Азаматтардың жекелеген санаттарын дәрiлiк заттармен тегiн және (немесе) жеңiлдiктi қамтамасыз ету ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 27 тамыздағы N 889 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.10.06. N 962 қаулысымен.
"Дәрілiк заттар туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 13 қаңтардағы  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берілiп отырған Азаматтардың жекелеген санаттарын дәрiлiк заттармен тегiн және (немесе) жеңiлдiктi қамтамасыз ету ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мынадай шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын:
"Тұрғындардың жекелеген санаттарын науқастарының түрлерi бойынша дәрі-дәрмекпен және балаларға арналған және шипалы тағамдық арнаулы азық-түлiкпен қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 5 мамырдағы N 674  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 21, 236-құжат);
"Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 5 мамырдағы N 674 қаулысына толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 18 қазандағы N 1555  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 43, 504-құжат);
"Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 5 мамырдағы N 674 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 21 сәуiрдегi N 443  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2004 ж., N 18, 227-құжат).
3. Осы қаулы 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 27 тамыздағы
N 889 қаулысымен
бекiтiлген
Азаматтардың жекелеген санаттарын дәрiлiк заттармен
тегiн және (немесе) жеңiлдiктi қамтамасыз ету ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтардың жекелеген санаттарын дәрiлiк заттармен тегiн және (немесе) жеңiлдiктi қамтамасыз ету ережесi (бұдан әрi - Ереже) аурулардың түрлерi бойынша және азаматтардың жекелеген санаттарын дәрілiк заттармен тегiн және (немесе) жеңiлдiктi қамтамасыз ету тәртiбін белгілейдi.
2. Аурулардың түрлерi бойынша және азаматтардың жекелеген санаттарын дәрілік заттармен (оның iшiнде есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттармен) тегiн және (немесе) жеңiлдiктi қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) бекiткен негiзгi (өмiрлiк маңызды) дәрiлiк заттар  тiзiмi  (бұдан әрi - Тiзiм) шегінде тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемi шеңберiнде амбулаториялық емдеу кезiнде (бұдан әрi - амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету) рецептiлер бойынша жүзеге асырылады.
Амбулаториялық емдеу кезiнде дәрілік заттар, мамандандырылған емдеу тағамы рецептiлер бойынша тегiн немесе жеңiлдiктi жағдайларда босатылатын аурулардың түрлерi мен жекелеген санаттарының  тiзбесiн  (бұдан әрi - Тiзбе), сондай-ақ оларды емдеуге арналған дәрiлiк заттар мен мамандандырылған емдеу тағамының тiзбесiн уәкiлеттi орган бекiтедi.

Об утверждении Правил бесплатного и (или) льготного обеспечения лекарственными средствами отдельных категорий граждан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2005 года N 889. Утратило силу постановлением Правительства РК от 6 октября 2006 года N 962
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2005 года N 889 утратило силу постановлением Правительства РК от 6 октября 2006 года N  962 .
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 13 января 2004 года "О лекарственных средствах" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила бесплатного и (или) льготного обеспечения лекарственными средствами отдельных категорий граждан.
2. Признать утратившими силу следующие решения Правительства Республики Казахстан:
постановление Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2000 года N  674  "О мерах по обеспечению лекарственными средствами по видам заболеваний и специализированными продуктами детского и лечебного питания отдельных категорий населения" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N№21, ст. 236);
постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2000 года N  1555  "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2000 года N 674" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 43, ст. 504);
постановление Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 2004 года N  443  "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2000 года N 674" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 18, cт. 227).
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2006 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 августа 2005 года N 889
Правила
бесплатного и (или) льготного обеспечения
лекарственными средствами отдельных
категорий граждан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила бесплатного и (или) льготного обеспечения лекарственными средствами отдельных категорий граждан (далее - Правила) определяют порядок бесплатного и (или) льготного обеспечения лекарственными средствами по видам заболеваний и отдельных категорий граждан.
2. Бесплатное и (или) льготное обеспечение лекарственными средствами (в том числе лекарственными средствами, содержащими наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры) по видам заболеваний и отдельных категорий граждан осуществляется по рецептам при амбулаторном лечении в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - амбулаторное лекарственное обеспечение) в пределах  Списка  основных (жизненно важных) лекарственных средств (далее - Список), утверждаемого Министерством здравоохранения Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).
Перечень  видов заболеваний и отдельных категорий населения, при амбулаторном лечении которых лекарственные средства, специализированное лечебное питание по рецептам отпускаются бесплатно или на льготных условиях (далее - Перечень), а также перечень лекарственных средств и специализированного лечебного питания для их лечения, утверждается уполномоченным органом.

3. Стационарлық көмек, жедел медициналық көмек көрсететiн ұйымдарда күндiзгi стационарларда, күндiз болатын палаталарда дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету осы ұйымдардың басшылары бекiткен дәрiлiк формулярларға сәйкес жүзеге асырылады.
4. Тиiстi жергiлікті бюджеттердiң қаражаты есебiнен тегiн немесе жеңiлдiктi жағдайда дәрiлiк заттарды қосымша беру Тiзiм шеңберiнде уәкілеттi органмен келiсiм бойынша Тiзбеде белгiленген азаматтардың жекелеген санаттарын толық тегiн және (немесе) жеңiлдiктi қамтамасыз ету жағдайында жүзеге асырылады.
5. Денсаулық сақтауды мемлекеттiк басқарудың облыстық (астана және республикалық маңызы бар қалалар) органдары (бұдан әрi - тапсырысшы) амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету үшiн фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалардан (бұдан әрi - жеткiзушi) амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтердi сатып алуды жүзеге асырады.
Республикалық бюджеттiк бағдарламалар шеңберiнде нысаналы ағымдағы трансферттер бойынша сатып алынған дәрiлiк заттармен диабетпен, онкологиялық аурулармен ауыратын, бүйрегiнiң кемiстiгi бар және бүйрегiн ауыстырып салу бойынша операция жасалған амбулаториялық науқастарды қамтамасыз ету үшiн амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтердi сатып алуды (дәрiлiк заттарды сатып алуды қоспағанда) тапсырысшы бөлек жүзеге асырады.
6. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) босатылатын баға - амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету кезiнде азаматтарға жеткiзушi босататын дәрiлiк затқа арналған, өзiне дәрiлiк заттың құнын, тасымалдауға, сақтандыруға, сақтауға, сертификаттауға, кеден баждарын, салықтарды, төлемдер мен алымдарды төлеуге, амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету жөнiндегi есептi жүргiзуге және есеп беруге арналған шығыстарды қамтитын баға;
2) өтеу коэффициентi - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен белгiленетiн дәрiлiк заттың босатылу бағасын тапсырысшының жеткiзушiге өтеу үлесi;
3) өтеу сомасы - осы Ережеге сәйкес өтеу коэффициентiн ескере отырып, амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету бойынша көрсетiлетiн қызметтер үшiн тапсырысшының жеткiзушiге төлейтiн ақша қаражатының көлемi;
4) амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету бойынша қызмет - жеткiзушiнiң дәрiлiк заттарды сатып алу, оларды бөлшек саудада сату объектiлерiне дейiн тасымалдау, сақтау, есепке алу, азаматтардың жекелеген санаттарына дәрілік заттарды босату, тиiстi есептi беру жөнiндегi қызмет.
2. Амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету
үшiн қажеттiлiктi айқындау

3. Лекарственное обеспечение в организациях, оказывающих стационарную помощь, скорую медицинскую помощь, дневных стационарах, палатах дневного пребывания, осуществляется в соответствии с лекарственными формулярами, утверждаемыми руководителями данных организаций.
4. Дополнительное предоставление бесплатно или на льготных условиях лекарственных средств за счет средств соответствующих местных бюджетов осуществляется в рамках Списка по согласованию с уполномоченным органом при условии полного бесплатного и (или) льготного обеспечения отдельных категорий граждан, установленных Перечнем.
5. Для амбулаторного лекарственного обеспечения областными (столицы и города республиканского значения) органами государственного управления здравоохранением (далее - заказчик) осуществляется закуп услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению у юридических и физических лиц, осуществляющих фармацевтическую деятельность (далее - поставщик).
Для обеспечения лекарственными средствами амбулаторных больных диабетом, онкологическими заболеваниями, с почечной недостаточностью и перенесших операцию по пересадке почек, закупленных в рамках республиканских бюджетных программ по целевым текущим трансфертам, отдельно заказчиком осуществляется закуп услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению (за исключением приобретения лекарственных средств).
6. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) отпускная цена - цена на лекарственное средство, отпускаемое поставщиком гражданам при амбулаторном лекарственном обеспечении, включающая в себя стоимость лекарственного средства, расходы на транспортировку, страхование, хранение, сертификацию, оплату таможенных пошлин, налогов, платежей и сборов, ведение учета и предоставление отчетности по амбулаторному лекарственному обеспечению;
2) коэффициент возмещения - доля возмещения заказчиком поставщику отпускной цены лекарственного средства, устанавливаемая постановлением Правительства Республики Казахстан;
3) сумма возмещения - объем денежных средств, выплачиваемых заказчиком поставщику за услуги, оказываемые по амбулаторному лекарственному обеспечению с учетом коэффициента возмещения в соответствии с настоящими Правилами;
4) услуга по амбулаторному лекарственному обеспечению - деятельность поставщика по приобретению лекарственных средств, их транспортировке до объектов розничной реализации, хранению, учету, отпуску лекарственных средств отдельным категориям граждан, предоставлению соответствующей отчетности.
2. Определение потребности для амбулаторного
лекарственного обеспечения

7. Амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету үшiн қажеттi дәрiлiк заттарға қажеттiлiктi тапсырысшы:
1) уәкілеттi орган бекiткен тiзбе;
2) алдындағы кезең үшiн нақты тұтыну;
3) науқастардың жоспарланатын саны негiзiнде айқындайды.
3. Азаматтардың жекелеген санаттарына дәрiлiк
заттарды тегiн және (немесе) жеңiлдiктi жағдайда беру
8. Дәрiлiк заттардың нақты қолжетiмдiлiгiн қамтамасыз ету мақсатында тапсырысшы сатып алуды жүзеге асырғанға дейiн амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету жүзеге асырылуы тиiс облыстардың, аудандардың, астана мен республикалық маңызы бар қалалардың елдi мекендерiнiң тiзбесiн белгiлейдi.
9. Ереженiң 8-тармағында көрсетiлген елдi мекендерде амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету тапсырысшының дәрiлiк заттарды бөлшек саудада сату объектiлерi және (немесе) тапсырысшы амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету бойынша шарт жасасқан адамдар арқылы жүзеге асырылады.
10. Шалғайдағы ауылдық жерлерде дәріханалық ұйымдар болмаған кезде амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету жеткiзушi немесе жеткiзушiмен шарттық қатынаста тұрған адамдар бөлшек саудамен сату объектiлерi арқылы, сондай-ақ ауылдық (отбасылық) дәрiгерлiк амбулаториялар, фельдшерлiк-акушерлiк пункттер, фельдшерлiк пункттер арқылы, олар арқылы дәрiлiк заттарды сатуға құқығы бар жеткiзушi және (немесе) амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету бойынша олармен шарттық қатынаста тұрған адамдар жүзеге асырады.
11. Туберкулезбен зардап шегетiн азаматтар амбулаториялық емдеу кезiнде туберкулезге қарсы препараттармен туберкулезге қарсы мекемелер арқылы қамтамасыз етiледi.
12. Тапсырысшы қызметтерді сатып алуды жүзеге асырғаннан кейiн тегiн медициналық көмектің кепiлдiк берiлген көлемi шеңберiнде амбулаториялық-емханалық медициналық (бұдан әрi - амбулаториялық медициналық ұйымдар) көмек беретiн медициналық ұйымдардың тiзбесiн жеткізушіге амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз етуге арналған рецептiлердi жазып беруге уәкілеттi медицина қызметкерлері бередi.
Жеткізуші осы ақпаратты жеткізушінің дәрілік заттарды бөлшек саудамен сатудың тиiстi объектілерiне дейiн және (немесе) жеткізушінің амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету жөнiнде шарт жасасқан адамдарына жеткiзедi.
13. Жергiлiктi мерзiмдi баспа басылымдарында, сондай-ақ амбулаториялық медициналық ұйымдардың көрнекi ақпарат орындарында және дәрiлiк заттардың бөлшек саудасы объектiлерiнде тапсырысшы мынадай ақпараттарды орналастырады:
1) аурулар түрлерiнiң және амбулаториялық емдеу кезiнде дәрiлiк заттар тегiн және (немесе) жеңiлдiктi жағдайларда босатылатын азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесi;

7. Потребность в лекарственных средствах, необходимых для амбулаторного лекарственного обеспечения, определяется заказчиком на основании:
1) утвержденного уполномоченным органом Перечня;
2) фактического потребления за предыдущий период;
3) планируемого количества больных.
3. Предоставление лекарственных средств бесплатно
и (или) на льготных условиях отдельным
категориям граждан
8. В целях обеспечения физической доступности лекарственных средств заказчиком до осуществления закупа определяется перечень населенных пунктов областей, районов, столицы и города республиканского значения, в которых должно осуществляться амбулаторное лекарственное обеспечение.
9. Амбулаторное лекарственное обеспечение в населенных пунктах, указанных в пункте 8 Правил, осуществляется через объекты розничной реализации лекарственных средств поставщика и (или) лиц, с которыми поставщик заключает договор по амбулаторному лекарственному обеспечению.
10. При отсутствии аптечных организаций в отдаленных сельских местностях амбулаторное лекарственное обеспечение осуществляется через объекты розничной реализации поставщика или лиц, состоящих в договорных отношениях с поставщиком, а также через сельские (семейные) врачебные амбулатории, фельдшерско-акушерские пункты, фельдшерские пункты, через которые имеет право реализации лекарственных средств поставщик и (или) лица, состоящие с ним в договорных отношениях по амбулаторному лекарственному обеспечению.
11. Граждане, страдающие туберкулезом, при амбулаторном лечении обеспечиваются противотуберкулезными препаратами через противотуберкулезные учреждения.
12. После осуществления закупа услуг заказчиком предоставляется поставщику перечень медицинских организаций, предоставляющих амбулаторно-поликлиническую медицинскую помощь в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - амбулаторные медицинские организации), медицинские работники которых уполномочены на выписывание рецептов для амбулаторного лекарственного обеспечения.
Поставщик доводит данную информацию до соответствующих объектов розничной реализации лекарственных средств поставщика и (или) лиц, с которыми поставщик заключает договор по амбулаторному лекарственному обеспечению.
13. В местных периодических печатных изданиях, а также в местах наглядной информации амбулаторных медицинских организаций и объектов розничной реализации лекарственных средств заказчиком размещается следующая информация:
1) перечень видов заболеваний и отдельных категорий граждан, при амбулаторном лечении которых лекарственные средства отпускаются бесплатно и на льготных условиях;

2) босатылатын бағасы мен өтеу коэффициентi көрсетiле отырып, тегiн және (немесе) жеңiлдiктi жағдайларда босатылатын дәрiлiк заттардың тізбесi;
3) амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету жүзеге асырылатын дәрiханалардың және (немесе) ауылдық (отбасылық) дәрiгерлiк амбулаториялардың, фельдшерлiк-акушерлiк пункттердiң, фельдшерлiк пункттердiң мекен-жайлары.
14. Азаматтардың жекелеген санаттарына дәрiлiк заттарды тегiн және (немесе) жеңiлдiктi жағдайларда босату уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен жазып берілген рецептiнiң негiзiнде науқастың жеке басын куәландыратын құжатты немесе оның нотариалдық расталған көшiрмесін көрсеткен кезде жүзеге асырылады.
Науқас балаларға арналған дәрiлiк заттарды босату рецептi және баланың туу туралы куәлiгi немесе оның нотариалды расталған көшiрмесi көрсетiлген кезде жүзеге асырылады.
15. Жеткiзушi мен амбулаториялық медициналық ұйымдар ай сайын тапсырысшыға тиiсiнше, сол бойынша дәрiлiк заттарды босату жүзеге асырылған рецептiлер тiзiлiмiн және амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету үшiн жазылған рецептiлердiң тiзiлiмiн ұсынады.
Өтеу сомасын ұсынылған рецептiлер тiзiлiмдерiн салыстыру негiзiнде тапсырысшы белгiлейдi.
Берiлген тiзiлiмдердiң деректерi сәйкес келмеген жағдайда тапсырысшы өтеуге жатпайтын және ол бойынша тапсырысшы мен жеткiзушiнiң тарапынан растығын бақылау жүзеге асырылатын жағдайлардың тiзiлiмiн қалыптастырады.
16. Жеңiлдiктi негiзде амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету кезiнде азаматтар жеткiзушi мен тапсырысшы арасындағы шартпен белгіленген дәрiлiк заттардың босатылу бағасы мен өтеу сомасының арасындағы айырманы төлейдi.
Тегiн негiзде амбулаториялық дәрi-дәрмекпен қамтамасыз ету кезiнде жеткiзушiнiң босатылу бағасын тапсырысшы толық өтейдi.
17. Амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету туралы ақпаратты тапсырысшылар уәкiлеттi органға ұсынады.

2) перечень лекарственных средств, отпускаемых бесплатно и (или) на льготных условиях, с указанием отпускной цены и коэффициента возмещения;
3) адреса аптек и (или) сельских (семейных) врачебных амбулаторий, фельдшерско-акушерских пунктов, фельдшерских пунктов, через которые осуществляется амбулаторное лекарственное обеспечение.
14. Отпуск лекарственных средств отдельным категориям граждан бесплатно и (или) на льготных условиях осуществляется на основании рецепта, выписанного в порядке, установленном уполномоченным органом, при предъявлении документа, удостоверяющего личность больного или его нотариально заверенной копии.
Отпуск лекарственных средств для больных детей осуществляется при предъявлении рецепта и свидетельства о рождении ребенка или его нотариально заверенной копии.
15. Поставщик и амбулаторные медицинские организации ежемесячно представляют заказчику соответственно реестр рецептов, по которым осуществлен отпуск лекарственных средств, и реестр выписанных рецептов для амбулаторного лекарственного обеспечения.
Сумма возмещения определяется заказчиком на основании сверки представленных реестров рецептов.
В случае несовпадения данных из представленных реестров, заказчиком формируется реестр случаев, не подлежащих возмещению и по которым осуществляется контроль достоверности со стороны заказчика и поставщика.
16. При амбулаторном лекарственном обеспечении на льготной основе гражданами оплачивается разница между отпускной ценой и суммой возмещения лекарственных средств, определенными договором между поставщиком и заказчиком.
При амбулаторном лекарственном обеспечении на бесплатной основе отпускная цена поставщика полностью возмещается заказчиком.
17. Информация об амбулаторном лекарственном обеспечении предоставляется заказчиками в уполномоченный орган.