Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiнiң (тауарларының, жұмыстарының) тiзбесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 14 наурыздағы N 155 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 қыркүйектегі № 754 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2015 № 754 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 186 бұйрығын қараңыз.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi Заңының 4-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
1. Қоса берiлiп отырған Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiнiң (тауарларының, жұмыстарының) тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Мемлекет реттейтiн баға қолданылатын әуежайлар қызметтерiнiң номенклатурасын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 1348 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 49, 562-құжат);
2) "Мемлекет реттейтiн бағалар қолданылатын телекоммуникациялар қызметтерiнiң және телекоммуникациялар қызметтерiн ұсынумен технологиялық байланысты қызметтердiң номенклатурасын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 15 қазандағы N 1064 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2004 ж., N 38, 503-құжат);
3) "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194 және 2003 жылғы 30 желтоқсандағы N 1348 қаулыларына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 26 қаңтардағы N 63 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2005 ж., N 4, 34-құжат).
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2006 жылғы 14 наурыздағы
N 155 қаулысымен
бекiтiлген
Ескерту. Тізбеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.09.28. N 854 , 2008.05.16 N 458 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулыларымен.
Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелiп көрсетiлетiн
қызметтерiнiң (тауарларының, жұмыстарының) тiзбесi

Об утверждении перечня регулируемых услуг (товаров, работ) субъектов естественных монополий
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2006 года № 155. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2015 года № 754
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.09.2015 № 754 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления» см. приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 186.
В соответствии с пунктом 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках " Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 237 (порядок введения в действие см. п. 2).
1. Утвердить прилагаемый перечень регулируемых услуг (товаров, работ) субъектов естественных монополий.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года № 1348 "Об утверждении номенклатуры услуг аэропортов, на которые применяются регулируемые государством цены" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 49, ст. 562);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2004 года № 1064 "Об утверждении номенклатуры услуг телекоммуникаций и услуг, технологически связанных с предоставлением услуг телекоммуникаций, на которые применяются регулируемые государством цены" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 38, ст. 503);
3) подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 26 января 2005 года № 63 "О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года № 1194 и от 30 декабря 2003 года № 1348" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 4, ст. 34).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит опубликованию.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 марта 2006 года № 155
Перечень
регулируемых услуг (товаров, работ)
субъектов естественных монополий

1. Мұнай және (немесе) мұнай өнiмдерiн магистральдық құбыр жолдары арқылы тасымалдау саласында:
мұнайды магистральдық құбыр жолдары арқылы тасымалдау жөнiндегi қызмет:
1) бiрыңғай бағыттау бойынша операторлық қызмет;
2) мұнайды магистральдық құбыр жолының жүйесi арқылы қайта айдау;
3) мұнайды темiр жол цистерналарынан құйып алу;
4) мұнайды темiр жол цистерналарына құю;
5) мұнайды танкерлерге құю;
6) мұнайды автоцистерналардан құйып алу;
7) мұнайды автоцистерналарға құю;
8) мұнайды сақтау;
9) мұнайды ауыстырып құю;
10) мұнайды араластыру.
2. Тауарлық газды сақтау, жалғастырушы, магистральдық газ  құбыржолдары және (немесе) газ таратушы жүйелерi арқылы тасымалдау,  топтық резервуарлық қондырғыларды пайдалану, сондай-ақ шикi газды  жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау саласында:
1) тауарлық газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау;
2) тауарлық газды магистральдық газ құбыржолдары арқылы тасымалдау;
3) тауарлық газды Қазақстан Республикасының тұтынушылары үшiн газ таратушы жүйелерi арқылы тасымалдау;
4) сұйытылған газды топтық резервуарлық қондырғыдан тұтынушыны қосатын кранға дейін газ құбыржолдары арқылы тасымалдау;
5) тауарлық газды сақтау;
6) шикi газды жалғастырушы газ құбыржолдары арқылы тасымалдау.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 06.03.2013 № 218 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Электр энергиясын беру және (немесе) бөлу саласында:
электр энергиясын беру және (немесе) бөлу.
4. Жылу энергиясын өндiру, беру, бөлу және (немесе) онымен жабдықтау саласында:
жылу энергиясын өндiру;
жылу энергиясын беру және бөлу;
жылу энергиясымен жабдықтау;
жылу энергиясын өндiру, беру және бөлу;
жылу энергиясын өндiру, беру, бөлу және (немесе) онымен жабдықтау.
5. Электр энергиясын желiге босатуды және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру саласында:
электр энергиясын желiге босатуды және тұтынуды техникалық диспетчерлендiру.
5-1. Электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімін ұйымдастыру саласында:
электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімін ұйымдастыру.
Ескерту. 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
6. Магистральдық темiр жол желiлерi саласында:
магистральдық темiр жол желiсiн пайдалануға беру;
жылжымалы құрамды магистральдық темiр жол желiсi арқылы өткiзудi ұйымдастыру;
магистральдық темiр жол желiсiн пайдалануға беру және ол арқылы жылжымалы құрамды өткiзудi ұйымдастыру.

1. В сфере транспортировки нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам:
услуга по транспортировке нефти по магистральным трубопроводам:
1) операторская деятельность по единой маршрутизации;
2) перекачка нефти по системе магистрального трубопровода;
3) слив нефти с железнодорожных цистерн;
4) налив нефти в железнодорожные цистерны;
5) налив нефти в танкера;
6) слив нефти с автоцистерн;
7) налив нефти в автоцистерны;
8) хранение нефти;
9) перевалка нефти;
10) смешение нефти.
2. В сфере хранения, транспортировки товарного газа по соединительным, магистральным газопроводам и (или) газораспределительным системам, эксплуатации групповых резервуарных установок, а также транспортировки сырого газа по соединительным газопроводам:
1) транспортировка товарного газа по соединительным газопроводам;
2) транспортировка товарного газа по магистральным газопроводам;
3) транспортировка товарного газа по газораспределительным системам для потребителей Республики Казахстан;
4) транспортировка сжиженного газа по газопроводам от групповой резервуарной установки до крана на вводе потребителя;
5) хранение товарного газа;
6) транспортировка сырого газа по соединительным газопроводам.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 06.03.2013 № 218 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3. В сфере передачи и (или) распределения электрической энергии:
передача и (или) распределение электрической энергии.
4. В сфере производства, передачи, распределения и (или) снабжения тепловой энергией:
производство тепловой энергии;
передача и распределение тепловой энергии;
снабжение тепловой энергией;
производство, передача и распределение тепловой энергии;
производство, передача, распределение и (или) снабжение тепловой энергией.
5. В сфере технической диспетчеризации отпуска в сеть и потреблении электрической энергии:
техническая диспетчеризация отпуска в сеть и потребления электрической энергии.
5-1. В сфере организации балансирования производства-потребления электрической энергии:
организация балансирования производства-потребления электрической энергии.
Сноска. Перечень дополнен пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п.2 ).
6. В сфере магистральных железнодорожных сетей:
предоставление в пользование магистральной железнодорожной сети;
организация пропуска подвижного состава по магистральной железнодорожной сети;
предоставление в пользование магистральной железнодорожной сети и организация пропуска подвижного состава по ней.

6-1. Концессия шарттары бойынша темір жол көлігі объектілері бар темір жолдар қызметін көрсету саласында:
бәсекелес темір жол болмаған жағдайда, концессия шарттары бойынша теміржол көлігі объектілері бар темір жолдарды пайдалануға беру.
Ескерту. Тізбе 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2008.12.26 N 1281 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз);  өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 05.08.2014 № 869 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
7. Кiрме жолдар саласында:
бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда, жылжымалы құрамның өтуi үшiн кiрме жолды беру;
бәсекелес кірме жолы болмаған жағдайда маневр жұмыстары, тиеу-түсiру, тасымалдау процесiнiң басқа да технологиялық операциялары үшiн, сондай-ақ тасымалдау процесiнiң технологиялық операцияларында көзделмеген жылжымалы құрамның тұрағы үшiн кiрме жолды беру.
8. Аэронавигация саласында:
1) халықаралық ұшуды жүзеге асыратын әуе кемелеріне аэронавигациялық қызмет көрсетуді қоспағанда, Қазақстан Республикасының әуе кеңестігіндегі әуе кемелеріне аэронавигациялық қызмет көрсету;
2) халықаралық ұшуды жүзеге асыратын әуе кемелеріне аэронавигациялық қызмет көрсетуді қоспағанда, әуеайлақ маңындағы әуе кемелеріне аэронавигациялық қызмет көрсету.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.02.18 N 153 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыcымен.
9. Порттар, әуежайлар саласында:
1) теңіз портының қызметтері:
теңіз портының күштерімен және құралдарымен орындалатын тиеу-түсіру жұмыстары;
кейіннен порттан шығып жүк операцияларын жүргізу және/немесе өзге мақсаттар үшін кеменің теңіз портына кіргені үшін (кеменің кіруі) қызметтер;
2) әуежайлардың қызметтері:
Қазақстан Республикасының әуежайларында коммерциялық емес мақсаттарда техникалық қонуды жүзеге асыра отырып, Қазақстан Республикасының әуе кеңестігі арқылы транзиттік ұшып өтуді жүзеге асыратын авиатасымалдарға қызмет көрсетуді қоспағанда, әуе кемесінің ұшуы мен қонуын қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының әуежайларында коммерциялық емес мақсаттарда техникалық қонуды жүзеге асыра отырып, Қазақстан Республикасының әуе кеңестігі арқылы транзиттік ұшып өтуді жүзеге асыратын авиатасымалдарға қызмет көрсетуді қоспағанда, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының әуежайларында коммерциялық емес мақсаттарда техникалық қонуды жүзеге асыра отырып, Қазақстан Республикасының әуе кеңестігі арқылы транзиттік ұшып өтуді жүзеге асыратын авиатасымалдарға қызмет көрсетуді қоспағанда, қонатын әуежайда өңдеуге (тиеуге және/немесе түсіруге) жататын жүктер (почталар) болған жағдайда, жолаушылар тасымалдайтын әуе кемесіне қонғаннан кейін үш сағаттан және жүк тасымалдайтын және жүк-жолаушылар тасымалдайтын әуе кемелерінің сертификатталған үлгілері үшін алты сағаттан астам тұрақ орнын беру;
әуе кемесіне базалық әуеайлақта тұрақ орнын беру;
жолаушыларды тіркеуге арналған жұмыс орнын (алаңын) беру.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.02.18 N 153 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

6-1. В сфере предоставления услуг железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии:
предоставление в пользование железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии при условии отсутствия конкурентного железнодорожного пути.
Сноска. Перечень дополнен пунктом 6-1 в соответствии  с постановлением Правительства РК от 26.12.2008 № 1281 (порядок введения в действие см. п.2 ); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 05.08.2014 № 869 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В сфере подъездных путей:
предоставление подъездного пути для проезда подвижного состава при условии отсутствия конкурентного подъездного пути;
предоставление подъездного пути для маневровых работ, погрузки-выгрузки, других технологических операций перевозочного процесса, а также для стоянки подвижного состава, непредусмотренной технологическими операциями перевозочного процесса при условии отсутствия конкурентного подъездного пути.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28 сентября 2007 г. № 854 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
8. В сфере аэронавигации:
1) аэронавигационное обслуживание воздушных судов в воздушном пространстве Республики Казахстан, за исключением аэронавигационного обслуживания воздушных судов, осуществляющих международные полеты;
2) аэронавигационное обслуживание воздушных судов в районе аэродрома, за исключением аэронавигационного обслуживания воздушных судов, осуществляющих международные полеты.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 18.02.2011 № 153 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
9. В сфере портов, аэропортов:
1) услуги морского порта:
погрузочно-разгрузочные работы, выполняемые силами и средствами морского порта;
услуги за заход судна в морской порт для производства грузовых операций и/или иных целей с последующим выходом из порта (судозаход);
2) услуги аэропортов:
обеспечение взлета и посадки воздушного судна, за исключением обслуживания авиаперевозок, осуществляющих транзитные пролеты через воздушное пространство Республики Казахстан с осуществлением технических посадок в аэропортах Республики Казахстан в некоммерческих целях;
обеспечение авиационной безопасности, за исключением обслуживания авиаперевозок, осуществляющих транзитные пролеты через воздушное пространство Республики Казахстан с осуществлением технических посадок в аэропортах Республики Казахстан в некоммерческих целях;
предоставление места стоянки воздушному судну сверх трех часов после посадки для пассажирских и шести часов для грузовых и грузопассажирских сертифицированных типов воздушных судов при наличии грузов (почты), подлежащих обработке (погрузке и/или выгрузке) в аэропорту посадки, за исключением обслуживания авиаперевозок, осуществляющих транзитные пролеты через воздушное пространство Республики Казахстан с осуществлением технических посадок в аэропортах Республики Казахстан в некоммерческих целях;
предоставление места стоянки воздушному судну на базовом аэродроме;
предоставление рабочего места (площади) для регистрации пассажиров.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 28.09.2007 № 854 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 16.05.2008 № 458 (порядок введения в действие см. п.2); от 18.02.2011 № 153 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

10. Қызметтің осы түрлерін ұсынудың технологиялық мүмкін болмауы не экономикалық орынсыздығы себебінен бәсекелес байланыс операторы болмауы шартымен телекоммуникациялар саласында:
1) жалпы пайдаланудағы телекоммуникациялар желiсiне IP-телефония (Интернет-телефония) операторларының жабдықтарын (қолжетімділік тораптарын) қалааралық деңгейде қосу;
2) қосылатын байланыс операторларымен телефон трафигін қосылатын IP-телефония (Интернет-телефония) операторларының жабдықтарынан (-на) (қолжетімділік тораптарынан) (-на) өткізу.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.08.26 N 966 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.02.2013 № 182 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 11.11.2013 N 1201 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
11. Телекоммуникация желiлерiн жалпы пайдаланудағы телекоммуникация желiсiне қосуға технологиялық жағынан байланысты кәбiлдiк кәрiздер мен өзге де негiзгi құралдарды мүлiктiк жалдауға (жалға) немесе пайдалануға беру жөнiндегi салада:
телефон кәрізін пайдалануға беру.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.03.03. N 237 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
12. Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру саласында:
сумен жабдықтау қызметтерi:
1) суды магистральдық құбыржолдары арқылы беру;
2) суды таратушы желiлер арқылы беру;
3) суды арналар арқылы беру;
4) гидротехникалық сүйеу құрылыстарының көмегiмен жер үстіндегі ағынды суды реттеу;
су бұру қызметтерi:
1) сарқынды суларды бұру;
2) сарқынды суларды тазарту.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 780 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 05.08.2014 № 869 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
13. Почта байланысы қызметтерi саласында:
почта байланысының жалпыға қол жетiмдi қызметтерi:
1) жай хаттарды жiберу;
2) жай почта карточкаларын жіберу;
3) жай бандерольдердi жiберу.

10. В сфере телекоммуникаций при условии отсутствия конкурентного оператора связи по причине технологической невозможности либо экономической нецелесообразности предоставления данных видов услуг:
1) присоединение к сети телекоммуникаций общего пользования оборудования (узлов доступа) операторов IP-телефонии (Интернет-телефонии) на междугородном уровне;
2) пропуск присоединяющими операторами связи телефонного трафика с (на) оборудования (узлы доступа) присоединяемых операторов IP-телефонии (Интернет-телефония).
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 26.08.2011 № 966 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.02.2013 № 182 (вводится в действие со дня первого официального опубликования); от 11.11.2013 № 1201 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
11. В сфере по предоставлению в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации и иных основных средств, технологически связанных с присоединением сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования:
предоставление в пользование телефонной канализации.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 03.03.2009 № 237 (порядок введения в действие см. п.2 ).
12. В сфере водоснабжения и (или) водоотведения:
услуги водоснабжения:
1) подача воды по магистральным трубопроводам;
2) подача воды по распределительным сетям;
3) подача воды по каналам;
4) регулирование поверхностного стока при помощи подпорных гидротехнических сооружений;
услуги водоотведения:
1) отвод сточных вод;
2) очистка сточных вод.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2013 № 780 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 05.08.2014 № 869 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В сфере услуг почтовой связи:
общедоступные услуги почтовой связи:
1) пересылка простых писем;
2) пересылка простых почтовых карточек;
3) пересылка простых бандеролей.