"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 30 желтоқсандағы N 1323 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің
Жарлығы Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру
ережесiн бекiту туралы
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштерi туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 7 қаңтардағы Заңына сәйкес  ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Yкiметi осы Жарлықты iске асыру жөнiндегi шараларды қабылдасын.
3. Осы Жарлық алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2005 жылғы "___"_______
N___ Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде,
басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери
қызмет өткеру ережесi 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасы азаматтарының ерiктi тәртiппен шақыру бойынша және келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеру тәртiбiн айқындайды.
2. Әскери қызмет өткеру бейбiт және соғыс уақытында әскери лауазымға тағайындауды, әскери атақ берудi, аттестаттауды, әскери қызметтен босатуды, сондай-ақ әскери қызметпен байланысты басқа да жағдайларды (оқиғаларды) қамтиды.
3. Қарулы Күштердiң, ұлттық қауiпсiздiк органдарының, Республикалық ұланның, Iшкi iстер министрлiгiнiң iшкi әскерлерi мен әскери-тергеу органдарының, Қазақстан Республикасы Президентi Күзет қызметiнiң, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгiнiң басқару органдары мен азаматтық қорғаныс бөлiмдерiнiң, әскери прокуратура органдарының (бұдан әрi - басқа да әскерлер мен әскери құралымдар) әскери қызметшiлерi, олардың қызметiн регламенттейтiн Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген ерекшелiктердi ескере отырып, осы Ережеге сәйкес әскери қызмет өткередi.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Кахастан".
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2005 года N 1323
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УКАЗ
ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Об утверждении Правил прохождения воинской службы
в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях
Республики Казахстан
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 7 января 2005   года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан"  ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан.
2. Правительству Республики Казахстан принять меры по реализации настоящего Указа.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
Утверждены
Указом Президента
Республики Казахстан
от "___ " _______ 200__ года
N ___
Правила
прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках
и воинских формированиях Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и   воинских формированиях Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок прохождения воинской службы по призыву и по контракту в добровольном порядке гражданами Республики Казахстан.
2. Прохождение воинской службы в мирное и военное время включает в себя назначение на воинскую должность, присвоение воинского звания, аттестацию, увольнение с воинской службы, а также другие обстоятельства (события), связанные с воинской службой.
3. Военнослужащие Вооруженных Сил, органов национальной безопасности, Республиканской гвардии, внутренних войск и военно-следственных органов Министерства внутренних дел, Службы охраны Президента Республики Казахстан, органов управления и частей гражданской обороны Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, органов военной прокуратуры (далее - другие войска и воинские формирования) проходят воинскую службу в соответствии с настоящими Правилами с учетом особенностей, установленных законодательством Республики Казахстан, регламентирующим их деятельность.

1. Әскери қызмет өткеру
4. Әскери қызмет өткерудi мынадай құрамдағы әскери қызметшiлер шақыру бойынша немесе келiсiм-шарт бойынша жүзеге асырады:
1) сарбаздар (матростар);
2) сержанттар (старшиналар);
3) офицерлер.
5. Әскери қызмет өткермеген, әскери (арнаулы) оқу орындарында оқитын азаматтардың келiсiм-шарт жасалғанға дейiн шақыру бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiлер мәртебесi бар.
6. Шақыру бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiлер бейбiт уақытта олардың келiсiмi бойынша олар кемiнде алты ай әскери қызмет өткергеннен және әскери-есептiк мамандықтар бойынша тиiстi даярлығы болған кезде қарулы қақтығыстар жағдайында (жауынгерлiк iс-қимылдарға қатысу yшiн) мiндеттердi орындау үшiн жiберiлуi мүмкiн (соның iшiнде бөлiмше, әскери бөлiм, жауынгерлiк контингент құрамында).
2. Әскери қызметтiң басталуы, мерзiмдерi және аяқталуы
7. Әскери қызметтiң басталуы мыналар болып саналады:
1) әскери қызметке шақырылған азаматтар үшiн - облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергiлiктi әскери басқару органдарынан жергiлiктi әскери басқару органдары тиiстi бастығының оны шақыру туралы бұйрығында белгiленген әскери қызмет өткеру орнына кеткен күн (күнi);
2) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiрген азаматтар үшiн - әскери бөлiм жеке құрамының тiзiмiне енгiзу туралы әскери бөлiм (мекеме) командирiнiң (бастығының) бұйрығы шыққан күн (күнi);
3) әскери қызметте болмаған, әскери (арнаулы) оқу орнына түскен азаматтар үшiн - көрсетiлген әскери (арнаулы) оқу орнына қабылданған күн (күні).
8. Әскери қызмет мерзiмдерi "Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен (бұдан әрi - Заң) белгiленген және:
1) шақыру бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiлер үшiн - шақыру бойынша әскери қызмет мерзiмi соңғы айының тиiстi күнi;
2) келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiлер үшiн - келiсiм-шарт мерзiмi соңғы айының тиiстi күнi аяқталады.
Әскери қызмет мерзiмiнiң аяқталуы тиiстi күн жоқ айға келген жағдайда көрсетiлген мерзiм сол айдың соңғы күнi аяқталады.
9. Әскери қызмет аяқталған күн (соңғы күн) әскери қызметшiнi әскери бөлiм жеке құрамының тiзiмiнен шығару туралы бөлiм командирiнiң (бастығының) бұйрығы шыққан күн болып саналады.
10. Әскери бөлiмдi немесе әскери қызмет орнын өз еркiмен тастап кеткен уақыты, сондай-ақ әскери қызмет бойынша шектеу түрiнде жазасын өтеу уақыты әскери қызметшiнiң әскери қызмет мерзiмiне есептелмейдi.
11. Әскери қызметшi әскери қызметiнiң жалпы ұзақтығы (еңбек сiңiрген жылдары) шақыру бойынша сияқты, келiсiм-шарт бойынша, соның iшiнде әскери қызметке қайта кiру кезiндегi де оның әскери қызметiнiң барлық уақытын қамтиды.
Әскери қызметтiң жалпы ұзақтығын анықтау заңнамада белгіленген тәртiппен күнтiзбелiк және жеңiлдiк есептеумен жүргiзiледi.

1. Прохождение воинской службы
4.   Прохождение воинской службы осуществляется по призыву или по контракту военнослужащими следующих составов:
1) солдаты (матросы);
2) сержанты (старшины);
3) офицеры.
5. Граждане, не проходившие воинскую службу, обучающиеся в военных (специальных) учебных заведениях, до заключения контракта имеют статус военнослужащих, проходящих воинскую службу по призыву.
6. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по призыву, в мирное время с их согласия могут быть направлены (в том числе в составе подразделения, воинской части, воинского контингента) для выполнения задач в условиях вооруженных конфликтов (для участия в боевых действиях) после прохождения ими не менее шести месяцев воинской службы и при наличии соответствующей подготовки по военно-учетным специальностям.
2. Начало, сроки и окончание воинской службы
7. Началом воинской службы считаются:
1) для граждан, призванных на воинскую службу, - день (дата) убытия из местного органа военного управления области (города республиканского значения и столицы) к месту прохождения воинской службы, определенному в приказе о его призыве соответствующего начальника местного органа военного управления;
2) для граждан, поступивших на воинскую службу по контракту, - день (дата)   издания приказа командира (начальника) воинской части (учреждения) о включении в списки личного состава части;
3) для граждан, не состоящих на воинской службе, поступивших в военные (специальные) учебные заведения, - день (дата) зачисления в указанные военные (специальные) учебные заведения.
8. Сроки воинской службы установлены  Законом  Республики Казахстан "О воинской обязанности и воинской службе" (далее - Закон) и истекают:
1) для военнослужащих, проходящих воинскую службу по призыву, - в соответствующее число последнего месяца срока воинской службы по призыву;
2) для военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту, - в соответствующее число последнего месяца срока контракта.
В случаях, когда истечение срока воинской службы приходится на месяц, в котором нет соответствующего числа, указанный срок истекает в последний день этого месяца.
9) Днем окончания (последним днем) воинской службы считается день издания приказа командира (начальника) об исключении военнослужащего из списков личного состава воинской части.
10) В срок воинской службы военнослужащему не засчитываются время самовольного оставления воинской части или места воинской службы, а также время отбывания наказания в виде ограничения по воинской службе.
11. Общая продолжительность воинской службы (выслуга лет) военнослужащего включает в себя все время его воинской службы, как по призыву, так и по контракту, в том числе и при повторном поступлении на воинскую службу.
Определение общей продолжительности воинской службы производится в календарном и льготном исчислении в порядке, установленном законодательством.

2-тарау. Келiсiм-шарт жасасу тәртiбi және оның
қолданысын тоқтату 1. Келiсiм-шарт жасасу және оның қолданысын тоқтату
12. Әскери қызмет өткеру туралы келiсiм-шартты азамат Қарулы Күштердiң, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың уәкiлеттi лауазымды адамымен ерiктi тәртiппен, жазбаша түрде осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес үлгiлік нысан бойынша жасайды.
Қарулы Күштердiң уәкiлеттi лауазымды адамы жергiлiктi әскери басқару органының басшысы болып табылады, ал басқа да әскерлер мен әскери құралымдар үшiн - уәкiлеттi орган басшысының шешiмi бойынша.
Уәкiлеттi органға құрылымында әскери қызмет өткеру көзделген мемлекеттiк орган жатады.
Келiсiм-шарт алғашқы немесе жаңа болуы мүмкiн.
Бұл ретте алғашқы келiсiм-шарт азаматпен немесе әскери қызметшiмен келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiру кезiнде, соның iшiнде келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қайта кiру кезiнде жасалады.
Жаңа келiсiм-шарт келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiмен:
1) Заңның 8-бабының 3-тармағымен айқындалған әскери лауазымның құрамы өзгерген;
2) әскери қызмет мерзiмiн ұзартқан;
3) бiр уәкiлеттi органнан басқасына ауысқан жағдайларда жасалады.
Әскери қызмет өткеру туралы келiсiм-шарт азаматпен Заңның 30-бабының 2-тармағымен көзделген негiздер болған кезде жасалмайды.
13. Келiсiм-шартта әскери қызмет өткеру шарттары, азаматтың келiсiм-шартта белгiленген мерзiм iшiнде Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда әскери қызмет өткеру мiндетi, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жеңiлдiктер, кепiлдiктер мен өтемақылар алуды қоса алғанда, азаматтың өз құқықтары мен оның отбасы мүшелерi құқықтарының сақталу құқығы бекiтiледi.
14. Келiсiм-шарт кемiнде екi данада, мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жасалады және әрқайсысына оны жасасқан адамдар қол қояды. Келiсiм-шартқа қол қойған лауазымды адамның қолы мөрмен расталады.
Келiсiм-шарттың бiрiншi данасы келiсiм-шарт жасасқан әскери қызметшi жеке iсінің бiрiншi данасына тiгiледi, ал екiншi данасы әскери қызметшiге қол қойғызылып берiледi.
15. Келiсiм-шарт Заңның 29-бабының 2-тармағына сәйкес өз қолданысын тоқтатады.
16. Келiсiм-шарттың қолданысын тоқтату туралы оның қолданысын тоқтатқан күнi мен негiздерiн көрсете отырып, жазба жазылады. Жазба әскери қызметшiнiң жеке iсiндегi келiсiм-шарттың бiрiншi данасына жазылады, командирдiң қолымен және әскери бөлiмнiң елтаңбалы мөрiмен расталады.
Әскери қызметшiнiң тiлегi бойынша осындай жазу әскери қызметшiде болатын келiсiм-шарттың екiншi данасына жазылуы мүмкiн.

Глава 2. Порядок заключения контракта и прекращение его действия
1. Заключение контракта и прекращение его действия
12. Контракт о прохождении воинской службы заключается гражданином с уполномоченным должностным лицом Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований в добровольном порядке, в письменном виде по типовой форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Уполномоченным должностным лицом Вооруженных Сил является руководитель местного органа военного управления, а для других войск и воинских формирований - по решению руководителя уполномоченного органа.
К уполномоченному органу относится государственный орган, в котором предусмотрено прохождение воинской службы.
Контракт может быть первым или новым.
При этом первый контракт заключается с гражданином или военнослужащим при поступлении на воинскую службу по контракту, в том числе при повторном поступлении на воинскую службу по контракту.
Новый контракт заключается с военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту, в случаях:
1) изменения состава воинской должности, определенного пунктом 3 статьи 8 Закона;
2) продления срока воинской службы;
3) перемещения из одного уполномоченного органа в другой.
Контракт о прохождении воинской службы не может быть заключен с гражданином при наличии оснований, предусмотренных пунктом 2  статьи 30  Закона.
13. В контракте закрепляются условия прохождения воинской службы, обязанность гражданина проходить воинскую службу в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях в течение установленного контрактом срока, право гражданина на соблюдение его прав и прав членов его семьи, включая получение льгот, гарантий и компенсаций, установленных законодательством Республики Казахстан.
14. Контракт составляется не менее чем в двух экземплярах, на государственном и русском языках, и каждый подписывается лицами, его заключившими. Подпись должностного лица, подписавшего контракт, скрепляется печатью.
Первый экземпляр контракта приобщается к первому экземпляру личного дела военнослужащего, заключившего контракт, а второй экземпляр выдается военнослужащему под роспись.
15. Контракт прекращает свое действие в соответствии с пунктом 2  статьи 29  Закона.
16. О прекращении действия контракта производится запись с указанием даты и      оснований прекращения его действия. Запись производится в первом экземпляре   контракта, находящемся в личном деле военнослужащего, скрепляется подписью командира и гербовой печатью воинской части.
По желанию военнослужащего такая запись может быть произведена во втором экземпляре контракта, находящемся у военнослужащего.

17. Қазақстан Республикасының Президентi лауазымға тағайындаған әскери қызметшiлер тиiстi лауазымдағы әскери қызметтi келiсiм-шарт жасамастан өткередi.
Көрсетiлген лауазымға тағайындалғанға дейiн әскери қызметшiлердiң осы санатымен жасалған келiсiм-шарттар өз қолданысын тоқтатады. Олардың келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiлердiң мәртебесi сақталады.
18. Қазақстан Республикасының Президентi лауазымға тағайындаған әскери қызметшi лауазымынан босатылғаннан кейiн ол осы Ережемен айқындалған тәртiппен жаңа келiсiм-шарт жасайды немесе әскери қызметтен босатылады.
2. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке
азаматтар арасынан кандидаттарды iрiктеу
19. Әскери қызметте болмаған, келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiруге ниет бiлдiрген азамат уәкiлеттi лауазымды адамға өтiнiш бередi.
Республикадан тысқары жерлерде тұратын, келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiруге ниет бiлдiрген Қазақстан Республикасының азаматы тек Қазақстан Республикасына тұрақты тұрғылықты жерiне келгеннен кейiн өтiнiш беруге құқылы.
20. Өтiнiште:
1) азаматтың тегi, аты және әкесiнiң аты, оның туған күнi, айы мен жылы;
2) тұрғылықты жерi;
3) азамат келiсiм-шарт жасауға ниет бiлдiрген уәкiлеттi органның атауы;
4) келiсiм-шарт жасау болжалатын мерзiм көрсетiледi.
21. Өтiнiшпен бiрге азамат өз жеке басы мен азаматтығын куәландыратын құжатты ұсынады және:
1) белгiленген үлгiдегi бланкiде сауалнама деректерiн;
2) өз қолымен жазылған өмiрбаянын;
3) белгiленген тәртiппен жеке басы куәлiгiнiң, бар болған кезде еңбек кiтапшасының, бiлiмi туралы құжаттарының, неке және балаларының туу туралы куәлiктерiнiң расталған көшiрмелерiн.
Уәкiлеттi органдар құзыретiне сәйкес және әскери қызметтi өткеру ерекшелiгiне сәйкес қосымша құжаттар талап етуi мүмкiн.
22. Уәкiлеттi лауазымды адамдар келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiруге ниет бiлдiрген азаматтардың келiп түскен өтiнiштерiн тiркейдi және қарауға қабылдайды. Өтiнiшi қарауға қабылданған азамат келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiруге кандидат (бұдан әрi - кандидат) болып табылады.
23. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiруге ниет бiлдiрген азаматтың өтiнiшi Заңның 30-бабымен айқындалған талаптарға кандидат сәйкес келмеген кезде қабылдамауға жатады.
24. Кандидатқа жеке iсi және басқа да қажеттi құжаттар ресiмделедi.
Қажеттi құжаттардың тiзбесiн, оларды ресiмдеу тәртiбiн, сондай-ақ тексеру жүргiзу мерзiмдерiн уәкiлеттi органдардың басшылары айқындайды.
25. Уәкiлеттi лауазымды адам кандидаттың қабылданған өтiнiшiн алдын ала үш жұмыс күнi iшiнде қарайды, одан кейiн:

17. Военнослужащие, назначенные на должности Президентом Республики    Казахстан, проходят воинскую службу в соответствующей должности без заключения контракта.
Контракты, заключенные этой категорией военнослужащих до назначения на указанную должность, прекращают свое действие. За ними сохраняется статус военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту.
18. После освобождения от должности военнослужащего, назначенного на должность Президентом Республики Казахстан, он заключает новый контракт или   увольняется с воинской службы в порядке, определяемом настоящими Правилами.
2. Отбор кандидатов из числа граждан на воинскую службу по контракту
19. Гражданин, не состоящий на воинской службе, изъявивший желание поступить на воинскую службу по контракту, подает заявление уполномоченному должностному лицу.
Гражданин Республики Казахстан, проживающий за пределами республики, изъявивший желание поступить на воинскую службу по контракту, вправе подать заявление только по прибытии на постоянное местожительство в Республику Казахстан.
20. В заявлении указываются:
1) фамилия, имя и отчество гражданина, число, месяц и год его рождения;
2) местожительство;
3) наименование уполномоченного органа, с которым гражданин желает заключить контракт;
4) срок, на который предполагается заключение контракта.
21. Вместе с заявлением гражданин предъявляет документ, удостоверяющий его личность и гражданство, и представляет:
1) анкетные данные на бланке установленного образца;
2) автобиографию, написанную собственноручно;
3) заверенные в установленном порядке копии удостоверения личности, трудовой книжки при наличии, документов об образовании, свидетельств о браке и рождении детей.
Уполномоченные органы могут затребовать дополнительные документы в соответствии с компетенцией и спецификой прохождения воинской службы.
22. Уполномоченные должностные лица регистрируют и принимают к рассмотрению поступившие заявления граждан, изъявивших желание поступить на воинскую службу по контракту. Гражданин, заявление которого принято к рассмотрению, является кандидатом, поступающим на воинскую службу по контракту (далее - кандидат).
23. Заявление лица, изъявившего желание поступить на воинскую службу по контракту, подлежит отклонению при несоответствии кандидата требованиям, определенным  статьей 30  Закона.
24. На кандидата оформляется личное дело.
Перечень необходимых документов, порядок их оформления, а также сроки проведения проверки определяются руководителями уполномоченных органов.
25. Уполномоченное должностное лицо предварительно рассматривает принятое заявление кандидата в течение трех рабочих дней, после чего организует дополнительную проверку:

1) әскери қызметке жарамдылығы мәнiне, денсаулық жағдайына;
2) кәсiптiк психологиялық жарамдылығына;
3) соттылығының болуына қосымша тексерiс ұйымдастырады.
Қажет болған кезде белгiленген тәртiппен кандидат мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтерге рұқсаттама ресiмдеу рәсiмiнен өтедi.
Уәкiлеттi органдарда кандидаттардың өтiнiштерiн қарау тәртiбiн бiрiншi басшылар айқындайды.
26. Кандидатты медициналық куәландыру Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери-дәрiгерлiк сараптама өткiзу ережелерiне (бұдан әрi - Әскери-дәрiгерлiк сараптама ережесi) сәйкес жүргiзiледi.
27. Кәсiптiк психологиялық iрiктеу жөнiндегi iс-шараларды тиiстi мамандар жүргiзедi. Бұл ретте санаткерлiк даму деңгейi, әскери қызметтi өткеруге психологиялық жарамдылығы, ойлау шапшаңдығы, байланыс бейiмдiлiгi және тексерiлетiн кандидаттардың әскери қызмет үшiн кәсiби маңызды басқа да қасиеттерi бағаланады.
28. Кәсiптiк психологиялық iрiктеу нәтижелерi бойынша нақты әскери лауазымдарда келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кандидаттың кәсiби жарамдылығы туралы мынадай қорытындылардың бiреуi шығарылады:
1) бiрiншi кезекте ұсынылады - бiрiншi санат;
2) ұсынылады - екiншi санат;
3) шартты түрде ұсынылады - үшiншi санат;
4) ұсынылмайды - төртiншi санат.
29. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiру үшiн белгiленген талаптарға сәйкес келген кандидаттың құжаттары кандидаттың кәсiби жарамдылығы бойынша конкурс ұйымдастыру үшiн уәкiлеттi органға жiберiледi.
30. Кәсiби iрiктеу жөнiндегi iс-шараларды ұйымдастыруды, тәртiбiн және өткiзу әдiстемесiн уәкiлеттi органдардың басшылары айқындайды.
31. Кандидат бiлiмi және дене дайындығының деңгейi бойынша уәкiлеттi органның басшысы белгiлеген талаптарға сәйкес келуi тиiс.
Кандидаттарды конкурс өтетiн орынға жiберудi жергiлiктi әскери басқару органы уәкiлеттi органның хабарламасында көрсетiлген мерзiмге, бiрақ екi айда кемiнде бiр рет жүзеге асырады.
32. Конкурсқа қатысу үшiн келген азаматтың кандидатурасын оның құру және жұмыс iстеу тәртiбiн уәкiлеттi орган айқындайтын конкурстық комиссия қарайды. Қажет кезiнде уәкiлеттi органның шешiмi бойынша кандидат медициналық куәландырудан қосымша өту үшiн жiберiлуi мүмкiн.
33. Конкурстық комиссияның шешiмi хаттамамен ресiмделедi. Ірiктелген кандидатқа бес күн iшiнде хаттамадан үзiндi берiледi.
Қалған кандидаттарға бас тарту себептерiн көрсете отырып, конкурстық комиссия шешiмiнiң көшiрмесi берiледi.

1) состояния здоровья на предмет годности к воинской службе;
2) профессионально-психологической пригодности;
3) наличия судимости.
При необходимости в установленном порядке кандидат проходит процедуру оформления допуска к сведениям, составляющим государственные секреты.
Порядок рассмотрения заявлений кандидатов в уполномоченных органах определяется первыми руководителями.
25. Медицинское освидетельствование кандидата проводится в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан (далее - Правила военно-врачебной экспертизы).
27. Мероприятия по профессионально-психологическому отбору проводятся соответствующими специалистами. При этом оцениваются уровень интеллектуального развития, психологическая пригодность к прохождению воинской службы, быстрота мышления, коммуникабельность и другие, профессионально важные для воинской службы качества обследуемых кандидатов.
28. По результатам профессионально-психологического отбора выносится одно из следующих заключений о профессиональной пригодности кандидата к воинской службе по контракту на конкретных воинских должностях:
1) рекомендуется в первую очередь - первая категория;
2) рекомендуется - вторая категория;
3) рекомендуется условно - третья категория;
4) не рекомендуется - четвертая категория.
29. Документы   кандидата, соответствующие установленным требованиям   для поступающего на воинскую службу по контракту, направляются в уполномоченный орган для организации конкурса по профессиональной пригодности кандидата.
30. Организация, порядок и методика проведения мероприятий по профессиональному отбору определяются руководителями уполномоченных органов.
31. Кандидат должен соответствовать установленным руководителем уполномоченного органа требованиям по уровню образования и физической подготовки.
Направление кандидатов к месту проведения конкурса осуществляется местным органом военного управления к сроку, указанному в уведомлении уполномоченного органа, но не реже одного раза в два месяца.
32. Кандидатура гражданина, прибывшего для участия в конкурсе, рассматривается конкурсной комиссией, порядок образования и работы которой определяется соответствующим  уполномоченным органом. При необходимости по решению уполномоченного органа кандидат может быть направлен    для дополнительного прохождения медицинского освидетельствования .
33. Решение   конкурсной комиссии оформляется протоколом. Отобранному кандидату в течение пяти дней выдается выписка из протокола.
Остальным кандидатам выдается копия решения конкурсной комиссии с указанием   причин отказа.

34. Уәкiлеттi лауазымды адам конкурстық комиссияның хаттамасынан үзiндi келiп түскен кезде үш күн iшiнде кандидатпен келiсiм-шарт жасасады, қажеттi материалдарды ресiмдейдi және жеке құрам бойынша бұйрық шығару үшiн уәкiлеттi органға жiбередi.
35. Келiсiм-шарт жасасқаннан кейiн кандидат үш күн iшiнде жергiлiктi әскери басқару органы басшысының шешiмiмен хаттамаға сәйкес әскери бөлiм (мекеме) командирiнiң (бастығының) иелiгiне жiберiледi.
36. Уәкiлеттi орган конкурстың нәтижелерi туралы құжатты алғаннан кейiн екi ай iшiнде iрiктелген кандидаттарға қатысты әскери лауазымға тағайындау туралы жеке құрам бойынша бұйрық шығарады.
Бұйрықтан үзiндiлер жергiлiктi әскери басқару органына және әскери бөлiмге (мекемеге) жiберiледi.
37. Әскери бөлiмнiң (мекеменiң) командирi (бастығы) кандидат келгеннен кейiн оны бөлiм жеке құрамының тiзiмiне тiркейдi және лауазымды атқаруға уақытша жiбередi.
38. Жеке құрам бойынша бұйрықтан үзiндi келiп түскен кезде әскери бөлiмнiң (мекеменiң) командирi (бастығы) әскери қызметшiнiң лауазымға кiрiсуi туралы бұйрық шығарады.
3. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке әскери қызметшiлер
қатарынан кандидаттарды iрiктеу
39. Шақыру бойынша әскери қызмет өткеретiн және келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiруге ниет бiлдiрген әскери қызметшi әскери бөлiмнiң (мекеменiң) командирiне (бастығына) баянат бередi.
40. Әскери қызметшi баянатпен бiрге Осы Ереженiң 21-тармағында көзделген құжаттар тiзбесiн ұсынады.
41. Шақыру бойынша әскери қызмет өткеретiн және келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiруге ниет бiлдiрген әскери қызметшiнiң баянаты тiркеледi және әскери бөлiмнiң командирi қарауға қабылдайды. Әскери бөлiмнiң командирi шақыру бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiнiң баянатын қарайды және он күн мерзiмде ол бойынша шешiм қабылдайды.
Баянаты қарауға қабылданған әскери қызметшi кандидат болып табылады.
42. Әскери бөлiмнiң командирi баянатты қарап, мынадай нұсқаулар бередi:
1) кандидатты медициналық куәландырудан өткiзу туралы;
2) кәсiби психологиялық iрiктеу жөнiнде iс-шаралар өткiзу туралы;
3) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлер үшiн белгiленген талаптарға оның бiлiмiнiң, кәсiби және дене дайындығы деңгейiнiң сәйкестiгiн тексеру туралы;
4) оның кандидатурасын әскери бөлiмнiң аттестаттау комиссиясының қарауы туралы.
43. Кандидат қажет жағдайларда белгiленген тәртiппен мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтерге рұқсаттама ресiмдеу рәсiмiнен өтедi.
44. Кандидаттың келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiретiндер үшiн белгiленген талаптарға сәйкестiгiн әскери бөлiмнiң аттестаттау комиссиясы айқындайды. Кандидаттың келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiретiндер үшiн белгiленген талаптарға сәйкес еместiгi туралы шешiмдi Заңның 30-бабында көзделген жағдайлар болған кезде әскери бөлiмнiң аттестаттау комиссиясы қабылдайды.
Комиссия шешiмiнiң көшiрмесi әскери қызметшiге оның өтiнiшi бойынша шешiм қабылданған күнiнен бастап үш күн iшiнде берiледi.

34. Уполномоченное должностное лицо при поступлении выписки из протокола конкурсной комиссии в течение трех дней заключает контракт с кандидатом, оформляет необходимые материалы и направляет в уполномоченный орган для издания приказа по личному составу.
35. После заключения контракта кандидат в течение трех дней направляется решением руководителя местного органа военного управления в распоряжение командира (начальника) воинской части (учреждения) в соответствии с протоколом.
36. Уполномоченный орган после получения документов о результатах конкурса в течение двух месяцев издает приказ по личному составу в отношении отобранных кандидатов о назначении на воинские должности.
Выписки из приказа направляются в местный орган военного управления и воинскую часть (учреждение).
37. Командир (начальник) воинской части (учреждения) по прибытию кандидата зачисляет его в списки личного состава части и временно допускает к исполнению должности.
38. При поступлении выписки из приказа по личному составу командир (начальник) воинской части (учреждения) издает приказ о вступлении военнослужащего в должность.
3. Отбор кандидатов из числа военнослужащих
на воинскую службу по контракту
39. Военнослужащий, проходящий воинскую службу по призыву и изъявивший желание поступить на воинскую службу по контракту, подает рапорт командиру (начальнику) воинской части (учреждения).
40. Вместе с рапортом военнослужащий представляет перечень документов, предусмотренных пунктом 21 настоящих Правил.
41. Рапорт военнослужащего, проходящего воинскую службу по призыву и изъявившего желание поступить на воинскую службу по контракту, регистрируется и принимается командиром воинской части к рассмотрению.
Командир воинской части рассматривает рапорт военнослужащего, проходящего воинскую службу по призыву, и принимает по нему решение в десятидневный срок.
Военнослужащий, рапорт которого принят к рассмотрению, является кандидатом.
42. Командир воинской части, рассмотрев рапорт, отдает следующие указания:
1) о проведении медицинского освидетельствования кандидата;
2) о проведении мероприятий по профессионально-психологическому отбору;
3) о проверке соответствия уровня его образования, профессиональной и физической подготовки установленным требованиям для военнослужащих по контракту;
4) о рассмотрении его кандидатуры аттестационной комиссией воинской части.
43. Кандидат в необходимых случаях в установленном порядке проходит процедуру оформления допуска к сведениям, составляющим государственные секреты.
44. Соответствие кандидата требованиям, установленным для поступающих на воинскую службу по контракту, определяется аттестационной комиссией воинской части. Решение о несоответствии кандидата требованиям, установленным для поступающих на воинскую службу по контракту, принимается аттестационной комиссией воинской части при наличии обстоятельств, предусмотренных  статьей 30  Закона.
Копия решения комиссии выдается военнослужащему по его просьбе в течение трех дней со дня принятия решения.

45. Құжаттар ресiмделгеннен кейiн материалдар осы Ережеге сәйкес келiсiм-шарт жасасу үшiн уәкiлеттi лауазымды адамға жiберiледi.
4. Әскери қызметте болудың шектi жасына жеткен әскери
қызметшiлермен әскери қызмет мерзiмiн ұзарту кезiнде
келiсiм-шарттар жасасу
46. Әскери қызметте болудың шектi жасына жеткен және әскери қызметтi жалғастыруға ниет бiлдiрген әскери қызметшiлермен уәкiлеттi органның басшысы айқындаған мерзiмге жаңа келiсiм-шарт жасалады, бiрақ бес жылдан аспайды.
47. Әскери қызмет мерзiмiн ұзарту туралы шешiм қабылдаған кезде мыналар ескерiледi:
кәсiби даярлығы және атқаратын лауазымы бойынша жұмыс тәжiрибесi;
әскери қызмет өткеру үшiн денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығы;
әскери-есептiк мамандыққа немесе арнайы дайындыққа сәйкес бос лауазымның болуы.
48. Әскери қызметте болудың шектi жасына жеткен әскери қызметшi жаңа келiсiм-шарт жасасу үшiн қолданыстағы келiсiм-шарт мерзiмiнiң аяқталуына дейiн кемiнде төрт ай қалғанда көрсетiлген әскери қызметшiмен келiсiм-шарт жасасу туралы шешiм қабылдауға құқығы бар лауазымды адамға баянат бередi.
Баянатпен бiрге:
атқарып отырған лауазымы бойынша қызметтiк мiнездеме;
әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы;
қажет кезiнде уәкiлеттi органның басшысы айқындайтын басқа да құжаттар ұсынылады.
49. Уәкiлеттi орган басшысының әскери қызмет мерзiмiн ұзарту туралы шешiмi бұйрықпен ресiмделедi және келiсiм-шарт мерзiмi аяқталғанға дейiн бiр айдан кешiктiрмей тиiстi әскери қызметшiге жеткiзiледi.
50. Әскери қызметтi ұзартудан бас тартқан жағдайда уәкiлеттi органның жазбаша хабарламасын әскери қызметшiге әскери бөлiмнiң командирi шектi жасқа жеткенге дейiн кемiнде бiр ай бұрын қолын қойғызып жеткiзедi.
Әскери қызметшi демалыста, емделуде, қызметтiк iссапарда болған кезде хабарлама әскери қызметтiң тұрақты орнына келген күнi жеткiзiледi.
3-тарау. Әскери лауазымдарға тағайындау, әскери лауазым бойынша мiндеттердi уақытша атқару, командирдiң
(бастықтың) қарамағына жiберу, әскери лауазымнан босату тәртiбi 1. Әскери лауазымға тағайындау
51. Әскери қызметшiлердi әскери лауазымға тағайындау Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес жүзеге асырылады.
52. Әскери қызметшiлермен және әскери мiндеттiлермен келiсiм-шарт жасасу, әскери лауазымдарға тағайындау, ауыстыру, шығару, босату, сондай-ақ әскери атақтар беру туралы бұйрықтар шығару (жеке құрам бойынша бұйрықтар) құқығы бар лауазымды адамдар тiзбесiн (бұдан әрi - Лауазымды адамдар тiзбесi) уәкiлеттi органның басшысы айқындайды.
Лауазымды адамдар тiзбесiмен айқындалған жоғары тұрған лауазымды адамдар тiкелей бағыныста тұрған, төмен тұрған лауазымды адамдардың құқықтарын пайдаланады.

45. После оформления документов материалы направляются уполномоченному должностному лицу для заключения контракта в соответствии  с  настоящими Правилами.
4. Заключение контрактов при продлении сроков
воинской службы военнослужащими, достигшими
предельного возраста на воинской службе
46. С военнослужащими, достигшими предельного возраста на воинской службе и изъявившими желание продолжать воинскую службу, заключается новый   контракт на   срок, определенный руководителем уполномоченного органа, но не более чем на пять лет.
47. При принятии решения о продлении срока воинской службы учитываются:
профессиональная подготовка и опыт работы по занимаемой должности;
годность для прохождения воинской службы по состоянию здоровья;
наличие вакантной должности соответствующей военно-учетной специальности или специальной подготовки.
48. Военнослужащий, достигший предельного возраста пребывания на воинской службе, для заключения нового контракта подает рапорт должностному лицу, имеющему право принимать решение о заключении контракта с указанным военнослужащим, не менее чем за четыре месяца до
истечения срока действующего контракта.
Вместе  с  рапортом представляются:
служебная характеристика по занимаемой должности;
заключение военно-врачебной комиссии;
при необходимости дополнительные документы, определяемые руководителем уполномоченного органа.
49. Решение руководителя уполномоченного органа о продлении срока воинской службы оформляется приказом и не менее чем за месяц до истечения срока контракта доводится до соответствующего военнослужащего.
50. В случае отказа о продлении срока воинской службы письменное уведомление   уполномоченного органа доводится военнослужащему командиром воинской части под роспись не менее чем за месяц до достижения предельного возраста.
При нахождении военнослужащего в отпуске, на излечении, в служебной командировке уведомление доводится в день прибытия на постоянное место воинской службы.
Глава 3. Порядок назначения на воинские должности,
возложения временного исполнения обязанностей по
воинской должности, зачисления в распоряжение командира
(начальника), освобождения от воинских должностей
1. Назначение на воинские должности
51. Назначение военнослужащих на воинские должности осуществляется в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
52. Перечень должностных лиц, имеющих право издавать приказы о заключении контракта, назначении на воинские должности, перемещении, освобождении, увольнении, а также присвоении воинского звания (приказы по личному составу) военнослужащих и военнообязанных (далее - Перечень должностных лиц), определяется руководителем уполномоченного органа.
Вышестоящие должностные лица, определенные Перечнем должностных лиц, пользуются правами нижестоящих должностных лиц, находящихся в прямом подчинении.

53. Әскери қызметшiнi әскери лауазымға тағайындау әскери қызметшiнiң бiлiм деңгейi мен кәсiби даярлығын, оның психологиялық қасиетiн, денсаулық жағдайын және осы Ережемен көзделген өзге де жағдайларды ескере отырып жүргiзiледi.
54. Әскери қызметшiлердi әскери лауазымдарға тағайындау оларды негiзгi немесе бiр бейiндi әскери-есептiк мамандық бойынша және қызметтiк iс-әрекетiнiң қолда бар тәжiрибесiн ескере отырып пайдалануды қамтамасыз етуi тиiс. Әскери қызметшiлердi, олар үшiн жаңа әскери-есептiк мамандық бойынша лауазымдарға пайдалану қажет болған кезде оларды осы лауазымдарға тағайындауға тиiстi қайта даярлау алғышарт болуы тиiс.
55. Офицерлер құрамының әскери атағы бар, әскери (арнаулы) оқу орнына, жоғары оқу орнынан кейiнгi жоғары кәсiби бiлiм беру бағдарламасы бойынша офицердi даярлау көзделген адьюнктураға күндiзгi оқу нысанына қабылданған әскери қызметшi бұрынғы атқарып отырған лауазымынан босатылады және тыңдаушы әскери лауазымына тағайындалады.
Офицер әскери атағы жоқ, әскери (арнаулы) оқу орнына қабылданған әскери қызметшi бұрынғы атқарған әскери лауазымынан босатылады және көрсетiлген оқу орнында оқитын әскери қызметшiлер үшiн көзделген және сарбаздар (матростар), сержанттар (старшиналар) атқаруға жататын курсант әскери лауазымына тағайындалады. Әскери (арнаулы) оқу орнына қабылданған азамат көрсетiлген оқу орнында оқитын әскери қызметшiлер үшiн көзделген курсант әскери лауазымына тағайындалады.
Әскери қызметшiнi (азаматты) әскери (арнаулы) оқу орнына қабылдаған кезде бұрын берiлген әскери атағы сақталады.
56. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiн, әскери (арнаулы) оқу орнына, адьюнктураға қабылданбаған әскери қызметшiлер, олар көрсетiлген оқу орнына, адьюнктураға түсу үшiн жiберген әскери бөлiмдерге бұрынғы әскери лауазымдарына қайтарылады.
57. Шақыру бойынша әскери қызмет өткеретiн және әскери (арнаулы) оқу орнына қабылданбаған әскери қызметшiлер уәкiлеттi орган айқындаған әскери бөлiмге одан әрi әскери қызмет өткеру үшiн жiберiледi не Заңның 37-бабында айқындалған негiздер болған кезде әскери қызметтен босатылады.
58. Әскери (арнаулы) оқу орнын, адьюнктураны аяқтаған әскери қызметшiлер қажеттi бiлiм деңгейi бар адамдар атқаруға жататын және Қазақстан Республикасының Президентi бекiткен тиiстi Әскери лауазымдар тiзбесiмен көзделген және Қарулы Күштердегi, басқа да әскерлер мен әскери оралымдардағы әскери атағы оларға сәйкес келетiн офицерлер құрамының әскери лауазымдарына тағайындалады (бұдан әрi - Әскери лауазымдар тiзбесi).
Көрсетiлген әскери лауазымдарға тағайындау мүмкiн болмаған кезде осындай әскери қызметшiлер дайындық бейiнi бойынша ұқсас өзге әскери лауазымдарға тағайындалады (ерекше жағдайларда әскери лауазымға одан әрi тағайындау үшiн командирдiң (бастықтың) қарамағына жiберiледi).

53. Назначение военнослужащего на воинскую должность производится с учетом уровня образования и профессиональной подготовки военнослужащего, его психологических качеств, состояния здоровья и иных обстоятельств, предусмотренных настоящими Правилами.
54. Назначение военнослужащих на воинские должности должно обеспечивать их использование по основной или однопрофильной военно-учетной специальности и с учетом имеющегося опыта служебной деятельности. При необходимости использования военнослужащих на должностях по новой для них военно-учетной специальности их назначению на эти должности
должна предшествовать соответствующая переподготовка.
55. Военнослужащий, имеющий воинское звание офицерского состава, зачисленный на очную форму обучения в военное (специальное) учебное заведение, адъюнктуру, где предусмотрена подготовка офицера по программе послевузовского высшего профессионального образования, освобождается от ранее занимаемой воинской должности и назначается на воинскую должность слушателя.
Военнослужащий, не имеющий воинского звания офицера, зачисленный в военное (специальное) учебное заведение, освобождается от ранее занимаемой воинской должности и назначается на воинскую должность курсанта, предусмотренную для военнослужащих, обучающихся в указанном учебном заведении, и подлежащую замещению солдатами (матросами), сержантами (старшинами). Гражданин, зачисленный в военное (специальное) учебное заведение, назначается на воинскую должность курсанта, предусмотренную для военнослужащих, обучающихся в указанном учебном заведении.
При зачислении в военное (специальное) учебное заведение военнослужащего (гражданина) сохраняется ранее присвоенное воинское звание.
56. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту, не зачисленные в военное (специальное) учебное заведение, адъюнктуру, возвращаются в воинские части, из которых они были направлены для поступления в указанное учебное заведение, адъюнктуру, на прежние воинские должности.
57. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по призыву и не зачисленные в военное (специальное) учебное заведение, направляются для дальнейшего прохождения воинской службы в воинскую часть, определенную уполномоченным органом, либо увольняются с воинской службы при наличии оснований, определенных  статьей 37  Закона.
58. Военнослужащие, окончившие военные (специальные) учебные заведения, адъюнктуру, назначаются на воинские должности офицерского состава, подлежащие замещению лицами с необходимым уровнем образования и предусмотренные Перечнем воинских должностей и соответствующих им воинских званий в Вооруженных Силах, других войсках и воинских
формированиях, утверждаемым Президентом Республики Казахстан (далее - Перечень воинских должностей).
При невозможности назначения на указанные воинские должности такие военнослужащие назначаются на иные воинские должности, родственные по профилю подготовки (в исключительных случаях зачисляются в распоряжение командира (начальника) для дальнейшего назначения на воинскую должность).

59. Әскери лауазымға тағайындау кезiнде мынадай шарттар сақталады:
1) сарбаздар (матростар), сержанттар (старшиналар), офицерлер атқаруға жататын әскери лауазымдарға тиiстi құрамның әскери қызметшiлерi тағайындалады. Көрсетiлген әскери лауазымдарға тиiстi құрамның әскери қызметшiлерiн тағайындау мүмкiн болмаған кезде оларға уәкiлеттi органның басшысы айқындайтын тәртiппен төмен тұрған құрамның әскери қызметшiлерi тағайындалуы мүмкiн;
2) тиiстi командирлердiң (бастықтардың) қарамағына жiберiлген әскери қызметшiлердi әскери лауазымдарға тағайындау Заңның 8-бабының 5-тармағымен белгiленген мерзiмнен асырмай, мүмкiндiгiнше қысқа мерзiмде жүргiзiледi;
3) әскери қызметке жарамдылық санаты туралы әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы;
4) егер әскери қызметшiге мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтерге рұқсаттама беруден бас тартылған немесе ол көрсетiлген рұқсаттамадан айрылған жағдайда, ол белгiленген тәртiппен мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтерге берiлетiн рұқсаттамамен байланысты емес әскери лауазымға тағайындалады немесе әскери қызметтен босатылады;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзара жақын туыстықта болатын әскери қызметшiлерге, олар бiр-бiрiне тiкелей бағынысты болған кезде әскери қызмет өткеруге рұқсат етiлмейдi;
6) әскери қызметшi әйелдер медициналық қорытындыға сәйкес жүктiлiгi кезiнде олардың келiсiмiмен бұрын атқарып отырған әскери лауазымына сәйкес ақшалай үлесiн сақтай отырып, неғұрлым жеңiл қызмет шарттарымен әскери лауазымға тағайындалуы мүмкiн.
60. Әскери қызметшiлер жоғары, тең немесе төмен әскери лауазымдарға тағайындалады.
61. Әскери лауазым, егер Әскери лауазымдар тiзбесiмен оған бұрынғы әскери лауазымы бойынша әскери атағына қарағанда, неғұрлым жоғары әскери атақ сәйкес келсе, ал штатпен көзделген әскери атағы - неғұрлым бiлiктiлiк талаптарының жоғары деңгейi немесе әскери басқару органы тең болған кезде жоғары деп саналады.
62. Әскери қызметшiнi жоғары әскери лауазымға тағайындау қызметi бойынша жылжыту тәртiбiмен жүргiзiледi.
Жоғары әскери лауазымға тағайындау кезiнде басым құқық мұндай әскери лауазымға әскери қызметшi әскери қызмет өткеретiн әскери бөлiмнiң аттестаттау комиссиясы ұсынған, әскери қызмет мiндеттерiн орындау кезiнде жоғары кәсiби бiлiктiлігін және ұйымдастырушылық қабiлетiн көрсеткен немесе ұйымдық-штаттық iс-шараларға байланысты бұрын төмен әскери лауазымға тағайындалған әскери қызметшiге берiледi.
63. Әскери лауазымдар, егер оған тең әскери атақ, сондай-ақ тең бiлiктiлiк талаптары немесе әскери басқару органдарының деңгейi сәйкес келсе, тең болып саналады.

59. При назначении на воинские должности соблюдаются следующие условия:
1) на воинские должности, подлежащие замещению солдатами (матросами), сержантами (старшинами), офицерами, назначаются военнослужащие соответствующего состава. При невозможности назначения на указанные воинские должности военнослужащих соответствующего состава на них могут быть назначены военнослужащие нижестоящего состава в порядке,
определяемом руководителем уполномоченного органа;
2)назначение на воинские должности военнослужащих, зачисленных в распоряжение соответствующих командиров (начальников), производится в возможно короткий срок, не превышая сроков, установленных пунктом 5  статьи 8  Закона;
3) представляется заключение военно-врачебной комиссии о категории годности к воинской службе;
4) в случае, если военнослужащему отказано в допуске к сведениям, составляющим государственные секреты, или он лишен указанного допуска, он назначается в установленном порядке на воинскую должность, не связанную с допуском к сведениям, составляющим государственные секреты, или увольняется с воинской службы;
5) военнослужащим, состоящим между собой в близком родстве, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, не разрешается проходить воинскую службу при их непосредственном подчинении друг другу;
6) военнослужащие-женщины при беременности в соответствии с медицинским заключением с их согласия могут быть назначены на воинские должности с более легкими условиями службы с сохранением денежного довольствия в соответствии с ранее занимаемой воинской должностью.
60. Военнослужащие назначаются на высшую, равную или низшие воинские должности.
61. Воинская должность считается высшей, если Перечнем воинских должностей ей соответствует более высокое воинское звание, чем воинское звание по прежней воинской должности, а при равенстве предусмотренных штатом воинских званий - высокий уровень квалификационных требований или органа военного управления.
62. Назначение военнослужащего на высшую воинскую должность производится в порядке продвижения по службе.
Преимущественное право при назначении на высшую воинскую должность предоставляется военнослужащему, рекомендованному на такую воинскую должность аттестационной комиссией воинской части, в которой он проходит воинскую службу, проявившему при исполнении обязанностей воинской службы высокие профессиональные качества и организаторские способности или ранее назначенному на низшую воинскую должность в связи с организационно-штатными мероприятиями.
63. Воинские должности считаются равными, если им соответствует равное воинское звание, а также равные квалификационные требования или уровень органов военного управления.

64. Әскери қызметшiнi тең әскери лауазымға тағайындау:
1) ұйымдық-штаттық iс-шараларға байланысты;
2) әскери қызметшiнi әскери қызметте неғұрлым мақсатты пайдалану үшін;
3) келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiнiң баянаты бойынша отбасы жағдайы бойынша, Заңның 37-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген шарттар бар болған кезде;
4) әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысына сәйкес денсаулық жағдайы бойынша жүргiзiледi.
65. Әскери лауазым, егер оған неғұрлым төмен әскери атақ, сондай-ақ төмен бiлiктiлiк талаптары немесе әскери басқару органдарының деңгейi сәйкес келсе, төмен болып саналады.
66. Төмен әскери лауазымға тағайындау:
1) әскери қызметшiнiң келiсiмiмен:
ұйымдық-штаттық iс-шараларға байланысты - оның дайындық бейiнi бойынша тең, бос әскери лауазым болмаған кезде;
Заңның 37-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында айқындалған, осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес отбасылық-мүлiктiк жағдайын тексеру актiсiмен расталатын отбасы жағдайы бойынша;
әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысына сәйкес денсаулық жағдайы бойынша;
Заңның 8-бабы 5-тармағының 3) тармақшасында айқындалған жағдайларды қоспағанда, командирдiң (бастықтың) қарамағында болған кезеңде;
2) әскери қызметшiнiң келiсiмiнсiз:
келiсiм-шартты бұзу үшiн негiз болып табылмайтын, әскери қызмет өткеру тәртiбi мен ережелерiн бiрнеше рет бұзған жағдайда аттестаттау комиссиясының қорытындысы бойынша, бiр сатыдан төмен емес жүргiзiледi.
67. Әскери қызметшiнi әскери лауазымға тағайындау, әскери лауазымнан босату, командирдiң (бастықтың) қарамағына қабылдау, босатқан, әскери атақ беру, төмендету, айыру кезiнде, сондай-ақ жаңа келiсiм-шарт жасасқан кезде осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныс немесе басқа да құжаттар (баянат, ауыстыру жоспары) ресiмделедi.
68. Әскери қызметi бойынша шектеу түрiнде жазасын өтейтiн әскери қызметшiлердi жоғары әскери лауазымға тағайындау мүмкiн емес.
69. Әскери қызметi бойынша шектеу түрiнде жаза тағайындалған әскери қызметшi бұрынғы әскери лауазымында, сондай-ақ бағыныстыларға басшылық жасауға байланысты лауазымда қалдырылуы мүмкiн емес.
Осы әскери қызметшi тиiстi лауазымды адамның шешiмi бойынша не әскери бөлiм шегiнде, не басқа әскери бөлiмге немесе жергiлiктi жерге ауыстыру арқылы басқа әскери лауазымға тағайындалады, ол туралы үкiм шығарған сот хабардар етiледi.
2. Әскери лауазым бойынша мiндеттердi уақытша
атқаруды жүктеу

64. Назначение военнослужащего на равную воинскую должность производится:
1) в связи с организационно-штатными мероприятиями;
2) для целесообразного использования военнослужащего на воинской службе;
3) по семейным обстоятельствам по рапорту военнослужащего, проходящего воинскую службу по контракту, при наличии условий, предусмотренных подпунктом 2) пункта 3  статьи 37  Закона;
4) по состоянию здоровья в соответствии с заключением военно-врачебной комиссии.
65. Воинская должность считается низшей, если ей соответствуют низкое воинское звание, а также низшие квалификационные требования или уровень органов военного управления.
66. Назначение на низшую воинскую должность производится:
1) с согласия военнослужащего:
2) в связи с организационно-штатными мероприятиями - при отсутствии вакантной воинской должности, равной по его профилю подготовки;
по семейным обстоятельствам, определенным подпунктом 2) пункта 3  статьи 37  Закона, подтверждающимся актом обследования семейно-имущественного положения, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
по состоянию здоровья в соответствии с заключением военно-врачебной коммссии;
в период нахождения в распоряжении командира (начальника), за исключением обстоятельств, определенных подпунктом 3) пункта 5  статьи 8  Закона
2) без согласия военнослужащего:
по заключению аттестационной комиссии в случае неоднократных нарушений порядка и правил прохождения воинской службы, не являющихся основаниями для расторжения контракта, не ниже чем на одну ступень.
67. При назначении военнослужащего на воинскую должность, освобождении от воинской должности, зачислении в распоряжение командира (начальника),   увольнении, присвоении, снижении, лишении воинского звания, а также при заключении нового контракта, оформляется представление по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, или другие документы
(рапорт,   план перемещения).
68. Военнослужащие, отбывающие наказание в виде ограничения по воинской службе, не могут быть назначены на высшую воинскую должность.
69. Военнослужащий, которому назначено наказание в виде ограничения по воинской службе, не может быть оставлен в прежней воинской должности, а также   в должности, связанной с руководством подчиненными.
Данный военнослужащий по решению соответствующего должностного лица назначается на другую воинскую должность либо в пределах воинской части,   либо с переводом в другую воинскую часть или местность, о чем извещается суд, вынесший приговор.
2. Возложение временного исполнения обязанностей
по воинской должности

70. Қызметтiк қажеттiлiкке байланысты әскери қызметшiге ол атқармайтын тең немесе жоғары әскери лауазым бойынша мiндеттердi уақытша атқару жүктелуi мүмкiн:
1) бос (тағайындалмаған) әскери лауазымды - оның келiсiмiмен (лауазымды уақытша атқару - ЛУА), бұл жағдайда әскери қызметшi атқарып отырған әскери лауазымы бойынша мiндеттердi атқарудан босатылады, бiрақ атқарып отырған әскери лауазымынан босатылмайды және оған әскери лауазымды уақытша атқаруы бойынша ақшалай үлес төленедi;
2) бос емес (тағайындалған) әскери лауазымды - оны атқарып отырған әскери қызметшi уақытша болмаған немесе оны атқарып отырған әскери қызметшiнi лауазымынан шеттеткен (мiндеттердi уақытша атқару - МУА) жағдайда 2 айдан аспайтын мерзiмге.
71. Әскери қызметшiге бос әскери лауазымды уақытша атқаруды жүктеу және оны атқарып отырған лауазымы бойынша мiндеттердi атқарудан босатуды осы әскери лауазымға тағайындау құқығы бар лауазымды адам жүзеге асырады. Бұл ретте әскери қызметшiге жоғары офицерлер құрамы атқаруға жататын бос әскери лауазымдар бойынша әскери лауазымды уақытша атқаруды жүктеудi уәкiлеттi органның басшысы жүзеге асырады.
72. Әскери бөлiмнiң (мекеменiң) командирi (бастығы) өзi уақытша болмаған жағдайда мiндеттердi уақытша атқаруды орынбасарларының бiреуiне, олар болмаған кезде басқа лауазымды адамға жүктейдi.
3. Командирдiң (бастықтың) қарамағына жiберу
73. Әскери қызметтi одан әрi өткеру мәселесiн шешу үшiн әскери қызметшiлердi әскери лауазымға тағайындауға құқығы бар лауазымды адам бұйрық шығаруға құқығы бар тiкелей командирдiң (бастықтың) қарамағына жiберуi мүмкiн.
74. Әскери қызметшiнi командирдiң (бастықтың) қарамағына жiберуге Заңның 8-бабының 5-тармағымен айқындалған жағдайларда және мерзiмдерде жол берiледi.
4. Әскери лауазымнан босату
75. Әскери қызметшi жаңа әскери лауазымға тағайындалған, ауыстырылған, әскери қызметтен босатылған жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Ережеде көзделген басқа да жағдайларға байланысты әскери лауазымнан босатылады.
76. Әскери қызметшiнi атқарып отырған әскери лауазымынан босатуға Лауазымды адамдар тiзбесiне сәйкес, осы әскери лауазымға тағайындау құқығы берiлген лауазымды адам құқылы.
4-тарау. Әскери қызметшiлердi ауыстыру,
iссапарға жiберу тәртiбi
1. Әскери қызметшiлердi ауыстыру
77. Әскери қызметшiнi ауыстыру - бұл оның лауазымдық жағдайын немесе әскери қызмет орнын өзгерту.
Ауыстыру мынадай жағдайларда жүргiзiледi:

70. В связи со служебной необходимостью на военнослужащего может быть возложено временное исполнение обязанностей по равной или высшей воинской должности, которую он не занимает:
1) вакантной (незанятой) воинской должности - с его согласия (временное исполнение должности - ВрИД), в этом случае военнослужащий освобождается   от исполнения обязанностей по занимаемой воинской должности,   но от занимаемой воинской должности не освобождается и ему выплачивается денежное довольствие по временному исполнению воинской должности;
2) не вакантной (занятой) воинской должности - в случае временного отсутствия занимающего ее военнослужащего или отстранения занимающего ее военнослужащего от должности (временное исполнение обязанностей -ВрИД) на срок не более 2 месяцев.
71. Возложение на военнослужащего временного исполнения вакантной воинской должности и освобождение его от исполнения обязанностей по занимаемой воинской должности осуществляются должностным лицом, имеющим право назначения на эту воинскую должность. При этом возложение на военнослужащих временного исполнения воинской должности по вакантным воинским должностям, подлежащим замещению высшим офицерским составом, осуществляется руководителями уполномоченного органа.
72. Командир (начальник) воинской части (учреждения) в случае своего временного отсутствия возлагает временное исполнение обязанностей на одного из заместителей, при их отсутствии на другое должностное лицо.
3. Зачисление в распоряжение командира (начальника)
73. Для решения вопросов дальнейшего прохождения воинской службы военнослужащие могут быть зачислены в распоряжение прямого командира (начальника), имеющего право издания приказов, должностным лицом, имеющим право назначения на воинскую должность.
74. Зачисление военнослужащего в распоряжение командира (начальника) допускается в случаях и на сроки, определенные пунктом 5  статьи 8  Закона.
4. Освобождение от воинской должности
75. Военнослужащий освобождается от занимаемой воинской должности в случае назначения на новую воинскую должность, перемещения, увольнения с воинской службы, а также в связи с другими обстоятельствами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами.
76. Право освобождения военнослужащего от занимаемой воинской должности имеет должностное лицо, которому предоставлено право назначения на данную воинскую должность в соответствии с Перечнем должностных лиц.
Глава 4. Порядок перемещения, прикомандирования военнослужащих
1. Перемещение военнослужащих
77. Перемещение военнослужащего - это изменение его должностного положения или места воинской службы.
Перемещение производится в случаях:

1) әскери лауазымға тағайындалған;
2) iссапарға жiберiлген;
3) Заңның 8-бабы 5-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетiлген негiздер бойынша қарамағына жiберiлген;
4) атқарып отырған лауазымынан босатылған;
5) бiр уәкiлеттi органнан әскери қызмет көзделген басқасына ауыстырған кезде;
6) әскери бөлiм немесе бөлiмше орналасқан орнын өзгерткен.
78. Бөлiмше немесе әскери бөлiм орналасқан орнын өзгерткен кезде, сондай-ақ тең әскери лауазымға тағайындалған кезде әскери қызметшiнi ауыстыру, оның келiсiмiнсiз тиiстi командирдiң (бастықтың) шешiмi бойынша жүргiзiледi.
79. Әскери қызметшiнi ауыстыру тек заңнамада белгiленген тәртiппен iстерi мен лауазымын тапсырғаннан кейiн әскери бөлiмнiң тiзiмiнен шығара отырып жүргiзiледi.
Iстер мен лауазымын тапсыруды бастауды әскери бөлiмнiң командирi (бастығы) жеке құрам бойынша бұйрықтан үзiндi немесе әскери қызметшiнi ауыстыру бойынша жазбаша хабарлама түскен сәттен бастап, бiрақ жетi тәулiктен кешiктiрмей, ал демалыста немесе емделуде жүрген әскери қызметшi үшiн олардың келген күнiнен бастап айқындайды.
Әскери бөлiмнiң тiзiмiнен шығару iстер мен лауазымды тапсыру актiсi бекiтiлгеннен кейiн келесi жұмыс күнi жүргiзiледi.
2. Әскери қызметшiлердi iссапарға жiберу және
олардың әскери қызметтi өткеру ерекшелiктерi
80. Әскери қызметшiлер мемлекеттiң қорғанысы және қауiпсiздiгi мүддесiндегi жұмыстарды орындау мақсатында олардың басшыларымен келiсiм бойынша, мемлекеттiк органдар мен ұйымдарға әскери емес лауазымдарға iссапарға жiберiлуi мүмкiн. Бұл ретте бұрын жасалған келiсiм-шарттың қолданысы тоқтатылмайды.
81. Мемлекеттiк органдар мен ұйымдарға iссапарға жiберiлген әскери қызметшiлермен жаңа келiсiм-шарт жасасу осы Ережеге сәйкес жүргiзiледi. Бұл ретте iссапарға жiберiлген әскери қызметшiлермен келiсiм-шарт жасасу әскери қызметшiлер iссапарға жiберiлген мемлекеттiк органдар мен ұйымдар басшыларының пiкiрiн ескере отырып жүзеге асырылады.
82. Мемлекеттiк органдар мен ұйымдарға iссапарға жiберiлген әскери қызметшiлерге әскери атақтар беру, оларды әскери қызметтен босату, уәкiлеттi органның наградаларымен марапаттау осы Ережеге сәйкес олар iссапарға жiберiлген органдардың, мекемелер мен ұйымдардың ұсыныстары бойынша, ал қажеттi жағдайларда - көрсетiлген мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың және оларды iссапарға жiберген уәкiлеттi органдар басшыларының бiрлескен ұсыныстары бойынша жалпы негiзде жүргiзiледi.
5-тарау. Әскери атақ беру, төмендету, айыру және қалпына
келтiру тәртiбi 1. Әскери атақ беру

1) назначения на воинскую должность;
2) прикомандирования;
3) зачисления в распоряжение по основаниям, указанным в подпунктах 1), 2) пункта 5  статьи 8  Закона;
4) освобождения от занимаемой должности;
5) перевода из одного уполномоченного органа в другой, в котором предусмотрена воинская служба;
6) изменения места дислокации воинской части или подразделения.
78. Перемещение военнослужащего при изменении места дислокации подразделения или воинской части, а также при назначении на равную воинскую должность производится без его согласия по решению соответствующего командира (начальника).
79. Перемещение военнослужащего производится только после сдачи дел и должности в установленном законодательством порядке с исключением из списков воинской части.
Начало сдачи дел и должности определяется командиром (начальником)воинской части с момента поступления выписки из приказа по личному составу письменного уведомления по перемещению военнослужащего, но не позднее семи суток, а для военнослужащего, находящегося в отпуске или на лечении и со дня их прибытия.
Исключение из списков воинской части производится на следующий рабочий день после утверждения актов сдачи дел и должности.
2. Прикомандирование военнослужащих
и особенности прохождения ими воинской службы
80. Военнослужащие в целях выполнения работ в интересах обороны и безопасности государства могут быть прикомандированы не на воинские должности к государственным органам и организациям по согласованию их руководителей. При этом действие ранее заключенного контракта не прекращается.
81. Заключение новых контрактов с военнослужащими, прикомандированными к государственным органам и организациям, производится в соответствии с настоящими Правилами. При этом заключение контрактов с прикомандированными военнослужащими осуществляется с учетом мнения руководителей государственных органов и организаций, к которым прикомандированы военнослужащие.
82. Присвоение военнослужащим, прикомандированным к государственным органам и организациям, воинских званий, увольнение их с воинской службы, награждение наградами уполномоченного органа, производятся на общих основаниях по представлениям органов, учреждений и организаций, к которым они прикомандированы, в соответствии с настоящими Правилами, а в необходимых случаях - по совместному представлению указанных государственных органов и организаций и руководителей уполномоченных органов, от которых они прикомандированы.
Глава 5. Порядок присвоения, снижения, лишения
и восстановления в воинском звании
1. Присвоение воинского звания

83. Әскери атақтар әскери қызметшiлерге дербес берiледi. Әскери атақ алғашқы немесе кезектi болуы мүмкiн.
84. Әскери қызметшiлерге әскери атақтар:
1) жоғары офицерлер құрамына - уәкiлеттi орган бiрiншi басшысының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi - Қарулы Күштерiнiң Жоғарғы Бас қолбасшысы;
2) полковник (бiрiншi дәрежелi капитан) - уәкiлеттi органдардың басшылары;
3) өзге де әскери атақтар - Лауазымды адамдардың тiзбесiне сәйкес уәкiлеттi органның басшысы айқындаған лауазымды адамдар бередi.
Алғашқы әскери атақтар:
1) офицерлер құрамы үшiн - лейтенант;
2) сержанттар (старшиналар) құрамы үшiн - кiшi сержант (2-сатылы старшина);
3) сарбаздар (матростар) құрамы үшiн - қатардағы жауынгер (матрос) болып саналады.
85. "Лейтенант" әскери атағы мыналарға берiледi:
1) офицер әскери атағы жоқ, жоғары әскери (арнаулы) оқу орнын аяқтаған әскери қызметшiге;
2) запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлықтың толық курсын аяқтаған және жоғары оқу орнын бiтiргеннен кейiн әскери бөлiмдерде алты айлық әскери тағылымдамадан өткен азаматқа;
3) офицерлер құрамының әскери атағы жоқ, тиiстi әскери-есептiк мамандығына ұқсас жоғары кәсiби бiлiмi бар және ол үшiн офицер әскери атағы штатымен көзделген әскери лауазымға келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiрген азаматқа (әскери қызметшiге) - тиiстi әскери лауазымға тағайындаған кезде алты айдан ерте емес;
4) офицерлер құрамының әскери атағы жоқ, жоғары кәсiби бiлiмi бар - әскери жиындар аяқталысымен, және жұмылдыру жоспары бойынша әскери бөлiмнiң офицерлер лауазымына тiркелген әскери мiндеттiге, бiрақ оқу орнын аяқтағаннан кейiн бiр жылдан ерте емес.
86. Офицерлер құрамының алғашқы әскери атағын әскери қызмет көздеген уәкiлеттi органның басшысы бередi.
87. "Сержант" ("бiрiншi сатылы старшина") әскери атағы және кейiнгiлерi, әдеттегiдей, курстық даярлықтың қажеттi деңгейi бар және тиiстi лауазымдарға тағайындалған әскери қызметшілерге, бiрақ 12 айдан кешiктiрiлмей берiледi.
88. "Кiшi сержант" ("екiншi сатылы старшина") әскери атағы мыналарға берiледi:
1) запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлықтың толық курсын аяқтаған және жоғары оқу орнын аяқтағаннан кейiн әскери тағылымдамадан өтпеген азаматқа;
2) әскери атағы жоқ, әскери қызметке шақыру немесе келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiрген кезде жоғары немесе орта кәсiптiк бiлiмi бар азаматқа.

83.   Воинские звания присваиваются военнослужащим персонально. Воинское звание может быть первым или очередным.
84. Воинские звания военнослужащим присваиваются:
1) высшего офицерского состава - Президентом - Верховным Главнокомандующим Вооруженных Сил Республики Казахстан по представлению первого руководителя уполномоченного органа;
2) полковника (капитана первого ранга) - руководителями уполномоченных органов;
3) иные воинские звания - должностными лицами, определенными руководителями уполномоченного органа в соответствии с Перечнем должностных лиц.
Первыми воинскими званиями считаются:
1) для офицерского состава - лейтенант;
2) для состава сержантов (старшин) - младший сержант (старшина 2 статьи);
3) для состава солдат (матросов) - рядовой (матрос).
85. Воинское звание "лейтенант" присваивается:
1) военнослужащему, не имеющему воинского звания офицера, окончившему высшее военное (специальное) учебное заведение;
2) гражданину, окончившему полный курс военной подготовки по программе офицеров запаса и прошедшему после окончания высшего учебного заведения шестимесячную войсковую стажировку в воинских частях;
3) гражданину (военнослужащему), не имеющему воинского звания офицерского состава, имеющему высшее профессиональное образование, родственное соответствующей военно-учетной специальности, и поступившему на воинскую службу по контракту на воинскую должность, для которой штатом предусмотрено воинское звание офицера, - при назначении на соответствующую воинскую должность, не ранее чем через шесть месяцев;
4) военнообязанному, не имеющему воинского звания офицерского состава, имеющему высшее профессиональное образование, - по окончании воинских сборов, и приписанному на офицерскую должность воинской части по мобилизационным планам, но не ранее одного года после окончания учебного заведения.
86. Первое воинское звание офицерского состава присваивается руководителем уполномоченного органа, в котором предусмотрена воинская служба.
87. Воинское звание "сержант" ("старшина первой статьи") и последующие присваиваются военнослужащим, как правило, имеющим необходимый уровень курсовой подготовки и назначенным на соответствующие должности, но не ранее чем через 12 месяцев.
88. Воинское звание "младший сержант" ("старшина второй статьи")
1) гражданину, окончившему полный курс военной подготовки по программе офицеров запаса и не прошедшему после окончания высшего учебного заведения войсковую стажировку;
2) гражданину, не имеющему воинского звания, имеющему высшее или среднее профессиональное образование при призыве на воинскую службу или поступлении на воинскую службу по контракту.

89. "Ефрейтор" ("аға матрос") әскери атағы лауазымдарға тағайындау кезiнде олар үшiн Әскери лауазымдар тiзбесiмен тиiстi әскери атақ көзделген мамандығын табысты меңгерген қатардағы жауынгерлер мен матростарға, бiрақ 12 айдан кешiктiрiлмей берiледi.
90. "Қатардағы жауынгер" ("матрос") әскери атағы әскери атағы жоқ азаматтарға мынадай жағдайларда берiледi:
1) әскерге шақырылған және келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiрген кезде;
2) запасқа шығарылған кезде;
3) әскери (арнаулы) оқу орнына қабылданған кезде.
91. Мемлекеттік органдарда қызмет өткерiп жүрген немесе өткерген және арнайы атағы немесе сыныптық шенi бар азамат әскери қызметке кiрген кезде уәкiлеттi органның басшысы айқындайтын қайта аттестаттау тәртiбiмен әскери атақ берiлуi мүмкiн.
92. Егер әскери қызметшi Әскери лауазымдар тiзбесiнде тең немесе неғұрлым жоғары әскери атақ көзделген әскери лауазымды атқаратын болса, бұрынғы әскери атағында еңбек сiңiрген мерзiмi аяқталғаннан кейiн оған кезектi әскери атақ берiледi.
93. Әскери қызметшiде алынбаған тәртiптiк жазасы болған кезде ол кезектi әскери атақ беруге ұсынылмайды.
94. Жоғары офицерлер құрамының әскери атағы, әдеттегiдей, әскери қызметшiге жоғары офицерлер құрамы алмастыруға жататын әскери лауазымды атқарғанына кемiнде екi жыл өткеннен кейiн берiледi.
95. Әскери атақтардағы еңбек сiңiрген мерзiм әскери атақ берiлген күннен бастап есептеледi.
96. Сержанттар (старшиналар) лауазымдарына тағайындаған кезде тиiстi курстық даярлықтан өткен әскери қызметшiлерге Әскери лауазымдар тiзбесiне сәйкес әскери атақтар берiлуi мүмкiн.
97. Әскери (арнаулы) оқу орындарында және күндiзгi оқу нысаны бойынша адьюнктурада оқитын офицерлерге офицерлер құрамының кезектi әскери атақтары әскери атақтардағы белгіленген еңбек сiңiрген мерзiмi өткеннен кейiн және ол оқуға түсер алдында атқарған, Әскери лауазымдар тiзбесiнде айқындалған әскери лауазымы бойынша әскери атаққа берiлетiн әскери атағы сәйкес келген кезде берiледi.
98. Қазақстан Республикасын қорғау, жауынгерлiк кезекшiлiктi атқару немесе әскери қызметтiң өзге де мiндеттерiн орындау кезiнде батылдық пен ерлiк танытқан не әскери борышын үлгiлi орындайтын әскери қызметшiлерге кезектi әскери атақ мерзiмiнен бұрын берiлуi мүмкiн, бiрақ атқарып отырған әскери лауазым үшiн Әскери лауазымдар тiзбесiнде көзделген әскери атақтан жоғары емес.
Мерзiмiнен бұрын әскери атақ әскери атағындағы белгiленген еңбек сiңiрген мерзiмiнiң кемiнде жартысы өткеннен кейiн және берiлетiн атақтың Әскери лауазымдар тiзбесi бойынша әскери атаққа сәйкес келген кезде, бiрақ әскери қызмет кезеңiнде екi реттен артық берiлмейдi.

89. Воинские звания "ефрейтор" ("старший матрос") присваиваются рядовым и матросам, успешно освоившим специальность, при назначении на должности, для которых Перечнем воинских должностей предусмотрены соответствующие воинские звания, но не ранее чем через 12 месяцев.
90. Воинское звание "рядовой" ("матрос") присваивается гражданам, не имеющим воинского звания:
1) при призыве и поступлении на воинскую службу по контракту;
2) при зачислении в запас;
3) при зачислении в военное (специальное) учебное заведение.
91. При поступлении на воинскую службу гражданину, проходящему проходившему службу в государственных органах и имеющему специальное звание или классные чины, может быть присвоено воинское порядке переаттестации, определяемом руководителем уполномоченного органа.
92. Очередное воинское звание присваивается военнослужащему по истечении срока выслуги в предыдущем воинском звании, если он занимает должность, для которой Перечнем воинских должностей было равное или более высокое воинское звание.
93. При наличии у военнослужащего не снятого дисциплинарного взыскания, последний не может быть представлен  к присвоению очередного звания.
94. Воинское звание высшего офицерского состава, как правило, присваивается военнослужащему по истечении не менее двух лет в занимаемой воинской должности, подлежащей замещению высшим офицерским составом.
95. Срок выслуги в воинских званиях исчисляется со дня присвоения воинского звания.
96. Военнослужащим, прошедшим соответствующую курсовую подготовку при назначении на должности сержантов (старшин), могут быть присвоены воинские звания в соответствии с Перечнем воинских должностей.
97. Офицерам, обучающимся в военных (специальных) учебных заведениях и адъюнктуре по очной форме обучения, очередные воинские звания офицерского состава присваиваются по истечении установленного срока выслуги в воинских званиях и при соответствии присваиваемого воинского звания воинскому званию по воинской должности, которую он занимал перед поступлением на учебу, определенной Перечнем воинских должностей.
98. Военнослужащим, проявившим бесстрашие и мужество при защите Республики Казахстан, несении боевого дежурства или исполнении иных обязанностей воинской службы, либо образцово выполняющим воинский долг, очередное воинское звание может быть присвоено досрочно, но не выше воинского звания, предусмотренного Перечнем воинских должностей для
занимаемой им воинской должности.
Досрочное воинское звание присваивается по истечении не менее половины установленного срока выслуги в воинском звании и при соответствии присваиваемого звания воинскому званию по Перечню воинских должностей, но не более двух раз за период воинской службы.

99. Жауынгерлiк даярлықта, әскери тәртiптi нығайтуда, күрделi әскери техниканы меңгеруде жоғары көрсеткiштерге қол жеткiзген немесе қорғаныс сипатындағы мiндеттердi шешумен байланысты тапсырылған учаскедегi мiндеттердi үлгiлi орындайтын әскери қызметшiлерге кезектi әскери атақ подполковникке дейiн, ал ғылыми атағы бар ғылыми-педагогикалық құрамның офицерлерiне полковниктi қоса алғанда - атқарып отырған әскери лауазымы бойынша көзделген әскери атақтан бiр сатыға жоғары атақ берiлуi мүмкiн.
Атқарып отырған әскери лауазымы бойынша көзделген әскери атақтан бiр сатыға жоғары кезектi әскери атақ әскери қызмет кезеңiнде бiр реттен артық берiлмейдi және әскери атағында кемiнде екi жыл белгiленген еңбек сiңiрген мерзiм өткеннен кейiн берiледi.
100. "Ефрейтор" ("аға матрос") әскери атағы сiңiрген ерекше жеке еңбегiн көтермелеу ретiнде ол үшiн Әскери лауазымдар тiзбесiнде "қатардағы жауынгер" ("матрос") әскери атағы көзделген әскери лауазымды атқарып отырған әскери қызметшiге берiлуi мүмкiн.
101. "Кiшi сержант" ("екiншi сатылы старшина") әскери атағы ол үшiн Әскери лауазымдар тiзбесiнде "кiшi сержант" ("екiншi сатылы старшина") және одан жоғары әскери атақ көзделген әскери лауазымды атқаратын қатардағы жауынгерге (матросқа), сондай-ақ оқу-жаттығу әскери бөлiмiнде сержанттарды (старшиналарды) даярлау бағдарламасы бойынша оқуды табысты аяқтаған әскери қызметшiге берiледi.
102. Әскери лауазымы бойынша шектеу түрiнде жазасын өткерген уақытта әскери қызметшiге кезектi әскери атақ және офицерлер құрамының алғашқы әскери атағы берiлмейдi, ал жаза мерзiмi тиiстi әскери атағындағы еңбек сiңiрген жылдары мерзiмiне есептелмейдi.
103. Әскери мiндеттiлерге кезектi әскери атақтарды әскери жиындарға басшылық жасаған лауазымды адамның ұсынысы бойынша тек әскери лауазымға тағайындар алдында және олар әскери жиындардан өткеннен және уәкiлеттi органдардың басшылары белгiлеген сынақтарды тапсырғаннан кейiн берiледi.
104. Әскери мiндеттiлерге "запастағы полковник" әскери атағы соғыс жағдайын енгiзген кезде осы Ережеге сәйкес берiледi.
105. Офицерлер немесе сержанттар құрамының әскери атағынан айырылған әскери қызметшiге (әскери мiндеттiге) қатардағы құрамның әскери есебiне бiр уақытта ауыстырумен облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергiлiктi әскери басқару органының бастығы "қатардағы жауынгер" әскери атағын бередi.
1. Әскери атақты төмендету, одан айыру және
оны қалпына келтiру
106. Әскери қызметшiлердi әскери атағында бiр сатыға мыналар төмендетуi мүмкiн:
1) жоғары офицерлер құрамын - Президент - Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Жоғарғы Бас қолбасшысы;

99. Военнослужащему, добившемуся высоких показателей в боевой подготовке, укреплением воинской дисциплины, овладении сложной военной техникой или образцово выполняющему обязанности на порученном участке, связанном с решением задач оборонного характера, может быть присвоено очередное воинское звание до подполковника, а офицерам научно-педагогического состава, имеющим ученую степень, до полковника включительно - на одну ступень выше воинского звания, предусмотренного по занимаемой воинской должности.
Очередное воинское звание на одну ступень выше воинского звания, предусмотренного по занимаемой воинской должности, присваивается не более одного раза за период воинской службы и по истечении не менее двух установленных сроков выслуги в воинском звании.
100. Воинское звание "ефрейтор" ("старший матрос") может быть присвоено в качестве поощрения за особые личные заслуги военнослужащему, занимающему воинскую должность, для которой Перечнем воинских должностей предусмотрено воинское звание "рядовой" ("матрос").
101. Воинское звание "младший сержант" ("старшина второй статьи") присваивается рядовому (матросу), замещающему воинскую должность, для которой Перечнем воинских должностей предусмотрено воинское звание "младший сержант" ("старшина второй статьи") и выше, а также военнослужащему, успешно завершившему обучение в учебной воинской части
по программе подготовки сержантов (старшин).
102. Во время отбывания наказания в виде ограничения по воинской службе военнослужащему не могут быть присвоены очередное воинское звание   и первое воинское звание офицерского состава, срок наказания не засчитывается в срок выслуги в соответствующем воинском звании.
103.   Военнообязанным очередные воинские звания присваиваются по представлению должностного лица, руководившего воинскими сборами, только при предназначении на воинские должности и после прохождения ими сборов и сдачи зачетов, установленных руководителями ценных органов.
104.    Воинское звание "полковник запаса" военнообязанным присваивается в соответствии с настоящими Правилами при введении военного положения.
105. Военнослужащему (военнообязанному), лишенному воинского звания офицерского или сержантского составов, одновременно с переводом на воинский учет рядового состава начальником местного органа военного управления области (города республиканского значения и столицы) воинское звание "рядовой".
2. Снижение, лишение и восстановление в воинском звании
106. Военнослужащие могут быть снижены в воинском звании на одну ступень:
1)   высший офицерский состав - Президентом - Верховным Главнокомандующим Вооруженных Сил Республики Казахстан;

2) офицерлер құрамын (жоғары офицерлер құрамынан басқа) - уәкiлеттi органның бiрiншi басшысы;
3) өзге әскери атақтарды - Лауазымды тұлғалар тiзбесiне сәйкес.
Олардың бұрынғы әскери атағын қалпына келтiру атқарып отырған штаттық лауазымына қарамастан, төмендеткен күннен бастап кемiнде алты айдан кейiн, үлгiлi тәртiбi және қызметке адал қараған кезде уәкiлеттi орган басшысының бұйрығымен жүргiзiледi. Әскери атағын қайта төмендетуге жол берiлмейдi, ықпал етудiң өзге де шаралары қолданылады.
107. Қылмыс жасаған әскери қызметшiлер (әскери мiндеттiлер) заңды күшiне енген соттың айыптау үкiмi бойынша әскери атағынан айырылады.
Әскери қызметшiнi әскери атағынан айыру жеке құрам бойынша бұйрықпен, әскери мiндеттiнi - жергiлiктi әскери басқару органы бастығының тиiсті бұйрығымен ресiмделедi.
108. Әскери қызметте болудың шектi жасына жетпеген, әскери атағынан айырылған, кейiннен өздерiн әскери лауазымды алмастыруға лайықты етiп көрсеткен азаматтарға бұрынғы атақтарына тең әскери атақтар соттылығы алынғаннан (өтелгеннен) кейiн берiлуi мүмкiн.
109. Әскери атағынан айырылған азаматтың бұрынғы әскери атағын беру туралы өтiнiшiн жергiлiктi әскери басқару органы ол келiп түскеннен кейiн бiр ай мерзiмнен кешiктiрмей қарайды.
Негiздемелер болған кезде бұрынғы әскери атағын беру туралы ұсыным ресiмделедi.
Әскери атақ берудi әскери атағынан айырған адам жүргiзедi.
110. Заңсыз соттауға байланысты әскери атағынан айырылған азаматқа бұрынғы әскери атағы Қазақстан Республикасының заңдарында және басқа да нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде белгiленген бұрынғы құқықтары мен жеңiлдiктерiн қалпына келтiре отырып, оны ақтау туралы шешiм күшiне енгеннен кейiн берiледi.
6-тарау. Әскери қызметшiлерге демалыстар беру тәртiбi 1. Демалыс түрлерi
111. Әскери қызметшiлерге мынадай демалыстар берiледi:
1) жыл сайынғы;
2) отбасы жағдайы бойынша қысқа мерзiмдi;
3) жүктiлiгi және бала тууы бойынша;
4) қосымша;
5) каникулярлық;
6) оқу;
7) шығармашылық;
8) сырқаттануы бойынша;
9) көтермелеу түрiнде қысқа мерзiмдi (тек мерзiмдi қызмет әскери қызметшiлерiне).
112. Демалыстар әскери бөлiм командирiнiң бұйрығы негiзiнде берiледi.
113. Демалыстардың ұзақтығы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады, бұл ретте жыл сайынғы және қосымша демалыстардың жалпы ұзақтығы демалысты өткiзу орнына бару және қайта келу үшiн қажеттi уақытты есептеусiз берiлетiн жылда 60 тәулiктен аспауы тиiс.

2) офицерский состав (кроме высшего офицерского состава) - первым руководителем   уполномоченного органа;
3) иные воинские звания - в соответствии с Перечнем должностных лиц.
Их восстановление в прежнем воинском звании производится независимо от занимаемой штатной должности, не ранее чем через шесть месяцев со дня снижения, при примерном поведении и добросовестном отношении к службе лицом, производившим снижение воинского звания. Повторное снижение в воинском звании не допускается, принимаются иные меры воздействия.
107.    Военнослужащие (военнообязанные), совершившие преступления, лишаются воинского звания по обвинительному приговору суда, вступившему в законную силу.
Лишение воинского звания военнослужащему оформляется приказом по личному составу, военнообязанным - соответствующим приказом начальника местного органа военного управления.        108. Гражданам, не достигшим предельного возраста состояния на воинской службе, лишенным воинских званий, которые в последующем зарекомендовали себя достойными замещать воинские должности, могут быть присвоены    воинские звания, равные прежним званиям, - после снятия (погашения)   судимости.
109. Заявление гражданина, лишенного воинского звания, о присвоении прежнего воинского звания рассматривается местным органом военного управления не позднее чем в месячный срок со дня его поступления.
При наличии оснований оформляется представление о присвоении прежнего воинского звания.
Присвоение воинского звания производится лицом, лишившим воинского звания.
110. Гражданину, лишенному воинского звания в связи с незаконным осуждением, присваивается прежнее воинское звание после вступления в силу решения о его реабилитации, с восстановлением прежних прав и льгот, установленных законами и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Глава 6. Порядок предоставления военнослужащим отпусков
1. Виды отпусков
111. Военнослужащим предоставляются отпуска:
1) ежегодные;
2) краткосрочные по семейным обстоятельствам;
3) по беременности и родам;
4) дополнительные;
5) каникулярные;
6) учебные;
7) творческие;
8) по болезни;
9) краткосрочные в виде поощрения (только военнослужащим срочной службы).
112. Отпуска предоставляются на основании приказа командира воинской части.
113. Продолжительность отпусков определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, при этом общая продолжительность ежегодного и дополнительных отпусков не может превышать 60 суток в году предоставления, не считая времени, необходимого для проезда к месту проведения отпуска и обратно.

114. Әскери қызметшiлер демалысқа келгеннен кейiн әскери есептi жүргiзетiн органға әскери есепке тұрады.
115. Заңнамада көзделген жағдайларды қоспағанда, демалыстардың барлық түрiнде болған кезде әскери қызметшiлердiң ақшалай үлесi және өзге де қосымша төлемдерi сақталады.
2. Жыл сайынғы демалыс беру
116. Жыл сайынғы демалыстар әскери қызметшiлерге оларды пайдалану кезеңдерiн кезектестiрудi, сондай-ақ әскери бөлiмнiң жауынгерлiк әзiрлiгiн ұстауды ескере отырып және демалыстар кестесiне сәйкес жылдың кез келген уақытында берiледi. Демалыс кестесi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеңiлдiктердi пайдаланатын әскери қызметшiлердiң санатын ескере отырып, жыл басында әрбiр күнтiзбелiк жылға жасалады және барлық әскери қызметшiлердiң назарына жеткiзiледi.
Демалыс уақытында әскери бөлiмдi толық таратуды және келiсiм-шартта көзделген өзге де жағдайларды қоспағанда, әскери бөлiмнiң бастамасы бойынша әскери қызметшiнi ауыстыруға, босатуға жол берiлмейдi.
117. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiге берiлетiн жыл сайынғы демалыстың ұзақтығы "Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi және оларды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен айқындалады.
118. Ол әскери қызметке келiсiм-шарт (шақыру) бойынша кiрген жылы және босатылған жылы әскери қызметшiге жыл сайынғы демалыстың ұзақтығын есептеу жыл сайынғы демалыс ұзақтығын он екiге бөлумен және алынған тәулiк санын әскери қызметке кiрген немесе босатылған жылдағы әскери қызметтiң толық ай санына көбейтумен есептеледi.
119. Толық емес тәулiк пен ай санын дөңгелектеу арттыру жағына қарай жүргiзiледi. Әскери қызметшiнi әскери қызметтен уақтылы босату (әскери бөлiмнiң жеке құрамының тiзiмiнен шығару) мүмкiн болмаған жағдайда оны босатқан күнге толық пайдаланылмаған жыл сайынғы демалыс уақытының есебiн әскери қызметшiге ұсына отырып жүргiзiледi. Егер демалыс бұдан бұрын демалыс кестесiне сәйкес пайдаланылмаған болса, мерзiмiнен бұрын босату кезiнде (келiсiм-шарт мерзiмi аяқталғанға дейiн) әскери қызметшiнiң жыл сайынғы демалыс ұзақтығы осындай тәртiппен есептеледi.
120. Әскери (арнаулы) оқу орнын аяқтаған әскери қызметшiлерге жыл сайынғы демалыс көрсетiлген оқу орнын аяқтағаннан кейiн берiледi.
121. Әскери қызметшiлердiң жыл сайынғы демалысының ұзақтығы демалысты өткiзу орнына дейiн бару және қайта келу үшiн қажеттi уақытты ескере отырып, тәулiк санына арттырылады. Егер әскери қызметшiге жыл сайынғы демалыс бөлiнiп берiлсе, онда демалыс орнына бару және қайта келу үшiн қажеттi уақыт бiр рет берiледi.

114. Военнослужащие по прибытии в отпуск встают на воинский учет в органы, ведущие воинский учет.
115. На период нахождения во всех видах отпусков за военнослужащим сохраняются денежное содержание и иные дополнительные выплаты, за исключением случаев, предусмотренных законодательством.
2. Предоставление ежегодного отпуска
116. Ежегодные отпуска предоставляются военнослужащим в любое время года с учетом чередования периодов их использования, а также поддержания боевой готовности воинской части и в соответствии с графиком отпусков График отпусков составляется на каждый календарный год в начале года, с учетом категории военнослужащих, пользующихся льготами в соответствии законодательством Республики Казахстан, и доводится до сведения всех военнослужащих.
Во время отпуска не допускаются перемещение, увольнение военнослужащего по инициативе воинской части, за исключением полной ликвидации воинской части и иных случаев, предусмотренных в контракте.
117. Продолжительность предоставляемого ежегодного отпуска  военнослужащему, проходящему воинскую службу по контракту, определяется  Законом   Республики Казахстан "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей".
118. Исчисление продолжительности ежегодного отпуска военнослужащему в год поступления его на воинскую службу по контракту (призыва) и в год увольнения исчисляется делением продолжительности ежегодного отпуска на двенадцать и умножением полученного количества суток на количество полных месяцев воинской службы в году поступления на воинскую   службу или увольнения.
119. Округление количества неполных суток и месяцев производится в сторону увеличения. В случае, когда невозможно своевременное увольнение военнослужащего с воинской службы (исключение из списков личного состава воинской части), на день его увольнения производится расчет недоиспользованного времени ежегодного отпуска с предоставлением его военнослужащему В таком же порядке исчисляется продолжительность ежегодного   отпуска военнослужащего при досрочном (до истечения срока контракта) увольнении, если отпуск не использован ранее в соответствии с графиком отпусков.
120. Военнослужащим, окончившим военное (специальное) учебное заведение, ежегодный отпуск предоставляется по окончании указанного учебного заведения.
121. Продолжительность ежегодного отпуска военнослужащих увеличивается на количество суток, с учетом необходимого времени для проезда   к месту проведения отпуска и обратно. Если ежегодный отпуск военнослужащим предоставлен по частям, то время, необходимое для проезда к месту проведения отпуска и обратно, предоставляется один раз.

122. Әскери қызметшiнiң баянаты және әскери бөлiм командирiнiң шешiмi бойынша әскери қызметшiге жыл сайынғы және қосымша демалыстарды олардың арасын үзбей ретпен беруге жол берiледi.
123. Өткен жылға арналған жыл сайынғы және (немесе) қосымша демалыстар келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiге дәлелдi себептермен берiлмеген болса, демалыс әскери қызметшiге келесi жылы тек оның келiсiмiмен немесе оның өтiнiшi бойынша демалысты өткiзу орнына бару және қайта келу уақытын ескере отырып берiледi.
Шақыру бойынша әскери қызмет өткеретiн, дәлелдi себептермен жыл сайынғы және қосымша демалыстарды пайдаланбаған офицерге көрсетiлген демалыстардың соңғысы аяқталған күнi әскери бөлiмнiң тiзiмiнен шығарумен әскери қызметтен босату кезiнде берiледi.
124. Жыл сайынғы немесе қосымша демалыс (кейiннен әскери бөлiмнiң тiзiмiнен шығарумен босату жылындағыны қоспағанда) уақытында науқастанған әскери қызметшiлерге жыл сайынғы немесе қосымша демалыс отбасы жағдайы бойынша демалыстан басқа, сырқаттанған күндерiнiң тиiстi санына ұзартылады. Осындай жағдайда демалысты ұзартуды әскери емдеу-алдын алу мекемесiнен алынған анықтама негiзiнде әскери бөлiмнiң командирi жүзеге асырады.
125. Әскери қызметшiнiң отбасы мүшесi ауыр денсаулық жағдайында немесе қайтыс болған (қаза тапқан) жағдайда, сондай-ақ демалыста жүрген әскери қызметшiнiң отбасы мүшелерi ұшыраған табиғи немесе техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар кезiнде әскери қызметшi демалыста жүрген аумақтағы жергiлiктi әскери басқару органы бастығының әскери қызмет өткеру орнына бару үшiн қажеттi уақытты есептеусiз, демалысты он тәулiктен аспайтын мерзiмге ұзартуға құқығы бар.
Демалысты ұзартқаны туралы жергiлiктi әскери басқару органының бастығы көрсетiлген әскери қызметшi әскери қызмет өткеретiн әскери бөлiмнiң командирiн дереу хабардар етедi.
3. Отбасы жағдайы бойынша демалыстар беру
126. Отбасы жағдайы бойынша демалыс әскери қызметшiге 10 тәулiкке дейiнгi мерзiмге мынадай жағдайда берiледi:
1) отбасы мүшелерiнiң ауыр денсаулық жағдайында немесе қайтыс болғанда (қаза тапқанда);
2) отбасы мүшелерi ұшыраған табиғи немесе техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларда.
127. Осындай демалыс берiлген мән-жайлар құжатпен расталуы тиiс. Әскери қызметшiге берiлетiн отбасы жағдайы бойынша демалыстың ұзақтығы демалысты өткiзу орнына бару және қайта келу үшiн қажеттi тәулiк санына арттырылады.
4. Жүктiлiгi және бала тууы бойынша демалыстар беру.
Балаларды асырап алған әскери қызметшiлердiң демалысы

122. По рапорту военнослужащего и решению командира воинской части   предоставление военнослужащему ежегодного и дополнительных отпусков допускается последовательно без разрыва между ними.
123. В случае, когда ежегодный и (или) дополнительные отпуска за истекший год не были предоставлены военнослужащему, проходящему воинскую службу по контракту, по уважительным причинам, отпуск предоставляется военнослужащему в следующем году только с его согласия или по его просьбе, с учетом времени проезда к месту проведения отпуска и
обратно.
Офицеру, проходящему воинскую службу по призыву, не использовавшему по уважительным причинам ежегодный и дополнительный отпуска, указанные отпуска предоставляются при увольнении с воинской службы с исключением его из списков воинской части в день окончания последнего из отпусков.
124. Военнослужащим, заболевшим во время ежегодного или дополнительного отпусков (за исключением в году увольнения с последующим исключением из списков воинской части), ежегодный или дополнительный отпуска продлеваются на соответствующее количество дней болезни, кроме отпуска по семейным обстоятельствам. Продление отпуска в этом случае
осуществляется командиром воинской части на основании справки из военного лечебно-профилактического учреждения.
125. В случае тяжелого состояния здоровья или смерти (гибели) члена семьи, а также чрезвычайных ситуаций природного или техногенного характера, постигших членов семьи военнослужащего, находящегося в отпуске, начальник местного органа военного управления, на территории которого он находится в отпуске, имеет право продлить отпуск на срок не более десяти суток, без учета времени, необходимого для проезда к месту прохождения воинской службы.
О продлении отпуска начальник местного органа военного управления немедленно извещает командира воинской части, в которой проходит воинскую службу указанный военнослужащий.
3. Предоставление отпусков по семейным обстоятельствам
126. Отпуск по семейным обстоятельствам предоставляется военнослужащим на срок до 10 суток в случаях:
1) тяжелого состояния здоровья или смерти (гибели) членов семьи;
2) чрезвычайных ситуаций природного или техногенного характера, постигших членов семьи.
127. Обстоятельства, по которым предоставлен такой отпуск, должны быть документально подтверждены. Продолжительность отпуска по семейным обстоятельствам, предоставляемого военнослужащему, увеличивается на количество суток, необходимое для проезда к месту проведения отпуска и обратно.
4. Предоставление отпусков по беременности и родам. Отпуска
военнослужащим, усыновившим или удочерившим детей

128. Әскери қызметшi әйелдерге жүктiлiгi және бала тууы бойынша демалыс бала туғанға дейiн ұзақтығы жетпiс күнтiзбелiк күн немесе бала туғаннан кейiн елу алты (ауыр босанған немесе екi немесе одан көп бала туған жағдайда - жетпiс) күнтiзбелiк күн берiледi. Есептеу жиынтықталып жүргiзiледi және әскери қызмет өткеру ұзақтығына қарамастан, осы кезеңдер үшiн жүктiлiгi және бала тууы жөнiндегi жәрдемақыны төлеумен босанғанға дейiн нақты пайдаланылған күндердiң санына қарамастан демалыс толық берiледi.
Көрсетiлген демалыс әскери қызметшiлерге тиiстi медициналық мекеме берген еңбекке жарамсыздық парағы негiзiнде берiледi.
129. Тiкелей перзентханадан жаңа туған баланы асырап алған әскери қызметшiге асырап алған күнiнен бастап және бала туған күнiнен бастап елу алты күн өткенге дейiнгi кезеңге (ата-анасының бiреуiне) әскери қызмет ұзақтығына қарамастан осы кезеңге жәрдемақы төлеумен демалыс берiледi.
5. Қосымша демалыстар беру
130. Әскери қызмет өткерудiң ерекше жағдайлары бар жергiлiктi жерлерде әскери қызмет өткеретiн немесе өткерген әскери қызметшiлерге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қосымша демалыстар берiледi.
Бұл ретте қосымша демалыстың ұзақтығы жыл сайынғы демалысқа қосылмайды.
131. Қосымша демалыстар әскери қызметке түскен немесе босатылған жылы әскери қызметшiлерге толық көлемде берiледi.
132. Депутаттыққа кандидат ретiнде белгiленген тәртiппен тiркелген әскери қызметшiге, оның тiлегi бойынша әскери қызметшi кандидат ретiнде тiркелген күннен бастап және сайлау нәтижелерi ресми жарияланған күнге дейiн демалыс берiледi.
133. Әскери қызметшi әйелге оның баянаты бойынша бала үш жасқа толғанға дейiн оның күтiмi жөнiнде қосымша демалыс берiледi. Қосымша демалыс уақытында оның әскери лауазымы сақталады.
134. Перзентханадан жаңа туған бала асырап алған ерлi-зайыпты әскери қызметшiлердiң бiреуiнiң баянаты бойынша осы кезеңге әскери қызмет орны мен әскери лауазымын сақтай отырып, ол үш жасқа толғанға дейiн бала күтiмi жөнiнде қосымша демалыс берiледi.
6. Каникулярлық демалыстар беру
135. Демалыстар күндiзгі оқу нысаны бойынша әскери (арнаулы) оқу орындарында оқитын курсанттар мен тыңдаушыларға оқу сабақтарындағы үзiлiстер уақытында мынадай мерзiмге берiледi:
1) қысқы демалыс - 14 тәулiк;
2) жазғы демалыс - 30 тәулiк.
Каникулярлық демалыстарды өткiзу орнына бару және қайта келу үшiн қажеттi уақыт берiлмейдi.

128. Военнослужащим-женщинам предоставляются отпуска по беременности и    родам продолжительностью семьдесят календарных дней до родов пятьдесят шесть (в случае осложненных родов или рождения двух или более детей   - семьдесят) календарных дней после родов. Исчисление производится суммарно и отпуск предоставляется полностью, независимо от, числа дней фактически использованных до родов, с выплатой за эти периоды пособия по беременности и родам независимо от продолжительности прохождения воинской службы.
Указанный отпуск военнослужащим предоставляется на основании листка временной нетрудоспособности, выданного соответствующим медицинским учреждением.
129. Военнослужащему, усыновившему или удочерившему новорожденных детей непосредственно из родильного дома, предоставляется (одному   из родителей) отпуск за период со дня усыновления или удочерения и до   истечения пятидесяти шести дней со дня рождения ребенка, с выплатой в этот период пособия, независимо от продолжительности воинской службы.
5. Предоставление дополнительных отпусков
130. Военнослужащим, проходящим или проходившим воинскую службу в местностях с особыми условиями прохождения воинской службы, предоставляются   дополнительные отпуска в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При этом продолжительность дополнительного отпуска в счет ежегодного отпуска не включается.
131.   Дополнительные отпуска в год поступления или увольнения с воинской службы предоставляются военнослужащим в полном объеме.
132.   Военнослужащему, зарегистрированному в установленном порядке в качестве кандидата в депутаты, по его желанию предоставляется отпуск со дня регистрации военнослужащего в качестве кандидата и до дня официального опубликования результатов выборов.
133.   Военнослужащей-женщине по ее рапорту предоставляется дополнительный отпуск по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет. За время дополнительного отпуска за ней сохраняется воинская должность.
134.   По рапорту одного из военнослужащих супругов, усыновившего или удочерившего новорожденных детей из родильного дома, предоставляется дополнительный   отпуск по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет с сохранением за этот период места воинской службы и воинской должности.
6. Предоставление каникулярных отпусков
135. Отпуска предоставляются курсантам и слушателям, обучающимся в военных (специальных) учебных заведениях по очной форме обучения, во время перерывов в учебных занятиях на следующие сроки:
1) зимний отпуск - 14 суток;
2) летний отпуск - 30 суток.
Время, необходимое для проезда к месту проведения каникулярных отпусков и обратно, не предоставляется.

7. Оқу демалыстарын беру
136. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiлерге оқу демалыстары берiледi:
1) қабылдау емтихандарына дайындалу және оларды тапсыру үшiн;
2) оқу кезеңiнде.
137. Оқу демалыстарының ұзақтығы оқу жоспарымен белгiленедi және оны оқу орнының жазбаша шақыруы негiзiнде әскери бөлiмнiң командирi бередi.
8. Шығармашылық демалыстар беру
138. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiн, ғылым кандидаты немесе докторы ғылыми дәрежесiнiң iзденушiсi болып табылатын әскери қызметшiге қызметтiк iс-әрекетiн ғылыми жұмыспен табысты үйлестiрген жағдайда ол ғылыми дәрежесiнiң iзденушi болып табылатын ғылыми кеңестiң ұсынысы бойынша әскери бөлiмнiң қолбасшылығы әскери бөлiм командирiнiң шешiмiмен ұзақтығы екi айға дейiн шығармашылық демалыстар бередi.
9. Сырқаттануы бойынша демалыстар беру
139. Сырқаттануы бойынша демалыс әскери қызметшiге Әскери-дәрiгерлiк сараптама ережесiне сәйкес әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы негiзiнде берiледi. Сырқаттануы бойынша демалыс әскери қызметшiге 30-дан 60 тәулiкке дейiнгi мерзiмге, ал босатылатын жылы келiсiм-шарт мерзiмi аяқталған күнге дейiн берiледi.
140. Әскери қызметшiлердiң жекелеген санаты үшiн, олар денсаулығына жағымсыз әсер ететiн мiндеттердi (жұмыстарды, жаттығуларды) орындағаннан кейiн медициналық оңалту жүргiзiледi.
Әскери қызметшiге арналған медициналық оңалту үшiн алдын алу демалысының берiлетiн қосымша тәулiк санын әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы негiзiнде уәкiлеттi органның басшысы айқындайды.
Сырқаттануы бойынша демалыстың ұзақтығы жыл сайынғы және қосымша демалыс есебiне кiрмейдi.
10. Әскери қызметшiнi демалыстан шақырып алу
141. Аса қызметтiк қажеттiлiк жағдайында әскери қызметшi тiкелей бастығының келiсiмi бойынша әскери бөлiм командирiнiң, оған тең және жоғары адамның шешiмiмен демалыстан шақырылуы мүмкiн.
142. Әскери қызметшiнi демалыстан шақырып алу әскери бөлiм бойынша бұйрықпен ресiмделедi. Бұл ретте демалыстың пайдаланылмаған бөлiгi 10 және одан кеп тәулiктi құрайтын болса, әскери қызметшiге демалысты өткiзу орнына бару және қайта келу үшiн қажеттi уақыт берiледi, бiрақ ол шақырып алынған пункттен алыс болмауы тиiс. Демалыстың пайдаланылмаған бөлiгi әскери қызметшiнiң тiлегi бойынша келесi жылдың демалысына қосылуы мүмкiн.
7-тарау. Әскери қызметшiлердi аттестаттауды жүргiзу
тәртiбi мен шарттары 1. Аттестаттаудың мақсаты мен мiндеттерi
143. Әскери қызметшiлердiң қызметтiк iс-әрекетiн, олардың кәсiби және iскерлiк қасиеттерiн жан-жақты және объективтi бағалау, сондай-ақ әскери қызметшiлердi дұрыс iрiктеу, орналастыру және одан әрi қызметтiк пайдалану перспективасын қамтамасыз ету мақсатында аттестаттау мерзiмдi өткiзiледi.

7. Предоставление учебных отпусков
136. Военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту, предоставляются учебные отпуска:
1) для подготовки и сдачи вступительных экзаменов;
2) в период обучения.
137. Продолжительность учебных отпусков устанавливается учебным планом и предоставляется командиром воинской части на основании письменного вызова учебного заведения.
8. Предоставление творческих отпусков
138.   Военнослужащему, проходящему воинскую службу по контракту, являющемуся соискателем ученой степени кандидата или доктора наук, при условии успешного сочетания служебной деятельности с научной работой, по рекомендации ученого совета, где он является соискателем ученой степени, командованием воинской части предоставляются творческие отпуска продолжительностью до двух месяцев решением командира воинской части.
9. Предоставление отпусков по болезни
139. Отпуск по болезни предоставляется военнослужащему на основании заключения военно-врачебной комиссии в соответствии с Правилами военно-врачебной экспертизы. Отпуск по болезни предоставляется военнослужащему на срок от 30 до 60 суток, а в году увольнения - до дня окончания срока контракта.
140. Для отдельных категорий военнослужащих, после выполнения ими неблагоприятно отражающихся на здоровье задач (работ, упражнений), проводится медицинская реабилитация.          Количество предоставляемых дополнительных суток профилактического отдыха для медицинской реабилитации определяется для военнослужащего на основании заключения военно-врачебной комиссии руководителем  уполномоченного органа.
Продолжительность отпуска по болезни в счет ежегодного дополнительных отпусков не входит.
10. Отзыв военнослужащего из отпуска
141.   В случае крайней служебной необходимости военнослужащий может быть отозван из отпуска по решению командира воинской части, ему равного и выше по согласованию с прямым начальником.
142. Отзыв военнослужащего из отпуска оформляется приказом по воинской части. При этом если неиспользованная часть отпуска составляет 10 суток и более,   военнослужащему предоставляется время, необходимое для проезда к месту проведения отпуска и обратно, но не далее пункта, из которого он был отозван. Неиспользованная часть отпуска по желанию военнослужащего может быть присоединена к отпуску за следующий год.
Глава 7. Порядок и условия проведения аттестации военнослужащих
1. Цели и задачи аттестации
143. В целях всесторонней и объективной оценки служебной деятельности  военнослужащих, их профессиональных и деловых качеств, а также обеспечения правильного подбора, расстановки и перспектив дальнейшего служебного использования военнослужащих, периодически проводится аттестация.

144. Аттестаттаудың негiзгi мiндеттерi:
1) әрбiр әскери қызметшiнiң кәсiби және iскерлiк қасиеттерiнiң, әлеуеттi мүмкiндiктерiнiң жан-жақты және объективтi сипаттамасын айқындау;
2) аттестатталатын әскери қызметшiлердiң атқарып отырған лауазымдарына сәйкестiгiн және оларды одан әрi қызметтiк пайдаланудың перспективасын айқындау;
3) келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiлерге қызмет мерзiмiн ұзартудың және шақыру бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiлермен алғашқы келiсiм-шарт жасасудың орындылығын айқындау;
4) әскери қызметшiлердi даярлауды (қайта даярлауды), оқытуды жетiлдiру бағыттарын айқындау;
5) қызметте жоғарылату немесе оқуға жiберу үшiн әскери қызметшiлердiң кадрлық резервiн құру;
6) бар кемшiлiктердi жою жөнiнде әскери қызметшiлерге ұсыныстар дайындау.
2. Аттестаттауды өткiзу
145. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiлердi аттестаттау үш жылда бiр рет өткiзiледi. Уәкiлеттi орган басшысының шешiмi бойынша әскери қызметшiлердiң жекелеген санаттарын аттестаттау басқа да мерзiмде өткiзiлуi мүмкiн. Жекелеген әскери қызметшiлердi аттестаттау командирдiң (бастықтың) шешiмi бойынша өткiзiледi.
Уәкiлеттi органдарда әскери қызметшiлердi аттестаттауды ұйымдастыру және өткiзу жөнiндегi iс-шараларды жүргiзу тәртiбiн олардың бiрiншi басшылары айқындайды.
146. Уәкiлеттi орган басшысы әскери қызметшiлердi аттестаттаудың мерзiмiн, санаттары мен үлгі схемаларын айқындағаннан кейiн аттестаттауды дайындау және өткiзу жоспарлары әзiрленедi.
Жоспарларды тиiстi командирлер (бастықтар) бекiтедi, онда мынадай iс-шаралар көзделедi:
барлық әскери қызметшiлердiң аттестаттау тәртiбiн зерделеуi, аттестаттауды жасаудың, қараудың, бекiтудiң және жариялаудың соңғы мерзiмiн белгiлеу;
барлық дәрежедегi командирлермен және бастықтармен, кадр органдарының және жасақтау офицерлерiмен, аттестаттау комиссиясының төрағаларымен және мүшелерiмен бұрынғы тәжiрибесiн ескере отырып, алда болатын аттестаттаудың мәселелерi бойынша сабақтар өткiзу;
аттестаттаудың нақты схемасын әзiрлеу, оларды тиiстi командирлердiң (бастықтардың) бекiтуi және басшылыққа алу мен офицерлер құрамына жеткiзу үшiн әскери бөлiмдерге жiберу;
аттестатталушыларға аттестаттау бланкiлерiн, жадынамалар немесе басқа да әдiстемелiк құралдар дайындау және тарату;
басшы құрамның әскери кеңестерiнде, отырыстарда аттестаттауды дайындау мен өткiзу барысын, сондай-ақ аттестаттау қорытындыларын iске асыру жөнiнде тапсырмалар қоюмен аттестаттаудың нәтижелерiн талқылау.
147. Аттестатталушының тiкелей бастығы, басқа да лауазымды адамдар:

144.   Основные задачи аттестации:
1) определить всестороннюю и объективную характеристику профессиональных и деловых качеств, потенциальных возможностей каждого военнослужащего;
2) определить соответствие аттестуемых военнослужащих занимаемым должностям и перспективу их дальнейшего служебного использования;
3) определить целесообразность продления сроков службы военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту, и заключения первого контракта с военнослужащими, проходящими воинскую службу по призыву;
4) определить направления совершенствования подготовки (переподготовки)   обучения военнослужащих;
5) сформировать кадровый резерв военнослужащих для продвижения по службе   или направления на учебу;
6) выработать рекомендации военнослужащим по устранению имеющихся недостатков.
2. Проведение аттестации
145. Аттестация военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту, проводится один раз в три года. По решению руководителя уполномоченного органа аттестация отдельных категорий военнослужащих может проводиться и в другие сроки. Аттестация отдельных военнослужащих может проводиться по решению командира (начальника).
Порядок выполнения мероприятий по организации и проведению аттестации военнослужащих в уполномоченных органах определяется их первыми руководителями.
146. После определения руководителем уполномоченного органа сроков, категорий и типовой схемы аттестации военнослужащих разрабатывается план подготовки и проведения аттестации.
Планы утверждаются соответствующими командирами (начальниками), в которых предусматриваются следующие мероприятия:
изучение со всеми военнослужащими порядка аттестации, установление конечных сроков составления, рассмотрения, утверждения и объявления аттестации;
проведение занятий с командирами и начальниками всех степеней, офицерами кадровых органов и комплектования, председателями и членами аттестационных комиссий по вопросам предстоящей аттестации с учетом предыдущего опыта;
разработка подробной схемы аттестации, утверждение ее соответствующими командирами (начальниками) и рассылка в воинские части для руководства и доведения до офицерского состава;
изготовление и рассылка бланков аттестаций, памяток или других методических пособий аттестующим;
обсуждение на военных советах, совещаниях руководящего состава хода подготовки и проведения аттестации, а также итогов аттестации с постановкой задач по реализации аттестационных выводов.
147. Непосредственный начальник аттестуемого, другие должностные лица обязаны:

1) әскери қызметшiлердi аттестаттаудың қолданылып жүрген тәртiбiн зерделеуге;
2) аттестатталушының кәсiби, iскерлiк және моральдық қасиеттерiн жан-жақты зерделеуге мiндеттi.
Ол үшiн:
аттестатталушы әскери қызметшiнiң атқарып отырған лауазымындағы жұмысының нақты көрсеткiштерiн, ол басшылық жасайтын бөлiмшедегi (бөлiмдегi, құрамадағы, бiрлестiктегi) немесе ол жауап беретiн учаскедегi iстiң жай-күйiн талдау және бағалау;
өз орынбасарларымен, кадр органының бастығымен, аттестаттау комиссиясының төрағасымен аттестатталушы туралы пiкiр алмасу;
аттестатталушыны жан-жақты зерделеудiң негiзiнде аттестаттаудың мазмұнын және ол бойынша қорытындыны айқындау;
3) осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес үлгi нысан бойынша бағынысындағыға үш дана аттестаттау парағын, оның бiреуiн өз қолымен, қалғандарын баспа түрiнде жасау. Қажет болған кезде уәкiлеттi органның басшысы даналардың өзге санын анықтауы мүмкiн;
4) еркiн нысанда жазылатын аттестаттау мәтiнiнде кәсiби даярлық деңгейi, жеке басының қасиеттерi, жеке тәртiптiлiгi, денсаулығының жай-күйi және аттестатталушыны сипаттайтын басқа да мәселелер қамтылуы тиiс.
Аттестаттау жөнiндегi қорытындыда аттестатталушының атқарып отырған лауазымына сәйкестiгi немесе сәйкес еместiгi көрсетiледi, одан кейiн iскерлiк және моральдық-психологиялық қасиеттерiне, жұмыс тәжiрибесiне, қабiлетi мен бейiмдiлiгiне, сондай-ақ iс мүддесiне сүйене отырып, оны одан әрi неғұрлым орынды қызметтiк пайдалану туралы пiкiр жазылады.
Бұл ретте мынадай ұсынымдар берiлуi мүмкiн:
келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiру үшiн кандидат;
жаңа келiсiм-шарт, соның iшiнде әскери қызметте болудың шектi жасына жеткен әскери қызметшiмен келiсiм-шарт жасасудың орындылығы;
жоғары лауазымға жоғарылату туралы;
әскери (арнаулы) оқу орнына немесе даярлық курстарына жiберу туралы;
тең лауазымға ауыстыру туралы (қандай лауазымға ауыстыру орынды және ауыстыру себебi, басқа лауазымдарды жасақтау қажеттiлiгi, неғұрлым орынды пайдалану үшiн белгiленген қызмет мерзiмдерiмен жергiлiктi жерлерде жоспарлы ауыстыруды жүргiзу және басқа да себептер);
ауыстыру себебiн көрсете отырып, басқа әскери-командалық, штабтық, оқытушылық немесе басқа лауазымға ауыстыру туралы;
әскери қызметшiнi себебiн және оны қай жерде пайдаланудың орындылығын көрсете отырып, жоғары лауазымнан төменiне ауыстыру туралы;
әскери қызметтен босату туралы және қандай негiз бойынша.
Қажет болған жағдайда уәкiлеттi органның басшысы аттестатталушы әскери қызметшiге ұсынымдар берудiң өзге тұжырымдамасын айқындайды.

1) изучить действующий порядок аттестации военнослужащих;
2) всесторонне изучить профессиональные, деловые и моральные качества аттестуемого.
Для этого необходимо:
проанализировать и оценить конкретные показатели работы аттестуемого военнослужащего в занимаемой должности, состояние дел в подразделении (части, соединении,   объединении), которым он командует, или на участке работы, за который он отвечает;
обменяться   мнениями об аттестуемом со своими заместителями, начальником кадрового органа, председателем аттестационной комиссии;
на основе всестороннего изучения аттестуемого определить содержание аттестации и вывода по ней;
3) составить три экземпляра аттестации на подчиненного по типовой форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, один из них - собственноручно, остальные в печатном виде. При необходимости руководитель уполномоченного органа может определить иное количество экземпляров;
4) тексте аттестации, излагаемом в произвольной форме, должны быть отражены уровень профессиональной подготовки, индивидуальные качества личности, личная дисциплинированность, состояние здоровья и другие вопросы, характеризующие аттестуемого.
В выводе по аттестации указывается соответствует или не соответствует аттестуемый занимаемой должности, после чего излагается мнение о дальнейшем наиболее целесообразном служебном его использовании, исходя из деловых и морально-психологических качеств, опыта работы, способностей и наклонности, а также интересов дела.
При этом   могут быть даны следующие рекомендации:
кандидат для поступления на воинскую службу по контракту;
целесообразно заключить новый контракт, в том числе контракт с военнослужащим, достигшим предельного возраста состояния на воинской службе;
о выдвижении на высшую должность;
о направлении на учебу в военное (специальное) учебное заведение или на курсы подготовки;
о перемещении на равную должность (на какую должность целесообразно перевести и   причины перевода - необходимость укомплектования других должностей, проведение плановой замены в местностях с установленными сроками службы, для более целесообразного использования);
о перемещении на другую воинскую должность - командную, штабную, преподавательскую   или другую с указанием мотивов перевода;
о перемещении военнослужащего с высшей должности на низшую с указанием причин и где целесообразно его использовать;
об увольнении с воинской службы и по какому основанию.
В случае необходимости руководитель уполномоченного органа определяет иную формулировку рекомендации аттестуемого военнослужащего.

148. Әскери қызметшi әйелдер олардың жүктiлiгi және бала күтiмi жөнiндегi демалыста болған кезеңде аттестаттауға жатпайды. Олар әскери қызметке шыққаннан кейiн кемiнде алты ай өткен соң және бiр жылдан кешiктiрмей аттестатталады.
149. Әскери қызметшiге жасалған аттестаттау материалы аттестаттау комиссиясының қарауына жатады.
3. Аттестаттау комиссиялары
150. Аттестаттау комиссиясы (Жоғары аттестаттау комиссиясы) тұрақты жұмыс iстейтiн консультативтiк-кеңесшi орган болып табылады және тиiстi командирге (бастыққа) есеп бередi.
Жоғары аттестаттау комиссиясы оның басшысының шешiмiмен уәкiлеттi органда құрылады.
Аттестаттау комиссиялары әскери бөлiмдерде (мекемелерде) әскери бөлiм (мекеме) командирiнiң (бастығының) шешiмiмен құрылады.
Аттестаттау комиссиясы аттестаттауды қараған кезде аттестатталушылары сияқты олардың тiкелей командирлерiн (бастықтарын) да шақыруға құқығы бар.
4. Аттестаттау комиссиясының шешiмiне шағымдану
151. Аттестаттау тәртiбiнiң бұзылуына және объективтi еместiгiне шағым әскери қызметшi аттестаттаудың қорытындыларымен танысқан күннен бастап бiр ай мерзiмнен кешiктiрмей команда бойынша немесе сот тәртiбiмен берiлуi тиiс.
Шағым бойынша түпкiлiктi шешiмдi аттестаттауды бекiткен бастық қабылдайды. Әскери қызметшiнiң шағымы негiзделген деп танылған жағдайда жаңа аттестаттау өткiзiледi.
8-тарау. Әскери қызметшiлердi әскери қызметтен
босату тәртiбi
152. Әскери қызметшiлердi әскери қызметтен босату Заңның 37-бабында айқындалған негiздемелер бойынша жүргiзiледi. Бұл ретте Лауазымды тұлғалар тiзбесiне сәйкес құқығы бар уәкiлеттi орган лауазымды тұлғаның бұйрығымен запасқа немесе отставкаға шығарылады.
Әскери қызметшiнi әскери бөлiмнiң тiзiмiнен шығару заңнамада белгiленген мерзiмде iстерi мен лауазымын тапсырғаннан кейiн жүргiзiледi.
Әскери қызметшi демалыста, емделуде немесе қызметтiк iссапарда болған жағдайда әскери бөлiмнiң тiзiмiнен шығару жүргiзiлмейдi.
Шектi жасқа жетуi немесе келiсiм-шарт мерзiмiнiң аяқталуы туралы әскери қызметшiнi әскери бөлiмнiң командирi (бастығы) алдын ала (бiрақ кемiнде бiр ай бұрын) жазбаша хабардар етедi. Заңның 37-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, шектi жасқа жеткенге дейiн босату үшiн өзге де негiздемелер туындаған жағдайда әскери қызметшi өзi таңдаған негiздеме бойынша босатылады.
Әскери қызметшiнi алдағы босату туралы хабардар еткен кезде әскери қызметшiнi iссапарға немесе демалысқа жiберуге тыйым салынады.
Әскери қызметшiнi әскери қызметтен босату туралы жеке құрам бойынша бұйрықтан үзiндi көшiрме оған қолын қойғыза отырып жеткiзiледi. Әскери қызметшi әскери бөлiмнен тыс жерде болған жағдайларда бұйрықтан көшiрме ол қайтып оралғаннан кейiн жеткiзiледi.

148. Не подлежат аттестации военнослужащие-женщины в период их беременности   и отпуска по уходу за детьми. Они аттестуются после выхода на воинскую службу не ранее чем через шесть месяцев и не позднее одного года.
149. Аттестационный материал, составленный на военнослужащего, подлежит рассмотрению аттестационной комиссией.
3. Аттестационные комиссии
150. Аттестационная комиссия (Высшая аттестационная комиссия) является постоянно действующим консультативно-совещательным органом и подотчетна соответствующему командиру (начальнику).
Высшая аттестационная комиссия создается в уполномоченном органе решением его руководителя.
Аттестационные комиссии создаются в воинских частях (учреждениях) решением командира (начальника) воинской части (учреждения).
Аттестационная комиссия при рассмотрении аттестации имеет право приглашать как аттестуемых, так и их непосредственных командиров (начальников).
4. Обжалование решения аттестационной комиссии
151. Жалоба на нарушение порядка и необъективность аттестации может быть подана по команде не позднее месячного срока со дня ознакомления военнослужащего с результатами аттестации или в судебном порядке.
Окончательное решение по жалобе принимается начальником, утвердившим аттестацию. В случае признания жалобы военнослужащего обоснованной проводится новая аттестация.
Глава 8. Порядок увольнения с воинской службы военнослужащих
152. Увольнение военнослужащих с воинской службы производится по основаниям, определенным  статьей 37  Закона. При этом увольнение производится в запас или отставку приказом должностного лица уполномоченного органа, имеющего право в соответствии с Перечнем должностных лиц.
Исключение из списков воинской части военнослужащего производится после сдачи дел и должности в сроки, установленные законодательством.
В случае нахождения военнослужащего в отпуске, на лечении или в служебной командировке исключение из списков воинской части не производится.
О достижении предельного возраста или истечении срока контракта военнослужащий заблаговременно (но не позднее, чем за месяц) письменно уведомляется командиром (начальником) воинской части. В случае иных оснований для увольнения до достижения предельного возраста военнослужащий увольняется по избранному им основанию, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2  статьи 37  Закона.
При уведомлении военнослужащего о предстоящем увольнении, запрещается направление военнослужащего в служебную командировку или отпуск.
Выписка из приказа по личному составу об увольнении военнослужащего с воинской службы доводится до него под роспись. В случаях нахождения военнослужащего за пределами воинской части выписка из приказа доводится по его возвращении.

153. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтi өткеретiн әскери қызметшiде әскери қызметтен босату үшiн бiрнеше негiздеме болған кезде, босату терiс уәждер бойынша жүргiзiлетiн жағдайларды қоспағанда, ол өзi таңдаған негiздеме бойынша босатылады.
154. Шақыру бойынша әскери қызметшiлер әскери қызметтен оның қызмет мерзiмi өткеннен кейiн босатылады, бұл ретте:
1) офицерлер құрамы Лауазымды адамдар тiзбесiне сәйкес лауазымды адамның бұйрығымен босатылады;
2) мерзiмдi қызметтiң әскери қызметшiлерi - Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы негiзiнде уәкiлеттi орган басшысының бұйрығымен.
155. Денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметшiлердi босату Әскери-дәрiгерлiк сараптама ережесiне сәйкес әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы негiзiнде жүргiзiледi.
Босатуға ұсынымды ресiмдеу әскери бөлiм әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысын алғаннан кейiн жүргiзiледi.
156. Әскери атағынан айыруға байланысты әскери қызметтен әскери қызметшiлердi босатуға ұсынымды ресiмдеу:
1) күшiне енген сот үкiмi әскери бөлiмге келiп түскен кезде;
2) әскери атағынан айыруға ұсынымды бiр уақытта ресiмдеген кезде жүргiзiледi.
157. Бас бостандығынан шартты түрде айыру түрiнде жазалауға сотталған келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлердi мерзiмiнен бұрын босату туралы шешiмдi командирдiң (бастықтың) ұсынысы бойынша уәкiлеттi органның басшысы қабылдайды.
158. Әскери (арнаулы) оқу орнынан шығаруға байланысты босатылған курсанттар әскерге шақырылғандарды немесе әскери мiндеттiлердi әскери есепке қою үшiн тұрғылықты жерi бойынша жергiлiктi әскери басқару органдарына жiберiледi, бұл ретте шақыру бойынша белгiленген қызмет мерзiмiн өткермеген курсанттар шақыру бойынша әскери қызмет мерзiмi өткенге дейiн бұдан әрi әскери қызметке жалпы негiздерде шақырылады.
159. Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуына байланысты әскери қызметшiлердi босату Қазақстан Республикасының азаматтығынан айыру туралы Қазақстан Республикасы Президентiнiң тиiстi Жарлығы күшiне енген күнiнен бастап Лауазымды тұлғалар тiзбесiне сәйкес лауазымды тұлғаның шешiмiмен жүргізiледi.
160. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлер Заңның 37-бабының 2-тармағымен айқындалған негiздемелер бойынша мерзiмiнен бұрын босатылады.
161. Ұйымдық-штаттық iс-шараларға байланысты босату мынадай жағдайларда жүргiзiледi:
1) оның кәсiби даярлығының деңгейiне сәйкес әскери лауазымдарда пайдалану мүмкiн болмағанда (әскери қызметшiнiң даярлығы, бiлiм деңгейi, жұмыс тәжiрибесi);
2) ұсынылған әскери лауазымдарға тағайындаудан бас тартқан кезде;
3) уәкiлеттi органның келiсiм-шарттың талаптарын орындауы мүмкiн болмағанда.

153. При наличии у военнослужащего, проходящего воинскую службу по контракту, нескольких оснований для увольнения с воинской службы он увольняется по избранному им основанию, за исключением случаев, когда увольнение производится по отрицательным мотивам.
154. Военнослужащие по призыву увольняются с воинской службы по истечении срока службы, при этом:
1) офицерский состав увольняется приказом должностного лица в соответствии с Перечнем должностных лиц;
2) военнослужащие срочной службы - приказом руководителя уполномоченного органа на основании Указа Президента Республики.
155. Увольнение военнослужащих по состоянию здоровья производится на основании заключения военно-врачебной комиссии в соответствии с Правилами военно-врачебной экспертизы.
Оформление представления к увольнению производится после получения воинской частью заключения военно-врачебной комиссии.
156. Оформление представления к увольнению военнослужащих с воинской службы в связи с лишением воинского звания производится:
1) при поступлении в воинскую часть вступившего в силу приговора суда;
2) при одновременном оформлении представления к лишению воинского звания.
157. Решение о досрочном увольнении военнослужащего по контракту, к наказанию в виде лишения свободы условно, принимается руководителем уполномоченного органа по представлению командира (начальника).
158. Курсанты, уволенные в связи с отчислением из военного (специального) учебного заведения, направляются в местные органы военного управления по местожительству для постановки на воинский учет призывников или военнообязанных, при этом курсанты, не выслужившие установленные сроки службы по призыву, в дальнейшем призываются на воинскую службу на общих основаниях до истечения срока воинской службы по призыву.
159. Увольнение военнослужащих в связи с утратой гражданства Республики Казахстан производится решением должностного лица в соответствии с Перечнем должностных лиц со дня вступления в силу соответствующего Указа Президента Республики Казахстан об утрате
гражданства Республики Казахстан.
160. Военнослужащие по контракту могут быть досрочно уволены по основаниям, определенным пунктом 2  статьи 37  Закона.
161. Увольнение в связи с организационно-штатными мероприятиями производится в случаях:
1) невозможности использования военнослужащего на воинских должностях в соответствии с уровнем его профессиональной подготовки (подготовленность военнослужащего, уровень образования, опыт работы);
2) при отказе от назначения на предложенные воинские должности;
3) невозможности исполнения условий контракта уполномоченным органом.

162. Мемлекеттiк органдарға (мекемелерге) ауысуына байланысты босату мемлекеттік қызметшiнiң лауазымын көрсете отырып, қызметке қабылдау туралы мемлекеттiк органның (мекеменiң) тиiстi хабарламасы келiп түскен кезде әскери қызметшiнiң баянаты бойынша жүргiзiледi.
163. Келiсiм-шарт ережелерiн орындамауына, сондай-ақ дәлелсiз себептермен қызметке шықпауына байланысты босату әскери бөлiмнiң (мекеменiң) аттестаттау комиссиясы қарағаннан кейiн осы Ережеге сәйкес жүргiзiледi.
164. Арнайы тексеруден бас тартқан кезде босату, егер әскери қызметшi оған қатысты арнайы тексеру жүргiзуден бас тартқан немесе егер оны мемлекеттiк құпияларға рұқсатты ресiмдеудi талап етпейтiн лауазымға тағайындау мүмкiн болмаған кезде арнайы тексеру нәтижесi бойынша әскери қызметшiге мемлекеттiк құпияларға рұқсатты ресiмдеуге кедергi келтiретiн мән-жайлар анықталған жағдайда жүргізiледi.
165. Терiс себептер бойынша босату мынадай жағдайларда жүргiзiледi:
1) әскери қызметтi өткерумен үйлеспейтiн, оның iшiнде әскери қызмет мiндеттерiн орындаумен байланысы жоқ, бiрақ азаматтар алдында Қарулы Күштердiң, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың абыройы мен беделiн нақты түсiретiн терiс қылық жасағанда. Осындай терiс қылықтар әскери қызметшiлердiң қызметке, сондай-ақ қоғамдық орындарға алкогольдiк, есiрткiлiк не уыттық мас күйiнде келуi, егер бұл ретте осы адамның тәртiбi мен сыртқы пiшiнi адамның абыройын түсiрсе және маңайындағы адамдардың наразылығын тудырса, қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде алкогольдiк, есiрткiлiк мас немесе өзге де түрдегi улану жай-күйiн тудыратын заттарды тұтыну болып табылады;
2) қызметтiк жағдайын жеке пайдакүнемдiк мақсатта пайдаланғанда;
3) терiс қоғамдық наразылық тудыратын әскери қызметшiлер арасындағы жарғыдан тыс қарым-қатынас орын алғанда;
4) кәсiпкерлiк қызметтiң кез келген түрiмен, оның iшiнде коммерциялық делдалдықпен айналысқанда;
5) қызметтiк жағдайын пайдалана отырып, жұмыстар мен қызмет көрсетулердi орындағанда және сол үшiн заңсыз сыйақылар алғанда;
6) әскери қызметшiлер жарақат пен аварияны қоса алғанда, ауыр салдарларға әкеп соқтырған немесе әкеп соқтыруы мүмкiн қауiпсiздiк, оның iшiнде өрт қауiпсiздiгi немесе көлiк қозғалысының қауiпсiздiк шараларын бұзғанда;
7) заңды күшiне енген сот үкiмiмен немесе қаулысымен белгiленген әскери қызмет орны бойынша мүлiктi (соның iшiнде ұсақ мүлiктi) ұрлағанда;
8) тәрбиелеу функцияларын орындайтын әскери қызметшiлер атқарып отырған лауазымында болумен үйлеспейтiн қылықтар жасағанда;

162. Увольнение в связи с переходом в государственные органы (учреждения) производится по рапорту военнослужащего при поступлении соответствующего уведомления государственного органа (учреждения) о приеме на службу с указанием должности государственного служащего.
163. Увольнение в связи с невыполнением условий контракта военнослужащим, а также невыходом на службу без уважительных причин производится после рассмотрения аттестационной комиссией воинской части (учреждения) в соответствии с настоящими Правилами.
164. Увольнение при отказе в специальной проверке производится в случае, если военнослужащий отказался от проведения в отношении него специальной проверки или если по результатам специальной проверки выявлены обстоятельства, препятствующие оформлению военнослужащему допуска к государственным секретам, при невозможности назначения его на
должность, на которую не требуется оформление допуска к государственным секретам.
165. Увольнение по отрицательным мотивам производится в случаях:
1) совершения проступков, не совместимых с прохождением воинской службы, в том числе и не связанных с исполнением обязанностей воинской службы, но явно подрывающих в глазах граждан достоинство и авторитет Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований. Такими проступками являются появление военнослужащих на службе в состоянии алкогольного, наркотического либо токсического опьянения, а также в общественных местах, если при этом поведение и внешний вид этого лица унижают человеческое достоинство и вызывают осуждение окружающих; употребление при исполнении служебных обязанностей веществ, вызывающих
состояние алкогольного, наркотического опьянения или интоксикации иного
типа;
2) использования служебного положения в личных корыстных целях;
3) неуставных взаимоотношений между военнослужащими, вызвавших негативный общественный резонанс;
4) занятия любыми видами предпринимательской деятельности, в том к коммерческим посредничеством;
5) выполнения работ и оказания услуг с использованием служебного положения и получения за это незаконного вознаграждения;
6) нарушения военнослужащим мер безопасности, в том числе пожарной безопасности, либо безопасности движения на транспорте, которое повлекло или могло повлечь тяжкие последствия, включая травмы и аварии;
7) совершения по месту воинской службы хищения (в том числе мелкого) имущества установленного вступившим в законную силу приговором или суда;
8) совершения военнослужащим, выполняющим воспитательные функции проступка, не совместимого с нахождением на занимаемой воинской должности;

9) ақшалай қаражатқа немесе әскери мүлiкке тiкелей қызмет көрсететiн әскери қызметшiлер кiнәлi iс-әрекеттер жасағанда, егер осы iс-әрекеттер командирдiң (бастықтың) тарапынан оған сенiмдi жоғалту үшiн негiздемелер тудыратын болса;
10) мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi жария еткенде;
11) әскери қызмет, еңбек туралы заңнамада және сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамада айқындалған өзге де жағдайларда.
166. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiлердiң Заңның 37-бабы 3-тармағының 1), 2) тармақшаларына сәйкес әскери қызметтен мерзiмiнен бұрын босатылуға құқығы бар.
167. Әскери қызметшi, оны Қазақстан Республикасының Парламентiне сайлаған жағдайда, депутаттың лауазымына кiрiсуi туралы хабарламаның негiзiнде мерзiмiнен бұрын босатылу құқығы бар.
Әскери қызметшiнi жергiлiктi өкiлеттi органдарға сайлаған күннен бастап ол баянат және хабарлама негiзiнде босатылады.
168. Сот болып сайланған немесе сот лауазымына тағайындалған жағдайда әскери қызметшi оны тағайындау туралы тиiстi актiнiң немесе оны сайлағаны туралы уәкiлеттi органның хабарламасы негiзiнде мерзiмiнен бұрын босатылуға құқығы бар.
169. Шақыру бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшi Заңның 37-бабының 4, 5-тармақтарымен айқындалған жағдайлар бойынша мерзiмiнен бұрын босатылуға құқығы бар.
170. Шақыру бойынша әскери қызметшiлердi мерзiмiнен бұрын босату әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы, отбасылық-мүлiктiк тексеру актiсi және босату жағдайларын растайтын басқа да құжаттар негiзiнде жүргiзiледi.
171. Белгiленген мерзiмiн өткерген адамдарды әскери қызметтен босату оны қолдану кезеңiнде төтенше немесе соғыс жағдайы енгiзiлген жағдайда тоқтатылады.
172. Әскери қызметтен әскери қызметшiнi босату күнi ол әскери бөлiм бойынша бөлiмнiң жеке құрамының тiзiмiнен бұйрықпен шығарылған күн болып саналады.
173. Әскери қызметтен босатылған адамдар босату туралы бұйрық жарияланған күнiнен бастан бiр айдан кешiктiрмей, жоғары тұрған қолбасшылыққа немесе сотқа осы шешiмге шағымдануға құқығы бар.
Қазақстан Республикасының Қарулы
Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен
әскери құралымдарында әскери
қызмет өткеру ережесiне
1-қосымша
______________ құрамының лауазымдарында әскери қызмет
өткеру туралы үлгi келiсiм-шарт
____________________________________________________________________
______________________________________________________________атынан
(уәкiлеттi мемлекеттiк органның атауы, оның орналасқан жерi)
____________________________________________________________________
(уәкiлеттi мемлекеттiк органның лауазымды адамы - жергiлiктi әскери
____________________________________________________________________
басқару органы басшысының атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты және лауазымы)
және________________________________________________________________
(келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiретiн адамның тегi, аты,
____________________________________________________________________
әкесiнiң аты, оның жеке басын куәландыратын құжаттың атауы, нөмiрi
мен берiлген күнi,
____________________________________________________________________
әлеуметтiк жеке кодының нөмiрi
____________________________________________________________________
салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi)
заңнамада және осы келiсiм-шартта белгiленген талаптарда____________
құрамының лауазымдарында_________мерзiмге осы Әскери қызмет өткеру
туралы келiсiм-шартты жасасты.
1.___________құрамының лауазымына келiсiм-шарт бойынша әскери
қызметке кiретiн адам "Әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет
туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрi - Заң)
көзделген шарттармен таныстырылды және әскери қызметтiң зиянды және
қауiптi жағдайлары туралы, сондай-ақ әскери қызмет мiндеттерiн
атқаруға байланысты шектелген құқықтары туралы ескертiлдi.
2.___________құрамының лауазымына келiсiм-шарт бойынша әскери
қызметке кiретiн адам өз еркiмен мыналарға:

9) совершения виновных действий военнослужащим, непосредственно обслуживающим денежные средства или военное имущество, если эти действия дают основание для утраты доверия к нему со стороны командира (начальника);
10) разглашения сведений, составляющих государственные секреты;
11) определенных законодательством о воинской службе, трудовым и антикоррупционным   законодательством.
166. Военнослужащий, проходящий воинскую службу по контракту, имеет право на досрочное увольнение с воинской службы в соответствии с подпунктами 1), 2) пункта 3  статьи 37  Закона.
167. Военнослужащий, в случае избрания его в Парламент Республики Казахстан ,  имеет право на досрочное увольнение на основании извещения о вступлении в должность депутата.
Со дня избрания военнослужащего в местные представительные органы он увольняется на основании рапорта и извещения.
168. Военнослужащий, в случае избрания или назначения на должность судьи, имеет право на досрочное увольнение на основании соответствующего акта о его назначении или извещения уполномоченного органа о его избрании.
169. Военнослужащий, проходящий воинскую службу по призыву, имеет право досрочное увольнение по обстоятельствам, определенными пунктами 4, 5  статьи 37  Закона.
170. Досрочное увольнение военнослужащих по призыву производится на основании заключения военно-врачебной комиссии, акта семейно- имущественного обследования и других документов, подтверждающих обстоятельства увольнения.
171. Увольнение с воинской службы лиц, выслуживших установленные сроки, приостанавливается в случае введения чрезвычайного или военного положения на период его действия.
172. Днем увольнения военнослужащего с воинской службы считается день, с которого он приказом по воинской части исключен из списков личного состава части.
173. Лица, уволенные с воинской службы, имеют право не позднее месяца со дня объявления приказа об увольнении обжаловать это решение перед вышестоящим командованием или в суде в установленном законом порядке.
Приложение 1
к Правилам прохождения воинской службы в
Вооруженных Силах, других войсках и воинских
формированиях Республики Казахстан
Типовой контракт
о прохождении воинской службы на должностях
______________ состава
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(наименование уполномоченного государственного органа,
его местонахождение)
в лице ______________________________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество и должность должностного лица
уполномоченного
_____________________________________________________________
государственного органа  руководителя местного органа
военного управления)
и лицо ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество лица, поступающего на воинскую
службу по контракту,
_____________________________________________________________
наименование, номер и дата выдачи документа,
удостоверяющего его личность,
_____________________________________________________________
номер социального индивидуального кода,
_____________________________________________________________
регистрационный номер налогоплательщика)
заключили настоящий Контракт о прохождении воинской службы на
должностях ____________ состава сроком __________________, на
установленных законодательством и настоящим контрактом условиях.
1. Лицо поступающее на воинскую службу по контракту на
должность ________ состава, ознакомлено с условиями, предусмотренными
Законами Республики Казахстан  "О воинской обязанности и воинской службе"
(далее - Закон), и предупреждено о вредных и опасных условиях воинской
службы, а также об ограничениях прав, связанных с исполнением обязанностей
воинской службы.
2. Лицо, поступающее на воинскую службу по контракту на должность
__________ состава, добровольно дает обязательство:

1) Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңнамасын,
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң жарлықтарын сақтауға;
2) келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери
қызметшiлер үшiн қолданыстағы заңнамада белгiленген шектеулердi
қабылдауға;
3) келiсiм-шартқа негiзделген әскери қызмет мiндеттерiн адал
орындауға;
4) әскери тәртiп пен қызмет этикасы ережелерiн сақтауға;
5) қызмет процесiнде мемлекеттiк мүлiкке зиян келтiруге жол
бермеуге;
6) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң жарлықтарында
белгiленген мерзiмде тиiстi лауазымды адам тағайындайтын лауазымды
қабылдауға;
7) оған берiлген құқықтар шегiнде және лауазымдық
мiндеттерiне сәйкес өкiлеттiгiн жүзеге асыруға;
8) мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәлiметтердi, оның iшiнде
әскери қызметтi тоқтатқаннан кейiн де Қазақстан Республикасының
заңнамасында белгіленген уақыт iшiнде жария етпеуге;
9) адамдардың өмiрi мен денсаулығына және мүлiктiң сақталуына
қауiп төндiретiн ахуал туралы хабарлауға;
10) берiлген өкiлеттiктер шегiнде командирлер (бастықтар)
және өзге де лауазымды адамдар берген бұйрықтар мен өкiмдердi
орындауға мiндеттенедi.
3. ___________құрамының лауазымына келiсiм-шарт бойынша
әскери қызметке кiретiн адамның мынадай құқығы бар:
1) Заңда көзделген шектеулердi ескере отырып, Қазақстан
Республикасының Конституциясымен және заңнамасымен кепiлдiк
берiлген құқықтар мен бостандықтарды пайдалануға;
2) жеке ар-намысының құрметтелуiне, командирлер (бастықтар)
және өзге де лауазымды адамдар тарапынан өзiне әдiл және сыйластық
қарым-қатынасқа;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген нормалар
бойынша және тәртiппен мемлекет есебiнен ақшалай, заттай және басқа
да үлес түрлерiмен қамтамасыз етiлуге;
4) бiлiктiлiгiн, қабiлетiн, өзiнiң қызметтiк мiндеттерiн адал
орындағанын ескере отырып, қызметi бойынша жоғарылауға;
5) негiзсiз кiнәлаулар болған кезде қызметтiк тексерудi талап
етуге;
6) Заңда және Әскери қызмет өткеру ережесiнде көзделген
шарттарда уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм-шартты ұзартуға,
өзгертуге және бұзуға;
7) қауiпсiздiк техникасы мен гигиена талаптарына жауап
беретiн қызмет жағдайларына;
8) әскери қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде өмiрi мен
денсаулығына немесе жеке мүлкiне келтiрiлген зиянның орнын
толтыруға;
9) қызметтiк мiндеттерiн орындауға байланысты туындаған
дауларды тараптардың келiсiмi бойынша немесе сот тәртiбiмен шешуге;
10) мемлекеттiк уәкiлеттi органнан келiсiм-шартта тарапты
бiлдiретiн лауазымды адамның өкiлеттiгiн растауды талап етуге;

1) соблюдать  Конституцию  и законодательство Республики Казахстан,
уставы Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) принимать ограничения, установленные действующим
законодательством для военнослужащих, проходящих воинскую службу по
контракту;
3) добросовестно выполнять обязанности воинской службы,
обусловленные контрактом;
4) соблюдать воинскую дисциплину и правила служебной этики;
5) не допускать в процессе службы нанесения вреда государственному имуществу;
6) принять должность, на которую назначается соответствующим должностным лицом, в сроки, установленные Уставами Вооруженных Сил Республики Казахстан;
7) осуществлять полномочия в пределах предоставленных ему прав и в соответствии с должностными обязанностями;
8) не разглашать сведения, составляющие государственные секреты, в том числе и после прекращения воинской службы, в течение времени, установленного законодательством Республики Казахстан;
9) сообщать о возникшей ситуации, представляющей угрозу жизни и здоровью людей и сохранности имущества;
10) выполнять приказы и распоряжения командиров (начальников) и иных должностных лиц, отданные ими в пределах предоставленных полномочий.
3. Лицо, поступающее на воинскую службу по контракту на должность __________ состава, имеет право:
1) пользоваться правами и свободами, которые гарантируются  Конституцией  и законодательством Республики Казахстан, с учетом ограничений, предусмотренных Законом;
2) на уважение личного достоинства, справедливое и уважительное отношение к себе со стороны командиров (начальников) и иных должностных лиц;
3) на обеспечение за счет государства денежным, вещевым и другими видами довольствия по нормам и в порядке, предусмотренным законодательством Республики Казахстан;
4) на продвижение по службе с учетом квалификации, способностей, добросовестного исполнения своих служебных обязанностей;
5) требовать служебного расследования при наличии безосновательных обвинений;
6) продлевать, изменять и расторгать контракт с уполномоченным государственным органом на условиях, предусмотренных Законом и Правилами прохождения воинской службы;
7) на условия службы, отвечающие требованиям техники безопасности и гигиены;
8) на возмещение вреда, причиненного жизни и здоровью или личному имуществу при исполнении обязанностей воинской службы;
9) на разрешение споров, возникших в связи с исполнением служебных обязанностей, по соглашению сторон или в судебном порядке;
10) требовать от уполномоченного государственного органа
подтверждения полномочий должностного лица, представляющего сторону в контракте;

11) өз кәсiптiк бiлiктiлiгiн арттыруға;
12) Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес
тұрғын үй-жаймен қамтамасыз етiлуге;
13) қолданыстағы заңнамада көзделген басқа да кепiлдiктер мен
өтемақылардың берiлуiне.
4.____________________________________________________________
(уәкiлеттi мемлекеттік органның атауы)
келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiретiн адамды
____________________________________________________________________
(келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiретiн адамның тегi, аты,
әкесiнiң аты)
қабылдай отырып:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына және келiсiм-шартқа
сәйкес әскери қызметтiң тиiстi деңгейiн қамтамасыз етедi;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген нормалар
бойынша және тәртiппен әскери қызметшiнi ақшалай, заттай және басқа
да үлес түрлерiмен, сондай-ақ оның әскери қызмет мiндеттерiн
атқаруы үшiн қажеттi құралдармен және материалдармен қамтамасыз
етедi;
3) осы келiсiм-шартты жасасу кезiнде келiсiм-шарт бойынша
әскери қызметке кiретiн адамды лауазымдық мiндеттерiмен және
Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде
айқындалған әскери қызмет өткеру шарттарымен таныстырады;
4) Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық
кесiмдерiнде көзделген тәртiппен және шарттарда әскери қызметшiге
әскери қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде өмiрi мен денсаулығына
немесе жеке мүлкiне келтiрiлген зиянның орнын толтыруды қамтамасыз
етедi;
5) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiретiн адамды әскери
қызметтiң зиянды және қауiптi жағдайлары және кәсiби аурумен ауыру
мүмкiндiгi туралы, сондай-ақ әскери қызмет мiндеттерiн атқаруға
байланысты құқықтарының шектелуi туралы ескертедi;
6) әскери қызметшiнi келiсiм-шартта көзделген лауазымға
тағайындау туралы бұйрық шығарады.
5. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган лауазымды адамының мыналарға
құқығы бар:
1) Заңда және Әскери қызмет өткеру ережесiнде белгiленген
шарттарда келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiретiн (кiрген)
адаммен келiсiм-шарт жасасуға оны ұзартуға, өзгертуге, бұзуға және
тоқтатуға;
2) келiсiм-шарт жасасқан кезде әскери қызметке кiретiн
адамнан Әскери қызмет өткеру ережесiнде көзделген құжаттарды
ұсынуды талап етуге;
3) өз өкiлеттiгi шегiнде бұйрықтар шығаруға;
4) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Жарғыларында
белгiленген тәртiппен көтермелеуге және тәртiптiк жаза қолдануға.
6.___________құрамының лауазымдарында әскери қызмет өткеру
туралы келiсiм-шарт әскери бөлiм командирiнiң әскери бөлiмнiң
тiзiмiне қабылдау туралы бұйрығы шыққан күннен бастап күшiне енедi
және ол жасалған мерзiм өткеннен кейiн немесе бұзылуына байланысты
өз қолданысын тоқтатады.
Әскери қызметтiң басталғаны мынадай күн болып есептелсiн:
____________________________________________________________________
(әскери бөлiм командирiнiң әскери бөлiмнiң тiзiмiне қабылдау туралы
бұйрығы шыққан күн)

11) на повышение своей профессиональной квалификации;
12) на обеспечение жилым помещением в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан;
13) на предоставление других гарантий и компенсаций, предусмотренных действующим законодательством.
4. _____________________________________________________________
(наименование уполномоченного государственного органа)
принимая лицо, поступающее на воинскую службу по контракту
______________________________________________________________________:
(фамилия, имя, отчество лица, поступающего на воинскую службу по контракту)
1) обеспечивает надлежащий уровень воинской службы в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и контрактом;
2) обеспечивает военнослужащего денежным, вещевым и другими видами довольствия по нормам и в порядке, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, а также средствами и материалами, необходимыми для исполнения им обязанностей воинской службы;
3) при заключении настоящего контракта знакомит лицо, поступающее на воинскую службу по контракту, с должностными обязанностями и условиями прохождения воинской службы, определенными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
4) обеспечивает возмещение военнослужащему вреда, причиненного жизни и здоровью или личному имуществу при исполнении обязанностей воинской службы, в порядке и на условиях, предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
5) предупреждает лицо, поступающее на воинскую службу по контракту, о вредных и опасных условиях воинской службы и возможности профессионального заболевания, а также об ограничениях прав, связанных с исполнением обязанностей воинской службы;
6) издает приказ о назначении военнослужащего на должность, предусмотренную контрактом.
5. Должностное лицо уполномоченного государственного органа имеет право:
1) заключать, продлевать, изменять, расторгать и прекращать контракт с лицом, поступающим (поступившим) на воинскую службу по контракту, на условиях, установленных Законом и Правилами прохождения воинской службы;
2) при заключении контракта требовать от лица, поступающего на воинскую службу, представления документов, предусмотренных Правилами прохождения воинской службы;
3) издавать в пределах своих полномочий приказы;
4) поощрять и налагать дисциплинарные взыскания в порядке, установленном уставами Вооруженных Сил Республики Казахстан.
6. Контракт о прохождении воинской службы на должностях ___________ состава вступает в силу со дня издания приказа командира воинской части о зачислении в списки воинской части и прекращает свое действие по истечении срока, на который он был заключен или в связи с расторжением.
Началом воинской службы считать следующую дату:
_______________________________________________________________
(дата издания приказа командира воинской части о зачислении в списки воинской
_______________________________________________________________
части)

7. Келiсiм-шарттың талаптары тараптардың орындауы үшiн
мiндеттi болып табылады, тараптардың даулары Қазақстан
Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шешiледi.
8. Келiсiм-шарт______данада, мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде
жасалды, оның бiр данасы келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кiрген
адамға берiледi.
9. Қосымша талаптар___________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_____________________________    ___________________________________
(келiсiм-шарт бойынша әскери     (уәкілеттi мемлекеттiк орган
қызметке                          лауазымды
_____________________________    ___________________________________
кiретiн адамның тегi, аты,        адамының тегi, аты, әкесiнiң аты)
әкесiнiң аты)
_____________________________    ___________________________________
(жеке қолы)                         (жеке қолы)
М.О.
200__ ж. "___"________           200__ ж. "___"________
Қазақстан Республикасының Қарулы
Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен
әскери құралымдарында әскери
қызмет өткеру ережесiне
2-қосымша
Әскери қызметшiнiң отбасы жағдайын тексерудiң
үлгi актiсi
200__ ж. "___"________
1. Құрамында жергiлiктi әскери басқару органының өкiлi________
____________________________________________________________________
(әскери атағы, лауазымы, тегi мен аты-жөнi)
бiлiм беру ұйымының өкiлi___________________________________________
________________________________________________________________және
(лауазымы, тегi мен аты-жөнi)
өзге де ұйымның өкiлi_______________________________________________
(лауазымы, тегi мен аты-жөнi)
бар комиссия
____________________________________________________________________
(әскерге шақырылушының (әскери қызметшiнiң) тегi, аты-жөнi, туған жылы)
____________________________________________________________________
отбасы жағдайына тексеру жүргiздi.
2. Әскери бөлiмнiң шартты атауы мен мекен-жайы________________
____________________________________________________________________
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi
мен әскери оралымдарына қандай шақыру комиссиясы шақырды
____________________________________________________________________
4. Әскери бөлiмге қашан жiберiлдi (жылы, айы)_________________
5. Қайда жұмыс iстедi (iстеген жоқ), оқиды (оқыған)___________
____________________________________________________________________
(лауазымы, жалақысының мөлшерi, сынып нөмiрi, оқу орнының курсы
көрсетiлсiн)

7. Условия контракта являются обязательными для выполнения сторонами, споры сторон разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
8. Контракт составлен в ______ экземплярах, на государственном и русском языках, один экземпляр которого передается лицу, поступившему на воинскую службу по контракту.
9. Дополнительные условия _______________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_____________________________         ____________________________________
(фамилия, имя, отчество лица,         (фамилия, имя, отчество должностного
_____________________________         ____________________________________
поступающего на воинскую службу по       лица уполномоченного государственного
контракту)                            органа)
_____________________________         ____________________________________
(личная подпись)                          (личная подпись)
М.П.
" ___ " _________ 200__ г.                   " ___ " _________ 200__ г.
Приложение 2
к Правилам прохождения воинской службы в
Вооруженных Силах, других войсках и воинских
формированиях Республики Казахстан
Типовой акт
обследования семейного положения военнослужащего
"___" _________ 20___ г.
1. Комиссия в составе представителя от ________________________
____________________________       местного органа военного управления
_____________________________________________________________________
(воинское звание, должность, фамилия и инициалы)
____________________________, представителя организации образования, и
(должность, фамилия и инициалы)
иных организаций ____________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы)
__________________________________ провела проверку семейного положения
_____________________________________________________________________
(фамилия, инициалы призывника (военнослужащего), год рождения)
2. Условное наименование и адрес воинской части _________________
3. Какой призывной комиссией призван в Вооруженные Силы, другие войска,
воинские формирования Республики Казахстан __________________________
4. Когда отправлен в воинскую часть (год, месяц) ______________
5. Где работал (нет), учится (учился) _________________________
_____________________________________________________________________
(указать должность, размер заработка, номер класса, курса учебного заведения)

6. Өз асырауында кiмдi ұстайды немесе ұстаған_________________
7. Тексеру күнi әскери қызметшiнiң отбасы
Р/с
N
Тегi, аты,
әкесiнiң
аты
Туған
жылы
Туыстық
қатынасы
Тұрғылықты
жерi
Денсаулық
жағдайы
(мүге-
дектiк
тобы
Лауазымы,
жалақысының
(зейнет-
ақысының)
мөлшері
1
2
3
4
5
6
7
8. Әскери қызметшi отбасының тұрғын үймен қамтамасыз етiлуi
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Әскери қызметшi отбасының өмiр сүруiне қаражат көздерi
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Ата-аналарынан бөлек тұратын аға-iнiлерi мен апа-қарындастары
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Р/с
N
Тегi, аты,
әкесiнiң
аты
Туған
жылы
Туыстық
қатынасы
Тұрғылықты
жерi
Денсаулық
жағдайы
(мүге-
дектiк
тобы)
Лауазымы,
жалақысының
(зейнет-
ақысының)
мөлшері
1
2
3
4
5
6
7
11. Әскери қызметшiнiң аға-iнiлерi мен апа-қарындастары
тарапынан ата-аналарына қандай көмек көрсетiледi
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
12. Әскери қызметшiнiң отбасы неге мұқтаж, отбасына қандай
және кiм арқылы материалдық көмек көрсетiлдi немесе көрсетiледi
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
13. Әскери қызметшiнiң отбасы жағдайына тексеру жүргiзген
комиссияның тұжырымы мен ұсыныстары
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Комиссия мүшелерiнiң қолдары                        ________________
________________
________________
________________
________________
________________
14. Жергілікті әскери басқару органының қорытындысы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
М.О __________ жергілікті әскери басқару органының бастығы
______________________________
(әскери атағы, қолы)
200__ж. "__"____________
15. Облыстық әскери басқару органы бастығының қорытындысы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
М.О __________ облыстық әскери басқару органының бастығы
______________________________
(әскери атағы, қолы)
200__ж. "__"____________
Қазақстан Республикасының Қарулы
Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен
әскери құралымдарында әскери
қызмет өткеру ережесiне
3-қосымша
Yлгi ұсыныс
____________________________________________________________________
(әскери атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты, атқаратын лауазымы және қай
уақыттан берi,
____________________________________________________________________
штат бойынша әскери атағы мен штат нөмiрi)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(штат бойынша лауазым атауы, штат нөмiрi, штаттық-лауазымдық санаты)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_________________________________________________________ ұсынылады.
Туған жылы,
айы, күнi__________________Туған жерi_______________________________
Ұлты_______________________Жеке нөмiрi______________________________
Бiлiмi:
а) азаматтығы_______________________________________________________
б) әскери (әскери-арнаулы)__________________________________________
Қандай тiлдердi, қандай дәрежеде Шетелде болған ба (қашан, қайда)
меңгерген
Мемлекеттiк наградалары бар ма   Жауынгерлiк iс-қимылдарға қатысуы,
(қандай)                         жараланғаны
Әскери атақ___________________________________________бердi
(кiм, қашан, бұйрық нөмiрi, беру түрi)
____________________________________________________________________
Қарулы Күштерде_____________________________________________________
Отбасы жағдайы (отбасы құрамы)______________________________________
__ж. аттестаттау бойынша тұжырым____________________________________
Еңбек қызметi мен әскери қызметi
Жылы мен айы
Лауазым атауы
кірді
кетті

6. Кого содержит или содержал на своем иждивении ______________
7. На день проверки состав семьи военнослужащего
_____________________________________________________________________
N
п/
п
Фамилия, имя,
отчество
Год
рожде-
ния
Род-
ствен-
ное
отно-
шение
Место
житель-
ство
Состояниездоровья
(группа
инвалид-
ности)
Должность,размер
зарплаты
(пенсии)
1
2
3
4
5
6
7
8. Обеспеченность жильем семьи военнослужащего ________________
_____________________________________________________________________
9. Источники средств к существованию семьи военнослужащего
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Братья и сестры, проживающие отдельно от родителей ________
N
п/
п
Фамилия, имя,
отчество
Год
рожде-
ния
Родст- венное отноше-
ние
Место
житель-
ство
Состояние здоровья (группа инвалид-
ности )
Должность, размер зарплаты
(пенсии)
1
2
3
4
5
6
7
11. Какая оказывается помощь родителям со стороны братьев
и сестер военнослужащего ______________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
12. В чем нуждается семья военнослужащего, какая и кем
оказана или оказывается материальная помощь семье _____________
13. Выводы и предложения комиссии, проводящей проверку
семейного положения военнослужащего ___________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Подписи членов комиссии _______________________
_______________________
_______________________
_______________________
14. Заключение местного органа военного управления ______
_______________________________________________________________
м.п. _____  начальник местного органа военного управления
_______________________
(воинское звание, подпись)
" __ " ________ 20__ г.
15. Заключение начальника областного органа
военного управления____________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
м.п. ____  начальник областного органа военного управления
_________________________
(воинское звание, подпись)
" __ " _______ 20__ г.
Приложение 3
к Правилам прохождения воинской
службы в Вооруженных Силах, других
войсках и воинских формированиях
Республики Казахстан
Типовое представление
___________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя, отчество, занимаемая должность
_________________________________________________________________
и с какого времени, воинское звание по штату и номер штата)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Представляется к ________________________________________________
(наименование должности по штату, номер штата, штатно-должностная
категория)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Дата
рождения _________________         Место рождения _______________
Национальность ___________         Личный номер _________________
Образование:
а) гражданское __________________________________________________
б) военное (военно-специальное) _________________________________
Какими языками владеет, в какой степени
Был ли за границей (когда, где)
Участие в боевых действиях, ранения
Имеет ли государственные награды (какие) ранения
Воинское звание присвоено ________________________________________
(кем, когда, номер приказа, вид присвоения)
__________________________________________________________________
В Вооруженных Силах с              _______________________________
Семейное положение (состав семьи) ________________________________
Вывод по аттестации за _____ г. __________________________________
Трудовая деятельность и воинская служба
Месяц и год
Наименование должности
вступления
ухода

2. Ұсынысқа негiздер
____________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегi)
200__ж. "__"____________
3. Тiкелей бастықтардың қорытындысы
____________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегi)
200__ж. "__"____________
____________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегi)
М.О.
200__ж. "__"____________
____________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегi)
200__ж. "__"____________
4. Бұйрық шығаратын кадр органы инстанциясының пiкiрi
____________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегi)
200__ж. "__"____________
5. Ұсыным бойынша шешiм
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Құжаттың тiркелгенi туралы белгiлер
(инстанция бойынша iс жүргiзуде)
Қазақстан Республикасының Қарулы
Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен
әскери құралымдарында әскери
қызмет өткеру ережесiне
4-қосымша
Аттестаттауға жататын әскери қызметшiге
үлгi аттестаттау парағы
Атестаттау түрi: кезектi - ; қайтадан - ; (қажеттiсi Х белгiсiмен белгiленсiн)
200__ж.___________- 200__ж.______________кезең үшiн
1. Әскери атағы_______________________________________________
2. Тегi, аты, әкесiнiң аты____________________________________
3. Атқаратын лауазымы, тағайындалған күнi_____________________
____________________________________________________________________
4. Әскери атақ берiлген күн___________________________________
5. Жеке нөмiрi________________________________________________
6. Туған жылы, айы, күнi 19__ж. "__"___________
7. 200__ж. _____________ соңғы аттестаттау бойынша тұжырым____
____________________________________________________________________
8. Бiлiмi туралы, бiлiктiлiгiн арттыру, қайта даярлау туралы
мәлiметтер (қашан және қандай оқу орнын аяқтады, бiлiмi бойынша мамандығы мен бiлiктiлiгi, бiлiктiлiгiн арттыру қайта даярлау туралы құжаттары, ғылыми дәрежесi, ғылыми атағы, олардың берiлген күнi)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Күнтiзбелiк есептеуде еңбек сiңiрген жылдары_______________
жеңiлдiктердi есептеуде_____________________________________________
10. Аттестаттау комиссиясы мүшелерiнiң айтқан ескертулерi мен ұсыныстары:_________________________________________________________
____________________________________________________________________

2. Основания к представлению
_________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия)
" ___ " _________ 20___ г.
3. Заключение прямых начальников
______________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия)
М.П.
" __ " _________ 20___ г.
______________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия)
М.П.
" __ " ________ 20____ г.
______________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия)
М.П.
" __ " ________ 20____ г.
4. Мнение кадрового органа инстанции, издающей приказ
_____________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия)
М.П.
" __ " ________ 20____ г.
5. Решение по представлению
____________________________________________________
____________________________________________________
Отметки о регистрации документа
(в делопроизводстве по инстанции)
Приложение 4
к Правилам прохождения воинской службы в
Вооруженных Силах, других войсках и воинских
формированиях Республики Казахстан
Типовой аттестационный лист
на военнослужащего, подлежащего аттестации
Вид аттестации: очередная -; повторная - (нужное отметить знаком X)
За период с ______________ 20___ г. по _________________ 20 г.
1. Воинское звание __________________________________________
2. Фамилия, имя, отчество____________________________________
3. Занимаемая должность, дата назначения ____________________
_____________________________________________________________
4. Дата присвоения воинского звания _________________________
5. Личный номер _____________________________________________
6. Дата рождения "___" _________ 19___ г. ___________________
7. Вывод по последней аттестации за 20__ г. _________________
8. Сведения об образовании, повышении квалификации,
переподготовке (когда и какое учебное заведение окончил, специальность и
квалификация по образованию, документы о повышении квалификации,
переподготовке, ученая степень, ученое звание, дата их присвоения)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
9. Выслуга лет в календарном исчислении
_____________________________________________ в льготном исчислении
___________________________________________________________________
10. Замечания и предложения, высказанные членами аттестационной
комиссии: _________________________________________________________
___________________________________________________________________

11. Аттестатталушының пiкiрi:_________________________________
____________________________________________________________________
12. Аттестатталушының қызметтiк мiнездемесiне сәйкес тiкелей
бастықтың әскери қызметшiнiң қызметiне беретiн бағасы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
13. Отырысқа аттестаттау комиссиясының мүшесi қатысты.
14. Аттестаттау комиссиясының әрбiр мүшесi толтыратын қоса
берiлiп отырған бағалау парағына сәйкес дауыс беру нәтижелерi бойынша әскери қызметшiнiң қызметiне берiлетiн баға:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
15. Аттестаттау комиссиясының ұсынымы (олар бойынша берiлетiн
уәждердi көрсетумен)________________________________________________
____________________________________________________________________
16. Ескертпелер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Аттестаттау комиссиясының төрағасы:___________________________
(қолы, тегi, аты-жөнi)
Аттестаттау комиссиясының хатшысы:____________________________
(қолы, тегi, аты-жөнi)
Аттестаттау комиссиясының мүшелерi:___________________________
(қолы, тегi, аты-жөнi)
___________________________
(қолы, тегi, аты-жөнi)
___________________________
(қолы, тегi, аты-жөнi)
___________________________
(қолы, тегi, аты-жөнi)
Аттестаттау өткiзiлген күн: 200__ж. "__"______________
Аттестаттау қорытындылары бойынша мемлекеттiк орган
басшысының шешiмi___________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Аттестаттау парағымен таныстым:_______________________________
(әскери қызметшiнiң қолы,
тегi, аты-жөнi, күнi)
Мемлекеттiк орган
мөрiнiң орны

11. Мнение аттестуемого: ____________________________________
___________________________________________________________________
12. Оценка деятельности военнослужащего непосредственным
начальником согласно служебной характеристике аттестуемого
___________________________________________________________________
13. На заседании присутствовало ______  членов аттестационной комиссии.
14. Оценка деятельности военнослужащего по результатам голосования
согласно прилагаемому оценочному листу, заполняемому каждым членом
аттестационной комиссии:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
15. Рекомендация аттестационной комиссии (с указанием мотивов,
по которым она дается)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
16. Примечания
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Председатель аттестационной комиссии: ________________________
(подпись, фамилия и инициалы)
Секретарь аттестационной комиссии ____________________________
(подпись, фамилия и инициалы)
Члены аттестационной комиссии: _______________________________
(подпись, фамилия и инициалы)
_______________________________
(подпись, фамилия и инициалы)
_______________________________
(подпись, фамилия и инициалы)
_______________________________
(подпись, фамилия и инициалы)
Дата проведения аттестации "___" __________ 200__ г.
Решение руководителя государственного органа по итогам аттестации
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
С аттестационным листом ознакомился: ____________________________
(подпись военнослужащего, фамилия и инициалы, дата)
Место для печати
государственного органа