"Алматы қаласының өңiрлiк қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 18 қарашадағы N 1135 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Алматы қаласының өңiрлiк қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы "Алматы қаласының өңiрлiк қаржы орталығы туралы"
Осы Заң Алматы қаласы өңiрлiк қаржы орталығының жұмыс iстеуiнiң құқықтық негiздерiн айқындайды.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Алматы қаласының өңiрлiк қаржы орталығы
және оның мәртебесi
Алматы қаласының өңiрлiк қаржы орталығы (бұдан әрi - Қаржы Орталығы) ерекше құқықтық режимi бар арнайы аймақ болып табылады.
Қаржы Орталығының ерекше құқықтық режимi осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерiнде айқындалады және оның қатысушыларына қолданылады.
2-бап. Қаржы Орталығының қызметiн құқықтық реттеу
1. Қаржы Орталығы туралы заңнама Қазақстан Республикасының  Конституциясына негізделедi, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актілерiнен тұрады.
2. Қаржы Орталығының және оның қатысушыларының осы заңда реттелмеген бөлігіндегі қызметi Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледi.
3. Қаржы Орталығының қызметi Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Арнайы экономикалық аймақтар туралы" Заң күшi бар  Жарлығымен реттелмейдi.
4. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта осы Заңда көзделгеннен өзге де ережелер белгiленсе, онда халықаралық шарттың ережесi қолданылады.
3-бап. Қаржы Орталығын құру мақсаттары және оның
жұмыс iстеу қағидаттары
Бағалы қағаздар рыногын дамыту, оның халықаралық капитал рыноктарымен ықпалдасуын қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының экономикасына инвестициялар тарту, қазақстандық капиталды шетелдiк бағалы қағаздар рыногына шығару Қаржы Орталығын құрудың мақсаттары болып табылады.
Қаржы Орталығы:
1) қазақстандық пен шетелдiк қатысушылардың теңдiгі;
2) валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заңнамаға сәйкес капиталдың еркiн қозғалысы қағидаттарына негiзделiп жұмыс iстейдi.
2-тарау. Қаржы Орталығының органдары
4-бап. Қаржы Орталығының атқарушы органы
1. Қаржы Орталығын басқаруды Қаржы Орталығының Атқарушы органы жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi мемлекеттiк мекеменiң ұйымдық-құқықтық нысанында құратын Қаржы Орталығының Әкiмшiлiгi Қаржы Орталығының Атқарушы органы болып табылады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О региональном финансовом центре города Алматы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 ноября 2005 года N 1135
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О региональном финансовом центре города Алматы".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Проект Закона Республики Казахстан
"О региональном финансовом центре города Алматы"
Настоящий Закон определяет правовые основы функционирования регионального финансового центра города Алматы.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Региональный финансовый центр города Алматы и его статус
Региональный финансовый центр города Алматы (далее - Финансовый Центр) является специальной зоной с особым правовым режимом.
Особый правовой режим Финансового Центра определяется настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан и распространяется на его участников.
Статья 2. Правовое регулирование деятельности Финансового Центра
1. Законодательство о Финансовом Центре основывается на  Конституции Республики Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Деятельность Финансового Центра и его участников в части, неурегулированной настоящим законом, регулируется законодательством Республики Казахстан.
3. Деятельность Финансового Центра не регулируется  Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О специальных экономических зонах".
4. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Цели создания и принципы функционирования Финансового Центра
Целями создания Финансового Центра является развитие рынка ценных бумаг, обеспечение его интеграции с международными рынками капитала, привлечение инвестиций в экономику Республики Казахстан, выход казахстанского капитала на зарубежные рынки ценных бумаг.
Финансовый Центр функционирует на следующих принципах:
1) равенство казахстанских и иностранных участников;
2) свободное перемещение капитала в соответствии с законодательством о валютном регулировании и валютном контроле.
Глава 2. Органы Финансового Центра
Статья 4. Исполнительный орган Финансового Центра
1. Управление Финансовым Центром осуществляется Исполнительным органом Финансового Центра.
2. Исполнительным органом Финансового Центра является Администрация Финансового Центра, создаваемая Правительством Республики Казахстан, в организационно-правовой форме государственного учреждения.

3. Қаржы Орталығының Әкiмшiлiгi мемлекеттік бюджет қаражаты есебiнен қаржыландырылады.
4. Қаржы Орталығының Әкiмшiлiгi Қазақстан Республикасының Үкіметiне тiкелей бағынысты және есеп беретiн мемлекеттiк орган болып табылады.
5. Қаржы Орталығының Әкiмшiлiгi Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң құрылымына кiрмейдi.
6. Қаржы Орталығы Әкiмшiлiгінiң ережесiн, құрылымын және штат санын Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
Әкiмшiлiктiң құрамында Қаржы Орталығының тiркеу қызметi мен даму бөлiмшелерiнiң болуы мiндеттi болып табылады.
5-бап. Қаржы Орталығы Әкiмшілiгiнiң мiндеттерi мен
функциялары
1. Қаржы Орталығы Әкiмшiлiгiнiң негізгi мiндеттерi:
1) Қаржы Орталығының қатысушыларына қатысты осы Заңда айқындалған мемлекеттiк өкiлеттiктердi жүзеге асыру;
2) Қаржы Орталығын одан әрi дамыту болып табылады.
2. Қаржы Орталығы Әкiмшiлiгiнiң функциялары:
1) "жалғыз" терезе қағидаты бойынша Қаржы Орталығының қатысушылары - заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу);
2) белгiленген тәртiппен Қаржы Орталығының қатысушыларына визалар беру туралы өтiнiштi жүзеге асыру;
3) Қаржы Орталығының қатысушыларына персоналды iрiктеуде жәрдем көрсету;
4) Қаржы Орталығының қатысушыларына олардың құқықтары мен мiндеттерiн түсiндiру;
5) Қаржы Орталығы қатысушыларының Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасын сақтауын мемлекеттiк қадағалау;
6) мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдарда Қаржы Орталығының атынан өкiлдiк ету және оның мүдделерiн қорғау;
7) Қаржы Орталығы қатысушыларының мемлекеттік тiзiлiмiн жүргiзу;
8) Қаржы Орталығында еңбек қызметiн жүзеге асыратын шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ тұлғаларды тiркеу және еңбек жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша тоқсан сайын Алматы қаласының жергiлiктi атқарушы органына шетелдiк жұмыс күшiн тарту туралы ақпаратты табыс ету болып табылады.
6-бап. Қаржы Орталығы Әкiмшiлiгінiң өкiлеттiгi
Өз мiндеттерi мен функцияларын iске асыру мақсатында Қаржы Орталығы Әкiмшілiгiнiң мынадай өкiлеттіктерi бар:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiк, статистикалық карточкалар, салық төлеушiнiң куәлiгiн беру;
2) Қаржы Орталығының қатысушылары - заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу ережесiн бекiту;
3) Қаржы Орталығы қатысушыларының салықтарын есептеу, Қаржы Орталығының қатысушыларына төленген кiрiстердiң, сондай-ақ ұсталған және бюджетке аударылған салық сомаларының есебiн жүргiзу, жергiлiктi тiркеу есебi бойынша салық органына салық есептілігiн тапсыру;

3. Администрация Финансового Центра финансируется за счет средств государственного бюджета.
4. Администрация Финансового Центра является государственным органом, непосредственно подчиненным и подотчетным Правительству Республики Казахстан.
5. Администрация Финансового Центра не входит в структуру Правительства Республики Казахстан.
6. Положение, структура и штатная численность Администрации Финансового Центра определяются Правительством Республики Казахстан.
Обязательным является наличие в составе Администрации подразделений регистрационной службы и развития Финансового Центра.
Статья 5. Задачи и функции Администрации Финансового Центра
1. Основными задачами Администрации Финансового Центра являются:
1) осуществление государственных полномочий, определенных настоящим Законом, по отношению к участникам Финансового Центра;
2) дальнейшее развитие Финансового Центра.
2. Функциями Администрации Финансового Центра являются:
1) государственная регистрация (перерегистрация) юридических лиц-участников Финансового Центра по принципу "одного" окна;
2) осуществление ходатайства о выдаче виз участникам Финансового центра, в установленном порядке;
3) оказание содействия участникам Финансового Центра в подборе персонала;
4) разъяснение участникам Финансового Центра их прав и обязанностей;
5) государственный контроль за соблюдением участниками Финансового Центра законодательства о труде Республики Казахстан;
6) представительство и защита интересов Финансового Центра в государственных органах и иных организациях;
7) ведение государственного реестра участников Финансового Центра;
8) регистрация иностранных граждан и лиц без гражданства, осуществляющих трудовую деятельность в Финансовом Центре, и ежеквартальное представление информации о привлечении иностранной рабочей силы в местный исполнительный орган города Алматы по форме, установленной уполномоченным государственным органом по труду.
Статья 6. Полномочия Администрации Финансового Центра
В целях реализации своих задач и функций Администрация Финансового Центра обладает следующими полномочиями:
1) выдавать свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, статистические карточки, свидетельства налогоплательщика;
2) утверждать правила государственной регистрации юридических лиц участников Финансового Центра;
3) исчислять налоги участников Финансового Центра, вести учет выплаченных участникам Финансового Центра доходов, а также удержанных и перечисленных в бюджет сумм налогов, представлять в налоговый орган по месту регистрационного учета налоговую отчетность;

4) үшiншi тұлғалармен қатынаста Қаржы Орталығының атынан әрекет ету;
5) өз мiндеттерiн iске асыру мақсатында өзге мемлекеттiк органдармен өзара іс-әрекет жасау;
6) бағалы қағаздарын Қаржы Орталығының арнайы сауда алаңының тiзiмiне қосу көзделетін немесе қосылған эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптарды белгiлеу;
7) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша қаржы құралдарын Қаржы Орталығының арнайы сауда алаңының сауда-саттық ұйымдастырушысының тiзiмiне қосудың және одан алып тастаудың шарттары мен тәртiбiн айқындау;
8) рейтингтік бағаларын Қаржы Орталығының Әкiмшiлiгi мойындайтын рейтингтiк агенттiктердiң тiзбесiн бекiту;
9) қаржы құралдары эмитенттерiнiң аудит жұмсаған шығындарын өтеу ережесiн бекiту;
10) Қаржы Орталығының арнайы сауда алаңына жiберу үшiн бағалы қағаздар мен олардың эмитенттерiнiң рейтингтiк бағаларына қойылатын талаптарды белгiлеу;
11) қаржы құралдарын Қаржы Орталығының арнайы сауда алаңына жiберу мақсатында таңдау өлшемдерi қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсілетiн аудиторлық ұйымдардың тiзбесiн бекiту;
12) Қаржы Орталығымен өзара әрекет ету мәселелерi жөнiнде шетелдiк мемлекеттердiң қор биржаларымен келiсiмдер жасау;
13) Қаржы Орталығы қатысушыларының еңбек туралы заңнаманы сақтау нысанына тексерулер жүргiзу;
14) Қаржы Орталығы мойындайтын қор биржаларының тiзбесiн белгілеу;
15) Қаржы Орталығының аралық сотының регламентiн, сондай-ақ осы аралық соттағы қызметті жүзеге асыратын аралық судьялардың тiзiмiн бекiту.
7-бап. Қаржы Орталығының Әкiмшiлiгi қабылдайтын шешiмдер
1. Қаржы Орталығының Әкiмшiлігі қабылдайтын шешiмдер Қаржы Орталығының Әкiмшiлігі басшысының бұйрықтарымен ресiмделедi.
Қаржы Орталығының Әкiмшiлігі басшысының бұйрықтары нормативтiк және жеке сипатта болуы мүмкiн.
2. Нормативтiк сипаттағы бұйрықтар кiшi заңи нормативтiк құқықтық актiлер болып табылады және Қаржы Орталығының барлық қатысушылары үшiн мiндетті болып табылады.
Жеке сипаттағы бұйрықтар әкiмшiлiк-өкiмдiк, жедел және жеке сипаттағы мәселелер бойынша қабылданады.
Нормативтік сипаттағы бұйрықтар мемлекеттiк, орыс тiлдерiнде шығарылады және басқа да тiлдерге аударылуы мүмкiн.
3. Қазақстан Республикасының Үкiметi Қаржы Орталығының Әкiмшiлiгi басшысының бұйрықтарын толығымен немесе оның бiр бөлiгiнiң күшiн жояды не тоқтата тұрады.

4) выступать от имени Финансового Центра в отношениях с третьими лицами;
5) взаимодействовать с иными государственными органами в целях реализации своих задач;
6) устанавливать требования к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список специальной торговой площадки Финансового Центра, а также к таким ценным бумагам;
7) по согласованию с уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций определять условия и порядок включения финансовых инструментов в список организатора торгов специальной торговой площадки Финансового Центра и исключения из него;
8) утверждать перечень рейтинговых агентств, рейтинговые оценки которых признаются Администрацией Финансового Центра;
9) утверждать правила возмещения затрат эмитентов финансовых инструментов на аудит;
10) устанавливать требования к рейтинговым оценкам ценных бумаг и их эмитентов для допуска на специальную торговую площадку Финансового Центра;
11) в целях допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку Финансового Центра, утверждать перечень аудиторских организаций, критерии выбора которых согласовываются с уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
12) заключать соглашения с фондовыми биржами иностранных государств по вопросам взаимодействия с Финансовым Центром;
13) проводить проверки на предмет соблюдения участниками Финансового Центра законодательства о труде;
14) устанавливать перечень признаваемых Финансовым Центром фондовых бирж;
15) утверждать регламент третейского суда Финансового Центра, а также список третейских судей, которые будут осуществлять деятельность в данном третейском суде.
Статья 7. Решения, принимаемые Администрацией Финансового Центра
1. Решения, принимаемые Администрацией Финансового Центра, оформляются приказами Руководителя Администрации Финансового Центра.
Приказы Руководителя Администрации Финансового Центра могут быть нормативного и индивидуального характера.
2. Приказы нормативного характера являются подзаконными нормативными правовыми актами и являются обязательными для всех участников Финансового Центра.
Приказы индивидуального характера принимаются по вопросам административно-распорядительного, оперативного и индивидуального характера.
Приказы нормативного характера издаются на государственном, русском языках, и могут быть переведены на другие языки.
3. Приказы Руководителя Администрации Финансового Центра могут быть отменены либо приостановлены полностью, либо в части Правительством Республики Казахстан.

8-бап. Қаржы Орталығы Әкiмшiлiгiнiң басшысы
1. Қаржы Орталығы Әкiмшiлiгiнiң басшысы:
1) үшiншi тұлғалармен қатынастарда Қаржы Орталығының Әкiмшілiгi атынан сенiмхатсыз әрекет етедi;
2) Қаржы Орталығы Әкiмшілігінiң басқа қызметкерлерiн қабылдауды, ауыстыруды және босатуды жүзеге асырады;
3) өзi болмаған жағдайда өз мiндеттерiн атқаруды орынбасарларының бiрiне жүктейдi;
4) Қаржы Орталығының тиiстi жұмыс iстеуiне Үкiмет алдында дербес жауапты болады.
2. Қаржы Орталығы Әкiмшiлiгiнiң басшысын Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi лауазымға тағайындайды және одан босатады.
3. Қаржы Орталығы Әкiмшiлiгiнiң басшысы босатылғанға дейiн екi ай бұрын өзiнің жазбаша өтiнiшiн берiп, өз еркiмен босатылуы мүмкiн.
9-бап. Қаржы Орталығы Әкiмшілігінiң Халықаралық Кеңесi
1. Қаржы Орталығы Әкiмшiлiгiнiң жанынан Қаржы Орталығы Әкiмшiлiгiнiң консультативтік-кеңесшi органы болып табылатын Халықаралық Кеңес құрылады.
2. Халықаралық Кеңестің негiзгi мiндеттерi:
1) Қаржы Орталығының қызметiне қатысты мәселелерде әлемдiк тәжiрибенi пайдалану жөнiндегi ұсынымдарды тұжырымдау;
2) Қаржы Орталығы Әкімшілігіндегi басшы лауазымдарға кандидатуралар ұсыну;
3) Қаржы Орталығының Әкiмшiлiгi басшысының нормативтiк сипаттағы бұйрықтарын келiсу;
4) Қаржы Орталығының даму стратегиясын әзiрлеуге қатысу болып табылады.
3. Халықаралық Кеңестi Қаржы Орталығының Әкiмшiлiгi құрады және ол тұрақты жұмыс iстейтін орган болып табылады.
Халықаралық Кеңестiң құрамына қаржы секторының жетекшi сарапшылары кiредi. Шетелдiк азаматтар Халықаралық Кеңестiң мүшесi бола алады.
4. Халықаралық Кеңес мүшелерiнiң қызметiне Қаржы Орталығының Әкiмшілiгiн қаржыландыруға көзделген қаражат есебiнен ақы төленедi.
Халықаралық Кеңестiң отырыстары кемiнде үш айда бiр рет өткiзіледi.
10-бап. Қаржы Орталығының соты
Қаржы Орталығы қатысушыларының құқықтық азаматтық, еңбек, әкiмшiлiк, салық, қаржы, шаруашылық, жер қатынастарынан, оның iшiнде бiр тараптың екiншiсiне билiктiк бағыныстылығына негiзделген қатынастардан туындайтын дауларды қарау үшін Қаржы Орталығының соты құрылады.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Қаржы Орталығының соты үшiн апелляциялық және (немесе) қадағалау сатысындағы сот болып табылады.
11-бап. Қаржы Орталығының аралық соты
Қаржы Орталығы Әкiмшiлiгiнiң жанынан тұрақты жұмыс iстейтiн аралық сот құрылады.
Аралық соттың қызметін ұйымдастыру тәртiбi Қаржы Орталығының Әкiмшiлiгi бекiтетiн сот регламентiнде айқындалады.

Статья 8. Руководитель Администрации Финансового Центра
1. Руководитель Администрации Финансового Центра:
1) без доверенности действует от имени Администрации Финансового Центра в отношениях с третьими лицами;
2) осуществляет прием, перемещение и увольнение других работников Администрации Финансового Центра;
3) в случае своего отсутствия возлагает исполнение своих обязанностей на одного из заместителей;
4) несет персональную ответственность перед Правительством за надлежащее функционирование Финансового Центра.
2. Руководитель Администрации Финансового Центра назначается и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Премьер-Министра Республики Казахстан.
3. Руководитель Администрации Финансового Центра может быть освобожден по собственному желанию, представив свое письменное заявление за два месяца до освобождения.
Статья 9. Международный Совет Администрации Финансового Центра
1. При Администрации Финансового Центра создается Международный Совет, который является консультативно-совещательным органом Администрации Финансового Центра.
2. Основными задачами Международного Совета являются:
1) выработка рекомендации по использованию мирового опыта в вопросах, касающихся деятельности Финансового Центра;
2) рекомендация кандидатур на руководящие должности в Администрации Финансового Центра;
3) согласование приказов Руководителя Администрации Финансового Центра нормативного характера;
4) участие в разработке стратегии развития Финансового Центра.
3. Международный Совет образуется Администрацией Финансового Центра и является постоянно действующим органом.
В состав Международного Совета включаются ведущие эксперты финансового сектора. Членами Международного Совета могут быть иностранные граждане.
4. Деятельность членов Международного Совета оплачивается за счет средств, предусмотренных на финансирование Администрации Финансового Центра.
Заседания Международного Совета проходят не реже одного раза в три месяца.
Статья 10. Суд Финансового Центра
Для рассмотрения споров, вытекающих из гражданских, трудовых, административных, налоговых, финансовых, хозяйственных, земельных правоотношений и других правоотношений, в том числе отношений, основанных на властном подчинении одной стороны другой, участников Финансового Центра учреждается суд Финансового Центра.
Судом апелляционной и (или) надзорной инстанции для суда Финансового Центра является Верховный суд Республики Казахстан.
Статья 11. Третейский суд Финансового Центра
При Администрации Финансового Центра создается постоянно действующий третейский суд.
Порядок организации деятельности третейского суда определяется регламентом суда, утверждаемым Администрацией Финансового Центра.

12-бап. Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының
Қаржы Орталығының Әкiмшiлігімен өзара
қарым-қатынастары
1. Қазақстан Республикасының Yкiметi:
1) Қаржы Орталығының Әкiмшiлiгi басшысының ұсынуы бойынша (бұдан әрi - Әкiмшiлiк) Қаржы Орталығының Әкiмшiлiгi туралы ереженi, оның құрылымы мен штат санын бекiтедi;
2) Қаржы Орталығы Әкiмшiлiгiнiң актілерi қолданылуының толық немесе бiр бөлiгiнiң күшiн жояды немесе тоқтата тұрады.
2. Өзiне заңдарда берiлген өкілеттiктер шегiнде Қаржы Орталығының Әкiмшiлiгi оған өз қызметiнде тәуелсiз. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерiнде тiкелей көзделген жағдайларды қоспағанда, Қаржы Орталығы Әкiмшiлiгiнiң қызметiне мемлекеттік органдар мен олардың лауазымды тұлғаларының кез келген нысанда араласуына тыйым салынады.
3. Қаржы Орталығының қатысушыларына қатысты функциялары осы Заңмен Қаржы Орталығының Әкiмшілiгіне берiлетiн Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары бiрлескен бұйрықтар негiзiнде Әкiмшiлiкпен өзара әрекет етудi жүзеге асырады.
4. Қаржы Орталығының Әкiмшiлiгiмен қатынастарда мемлекеттiк органдардың өзге өкiлеттіктерi Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Қаржы Орталығының Әкiмшiлiгi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарына, жеке және заңды тұлғаларға, шетелдiк және халықаралық ұйымдарға Қаржы Орталығының қызметi туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының заңнамасында және сауда-саттық ұйымдастырушысының ережесiнде көзделген тәртiппен бередi.
6. Қаржы Орталығының Әкiмшiлiгi мемлекеттік органдардан өз функцияларын жүзеге асыру үшiн қажетті ақпаратты сұратуға құқылы.
3-тарау. Қаржы Орталығы қатысушыларының қызметi
13-бап. Қаржы Орталығының қатысушылары
Брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыратын және:
1) Қаржы Орталығының Әкiмшiлігі берген заңды тұлғаны мемлекеттік тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлігі;
2) бағалы қағаздар рыногын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган берген бағалы қағаздар рыногында жұмыс iстеуге лицензиясы бар бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушылары Қаржы Орталығының қатысушылары болып табылады.
Қаржы Орталығының қатысушылары Қаржы Орталығының арнайы сауда алаңында ғана мәмiлелер жасауға құқылы.
14-бап. Қаржы Орталығының арнайы сауда алаңы
1. Қаржы Орталығының қатысушылары қаржы құралдарымен сауда-саттықты жүзеге асыратын, Алматы қаласының аумағында жұмыс iстейтiн және Қаржы Орталығының Әкiмшiлiгi айқындайтын қор биржасының сауда алаңы Қаржы Орталығының арнайы сауда алаңы болып табылады.

Статья 12. Взаимоотношения государственных органов
Республики Казахстан с Администрацией Финансового Центра
1. Правительство Республики Казахстан:
1) по представлению руководителя Администрации Финансового Центра утверждает положение об Администрации Финансового Центра, ее структуру и штатную численность;
2) отменяет либо приостанавливает полностью или в части действие актов Администрации Финансового Центра.
2. Администрация Финансового Центра в пределах представленных ей законами полномочий независима в своей деятельности. Запрещается вмешательство в любой форме государственных органов и их должностных лиц в деятельность Администрации Финансового Центра, за исключением случаев, прямо предусмотренных в законодательных актах Республики Казахстан.
3. Государственные органы Республики Казахстан, функции которых по отношению к участникам Финансового центра настоящим Законом передаются Администрации Финансового Центра, осуществляют взаимодействие с Администрацией на основании совместных приказов.
4. Иные полномочия государственных органов в отношениях с Администрацией Финансового Центра осуществляются в соответствии с Законами Республики Казахстан.
5. Администрация Финансового Центра предоставляет информацию о деятельности Финансового Центра государственным органам Республики Казахстан, физическим и юридическим лицам, иностранным и международным организациям в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан и правилами организатора торгов.
6. Администрация Финансового Центра вправе запрашивать у государственных органов информацию, необходимую для осуществления своих функций.
Глава 3. Деятельность участников Финансового Центра
Статья 13. Участники Финансового Центра
Участниками Финансового Центра являются профессиональные участники рынка ценных бумаг, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельности и обладающие:
1) свидетельством о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, выданное Администрацией Финансового Центра;
2) лицензией для работы на рынке ценных бумаг, выданной государственным органом, осуществляющим регулирование и надзор за рынком ценных бумаг.
Участники Финансового Центра имеют право заключать сделки только на специальной торговой площадке Финансового Центра.
Статья 14. Специальная торговая площадка Финансового Центра
1. Специальной торговой площадкой Финансового Центра является торговая площадка фондовой биржи, функционирующей на территории города Алматы и определяемой Администрацией Финансового Центра, на которой участники Финансового Центра осуществляют торги финансовыми инструментами.

2. Сауда-саттық ұйымдастырушысының Қаржы Орталығының арнайы сауда алаңына қатысты қабылданатын ережесi Қаржы Орталығының Әкiмшiлiгi мен қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкілетті органмен келiсiлуге тиiс.
15-бап. Қаржы Орталығының қатысушыларын мемлекеттiк
тiркеу
Заңды тұлғаның Алматы қаласының аумағында тұрақты жұмыс iстейтiн органының болуы бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушы заңды тұлғаны Қаржы Орталығы Әкiмшiлiгiнiң мемлекеттік тіркеуiнің мiндеттi шарты болып табылады.
16-бап. Шетелдiк азаматтардың және азаматтығы жоқ
тұлғалардың визалық режимi
1. Қаржы Орталығында қызметiн жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының аумағына келетiн шетелдiк азаматтар және азаматтығы жоқ тұлғалар Алматы қаласының халықаралық әуежайына келген кезде кiру визасын алады.
2. Визалардың қолданылу мерзiмiн ұзарту, сондай-ақ осы баптың 1-тармағында көрсетiлген тұлғаларға визалардың санатын өзгерту Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қаржы Орталығы Әкiмшілігінiң өтiнiшi бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан шықпай жүзеге асырылуы мүмкiн.
17-бап. Қаржы Орталығының қатысушыларын салықтық бақылау
1. Қаржы Орталығының қатысушыларын салықтық бақылау Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Қаржы Орталығы қатысушыларының сенiмхаты негiзiнде Қаржы Орталығының Әкiмшiлігі Қаржы Орталығы қатысушыларының барлық салық түрлерiн есептеуге, Қаржы Орталығының қатысушыларына төленген кiрiстердiң, сондай-ақ ұсталған және бюджетке төленген салық сомаларының есебiн жүргiзуге, жергіліктi тiркеу есебi бойынша салық органына салық есептілiгiн тапсыруға құқылы.
18-бап. Құжаттама мен мәмілелердi жүргiзу тiлдерi
Қаржы Орталығының қатысушылары мемлекеттiк, орыс немесе ағылшын тiлдерiнде құжаттама жүргiзуге және мәмiлелер жасауға құқылы.
Қаржы Орталығының органдарын қоспағанда, Қаржы Орталығының қатысушылары құжаттаманы мемлекеттiк органдарға тапсыруы қажет болған жағдайда ағылшын тiлiнен мемлекеттiк және орыс тiлдерiне ресми аударуды Қаржы Орталығының Әкiмшiлігі жүзеге асырады.
19-бап. Қаржы Орталығы қатысушыларының ақшалай
мiндеттемелерi
Қаржы Орталығы қатысушыларының ақшалай мiндеттемелерi теңгемен және шетелдiк валютамен көрсетілуi мүмкiн.
4-тарау. Қорытынды ережелер
20-бап. Қаржы Орталығы туралы заңнаманы бұзғаны үшiн
жауапкершілiк
Қаржы Орталығы туралы заңнаманы бұзған кінәлі тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жауаптылықта болады.

2. Правила организатора торгов, принимаемые в отношении специальной торговой площадки Финансового Центра, подлежат согласованию с Администрацией Финансового Центра и с уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Статья 15. Государственная регистрация участников Финансового Центра
Обязательным условием государственной регистрации юридического лица профессионального участника рынка ценных бумаг Администрацией Финансового Центра является наличие постоянно действующего органа юридического лица на территории города Алматы.
Статья 16. Визовый режим иностранных граждан и лиц без гражданства
1. Иностранные граждане и лица без гражданства, прибывающие на территорию Республики Казахстан для осуществления деятельности в Финансовом Центре, получают въездную визу при прибытии в международный аэропорт города Алматы.
2. Продление срока действия виз, а также изменение категории виз лицам, указанным в пункте 1 настоящей статьи, по ходатайству Администрации Финансового Центра может осуществляться без выезда за пределы Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 17. Налоговый контроль участников Финансового Центра
1. Налоговый контроль участников Финансового Центра осуществляется в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
2. На основании доверенности участника Финансового Центра Администрация Финансового Центра вправе исчислять все виды налогов участников Финансового Центра, вести учет выплаченных участникам Финансового Центра доходов, а также удержанных и перечисленных в бюджет сумм налогов, представлять в налоговый орган по месту регистрационного учета налоговую отчетность.
Статья 18. Языки ведения документации и сделок
Участники Финансового Центра вправе вести документацию и заключать сделки на государственном, русском или английском языках.
При необходимости предоставления участниками Финансового Центра документации в государственные органы, за исключением органов Финансового Центра, официальный перевод с английского языка на государственный и русский языки осуществляется Администрацией Финансового Центра.
Статья 19. Денежные обязательства участников Финансового Центра
Денежные обязательства участников Финансового Центра могут быть выражены в тенге и в иностранной валюте.
Глава 4. Заключительные положения
Статья 20. Ответственность за нарушение
законодательства о Финансовом Центре
Лица, виновные в нарушении законодательства о Финансовом Центре, несут ответственность, установленную законодательными актами Республики Казахстан.

21-бап. Қолданысқа енгізу
Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 21. Введение в действие
Настоящий Закон вводится в действие после его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан