Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 13 сәуірдегі N 276 Қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.09.22. N 900 қаулысымен.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi Заңының  13-бабы  1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асыру ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 13 сәуiрдегi
N 276 қаулысымен
бекiтiлген
Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асыру ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асыру ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  (бұдан әрi - Заң) сәйкес әзiрлендi.
2. Осы Ереже табиғи монополиялар салаларындағы қызметтi бақылауды және реттеудi жүзеге асыратын  орталық мемлекеттiк органның  (бұдан әрi - орталық уәкiлеттi орган), өз қызметiн Заңда белгiленген құзырет шегiнде жүзеге асыратын облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының (бұдан әрi - жергiлiктi атқарушы орган) Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасын сақтауын бақылауды жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi.
2. Жергiлiктi атқарушы органдарды бақылау түрлерi
3. Орталық уәкiлеттi орган жергiлiктi атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасын сақтауын бақылауды:
1) жергiлiктi атқарушы органдарды олардың орналасқан жерi бойынша жоспарлы тексеру;

Об утверждении Правил осуществления контроля за соблюдением местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 2006 года N 276. Утратило силу постановлением Правительства РК от 22 сентября 2006 года N 900 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 22.09.2006 № 900 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 13 Закона Республик Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления контроля за соблюдением местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13"апреля 2006 года N 276
Правила
осуществления контроля за соблюдением местными
исполнительными органами областей (города республиканского
значения, столицы) законодательства Республики Казахстан
о естественных монополиях
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления контроля за соблюдением местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее - Закон).
2. Настоящие Правила определяют порядок проведения центральным государственным органом , осуществляющим контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий (далее - центральный уполномоченный орган), контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы), осуществляющими свою деятельность в пределах компетенции, установленной Законом (далее - местный исполнительный орган).
2. Виды контроля за местными исполнительными органами
3. Центральный уполномоченный орган осуществляет контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях местными исполнительными органами посредством:
1) плановых проверок местных исполнительных органов по месту их нахождения;

2) жергiлiктi атқарушы органдарды жоспардан тыс тексеру;
3) жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмдерi мен кесiмдерiн iрiктемелi түрде сараптау арқылы жүзеге асырады.
3. Жергiлiктi атқарушы органдарға тексеру жүргiзу тәртiбi
4. Орталық уәкiлеттi орган жергiлiктi атқарушы органдарды жоспарлы тексерудi жылына кемiнде бiр рет жүргiзедi.
5. Жергiлiктi атқарушы органдарға жоспарлы тексеру жүргiзу үшін негiз жыл сайын орталық уәкiлеттi органның басшысы не оның мiндетiн атқарушы тұлға бекiтетiн орталық уәкiлеттi органның жұмыс жоспары болып табылады. Жоспар жергiлiктi атқарушы органдардың тiзбесiн қамтуға тиiс, оларға қатысты тексерудi жүзеге асыру және тексерудi жүргiзу мерзiмi болжанып отыр.
6. Жергiлiктi атқарушы органдарды жоспардан тыс тексерулер түрлерi:
1) жергiлiктi атқарушы органның орналасқан жерi бойынша;
2) жергiлiктi атқарушы органның орналасқан жерiне бармай.
7. Жоспардан тыс тексеру жүргiзу үшiн мыналар негiз болып табылады:
1) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың өтiнiштерi;
2) мемлекеттiк органдардың ақпараты;
3) құқық қорғау органдарының өтiнiштерi;
4) қоғамдық ұйымдардың өтiнiштерi;
5) бұқаралық ақпарат құралдарының хабары;
6) жергiлiктi атқарушы органдардың есептерiнен алынған ақпарат.
8. Осы Ереженiң 7-тармағында көзделген негiздердiң туындаған күнiнен бастап он жұмыс күнiнен кешiктiрмей орталық уәкiлеттi орган:
1) тексеру жүргiзу туралы шешiм қабылдайды;
2) осы Ереженiң 7-тармағының 1) - 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда тексеру жүргiзу үшiн негiздердiң жоқтығы туралы жазбаша қорытынды бередi;
3) қажет болған кезде, Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiнде белгiленген коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жариялауға қойылатын талаптарды сақтай отырып, жергiлiктi атқарушы органнан, сондай-ақ олардың лауазымды тұлғаларынан тиiстi ақпаратты сұратады.
9. Жергiлiктi атқарушы органдарды, олардың орналасқан жерi бойынша жоспарлы және жоспардан тыс тексеру орталық уәкiлеттi органның шешiмi бойынша жүргiзiледi.
10. Орталық уәкiлеттi органның шешiмi мыналарды:
1) жергiлiктi атқарушы органның атауы мен орналасқан жерiн;
2) тексерудi жүзеге асыратын лауазымды тұлғаның тегi мен аты-жөнiн;
3) тексеру түрiн;
4) тексеру мәселесiн;
5) тексеру жүргiзу мерзiмiн;
6) тексерудi тағайындау негiзiн;
7) егер жергiлiктi атқарушы органның белгiлi бiр уақыт кезеңi iшiндегi құжаттарын зерделеу талап етiлетiн жағдайда, тексерiлетiн кезеңдi;
8) жергiлiктi атқарушы органға тексеру жүргiзудiң негiзгi мiндеттерi мен мақсаттарын көрсете отырып, тексеру бағдарламасын, тексеру барысында анықтауға жататын мәселелер мен жағдайлар тобының тiзбесiн қамтуға тиiс.

2) внеплановых проверок местных исполнительных органов;
3) выборочной экспертизы решений и актов местных исполнительных органов.
3. Порядок проведения проверок местных исполнительных органов
4. Плановые проверки местных исполнительных органов проводятся центральным уполномоченным органом не чаще одного раза в год.
5. Основанием для проведения плановой проверки местных исполнительных органов является план работы центрального уполномоченного органа, ежегодно утверждаемый руководителем центрального уполномоченного органа, либо лицом, исполняющим его обязанности. План должен содержать перечень местных исполнительных органов, в отношении которых предполагается осуществление проверок и срок проведения проверок.
6. Виды внеплановых проверок местных исполнительных органов:
1) по местонахождению местного исполнительного органа;
2) без выезда на местонахождение местного исполнительного органа.
7. Основаниями для проведения внеплановой проверки являются:
1) заявления физических и (или) юридических лиц;
2) информация государственных органов;
3) обращения правоохранительных органов;
4) обращения общественных организаций;
5) сообщения средств массовой информации;
6) информация, полученная из отчетов местных исполнительных органов.
8. Не позднее десяти рабочих дней со дня возникновения оснований, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил, центральный уполномоченный орган:
1) принимает решение о проведении проверки;
2) дает письменное заключение об отсутствии оснований для проведения проверки в случаях, предусмотренных в подпунктах 1) - 4) пункта 7 настоящих Правил;
3) при необходимости запрашивает соответствующую информацию у местного исполнительного органа, а также их должностных лиц с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну.
9. Плановая и внеплановая проверки местных исполнительных органов по месту их нахождения проводятся по решению центрального уполномоченного органа.
10. Решение центрального уполномоченного органа должно содержать:
1) наименование и местонахождение местного исполнительного органа;
2) фамилию и инициалы должностного лица, осуществляющего проверку;
3) вид проверки;
4) вопрос проверки;
5) срок проведения проверки;
6) основания назначения проверки;
) проверяемый период в случае, если требуется изучение документов местного исполнительного органа за определенный временной период;
8) программу проверки с указанием основных задач и целей, проведения проверки местного исполнительного органа, перечень вопросов и круг обстоятельств, подлежащих установлению в ходе проверки.

11. Орталық уәкiлеттi органның шешiмiне орталық уәкiлеттi органның басшысы не оның мiндетiн атқарушы тұлға қол қояды және орталық уәкiлеттi органның мөрiмен расталады.
12. Жергiлiктi атқарушы органның орналасқан жерi бойынша оған жоспарлы немесе жоспардан тыс тексеру жүргiзу кезiнде орталық уәкiлеттi органның лауазымды тұлғасы жергiлiктi атқарушы органның басшысына не оның мiндетiн атқарушы тұлғаға орталық уәкiлеттi органның шешiмiн және қызметтiк куәлiгiн көрсетедi.
13. Орталық уәкiлеттi органның шешiмiн және қызметтiк куәлiктi көрсеткен кезде жергiлiктi атқарушы органдар орталық уәкiлеттi органның лауазымды тұлғасын оларға тиесiлi аумаққа немесе үй-жайға жiберуге және тексерілетiн жергiлiктi атқарушы органдардың лауазымды тұлғаларынан, басшылары мен басқа да қызметкерлерiнен тексеру жүргiзу үшiн қажеттi ақпараттар, құжаттар және тексеру барысында туындаған мәселелер бойынша ауызша және жазбаша түрдегi түсiнiктемелер сұрату және алу мүмкiндiгiн қамтамасыз етуге тиiс.
14. Жергiлiктi атқарушы органға оның орналасқан жерi бойынша жоспарлы және жоспардан тыс тексеру жүргiзу мерзiмi алдағы жұмыстардың көлемi мен қойылған мiндеттердi ескере отырып белгiленедi, бiрақ 30 күнтiзбелiк күннен аспауға тиiс.
Мән-жайды қосымша тексеру қажет болған жағдайда, жергiлiктi атқарушы органға оның орналасқан орны бойынша жоспарлы және жоспардан тыс тексеру жүргiзу мерзiмi орталық уәкiлеттi органның шешiмiмен 30 күнтiзбелiк күнге ұзартылуы мүмкiн.
Жергiлiктi атқарушы органдарға олардың орналасқан жерi бойынша жоспарлы және жоспардан тыс тексеру жүргiзу мерзiмiн ұзартуды орталық уәкiлеттi органның бiрiншi басшысы не оның мiндетiн атқарушы тұлға жүргiзедi.
15. Жергiлiктi атқарушы органдарды олардың орналасқан жерi бойынша жоспарлы және жоспардан тыс тексеру жергiлiктi атқарушы органды тексеру қорытындылары туралы анықтама (бұдан әрi - Тексеру қорытындылары туралы анықтама) жасау арқылы аяқталады.
Тексеру қорытындылары туралы анықтамаға жергiлiктi атқарушы органды тексерудi жүзеге асыратын лауазымды тұлға мен тексерiлетiн жергілiктi атқарушы органның басшысы не оның мiндетiн атқарушы тұлға қол қояды.
16. Тексерiлiп отырған жергiлiктi атқарушы органның басшысы не оның мiндетiн атқарушы тұлға өзiнiң ерекше пiкiрiн жазбаша түрде баяндай алады, ол Тексеру қорытындылары туралы анықтамаға қоса берiледi.
17. Тексерiлiп отырған жергiлiктi атқарушы органның басшысы не оның мiндетiн атқарушы тұлға Тексеру қорытындылары туралы анықтамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, жергiлiктi атқарушы органды тексерудi жүзеге асыратын орталық өкiлеттi органның лауазымды тұлғасы Тексеру қорытындылары туралы анықтамаға тиiстi жазба енгiзедi.

11. Решение центрального уполномоченного органа подписывается руководителем либо лицом, исполняющим его обязанности, и заверяется печатью центрального уполномоченного органа.
12. При проведении плановой или внеплановой проверки местного исполнительного органа по месту его нахождения должностное лицо центрального уполномоченного органа предъявляет руководителю местного исполнительного органа либо лицу, исполняющему его обязанности, решение центрального уполномоченного органа и служебное удостоверение.
13. При предъявлении решения центрального уполномоченного органа и служебного удостоверения местные исполнительные органы должны допустить должностное лицо центрального уполномоченного органа на территорию или помещение, принадлежащие им, и обеспечить возможность запроса и получения от должностных лиц, руководителей и других работников проверяемых местных исполнительных органов необходимой для проведения проверки информации, документов и объяснений в устном и письменном виде по вопросам, возникшим в ходе проверки.
14. Срок проведения плановой и внеплановой проверки местного исполнительного органа по месту его нахождения устанавливается с учетом объема предстоящих работ и поставленных задач, но не должен превышать более 30 календарных дней.
В случае необходимости дополнительной проверки обстоятельств, срок проведения плановой и внеплановой проверки местного исполнительного органа по месту его нахождения может быть продлен решением центрального уполномоченного органа на 30 календарных дней.
Продление срока проведения плановой и внеплановой проверок местных исполнительных органов по месту их нахождения производится первым руководителем центрального уполномоченного органа либо лицом, исполняющим его обязанности.
15. Плановая и внеплановая проверки местных исполнительных органов по месту их нахождения завершаются составлением справки об итогах проверки местного исполнительного органа (далее - Справка об итогах проверки).
Справка об итогах проверки подписывается должностным лицом, осуществляющим проверку местного исполнительного органа, и руководителем проверяемого местного исполнительного органа либо лицом, исполняющим его обязанности.
16. Руководитель проверяемого местного исполнительного органа либо лицо, исполняющее его обязанности, может изложить в письменном виде особое мнение, которое прилагается к Справке об итогах проверки.
17. В случае отказа руководителя проверяемого местного исполнительного органа либо лица, исполняющего его обязанности, от подписания Справки об итогах проверки должностным лицом центрального уполномоченного органа, осуществляющим проверку местного
исполнительного органа, в Справку об итогах проверки вносится соответствующая запись.

18. Жергiлiктi атқарушы органды тексеру аяқталғаннан кейiн Тексеру қорытындылары туралы анықтаманың екiншi данасы жергiлiктi атқарушы органның басшысына немесе оның мiндетiн атқарушы тұлғаға олардың қолдары қойылып табыс етiледi, ал олар болмаған не Тексеру қорытындылары туралы анықтаманы алудан бас тартқан жағдайда анықтаманы қабылдаған жергiлiктi атқарушы орган қызметкерiнiң тегi мен лауазымын көрсете отырып, тексерiлiп отырған жергiлiктi атқарушы органның кеңсесiне қол қойғызып өткiзiледi.
Тексеру қорытындылары туралы анықтаманы қолға табыстау не кеңсеге өткiзу мүмкiн болмаған кезде, Тексеру қорытындылары туралы анықтама тапсырысты хатпен оны табыстау туралы почтаның растауымен жергiлiктi атқарушы органға жiберiледi.
19. Жергiлiктi атқарушы органды оның орналасқан жерi бойынша жоспарлы және жоспардан тыс тексеру нәтижелерiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шағым жасалуы мүмкiн.
20. Жергiлiктi атқарушы органның орналасқан жерiне бармай жоспардан тыс тексеру жүргiзудi орталық уәкiлеттi орган қажет болған кезде тиiстi ақпаратты сұратып жүргiзедi.
21. Сұрауды жолдаған кезде орталық уәкiлеттi орган жергiлiктi атқарушы органның сұратып отырған ақпаратты ұсыну мерзiмiн, бiрақ кемiнде бес жұмыс күнi болатын мерзiмдi белгiлейдi.
22. Жергiлiктi атқарушы орган орталық уәкiлеттi орган сұратқан ақпаратты белгiленген мерзiмде ұсынады.
23. Орталық уәкiлеттi орган 20 күннен аспайтын мерзiмде қолда бар материалдарды қарайды.
24. Жергiлiктi атқарушы органның орналасқан жерiне бармай Тексеру не жоспардан тыс тексеру қорытындылары туралы анықтаманы қарау нәтижелерi бойынша орталық өкiлеттi орган:
1) бұзушылық фактiлерiнiң болмауы туралы қорытынды жасайды;
2) жергiлiктi атқарушы органға табиғи монополиялар туралы заңнаманың анықталған бұзушылықтарын жою туралы, оның iшiнде бастапқы жағдайды қалпына келтiру туралы нұсқама шығарады;
3) тиiстi мемлекеттiк органға кiнәлi адамдарды тәртiптiк жауапқа тартуға ұсыным жасайды;
4) қылмыстық iс қозғау туралы мәселенi қарау үшiн құқық қорғау органдарына материалдар бередi;
5) өзге де мемлекеттiк органдарға қарау және тиiстi шаралар қабылдау үшiн материалдар бередi.
25. Орталық уәкiлеттi орган жергiлiктi атқарушы органдарға тексеру жүргiзуге қатысу үшiн мүдделi мемлекеттiк органдардың мамандарын тарта алады.
26. Орталық уәкiлеттi орган басқа мемлекеттiк органдармен бiрлесiп жүргiзетiн тексерулерге қатыса алады.

18. Второй экземпляр Справки об итогах проверки после окончания проверки местного исполнительного органа вручается под роспись руководителю местного исполнительного органа или лицу, исполняющему его обязанности, а в случае их отсутствия либо отказа в принятии Справки об итогах проверки нарочно - сдается в канцелярию проверяемого местного исполнительного органа под роспись с указанием фамилии и должности работника местного исполнительного органа, принявшего справку.
При отсутствии возможности вручения либо сдачи Справки об итогах проверки в канцелярию, Справка об итогах проверки направляется местному исполнительному органу заказным письмом с почтовым подтверждением о ее вручении.
19. Результаты плановой и внеплановой проверки по местонахождению местного исполнительного органа могут быть обжалованы в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
20. Внеплановая проверка без выезда на местонахождение местного исполнительного органа проводится центральным уполномоченным органом при необходимости с запросом соответствующей информации.
21. При направлении запроса центральный уполномоченный орган устанавливает срок представления местным исполнительным органом запрашиваемой информации, но не менее пяти рабочих дней.
22. Местный исполнительный орган представляет запрошенную центральным уполномоченным органом информацию в установленный срок.
23. Центральный уполномоченный орган в срок, не превышающий 20 дней, рассматривает имеющиеся материалы.
24. По результатам рассмотрения Справки об итогах проверки либо внеплановой проверки без выезда на местонахождение местного исполнительного органа центральный уполномоченный орган:
1) составляет заключение об отсутствии фактов нарушений;
2) выносит предписание местному исполнительному органу об устранении выявленных нарушений законодательства о естественных монополиях, в том числе о восстановлении первоначального положения;
3) рекомендует соответствующему государственному органу привлечь виновных лиц к дисциплинарной ответственности;
4) передает материалы в правоохранительные органы для рассмотрения вопроса о возбуждении уголовного дела;
5) передает материалы в иные государственные органы для рассмотрения и принятия соответствующих мер.
25. Центральный уполномоченный орган может привлечь специалистов заинтересованных государственных органов для принятия участия в проведении проверок местных исполнительных органов.
26 . Центральный уполномоченный орган может принимать участие в проверках, проводимых совместно с другими государственными органами.

4. Жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмдерi мен кесiмдерiне iрiктемелi сараптама жүргiзу
27. Орталық уәкiлеттi орган жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмдерi мен кесiмдерiнiң Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына және тариф түзудiң әдiснамалық негiздерiне сәйкестiгiне iрiктемелi сараптама жүргiзуi мүмкiн.
28. Iрiктемелi сараптамаға жергiлiктi атқарушы органдардың тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) және олардың шектi деңгейлерiн; инвестициялық тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын); тарифтiк сметаларды; уақытша төмендету коэффициенттерiн; уақытша өтемдiк тарифтердi бекiту туралы; есептiк саясатты келiсу туралы шешiмдерi, сондай-ақ жергiлiктi атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасының бұзушылығына ден қою актiлерi жатады.
29. Iрiктемелi сараптама жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмдерi мен кесiмдерiнiң Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына және/немесе табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) арналған тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеудiң кемсiтпеушiлiк әдiстемелерiне сәйкестiгiн анықтау мақсатында жүргiзiледi.
30. Орталық уәкiлеттi орган қажет болған кезде жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмдерi мен кесiмдерiне iрiктемелi сараптаманы жүзеге асыру үшін ақпарат сұратады.
31. Сауалды жiберген кезде орталық уәкiлеттi орган жергiлiктi атқарушы орган сұратқан ақпаратты ұсыну мерзiмiн, бiрақ кемiнде бес жұмыс күнiн белгiлейдi.
32. Жергiлiктi атқарушы орган орталық уәкiлеттi орган сұратқан ақпаратты белгiленген мерзiмде ұсынады.
33. Жергiлiктi атқарушы органдар қабылдаған шешiмдер мен кесiмдерде табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттелетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) арналған тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеудiң кемсiтпеушiлiк әдiстемелерiне сәйкес келмеу анықталған жағдайда орталық өкiлеттi орган жергiлiктi атқарушы органға тиiстi шаралар қабылдау туралы дәлелдi қорытынды жiбередi.
34. Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмдерi мен кесiмдерiнiң сәйкес келмеуi анықталған жағдайда орталық уәкiлеттi орган:
1) жергiлiктi атқарушы органға табиғи монополиялар туралы заңнаманың анықталған бұзушылықтарын жою туралы, оның iшiнде бастапқы жағдайды қалпына келтiру туралы нұсқама шығарады;
2) тиiстi жергiлiктi атқарушы органға жергiлiктi атқарушы органның қабылдаған шешiмдерi мен кесiмдерiнiң күшiн жою туралы ұсыным жасайды;

4. Выборочная экспертиза решений и актов местных
исполнительных органов
27. Центральный уполномоченный орган может проводить выборочную экспертизу решений и актов местных исполнительных органов на соответствие законодательству Республики Казахстан о естественных монополиях и методологическим основам формирования тарифа.
28. Выборочной экспертизе подлежат решения местных исполнительных органов об утверждении тарифов (цен, ставок сборов) и их предельных уровней; инвестиционных тарифов (цен, ставок сборов); тарифных смет; временных понижающих коэффициентов; временных компенсирующих тарифов; о согласовании учетных политик, а также акты реагирования местных исполнительных органов на нарушения законодательства Республики Казахстан о естественных монополиях.
29. Выборочная экспертиза проводится в целях определения соответствия решений и актов местных исполнительных органов законодательству Республики Казахстан о естественных монополиях и/или недискриминационным методикам расчета тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий.
30. Центральный уполномоченный орган, при необходимости, запрашивает информацию для осуществления выборочной экспертизы решений и актов местных исполнительных органов.
31. При направлении запроса центральный уполномоченный орган устанавливает срок представления местным исполнительным органом запрашиваемой информации, но не менее пяти рабочих дней.
32. Местный исполнительный орган представляет запрашиваемую центральным уполномоченным органом информацию в установленный срок.
33. В случае обнаружения несоответствия недискриминационным методикам расчета тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий в принятых решениях и актах местных исполнительных органов, центральный уполномоченный орган направляет в местный исполнительный орган мотивированное заключение о принятии соответствующих мер.
34. В случае обнаружения несоответствия решений и актов местных исполнительных органов законодательству Республики Казахстан о естественных монополиях центральный уполномоченный орган:
1) выносит предписание местному исполнительному органу об устранении выявленных нарушений законодательства о естественных монополиях, в том числе о восстановлении первоначального положения;
2) рекомендует соответствующему местному исполнительному органу отменить принятые решения и акты местного исполнительного органа;

3) материалдарды қылмыстық iс қозғау туралы мәселенi қарау үшiн құқық қорғау органдарына бередi.
5. Жергiлiктi атқарушы органға табиғи монополиялар туралы заңнаманың анықталған бұзушылықтарын жою туралы нұсқама енгiзу
35. Табиғи монополиялар туралы заңнаманың бұзушылықтарын жою туралы нұсқама табиғи монополиялар туралы заңнаманы бұзуға жол берген жергiлiктi атқарушы органға енгiзiледi.
36. Нұсқама орталық уәкiлеттi органның фирмалық бланкiсiнде ресiмделедi және мыналарды:
1) нұсқаманы жасауға қатысты жергiлiктi атқарушы органның атауын;
2) табиғи монополиялар туралы заңнаманы бұзудың белгіленген фактісiнiң (фактiлерiнiң), сондай-ақ жергiлiктi атқарушы орган бұзған құқық нормаларының сипатын;
3) табиғи монополиялар туралы заңнаманы бұзушылықты жою үшiн (немесе оны (оларды) жасаудан ол қалыс қалуға тиiс) жергiлiктi атқарушы орган жасауға тиiс iс-әрекеттi;
4) нұсқаманы орындау мерзiмiн;
5) нұсқаманы орындау туралы ақпаратты ұсыну мерзiмiн;
6) нұсқамаға қол қоюға өкiлеттiк берiлген адамның қолын;
7) орталық уәкiлеттi органның мөрiн қамтуға тиiс.
37. Орталық уәкiлеттi органның табиғи монополиялар туралы заңнаманың анықталған бұзушылықтарын жою туралы, оның iшiнде бастапқы жағдайды қалпына келтiру туралы нұсқамаларын жергiлiктi атқарушы органдар, олардың басшылары нұсқамаларда көзделген мерзiмде, бiрақ оларды алған күннен бастап отыз күннен кешiктiрмей орындайды.
38. Жергiлiктi атқарушы органдар орталық өкiлеттi органның нұсқамаларын орындамаған жағдайда орталық өкiлеттi орган талап арызбен сотқа жүгiнедi.
39. Орталық уәкiлеттi органның нұсқамасына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шағым жасалуы мүмкiн.
40. Жергiлiктi атқарушы орган орталық өкiлеттi органның табиғи монополиялар туралы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын жою туралы, оның iшiнде бастапқы жағдайды қалпына келтiру туралы нұсқамасын толық немесе iшiнара жарамсыз деп тану туралы өтiнiшпен сотқа жүгiне алады.
41. Орталық уәкiлеттi органның табиғи монополиялар туралы  заңнаманың анықталған бұзушылықтарын жою туралы, оның iшiнде бастапқы жағдайды қалпына келтiру туралы нұсқамасына шағымдану оның iс-әрекетiн тоқтатады.
6. Қорытынды ережелер
42. Орталық уәкiлеттi орган бұзушылық фактiлерiнiң болуын тексеру не жергiлiктi атқарушы органға тексеру жүргiзу жөнiндегi өз өкiлеттiктерiнiң бiр бөлiгiн өзiнiң аумақтық органдарына табыстауы мүмкiн.

3) передает материалы в правоохранительные органы для рассмотрения вопроса о возбуждении уголовного дела.
5. Внесение предписания местному исполнительному органу об
устранении выявленных нарушений законодательства
о естественных монополиях
35. Предписание об устранении нарушений законодательства о естественных монополиях вносится местному исполнительному органу, допустившему нарушения законодательства о естественных монополиях.
36. Предписание оформляется на фирменном бланке центрального уполномоченного органа и должно содержать:
1) наименование местного исполнительного органа, в отношении которого составляется предписание;
2) описание установленного факта (фактов) нарушения законодательства о естественных монополиях, а также нормы права, которые были нарушены местным исполнительным органом;
3) действия, которые должен совершить местный исполнительный орган для устранения нарушения законодательства о естественных монополиях (или от совершения которого (которых) он должен воздержаться);
4) срок исполнения предписания;
5) срок представления информации об исполнении предписания;
6) подпись лица, уполномоченного подписывать предписание;
7) печать центрального уполномоченного органа.
37. Предписания центрального уполномоченного органа об устранении выявленных нарушений законодательства о естественных монополиях, в том числе о восстановлении первоначального положения, исполняются местными исполнительными местными исполнительными органами, их руководителями в срок, предусмотренном предписаниями, но не позднее тридцати дней со дня их получения.
38. В случае неисполнения местными исполнительными органами предписаний центрального уполномоченного органа, центральный уполномоченный oрган обращается в суд с иском.
39. Предписания центрального уполномоченного органа могут быть обжалованы в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
40. Местный исполнительный орган может обратиться в суд с заявлением о признании недействительным полностью или частично предписания центрального уполномоченного органа об устранении выявленных нарушений законодательства о естественных монополиях, в том числе о восстановлении первоначального положения.
41. Обжалование предписания центрального уполномоченного органа об устранении выявленных нарушений законодательства о естественных монополиях, в том числе о восстановлении первоначального положения, приостанавливает их действие.
6. Заключительные положения
42. Центральный уполномоченный орган может делегировать часть своих полномочий по проверке наличия фактов нарушения либо проведение проверок местного исполнительного органа своим территориальным органам.

43. Осы Ереженiң бұзылуына кiнәлi адамдар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жауапкершiлiктi жүктейдi.

43. Лица, виновные в нарушении настоящих Правил, несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.