Қазақстан Республикасының мемлекеттiк статистикасын жетiлдiрудiң 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 6 ақпандағы N 71 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 29 қаңтардағы № 37 Қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.01.29 № 37 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 5 қыркүйектегi
N 903 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарының 7.1.14-тармағын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк статистикасын жетiлдiрудiң 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Бағдарламаны iске асыруға жауапты мемлекеттiк органдар жыл сайын 20 қаңтарға дейiн Бағдарламаның орындалу барысы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Статистика агенттiгiне ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Статистика агенттiгi жыл сайын 20 ақпанға Бағдарламаның орындалу барысы туралы жиынтық ақпаратты Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсынсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2006 жылғы 6 ақпандағы
N 71 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының
мемлекеттiк статистикасын жетiлдiрудiң
2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасы Мазмұны
1. Бағдарламаның паспорты
2. Кiрiспе
3. Қазiргi жағдайды талдау
4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
5. Бағдарламаны iске асырудың негiзгi бағыттары мен тетiгi
Параграф 1. Статистикалық жүйенi үйлестiрудiң қазiргi заманғы деңгейiне көшу
Параграф 2. Халықаралық ұсынымдар мен стандарттарды ұлттық деңгейде бейiмдеу мақсатында статистика әдiснамалары мен әдiстемелерiн әзiрлеу және енгiзу
Параграф 3. Мемлекеттік және салалық бағдарламаларды әзiрлеудi және iске асыруды ақпараттық қамтамасыз етудi жақсарту үшiн статистикалық ақпаратқа талдау жасауды ұйымдастыруға және талдау жүргiзуге жүйелiк тәсiл енгiзу
Параграф 4. Деректердi жинау, өңдеу, сақтау және тарату жөнiндегi халықаралық стандарттардың талаптарына жауап беретiн "Мемлекеттiк статистика" бiрыңғай статистикалық ақпараттық жүйе құру
Параграф 5. БҰҰ-ның ресми статистикасының негiз қалаушы қағидаттарына сәйкес техникалық көмек алудан белсендi халықаралық ынтымақтастыққа көшу
6. Қажеттi ресурстар және оларды қаржыландыру көздерi
7. Бағдарламаны iске асырудан күтілетiн нәтижелер
8. Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары

Об утверждении Программы совершенствования государственной статистики Республики Казахстан на 2006-2008 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 2006 года N 71. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 января 2010 года N 37
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.01.2010 N 37.
В целях реализации пункта 7.1.14 Плана мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903, Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу совершенствования государственной статистики Республики Казахстан на 2006 - 2008 годы (далее - Программа).
2. Государственным органам, ответственным за реализацию Программы, ежегодно, до 20 января представлять в Агентство Республики Казахстан по статистике информацию о ходе выполнения Программы.
3. Агентству Республики Казахстан по статистике представлять Правительству Республики Казахстан ежегодно, к 20 февраля сводную информацию о ходе выполнения Программы.
4. Настоящее постановление»вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики   Казахстан
от 6 февраля 2006 года N 71
Программа
совершенствования государственной статистики
Республики Казахстан
на 2006 - 2008 годы Содержание
1. Паспорт Программы
2. Введение
3. Анализ современного состояния
4. Цель и задачи Программы
5. Основные направления и механизм реализации Программы
Параграф 1. Переход к современному уровню координации
статистической системы
Параграф 2. Разработка и внедрение методологии и методики
статистики с целью адаптации международных рекомендаций
и стандартов на национальном уровне
Параграф 3. Внедрение системного подхода к организации
и проведению анализа статистической информации
для улучшения информационного обеспечения разработки
и реализации государственных и отраслевых программ
Параграф 4. Создание единой статистической информационной системы
"Государственная статистика", отвечающей требованиям
международных стандартов по сбору, обработке, хранению
и распространению данных
Параграф 5. Переход от получения технической помощи к активному
международному сотрудничеству в соответствии
с основополагающими принципами официальной
статистики ООН
6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
8. План мероприятий по реализации Программы

1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы      Қазақстан Республикасының мемлекеттiк
статистикасын жетiлдiрудiң 2006-2008
жылдарға арналған бағдарламасы
Бағдарламаны әзiрлеу     "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
үшiн негiздеме           2003 - 2006 жылдарға арналған бағдарламасын
iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2003 жылғы 5 қыркүйектегi N 903 қаулысы
(7.1.14-тармақ)
Әзiрлеушi                Қазақстан Республикасы Статистика
агенттiгi
Бағдарламаның мақсаты    Еуропалық Одақта қабылданған халықаралық
стандарттарды кешендi енгiзу жолымен
статистикалық ақпараттың сапасын арттыру
Бағдарламаның            Статистикалық қызметтiң барлық аспектiлерi
мiндеттерi               бойынша сапаны басқару жүйелерiн сатылап
енгiзу және барабар ұйымдастырушылық негiз
құру негiзiнде статистикалық жүйенi
үйлестiрудiң қазiргi заманғы деңгейiне
көшу
Халықаралық ұсынымдар мен стандарттарды
ұлттық деңгейде бейiмдеу мақсатында
статистика әдiснамалары мен әдiстемелерiн
әзiрлеу және енгiзу
Мемлекеттiк және салалық бағдарламаларды
ақпараттық қамтамасыз етудi жақсарту үшiн
статистикалық ақпаратқа талдау жасауды
ұйымдастыруға және талдау жүргiзуге жүйелiк
тәсiл енгiзу
Деректердi жинау, өңдеу, сақтау және тарату
жөнiндегi халықаралық стандарттардың
талаптарына жауап беретiн "Мемлекеттiк
статистика" бiрыңғай статистикалық
ақпараттық жүйе құру
БҰҰ-ның ресми статистикасының негiз қалаушы
қағидаттарына сәйкес техникалық көмек
алудан белсендi халықаралық
ынтымақтастыққа көшу
Бағдарламаны iске асыру  2006 - 2008 жылдар
мерзiмi
Қаржыландыру көлемi      2006 жыл - 52,4 млн. теңге
мен көздерi              2007 жыл - 52,4 млн. теңге
2008 жыл - 211,2 млн. теңге
Көрсетiлген мақсаттарға жыл сайын бөлiнетiн
қаражат және Қазақстан Республикасының
заңнамаларында тыйым салынбаған басқа да
көздер шегiнде республикалық бюджет
қаражаты есебiнен
Бұл ретте республикалық бюджеттен
қаржыландыру көлемi тиiстi жылдың бюджетiн
қалыптастыру және нақтылау кезiнде
белгiленген тәртiппен жыл сайын нақтыланып
отырады
Бағдарламаны iске        Бағдарламаны iске асыру нәтижесiнде:
асырудан күтiлетiн       2006 жылы кәсiпорындарға түсетін
нәтижелер                статистикалық жүктеме мониторингi
енгiзiледi;
2006 - 2008 жылдары барлық енгiзiлетiн
халықаралық стандарттар жөнiнде әдiснамалық
және әдiстемелiк база құру мақсатында
16 тақырып бойынша ғылыми зерттеулер
жүргiзiледi;
2006 - 2008 жылдары 14 статистикалық
модуль, соның iшiнде өндiрiстiң бәсекеге
қабiлеттi көрсеткiштерiнiң модулi бойынша
жаңа статистикалық көрсеткiштер өндiрiсi
енгiзiледi;
2006 - 2008 жылдары дамытудың мемлекеттiк
және салалық ұзақ мерзiмдi бағдарламаларын
ақпараттық қолдауға арналған 21 талдау
есебi әзiрленедi;
2006 - 2008 жылдары "Статистика 7" және
"Статистика 8" достастық елдерiне
техникалық жәрдемдесу (ТАСИС) жобалары,
сондай-ақ статистика саласында 8 екiжақты
шарттар бойынша iс-шаралар iске асырылады;
2007 - 2008 жылдары статистикадағы екi
өндiрiстiк процеске арналған сапа
мониторингi жүйелерi енгiзiледi;
2007 - 2008 жылдары "Мемлекеттiк
статистика" бiрыңғай ақпараттық жүйесiн
қалыптастыру үшiн негiз жасайтын 5
ақпараттық жүйе енгiзiледi;
2007 - 2008 жылдары екі халықаралық семинар
өткiзiледi;
2008 жылы сыныптаманың жаңа халықаралық
жүйесiне сәйкес мемлекеттiк статистикалық
сыныптамалар жүйесi әзiрленедi;
2008 жылға қарай респонденттерге түсетiн
жүктеменi азайтуды қамтамасыз ететiн
статистикалық деректердi жинаудың жаңа
әдiснамасына көшу аяқталады.
Ескерту. 1-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.10.04 N 918 Қаулысымен.

1. Паспорт Программы
Сноска. Раздел 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.10.2008 N 918 .
Наименование                Программа совершенствования
Программы                   государственной статистики
Республики Казахстан
на 2006 - 2008 годы.
Основание для                Постановление  Правительства
разработки Программы        Республики Казахстан
от 5 сентября 2003 года N 903
"О Плане мероприятий по реализации
Программы Правительства Республики
Казахстан на 2003-2006 годы"
(п.7.1.14)
Разработчик                 Агентство Республики Казахстан
по статистике.
Цель Программы              Повышение качества статистической
информации путем комплексного
внедрения международных стандартов,
принятых в Европейском Союзе.
Задачи Программы            Переход к современному уровню
координации статистической системы
на основе поэтапного внедрения
систем управления качеством
по всем аспектам статистической
деятельности и создания адекватной
организационной основы.
Разработка и внедрение методологии
и методики статистики с целью
адаптации международных
рекомендаций и стандартов
на национальном уровне.
Внедрение системного подхода
к организации и проведению
анализа статистической информации
для улучшения информационного
обеспечения государственных
и отраслевых программ.
Создание единой статистической
информационной системы
"Государственная статистика",
отвечающей требованиям
международных стандартов
по сбору, обработке, хранению
и распространению данных.
Переход от получения технической
помощи к активному международному
сотрудничеству в соответствии
с Основополагающими принципами
официальной статистики ООН.
Сроки реализации            2006 - 2008 годы.
Программы
Объемы и источники          2006 год - 52,4 млн. тенге
финансирования              2007 год - 52,4 млн. тенге
2008 год - 211,2 млн. тенге
За счет средств республиканского
бюджета в пределах ежегодно
выделяемых средств на указанные
цели и других, не запрещенных
законодательством Республики
Казахстан, источников.
При этом объемы финансирования
из республиканского бюджета
будут уточняться ежегодно при
формировании и уточнении бюджета
соответствующего года
в установленном порядке.
Ожидаемые результаты        В результате реализации
от реализации               Программы будет:
Программы                   от реализации в 2006 году
внедрен мониторинг статистической
нагрузки на предприятия;
в 2006-2008 годах проведены
научные исследования по 16 темам
с целью создания методологической
и методической базы по всем
внедряемым международным
стандартам;
в 2006-2008 годах внедрено
производство новых статистических
показателей по 14 статистическим
модулям, в том числе модуль
показателей конкурентоспособности
производства;
в 2006-2008 годах подготовлен
21 аналитический отчет для
информационной поддержки
государственных и отраслевых
долгосрочных программ развития;
в 2006-2008 годах реализованы
проекты технического содействия
странам содружества (ТАСИС)
"Статистика 7" и«"Статистика 8",
а также мероприятия по 8
двусторонним договорам в области
статистики;
в 2007-2008 годах внедрены
системы мониторинга качества
для двух производственных
процессов в статистике;
в 2007-2008 годах внедрено
5 информационных систем, которые
создадут основу для формирования
единой информационной системы
"Государственная статистика";
в 2007-2008 годах проведено
два международных семинара;
в 2008 году разработана система
государственных статистических
классификаций в соответствии
с новой международной системой
классификаций;
к 2008 году завершен переход
на новую методологию сбора
статистических данных,
обеспечивающую снижение
нагрузки на респондентов.

2. Кiрiспе
Бағдарламаны әзiрлеудiң негiзi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 5 қыркүйектегi N 903 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 - 2006 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарының 7.1.14-тармағы болып табылады.
Экономиканың ғаламдануы және дүниежүзiлiк қоғамдастық елдерiнiң бiрiгуi ресми статистикаға өспелi әсер етедi. Статистиканың мiндеттерi ендi қажеттiлiктi ұлттық деңгейде қанағаттандырумен шектелмейдi. Барлық статистикалық деректер халықаралық деңгейде салыстырылуы тиiс. Осы талапқа жауап беретiн статистикалық жүйелер экономиканы басқарудың және мемлекеттердi әлеуметтiк дамытудың қажеттi шарты болады.
Статистика саласындағы ұлттық практиканы үйлестiру мақсатында соңғы 15 жылда статистикалық қызметтiң барлық негiзгi аспектiлерi мен салалары бойынша халықаралық стандарттар мен ұсынымдар қабылданды. БҰҰ-ның статистикалық комиссиясы қабылдаған ресми  статистиканың негiз қалаушы қағидаттары, Халықаралық Валюта Қоры әзiрлеген және қабылдаған деректердi таратудың арнайы стандарты, халықаралық статистикалық сыныптамалар жүйесi мен басқалар аса маңызды стандарттар болып табылады.
Еуропалық Одақта статистика саласындағы заңнама мен регламент қабылданды. Заңнама мүше-елдердiң пайдалануы үшiн мiндеттi стандарттарды анықтайды, ал регламент - статистикалық есептi ұйымдастыру мен әдiснамасы жөнiнде ресми бекiтiлген құжаттардың аса кең жиынтығы. Бұл нормативтiк құжаттардың халықаралық мәртебесi бар, себебi олар БҰҰ-ның стандарттарымен үйлестiрiлген және Еуропалық Одақтан тыс кеңiнен пайдаланылады.
Заңнама мен регламенттi пайдалану ұлттық статистикалық жүйелердiң дамуын бағалаудың айқындаушы өлшемi болып табылады. 2003 жылы Еуростат Қазақстанның статистикалық жүйесiнiң көрсетiлген құжаттарға сәйкестiгiне ғаламдық бағалау жүргiздi. Ғаламдық бағалау нәтижелерi осы Мемлекеттiк статистиканы жетiлдiрудiң 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасын әзiрлеу кезiнде пайдаланылды.
Осы орташа мерзiмдi Бағдарламаның мәнi оның iске асырылуы мемлекеттiк статистиканың беделiн халықаралық деңгейге көтеруiнде ғана емес. Статистикалық стандарттар өзiне көптеген елдердiң ғасырлық тәжiрибесiн шоғырландырады және ұлттық статистикалық жүйелердi ғылыми әдiснама, тиiмдi ұйымдастырушылық құрылым және демократиялық құқықтық негiз базасында дамытуға мүмкiндiк бередi.
3. Қазiргi жағдайды талдау
Мемлекеттiк статистиканы 2006 жылға дейiн реформалау ақпаратқа деген мемлекеттiк және қоғамдық қажеттiлiктердi қанағаттандыратын және БҰҰ-ның статистикалық комиссиясы қабылдаған ресми статистиканың негiз қалаушы қағидаттарына сәйкес келетiн тәуелсiз мемлекеттiң ұлттық статистикалық жүйесiн қалыптастыруға бағытталған.
Алдыңғы үш бағдарламаны iске асыру барысында осы мiндет негiзiнен орындалды. Мемлекеттiк статистика қазiргi заманғы статистикалық жүйелердiң мынадай мiндеттi атрибуттарының барлығына ие: заңнама; нарықтық экономикасы бар елдерге тән статистика салалары; техникалық жарақтанудың жеткiлiктi деңгейi; қазiргi заманғы технологияларды кеңiнен қолдану.
Статистиканы дамытудағы ең маңызды оқиғалар "Мемлекеттiк статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының қабылдануы, ұлттық есеп жүргiзу жүйесiн (ҰЕЖ 1993) енгiзу, төлем теңгерiмi, сыртқы сауда статистикасын, баға статистикасын құру, статистикалық сыныптамалардың халықаралық жүйесiне көшу, Мемлекеттiк статистикалық тiркелiм жасау және басқалар болды.
Мемлекеттiк статистиканы жылдам және табысты реформалау едәуiр дәрежеде халықаралық стандарттар енгiзу шеңберiнде статистикалық қызметтiң барлық жаңа бағыттары бойынша халықаралық ынтымақтастықтың жүзеге асырылуына байланыстылығымен түсiндiрiледi. Ұлттық есеп жүргiзу ҰЕЖ 1993 (БҰҰ) стандартына сәйкес қалыптасты, мемлекеттiк сыныптамалар (ЭҚЖС, ЭҚТӨС және СЭҚ ТН) еуропалық ұқсастығымен үйлестiрiлген. Төлем теңгерiмiнiң жиынтық көрсеткiштерiн өндiрудi Халықаралық валюта қорының "Төлем теңгерiмiнiң басшылығында" көрсетiлген халықаралық ұсынымдар негiзiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi жүргiзедi. Қазiргi кезде, сондай-ақ статистикада Халықаралық еңбек ұйымының, Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымының және басқа да халықаралық ұйымдардың статистикалық стандарттары да пайдаланылады.
Статистиканы реформалауда маңызды орынды ақпараттық технологиялар алады, оларсыз жаңа стандарттарды енгiзудi қамтамасыз ету де, статистикалық жүйенiң қарапайым жұмыс iстеуi де мүмкiн емес. Қол жеткiзiлген деңгей жергiлiктi жүйелердi, электрондық почтаны, "клиент-сервер" жұмыс режимiн және басқаларды республикалық және өңiрлiк деңгейлерде кеңiнен пайдаланумен сипатталады. Сыртқы пайдаланушылар үшiн рұқсат режимi бар статистикалық жарияланымдар мен жиынтық көрсеткiштердiң (1991 жылдан бергi кезеңдегi) электрондық базалары құрылған.
Тұтастай алғанда реформалар жылдары iшiнде мемлекеттiк статистиканың түрлi статистикалық ақпараттың үлкен көлемiн өндiруге бағытталған жаңа жүйесi құрылды. Өндiрiлетiн статистикалық көрсеткiштердiң тiзбесi негiзiнен халықаралық стандарттарға сәйкес келедi.
Алайда статистикалық деректердiң сапасына деген талаптардың қазiргi деңгейi өте жоғары. Сапа тұжырымдамасы статистикада уақытылығымен және деректердi қамтумен шектелмейдi. Ақпараттың ролi үздiксiз арта түсуде. Пайдаланушылардың қажеттілiктерiн статистикалық жинақтармен немесе шығарылған өнiмнiң көлемi туралы ақпарлармен қанағаттандыру мүмкiн емес. Статистикалық деректер күрделi эконометрикалық модельдерде, ғылыми зерттеулерде, маңызды сыртқы саяси мәселелердi болжауда және шешуде өте жиi пайдаланылады. Статистикалық деректер сапасының маңызды құрамдас бөлiктерi - пайдаланушылар үшiн салыстырымдылығы мен ашықтығы.
Статистикалық деректердiң салыстырымдылық проблемасы халықаралық және ұлттық деңгейлердегi салыстырымдылықты қамтиды. Статистиканың әртүрлi салаларының деректерi ұлттық деңгейде салыстырылуы мүмкiн, бiрақ халықаралық деңгейде салыстырылмайды. Керiсiнше, халықаралық деңгейде салыстырылатын барлық көрсеткiштер өзара және ұлттық деңгейде салыстырылымды болып табылады. Бұл деректердi экономикалық талдау мүмкiндiктерiн едәуiр кеңейтуге, сондай-ақ экономиканың және оның жекелеген салаларының бәсекеге қабiлеттiлiгiнiң әртүрлi бiрiктiрiлген көрсеткiштерiн өндiруге мүмкiндiк беретiн маңызды жағдай.
Статистикалық деректердiң салыстырымдылығының қол жеткiзiлген деңгейi пайдаланушылардың талаптарына әр кез жауап бермейдi. Қалыптасқан жағдай едәуiр дәрежеде халықаралық стандарттармен қатар статистикада ескiрген тұжырымдамалардың және әдiснаманың әлi де кеңiнен қолданылуымен түсiндiрiледi. Статистикалық деректердi жинаудың қолданыстағы әдiснамасы жоспарлы экономика кезеңiнде қалыптасқан және жаппай зерттеу әдiсiне негiзделген. Рынок жағдайларында кәсiпорындар санының өсуiне қарай осы тәсiлдiң тиiмділігi төмендейдi. Зерттеулер жүргiзуге жұмсалған шығындардың өсуi кезiнде есеп берген кәсiпорындар үлесiнiң және олар табыс еткен деректер сапасының төмендеуi байқалады. Қаржылық, еңбек және өндiрiстiк көрсеткiштер салыстырымдылығының жеткілiксiздiгiне байланысты бiрiктiрiлген талдау көрсеткiштерiн алу үшiн оларды салыстыру қиын. Қосымша зерттеулерге қажеттiлiк туындайды. Бұл ретте, кәсiпкерлерге түсетiн жүктеме проблемасы шиеленiсе түседi.
Санамаланған проблемаларды шешудiң оң тәжiрибесi Шығыс Еуропа елдерiнде бар, олар да сондай-ақ Қазақстан сияқты жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға реформалау жолынан өттi. Еуропалық Одаққа кiруге дайындық шеңберiнде бұл елдер негiз қалаушы сипаттамалар бойынша өздерiнiң ресми статистика жүйелерiнiң дамыған елдердiң жүйелерiмен салыстырымдылығын қамтамасыз етулерi тиiс едi. Бұл салыстырымдылықты бағалау үшiн стандарттар мен ұсынымдардың жиынтығы әзiрленген, оны сақтау Еуропалық Одаққа мүшелiк үшiн қолайлы деңгейге қол жеткiзудi білдiредi. Стандарттар мен ұсынымдардың осы жиынтығы осы Бағдарламаны әзiрлеу кезiнде негiз ретiнде пайдаланылды.
Бағдарлама статистикалық жұмыстар жоспарын орындауға, кадрлар даярлауға, жарияланымдар шығаруға және басқаға байланысты ағымдағы статистикалық қызметтi қамтымайды. Бағдарламаның айқын көрсетiлген мақсатты сипаты бар және ол ресми статистиканың барлық шешушi бағыттары бойынша халықаралық ұсынымдар мен стандарттар кешенiн енгiзуге бағытталған. Кешендi көзқарас сондай-ақ, енгiзiлетiн әрбiр стандарт (ұсыным) бойынша енгiзудi қамтамасыз ететiн iс-шаралардың толық жиынының анықталғандығымен де бiлдiрiледi.

2. Введение
Основанием разработки Программы является п. 7.1.14 Плана мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы, утвержденного  постановлением  Правительства Республики Казахстан N 903 от 5 сентября 2003 года.
Глобализация экономики и интеграция стран мирового сообщества оказывают возрастающее влияние на официальную статистику. Задачи статистики уже не ограничены удовлетворением потребности на национальном уровне. Все статистические данные должны быть сопоставимы на международном уровне. Статистические системы, отвечающие данному требованию, становятся необходимым условием управления экономикой и социального развития государств.
С целью гармонизации национальной практики в области статистики за последние 15 лет приняты международные стандарты и рекомендации по всем основным аспектам и отраслям статистической деятельности. Важнейшими стандартами являются Основополагающие принципы официальной статистики, принятые Статистической комиссией ООН, специальный стандарт распространения данных, разработанный и принятый Международным Валютным Фондом, система международных статистических классификаций и другие.
В Европейском Союзе приняты законодательство и регламент в области статистики. Законодательство определяет стандарты, обязательные для использования странами - членами, а регламент - более широкий набор официально утвержденных документов по организации и методологии статистического учета. Эти нормативные документы имеют международный статус, т.к. гармонизированы со стандартами ООН и широко используются за пределами Европейского Союза.
Использование законодательства и регламента является определяющим критерием оценки развития национальных статистических систем. В 2003 году Евростатом была проведена глобальная оценка статистической системы Казахстана на соответствие указанным документам. Результаты глобальной оценки использованы при разработке настоящей Программы совершенствования государственной статистики на 2006 - 2008 годы.
Значение настоящей среднесрочной Программы не только в том, что ее реализация повысит престиж государственной статистики на международном уровне. Статистические стандарты аккумулируют в себе вековой опыт многих стран и позволяют развивать национальные статистические системы на базе научной методологии, эффективной организационной структуры и демократической правовой основы.
3. Анализ современного состояния
Реформирование государственной статистики до 2006 года было направлено на формирование национальной статистической системы независимого государства, удовлетворяющей государственные и общественные потребности в информации и соответствующей Основополагающим принципам официальной статистики, принятым Статистической комиссией ООН.
В ходе реализации трех предшествующих программ данная задача в основном выполнена. Государственная статистика имеет все обязательные атрибуты современных статистических систем: законодательство; отрасли статистики, характерные для стран с рыночной экономикой; достаточный уровень технической оснащенности; широкое применение современных технологий.
Наиболее значимыми событиями в развитии статистики стали принятие  Закона  Республики Казахстан "О государственной статистике", внедрение системы национального счетоводства (СНС 1993), создание статистики платежного баланса, внешней торговли, статистики цен, переход на международную систему статистических классификаций, создание Государственного статистического регистра и другие.
Быстрое и успешное реформирование государственной статистики в значительной степени обусловлено тем, что по всем новым направлениям статистической деятельности осуществлялось международное сотрудничество в рамках внедрения международных стандартов. Национальное счетоводство формировалось в соответствии со стандартом СНС 1993 (ООН), государственные классификации (ОКЭД, КПВЭД и ТНВЭД) гармонизированы с европейскими аналогами. Производство сводных показателей платежного баланса ведется Национальным Банком Республики Казахстан на основе международных рекомендаций, отраженных в "Руководстве платежного баланса" Международного Валютного Фонда. В настоящее время в статистике также используются статистические стандарты Международной организации труда, Всемирной организации здравоохранения и других международных организаций.
Особое место в реформировании статистики занимают информационные технологии, без которых уже невозможно обеспечить ни внедрение новых стандартов, ни простое функционирование статистической системы. Достигнутый уровень характеризуется широким использованием на республиканском и региональном уровнях локальных сетей, электронной почты, режима работы "клиент-сервер" и другие. Созданы электронные базы статистических публикаций и сводных показателей (за период с 1991 года) с режимом доступа для внешних пользователей.
В целом, за годы реформ сформировалась новая система государственной статистики, ориентированная на производство большого объема разнообразной статистической информации. Перечень производимых статистических показателей в основном соответствует международным стандартам.
Однако современный уровень требований к качеству статистических данных очень высокий. Концепция качества в статистике не ограничивается своевременностью и охватом данных. Роль информации неуклонно повышается. Потребности пользователей не могут быть удовлетворены статистическими сборниками или сводками об объеме выпущенной продукции. Статистические данные все чаще используются в сложных эконометрических моделях, научных исследованиях, прогнозировании и решении важных внешнеполитических вопросов. Важными составляющими качества статистических данных становятся сопоставимость и доступность для пользователей.
Проблема сопоставимости статистических данных включает сопоставимость на международном и национальном уровнях. Данные различных отраслей статистики могут быть сопоставимы на национальном уровне, но не сопоставимы на международном уровне. Напротив, все показатели, сопоставимые на международном уровне, являются сопоставимыми между собой и на национальном уровне. Это важное обстоятельство, которое позволяет значительно расширить возможности экономического анализа данных, а также производство разнообразных агрегированных показателей конкурентоспособности экономики и ее отдельных отраслей.
Достигнутый уровень сопоставимости статистических данных не всегда отвечает требованиям пользователей. Сложившаяся ситуация в значительной степени обусловлена тем, что наряду с международными стандартами в статистике все еще широко применяются устаревшие концепции и методология. Применяемая методология сбора статистических данных сформировалась в период плановой экономики и основана на сплошном методе обследований. В условиях рынка по мере роста количества предприятий эффективность данного подхода снижается. При росте затрат на проведение обследований наблюдается снижение доли отчитавшихся предприятий и качества представленных ими данных. Для получения агрегированных аналитических показателей сложно сопоставлять финансовые, трудовые и производственные показатели в силу их недостаточной сопоставимости.
Возникает потребность в дополнительных обследованиях. При этом обостряется проблема нагрузки на предпринимателей.
Позитивный опыт решения перечисленных проблем имеется в странах Восточной Европы, которые также как Казахстан прошли путь реформирования от плановой к рыночной экономике. В рамках подготовки к вступлению в Европейский Союз эти страны должны были обеспечить сопоставимость своих систем официальной статистики с системами развитых стран по основополагающим характеристикам. Для оценки этой сопоставимости выработан свод стандартов и рекомендаций, соблюдение которого означает достижение уровня приемлемого для членства в Европейском Союзе. Данный свод стандартов и рекомендаций использован в качестве основы при разработке настоящей Программы.
Программа не охватывает текущей статистической деятельности, связанной с выполнением плана статистических работ, подготовкой кадров, производством публикаций и другое. Программа имеет выраженный целевой характер и направлена на внедрение комплекса международных рекомендаций и стандартов по всем ключевым направлениям официальной статистики. Комплексный подход выражается также в том, что по каждому внедряемому стандарту (рекомендации) определен полный набор мероприятий, обеспечивающих внедрение.

Параграф 1. Статистикалық жүйенi үйлестiрудiң қазiргi
заманғы деңгейiне көшу
Ресми статистиканың негiз қалаушы қағидаттарына сәйкес үйлестiру қазiргi заманғы статистикалық жүйелердiң ажырамас бөлiгi болып табылады. Yйлестiру бойынша статистикада статистикалық қызметтiң қолданылатын әдiснамасынан ұлттық статистиканың және заңнаманың ұйымдастырушылық құрылымына дейiнгi көптеген аспектілерiн қамтитын стандарттар мен бiрқатар ұсынымдар бар.
Бағдарламамен үйлестiру деңгейiн көтеру жөнiндегi iс-шаралар кешенi көзделедi.
Статистикада сапаны басқарудың қазiргi заманғы жүйелерiн енгiзу мақсатында жүйелi жұмыстар басталады. Бiрiншi кезеңде мынадай екi процеске: статистикалық байқауларды ұйымдастыруға және Мемлекеттiк статистикалық тiркелiмдi енгiзуге арналған сапа мониторингi енгiзіледi. Жұмыстарды тиiстi деңгейде орындау үшiн сапа жүйелерiн әзiрлеу жөнiндегi қызметтерге және сертификаттау бойынша қызметтерге мамандандырылатын фирмаларды тарту талап етiледi.
Уәкiлеттi органның ұйымдастырушылық құрылымы жаңа мiндеттерге сәйкес келтiрiлетiн болады. Стандарттарды енгiзу статистикалық жұмыстардың күрделілiгiн арттырады. Менеджмент, маркетинг, ақпараттық технологияларды дамыту, әдiснама және талдау бойынша функциялар кеңеюде. Атап айтқанда, жүйелi негiзде кәсiпорындарға жүктеменiң мониторингi өткiзiлетiн болады. Қазiргi кезде мемлекеттiк статистика саласында санамаланған функцияларды қызметшiлердiң небәрi 2,4% атқарады. Қалыптасқан жағдайды өзгерту үшiн уәкiлеттi органның штаты аумақтық бөлiмшелер есебiнен ұлғайтылады.
Параграф 2. Халықаралық ұсынымдар мен стандарттарды ұлттық деңгейде бейiмдеу мақсатында статистика әдiснамасы мен әдiстемесiн әзiрлеу және енгiзу
Ұлттық статистикалық жүйелер өзара едәуiр ерекшеленедi және әрбiр жүйеде бiр мақсатқа жетудiң әртүрлi жолдары пайдаланылуы мүмкiн. Осы жағдайларды есепке ала отырып, халықаралық стандарттар жалпы қағидаттар мен ережелердi немесе талаптардың ең аз жиынтығын анықтайды. Стандарттар статистиканың жекелеген салалары бойынша көрсеткiштер тiзбесiне және оларды өндiру кезеңділiгiне қойылатын талаптарды анықтайды. Бiрақ стандарттар оларды ұлттық деңгейде енгiзу мен келiсiлу жолдарын анықтамайды. Осыған байланысты еуропалық елдер тәжiрибесi бойынша стандарттарды енгiзу кезеңi бiр жылдан он жылға дейiн құрайды.
Стандарттарды енгiзу және оларды ұлттық деңгейде бейiмдеудiң анағұрлым тиiмдi жолдарын анықтау кезеңiн қысқарту мақсатында енгiзiлетiн барлық стандарттар бойынша Бағдарлама шеңберiнде қажеттi ғылыми зерттеулер жүргiзу көзделген. Зерттеу нәтижелерi нақты әдiснамалық әзiрлемелер түрiнде ұсынылатын болады.
Атап айтқанда, БҰҰ мен Еуростаттың статистикалық комиссиясы әлемде қолданылатын сыныптамалар жүйесi негiзiнде статистикалық сыныптамалардың жаңа бiрыңғай жүйесiн құруды жоспарлап отыр. Бұл қолданыстағы мемлекеттiк сыныптамаларға қағидатты өзгерiстер енгiзудi талап етедi. Осыған байланысты Бағдарламада қызмет және өнiм түрлерiнiң жаңа мемлекеттiк сыныптамаларын, сондай-ақ оларға сәйкес келетiн номенклатура әзiрлеу көзделген.
Статистиканың бiрқатар мынадай жаңа салалары енгiзiлетiн болады: мүгедектер туралы, орташа тап, бiлiм барлығы үшiн, электрондық сауда, ақпараттық қоғам, инновациялық қызмет туралы және тағы басқалары.
Статистикалық деректердiң сапасын арттыруға олардың салыстырымдылығын арттыру жолымен бағытталған әдiснамалық әзiрлемелер құрылымдық және қысқа мерзiмдi статистика жөнiндегi стандарттар шеңберiнде орындалады. Бұл статистикалық деректердi институционалдық тәсiл негiзiнде жинаудың жаңа әдiснамасына көшуге мүмкiндiк бередi, бұл қолданылатын салалық тәсiлге қарағанда қазiргi заманғы және аса тиiмдi тәсiл. Институционалдық тәсiл сондай-ақ экономика салаларының тиiмдiлiгi мен бәсекеге қабiлеттiлiгiн сипаттайтын көрсеткiштердi әзiрлеудi бастауға мүмкiндiк бередi.

Параграф 1. Переход к современному уровню
координации статистической системы
Координация в соответствии с Основополагающими принципами официальной статистики является неотъемлемой частью современных статистических систем. По координации в статистике имеются стандарт и ряд рекомендаций, которые охватывают много аспектов статистической деятельности от применяемой методологии до организационной структуры национальной статистики и законодательства.
Программой предусматривается комплекс мероприятий по повышению уровня координации.
Начнутся систематические работы с целью внедрения современных систем управления качеством в статистике. На первом этапе будет внедрен мониторинг качества для двух процессов: организация статистических наблюдений и ведение Государственного статистического регистра. Для выполнения работ на надлежащем уровне требуется привлечение фирм, специализирующихся на услугах по разработке систем качества и услугах по сертификации.
Организационная структура уполномоченного органа будет приведена в соответствие с новыми задачами. Внедрение стандартов повышает сложность статистических работ. Функции по менеджменту, маркетингу, развитию информационных технологий, методологии и анализа расширяются. В частности, на систематической основе будет проводиться мониторинг нагрузки на предприятия. В настоящее время перечисленные функции в области государственной статистики выполняют всего 2,4 % служащих. Для изменения сложившейся ситуации штат уполномоченного органа будет увеличен за счет территориальных подразделений.
Параграф 2. Разработка и внедрение методологии и методики
статистики с целью адаптации международных
рекомендаций и стандартов на национальном уровне
Национальные статистические системы существенно различаются между собой и в каждой системе могут использоваться различные пути достижения одной цели. С учетом этих обстоятельств международные стандарты определяют общие принципы и правила или минимальный набор требований. По отдельным отраслям статистики стандарты определяют требования к перечню показателей и периодичности их производства. Но стандарты не определяют пути их внедрения и согласования на национальном уровне. В связи с этим, период внедрения стандартов по опыту европейских стран составляет от одного до десяти лет.
В целях сокращения периода внедрения стандартов и определения наиболее эффективных путей их адаптации на национальном уровне по всем внедряемым стандартам в рамках Программы намечено провести необходимые научные исследования. Результаты исследований будут представлены в виде конкретных методологических разработок.
В частности, статистическая комиссия ООН и Евростат планируют на основе применяемых в мире систем классификаций создать новую единую систему статистических классификаций. Это потребует принципиальных изменений в действующих государственных классификациях. В связи с этим, Программой предусмотрена разработка новых государственных классификаций видов деятельности и продукции, а также соответствующей им номенклатуры.
Будет внедрен ряд новых отраслей статистики: об инвалидах, среднем классе, образовании для всех, электронной торговле, информационном обществе, инновационной деятельности и другие.
Методологические разработки, направленные на повышение качества статистических данных путем повышения их сопоставимости, будут выполнены в рамках стандартов по структурной и краткосрочной статистике. Это позволит перейти к новой методологии сбора статистических данных на основе институционального подхода, более современного и эффективного, чем применяемый отраслевой подход. Институциональный подход также позволит начать разработку показателей, характеризующих эффективность и конкурентоспособность отраслей экономики.

Параграф 3. Мемлекеттiк және салалық бағдарламаларды әзiрлеудi және iске асыруды ақпараттық қамтамасыз етудi жақсарту үшiн статистикалық ақпаратқа талдау жасауды ұйымдастыруға және талдау жүргiзуге жүйелiк тәсiл енгiзу
Бағдарламамен әзiрленетiн көрсеткiштердiң санын едәуiр өсiру және олардың сапасын арттыру көзделедi. Тиiсiнше, көптеген және сан алуан статистикалық деректердi дұрыс пайдалану проблемасының көкейтестiлiгi артады. Пайдаланушыларға статистика өндiретiн көрсеткiштердiң көптүрлiлiгiнен бағдар алу қиынға түсуде. Жаңа статистикалық өнiмдер өндiрiсiн игеруге ғана емес, сонымен қатар, пайдалануға да уақыт талап етiледi.
Бағдарламада жаңа статистикалық деректердi өндiрумен және оларды пайдалану арасында үйлестiру қамтамасыз етiлген. Енгiзiлетiн барлық стандарттардың әлеуметтiк-экономикалық саясат мiндеттерiн шешуге тiкелей немесе жанама қатысы бар. Бұл негiзде әзiрленетiн және iске асырылатын мемлекеттiк әрi салалық бағдарламаларды ақпараттық қолдауды қамтамасыз ететiн жылына 6-дан 8-ге дейiнгi талдау есептерiн әзiрлеу көзделген.
Статистикалық деректердi неғұрлым толық, дұрыс және уақытылы пайдалану мақсатында статистикалық деректердi талдау есептерi нысанында тарату мемлекеттiк статистикадағы жаңа бағыт болып табылады. Бұл жаңа тәсiл статистиканың пайдаланушыларын қанағаттандыруды арттыруға ықпал етедi.
Параграф 4. Деректердi жинау, өңдеу, сақтау және тарату жөнiндегi халықаралық стандарттардың талаптарына жауап беретiн "Мемлекеттiк статистика" бiрыңғай статистикалық
ақпараттық жүйе құру
Статистикалық қызмет негiзiнде деректердi жинауды, өңдеудi, сақтауды  және таратуды қамтитын статистикалық ақпаратты өндiру процесi жатыр. Әрбiр технологиялық кезеңнiң оларды орындауға арналған стандарттарда сипатталған өз ерекшелiктерi бар. Статистикалық деректердi өндiрудiң күрделi әрi ұзақ процесi статистикада бiрыңғай ақпараттық жүйе құруды қиындатады. Сондықтан да осы уақытқа дейiн ақпараттық технологияларды енгiзу жекелеген кезеңдер мен процестер үшiн жүзеге асырылды.
Бұл бағытта қазiрдiң өзiнде бiрқатар iс тындырылды. Барлық зерттеулер үшiн деректердi енгiзу мен өңдеуге арналған бағдарламалық кешендер бар, статистикалық сыныптамалар мен анықтамалықтар электрондық түрде ұсынылған және уақытылы жаңғыртылып отырады, Мемлекеттiк статистикалық тiркелiм жүргiзу үшiн ақпараттық жүйелер, деректердiң серпiндiлiк қатарларының базалары, статистикалық жарияланымдар базалары және басқалары енгiзiлген. Қазiргi заманғы технологияларды қолдана отырып, деректердi электрондық почтамен облыстық деңгейден республикалық деңгейге, сондай-ақ аудандық деңгейден облыстық деңгейге беру жүзеге асырылады. Статистикалық ақпаратты тарату республикалық және облыстық деңгейлерде Интернет-сайттар арқылы жүзеге асырылады, ал жергiлiктi желiлер шеңберiнде Интернет технологияларын пайдалана отырып деректер алмасу қамтамасыз етiлген.
Бағдарлама шеңберiнде ақпараттық технологияларды пайдаланудың сапалы аса жоғары деңгейiне көшу басталады. Жекелеген ақпараттық жүйелер "Мемлекеттiк статистика" бiрыңғай жүйесiнiң iшкi жүйесiне түрлендiрiледi. Деректердi жинау Мемлекеттiк статистикалық тiркелiм және Әлеуметтiк статистика үшiн жасалатын тiркелiм негiзiнде үйлестiрiледi. Барлық кезеңдер мен процестер үшiн сыныптамалар мен анықтамалықтардың жалпы базасы құрылады, бұл оларды пайдалануды оңтайландыруға және жүйе iшiнде берiлетiн ақпараттың көлемiн азайтуға мүмкiндiк бередi. Жүйе шеңберiнде деректердi жинаудың, берудiң, өңдеудiң, сақтаудың және таратудың толассыз технологиясы пайдаланылады. Қызмет көрсету жүйелерiн Интернет арқылы енгiзу жолымен статистиканың пайдаланушылары мен респонденттерi үшiн сервис кеңейтiледi және жақсартылады.
Барлығы 5 жаңа ақпараттық iшкi жүйе енгiзiлетiн болады, бұл негiзiнен "Мемлекеттiк статистика" бiрыңғай ақпараттық жүйесi құрылымын қалыптастыруды аяқтауға, сондай-ақ халықаралық стандарттар мен ұсынымдарды ұлттық статистикалық жүйеге енгiзудi жылдамдатуға мүмкiндiк бередi.

Параграф 3. Внедрение системного подхода к организации
и проведению анализа статистической информации
для улучшения информационного обеспечения
разработки и реализации государственных
и отраслевых программ
Программой предусматривается значительно расширить количество разрабатываемых показателей и повысить их качество. Соответственно возрастет актуальность проблемы правильного использования большого и разнообразного множества статистических данных. Пользователям сложно ориентироваться в многообразии показателей, производимых статистикой. Требуется время на освоение не только производства, но и использование новых статистических продуктов.
В Программе обеспечена координация между производством новых статистических данных и их использованием. Все внедряемые стандарты имеют прямое или косвенное отношение к решению задач социально-экономической политики. На этой основе предусмотрена разработка от 6 до 8 аналитических отчетов в год, которые будут обеспечивать информационную поддержку разрабатываемым и реализуемым государственным и отраслевым программам.
Распространение статистических данных в форме аналитических отчетов с целью более полного, правильного и своевременного использования статистических данных является новым направлением в государственной статистике. Этот новый подход будет способствовать повышению удовлетворенности пользователей статистики.
Параграф 4. Создание единой статистической информационной
системы "Государственная статистика", отвечающей
требованиям международных стандартов по сбору,
обработке, хранению и распространению данных
Сноска. Параграф 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.10.2008 N 918 .
В основе статистической деятельности лежит процесс производства статистической информации, который включает сбор, обработку, хранение и распространение данных. Каждый технологический этап имеет свои особенности, которые отражены в стандартах на их выполнение. Сложный и длительный процесс производства статистических данных затрудняет создание единой информационной системы в статистике. Поэтому до настоящего времени внедрение информационных технологий осуществлялось для отдельных этапов и процессов.
В этом направлении уже многое сделано. Для всех обследований имеются программные комплексы для ввода и обработки данных, статистические классификации и справочники представлены в электронном виде и своевременно актуализируются, внедрены информационные системы для ведения Государственного статистического регистра, базы динамических рядов данных, базы статистических публикаций и другие. С применением современных технологий осуществляется передача данных по электронной почте с областного на республиканский уровень, а также с районного на областной. Распространение статистической информации осуществляется через Интернет-сайты на республиканском и областном уровнях, а в рамках локальных сетей обеспечен обмен данными с использованием технологии Интранет.
В рамках Программы начнется переход на качественно более высокий уровень использования информационных технологий. Отдельные информационные системы будут трансформироваться в подсистемы единой системы "Государственная статистика". Сбор данных будет координироваться на основе Государственного статистического регистра и создаваемого Регистра для социальной статистики. Для всех этапов и процессов будет создана общая база классификаций и справочников, что позволит оптимизировать их использование и сократить объемы передаваемой внутри системы информации. В рамках системы будет использоваться сквозная технология сбора, передачи, обработки, хранения и распространения данных. Расширится и улучшится сервис для пользователей и респондентов статистики путем внедрения систем обслуживания через Интернет.
Всего будет внедрено 5 новых информационных подсистем, что позволит в основном завершить формирование структуры единой информационной системы "Государственная статистика", а также ускорить внедрение международных стандартов и рекомендаций в национальную статистическую систему.

Параграф 5. БҰҰ-ның ресми статистикасының негiз қалаушы қағидаттарына сәйкес техникалық көмек алудан белсендi халықаралық ынтымақтастыққа көшу
Халықаралық ынтымақтастыққа ресми статистиканың негiз қалаушы он қағидатының екеуi арналған. Әрбiр ұлттық статистикалық жүйе халықаралық стандарттардың пайдаланушысы ғана болып қоймай, сонымен қатар оларды әзiрлеу мен қайта қараудың белсендi қатысушысы болуы тиiс. Статистика саласындағы барлық маңызды мәселелер ұлтаралық жұмыс топтарын құру жолымен алқалы түрде әзiрленедi, ал шешiмдер оларды барлық мүдделi елдермен кеңiнен талқылағаннан кейiн ғана қабылданады. Халықаралық деңгейдегi қарым-қатынастар статистикалық қызметтiң ажырамас бөлiгi болып табылады.
Ұлттық статистикалық жүйенi реформалау кезеңiнде Қазақстан халықаралық ұйымдар есебiнен жаңа әдiснамалар мен технологиялар алушы ролiн атқарды. Ұлттық жүйенiң қалыптасуына қарай соңғы 10 жыл iшiнде гранттар мөлшерi екi есе азайды. Алайда халықаралық ынтымақтастыққа деген қажеттiлiк азаймады. Бағдарлама шеңберiнде стандарттар жүйесiн енгiзуге байланысты халықаралық ұйымдармен және серiктес елдермен қарым-қатынастар бұрынғысынан да қажеттi болуда.
Қазақстанның статистика саласындағы халықаралық iс-шараларға теңқұқықты қатысуына деген қажеттiлiк пiсiп жетiлдi. Бағдарламамен халықаралық ұйымдар мен серiктес елдер өкілдерiнiң қатысуымен екі семинар өткiзу көзделедi. Семинарларда сыныптамалар жүйесi, тiркелiмдер саласындағы қазақстан статистикасының тәжiрибесi мен ұсыныстары ұсынылатын болады.
Қазақстан статистика саласындағы ынтымақтастық туралы 8 халықаралық шартқа ие. Осы уақытқа дейiн шарттар шеңберiндегi қызмет статистикалық жарияланымдар алмасумен шектелiп келдi. Шарттардың тиiмдiлiгi тәжiрибе алмасу және статистикалық деректердiң салыстырымдылығын қамтамасыз ету мақсатында кездесулер мен консультациялар жүргiзу жолымен арттырылады. Мұндай iс-шаралардың мәнi статистика қажеттiлiктерiмен шектелмейдi, себебi статистика саласындағы серiктес-елдер экономикалық және әлеуметтiк салаларда Қазақстанмен тығыз ынтымақтастыққа ие.
Ескерту. 5-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.10.04 N 918 Қаулысымен.
6. Қажеттi ресурстар және оларды қаржыландыру көздерi
Бағдарламаны қаржылық қамтамасыз ету көрсетiлген мақсаттарға жыл сайын бөлiнетiн қаражат және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер шегiнде республикалық бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.

Параграф 5. Переход от получения технической помощи
к активному международному сотрудничеству в соответствии
с Основополагающими принципами официальной
статистики ООН
Сноска. Параграф 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.10.2008 N 918 .
Международному сотрудничеству посвящены два из десяти Основополагающих принципов официальной статистики. Каждая национальная статистическая система должна быть не только пользователем международных стандартов, но и активным участником их разработки и пересмотра. Все важные вопросы в области статистики разрабатываются коллегиально путем создания межнациональных рабочих групп, а решения принимаются только после их широкого обсуждения со всеми заинтересованными странами. Контакты на международном уровне являются неотъемлемой частью статистической деятельности.
В период реформирования национальной статистической системы Казахстан выступал в роли получателя новой методологии и технологий за счет международных организаций. По мере становления национальной системы за последние 10 лет размер грантов сократился в два раза. Однако потребность в международном сотрудничестве не уменьшилась. В рамках Программы в связи с внедрением системы стандартов контакты с международными организациями и странами партнерами становятся еще более необходимыми.
Потребность в равноправном участии Казахстана в международных мероприятиях в области статистики назрела. Программой предусматривается проведение двух семинаров с участием представителей международных организаций и стран партнеров. На семинарах будут представлены опыт и предложения казахстанской статистики в области систем классификаций, регистров.
Казахстан имеет 8 международных договоров о сотрудничестве с области статистики. До настоящего времени деятельность в рамках договоров ограничивалась обменом статистическими публикациями. Эффективность договоров будет повышена путем проведения встреч и консультаций с целью обмена опытом и обеспечения сопоставимости статистических данных. Значение таких мероприятий не ограничено потребностями статистики, т.к. страны-партнеры в области статистики имеют с Казахстаном широкое сотрудничество в экономической и социальной сферах.
6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Сноска. Раздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.10.2008 N 918 .
Финансовое обеспечение Программы будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета в пределах ежегодно выделяемых средств на указанные цели и других, не запрещенных законодательством Республики Казахстан, источников.

Осы Бағдарламада айтылған шараларды iске асыру үшiн республикалық бюджеттен 2006 жылы - 52,4 млн. теңге, 2007 жылы - 52,4 млн. теңге, 2008 жылы - 211,2 млн. теңге бөлiнедi.
Бұл ретте республикалық бюджеттен қаржыландыру көлемi тиiстi жылдың бюджетiн қалыптастыру және нақтылау кезiнде белгiленген тәртiппен жыл сайын нақтыланып отырады.
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.10.04 N 918 Қаулысымен.
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Бағдарламаны iске асырудың негiзгi нәтижесi барлық негiз қалаушы халықаралық стандарттар мен ұсынымдарға сәйкес статистикалық деректердi өндiрудi қамтамасыз ететiн статистиканың қазiргi заманғы ұлттық статистикалық жүйесiн қалыптастыру болып табылады.
Бұған мынадай нақты нәтижелерге қол жеткiзу ықпал етедi:
2006 жылы кәсiпорындарға түсетiн статистикалық жүктеме мониторингiн енгiзу;
2006 - 2008 жылдары енгiзiлетiн барлық халықаралық стандарттар жөнiндегi әдiснамалық және әдiстемелiк база құру мақсатында 16 тақырып бойынша ғылыми зерттеулер жүргiзу;
2006 - 2008 жылдары 14 статистикалық модуль, соның iшiнде өндiрiстiң бәсекеге қабiлеттiлiгi көрсеткiштерiнiң модулi бойынша жаңа статистикалық көрсеткiштер өндiрiсiн енгiзу;
2006 - 2008 жылдары дамытудың мемлекеттiк және салалық ұзақ мерзiмдi бағдарламаларын ақпараттық қолдауға арналған 21 талдау есебiн дайындау;
2006 - 2008 жылдары "Статистика 7" және "Статистика 8" достастық елдерiне техникалық жәрдемдесу (ТАСИС) жобалары, сондай-ақ статистика саласында 8 екiжақты шарттар бойынша iс-шараларды iске асыру;
2007 - 2008 жылдары екi өндiрiстiк процеске арналған сапа мониторингi жүйелерiн енгiзу;
2007 - 2008 жылдары "Мемлекеттiк статистика" бiрыңғай ақпараттық жүйесiн қалыптастыру үшiн негiз құрайтын 5 ақпараттық жүйе енгiзу;
2007 - 2008 жылдары екі халықаралық семинар өткiзу;
2008 жылы сыныптаманың жаңа халықаралық жүйесiне сәйкес мемлекеттiк статистикалық сыныптамалар жүйесiн әзiрлеу;
2008 жылы респонденттерге түсетiн жүктеменi азайтуды қамтамасыз ететiн статистикалық деректердi жинаудың жаңа әдiснамасына көшудi аяқтау.
Ескерту. 7-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.10.04 N 918 Қаулысымен.
8. Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистикасын
жетілдірудің 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын
іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р\с
N
Іс-шара
Аяқталу
нысаны
Жауапты
орындау-
шылар
Орын-
далу
мерзімі
Бол-
жалды
шығыс-
тар
(млн.
теңге)
Қаржылан-
дыру
көздері
1
2
3
4
5
6
7
1
Статистикалық қызметтің барлық аспектілері бойынша сапаны басқару жүйелерін сатылап енгізу, барабар ұйымдастырушылық және құқықтық негіз құру негізінде статистикалық жүйені үйлестірудің қазіргі заманғы деңгейіне көшу
1
СА және оның
аумақтық
органдары
арасында штат
бөлуді
оңтайландыру
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы
Үкіме-
тінің
қаулысы
СА
2007
жылғы
2 тоқсан
Талап
етілмейді
2
Жекелеген
өндірістік
процестер үшін
сапаны басқару
жүйелерін
әзірлеу және
енгізу
СА
бұйрығы
СА
2007 жылғы 3 тоқсан, 2008 жылғы 4 тоқсан
7,0
3,0
Республи-
калық
бюджет
3
Кәсіпорындарға
түсетін
жүктеменің
мониторингін
енгізу
СА-ның
қызметі
туралы
есеп-
тегі
жұртшы-
лыққа
арнал-
ған
бөлім
СА
2006 жылғы
1 тоқсан
Талап етілмейді
4
2007 жылы СРА
халықаралық сы-
ныптамаларының
жаңа нұсқалары-
ның бекітілуіне
байланысты ЭҚТӨС
ұлттық сыныпта-
маларын қайта
қарау
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы
Мем-
стан-
дарты-
ның
қаулысы
СА
2008
жылғы
4 тоқсан
Талап
етілмейді
5
Ведомстволық
есептілік
нысандарының
тізбесін
оңтайландыру
СА бұй-
рықтары
СА,
мүдделі
мемле-
кеттік
органдар
2006
жылғы
2 тоқсан,
2007
жылғы
2
тоқсан,
2008
жылғы
2
тоқсан
Талап етілмейді
2
Халықаралық ұйымдар мен стандарттарды ұлттық деңгейде бейімдеу мақсатында әдіснама мен әдістеме әзірлеу және енгізу
6
Өнімдердің жаңа сыныптамалары
мен номенклату-
раларын әзірлеу
СА
бұйрығы
СА
2007
жылғы
4
тоқсан
2,6
Респуб-
ликалық
бюджет
7
Статистикалық
үйлестіру
саласында,
соның ішінде
сапаны басқару
жүйесінде
стандарттарды
енгізу
СА сай-
тындағы
ғылыми
есеп
СА
2006
жылғы 4 тоқсан, 2007 жылғы 4 тоқсан
4,6
2,6
Респуб-
ликалық
бюджет
8
Халықты есепке
алу стандарт-
тарын енгізу,
халық тіркелімін
қалыптастыру
СА сай-
тындағы
ғылыми
есеп
СА
2006
жылғы
4
тоқсан
2,8
Респуб-
ликалық
бюджет
9
Еңбек құны
зерттеулерін
енгізу
СА сай-
тындағы
ғылыми
есеп
СА
2006 жылғы
4
тоқсан,
2007
жылғы
4
тоқсан
1,0
2,4
Респуб-
ликалық
бюджет
10
Жұмыс уақыты
индикаторларын
құру үшін
Халықаралық
еңбекті ұйымдас-
тыру өлшемдерін
енгізу
СА сай-
тындағы
ғылыми
есеп
СА
2008 жылғы 4 тоқсан
2,3
Респуб-
ликалық
бюджет
11
"Біліммен жалпы
және таза
қамту", "білім
барлығы
үшін", "өмір
бойы оқу"
модульдерін
енгізу
СА сай-
тындағы
ғылыми
есеп
СА
2007 жылғы 4 тоқсан
2,4
Респуб-
ликалық
бюджет
12
"Орташа тап",
"әлеуметтік
топтар" және
басқа да
модульдерді
енгізу
СА сай-
тындағы
ғылыми
есеп
СА
2006 жылғы 4 тоқсан, 2007 жылғы 4 тоқсан
4,8
2,4
Респуб-
ликалық
бюджет
13
Жалпы өңірлік
өнімнің
тоқсандық
есептерін енгізу
СА сай-
тындағы
ғылыми
есеп
СА
2006 жылғы
4 тоқсан
2,6
Респуб-
ликалық
бюджет
14
"Шығындар
шығару"
кестелерін
қалыптастыру
бойынша
тұжырымдамалық
тәсілдер енгізу
СА сай-
тындағы
ғылыми
есеп
СА
2007 жылғы
4 тоқсан
2,4
Респуб-
ликалық
бюджет
15
Айналымның,
қосылған құнның,
еңбек өнімділі-
гінің және
басқалардың
құрылымдық
көрсеткіштерін
кәсіпорындар,
салалар және
өңірлер бойынша
өндіруді енгізу
СА сай-
тындағы
ғылыми
есеп
СА
2006 жылғы 4 тоқсан, 2007 жылғы 4 тоқсан
1,4
2,4
Респуб-
ликалық
бюджет
16
Салалар бойынша құрылымдық көрсеткіштермен салыстырылатын физикалық көлем индекстерін өндіруді енгізу
СА сай-
тындағы
ғылыми
есеп
СА
2006 жылғы 4 тоқсан, 2007 жылғы 4 тоқсан
4,2
2,4
Респуб-
ликалық
бюджет
17
(алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.10.04 N 918 Қаулысымен)
18
Көлік
саласындағы
статистикалық
есепке алу
әдіснамасын
жақсарту
СА сай-
тындағы
ғылыми
есеп
СА
2007
жылғы
4 тоқсан
2,4
Респуб-
ликалық
бюджет
19
"Электрондық
сауда" және
"ақпараттық
қоғам"
модульдерін
енгізу
СА сай-
тындағы
ғылыми
есеп
СА
2006 жылғы 4 тоқсан 2007 жылғы 4 тоқсан
1,6
1,0
Респуб-
ликалық
бюджет
20
(алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.10.04 N 918 Қаулысымен)
21
Баға
индекстерін
қалыптастыру
әдіснамасын
жақсарту
СА сай-
тындағы
ғылыми
есеп
СА
2006
жылғы
4
тоқсан,
2007
жылғы
4
тоқсан
1,4
1,4
Респуб-
ликалық
бюджет

Для реализации мер, описанных в настоящей Программе, из республиканского бюджета в 2006 году будет выделено 52,4 млн. тенге, в 2007 году - 52,4 млн. тенге, в 2008 году - 211,2 млн. тенге.
При этом объемы финансирования из республиканского бюджета будут уточняться ежегодно при формировании и уточнении бюджета соответствующего года в установленном порядке.
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
Сноска. Раздел 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.10.2008 N 918 .
Основным результатом реализации Программы является формирование современной национальной статистической системы статистики, обеспечивающей производство статистических данных в соответствии со всеми основополагающими международными стандартами и рекомендациями.
Этому будет способствовать достижение следующих конкретных результатов:
в 2006 году внедрение мониторинга статистической нагрузки на предприятия;
в 2006 - 2008 годах проведение научных исследований по 16 темам с целью создания методологической и методической базы по всем внедряемым международным стандартам;
в 2006 - 2008 годах внедрение производства новых статистических показателей по 14 статистическим модулям, в том числе модуль показателей конкурентоспособности производства;
в 2006 - 2008 годах подготовка 21 аналитического отчета для информационной поддержки государственных и отраслевых долгосрочных программ развития;
в 2006 - 2008 годах реализация проектов технического содействия странам содружества (ТАСИС) "Статистика 7" и "Статистика 8", а также проведение мероприятий по 8 двусторонним договорам в области статистики;
в 2007 - 2008 году внедрение системы мониторинга качества на два производственных процесса;
в 2007 - 2008 годах внедрение 5 информационных систем, которые создадут основу для формирования единой информационной системы "Государственная статистика";
в 2007 - 2008 годах проведение двух международных семинаров;
в 2008 году разработка системы государственных статистических классификаций в соответствии с новой международной системой классификаций;
к 2008 году завершение перехода на новую методологию сбора статистических данных, обеспечивающую снижение нагрузки на респондентов.
8. План мероприятий по реализации
Программы совершенствования государственной
статистики Республики Казахстан
на 2006 - 2008 годы
Сноска. Раздел 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.10.2008 N 918 .
№N п\п
Мероприятие
Форма завер-
шения
Ответ-
ствен-
ные испол-
нители
Срок исполнения
Предпо-
лагае-
мые
расходы(млн. тенге)
Источ-
ники финан-
сиро-
вания
1
2
3
4
5
6
7
1
Переход к современному уровню координации статистической системы на основе поэтапного внедрения систем управления качеством по всем аспектам статистической деятельности и создания адекватной организационной и правовой основы
1
Оптимизировать распределение штата между АС и его террито-
риальными органами
Поста-
новление
Прави-
тельства
Рес-
публики Казахстан
АС
2 квартал
2007 года
Не тре-
буются
2
Разработать и внедрить системы управления качеством для отдельных про-
изводственных процессов
Приказ АС
АС
3 квартал
2007 года,
4 квартал
2008 года
7,0
3,0
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
3
Внедрить мониторинг нагрузки на предприятия
Раздел в отчете о деятель-
ности АС для общест-
венности
АС
1 квартал
2006 года
Не тре-
буются
4
Пересмотреть национальные классификации КПВЭД в связи с утверждением в 2007 году новых версий международных классификаций СРА
Поста-
новление
Госстан-
дарта
Рес-
публики Казахстан
АС
4 квартал
2008 года
Не тре-
буются
5
Оптимизировать перечень форм ведомственной
отчетности
Приказы АС
АС,
заин-
тере-
сован-
ные
госу-
дарст-
венные
органы
2 квартал
2006 года,
2 квартал
2007 года,
2 квартал
2008 года
Не тре-
буются
2
Разработка и внедрение методологии и методики с целью
адаптации международных рекомендаций и стандартов
на национальном уровне
6
Разработать новые классификации и номенклатуры продукции
Приказ
АС
АС
4 квартал
2007 года
2,6
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
7
Внедрить стандарты в области статистической координации в т.ч. системы управления качеством
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2006 года,
4 квартал
2007 года
4,6
2,6
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
8
Внедрить стандарты
по учету населения, формирование регистра населения
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2006 года
2,8
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
9
Внедрить обследования стоимости труда
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2006 года,
4 квартал
2007 года
1,0
2,4
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
10
Внедрить критерии Международной организации труда для построения индикаторов рабочего времени
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2008 года
2,3
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
11
Внедрить модули "валовой и чистый охват
образованием",
"образование для всех",
"обучение на протяжении
всей жизни"
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2007 года
2,4
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
12
Внедрить модули "средний класс",
"социальные
группы" и другие
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2006 года,
4 квартал
2007 года
4,8
2,4
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
13
Внедрить квартальные расчеты валового
регионального продукта
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2006 года
2,6
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
14
Внедрить концептуальные
подходы по формированию
таблиц "Затраты-
выпуск"
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2007 года
2,4
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
15
Внедрить производство
структурных показателей:
оборота, добавленной
стоимости,
производитель-
ности труда
и др. по предприятиям,
отраслям и регионам
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2006 года,
4 квартал
2007 года
1,4
2,4
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
16
Внедрить производство
индексов физического
объема, сопоставимых
со структурными
показателями по отраслям
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2006 года,
4 квартал
2007 года
4,2
2,4
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
17
(Исключена - постановлением Правительства РК 04.10.2008 N 918 )
18
Улучшить методологии
статистическогоучета в сфере транспорта
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2007 года
2,4
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
19
Внедрить модули "электронная торговля" и "информационное общество"
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2006 года
4 квартал
2007 года
1,6
1,0
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
20
(Исключена - постановлением Правительства РК 04.10.2008 N 918 )
21
Улучшить методологии формирования индексов цен
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2006 года,
4 квартал
2007 года
1,4
1,4
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет

21-1
Статистикалық
сыныптамаларды аудару
СА бұйрығы
СА
2008 жылғы 4-тоқсан
2,6
Респуб-
ликалық
бюджет
21-2
Жұмыс күшін ұстауға жұмсалған ауыспалы шығындарды анықтауға ғылыми тәсілдер әзірлеу
СА
сайтын-
дағы
ғылыми
есеп
СА
2007 жылғы
4-тоқсан
2,3
Респуб-
ликалық
бюджет
21-3
Бірыңғай ақпараттық статистикалық жүйеге арналған метадеректер жүйесін әзірлеу
СА
сайтын-
дағы
ғылыми
есеп
СА
2008 жылғы
4-тоқсан
3,5
Респуб-
ликалық
бюджет
21-4
Макроэкономи-
калық статистика саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыру
СА
сайтын-
дағы
ғылыми
есеп
СА
2008 жылғы
4-тоқсан
4,7
Респуб-
ликалық
бюджет
21-5
Әлемдік практикаға сәйкес жасалатын мәмілелер фактілері бойынша экспорттық-импорттық жеткізілімдер бағасын зерттеудің ғылыми негіздерін әзірлеу
СА
сайтын-
дағы
ғылыми
есеп
СА
2008 жылғы
4-тоқсан
2,0
Респуб-
ликалық
бюджет
21-6
Инфляция параметрлерін бағалау саласында ғылыми зерттеу жүргізу: инфляциялық процестердің импорттық құрамдас бөлігі, оны бағалау үшін модельдер құру және оның инфляцияға салымын (әсерін) анықтаудың ғылыми әдістерін қалыптастыру
СА
сайтын-
дағы
ғылыми
есеп
СА
2008 жылғы
4-тоқсан
2,0
Респуб-
ликалық
бюджет
21-7
Қазақстандағы заңсыз қызметті өлшеуге ғылыми-әдістемелік тәсілдер дайындау
СА
сайтын-
дағы
ғылыми
есеп
СА
2008 жылғы
4-тоқсан
2,0
Респуб-
ликалық
бюджет
21-8
Экономиканың ағымдағы дамуын бағалау үшін ғылыми-әдіснамалық тәсілдер әзірлеу және индикатор құру
СА
сайтын-
дағы
ғылыми
есеп
СА
2008 жылғы
4-тоқсан
2,4
Респуб-
ликалық
бюджет
21-9
Үй шаруашылықтары туралы деректерді модельдеу тәсілдерін әзірлеу. Өңірлік (аудандық) деңгейде халықтың кедейлігінің картасын құрастыру
СА
сайтын-
дағы
ғылыми
есеп
СА
2008 жылғы
4-тоқсан
3,7
Респуб-
ликалық
бюджет
21-10
Микроэкономикалық статистика саласында ғылыми зерттеулер жүргізу, отандық компанияларды дамыту бағдарламалары шеңберінде түрлі сала
кәсіпорындарының қызметін есепке алу және талдау үшін ғылыми база әзірлеу
СА
сайтын-
дағы
ғылыми
есеп
СА
2008 жылғы
4-тоқсан
3,8
Респуб-
ликалық
бюджет
21-11
Шағын кәсіпкерлік бойынша ақпараттық ресурстарды дамыту үшін ғылыми база әзірлеу
СА
сайтын-
дағы
ғылыми
есеп
СА
2008 жылғы
4-тоқсан
2,0
Респуб-
ликалық
бюджет
21-12
Өмір сүру құнының индексін құруға ғылыми негізделген тәсілдер әзірлеу
СА
сайтын-
дағы
ғылыми
есеп
СА
2008 жылғы
4-тоқсан
3,5
Респуб-
ликалық
бюджет
21-13
Ақпараттық қоғам статистикасының ғылыми негіздерін қалыптастыру
СА
сайтын-
дағы
ғылыми
есеп
СА
2008 жылғы
4-тоқсан
3,1
Респуб-
ликалық
бюджет
21-14
Материалдық және материалдық емес өндірілмеген активтер құнын бағалауға ғылыми негізделген тәсілдер әзірлеу
СА
сайтын-
дағы
ғылыми
есеп
СА
2008 жылғы
4-тоқсан
3,9
Респуб-
ликалық
бюджет
3
Келесі мемлекеттік және салалық бағдарламаларды әзірлеуді және іске асыруды ақпараттық қамтамасыз етуді жақсарту үшін статистикалық ақпаратқа талдау жасауды ұйымдастыруға және талдау жүргізуге жүйелік тәсіл енгізу:
22
Қазақстан
Республикасында
шағын және орта
кәсіпкерлікті
дамыту жөніндегі
жеделдетілген
шаралардың 2005
- 2007 жылдарға
арналған
бағдарламасы
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
12.05.05ж. N 450 қаулысымен бекітілген
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне
талдау
есеп-
тері
СА
2007
жылғы
20
ақпан,
2008
жылғы
20 ақпан
1,7
2,0
Респуб-
ликалық
бюджет
23
Білім беруді
дамытудың 2005
- 2010 жылдарға
арналған
мемлекеттік
бағдарламасы
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
11.10.04 ж.
N 1459
қаулысымен
бекітілген
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкі-
метіне
талдау
есеп-
тері
СА
2007
жылғы
20
ақпан
2008
жылғы
20
ақпан
0,5
3,0
Респуб-
ликалық
бюджет
24
Қазақстан
Республикасында
әлеуметтік
реформаларды
одан әрі
тереңдетудің
2005 - 2007
жылдарға
арналған
бағдарламасы
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
30.11.04 ж.
N 1241
қаулысымен
бекітілген
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкі-
метіне
талдау
есеп-
тері
СА
2007
жылғы
20
ақпан
1,4
Респуб-
ликалық
бюджет
25

21-1
Перевод
статистических
классификаций
Приказ
АС
АС
4 квартал
2008 года
2,4
Рес-
публи-
канский
бюджет
21-2
Разработать
научные подходы
к определению
переменных
затрат на содержание рабочей силы
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2008 года
2,3
Рес-
публи-
канский
бюджет
21-3
Разработать
системы метаданных для единой
информационной
статистической
системы
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2008 года
3,5
Рес-
публи-
канский
бюджет
21-4
Осуществить
научно-исследо-
вательские
работы в сфере
макроэкономи-
ческой статистики
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2008 года
4,7
Рес-
публи-
канский
бюджет
21-5
Разработать
научные основы
обследования цен
экспортно-
импортных поставок по фактам
совершаемых
сделок в соот-
ветствии с мировой практикой
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2008 года
2,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
21-6
Провести иссле-
дование в области оценки параметров инфляции:
импортная
составляющая
инфляционных
процессов, по-
строение моделей
для ее оценки и
формирование
научных методов
определения ее
вклада (влияния)
на инфляцию
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2008 года
2,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
21-7
Подготовить
научно-методи-
ческие подходы к измерению
незаконной деятельности в
Казахстане
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2008 года
2,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
21-8
Разработать
научно-методо-
логические под-
ходы и создать
индикатор для
оценки текущего
развития
экономики
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2008 года
2,4
Рес-
публи-
канский
бюджет
21-9
Разработать
подходы к моде-
лированию данных
о домашних
хозяйствах.
Построение карт
бедности
населения на региональном (районном) уровне
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2008 года
3,7
Рес-
публи-
канский
бюджет
21-10
Провести научные
исследования в
области микро-
экономической
статистики,
разработка на-
учной базы для
учета и анализа
деятельности
предприятий
различных отра-
слей в рамках
программ разви-
тия отечествен-
ных компаний
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2008 года
3,8
Рес-
публи-
канский
бюджет
21-11
Разработать
научную базу для развития
информационных ресурсов по малому предпри-
нимательству
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2008 года
2,0
Рес-
публи-
канский
бюджет
21-12
Разработать
научно-обосно-
ванные подходы
к построению
индекса стои-
мости жизни
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2008 года
3,5
Рес-
публи-
канский
бюджет
21-13
Формировать
научные основы
статистики
информационного
общества
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2008 года
3,1
Рес-
публи-
канский
бюджет
21-14
Разработать
научно-обосно-
ванные подходы
к оценке стои-
мости матери-
альных и нема-
териальных
непроизведенных
активов
Научный
отчет на
сайте АС
АС
4 квартал
2008 года
3,9
Рес-
публи-
канский
бюджет
3
Внедрение системного подхода к организации и проведению   анализа статистической информации для улучшения   информационного обеспечения разработки и   реализации следующих государственных и отраслевых программ:
22
Программа ускоренных мер по развитию малого и среднего пред-
принимательствав Республике Казахстан на 2005-2007 годы утверждена постановлением Правительства Республики Казахстан от 12.05.05 г. N№450
Аналити-
ческие
отчеты в
Прави-
тельство
Рес-
публики
Казахстан
АС
20 февраля
2007 года,
20 февраля
2008 года
1,7
2,0
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
23
Государственнаяпрограмма развития образования на 2005-2010 годы утверждена постановлением Правительства Республики Казахстан от 11.10.04 г. № N 1459
Аналити-
ческие
отчеты в
Прави-
тельство
Рес-
публики
Казахстан
АС
20 февраля
2007 года,
20 февраля
2008 года
0,5
3,0
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
24
Программа дальнейшего углубления социальных реформ в Республике Казахстан на 2005-2007 годы утверждена постановлением Правительства Республики Казахстан от 30.11.04 г. № N 1241
Аналити-
ческие
отчеты в
Прави-
тельство
Рес-
публики
Казахстан
АС
20 февраля
2007 года
1,4
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
25

(алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.10.04 N 918 Қаулысымен)
26
Қазақстан
Республикасының
транзит-көлік
әлеуетін
дамытудың 2004
- 2006 жылдарға
арналған
бағдарламасы
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
30.12.03 ж.
N 1351
қаулысымен
бекітілген
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкі-
метіне
талдау
есеп-
тері
СА
2007
жылғы
20
ақпан
1,0
Респуб-
ликалық
бюджет
27
Қазақстан
Республикасының
почта-жинақтау
жүйесін
дамытудың
2005-2010
жылдарға
арналған
бағдарламасы
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
26.10.04 ж.
N 1077
қаулысымен
бекітілген
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкі-
метіне
талдау
есеп-
тері
СА
2008 жылғы 20 ақпан
2,0
Респуб-
ликалық
бюджет
28
Қоршаған ортаны
қорғаудың 2005
- 2007 жылдарға
арналған
бағдарламасы
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
06.12.04 ж.
N 960
қаулысымен
бекітілген
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкі-
метіне
талдау
есеп-
тері
СА
2008
жылғы
20
ақпан
2,0
Респуб-
ликалық
бюджет
29
Қазақстан
Республикасында
тұрғын үй
құрылысын
дамытудың 2005
- 2007 жылдарға
арналған
мемлекеттік
бағдарламасы
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
11.06.04 ж.
N 1388
қаулысымен
бекітілген
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкі-
метіне
талдау
есеп-
тері
СА
2007 жылғы
20
ақпан,
2008
жылғы
20
ақпан
1,6
2,0
Респуб-
ликалық
бюджет
30
Қазақстан
Республикасының
халқын жұмыспен
қамтудың 2005 -
2007 жылдарға
арналған
бағдарламасы
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
27.01.05 ж.
N 68 қаулысымен
бекітілген
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкі-
метіне
талдау
есеп-
тері
СА
2007 жылғы 20 ақпан, 2008 жылғы 20 ақпан
0,6
2,0
Респуб-
ликалық
бюджет
31
Қазақстан
Республикасының
Индустриялық-
инновациялық
дамуының
2003 - 2015
жылдарға
арналған
стратегиясы
Қазақстан
Республикасы
Президентінің
17.05.03 ж.
N 1096
Жарлығымен
бекітілген
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкі-
метіне
талдау
есеп-
тері
СА
2007
жылғы
20
ақпан,
2008
жылғы
20
ақпан
3,4
2,0
Респуб-
ликалық
бюджет
32
Электр
энергетикасын
дамытудың 2030
жылға дейінгі
бағдарламасы
Қазақстан
Республикасы
Үкіметінің
09.04.99 ж.
N 384 қаулысымен
бекітілген
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкі-
метіне
талдау
есеп-
тері
СА
2007
жылғы
20
ақпан
0,3
Респуб-
ликалық
бюджет
33
Өзге де
мемлекеттік және
ведомстволық
бағдарламалар
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкі-
метіне
талдау
есеп-
тері
СА
2007
жылғы
20
ақпан,
2008
жылғы
20
ақпан,
2009
жылғы
20
ақпан

(Исключена - постановлением Правительства РК 04.10.2008 N 918 )
26
Программа развития транзитно-
транспортного потенциала Республики Казахстан на 2004-2006 годы
Аналити-
ческие
отчеты в
Прави-
тельство
Рес-
публики
Казахстан
АС
20 февраля
2007 года
1,0
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
27
Программа развития почтово-
сберегательной системы Республики Казахстан на 2005-2010 годы утверждена постановлением Правительства Республики Казахстан от 26.10.04 г. № N 1077
Аналити-
ческие
отчеты в
Прави-
тельство
Рес-
публики
Казахстан
АС
20 февраля
2008 года
2,0
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
28
Программа охраны окружающей среды на
2005-2007 годы утверждена постановлением Правительства Республики Казахстан от 06.12.04 г.
N 960
Аналити-
ческие
отчеты в
Прави-
тельство
Рес-
публики
Казахстан
АС
20 февраля
2008 года
2,0
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
29
Государственнаяпрограмма развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы утверждена постановлением Правительства Республики Казахстан от 11.06.04 г. N№1388
Аналити-
ческие
отчеты в
Прави-
тельство
Рес-
публики
Казахстан
АС
20 февраля
2007 года,
20 февраля
2008 года
1,6
2,0
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
30
Программа занятости населения Республики Казахстан на 2005-2007 годы утверждена постановлением Правительства Республики Казахстан от 27.01.05 г.
N 68
Аналити-
ческие
отчеты в
Прави-
тельство
Рес-
публики
Казахстан
АС
20 февраля
2007 года,
20 февраля
2008 года
0,6
2,0
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
31
Стратегия индустриально-
инновационного развития
Республики Казахстан на
2003-2015 годы
утверждена Указом
Президента Республики
Казахстан от 17.05.03 г.
N 1096
Аналити-
ческие
отчеты в
Прави-
тельство
Рес-
публики
Казахстан
АС
20 февраля
2007 года,
20 февраля
2008 года
3,4
2,0
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
32
Программа развития электро-
энергетики до 2030 года утверждена постановлением Правительства Республики Казахстан от 09.04.99 г. N№384
Аналити-
ческие
отчеты в
Прави-
тельство
Рес-
публики
Казахстан
АС
20 февраля
2007 года
0,3
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
33
Иные государ-
ственные и ведомственные программы
Аналити-
ческие
отчеты в
Прави-
тельство
Рес-
публики
Казахстан
АС
20 февраля
2007 года,
20 февраля
2008 года,
20 февраля
2009 года

17,5
6,5
14,8
Респуб-
ликалық
бюджет
4
Деректерді жинау, өңдеу, сақтау және тарату жөніндегі
халықаралық стандарттардың талаптарына жауап беретін
"Мемлекеттік статистика" бірыңғай статистикалық ақпараттық жүйе құру
34
"Электрондық статистикалық есептілік" ақпараттық кіші жүйесін әзірлеу және енгізу
СА
бұйрығы
СА, АБА
2008
жылғы
4
тоқсан
28,6
Респуб-
ликалық
бюджет
35
"Сыныптамалар мен стандарттар" ақпараттық кіші жүйесін әзірлеу және енгізу
СА
бұйрығы
СА, АБА
2008
жылғы
4
тоқсан
20,0
Респуб-
ликалық
бюджет
36
"Бастапқы статистикалық ақпарат қоймасы" ақпараттық кіші жүйесін әзірлеу және енгізу
СА
бұйрығы
СА, АБА
2008
жылғы
4
тоқсан
45,5
Респуб-
ликалық
бюджет
38
"Әлеуметтік статистикаға арналған тіркелім" ақпараттық кіші жүйесін әзірлеу және енгізу
СА бұйрығы
СА, АБА
2008
жылғы
4
тоқсан

17,5
6,5
14,8
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
4
Создание единой статистической информационной системы "Государственная статистика", отвечающей требованиям международных стандартов по сбору, обработке, хранению и распространению данных
34
Разработать и
внедрить информационную подсистему «Электронная
статистическая
отчетность»
Приказ АС
АС,
АИС
4 квартал
2008 года
28,6
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
35
Разработать и
внедрить информа-
ционную подсисте-
му «Классификации
и стандарты»
Приказ АС
АС,
АИС
4 квартал
2008 года
20,0
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
36
Разработать и
внедрить информационную подсистему «Хранилище
первичной статистической информации»
Приказ АС
АС,
АИС
4 квартал
2008 года
45,5
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
38
Разработать и
внедрить информационную подсистему «Регистр для
социальной статистики»
Приказ АС
АС,
АИС
4 квартал
2008 года

17,5
Респуб-
ликалық
бюджет
39
СА-ның және оның аумақтық бөлімшелерінің статистикалық және талдау ақпаратын бірыңғай Интернет-портал арқылы таратудың ақпараттық кіші жүйесін әзірлеу және енгізу
СА бұйрығы
СА, АБА
2008
жылғы
4
тоқсан
36,1
Респуб-
ликалық
бюджет
5
БҰҰ-ның ресми статистикасының негізгі қағидаттарына сәйкес техникалық көмек алудан белсенді халықаралық
ынтымақтастыққа көшу
40
"Статистика 8"
достастық
елдеріне
техникалық
жәрдемдесу
(ТАСИС)
бағдарламасы
бойынша
халықаралық
ынтымақтастық
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
СА
2008 жылғы 20 ақпан
71,7 (450,0 мың ЕУРО)
Еуростат
41
(алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.10.04 N 918 Қаулысымен)
42
Халықаралық семинарлар өткізу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
СА
2008 жылғы 20 ақпан, 2009 жылғы 20 ақпан
0,3
2,1
Респуб-
ликалық
бюджет
42.1
Халықаралық
сыныптамалардың
жаңа жүйесіне
көшу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
СА
2009 жылғы 20 ақпан
1,05
Респуб-
ликалық
бюджет
42.2
Қазіргі заманғы
статистикалық
жүйелердің
негізі ретіндегі
бизнес
тіркелімдер
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
СА
2008 жылғы 20 ақпан
1,05
Респуб-
ликалық
бюджет
42.3
(алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.10.04 N 918 Қаулысымен)
43
Халықаралық
семинарларға,
конференцияларға
қатысу,
жасалған
халықаралық
шарттар
шеңберіндегі
ынтымақтасу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
СА
2008 жылғы 20 ақпан
2,2
Респуб-
ликалық
бюджет
43.1
Еуропа статистиктерінің және оның жұмыс топтарының конференциясына қатысу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
СА
2008 жылғы 20 ақпан
2,0
Респуб-
ликалық
бюджет
43.2
Статистикалық
байқаулар
шеңбері бойынша
Дөңгелек үстел
жұмысына қатысу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
СА
2008
жылғы
20
ақпан
0,2
Респуб-
ликалық
бюджет
6
Статистиканың басқа да салаларына халықаралық
стандарттарды енгізу
44
Халықаралық
валюта қорының
төлем теңгерімі
жөніндегі
басшылыққа
сәйкес төлем
теңгерімі
бойынша
статистикалық
зерттеулердің
жаңа жүйесін
құру
СА бұйрығы
ҰБ
(келісім
бойынша)
2008
жылғы
4
тоқсан
ҰБ
45
Қаржы секторына
шолу жасау үшін
сақтандыру
(қайта
сақтандыру)
ұйымдары және
жинақтаушы
зейнетақы
қорлары бойынша
ведомстволық
статистикалық
есептілік
нысандарын
әзірлеу
СА бұйрығы
ҰБ
(келісім
бойынша)
2006
жылғы
2
тоқсан,
2007
жылғы
2
тоқсан
ҰБ
46
Қаржы секторына
шолу жасау үшін
қаржы ұйымдары
бойынша
ведомстволық
статистикалық
есептілік
нысандарын
әзірлеу
СА
бұйрығы
ҰБ
(келісім
бойынша)
2008
жылғы
2
тоқсан
ҰБ
47
Қаржы активтері
мен пассивте-
рінің ағыны
бойынша
ведомстволық
статистикалық
есептілік
нысандарын
әзірлеу
СА
бұйрығы
ӨҰБ (келісім бойынша)
2008 жылғы 2 тоқсан
Талап
етілмейді
48
Статистикалық
деректерді
бақылаудың жаңа
нысандарын
қолдана отырып,
сыртқы саудадағы
тауарларды
есепке алудың
әдіснамасын
жақсарту
СА
бұйрығы
Қаржы-
мині,
ҰБ
(келісім
бойынша)
2007
жылғы
4
тоқсан
Талап
етілмейді
49
Әкелінетін/
әкетілетін
тауарларға
орташа бағаның
анықтамалығын
әзірлеу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне
ақпарат
Қаржы-
мині
2007
жылғы
4
тоқсан,
2008
жылғы
4
тоқсан
Талап етілмейді
Жиыны:
316,0
71,7
Респуб-
ликалық
бюджет
Еуростат
соның ішінде:
2006
52,4
Респуб-
ликалық
бюджет
2007
52,4
Респуб-
ликалық
бюджет
71,7

17,5
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
39
Разработать и
внедрить информационную подсистему распространения статистической и аналитической информации
АС и его территориальных подразделений через единый Интернет-
портал
Приказ АС
АС,
АИС
4 квартал
2008 года
36,1
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
5
Переход от получения технической помощи к активному международному сотрудничеству в соответствии с основными принципами официальной статистики ООН
40
Международное сотрудничество по программе технического содействия странам содружества (ТАСИС) "Статистика 8"
Инфор-
мация в
Прави-
тельство
Респуб-
лики
Казахстан
АС
20 февраля
2008 года
71,7
(450,0
тыс.
ЕВРО)
Евро-
стат
41
(Исключена - постановлением Правительства РК 04.10.2008 N 918 )
42
Провести международные семинары
Инфор-
мация в
Прави-
тельство
Респуб-
лики
Казахстан
АС
20 февраля
2008 года,
20 февраля
2009 года
0,3
2,1
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
42.1
Переход на новую систему международных классификаций
Инфор-
мация в
Прави-
тельство
Респуб-
лики
Казахстан
АС
20 февраля
2009 года
1,05
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
42.2
Бизнес-регистрыкак основа современных статистических систем
Инфор-
мация в
Прави-
тельство
Респуб-
лики
Казахстан
АС
20 февраля
2008 года
1,05
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
42.3
(Исключена - постановлением Правительства РК 04.10.2008 N 918 )
43
Принять участие в
международных
семинарах,
конференциях,
сотрудничать
в рамках
заключенных
международных
договоров
Инфор-
мация в
Прави-
тельство
Респуб-
лики
Казахстан
АС
20 февраля
2008 года
2,2
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
43.1
Принять участие в
конференции европейских статистиков и ее рабочих группах
Инфор-
мация в
Прави-
тельство
Респуб-
лики
Казахстан
АС
20 февраля
2008 года
2,0
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
43.2
Принять участие в работе Круглого стола по рамкам статистических наблюдений
Инфор-
мация в
Прави-
тельство
Респуб-
лики
Казахстан
АС
20 февраля
2008 года
0,2
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
6
Внедрение международных стандартов в других
отраслях статистики
44
Создать новую систему статистических обследований по платежному балансу в соответствии с руководством по
платежному
балансу
Международного
валютного фонда
Приказ АС
НБ
(по
согла-
сова-
нию)
4 квартал
2008 года
НБ
45
Разработать
формы ведомст-
венной статис-
тической
отчетности
по страховым
(перестраховоч-
ным) организа-
циям и накопи-
тельным пенсионным
фондам для
составления
обзора финан-
сового сектора
Приказ АС
НБ
(по
согла-
сова-
нию)
2 квартал
2006 года,
2 квартал
2007 года
НБ
46
Разработать
формы ведомст-
венной статис-
тической
отчетности
по финансовым организациям
для составления
обзора финан-
сового сектора
Приказ АС
НБ
(по
согла-
сова-
нию)
2 квартал
2008 года
НБ
47
Разработать
формы ведомст-
венной статис-
тической
отчетности
по потокам
финансовых
активов и
пассивов
Приказ АС
НБ
(по
согла-
сова-
нию)
2 квартал
2008 года
Не
тре-
буется
48
Улучшить
методологию
учета товаров
во внешней
торговле,
с применением
новых форм
контроля
статистических
данных
Приказ АС
МФ,НБ
(по
согла-
сова-
нию)
4 квартал
2007 года
Не
тре-
буется
49
Разработать
справочник
средних цен на
ввозимые/
вывозимые
товары
Инфор-
мация в
Прави-
тельство
Респуб-
лики
Казахстан
МФ
4 квартал
2007 года,
4 квартал
2008 года
Не
тре-
буется
Всего:
316,0;
71,7
Рес-
публи-
кан-
ский бюджет
Евро-
стат
в том числе:
2006
2007
2008
52,4
52,4
71,7