"Мақта саласын дамыту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 13 мамырдағы N 388 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Мақта саласын дамыту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасының Заңы
Мақта саласын дамыту туралы
Осы Заң Қазақстан Республикасында мақта саласын дамытудың құқықтық, экономикалық және ұйымдастыру негiздерiн айқындайды және мақтаны өндiру, қайта өңдеу, сақтау және сату процесiнде туындайтын қатынастарды реттейдi.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) мақта шаруашылығы - өсiмдiк шаруашылығының мақта өндiру жөнiндегi саласы;
2) мақта - шиттi мақта, мақта талшығы, мақта тұқымы;
3) шиттi мақта - тұқымынан бөлiнбеген талшық;
4) мақта талшығы - шиттi мақтаны бастапқы қайта өңдеу нәтижесiнде алынатын негiзгi өнiм;
5) мақта талшығының бумасы - мемлекеттiк стандарттарды, стандарттау бойынша нормалар мен басқа да нормативтiк құжаттарды сақтай отырып шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу нәтижесiнде алынған, мақта талшығын ерекше әдiспен нығыздаған белгiлi көлемi;
6) мақта тұқымы - шиттi мақтаны бастапқы қайта өңдеу нәтижесiнде алынған және тұқымдық, азықтық, техникалық мақсатта пайдаланылатын мақта жемiсi;
7) мақтаны қайта өңдеу ұйымы - меншiк құқығында мақта тазалайтын зауыты бар, шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiнде қызмет көрсететiн заңды тұлға;
8) мақта тазалайтын зауыт - шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеуге арналған арнайы мамандандырылған техникалық ғимарат;
9) мақта қабылдау орыны - шиттi мақтаны қабылдауға, сақтауға және босатуға арналған арнайы мамандандырылған техникалық ғимарат;
10) мақта иесi - мақтаны қайта өңдеу ұйымына шиттi мақтаны сақтауға және (немесе) алғашқы қайта өңдеуге; мақта талшығын және мақта тұқымын сақтауға өткiзген тұлға;
11) сақтау шарты - шиттi мақтаны сақтау шарты;
12) қайта өңдеу шарты - шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу бойынша қызмет көрсету шарты;
13) мақта қолхаты - шиттi мақтаны сақтауға және (немесе) алғашқы қайта өңдеуге; мақта талшығын және мақта тұқымын сақтауға қабылдап алғанын растайтын мақтаны қайта өңдеу ұйымы беретiн қос қойма куәлiгi;
14) мақта қолхатын ұстаушы - мақта иесi, мақта қолхатында индоссамент жасалған жағдайларда - индоссат;

О проекте Закона Республики Казахстан "О развитии хлопковой отрасли"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 мая 2006 года N 388
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О развитии хлопковой отрасли".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О развитии хлопковой отрасли
Настоящий Закон определяет правовые, экономические и организационные основы развития хлопковой отрасли и регулирует отношения, возникающие в процессе производства, переработки, хранения и реализации хлопка в Республике Казахстан.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) хлопководство - отрасль растениеводства по производству хлопка;
2) хлопок - хлопок-сырец, хлопок-волокно, семена хлопчатника;
3) хлопок-сырец - волокно с неотделенными семенами;
4) хлопок-волокно - основной продукт, получаемый при первичной переработке хлопка-сырца;
5) кипа хлопка-волокна - определенный объем запрессованного особым способом хлопка-волокна, полученного в результате первичной переработки хлопка-сырца в хлопок-волокно, с соблюдением требований стандартов, норм и иных нормативных документов по стандартизации;
6) семена хлопчатника - плоды хлопчатника, полученные при первичной переработке хлопка-сырца и используемые для семенных, пищевых, технических целей;
7) хлопкоперерабатывающая организация - юридическое лицо, имеющее на праве собственности хлопкоочистительный завод, оказывающее услуги по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно;
8) хлопкоочистительный завод - специализированное техническое сооружение, предназначенное для первичной переработки хлопка-сырца в хлопок-волокно;
9) хлопкоприемный пункт - специализированное техническое сооружение, предназначенное для приемки, хранения и отпуска хлопка-сырца;
10) владелец хлопка - лицо, передавшее хлопкоперерабатывающей организации хлопок-сырец на хранение и (или) первичную переработку; хлопок-волокно и семена хлопчатника - на хранение;
11) договор хранения - договор хранения хлопка-сырца;
12) договор переработки - договор на оказание услуг по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно;
13) хлопковая расписка - двойное складское свидетельство, выдаваемое хлопкоперерабатывающей организацией в подтверждение принятия хлопка-сырца на хранение и (или) первичную переработку;
14) хлопка-волокна и семян хлопчатника - на хранение;
14) держатель хлопковой расписки - владелец хлопка, в случаях совершения на хлопковой расписке индоссамента - индоссат;

15) қойма куәлiгiн ұстаушы - кепiлмен ауыртпалық алған мақта иесi, қойма куәлiгiнде индоссамент жасалған жағдайларда - индоссат;
16) кепiл куәлiгiн ұстаушы - кепiл куәлiгiмен куәландырылған мiндеттемеде мақтаны кепiлге ұстаушы болып табылатын тұлға;
17) шиттi мақтаны сақтау - шиттi мақтаны қабылдау, сақтау және босату жөнiндегi технологиялық операциялар кешенi;
18) шиттi мақтаны мақта талшығына алғашқы қайта өңдеу - мақтаны қайта өңдеу ұйымдары жүзеге асыратын, шиттi мақтаны қабылдау, тазалау және босату; мақта талшығын және мақта тұқымын қабылдау, сақтау және босату жөнiндегi технологиялық операцияларды қоса алғандағы әрекет;
19) мақтаның сапасы - стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттардың, санитарлық және фитосанитариялық ережелердiң, нормалардың және өзге де нормативтiк құжаттардың талаптарына сәйкестiгiн айқындайтын мақтаның тұтыну қасиеттерiнiң жиынтығы;
20) шиттi мақтаның сапасына сараптама жасау - көлiк құралын (қойманы) зерттеудi, сынаманы iрiктеп алу мен сынақтан өткiзудi, шиттi мақтаның сапасы туралы куәлiктi ресiмдеудi қамтитын шиттi мақта сапасының нақты көрсеткiштерiн анықтау мен растауға бағытталған шаралар кешенi;
21) мақта талшығының сапасына сараптама жасау - сынаманы iрiктеп алу мен сынақтан өткiзудi, мақта талшығының сапа сертификатын ресiмдеудi қамтитын мақта талшығы сапасының нақты көрсеткiштерiн анықтау мен растауға бағытталған шаралар кешенi;
22) мақта рыногының мониторингi - мақта рыногына қатысушылар жүзеге асыратын мақтаны өндiрудi, қайта өңдеудi, сақтауды және сатуды қоса алғанда, мақта рыногы мәлiметтерiн жинауға, өңдеуге және талдауға бағытталған iс-шаралар жиынтығы;
23) шиттi мақта өндiрiсi - шиттi мақта өсiруге бағытталған агротехникалық iс-шаралар кешенi;
24) мақтаның мамандандырылған ауыспалы егiсi - жердi пайдалану аумағындағы бiр ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiдегi егiстiк жердiң құрылымында мақтаның үлес салмағы жетпiс пайыздан аспайтын жағдайдағы, аурулар мен зиянкестердiң жиналуына кедергi жасайтын, топырақ құнарын сақтау мен көтеруге, шиттi мақтаның өнiмдiлiгiн және сапасын арттыруға әсер ететiн, мақтаның басқа ауыл шаруашылығы дақылдарымен ғылыми негiзделген кезектесуi;
25) мақта рыногына қатысушылар - шиттi мақтаны өндiруге, мақта талшығына алғашқы қайта өңдеуге және мақтаны сатуға қатысушы тұлғалар;
26) мақта саласы аясындағы уәкiлеттi орган - мақта шаруашылығы саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;

15) держатель складского свидетельства - владелец хлопка, обремененного залогом, в случаях совершения на складском свидетельстве индоссамента - индоссат;
16) держатель залогового свидетельства - лицо, являющееся залогодержателем хлопка в обязательстве, удостоверенном залоговым свидетельством;
17) хранение хлопка-сырца - комплекс технологических операций по приемке, хранению и отпуску хлопка-сырца;
18) первичная переработка хлопка-сырца в хлопок-волокно - деятельность, осуществляемая хлопкоперерабатывающими организациями, включающая технологические операции: по приемке, хранению, очистке и отпуску хлопка-сырца; приемке, хранению, отпуску хлопка-волокна и семян хлопчатника;
19) качество хлопка - совокупность потребительских свойств хлопка, определяющих соответствие требованиям нормативных документов по стандартизации, санитарных и фитосанитарных правил, норм и иных нормативных документов;
20) экспертиза качества хлопка-сырца - комплекс мер, направленных на установление и подтверждение фактических показателей качества хлопка-сырца, включающий в себя обследование транспортного средства (склада), отбор и испытание пробы, оформление удостоверения о качестве хлопка-сырца;
21) экспертиза качества хлопка-волокна - комплекс мер, направленных на установление и подтверждение фактических показателей качества хлопка-волокна, включающий в себя отбор и испытание пробы, оформление сертификата качества хлопка-волокна;
22) мониторинг хлопкового рынка - совокупность мероприятий, направленных на сбор, обработку и анализ данных хлопкового рынка, включая производство, переработку, хранение и реализацию хлопка, осуществляемых участниками хлопкового рынка;
23) производство хлопка-сырца - комплекс агротехнологических мероприятий, направленных на выращивание хлопка-сырца;
24) специализированный хлопковый севооборот - научно-обоснованное чередование хлопчатника с другими сельскохозяйственными культурами, препятствующее накоплению болезней и вредителей, способствующее сохранению и повышению почвенного плодородия, повышению урожайности и качества хлопка-сырца, при котором доля хлопчатника в структуре посевной площади на территории землепользования одного сельхозтоваропроизводителя составляет не более семидесяти процентов;
25) участники хлопкового рынка - лица, участвующие в производстве, первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно и реализации хлопка;
26) уполномоченный орган в области хлопковой отрасли - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области хлопководства;

27) мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру қоры - мақтаны қайта өңдеу ұйымдарының өздерi берген мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелерiн орындамауынан мақта қолхаттарын ұстаушылардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету мақсатында қызметiн жүзеге асыратын заңды тұлға.
2-бап. Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының мақта саласын дамыту туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының  Конституциясына  негiзделедi және Қазақстан Республикасының Азаматтық  кодексiнiң , осы Заңның және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнiң нормаларынан тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта осы заңдағыдан өзгеше ережелер болса, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
2-тарау. Мақта рыногын мемлекеттік реттеудiң
мақсаты мен нысандары
3-бап. Мақта рыногын мемлекеттiк реттеудiң мақсаты
Мақта рыногын мемлекеттiк реттеудiң мақсаты мақта саласының дамуы, ғылыми негiзделген технологияларды, техникалық реттеудi енгiзу және мақта шаруашылығын индустриализациялау, оны тоқыма және тамақ өнеркәсiбiмен интеграциялау негiзiнде мақтаның бәсекеге бейiмдiлiгiн арттыру болып табылады.
4-бап. Мақта рыногын мемлекеттiк реттеудiң нысандары
Мақта рыногын мемлекеттiк реттеу:
1) мақта шаруашылығын мемлекеттiк қолдау;
2) мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру жүйесiн дамыту;
3) кластерлiк даму принциптерiн есепке ала отырып мақта шаруашылығының тоқыма және тамақ өнеркәсiбiмен интеграциялануын ынталандыру;
4) шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi лицензиялау және мақтаны қайта өңдеу ұйымдарының қызметiн бақылау;
5) техникалық реттеу;
6) шиттi мақтаның сапасына сараптама жасау жөнiнде қызметтер көрсететiн сынақтан өткiзу зертханаларын тiркеу, сондай-ақ олармен шиттi мақтаның сапасына сараптама жасауды жүргiзу тәртiбi талаптарын сақтауды бақылау;
7) мақта талшығының сапасына сараптама жасауды жүзеге асыратын сараптама жасау органын тiркеу, сондай-ақ олармен мақта талшығының сапасына сараптама жасауды жүргiзу ережесiн сақтауды бақылау;
8) мақта рыногының мониторингi;
9) мақта егiлетiн аймақтарда мақтаның мамандандырылған ауыспалы егiстерiн ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерi сақтауының мониторингi;
10) монополияға қарсы заңнама арқылы жүзеге асырылады.
5-бап. Мақта шаруашылығы мен мақта рыногын дамытуды мемлекеттiк қолдау нысандары
Мақта өндiрiсiнiң тұрақтылығын, өнiмнiң сапасын арттыруды, мақта рыногының дамуын, сондай-ақ мақтаны өткiзу рыногын кеңейтудi қамтамасыз ету мақсатында мынадай нысандарда мемлекеттік қолдау жүзеге асырылады:

27) фонд гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам - юридическое лицо, осуществляющее свою деятельность в целях обеспечения защиты прав и законных интересов держателей хлопковых расписок от неисполнения хлопкоперерабатывающими организациями обязательств по выданным ими хлопковым распискам.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли
1. Законодательство Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли основывается на  Конституции  Республики Казахстан и состоит из норм  Гражданского кодекса  Республики Казахстан, настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем законе, то применяются правила международного договора.
Глава 2. Цель и формы государственного регулирования хлопкового рынка
Статья 3. Цель государственного регулирования хлопкового рынка
Целью государственного регулирования хлопкового рынка является развитие хлопковой отрасли, повышение конкурентоспособности хлопка на основе внедрения научно-обоснованных технологий, технического регулирования и индустриализации хлопководства, его интеграции с текстильной и пищевой промышленностью.
Статья 4. Формы государственного регулирования хлопкового рынка
Государственное регулирование хлопкового рынка осуществляется посредством:
1) государственной поддержки хлопководства;
2) развития системы гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
3) стимулирования интеграции хлопководства с текстильной и пищевой промышленностью с учетом принципов кластерного развития;
4) лицензирования деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно и контроля за деятельностью хлопкоперерабатывающих организаций;
5) технического регулирования;
6) аккредитации испытательных лабораторий, оказывающих услуги по экспертизе качества хлопка-сырца, а также контроля за соблюдением ими требований к порядку проведения экспертизы качества  хлопка-сырца;
7) определения экспертного органа, осуществляющего экспертизу качества хлопка-волокна, а также контроля за соблюдением им правил проведения экспертизы качества хлопка-волокна;
8) мониторинга хлопкового рынка;
9) мониторинга соблюдения сельскохозяйственными товаропроизводителями специализированных хлопковых севооборотов в зонах возделывания хлопчатника;
10) антимонопольного законодательства.
Статья 5. Формы государственной поддержки развития хлопководства и хлопкового рынка
В целях обеспечения стабильности производства, улучшения качества продукции хлопководства, развития хлопкового рынка, а также расширения рынка сбыта хлопка осуществляется государственная поддержка в следующих формах:

1) мақта шаруашылығы саласында инвестициялық, салықтық, бюджеттiк және кедендiк ынталандырушы саясаттарды қалыптастыру және жүзеге асыру;
2) мемлекеттiк бюджет есебiнен мынадай iс-шараларды ұйымдастыру:
мақтаның мемлекеттiк тұқым ресурстарын қалыптастыру;
мақтаның селекциясын және тұқым шаруашылығын дамыту жөнiндегi ғылыми зерттеулер мен iс-шаралар жүргiзу;
шиттi мақта өндiрудiң ғылыми негiзделген технологиясын енгiзу;
шиттi мақтаны өндiру кезiнде егiстiк аудандардың құрылымын оңтайландыру және мақтаның мамандандырылған ауыспалы егiсiн енгiзу;
мелиорациялық және жер суландыру жұмыстарын жүргiзу;
мақта егілетiн аймақтарда өсiмдiктердi қорғау мен карантинге қаражат бөлу;
мақта өндiру және тоқыма өнеркәсiбi салалары үшiн мемлекеттiк бiлiм тапсырысына сәйкес мамандар дайындау;
3) мақта өндiрушiлер мен мақтаны қайта өңдеу ұйымдарына техника мен жабдықты лизингтiк жеткiзудi жүзеге асырушы арнайы мамандандырылған ұйымдарға қаражат бөлу;
4) шиттi мақта өндiрушiлерге мақтаның мемлекеттiк тұқым ресурстарынан тұқымдық несие беру;
5) мақта рыногына қатысушыларды ақпараттық қамтамасыз ету.
6-бап. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң құзыретi
Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) мақта шаруашылығындағы мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттарын, мақта рыногының даму стратегиясын әзiрлейдi және iске асыруды қамтамасыз етедi;
2) шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын субъектiлерге қойылатын бiлiктiлiк талаптарды; шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi лицензиялау ережесiн, сонымен қатар шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына берiлетiн лицензия нысанын бекiтедi;
3) сақтау бұқаралық шартының және қайта өңдеу бұқаралық шартының үлгi нысандарын бекiтедi;
4) мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру қорларының қызмет етуi және таратылуы ережесiн мақтаны қайта өңдеу ұйымдарының мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру жүйесiне қатысуы ережесiн; мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру қорларының кепiлдiк алуы ережесiн; мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру қорларының мiндеттерiн жоюы тәртiбiн, сондай-ақ мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру қорларында мемлекеттiң қатысуы нысаны мен тәртiбiн бекiтедi;
5) мақта талшығының сапасына сараптама жасауды және мақта талшығының сапасына сертификат берудi жүзеге асыратын сараптама жасау органын айқындайды;
6) мақта талшығының сапасына сараптама жасауды жүзеге асыратын сараптама жасау органына қойылатын бiлiктiлiк талаптарды; мақта талшығының сапасына сараптама жасау және мақта талшығының сапасына сертификат беру ережесiн бекiтедi;

1) формирование и реализация стимулирующей инвестиционной, налоговой, бюджетной и таможенной политики в сфере хлопководства;
2) организация за счет средств государственного бюджета следующих мероприятий:
формирование государственных ресурсов семян хлопчатника;
проведение научных исследований и мероприятий по развитию селекции и семеноводства хлопчатника;
внедрение научно-обоснованных технологий производства хлопка-сырца;
оптимизация структуры посевных площадей при производстве хлопка-сырца и внедрение специализированных хлопковых севооборотов;
проведение мелиоративных и ирригационных работ;
выделение средств на защиту и карантин растений в зонах возделывания хлопчатника;
подготовка специалистов для отраслей производства хлопка и текстильной промышленности в соответствии с государственным образовательным заказом;
3) выделение средств специализированным организациям на осуществление лизинговых поставок техники и оборудования производителям хлопка и хлопкоперерабатывающим организациям;
4) выдача семенных ссуд производителям хлопка-сырца из государственных ресурсов семян хлопчатника;
5) информационное обеспечение участников хлопкового рынка.
Статья 6. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает и обеспечивает реализацию основных направлений государственной политики в хлопководстве, стратегии развития хлопкового рынка;
2) утверждает квалификационные требования к субъектам, осуществляющим деятельность по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно; правила лицензирования деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно, а также форму лицензии на право осуществления деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно;
3) утверждает типовые формы публичного договора хранения и публичного договора переработки;
4) утверждает правила функционирования и ликвидации фондов гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
правила участия хлопкоперерабатывающих организаций в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам; правила получения гарантий фондов гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам; порядок погашения обязательств фондами гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам, а также форму и порядок участия государства в фондах гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
5) определяет экспертный орган, осуществляющий экспертизу качества хлопка-волокна и выдачу сертификата качества хлопка-волокна;
6) утверждает квалификационные требования к экспертному органу, осуществляющему экспертизу качества хлопка-волокна; правила проведения экспертизы качества хлопка-волокна и выдачи сертификата качества хлопка-волокна;

7) мақта рыногы саласында халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастырады.
7-бап. Мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органның құзыретi
Мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органның құзыретiне:
1) мақта шаруашылығы саласындағы мемлекеттiк саясатты қалыптастыруды және iске асыруды қамтамасыз ету;
2) мақтаның мемлекеттiк тұқым ресурстарын қалыптастыру мен басқаруды және олардың сандық-сапалық жағдайына бақылауды жүзеге асырады;
3) мақта рыногы мониторингiн жүргiзу; мақтаның сандық-сапалық есебiн жүргiзу; мақтаны қайта өңдеу кәсiпорнын уақытша басқаруды жүргiзу; мақта қолхаттарын беру, айналысы, жою және өтеу, мақта қолхатының нысаны (үлгiсi) мен сипаты; шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеудiң технологиялық процесiн ұйымдастыру; шиттi мақта өндiрушiлерге мақтаның мемлекеттiк тұқым ресурстарынан тұқымдық несие беру ережелерiн әзiрлеу және бекiту;
4) шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын субъектiлерге; мақта талшығына сараптама жасауды жүзеге асыратын сараптама жасау органына қойылатын бiлiктiлiк талаптарды әзiрлеу;
5) шиттi мақтаның сапасына сараптама жасауды жүргiзу тәртiбiне қойылатын талаптарды, сондай-ақ техникалық реттеу және метрология жөнiндегi уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша шиттi мақтаның сапасы туралы куәлiк нысанын (үлгiсiн) әзiрлеу және бекiту;
6) техникалық реттеу және метрология жөнiндегi уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша мақта талшығының сапа сертификатының нысандарын (үлгiлерiн) әзiрлеу және бекiту;
7) мақта рыногының мониторингiн жүргiзу;
8) мақтаның сапасын бақылау;
9) мақта талшығының сапасына сараптама жүргiзу және мақта талшығының сапа сертификатын беру жөнiндегi сараптама жасау органының қызметiн бақылау;
10) мақта рыногын реттеу және мақта иелерiнiң мүдделерiн қорғау мақсатында мақта рыногына қатысушылардың ресми өтiнiштерi (шағымдары) (беймәлiмнен басқа) негiзiнде мақтаны қайта өңдеу ұйымдары қызметiн заңнама талаптарын сақтауы нысанына инспекциялауды (тексеру) өзi және (немесе) сәйкес мемлекеттiк органдарды тарту арқылы жүргiзу;
11) Қазақстан Республикасының мақта саласын дамытуы туралы заңнамасының бұзылғандығы туралы жазбаша нұсқама беру;
12) мақтаны қайта өңдеу ұйымына уақытша басқаруды енгiзу туралы шешiм қабылдау; шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына берiлген лицензияны қайтарып алу туралы; мақтаны қайта өңдеу ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот органдарына талап өтiнiш беруге бастама жасау;

7) организует международное сотрудничество в области хлопкового рынка.
Статья 7. Компетенция уполномоченного органа в области хлопковой отрасли
В компетенцию уполномоченного органа в области хлопковой отрасли входят:
1) обеспечение формирования и реализации государственной политики в области хлопководства;
2) обеспечение формирования и управления государственными ресурсами семян хлопчатника и контроль за их количественно- качественным состоянием;
3) разработка и утверждение правил: проведения мониторинга хлопкового рынка; ведения количественно-качественного учета хлопка; проведения временного управления хлопкоперерабатывающей организацией; выдачи, обращения, аннулирования и погашения хлопковых расписок, формы (образца) и описания хлопковой расписки; организации технологического процесса первичной переработки хлопка-сырца в хлопок-волокно; выдачи семенных ссуд производителям хлопка-сырца из государственных ресурсов семян хлопчатника;
4) разработка квалификационных требований: к субъектам, осуществляющим деятельность по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно; к экспертному органу, осуществляющему экспертизу качества хлопка-волокна;
5) разработка и утверждение требований к порядку проведения экспертизы качества хлопка-сырца, а также формы (образца) удостоверения о качестве хлопка-сырца по согласованию с уполномоченным органом по техническому регулированию и метрологии;
6) разработка и утверждение формы (образца) сертификата качества хлопка-волокна по согласованию с уполномоченным органом по техническому регулированию и метрологии;
7) проведение мониторинга хлопкового рынка;
8) контроль качества хлопка;
9) контроль за деятельностью экспертного органа по проведению экспертизы качества хлопка-волокна и выдаче сертификата качества хлопка-волокна;
10) инспектирование (проверка) деятельности хлопкоперерабатывающих организаций в целях регулирования хлопкового рынка и защиты интересов владельцев хлопка на предмет соблюдения требований законодательства на основании официальных обращений (жалоб) участников хлопкового рынка (за исключением анонимных) самостоятельно и (или) с привлечением соответствующих государственных органов;
11) выдача письменных предписаний о нарушении законодательства Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли;
12) принятие решения о введении временного управления хлопкоперерабатывающей организацией; инициирование подачи искового заявления в судебные органы: об отзыве лицензии на право осуществления деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно; о принудительной ликвидации хлопкоперерабатывающей организации;

13) шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына берiлген лицензияның күшiн тоқтата тұру уақытында, сондай-ақ осы Заңның 33-бабының 2-тармағында көрсетiлгендей негiз болған жағдайда мақтаны босатуға тыйым салу;
14) мақта рыногын техникалық реттеу саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеу немесе техникалық реттеу саласындағы нормативтi құқықтық актiлерге өзгерiстер мен (немесе) толықтырулар енгiзу, стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарды ақтуалдандыру және бiрегейлендiру туралы Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгiленген тәртiппен ұсыныстар дайындау және енгiзу;
15) мақтаның мемлекеттiк стандарттарын, стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарын және сапасын жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
16) мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органның мемлекеттiк инспекторы туралы ереженi әзiрлеу және бекiту;
17) шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын субъектiлерге қойылатын бiлiктiлiк талаптарын сақтау мәселесi бойынша есеп беру мерзiмдерiн, есеп жүргiзу құжаттарының тiзбесi мен нысандарын белгiлеу кiредi.
8-бап. Жергiлiктi атқарушы органның құзыретi
Жергiлiктi атқарушы органның құзыретiне:
1) шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi лицензиялау;
2) мақта саласы аясындағы уәкiлеттi орган бекiткен мақта рыногы мониторингiн жүргiзу ережесiне сәйкес мақта рыногы мониторингiн жүргiзуге қатысу;
3) мақта егiлетiн аймақтарда мақтаның мамандандырылған ауыспалы егiстерiн ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерi сақтауының мониторингi;
4) шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асырушы мақтаны қайта өңдеу ұйымдарын бақылау, оның iшiнде:
мақта иелерiнiң мүдделерiн қорғау мақсатында, белгiленген тәртiппен бекiтiлген шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi лицензиялау ережесiне сәйкес, мақтаны қайта өңдеу ұйымдарын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгi нысанына лицензиялаудан кейiнгi жыл сайынғы бекiтiлген кестелер негiзiнде зерттеу;
белгiленген тәртiппен бекiтiлген шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi лицензиялау ережесiне сәйкес мақтаны қайта өңдеу ұйымдарының зерттеу актiлерiн ресiмдеу;
5) мақтаны қайта өңдеу ұйымына уақытша басқаруды енгiзу туралы мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органға ұсыныс енгiзу; мақтаны қайта өңдеу ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот органдарына талап өтiнiш беруге бастама жасау туралы мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органға ұсыныс енгiзу;

13) наложение запрета на отпуск хлопка на период приостановления действия лицензии на право осуществления деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно, а также при наличии оснований, предусмотренных в пункте 2 статьи 33 настоящего Закона;
14) подготовка и внесение в установленном законодательством Республики Казахстан порядке предложений о разработке нормативных правовых актов в области технического регулирования хлопкового рынка или изменений и (или) дополнений в нормативные правовые акты в области технического регулирования, актуализации и унификации нормативных документов по стандартизации;
15) внесение предложений по совершенствованию государственных стандартов, нормативных документов по стандартизации и качеству хлопка;
16) разработка и утверждение положения о государственном инспекторе уполномоченного органа в области хлопковой отрасли;
17) установление перечня и форм документов учета, сроков представления отчетности по вопросам соблюдения квалификационных требований, предъявляемых к субъектам, осуществляющим деятельность по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно.
Статья 8. Компетенция местного исполнительного органа
В компетенцию местного исполнительного органа входят:
1) лицензирование деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно;
2) участие в проведении мониторинга хлопкового рынка в соответствии с правилами проведения мониторинга хлопкового рынка, утвержденными уполномоченным органом в области хлопковой отрасли;
3) мониторинг соблюдения сельскохозяйственными товаропроизводителями специализированных хлопковых севооборотов в зонах возделывания хлопчатника;
4) контроль за деятельностью хлопкоперерабатывающих организаций, осуществляющих деятельность по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно, включающий:
постлицензионное ежегодное обследование хлопкоперерабатывающих организаций в целях защиты интересов владельцев хлопка, на предмет соответствия квалификационным требованиям на основании утвержденных графиков, в соответствии с правилами лицензирования деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно, утвержденными в установленном порядке;
оформление актов обследований хлопкоперерабатывающих организаций, в соответствии с правилами лицензирования деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно, утвержденными в установленном порядке;
5) внесение представления уполномоченному органу в области хлопковой отрасли о введении временного управления хлопкоперерабатывающей организацией; внесение предложений уполномоченному органу в области хлопковой отрасли для инициирования подачи искового заявления в суд о принудительной ликвидации хлопкоперерабатывающей организации;

6) мақтаның сапасы жөнiндегi мемлекеттiк стандарттарды, нормативтiк құжаттарды, мақта рыногы саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
7) шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына берiлетiн лицензияның күшiн толығымен немесе осы Заңның 31-бабымен белгiленген негiздер бойынша жекелеген операцияларды жүзеге асыру бөлiгiнде тоқтата тұру, сондай-ақ шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына берiлген лицензияны керi қайтарып алуға бастама жасау кiредi.
3-тарау. Мақтаның сапасын бақылау
9-бап. Мақтаның сапасын бақылау
1. Мақтаның сапасын бақылауды мақта саласы аясындағы уәкiлеттi орган жүзеге асырады және мақтаның сапасына қойылатын талаптарды айқындайтын мемлекеттiк стандарттарды және басқа да нормативтiк құжаттарды сақтауды қамтамасыз етуге бағытталған.
2. Мақтаның сапасын бақылауға:
1) мақта рыногына қатысушылардың ресми өтiнiштерi (шағымдары) (беймәлiмнен басқа) негiзiнде мақта иелерiнiң мүдделерiн қорғау мақсатында мақтаны сақтауға және қайта өңдеуге қабылдау және босату кезiнде мақтаның сапа көрсеткiштерiн айқындауды бақылау;
2) мақта рыногына қатысушылардың ресми өтiнiштерi (шағымдары) (беймәлiмнен басқа) негiзiнде мақта иелерiнiң мүдделерiн қорғау мақсатында сақтаудағы және қайта өңдеудегi мақтаның сандық және сапалық жағдайын бақылау;
3) санитарлық және фитосанитариялық бақылау жатады.
10-бап. Шиттi мақтаның сапасына сараптама жасау
1. Шиттi мақтаның сапасына сараптама жасауды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тiркелген сынақтан өткiзу зертханалары жүзеге асырады.
2. Кез-келген мақта рыногына қатысушы келiсiм негiзiнде шиттi мақтаның сапасына сараптама жасауды жүргiзу үшiн тiркелген сынақтан өткiзу зертханасына жолығуға құқылы.
3. Мақта иелерiнiң мүдделерiн қорғау мақсатында шиттi мақтаның сапасына сараптама жасау және шиттi мақтаның сапасы туралы куәлiк беру тәртiбiн, сонымен қатар техникалық реттеудiң мемлекеттiк жүйесi талаптарын сақтау нысанына, кесте негiзiнде жыл сайын, сонымен қатар мақта рыногына қатысушылардың ресми өтiнiштерi (шағымдары) (беймәлiмнен басқа) негiзiнде, шиттi мақтаның сапасына сараптама жасау жөнiндегi тiркелген сынақтан өткiзу зертханалардың қызметiн бақылауды техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкiлеттi орган мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органмен бiрге жүзеге асырады.
11-бап. Мақта талшығының сапасына сараптама жасау
1. Мақта талшығының сапасына сараптама жасау мiндеттi болып табылады және мақта талшығы бумасының әрбiрi бойынша (бума бойынша) жүзеге асырылады. Мақта талшығы сапасының сертификатынсыз, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етiлетiн өзге де құжаттарсыз мақта талшығын сатуға жол берiлмейдi.

6) внесение предложений по совершенствованию государственных стандартов, нормативных документов по качеству хлопка, нормативных правовых актов в области хлопкового рынка;
7) приостановление действия лицензий на право осуществления деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно в целом или в части осуществления отдельных операций по основаниям, установленным статьей 31 настоящего Закона, а также инициирование отзыва лицензии на право осуществления деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно.
Глава 3. Контроль качества хлопка
Статья 9. Контроль качества хлопка
1. Контроль качества хлопка осуществляется уполномоченным органом в области хлопковой отрасли и направлен на обеспечение соблюдения государственных стандартов и иных нормативных документов, определяющих требования к качеству хлопка.
2. Контроль качества хлопка включает:
1) контроль за определением показателей качества хлопка при приемке на хранение и переработку, и отпуске, в целях защиты интересов владельцев хлопка, на основании официальных обращений (жалоб) участников хлопкового рынка (за исключением анонимных);
2) контроль количественного и качественного состояния хранящегося и перерабатываемого хлопка, в целях защиты интересов владельцев хлопка, на основании официальных обращений (жалоб) участников хлопкового рынка (за исключением анонимных);
3) санитарный и фитосанитарный контроль.
Статья 10. Экспертиза качества хлопка-сырца
1. Экспертиза качества хлопка-сырца осуществляется испытательными лабораториями, аккредитованными в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Любой участник хлопкового рынка вправе обратиться в аккредитованную испытательную лабораторию для проведения экспертизы качества хлопка-сырца на договорной основе.
3. В целях защиты интересов участников хлопкового рынка уполномоченный орган в области технического регулирования и метрологии осуществляет контроль за деятельностью аккредитованных испытательных лабораторий по экспертизе качества хлопка-сырца, на предмет соблюдения порядка экспертизы качества хлопка-сырца и выдачи удостоверения о качестве хлопка-сырца, а также требований государственной системы технического регулирования, ежегодно на основании графиков, а также при наличии официальных обращений (жалоб) участников хлопкового рынка (за исключением анонимных), совместно с уполномоченным органом в области хлопковой отрасли.
Статья 11. Экспертиза качества хлопка-волокна
1. Экспертиза качества хлопка-волокна является обязательной и осуществляется по каждой кипе хлопка-волокна (покипно). Не допускается реализация хлопка-волокна без сертификата качества хлопка-волокна, а также иных документов, требуемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2. Мақта талшығының сынамасын сынақтан өткiзудi және сапасына сертификат берудi Қазақстан Республикасының Үкiметi анықтаған сараптама жасау органы жүзеге асырады.
Сынаманы iрiктеп алуды және сараптама жасау органының сынақтан өткізу зертханасына сынаманы жеткiзудi мақтаны қайта өңдеу ұйымы жүзеге асырады.
3. Мақта талшығы сапасын объективтi тәуелсiз бағалауды және мақта талшығының нақты сапасы туралы шынайы ақпаратқа мүдделi тұлғалардың қол жеткiзуiн қамтамасыз ету мақсатында мақта саласы аясындағы уәкiлеттi орган, мақта талшығының сапасына сараптама жүргiзу және мақта талшығының сапасына сертификат беру жөнiндегi сараптама жасау органының қызметiне тоқсан сайын, сонымен қатар халықаралық сертификаттау жүйесiнде тiркелген ұйымдарды мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен тарту арқылы мақта талшығының сапасына сараптама жасауды жүргiзу және мақта талшығының сапасына сертификат беру ережесiн сақтау нысанына бақылауды жүзеге асырады.
4-тарау. Мақтаны қайта өңдеу ұйымдарының
қызметiне қойылатын талаптар
12-бап. Мақтаны қайта өңдеу ұйымының мақсаты
1. Мақтаны қайта өңдеу ұйымы жалпы қолданыстағы тауар қоймасы деп танылады.
2. Сақтау шарты және қайта өңдеу шарты бұқаралық шарттар болып табылады.
3. Шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi мақтаны қайта өңдеу ұйымдары атқаратын қызмет шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына берiлетiн лицензия негiзiнде жүзеге асырылады.
4. Шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына берiлетiн лицензиясы жоқ тұлғаның:
1) шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтердi атқаруға;
2) өз атауында, құжаттарында, хабарландырулар мен жарнамаларда шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруды бiлдiретiн "мақтаны қайта өңдеу ұйымы", "мақта тазалау зауыты", "мақта қабылдау орыны" деген немесе одан туындайтын сөздердi пайдалануға құқығы жоқ.
5. Мақтаны қайта өңдеу ұйымында:
1) мақта тазалау зауытында:
бiреуден кем емес мақта қабылдау орыны;
шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi технологиялық операцияларды жүзеге асыруға арналған жабдық;
таразы жабдығы;
ауа алмастыру жабдығы;
тиеу-түсiру техникасы (жабдығы);
мақтаның сапасын айқындауға арналған өндiрiстiк-технологиялық зертхана;
мақтаны сақтау үшiн арнайы бөлiнген орын;
2) мақта тазалау зауыты тұрған орыннан басқа жерде орналасқан мақта қабылдау орнында:
шиттi мақтаны жинауға және сақтауға арналған ашық (жабық) алаңқай;
таразы жабдығы;
ауа алмастыру жабдығы;
шиттi мақтаның сынамасын iрiктеп алуға және сынауға арналған зертханалық жабдық;
тиеу-түсiру техникасы (жабдығы) болуы керек.
Мақта тазалау зауытының, сондай-ақ мақта тазалау зауыты тұрған орыннан басқа жерде орналасқан мақта қабылдау орынының аумағы қоршалған болуы тиiс.

2. Испытания проб и выдача сертификата качества хлопка-волокна осуществляются экспертным органом, определяемым Правительством Республики Казахстан.
Отбор и доставка проб в испытательную лабораторию экспертного органа осуществляются хлопкоперерабатывающей организацией.
3. В целях обеспечения объективной независимой оценки качества хлопка-волокна и доступа заинтересованных сторон к достоверной информации о фактическом качестве хлопка-волокна уполномоченный орган в области хлопковой отрасли осуществляет контроль за деятельностью экспертного органа по проведению экспертизы качества хлопка-волокна и выдаче сертификата качества хлопка-волокна на предмет соблюдения правил проведения экспертизы качества хлопка-волокна и выдачи сертификата качества хлопка-волокна  ежеквартально, в том числе с привлечением за счет средств государственного бюджета организаций, аккредитованных в международных системах сертификации.
Глава 4. Требования к деятельности хлопкоперерабатывающих организаций
Статья 12. Назначение хлопкоперерабатывающей организации
1. Хлопкоперерабатывающая организация признается товарным складом общего пользования.
2. Договор хранения и договор переработки являются публичными договорами.
3. Услуги по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно, предоставляемые хлопкоперерабатывающей организацией, осуществляются на основании лицензии на право осуществления деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно.
4. Лицо, не имеющее лицензии на право осуществления деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно, не имеет права:
1) предоставлять услуги по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно;
2) использовать в своем наименовании, документах, объявлениях и рекламе слова "хлопкоперерабатывающая организация", "хлопкоочистительный завод", "хлопкоприемный пункт" или производные от них слова, предполагающие, что оно осуществляет деятельность по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно.
5. Хлопкоперерабатывающая организация должна иметь:
1) на хлопкоочистительном заводе: не менее одного хлопкоприемного пункта;
оборудование, предназначенное для осуществления технологических операций по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно;
весовое оборудование;
вентиляционное оборудование;
погрузочно-разгрузочную технику (оборудование);
производственно-технологическую лабораторию для определения качества хлопка;
специально отведенное место для хранения хлопка;
2) на хлопкоприемном пункте, находящемся вне места расположения хлопкоочистительного завода:
открытую (крытую) площадку для складирования и хранения хлопка-сырца;
весовое оборудование;
вентиляционное оборудование;
лабораторное оборудование для отбора проб и определения качества хлопка-сырца;
погрузочно-разгрузочную технику (оборудование).
Территория хлопкоочистительного завода, а также хлопкоприемного пункта, находящегося вне места расположения хлопкоочистительного завода, должна быть огорожена.

13-бап. Мақтаны қайта өңдеу ұйымының мiндеттерi
Мақтаны қайта өңдеу ұйымы:
1) мақтаны сақтау шарттарын сақтауға және стандарттау жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердiң және нормативтiк құжаттардың талаптарына сәйкес шиттi мақтаны мақта талшығына сапалы бастапқы қайта өңдеудi қамтамасыз етуге;
2) сақтауға және (немесе) қайта өңдеуге қабылданған мақтаның сандық және сапалық сақталуын берiлген мақта қолхаттарына сәйкес қамтамасыз етуге;
3) көрсетiлген қызметтер үшiн қарызы жоқ болған жағдайда шарттың жағдайына сәйкес мақта қол хатын ұстаушының талабы бойынша мақта қолхатының орнына сақтаудағы мақтаны босатуға;
4) қажет болған жағдайда иесiнiң талабы бойынша мақтаның сапасын тексеру үшiн мақта сынамасын алуды қамтамасыз етуге;
5) сақтау шартында және (немесе) қайта өңдеу шартында көзделген мақтаның иелерi алдындағы мiндеттемелерiн орындауға мiндеттi.
14-бап. Мақтаны қайта өңдеу ұйымының қызметтерiн төлеу
Мақтаны қайта өңдеу ұйымының қызметтерiн төлеу сақтау шартына және (немесе) қайта өңдеу шартына сәйкес ақшалай немесе мақта иесiнiң мақта қолхатында индоссамент жасай отырып тиiстi мақта мөлшерiн мақтаны қайта өңдеу ұйымына беру арқылы жүргiзiледi.
15-бап. Мақтаны қайта өңдеу ұйымының қызметiн шектеу
1. Мақтаны қайта өңдеу ұйымдарына мыналарды:
1) тоқыма өнiмдерiн өндiру мен сату;
2) мақта терминалы, ал сәйкес лицензиясы болған жағдайда - кеден қоймасы ретiнде қызмет көрсетудi қоспағанда, шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеуге қатысы жоқ кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруға, сондай-ақ кепiлдiктер беруге және үшiншi тұлғаның мiндеттемелерi бойынша өзiнiң мүлiгiн кепiлдiкке қоюға тыйым салынады.
Мақтаны қайта өңдеу ұйымдары мақтаны сақтау және шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеуге байланыссыз қызметi бойынша операциялардың бөлек есебiн жүргiзудi қамтамасыз етуге мiндеттi.
2. Оларсыз шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру толығымен мүмкiн болмайтындықтан немесе айтарлықтай нашарлайтындықтан мақтаны қайта өңдеу ұйымдарына негiзгi құралдарын шеттетуге тыйым салынады.
3. Мақтаны қайта өңдеу ұйымдары сақтауға және (немесе) қайта өңдеуге тапсырылған мақтаға иелiк етуге құқығы жоқ.
16-бап. Мақтаны қайта өңдеу ұйымының есебi және есеп беруi
1. Мақтаны қайта өңдеу ұйымы мақтамен жасаған операцияларын көрсететiн құжаттардың қатаң есебiн және сақталуын қамтамасыз етуге мiндеттi.

Статья 13. Обязанности хлопкоперерабатывающей организации
Хлопкоперерабатывающая организация обязана:
1) соблюдать условия хранения хлопка и обеспечить качественную первичную переработку хлопка-сырца в хлопок-волокно, в  соответствии с требованиями нормативных правовых актов и нормативных документов по стандартизации;
2) обеспечить количественную и качественную сохранность принятого на хранение и (или) переработку хлопка в соответствии с выданными хлопковыми расписками;
3) по требованию держателя хлопковой расписки в обмен на хлопковую расписку отпустить хранящийся хлопок в соответствии с условиями договора при отсутствии задолженности за оказанные услуги;
4) обеспечить в необходимых случаях отбор проб хлопка по требованию его владельца для проверки качества хлопка;
5) исполнять обязательства перед владельцами хлопка, предусмотренные договором хранения и (или) договором переработки.
Статья 14. Оплата услуг хлопкоперерабатывающей организации
Оплата услуг хлопкоперерабатывающей организации производится в соответствии с договором хранения и (или) договором переработки деньгами либо путем передачи соответствующего количества хлопка хлопкоперерабатывающей организации с совершением владельцем хлопка индоссамента на хлопковой расписке.
Статья 15. Ограничение деятельности хлопкоперерабатывающей организации
1. Хлопкоперерабатывающим организациям запрещается осуществлять предпринимательскую деятельность, не относящуюся к первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно, а также выдавать гарантии и предоставлять свое имущество в залог по обязательствам третьих лиц, за исключением:
1) производства и реализации текстильной продукции;
2) оказания услуг хлопкового терминала, а при наличии соответствующей лицензии - в качестве таможенного склада;
3) предоставления в залог имущественного комплекса
хлопкоперерабатывающей организации в соответствии с гражданским
законодательством.
Хлопкоперерабатывающие организации обязаны обеспечить ведение раздельного учета операций по хранению хлопка и деятельности, не связанной с первичной переработкой хлопка-сырца в хлопок-волокно.
2. Запрещается отчуждение хлопкоперерабатывающей организацией основных средств, без которых осуществление деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно становится полностью невозможным либо существенно ухудшается.
3. Хлопкоперерабатывающим организациям запрещается распоряжаться хлопком, сданным на хранение и (или) переработку.
Статья 16. Учет и отчетность хлопкоперерабатывающей организации
1. Хлопкоперерабатывающая организация обязана обеспечивать строгий учет и хранение документов, отражающих произведенные ею операции с хлопком.

2. Есеп құжаттарының тiзбесi мен нысандарын, шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметке, мақта рыногының мониторингiн жүргiзуге қойылатын талаптарды сақтау жөнiндегi есеп беру мерзiмдерiн мақта саласы аясындағы уәкiлеттi орган белгiлейдi.
3. Сақталуға тиiстi құжаттардың тiзбесi, оларды сақтау мерзiмдерi мақтаны сандық-сапалық есептеудi жүргiзу ережесiмен белгiленедi.
4. Мақтаны қайта өңдеу ұйымы мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органның жазбаша сұранысы бойынша мақта рыногын жүргiзу үшiн қажеттi, өзiнiң қызметiне байланысты ақпаратты беруге мiндеттi.
17-бап. Мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз ету жүйесi
1. Мақтаны қайта өңдеу ұйымы өзiнiң мақта қолхаттарын ұстаушылардың алдындағы мiндеттемелерiн мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру жүйесiне қатысу арқылы орындауды қамтамасыз етуге мiндеттi.
2. Мақтаны қайта өңдеу ұйымының мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру жүйесiне қатысуы мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру қорымен жасалатын қатысу шарты негiзiнде құрылады.
3. Мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру қорлары өз қатысушыларының мiндеттемелерi бойынша субсидиярлық жауапкершiлiк көтередi.
4. Мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру қорларының қызмет етуi және таратылуы ережесiн; мақтаны қайта өңдеу ұйымдарының мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру жүйесiне қатысуы ережесiн; мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру қорларының кепiлдiк алуы ережесiн; мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру қорларының мiндеттерiн жоюы ережесiн, сондай-ақ мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру қорларында мемлекеттiң қатысуы нысаны мен тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
18-бап. Мақтаны қайта өңдеу ұйымының аудитi
1. Мақтаны қайта өңдеу ұйымы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жылдық қаржылай есеп беруге аудит жүргiзуге мiндеттi.
2. Егер мақтаны қайта өңдеу ұйымы аудит жүргiзуден жалтаратын болса, аудит кез келген мүдделi тұлғаның талабы бойынша сот шешiмiмен тағайындала алады.
3. Мақтаны қайта өңдеу ұйымының iшкi аудит қызметiмен жүргiзiлген аудит оны аудит жүргiзу мiндетiнен босатпайды.
19-бап. Мақтаны қайта өңдеу ұйымының мүлкiн иелiктен шығару ерекшелiктерi
1. Мақта тазалау зауыты тұрған орыннан басқа жерде орналасқан мақта қабылдау орынын иелiктен айыру (сатып алу) жағдайын қоспағанда мақта тазалау зауыты бөлiнбейтiн мүлiк болып табылады және бөлiнбейтiн мүлiк ретiнде иелiктен айырылады (сатып алынады).

2. Перечень и формы документов учета, сроки представления отчетности по вопросам соблюдения требований, предъявляемых к деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно, ведению мониторинга хлопкового рынка устанавливаются уполномоченным органом в области хлопковой отрасли.
3. Перечень документов, подлежащих хранению, сроки их хранения устанавливаются правилами ведения количественно- качественного учета хлопка.
4. Хлопкоперерабатывающая организация обязана представлять по письменному запросу уполномоченного органа в области хлопковой отрасли информацию, связанную с ее деятельностью, необходимую для проведения мониторинга хлопкового рынка.
Статья 17. Система обеспечения исполнения обязательств по хлопковым распискам
1. Хлопкоперерабатывающая организация обязана обеспечивать исполнение своих обязательств перед держателями хлопковых расписок путем участия в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам.
2. Участие хлопкоперерабатывающей организации в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам строится на основе договора участия, заключаемого с фондом гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам.
3. Фонды гарантирования исполнения обязательств по хлопковым
распискам несут субсидиарную ответственность по обязательствам своих
участников.
4. Правила функционирования и ликвидации фондов
гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
правила участия хлопкоперерабатывающих организаций в системе гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
правила получения гарантий фондов гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
правила погашения обязательств фондами гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам, а также форма и порядок участия государства в фондах гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам определяются Правительством Республики Казахстан.
Статья 18. Аудит хлопкоперерабатывающей организации
1. Хлопкоперерабатывающая организация обязана проводить аудит годовой финансовой отчетности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Если хлопкоперерабатывающая организация уклоняется от проведения аудита, аудит может быть назначен решением суда по иску любого заинтересованного лица.
3. Осуществление аудита службой внутреннего аудита хлопкоперерабатывающей организации не освобождает ее от обязанности проведения аудита.
Статья 19. Особенности отчуждения имущества хлопкоперерабатывающей организации
1. Хлопкоочистительный завод является неделимым имуществом и отчуждается (приобретается) как неделимое имущество, за исключением случаев отчуждения (приобретения) хлопкоприемного пункта, находящегося вне места расположения хлопкоочистительного завода.

2. Мақта тазалау зауытын немесе мақта тазалау зауыты тұрған орыннан басқа жерде орналасқан мақта қабылдау орынын сатудан бұрын екi айдан кешiктiрмей мақтаны қайта өңдеу ұйымы өзiне белгiлi мақта қолхатын ұстаушыларды мүлiктiк кешендi иелiктен айыру туралы жазбаша хабарландыруы, сондай-ақ ол жөнiнде республикалық мерзiмдi баспасөз басылымдарына мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде хабарландыру беруi тиiс.
3. Мақта қолхатын ұстаушылардың және өзге де мүдделi тұлғалардың талабы бойынша сот осы баптың 1-2-тармақтарын бұза отырып жасалған мақта тазалау зауытын немесе мақта тазалау зауыты тұрған орыннан басқа жерде орналасқан мақта қабылдау орынын сату жөнiндегi мақтаны қайта өңдеу ұйымы мәмiлелерiнiң күшi жоқ деп тани алады.
4. Мақта тазалау зауытының (мақта тазалау зауыты тұрған орыннан басқа жерде орналасқан мақта қабылдау орынының) бұрынғы иесiмен берiлген мақта қолхаттарынан туындайтын мiндеттемелердi орындау мүлiк кешенiн алу-беру жөнiндегi комиссия жасаған және мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органның мемлекеттiк инспекторы бекiткен мақта қалдықтарын түгендеу актiсiмен белгiленген мөлшерде мақта тазалау зауытын (мақта тазалау зауыты тұрған орыннан басқа жерде орналасқан мақта қабылдау орынын) сатып алушыға немесе мұндай мүлiктi соттың (төрелiк соттың) шешiмiн орындау ретiнде алған тұлғаға жүктеледi.
Мақта қалдықтарын түгендеу актiсi жасалмаған жағдайда мақтаны қайта өңдеу ұйымымен - мүлiктiң бұрынғы иесiмен берiлген барлық мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындау:
1) мақта тазалау зауытын иелiктен айыру кезiнде - осы мақта тазалау зауытының жаңа иесiне жүктеледi;
2) мақта тазалау зауыты тұрған орыннан басқа жерде орналасқан мақта қабылдау орынын иелiктен айырған кезде - осы мақта қабылдау орынының бұрынғы меншiк иесiмен жүзеге асырылады.
5. Мақта тазалау зауытын және (немесе) мақта тазалау зауыты тұрған орыннан басқа жерде орналасқан мақта қабылдау орынының жаңа иесi қалған мақталарды түгендеу актiсi бойынша қабылданған мақтаны сақтауды және қайта өңдеудi алдыңғы иесi мен мақта иесiнiң арасында бұрын жасалған қайта өңдеу Шарты негізiнде, ол шарттың қолдану мерзiмi аяқталғанға дейiн жүзеге асырады.
6. Рынокта басымды жағдайға ие рынок субъектiсi болып табылатын мақтаны қайта өңдеу ұйымының мүлiгiн иелiгiнен айыруды, сондай-ақ рынокта басымды жағдайға ие тұлға мақтаны қайта өңдеу ұйымының мүлiгiн сатып алуды монополияға қарсы заңнама талаптарын ескере отырып жүзеге асырады.

2. Не позднее чем за два месяца до реализации хлопкоочистительного завода или хлопкоприемного пункта, находящегося вне места расположения хлопкоочистительного завода, хлопкоперерабатывающая организация должна письменно уведомить известных ей держателей хлопковых расписок об отчуждении имущества, также дать об этом объявление в республиканских периодических печатных изданиях на государственном и русском языках.
3. Сделки по реализации хлопкоочистительного завода или хлопкоприемного пункта, находящегося вне места расположения хлопкоочистительного завода, совершенные хлопкоперерабатывающей организацией с нарушением пунктов 1-2 настоящей статьи, могут быть признаны судом недействительными по иску держателей хлопковых расписок и иных заинтересованных лиц.
4. Исполнение обязательств, вытекающих из хлопковых расписок, выданных прежним собственником хлопкоочистительного завода (хлопкоприемного пункта, находящегося вне места расположения хлопкоочистительного завода), возлагается на приобретателя хлопкоочистительного завода (хлопкоприемного пункта, находящегося вне места расположения хлопкоочистительного завода) или лицо, получившее такое имущество в порядке исполнения решения суда (третейского суда), в размере, установленном актом инвентаризации остатков хлопка, составленным комиссией по приему-передаче имущества и утвержденным государственным инспектором уполномоченного органа в области хлопковой отрасли.
В случае если акт инвентаризации остатков хлопка не был составлен, исполнение обязательств по всем хлопковым распискам, выданным хлопкоперерабатывающей организацией - прежним собственником имущества:
1) при отчуждении хлопкоочистительного завода - возлагается на нового собственника данного хлопкоочистительного завода;
2) при отчуждении хлопкоприемного пункта, находящегося вне места расположения хлопкоочистительного завода - осуществляется прежним собственником данного хлопкоприемного пункта.
5. Новый собственник хлопкоочистительного завода и (или) хлопкоприемного пункта, находящегося вне места расположения хлопкоочистительного завода, осуществляет переработку и хранение хлопка, принятого по акту инвентаризации остатков хлопка, на условиях договора переработки, ранее заключенного между прежним собственником и владельцем хлопка, до истечения сроков действия такого договора.
6. Отчуждение имущества хлопкоперерабатывающей организации, яаляющейся субъектом рынка, занимающим доминирующее положение на рынке, а также приобретение имущества хлопкоперерабатывающей организации лицом, занимающим доминирующее положение на рынке, осуществляется с учетом требований антимонопольного законодательства.

5-тарау. Мақта қолхаты
20-бап. Мақта қолхаты
1. Мақтаны қайта өңдеу ұйымы мақта қолхатын мақтаны қабылдап алғанын растау үшiн сақтау шарты және (немесе) қайта өңдеу шарты негiзiнде бередi.
2. Мақта қолхаты қажет болған жағдайда бiр-бiрiнен бөлiнуi мүмкiн екi бөлiктен - қойма куәлiгiнен және кепiл куәлiгiнен тұрады. Мақта қолхаты және оның бөлiктерiнiң әрқайсысы эмиссиялық емес ордерлiк бағалы қағаз болып табылады.
3. Мақта қолхатының әрбiр бөлiгi мынадай мiндеттi деректемелердi бiрдей қамтуға тиiс:
1) лицензиар беретiн мақтаны қайта өңдеу ұйымының коды;
2) мақта қолхаттарының тiзiлiмi бойынша мақта қолхатының ағымдағы нөмiрi;
3) мақта қолхаты бланкiсiнiң сериясы және нөмiрi;
4) мақтаны қабылдап алған мақтаны қайта өңдеу ұйымының атауы, тұрған жерi және салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
5) мақта иесiнiң атауы: заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның тегi, аты және қалауы бойынша әкесiнiң аты; мақта иесiнiң тұрған жерi: заңды тұлғаның тұрған жерi немесе жеке тұлғаның тұрған жерi; заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктiң нөмiрi немесе жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмiрi; мақта иесiнiң салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
6) тұқымның сұрыптық және себу сапасын куәландыратын құжаттың деректемелерi;
7) мақтаның сапалық және сандық көрсеткiштерi;
8) мақта сақтаудағы тұрған мақта тазалау зауытының және (немесе) мақта қабылдау орынының орналасқан жерi;
9) шиттi мақтаны сақтау және (немесе) қайта өңдеу мерзiмi; мақтаның тұқымын және мақта талшығын сақтау мерзiмi;
10) сақтау шартының және (немесе) қайта өңдеу шартының деректемелерi (нөмiрi және жасалған күнi);
11) мақтаны қайта өңдеу ұйымының мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру қорына қатысуы туралы белгi;
12) мақта қолхатын берген күн;
13) уәкiлеттi тұлғаның қолы және мақтаны қайта өңдеу ұйымының мөрi.
4. Кепiл куәлiгiн қойма куәлiгiнен бөлу кезiнде қойма куәлiгiнде мынадай ақпарат бар белгi жасалады:
1) жеке тұлғаға қатысты - индоссаттың аты-жөнi, тiлегi бойынша әкесiнiң аты және тұрғылықты жерi; заңды тұлғаға қатысты - индоссаттың атауы және тұрған жерi;
2) сыйақы төлембәсiн қоса алғанда кепiлмен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң мәнi, мөлшерi, мiндеттеменi орындау мерзiмi;
3) индоссаттың қолы;
4) кепiл куәлiгiнiң бөлiнген кyнi.
5. Кепiл куәлiгiн қойма куәлiгiнен ажыратқан кезде кепiл куәлiгiнде мынадай ақпарат бар белгi жасалады:

Глава 5. Хлопковая расписка
Статья 20. Хлопковая расписка
1. Хлопкоперерабатывающая организация выдает хлопковую расписку в подтверждение принятия хлопка на основе договора хранения и (или) договора переработки.
2. Хлопковая расписка состоит из двух частей: складского свидетельства и залогового свидетельства, которые при необходимости могут быть отделены одно от другого. Хлопковая расписка и каждая из ее частей являются ордерными неэмиссионными ценными бумагами.
3. Каждая из частей хлопковой расписки должна одинаково содержать следующие обязательные реквизиты:
1) код хлопкоперерабатывающей организации, присваиваемый лицензиаром;
2) текущий номер хлопковой расписки по реестру хлопковых расписок;
3) серия и номер бланка хлопковой расписки;
4) наименование, место нахождения и регистрационный номер налогоплательщика хлопкоперерабатывающей организации, принявшей хлопок;
5) наименование владельца хлопка:наименование юридического лица или фамилия, имя и по желанию отчество физического лица; место нахождения владельца хлопка: место нахождения юридического лица или место жительства физического лица; номер свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или номер документа, удостоверяющего личность физического лица; регистрационный номер налогоплательщика владельца хлопка;
6) реквизиты документа, удостоверяющего сортовые и посевные качества семян;
7) качественные и количественные показатели хлопка;
8) место нахождения хлопкоочистительного завода и (или) хлопкоприемного пункта, на котором хранится хлопок;
9) срок хранения и (или) переработки хлопка-сырца; срок хранения семян хлопчатника и хлопка-волокна;
10) реквизиты (номер и дата составления) договора хранения и (или) договора переработки;
11) отметка об участии хлопкоперерабатывающей организаций в фонде гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам;
12) дата выдачи хлопковой расписки;
13) подпись уполномоченного лица и печать хлопкоперерабатывающей организации.
4. При отделении залогового свидетельства от складского свидетельства на складском свидетельстве делается отметка, содержащая следующую информацию:
1) фамилию, имя и по желанию отчество и место жительства индоссата - в отношении физического лица; наименование и место нахождения индоссата - в отношении юридического лица;
2) существо, размер обязательства, обеспеченного залогом, включая ставку вознаграждения по нему, срок исполнения обязательства;
3) подпись индоссата;
4) дату отделения залогового свидетельства.
5. При отделении залогового свидетельства от складского свидетельства на залоговом свидетельстве делается отметка, содержащая следующую информацию:

1) жеке тұлғаға қатысты - индоссанттың аты-жөнi және тiлегi бойынша әкесiнiң аты және тұрғылықты жерi; заңды тұлғаға қатысты - индоссанттың атауы және тұрған жерi;
2) сыйақы төлембәсiн қоса алғанда кепiлмен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң мәнi, мөлшерi, мiндеттеменi орындау мерзiмi;
3) индоссанттың қолы;
4) кепiл куәлiгiнiң бөлiнген күнi.
6. Осы баптың талаптарына сай келмейтiн құжат мақта қолхаты болып есептелмейдi.
7. Мақтаны қайта өңдеу ұйымдары мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органға мақта қолхаттарына қол қоюға уәкiлеттiгi бар тұлғалардың аты-жөндерi және әкелерiнiң аттары жазылған карточканы, олардың қолтаңбаларының үлгiлерiн, сондай-ақ мақта қолхатына қойылатын мөрдiң бедер-таңбасының үлгiсiн тапсыруға мiндеттi.
8. Мақта қолхатындағы қойылған қолдардың, мөр бедер-таңбасының мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органға берген карточкада көрсетiлген қойылған қолдар мен мөр бедерiнiң үлгiсiне сәйкес келмеуi сол мақта қолхатын жарамсыз деп тануға негiздеме болып табылады.
21-бап. Мақта қолхатын беру тәртiбi
1. Мақта қолхаты сапасы бойынша бiртектес әрбiр мақта партиясына берiледi. Тапсырылған мақтаның барлық көлемiне берiлетiн мақта қолхаттарының санын мақтаның иесi оған берiлген өтiнiм бойынша айқындайды.
Мақтаны қайта өңдеу ұйымы мақта қолхатын мақта партиясы қалыптасқаннан кейiн өтiнiш берген сәттен бастап үш күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей бередi.
2. Мақта қолхаттары мақтаның иесiне мақта қолхаттарының тiзiлiмiне тiркелiп және оның қолы қойылып берiледi, оны мақтаны қайта өңдеу ұйымы хронологиялық тәртiппен жүргiзiп отырады.
3. Жаңа мақта қолхаттары мақта қолхаттарын ұстаушылардың талабы бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) мақта қолхатында индоссамент жасау үшiн бос орын болмағанда;
2) мақта қолхаты табиғи тозғанда;
3) мақта қолхатын айырбастағанда;
4) мақта қолхаты жоғалған жағдайларда берiледi.
22-бап. Мақта қолхаты және оның бөлiктерi бойынша құқықтарды беру
1. Мақта   қолхаты және оның бөлiктерi бойынша құқықтар оларда беру жазбаларын - индоссамент жүргiзу арқылы берiледi.
2. Бөлiнбеген мақта қолхаты бойынша құқықтар беру тек қойма куәлiгiнде ғана индоссамент жүргiзу арқылы жүзеге асырылады.
3. Кепiл куәлiгiн қойма куәлiгiнен бөлу мақта кепiлге қойылғанда осы Заңның 20-бабының 4 және 5-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
23-бап. Мақта қолхатын және оның бөлiктерiн ұстаушылардың құқықтары
1. Мақта қолхатын ұстаушы мақтаны қайта өңдеу ұйымының мақта тазалау зауытында (мақта қабылдау орынында) сақтаулы мақтаға, мақта қолхатында көрсетiлген көлемде иелiк етуге құқығы бар.

1) фамилию, имя, и по желанию отчество и место жительства индоссанта - в отношении физического лица; наименование и место нахождения индоссанта - в отношении юридического лица;
2) существо, размер обязательства, обеспеченного залогом, включая ставку вознаграждения по нему, срок исполнения обязательства;
3) подпись индоссанта;
4) дату отделения залогового свидетельства.
6. Документ, не соответствующий требованиям настоящей статьи, не является хлопковой распиской.
7. Хлопкоперерабатывающие организации обязаны представить в уполномоченный орган в области хлопковой отрасли карточку с фамилиями, именами и отчествами лиц, уполномоченных подписывать хлопковые расписки, образцы их подписей, а также образец оттиска печати, учиняемой на хлопковой расписке.
8. Несоответствие подписей, оттиска печати на хлопковой расписке образцам подписей и оттиску печати, указанным в карточке, предъявляемой уполномоченному органу в области хлопковой отрасли, является основанием для признания данной хлопковой расписки недействительной.
Статья 21. Порядок выдачи хлопковой расписки
1. Хлопковая расписка выдается на каждую партию однородного по качеству хлопка. Количество выдаваемых хлопковых расписок на весь объем сданного хлопка определяется владельцем хлопка по его заявке.
Хлопкоперерабатывающая организация выдает хлопковую расписку после формирования партии хлопка в срок не позднее трех календарных дней с момента подачи заявки.
2. Хлопковые расписки выдаются владельцу хлопка с регистрацией и под его роспись в реестре хлопковых расписок, который ведется хлопкоперерабатывающей организацией в хронологическом порядке.
3. Новые хлопковые расписки выдаются по требованию держателей хюпковых расписок в установленном законодательством порядке в случаях:
1) отсутствия на хлопковой расписке свободного места для совершения индоссамента;
2) физического износа хлопковой расписки;
3) обмена хлопковой расписки;
4) утраты хлопковой расписки.
Статья 22. Передача прав по хлопковой расписке и ее частям
1. Права по хлопковой расписке и ее частям передаются путем совершения на них передаточных надписей - индоссамента.
2. Передача прав по неразделенной хлопковой расписке осуществляется путем совершения индоссамента только на складском свидетельстве.
3. Отделение залогового свидетельства от складского свидетельства осуществляется при залоге хлопка в соответствии с пунктами 4 и 5 статьи 20 настоящего Закона.
Статья 23. Права держателей хлопковой расписки и ее частей
1. Держатель хлопковой расписки имеет право распоряжения хранящимся на хлопкоочистительном заводе (хлопкоприемном пункте) хлопкоперерабатывающей организации хлопком в объеме, указанном в хлопковой расписке.

2. Кепiл туралы ақпарат бар қойма куәлiгiн ұстаушы мақта қолхатында көрсетiлген мақтаға иелiк етуге құқылы, бiрақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен кепiл куәлiгi бойынша қарызын өтегенге дейiн мақтаны берудi талап етуге құқығы жоқ.
3. Кепiл куәлiгiн ұстаушы:
1) қойма куәлiгiн кепiл куәлiгiнен бөлген қойма куәлiгiн ұстаушыдан кепiл куәлiгiмен куәландырылған мiндеттеменiң орындалуын талап етуге;
2) кепiл куәлiгiн және ол бойынша құқықтарды үшiншi тұлғаларға беруге;
3) кепiл куәлiгiмен куәландырылған мiндеттеме орындалмаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кепiл затына талап қоюға құқылы.
24-бап. Мақтаны босату
1. Мақтаны босату мақта қолхатын ұстаушының талабы бойынша өтеуге жататын қойма және кепiл куәлiктерiнiң түпнұсқасына айырбастау арқылы жүзеге асырылады.
Осы Заңның 26-бабына сәйкес сатылған мақтаны босату оны сатып алушының талабы бойынша сату нәтижелерi туралы құжатқа айырбастау арқылы жүзеге асырылады.
2. Мақта қолхатын ұстаушы мақтаны бөлiктер бойынша босатуды талап етуге құқылы. Бұл ретте оған бастапқы мақта қолхатының орынына мақтаның қалған көлемiне жаңа мақта қолхаты берiледi.
3. Мақтаны талап ету үшiн мақта қолхатын ұстаушы өзi келуi немесе уәкiлеттi өкiлiн жiберуi тиiс.
4. Кепiл туралы мәлiметтер бар қойма куәлiгiн ұстаушының талабы бойынша мақтаны босату мақта саласы аясындағы уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
25-бап. Кепiл куәлiгi бойынша құқықтарды жүзеге асыру тәртiбi
1. Кепiлмен куәландырылған мiндеттеме орындалмаған немесе дұрыс орындалмаған жағдайда ғана кепiл куәлiгiнде көрсетiлген мақтаны кепiл куәлiгiн ұстаушы өндiрiп алуға құқылы.
2. Кепiл куәлiгiмен қамтамасыз етiлген мiндеттемелер мерзiмiнен бұрын орындалған жағдайда, кепiл куәлiгiн ұстаушы кепiлдiң жойылғаны туралы белгi қойып кепiл куәлiгiн белгiлi қойма куәлiгiн ұстаушыға немесе мақтаны қайта өңдеу ұйымына өтеу үшiн қайтарып беруге мiндеттi.
3. Егер өтеп алу сәтiне қойма куәлiгiн ұстаушы мақтаны талап етсе, мақтаны қайта өңдеу ұйымы кепiл куәлiгiн ұстаушыға кепiл куәлiгiнде көрсетiлген мiндеттеменiң орындалуын қамтамасыз етудi растайтын құжатты ұсынады.
Кепiл куәлiгiнде көрсетiлген мiндеттеменiң орындалуын қамтамасыз етудi растайтын құжат бойынша талаптарды қанағаттандырғаннан кейiн кепiл куәлiгiн ұстаушы кепiл куәлiгiн кепiлдiң жойылғаны туралы белгi қойып өтеу үшiн қайтарып бередi.

2. Держатель складского свидетельства, содержащего сведения о залоге, вправе распоряжаться указанным в хлопковой расписке хлопком, но не вправе требовать выдачи хлопка до погашения долга по залоговому свидетельству в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Держатель залогового свидетельства вправе:
1) требовать от держателя складского свидетельства, отделившего залоговое свидетельство от складского, исполнения обязательства, удостоверенного залоговым свидетельством;
2) передавать залоговое свидетельство и права по нему третьим лицам;
3) в случае неисполнения обязательства, удостоверенного залоговым свидетельством, обратить взыскание на предмет залога в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 24. Отпуск хлопка
1. Отпуск хлопка осуществляется по требованию держателя хлопковой расписки в обмен на подлинники складского и залогового свидетельств, которые подлежат погашению.
Отпуск реализованного в соответствии со статьей 26 настоящего Закона хлопка осуществляется по требованию его приобретателя в обмен на документ о результатах торгов.
2. Держатель хлопковой расписки вправе требовать отпуска хлопка по частям. При этом в обмен на первоначальную хлопковую расписку ему выдается новая хлопковая расписка на оставшийся объем хлопка.
3. Для востребования хлопка держатель хлопковой расписки обязан прибыть сам или прислать уполномоченного представителя.
4. Отпуск хлопка по требованию держателя складского свидетельства, содержащего сведения о залоге, осуществляется в порядке, определенном уполномоченным органом в области хлопковой отрасли.
Статья 25. Порядок осуществления прав по залоговому
свидетельству
1. Держатель залогового свидетельства вправе обратить взыскание на хлопок, указанный в залоговом свидетельстве, только в случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения обязательства, удостоверенного залогом.
2. В случае досрочного исполнения обязательства, обеспеченного залоговым свидетельством, держатель залогового свидетельства обязан возвратить залоговое свидетельство с отметкой о прекращении залога известному держателю складского свидетельства либо хлопкоперерабатывающей организации для погашения.
3. Если к моменту обращения взыскания хлопок был востребован держателем складского свидетельства, хлопкоперерабатывающая организация представляет держателю залогового свидетельства документ, подтверждающий обеспечение исполнения обязательства, указанного в залоговом свидетельстве.
После удовлетворения требования по документу, подтверждающему обеспечение исполнения обязательства, указанного в залоговом свидетельстве, держатель залогового свидетельства возвращает залоговое свидетельство с отметкой о прекращении залога для погашения.

26-бап. Кепiлге қойылған мақтаны сату
1. Кепiл куәлiгiнде куәландырылған мiндеттемелер орындалмаған жағдайда кепiлге қойылған мақтаны сатуды кепiл куәлiгiн ұстаушының сенiмдi тұлғасы жүзеге асырады.
Кепiл куәлiгiн ұстаушының сенiм бiлдiрген тұлғасы кепiл куәлiгiмен куәландырылған мiндеттемелердiң орындалмағаны туралы кепiл берушiге жазбаша түрде хабарлайды, сонымен бiр мезгiлде бұқаралық ақпарат құралдарында сауда-саттықтың өткiзiлетiн уақыты, орыны, сауда-саттық нысанасы, оны өткiзу тәртiбi, сауда-саттыққа қатысуды ресiмдеу туралы және кепiлдiкке салынған мақтаның бастапқы бағасы туралы мәлiметтердi қоса алғанда, сауда-саттық өткiзу туралы хабарлама жариялайды.
Сауда-саттық ол туралы бұқаралық ақпарат құралдарында хабарландыру жарияланған күннен бастап он төрт күннен кейiн өткiзiледi.
2. Мақтаны сатудан түскен сома мынадай кезекпен бөлiнедi:
1) бiрiншi кезекте сауда-саттықты өткiзуге және ұйымдастыруға байланысты шығындар жабылады;
2) екiншi кезекте мақтаны қайта өңдеу ұйымына шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметi үшiн сыйақы төленедi;
3) үшiншi кезекте кепiл куәлiгiн ұстаушының талаптары қанағаттандырылады;
4) төртiншi кезекте қойма куәлiгiн ұстаушыға қойма куәлiгiнiң түпнұсқасының орынына мақтаны сатқаннан қалған сома қайтарылып бередi.
3. Әр кезектiң талаптары алдыңғы кезектiң талаптары толығымен қанағаттандырылғаннан кейiн қанағаттандырылады.
27-бап. Мақта қолхатын немесе оның бөлiктерiн жоғалту
1. Мақта қолхатын немесе оның бөлiктерiн (қойма немесе кепiл куәлiгiн) жоғалтқан жағдайда мақта қолхатын немесе тиiстi куәлiктi жоғалтқан тұлға жедел түрде ол туралы мақтаны қайта өңдеу ұйымына жазбаша түрде хабарлауы тиiс.
2. Жоғалған мақта қолхаты немесе оның бөлiктерi: қойма немесе кепiл куәлiгi бойынша құқықтарды қайта қалпына келтiрудi сот жүргiзедi.
6-тарау. Мақтаны қайта өңдеу ұйымдарының
қызметiн мемлекеттік бақылау
28-бап. Мақтаны қайта өңдеу ұйымдарының қызметiн инспекциялау (тексеру)
1. Мақта рыногына қатысушылардың ресми өтiнiштерi (шағымдары) (беймәлiмнен басқа) негiзiнде мақта рыногын реттеу және мақта иелерiнiң мүдделерін қорғау мақсатында мақтаны қайта өңдеу ұйымдары қызметiн заңнама талаптарын сақтауына инспекциялауды (тексеру) мақта саласы аясындағы уәкiлеттi орган өзi және (немесе) сәйкес мемлекеттiк органдарды тарту арқылы жүргiзедi.
2. Мақтаны қайта өңдеу ұйымы мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органға инспекциялау (тексеру) жөнiндегi тапсырмада көрсетiлген мәселелер бойынша тексеруге көмек көрсетуге, мақта тазалау зауытының және мақта қабылдау орындарының аумағындағы барлық өндiрiстiк объектiлерге, сондай-ақ тексерудi жүргiзуге қажеттi барлық ақпарат көздерiне қол жетерлiктi қамтамасыз етуге мiндеттi.

Статья 26. Реализация заложенного хлопка
1. Реализация заложенного хлопка осуществляется в случае невыполнения обязательств, удостоверенных залоговым свидетельством, доверенным лицом держателя залогового свидетельства.
Доверенное лицо держателя залогового свидетельства письменно уведомляет залогодателя о невыполнении обязательств, удостоверенных залоговым свидетельством, одновременно публикует в средствах массовой информации объявление о проведении торгов, включая сведения о времени, месте проведения, предмете торгов, порядке его проведения, оформления участия в торгах и о начальной цене заложенного хлопка.
Торги проводятся не ранее четырнадцати дней с даты опубликования объявления о проведении торгов в средствах массовой информации.
2. Вырученная от реализации хлопка сумма распределяется в следующей очередности:
1) в первую очередь покрываются расходы, связанные с проведением и организацией торгов;
2) во вторую очередь выплачивается вознаграждение хлопкоперерабатывающей организации за услуги по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно;
3) в третью очередь удовлетворяются требования держателя залогового свидетельства;
4) в четвертую очередь возвращается оставшаяся от реализации хлопка сумма держателю складского свидетельства в обмен на подлинник складского свидетельства.
3. Требования каждой очереди удовлетворяются после полного удовлетворения требований предыдущей очереди.
Статья 27. Утрата хлопковой расписки или ее частей
1. В случае утраты хлопковой расписки или ее частей (складского или залогового свидетельства) лицо, утратившее хлопковую расписку или соответствующее свидетельство, обязано незамедлительно в письменной форме сообщить об этом хлопкоперерабатывающей организации.
2. Восстановление прав по утраченным хлопковой расписке или ее частям: складскому или залоговому свидетельству производится судом.
Глава 6. Государственный контроль деятельности хлопкоперерабатывающих организаций
Статья 28. Инспектирование (проверка) деятельности хлопкоперерабатывающих организаций
1. Инспектирование (проверка) деятельности хлопкоперерабатывающих организаций на предмет соблюдения требований законодательства проводится уполномоченным органом в области хлопковой отрасли в целях регулирования хлопкового рынка и защиты интересов владельцев хлопка на основании официальных обращений (жалоб) участников хлопкового рынка (за исключением анонимных) самостоятельно и (или) с привлечением соответствующих государственных органов.
2. Хлопкоперерабатывающая организация обязана оказывать содействие уполномоченному органу в области хлопковой отрасли по вопросам, указанным в задании по инспектированию (проверке), обеспечить доступ на все производственные объекты на территории хлопкоочистительного завода и хлопкоприемных пунктов, а также ко всем источникам информации, необходимым для проведения проверки.

3. Мақтаны қайта өңдеу ұйымының қызметiн инспекциялауды (тексерудi) жүзеге асыратын тұлғалар мақтаны қайта өңдеу ұйымын инспекциялау (тексеру) барысында алынған коммерциялық құпияны құрайтын мәлiметтердi жария еткенi үшiн жауапкершiлiк көтередi.
29-бап. Мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органның мемлекеттiк инспекторы және оның өкiлеттiктерi
1. Өзiнiң өкiлеттiктерiн жүзеге асыру кезiнде мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органның мемлекеттiк инспекторы:
1) мақта рыногына қатысушылардың ресми өтiнiштерi (шағымдары) (беймәлiмнен басқа) негiзiнде мақта иелерiнiң мүдделерiн қорғау мақсатында, мақтаны қайта өңдеу ұйымының мақта тазалау - зауытына (мақта қабылдау орынына) мақтаны қабылдау және босату кезiндегi мақтаның сапа көрсеткiштерiн айқындаудың дұрыстығы, сондай-ақ сақтаудағы және қайта өңдеудегi мақтаның сандық және сапалық жағдайын анықтау нысанына мақта сапасына бақылауды жүзеге асыруға;
2) өндiрiс, шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу, шиттi мақтаны сақтау объектiлерiне еш кедергiсiз (қызмет куәлiгiн көрсеткен жағдайда) кiруге, сондай-ақ мемлекеттiк бақылауды және мақта рыногы мониторингiн жүзеге асыруға қажеттi ақпаратты алуға;
3) шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына берiлетiн лицензияның күшiн тоқтата тұру және (немесе) кейiн қайтару туралы жергiлiктi атқарушы органға ұсыныстар енгiзуге құқылы.
2. Мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органның басшысы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру үшiн мемлекеттiк қызметкерлердiң тиiстi лауазымына "Мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органның мемлекеттiк инспекторы" қосымша арнайы бiлiктiлiгiн беруге құқылы.
30-бап. Мақтаны қайта өңдеу ұйымдарына ықпал ету шаралары
1. Мақтаны қайта өңдеу ұйымының қызметiнде тәртiп бұзушылықтар анықталған жағдайда мақта саласы аясындағы уәкiлеттi орган мақтаны қайта өңдеу ұйымына мынадай ықпал ету шараларын қолдануға құқылы:
1) Қазақстан Республикасының мақта туралы заңнамасын бұзғаны туралы жазбаша өкiмдер беру;
2) осы Заңның 32-бабымен көзделген негiздер бойынша шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына берiлетiн лицензияны керi қайтарып алу туралы сот органдарына талап өтiнiш берудi бастамалау;
3) осы Заңның 33-бабымен көзделген негiздер бойынша мақтаны қайта өңдеу ұйымына уақытша басқару енгiзу.
31-бап. Шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына берiлетiн лицензияның күшiн тоқтата  тұру негiздерi

3. Лица, осуществляющие инспектирование (проверку) деятельности хлопкоперерабатывающей организации, несут ответственность за разглашение сведений, составляющих коммерческую тайну, полученных в ходе инспектирования (проверки) деятельности хлопкоперерабатывающей организации.
Статья 29. Государственный инспектор уполномоченного органа в области хлопковой отрасли и его полномочия
1. При осуществлении своих полномочий государственный инспектор уполномоченного органа в области хлопковой отрасли вправе:
1) осуществлять контроль качества хлопка на предмет правильности определения показателей качества хлопка при приемке на хлопкоочистительный завод (хлопкоприемный пункт) хлопкоперерабатывающей организации и отпуске, а также определения количественного и качественного состояния хранящегося и перерабатываемого хлопка, в целях защиты интересов владельцев хлопка, на основании официальных обращений (жалоб) участников хлопкового рынка (за исключением анонимных);
2) беспрепятственно посещать (при предъявлении служебного удостоверения) объекты производства, первичной переработки хлопка-сырца в хлопок-волокно, хранения хлопка-сырца, а также получать информацию, необходимую для осуществления государственного контроля и мониторинга хлопкового рынка;
3) вносить предложения в местный исполнительный орган о приостановлении действия и (или) отзыве лицензии на право осуществления деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно.
2. Руководитель уполномоченного органа в области хлопковой отрасли вправе присваивать дополнительную специальную квалификацию "Государственный инспектор уполномоченного органа в области хлопковой отрасли" к соответствующей должности государственных служащих для осуществления государственного контроля.
Статья 30. Меры воздействия к хлопкоперерабатывающим организациям
В случае обнаружения нарушений в деятельности хлопкоперерабатывающей организации уполномоченный орган в области хлопковой отрасли вправе применить к хлопкоперерабатывающей организации следующие меры воздействия:
1) выдача письменных предписаний о нарушении законодательства Республики Казахстан о развитии хлопковой отрасли;
2) инициирование подачи искового заявления в судебные органы об отзыве лицензии на право осуществления деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно по основаниям, предусмотренным статьей 32 настоящего Закона;
3) введение временного управления хлопкоперерабатывающей организацией по основаниям, предусмотренным статьей 33 настоящего Закона.
Статья 31. Основания приостановления действия лицензии на правоосуществления деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно

1. Шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына берiлетiн лицензияның күшiн толығымен немесе жекелеген операцияларды жүзеге асыру бөлiгiнде алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтата тұру:
1) лицензиат бiлiктiлiк талаптарын бұзғаны үшiн;
2) мақта қолхатынан туындайтын мiндеттемелердi орындамағаны үшiн;
3) құжатпен расталған жағдайда мақта қолхаттарын ұстаушылардың арыздары бойынша мақтаның саны мен сапасы көрсеткiштерiн жүйелi түрде (күнтiзбелiк алты ай қатар iшiнде екi және одан көп рет) бұрмалағаны туралы фактiлер табылғаны үшiн;
4) мақтаны қайта өңдеу ұйымдарына шек қойылған қызметтi жүзеге асырғаны үшiн;
5) осы Заңда көзделген жыл сайын аудит жүргiзу туралы, мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердi қамтамасыз ету туралы талаптарды орындамағаны үшiн;
6) мақта саласының дамуы туралы заңнаманы бұзғаны туралы уәкiлеттi органның жазбаша өкiмiнiң талаптарын орындамағаны үшiн;
7) лицензия алған кезде лицензиат әдейi жалған ақпарат бергенi үшiн жүргiзiледi.
2. Лицензиат лицензияның күшiн тоқтата тұру туралы шешiмге сот тәртiбiмен шағым беруге құқылы. Сот лицензияның күшiн тоқтата тұру заңды деп шешкен жағдайда оны тоқтата тұру мерзiмi лицензиар сондай шешiм қабылдаған күннен бастап саналады.
3. Лицензияның күшiн тоқтата тұру себептерi жойылғаннан кейiн лицензия қайтадан күшiне енедi.
32-бап. Шитті мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына берiлетiн лицензияны керi қайтарып алу негiздерi
Шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына берiлетiн лицензия сот тәртiбiмен:
1) шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметке қойылатын талаптарды лицензият орындамаған жағдайларда;
2) лицензиатқа сол қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар қызметпен айналысуына сот тыйым салған жағдайларда;
3) лицензияның күшiн тоқтата тұру себептерiн лицензиат жоймаған жағдайларда;
4) шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия алу кезiнде лицензият жалған ақпарат берген жағдайларда;
5) егер мақтаны қайта өңдеу ұйымын уақытша басқару оның мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындау қабілетiнiң қайта қалпына келуiне әкелiп соқтырмаған жағдайларда керi қайтарып алынады.
7-тарау. Мақтаны қайта өңдеу ұйымын уақытша басқару
33-бап. Мақтаны қайта өңдеу ұйымын уақытша басқару
1. Мақтаны қайта өңдеу ұйымын уақытша басқару мақтаны қайта өңдеу ұйымының мақта қолхаттары бойынша өзiнiң мiндеттемелерiн орындау қабілетiн қайта қалпына келтiруге бағытталған әкiмшiлiк, заңдық, қаржылық, ұйымдастыру-техникалық және басқа да iс-шаралар мен рәсiмдер кешенiн мәжбүрлеп жүргiзудi бiлдiредi.

1. Приостановление действия лицензии на право осуществления
деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно в целом или в части осуществления отдельных операций на срок до шести месяцев производится:
1) за нарушение лицензиатом квалификационных требований;
2) за невыполнение обязательств, вытекающих из хлопковой расписки;
3) за обнаружение фактов систематического (двух и более раз в течение шести последовательных календарных месяцев) искажения показателей количества и качества хлопка по заявлениям держателей хлопковых расписок, при условии их документального подтверждения;
4) за осуществление деятельности, ограниченной для хлопкоперерабатывающих организаций;
5) за невыполнение требований о проведении ежегодного аудита, об обеспечении обязательств по хлопковым распискам, предусмотренных настоящим Законом;
6) за невыполнение письменных предписаний уполномоченного органа о нарушении законодательства о развитии хлопковой отрасли;
7) за представление лицензиатом заведомо ложной информации при получении лицензии.
2. Лицензиат вправе обжаловать в судебном порядке решение о приостановлении действия лицензии. При решении суда о правомерности приостановления действия лицензии, срок ее приостановления исчисляется с даты принятия такого решения лицензиаром.
3. После устранения причин, по которым лицензия была приостановлена, действие лицензии возобновляется.
Статья 32. Основания для отзыва лицензии на право осуществления деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно
Лицензия на право осуществления деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно может быть отозвана в судебном порядке в случаях:
1) неисполнения лицензиатом требований, предъявляемых к деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно;
2) запрещения судом лицензиату заниматься деятельностью, на осуществление которой он обладает лицензией;
3) не устранения лицензиатом причин, по которым приостановлено действие лицензии;
4) предоставления лицензиатом заведомо ложной информации при получении лицензии на право осуществления деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно;
5) если временное управление хлопкоперерабатывающей организацией не привело к восстановлению ее способности исполнять обязательства по хлопковым распискам.
Глава 7. Временное управление хлопкоперерабатывающей организацией
Статья 33. Временное управление хлопкоперерабатывающей организацией
1. Временное управление хлопкоперерабатывающей организацией представляет собой принудительное проведение комплекса административных, юридических, финансовых, организационно-технических и других мероприятий и процедур, направленных на восстановление способности хлопкоперерабатывающей организации исполнять свои обязательства по хлопковым распискам.

2. Уақытша басқаруды енгiзу туралы шешiм қабылдау үшiн мына негiздердiң ең болмағанда бiреуi болса жеткiлiктi:
1) шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi мiндеттемелердiң жүйелi түрде (күнтiзбелiк алты ай қатар iшiнде екi және одан көп рет) дұрыс орындалмауы;
2) мақта қолхаттарымен қамтамасыз етiлген мақта көлемiнiң сақтаудағы мақтаның нақты көлемiнен артық болуы;
3. Мақтаны қайта өңдеу ұйымына қатысты сырттай бақылау процедурасы енгiзiлген жағдайларда уақытша басқару енгiзiлмейдi.
4. Мақтаны қайта өңдеу ұйымын уақытша басқару уақыты 6 айдан аспайды.
5. Мақтаны қайта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды уақытша басқару жөнiндегi комиссия мен уақытша әкiмшiлiк жүзеге асырады.
6. Мақтаны қайта өңдеу ұйымын уақытша басқару мақтаны қайта өңдеу ұйымының қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
7. Уақытша басқару кезiнде заңсыз әрекеттерiмен мақтаны қайта өңдеу ұйымына келтiрiлген шығын үшiн уақытша басқару жөнiндегi комиссияның мүшелерi, уақытша әкiмшiлiк мүшелерi Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген тәртiппен жауапкершiлiкке тартылады.
34-бап. Мақтаны қайта өңдеу ұйымына уақытша басқаруды енгiзу
Мақтаны қайта өңдеу ұйымына уақытша басқаруды енгiзу туралы шешiмдi мақта саласы аясындағы уәкiлеттi орган жергiлiктi атқарушы органның ұсынысы бойынша қабылдайды және оның ұсынысында:
1) уақытша басқаруды енгiзу үшiн негiздiң бар екендiгi туралы қорытынды;
2) уақытша басқару жөнiндегi комиссияның құрамына енгiзу үшiн кандидатуралар болуы тиiс.
2. Мақтаны қайта өңдеу ұйымына уақытша басқаруды енгiзу туралы шешiм мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органның бұйрығымен ресiмделедi және онда:
1) уақытша басқару режимi енгiзiлетiн мақтаны қайта өңдеу ұйымының атауы және тұрған жерi;
2) уақытша басқаруды енгiзу үшiн негiздеме;
3) уақытша басқару әрекетiнiң басталуы және мерзiмi;
4) мақтаны босатуды тоқтата тұруды қоса алғандағы мақтаны қайта өңдеу ұйымының қызметiн шектеу тiзбесi;
5) уақытша басқару жөнiндегi комиссияның дербес құрамы;
6) уақытша басқару режимi енгiзiлетiн мақтаны қайта өңдеу ұйымының басшыларына өз жұмысы туралы есеп дайындау мен сол құжаттарды уақытша әкiмшiлiкке беру туралы және осы мақтаны қайта өңдеу ұйымы берген мақта қолхаттарын белгiлi ұстаушыларға уақытша басқару енгiзiлетiнi туралы мiндеттi түрде хабар беру туралы жазбаша өкiм болуы тиiс.

2. Для принятия решения о введении временного управления достаточно наличия хотя бы одного из следующих оснований:
1) систематическое (два и более раза в течение шести последовательных календарных месяцев) ненадлежащее исполнение договорных обязательств по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно;
2) превышение количества хлопка, обеспеченного хлопковыми расписками, над фактическим количеством хранящегося хлопка.
3. Временное управление не вводится в случаях введения в отношении хлопкоперерабатывающей организации процедуры внешнего наблюдения.
4. Срок временного управления хлопкоперерабатывающей организацией не может быть более 6 месяцев.
5. Временное управление хлопкоперерабатывающей организацией осуществляется комиссией по временному управлению и временной администрацией.
6. Временное управление хлопкоперерабатывающей организацией осуществляется за счет средств хлопкоперерабатывающей организации.
7. За ущерб, причиненный хлопкоперерабатывающей организации незаконными действиями в период временного управления, члены комиссии по временному управлению, члены временной администрации несут ответственность в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 34. Введение временного управления хлопкоперерабатывающей организацией
1. Решение о введении временного управления хлопкоперерабатывающей организацией принимается уполномоченным органом в области хлопковой отрасли по представлению местного исполнительного органа, которое должно содержать:
1) заключение о наличии оснований для введения временного управления;
2) кандидатуры для включения в состав комиссии по временному управлению.
2. Решение о введении временного управления хлопкоперерабатывающей организацией оформляется приказом уполномоченного органа в области хлопковой отрасли и должно содержать:
1) наименование и место нахождения хлопкоперерабатывающей организации, в отношении которой вводится режим временного управления;
2) основание для введения временного управления;
3) начало действия и срок временного управления;
4) перечень ограничений деятельности хлопкоперерабатывающей организации, включая приостановление отпуска хлопка;
5) персональный состав комиссии по временному управлению;
6) предписание руководящим работникам хлопкоперерабатывающей организации, в отношении которой вводится режим временного управления, о подготовке отчета о своей работе и представлении данных документов временной администрации и об обязательном уведомлении известных держателей хлопковых расписок, выданных данной хлопкоперерабатывающей организацией, о введении временного управления.

3. Уақытша басқаруды енгiзу туралы шешiмге мүдделi тұлғалар сот тәртiбiмен шағым беруi мүмкiн. Бұл шешiмге шағым беру оның әрекетiн тоқтатпайды.
4. Уақытша басқаруды енгiзу туралы шешiмдi мақтаны қайта өңдеу ұйымының қаражаты есебiнен мақта саласы аясындағы уәкiлеттi орган республикалық мерзiмдi баспасөз басылымдарында үш жұмыс күнi iшiнде мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жариялайды. Мақтаны қайта өңдеу ұйымына уақытша басқаруды енгiзу туралы шешiмдi жариялаумен қатар мақта саласы аясындағы уәкiлеттi орган осы мақтаны қайта өңдеу ұйымы берген мақта қолхаттарын ұстаушылардың, уақытша әкiмшiлiк құрамына өкiлдер сайлау мақсатында мақта қолхаттарын ұстаушылар жиналысына қатысу құқығы туралы хабарлама жариялайды.
35-бап. Уақытша басқару жөнiндегi комиссия
1. Уақытша басқару жөнiндегi комиссия мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органның, оның аумақтық бөлiмшесiнiң және жергiлiктi атқарушы органның өкiлдерiнен тұрады. Уақытша басқару жөнiндегi комиссия мүшелерiнiң жалпы саны тақ санды құрауы және үшеуден кем болмауы тиiс.
2. Уақытша басқару жөнiндегi комиссияның құзыретiне:
1) уақытша әкiмшiлiктiң құрамын бекiту;
2) уақытша әкiмшiлiктiң қызметi нәтижелерi туралы есебiн бекiту;
3) уақытша әкiмшiлiктiң қызметiн бақылау;
4) уақытша әкiмшіліктің мiндеттерiн оның құрамын бекiткенге дейiн осы Заңның 36-бабына сәйкес жүзеге асыру жатады.
3. Уақытша басқаруды енгiзу туралы шешiм қабылдаған күннен бастап екi жұмыс күнiнен кешiктiрмей уақытша комиссия мақтаны қайта өңдеу ұйымына қызмет көрсететiн банктiң мекен-жайына осы мақтаны қайта өңдеу ұйымының шоты бойынша шығыс операцияларының тоқтатылғаны туралы жазбаша ескертпе жiбередi.
4. Уақытша басқару жөнiндегi комиссияның шешiмi көпшiлiк дауыспен қабылданады және уақытша әкiмшiлiкке орындау үшiн мiндеттi болып табылады.
5. Уақытша басқару жөнiндегi комиссия:
1) уақытша әкiмшiлiкке мақтаны қайта өңдеу ұйымын уақытша басқару кезiндегi қызметiнiң негiзгi бағыттары туралы ұсыныстар беруге;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уақытша әкiмшiлiктен өзiнiң қызметi және мақтаны қайта өңдеу ұйымының қызметi туралы ақпарат беруiн талап етуге;
3) мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органға мақтаны қайта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды мерзiмiнен бұрын тоқтату немесе мақтаны қайта өңдеу ұйымын уақытша басқару мерзiмiн ұзарту туралы ұсыныстар енгiзуге құқылы.

3. Решение о введении временного управления может быть обжаловано заинтересованными лицами в судебном порядке. Обжалование указанного решения не приостанавливает его действие.
4. Решение о введении временного управления публикуется уполномоченным органом в области хлопковой отрасли в течение трех рабочих дней за счет средств хлопкоперерабатывающей организации в республиканских периодических печатных изданиях на государственном и русском языках. Одновременно с опубликованием решения о введении временного управления хлопкоперерабатывающей организацией уполномоченный орган в области хлопковой отрасли публикует сообщение о праве держателей хлопковых расписок, выданных данной хлопкоперерабатывающей организацией, участвовать в собрании держателей хлопковых расписок с целью избрания представителей в состав временной администрации.
Статья 35. Комиссия по временному управлению
1. Комиссия по временному управлению состоит из представителей уполномоченного органа в области хлопковой отрасли, его территориального подразделения и местного исполнительного органа. Общее количество членов комиссии по временному управлению должно составлять нечетное число и не менее трех человек.
2. В компетенцию комиссии по временному управлению входят:
1) утверждение состава временной администрации;
2) утверждение отчета временной администрации о результатах деятельности;
3) контроль за деятельностью временной администрации;
4) осуществление функций временной администрации в соответствии со статьей 36 настоящего Закона до утверждения ее состава.
3. Не позднее двух рабочих дней со дня принятия решения о введении временного управления временная комиссия направляет письменное уведомление в адрес обслуживающего хлопкоперерабатывающую организацию банка о приостановлении расходных операций по счету данной хлопкоперерабатывающей организации.
4. Решения комиссии по временному управлению принимаются большинством голосов и являются обязательными для исполнения временной администрацией.
5. Комиссия по временному управлению вправе:
1) давать рекомендации временной администрации об основных направлениях деятельности в период временного управления хлопкоперерабатывающей организацией;
2) требовать от временной администрации представления информации о своей деятельности и деятельности хлопкоперерабатывающей организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) вносить предложения в уполномоченный орган в области хлопковой отрасли о досрочном прекращении временного управления хлопкоперерабатывающей организацией либо продлении срока временного управления хлопкоперерабатывающей организацией.

36-бап. Уақытша әкiмшiлiк
1. Уақытша әкiмшiлiк осы мақтаны қайта өңдеу ұйымы берген мақта қолхаттарын ұстаушылардың, мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органның, мақтаны қайта өңдеу ұйымының, мақтаны қайта өңдеу ұйымы қатысушы болып табылатын мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру қорының өкiлдерiнен құралады.
2. Мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органның мақтаны қайта өңдеу ұйымына уақытша басқаруды енгiзу туралы шешiмi жарияланған сәттен бастап үш күн iшiнде уақытша басқару жөнiндегi комиссия уақытша әкiмшiлiктiң құрамына өкiлдер сайлау үшiн мақта қолхаттарын ұстаушылардың жиналысын ұйымдастырады. Бұл ретте уақытша әкiмшiлiктiң құрамына сайлануына осы мақтаны қайта өңдеу ұйымының мақта тазалау зауытында (мақта қабылдау орынында) сақтаулы мақтаның ең көп мөлшерi бар мақта қолхатын ұстаушылардың басым құқығы бар.
3. Мақта қолхаттарын ұстаушылардан және (немесе) мақтаны қайта өңдеу ұйымынан уақытша әкiмшiлiк құрамына кандидатуралар ұсынылмаған жағдайда уақытша басқару жөнiндегi комиссия өз еркiмен уақытша әкiмшiлiк құрамын құруға құқылы.
4. Шешiм қабылдау кезiнде уақытша әкiмшiлiк мүшелерiнiң дауыстары былайша бөлiнедi:
1) мақта қолхаттарын ұстаушылар - жиырма бес пайыз;
2) мақтаны қайта өңдеу ұйымы - жиырма бес пайыз;
3) мақта саласы аясындағы уәкiлеттi орган - жиырма бес пайыз;
4) мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру қоры - жиырма бес пайыз.
5. Мақтаны қайта өңдеу ұйымын уақытша басқарудың күшi кезеңiнде:
1) мақтаны қайта өңдеу ұйымын басқару жөнiндегi барлық өкiлеттiктер уақытша әкiмшiлiкке өтедi;
2) осы мақтаны қайта өңдеу ұйымының құрылтайшыларының (акционерлерiнiң, қатысушыларының) оны басқару жөнiндегi құқықтары, сондай-ақ осы мақтаны қайта өңдеу ұйымының басқару органдарының өкiлеттiктерi тоқтатылады;
3) мақтаны қайта өңдеу ұйымының атынан және есебiнен жасалған барлық мәмiлелер уақытша әкiмшiлiктiң жазбаша рұқсатынсыз жарамсыз деп танылады.
6. Уақытша әкiмшiлiк бiрiншi кезектегi тәртiппен:
1) мақтаны қайта өңдеу ұйымының қаржылық жағдайына мына бағыттар бойынша талдаулар жүргiзуге: капиталының барабарлығы, активтердi талдау, шығыстар мен кiрiстердi талдау;
2) мақтаны қайта өңдеу ұйымының мүлiгiн және оның мiндеттемелерiн түгендеудi, сондай-ақ осы мақтаны қайта өңдеу ұйымының мақта тазалау зауытында (мақта қабылдау орынында) сақтаулы мақтаны түгендеудi жүргiзуге;

Статья 36. Временная администрация
1. Временная администрация формируется из представителей держателей хлопковых расписок, выданных данной хлопкоперерабатывающей организацией, уполномоченного органа в области хлопковой отрасли, хлопкоперерабатывающей организации, фонда гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам, участником которого является хлопкоперерабатывающая организация.
2. В течение трех дней с момента опубликования решения уполномоченного органа в области хлопковой отрасли о введении временного управления хлопкоперерабатывающей организацией комиссия по временному управлению организует собрание держателей хлопковых расписок для избрания представителей в состав временной администрации. При этом преимущественным правом быть избранным в состав временной администрации обладают держатели хлопковых расписок, имеющие наибольший объем хлопка, хранящегося на хлопкоочистительном заводе (хлопкоприемном пункте) данной хлопкоперерабатывающей организации.
3. В случае непредставления кандидатур в состав временной администрации от держателей хлопковых расписок и (или) хлопкоперерабатывающей организации комиссия по временному управлению вправе самостоятельно сформировать состав временной администрации.
4. При принятии решений голоса членов временной администрации распределяются следующим образом:
1) держатели хлопковых расписок - двадцать пять процентов;
2) хлопкоперерабатывающая организация - двадцать пять процентов;
3) уполномоченный орган в области хлопковой отрасли - двадцать пять процентов;
4) фонд гарантирования исполнения обязательств по хлопковым
распискам - двадцать пять процентов.
5. На период действия временного управления хлопкоперерабатывающей организацией:
1) все полномочия по управлению хлопкоперерабатывающей организацией переходят к временной администрации;
2) приостанавливаются права учредителей (акционеров, участников) данной хлопкоперерабатывающей организации по ее управлению, а также полномочия органов управления данной хлопкоперерабатывающей организации;
3) все сделки, совершенные от имени и за счет хлопкоперерабатывающей организации после введения временного управления без письменного согласия временной администрации, признаются недействительными.
6. Временная администрация в первоочередном порядке обязана:
1) провести анализ финансового состояния хлопкоперерабатывающей организации по следующим направлениям: адекватность капитала, анализ активов, анализ доходов и расходов;
2) провести инвентаризацию имущества хлопкоперерабатывающей организации и ее обязательств, а также инвентаризацию хранящегося на хлопкоочистительном заводе (хлопкоприемном пункте) данной хлопкоперерабатывающей организации хлопка;

3) мақтаны қайта өңдеу ұйымының мақта қолхаттарын ұстаушылардың алдындағы қарызын қоса алғандағы кредиторлық қарыздың құрылымын анықтауға;
4) сотқа талаптарды әзiрлеу мен көрсетудi қоса алғанда, кешiктiрiлген дебиторлық қарызды өтеу жөнiнде шаралар қолдануға;
5) мақтаны қайта өңдеу ұйымының оңтайлы басқару құрылымын және штаттық санын айқындауға;
6) мақта қолхаттарына қол қоюға уәкiлеттi тұлғалардың тектерi, аттары, әкелерiнiң аттары бар карточканы, олардың қолдарының үлгiлерiн мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органға беруге;
7) банкте банкiлiк операцияларды жүзеге асыру үшiн құжаттарға қол қою құқығы бар лауазымды тұлғалардың қолдарының үлгiлерi бар жаңа карточканы қызмет көрсетушi банкке беруге (бұл ретте уақытша әкiмшiлiк тағайындалғанға дейiн берiлген карточка жойылуға жатады);
8) уақытша басқару жөнiндегi комиссияға мақтаны қайта өңдеу ұйымының нақты жағдайы туралы ақпарат беруге және осы мақтаны қайта өңдеу ұйымның шаруашылық қызметiн жақсарту жөнiнде ұсыныстар енгiзуге міндетті.
7. Уақытша әкiмшiлiк:
1) тиiстi актiлердi қабылдаумен қоса алғанда, мақтаны қайта өңдеу ұйымы қызметінің барлық мәселелерi бойынша осы Заңмен айқындалған құзырет шегінде өз бетiмен шешiм қабылдауға;
3) уақытша басқару кезеңiнде мақта қолхаттарынан туындайтын барлық талаптарды оларда көрсетiлген мақта көлемiнiң елу пайызына дейiнгi мөлшерде тоқтата тұруға;
3) мақтаны қайта өңдеу ұйымының қабылданған мақта көлемi бойынша мiндеттемелерiн қайта қалпына келтiруге бағытталған шарттар жасауға және құжаттарға қол қоюға;
4) мақтаны қайта өңдеу ұйымының атынан және мүддесiнде, оның iшiнде сотта да өкiлдiктi жүзеге асыруға;
5) мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру қорына мақта қолхаттарын ұстаушылардың атынан осы мақтаны қайта өңдеу ұйымы берген мақта қолхаттарынан туындайтын мiндеттемелер бойынша қарыздарды өтеу туралы талаптар қоюға;
6) мақтаны қайта өңдеу ұйымының қаржы-шаруашылық қызметiн бағалау үшiн тәуелсiз сарапшыларды тартуға құқылы.
8. Мақтаны қайта өңдеу ұйымы берген мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелерiн орындау қабілетiн қайта қалпына келтiру және пайда табу мақсатында уақытша әкiмшiлiк осы Заңның 15-бабының талаптарын ескере отырып мақтаны қайта өңдеу ұйымының негiзгi құралдарға жатпайтын мүлiгiн сату немесе үшiншi тұлғаларға өтеусiз қолдануға беру туралы шешiм қабылдауға құқылы.
Уақытша әкiмшiлiктiң мүлiктi иелiктен айыру туралы шешiмi уақытша басқару жөнiндегi комиссияның жазбаша келiсiмi бойынша қабылданады.
9. Уақытша әкiмшiлiктiң шешiмi бойынша мақтаны қайта өңдеу ұйымының мүлiгiн сату саудалар (тендер, аукцион) жүргiзу жолымен жүзеге асырылады.
Тендер жүргiзу жағдайында мынадай талаптар ескерiлу қажет:
1) уақытша әкiмшiлiк мiндеттi түрде республикалық мерзiмдi баспасөз басылымдарында сатылатын мүлiктiң тiзбесiн, уақытша әкiмшiлiктiң жауапты мүшесiнiң тегiн, атын, әкесiнiң атын, тұрған жерiн, солар бойынша ұсыныстар берiле алатын телефондар мен факс нөмiрлерiн, сондай-ақ ұсыныстар қабылданатын мерзiмдi көрсете отырып мақтаны қайта өңдеу ұйымының мүлiгiн сату туралы мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде хабарландыру жариялайды;
2) мүлiктi сатып алу туралы ұсыныстарды ықтимал сатып алушылар мүлiктiң атауын және ұсынылған сатып алу бағасын көрсете отырып жазбаша түрде ресiмдейдi;
3) екеуден кем емес ықтимал сатып алушыдан ұсыныстар түскен жағдайда мүлiк неғұрлым жоғары баға ұсынған тұлғаға сатылады.
37-бап. Мақтаны қайта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды тоқтату
1. Мақтаны қайта өңдеу ұйымын уақытша басқару:
1) мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органның шешiмiмен белгiленген уақытша басқару мерзiмi аяқталғаннан кейiн;
2) мақта саласы аясындағы уәкiлеттi орган уақытша басқаруды мерзiмiнен бұрын аяқтау туралы шешiм қабылдаған жағдайда;
3) заңды күшiне енген соттың шешiмi бойынша тоқтатылады.
2. Мақтаны қайта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды оны енгiзу себептерiнiң жойылуына байланысты тоқтату (оның iшiнде мерзiмiнен бұрын), осы мақтаны қайта өңдеу ұйымына қатысты мақта саласы аясындағы уәкiлеттi орган немесе уақытша әкiмшiлiк белгiлеген барлық шектеулердi алып тастауға алып келедi.
3. Мақтаны қайта өңдеу ұйымын уақытша басқару мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелерiн орындау қабiлетiн қайта қалпына келтiруге әкелмеген жағдайда, мақта саласы аясындағы уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына берiлетiн лицензияны керi қайтарып алуға және мақтаны қайта өңдеу ұйымын таратуға бастама жасай алады.
8-тарау. Мәжбүрлi тәртiппен таратылатын мақтаны қайта өңдеу ұйымы несиешiлерiнiң талаптарын жою және қанағаттандыру тәртiбi
38-бап. Мақтаны қайта өңдеу ұйымын тарату негiздерi
1. Мақтаны қайта өңдеу ұйымы:

3) определить структуру кредиторской задолженности хлопкоперерабатывающей организации, включая задолженность перед держателями хлопковых расписок;
4) принять меры по взысканию просроченной дебиторской задолженности, включая подготовку и предъявление исков в суд;
5) определить оптимальную структуру управления и штатную численность хлопкоперерабатывающей организации;
6) представить в уполномоченный орган в области хлопковой отрасли карточку с фамилиями, именами и отчествами лиц, уполномоченных подписывать хлопковые расписки, образцы их подписей;
7) представить в обслуживающий банк новую карточку с образцами подписей должностных лиц, имеющих право подписи документов, для совершения операций по банковским операциям в банке (при этом предоставленная до назначения временной администрации карточка подлежит аннулированию);
8) представить комиссии по временному управлению информацию о фактическом состоянии хлопкоперерабатывающей организации и вносить предложения по улучшению хозяйственной деятельности данной хлопкоперерабатывающей организации.
7. Временная администрация вправе:
1) самостоятельно принимать решения по всем вопросам деятельности хлопкоперерабатывающей организации, включая принятие соответствующих актов, в пределах компетенции, определенной настоящим Законом;
2) приостановить на период временного управления удовлетворение всех требований, вытекающих из хлопковых расписок, в размере до пятидесяти процентов количества хлопка, указанного в них;
3) заключать договоры и подписывать документы, направленные на восстановление обязательств хлопкоперерабатывающей организации по принятому количеству хлопка;
4) осуществлять представительство от имени и в интересах хлопкоперерабатывающей организации, в том числе и в суде;
5) предъявлять требования в фонд гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам от имени держателей хлопковых расписок о погашении задолженности по обязательствам, вытекающим из хлопковых расписок, выданных данной хлопкоперерабатывающей организацией;
6) привлекать независимых экспертов для оценки финансово- хозяйственной деятельности хлопкоперерабатывающей организации.
Статья 37. Прекращение временного управления хлопкоперерабатывающей организацией
1. Временное управление хлопкоперерабатывающей организацией прекращается:
1) по истечении срока временного управления, установленного решением уполномоченного органа в области хлопковой отрасли;
2) в случае принятия уполномоченным органом в области хлопковой отрасли решения о досрочном завершении временного управления;
3) по решению суда, вступившему в законную силу.
2. Прекращение временного управления хлопкоперерабатывающей организацией (в том числе и досрочное) в связи с устранением причин, повлекших его введение, влечет за собой отмену всех ограничений в отношении данной хлопкоперерабатывающей организации.
3. В случае если временное управление хлопкоперерабатывающей организацией не привело к восстановлению способности исполнять обязательства по хлопковым распискам, уполномоченный орган в области хлопковой отрасли в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, может инициировать отзыв лицензии на право осуществления деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно и ликвидацию хлопкоперерабатывающей организации.
Глава 8. Ликвидация и порядок удовлетворения требований кредиторов хлопкоперерабатывающей организации, ликвидируемой в принудительном порядке
Статья 38. Основания для ликвидации хлопкоперерабатывающей организации
1. Хлопкоперерабатывающая организация может быть ликвидирована:

1) оның құрылтайшыларының (акционерлерiнiң, қатысушыларының) шешiмi бойынша - кредиторлық қарызы болмаған жағдайда өз еркiмен таратылуы мүмкiн. Бұл ретте мақта саласы аясындағы уәкiлеттi органға ескертпе жiберiледi;
2) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiмен көзделген жағдайларда сот шешiмi бойынша таратылуы мүмкiн (мәжбүрлеп тарату).
2. Мақтаны қайта өңдеу ұйымының қызметiн тоқтату банкроттық туралы  заңнаманың  және осы Заңның талаптарын ескере отырып Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.
39-бап. Мақтаны қайта өңдеу ұйымын мәжбүрлеп тарату негiздерi
1. Мақтаны қайта өңдеу ұйымын мәжбүрлеп таратуды сот:
1) банкроттық;
2) шиттi мақтаны мақта талшығына бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына берiлетiн лицензиясыз қызметтi жүзеге асырғанда, не заңнамалық актiлермен тыйым салынған қызметтi жүзеге асырғанда, немесе қызметтi бiрнеше рет заңнаманы қатаң бұзу арқылы жүзеге асырғанда;
3) заңнамалық актiлерде көзделген басқа да жағдайларда жүргiзедi.
40-бап. Конкурстық массаны қалыптастыру ерекшелiктерi
Конкурстық массаға мақтаны қайта өңдеу ұйымына сақтауға және (немесе) бастапқы қайта өңдеуге тапсырылған мақта жатқызылмайды.
41-бап. Мәжбүрлi тәртiппен таратылатын мақтаны қайта өңдеу ұйымы кредит алушыларының талаптарын қанағаттандырудың кезектiлiгi
1. Мәжбүрлi тәртiппен таратылатын, сонымен бiрге белгiленген тәртiппен банкрот деп танылған мақтаны қайта өңдеу ұйымы кредит алушыларының талаптары мынадай тәртiппен қанағаттандырылады:
1) бiрiншi кезекте өмiрiне немесе денсаулығына зиян келтiргенi үшiн таратылатын мақтаны қайта өңдеу ұйымы жауапкершiлiк көтеретiн азаматтардың талаптары қанағаттандырылады;
2) екiншi кезекте еңбек шарты бойынша жұмыс iстейтiн тұлғалармен еңбегiн өтеу жөнiнде есептер жүргiзiледi;
3) үшiншi кезекте: кепiлдiк туралы мәлiметтер бар мақта қолхаттарын ұстаушылардың талаптары; мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердi өтеуге байланысты мақта қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру қорының жүргiзiлген төлемдер бойынша болашақтағы талаптары қанағаттандырылады;
4) төртiншi кезекте кепiлдiк туралы мәлiметтерi жоқ мақта қолхаттарын ұстаушылардың талаптары қанағаттандырылады;
5) бесiншi кезекте таратылатын мақтаны қайта өңдеу ұйымының мүлiк кепiлдiгiмен қамтамасыз етiлген мiндеттемелерi бойынша несиешiлердiң талаптары қанағаттандырылады;
6) алтыншы кезекте бюджет алдындағы мiндеттi төлемдер бойынша қарыздар өтеледi;

1) по решению ее учредителей (акционеров, участников) добровольная ликвидация в случае отсутствия кредиторской задолженности. При этом направляется уведомление в уполномоченный орган в области хлопковой отрасли;
2) по решению суда, в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан (принудительная ликвидация).
2. Прекращение деятельности хлопкоперерабатывающей организации осуществляется в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан с учетом требований законодательства о банкротстве и настоящего Закона.
Статья 39. Основания для принудительной ликвидации хлопкоперерабатывающей организации
Принудительная ликвидация хлопкоперерабатывающей организации производится судом, в случаях:
1) банкротства;
2) осуществления деятельности без лицензии на право осуществления деятельности по первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно, либо осуществления деятельности, запрещенной законодательными актами, либо осуществления деятельности с неоднократным грубым нарушением законодательства;
3) в других случаях, предусмотренных законодательными актами.
Статья 40. Особенности формирования конкурсной массы
В конкурсную массу не включается хлопок, сданный хлопкоперерабатывающей организации на хранение и (или) первичную переработку.
Статья 41. Очередность удовлетворения требований кредиторов хлопкоперерабатывающей организации, ликвидируемой в принудительном порядке
1. Требования кредиторов принудительно ликвидируемой хлопкоперерабатывающей организации, в том числе в связи с ее банкротством, признанные в установленном порядке, удовлетворяются в следующем порядке:
1) в первую очередь удовлетворяются требования граждан, перед которыми ликвидируемая хлопкоперерабатывающая организация несет ответственность за причинение вреда жизни или здоровью;
2) во вторую очередь производятся расчеты по оплате труда с лицами, работающими по трудовому договору;
3) в третью очередь удовлетворяются: требования держателей хлопковых расписок, содержащих сведения о залоге;
3) будущие требования фонда гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам по произведенным выплатам в связи с погашением обязательств по хлопковым распискам;
4) в четвертую очередь удовлетворяются требования держателей хлопковых расписок, не содержащих сведения о залоге;
5) в пятую очередь удовлетворяются требования кредиторов по обязательствам, обеспеченным залогом имущества ликвидируемой хлопкоперерабатывающей организации;
6) в шестую очередь погашается задолженность по обязательным платежам в бюджет;

7) жетiншi кезекте заңнамалық актiлерге сәйкес басқа да несиешiлермен есептер жүргiзiледi.
2. Тарату өндiрiсiмен байланысты, оның iшiнде мақтаны қайта өңдеу ұйымын тарату комиссиясының қызметiн қамтамасыз етумен байланысты шығыстар, сондай-ақ таратылатын мақтаны қайта өңдеу ұйымының негiзгi қызметтерiн қамтамасыз ету қажеттiлiгiнен туындайтын шығындар кезексiз және тұрақты түрде жүргiзiледi.
Мақтаны қайта өңдеу ұйымын тарату кезеңiнде туындайтын салықтық мiндеттемелер, олардың пайда болуы бойынша Қазақстан Республикасының салықтық заңнамаларымен белгiленген мерзiмдерде және тәртiпте орындалады.
9-тарау. Қорытынды ережелер
42-бап. Осы Заңды қолданысқа енгiзу тәртiбi
Осы Заң қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

7) в седьмую очередь производятся расчеты с другими кредиторами в соответствии с законодательными актами.
2. Расходы, связанные с ликвидационным производством, в том числе по обеспечению деятельности ликвидационной комиссии хлопкоперерабатывающей организации, а также расходы, вытекающие из необходимости обеспечения основных функций ликвидируемой хлопкоперерабатывающей организации, производятся вне очереди и постоянно.
Налоговые обязательства, возникающие в период ликвидации хлопкоперерабатывающей организации, исполняются по мере возникновения в сроки и порядке, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.
Глава 9. Заключительные положения
Статья 42. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие с момента подписания.
Президент
Республики Казахстан