Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 2 қарашадағы N 1389 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 9 тамыздағы N 821 Қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007.05.25. 419 (2007 жылғы 9 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007.05.25.  419  (2007 жылғы 9 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Мүліктi бағалау жөнiндегi қызметтi лицензиялау тәртiбiн жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Мүлiктi бағалау жөнiндегi қызметтi лицензиялаудың мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 2 қарашадағы N 1389  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2001 ж., N 39, 490-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Мүлiктi бағалау жөнiндегi қызметтi лицензиялау ережесiнде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мүлiктi бағалау жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия қосымшасымен бірге берiледi.
Лицензияға қосымшада бағалауды Лицензиат жүзеге асыруға құқылы мүліктердің түрлері көрсетiледi, атап айтқанда:
1) мүлiктi бағалау (зияткерлік меншік объектiлерiн, материалдық емес активтердiң құнын қоспағанда) және/немесе,
2) зияткерлік меншiктi, материалдық емес активтердің құнын бағалау.
Қосымшасында "мүлiктi бағалау (зияткерлiк меншiк объектiлерiн, материалдық емес активтердiң құнын қоспағанда)" көрсетiлген лицензияның негiзiнде жылжымайтын мүлiктi (мүлік кешенi ретіндегi кәсiпорынды қоспағанда) бағалау, жылжымалы мүлiктi (ақша мен бағалы қағаздарды қоспағанда) бағалау жүзеге асырылады.
Қосымшасында "зияткерлік меншiкті, материалдық емес активтердiң құнын бағалау" көрсетілген лицензияның негiзiнде зияткерлiк меншiк құқығы объектiлерiн, материалдық емес активтердiң құнын бағалау жүзеге асырылады.
Қосымшасында 1) және 2) тармақшаларға сәйкес мүлiктiң түрлерi көрсетiлген лицензияның негiзiнде жылжымайтын мүлiктi бағалау, жылжымалы мүлiкті бағалау, бағалы қағаздарды, заңды тұлғалардың жарғылық капиталындағы жарналарды, үлестердi (салымдарды) бағалау, зияткерлік меншiк объектілерiн, материалдық емес активтердiң құнын бағалау, сондай-ақ мүлiк кешенi ретiндегi кәсiпорынды бағалау жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Мүлiктi бағалау жөнiндегі қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия қолданылуы шектеусiз мерзiмге берiледi және Қазақстан Республикасының бүкiл аумағына қолданылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 2001 года N 1389
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 августа 2005 года N 821. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2007 г. N 419 (вводится в действие с 9 августа 2007 г.)
Сноска. Постановление Правительства РК от 9 августа 2005 г. N 821 утратило силу постановлением Правительства РК от 25 мая 2007 г. N  419  (вводится в действие с 9 августа 2007 г.).
В целях совершенствования порядка лицензирования деятельности по оценке имущества Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 2001 года N 1389 "Вопросы лицензирования деятельности по оценке имущества" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 39, ст. 490), следующие изменения и дополнения:
в Правилах лицензирования деятельности по оценке имущества, утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Лицензия на право осуществления деятельности по оценке имущества выдается с приложением.
В приложении к лицензии указываются виды имущества, оценку которых вправе осуществлять Лицензиат, а именно:
1) оценка имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов) и/или,
2) оценка интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов.
На основании лицензии, в приложении к которой указано "оценка имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов)", осуществляется оценка недвижимого имущества (за исключением предприятия как имущественного комплекса), оценка движимого имущества (за исключением денег и ценных бумаг).
На основании лицензии, в приложении к которой указано "оценка интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов", осуществляется оценка объектов права интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов.
На основании лицензии, в приложении к которой указаны виды имущества согласно подпунктам 1) и 2), осуществляются оценка недвижимого имущества, оценка движимого имущества, оценка ценных бумаг, паев, долей (вкладов) в уставных капиталах юридических лиц, оценка объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов, а также оценка предприятия как имущественного комплекса.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Лицензия на право осуществления деятельности по оценке имущества выдается без ограничения срока действия и распространяется на всю территорию Республики Казахстан.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Лицензия мен қосымшасының бланкілерi қатаң есептегі бланкілер болып табылады, олардың тiркеу нөмiрi болады.";
6-тармақта "лицензиялар" деген сөзден кейiн "мен қосымшалары" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жеке адамның бағалауды жүргiзуге қатысқанын не оны еңбек өтiлiнiң бір жылында кемiнде төрт рет жүзеге асырғанын растайтын құжаттарды.
Қосымшасында "зияткерлік меншiктi, материалдық емес активтердiң құнын бағалау" көрсетiлген лицензияны алуға үміткер өтiнiш берушiлер үшiн бағалауды жүргiзуге қатысқанын не оны еңбек өтiлiнiң екі жылында кемiнде төрт рет жүзеге асырғанын растайтын құжаттарды;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Осы Ережеде көрсетiлген мүлiктiң түрлерi бойынша қойылатын бiлiктiлiк талаптарына жауап беретiн Лицензиаттарға мүлiктi бағалау жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия берiледі.";
мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
"12-1. Мүлiкті бағалауға лицензиясы бар адамдар лицензияға қосымшаға толықтырулар енгiзу туралы өтiнiшпен жүгіне алады.
Жеке тұлғалар лицензияға қосымшаға толықтырулар енгізу туралы өтiнiшке осы Ереженiң 8-тармағының 3), 5) және 6) тармақшаларында көрсетiлген құжаттарды қоса бередi, заңды тұлғалар осы Ереженiң 9-тармағының 5), 6) тармақшаларында көрсетiлген құжаттарды қоса бередi.
Лицензияға бұрын берiлген қосымша қайтарылуы тиiс.
Лицензияға қосымшаға толықтырулар енгiзу туралы өтiнiш лицензия беру үшiн белгіленген мерзiмдерде қаралады.";
20-тармақта:
бiрiншi абзацта "Тиiстi мамандандырулар бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Бағалау" мамандығы бойынша жоғары білiмiнiң, мамандығы бойынша 1 жылдық жұмыс тәжiрибесінiң болуы немесе,
2) жоғары экономикалық және/немесе техникалық және/немесе заңгерлiк бiлiмiнiң, мүлiктi бағалау саласында 2 жылдық жұмыс тәжiрибесiнiң болуы, сондай-ақ өтінiш берушi жүзеге асыруға үмiттенiп отырған мүлiктi бағалаудың сол түрлерi бойынша арнайы дайындықтан өтуi бiлiктiлiк талаптары қойылады.";
3) тармақша алынып тасталсын;
ескерту алынып тасталсын;
21-тармақ алынып тасталсын;
22-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлға оның штатында мүлiктi бағалау жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар не мүлiктi бағалауға лицензия алу үшiн бiлiктілiк талаптарына жауап беретiн, осы заңды тұлға оның негiзгi жұмыс орны болып табылатын кемiнде бiр қызметкерi болған кезде мүлiктi бағалау жөнiндегi қызметті жүзеге асыруға лицензия ала алады.";
үшінші абзацта "құрамы өзгерген кезде" деген сөзден кейiн "бiр ай мерзiмде" деген сөздермен толықтырылсын, "Лицензиарға" деген сөзден кейiн "куәландыратын құжаттарды қоса бере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бесiншi абзацпен толықтырылсын:
"Тiзiмде көрсетiлген адамдардың құрамы өзгерген кезде Лицензиат Лицензиарға заңды тұлғаның атынан мүлiктi бағалау жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға құқығы бар адамдардың бұрын берiлген тiзiмiнiң түпнұсқасын қайтаруы тиіс.";

"5. Бланки лицензии и приложения являются бланками строгой отчетности, имеют регистрационный номер.";
в пункте 6 после слова "лицензий" дополнить словами "и приложений";
в пункте 8:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) документы, подтверждающие, что лицо участвовало в проведении оценки либо осуществляло ее не менее четырех раз за один год трудового стажа.
Для заявителей, претендующих на получение лицензии, в приложении к которой указывается "оценка интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов", документы, подтверждающие участие в проведении оценки либо ее осуществление не менее четырех раз за два года трудового стажа;";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Лицензиатам, отвечающим квалификационным требованиям по видам имущества, указанным в настоящих Правилах, выдается лицензия на право осуществления деятельности по оценке имущества.";
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. Лица, имеющие лицензию на оценку имущества, могут обращаться с заявлением о внесении дополнений в приложение к лицензии.
К заявлению о внесении дополнений в приложение к лицензии физические лица прилагают документы, указанные в подпунктах 3), 5) и 6) пункта 8 настоящих Правил, юридические лица прилагают документы, указанные в подпунктах 5), 6) пункта 9 настоящих Правил.
Ранее выданное приложение к лицензии подлежит возврату.
Заявление о внесении дополнений в приложение к лицензии  рассматривается в сроки, установленные для выдачи лицензии.";
в пункте 20:
в абзаце первом слова "по соответствующей специализации" исключить;
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) наличие высшего образования по специальности "Оценка", 1-го года опыта работы по специальности или,
2) наличие высшего экономического и/или технического и/или юридического образования, 2-летнего опыта работы в области оценки имущества, а также прохождение специальной подготовки по оценке имущества тех видов, на осуществление которой претендует заявитель.";
подпункт 3) исключить;
примечание исключить;
пункт 21 исключить;
в пункте 22:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Юридическое лицо может получить лицензию на осуществление деятельности по оценке имущества при наличии в его штате как минимум одного работника, имеющего лицензию на осуществление деятельности по оценке имущества, либо отвечающего квалификационным требованиям для получения лицензии на оценку имущества, для которого данное юридическое лицо является основным местом работы.";
в абзаце третьем после слова "Лицензиат" дополнить словами "в месячный срок", после слов "новый список" дополнить словами ", с  приложением подтверждающих документов.";
дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"При изменении состава лиц, указанных в списке, Лицензиат должен возвратить Лицензиару оригинал ранее выданного списка лиц, которые имеют право осуществлять деятельность по оценке имущества от имени юридического лица.";

мынадай мазмұндағы 22-1-тармақпен толықтырылсын:
"22-1. Заңды тұлғаның филиалы (өкiлдігі) ашылған жағдайда Лицензиат бір айдың iшiнде бұл туралы филиалдың мүлiктi бағалау жөнiндегі қызметтi жүзеге асыратын қызметкерлерiн көрсете отырып Лицензиарға хабарлайды.";
24-тармақтың 2) тармақшасында "жеке адам болып табылатын" деген сөздер алынып тасталсын;
27-тармақ 3) тармақшадағы "шешiм шығаруға" деген сөздерден кейiн ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) өз құзыреті шегiнде Лицензиаттан ақпарат сұратуға құқығы бар.";
Ережеге 1, 2 және 3-қосымшалар алынып тасталсын.
2. Осы қаулы ресми жарияланған күнiнен бастап отыз күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
міндетін атқарушы

дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. В случае открытия филиала (представительства) юридического лица, Лицензиат в течение месяца сообщает об этом Лицензиару с указанием работников филиала, которые будут осуществлять деятельность по оценке имущества.";
в подпункте 2) пункта 24 слова ", являющегося физическим лицом," исключить;
пункт 27 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) запрашивать у Лицензиатов информацию в пределах своей компетенции.";
приложения 1, 2 и 3 к Правилам исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении тридцати дней со дня официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан