Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1997 жылғы 25 қарашадағы N 1650 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 12 қазандағы N 1021 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2014.11.13 № 1196 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. "Қазақстан Республикасы Жол қозғалысының ережелерiн, Көлiк құралдарын пайдалануға жiберу жөнiндегi негiзгi ережелер мен жол қозғалысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша лауазымды адамдар мен жол қозғалысына қатысушылардың мiндеттерiн және Арнайы түстiк-графикалық схемалар бойынша арнайы түстiк және дыбыстық белгiлермен жабдықталуға және боялуға жататын жедел және арнайы қызметтердiң, көлiктiң тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 25 қарашадағы N 1650  қаулысына  мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Жол қозғалысы ережелерiнде:
мәтiндегi "милиция" деген сөз "полиция" деген сөзбен ауыстырылсын;
"Жалпы ережелер" деген 1-бөлiмде:
1.2-тармақтың қырық бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"реттеушi - жолдағы қозғалысты басқару жөнiндегi реттеу iс-әрекеттерiн орындауға уәкiлеттi, тиiстi куәлiгi мен керек-жарағы (нысандық киiмi немесе айырым белгiсi - қарына тағатын байлауышы, ала таяғы, қызыл белгісi не жарық қайтарғышы бар дискiсi, қызыл шам немесе жалауша) бар iшкi iстер органдарының (полицияның), әскери автомобиль полициясының қызметкерi немесе жол-коменданттық бөлiмшенiң әскери қызметшiсi, Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгi Көлiктiк бақылау комитетiнiң (бұдан әрi - Көлiктiк бақылау комитетi) қызметкерi, жол-пайдалану қызметiнiң қызметкерi, темiр жол өткелiндегi, паром өтпесiндегi кезекшi;";
"Жүргiзушiлердiң жалпы мiндеттерi" деген 2-бөлiмде:
2.1.1-тармақта:
екінші және сегізінші абзацтардағы "уақытша рұқсат" деген сөздер "жүргізуші куәлігінің орнына берілген куәлік" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"заңнамада белгіленген жағдайларда көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі сақтандыру полисі және/немесе жолаушылардың алдында тасымалдаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі сақтандыру полисі;";
2.3.1-тармақтағы "техникалық" деген сөз алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2.3.3-1-тармақпен толықтырылсын:
"2.3.3-1. Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексiнде  белгiленген жағдайларда Ережелердi бiлуiн тексеруден өту.";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года N 1650
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2005 года N 1021. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.11.2014 № 1196 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года N 1650 "Об утверждении Правил дорожного движения Республики Казахстан, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц и участников дорожного движения по обеспечению безопасности дорожного движения и Перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" следующие изменения и дополнения:
1) в Правилах дорожного движения Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в тексте слово "милиции" заменить словом "полиции";
в разделе 1 "Общие положения":
абзац сорок первый пункта 1.2 изложить в следующей редакции:
"регулировщик - сотрудник органов внутренних дел (полиции), военной автомобильной полиции или военнослужащий дорожно-комендантского подразделения, работник Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее - Комитет транспортного контроля), работник дорожно-эксплуатационной службы, дежурный на железнодорожном переезде, паромной переправе, имеющие соответствующее удостоверение и экипировку (форменную одежду или отличительный знак - нарукавную повязку, жезл, диск с красным сигналом либо световозвращателем, красный фонарь или флажок), уполномоченные выполнять распорядительные действия по управлению движением на дорогах;";
в разделе 2 "Общие обязанности водителей":
в пункте 2.1.1:
в абзацах втором и восьмом слова "временное разрешение" заменить словами "удостоверение, выданное взамен водительского удостоверения,";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"в установленных законодательством случаях страховой полис по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств и/или страховой полис по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;";
в пункте 2.3.1 слово "техническое" исключить;
дополнить пунктом 2.3.3-1 следующего содержания:
"2.3.3-1. Проходить проверку знаний Правил в случаях, установленных  Кодексом  Республики Казахстан об административных правонарушениях.";

2.3.5-тармақта:
екiншi абзацтағы "iшкi iстер органдарының жасақшылары мен штаттан тыс қызметкерлерiне" деген сөздер алынып тасталсын;
үшiншi абзац "iшкi iстер органдары" деген сөздерден кейiн ", Қазақстан Республикасының Президентi Күзет қызметi" деген сөздермен толықтырылсын;
2.5-тармақтың төртiншi абзацындағы "немесе тергеу органдары" деген сөздер алынып тасталсын;
2.6-тармақ "жақын жердегi" деген сөздерден кейiн "жол полициясы" деген сөздермен толықтырылсын;
2.7.2-тармақтағы "Техникалық" деген сөз алынып тасталсын;
2.7.3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.7.3. Иесi заңнамада белгiленген жағдайларда көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын және/немесе жолаушылардың алдында тасымалдаушының жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасамаған көлiк құралын пайдалануға.";
мынадай мазмұндағы 2.7.3-1-тармақпен толықтырылсын:
"2.7.3-1. Мемлекеттiк тiркеу нөмiрi белгiлерi болмаған немесе олар тiркеу құжаттарына сәйкес келмеген жағдайларда көлiк құралын пайдалануға.";
2.7.4-тармақ "жүргiзушiнiң куәлiгi" деген сөздерден кейiн "(жүргiзушi куәлiгiнiң орнына берiлген куәлiк және жүргiзушiнiң жеке басын куәландыратын құжат)" деген сөздермен толықтырылсын;
2.7.5-тармақтағы "тыйым салынады" деген сөздер алынып тасталып, мынадай мазмұндағы 2.7.6-тармақпен толықтырылсын:
"2.7.6. Жүрiс бөлiгiне қоқыс, қозғалыс үшiн қауiп туғызатын заттар лақтыруға тыйым салынады. Бұл талап жол қозғалысының басқа қатысушыларына да қойылады.";
2.8-тармақтың екiншi абзацы "басқа да ақаулар" деген сөздерден кейiн "және жағдайлар" деген сөздермен толықтырылсын;
"Жаяу жүргiншiлердiң мiндеттерi" деген 3-бөлiмнiң 3.6-тармағындағы "реттеушiнiң" деген сөз "бағдаршамның (реттеушiнiң)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Бағдаршамның және реттеушiнiң сигналдары" деген 5-бөлiмде:
5.3-тармақ "немесе" деген сөзден кейiн "бip мезгiлде ысқырып сигнал бере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
5.6-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Реттеушi қолын көтерген немесе сары сигнал жанған кезде, егер бағдаршам сигнализациясының жұмыс режимi жасыл сигналдың тiкелей сөнер алдындағы жыпылықтауын қамтамасыз етпейтiн жағдайларда, шұғыл тежеуге жүгiнбей тоқтата алмайтын жүргiзушiлерге Ереженiң 5.5-тармағында белгiленген жерлерде әрi қарай қозғалуға рұқсат етiледi.";
екiншi абзацтағы "Сигнал берiлген" деген сөздер "Реттеушi қолын көтерген немесе сары сигнал жанған" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Арнаулы сигналдарды қолдамау" деген 6-бөлiмде:
6.1-тармақта:
екiншi абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Президентi Күзет қызметiнiң, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Қарулы Күштерi әскери автомобиль полициясының және жол полициясының көлiк құралдарында олар басқа көлiк құралдарын бiрге алып жүрген кезде көк түстi жарқылдауық маякқа қоса, қызыл түстi жарқылдауық маяк iске қосылуы мүмкiн.";

в пункте 2.3.5:
в абзаце втором слова ", дружинникам и внештатным сотрудникам органов внутренних дел" исключить;
абзац третий после слов "а также сотрудникам органов внутренних дел" дополнить словами ", Службы охраны Президента Республики Казахстан";
в абзаце четвертом пункта 2.5 слова "или следственных органов" исключить;
пункт 2.6 после слов "ближайший пост" дополнить словами "дорожной полиции";
в пункте 2.7.2 слово "технически" исключить;
пункт 2.7.3 изложить в следующей редакции:
"2.7.3. Эксплуатировать транспортное средство, владелец которого в установленных законодательством случаях не заключил договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств и/или договор обязательного страхования ответственности перевозчика перед пассажирами.";
дополнить пунктом 2.7.3-1 следующего содержания:
"2.7.3-1. Эксплуатировать транспортное средство в случаях отсутствия государственных регистрационных номерных знаков или их несоответствия регистрационным документам.";
в пункте 2.7.4 слова "(временное разрешение)" заменить словами "(удостоверение, выданное взамен водительского удостоверения, и документ, удостоверяющий личность водителя)";
дополнить пунктом 2.7.6 следующего содержания:
"2.7.6. Выбрасывать на проезжую часть мусор, предметы, создающие опасность для движения. Это требование также распространяется на других участников дорожного движения.";
абзац второй пункта 2.8 после слов "прочих неисправностей" дополнить словами "и условий";
в пункте 3.6 раздела 3 "Обязанности пешеходов" слово "регулировщика" заменить словами "светофора (регулировщика)";
в разделе 5 "Сигналы светофора и регулировщика":
пункт 5.3 после слов "направленной на транспортное средство" дополнить словами "с одновременным сигналом свистка";
в пункте 5.6:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Водителям, которые при поднятии регулировщиком руки или включении желтого сигнала в случаях, если режим работы светофорной сигнализации не обеспечивает мигание зеленого сигнала непосредственно перед его выключением, не могут остановиться, не прибегая к экстренному торможению, в местах, определенных пунктом 5.5 Правил, разрешается дальнейшее движение.";
в абзаце втором слова "подаче сигнала" заменить словами "поднятии регулировщиком руки или включении желтого сигнала";
в разделе 6 "Применение специальных сигналов":
в пункте 6.1:
абзац второй исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"На транспортных средствах Службы охраны Президента, Комитета национальной безопасности, военной автомобильной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан и дорожной полиции при сопровождении ими других транспортных средств дополнительно к проблесковому маячку синего цвета может быть включен проблесковый маячок красного цвета.";

6.4-тармақтағы "3.17.2" деген сандардан кейiн ", 3.20" деген сандармен толықтырылсын;
"Маневр жасау" деген 8-бөлiмнiң 8.2-тармағының бiрiншi абзацы "артқы жүрiс шамын жағумен" деген сөздерден кейiн "және авариялық сигнализацияны қосумен" деген сөздермен толықтырылсын;
"Көлiк құралдарының жүрiс бөлiктерiнде орналасуы" деген 9-бөлiмде:
9.10-тармақтағы "ол тежеу жасаған кезде" деген сөздер алынып тасталсын;
9.11-тармақтағы "Елдi мекендерден тыс жолдарда жылдамдығын 40 км/сағ. асырмауы тиiс болатын көлiк құралдарының жүргiзушiлерi" деген сөздер "Елдi мекендерден тыс жерде екi жолағы бaр екi жақты қозғалысты жолдарда олар үшiн жылдамдыққа шектеу белгiленген көлiк құралдарының, сондай-ақ ұзындығы 7 м-ден асатын көлiк құралдарының (көлiк құралдары құрамының) жүргізушілерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9.12-тармақпен толықтырылсын:
"9.12. Екi жақты қозғалысты жолдарда жүрiс бөлiгінiң ортасында орналасқан қауiпсiздiк аралдарының бөлу жолағы, тумбалар және жол құрылыстарының элементтерi (көпір тiректерi, жол өткiзгiштерi және сол сияқтылар) болмаған кезде, егер белгiлер мен таңба өзгеше нұсқамаса, жүргiзушi оң жағынан айналып өтуге мiндеттi.";
"Аялдама және тұрақ" деген 12-бөлiмнiң 12.4-тармағының жетiншi абзацындағы "5" деген сан "15" деген сандармен ауыстырылсын;
"Көше қиылысын өту" деген 13-бөлiмнiң 13.11-тармағы "жақындап қалған" деген сөздерден кейiн ", оның iшiнде кейiн қарай бұрылуды жүзеге асыратын" деген сөздермен толықтырылсын;
"Сыртқы жарықтандыру приборларын және дыбыстық сигналдарын пайдалану" деген 19-бөлiмде:
19.1-тармақтың екiншi абзацы "мен мопедтерге -" деген сөздерден кейiн "габариттiк шамдар мен" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 19.5-1-тармақпен толықтырылсын:
"19.5-1. Тұманға қарсы фарлар алыс және (немесе) жақын жарық фарларының қосылғанына қарамастан, габариттiк шамдар қосылған кезде қосылуы тиiс.";
19.10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19.10. Сарғыш қызыл немесе сары түстi жарқылдауық маяк жолдарды салу, жөндеу немесе ұстау, бұзылған, жарамсыз және өзге де көлiк құралдарын тиеу және тасымалдау жөнiндегi жұмыстарды орындау кезiнде көлiк құралдарында; ауыр салмақты, iрi көлемдi жүктердi тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде көлiк құралдарында; ауыр салмақты, iрi көлемдi және қауiптi жүктердiң тасымалдарына ілесіп жүретiн көлiк құралдарында; ұйымдастырылған балалар топтарын тасымалдауға арналған автобустарда қосылуы тиiс.";
"Жүк тасымалдау" деген 23-бөлiмде:
23.1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23.1. Жүк тасымалдау осы мақсатқа арналған көлiк құралдарымен және көлiк құралдарының құрамдарымен жүзеге ысырылуы тиiс.
Автобустарда қол жүгiн қоятын бөлiмшеден тыс орында жүктi, оның iшiнде қол жүгiн тасымалдауға тыйым салынады.";

в пункте 6.4 после цифр "3.17.2" дополнить цифрами ", 3.20";
абзац первый пункта 8.2 раздела 8 "Маневрирование" дополнить словами "и аварийной сигнализации";
в разделе 9 "Расположение транспортных средств на проезжей части":
в пункте 9.10 слова "в случае его торможения" исключить;
в пункте 9.11 слова "На дорогах вне населенных пунктов водители транспортных средств, скорость которых не должна превышать 40 км/ч, обязаны" заменить словами "Вне населенных пунктов на дорогах с двусторонним движением, имеющих две полосы, водители транспортных средств, для которых установлено ограничение скорости, а также транспортных средств (состава транспортных средств) длиной более 7 м обязаны";
дополнить пунктом 9.12 следующего содержания:
"9.12. На дорогах с двусторонним движением, при отсутствии разделительной полосы островки безопасности, тумбы и элементы дорожных сооружений (опоры мостов, путепроводов и тому подобное), находящиеся на середине проезжей части, водитель обязан объезжать справа, если знаки и разметка не предписывают иное.";
в абзаце седьмом пункта 12.4 раздела 12 "Остановка и стоянка" цифру "5" заменить цифрами "15";
пункт 13.11 раздела 13 "Проезд перекрестков" после слов "направления их дальнейшего движения" дополнить словами ", в том числе осуществляющих разворот";
в разделе 19 "Пользование внешними световыми приборами и звуковыми сигналами":
абзац второй пункта 19.1 после слов "и мопедах -" дополнить словами "габаритные огни и";
дополнить пунктом 19.5-1 следующего содержания:
"19.5-1. Противотуманные фары должны включаться при включенных габаритных огнях независимо от включенных фар дальнего и (или) ближнего света.";
пункт 19.10 изложить в следующей редакции:
"19.10. Проблесковый маячок оранжевого или желтого цвета должен быть включен на транспортных средствах при выполнении работ по строительству, ремонту или содержанию дорог, погрузке и транспортировке поврежденных, неисправных и иных транспортных средств; на транспортных средствах при осуществлении перевозок тяжеловесных, крупногабаритных грузов; на транспортных средствах, сопровождающих перевозку тяжеловесных, крупногабаритных и опасных грузов; на автобусах, предназначенных для перевозки организованных групп детей.";
в разделе 23 "Перевозка грузов":
пункт 23.1 изложить в следующей редакции:
"23.1. Перевозка грузов должна осуществляться транспортными средствами и составами транспортных средств, предназначенными для этой цели.
В автобусах запрещается перевозка груза, в том числе багажа, вне багажного отделения.";

23.6-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауыр салмақты, iрi көлемдi және қауiптi жүктерді тасымалдау, жүкпен немесе жүксiз көлемдiк өлшемi енi бойынша - 2,55 м-ден (2,6 м - изотермиялық қораптар үшiн), жүрiс бөлiгiнiң бетiнен биiктiгi бойынша - 4 м-ден, автопоездың (бiр тiркемені қоса алғанда) ұзындығы бойынша - 20 м-ден асатын не көлiк құралының көлемiнен 2 м-ден астам артқа шығып тұратын жүгi бар көлiк құралының қозғалысы, сондай-ақ екi және одан көп тiркемелерi бар автопоездардың қозғалысы Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн арнайы ережелерге сәйкес орындалуы тиiс.";
1-қосымшада:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жол белгiлерi* (ҚР СТ 1125-2002 және 23457-86 ГОСТ-ы бойынша)";
"Ескерту белгiлерi" деген 1-бөлiмде:
сiлтемедегi "10807-78 ГОСТ-ына" деген сөздер "ҚР СТ 1125-2002-гe" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Teгic емес жол" деген 1.16-тармақтан кейiн мынадай мазмұндағы 1.16.1-тармақпен толықтырылсын:
"1.16.1 "Жасанды ойлы-қырлылық".";
мынадай мазмұндағы 1.31.4, 1.31.5 1.32.1, 1.32.2 және 1.32.3-тармақтармен толықтырылсын:
"1.31.4, 1.31.5 "Бұрылыстың бағыты".
1.32.1, 1.32.2 және 1.32.3 "Кедергiнi айналып өту".";
"Тыйым салатын белгiлер" деген 3-бөлiмнiң 3.7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3.7 "Тiркемелi көлiк құралдарының қозғалысына тыйым салынады".";
"Алдын ала жазылатын белгiлер" деген 4-бөлiмнiң 4.9-тармағындағы "4.9.1 - солға, 4.9.2 - тiке, 4.9.3 - оңға" деген сөздер "4.9.1 - оңға, 4.9.2 - солға, 4.9.3 - тiке" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Сервис белгiлерi" деген 6-бөлiмде:
6.12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6.12 "Жол полициясы бекетi".";
мынадай мазмұндағы 6.13-тармақпен толықтырылсын:
"6.13 "Көлiктiк бақылау бекетi".";
"Қосымша ақпарат белгiлерi (табличкалар)" деген 7-бөлiмнiң 7.11-тармағындағы "рұқсат етiлген барынша жоғары" деген сөздер "толық" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Көлiк құралдарын пайдалануға жiберу жөнiндегi негiзгi ережелер мен жол қозғалысының қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуi бойынша лауазымды адамдар мен жол қозғалысына қатысушылардың мiндеттерінде:
2-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Механикалық көлiк құралдары мен тiркемелер "Транзит" деген тiркеу белгiсiнiң қолданылу мерзiмi iшiнде жол полициясында тiркелуi тиiс.";
8-тармақтың сегiзiншi абзацындағы "ТУ-7100 ҚР 39044189-HПO-01-2001" деген сөздер "ҚР СТ ГОСТ P 41.104-2001" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-тармақта:
мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"олардың құрамында жүруге арналмаған тiркемелi автомобильдерге;";
бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"иелерi заңнамада белгiленген жағдайларда көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлігін мiндеттi сақтандыру шартын және/немесе жолаушылардың алдында тасымалдаушының жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасамаған көлiк құралдарына;";
алтыншы абзацтағы "Мемлекеттiк автомобиль инспекциясының" және "Мемлекеттiк автомобиль инспекциясымен" деген сөздер тиiсiнше "Жол полициясының" және "жол полициясымен" деген сөздермен ауыстырылсын;

абзац первый пункта 23.6 изложить в следующей редакции:
"Перевозка тяжеловесных, крупногабаритных и опасных грузов, движение транспортного средства, габаритные размеры которого с грузом или без груза превышают по ширине - 2,55 м (2,6 м - для изотермических кузовов), по высоте - 4 м от поверхности проезжей части, по длине автопоезда (включая один прицеп) - 20 м, либо с грузом, выступающим сзади за габариты транспортного средства более чем на 2 м, а также движение автопоездов с двумя и более прицепами должны выполняться в соответствии со специальными правилами, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.";
в приложении 1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Дорожные знаки * (по СТ РК 1125-2002 и ГОСТу 23457-86)";
в разделе 1 "Предупреждающие знаки":
в сноске слова "ГОСТу 10807-78" заменить словами "СТ РК 1125-2002";
после пункта 1.16 "Неровная дорога" дополнить пунктом 1.16.1 следующего содержания:
"1.16.1 "Искусственная неровность".";
дополнить пунктами 1.31.4, 1.31.5, 1.32.1, 1.31.2 и 1.32.3 следующего содержания:
"1.31.4, 1.31.5 "Направление поворота".
1.32.1, 1.32.2 и 1.32.3 "Объезд препятствия".";
пункт 3.7 раздела 3 "Запрещающие знаки" изложить в следующей редакции:
"3.7 "Движение транспортных средств с прицепом запрещено".";
в пункте 4.9 раздела 4 "Предписывающие знаки" слова "4.9.1 - налево, 4.9.2 - прямо, 4.9.3 - направо" заменить словами "4.9.1 - направо, 4.9.2 - налево, 4.9.3 - прямо";
в разделе 6 "Знаки сервиса":
пункт 6.12 изложить в следующей редакции:
"6.12 "Пост дорожной полиции".";
дополнить пунктом 6.13 следующего содержания:
"6.13 "Пост транспортного контроля".";
в пункте 7.11 раздела 7 "Знаки дополнительной информации (таблички)" слова "разрешенной максимальной" заменить словом "полной";
2) в Основных положениях по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностях должностных лиц и участников дорожного движения по обеспечению безопасности дорожного движения, утвержденных указанным постановлением:
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Механические транспортные средства и прицепы должны быть зарегистрированы в дорожной полиции в течение срока действия регистрационного знака "Транзит".";
в абзаце восьмом пункта 8 слова "ТУ-7100 РК 39044189-НПО-01-2001" заменить словами "СТ РК ГОСТ Р 41.104-2001";
в пункте 13:
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"автомобилей с прицепами, не предназначенными для движения в составе с ними;";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"транспортных средств, владельцы которых в установленных законодательством случаях не заключили договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств и/или договор обязательного страхования ответственности перевозчика перед пассажирами;";
в абзаце шестом слова "Государственной автомобильной инспекции" и "Государственной автомобильной инспекцией" заменить соответственно словами "дорожной полиции" и "дорожной полицией";

жетінші абзацтағы "ТУ-7100 ҚР 39044189-НПО-01-2001 талаптарына сай" деген сөздер алынып тасталсын;
14-тармақтың екінші абзацындағы "өзінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандырмаған" деген сөздер "заңнамада белгіленген жағдайларда көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын және/немесе жолаушылардың алдында тасымалдаушының жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасамаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
17-тармақтың бiрiншi абзацындағы "Мемлекеттiк автомобиль инспекциясымен" деген сөздер "жол полициясымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
қосымшада:

в абзаце седьмом слова ", соответствующего требованиям ТУ-7100 РК 39044189-НПО-01 -2001" исключить;
в абзаце втором пункта 14 слова "не застраховали свою гражданско-правовую ответственность" заменить словами "в установленных законодательством случаях не заключили договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств и/или договор обязательного страхования ответственности перевозчика перед пассажирами";
в абзаце первом пункта 17 слова "Государственной автомобильной инспекцией" заменить словами "дорожной полицией";
в приложении:

кiрiспедегi "Автокөлiк құралдары. Қозғалыс қауiпсiздiгi шарттары бойынша техникалық жай-күйiне қойылатын талаптар. Тексеру әдiстерi" 25478-91 ГOCТ-пен" деген сөздер "Автокөлiктiк құралдары. Техникалық жай-күйiне қойылатын қауiпсiздiк талаптары және тексеру әдiстерi" СТ ҚР P51709-2003-пен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Тежеу жүйелерi" деген 1-бөлiмнiң 1.1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1.1. Жол сынаулары кезiнде жұмысшы тежеу жүйесiмен тежеу тиiмдiлiгiнiң кестеде келтiрiлген нормалары сақталмайды:
Кесте
Көлiк құралдары
Көлiк құралының (автопоезд құрамындағы тартқыштың) санаты
Тежеу жолы, м, көп емес
Белгіленген бәсеңдету м/с 2 , кем емес
Жолаушылар және жүкжолаушы автомобильдерi
M 1 *

в преамбуле слова "ГОСТом 25478-91 "Автотранспортные средства. Требования к техническому состоянию по условиям безопасности движения. Методы проверки" заменить словами "СТ РК Р51709-2003 "Автотранспортные средства. Требования безопасности к техническому состоянию и методы проверки";
пункт 1.1 раздела 1 "Тормозные системы" изложить в следующей редакции:
"1.1. При дорожных испытаниях не соблюдаются нормы эффективности торможения рабочей тормозной системой, приведенные в таблице:
Таблица
Транспортные
средства
Категория
транспортного
средства
(тягача в составе
автопоезда)
Тормозной
путь, м,
не более
Установившееся
замедление,
м/с 2  ,
не менее
Пассажирские
и грузопасса-
жирские авто-
мобили
М 1 *

2. Көлiк құралдары жұмысшы тежеу жүйесiнiң тиiмдiлiгi ҚР СТ P51709-2003-ке сәйкес басқа көрсеткiштер бойынша да бағалануы мүмкін.
3. "*" Осы жерде және бұдан әрi көлiк құралдарының санаты ҚР CТ P51709-2003-ке А-қосымшада көрсетiледi.";
"Рульдiк басқару" деген 2-бөлiмнiң 2.1-тармағындағы ескертпе алынып тасталсын;
"Сыртқы жарықтандыру приборлары" деген 3-бөлiмнiң 3.2-тармағындағы "ГOCTa 25478-91" деген сөздер "ҚР СТ P51709-2003" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Дөңгелектер мен шиналар" деген 5-бөлiмде:
5.5 және 5.6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5.5. Көлiк құралдарының бiр осiне әр түрлi мөлшердегi, конструкциядағы (радиальды, диагональды, камералы, камерасыз), үлгiдегi, протекторының түрлi суретi бар, тиектелген және тиектелмеген, аязға төзiмдi және аязға төзiмсiз, жаңа және қалпына келтiрген шиналар орнатылған.
5.6. Қалааралық автобустың (II** сынып) және алыс сапарға шығатын автобустың (III сынып) алдыңғы осiне қалпына келтiрiлген протекторлы шиналар, ал басқа остерiне екiншi сыныпты жөндеу бойынша қалпына келтiрiлген шиналар орнатылған.
Ескертпе: "**" Осы жерде және бұдан әрi автобустардың сыныптары ҚР CT P51709-2003-ке А-қосымшада көрсетiлген.";
5.7-тармақтағы "автобустың (қалааралық емес)" деген сөздер "қалалық автобустың (І сынып)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Двигатель" деген 6-бөлiмде:
6.1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6.1. Шығарылған газдардың құрамындағы зиянды заттар және олардың түтiндiлiгі 17.2.2.03-87 ГОСТ-та, 17.2.2.06-99 ГОСТ-та және 21393-75 ГОСТ-та белгiленген нормалардан асып түседi.";
мынадай мазмұндағы 6.4-тармақпен толықтырылсын:
"6.4. Картердi желдету жүйесiнiң герметикалығы бұзылған.";
"Құрылымның басқа да элементтерi" деген 7-бөлiмде:
7.1-тармақтағы "айналысының, әйнегінің" деген сөздер "айнасы жоқ немесе олардың жиынтығы ҚР СТ Р51709-2003-те белгіленген талаптарға сәйкес келмейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7.1-1-тармақпен толықтырылсын:
"7.1-1. Көлік құралының конструкциясында көзделген әйнегі және күнге қарсы күнқағарлары жоқ.";
7.2-тармақтағы "көлiк құралының конструкциясында көзделмеген" деген сөздер "негiзгi жиiлiкпен өзгерiп отыратын" деген сөздермен ауыстырылсын;
7.3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7.3. Жүргiзушi отырған жерден көрудi шектейтiн, жол қозғалысына қатысушылардың жарақат алу қаупiн тудыратын қосымша заттар орнатылған.
Механикалық көлiк құралы кабинасының желқағар және алдыңғы бүйiрiндегi әйнектерiне жабу, оның iшiнде түрлi-түстi мөлдiр пленкалар жапсырылған.
Ескертпе. Желқағар әйнегiнiң жоғары бөлiгiне - енi 140 мм-ден аспайтын, ал М 3 , N 2 , N 3  санаттарындағы автокөлiк құралдарына енi желқағар әйнегiнiң жоғары шегi мен оның әйнек тазалағышпен тазалау аймағының жоғары шекарасы арасындағы ең аз аралықтан аспайтын түрлі-түсті мөлдiр пленка жолағын пайдалануға рұқсат етiледi. Автобустардың терезелерiне пердешелер, сондай-ақ жеңiл автомобильдердiң артқы әйнектерiне жалюздер және пердешелер қолдануға рұқсат етiледi.";

2. Эффективность рабочей тормозной системы транспортных средств может быть оценена и по другим показателям в соответствии с СТ РК Р51709-2003.
3. "*" Здесь и далее категории транспортных средств указаны в приложении А к СТ РК Р51709-2003.";
в пункте 2.1 раздела 2 "Рулевое управление" примечание исключить;
в пункте 3.2 раздела 3 "Внешние световые приборы" слова "ГОСТа 25478-91" заменить словами "СТ РК Р51709-2003";
в разделе 5 "Колеса и шины";
пункты 5.5 и 5.6 изложить в следующей редакции:
"5.5. На одну ось транспортных средств установлены шины различных размеров, конструкций (радиальной, диагональной, камерной, бескамерной), моделей, с различными рисунками протектора, ошипованные и неошипованные, морозостойкие и неморозостойкие, новые и восстановленные.
5.6. На передней оси междугородного автобуса (класс II** ) и автобуса дальнего следования (класс III) установлены шины с восстановленным протектором, а на других осях - шины, восстановленные по второму классу ремонта.
Примечание: "**" Здесь и далее классы автобусов указаны в приложении А к СТ РК Р51709-2003.";
в пункте 5.7 слова "автобуса (не междугородного)" заменить словами "городского автобуса (класс I)";
в разделе 6 "Двигатель":
пункт 6.1 изложить в следующей редакции:
"6.1. Содержание вредных веществ в отработавших газах и их дымность превышают нормы, установленные в ГОСТ 17.2.2.03-87, ГОСТ 17.2.2.06-99 и ГОСТ 21393-75.";
дополнить пунктом 6.4 следующего содержания:
"6.4. Нарушена герметичность системы вентиляции картера.";
в разделе 7 "Прочие элементы конструкции":
в пункте 7.1 слово ", стекла" заменить словами "или их комплектация не соответствует требованиям, установленным СТ РК Р51709-2003";
дополнить пунктом 7.1-1 следующего содержания:
"7.1-1. Отсутствуют предусмотренные конструкцией транспортного средства стекла и противосолнечные козырьки.";
в пункте 7.2 слова ", не предусмотренный конструкцией транспортного средства" заменить словами "с изменяющейся основной частотой";
пункт 7.3 изложить в следующей редакции:
"7.3. Установлены дополнительные предметы, ограничивающие обзорность с места водителя, влекущие опасность травмирования участников дорожного движения.
Нанесены покрытия, в том числе прозрачные цветные пленки, на ветровом и передних боковых стеклах кабины механического транспортного средства.
Примечание. На верхней части ветрового стекла допускается использование полосы прозрачной цветной пленки шириной не более 140 мм, а на автотранспортных средствах категорий М 3 , N 2 , N 3  - шириной, не превышающей минимального расстояния между верхним краем ветрового стекла и верхней границей зоны его очистки стеклоочистителем. Допускается применять шторки на окнах автобусов, а также жалюзи и шторки на задних стеклах легковых автомобилей.";

7.5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7.5. Конструкцияда белгiленген тәртiппен көзделген қорап немесе кабина есiктерiнiң құлыптары, жүк платформасы борттарының тиектерi, цистерналар аузының тиектерi мен отын бактарының тығындары, жүргiзушi және жолаушылар отырғыштарын реттейтiн және бекiтетiн тетiк, есiктердiң авариялық ажыратқышы мен автобустағы тоқтатуды талап ету сигналы, автобустың авариялық жағдайда шығатын есiктерi мен оларды iске қосу құрылғылары, автобустың салонын iштен жарықтандыру аспаптары, есiктердi басқару жетегi және олардың жұмыс iстеу сигнализациясы, спидометр, тахограф, көлiктi айдап әкетуге қарсы құрылғылар, әйнектi жылыту және үрлеу құрылғылары жұмыс iстемейдi.";
7.8-тармақтың үшiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"рұқсат етiлген ең үлкен салмағы 3,5 т-дан асатын жүк автомобильдерiнде және автобустарда кейiн кетуге қарсы тiреуiштердiң (кемiнде екi);";
7.16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7.16. Жол полициясының рұқсатынсыз көлiк құралдарын қайта жабдықтау жүргiзiлген.
Ескертпе: көлiк құралдарын қайта жабдықтау (конструкциясын өзгерту) - көлiк құралының конструкциясында көзделген жол қозғалысының қауiпсiздiгiне әсер ететiн құрамдас бөлiктер мен жабдықтау заттарын алып тастау немесе көзделмегендерiн орнату.";
3) көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Арнайы түстiк-графикалық схемалар бойынша арнайы түстiк және дыбыстық белгiлермен жабдықталуға және боялуға жататын жедел және арнайы қызметтердiң, көлiктiң тiзбесiнде:
4-тармақтағы "жөнiндегi комитетiнiң" деген сөздер "министрлiгiнiң" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери автомобиль полициясы.".
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

пункт 7.5 изложить в следующей редакции:
"7.5. Не работают в установленном порядке предусмотренные конструкцией замки дверей кузова или кабины, запоры бортов грузовой платформы, запоры горловин цистерн и пробки топливных баков, механизм регулировки и фиксирующие устройства сидений водителя и пассажиров, аварийный выключатель дверей и сигнал требования остановки на автобусе, аварийные выходы автобуса и устройства приведения их в действие, приборы внутреннего освещения салона автобуса, привод управления дверями и сигнализация их работы, спидометр, тахограф, противоугонные устройства, устройства обогрева и обдува стекол.";
абзац третий пункта 7.8 изложить в следующей редакции:
"на грузовых автомобилях с разрешенной максимальной массой свыше 3,5 т и автобусах противооткатные упоры (не менее двух);";
пункт 7.16 изложить в следующей редакции:
"7.16. Произведено переоборудование транспортных средств без разрешения дорожной полиции.
Примечание: переоборудование (изменение конструкции) транспортных средств - исключение предусмотренных или установка не предусмотренных конструкцией транспортного средства составных частей и предметов оборудования, влияющих на безопасность дорожного движения.";
3) в Перечне оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 4 слово "Комитета" заменить словом "Министерства";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Военная автомобильная полиция Вооруженных Сил Республики Казахстан.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан