Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң жанынан Мемлекеттiк корпоративтiк басқару мәселелерi жөнiндегi мамандандырылған кеңес құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 21 наурыздағы N 194 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 7 мамырдағы N 363 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 7 мамырдағы N 363  қаулысымен .
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанынан Мемлекеттiк корпоративтiк басқару мәселелерi жөнiндегi мамандандырылған кеңес (бұдан әрi - Кеңес) құрылсын.
2. Қоса берiлiп отырған:
1) Кеңестiң құрамы;
2) Кеңес туралы ереже бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 21 наурыздағы
N 194 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Yкiметi жанындағы
мемлекеттiк корпоративтiк басқару мәселелерi жөнiндегi
мамандандырылған кеңестiң құрамы
Мәсiмов                     Қазақстан Республикасы Премьер-
Кәрiм Қажымқанұлы           Министрiнiң орынбасары, төраға
Мусин                       Қазақстан Республикасының
Аслан Есболайұлы            Экономика және бюджеттiк жоспарлау
министрi, төрағаның орынбасары
Қабиев                      Қазақстан Республикасының
Дәулет Жақсылықұлы          Экономика және бюджеттiк жоспарлау
министрлiгi Мемлекеттiк активтердi
басқару саясаты департаментiнiң
директоры, хатшы
Коржова                     Қазақстан Республикасының Қаржы министрi
Наталья Артемовна
Iзмұхамбетов                Қазақстан Республикасының Энергетика
Бақтықожа Салахатдинұлы     және минералдық ресурстар министрi
Мыңбаев                     "Самұрық" мемлекеттiк активтердi басқару
Сауат Мұхаметбайұлы         жөнiндегi қазақстандық холдингi"
акционерлiк қоғамы атқарушы директорының
мiндетiн атқарушы (келiсiм бойынша)
Ахметов                     Қазақстан Республикасының Көлiк
Серiк Нығметұлы             және коммуникация министрi
Школьник                    Қазақстан Республикасының
Владимир Сергеевич          Индустрия және сауда министрi
Есекеев                     Қазақстан Республикасы
Қуанышбек Бахытбекұлы       Ақпараттандыру және байланыс
агенттiгi төрағасының мiндетiн
атқарушы
Ескерту. Құрамға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.11.15.  1079 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 21 наурыздағы
N 194 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң жанындағы
мемлекеттiк корпоративтiк басқару мәселелерi
жөнiндегi мамандандырылған кеңес туралы ереже

О создании Специализированного совета по вопросам государственного корпоративного управления при Правительстве Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 марта 2006 года N 194. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 мая 2007 года N 363
Сноска. Постановление Правительства РК от 21 марта 2006 года N 194 утратило силу постановлением Правительства  РК от 7 мая 2007 года N  363 .
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать Специализированный совет по вопросам государственного корпоративного управления при Правительстве Республики Казахстан (далее - Совет).
2. Утвердить прилагаемые:
1) состав Совета;
2)  Положение о Совете.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 марта 2006 года N 194
Состав
Специализированного совета
по вопросам государственного корпоративного
управления при Правительстве Республики Казахстан
Сноска. В состав внесены изменения постановлением Правительства РК от 15 ноября 2006 года N  1079 .
Масимов Карим Кажимканович   - Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан,
председатель
Мусин                        - Министр экономики и бюджетного
Аслан Еспулаевич               планирования Республики Казахстан,
заместитель председателя
Ахметов                      - Министр транспорта и коммуникаций
Серик Ныгметулы                Республики Казахстан
Школьник                     - Министр индустрии и торговли
Владимир Сергеевич             Республики Казахстан
Коржова Наталья Артемовна    - Министр финансов
Республики Казахстан
Измухамбетов                 - Министр энергетики и
Бактыкожа Салахатдинович       минеральных ресурсов
Республики Казахстан
Кабиев                       - директор Департамента политики
Даулет Джаксылыкович           управления государственными
активами Министерства экономики
и бюджетного планирования
Республики Казахстан, секретарь
Мынбаев Сауат                - исполняющий обязанности
Мухаметбаевич                  исполнительного директора
акционерного общества
"Казахстанский холдинг
по управлению государственными
активами "Самрук" (по согласованию)
Есекеев                      - исполняющий обязанности
Куанышбек Бахытбекович         Председателя Агентства Республики
Казахстан по информатизации и связи
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 марта 2006 года N 194
Положение
о Специализированном совете по вопросам
государственного корпоративного управления
при Правительстве Республики Казахстан

1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттiк корпоративтiк басқару мәселелерi жөнiндегi мамандандырылған кеңес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы консультативтiк-кеңесшi орган болып табылады.
2. Кеңес акциялардың мемлекеттiк пакетi "Самұрық" мемлекеттiк активтердi басқару жөнiндегi қазақстандық холдингi" акционерлiк қоғамының жарғылық капиталына берiлген ұлттық компанияларды, өзге де акционерлiк қоғамдарды (бұдан әрi - компаниялар) басқару жөнiнде негiз қалаушы мақсаттар мен мiндеттер жөнiндегi ұсынымдарды әзiрлеу үшiн құрылады.
3. Кеңес өз қызметiнде Қазақстан Республикасының  Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
2. Кеңестiң мiндеттерi
4. Кеңестiң мiндеттерi:
1) Компанияларды дамыту жөнiнде негiз қалаушы мақсаттар мен мiндеттер жөнiндегi ұсынымдарды әзiрлеу;
2) "Самұрық" мемлекеттiк активтердi басқару жөнiндегi қазақстандық холдингi" акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - Холдинг) компаниялардың өз мақсаттары мен қаржылық нәтижелерiне қол жеткiзуi жөнiндегi қызметiн бағалау жүргiзу болып табылады.
5. Кеңес мiндеттердi шешу кезiнде:
1) коммерциялық және коммерциялық емеске бөлiп, басты стратегиялық мақсаттар, коммерциялық және коммерциялық емес мақсаттар арасындағы теңгерiм;
2) маңызды салалық бастамалар мен мiндеттер;
3) қорытылған тиiмдiлiк көрсеткiштерi мен рентабельдiлiк коэффициенттерi;
4) дивидендтер төлеу деңгейi, компаниялардың таза кiрiстерін бөлу және қайта инвестициялау;
5) мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын инвестициялық бағдарламалар;
6) компаниялардың басшы қызметкерлерiне еңбекақы төлеу мәселелерi жөнiнде ұсынымдар әзiрлейдi.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.03.11.  N 183 қаулысымен.
6. Әрбiр компания үшiн негiз қалаушы мақсаттар мен мiндеттер жөнiндегi ұсынымдарды Кеңес екi жылда бiр рет жүзеге асырады.
3. Кеңестiң құқықтары
7. Кеңес өзiне жүктелген мiндеттердi iске асыру мақсатында заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) мемлекеттiк органдардан және өзге де ұйымдардан өз қызметiн жүзеге асыру үшiн қажеттi материалдар мен ақпаратты сұратуға;
2) Кеңестiң отырысына мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдардың өкiлдерiн шақыруға және қаралатын мәселелер бойынша оларды тыңдауға;
3) қажеттiлiгiне қарай компанияларды басқарудың проблемалық мәселелерiн талдау және зерделеу үшiн мамандарды, сарапшылар мен ғалымдарды тартуға құқылы.
4. Кеңестiң қызметiн ұйымдастыру
8. Кеңестi төраға - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары басқарады. Кеңес төрағасы Кеңестiң қызметiне жалпы басшылықты жүзеге асырады, оның жұмысын жоспарлайды, қабылданатын шешiмдердiң сапасы мен тиiмдiлiгiн арттыруға бағытталған iс-шараларды айқындайды, Кеңестiң қызметiне жауапты болады.
Төраға болмаған уақытта оның функциясын оның орынбасары орындайды.

1. Общие положения
1. Специализированный совет по вопросам государственного корпоративного управления является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
2. Совет образуется для выработки рекомендаций по основополагающим целям и задачам по управлению национальными компаниями, иными акционерными обществами (далее - компании), государственные пакеты акций которых переданы в уставный капитал акционерного общества "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук".
3. Совет в своей деятельности руководствуется  Конституцией и законами Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
2. Задачи Совета
4. Задачами Совета являются:
1) выработка рекомендаций по основополагающим целям и задачам по развитию Компаний;
2) проведение оценки деятельности акционерного общества "Казахстанский холдинг по управлению государственными активами "Самрук" (далее - Холдинг) по достижению компаниями их целей и финансовых результатов.
5. При решении задач Совет вырабатывает рекомендации по вопросам:
1) главных стратегических целей, с разбивкой на коммерческие и некоммерческие, баланса между коммерческими и некоммерческими целями;
2) важных отраслевых инициатив и задач;
3) обобщенных показателей эффективности и коэффициентов рентабельности;
4) уровня выплаты дивидендов, распределения и реинвестирования чистого дохода компаний;
5) инвестиционных программ, финансируемых из государственного бюджета;
6) оплаты труда руководящих работников компаний.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 12 марта 2007 года N  183 .
6. Выработка рекомендаций по основополагающим целям и задачам для каждой компании осуществляется Советом один раз в два года.
3. Права Совета
7. Совет в целях реализации возложенных на него задач вправе в установленном законодательством порядке:
1) запрашивать у государственных органов и иных организаций материалы и информацию, необходимые для осуществления своей деятельности;
2) приглашать на заседания Совета и заслушивать по рассматриваемым вопросам представителей государственных органов и иных организаций;
3) привлекать по мере необходимости специалистов, экспертов и ученых для анализа и изучения проблемных вопросов управления компаниями.
4. Организация деятельности Совета
8. Совет возглавляет председатель - Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан. Председатель Совета осуществляет общее руководство деятельностью Совета, планирует его работу, определяет мероприятия, направленные на повышение качества и эффективности принимаемых решений, несет ответственность за деятельность Совета.
Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.

9. Кеңестiң құрамына экономика және бюджеттiк жоспарлау, қаржы министрлiктерiнiң, салалық орталық атқарушы органдардың бiрiншi басшылары, Холдингтiң атқарушы органының басшысы (келiсiм бойынша) кiредi.
10. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi Кеңестiң жұмыс органы болып табылады.
11. Кеңестiң жұмыс органы оның қызметiн ұйымдық-ақпараттық қамтамасыз етудi жүзеге асырады.
12. Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiнiң қызметкерi Кеңестiң хатшысы болып табылады. Кеңестiң хатшысы Кеңес отырысының күн тәртiбi бойынша қажеттi құжаттар мен материалдар дайындайды және отырыстың хаттамасын ресiмдейдi.
13. Кеңестiң отырысы қажеттiлiгiне қарай оның мүшелерiнiң кемiнде үштен екiсi болған кезде, бiрақ екi жылда бiр рет қана өткiзiледi.
14. Отырыстардың күн тәртiбiн Кеңес төрағасы Кеңес мүшелерiнiң ұсыныстары негiзiнде қалыптастырады.
Кеңес отырыстарын өткiзу уақыты мен орнын Кеңес төрағасы белгiлейдi.
15. Кеңестiң күн тәртiбiн Кеңестiң хатшысы Кеңестiң мүшелерiне, сондай-ақ өзге де мүдделi тұлғаларға жiбередi.
16. Отырыс күн тәртiбiнiң әрбiр мәселесi бойынша шешiм, қатысушы Кеңес мүшелерiнiң көпшiлiк дауысымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Кеңес төрағасының даусы шешушi болып табылады.
17. Кеңестiң шешiмi хаттамамен ресiмделедi. Отырыс хаттамасын хатшы дайындайды және оған отырысқа қатысушы Кеңестiң барлық мүшелерi қол қояды.
Кеңес мүшелерi ерекше пiкiр бiлдiруге құқылы, ол жазбаша түрде жазылады және хаттамаға қоса берiлуi тиiс.
18. Кеңес отырысының қол қойылған хаттамасы барлық мүдделi мемлекеттiк органдар мен Холдингке таратылады.
5. Кеңестiң қызметiн тоқтату
Кеңес өз қызметiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi негiзiнде тоқтатады.

9. В состав Совета входят первые руководители министерств экономики и бюджетного планирования, финансов, отраслевых центральных исполнительных органов, руководитель исполнительного органа Холдинга (по согласованию).
10. Рабочим органом Совета является Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан.
11. Рабочий орган Совета осуществляет его организационно-информационное обеспечение деятельности.
12. Секретарем Совета является сотрудник Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан. Секретарь Совета готовит необходимые документы и материалы по повестке дня заседания Совета и оформляет протокол заседания.
13. Заседания Совета проводятся при наличии не менее двух третей его членов, по мере необходимости, но не реже одного раза в два года.
14. Повестка дня заседаний формируется председателем Совета на основе предложений членов Совета.
Время и место проведения заседаний Совета определяются председателем Совета.
15. Повестка дня заседания направляется секретарем Совета членам Совета, а также иным заинтересованным лицам.
16. Решения по каждому вопросу повестки дня заседания принимаются открытым голосованием большинством голосов присутствующих членов Совета. В случае равенства голосов голос председателя Совета является решающим.
17. Решения Совета оформляются протоколом. Протокол заседания готовится секретарем и подписывается всеми членами Совета, присутствующими на его заседании.
Члены Совета имеют право на особое мнение, которое должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.
18. Подписанный протокол заседания Совета рассылается во все заинтересованные государственные органы и Холдинг.
5. Прекращение деятельности Совета
Совет прекращает свою деятельность на основании решения Правительства Республики Казахстан.