2006 жылға арналған республикалық бюджетте мұқтаж мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге және мүгедектi оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес ымдау тiлi мамандарының, жеке көмекшiлердiң қызметтер көрсетуiне көзделген нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 14 наурыздағы N 162 Қаулысы
"2006 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 22 қарашадағы Заңының 15-бабын iске асыру мақсатында және "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуiрдегi Заңының 21-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған 2006 жылға арналған республикалық бюджетте мұқтаж мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге және мүгедектi оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес ымдау тiлi мамандарының, жеке көмекшiлердiң қызметтер көрсетуiне көзделген нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi жергiлiктi атқарушы органдармен бiрлесiп, нысаналы ағымдағы трансферттердiң уақтылы және мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етсiн.
3. Жергiлiктi атқарушы органдар:
1) мүгедектi оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектерге мiндеттi гигиеналық құралдар берiлуiн және ымдау тiлi мамандары, жеке көмекшiлер қызметтерiнiң көрсетiлуiн;
2) ай сайын есептiден кейiнгi айдың 5-күнiне дейiн Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiне нысаналы ағымдағы трансферттердiң пайдаланылуы туралы есептер ұсынуды қамтамасыз етсiн.
4. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.04.2015 № 297 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Осы қаулы 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2006 жылғы 14 наурыздағы
N 162 қаулысымен
бекiтiлген
2006 жылға арналған республикалық бюджетте мұқтаж
мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге
және мүгедектi оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес ымдау
тiлi мамандарының, жеке көмекшiлердiң қызметтер көрсетуiне
көзделген нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "2006 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабын iске асыру мақсатында, "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес әзiрлендi және 2006 жылға арналған республикалық бюджетте мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге, мүгедектi оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес ымдау тiлi мамандарының, жеке көмекшiлердiң қызметтер көрсетуiне көзделген нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану тәртiбiн айқындайды.

Об использовании целевых текущих трансфертов, предусмотренных в республиканском бюджете на 2006 год, на обеспечение нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2006 года N 162
В целях реализации  статьи 15 Закона Республики Казахстан от 22 ноября 2005 года
"О республиканском бюджете на 2006 год" и в соответствии со  статьей 21 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования целевых текущих трансфертов, предусмотренных в республиканском бюджете на 2006 год, на обеспечение нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида.
2. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан совместно с местными исполнительными органами обеспечить своевременное и целевое использование целевых текущих трансфертов.
3. Местным исполнительным органам обеспечить:
1) предоставление обязательных гигиенических средств и услуг специалистов жестового языка, индивидуальных помощников инвалидам в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида;
2) представление ежемесячно до 5 числа месяца, следующего за отчетным, в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан отчетов об использовании целевых текущих трансфертов.
4. Утратил силу постановлением Правительства РК от 25.04.2015  № 297 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2006 года.
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 марта 2006 года N 162
Правила
использования целевых текущих трансфертов,
предусмотренных в республиканском бюджете на 2006 год,
на обеспечение нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными
помощниками в соответствии с индивидуальной
программой реабилитации инвалида 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в целях реализации статьи 15 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2006 год", в соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" и определяют порядок использования целевых текущих трансфертов, предусмотренных в республиканском бюджете на 2006 год, на обеспечение инвалидов обязательными гигиеническими средствами, предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида.

2. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), астананың әкiмдiгi уәкiлеттiк берген атқарушы органдар (бұдан әрi - нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган) мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, ымдау тiлi мамандарының, жеке көмекшiлердiң қызметтерiн көрсету жөнiндегi аудандық (қалалық) бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi болып табылады.
3. Облыстардың жұмыспен қамтуды үйлестiру және әлеуметтiк бағдарламалар департаменттерi, Астана, Алматы қалаларының жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар департаменттерi нысаналы ағымдағы трансферттердi бөлу жөнiндегi уәкiлеттi орган болып табылады.
4. Мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, есту бойынша мүгедектерге ымдау тiлi мамандарының, жүрiп-тұруы қиын бiрiншi топтағы мүгедектерге жеке көмекшiлердiң қызмет көрсетуi халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық органы (бұдан әрi - аумақтық орган) әзiрлеген мүгедектi оңалтудың жеке бағдарламасы негiзiнде жүзеге асырылады.
5. Мiндеттi гигиеналық құралдарға мұқтаж мүгедектер, жүрiп-тұруы қиын және жеке көмекшiнiң қызмет көрсетуiне мұқтаж бiрiншi топтағы мүгедектер, ымдау тiлi маманының қызметiне мұқтаж есту бойынша мүгедектер нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтiнiш;
2) өтiнiш берушiнiң жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi;
3) мүгедектiгi туралы анықтамадан үзiндiнiң және аумақтық органдар беретiн мiндеттi гигиеналық құралдардың берiлуiне, ымдау тiлi мамандарының қызметтерiне, жеке көмекшiнiң қызметтерiне мұқтаждығы туралы мүгедектi оңалтудың жеке бағдарламасынан үзiндiнiң көшiрмесi;
4) мүгедектiң сенiмдi адамы өтiнiштi, заңнамада белгіленген тәртiппен куәландырылған сенiмхат бойынша сенiмдi адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесiн ұсына отырып бередi.
6. Құжаттар нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органға салыстырып тексеру үшiн түпнұсқада және көшiрмелерде ұсынылады. Салыстырып тексерiлгеннен кейiн құжаттардың түпнұсқалары өтiнiш иесiне қайтарылады.
7. Мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, жүрiп-тұруы қиын бiрiншi топтағы мүгедектерге, ымдау тiлi маманының қызметiне мұқтаж есту бойынша мүгедектерге жеке көмекшi қызметтерiн көрсету туралы шешiмдi барлық қажеттi құжаттар болған кезде нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган қабылдайды.
Нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган шешiм қабылдағаннан кейiн мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге жататын мүгедектердiң тiзiмi (бұдан әрi - тiзiм) жасалады.

2. Администраторами районных (городских) бюджетных программ по обеспечению инвалидов обязательными гигиеническими средствами, предоставлению услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками являются исполнительные органы, уполномоченные акиматом района (города областного значения), столицы (далее - уполномоченный орган по использованию целевых текущих трансфертов).
3. Департаменты координации занятости и социальных программ областей, департаменты занятости и социальных программ городов Астаны, Алматы являются уполномоченным органом по распределению целевых текущих трансфертов.
4. Обеспечение инвалидов обязательными гигиеническими средствами, предоставление услуг специалистами жестового языка инвалидам по слуху, индивидуальными помощниками инвалидам первой группы, имеющим затруднения в передвижении, осуществляются на основании и индивидуальной программы реабилитации инвалида, разработанной территориальным органом центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения (далее - территориальный орган).
5. Инвалиды, нуждающиеся в обязательных гигиенических средствах, инвалиды первой группы, имеющие затруднение в передвижении и нуждающиеся в предоставлении услуг индивидуального помощника, инвалиды по слуху, нуждающиеся в услугах специалистов жестового языка, представляют в уполномоченный орган по использованию целевых текущих трансфертов следующие документы:
1) заявление;
2) копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
3) копии выписки из справки об инвалидности и выписки из индивидуальной программы реабилитации инвалида о нуждаемости в предоставлении обязательных гигиенических средств, в услугах специалистов жестового языка, в услугах индивидуального помощника, выдаваемые территориальными органами;
4) заявление доверенным лицом инвалида подается по доверенности, заверенной в установленном законодательством порядке, с представлением копии документа, удостоверяющего личность доверенного лица.
6. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки в уполномоченный орган по использованию целевых текущих трансфертов. После сверки подлинники документов возвращаются заявителю.
7. Решение об обеспечении инвалидов обязательными гигиеническими средствами, предоставлении услуг индивидуального помощника инвалидам первой группы, имеющим затруднение в передвижении, инвалидам по слуху, нуждающимся в услугах специалиста жестового языка, принимается уполномоченным органом по использованию целевых текущих трансфертов при наличии всех необходимых документов.
После принятия решений уполномоченным органом по использованию целевых текущих трансфертов составляется список инвалидов, подлежащих обеспечению обязательными гигиеническими средствами (далее - список).

8. Нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган өткен жылдың аяғында мүгедектердi оңалтудың жеке бағдарламаларының және тiзiмдердiң негiзiнде мiндеттi гигиеналық құралдарға, ымдау тiлi мамандарының және жеке көмекшiлердiң қызметтерiне мұқтаж мүгедектердiң саны туралы өтiнiмдердi жасайды және оларды нысаналы ағымдық трансферттердi бөлу жөнiндегi уәкiлеттi органға жiбередi.
9. Нысаналы ағымдағы трансферттердi бөлу жөнiндегi уәкiлеттi орган өтiнiмдердiң негiзiнде:
тiзбесi мен санын көрсете отырып, мiндеттi гигиеналық құралдарға мұқтаж мүгедектердiң саны туралы;
ымдау тiлi мамандарына мұқтаж мүгедектердiң саны туралы;
жеке көмекшiлердiң қызметтерiне мұқтаж мүгедектердiң саны туралы жиынтық өтiнiм жасайды.
10. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджетте мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге, мүгедектерге ымдау тiлi мамандары мен жеке көмекшiлердiң қызметтерiн көрсетуге көзделген қаражатты бөлу нысаналы ағымдық трансферттердi бөлу жөнiндегi уәкiлеттi органдар ұсынған жиынтық өтiнiмдердiң негiзiнде жүзеге асырылады.
2. Мүгедектерге мiндеттi гигиеналық құралдар беруге
арналған нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану тәртiбi
11. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi (бұдан әрi - Министрлiк) төлем шотының, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiнiң негiзiнде және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi ұсынған банктiк деректемелер бойынша тиiстi республикалық бюджеттiк бағдарламаны қаржыландыру жоспарына сәйкес облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге арналған қаражатты аударады.
12. Нысаналы ағымдағы трансферттердi бөлу жөнiндегi уәкiлеттi орган мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге арналған қаражатты нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органдарға аударады.
13. Нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган конкурстық комиссия құрады және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мiндеттi гигиеналық құралдарды сатып алуды жүргiзедi.
14. Жеткiзушiден мiндеттi гигиеналық құралдарды қабылдап алуды нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
Жеткiзушiден мiндеттi гигиеналық құралдарды қабылдап алу актiлерi екi данада жасалады:
1) бiрiншi данасы нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органда қалады;

8. На основании индивидуальных программ реабилитации инвалидов и списков уполномоченный орган по использованию целевых текущих трансфертов на конец предыдущего года составляет заявки о численности инвалидов, нуждающихся в обязательных гигиенических средствах, услугах специалистов жестового языка и индивидуальных помощниках и направляет в уполномоченный орган по распределению целевых текущих трансфертов.
9. Уполномоченный орган по распределению целевых текущих трансфертов на основании заявок составляет сводную заявку:
о численности инвалидов, нуждающихся в обязательных гигиенических средствах, с указанием их перечня и количества;
о численности инвалидов, нуждающихся в специалистах жестового языка;
о численности инвалидов, нуждающихся в услугах индивидуальных помощников.
10. Распределение средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год на обеспечение инвалидов обязательными гигиеническими средствами, предоставление инвалидам услуг специалистами жестового языка и индивидуальными помощниками осуществляются на основании сводных заявок, представленных уполномоченными органами по распределению целевых текущих трансфертов.
2. Порядок использования целевых текущих трансфертов на
предоставление инвалидам обязательных гигиенических средств
11. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - Министерство) на основании счета к оплате, регистрационного номера налогоплательщика и по банковским реквизитам, представленным Министерством финансов Республики Казахстан, перечисляет областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы средства на обеспечение инвалидов обязательными гигиеническими средствами согласно плану финансирования соответствующей республиканской бюджетной программы.
12. Уполномоченный орган по распределению целевых текущих трансфертов перечисляет средства на обеспечение инвалидов обязательными гигиеническими средствами уполномоченному органу по использованию целевых текущих трансфертов.
13. Уполномоченный орган по использованию целевых текущих трансфертов создает конкурсную комиссию и проводит закуп обязательных гигиенических средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
14. Прием у поставщика обязательных гигиенических средств осуществляется уполномоченным органом по использованию целевых текущих трансфертов.
Акты приемки обязательных гигиенических средств у поставщика составляются в двух экземплярах:
1) первый экземпляр остается у уполномоченного органа по использованию целевых текущих трансфертов;

2) екiншi данасы жеткiзушiге берiледi.
Актiлердiң барлық даналарына нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органның және жеткiзушiнiң өкiлдерi қол қояды.
15. Нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган мiндеттi гигиеналық құралдарды берудi мүгедектiң тегiн, атын, әкесiнiң атын, зейнеткерлiк куәлiгiнiң нөмiрiн, туған күнiн, тұратын жерiн, алған мiндеттi гигиеналық құралдың атауын, алған күнiн, алғаны туралы белгiнi көрсете отырып тiзiм бойынша жүргiзедi.
16. Нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган есептiден кейiнгi айдың 1 күнiне дейiн нысаналы ағымдағы трансферттердi бөлу жөнiндегi уәкiлеттi органға мiндеттi гигиеналық құралдарды сатып алуға бөлiнген қаражаттың пайдаланылуы және мүгедектiң тегiн, атын, әкесiнiң атын, зейнеткерлiк куәлiгiнiң нөмiрiн, туған жылын, тұратын жерiн, алған мiндеттi гигиеналық құралдың атауын, алған күнiн, алғаны туралы белгiнi көрсете отырып, олардың мүгедектерге берiлуi туралы есеп ұсынады.
17. Нысаналы ағымдағы трансферттердi бөлу жөнiндегi уәкiлеттi орган есептiден кейiнгi айдың 5 күнiне дейiн Министрлiкке мiндеттi гигиеналық құралдарды сатып алуға бөлiнген қаражаттың пайдаланылуы және олардың мүгедектерге берiлуi туралы жиынтық есептi ұсынады.
3. Ымдау тiлi мамандарының және жеке көмекшiлердiң
қызметтер көрсетуiне арналған нысаналы ағымдағы
трансферттердi пайдалану тәртiбi
18. Министрлiк төлем шотының, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiнiң негiзiнде және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi ұсынған банктiк деректемелер бойынша мүгедектерге республикалық бюджеттiк бағдарламаны қаржыландыру жоспарына сәйкес облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне ымдау тiлi мамандарының және жеке көмекшiлердiң қызметтер көрсетуiне арналған қаражатты аударады.
19. Нысаналы ағымдағы трансферттердi бөлу жөнiндегi уәкiлеттi орган мүгедектерге жеке көмекшiлердiң және ымдау тiлi мамандарының қызметтер көрсетуiне арналған қаражатты нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органға аударады.
20. Нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган конкурстық комиссия құрады және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасына сәйкес мүгедектерге ымдау тiлi мамандарының және жеке көмекшiлердiң қызметтер көрсетуiне арналған мемлекеттiк тапсырысты орналастыру жөнiндегi конкурсты жүргiзедi.
Жеке тұлғалар ымдау тiлi мамандары және жеке көмекшi бола алады.

2) второй экземпляр передается поставщику.
Все экземпляры актов подписываются представителями уполномоченного органа по использованию целевых текущих трансфертов и поставщика.
15. Уполномоченный орган по использованию целевых текущих трансфертов выдачу обязательных гигиенических средств проводит по списку с указанием фамилии, имени, отчества инвалида, номера пенсионного удостоверения, даты рождения, места проживания, наименования полученного обязательного гигиенического средства, даты получения, отметки в получении.
16. Уполномоченный орган по использованию целевых текущих трансфертов до 1 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный орган по распределению целевых текущих трансфертов отчет об использовании средств, выделенных на приобретение обязательных гигиенических средств, и выдаче их инвалидам с указанием фамилии, имени, отчества инвалида, номера пенсионного удостоверения, даты рождения, места проживания, наименования полученного обязательного гигиенического средства, даты получения, отметки в получении.
17. Уполномоченный орган по распределению целевых текущих трансфертов до 5 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в Министерство сводный отчет об использовании средств, выделенных на приобретение обязательных гигиенических средств, и выдаче их инвалидам.
3. Порядок использования целевых текущих трансфертов на предоставление услуг специалистами жестового языка и индивидуальными помощниками
18. Министерство на основании счета к оплате, регистрационного номера налогоплательщика и по банковским реквизитам, представленным Министерством финансов Республики Казахстан, перечисляет областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы средства на предоставление услуг индивидуальными помощниками и специалистами жестового языка согласно плану финансирования республиканской бюджетной программы.
19. Уполномоченный орган по распределению целевых текущих трансфертов перечисляет средства на предоставление услуг индивидуальными помощниками и специалистами жестового языка уполномоченному органу по использованию целевых текущих трансфертов.
20. Уполномоченный орган по использованию целевых текущих трансфертов создает конкурсную комиссию и проводит конкурс по размещению государственного заказа на предоставление инвалидам услуг специалистами жестового языка или индивидуальными помощниками в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Специалистами жестового языка и индивидуальными помощниками могут быть физические лица.

21. Нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органның, ымдау тiлi маманының немесе жеке көмекшiнiң арасындағы қатынастар қызметтер көрсетуге арналған шартпен (бұдан әрi - Шарт) ресiмделедi.
Шартта ымдау тiлi маманы мен жеке көмекшiге қойылатын талаптар және олар көрсететiн мынадай мiндеттi қызметтер келiсiледi:
1) мүгедектi жұмысқа, оқу орындарына алып жүру;
2) оқу орындарында оқумен, кәсiптiк оқумен, бiлiктiлiгiн арттырумен және жұмысқа орналасумен байланысты мәселелердi шешуiне көмек көрсету;
3) мүгедек жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдарға, денсаулық сақтау, бiлiм беру, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау ұйымдарына, заң консультацияларына, сотқа, прокуратураға, нотариусқа, мәдени-ойын-сауық iс-шараларына, спорт ғимараттарына барған кезде көмек көрсету;
4) мүгедекке қажеттi құжаттарды ресiмдеуге, ақпарат алуға көмек көрсету.
22. Шартта ымдау тiлiнiң маманы мен жеке көмекшiнiң қызметтерiне ақы төлеу шарттары келiсiледi.
Ымдау тiлi маманының қызметiне ақы төлеу сағатына ең аз жалақы мөлшерiнiң он бес пайызы есебiнен, бiрақ бiр жылда отыз сағаттан асырылмай жүзеге асырылады.
Бiр қаржы жылында отыз сағаттан артық қызмет көрсетуге жұмсалған уақыт мүгедектiң өз қаражаты есебiнен төленедi.
23. Жеке көмекшi қызметтерiне ақы төлеудi нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган мемлекеттiк мекемелердiң мемлекеттiк қызметшi болып табылмайтын қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеудiң бiрыңғай жүйесiне сәйкес әлеуметтiк жұмыс жөнiндегi маманның бiр сағаттағы жалақысы мөлшерi есебiн негiзге ала отырып, бiрақ күнiне 8 сағаттан асырмай жүргiзедi.
24. Ымдау тiлi маманының қызметтерiн және жеке көмекшiлердiң қызметтерiн көрсетудi үкiметтiк емес ұйымдар мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырыс туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асыра алады.
25. Нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган мен мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырысты жүзеге асыруға арналған шарт бойынша орындаушы ретiнде түсетiн үкiметтiк емес ұйымның арасындағы қатынастар ымдау тiлi мамандарының және жеке көмекшiнiң қызметтерiн көрсетуге мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырысты жүзеге асыруға арналған шартпен ресiмделедi.
26. Нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган есептiден кейiнгi айдың 1 күнiне дейiн нысаналы ағымдағы трансферттердi бөлу жөнiндегi уәкiлеттi органға мүгедектiң тегiн, атын, әкесiнiң атын, зейнеткерлiк куәлiгiнiң нөмiрiн, туған күнiн, тұратын жерiн көрсете отырып, мүгедектерге ымдау тiлiнiң мамандарының және жеке көмекшiлердiң қызметтер көрсетуiне бөлiнген қаражаттың пайдаланылуы туралы есептi ұсынады.

21. Отношения между уполномоченным органом по использованию целевых текущих трансфертов, специалистом жестового языка или индивидуальным помощником оформляются договором на оказание услуг (далее - Договор).
В Договоре оговариваются требования, предъявляемые к специалистам жестового языка и индивидуальным помощникам, и оказываемые ими обязательные услуги:
1) сопровождение инвалида на работу, в учебные заведения;
2) оказание помощи в решении вопросов, связанных с обучением в учебных заведениях, профессиональным обучением, повышением квалификации и трудоустройством;
3) оказание помощи при посещении инвалидом местных представительных и исполнительных органов, организаций здравоохранения, образования, занятости и социальной защиты населения, юридических консультаций, суда, прокуратуры, нотариуса, культурно-зрелищных мероприятий, спортивных сооружений;
4) оказание помощи инвалиду в оформлении необходимых документов, получении информации.
22. В Договоре оговариваются условия оплаты услуг специалистов жестового языка и индивидуальных помощников.
Оплата услуг специалиста жестового языка осуществляется из расчета пятнадцати процентов размера минимальной заработной платы в час, но не более тридцати часов в год.
Время, затраченное на предоставление услуг сверх тридцати часов в финансовый год, оплачивается инвалидом за счет собственных средств.
23. Оплата услуг индивидуального помощника производится уполномоченным органом по использованию целевых текущих трансфертов, исходя из расчета размера заработной платы специалиста по социальной работе в час согласно единой системе оплаты труда работников государственных учреждений, не являющихся государственными служащими, но не более 8 часов в день.
24. Предоставление услуг специалистов жестового языка и услуг индивидуальных помощников может осуществляться неправительственными организациями в соответствии с законодательством о государственном социальном заказе.
25. Отношения между уполномоченным органом по использованию целевых текущих трансфертов и неправительственной организацией, выступающей в качестве исполнителя по договору на осуществление государственного социального заказа, оформляются договором на осуществление государственного социального заказа на предоставление услуг специалистов жестового языка и индивидуального помощника.
26. Уполномоченный орган по использованию целевых текущих трансфертов до 1 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный орган по распределению целевых текущих трансфертов отчет об использовании средств, выделенных на предоставление инвалидам услуг специалистами жестового языка и индивидуальными помощниками с указанием фамилии, имени, отчества инвалида, номера пенсионного удостоверения, даты рождения, места проживания.

27. Нысаналы ағымдағы трансферттердi бөлу жөнiндегi уәкiлеттi орган есептiден кейiнгi айдың 5 күнiне дейiн Министрлiкке мүгедектерге ымдау тiлiнiң мамандарының және жеке көмекшiлердiң қызметтер көрсетуiне бөлiнген қаражаттың пайдаланылуы туралы жиынтық есептi ұсынады.
28. Нысаналы ағымдағы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган мүгедектерге ымдау тiлiнiң мамандары және жеке көмекшiлер көрсететiн қызметтердiң сапасын бақылауды жүзеге асырады.

27. Уполномоченный орган по распределению целевых текущих трансфертов до 5 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в Министерство сводный отчет об использовании средств, выделенных на предоставление инвалидам услуг специалистами жестового языка и индивидуальными помощниками.
28. Уполномоченный орган по использованию целевых текущих трансфертов осуществляет контроль за качеством услуг, предоставляемых инвалидам специалистами жестового языка и индивидуальными помощниками.