"Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық iс жүргiзу кодекстерiне қылмыстық заңнаманы жетiлдiру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 28 желтоқсандағы N 1302 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық iс жүргiзу кодекстерiне қылмыстық заңнаманы жетiлдiру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қылмыстық заңнаманы жетiлдiру мәселелерi бойынша Қазақстан
Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық iс жүргiзу кодекстерiне
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілсiн:
1. Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 шiлдедегi Қылмыстық  кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж.,
N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат; 2005 ж., N 3, 53-құжат):
1) 54-баптың 1-бөлiгi мынадай мазмұндағы р) тармағымен толықтырылсын:
"р) қылмыс жасаған адам қылмыстық iзге түсу органдары мен соттан жасырынған және оған қатысты iздестіру жарияланған жағдайлар";
2) 59-баптың екiншi бөлігiнде:
"жартысынан" деген сөз "үштен екiсiнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"үштен екiсiнен" деген сөздер "төрттен үшiнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 63-бап мынадай мазмұндағы 8-бөлікпен толықтырылсын:
"8. Іс-әрекеттерiнде қауiптi немесе аса қауіпті қылмыстардың қайталануы болған адамдарға шартты түрде соттау қолданылмайды.";
4) 69-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
в) тармағындағы "он" деген сөз "он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
г) тармағындағы "он бес" деген сөздер "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 70-баптың сегізiншi бөлiгi "ауыстырылған адамға" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ қауiптi және аса қауiпті қылмыстар қайталанғанда," деген сөздермен толықтырылсын;
6) 75-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
в) тармағы "қылмысы" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ қылмыс қайталанған кезде орташа ауырлықтағы қылмысы" деген сөздермен толықтырылсын;
г) тармағындағы "қылмысы" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ қылмыс қайталанған кезде ауыр қылмысы" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы д) тармағымен толықтырылсын:
"д) қауiптi және аса қауiптi қылмыс қайталанған кезде ауыр немесе аса қауiптi қылмыс үшiн сотталғанда - жиырма жыл";

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2005 года N 1302
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного законодательства".
Премьер
Республики Казахстан
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О изменений и дополнений в Уголовный,
Уголовно-процессуальный кодексы Республики Казахстан
по вопросам совершенствования уголовного законодательства
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный  кодекс  Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст. 774; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53, 54; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 10, ст. 106; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 15, ст. 137; N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22; N 17 ст.97; N 23 ст.139; 2005 г., N 13, ст. 53):
1) часть первую статьи 54 дополнить пунктом р) следующего содержания:
"р) случаи, когда лицо, совершившее преступление, скрылось от органов уголовного преследования и суда и в отношение него был объявлен розыск.";.
2) в части второй статьи 59:
слово "половины" заменить словами "двух третей";
слова "двух третей" заменить словами "трех четвертей";
3) статью 63 дополнить частью 8 следующего содержания:
"8. Условное осуждение не применяется к лицам, при наличии в их действиях опасного или особо опасного рецидива.";
4) в части первой статьи 69:
в пункте в) слово "десять" заменить словом "пятнадцать";
в пункте г) слово "пятнадцать" заменить словом "двадцать";
5) часть восьмую статьи 70 после слов "в порядке помилования" дополнить словами ", а также при опасном и особо опасном рецидиве";
6) в части первой статьи 75:
пункт в) после слова "преступление" дополнить словами ", а также при осуждении за преступления средней тяжести при рецидиве преступления";
в пункте г) слово "преступление." заменить словами "преступление, а также при осуждении за тяжкое преступление при рецидиве преступления;";
дополнить пунктом д) следующего содержания:
"д) двадцать лет при осуждении за тяжкое или особо тяжкое преступление при опасном и особо опасном рецидиве.";

7) 76-баптың екiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қауiпті және аса қауiптi қылмыстар қайталанған кезде ауыр және аса ауыр қылмыстар жасаған адамдарға қатысты рақымшылық қолданылмайды.";
8) 77-баптың бесiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бұл норма қауiпті және аса қауiптi қылмыстар қайталанған кезде ауыр және аса ауыр қылмыстар үшiн бас бостандығынан айыруға сотталған адамдарға қатысты таратылмайды.";
9) 206-баптың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Нақ сол әрекеттер:
а) адамдар тобының алдын ала сөз байласуы бойынша;
б) бiрнеше рет;
в) iрi мөлшерде;
г) жалған ақша немесе бағалы қағаздар жасағаны немесе сатқаны үшiн бұрын сотталған адам жасаса;
мүлкi тәркіленiп, бес жылдан он жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
10) мынадай мазмұндағы 227-1-баппен толықтырылсын:
" 227-1-бап Абоненттiк құрылымды, абоненттi сәйкестендiру картасын заңсыз өзгерту, қайта бағдарлама жасау, ұялы телефонға арналған бағдарламалар жасау, пайдалану, тарату.
1. Ұялы телефон шығарушының немесе заңды иесiнiң келiсiмiнсiз ұялы байланыстың абоненттiк құрылымын, сәйкестендiргішін немесе абоненттi сәйкестендiру картасын заңсыз пайдакүнемдiк және өзге жеке мүддесi үшін өзгерту және қайта бағдарлама жасау, -
- екi жүзден бес жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгі мөлшерде немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгі кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде айыппұл салуға, не жүз жиырма сағаттан жүз сексен сағатқа дейiнгi мерзiмге қоғамдық жұмыстарға тартуға не бiр жылға дейiнгi мерзiмге түзеу жұмыстарына не нақ осы мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Ұялы байланыстың абоненттiк құрылымын, сәйкестендiргiшiн және абонент сәйкестендiру картасын өзгертуге немесе қайта бағдарлама жасауға мүмкiндiк беретiн ұялы байланыс телефондарына арналған бағдарламаларды пайда үстемдiк мақсатта немесе өзге жеке мүддесi үшін жасау, -
- бес жүзден сегiз жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде немесе сотталған адамның бес айдан сегiз айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде айыппұл салуға, не бiр жылдан екi жылға дейiнгi мерзiмге түзеу жұмыстарына, не үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Дәл сол әрекеттердi:
а) адамдар тобының алдын-ала сөз байласуы бойынша немесе ұйымдасқан топ;
б) бiрнеше рет;
в) компьютерлiк ақпаратқа заңсыз кiргенi үшiн, ЭЕМ үшiн зиянды бағдарламаларды жасағаны, пайдаланғаны және таратқаны үшiн немесе абоненттік құрылымды, абонентті сәйкестендiру картасын заңсыз өзгерту, қайта бағдарлама жасау, ұялы телефондарға арналған бағдарламалар жасағаны қолданғаны, таратқаны үшін сотталған адам жасаса, -
мүлкi тәркіленіп немесе онсыз екi жылдан бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";

7) часть вторую статьи 76 дополнить абзацем следующего содержания:
"Амнистия не может быть применена в отношении лиц, совершивших тяжкие и особо тяжкие преступления при наличии опасного и особо опасного рецидива";
8) часть пятую статьи 77 дополнить абзацем следующего содержания:
"Данная норма не распространяется в отношении лиц, осужденных к лишению свободы за тяжкие и особо тяжкие преступления при наличии опасного и особо опасного рецидива;";
9) часть вторую статьи 206 изложить в следующей редакции:
"2. Те же деяния, совершенные:
а) группой лиц по предварительному сговору;
б) неоднократно;
в) в крупном размере;
г) лицом, ранее судимым за изготовление или сбыт поддельных денег или ценных бумаг,- наказываются лишением свободы на срок от пяти до десяти лет с конфискацией имущества.";
10) дополнить статьей 227-1 следующего содержания:
"Статья 227-1. Неправомерное изменение, перепрограммирование абонентского устройства,
карты идентификации абонента, создание, использование, распространение программ для сотового телефона
1. Неправомерное, без согласия производителя или законного владельца сотового телефона изменение или перепрограммирование абонентского устройства, идентификатора или карты идентификации абонента сотовой связи из корыстной или иной личной заинтересованности,-
наказывается штрафом в размере от двухсот до пятисот месячных - расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев, либо привлечением к общественным работам на срок от ста двадцати до ста восьмидесяти часов, либо исправительными работами на срок до одного года, либо лишением свободы на тот же срок.
2. Создание или распространение программ для телефонов сотовой связи, позволяющих изменять или перепрограммировать абонентское устройство, идентификатор или карту идентификации абонента сотовой связи из корыстной или иной личной заинтересованности,-
наказывается штрафом в размере от пятисот до восьмисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев, либо исправительными работами на срок от одного года до двух лет, либо лишением свободы на срок до трех лет.
З.Те же деяния, совершенные:
а) группой лиц по предварительному сговору либо организованной группой;
б) неоднократно;
в) лицом, ранее судимым за неправомерный доступ к компьютерной информации, создание и использование и распространение вредоносных программ для ЭВМ или за неправомерное изменение, перепрограммирование абонентского устройства, карты идентификации абонента, создание, использование, распространение программ для сотового телефона,-
наказывается лишением свободы на срок от двух до пяти лет с конфискацией имущества или без таковой.";

11) мынадай мазмұндағы 245-1-баппен толықтырылсын:
"245-1-бап. Сапасыз құрылыс
1. Құрылыс ұйымдары басшыларының, жұмыс жүргiзушілердiң және құрылыстың сапасын бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың сапасыз салынған, аяқталмаған немесе шарттың талаптарына және жобаларға сәйкес келмейтiн ғимараттар мен құрылыстарды, автомобиль жолдарын, тоннельдердi, электр станцияларын немесе тұрғын үйлердi пайдалануға тапсыруы, сондай-ақ оларды сапасыз жөндеуi, егер бұл абайсызда адам денсаулығына ауыр немесе орташа ауырлықтағы зиян келтiруге әкеп соқса, -
бес жүзден бiр мың айлық есептік көрсеткішке дейiнгi мөлшерде немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде айыппұл салуға не екi жылға дейiнгi мерзiмге түзеу жұмыстарына не үш жылға дейiнгі мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып не онсыз дәл сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Абайсызда кiсi өлiмiне немесе өзге де ауыр зардаптарға әкеп соққан нақ сол әрекеттер, -
алты жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып не онсыз мүлкi тәркіленiп, дәл сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.".
2. Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 шiлдедегi Қылмыстық iс жүргiзу  кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж. N 4, 32, 33-құжаттар; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139-құжат; N 24, 154-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат):
1) 7-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
9) тармақтағы "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақтағы "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақтағы "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) тармақтағы "және қылмыс жасаған адамдарды қылмыстық жауапқа тарту" деген сөздер "алдын ала тергеудiң алдындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) тармақтағы "немесе анықтаудың" деген сөздер алынып тасталсын;
28) тармақтағы "анықтау және" деген сөздер алынып тасталсын, "(алдын ала тергеу)," деген сөздерден кейiн "iстi тергеу бөлiмшесiне бергенге дейiн анықтау органының шұғыл тергеу әрекеттерiн жүргiзуi," деген сөздермен толықтырылсын;
33) тармақтағы "анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;

11) дополнить статьей 245-1 следующего содержания:
"Статья 245-1. Недоброкачественное строительство
1. Сдача в эксплуатацию недоброкачественно построенных, незавершенных или не соответствующих условиям договора и проекта зданий и сооружений, автомобильных дорог, тоннелей, электростанций или жилых домов, а равно их некачественный ремонт руководителями
строительных организаций, производителями работ и должностными лицами, осуществляющими контроль за качеством строительства, если это повлекло по неосторожности причинение тяжкого или средней тяжести вреда здоровью человека,-
наказывается штрафом в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.
2. Те же деяния, повлекшие по неосторожности смерть человека или иные тяжкие последствия, наказывается лишением свободы на срок до шести лет с конфискацией имущества, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.".
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 23, ст. 335; 1998 г., N 23, ст. 416; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53; N 15-16, ст. 239; N 17-18, ст. 245; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 17, ст.155; N 23-24, ст.192; 2003 г., N 18, ст.142; 2004 г. N 5, ст. 22; N 23, ст. 139; N 24, ст. 154; 2005 г., N 13, ст. 53):
1) в части первой статьи 7:
в пункте 9) слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание";
в пункте 10) слово "дознаватель" заменить словами ", лицо, производящее дознание";
в пункте 14) слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание";
в пункте 15) слова "и привлечению лиц, совершивших преступление, к уголовной ответственности" заменить словами ", предшествующая предварительному следствию";"
в пункте 17) слова "или дознания" исключить;
в пункте 28) слова "дознание и" исключить, после слов "(предварительное следствие)" дополнить словами "проведение неотложных следственных действий органом дознания до передачи дела в следственное подразделение,";
в пункте 33) слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";

2) 10-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "және анықтаушы" деген сөздер "және анықтауды жүргiзетін адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 14-баптың екiншi бөлігіндегі үшінші сөйлем "соттың шешiмiмен" деген сөздерден кейiн "немесе прокурордың санкциясымен" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 24-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 25-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "анықтаушы" деген сөз "өз құзыретi шегiнде анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 38-баптың бесiншi бөлiгiндегi "немесе анықтау органы" деген сөздер алынып тасталсын;
7) 50-бапта:
бiрiншi бөлiгiндегі "анықтаушының," деген сөз алынып тасталсын;
үшінші бөлiгiндегi "анықтаушының," деген сөз алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе. Қылмыстық iс бойынша одан әрi өндiрiске кедергі жасайтын еңсерілмейтiн күштердiң әрекеттерi деп табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды, әскери iс-әрекеттердi түсiну керек.";
8) 56-баптың екiншi бөлiгiндегi "анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 64-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "және қаржы полициясы органдарының тергеушiсi" деген сөздер "қаржы полициясы органдарының тергеушiсi, кеден органдардың тергеушiсi, әдiлет органдарының тергеушiсi, әскери полиция органдарының тергеушiсi және өртке қарсы қызметтің тергеушiсi" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 65-бапта:
бiрiншi бөлiгiндегі 3) және 4) тармақшалар алынып тасталсын;
екiншi бөлiгiндегi 10) тармағындағы "мемлекеттiк," деген сөз алынып тасталсын;
11) 66-бапта:
бiрінші бөлiгiндегi "285-бабында көзделген" деген сөздер "200-бабының тәртiбiмен қозғалған" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiгiнде:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Анықтау органы қозғаған қылмыстар туралы iстер бойынша анықтау органының бастығы анықтауды жүргiзетін адамдардың iс-әрекеттерiнiң уақтылылығын және заңдылығын бақылайды және:";
2) тармақта:
", айыпталушы ретiнде тарту қылмысты саралау және айыптаудың көлемi туралы" деген сөздер алынып тасталсын;
"бiр анықтаушыдан" деген сөздер "анықтауды жүргiзетiн бiр адамнан" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақтағы "бiрнеше анықтаушыға" деген сөздер "анықтауды жүргiзетiн бiрнеше адамға" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Анықтау органының бастығы қылмыстық iс қозғау немесе оны қозғаудан бас тарту, тiнту жүргiзу және мүлiкке тыйым салу туралы, сезiктiге қатысты қамауға алу түрiндегi бұлтартпау шараларын таңдау, өзгерту немесе тоқтату туралы, қамауға алынбаған сезiктiнi стационарлық сот-медициналық немесе сот-психиатриялық сараптамалар жүргiзу үшiн медициналық мекемеге жiберу, айыпталушыны этаппен жөнелту туралы қаулыларды бекiтедi; қылмыстың жасалуына сезiкті адамдарды ұстау туралы хаттаманы бекiтедi; қылмыстың жасалуына ықпал еткен жағдаяттарды жою жөнiнде шаралар қабылдауды қамтамасыз етеді";
алтыншы бөлiгiнде:
"анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Анықтаушының" деген сөз "Анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в части первой статьи 10 слова "и дознаватель" заменить словами "и лицо, производящее дознание";
3) третье предложение части второй статьи 14 после слова "суда" дополнить словами "или с санкции прокурора";
4) в части первой статьи 24 слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание";
5) в части первой статьи 23 слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание в пределах своих полномочий";
6) в части первой статьи 38 слова "или орган дознания" исключить;
7) в статье 50:
в части первой слово "дознавателя," исключить;
в части третьей:.
слово "дознавателя," исключить;
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание: Под действием непреодолимой силы, препятствующей дальнейшему производству по уголовному делу, следует понимать: чрезвычайные ситуации природного и техногенного характера, военные действия.";
8) в части второй статьи 56 слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
9) в части первой статьи 64 слова "и следователь органов финансовой полиции" заменить словами ", следователь органов финансовой полиции, следователь таможенных органов, следователь органов юстиции, следователь органов военной полиции и следователь противопожарной службы";
10) в статье 65:
пункты 3) и 4) части первой исключить;
в пункте 10) части второй слово "государственной" исключить;
11) в статье 66:
в части первой слова "предусмотренных статьей 285" заменить словами "возбужденным в порядке статьи 200";
в части четвертой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"4. По делам о преступлениях, возбужденным органом дознания, начальник органа дознания контролирует своевременность и законность действий лиц, производящих дознание и вправе:
в пункте 2):
слова ", о привлечении в качестве обвиняемого, о квалификации преступления и объеме обвинения" исключить;
слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
в пункте 3) слово "дознавателям" заменить словами "лицам, производящим дознание";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"5. Начальник органа дознания утверждает постановления о возбуждении или отказе в возбуждении уголовного дела, о производстве обыска и наложении ареста на имущество, об избрании, изменении или отмене в отношении подозреваемого меры пресечения в виде заключения под стражу, о направлении подозреваемого, не содержащегося под стражей, в медицинское учреждение для производства стационарной судебно-медицинской или судебно-психиатрической экспертизы, об этапировании, утверждает протоколы о задержании лиц, подозреваемых в совершении преступлений, обеспечивает принятие мер по устранению обстоятельств, способствовавших совершению преступлений";
в части шестой:
слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
слово "дознавателем" заменить словами "лицом, производящим дознание";

12) 67-бапта:
баптың атауындағы "Анықтаушы" деген сөз "Анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiгiнде:
"Анықтаушы" деген сөз "Анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қылмыстық iс бойынша сотқа дейiнгi iс жүргiзудi жүзеге асыруға" деген сөздер "шұғыл тергеу әрекеттерiн жүргiзуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"шегiнде" деген сөзден кейiн "қылмыстық iсті тергеу бөлiмшесiне бергенге дейiн ол бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiгiндегi "Анықтаушы" деген сөз "Анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын, "сотқа дейiнгi iс жүргiзудiң" деген сөздер "анықтаудың" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші бөлiгi алынып тасталсын;
төртiншi бөлiгiнде:
"Анықтаушы, алдын ала тергеу жүргiзушi мiндетті қылмыстық iстер бойынша" деген сөздер "Анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
"шараларын" деген сөзден кейiн "осы Кодекстiң 200-бабының тәртiбiмен" деген сөздермен толықтырылсын;
бесiншi бөлiгiндегi "Анықтаушы" деген сөз "Анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөлiгiнде:
"анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қылмыстың саралануы мен айыптаудың көлемi, айыпталушыны сотқа беру үшiн iсті прокурорға жолдау туралы немесе қылмыстық iсті қысқарту туралы нұсқауларды қоспағанда," деген сөздер алынып тасталсын;
13) 68-бапта:
бiрiншi бөлiгiндегi ", анықтаушы" деген сөз "немесе анықтауды жүргiзетін адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетiншi бөлiгіндегi "анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 69-бапта:
бiрiншi бөлiгiндегi ", сондай-ақ оған қатысты анықтау органының бастығы айыптау хаттамасын жасаған және бекiткен адам" деген сөздер алынып тасталсын;
екiншi бөлiгiнде:
"немесе анықтаушының" деген сөздер алынып тасталсын;
15) 72-баптың алтыншы бөлiгi "анықтау" деген сөзден кейiн ", жеделдетілген алдын ала тергеу," деген сөздермен толықтырылсын;
16) 74-бапта:
екiншi бөлiгiндегi "анықтау" деген сөз "жеделдетілген алдын ала тергеу" деген сөздермен ауыстырылсын, "анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргізетін адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлiгiнде:
"анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
"анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргізетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 75-баптың алтыншы бөлiгiндегi "анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетін адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 77-баптың төртiншi бөлiгiндегi "анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;

12) в статье 67:
в названии статьи слово "Дознаватель" заменить словами "Лицо, производящее дознание";
в части первой:
слово "Дознаватель" заменить словами "Лицо, производящее дознание";
слова "осуществлять досудебное производство по уголовному делу" заменить словами "проводить неотложные следственные действия";
после слов "компетенции" дополнить словами "по уголовному делу до передачи его в следственное подразделение";
в части второй слово "Дознаватель" заменить словами "Лицо, производящее дознание", слова "досудебного производства" заменить словом "дознания";
часть третью исключить;
в части четвертой:
слова "По уголовным делам, по которым производство предварительного следствия обязательно, дознаватель уполномочен" заменить словами "Лицо, производящее дознание, уполномочено";
после слова "действия" дополнить словами "в порядке статьи 200 настоящего Кодекса";
слово "обязан" заменить словом "обязано";
в части пятой слова "Дознаватель обязан" заменить словами "Лицо, производящее дознание, обязано";
в части шестой:
слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
слова ", за исключением указаний о квалификации преступления и объеме обвинения, о направлении дела прокурору для предания обвиняемого суду или о прекращении уголовного дела" исключить;
13) в статье 68:
в части первой слово ", дознавателем" заменить словами "или лицом, производящим дознание";
в части седьмой слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
14) в статье 69:
в части первой слова ", а также лицо, в отношении которого составлен и утвержден начальником органа дознания протокол обвинения" исключить;
в части второй:
слова "или дознавателя" исключить; слова "и дознавателя" исключить;
15) часть шестую статьи 72 после слова "дознания" дополнить словами ", ускоренного предварительного следствия,";
16) в статье 74:
в части второй слово "дознания" заменить словами "ускоренного предварительного следствия", слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
в части третьей:
слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание";
17) в части шестой статьи 75 слово "дознавателя" заменить словами  "лица, производящего дознание";
18) в части четвертой статьи 77 слова "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";

19) 82-бапта:
үшінші бөлiгiнде:
"анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлiгiнде:
"анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
"анықтауды" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 86-баптың бесiншi бөлiгiндегi "анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 89-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 90-бапта:
бiрiншi бөлiгiнде:
4) тармақтағы "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақтағы "немесе анықтаушының" деген сөз "немесе анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 91-баптың екiншi бөлiгiндегi "анықтау" деген сөз "жеделдетілген алдын ала тергеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 92-бапта:
баптың атауындағы "анықтаушыға" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамға" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiгiндегi "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiгiндегi "анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiгiндегi "анықтаушыға" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамға" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 96-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi тармағындағы "анықтаушыға" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамға" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 97-баптың бiрiншi бөлігiнің бiрiншi тармағындағы "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 98-бапта:
баптың атауындағы "анықтаушылардың" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiгiндегi "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 102-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "анықтаушыға" деген сөз "анықтауды жүргізетiн адамға" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 103-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 104-баптың екiншi бөлiгiндегi "анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 105-баптағы "Анықтаушының" деген сөз "Анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 107-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "анықтаушыға" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамға" деген сөздермен ауыстырылсын;
33) 108-бапта:
баптың атауындағы "Анықтаушының" деген сөз "Анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiгiндегi "Анықтаушының" деген сөз "Анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;

19) в статье 82:
в части третьей: слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
в части четвертой:
слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
слово "дознавателем" заменить словами "лицом, производящим дознание";
20) в части пятой статьи 86 слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
21) в части первой статьи 89 слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание";
22) в статье 90:
в части первой:
в пункте 4) слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
в пункте 5) слова "или дознавателя" заменить словами "или лица, производящее дознание";
23) в части второй статьи 91 слово "дознания" заменить словами "ускоренного предварительного следствия";
24) в статье 92:
в названии статьи слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
в части первой слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание";
в части второй слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящее дознание";
в части третьей слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящее дознание";
25) в пункте 2) части первой статьи 96 слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
26) в пункте 1) части первой статьи 97 слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
27) в статье 98:
в названии статьи слово "дознавателей" заменить словами "лиц, производящих дознание";
в части первой слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание";
28) в части первой статьи 102 слово "дознавателю" заменить словами "лицу, производящему дознание";
29) в части первой статьи 103 слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
30) в части второй статьи 104 слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
31) в статье 105 слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
32) в части первой статьи 107 слово "дознавателю" заменить словами "липу, производящему дознание";
33) в статье 108:
в названии статьи слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
в части первой слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";

34) 115-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргізетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
35) 126-бапта:
екiншi, үшiншi бөлiктерiндегi "анықтаушы", "анықтаушының" деген сөздер "анықтауды жүргiзетін адам", "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы, жетiншi және он екiншi бөлiктерiндегi "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
36) 128-баптың екiншi бөлiгiндегi "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
37) 134-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
38) 136-баптың бiрiншi және үшiншi бөліктеріндегi "анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
39) 138-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "Анықтаушы" деген сөз "Анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
40) 139-бап "анықтаудан," деген сөзден кейiн "жеделдетілген алдын ала тергеуден," деген сөздермен толықтырылсын;
41) 144-баптағы "анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
42) 150-бапта:
екiншi және бесiншi бөлiктерiндегi "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргізетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөлiгiндегі "анықтаушыға" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамға" деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы бөлігіндегі "Анықтаушы" деген сөз "Анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
43) 152-баптағы "анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
44) 154-баптағы "анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетін адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
45) 157-бапта:
баптың атауындағы "Анықтаушыға" деген сөз "Анықтауды жүргiзетiн адамға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
46) 158-бапта:
бiрiншi бөлiгiндегi "анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөлігінде:
"анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
"орган" деген сөзден кейiн "немесе iшкi iстер органы" деген сөздер алынып тасталсын;
47) 159-баптың төртiншi бөлiгiндегі "немесе анықтаушының" деген сөз алынып тасталсын;
48) 161-бапта:
бiрiншi бөлiгiндегi "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетiншi бөлiгiндегi "Анықтаушы" деген сөз "Анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
он бiрiншi бөлiгiндегi "Анықтаушы" деген сөз "Анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;

34) в части первой статьи 115 слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание";
35) в статье 126:
в частях второй и третьей слово "дознавателя" заменить словами "лицо, производящего дознание";
в частях шестой, седьмой и двенадцатой слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание,";
36) в части второй статьи 128 слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание";
37) в части первой статьи 134 слова "дознаватель" заменить словами" "лицо, производящее дознание";
38) в частях первой и третьей статьи 136 слова "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
39) в части первой статьи 138 слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание";
40) статью 139 после слова "дознания" дополнить словами "ускоренного предварительного следствия";
41) в статье 144 слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание"
42) в статье 150:
в частях второй и пятой слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание";
в части шестой слово "дознавателю" заменить словами "лицу, производящему дознание";
в части десятой слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание"; '
43) в статье 152 слова "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
44) в статье 154 слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
45) в статье 157:
в названии статьи слово "дознавателю" заменить словами "лицу, производящему дознание";
слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
46) в статье 158:
в части первой слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
в части шестой:
слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
после слова "следствие" слова ", или органом внутренних дел" исключить;
47) в части четвертой статьи 159 слова "или дознавателя" исключить;
48) в статье 161:в части первой слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание";
в части седьмой слово "Дознаватель" заменить словами "Лицо, производящее дознание";
в части одиннадцатой слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание";

49) 164-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "анықтаушы," деген сөз алынып тасталсын;
50) 168-баптың үшiншi бөлiгіндегi "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
51) 174-баптың төртiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы екiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Көрсетілген шығыстарды өтеу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.";
52) 175-бапта:
4) тармағы "анықтау," деген сөзден кейiн "жеделдетілген алдын ала тергеу," деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармағындағы "анықтауға," деген сөзден кейiн "жеделдетілген алдын ала тергеуге," деген сөздермен толықтырылсын;
53) 182-баптың 2) тармағындағы "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
54) 184-баптағы "бiр айға дейiн" деген сөздер "екi айға дейiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
55) 185-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
56) 186-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
57) 187-баптың үшiншi бөлiгiндегі "анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
58) 189-бапта:
1) тармақ "тергеу" деген сөзден кейiн ", жеделдетілген алдын ала тергеу" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақ "тергеу" деген сөзден кейiн "немесе жеделдетiлген алдын ала тергеу" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3) анықтау органы шұғыл тергеу әрекеттерiн орындағаннан кейiн iстi 5 тәулiк iшiнде алдын ала тергеу жүргiзу үшiн жiбереді.";
59) 190-баптың 1), 2) және 3) тармақтарындағы "анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
60) 191-баптың бiрiншi бөлiгiндегі "және 285-бабында" деген сөздер алынып тасталсын;
61) 192-бапта:
екінші бөлігі:
"107-бабында (екiншi бөлiгiнде)," деген сөздерден кейiн "112" деген сандармен толықтырылсын;
"187-бабында (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)," деген сөздерден кейiн "227-1," деген сандармен толықтырылсын;
"245" деген сандардан кейiн "245-1" деген сандармен толықтырылсын;
"327-бабында (үшінші бөлiгiнде)," деген сөздерден кейiн "330-2 (екiншi бөлiгiнде)," деген сөздермен толықтырылсын;
62) 196-баптың бiрiншi бөлiгi "кешiктірмей" деген сөзден кейiн ", ал жеделдетілген алдын ала тергеу iстерi бойынша бiр ай ішінде" деген сөздермен толықтырылсын;
63) 197-бапта:
бiрiншi бөлiгiнде:
3) тармағы "тергеу" деген сөзден кейiн ", жеделдетілген алдын ала тергеу" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармағы "анықтау" деген сөзден кейiн ", жеделдетілген алдын ала тергеу" деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармағындағы "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармағындағы "анықтау" деген сөзден кейін ", жеделдетілген алдын ала тергеу" деген сөздермен толықтырылсын;
13) тармағындағы "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармағындағы "анықтаушыны" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамды" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiгiндегi "анықтаушыға" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамға" деген сөздермен ауыстырылсын;

49) в части первой статьи 164 слово "дознаватель" исключить;
50) в части третьей статьи 168 слово "дознавателем" заменить словами "лицом, производящим дознание";
51) часть четвертую статьи 174 дополнить вторым предложением следующего содержания:
"Порядок выплаты указанных расходов определяется Правительством Республики Казахстан.";
52) в статье 175:
пункт 4) после слова "дознания" дополнить словами ", ускоренного предварительного следствия";
пункт 5) после слова "дознании" дополнить словами ", ускоренном предварительном следствии";
53) в пункте 2) статьи 182:
слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание,";
после слов "при производстве" слово "дознания" исключить;
54) в статье 184 слова "до одного месяца" заменить словами "до двух месяцев";
55) в части первой статьи 185 слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание";
56) в части первой статьи 186 слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание";
57) в части третьей статьи 187 слово "дознавателя" заменить словами "лица производящего дознание";
58) в статье 189:
пункт 1) после слова "следствия " дополнить словами ", ускоренного предварительного следствия";
пункт 2) после слова "следствия" дополнить словами "либо ускоренного предварительного следствия";
пункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) орган дознания после выполнения неотложных следственных действий в течение 5 суток направляет дела для производства предварительного следствия.";
59) в пунктах 1), 2) и 3) статьи 190 слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
60) в части первой статьи 191 слова "и статьей 285" исключить;
61) в статье 192:
в части второй:
после слов "107 (частью второй)," дополнить цифрами "112,";
после слов "187 (частями второй и третьей)," дополнить цифрами "227-1,";
после цифр "245." дополнить цифрами "245-1,";
после слов "327 (частью третьей)," дополнить словами "330-2 (частью второй),";
62) часть первую статьи 196 после слова "срок," дополнить словами "а по делам ускоренного предварительного следствия - в течение месяца";
63) в статье 197:
в части первой:
пункт 3) после слова "следствия " дополнить словами ", ускоренного предварительного следствия";
пункт 8) после слова "дознания," дополнить словами ", ускоренного предварительного следствия";
в пункте 10) слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
пункт 11) после слова "дознания," дополнить словами ", ускоренного предварительного следствия";
в пункте 13) слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
в пункте 14) слово "дознавателя" заменить словами "лицо, производящее дознание";
в части второй слово "дознавателю" заменить словами "лицу, производящему дознание";

64) 205-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "анықтаушының," деген сөз алынып тасталсын;
65) 221-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
66) 222-баптың үшiншi бөлiгіндегi "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
67) 223-баптың үшіншi бөлiгi мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Тергеу және анықтау органдары алып қойған ұлттық және шетел валютасындағы ақшалай қаражат қылмыстық процестi жүргiзетiн органның депозиттік шотына енгiзіледi.";
68) 265-баптың бiрiншi бөлiгi "бойынша" деген сөзден кейiн "оның ішінде екі ай тергеу мерзiмi өткенге дейiн" деген сөздермен толықтырылсын;
69) 267-1-баптың екiншi бөлiгi "орынбасарларында" деген сөзден кейiн ", облыстар прокурорлары мен оларға теңестiрілген прокурорларда" деген сөздермен толықтырылсын;
70) 280-баптың екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
71) 37-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Жеделдетiлген алдын ала тергеу жүргiзу";
72) 285-бапта:
атауы мен бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"285-бап. Жеделдетiлген алдын ала тергеу жүргізудiң тәртiбi мен мерзiмдерi
1. Осы баптың екiншi, үшiншi, төртiншi, бесiншi, алтыншы, жетiншi, жетi де бiрiншi, сегiзiншi, сегiз де бiрiншi және тоғызыншы бөлiктерiнде көрсетiлген қылмыстар туралы iстер бойынша алдын ала тергеу жүргiзу жедел түрде жүзеге асырылады және жеделдетілген алдын ала тергеу материалдары iсті сотта қарауға негiз болып табылады.";
екiнші бөлігінде:
"анықтауды" деген сөз "жеделдетілген тәртiппен алдын ала тергеудi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"330-2" деген сандардан кейiн "(бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
"анықтау жүргiзумен" деген сөздер "тергеумен" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлiгiнде:
"анықтауды" деген сөз "жеделдетілген тәртiппен алдын ала тергеудi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"анықтау жүргiзуге" деген сөздер "тергеуге" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртiншi және бесiншi бөлiктерiндегi "анықтауды" деген сөз "жеделдетілген тәртiппен алдын ала тергеудi" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөлiгiндегi "анықтауды" деген сөз "жеделдетілген тәртiппен алдын ала тергеудi" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетiншi бөлiгiндегi "анықтауды" деген сөз "жеделдетілген тәртiппен - алдын ала тергеудi" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетi де бiрiншi бөлiгiндегi "анықтауды" деген сөз "жеделдетілген тәртіппен алдын ала тергеудi" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегiзiншi бөлiгiнде:
"мемлекеттік" деген сөз алынып тасталсын;
"анықтауды" деген сөз "жеделдетілген тәртіппен алдын ала тергеудi" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегiз де бiрiншi, тоғызыншы, оныншы және он бiрiншi бөлiктерiндегi "анықтауды" деген сөз "жеделдетілген тәртiппен алдын ала тергеудi" деген сөздермен ауыстырылсын;
он екiншi бөлiктегi "анықтау" деген сөз "жеделдетілген тәртiппен алдын ала тергеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
он үшінші бөлiкте:
"Анықтау" деген сөз "Жеделдетілген тәртiппен алдын ала тергеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
"он күн" деген сөздер "бiр ай" деген сөздермен ауыстырылсын;
"анықтау органының бастығы отыз тәулiкке дейiн" деген сөздер "тергеу бөлiмшесiнiң бастығы екi айға дейiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Анықтау" деген сөз "Тергеу" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Істiң мән-жайларын 2 ай мерзiмде толық және жан-жақты зерттеудi қамтамасыз ету мүмкiн болмаған жағдайларда, жеделдетілген алдын ала тергеудiң мерзiмi осы Кодекстiң 196-бабында белгiленген ережелер бойынша ұзартылады.";

64) в части первой статьи 205 слово "дознавателя" исключить;
65) в части первой статьи 221 слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание";
66) в части третьей статьи 222 слова "обязан произвести дознаватель" заменить словами "обязано произвести лицо, производящее дознание";
67) часть третью статьи 223 дополнить абзацем следующего содержания:
"Денежные средства в национальной и иностранной валюте, изъятые органами следствия и дознания, вносятся на депозитные счета органа, ведущего уголовный процесс.";
68) в части первой статьи 263 после слова "Кодекса" дополнить словами ", в том числе до истечения двухмесячного срока расследования";
69) часть вторую статьи 267-1 после слова "заместителям," дополнить словами "прокурорам областей и приравненным к ним прокурорам";
70) часть вторую статьи 280 исключить;
71) заголовок главы 37 изложить в следующей редакции:
"37. Производство ускоренного предварительного следствия";
72) в статье 285:
наименование и часть первую изложить в следующей редакции:
"Статья 285. Порядок и сроки производства ускоренного предварительного следствия
1. По делам о преступлениях, указанных в частях второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой, седьмой- один, восьмой, восьмой- один и девятой настоящей статьи, производство предварительного следствия осуществляется в ускоренном порядке, и материалы ускоренного предварительного следствия являются основанием для рассмотрения дела в суде.";
в части второй:
слово "дознание" заменять словами "предварительное следствие в ускоренном порядке";
после цифр "330-2" дополнить словами "(частью первой)";
слова "производством дознания" заменить словом "расследованием";
в части третьей:
слово "дознание" заменить словами "предварительное следствие в ускоренном порядке";
слова "производством дознания" заменить словом "расследованием";
в частях четвертой и пятой слово "дознание" заменить словами "предварительное следствие в ускоренном порядке";
в части шестой слово "Дознание" заменить словами "Предварительное следствие в ускоренном порядке";
в части седьмой слово "дознание" заменить словами "предварительное следствие в ускоренном порядке";
в части седьмой- один слово "Дознание" заменить словами "Предварительное следствие в ускоренном порядке";
в части восьмой:
слово "государственной" исключить;
слово "дознание" заменить словами "предварительное следствие в ускоренном порядке";
в частях восьмой- один, девятой, десятой и одиннадцатой слово "Дознание" заменить словами "Предварительное следствие в ускоренном порядке";
в части двенадцатой слово "дознания" заменить словами "предварительного следствия в ускоренном порядке";
в части тринадцатой:
слово "Дознание" заменить словами "Предварительное следствие в ускоренном порядке";
слово "десятидневный" заменить словом "месячный";
слова "органа дознания до тридцати суток" заменить словами "следственного подразделения до двух месяцев";
слово "дознания" заменить словом "расследования";
дополнить абзацем следующего содержания:
"В тех случаях, когда невозможно обеспечить всесторонность и полноту исследования обстоятельств дела в двухмесячный срок, срок ускоренного предварительного следствия продлевается по правилам, установленным статьей 196 настоящего Кодекса.";

73) 286-бап алынып тасталсын;
74) 287-бап алынып тасталсын;
75) 288-бапта:
бiрiншi бөлiгiндегi "алдын ала тергеу жүргізу мiндеттi болады" деген сөздер "тергеу әдеттегi тәртiппен жүргiзiледi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi және үшiншi бөлiктерi алынып тасталсын;
мемлекеттік тiлдегі мәтiнiнде төртiншi бөлiгiндегi "және екiншi бөлiктерiнде" деген сөздер "бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
76) 289-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"289-бап. Прокурордың жеделдетiлген алдын ала тергеудi қадағалау жөнiндегi өкiлеттiктерi
Жеделдетілген алдын ала тергеу жүргiзу кезiнде заңдардың атқарылуына қадағалауды жүзеге асыра отырып, прокурор осы Кодексте белгiленген өкілеттіктерге ие болады.";
77) 305-баптағы "Анықтаушы" деген сөз "Анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
78) 392-баптың екiншi бөлiгiндегi "анықтаушыға" деген сөз "анықтауды жүргiзетін адамға" деген сөздермен ауыстырылсын;
79) 471-бапта:
екiншi бөлiгiндегi "анықтаушының" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлiгiндегi "немесе анықтаушының" деген сөздер алынып тасталсын;
80) 523-баптың үшiншi бөлiгiндегі "анықтаушы" деген сөз "анықтауды жүргiзетiн адам" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап . Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзіледi.
3-бап. Осы Заң қолданысқа енген сәтте қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының заңнамасы оған қарама-қайшы келмейтiн бөлiктерде қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Президентi

73) статью 286 исключить;
74) статью 287 исключить;
75) в статье 288:
в части первой слова "производство предварительного следствия обязательно" заменить словами "следствие проводится в обычном порядке";
части вторую и третью исключить;
в части четвертой слова "и второй" исключить;
76) статью 289 изложить в следующей редакции:
"Статья 289. Полномочия прокурора по надзору за ускоренным предварительным следствием
Осуществляя надзор за исполнением законов при производстве ускоренного предварительного следствия, прокурор обладает полномочиями, установленными настоящим Кодексом.";
77) в статье 305 слово"дознавателем" заменить словами "лицом, производящим дознание";
78) в части второй статьи 392 слово "дознавателю" заменить словами "лицу, производящему дознание";
79) в статье 471:
в части второй слово "дознавателя" заменить словами "лица, производящего дознание";
в части третьей слова "или дознавателя" исключить;
80) в части третьей статьи 523 слово "дознаватель" заменить словами "лицо, производящее дознание".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Cтатья 3.  Законодательство Республики Казахстан, действующее на момент введения в действие настоящего Закона, применяется в части, не противоречащей ему.
Президент
Республики Казахстан