"Қазақстан Республикасының сот жүйесi мен судьяларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 23 наурыздағы N 197 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының сот жүйесi мен судьяларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
жоба
Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы
"Қазақстан Республикасының сот жүйесi мен судьяларының
мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық
заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап.  "Қазақстан Республикасының сот жүйесi мен судьяларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 25 желтоқсандағы  Конституциялық заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 23, 410-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 1-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Судьялар сот төрелiгiн iске асыру кезiнде тәуелсiз және тек Конституция мен заңға ғана бағынады. Судьялардың мәртебесi мен тәуелсiздiгiне нұқсан келтiретiн заңдарды немесе өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi қабылдауға жол берiлмейдi.
Соттың сот төрелiгiн iске асыру жөнiндегi қызметiне қандай да бiр араласуға жол берiлмейдi және заң бойынша жауапкершілікке әкеп соғады. Нақты iстер бойынша судьялар есеп бермейдi. Сот iсiн жүргiзудiң белгiленген тәртiбiне қарамастан берiлген сот iстерi бойынша, сондай-ақ соттың құзыретiне кiрмейтiн мәселелер бойынша өтiнiштердi сот қараусыз қалдырады немесе тиiстi органдарға жiбередi.
Сотқа немесе судьяға құрметтемеушiлiк бiлдiру заңмен белгiленген жауапкершiлiкке әкеп соғады.
Сот актiлерi мен судьялардың өз өкiлеттiктерiн жүзеге асыру кезiндегi талаптары барлық мемлекеттiк органдар мен олардың лауазымды тұлғалары, жеке және заңды тұлғалар орындау үшiн міндетті. Сот актiлерi мен судьяның талаптарын орындамау заңмен белгiленген жауапкершiлiкке әкеп соғады.";
2) 3-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "Әскерлерiнiң" деген сөз алынып тасталсын;
3) 7-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
4) 8-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы алынып тасталсын;
5) 9-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет жасау және судья этикасы нормаларын сақтау жөнiндегi жұмысты қамтамасыз етедi;";

О проекте Конституционного закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 марта 2006 года N 197
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Конституционного закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Конституционный закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений
в Конституционный закон Республики Казахстан
"О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан"
Статья 1.  Внести в Конституционный  закон  Республики Казахстан от 25 декабря 2000 г. "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 23, ст. 410) следующие изменения и дополнения:
1) пункт 3 статьи 1 изложить в следующей редакции:
"3. Судьи при отправлении правосудия независимы и подчиняются только Конституции и закону. Не допускается принятие законов или иных нормативных правовых актов, умаляющих статус и независимость судей.
Какое-либо вмешательство в деятельность суда по отправлению правосудия недопустимо и влечет ответственность по закону. По конкретным делам судьи не подотчетны. Обращения по судебным делам, поданные вопреки установленному порядку судопроизводства, а также по вопросам, не входящим в компетенцию суда, оставляются судом без рассмотрения или направляются в соответствующие органы.
Проявление неуважения к суду или судье влечет установленную законом ответственность.
Судебные акты и требования судей при осуществлении ими полномочий обязательны для исполнения всеми государственными органами и их должностными лицами, физическими и юридическими лицами. Неисполнение судебных актов и требований судьи влечет установленную законом ответственность.";
2) в подпункте 1) пункта 2 статьи 3 слово "войск" исключить;
3) пункт 2 статьи 7 исключить;
4) подпункт 2) пункта 2 статьи 8 исключить;
5) подпункт 5) пункта 1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"5) обеспечивает работу по противодействию коррупции и соблюдению норм судейской этики;";

6) 12-баптың 2) тармақшасы алынып тасталсын;
7) 14-баптың 1-тармағында:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет жасау және судья этикасы нормаларын сақтау жөнiндегi жұмысты қамтамасыз етедi;";
8) тармақшада "сот статистикасын жүргiзудi," деген сөздер алынып тасталсын;
8) 15-баптың 1-тармағының 4) тармақшасында "және сот статистикасын талдау" деген сөздер алынып тасталсын;
9) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Жоғарғы Сот алқалары
1. Жоғарғы Соттың қадағалау алқасын, азаматтық iстер жөнiндегi алқасын және қылмыстық iстер жөнiндегi алқасын алқалардың төрағалары басқарады.
2. Әр алқадағы судьялардың саны және олардың дербес құрамы Жоғарғы Сот Төрағасының ұсынуы бойынша жалпы отырыста белгiленедi.
3. Жоғарғы Соттың Төрағасы алқаларда арнайы құрамдарды құра алады.";
10) 20-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшадағы "қадағалау алқасын басқарады," деген сөздер алынып тасталсын;
4) тармақшадағы "сот практикасында заңдарды қолдану" деген сөздер "сот практикасы және заңда көзделген негiздемелер бойынша, қадағалау тәртiбiмен сот iсiн қайта қарау туралы ұсыныс жасау" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "(қадағалау алқасынан басқа)" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақтың 8) тармақшасы алынып тасталсын;
11) 21-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сот практикасын зерделеу және қорыту жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;";
12) 22-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) алқалардың сандық және дербес құрамын белгiлейдi;";
3) тармақшада "сот практикасында заңдардың қолданылу" деген сөздер "сот практикасы" деген сөздермен ауыстырылсын және "қабылдайды" деген сөзден кейiн ", заңдарды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгізедi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) заңға сәйкес сот iстерiн қадағалау тәртiбiмен қарайды;";
7) тармақша ", сондай-ақ жасырын дауыспен Сот жюриiн сайлайды" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 25-баптың 4-тармағы "материалдық" және "жүзеге асыру" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "және әлеуметтiк", "және сыбайлас жемқорлықтың алдын алу" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 26-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Судьялар, олардың отбасы мүшелерi мен мүлкi мемлекеттiң қорғауында болады.
Егер судьядан тиiстi өтiнiш түссе, iшкi iстер органдары судья мен оның отбасы мүшелерiнiң қауiпсiздiгiн, оларға тиесiлi мүлiктiң сақталуын қамтамасыз етуге уақтылы және толық шаралар қабылдауға мiндеттi.";
15) 28-баптың 1-тармағында:
1) тармақша ", судья антына адал болуға" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "немесе оның әдiлдiгiмен алаламаушығына" деген сөздер "адалдығына, әдiлдiгiне, объективтiлiгі мен алаламаушылығына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада "сот төрелiгiн" деген сөздердiң алдынан "сыбайлас жемқорлықтың кез келген көрiнiстерiне" деген сөздермен толықтырылсын, "араласудың кез келген" деген сөздер "араласу" деген сөзбен ауыстырылсын;

6) подпункт 2) статьи 12 исключить;
7) в пункте 1 статьи 14:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) обеспечивает работу по противодействию коррупции и соблюдению норм судейской этики;";
в подпункте 8) слова "ведение судебной статистики," исключить;
8) в подпункте 4) пункта 1 статьи 15 слова "и анализу судебной статистики" исключить;
9) статью 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Коллегии Верховного Суда
1. Надзорная коллегия, коллегия по гражданским делам и коллегия по уголовным делам Верховного Суда возглавляются председателями коллегий.
2. Число судей в каждой коллегии и их персональный состав устанавливаются на пленарном заседании по представлению Председателя Верховного Суда.
3. В коллегиях Председателем Верховного Суда могут создаваться специализированные составы.";
10) в статье 20:
в пункте 1:
в подпункте 2) слова "возглавляет надзорную коллегию," исключить;
в подпункте 4) слова "применения в судебной практике законодательства" заменить словами "судебной практики и представления о пересмотре судебного дела в порядке надзора по основаниям, предусмотренным законом";
в подпункте 6) слова "(кроме надзорной коллегии)" исключить;
подпункт 8) пункта 2 исключить;
11) подпункт 2) пункта 1 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"2) организует работу по изучению и обобщению судебной практики;";
12) в пункте 1 статьи 22:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) устанавливает численный и персональный состав коллегий;";
в подпункте 3) слова "применения в судебной практике законодательства" заменить словами "судебной практики и вносит предложения по совершенствованию законодательства;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) рассматривает в порядке надзора судебные дела в соответствии с законом;";
подпункт 7) дополнить словами ", а также тайным голосованием избирает Судебное жюри";
13) пункт 4 статьи 25 после слов "материальное" и "правосудия" дополнить
соответственно словами "и социальное" и "и предупреждения коррупции";
14) часть первую пункта 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"Судьи, члены их семей и имущество находятся под защитой государства.
Органы внутренних дел обязаны принимать своевременные и исчерпывающие меры к обеспечению безопасности судьи и членов его семьи, сохранности принадлежащего им имущества, если от судьи поступит соответствующее обращение.";
15) в пункте 1 статьи 28:
подпункт 1) дополнить словами ", быть верен присяге судьи";
подпункт 2) после слов "вызвать сомнения в его" дополнить словами "честности, справедливости,";
подпункт 3) после слова "любым" дополнить словами "проявлениям коррупции и";

16) 29-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"29-бап. Судьялыққа кандидаттарға қойылатын талаптар
1. Аудандық соттың судьясы болып:
жиырма бес жасқа толған;
жоғары заң бiлiмi бар, еңбек жолы мiнсiз және заң мамандығы бойынша кемiнде екi жыл жұмыс стажы бар;
Әдiлет бiлiктiлiк алқасында немесе мамандандырылған магистратурада бiлiктiлiк емтиханын тапсырған;
сотта тағылымдамадан ойдағыдай өткен және соттың жалпы отырысының оң пiкiрiн алған Қазақстан Республикасының азаматы тағайындалуы мүмкiн. Мамандандырылған магистратураны оқып бiтiрген адамдарға тағылымдамадан өту талап етiлмейдi.
2. Осы баптың 1-тармағының талаптарына сай келетiн, заң мамандығы бойынша кемiнде он жыл жұмыс стажы бар, соның iшiнде кемiнде бес жыл судья болған азамат облыстық соттың судьясы бола алады.
3. Осы баптың 1-тармағының талаптарына сай келетiн, заң мамандығы бойынша кемiнде он бес жыл жұмыс стажы бар, соның iшiнде кемiнде он жыл судья болған азамат Жоғарғы Соттың судьясы бола алады.
4. Судьялыққа кандидаттың тағылымдамадан өту шарты мен тәртiбi Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн Ережемен белгiленедi.";
17) мынадай мазмұндағы 29-1-баппен толықтырылсын:
"29-1-бап. Судья лауазымына кандидатты медициналық куәландыру
1. Судья лауазымына кандидаттың судьяның кәсiптiк мiндеттерiн атқаруына кедергi келтiретiн, ауруларының жоқтығын растау үшiн оған медициналық куәландыру жүргізiледi.
2. Судьяның кәсiптiк мiндеттерiн атқаруына кедергi келтiретiн аурулардың тiзбесi жергiлiктi соттарды ұйымдық және материалдық-техникалық қамтамасыз етудi жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органның және азаматтардың денсаулығын қорғау саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы органның бiрлескен нормативтiк құқықтық актiсiмен белгiленедi.";
18) 30-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгi, 4-тармағының бiрiншi бөлiгі және 5-тармағының бiрiншi бөлiгi "отырысының" деген сөздерден кейiн "оң" деген сөзбен толықтырылсын;
19) 31-бапта:
7-тармақ мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Тиiстi сотта судьялардың бос орны болмаған жағдайда оған ұқсас лауазымға қайтадан сайланбаған немесе тағайындалмаған төраға мен алқа төрағасы олардың келiсiмiмен тең дәрежелi немесе төмен тұрған соттың судьясы лауазымына конкурссыз тағайындауға ұсынылады.";
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Сот қайта ұйымдастырылған немесе қысқартылған кезде осы соттың судьялары олардың келiсiмiмен тең дәрежелi немесе төмен тұрған соттың судьясы лауазымына тағайындауға конкурссыз ұсынылуы мүмкiн.";

16) статью 29 изложить в следующей редакции:
"Статья 29. Требования, предъявляемые к кандидатам в судьи
1. Судьей районного суда может быть назначен гражданин Республики Казахстан:
достигший возраста двадцати пяти лет;
имеющий высшее юридическое образование, безупречную репутацию и стаж работы по юридической профессии не менее двух лет;
сдавший квалификационный экзамен в Квалификационной коллегии юстиции или в специализированной магистратуре;
успешно прошедший стажировку в суде и получивший положительный отзыв пленарного заседания суда. Лицам, окончившим обучение в специализированной магистратуре, прохождение стажировки не требуется.
2. Судьей областного суда может быть гражданин, отвечающий требованиям пункта 1 настоящей статьи, имеющий стаж работы по юридической специальности не менее десяти лет, из них не менее пяти лет судьей.
3. Судьей Верховного Суда может быть гражданин, отвечающий требованиям пункта 1 настоящей статьи, имеющий стаж работы по юридической специальности не менее пятнадцати лет, из них не менее десяти лет судьей.
4. Условия и порядок прохождения стажировки кандидатом в судьи определяются Положением, утверждаемым Президентом Республики Казахстан.";
17) дополнить статьей 29-1 следующего содержания:
"Статья 29-1. Медицинское освидетельствование кандидата на должность судьи
1. Для подтверждения отсутствия у кандидата на должность судьи заболеваний, препятствующих исполнению профессиональных обязанностей судьи, проводится его медицинское освидетельствование.
2. Перечень заболеваний, препятствующих исполнению профессиональных обязанностей судьи, устанавливается совместным нормативным правовым актом уполномоченного государственного органа, осуществляющего организационное и материально-техническое обеспечение местных судов, и центрального исполнительного органа, осуществляющего руководство в области охраны здоровья граждан.";
18) часть вторую пункта 2, часть первую пункта 4 и часть первую пункта 5 статьи 30 после слов "с учетом" дополнить словом "положительного";
19) в статье 31:
пункт 7 дополнить частью следующего содержания:
"В случае отсутствия вакантных должностей судей в соответствующем суде председатель и председатель коллегии, которые не были повторно избраны или назначены на аналогичную должность, с их согласия представляются к назначению на должность судьи равнозначного или нижестоящего суда без конкурса.";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. При реорганизации или упразднении суда судьи этого суда с их согласия могут представляться к назначению на должность судьи равнозначного или нижестоящего суда без конкурса.";

20) 33-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) осы Конституциялық заңның 34-бабының 2-тармағында көзделген негiздемелер бойынша судья өкiлеттiктерiн тоқтату қажеттiлiгi туралы судьялардың тәртiптiк-біліктiлiк алқасының шешiмi болса;";
21) 34-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) судья орнынан түскенде;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) судья өз тiлегi бойынша қызметiнен босатылғанда;";
5) тармақшада "азаматтығынан айырылғанда" деген сөздер "азаматтығы тоқтатылғанда" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшадағы "бермесе" деген сөзден кейiн нүктелi үтiр ";" қойылып, мынадай мазмұндағы 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:
"9) Сот жюриiнiң қорытындысы бойынша;
10) зейнеткерлiк жасқа толғанда.";
6-тармақ "3)-7)" деген сандардан кейiн ", 9) және 10)" деген сандармен толықтырылсын;
22) 35-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"35-бап. Судьяның орнынан түсуi
1. Еңбек жолы мiнсiз және кемiнде он бес жыл судьялық жұмыс стажы бар судьяның өзiнiң судья атағын, судьялар қоғамдастығында болуын, жеке басына тиiспеушiлiк кепiлдiктерiн және Конституциялық заңда көзделген өзге де материалдық және әлеуметтiк кепiлдiктерiн сақтай отырып судьялық өкiлеттiктерiн тоқтатуының ерекше нысаны орнынан түсу деп танылады.
Судьяны орнынан түсу нысанында қызметiнен босату осы Конституциялық заңның 34-бабының 1-тармағының 1-1), 2), 8) және 10) тармақшаларында көзделген негiздемелер бойынша жүзеге асырылады.
2. Орнынан түскен судьяға судьялық жұмыс стажы жиырма және одан да көп жыл болса, оның соңғы лауазымы бойынша жиырма төрт айлық лауазымдық жалақы мөлшерiнде, судьялық жұмыс стажы он бестен жиырма жылға дейiн болса, он сегiз айлық лауазымдық жалақы мөлшерiнде бiр жолғы шығу жәрдемақысы төленедi.
3. Судьяның орнынан түсуi мына жағдайларда тоқтатылады:
оқытушылық, ғылыми немесе өзге де шығармашылық қызметтен басқа ақы төленетiн қызметке тұрғанда;
ол қылмыс жасағанда немесе сот билiгiнiң беделiне нұқсан келтiретiн терiс қылық жасағанда;
өз тiлегi бойынша;
Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылғанда;
ол қайтыс болғанда.
4. Орнынан түсуi тоқтатылған жағдайда судья жеке басына тиiспеушiлiк кепiлдiгiнен және осы Конституциялық заңның 51, 53 және 55-баптарында көзделген кепiлдiктерден айырылады.";
23) мынадай мазмұндағы 35-1-баппен толықтырылсын:
"35-1-бап. Судьяны зейнетақымен қамсыздандыру
1. Судьяны зейнетақымен қамсыздандыру Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарында белгiленген тәртiппен және шарттардан жүзеге асырылады.

20) пункт 1 статьи 33 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) имеется решение дисциплинарно-квалификационной коллегии судей о необходимости прекращения полномочий судьи по основаниям, предусмотренным пунктом 2 статьи 34 настоящего Конституционного закона;";
21) в статье 34:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) уход судьи в отставку;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) освобождение от должности судьи по собственному желанию;";
в подпункте 5) слово "утрата" заменить словом "прекращение";
дополнить подпунктами 9) и 10) следующего содержания:
"9) заключение Судебного жюри;
10) достижение пенсионного возраста.";
пункт 6 после цифр "3)-7)" дополнить цифрами ", 9) и 10)";
22) статью 35 изложить в следующей редакции:
"Статья 35. Отставка судьи
1. Отставкой признается особая форма прекращения полномочий судьи, имеющего безупречную репутацию и стаж судейской работы не менее пятнадцати лет, с сохранением за ним звания судьи, принадлежности к судейскому сообществу, гарантии личной неприкосновенности и иных материальных и социальных гарантий, предусмотренных настоящим
Конституционным законом.
Освобождение судьи от должности в форме отставки осуществляется по основаниям, предусмотренным подпунктами 1-1), 2), 8) и 10) пункта 1 статьи 34 настоящего Конституционного закона.
2. При выходе в отставку судье выплачивается единовременное выходное пособие в размере двадцати четырех месячных должностных окладов при стаже судейской работы двадцать и более лет, при стаже судейской работы от пятнадцати до двадцати лет - в размере восемнадцати месячных должностных окладов по последней должности.
3. Отставка судьи прекращается в случаях:
поступления на оплачиваемую должность, кроме преподавательской, научной или иной творческой деятельности;
совершения им преступления или порочащего проступка, умаляющего авторитет судебной власти;
по собственному желанию;
прекращения гражданства Республики Казахстан;
его смерти.
4. В случае прекращения отставки судья лишается гарантии личной неприкосновенности и гарантий, предусмотренных статьями 51, 53 и 55 настоящего Конституционного закона.";
23) дополнить статьей 35-1 следующего содержания:
"Статья 35-1. Пенсионное обеспечение судьи
1. Пенсионное обеспечение судьи осуществляется в порядке и на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.

2. Судья үшiн Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңдарында белгiленген мөлшерде республикалық бюджет қаражатының есебiнен қосымша мiндеттi зейнетақы жарналары белгiленедi.
Судья терiс себептер бойынша қызметiнен босатылған кезде көрсетiлген жарналар республикалық бюджетке алынады.";
24) 38-баптың бiрiншi бөлiгi "бiлiктілік сыныптарын беру" деген сөздерден кейiн ", судьяның орнынан түсу және оны тоқтату құқығын белгiлеу" деген сөздермен толықтырылсын;
25) мынадай мазмұндағы 38-1-баппен толықтырылсын:
"38-1-бап. Сот жюриi
Жұмыс iстеп жүрген судьяның кәсiптiк жарамдылығын айқындау үшiн Жоғарғы Сот жанынан Сот жюриi құрылады.
Сот жюриi туралы ереженi Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.";
26) 41-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"41-бап. Тәртiптiк iс қозғау құқығы
1. Тәртiптiк iс қозғау құқығы:
1) республиканың кез келген судьясына қатысты - Республикалық тәртiптiк-бiлiктiлiк алқасына;
2) облыстық соттың судьясына, аудандық соттың төрағасы мен судьясына қатысты - облыстық тәртiптiк-бiлiктiлiк алқаларына тиесiлi.";
27) 43-бапта:
1-тармақ "төрағаларына қатысты" деген сөздерден кейiн "тәртiптiк iс қозғау туралы мәселенi," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "судьяларына қатысты" деген сөздерден кейiн "тәртiптiк iс қозғау туралы мәселенi," деген сөздермен толықтырылсын;
28) 44-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Конституциялық заңның 40-бабының 1-тармағында көзделген тәртiптiк жаза қолдану туралы;";
3) тармақша алынып тасталсын;
4) тармақша "қарауға жiберу" деген сөздерден кейiн "не шешiмдi өзгерiссiз қалдыру туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
29) 47-баптың 2-тармағындағы "9) тармақшасына сәйкес" деген сөздерден кейiн "судьяның мәртебесiн, тағайындалу және сайлану тәртiбiн, сондай-ақ ол жүзеге асыратын функцияларды ескере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
30) 54-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"54-бап. Судья қаза болған (қайтыс болған) немесе жарақат алған жағдайдағы өтемақы
1. Судья қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде жарақат алса оған бiржолғы өтемақы, ал ол қаза болған (қайтыс болған) жағдайда - оны алуға құқығы бар адамдарға төленедi.
2. Бiржолғы өтемақы төлеудiң тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
3. Судья қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде қаза болған (қайтыс болған) жағдайда не қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде алған жарақаттың салдарынан судья өкiлеттігін тоқтатқаннан кейiн бiр жылдың iшiнде асырауындағы адамдар мен мұрагерлерге соңғы атқарған қызметi бойынша алпыс айлық лауазымдық жалақы мөлшерiнде бiржолғы өтемақы төленедi.

2. Для судьи устанавливаются дополнительно обязательные пенсионные взносы за счет средств республиканского бюджета в размере, установленном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении.
При освобождении судьи от должности по отрицательным мотивам указанные взносы изымаются в республиканский бюджет.";
24) часть первую статьи 38 после слов "квалификационных классов," дополнить словами "установления права судьи на отставку и ее прекращение,";
25) дополнить статьей 38-1 следующего содержания:
"Статья 38-1. Судебное жюри
Для определения профессиональной пригодности действующего судьи при Верховном Суде образуется Судебное жюри.
Положение о Судебном жюри утверждается Президентом Республики Казахстан.";
26) статью 41 изложить в следующей редакции:
"Статья 41. Право возбуждения дисциплинарного производства
Право возбуждения дисциплинарного производства принадлежит:
1) Республиканской дисциплинарно-квалификационной коллегии - в отношении любого судьи республики;
2) областным дисциплинарно-квалификационным коллегиям - в отношении судьи областного суда, председателя и судьи районного суда.";
27) в статье 43:
пункт 1 после слов "коллегия рассматривает" дополнить словами "вопрос о возбуждении дисциплинарного производства,";
пункт 2 после слов "коллегии рассматривают" дополнить словами "вопрос о возбуждении дисциплинарного производства,";
28) в статье 44:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) о наложении дисциплинарного взыскания, предусмотренного пунктом 1 статьи 40 настоящего Конституционного закона;";
подпункт 3) исключить;
подпункт 4) дополнить словами ", либо об оставлении решения без изменения";
"29) пункт дополнить словами "с учетом статуса судьи, порядка его назначения и избрания, а также осуществляемых им функций";
30) статью 54 изложить в следующей редакции:
"Статья 54. Компенсации в случае гибели (смерти) или увечья судьи
1. При получении судьей увечья в период исполнения им служебных обязанностей ему производится выплата единовременной компенсации, а в случае его гибели (смерти) лицам, имеющим право на ее получения.
2. Порядок выплаты единовременной компенсации определяется Правительством Республики Казахстан.
3. В случае гибели (смерти) судьи при исполнении служебных обязанностей либо в течение года после прекращения полномочий судьи вследствие травмы, полученной при исполнении служебных обязанностей, иждивенцам и наследникам выплачивается единовременная компенсация в размере шестидесятимесячного должностного оклада по последней занимаемой должности.

4. Судьяның қызметтiк мiндеттерiн атқаруы кезiнде мертiгуiнiң, жаралануының (контузия алуының), жарақат алуының, ауыруының нәтижесiнде мүгедек болғаны анықталса оған мынадай мөлшерде бiржолғы өтемақы төленедi:
1) I топтағы мүгедекке - отыз айлық лауазымдық жалақы;
2) II топтағы мүгедекке - он сегiз айлық лауазымдық жалақы;
3) III топтағы мүгедекке - алты айлық лауазымдық жалақы.
5. Судья қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде мүгедектiкке әкелiп соқпаған ауыр жарақат (мертiккен, жараланған, контузия алған) алған жағдайда оған бiр жарым айлық лауазымдық жалақы мөлшерiнде, жеңiл жарақат алса - лауазымдық жарты айлық жалақы мөлшерiнде бiржолғы өтемақы төленедi.
6. Егер судьяның қызметтiк мiндеттерiн атқарумен байланысты емес жағдайларда қаза болғаны (қайтыс болғаны), мертiккенi, жараланғаны (жарақат алғаны), ауырғаны белгiленген тәртiппен дәлелденсе, бiржолғы өтемақы төленбейдi.";
31) мынадай мазмұндағы 55-1-баппен толықтырылсын:
"55-1-бап. Судьяны материалдық және әлеуметтiк қамсыздандыру жөнiндегi кепiлдiктерден айыру
Судья оның қылмыс жасауына немесе сот билiгiнiң беделiне нұқсан келтiретiн терiс қылық жасауына, сот этикасының талаптарын сақтамауына және осы Конституциялық заңның 28-бабында көрсетiлген өзге де талаптарды орындамауына байланысты судьялардың тәртiптiк-бiлiктiлiк алқасының шешiмi бойынша оның өкiлеттiктерi тоқтатылған кезде, сондай-ақ Сот жюриiнiң қорытындысы бойынша кәсiби жарамсыздығына байланысты:
1) орнынан түсу құқығынан және жеке басына ешкiмнiң тиiспеуi кепiлдiктерiнен;
2) осы Конституциялық заңның 51, 53, 54 және 55-баптарында көзделген барлық материалдық және әлеуметтiк кепiлдiктерден айырылады.";
32) 56-бапта:
1-тармақтың бiрiншi бөлiгi "қамтамасыз етудi" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ соттарда сот статистикасын жүргiзудi" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта "және сот статистикасын жүргiзу" деген сөздер алынып тасталсын.
2-бап.  Осы Конституциялық заң 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

4. При установлении судье инвалидности, наступившей в результате травмы, ранения (контузии), увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей, ему выплачивается единовременная компенсация в размерах:
1) инвалиду I группы - тридцатимесячного должностного оклада;
2) инвалиду II группы - восемнадцатимесячного должностного оклада;
3) инвалиду III группы - шестимесячного должностного оклада.
5. В случае получения судьей при исполнении служебных обязанностей тяжелого увечья (травмы, ранения, контузии), не повлекшего инвалидности, ему выплачивается единовременная компенсация в размере полуторамесячного должностного оклада, легкого увечья - половины
месячного должностного оклада.
6. Единовременная компенсация не выплачивается, если в установленном порядке доказано, что гибель (смерть), травма, ранение (увечье), заболевание судьи наступили в связи с обстоятельствами, не связанными с исполнением служебных обязанностей.";
31) дополнить статьей 55-1 следующего содержания:
"Статья 55-1. Лишение судьи гарантий по материальному и социальному обеспечению
Судья при прекращении его полномочий по решению дисциплинарно-квалификационной коллегии судей в связи с совершением им преступления или порочащего проступка, умаляющего авторитет судебной власти, несоблюдением требований судейской этики и невыполнением иных требований, указанных в статье 28 настоящего Конституционного закона, а также по заключению Судебного жюри в связи с профессиональной непригодностью лишается:
1) права на отставку и гарантии личной неприкосновенности;
2) всех материальных и социальных гарантий, предусмотренных статьями 51, 53, 54 и 55 настоящего Конституционного закона.";
32) в статье 56:
часть вторую пункта 1 после слов "местных судов" дополнить словами ", а также ведение судебной статистики в судах";
в пункте 5 слова "и ведению судебной статистики" исключить.
Статья 2.  Настоящий Конституционный закон вводится в действие с 1 января 2007 года.
Президент
Республики Казахстан