Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 27 желтоқсандағы N 1644 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 3 қарашадағы N 1093 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 қазандағы № 1192 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.10.20 № 1192 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қолданушылар назарына:  Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкiметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Қазақстан Республикасы Iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 27 желтоқсандағы 1644  қаулысына  мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілсiн:
көрсетілген қаулымен бекiтілген Қазақстан Республикасы Iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ережеде:
3-тармақта:
", қатардағы iшкi қызметкер", ", ішкi қызмет кiшi сержанты", ", ішкі қызмет сержанты", ", iшкi қызмет аға сержанты", ", iшкi қызмет старшинасы", ", iшкi қызмет прапорщигі, iшкi қызмет аға прапорщигі", ", iшкi қызмет кiші лейтенанты", ", iшкi қызмет лейтенанты", ", iшкi қызмет аға лейтенанты", ", iшкi қызмет капитаны", ", iшкi қызмет майоры", ", iшкi қызмет подполковнигi",
", iшкi қызмет полковнигi" ", iшкi қызмет генерал-майоры", ", iшкi қызмет генерал-лейтенанты, полиция генерал-полковнигi, iшкi қызмет генерал-полковнигi, армия генералы" деген сөздер алынып тасталсын;
6-тармақта:
екiншi абзацта:
", осы Ереженiң 5-тармағының тоғызыншы абзацында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздер алынып тасталсын;
"министрлiгiнiң" деген сөз алынып тасталсын;
"әскери комиссариатқа" деген сөздер "жергiлiктi әскери басқару органдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшіншi абзацта:
"мерзiмдi әскери қызметтен өткен және" деген сөздер алынып тасталсын;
"аяқталмаған жоғары және жоғары білiмi бap" деген сөздер "жоғары білімi бар немесе жоғары оқу орындарының соңғы курстарында оқитын" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзацтағы "әскери комиссариатқа" деген сөздер "жергіліктi әскери басқару органдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтың екiншi абзацындағы "заңнамада" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
11, 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Iшкi iстер органдарына қатардағы, кiшi және орта басшы құрам лауазымдарына алғаш рет түскен адамдар кадрға есепке алынғанға дейiн арнайы алғашқы оқудан және тағылымдамадан өтедi, олар үшін сынақ мерзiмi белгіленуi мүмкiн.
Арнайы алғашқы оқудан, тағылымдамадан және сынақ мерзiмiнен өту тәртiбi мен шарттарын Министр белгілейдi.
Конкурстық iрiктеуден өткен және арнайы алғашқы оқуға қабылданған адамдарды ұстау тиiстi қаржы жылына арналған бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 1996 года N 1644
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 ноября 2005 года № 1093. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2011 года № 1192
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.10.2011 № 1192 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 1996 года N 1644 "Об утверждении Положения о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 3:
слова ", рядовой внутренней службы", ", младший сержант внутренней службы",
", сержант внутренней службы", ", старший сержант внутренней службы", ", старшина внутренней службы", ", прапорщик внутренней службы, старший прапорщик внутренней службы", ", младший лейтенант внутренней службы", ", лейтенант внутренней службы", ", старший лейтенант внутренней службы", ", капитан внутренней службы", ", майор внутренней службы", ", подполковник внутренней службы", ", полковник внутренней службы", ", генерал-майор внутренней службы", ", генерал-лейтенант внутренней службы, генерал-полковник полиции, генерал-полковник внутренней службы, генерал армии" исключить;
в пункте 6:
в абзаце втором:
слова ", за исключением случаев, предусмотренных абзацем девять пункта 5 настоящего Положения" исключить;
слово "Министерства" исключить;
слова "военный комиссариат" заменить словами "органы местного военного управления";
в абзаце третьем:
слова "прошедшие срочную военную службу и" исключить;
слова "неоконченное высшее или высшее образование" заменить словами "высшее образование или обучающиеся на последних курсах высших учебных заведений";
в абзаце четвертом:
слово "военную" заменить словом "воинскую";
слова "военный комиссариат" заменить словами "органы местного военного управления";
в абзаце втором пункта 7 слово "законодательством" заменить словами "законами Республики Казахстан";
пункты 11, 12 изложить в следующей редакции:
"11. Лица, впервые поступающие в органы внутренних дел на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава, до зачисления в кадры проходят специальное первоначальное обучение и стажировку, для них может быть установлен испытательный срок.
Порядок и условия прохождения специального первоначального обучения, стажировки и испытательного срока определяются Министром.
Содержание лиц, прошедших конкурсный отбор и зачисленных на специальное первоначальное обучение, осуществляется за счет бюджетных средств на соответствующий финансовый год.

12. Iшкi iстер министрлiгiнiң оқу орындарына оқуға түсетiн адамдар, сондай-ақ ішкі iстер органдарының қаражаты есебiнен оқуға ақы төлей отырып, Iшкi iстер министрлiгiнiң жолдамалары бойынша шет мемлекеттердiң iшкi iстер органдарының жоғары оқу орындарына түсетiн адамдар оқу орнындағы оқу мерзiмiне және бiр мезгілде оқу орнын бiтiргеннен кейiн Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарында әскери қызметшілер, орта және аға басшы құрам лауазымдарында күнтiзбелiк есеп бойынша бес жылға қызмет өткеру туралы келiсiм-шарт жасасады. Келiсiм-шартта тараптардың (оқуға түсетiн адамның және уәкілеттi мемлекеттiк органның лауазымды адамының) өзара міндеттемелерi мен жауапкершілiктерi белгiленедi. Келiсiм-шарт iшкi iстер органдарының оқу орнына қабылдау туралы қабылдау комиссиясының шешiмiнен кейiн жасалады. Келiсiм-шарттың нысанын, оны жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату тәртiбiн Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрi белгілейдi.
Iшкi iстер органдарының қызметкерi Iшкi iстер министрлiгінiң оқу орнын бiтiргеннен кейiн iшкi iстер органдарында әрi қарай қызмет өткеруден бас тартқан не келiсiм-шартты мерзiмiнен бұрын бұзған жағдайда ол оны оқыту кезеңiнде стипендия төлеуге, тамақтандыруға, заттай үлесiне жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтеуге мiндеттi. Ұсталуға тиiс сома келiсiм-шарт мерзiмi аяқталғанға дейiнгi әрбiр толық қызмет атқармаған айға пропорционалды түрде есептеледi.
Шақырылу жасына жеткен және сабаққа үлгермеушілiгi, тәртiпсiздiгi бойынша, сондай-ақ өз еркiмен оқудан шығарылған Iшкi iстер министрлiгiнiң оқу орындары күндiзгi бөлiмдерiнiң курсанттары (тыңдаушылары), егер оқу орнына түскенге дейiн мерзiмдi әскери қызметтiң белгіленген мерзiмiн өтемесе, әскери есепке қою үшiн тұрғылықты жерi бойынша әскери басқару органдарына жiберіледi. Олар мемлекетке оларды оқыту кезеңiнде стипендия төлеуге, тамақтандыруға, заттай үлесiне жұмсалған бюджет қаражатын өтеуге мiндеттi. Ұсталуға тиiс сома оқу орнында болған әрбiр толық айға пропорционалды түрде есептеледi.
Бюджет қаражатын мемлекет пайдасына өндiрiп алу заңнамада белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң оқу орындарына күндiзгi оқу бөлiмiне қабылданған адамдар әскери есептен шығарылады және iшкi iстер органдарында арнайы есепке алынады. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгі оқу орындарының кәсiби орта, кәсiби жоғары бiлiм беру бағдарламалары бойынша күндiзгi оқудың толық курсын бiтiрушілер үшiн оқу уақыты мерзiмдi әскери қызмет өткеруге теңестiріледi.
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлігінiң кәсiби жоғары және орта оқу орындарының, өзге де мемлекеттердiң iшкi iстер органдары оқу орындарының түлектерi бөлуге сәйкес қызмет өткеруге жiберіледi.
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң оқу орындары диплом алдындағы практикадан өту үшiн iшкi iстер органдарына жiберген курсанттар (тыңдаушылар) практикадан өту кезеңiнде лауазымға тағайындалады.
Күндiзгi адъюнктураға тiкелей Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнің жоғары оқу орындарын бiтiрiсiмен қабылданған iшкi iстер органдарының қызметкерлерiне тиiстi кафедраның оқытушысы жалақысының 70%-ы мөлшерiнде лауазымдық жалақы, сондай-ақ арнаулы атағы үшiн қосымша ақы төленедi.
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлігінiң кәсiби жоғары және орта оқу орындарының курсанттарына (тыңдаушыларына) жазғы каникулдық демалысын өткiзу орнына автомобиль, темiр жол және су көлiгiмен баруға және кейiн қайтуға жол жүру құны төленедi.
Iшкi iстер органдарының кәсiби жоғары білiмi бар қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының заңнамада белгіленген тәртiппен iшкi істер органдары жүйесiнiң оқу орындарында екiншi кәсiби жоғары бiлiм алуына болады.";
13-тармақта:
мемлекеттік тiлдегi мәтiнiнде үшiншi абзацтағы "лейтенанттары, iшкi қызмет кiшi" деген сөздер алынып тасталсын, "iшкi қызмет подполковниктерiне" деген сөздер "полиция подполковниктерiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацта:
"iшкі қызмет полковниктерi" деген сөздер алынып тасталсын;

12. Лица, поступающие на учебу в учебные заведения Министерства внутренних дел, а также лица, поступающие в высшие учебные заведения органов внутренних дел иностранных государств по направлениям Министерства внутренних дел с оплатой обучения за счет средств органов внутренних дел, заключают контракт на срок обучения в учебном заведении и одновременно о прохождении службы в органах внутренних дел Республики Казахстан на пять лет в календарном исчислении после окончания учебного заведения на должностях военнослужащих, среднего и старшего начальствующего состава. В контракте устанавливаются взаимные обязательства и ответственность сторон (лица, поступающего на учебу и должностного лица уполномоченного государственного органа). Контракт заключается после решения приемной комиссии о зачислении в учебное заведение органов внутренних дел. Форма контракта, порядок его заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения определяются Министром внутренних дел Республики Казахстан.
В случае отказа сотрудника органов внутренних дел от дальнейшего прохождения службы в органах внутренних дел после окончания им учебного заведения Министерства внутренних дел либо досрочного расторжения контракта он обязан возместить государству бюджетные средства, затраченные на выплату стипендии, питание, вещевое довольствие в период его обучения. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный недослуженный месяц до окончания срока контракта.
Курсанты (слушатели) очных отделений учебных заведений Министерства внутренних дел, достигшие призывного возраста и отчисленные по неуспеваемости, недисциплинированности, а также по собственному желанию, направляются в органы военного управления по месту жительства для постановки на воинский учет, если до поступления в учебное заведение не выслужили установленный срок срочной воинской службы. Они обязаны возместить государству бюджетные средства, затраченные на выплату стипендии, питание, вещевое довольствие в период их обучения. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный месяц нахождения в учебном заведении.
Взыскание в пользу государства бюджетных средств осуществляется в порядке, установленном законодательством.
Лица, зачисленные на очное обучение в учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, снимаются с воинского учета и ставятся на специальный учет в органах внутренних дел. Для окончивших полный курс очного обучения по программам среднего профессионального, высшего профессионального образования учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан время обучения приравнивается к прохождению срочной воинской службы.
Выпускники высших и средних профессиональных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, учебных заведений органов внутренних дел иных государств направляются для прохождения службы согласно распределению.
Курсанты (слушатели), направленные учебными заведениями Министерства внутренних дел Республики Казахстан в органы внутренних дел для прохождения преддипломной практики, назначаются на должность на период прохождения практики.
Сотрудникам органов внутренних дел, зачисленным в очную адъюнктуру непосредственно по окончании высших учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, выплачивается должностной оклад в размере 70 % оклада преподавателя соответствующей кафедры, а также доплата за специальное звание.
Курсантам (слушателям) высших и средних профессиональных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан выплачивается стоимость проезда на автомобильном, железнодорожном и водном транспорте к месту проведения летнего каникулярного отпуска и обратно.
Лица рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, имеющие высшее профессиональное образование, могут получить второе высшее профессиональное образование в учебных заведениях системы органов внутренних дел в установленном законодательством порядке.";
в пункте 13:
в абзаце третьем слова ", младших лейтенантов внутренней службы", ", подполковников внутренней службы" исключить;
в абзаце четвертом:
слова ", полковники внутренней службы" исключить;

"50" деген сандар "53" деген сандармен ауыстырылсын;
бесiнші абзацта:
"ішкі қызмет генерал-майорлары", "ішкі қызмет генерал-лейтенанттары" деген сөздер алынып тасталсын;
"55" деген сандар "58" деген сандармен ауыстырылсын;
алтыншы абзацтағы "полиция генерал-полковниктерi, iшкі қызмет генерал-полковниктерi, армия генералдары - 60 жас" деген сөздер алынып тасталсын;
жетінші абзацтағы ", олардың қызметке жарамдылығы жағдайында," деген сөздер алынып тасталсын;
сегiзiншi абзацтағы "Ерекше жағдайларда" деген сөздерден кейiн ", тиiстi лауазымдарға тағайындау құқығы бар басшының шешiмi бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
22-тармақта:
бiрiншi абзацта:
"кию үшiн," деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң қалауы бойынша оларға нысанды және арнайы киiм-кешектiң орнына ақшалай өтемақы төленуi мүмкiн.";
24-тармақ алынып тасталсын:
29-тармақтың екiншi сөйлемi алынып тасталсын;
30-тармақтың бiрiншi абзацындағы "заңдарында қарастырылады" деген сөздер "заңдарында көзделедi" деген сөздермен ауыстырылсын;
31-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "жасының келуi, денсаулық жағдайы, штаттың қысқаруы, еңбек сiңiрген жылдары бойынша қызметтен", "мен олардың отбасы мүшелерi" деген сөздер алынып тасталсын;
үшiншi абзац "органдары" деген сөзден кейiн ", заңнамада белгіленген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
34-тармақтың екiншi абзацындағы "қызмет атқаруға мiндеттi" деген сөздер "қызметке тартылуы мүмкiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
36-тармақтың алтыншы абзацындағы "заңдармен" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
39-тармақтағы "нормативтiк" деген сөзден кейiн "құқықтық" деген сөзбен толықтырылсын;
40-тармақта:
бiрiншi абзацта:
"толық көлемде", "бiрақ үш айдан аспайтын мерзiмге" деген сөздер алынып тасталсын;
"материалдық шығыны" деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзацтағы "және анықтау" деген сөздер алынып тасталсын;
42-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi Жарлығына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздермен ауыстырылсын;
43-тармақтың екiншi абзацындағы ", iшкi қызмет" деген сөздер алынып тасталсын;
44-тармақта:
бесiншi, алтыншы, жетiншi, сегiзiншi абзацтардағы ", iшкi қызмет қатардағы қызметкерi", ", iшкi қызмет кiшi сержанты",
", iшкi қызмет сержанты", ", iшкi қызмет аға сержанты" деген сөздер алынып тасталсын;
тоғызыншы абзац алынып тасталсын;
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Полиция старшинасы атағында еңбек сiңiрген мерзiмi белгiленбейдi.";
45-тармақта:
екiншi, үшiншi, төртiншi абзацтардағы ", iшкi қызмет кiшi лейтенанты", ", iшкi қызмет лейтенанты", ", iшкi қызмет аға лейтенанты" деген сөздер алынып тасталсын;
бесiншi абзацта:
", iшкi қызмет капитаны" деген сөздер алынып тасталсын;

цифру "50" заменить цифрой "53";
в абзаце пятом:
слова ", генерал-майоры внутренней службы", ", генерал-лейтенанты внутренней службы" исключить;
цифру "55" заменить цифрами "58";
абзац шестой "генерал-полковники полиции, генерал-полковники внутренней службы, генералы армии - 60 лет;" исключить;
в абзаце седьмом слова ", при условии их годности к службе," исключить;
в абзаце восьмом после слов "В исключительных случаях" дополнить словами ", по решению руководителя, имеющего право назначения на соответствующие должности,";
в пункте 22:
в абзаце первом:
слова "для ношения" исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"По желанию сотрудников органов внутренних дел им взамен форменного и специального обмундирования может выплачиваться денежная компенсация.";
пункт 24 исключить;
предложение второе пункта 29 исключить;
в абзаце первом пункта 30 слова "предусматривается законодательством" заменить словами "предусматриваются законами";
в пункте 31:
в абзаце первом слова ", уволенные со службы на пенсию по возрасту, состоянию здоровья, сокращению штатов, по выслуге лет и члены их семей" исключить;
абзац третий дополнить словами "в установленном законодательством порядке";
в абзаце втором пункта 34 слова "обязаны нести" заменить словами "могут привлекаться на";
в абзаце шестом пункта 36 слово "законодательством" заменить словами "законами Республики Казахстан";
в пункте 39 после слова "нормативных" дополнить словом "правовых";
в пункте 40:
в абзаце первом:
слова "в полном объеме" исключить;
слова ", но не более, чем за три месяца" заменить словами "в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан";
в абзаце втором слова "и дознания" исключить;
в пункте 42 слова "Указу Президента Республики Казахстан, имеющему силу Закона," заменить словами "Закону Республики Казахстан";
в абзаце втором пункта 43 слова ", внутренней службы" исключить;
в пункте 44:
в абзацах пятом, шестом, седьмом, восьмом слова ", рядового внутренней службы",
", младшего сержанта внутренней службы", ", сержанта внутренней службы", ", старшего сержанта внутренней службы" исключить;
абзац девятый исключить;
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"Срок выслуги в звании старшины полиции не устанавливается.";
в пункте 45:
в абзацах втором, третьем, четвертом слова ", младшего лейтенанта внутренней службы", ", лейтенанта внутренней службы", ", старшего лейтенанта внутренней службы" исключить;
в абзаце пятом:
слова ", капитана внутренней службы" исключить;

"3" деген сан "4" деген санмен ауыстырылсын;
алтыншы абзацта:
", iшкi қызмет майоры" деген сөздер алынып тасталсын;
"4" деген сан "5" деген санмен ауыстырылсын;
жетiншi, сегiзiншi, тоғызыншы абзацтардағы ", iшкi қызмет подполковнигi", ", iшкi қызмет лейтенанты", ", iшкi қызмет полковнигi" деген сөздер алынып тасталсын;
46-тармақта:
бiрінші абзацтағы ", iшкi қызмет кiшi лейтенанты" деген сөздер алынып тасталсын;
екiншi абзацтағы "министрлiктер мен ведомстволардың" деген сөздер "мемлекеттiк органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi абзацтағы ", сондай-ақ аяқталмаған жоғары білімi (үшiншi курстан төмен емес) бар" деген сөздер алынып тасталсын;
47-тармақтың бiрiншi және екiншi абзацтарындағы ", iшкi қызмет лейтенанты", ", iшкi қызмет кiшi лейтенанттарына" деген сөздер алынып тасталсын;
48-тармақта:
екiншi абзацта:
", iшкi қызмет майорына" деген сөздер алынып тасталсын;
"бac басқармаларының, басқармаларының" деген сөздер "департаменттерiнiң" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшiншi абзацтағы ", iшкi қызмет полковнигiне" деген сөздер алынып тасталсын;
52-тармақтың бiрiншi абзацындағы ", iшкi қызмет полковнигiне" деген сөздер алынып тасталсын;
54-тармақтың бiрiншi абзацындағы "(резервiндегi)" деген сөз алынып тасталсын;
59-тармақта:
бiрiншi абзацта:
"өздерiне берiлген құқықтарға" деген сөздерден кейiн "және Министр бекiтетiн лауазымдар санаттары бойынша үлгi білiктiлiк талаптарына" деген сөздермен толықтырылсын;
в) тармақшасында:
"(резервiне)" деген сөз алынып тасталсын;
үшiншi абзац "емделуi" деген сөзден кейiн "бұрынғы қызмет атқарған жерiнен тиiстi iшкi iстер органы орналасқан жерге дейiн жол жүріп барған уақыты; кәсiби жоғары және орта оқу орындарының сырттай, кешкi бөлiмдерiнiң оқу-емтихандық сессияларында болу уақыты; қылмыстық iс тоқтатылған немесе ақтау үкiмi шығарылған жағдайларда тұтқындалған күнiнен бастап босатылған күнiн қоса қылмыстық жауапкершілікке тартылуға байланысты тұтқында болған уақыты" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Кезектi демалысын пайдаланбаған, атқарып отырған қызметтерiнен босатылған және оның қарамағындағы қызметкерлерге оларды қызметте одан әрi пайдалану туралы мәселенi шешу кешiктiрілген жағдайларда, әдетте, пайдаланылмаған демалысы беріледi. Оларға кезектi демалыс уақыты үшiн ақшалай үлес қарамағында болу мерзiмiне қарамастан, қарамағына қабылданған күнiнен бастап негiзгi лауазымы бойынша алатын мөлшерде төленедi.";
61-тармақта:
д) тармақшасында:
екiншi абзацтағы "(штат қысқарғанға) немесе iшкi iстер органын қайта құруға дейiнгi лауазымы бойынша жалақысына тең (немесе жоғары) жалақысы бар лауазымға тағайындалғанға дейiнгi мерзiмде бұрынғы лауазымы бойынша алған жалақысы сақтала отырып" деген сөздер алынып тасталсын;
төртiншi абзацтағы "министрдiң шешiмi бойынша жекелеген жоғары білiктi мамандардың лауазымдық жалақысы кейiнгі өзгерiстердi ескере отырып, соңғы атқарған лауазымы бойынша жалақысы сақтала отырып," деген сөздер алынып тасталсын;
62-тармақта:
"резервте" деген сөз "басшы кадрлар резервiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Басшы кадрлар резервiне қабылданған басшы құрамдағы адамдардың кәсiптiк даярлықты жетiлдiру жөнiндегi жұмысы Министр белгілейтiн тәртiппен жүзеге асырылады.";
64-тармақта:
"үлес толық көлемде" деген сөздер "үлес" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қылмыс жасағаны үшiн сотталуына байланысты iшкi iстер органдарынан босатылған, ал кейiннен ақтап шығарылған және тиiсiнше лауазымы мен арнаулы атағы қайтарылған қызметкерлерге қызметте амалсыздан болмаған уақыт үшiн ақшалай үлес қолданыстағы заңнамада белгіленген тәртiппен өтеледi.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

цифру "3" заменить цифрой "4";
в абзаце шестом:
слова ", майора внутренней службы" исключить;
цифру "4" заменить цифрой "5";
в абзацах седьмом, восьмом, девятом слова ", подполковника внутренней службы",
", лейтенанта внутренней службы", ", полковника внутренней службы" исключить;
в пункте 46:
в абзаце первом слова ", младшего лейтенанта внутренней службы" исключить;
в абзаце втором слова "министерств и ведомств" заменить словами "государственных органов";
в абзаце третьем слова ", а также имеющим незаконченное высшее образование (не ниже третьего курса)" исключить;
в абзацах первом и втором пункта 47 слова ", лейтенанта внутренней службы",
", младшим лейтенантам внутренней службы" исключить;
в пункте 48:
в абзаце втором:
слова ", майора внутренней службы" исключить;
слова "Главных управлений, управлений" заменить словом "департаментов";
в абзаце третьем слова ", полковника внутренней службы" исключить;
в абзаце первом пункта 52 слова ", полковника внутренней службы" исключить;
в абзаце первом пункта 54 слово "(резерве)" исключить;
в пункте 59:
в абзаце первом:
после слов "предоставленными им правами" дополнить словами "и типовыми квалификационными требованиями по категориям должностей, утверждаемыми Министром";
в подпункте в):
слово "(резерв)" исключить;
абзац третий после слова "учреждениях" дополнить словами ", время нахождения в пути следования от места прежней службы до места дислокации соответствующего органа внутренних дел; время нахождения на учебно-экзаменационных сессиях заочных, вечерних отделений высших и средних профессиональных учебных заведений; время нахождения под арестом в связи с привлечением к уголовной ответственности, в случаях прекращения уголовного дела или вынесения оправдательного приговора со дня ареста и по день освобождения включительно";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Сотрудникам, освобожденным от занимаемых должностей и находящимся в распоряжении, не использовавшим очередной отпуск, в случаях задержки решения вопроса об их дальнейшем использовании на службе, как правило, предоставляется неиспользованный отпуск. За время очередного отпуска денежное содержание им выплачивается в размере, получаемом по основной должности ко дню зачисления в распоряжение, независимо от срока пребывания в распоряжении.";
в пункте 61:
в подпункте д):
в абзаце втором слова ", с сохранением оклада по прежней должности, на срок до назначения на должность с окладом, равным (или большим) окладу по должности до сокращения штатов или реорганизации органа внутренних дел" исключить;
в абзаце четвертом слова ", с сохранением отдельным высококвалифицированным специалистам по решению Министра должностного оклада по последней занимаемой должности с учетом дальнейших изменений" исключить;
в пункте 62:
слова "на выдвижение" заменить словами "руководящих кадров";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Работа по совершенствованию профессиональной подготовки лиц начальствующего состава, зачисленных в резерв руководящих кадров, осуществляется в порядке, определяемом Министром.";
в пункте 64:
слова "содержание в полном размере" заменить словом "довольствие";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Сотрудникам, уволенным из органов внутренних дел в связи с осуждением за преступления, а затем реабилитированным и восстановленным соответственно в должности и специальном звании, за время вынужденного отсутствия на службе возмещается денежное довольствие в установленном действующим законодательством порядке.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:

"67. Қызметкерлердi аттестациялау кемiнде үш жылда бiр рет, сондай-ақ жоғары лауазымдарға тағайындау кезiнде, төменгi лауазымдарға тағайындау және тәртіптiк жазалау ретiнде лауазымынан босату кезiнде, терiс қылықтары үшiн және аттестациялық тәртiппен iшкi iстер органдарынан босатылған кездерде жүргізіледi.";
70-тармақтың екiншi абзацындағы "әйелдер" деген сөз "қызметкерлер" деген сөзбен ауыстырылсын;
72-тармақтың бiрiншi абзацындағы "ол қайта кәсiби даярлықтан өтуге жiберiлуi," деген сөздер алынып тасталсын;
74-тармақтың e) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"e) жүктілiгi мен босануына байланысты берілетiн демалыстар, бала асырап алған әйелдерге (ерлерге), үш жасқа дейiнгi балалары бар аналарға, бала асырап алған әйелдерге (ерлерге) берілетiн жалақысы сақталмайтын қосымша демалыстар;";
75-тармақтың екiншi абзацы "адамдардың" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасының шегiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
84-тармақтағы "облыстық iшкi iстер басқармасының бастығынан бастап, Алматы қалалық iшкi iстер Бас Басқармасының" деген сөздер "облыстың, көлiктегi, Астана және Алматы қалалары iшкi iстер департаменттерiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
87-тармақта:
екiншi абзацта:
"бac басқармасының, басқармасының" деген сөздер "департаментiнiң" деген сөзбен ауыстырылсын;
", Республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының" деген сөздер алынып тасталсын;
88-тармақтың бесiншi абзацындағы "Бұл ретте жазғы каникул демалысы 15 тәулiктен кем емес мерзiмге берілуi керек." деген сөздер алынып тасталсын;
89-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "Үкiметтiң шешiмдерiмен белгіленген қосымша және әлеуметтік демалыстар" деген сөздер "Қосымша демалыстар және жүктiлiгi мен босануына байланысты берілетiн демалыстар, бала асырап алған әйелдерге (ерлерге) берілетiн демалыстар, үш жасқа дейiнгі балалары бар аналарға, бала асырап алған әйелдерге (ерлерге) берілетiн жалақысы сақталмайтын қосымша демалыстар" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацта:
"Әлеуметтiк демалыстарды" деген сөздер "Жүктілiгi мен босануына байланысты берiлетін демалыстарды, бала асырап алған әйелдерге (ерлерге) берілетін демалыстарды, үш жасқа дейiнгi балалары бар аналарға, бала асырап алған әйелдерге (ерлерге) берілетiн жалақысы сақталмайтын қосымша демалыстарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi сөйлем алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Iшкi iстер органдарының қызметкерлерiне демалыс өткiзу орнына бару және қайту жолына берілген уақытын қоса алғанда, кезектi, қысқа мерзiмді, қосымша демалыстар, сырқаттануына, жүктілігі мен босануына байланысты демалыстар кезiнде ақшалай үлес олардың атқарып отырған лауазымы бойынша демалысқа шыққан күнi алған мөлшерде төленедi.";
90-тармақтың а) мен б) тармақшасындағы "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттілiк және әскери қызмет туралы" деген сөздер "Әскери мiндеттілік және әскери қызмет туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мемлекеттiк тiлдегi мәтiнiнде 91-тармақтың а) және в) тармақшалары өзгерiссiз қалдырылсын;
и) тармақшасындағы "ұдайы бұзғандығы" деген сөздер "өрескел бұзғаны" деген сөздермен ауыстырылсын;
92-тармақта:
а) тармақшасындағы "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" деген сөздер "Әскери міндеттiлiк және әскери қызмет туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мемлекеттік тiлдегi мәтiнiнде б) тармақшасы өзгерiссiз қалдырылсын;
94-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"67. Аттестация сотрудников производится не реже одного раза в три года, а также при назначении на вышестоящие должности, при назначении на нижестоящие должности и при освобождении от должности в порядке дисциплинарного взыскания, при увольнении из органов внутренних дел по отрицательным мотивам и в аттестационном порядке.";
в абзаце втором пункта 70 слово "женщины" заменить словом "сотрудники";
в абзаце первом пункта 72 слова "направлен на профессиональную переподготовку," исключить;
подпункт е) пункта 74 изложить в следующей редакции:
"е) отпуска по беременности и родам, отпуска женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей, дополнительные отпуска без сохранения заработной платы матерям, имеющим детей в возрасте до трех лет, женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей;";
абзац второй пункта 75 дополнить словами "в пределах Республики Казахстан";
в пункте 84 слова "управления внутренних дел области, Главного управления внутренних дел города Алматы," заменить словами "департамента внутренних дел области, на транспорте, городов Астаны и Алматы";
в пункте 87:
в абзаце втором:
слова "Главного управления, управления" заменить словом "департамента";
слова ", Республиканского государственного предприятия" исключить;
в абзаце пятом пункта 88 слова "При этом летний каникулярный отпуск должен предоставляться продолжительностью не менее 15 суток." исключить;
в пункте 89:
в абзаце первом слова "и социальные отпуска, установленные решениями Правительства," заменить словами "отпуска и отпуска по беременности и родам, отпуска женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей, дополнительные отпуска без сохранения заработной платы матерям, имеющим детей в возрасте до трех лет, женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей,";
в абзаце четвертом:
слова "социальных отпусков" заменить словами "отпусков по беременности и родам, отпусков женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей, дополнительные отпуска без сохранения заработной платы матерям, имеющим детей в возрасте до трех лет, женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей,";
предложение второе исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"Сотрудникам органов внутренних дел за время очередных, краткосрочных, дополнительных отпусков, отпусков по болезни, по беременности и родам, включая время, предоставленное на проезд к месту проведения отпуска и обратно, денежное довольствие выплачивается в размере, получаемом ими ко дню убытия в отпуск по занимаемой должности.";
в подпунктах а) и б) пункта 90 слова "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" заменить словами "О воинской обязанности и воинской службе";
в подпунктах а) и в) пункта 91 слово "военной" заменить словом "воинской";
в подпункте и) слова "систематические нарушения" заменить словами "грубое нарушение";
в пункте 92:
в подпункте а) слова "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" заменить словами "О воинской обязанности и воинской службе";
в подпункте б) слово "военной" заменить словом "воинской";
пункт 94 изложить в следующей редакции:

"94. Қызметтiк мiндеттерiн орындаумен байланысты емес, бiрақ азаматтардың алдында мемлекеттiк қызметтiң абыройы мен беделiне нұқсан келтiретiн iс-әрекеттер, атап айтқанда: iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң қоғамдық орындарда мас күйiнде (айналасындағыларға айқын көрiнетiндей) болуы; тергеудегi, сотталған адамдармен рұқсат етiлмеген байланыстар жасау; тергеуге зиян келтiретiн жедел сипаттағы ақпаратты жария ету; заңсыз әрекеттер жасаған азаматтарға жәрдемдесу; қызмет бабын жеке пайдакүнемдiк ниетпен пайдалану; қызметкерлердiң, оқу орындарының тыңдаушылары мен курсанттарының арасында терiс қоғамдық резонанс тудырған жарғыдан тыс қарым-қатынастар жасау; кәсiпкерлiк қызметтiң кез келген түрiмен айналысу, оның iшiнде коммерциялық делдалдық жасау, сондай-ақ қызмет бабын пайдалана отырып жұмыс жасау және қызметтер көрсету және т.б. iс-әрекеттер жасаған қатардағы және басшы құрамдағы адамдар осы Ереженiң 91-тармағының и) тармақшасына сәйкес iшкi iстер органдарының беделiне дақ түсiретiн қылықтар жасағаны үшiн қызметтен босатылады.
Санамаланған негiздер бойынша босатылған адамдар iшкi iстер органдарындағы қызметке қайта қабылданбайды.";
мемлекеттiк тiлдегi мәтiнiнде 95-тармақтың бiрiншi абзацы өзгерiссiз қалдырылсын;
97-тармақта:
а) тармақшасында:
", iшкi қызмет подполковнигiн қоса алғанда, полиция подполковнигiне дейiн" деген сөздер "полиция подполковнигiне дейiн қоса алғанда" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бас басқармаларының, басқармаларының" деген сөздер "департаменттерiнің" деген сөзбен ауыстырылсын;
б) тармақшасындағы ", iшкi қызмет полковнигiн қоса алғанда, полиция подполковнигiне дейiн" деген сөздер "полиция подполковнигiне дейiн қоса алғанда" деген сөздермен ауыстырылсын;
100-тармақтағы "әскери комиссариаттар" деген сөздер "жергiлiктi әскери басқару органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
104-тармақтың бiрiншi абзацындағы "салық полициясының органдарына, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгiне" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттiгiне (қаржы полициясы), Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгiне, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Кедендiк бақылау комитетiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы "Қызмет тәртiбi" деген 9-бөлiммен және 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113-тармақтармен толықтырылсын:
"105. Iшкi істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының тәртiбi олардың заңдылық, дара басшылық қағидаттарын қатаң сақтауына, Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнiң талаптарын, антты, командирлер мен бастықтардың бұйрықтарын орындауына негiзделеді.

"94. За совершение проступка, дискредитирующего авторитет органов внутренних дел, в соответствии с подпунктом л) пункта 91 настоящего Положения увольняются со службы лица рядового и начальствующего состава, совершившие действия, в том числе не связанные с исполнением служебных обязанностей, но явно подрывающие в глазах граждан достоинство и авторитет государственной службы, а именно: появление работников органов внутренних дел в общественных местах в состоянии опьянения (очевидного для окружающих); вступление в недозволенные связи с лицами, находящимися под следствием, осужденными; разглашение информации оперативного характера, причинившее вред следствию; пособничество гражданам, совершившим незаконные действия; использование служебного положения в личных корыстных целях; неуставные взаимоотношения между сотрудниками, слушателями и курсантами учебных заведений, вызвавшие негативный общественный резонанс; занятие любыми видами предпринимательской деятельности, в том числе коммерческое посредничество, а также выполнение работ и оказание услуг с использованием служебного положения и т.п.
Лица, уволенные по перечисленным основаниям, восстановлению на службе в органах внутренних дел не подлежат.";
в абзаце первом пункта 95 слово "военной" заменить словом "воинской";
в пункте 97:
в подпункте а):
слова ", подполковника внутренней службы" исключить;
слова "Главных управлений, управлений" заменить словом "департаментов";
в подпункте б) слова ", полковника внутренней службы" исключить;
в пункте 100 слова "военными комиссариатами" заменить словами "органами местного военного управления";
в абзаце первом пункта 104 слова "налоговой полиции, Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям" заменить словами "Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономическими и коррупционными преступлениями (финансовая полиция), Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан";
дополнить разделом 9 "Служебная дисциплина" и пунктами 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113 следующего содержания:
"105. Дисциплина лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел основывается на строгом соблюдении ими принципов законности, единоначалия, выполнения требований нормативных правовых актов Республики Казахстан, присяги, приказов командиров и начальников.

106. Қызмет бабында бiр-бiрiне тiкелей бағынысты болмайтын қатардағы және басшы құрамдағы адамдар нақты тапсырмаларды орындау кезiнде аға немесе кiшi қызметкерлер болуы мүмкiн.
107. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдар бiр-бiрiмен, әскери қызметшiлермен кездескен кезде және өзге де жағдайларда Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң жарғыларында белгіленген тәртіппен және ережелер бойынша сәлем бередi.
108. Бастықтың бұйрығы бұлжытпай, нақты және мерзiмінде орындалады.
Iшкі iстер органдарының қызметкерлерi, егер олардың iс-әрекеттерi заңнамаға сәйкес жүзеге асырылған болса, арнайы құралдар мен әдiстердi, қару-жарақты қолдану кезiнде келтiрілген зиян үшiн жауапкершілiкке тартылмайды.
109. Қызметтiк борышын атқару кезiнде көрсеткен ерлiгi мен батылдығы, қайсарлығы және мемлекет алдындағы басқа да сiңiрген еңбегi үшiн қатардағы және басшы құрамдағы адамдар Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларымен марапаттауға ұсынылуы мүмкiн.
110. Көтермелеулер мен тәртiптiк жазаларды бастықтар өздерiне берілген құқықтар шегiнде қолданады.
111. Iшкі iстер органдарының қызметкерлерiне терiс қылықтары анықталған күннен бастап бiр айдан және терiс қылықтарды жасаған күннен бастап алты айдан кешiктiрмей тәртiптiк жаза қолданылады.
Жаза қолдану алдында қатардағы және басшы құрамдағы адамнан жазбаша түрде түсiнiктеме алынуға тиiс.
Командир (бастық) тәртiптiк жаза қолдану туралы шешім қабылдар алдында, әдетте, қызметтiк тергеу жүргiзіледi. Ол кiнәлi адамдарды айқындау, терiс қылықтарды жасауға ықпал ететiн себептер мен жағдайларды анықтау мақсатында жүргiзіледi.
112. Қатардағы және басшы құрамдағы адамға бұйрықпен қолданылған тәртiптiк жаза ол қолданылған күннен бастап алты ай өткеннен кейiн, егер осы кезеңде ол басқа тәртiптiк жазаға тартылмаған болса, ол алып тасталған деп саналады.
113. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың өздерiне қатысты қабылданып отырған шешiмдер мен iс-әрекеттер бойынша қолданыстағы заңнамаға сәйкес жоғары лауазымды адамдарға немесе сотқа шағымдануға құқығы бар.".
2. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi осы қаулыда көрсетiлген iс-шараларды iске асыруды Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарын ұстауға көзделген тиiстi қаржы жылына арналған бюджет қаражаты есебiнен және шегiнде жүргiзсiн.
3. Осы қаулымен iшкi iстер органдарында қызметте болудың шектi жасы өзгертілген қызметкерлер мынадай шектi жастарға:
1) полиция полковниктерi - елу жасқа;
2) полиция генерал-майорлары мен полиция генерал-лейтенанттары - елу бес жасқа толғанда қызметтен шығуға құқылы.

106. Лица рядового и начальствующего состава, не подчиненные непосредственно друг другу по службе, при исполнении конкретных заданий могут быть старшими или младшими.
107. Лица рядового и начальствующего состава отдают приветствие при встрече друг с другом, с военнослужащими и в иных случаях в порядке и по правилам, установленным уставами Вооруженных Сил Республики Казахстан.
108. Приказ начальника выполняется беспрекословно, точно и в срок.
Сотрудники органов внутренних дел не несут ответственности за вред, причиненный применением специальных средств и приемов, оружия, если их действия осуществлены в соответствии с законодательством.
109. За мужество и отвагу, самоотверженность, проявленные при исполнении служебного долга, и другие заслуги перед государством лица рядового и начальствующего состава могут быть представлены к награждению государственными наградами Республики Казахстан.
110. Поощрения и дисциплинарные взыскания применяются начальниками в пределах предоставленных им прав.
111. Дисциплинарное взыскание на сотрудников органов внутренних дел налагается не позднее одного месяца со дня обнаружения проступка и шести месяцев со дня совершения проступка.
Перед наложением взыскания от лица рядового и начальствующего состава должно быть получено письменное объяснение.
Принятию решения командиром (начальником) о наложении дисциплинарного взыскания, как правило, предшествует проведение служебного расследования. Оно проводится в целях установления виновных лиц, выявления причин и условий, способствовавших совершению проступка.
112. Дисциплинарное взыскание, наложенное на лицо рядового и начальствующего состава приказом, считается снятым по истечении шести месяцев со дня его наложения, если за этот период он не был подвергнут новому дисциплинарному взысканию.
113. Лица рядового и начальствующего состава имеют право обжаловать принимаемые в отношении их решения и действия вышестоящим должностным лицам или в суд в соответствии с действующим законодательством.".
2. Министерству внутренних дел Республики Казахстан реализацию мероприятий, указанных в настоящем постановлении, производить за счет и в пределах бюджетных средств, предусмотренных на содержание органов внутренних дел Республики Казахстан на соответствующий финансовый год.
3. Сотрудникам, которым настоящим постановлением изменены предельные возрасты состояния на службе в органах внутренних дел, вправе уволиться по достижении следующих предельных возрастов:
1) полковники полиции - пятьдесят лет;
2) генерал-майоры и генерал-лейтенанты полиции - пятьдесят пять лет.

4. Осы қаулы 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетін осы қаулының 1-тармағының жетпiс екінші және жетпіс бесiншi абзацтарын қоспағанда, ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзіледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

4. Настоящее постановление вводится в действие со дня официального опубликования, за исключением семьдесят второго и семьдесят пятого абзацев пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2006 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан