы нормаларға сәйкес есептен шығару актілері (нұсқама) бойынша, ал жөндеу бөлiмшелерiнен (шеберханалардан) орындалған жұмыстар актілері бойынша есептен шығарылады.
Регламенттік жұмыстар, техникалық қызмет көрсету немесе жөндеу кезінде қару-жарақ пен техникадан алынған ақаулы агрегаттар, құралдар мен ҚҚЖ сапалық жай-күйiнiң өзгеруі актісі бойынша әскери бөлiмнің есебінен шығарылады.

16. Акт технического состояния составляется:
в трех экземплярах, для утверждения командиром (начальником) воинской части;
в четырех экземплярах, для утверждения вышестоящим должностным лицом.
Акты технического состояния представляются в соответствующий по принадлежности имущества орган управления, где воинская часть состоит на обеспечении.
При представлении акта технического состояния на списание имущества, эксплуатация (работа) которых учитывается в паспортах (формулярах), обязательно прилагается паспорт (формуляр), все разделы которого должны быть полностью оформлены на день подписания акта технического состояния и удостоверены подписями и оттиском гербовой печати воинской части.
При списании пожарных автомобилей и мотопомп к акту технического состояния прилагается заключение на специальное оборудование соответствующего органа.
В двухнедельный срок со дня поступления акта технического состояния и приложенных к нему документов в органах военного управления и обеспечения проверяется правильность их оформления и при необходимости дается заключение о целесообразности, законности списания и порядке разукомплектования имущества, после чего представляется акт технического состояния на утверждение в установленном порядке. При этом утверждаются и удостоверяются оттиском печати учреждения все экземпляры акта технического состояния, после чего первый экземпляр возвращается в воинскую часть, второй – хранится в делах вышестоящих органов обеспечения, утвердивших его.
Для списания однотипных объектов, имеющих аналогичные производственно-хозяйственное назначение, техническую характеристику, стоимость и находящихся на ответственном хранении у одного материально-ответственного лица, составляется сводный акт технического состояния.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 11.10.2012 № 1289.
17. Утвержденный акт технического состояния служит основанием для списания с учета воинской части указанного в нем имущества и составления акта изменения качественного состояния (приложение 2 к настоящим Правилам) на оприходование полученных от разукомплектования агрегатов, узлов, приборов, деталей, материалов, металлолома и другого имущества по регистрам, книгам и карточкам учета.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 11.10.2012 № 1289.
18. Расходные и эксплуатационные материалы, ракетное топливо, горючее, запасные части и запасные инструменты и принадлежности (далее - ЗИП), израсходованные при проведении регламентных работ технического обслуживания и ремонта вооружения, техники и имущества, производственных и хозяйственно-бытовых нужд, списываются с подразделений в соответствии с действующими нормами по актам списания (установки), а с ремонтных подразделений (мастерских) по актам выполненных работ.
Неисправные агрегаты, инструменты и ЗИП, снятые с вооружения и техники при регламентных работах, техническом обслуживании или ремонте, списываются с учета воинской части по акту изменения качественного состояния.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.10.11 № 1289 Қаулысымен.
19. Жөндеу бөлiмшесiнде (шеберханасында) орындалған жұмыстар актілерi ауыстырылған агрегаттар (жеке жүйелер), қосалқы бөлшектер, материалдар мен ҚҚЖ туралы есепке алу кiтабынан үзiндiлер негiзiнде жасалады және жөнделген техниканы (мүлiктi) қабылдап алушылар бұрыштама қою үшiн ұсынылады.
20. Атыстарда, оның iшiнде полигондарда жұмсалған зымырандар мен зымыран негiзiнде жасалған нысаналардың барлық түрлерiн есептен шығару ұшырулар туралы актiлер негiзiнде жүргiзiледi.
Ұшырулар туралы актiлер екi данада жасалады, олардың бiреуi белгiленген тәртiппен команда бойынша ұсынылады.
21. Қабылдау, сақтау және тексерiс (түгендеу, тексеру) кезiнде анықталған табиғи азаю нормалары шегінде мүлiк жетiспеушiлiгi есептен шығару актiлерi негiзiнде әскери бөлiм қызметтерiндегi есептен шығарылады.
Есептен шығару актiлерiне табиғи азаю есебi қоса берiледi.
22. Ұшу аппараттарын пайдаланған кезде жұмсалған жанар-жағармай материалдарын, этил спиртi мен оның қоспаларын есептен шығару тарату ведомосын, ұшу парағын немесе жоспарлы кестеден үзіндіні қоса бере отырып, жанар-жағармай материалдарын есептен шығару актілері бойынша, стационарлық және жылжымалы агрегаттарды (станцияларды) пайдаланған кезде – агрегаттардың жұмыс парақтары бойынша, радиорелейлiк (тропосфералық) станциялардың қуатты агрегаттарын және аппараттық жерүстi байланыс тораптарын пайдаланған кезде – электр агрегаттарының машиналық журналдарынан үзiндiлер бойынша, техниканы пайдаланған кезде – жол парақтары бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.10.11 № 1289 Қаулысымен.
23. Әскери машиналардағы майларды есептен шығару қозғалтқышта іс жүзінде жанған, оны ауыстырған кезде қозғалтқышты майлау жүйесiнен (корабльдерде циркуляциялық май жүйесiнен) құйып алынған, қызмет көрсету кезеңдiлігі мен ауқымына сәйкес қозғалтқышты және күш берілiсi агрегаттарын, бөлшектер мен тораптарды майлау жүйесiн жуу үшiн пайдаланылған мөлшерінде жүргiзіледi. Майды шығысқа есептен шығару:
1) пайдаланылатын жерүстi әскери техникасында – шығыс нормаларына сәйкес жол жүру парақтары бойынша;
2) сақтауда тұрған машиналарда – шығыс нормалары шегiнде іс жүзінде пайдалану бойынша орындалған жұмыстар актілерi бойынша;
3) корабльдерде және басқа да машиналар мен агрегаттарда және қозғалтқыштарда – машинаның (агрегаттың, қозғалтқыштың) жұмысын есепке алу карточкасы бойынша жүргiзiледi.
Сақтауда тұрған машиналарды майлау жүйесiндегі май қолда бар ретiнде есепке алынады.

Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 11.10.2012 № 1289.
19. Акты выполненных работ в ремонтном подразделении (мастерской) составляются на основании выписок из книг учета о замененных агрегатах (отдельных системах), запасных частях, материалах и ЗИП и представляются для визирования приемщиками отремонтированной техники (имущества).
20. Списание всех видов ракет и мишеней, созданных на базе ракет, израсходованных на стрельбах, в том числе на полигонах, производится на основании актов о пусках.
Акты о пусках составляются в двух экземплярах, один из которых представляется по команде в установленном порядке.
21. Недостача имущества в пределах норм естественной убыли, выявленной при приеме, хранении и ревизии (инвентаризации, проверке), списывается с учета в службах воинской части на основании актов списания.
К актам списания прилагаются расчеты естественной убыли.
22. Списание горюче-смазочных материалов, этилового спирта и его смесей, израсходованных при эксплуатации летательных аппаратов, осуществляется по актам списания горюче-смазочных материалов, с приложением раздаточной ведомости, полетного листа или выписки из плановой таблицы, при эксплуатации стационарных и передвижных агрегатов (станций) – по рабочим листам агрегатов, при эксплуатации силовых агрегатов радиорелейных (тропосферных) станций и аппаратных наземных узлов связи – по выпискам из машинных журналов электрических агрегатов, при эксплуатации техники – по путевым листам.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 11.10.2012 № 1289.
23. Списание масла на военных машинах производится в количестве фактически сгоревшего в двигателе, слитого из системы смазки двигателя (на кораблях из циркуляционной масляной системы) при его замене, использованного для промывки системы смазки двигателя и агрегатов трансмиссии, деталей и узлов в соответствии с периодичностью и объемом обслуживания. Списание масла в расход производится:
1) на эксплуатируемой наземной военной технике – по путевым листам в соответствии с нормами расхода;
2) на машинах, находящихся в консервации – по актам выполненных работ по фактическому использованию в пределах норм расхода;
3) на кораблях и других машинах и агрегатах и двигателях – по карточке учета работы машины (агрегата, двигателя).
Масла в системе смазки машин, находящихся в консервации, учитываются как находящиеся в наличии.

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.10.11 № 1289 Қаулысымен.
24. Майлаулар мен арнайы сұйықтықтарды (этил спиртi мен қалыпты қататын салқындатқыш сұйықтықтан басқа), оның iшiнде тежегiш және улы техникалық сұйықтықтарды есептен шығару осы сұйықтықтарды пайдалануды бекiткеннен кейiн жүргiзілген жөндеу, регламенттiк жұмыстар және басқа да мұқтаждарға пайдалану актілері бойынша жүргізiледi. Этил спиртi мен оның қоспаларын есептен шығару регламенттiк жұмыстарға, жабдықтарды жөндеуге және басқа да мақсаттарға – шығыс нормалары шегiнде есептен шығару актілері бойынша жүргiзiледi.
Этил спиртiн, сондай-ақ улы техникалық сұйықтықтарды шығысқа есептен шығару актілерiне белгiленген нормаларға сәйкес олардың болжамды шығысы есебi қоса берiледi.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.10.11 № 1289 Қаулысымен.
25. Жай қататын салқындатқыш сұйықтық (тосол, антифриз) және т.б. осы сұйықтықты пайдалану шығындарының орнын толтыруға және қозғалтқыштардың салқындату жүйесiн жууға қысқы кезең ішінде жұмсалған мөлшерде есептен шығаруға жатады. Машиналардың салқындату жүйесiне құйылған жай қататын салқындатқыш сұйықтық қолда бары ретiнде есепке алынады. Жай қататын салқындатқыш сұйықтықты құйып алғаннан кейiн ол белгiленген нормалар шегінде есептен шығару актілерi бойынша есептен шығарылады және өңделген ретінде улы-техникалық сұйықтықтың нақты жай-күйi бойынша кiрiске алынады.
26. Қоспалар жасауға, талдаулар (сынақтар) жүргiзуге жұмсалған мүлiк есептен шығару актiсi негiзiнде есептен шығарылады. Алынған қоспалар әскери бөлiмнiң бухгалтерлiк есебi бойынша есепке алынады (кiрiске алынады).
27. Басқа әскери бөлiмдерге кеткен әскери қызметшiлердiң есебiндегi заттай мүлiк, оларға берілген аттестаттар негiзiнде хабарламалар бойынша берiледi.
27-1. Теріс себептер бойынша жұмыстан босатуды қоспағанда, әскери қызметшілерді жұмыстан босатқан, кию мерзімі бітпеген түгендеу мүлкінен басқа, жеке пайдаланылған заттай мүлікті есептен шығарған кезде бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша арнайы киім-кешектер мен жеке пайдаланудағы басқа да заттарды баланстан есептен шығаруға арналған акті бойынша жүргізіледі.
Ескерту. Ереже 27-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 11.04.2016 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. 3апасқа шығарылатын мерзiмдi қызметтiң әскери қызметшiлерiне берiлген мүлiк (азық-түлiктен басқа), осы мүлiктi алған адамның қолхаты бар алу карталары, жүк құжаттары, ведомостар негізiнде әскери бөлiмнiң бөлiмшелерi мен қызметтерi есебiнен шығарылады.

Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правительства РК от 11.10.2012 № 1289.
24. Списание смазок и специальных жидкостей (кроме этилового спирта и охлаждающей низкозамерзающей жидкости), в том числе тормозных и ядовитых технических жидкостей, производится по актам проведенных ремонтных, регламентных работ и использования на другие нужды после утверждения использования этих жидкостей. Списание этилового спирта и его смесей производится на регламентные работы, ремонт оборудования и другие цели - по актам списания в пределах норм расхода.
К актам списания в расход этилового спирта, а также ядовитых технических жидкостей прилагается расчет возможного расхода их в соответствии с установленными нормами.
Сноска. Пункт 24 в редакции постановления Правительства РК от 11.10.2012 № 1289.
25. Охлаждающая низкозамерзающая жидкость (тосол, антифриз) и т.д. подлежит списанию в количестве этой жидкости, израсходованной в течение зимнего периода, на восполнение эксплуатационных потерь и промывку системы охлаждения двигателей. Охлажденная низкозамерзающая жидкость, залитая в системы охлаждения машин, учитывается как находящаяся в наличии. После слива охлаждающей низкозамерзающей жидкости она списывается с учета по актам списания в пределах установленных норм и приходуется как отработанная по фактическому состоянию ядовито-техническая жидкость.
26. Имущество, израсходованное на составление смесей, проведение анализов (испытаний), списывается с учета на основании актов списания. Полученные смеси учитываются (приходуются) по бухгалтерскому учету воинской части.
27. Вещевое имущество, числящееся за военнослужащими, убывшими в другие воинские части, передается по извещениям на основании выданных им аттестатов.
27-1. При увольнении военнослужащих, за исключением увольнения по отрицательным мотивам, списание вещевого имущества личного пользования, кроме инвентарного имущества, с неистекшим сроком носки производится по акту на списание с баланса спецодежды и других предметов индивидуального пользования по форме, утвержденной центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 27-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.04.2016 № 205 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
28. Имущество (кроме продовольствия), выданное увольняемым в запас военнослужащим срочной службы, списывается с учета подразделений и служб воинской части на основании заборной карты, накладных, ведомостей, где должна быть расписка лица, получившего это имущество.

29. Мүлiк қызметiнiң жұмсалған жөндеу материалдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген нормалар бойынша оған жөндеуге жауапты адамның қолхаты бар, орындалған жұмыстардың көлемi туралы анықтаманы қоса бере отырып, есептен шығару актiсi негiзiнде есептен шығарылады.
3. Инспекторлық куәлiктер бойынша жоғалған мүлiктi есептен шығару тәртiбi
30. Жетiспеушiлiктер (табиғи азаю нормалары шегінде туындаған жетiспеушiлiктерден басқа), ұрлау, заңсыз немесе нормадан тыс жұмсау (есептен шығару), жою, бүлдiру және зiлзала апаты нәтижесiнде жоғалған, сондай-ақ олар бойынша сот органдары өндiрiп алудан бас тартқан, зақымданған және уақытынан бұрын iстен шыққан, тозған не жоғалған мүлiк, оның мақсатына, келiп түсу көздерiне және сатып алу тәсiлдерiне қарамастан, куәлiк бойынша есептен шығарылады.
Куәлiктер жоғалған мүлiктi есептен шығару үшiн негіз болып табылады.
Куәлiктi алуға, оған қоса берілетін қолдаухатты және құжаттарды дайындауды есептен шығарылатын мүлiк есепте тұрған қызмет жүзеге асырады.
31. Куәлiктер мынадай жағдайларда:
1) мүлiк табиғи зiлзалалар немесе соғыс қимылдары нәтижесiнде жоғалғанда;
2) мүлiк өрт, апат немесе авария нәтижесiнде жоғалғанда және лауазымды және басқа да адамдарды материалдық жауапкершiлiкке тарту үшiн негiз болмағанда;
3) мүлiк, оларды қарсыластың басып алуын, жеке құрамның өмiрiне қауiп төнуiн болдырмау немесе жұқпалы аурулардың алдын алу және жою мақсатында әскери қолбасшылықтың өкiмi бойынша жойылғанда, жарамсыз (шекті) жай-күйге келтiрiлгенде немесе жоғалғанда;
4) мүлiк соғыс қимылдарын жүргiзу кезеңiнде Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi мен басқа да әскери құралымдары жеке құрамының өмiрiне қауiп төнген кезде жойылғанда, жарамсыз жай-күйге келтiрiлгенде немесе жоғалғанда;
5) егер мүлiктi жоғалтумен келтiрілген зиян сомасы кiнәлiден өндiрiп алуға сот органдары белгiлеген сомадан немесе кiнәлiге заң бойынша әкiмшілiк тәртiппен салуға болатын сомадан асатын болса;
6) мүлiктi жоғалтудан келтiрiлген зиянға сынақтар немесе оқу-жаттығулар барысында жол берілгенде, сондай-ақ табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде және келтiрiлген зиян сомасын кiнәлi адамдардың есебiне жатқызу үшiн негiз болмағанда;
7) мемлекетке келтiрілген зиянға кiнәлi болып ешкiм танылмағанда (осы тармақтың 1-тармақшасында көрсетілген жағдайлардан басқа);
8) дұрыс ресiмделген және тиiсті жауап берушiге уақтылы берілген талап-арыздан сот бас тартқанда, ал бас тартумен талапкер келiспеген жағдайда - оның арызын жоғары тұрған орган қарағаннан және сот талап-арыздан бас тарту туралы шешiм шығарғаннан кейiн;

29. Израсходованные ремонтные материалы вещевой службы списываются с учета на основании акта списания с приложением к нему справки об объеме выполненных работ с распиской лица, ответственного за ремонт, по установленным нормам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок списания утраченного
имущества по инспекторским свидетельствам
30. Имущество, независимо от его назначения, источников поступления и способов приобретения, утраченное в результате недостач (кроме недостач, образовавшихся в пределах норм естественной убыли), хищений, незаконного или сверхнормативного расходования (списания), уничтожения, порчи и стихийных бедствий, а также поврежденное и преждевременно выведенное из строя, изношенное, либо утраченное, по которым судебными органами отказано во взыскании, списывается по свидетельству.
Свидетельства являются основанием для списания утраченного имущества.
Подготовка ходатайства и документов, прилагаемых к нему, на получение свидетельства осуществляется службой, на учете которой находится списываемое имущество.
31. Свидетельства выдаются в случаях:
1) когда имущество утрачено в результате стихийных бедствий или военных действий;
2) когда имущество утрачено в результате пожара, катастрофы или аварии и отсутствуют основания для привлечения к материальной ответственности должностных и других лиц;
3) когда имущество уничтожено, приведено в непригодное (предельное) состояние либо утрачено по распоряжению военного командования в целях предотвращения захвата их противником, угрозы жизни личного состава или в целях предупреждения и ликвидации заразных заболеваний;
4) когда имущество уничтожено, приведено в непригодное состояние или было утрачено при угрозе жизни личного состава Вооруженных Сил Республики Казахстан и других воинских формирований в период ведения военных действий;
5) если сумма ущерба, причиненного утратой имущества, превышает сумму, определенную судебными органами к взысканию с виновного, или превышает сумму, которую по закону возможно наложить на виновного в административном порядке;
6) когда ущерб, причиненный утратой имущества, был допущен в ходе испытаний или учений, а также при возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и нет оснований для отнесения суммы причиненного ущерба за счет виновных лиц;
7) когда не признана чья-либо вина в причинении ущерба государству (кроме случаев, указанных в подпункте 1 настоящего пункта);
8) когда суд отказал в иске, правильно оформленном и своевременно предъявленном к надлежащему ответчику, а в случае несогласия истца с отказом - после рассмотрения его жалобы вышестоящим органом и вынесения решения суда об отказе в иске;

9) мүлiк ұрлану салдарынан жоғалғанда не жойылғанда, ал оған айыпкер ретiнде тартылуға жататын адамдар анықталмаған не тергеуден немесе соттан жасырынған немесе өзге де себептер бойынша олардың жүрген жерi белгiсiз болғанда. Бұл жағдайларда куәлiктер беру iс жүргiзудi тоқтату туралы қаулы қабылдағаннан кейiн жүргiзіледi;
10) егер оның артында заң бойынша заңнамада белгіленген тәртiппен жаза қолданылуы мүмкiн мүлiк қалмаған болса, борышкердiң қайтыс болуына немесе оның өлiмiне байланысты өндiрiп алудың мүмкiндiгi болмаған кезде берiледi.
32. Бiр уақытта әскери мүлiктi жоғалтудан (өрттен, апаттан, авариядан, жетiспеушiлiктен) және т.б. келтiрілген зиянды бөлек (бөлшектеп) есептен шығаруға куәлiктер берілмейдi.
Жоғалған мүлiкті есептен шығаруға қолдаухат барлық жағдайларда жоғалған мүлiктiң әр түрлi материалдық, техникалық және басқа да қамтамасыз ету қызметтерiне тиесiлілігіне қарамастан зиянның барлық сомасына берiледi.
33. Генералдардың, адмиралдардың, офицерлердiң, келiсiм-шарт қызметi әскери қызметшiлерiнiң және әскери қызметшi әйелдердiң жеке пайдалануындағы уақытынан бұрын тозған немесе жоғалған заттай мүлiктерiн есептен шығаруға куәлiктер берiлмейдi.
34. Соғыс қимылдары барысында және диверсия нәтижесiнде жоғалған мүлiктi есептен шығаруға куәлiктер қолдаухат негізiнде берiледi, оған: мүлiктiң жоғалғанын көрсете отырып, есептiк-ақпараттық жауынгерлiк құжаттың көшiрмесi, осы мәселе бойынша әскери бөлiм командирiнiң бұйрығынан көшiрме, техникалық жай-күй актiсi, паспорт немесе формуляр (ұшақтарға, тiкұшақтарға, БСР, планерлер мен авиация қозғалтқыштарына арналған формулярлардан басқа) қоса берiледi. Iстiң жағдайына байланысты қолдаухатқа осы тарауда көзделген басқа да құжаттар қоса берiлуi мүмкiн. Қолдаухат осы жағдайларда өткен тәулiктерде жоғалған мүлiктi (ұрыс қорытындылары бойынша) есептен шығаруға ресiмделедi.
35. Жоғалған мүлiктi есептен шығаруға арналған куәлiктер келтiрiлген зиянның бiр бөлiгiн немесе толық сомасын мемлекет есебiне жатқызу қажеттiгiн белгілеген тексерiстерден, жүргiзiлген қызметтік тергеуден және сот шешiмiнен кейiн берiледi.
36. Әскери бөлiмнiң жоғалған мүлкiн мемлекеттің есебiнен есептен шығаруға куәлiк алу үшiн оларға есептен шығару қажеттiлiгiн негiздейтiн құжаттар қоса берiле отырып, бағыныстылығы бойынша қолдаухат ұсынылады.
37. Куәлiк алу үшiн қолдаухатқа мынадай құжаттар:
1) тиiстi үлгіде ресiмделген қызметтiк тергеу (тексерiс, тексеру) материалдары және олардың нәтижелерi туралы бұйрықтың көшiрмесi;

9) когда имущество утрачено вследствие хищения либо уничтожено, а виновные в этом лица, подлежащие привлечению в качестве обвиняемых, не установлены, либо скрылись от следствия или суда, или их местопребывание неизвестно по иным причинам. В этих случаях выдача свидетельств производится после вынесения постановления о приостановлении производства по делу;
10) при невозможности возобновления взыскания в связи со смертью или ликвидацией должника, если после него не осталось имущества, на которое по закону может быть обращено взыскание в порядке, установленном законодательством.
32. Свидетельства не выдаются на раздельное (по частям) списание ущерба, причиненного одновременно утратой военного имущества (пожаром, катастрофой, аварией, недостачей) и т.д.
Ходатайство на списание утраченного имущества во всех случаях представляется на всю сумму ущерба независимо от принадлежности утраченного имущества к различным службам материального, технического и других видов обеспечения.
33. Не выдаются свидетельства на списание преждевременно изношенного или утраченного вещевого имущества личного пользования генералов, адмиралов, офицеров, военнослужащих контрактной службы и военнослужащих-женщин.
34. Свидетельства на списание имущества, утраченного в ходе военных действий и в результате диверсий, выдаются на основании ходатайства, к которому прилагаются: копия отчетно-информационного боевого документа с отражением утрат имущества, выписка из приказа командира воинской части по данному вопросу, акт технического состояния, паспорт или формуляр (кроме формуляров на самолеты, вертолеты, БСР, планеры и авиационные двигатели). В зависимости от обстоятельств дела к ходатайству могут быть приложены другие документы, предусмотренные данной главой. Ходатайство в этих случаях оформляется на списание имущества, утраченного за истекшие сутки (по итогам боя).
35. Свидетельства на списание утраченного имущества выдаются после ревизий, проведенных служебных расследований и решений суда, которыми установлена необходимость отнесения части или полной суммы нанесенного ущерба за счет государства.
36. Для получения свидетельств на списание за счет государства утраченного имущества воинской части представляются ходатайства по подчиненности с приложением к ним документов, обосновывающих необходимость списания.
37. К ходатайству на получение свидетельства прилагаются следующие документы:
1) надлежащим образом оформленные материалы служебного расследования (ревизии, проверки) и выписка из приказа об их результатах;

2) кiнәлi адамдардың есебiнен зиянды iшiнара өтеу туралы сот шешiмiнiң үзiндiсi, iс жүргiзудi тоқтата тұру немесе одан бас тарту туралы құқық қорғау органдарының анықтамасы;
3) жұқпалы аурулар кезiнде немесе қарсыластың оны басып алуының алдын алу мақсатында мүлiктi жоюға, сондай-ақ олардың табиғи зiлзалалар, апаттар мен авариялар нәтижесiнде жоғалғаны туралы бұйрықтар мен өкiмдердiң көшiрмесi (көрсетiлген жағдайлар нақты болған кезде);
4) әскери бөлiмнiң командирi бекiткен есептен шығарылатын мүлiктiң оны одан әрi пайдалану туралы ұсыныстары бар техникалық жай-күйi актiсi;
5) есептен шығарылатын техникалық құралдардың ресiмделген паспорттары, формулярлары немесе ауыстыру карточкалары;
6) әрi қарай пайдалануға мүлiктiң жарамсыздығын растайтын қорытындылар (талдаулар);
7) есептен шығаруға жататын мүлiк құнының есебi және мемлекеттiк мекеменiң теңгерiмiнде бар болуын растау қоса берiледi.
Бұдан басқа, iстiң жағдайына байланысты қолдаухатқа: тексерiс немесе тексеру актiсiнiң көшiрмесi; осы iс бойынша сот органы шешiмiнiң немесе тергеу органы қаулысының көшiрмесi; кiнәлі адамдардың есебiнен шығынды iшiнара өтеу туралы анықтама қоса берiледi.
Өртпен жойылған мүлiктi есептен шығару жағдайында тиiстi орган жасаған өрттiң шығу себептерi мен жағдаяттарын тергеу актiсi, сондай-ақ осы iс бойынша тергеу немесе сот органының шешiмi қоса берiледi.
38. Куәлiк беру туралы қолдаухат қоса берiлетiн құжаттарымен бiрге жоғары тұрған органға қызметтiк тергеу аяқталғаннан немесе әскери бөлiмге сот немесе тергеу органының қаулысы келiп түскеннен кейiн 30 күннен кешiктiрілмей жiберiледi.
Тиiстi құжаттармен расталмаған куәлiк беру туралы қолдаухат қарауға қабылданбайды.
39. Бағыныстылығы бойынша ұсынылған қолдаухаттарды қарау қорытындылары бойынша олар келiп түскен күннен бастап екi ай мерзiмде шешiм қабылданады және инспекторлық куәлiктер берiлдi. Қажет болған жағдайларда осы мерзiмде дәл сол орындарда қызметтiк тергеу немесе ұсынылған материалдарды тексеру тағайындалады.
40. Куәлiк оған командирi немесе бастығы қол қойған құраманың (бiрлестіктiң) немесе мекеменiң мөрiмен растау үшiн жiберiледi.
Жоғарыда көрсетілген тәртiптi бұза отырып берiлген куәлiк жарамсыз деп есептеледi.
41. Куәлiктер үш данада беріледi: бiрiншiсi - жоғалту орын алған әскери бөлiмге беріледi; екiншiсi - тиiстi материалдық қамтамасыз ету органына жiберіледi; үшiншiсi - куәлiктердi беру үшiн негiз болған құжаттармен бiрге командирi немесе бастығы куәлiк берген мекеменiң iстерiнде сақталады. Куәлiктердiң үш данасына да қол қойылып, мөр бедерлемесi басылады.
Куәлiктер куәлiктi жазып берген әскери бөлiмнiң инспекторлық куәлiктердi берудi тiркейтiн журналда тiркеледi және белгіленген мерзiмде қаржы қызметiне берiледi.

2) выписка из решений суда о частичном возмещении ущерба за счет виновных лиц, справка правоохранительных органов о приостановлении или отказе в производстве по делу;
3) копии приказов и распоряжений на уничтожение имущества при заразных заболеваниях или в целях предотвращения захвата его противником, а также об утрате в результате стихийных бедствий, катастроф и аварий (при фактическом наступлении указанных обстоятельств);
4) утвержденный командиром воинской части акт технического состояния списываемого имущества с предложениями о его дальнейшем использовании;
5) оформленные паспорта, формуляры или карточки-заместители списываемых технических средств;
6) заключения (анализы), подтверждающие непригодность имущества к дальнейшему использованию;
7) расчет стоимости и подтверждение наличия в балансе государственного учреждения имущества, подлежащего списанию.
Кроме того, в зависимости от обстоятельств дела, к ходатайству прилагаются: копии акта ревизии или проверки; копии решения судебного органа или постановления следственного органа по данному делу; справка о частичном возмещении ущерба за счет виновных лиц.
В случаях списания имущества, уничтоженного пожаром, прилагаются акт расследования причин и обстоятельств возникновения пожара, составленный соответствующим органом, а также решение по этому делу следственного или судебного органа.
38. Ходатайство о выдаче свидетельства с прилагаемыми документами направляется вышестоящему органу не позднее 30 дней после завершения служебного расследования или поступления в воинскую часть постановления судебного или следственного органа.
Ходатайство о выдаче свидетельства, не подтвержденное соответствующими документами, к рассмотрению не принимается.
39. По итогам рассмотрения представленных по подчиненности ходатайств, в двухмесячный срок со дня их поступления, принимаются решения и выдаются инспекторские свидетельства. В необходимых случаях в этот же срок назначаются служебные расследования или проверки представленных материалов на месте.
40. Свидетельство направляется для заверения печатью того соединения (объединения) или учреждения, командиром или начальником которого оно подписано.
Свидетельство, выданное с нарушением указанного выше порядка, считается недействительным.
41. Свидетельства выдаются в трех экземплярах: первый - выдается воинской части, в которой имела место утрата; второй - направляется соответствующему органу материального обеспечения; третий - вместе с документами, послужившими основанием для выдачи свидетельства, хранится в делах учреждения, командиром или начальником которого выдано свидетельство. Подпись и оттиск печати производятся на всех трех экземплярах свидетельства.
Свидетельства регистрируются в журнале регистрации выдачи инспекторских свидетельств в воинской части, выписавшей свидетельство, и представляются в финансовую службу в установленные сроки.

42. Куәлiктердi алғаннан кейiн мүлiк жоғалтқан әскери бөлiмнiң теңгерiмiнен, сондай-ақ есепке алу кiтабы мен карточкаларынан, айналым ведомостарынан, жеке шоттарынан есептен шығарылады.
БЕКIТЕМIН Әскери мүлiктi есепке алу
________________________ және есептен шығару
(лауазымы, әскери атағы) ережесіне 1-қосымша
________________________
(тегi, қолы)
___ ж. "__"_____________
Техникалық жай-күйінiң
АКТІСІ
Жасалған
күні
Операция
коды
Операция
негізi
(мақсаты)
Құжат
нөмiрi
Қызметi
Әскери бөлiм
(бөлiмше,
қойма)
____________________ ж. ______ " "_________________ N_____________
(бұйрықпен, өкiммен) тағайындалған комиссия
________________________________________________ тексеру жүргіздi.
(объектiнiң атауы)
Құжаттармен танысу, қарау (тексеру) кезiнде мыналар анықталды:
1. Құрамы және сапалылық жай-күйі
P/с
N
Мүлiк-
тiң
атауы
с
а
н
ы
Өл-
шем
бір-
лігі
Мү-
кам-
мал-
дық
нө-
мірі
За-
уыт-
тық
нө-
мірі
Пас-
порт,
фор-
муляр
N
Са-
наты
(сор-
ты,
тығыз-дығы)
Бір
бір-
лігі-
нің
ба-
ғасы
Со-
масы
Тозу
құны
ауда-
рылды
Е
с
к
е
р
т
у
со-
масы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
2. Техникалық-пайдалану көрсеткіштері
1. Пайдалануға енгізілдi (күнi)
2. Пайдалануда тұрады (жылы, айы)
3. Пайдаланғаннан бастап жұмыс iстеп келедi (циклдерi, жүрілген сағ.км)
4. Мыналар белгілендi:
ресурс (циклдерi, жүрілген сағ.км)
пайдалану мерзiмi (жылы, айы)
кепiлдi жұмыс iстеуi (циклдерi, жүрілген сағ.км)
кепілдiк мерзiмi (жылы, айы)
5. Жөндеу жүргiзілді (түрі, күнi)
6. Соңғы жөндеуден кейiн пайдалануда тұрады (жылы, айы)
7. Соңғы жөндеуден кейiн жұмыс істеуi (циклдерi, жүрілген сағ.км)
8. Iстелiп бiтпеген жұмысы бар (қайта істеу):
тағайындалған ресурс бойынша
пайдалану мерзiмi бойынша (жылы, айы)
кепiлдi жұмыс істеуi бойынша (циклдерi, жүрiлген сағ.км)
жарамдылық мерзiмi бойынша (жылы, айы)
9. Құнды металдар мөлшерi
3. Жинақталым
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Техникалық жай-күйi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Мерзiмiнен бұрын тозу немесе бүлiну себептерi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

42. После получения свидетельства имущество списывается с баланса, а также с книг и карточек учета, оборотных ведомостей, лицевых счетов воинской части, в которой произошла утрата.
УТВЕРЖДАЮ: Приложение 1
_____________________________ к Правилам учета и списания
(должность, воинское звание) военного имущества
_____________________________
(подпись, фамилия)
"__" _________ ______г.
АКТ
технического состояния
Дата
состав-
ления
Код
опера-
ции
Основание
(цель)
операции
Номер
док-та
Служба
Войсковая
часть
(подразде-
ление, склад)
Комиссия, назначенная (приказом, распоряжением)_____________
от "___"__________ ____ г. N___ на _________________________
произвела осмотр ___________________________________________
(наименование объекта)
При ознакомлении с документами, осмотре (проверке) установлено:
1. Состав и качественное состояние
N
по
пор.
Наи-
мено-
вание
иму-
щест-
ва
Ко-
ли-
че-
ст-
во
Еди-
ница
из-
ме-
ре-
ния
Ин-
вен-
тар-
ный
но-
мер
За-
вод-
ской
но-
мер
N
пас-
пор-
та,
фор-
му-
ляра
Кате-
гория
(сорт,
плот-
ность)
Це-
на
за
еди-
ницу
сум-
ма
Сум-
ма
На-
чис-
лен
из-
нос
При-
ме-
ча-
ние
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
2. Технико-эксплуатационные покадатели
1. Введено в эксплуатацию (дата)
2. Находится в эксплуатации (лет,
месяцев)
3. Имеет наработку с начала
эксплуатации (циклов, ч, км пробега)
4. Установлены:
ресурс (циклов, ч, км пробега)
срок эксплуатации (лет, месяцев)
гарантийная наработка (циклов, ч, км
пробега)
гарантийный срок (лет, месяцев)
5. Произведен ремонт (вид, дата)
6. Находится в эксплуатации после
последнего ремонта (лет, месяцев)
7. Наработка после последнего
ремонта (циклов, ч, км пробега)
8.Имеет недоработку (переработку):
по назначенному ресурсу
по сроку эксплуатации (лет, месяцев)
по гарантийной наработке (циклов, ч,
км пробега)
по сроку годности (лет, месяцев)
9. Количество драгоценных металлов
3. Комплектность
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
4. Техническое состояние
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
5. Причины досрочного износа или повреждения
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________

6. Орындалған жұмыстардың көлемі
(бюллетеньдік жұмыстардың N)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
7. Комиссия ұсыныстары
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Комиссия төрағасы ___________________________________________
(тегi, аты-жөні, лауазымы, әскери атағы, қолы)
Комиссия мүшелері
_______________________________ _______________________________
(тегi, лауазымы, (тегi, лауазымы,
әскери атағы, қолы) әскери атағы, қолы)
Комиссия мүшелері
_______________________________ _______________________________
(тегi, лауазымы, (тегi, лауазымы,
әскери атағы, қолы) әскери атағы, қолы)
Акті ________ данада жасалды
N 1 дана ___________________
N 2 дана ___________________
N 3 дана ___________________
8. Әскери бөлім командирінің қорытындысы
(аға бастықтың)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
МО ____________________________________________________
_____ жылғы "___" __________
Тапсырдым ___________________________________________________
(тегi, лауазымы, әскери атағы, қолы)
Қабылдадым __________________________________________________
(тегi, лауазымы, әскери атағы, қолы)
_____ жылғы "___" __________
Бухгалтерлік есеп бойынша жүргізілді
Дебеті
Кредиті
Сомасы
Бас бухгалтер
______________________
(тегi, қолы)
___ ж. "____"_________
Әскери мүлiктi есепке алу
және есептен шығару
ережесіне 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.10.11 № 1289 Қаулысымен.
БЕКIТЕМIН
_________________________
(лауазымы, әскери атағы)
________________________
(қолы, тегі)
___ ж. "__"_____________
_________________________
мүліктiң атауы
сапалық жай-күйi өзгеруiнің
№________ АКТIСI
Жасалған күні
Операция коды
Құжаттың негізі (мақсаты)
Құжат нөмiрi
Қызметi
Әскери бөлiм (бөлiмше, қойма)
Құжаттармен танысу, қарау (тексеру) кезiнде мыналар анықталды:
Мүлiктiң атауы
Есептен шығарылсын
саны
өлшем бірлігі
санаты
баланстық құны
Тозу есептелді
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Мүлiктiң атауы
Кіріске алынсын
саны
өлшем бірлігі
Мүкәммалдық нөмірі
Санаты (сорты, тығыздығы )
Бір бірлік үшін бағасы
сомас ы
сомасы
8
9
10
11
12
13
14
Комиссия қорытындысы (басқа санатқа ауыстыру себептерi, сорты, жекелеген тораптарды, аспаптарды, қосалқы бөлшектерді, бөлшектерді, басқа да мүлiктi пайдаланудың мақсатқа сәйкестігі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі)
Комиссия мүшелерi ___________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі)
Комиссия мүшелерi ___________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі)
Үлкен бастықтың қорытындысы _________________________________________ М.О _________________________________________________________
лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі
20___ ж. "____"__________

6. Объем выполненных доработок
(N бюллетеней доработок)
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
7. Предложения комиссии
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Председатель комиссии _________________________________
(должность, воинское звание,
подпись, и.о.фамилия)
Члены комиссии
____________________________ ____________________________
(должность, воинское звание, (должность, воинское звание,
подпись, фамилия) подпись, фамилия)
Члены комиссии
____________________________ ____________________________
(должность, воинское звание, (должность, воинское звание,
подпись, фамилия) подпись, фамилия)
Акт составлен в ___ экз.
экз. N 1 _________________
экз. N 2 _________________
экз. N 3 _________________
8. Заключение командира воинской части
(старшего начальника)
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
М.П. ________________________
"__" ___________ ____г.
Сдал ____________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия)
Принял ____________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия)
"__" ___________ ____г.
Проведено по ________________________________________
бухгалтерскому | Дебет | Кредит | Сумма |
учету: |___________|______________|_____________|
|___________|______________|_____________|
|___________|______________|_____________|
|___________|______________|_____________|
Главный |___________|______________|_____________|
бухгалтер |___________|______________|_____________|
___________________ |___________|______________|_____________|
подпись, фамилия
"__" ___________г.
Приложение 2
к Правилам учета и списания
военного имущества
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правительства РК от 11.10.2012 № 1289.
УТВЕРЖДАЮ:
___________________________
(должность, воинское звание)
___________________________
(подпись, фамилия)
"___" ____________ ____ г.
АКТ № ______
изменения качественного состояния
_________________________________________
наименование имущества
Дата
составления
Код
операции
Основание (цель) документа
Номер
документа
Служба
Войсковая
часть
(подразделение,
склад)
При ознакомлении с документами, осмотре (проверке) установлено:
Списать
Оприходовать
наиме-
нова-
ние
иму-
щества
коли-
чес-
тво
еди-
ница
изме-
рения
ка-
те-
го-
рия
ба-
лан-
совая
стои-
мость
на-
чис-
лен
износ
наиме-
нование
иму-
щества
коли-
чес-
тво
еди-
ница
изме-
рения
ин-
вен-
тарный
номер
Кате-
гория
(сорт,
плот)
Цена за
единицу
сумма
сумма
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Заключение комиссии (причины перевода в другую категорию, сорт,
целесообразность использования отдельных узлов, приборов, запасных
частей, деталей, другого имущества)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Председатель комиссии
____________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия)
Члены комиссии ____________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия)
Члены комиссии ____________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия)
Заключение старшего начальника
_______________________________________________________
_______________________________________________________
М.П.
____________________________________________
должность, воинское звание, подпись, фамилия
"____" _________ 20__ г.
Полученные от разукомплектования узлы, приборы, запасные части,

8-14-бағандарда көрсетілген бөлшектеуден алынған тораптарды, аспаптарды, қосалқы бөлшектерді, бөлшектер мен басқа да мүлiктi жауапты сақтауға қабылдадым
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі)
20___ ж. "____"__________
Бухгалтерлiк есеп бойынша жүргізілдi:
Дебет
Кредит
Сома
Бас бухгалтер ______________________
(қолы, тегі)
20 ___ ж. "____"_________
___________________________________ Әскери мүлiктi есепке алу
(министрліктiң, ведомствоның атауы) және есептен шығару
ережесіне 3-қосымша
N___ инспекторлық куәлiк
200__ жылғы "___"___________________
_______________________________________________ қолдаухатына сәйкес
(қолдаухатты кiм бергенi көрсетіледi)
мынадай мүлiктердi есептен шығаруға _______________________ берiлдi
(куәлiк берген әскери бөлiмнiң атауы)
P/с
N
Мүлiктiң
атауы
Өлшем
бір-
лігі
саны
Әрбір бірлігінің
теңгерімдік құны
Сомасы
Жоғалту
себептері
Барлығы
______________________________ теңге ____________ тиын.
(жазылып көрсетілсiн)
Материалдық құндылықтарды жоғалтып мемлекетке келтiрiлген
залалының жалпы сомасынан залалдың ___ теңге ___ тиын сомасындағы
бөлiгi кiнәлi адамдардың есебiнен өтеуге жатады, ал қалған ___
теңге ___ тиын сомасындағы бөлiгiн мемлекет есебiне жатқызуға
рұқсат етiледi.
Қосымша: Инспекторлық куәлiк беру туралы қолдаухат және оған
қосымшалар ______ парақта.
М.О. ______________________________________________________________
(тегі, инспекторлық куәлік берген адамның лауазымы, әскери атағы)
м.о
200___ ж. "___"_______________
Дебеті
Кредиті
Сомасы
Бухгалтерлiк есеп бойынша жүргізілдi:
Бас бухгалтер
______________________
(тегi, аты-жөні, қолы)
___ ж. "____"_________

детали и другое имущество, указанное в графах 8-14, на ответственное
хранение принял
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия)
"____" _______ 20___г.
Проведено по бухгалтерскому учету:
Дебет
Кредит
Сумма
Главный бухгалтер
_____________________________________________________
подпись, фамилия
"____" _______ 200___г.
Приложение 3
к Правилам учета и списания
военного имущества
______________________________________
(наименование министерства, ведомства)
Инспекторское свидетельство №N ___
Выдано___________________________________________________________
(наименование воинской части, которой выдано свидетельство)
согласно ходатайству_____________________________________________
(указывается, кем представлялось ходатайство)
от "__" ________ 200_года__________________________ на списание
следующего имущества:
N
п/п
Наименование
имущества
Еди-
ница
изме-
рения
Коли-
чест-
во
Балансовая
стоимость
за единицу
Сумма
Причины
утраты
Всего
_____________________________________________ тенге
(прописью)
Из общей суммы ущерба, нанесенного государству утратой
материальных ценностей, часть ущерба в сумме _____ тенге
подлежит возмещению за счет виновных лиц, а остальную часть
в сумме _______ тенге разрешается отнести за счет государства.
Приложение: Ходатайство о выдаче инспекторского свидетельства
и приложенне к нему на___листах.
_________________________________________________________________
(должность, воинское здание, фамилия лица,
_________________________________________________________________
выдавшего инспекторское свидетельство)
М.П.
"__"_________ 200__г.
Проведено по ________________________________________
бухгалтерскому | Дебет | Кредит | Сумма |
учету: |___________|______________|_____________|
|___________|______________|_____________|
|___________|______________|_____________|
|___________|______________|_____________|
Главный |___________|______________|_____________|
бухгалтер |___________|______________|_____________|
___________________ |___________|______________|_____________|
подпись, фамилия
"__" ___________г.