Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 2 қыркүйектегі N 926 және 2004 жылғы 26 қарашадағы N 1237 қаулыларына өзгерiстер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2005 жылғы 1 тамыздағы N 801 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 797 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.09.2015 № 797 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне мынадай өзгерiстер енгізiлсiн:
1) Қазақстан Республикасының жiктеуiштер (анықтамалықтар) депозитарийi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 2 қыркүйектегі N 926  қаулысында  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2004 ж., N 33, 444-құжат):
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiнiң депозитарийiн құру және жүргiзу ережесiн бекiту туралы";
кiрiспедегi "жiктеуiштерiнің (анықтамалықтарының) бiрыңғай қорын құру және көкейкестi жағдайда ұстау" деген сөздер "жiктеуiштерiнiң бiрыңғай қорын жүргiзу" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса берiліп отырған Техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiнiң депозитарийiн құру және жүргiзу ережесi бекiтiлсiн.";
2-тармақтағы "жiктеуiштер (анықтамалықтар) депозитарийiн (бұдан әрi - Депозитарий) құру" деген сөздер "техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiнiң депозитарийiн (бұдан әрi - Депозитарий) құру және жүргiзу" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi" деген сөздер "Техникалық реттеу және метрология комитетi" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының жiктеуiштер (анықтамалықтар) депозитарийi туралы ереже осы қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.09.2014 № 995 қаулысымен.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.09.2014 № 995 қаулысымен.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметінiң
2005 жылғы 1 тамыздағы
N 801 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2004 жылғы 2 қыркүйектегі
N 926 қаулысымен
бекiтiлген
Техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуіштерiнiң
депозитарийiн құру және жүргізу ережесi
Осы Техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiнiң депозитарийiн құру және жүргiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының техникалық-экономикалық ақпаратының мемлекеттік жiктеуiштерi депозитарийiнiң (бұдан әрi - Депозитарий) қызметiн ұйымдастырудың құқықтық негiздерiн және оны жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi, Қазақстан Республикасында техникалық-экономикалық ақпаратты жiктеу мен кодтау жүйесiн дамытуға мүдделi Депозитарий субъектілерi арасындағы өзара iс-қимыл тетiгiн айқындайды.

О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 2004 года N 926 и от 26 ноября 2004 года N 1237
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2005 года N 801. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2015 года № 797
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.09.2015 № 797 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с  Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
1) в  постановлении Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 2004 года N 926 "Об утверждении Положения о Депозитарии классификаторов (справочников) Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 33, ст. 444):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил создания и ведения Депозитария классификаторов технико-экономической информации";
в преамбуле слова "поддержания в актуальном состоянии единого фонда классификаторов (справочников)" заменить словами "ведения единого фонда классификаторов";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила создания и ведения Депозитария классификаторов технико-экономической информации.";
в пункте 2 слова "Депозитария классификаторов (справочников)" заменить словами "и ведению Депозитария классификаторов технико-экономической информации";
в пункте 3 слова "Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации" заменить словами "Комитет по техническому регулированию и метрологии";
Положение о Депозитарии классификаторов (справочников) Республики Казахстан, утвержденное указанным постановлением, изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
2) утратил силу постановлением Правительства РК от 19.09.2014 № 995.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 1 августа 2005 года N 801
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 сентября 2004 года N 926
Правила
создания и ведения Депозитария классификаторов
технико-экономической информации
Настоящие Правила создания и ведения Депозитария классификаторов технико-экономической информации (далее - Правила) устанавливают правовые основы организации деятельности и порядок ведения Депозитария государственных классификаторов технико-экономической информации Республики Казахстан (далее - Депозитарий), определяет механизм взаимодействия между субъектами Депозитария, заинтересованными в развитии системы классификации и кодирования технико-экономической информации в Республике Казахстан.

1. Негiзгi ұғымдар
1. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Депозитарий - техникалық-экономикалық ақпарат жiктеуiштерiнiң жиынтығын бiлдiретiн, ведомствоаралық сипаты бар, олардың қалыптасуын, есепке алынуын, сақталуын, көкейкесті етiлген (бұдан әрi - көкейкесті ету) жағдайда ұсталуын қамтамасыз ететiн, Депозитарийдi пайдаланушылар мүддесiне ақпараттық және нормативтік қамтамасыз ететiн арнайы қор;
2) депозитарлық қызмет - техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттік жiктеуіштерiн әзiрлеу және қолдану саласында қалыптастыру, есепке алу, сақтау, көкейкесті ету, ақпараттық және нормативтік қамтамасыз ету жөнiндегi Депозитарий субъектілерінің қызметi;
3) Депозитарийдiң жеткiзушілерi - техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерiн әзiрлеуге, бекiтуге және жүргізуге жауапты мемлекеттiк органдар;
4) Депозитарийдiң пайдаланушылары - депозитарийдегі ақпаратты және жiктеуiштердi пайдалануға мүдделi жеке және заңды тұлғалар;
5) уәкiлетті орган - техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті орган.
2. Жалпы ережелер
2. Техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерi депозитарийi Техникалық реттеу саласындағы нормативтік құқықтық кесiмдер мен стандарттардың мемлекеттiк қоры негiзiнде құрылады және оның құрамдас бөлiгi болып табылады.
3. Өзінің жұмысында Депозитарий осы Ереженi, техникалық реттеу саласындағы нормативтік құқықтық кесiмдер мен стандарттардың мемлекеттік қорының жұмысын белгiлейтiн нормативтiк құжаттарды және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк құқықтық кесiмдерiн басшылыққа алады.
4. Депозитарий қызметi мүдделi тұлғалар үшiн Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын құрамайтын бөлігінде қолжетiмдi, ашық және айқын болып табылады.
5. Қазақстан Республикасының экономикасы салаларында есепке алуға жататын статистикалық есептілік жүйесiнде, сондай-ақ мемлекеттiк органдардың түрлi ақпараттық жүйелерiнде пайдаланылатын техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерi депозитарлық қызмет объектілерi болып табылады.
6. Уәкiлеттi орган, Депозитарийдiң жеткiзушiлерi мен пайдаланушылары депозитарийдiң субъектілерi болып табылады.
3. Депозитарий жүргiзу тәртiбi
7. Депозитарийдi жүргiзудi уәкiлетті орган жүзеге асырады.
8. Мыналар:
мемлекеттiк органдар мен өзге де жеке және заңды тұлғалар;
стандарттау жөнiндегi халықаралық және өңiрлiк ұйымдар депозитарийдiң жиынтықтау көздерi болып табылады.
9. Жұмыстар жүргiзу және сақтау үшiн Депозитарийге техникалық-экономикалық және әлеуметтiк ақпаратты жiктеу мен кодтаудың бiрыңғай жүйесiнің стандарттарына сәйкес әзiрленген және бекiтiлген, нормативтiк құқықтық кесiмдерде белгiленген талаптарға сәйкес iстерге ресiмделген техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттік жiктеуiштерi мен оларға өзгерiстер қабылданады. Жiктеуiштердің басқа санаттары шығарылған құжаттар түрiнде қабылданады.

1. Основные понятия
1. В Правилах используются следующие понятия:
1) Депозитарий - специализированный фонд, представляющий собой совокупность классификаторов технико-экономической информации, имеющих межведомственный характер, обеспечивающий их формирование, учет, хранение, поддержание в актуализированном состоянии (далее - актуализация), информационное и нормативное обеспечение в интересах пользователей Депозитария;
2) депозитарная деятельность - деятельность субъектов Депозитария по формированию, учету, хранению, актуализации, информационному и нормативному обеспечению в области разработки и применения государственных классификаторов технико-экономической информации;
3) поставщики Депозитария - государственные органы, ответственные за разработку, утверждение и ведение государственных классификаторов технико-экономической информации;
4) пользователи Депозитария - физические и юридические лица, заинтересованные в использовании информации и классификаторов, находящихся в Депозитарии;
5) уполномоченный орган - уполномоченный орган в области технического регулирования и метрологии.
2. Общие положения
2. Депозитарий государственных классификаторов технико-экономической информации создается на базе Государственного фонда нормативных правовых актов в области технического регулирования и стандартов и является его составной частью.
3. В своей работе Депозитарий руководствуется настоящими Правилами, нормативными документами, определяющими работу Государственного фонда нормативных правовых актов в области технического регулирования и стандартов и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
4. Деятельность Депозитария является доступной, открытой и прозрачной для заинтересованных лиц в той части, в которой она не составляет государственные секреты Республики Казахстан.
5. Объектами депозитарной деятельности являются государственные классификаторы технико-экономической информации, подлежащие учету в отраслях экономики Республики Казахстан, используемые в системе статистической отчетности, а также в различных информационных системах государственных органов.
6. Субъектами Депозитария являются уполномоченный орган, поставщики и пользователи Депозитария.
3. Порядок ведения Депозитария.
7. Ведение Депозитария осуществляется уполномоченным органом.
8. Источниками комплектования Депозитария являются:
государственные органы и иные, физические и юридические лица;
международные и региональные организации по стандартизации.
9. Для проведения работ и хранения в Депозитарий принимаются государственные классификаторы технико-экономической информации и изменения к ним, разработанные и утвержденные в соответствии со стандартами единой системы классификации и кодирования технико-экономической и социальной информации, оформленные в дела в соответствии с требованиями, установленными нормативными правовыми актами. Другие категории классификаторов принимаются в виде изданных документов.

10. Депозитарийдiң жеткiзушілерi құжаттарды көкейкесті түрде ұстау үшiн техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерiн, сондай-ақ оларға өзгерiстер мен толықтыруларды Депозитарийге олар бекiтілгеннен кейiнгi екi апталық мерзiмiнен кешіктiрмей берудi қамтамасыз етеді.
11. Депозитарийге келiп түсетiн және ондағы бар барлық техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттік жiктеуiштерi, сондай-ақ олар туралы анықтамалық ақпарат қатаң есепке алынуға тиiс.
Техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерiн есепке алу олардың сақталуын қамтамасыз ету және олардың қозғалысын, көкейкесті етілуi мен әрекет ету мерзiмдерiн бақылау мақсатында жүзеге асырылады.
12. Депозитарийде техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерiн есепке алуға, қалыптастыруға және сақтауға жауапты тұлғалар айқындалады.
13. Депозитарийге осы Ереженiң 8-тармағында көзделген ұйымдар берген техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерi бақылау даналарына жатады және олар жұмыс iстеу үшiн берiлмейдi.
Техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттік жiктеуiштерiнiң бақылау даналары мүдделi тұлғаларға берілетiн құжаттардан бөлек сақталады.
Берiлуге жататын техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттік жiктеуiштерінің даналары "Жұмыс даналары" мәртебесiне ие болады және жұмыс iстеу үшiн мемлекеттік және орыс тілдерiнде қағаз, ал ол болмаған жағдайда электронды жеткiзушілерде берiледi.
14. Белгіленген тәртiппен Депозитарийге келiп түсетiн техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттік жiктеуiштерiне енгізiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар уәкілетті орган белгiлеген тәртiппен ресiмделедi.
15. Депозитарийдiң техникалық-экономикалық ақпаратының мемлекеттiк жiктеуiштерi тәртiбiн уәкілетті орган белгiлейтін жиынтық және жеке есепке алынуға жатады.
16. Жiктеуішті жүргiзу:
техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерінің эталондары мен бақылау даналарын құруды;
ақпараттың дұрыстығы мен толықтығын, жаңа объектілердi жiктеу мен кодтауды қамтамасыз ету, техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттік жiктеуiштерiн жетiлдiру мақсатында оларға өзгерiстер енгiзудi көздейдi.
17. Техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттік жіктеуіштерінің сақталуын қамтамасыз ету үшін уәкілетті орган арнайы үй-жай бөледi.
Сақтау нормативтік құқықтық кесiмдер белгіленген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
18. Депозитарийдегi техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерi толық мәтiндiк электронды дерекқорларда қалыптастырылады.
Техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерi бойынша электронды дерекқорлар мемлекеттік және орыс тiлдерiнде қалыптастырылады.

10. Поставщики депозитария обеспечивают передачу в Депозитарий государственных классификаторов технико-экономической информации, а также изменения и дополнения к ним не позднее, чем в двухнедельный срок после их утверждения для поддержания документов в актуализированном состоянии.
11. Все поступающие и содержащиеся в Депозитарии государственные классификаторы технико-экономической информации, а также справочная информация о них подлежат строгому учету.
Учет государственных классификаторов технико-экономической информации осуществляется с целью обеспечения их сохранности и контроля за их движением, актуализацией и сроками действия.
12. В Депозитарии определяются лица, ответственные за учет, формирование и хранение государственных классификаторов технико-экономической информации.
13. Государственные классификаторы технико-экономической информации, переданные в Депозитарий организациями, предусмотренными пунктом 8 настоящих правил, относятся к контрольным экземплярам и выдаче для работы не подлежат.
Контрольные экземпляры государственных классификаторов технико-экономической информации хранятся отдельно от документов, подлежащих выдаче заинтересованным лицам.
Экземпляры государственных классификаторов технико-экономической информации, подлежащие выдаче, имеют статус "Рабочих экземпляров" и выдаются для работы на бумажных, а при их отсутствии на электронных носителях на государственном и русском языках.
14. Изменения и дополнения, вносимые в государственные классификаторы технико-экономической информации в установленном порядке, поступающие в Депозитарий, оформляются в порядке, установленном уполномоченным органом.
15. Государственные классификаторы технико-экономической информации Депозитария подлежат суммарному и индивидуальному учету, порядок которого устанавливается уполномоченным органом.
16. Ведение классификатора предусматривает:
создание эталонов и контрольных экземпляров государственных классификаторов технико-экономической информации;
внесение в них изменений в целях обеспечения достоверности и полноты информации, классификации и кодирования новых объектов, совершенствования государственных классификаторов технико-экономической информации.
17. Для обеспечения сохранности государственных классификаторов технико-экономической информации уполномоченный орган выделяет специальное помещение.
Хранение осуществляется в соответствии с требованиями, установленными нормативными правовыми актами.
18. Содержащиеся в Депозитарии государственные классификаторы технико-экономической информации формируются в полнотекстовые электронные базы данных.
Электронные базы данных по государственным классификаторам технико-экономической информации формируются на государственном и русском языках.

19. Мүдделi тараптарға қызмет көрсету уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
20. Депозитарийдегi техникалық-экономикалық ақпараттың мемлекеттiк жiктеуiштерi туралы ақпарат мемлекеттiк стандарттардың жылдық және ай сайынғы ақпараттық сiлтеуiштерiнде жарияланады.
4. Депозитарий субъектілерiнiң жауапкершілігi
21. Депозитарий субъектiлерi оған берiлген және сақталатын техникалық-экономикалық ақпарат мемлекеттік жiктеуiштерiнiң көкейкестiлігі үшiн өзiнiң құзыретi шегiнде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.

19. Обслуживание заинтересованных лиц осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом.
20. Информация о государственных классификаторах технико-экономической информации, содержащихся в Депозитарии, публикуется в годовых и ежемесячных информационных указателях государственных стандартов.
4. Ответственность субъектов Депозитария
21. Субъекты Депозитария несут ответственность за актуальность переданных и хранящихся в нем государственных классификаторов технико-экономической информации в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.