"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2005 жылғы есепті бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 15 мамырдағы N 391 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2005 жылғы есепті бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПРЕЗИДЕНТІНІҢ
ЖАРЛЫҒЫ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен
пайдаланылуы туралы 2005 жылғы есепті бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 130-бабына сәйкес  ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2005 жылғы есеп бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі 2006 жылғы 1 тамызға дейін Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2005 жылғы есеп пен аудитті жүргізу нәтижелері туралы ақпараттың бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланылуын және ақпарат ретінде Парламентке ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2006 жылғы
N   Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы
мен пайдаланылуы туралы 2005 жылғы есеп Астана - 2006 жыл
Мазмұны
1-бөлім. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және оны пайдалану туралы 2005 жылғы есеп
2-бөлім. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы 2005 жылғы есеп
3-бөлім. 2005 жылғы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын Басқару жөніндегі өзге де деректер
1-бөлім. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
түсімдері және оны пайдалану туралы 2005 жылғы есеп
мың теңге
Р/с
N
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы
Сомасы
1.
Қордың есепті кезеңнің басындағы қаражаты
667 022 245*
2.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына түсімдер:
шикізат секторы ұйымдарынан олардың жылдық
көлемдерінен республикалық бюджетке түсетін
нақты түсімдерден асуы ретінде айқындалатын
республикалық бюджеттің ресми трансферттері:
заңды тұлғаларға салынатын корпоративтік
табыс салығы;
қосылған құн салығы;
үстеме пайдаға салынатын салық;
бонустар;
роялтилер;
жасалған келісім-шарттар бойынша өнімді бөлу
жөніндегі Қазақстан Республикасының үлесі;
шикізат секторы ұйымдарынан республикалық
бюджетке түсетін республикалық бюджетте
жоспарланған түсімдер сомасының он пайызы
мөлшерінде есептелетін республикалық
бюджеттің ресми трансферттері;
республикалық меншіктегі және тау-кен өндіру
салаларына жататын мемлекеттік мүлікті
жекешелендіруден түскен түсімдер есебінен
айқындалатын республикалық бюджеттің ресми
трансферттері;
ауыл шаруашылығына арналған жер учаскелерін
сатудан түскен түсімдер есебінен айқындалатын
жергілікті бюджеттің ресми трансферттері;
Қорды басқарудан түскен инвестициялық
кірістер;
Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым
салынбаған өзге де түсімдер мен кірістер.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2005 год"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2006 года N 391
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2005 год".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УКАЗ
ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Об утверждении Отчета о формировании и использовании
Национального фонда Республики Казахстан за 2005 год
В соответствии со  статьей 130  Бюджетного кодекса Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый Отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2005 год.
2. Правительству Республики Казахстан до 1 августа 2006 года обеспечить опубликование информации об Отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2005 год и результатах проведения аудита в средствах массовой информации и представление в Парламент в порядке информации.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утвержден
Указом Президента
Республики Казахстан
от     2006 года N
Отчет
о формировании и использовании Национального фонда
Республики Казахстан за 2005 год
Астана - 2006
Содержание
Раздел 1. Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2005 год
Раздел 2. Отчет о деятельности Национального банка Республики Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан за 2005 год
Раздел 3. Иные данные по управлению Национальным фондом Республики Казахстан за 2005 год
Раздел 1. Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2005 год
тыс. тенге
N
п/п
Формирование и использование средств Национального фонда Республики Казахстан
Сумма
1.
Средства Фонда на начало отчетного периода
667 022 245*
2.
Поступления в Национальный фонд Республики Казахстан:
официальные трансферты из республиканского бюджета, определяемые как превышение фактических поступлений в республиканский бюджет от организаций сырьевого сектора над их годовыми объемами:
корпоративный подоходный налог с юридических лиц;
налог на добавленную стоимость;
налог на сверхприбыль;
бонусы;
роялти;
доля Республики Казахстан       по разделу продукции по заключенным контрактам.
официальные трансферты из республиканского  бюджета, рассчитываемые в размере десяти процентов от планируемых в республиканском бюджете сумм поступлений в республиканский бюджет от организаций сырьевого  сектора;
официальные трансферты из республиканского бюджета, определяемые за счет поступлений от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей отраслям;
официальные трансферты из местного бюджета, определяемые за счет поступлений от продажи  земельных участков сельскохозяйственного назначения;
инвестиционные доходы от управления Фондом;
иные поступления и доходы, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.

24 927 708
4-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін
сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің таза активтеріндегі өзгерістер туралы
есептер
мың теңге
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтеріндегі өзгерістер
Сомасы
2004 жылғы 1 қаңтардағы сальдо
527 917 412
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен
түскен түсімдер
Таза кіріс
Валютаны қайта бағалаудың активтердің
бастапқы сальдосына әсері
Валютаны қайта бағалаудың таза кіріске әсері
152 839 430
41 839 157
(52 052 320)
(4 002 755)
2004 жылғы 31 желтоқсандағы сальдо
666 540 924*
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен
түскен түсімдер
Таза кіріс
Валютаны қайта бағалаудың активтердің
бастапқы сальдосына әсері
Валютаны қайта бағалаудың таза кіріске әсері
369 258 276
24 249 500
19 329 687
(456 140)
2005 жылғы 31 желтоқсандағы сальдо
1 078 922 247
3-бөлім. 2005 жылғы Қазақстан Республикасының
Ұлттық қорын басқару жөніндегі өзге де деректер        1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын қалыптастыру көздері
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі - Қор) қаражаты 2005 жылғы 1 қаңтарға 667022245 мың теңгені құрады (666 540 924 мың теңге - есептеу әдісімен), 2005 жылдың соңына 1 080 011 008 мың теңгені құрады (1 078 922 247 мың теңге - есептеу әдісімен).
2005 жылы Қорға түскен түсімдердің едәуір үлесі шикізат секторы ұйымдарынан олардың жылдық көлемінен республикалық бюджетке түсетін іс жүзіндегі түсімдерден асып түсу ретінде айқындалатын республикалық бюджеттің ресми трансферттері - 343635415 мың теңге, шикізат секторы ұйымдарынан республикалық бюджетке түсетін түсімдердің жоспарланған сомасының он пайызы мөлшерінде есептелетін республикалық бюджеттің ресми трансферттері - 13657725 мың теңге, республикалық меншіктегі және тау-кен өндіру және өңдеу салаларына жататын мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден түскен түсімдер есебінен айқындалатын республикалық бюджеттің ресми трансферттері - 9 793 000 мың теңге, сондай-ақ ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түскен түсімдер есебінен айқындалатын жергілікті бюджеттің ресми трансферттері - 2 172 136 мың теңге есебінен қалыптасты.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 наурыздағы N 369А қаулысымен бекітілген Жоспардан тыс салықтық және бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдері Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына есепке алынатын шикізат секторы ұйымдарының тізбелеріне "ПетроҚазақстан Құмкөл Ресорсиз" АҚ, "Торғай Петролеум" АҚ, "Теңізшевройл" ЖШС-ын тізбеге енгізу бөлігінде толықтырулар енгізілді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Қордың шотына шетел валютасында есептелген түсетін теңгені АҚШ долларына айырбастауды кезең-кезеңмен жүргізіп отырды.

24 927 708
Форма 4
Отчеты об изменениях в чистых активах Национального банка
Республики Казахстан по доверительному управлению активами
Национального фонда Республики Казахстан
тыс. тенге
Изменение в чистых активах Национального фонда Республики Казахстан
Сумма
Сальдо на 1 января 2004 года
527 917 412
Поступления от Министерства финансов Республики
Казахстан
Чистый доход
Эффект переоценки валюты на начальное сальдо
активов
Эффект переоценки валюты на чистый доход
152 839 430
41 839 157
(52 052 320)
(4 002 755)
Сальдо на 31 декабря 2004 года
666 540 924
Поступления от Министерства финансов Республики
Казахстан
Чистый доход
Эффект переоценки валюты на начальное сальдо
активов
Эффект переоценки валюты на чистый доход
369 258 276
24 249 500
19 329 687
(456 140)
Сальдо на 31 декабря 2005 года
1 078 922 247
Раздел 3. Иные данные по управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2005 год
1. Источники формирования Национального фонда Республики Казахстан
На 1 января 2005 года средства Национального фонда Республики Казахстан (далее - Фонд) составляли 667022245 тыс. тенге (666540924 тыс. тенге - методом начисления, согласно аудированной финансовой отчетности), на конец 2005 года составляли 1080011008 тыс. тенге (1078922247 - методом начисления, согласно аудированной финансовой отчетности).
Значительная доля поступлений в Фонд за 2005 год была сформирована за счет официальных трансфертов из республиканского бюджета, определяемых как превышение фактических поступлений в республиканский бюджет от организаций сырьевого сектора над их годовыми объемами - 343635415 тыс. тенге, официальных трансфертов из республиканского бюджета, рассчитываемых в размере десяти процентов от планируемых сумм поступлений в республиканский бюджет от организаций сырьевого сектора - 13657725 тыс. тенге, официальных трансфертов из республиканского бюджета, определяемых за счет поступлений от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям - 9793000 тыс. тенге, а также официальных трансфертов из местного бюджета, определяемых за счет поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения - 2172136 тыс.тенге.
В перечень предприятий организаций сырьевого сектора, по которым сверхплановые налоговые и иные обязательные платежи в бюджет зачисляются в Национальный фонд Республики Казахстан утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2001 года N 369 А, были внесены дополнения в части включения в перечень АО "ПетроКазахстан Кумколь Ресорсиз", АО "Тургай Петролеум", ТОО "Тенгизшевройл".
Национальным Банком Республики Казахстан периодически проводилась конвертация поступающих тенге в доллары США, которые были зачислены на счет Фонда в иностранной валюте.

Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 1 қыркүйектегі N 1641 Жарлығымен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастырудың және пайдаланудың орта мерзімді перспективаға арналған тұжырымдамасы (бұдан әрі - Тұжырымдама) мақұлданды, онда теңдестірілген бюджет әдісі бөліп көрсетіледі. Осы әдіске сәйкес Ұлттық қордан бюджетке қаражаттың түсуі кепілдік берілген трансферттер арқылы жүзеге асырылатын болады.
Сондай-ақ Тұжырымдамада Қорды пайдаланудың мақсаты мен бағыты айқындалды, қор жинау шегі (немесе оның болмауы) және активтерді таратудың мүмкін болатын салдарлары көрсетілді, айқындылығы атап көрсетілді, борышқа қызмет көрсету және қарыз алу саясаты айқындалды, бюджеттік даму бағдарламаларына жұмсалатын шығындарды Қордың кепілдік берілетін трансферттеріне неғұрлым дәл байланысы және теңдестірілген бюджет әдісінің сипаттамасы белгіленді.

Указом  Президента Республики Казахстан от 1 сентября 2005 года N 1641, одобрена Концепция формирования и использования средств Национального фонда на среднесрочную перспективу (далее - Концепция), в которой выделяется метод сбалансированного бюджета. Согласно данному методу предусмотрено, что поступления средств из Национального фонда в бюджет будет осуществляться посредством гарантированного трансферта.
Также в Концепции определены цели и направления использования Фонда, указан предел накопления (или его отсутствие) и возможные последствия раздачи активов, отмечена прозрачность, определена политика обслуживания долга и заимствования, установлена более четкая привязка затрат на бюджетные программы развития к гарантированному трансферту из Фонда и описание метода сбалансированного бюджета.

Бұдан басқа, Ұлттық Банк Басқармасының 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 167 қаулысына сәйкес»"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 20 маусымдағы N 237 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізілді.
Ұлттық қордың мақсаттары мен міндеттерін халық арасында түсіндіру жөнінде жүйелі түрде жұмыс жүргізу шеңберінде мынадай іс-шаралар жүргізілді:
"Эксперт-Казахстан" журналында»"Қаражат бойынша өмір сүру"» атты тақырыпта Қаржы министрінің сұхбаты жарияланды, онда Ұлттық қордың қаражатын жинақтау мен оны пайдаланудың жаңа тұжырымдамасы жария етілді;
Л.Гумилев атындағы Еуразия университетінде "Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры" атты тақырыпта семинар өткізілді;
Парламенттегі үкімет сағатында Ұлттық қордың жаңа тұжырымдамасына қатысты Қаржы министрінің сөйлеген сөзі туралы ақпарат "Хабар", "КТК", "31-арна", "Қазақстан", "Астана ТВ", "Эра ТВ" телеарналарында көрсетілді, сондай-ақ "Известия Казахстан", "Казахстанская правда" және "Экспресс-К" газеттерінде жарияланды;
"Хабар" телеарнасының "Бетпе-бет" бағдарламасында "Ұлттық қордың қаражатын қалыптастырудың және пайдаланудың тұжырымдамасы" атты тақырыпта әңгіме жүргізілді;
Алматы қаласында өткен "Жоғары экономикалық өсу кезеңінде қаржылық тұрақтылықты сақтау" атты халықаралық конференцияда "Ұлттық қордың қаражатын қалыптастырудың және пайдаланудың тетігі үлгісінде Қазақстанның мұнайға жоғары баға жағдайында шамадан тыс бюджет кірістерімен жұмыс тәжірибесі" деген тақырыпта сөз сөйленді.
Бұдан басқа, Қордың қызметі туралы қажетті ақпарат, Қордың қызметін реттейтін есептер, нормативтік құқықтық актілер Қаржы министрлігінің web-сайтына ( www.minfin.kz ) орналастырылды.
Шикізат секторы ұйымдарынан республикалық бюджетке
2005 жылғы түскен түсімдер
мың теңге
Атауы
2005 жылғы жоспар
Бюджетке есептелгені
Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тізбе бойынша шикізат секторы ұйымдары-заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы

Кроме того, в соответствии с  постановлением  Правления Национального Банка от 29 декабря 2005 года N 167, были внесены изменения и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 237 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан".
В рамках проведения систематической работы по разъяснению среди населения целей и задач Национального фонда, были проведены следующие мероприятия:
в журнале "Эксперт-Казахстан" было опубликовано интервью Министра финансов на тему: "Жить по средствам", в которой освещается новая Концепция накопления и использования средств Национального фонда;
в Евразийском университете им. Л. Гумилева был проведен семинар на тему: "Национальный фонд Республики Казахстан";
информация о выступлении Министра финансов на правительственном часе в Парламенте относительно новой Концепции Национального фонда транслировалась на телеканалах "Хабар", "КТК", "31 канал", "Казахстан", "Астана ТВ", "Эра ТВ", а также публиковалась в газетах "Известия Казахстан", "Казахстанская правда" и "Экспресс-К";
в программе "Бетпе-бет" телеканала "Хабар" было проведено выступление на тему: "Концепция формирования и использования средств Национального фонда";
в городе Алматы на Международной конференции "Сохранение финансовой стабильности в период высокого экономического роста" было проведено выступление на тему "Опыт работы Казахстана с чрезмерными бюджетными доходами в условиях высоких цен на нефть на примере механизма формирования и использования средств Национального Фонда".
Кроме того, необходимая информация о деятельности Фонда, отчеты, нормативные правовые акты, регулирующие деятельность Фонда размещены на web-сайте Министерства финансов (www.minfin.kz).
Поступления в республиканский бюджет от
организаций сырьевого сектора за 2005 год
тыс. тенге
Наименование
План за 2005 год
Зачислено в бюджет
Корпоративный подоходный налог с
юридических лиц - организаций
сырьевого сектора по перечню,
устанавливаемому Правительством
Республики Казахстан

79 827 320
302 795 790
Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тізбе бойынша шикізат секторының ұйымдары резидент заңды тұлғалардан алатын, төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы
3 686 310
8 853 367
Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тізбе бойынша шикізат секторының ұйымдары резидент емес заңды тұлғалардан алатын, төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы
23 531 000
58 168 038
Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тізбе бойынша шикізат секторының ұйымдарынан өндірілген шикізат тауарларына, көрсетілген қызметтерге қосылған құн салығы
0
0
Шикізат секторы ұйымдарынан (Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тізбе бойынша заңды тұлғалардан) алынатын бонустар
0
0
Шикізат секторы ұйымдарынан (Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тізбе бойынша заңды тұлғалардан) алынатын роялтилер

79 827 320
302 795 790
Корпоративный подоходный налог с
юридических лиц - резидентов,
удерживаемый у источника выплаты
организациями сырьевого сектора по
перечню, устанавливаемому
Правительством Республики Казахстан
3 686 310
8 853 367
Корпоративный подоходный налог с юридических лиц - нерезидентов, удерживаемый у источника выплаты организациями сырьевого сектора по перечню, устанавливаемому Правительством Республики Казахстан
23 531 000
58 168 038
Налог на добавленную стоимость на произведенные сырьевые товары, оказанные услуги от организаций сырьевого сектора по перечню, устанавливаемому Правительством
Республики Казахстан
0
0
Бонусы от организаций сырьевого сектора (юридических лиц по перечню, устанавливаемому Правительством Республики Казахстан)
0
0
Роялти от организаций сырьевого сектора (юридических лиц по перечню, устанавливаемому Правительством Республики Казахстан)

16 141 453
83 632 903
Жасалған келісім-шарттар бойынша шикізат секторы ұйымдарынан (Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тізбе бойынша заңды тұлғалардан) алынатын өнімдерді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі
13 391 170
26 762 570
Республикалық бюджет бойынша жиыны
136 577 253
480 212 668
"2005 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 16 мамырдағы Заңымен шикізат секторы ұйымдарынан 136 577 253 мың теңге мөлшерінде түсетін кірістер түсімдерінің көлемі бекітілді.
2006 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша республикалық бюджеттің кіріс бөлігіне шикізат секторы ұйымдарынан іс жүзінде 480 212 669 мың теңге түсті, оның 343 635 415 мың теңгесі (жоспардан тыс түсімдер) қолданыстағы заңнамаға сәйкес Ұлттық қорға есептелді.

16 141 453
83 632 903
Доля Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным контрактам от организаций сырьевого сектора (юридических лиц по перечню, устанавливаемому Правительством Республики Казахстан)
13 391 170
26 762 570
Итого по республиканскому бюджету
136 577 253
480 212 668
Законом  Республики Казахстан от 16 мая 2005 года "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2005 год" утвержден объем поступлений доходов от организаций сырьевого сектора в размере 136577253 тыс. тенге.
По состоянию на 1 января 2006 года в доходную часть республиканского бюджета фактически от организаций сырьевого сектора поступило 480212669 тыс. тенге, из них 343635415 тыс. тенге (сверхплановые поступления) согласно действующему законодательству зачислены в Национальный фонд.